De WOELINGEN in Frankrijk Churchill over de grote hond SongSlagen ^Weerbericht De RODE OPMARS in China EEN SCHERPE AANKLACHT VAN MINISTER MOCH j BERLIJN komtaan de orde GROTE BELANGSTELLING VOOR PARTIJ-CONGRES DER K.Y.P. Vraag maar raak SS f f »- j.iiL.r;,»"'?.»™. ECONOMISCHE PROBLEMEN VAN HET VERKEER Spoorwegtaak en wegenbouw Extra's met de feestdagen Geruststellende I ï^rrSS&NC.u£.,',2£: DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Franse stakers ontvingen geld uit Roemenië Spoorwegpersoneel is teleurgesteld RUSLAND ANTWOORDT OP VREDESBRIEF Amerik. kwekers naar Nederland Fel debat over socialisatie verklaringen 70ste JAARGANG WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 No. 20777 BEDELL SMITH OP SOESTDIJK Voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam stonden gisteren terecht de beruchte kampleider Kotdlla en zijn consorten, die zich als bewakers in het concentratiekamp te Amersfoort aan de misdadigste practijken schuldig maakten. AANTAL DEELNEMERS DE 1000 REEDS GEPASSEERD ULé.mol. „JU t. hebb.» Eerst opheffing van blokkade NEDERLANDS MOTORSCHIP GEZONKEN Een detachement van de „First Regiment of the Honourable Artillery Company" lost 41 saluutschoten om het Engelse volk kond te doen van de blijde gebeurtenis. Op de achtergrond de Tower Bridge. Centraal Overleg congresseert in Sclieveningen PAUSELIJKE GELUKWENS Aan Brits koningspaar der Engelse ijzer- en staalindustrie. VEILIGHEIDSRAAD WENST: BLIJVENDE VREDE IN PALESTINA /f= VOOR MIJNHEER PASTOOR zfn «£33 niet gesloten RIJST, VET EN SPIJSOLIE TOENEMENDE WIND Maar de diplomaten twijfelen DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedrahgt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. .V PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-P&JS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cent per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 cent. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De terugkeer van de nationale ver gadering heeft gisteren aan de minister van binnenlandse zaken gelegenheid gegeven een overtuigend requisitoir uit te spreken jegens het optreden der Franse communistische partij in de nog steeds voortdurende stakingsbeweging. Pe communisten, die wisten dat minis ter Moch geen blad voor de mond zou nemen, hadden de wijste partij &e- kozen. Bevel was gegeven, dat geen van de communistische kamerleden een vin zou verroeren en Duclos en Thorez waakten voor de uitvoering van dit bevel. Dit nam niet weg, dat de com munisten duidelijk hebben kunnen mer ken, dat zij alle andere partijen als één blok samengesmeed tegenover zich hebben. In zijn rede van twee volle uren was de minister zin voor zin interessant en zijn rede maakte niet minder indruk dan zijn beleid heeft gedaan. Hij ontving evenzeer het applaus van de rechterzijde als dat van zijn eigen partijgenoten. De rede omvatte in het eerste deel een buitengewoon omstandig overzicht van de stakingsbeweging in de kolenmijnen en de door dq regering genomen maatrege len, waaruit men de indruk kreeg, dat de feiten in werkelijkheid nog veel ern stiger zijn geweest dan de gepubliceerde mededelingen deden vermoeden. Zeer van belang was de mededeling, dat eerst gebruik is gemaakt van mili tairen en politie op het uiterste moment, nl. toen de nijnen aan de sabotage wer den blootgesteld. Hij motiveerde dit door te zeggen, dat wanneer was ingegrepen toen de bevolking nog kon geloven met een toonbeweging te doen te hebben, de komst van de politie op algemeen verzet zou zijn gestuit, zodat zeer betreurens waardige botsingen het gevolg zouden zijn geweest. Het gewapende optreden heeft nu plaats gehad terwijl de grote meerderheid der bevolking wist, waarom het ging. Daardoor had zich het feit voor gedaan, dat men politie en militairen als ware bevrijders van het communistisch schrikbewind heeft ontvangen. Wat betreft het geld, waarover de stakingsleiders beschikten, heeft de minister zeer omstandig aangetoond, dat ontzaglijke sommen uit het buitenland zijn gekomen, vooral vfa Roemenië en een bank in Noord-Frankrijk, die'ge bleken is niet alleen een commu nistische bank te zijn, maar voor 97 pet. met buitenlands-communistisch kapitaal werkt. Generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, heeft gistermid dag op paleis Soestdijk de lunch gebruikt met de Koninklijke familie. In opdracht van de regering is op 17 September 1944 het Ned. spoorwegper soneel in staking gogaan. De reactie van de Duitsers is betrekkelijk meegevallen. Maar als gevolg vdn onderduiken e. a. hadden na de oorlog 425 gezinnen alles verloren; 550 gezinnen hadden grote en ca. 1000 geringere verliezen geleden. Ofschoon minister-president Gerbrandy al van Londen uit had toegezegd, dat zij bij de schadeloosstelling zouden worden i behandeld als verzetsslachtoffers, heerst op het betrokken departement de opvat- j ting, dat zij slechts als gewone oorlogs- slachtoffers kunnen worden aangemerkt. ,Via de schade-enquêtecommissie heeft men een schamele uitkering gekregen. In antwoord op een brief van de directie d.d. 27 December 1946 ontving de directie in October 1947 een schrijven van de minister van Financiën, waarin een toe slag van 80 pCt. op ctc uitkering werd toegezegd. Het is echter slechts 33 pCt. geworden. De Personeelraad heeft zich nu tot de regering gewend met het verzoek, het spoorwegpersoneel alsnog recht te doen. Het aantal deelnemer'" aan het Partij congres 1948, dat op 11 en 12 December plaats vindt te Utrecht in gebouw Tivoll, zal het aantal deelnemers aan het Con gres 1947 na; r het zich laat aanzien, nog aanzienlijk overtreffen. Het aantal afde lingen, dat naar het Partijcongres van een tot drie net maximum aantal afgevaardigden zendt, heeft de 500 reeds overschreden, terwij de opgaven uit de «rote kringen (Maastricht en 's Herto genbosch) nog voor een belangrijk deel binnen moeten kumen. Het totaal aantal deelnemers heeft de 1000 reeds overschre- SaOok Overijssel zond een beduidend aantal afgeVa-rdiguen, terwijl uit Gro De methode van Moskou's trawanten hier te lande is er niet op gericht ons volk te overtuigen van de voortreffelijk heid der Marxistische leer zoals zij die althans zien. Zij weten te goed dat ze daarmee geen stap verder komen. Neen, hun opdracht tot het organiseren van wanorde met de chaos als einddoel trachten ze uit te voeren door overal waar het maar even kan de onrust en ontevre denheid gaande te houden. Een enkele maal mag het hun gelukken een staking uit te lokken, maar voor de rest moe ten ze zich tevreden stellen met over bieden om aldus te poseren als dè weldoe ners van het verdrukte volk. Een typisch staaltje daarvan bracht weer want het is hun gebruikelijke rp°ütiek" - het slot van de Tweede-Ka merdiscussies over ege" ringsbeleid. Oorspronkelijk dachten ze lonen ad 1 per week, door de g ter compensatie van de verlaging subsidies op de levensmiddelen steld moest daarom 2,50 worden, ^eer ad rem merkte de minister-president dan ook op, dat, wanneer de rege"n> genoemd bedrag zou hebben voorgesteia, de communisten er 5 van zouden heb ben gemaakt! Met die éne motie kon men toen intussen voor de propaganda blijkbaar niet meer volstaan. En er kwamen er nog maar liefst drie bij! Voor de toekenning van de lcmnbijslag moest de loongrens 3700) worden verhoogd' voorts moesten - het gin- in één moeite door - gepensionneer- den sociale rentetrekkers en ouden van dagen extra bedacht worden; en ten slof te zouden ook gehuwden beneden de 23 jaar en daarmee gelijk gestelden van de voorgestelde bijslag moeten profiteren. snijden van rdeiijkheidsbesef voor minste verantwoorde £inan_ de benarde nniitieke Sinterklaas met ciën strooit deze poli ningen en Friesland, verhoudingsgewijze, een behoorlijk aantal afgevaardigden op het congres aanwezig zullen zijn. De belangstelling voor de drie onder werpen, die op de sectievergaderingen ter sprake komen actieve jeugdpolitie^ industrialisatie en nationale cultuurpoli tiek ondervinden vrijwel een gelijks belangstelling, met een kleine meerder heid 'oor de industiialisatie. Voor de drie plenaire zittingen op Za terdag en op Zondagmorgen hebben alle deelnemers .ngeschrev er- Het programma voor de Zaterdagavond, waarin de samenwerking in de Benelux en in West-Europees verband ter sprake komt, vermeldt o.m. medewerking van 't Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Willem van Otterloe, en van de voor drachtkunstenaar Henk Schaer. Sprekers op die avond ijn de Belgische minister van Staat Z. Exc. A. d> Schrijver en de heer P. J. Serrarens. Het zullen twee oelangrijke dagen zijn te Utrecht, zeker voor de afgevaardigden en ook daardoor voor de Partij, maar niet minder voor ons land. Door radio Moskou is het gisteren door Visjynsky te Parijs overhandigde antwoord uitgezonden, dat door Rus land aan Herbert Evatt, voorzitter der U.N.O-assemblée, en Trygvc Lie, se cretaris-generaal der U.N.O., is gericht naar aanleiding van hun pogingen tot verzoening in de bestaande menings verschillen. De Russische regering brengt hun daarvoor dank en herinnert eraan, dat zij reeds op 3 October van dit jaar eër. nota gezonden heeft aan de regeringen van de Ver. Staten Groot-Britannië en Frankrijk, waarin zij voorstelde de richt lijnen aan de bevelhebbers in Berlijn, waarover op 30 Augustus overeenstem ming werd bereikt, te erkennen als een overeenkomst tussen de drie genoemde regeringen voor de regeling van de Ber lijnse kwestie. De Russische regering handhaaft haar vroeger voorstel, de raad van ministers van buitenlandse zaken bijeen te roepen, teneinde zowel de Berlijnse kwestie als de gehele Duitse kwestie in behandeling te nemen, dit in overeenstemming met het verdrag van Potsdam. Truman: eerst opheffing der blokkade President Treman heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de Ver. Staten de viermogendheden-onderhan- delingcn inzake Duitsland niet zullen hervatten, vóór Rusland de blokkade van Berlijn opheft. Op 22 November zou hij op het Witte Huis met de minister van Buitenlandse zaken, George C. Marshall, en Averell Harrimao van de E.C.A., de gehele inter nationale toestand aan een onderzoek onderwerpen, maar intussen stond vast, dat: 1. hij geen plannen heeft voor een bijeenkomst met maarschalk Stalin in Moskou, doch dat zijn uitnodiging aan Stalin, om Washington te bezoeken nog steeds van kracht is; 2. hij geen plannen heeft, om een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden, om met Stalin te praten. Marshall had, zo vervolgde de president een verklaring gereed naar aanleiding van het voorstel van Evatt en Lie. Hij, Truman, keurde deze verklaring, die later gepubliceerd zou worden, volledig goed. Het antivoord der drie Onze correspondent te Parijs telefoneer de hedenochtend: Evatt en Trygve Lie krijgen vandaag antwoord van de drie westersen op hun verzoek betreffende de onderhandelin gen der grote vier over de Berlijnse kwestie Schuman, Marshall en MacNeil hebben gisteren saam geconfereerd en hun antwoord is nauwelijks een geheim meer. Het is een beleefde verzekering, aat zij alle aandacht schenken aan de sugges ties, die gedaan worden binnen het ka der van de Veiligheidsraad, waar zij hun klacht hebben ingediend. Het blijft dus zaak van de Veiligheids raad, een oplossing te zoeken. Bemidde laars kunnen intussen hun pogingen voortzetten, doch zij zullen zich vooral tot Moskou moeten wenden Het antwoord van de drie zal niet gemeenschappelijk zijn, maar in haar strekking komen de drie' verklaringen overeen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is het Nederlandse motorschip „Quo Vadis" buiten de mond van de Theems gezonken. Tien leden van de bemanning zijn door een voorbijkomend Engels motorschip opgepikt en te Southend aan land gebracht. Een «rouw en een_ kind behoren tot de gereaden. Het schip, dat 265 ton meet, was met een lading pek onderweg van de Theems naar Calais. De eigenaar van het schip, de 70-jarige J. Oldenburg uit Groningen, bevond zich aan boord van zijn schip. De kapitein is de heer H. Kramer. Men vreest, dat het motorschip geheel verlo- Gisteren heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, m het Kurhaus te Scheveningen het Var. keers-economisch congres van Centraal overleg geopend. Aan dit congres, waar voor grote belangstelling bestond, namen de zes in centraal overleg samenwer kende wegverkeers- en vervoersorgani saties deel, t.w. 'de ANWB, de KNAC. de KNMV, de Alg. Verladers, en eigen ver- voerdersorganisatie, de Nationale orga nisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtransport en de Ned. org. voor het beroepspersonenvervoer over de weg. Nadat de voorzitter van Centraal over leg, mr. F. E. Spat, het welkomstwoord Het Vaticaanse staatssecretariaat heeft -isteren aan koning George en koningin Elizabeth een persoonlijk telegram van ZH Paus Pius XII gezonden, waarin de H Vader Zijn grote verheugenis uit spreekt over het vernemen van de tijding dat prinses Elizabeth een zoon Se£°r™ '3 De tekst van het telegram is niet open. baar gemaakt, aldus Reuter. Gisteren zijn 26 Amerikaanse kwekers uit het midden-Westen per vliegtuig ver trokken voor een rondreis door Europa, welke een maand zal duren. Zij zullen een bezoek brengen aan En geland, Frankrijk, Denemarken, Neder land, Zwitserland, Italië, Luxemburg en België. Het is hun bedoeling zich op de hoogte te stellen van de werkwijzen van hun Europese collega's, aldus A. P. (Telefonisch van onze correspondent). Winston Churchill, de leider van de oppositie, heeft gisteren, op de tweede dag van de debatten in het Lagerhuis over het ijzer- en staalontwerp, de regering met buitengewone heftigheid aangevallen. Dit is geen wetsontwerp, zeide hij, het is een complot. Het is geen plan tot verhoging van de pro ductie, maar een operatie ter beper king van de handel. Het is een truc om de oude bende (waarmede Chur chill bedoelt de linker- en rechtervleu gel van de Labourparty) bij elkaar te houden. Zij is er niet op berekend een hardploeterend volk te helpen, maar zij is het breekijzer van een inbreker, om de kapitalistische brandkast open te breken. Het wetsontwerp zeide hij, is een stuk partijtactiek, dat beoogt de socialistische linkervleugel zo zoet mogelijk te hou den en de regering zo lang mogelijk aan het bewind te houden. Hij noemde het een moorddadig motiet dat 'door het hele ontwerp heen er de nadruk op gelegd wordt, dat de belan gen van de regeringscorporatie op de allereerste plaats behartigd moeten Wor rell- t hof De grote hond, zeide hij, moet net eerst gevoed worden en de minister, die een socialistisch industrieel commissa ris geworden is, zou de macht hebben, om zwakkere firma's er uit te gooien. Sir John Anderson ,een vroegere con servatieve kanselier van de schatkist, noemde de voorwaarden, waarop com pensatie aan de eigenaars zal worden verleend, een ,,gangster"-methode. De veiligheidsraad heeft Arabieren en Joden bevel gegeven een wapenstilstand voor geheel Palestina tot stand te bren gen en derhandelingen te beginnen voor een blijvende vrede. gesproken had, opende minister Spitzen het congres, waarvan het programma een, dwarsdoorsnede van de gehele ver- keersmaterie was, zoals hij het noemde. Met de woorden: „Er wordt hier niet ga keken naar het eigen belang, maar naar het algemeen belang" gaf de minister zijn mening weer over de geest, waarin de besprekingen dienden gehouden te worden. Vervolgens hield mr. dr. E. P. Ver kerk, lid van de Tweede Kamer, een in leiding over „De besteding van de door het wegverkeer opgebrachte middelen' Na een uitvoerig betoog kwam spr. tot de conclusie, dat het niet alleen de plicht van de Staat is het verkeer te doen functionneren, doch ook dat tenminste wat door dit verkeer wordt opgebracht ten behoeve van het verkeer wordt be steed. Taak der N.S. Prof. dr. J. A. Veraart, hoogleraar aan dp Techn Hogeschool te Delft sprak hierna over ,,De rol, waartoe de Neder landse Spoorwegen en haar dochteron dernemingen zich ten opzichte van het wegverkeer hebben te beperken". De afbakening van de verkeerstaak van d verschillende bij het verkeer betrokken bedrijfstakken kan volgens spr. niet doel matig geschieden, tenzij a) alle verkeers- groepen, dus ook binnenscheepvaart en luchtverkeer in de opzet worden betrok, ken: b) alle verkeersgroepen publiek, rechtelijk worden georganiseerd; c> de bedrijfschappen van het verkeerswezen in een hoofdbedrijfschap verbonden en d) verplicht lidmaatschap van de orga' nisaties, voorzover mogelijk, wordt opge legd en relatieve bedrijfssluiting toege past. Redelijkerwijze moet de taak van de N.S. en haar dochterinstellingen. voor zover deze verkeer en vervoer per rail ten doel hebben tot het verkeer p rail worden beperkt Diensten van ver. keer en vervoer moeten uitsluitend door de doelmatigheid en zeker niet door het concurrentiebeginael worden bepaald. Een goed uitgewerkt en regelmatig bij gehouden tarief voor verkeer en vervoer voor alle verkeers-(vervoers-) groepen moet het verkeerswezen als geheel zo veel mogelijk „self-supporting" maken. Wegenbouw In de middagbijeenkomst gaf ir. M. Le Cosquino de Bussy, hoofdingenicur-direc teur en hoofd van de centrale dienst voor de wegen en de bruggen bij de directii van de waterstaat, een „overzicht van de wegenbouw in Nederland". Spr. merkte o.a. op, dat met het oog op 's lands financien, de bouw van nieuwe wegen j is stopgezet. Als men daaraan weer be I ginnen kan, zal het wellicht nodig zijn de bouw iets zuiniger aan te vatten, doch slechts op zodanige wijze, dat, wat de i grote rijkswegen betreft men steeds .n staat zal zijn de weg te verbouwen :o' een autosnelweg met dubbele rijbanen, ongelijkvloerse kruisingen enz. In het vijfde hoofdstuk van het vierde boek der „Navolging" schetst de schrij ver de verhevenheid van de prester .aan wie is vergund, hetgeen aan Enge len niet is toegestaan". De priesters krijgen dan ook de raad „met ontzag en eerbied het heilig dienstwerk te na deren".. Hoe schoon wist ook de H. Vianney, pastoor van Ars, het priesterschap te karakteriseren in zijn grootheid, als voeder der zielen en als steunpilaar van de godsdienst „Na God is de priester alles", aldus de Heilige. „Laat een parochie 20 jaar zonder priester en men zal er de redeloze dieren aanbidden. Als men de godsdienst wil uitroeien, begint men met de priester te vervolgen, immers waar geen priester is, daar' is geen sacrificie en waar geen sacrificie is, daar is ook geen godsdienst meer. Het priesterschap is de liefde van het H. Hart van Jesus". Da voortreffelijkheid van een paro chie is daarom af te meten aan haar eerbied voor de geestelijkheid en de zorg en het dienstbetoon ook in het materiele. De Pastoor van Ars heeft od dit laat ste eveneens gezinspeeld, toen hij over de Goddelijke Voorzienigheid sprekend zich zelf ten voorbeeld gaf. Men'komt U in alles tegemoet, was het antwoord. Juist", repliceerde de H. Vianney, „maar wie doet dat? De Goddelijke Voorzienig heid. Van haar komen de hulpmiddelen Nu was de Pastoor van Ars in het materiele voor zich zelf al erg gauw tevreden en eenvoudig, doch dat doet aan Paulus' woord: „De bedienaren van het altaar hebben recht erv3n te leven", niets af. En daarbij is niet de persoon hoofdzaak, doch de hoge waar digheid Een volk derhalve, dat het priesterschap niet eert, erger bekladt en aantast gaat geestelijk te gronde. De eerbied voor de priester en zijn ambt zij echter opreöht en ongeveinsd en mag niet zijn gebaseerd op zo groot mogelijke giften te eigen bate, hetzij als arme, hetzij als zakenman, hetzij uit ogendienerij. Gelijk het geval, dat Zaterdagavond bij de K.R.O. werd mede gedeeld door een van de dames der cst&f 6tt€. Onderweg, in oorlogstijd, om voedsel in te zamelen, kon zij een klein rood kooltje krijgen, maar toen zij verklaar de familie van de pastoor te zijn, mocht zij nog een serie grote kolen erbij ne men. Zo'n houding »is foutief. Dat is hui chelen. Milddadigheid jegens 't pnester- tersehap is bewijs van geestelijke wel varendheid, doch gevers agn „mijnheer pastoor", om het goede blaadje en eigen godsvrucht te demonstreren, behoren thuis in de afdeling „gepleisterde gra- V<En de liefde voor de koster? Het lot van deze kerkdienaar is wel een aparte aandacht waard. HENK VAN DER MAZE. cien Siruuu uc f-nnrl* niet vra gulle hand de p®P"^°0geHjkheden. In een gend naar fmanci vjer jn plaats handomdraaien hgge een van één motie ter tafel ent w u doorzien? Pater Piet Wesseling C.ss.R. heeft gisteravond in zijn radio-kwar tiertje antwoord gegeven op enkele gestelde vragen in verband met zijn woonruimte-actie. Een dezer vragen was: „Hebt ge vóór de actie contact gehad met de hoge geeste lijkheid? Een Bisschop b.y.?" Het antwoord was: „Ja Een andere belangrijke vraag was' ,Gaat ge de betrokken men sen, die woonruimte hebben, wel licht zelf aanschrijven? Het antwoord op deze vraag was: „Neen, waar de brief vaT^e Bisschoppen niet geholpen heeft zou ik ook niet slagengeruit mag men dus copcluderen. dat alles via de bevoegde autoriteiten zal lopen. Tot slot wekte pater Wesseling de betrokken jongeren op. b'.ast te maken". Het wordt tijd, om de hekken te gaan sluiten Ter gelegenheid van de feestdagen in December zullen aan alle leeftijdsgroepen honderd gram rijst op bon ter beschik king worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 De cember. In dezelfde bonnenlijst wordt zoals we reeds hebben aangekondigd, een bon opgenomen voor 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet boven het nor male rantsoen voor de leeftijdsgroepen A, B en C. De leeftijdsgroepen D en E ontvangen een extrabon voor de helft van deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bonnenlijst van 16 December een bon worden aangewezen voor alle leeftijdsgroepen voor de aan gekondigde 180 gram spijsolie. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk: enkele plaatselijke opklaringen, hier en daar vorming van nevei of mist, weinig' wind. Later: meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen en vooral aan de kust aanwakkerende wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 18 Nov.: Zon op 8.05 uur, onder 16,45 uur; maan op 17.29 uur, onder 10.21 uur. Neen V hebt het verkeerd, Waarde lezers, dit is geen imposante ice-cream of pyramidale verjarings.cake, doen een beeld van de onderwater-ontploffing van de atoom, bom bij Bikini in Juli 194 as e.er <tg<n u n -< ■li l L nel nlnnt door de Ver Staten vrij geneven. De reusachtige afmetingen van de waterzuil kan men neel te waarborgen, wijzen er op, dat de toestand zeer ernstig geacht wordt en dat aan de absolute juistheid van de geruststellende communiqué's van Tsjang Kai Tsjek getwijfeld wordt. In Sjanghai doen zelfs wederom ge ruchten de ronde, dat de regering zich zou beraden op de vraag of de burger oorlog zal worden voortgezet, of dat ge tracht zal worden door onderhandelingen, vrede met de communisten te sluiten. Al vorens tot het laatste zou kunnen worden overgegaan, zou gen. Tsjang Kai Tsjek ais hoofd van de regering moeten aftre den. omdat zijn anti-communistische ge voelens zo evident zijn. dat niet aan con tact met de communisten gedacht kan worden zolang hij in functie is. De zakenfirma's in Sjanghai treffen alle maatregelen om voorbereid te zijn op de komst der communisten. Een aantal buitenlandse bankinstellingen dirigeert alle transacties waarbij bui tenlandse valuta betrokken is, naar zü>> hoofdkantoren buiten China en heeft zjjn personeel aangeraden om te ver trekken. De toestand in China is uiterst ver ward. De communisten beweren, de stad Soetsjau op één na het laatste bolwerk voor de verdediging van de hoofdstad Nanking te hebben inge nomen, terwijl de regering een „alge hele communistische terugtocht" uit het gebied rond Soetsjau meldt, welke hoofdzakelijk te danken zou zijn aan het optreden van de luchtmacht. Een-ander bericht van de regering meldt echter, dat de communisten r.nj Soetsjau zijn heengetrokken en de hoofd stad op 250 km zijn genaderd. Mocht de val of het afsnijden van 'Soetsjau een feit zijn, dan zal Pengoe, het laatste bastion dat de hoofdstad' beschermt, het grote strijdtoneel worden. Een leger van 80.000 communisten zou reeds recht op de stad aftrekken. De maatregelen, die de buitenlandse

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1