DE NIEUWE KOERS IN DE LANDBOUWPOLITIEK Bestrijding van de pornografie Joop Geesink van de poppen Mansholt aan de tand gevoeld ADIO Gevecht in de trein Noord-Oostpolder heeft eigen tankstation Het Belgische elftal tegen Nederland Regeling der uitleenbibliotheken IX programma PAGINA 2 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948 Rover in de nacht PROPAGANDA IN DE KAZERNE Ratio Koster niet op vrije voeten VATICAANS DEMENTI MERCEDESU OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP DAMMEN MOOI SUCCES VOOR BE FAIR JE KAN MAAR ERGENS AAN GEHECHT ZIJN Koor de jilmcamera „DOLLYWOOD" Het Rank-imperiura slecht bij kas TIENKAMP IN NIJMEGEN y2— ANTWERPENROTTERDAM VORSTVERLETREGELING Even nadat de sneltrein Lyon— Parijs gisterennacht om 1 uur 40 uit eerstgenoemde plaats vertrokken was, begon een zwaar bewapende bandiet in de trein zijn werk. Zijn eerste slachtoffers waren enige dames, die de sommatie „je geld of je leven" beantwoordden met enige biljet ten van 1000 francs te geven. In een vol gende coupé bevonden zich drie heren: twee inspecteurs van de douane en een inspecteur van politie. Op het „je geld of je leven" reageerden zij niet. De ban diet, die achter in de trein - begonnen was en dus nog veel werk in het ver schiet had, wachtte niet en loste 'n schot, dat de douane-inspectpur in de dij trof. Zijn twee metgezellen sprongen op de aanvaller toe en grepen hem bij de rech terarm, hetgeen die gangster niet, verhin derde, met de linkerhand nog, een tweede revolver te voorschijn te halen, waar mede hij de twee andere inspecteurs ernstig in het onderlijf verwondde. Toen de bandiet daarop uit de rijdende trein sprong, trokken de reizigers in de volgende coupé aan de noodrem. De gewaarschuwde politie van Cuzon, 15 km buiten Lyon, trof onmiddellijk uit gebreide maatregelen, doch tot nu toe heeft het onderzoek geen resultaat opge leverd, aldus A.P Pijn - Pijn - Rheumatische pijn Heel de lange dag en 's nachtsWaar om al dat lijden, die chagrijnige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame hu meur? Er is toch geen reden om te wanho pen i Neem Kruschen Salts. Duizenden en tuinduizenden en honderdduizenden gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kru schen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuive rend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, hebben een aan sporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden. Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de schadelijke, pijnverwekkende zuren wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. Begin nu een nieuw leven begin met Kruschen morgen oe dag reeds en na een kort re gelmatig gebruik zult ge de weldadige wer king aan den lijve ondervinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Van onze speciale verslaggever). De No ord - O ostp older heeft een nieuwe aanwinst gekregen. Of eigenlijk staat deze juist op die rand van het oude en nieuwe land, binnen de gemeente Blokzijl. Daar heeft gisteren d'e commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. Ridder de van der Schueren het nieuwe tankstation geopend, dait Friesland en d'e nieuwe landaa-nwinst zal gaan bedienen; het is een depót van die N.V. Petroleum Handel Maatschappij, een dochtermaat schappij van d'e Anglo-Iranian Oil Com pany. Het depót beschikt over vier boven grondse tanks, waarvan twee met een capaciteit van elk 50.000 liter en twee met een capaciteit van elk 100.000 liter. Het die-pot houdt in voorraad benzine, tractorpetroleum, gasolie voor de binnen scheepvaart etc. Het ligt aan het kanaal van Vollenhove naar Blokzijl, zodat lich ters van Amsterdam en andere zeehavens het kunnen bereiken. Het depót is juist te Blokzijl opgericht met het oog op het feit, dat, wanneer de omstreken ten noord-oosten van Blokzijl zijn drooggelegd, dit gunstig is gelegen. Blokzijl heeft het belang van dieze nieuwe vestiging zeer wel ingezien en burge meester en wethouders van deze gemeen te gaven dan ook acte de présance bij dit heuglijke gebeuren voor dieze plaats, die belangrijke mogelijkheden voor welvaart voor deze voormalige zeehaven kan ber gen. De 21-jarige soldaat R. Koster heeft verleden jaar in de kazerne te Grave een extra-nummer van het tijdschrift „Een" van het Alg. Ned. Jeugdverbond verspreid, waarin onder de titel „Maakt van de soldaten geen S.S.-ers" een arti kel gewijd was aan de gebeurtenissen in Zuid-Celebes. Op grond van onder mijning van de krijgstucht is K. door de krijgsraad tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren is; m hoger beroep de zaak behandeld voor het Hoog mil. gerechts- hof De proc.-fiseaal achtte het vonnis van de krijgsraad juist, doch de straf te zwaar. Hij vroeg 1 jaar en 6 maanden met aftrek van 15 maanden voorarrest en ontslag uit de dienst. Twee verdedigers waren er, mevr. mr. Enthoven, die dit een politiek proces noemde omdat verd. een communist is, en mr. dr. B. Stokvis, die vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling bepleitte. Het gerechtshof heeft gisteravond na raadkamer het verzoek van de verdedi ging om onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt afgewezen. In een dezer dagen gepubliceerd bericht werd medegedeeld, dat de Canadese Pater Jesuiet Edward Sheridan, die na twee jaren studie in Europa in zijn land is teruggekeerd, zou hebben verklaard, dat het Vaticaan een oorlog waarschijn lijk zou achten en met het oog daarop tal van noodmaatregelen zou hebben ge nomen. Vaticaanse klingen hebben dit bericht niet alleen ten sterkste ontkend, maar zij spreken er bovendien rondweg hun twijfel over uit, of Pater Sheridan wel een verklaring van die aard kan heb ben afgelegd, aldus meldt K.N.P. Het Belgische elftal, dat Zondag 21 No vember/ te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert Anderleeht) achter: Aernaudts (Berchem) en Anoul (F. L. Luik): midden: Coppens (F. C. Mechelen), Carré (F. C. Luik) en Henriet (S. C. Charleroi) voor: Appettans (St. Truyen), Van Steeniant (St. Nicolaas), Mermans (An derleeht), Chaves d'Aguilar (La Gantoise) en Mannaerts (R. C. Mechelen). Reserves: Dedopt (Antwerp F. C.), Hendrinckx (Lyra), De Buck (Aalst) en Govard (F. C. Luik). uimmjmiuujjuijjxm ïii unuwj uiuurA iiiiiiiiiiiiiiii!ipMiiiD»"iiinipN}n aoqpi Gttuvmwvn De grootste Duitse omroepmaatschap- pij, de Noord-West Duitse omroep, is Maandag in Duitse handen overgegaan. De omroep zal nu niet meer onder Britse censuur staan. Pe uitslagen van de partijen gespeeld in de vierde ronde van 't tournooi om het wereldkampioenschap dammen, luiden: Roozenburg (Ned.)—Laros (Ned,) 2—0; Demesmaecker (België)Keller (Ned.) 02; Post (Fr.)Rostan (Zwits.) 20; Verpoest (België)Chiland (Fr,) 20: Ghestem (Fr Perot (Fr 2—0. De stand luidt na de 4e ronde: 1 Roozenburg 8 punten; 2 en 3 Keiler en Verpoest 6 pnt; 4 en 5 Ghestem en Post 5 pnt; 6 Perot 3 pnt; 7 en 8 Chiland en Demesmaecker 2 pnt; 9, 10 en 11 Laros, Rostan en van der Staay 1 pnt. De Gooise hockeyclub Be Fair heelt in net week-end deelgenomen aan een in ternationaal hockeytornooi in Lyon. Daar aan namen o.a. deel de kampioen van Catalonië uit Barcelona, de kampioen van Frankrijk Stade Frangais en de kamptoen van Zwitserland Stade Lausanne. Ondanks het feit, dat de Gooiers de ganse nacht hadden doorgereisd hebben zij een zeer fraai succes geboekt. Zij won nen van Starclub uit Lyon met 71, van Rhöne Sportief met 41 en van de Zwit serse kampioenen met 31. In de finale tegen de Franse kampioen was het resul taat 00. De hoofdprijs, de coupe Ernest Vidal, werd hierna toegekend aan Be Fair en Stade Francais. Beide mogen de beker zes maanden behouden. IIóqA I Ar V Su'Brt'** j verraden van elke film, die er wordt ver- toond Verleden week zün we op bezoek ge weest in Dollywood. Neen, geachte le zer, dit is nu eens niet al weer zo'n ver velende drukfout. Dollywood heeft slechts dit gemeen met Hollywood, dat er films worden gemaakt. Maar daar mee houdt dan ook iedere gelijkenis op. Dollywood is het rijk Joop Geesink. Het ligt onder de rook van Amsterdam in Duivendrecht en de bewoners ervan zijn poppen, vele honderden poppen. „Joop-Geesink-van-de-poppen", zoals men hem in vele Europese landen kent, is een man, die in de bloei van zijn leven nog dat doet, waaraan velen onzer nog de aangenaamste jeugdherinineringen heb ben: hij speelt met poppen. Maar hij doet het op een wijze, die niiet alleen hemzelf vreugde geeft, doch die ook anderen van de nu eens kodldige, dan weer diepzinnige maar altijd originele en geestige invallen tijdens zijn spel laat genieten. Want Joop Geesink is een artist in de ware beteke nis van het woord, de artist, die iets van de gedachten, welke in hem leven, aan anderen mededeelt, of hij zulks nu doet door" middel van de pen, het penseel of met behulp vanpoppen. Edward Dmytryk, de uit Hollywood verbannen regisseur van „Crossfire", is, zoals gemeld in Engeland begonnen aan de film „Obsession", waarin Robert New ton, George Montgomery en Naunton Wayrie de hoofdrollen spelen. In een der scenes moet Naunton Wayne als detective een gesprek afluisteren, dat nabij het standbeeld van Roosevelt in Londen wordt gevoerd. Dmytryk is van plan een close-up te maken van de woor den op de bank. waarop Wayne zit: „Freedom from Fear" en „Freedom of Speech". (Bevrijding van vrees en Vrij heid van het woord). DONDERDAG 18 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gram. (10.15 Ork. Maria Za- mora; 10.50 Voor de kleuters; 11.20 Zang, piano; 11.45 Lezing; 12.00 Orgel; 12.30 Nederl. muziek voor de B.B.C.; 13.00 Nieuws; 13.20 Filmmuziek; 14.00 Uit de wereldpers; 14.15 Solistenconc.; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Assor- timento"; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier?; 17.35 Ens. Johnny Meijer; 18.00 Nieuws, sport; 18.30 Ned. striidkr.; 19.00 Radio-strip; 19.10 Avondschool; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nieuws; 20.15 Om- roepork.; 20.40 Vertellingen in woord en muziek; 21.35 Hoorspel; 22.25 „De Speeldoos; 22.45 „Pijlers van Neerlands welvaart"; 23.00 Nieuws, gramofoon. HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed (9.45 en 11.40 Schoolradio; 10.00 N.C.R.V.; 11.00 Zonnebloem; 12.03 Amusements-ork.; 13.00 Nieuws; 13.25 Pianorecital; 13.45 „Hors d'oeuvre"; N.C.R.V. 14.00 Sextet; 14.40 V. d. vrouw; 15.00 Gram.; 15 30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.00 Jeugdjournaal; 17.50 R.V.D.; 18.00 „Zapahara's"; 18.15 C.M.B.; 18 30 Schoolzang; 18.45 „Piekerproblemen"; 13.00 Nieuws, gram, actual.; 19.45 Or gel; 20.00 Nieuws; 20.15 Steravond; 21 30 Familie competitie; f2.05 „Vaart der vol ken"; 22.25 Koor; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws, 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.15 Eng. H.S.: Welsh orch., 8.50 „Lift up your hearts", 8.55 weer, 9 00 nws., 9.15 „Majestic orch.", 10.00 Eng. L.P.: nws., 10.10 gram., 11.00 v. d. sold., 11.15 parlem., 11.30 Rendezvous Players, 12.00 VI. Br.: Lehar, 12.30 weer, 12.40 gram., 13.00 nws., 13.15 orgel en zang, 14.00 Eng. H.S.: nws., 14.10 grant., 14.40 orgel, 15.00 Kalundborg: ork. Thom- sen, 16.00 Eng. H.S.: Northern orch., 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 Fr. Br.: omr.ork., 19.30 VI. Br.: gram., 19.50 Beromunster: actual., 20.00 amus. orkest. 20.30 VI. Br.: relais Europees conc., 21.30 dansmuz., 21.45 actual., 22.00 nws., 22.15 gram., 22.50 nws., 22.55 gram., 23 00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr Br.: nws., 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S.: Rumba ork.. 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 gr., 9.00 VI. Br.: nws., 9.05 gram., 10.00 Eng., H.S. ens. Munn., 1030 piano, 10.50 Amerik. commentaar, 11.05 v. d. scholen, 11.30 „Music while you work", 12.00 Eng. L.P.: voordr., 12.15 Cavan O'Connor, 12.30 Going places, 13.00 orgel, 13 30 theater ork.. 14.15 accordeon ork., 14.30 Geraldo, 15.00 v. d. vrouw, 16.00 Al bany Players, 16.30 dansork. d'Amato, 17.15 var. ork., 18.00 arb. ork., 18.45 ork. Temple, 19.15 „Music while you work", 19 45 Fr. Br.: nws.. 20.00 Eng. L.P.: nws, 20 30 Eng L.P.: „Mountainers", 21.00 cau serie o i 30 gram., 22.00 Beromunster: nws 22.05 omr.ork.. 22.30 Eng. L.P.: ..Over the garden wall", 23.00 nws., 23.15 poëzie, 23.35 ork» Cotton. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 2e ronde van het candidatentour- nooi voor het Ned. schaakkampioenschap te Nijmegen luiden: BarendrechtVlags- ma 0—1, Prins—Stumpers afgebr., Baay Van Scheltinga 0—1, KramerVinken 10, HenneberkeVan Mindeno afgebr. De uitslagen van de afgebroken partijen van de eerste ronde luiuen: BaayPrins opnieuw afgebroken in een door Baay verloren stelling: Henneberke—Kramer De stand na de 2e ronde luidt: 1. Van Scheltinga 2 punten, 2. Kramer iy3 p,, 3 en 4 Vinken en Vlagsma 1 p., 5 en 6 Henneberke en V-n Mindeno y2 p. en 1 afgebr. partij, 7 Barendrecht p„ 8. Prins 2 afgebr. partijen, 9 en 10 Stumpers en Baay 0 punten en 1 afgebr. partij. Er was een terrier, die weinig geluk bad in <dit aardse tranendal- Treurig zwierf hij door de schone dreven van Engeland. Triest hingen zijn oren naar beneden en zijn staartje had al lang het kwispelen verleerd. Maar op een goede dag kwam Vrouwe Fortuna in zijn leven in de gedaante van een zekere mr. Charles Cruft, die veel verstand had van honden en die daarom van regisseur David Lean opdracht had gekregen om naar een terrier te zoeken, die een belangrijke rol zou moeten ver vullen in de film „Oliver Twist'". „Hallo!" zei mr. Cruft tegen Jake dat is de naam van onze terrier die in de buurt van een lantaarnpaal rond scharrelde, „je bent als door de hemel gezonden". Jake betwijfelde dit, want hij was langzamerhand een cynicus geworden. Mr. Cruft pakte hem evenwel op en vóór hij wist, wat er gebeurde, werd hij ge- tracteerd op leverworst en gehaktballen. „Kijk", legde mr. Cruft uit, „ik weet niet, of je wel eens van Snooks hebt ge hoord, maar hij was de hond van Bill Sikes in „Oliver Twist". Jake kende Snooks niet. „Dat kldpt". ■grinnikte mr. Cruft, „want Snooks is dood en nou moet jij hem vervangen Eerst aarzelde Jake rfog even, maar voor een onmetelijk eind Berliner be zweek hij tenslotte en hij sloot een con tract af tegen drie vette kluiven per dag, plus vrije hotelkosten. Door een make-up-specialist, die hem opboende met een mengsel van tarwe meel en water, werd Jake met behuip van schmink voorzien van een aantal fikse littekens en schrammen, zodat hij verbaasd tegen zijn eigen spiegelbeeld stond te blaffen- Jake's debuut werd een glorieus succes maar toen de film klaar was, veranderde hij van een gevierd acteur in een heem- loze. Gelukkig trok Stanley Naynes, een man van de Cineguild, zich zijn lot aan. En thans woont Jake, die door zijn nieu we baas als herinnering werd omgedoopt tot „Sikes", in een mooie mand op een flat in Mayfair. Hij komt nog heel vaak in de studio's en is nu erg deftig gewor den. Maar voor een kluif is hij nog altijd te vinden. Daar is hij nu eenmaal een terrier voor. Toch is 'het niet maf. Rank, maar Sir Alexander Korda, die van de Engelse re gering een lening krijgt van een millioen pond. Zoals reeds gemeld, heeft de Britse regering enige tijd geleden een Maat schappij toit financiering van films in het leven geroepen met een kapitaal van 2 millioen pond. Meer dan een millioen daarvan gaat thans naar de British Lion, d'e distributie-maatschappij van Sir Alexander Korda, terwijl éen kleine 20.000 aan Executieve Films wordt ge leend, welke goedkope „radiofilms" ma ken, gebaseerd' op B.B.C.-programma's. British Lion zal een deel van het geld besteden aan films, welke in de komende drie maanden worden gemaakt, waar onder „Cure for love" met Robert Donat, „The Admirable Crichton" en waarschijn lijk „The Emperor" met Orson Welles. Gloria Swanson, die, zoals wij enkele weken geleden schreven, in de tijd van de stomme film voor het eerst de „vrouw van-de-wereld" op het witte doek bracht en die nog in 1930 optrad in een door Erich von Stroheim geregisseerde film „Queen Kelly", welke echter nooit is vertoond, zingt op het ogenblik liedjes in een Broadway-café in New York. Ze zal daar evenwel niet lang meer blijven, doch zich naar Hollywood begeven om weer in een film op te treden. Pola Negri daarentegen eveneens een actrice van de oude garde, die o.a. de film „Mazurka" maakte gaat Holly wood verlaten om in een toneelstuk op Broadway op te treden. Voor de wedstrijd tegen Rotterdam, Za terdag 20 November, op het terrein van Beerschot, brengen de Antwerpenaren da volgende ploeg in het veld: Doel: Decoster (Beerschot): achter: Wijns (Antwerp F. C.) en M. Aernaudts (Berchem); midden: Segers (Beerschot), Van Mele (Beerschot) en De Groote (Ber chem); voor: Van Noten (Berchem 1, Verbruggen (Antwerp F. C.), Geuns (Antwerp F.-C.), v. d. Audenaerde (Ant werp F. C.) en C- de Herdu (Berchem'). Reserves: Adriaenssens (Berchem), Van den Eynde (Beerschot), Van Beneden (Beerschot) en Bastin (Antwerp F. C.). O De eerste testwedstrijd West-Tndië tegen Brits-Indië is geëindigd in een draw. W.-I. 631, B.-I. 454 en 220—6. De minister van Sociale Zaken heeft besloten ingeval van werkloosheid we gens vorst, meeuwval ot de gevolgen daarvan in de a.s. wintermaanden, voor zover nodig dezelfde regeling van toepas sing te verklaren als de vorige winter gold. Om practische redenen heeft de minis ter goed gevonden, dat vorstwerklozen niet meer bij de gewestelijk arbeidsbu- reaux behoeven te worden ingeschreven. In plaats van de ir.schriivingskaart zullen zij een verklaring van hun werkgever, dat zij als vorstwerkloos moeten worden aangemerkt, dienen over te leggen. Grapje uit Hollywood: „Nu Shakes peare een kassucces is, zullen ze wel gauw een film „Abbott en Costello ont moeten King Lear" maken". Als protest tegen hun ontslag tenge volge van de bezuinigingswoede in Hol lywood is een aanital persagenten voorne mens voor de bioscopen te gaan posten met borden, waarop de inhoud wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2