li Onmenselijke maatschappij Oppositie tegen grote gezinnen Behoefte- en prestatie-element Engeland, Frankrijk en de V.S. antwoorden Spektakel in Frans parlement Vier uur lang Moskou's dialect eerbericht Openhartige taal van Franco De verdediging van W.-Europa mrtx gjp REPUBLIEK en FEDERATIE HOUT laat LICHT door NIEUWE BONNEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Economie contra geweten Eerst opheffing der blokkade E.V.C. ageert in suiker industrie Maar geen iveerlegging van Moch 's formidabele aanklacht Ruslands macht wordt overschat Hatta doet beroep op leger en politie Uitvinding van caféliouder-kok De onderhandelingen met de republiek ONDER DE LO U P E Extra uitkering aan werknemers De socialisatie Dag van gebed Eieren komen vrij 70ste JAARGANG DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 No. 20778 K Het rijkskantorengebouw in Den Haag begint zijn voltooiing te naderen. Wanneer het geheel in gebruik genomen kan worden, komt weer woonruimte voor particulieren beschikbaar, o.a. het flatgebouw Duinwijck. ZWARE BEWOLKING* Naar aanleiding van een interview van Edward Weintal, diplo matiek correspondent van het Amerik. tijdschrift „Newsweek" met generaal Franco, .spreekt men van „een van de eerlijkste verklaringen, die een staatshoofd ooit in een interview heeft afgelegd." Evacuatie uit Shanghai. Een Chinees gezin wacht op een der siations de gelegenheid af om naar veiliger oorden te evacueren. Besprekingen met min. Stikker nuttig; „Batavia" verslechtert de sfeer Besprekingen in het kabinet ALS WIJ. door Rijksbemiddelaars toegelaten Ijzer- en Staalwet in tweede lezing aangenomen ter voorbereiding van H. Jaar URANIUMFABRIEK IN CONGO Julia Cuypers nam afscheid van plankenland. We zien hier de 77-jarige (rechts) tijdens de huldi ging na haar ere-voorstelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Links de 71-jarige Rika Hopper. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, jf 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij da administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Met enige regelmaat hoort men de laatste tijden uit de Partij van de Arbeid °f uit kringen die met haar nauw verwant zijn stemmen opklin ken van verzet tegen de sterkere pro gressie in de kinderbijslag, die door de Katholieke Volkspartij wordt voorge staan. Dit verzet tegen naar onze mening rechtvaardige verlangens bedient zich vaak van een argumentatie die, hoe wel zij even simplistisch als vals is, niettemin niet nalaten zal indruk op velen te maken. Deze argumentatie komt in grote lijnen hier op neer. De Katholieke Kerk eist van haar leden, dat zij grote gezinnen kweken. Van het standpunt der Nederlandse volksgemeenschap beschouwd is het echter noodlottig, dat er zoveel grote gezinnen komen. Wij zijn een overbe volkt land met beperkte economische hun landgenoten. Maar behalve dat zij heel veel vraagtekens zetten bij de sombere prognose, waarvan bovenge noemde redenering uitgaat, huldigen zij nog het standpunt, dat andere over wegingen de mens kunnen noodzaken om tegen economische eisen, die door een gegeven situatie worden gesteld, in te gaan. Die overwegingen zijn voor hen een gewetenszaak. Men maakt zich dus schuldig aan ge wetensdwang als men weigert die voor waarden te scheppen, die 't de Katho liek mogelijk maken normaliter volgens Gods wet, zoals zijn levensbeschouwing hem deze doet zien, te leven. Het maatschappelijk leven, de inrich ting van de economische organisatie, het politieke stelsel, waarin wij, als leden van een volksgemeenschap zijn opge nomen, hebben dan een verdere strek king dan dat zij ons een zo hoog moge lijke stoffelijke welstand verzekeren. Zij moeten ons eerst en vooral de ge legenheid geven om menselijk te leven. En het voornaamste element daarin is dat ieder mens zijn geweten kan vol gen. Te veroordelen vallen dus iedere en lijk wordt gemaakt en waarin de mens regelmatig voor gewetensconflicten wordt gesteld. Zulk een veroordelens- waardig stelsel zou zeker dat stelsel zijn, waarin het de katholiek, die vol gens zijn consciëntie handelt en op grond van eerlijke gewetensbeslissingen komt tot vorming van een groot gezin, niet meer mogelijk zou zijn volgens staat en stand te leven. Als men betoogt, dat dit een onge wenste verdeling van het volksinkomen impliceert, dan ontkennen wij dat ten stelligste. Zonder twijfel wordt gesteld, dat, indien men van een bepaalde om vang van het volksinkómen uitgaat, het middelen om in de behoefte van onze gel\ verooraeien vanen bewoners te voorzien. Indien de katho- maatschappelijke instelling en ieder lieken nu voortgaan zich niet te storen I w!an.?i* aan deze realiteit en dit op grond van wat zij hun overtuiging noemen dan is dat hun zaak, maar zij mogen dan niet eisen, dat de gemeenschap op komt voor de gevolgen van deze voor het welzijn van het land heilloze opvat tingen. Indien de katholieken met ver onachtzaming van de economische be staansmogelijkheden hun gezinnen on redelijk uitbreiden, dan is dat voor hun eigen verantwoordelijkheid, en zou het in strijd zijn met gezonde demogra fische en economische beginselen, in dien de staat deze fatale gang van za ken bovendien nog bevorderde door progressieve kinderbijslagen, die slechts een premie zouden stellen op zulk een gebrek aan verantwoordelijk heidszin. In een minder grove formulering ge huld uit zich het verzet tegen de pro gressie in de kinderbijslag als men be toogt, dat een te grote inschakeling van het behoefte-element in de loonsbepa- ling fnuikend is voor de arbeidsproduc tiviteit. Wij willen hier niet uitvoerig ingaan op de fenomenale onzinnigheid, die er in de veronderstelling steekt, dat de Katholieke Kerk zonder meer aan haar leden zou opleggen grote gezinnen te kweken. Slechts dit ene moge hier worden vastgesteld. De katholiek moet zich in de beleving van zijn huwelijk laten leiden door de integrale wet Gods, die hem enerzijds de tegenna tuurlijke huwelijksgemeenschap ver biedt en anderzijds Van hem vraagt, dat hij in de uitoefening van de op na tuurlijke wijze voltrokken sexuele ge meenschap rekening houdt met het ge hele complex van voorwaarden en ge volgen, dat hiermede samenhangt. Van dit complex vormen de economi sche mogelijkheden een weliswaar niet gering te achten, maar toch zeker niet het voornaamste bestanddeel. Econo mische overwegingen behoren in de beoordeling van de redelijkheid der eventuele gezinsuitbreiding een rol te spelen, maar zij zijn daarvoor niet al- beslissend. Er zijn nu eenmaal hogere overwegingen, waarvoor economische beschouwingen soms moeten wijken. Wij denken hier aan de huwelijkstrouw en aan de vaak aanwezige zedelijke onmogelijkheid voor echtgenoten om zich van de huwelijksgemeenschap te onthouden. Uit deze uiteenzetting blijkt wel dui- delijk, dat men de katholieken valselijk beschuldigt, indien men hun aanwrijft, dat zij zich van hun economische ver antwoordelijkheid niets zouden aan trekken. Deze verantwoordelijkheid beseffen zij evengoed als wie ook van part, dat aan een ieder bij een rechtvaardige verdeling toevalt kleiner wordt, naarmate het aantal van de rechthebbenden groter is. Maar indien men ér van uitgaat, dat katholieken behoorlijke mensen zijn, die zich in hun leven laten leiden door wat zij in het licht van en rekening houdend met hun gewetensplicht als redelijk be schouwen, dan is het een eis van recht vaardige verdeling van genoemd volks inkomen, dat aan de grote gezinnen een sterker progressieve kinderbijslag wordt geschonken. Een maatschappij, waarin dit recht niet wordt erkend is naar onze mening een „onmenselijkfe" maatschappij, wijl zij velen van haar leden de gelegenheid ontneemt om een essentiële waarde van hun leven, nl. het ongehinderd tot gel ding brengen van een gewetensplicht, te verwezenlijken. Ter zake van de arbeidsproductiviteit behoeft men niet bevreesd te zijn, in dien men aan de verlangens van de katholieken op dit punt tegemoet komt. Bijlkens de ervaring zijn het heus niet de vaders van grote gezinnen, wie het schort aan arbeidzaamheid en men kan veilig beweren, dat het grote gezin een ideale kweekplaats is voor het aanleren van deze voortreffelijke eigenschap. Natuurlijk verdient het alle mogelijke aanbeveling om naast het behoefte element het prestatie-element een rol in de loonsbepaling te laten spelen. Maar niemand zal durven beweren, dat de mate, waarin, volgens onze opvat ting, de kinderbijslag het loon zal gaan aanvullen voor de arbeiders met grote gezinnen een gelegenheid zal scheppen om zich de luxe te veroorloven een grotere beloning op grond van grotere prestatie te versmaden, omdat hun de broodkruimels steken. Zij zullen gaarne iedere gelegenheid aangrijpen om het inkomen, dat ook met de kinderbijslag inbegrepen altijd nog maar zeer be scheiden zal zijn, gezien de behoeften, te vergroten. (Van onze correspondent). De E. V. C. heeft een actie op touw gezet onder de losse arbeiders van de Fries-Groningse suikerfabriek te Gronin gen. De arbeiders ontvingen een pamflet, waarin wordt geëist 100 pet. loontoeslag voor Zondagse rbeid, duurtetoeslag van f 2,50 per week, vaste premievergoeding van 20 pet., vergoeding voor reisgeld, van werkkleding en voor de gevolgen van vuile arbeid. Voor gistermorgen stond een vergade ring op het program. In weerwil van de aanwezigheid van het hoofdbestuurslid der E. V- C., de heer Kop uit Amsterdam was de belangstelling niet al te groot Niettemin wisten de E. V. C.-leiders de aanwezigen een conclusie op te dringen, welke inhield, dat de bovengenoemde eisen, die ook in het bedrijf te Halfweg waren gesteld, aan de directie van de Fries-Groningse zouden worden voorge legd. Mocht deze actie niet gelukken, dan zou de E. V. C. door middel van staking haar eisen kracht bijzetten. Volgens de woordvoerder van de E. V. C. zijn er soortgelijke acties gaande bij de suikerfabriek Dinteloord en bij die te Rotterdam. w De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk iets afnemende, maar later weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noordwestelijke gedeelte van het land nu en dan licnte regen of mot regen. Weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag 19 November: Zon op 8.06 uur, onder 16.44 uur; maan op 18.13 uur, onder 11.34 uur. De ,,drie,r, Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben geantwoord op het voorstel van Evatt en Lie tot hervatting van de onderhandelingen der vier Evatt en Lie verklaren in hun ant woord op de nota's der vier grote mo gendheden, dat zü constateren, dat alle vier op de een of andere wijze doen verstaan, dat zij de wens koesteren tot de een of andere oplossing voor het Berljjnse vraagstuk te geraken in de geest van de resolutie van de algemene vergadering. Zij hopen, dat deze gemeenschappe lijke wens zo spoedig mogelijk tot ait- drukking zal komen in verdere pogin gen om een voor alle partijen aanvaard bare oplossing te vinden. -In het bijzonder deden Evatt en Lie een beroep op de „grote vier" om de bemiddelingspogingen van de voorzit ter van de Veiligheidsraad volledig te steunen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Vier eindeloze redevoeringen van communisten werden gisteren in de na tionale vergadering geaccompagneerd met veel applaus door 182 communis tische afgevaardigden, maar geen der sprekers gaf ook maar enig antwoord op de hoogst ernstige beschuldigingen van de minister van Binnenlandse Za ken, de heer Jules Moch, die onbewo gen de regen van scheldwoorden, die hem werden toegeslingerd, over zich heen liet gaan. - De taktiek der communisten is duide- ljjk. In de onmogelijkheid zich vrij te pleiten van de beschuldigingen, zoeken zij de aanklagers bij de grote volksmas sa verdacht tc maken en te beschimpen en onderwijl misbruiken zij de tijd, om demagogische redevoeringen te houden over de nood der misdeelden. „Lieg, lieg maar voort", kon de minister hen toeroepen. „Er blijft altijd wel wat van hangen". Dat was, toen na een uur vergaderen, de communisten op de spreektribune het zo bont maakten, dat de hele kamer uit gezonderd de communisten, als een man opstond, om de zitting te verlaten. Na veertig minuten werd de vergadering her vat, maar de minister Moch toegevoegde beledigingen, een beroepsleugenaar te zijn, werden in alle varianten herhaald. Er komen overigens heden nog twee ministers aan de beurt. Mag de minister-president aan het ein de der debatten over het beleid der rege ring t.a.v. de stakingen er op kunnen rekenen, dat, of hij de vertrouwenskwes tie stelt of niet, er niemand zal zijn, die zijn stem bij die der communisten zal willen voegen, zo is toch deze klaarblij kelijke eenheid niet in staat, de grote verdeeldheid te verbergen, waaraan het land ten prooi is- De grote massa van afgevaardigden, die gisteren het communistische koor vormde, correspondeert in me&r of mindere mate met de macht der communisten in het land en dat feit verliest zijn ernst niet. Vier-vijfde van de mijnwerkers mogen zijn teruggekeerd en ongeveer 70 pet. van de productie weer bereikt worden, de sta king duurt voort en de haven- en zeelie denstaking, die nu aan de beurt is, het hoofdpunt van het communistische ob structieplan, moge weinig kans hebben in alle havens te zullen slagen, hpt feit blijft toch bestaan, dat de Franse productie voor een zeer ernstig tekort blijft staand dat de voordelen van de Amerikaanse hulp in het niet dreigen te vallen en het welvaartspeil zodanig wordt bedreigd, dat heel het volk in een onhoudbare toestand komt te verkeren. In die toestand is de eendracht van alle nationale krachten nodig tegen de „partij van de vreemde", maar juist in die strijd is staatsmansbeleid nodig. Over de wijze, waarop het kwaad moet wor den bestreden is men het allerminst eens en die onenigheid vormt de grondslag voor de onzekerheid, waaraan Frankrijk Volgens Franco, aldus Reuter, zouden Spanje en de V. S reeds lang tot over eenstemming zijn gekomen, indien Enge land er niet tussen in gezeten had. En geland mengtzich in de kwestie van eventuele aansluiting van Spanje als mi litair bondgenoot der V. S. om zijn pres tige te redden, nu het zijn leidende po sitie in de wereld verloren heeft, aldus FnnCO On de vraag, of Spanje liever direct met de V S. zou willen onderhandelen, dan via de westelijke unie. antwoordde Franco: „Ja zeker Bovendmn is de westelijke unie anaers dan Engeland. Franco bevestigde de geruchten, dat de Franse generale staf 1 neraals heeft gevraagd, of het in leger in geval van een °°r 5 Spanje naar Noord-Afnka zou ku"nC" trekken. Deze vraag werd ongevee een jaar geleden gesteld. de arbeiders meer voordelen te verschaf fen, dan zij door staking hadden kunnen verwerven". HU had de Spaanse officieren op dracht gegeven te antwoorden, dat alle vrouwen en kinderen vry door Spanje konden trekken, doch dat de soldaten in FrankrUk moesten blijven en hun vaderland moesten verdedigen. Sprekende over de verdediging van West-Europa zeide Franco: „Een stevig militair en politiek bolwerk moet worden gevormd, dat niet onderhevig is aan toe vallige wijzigingen of politiek onderhan delen. Alle landen van West-Europa zouden zich er bij moeten aansluiten, in het bijzonder Zwitserland moet opgeno men worden als belangrijk deel van het West-Europees verdedigings- stelsel. In geval van een sovjet-Russische invasie zou Zwitserland een onneembare vesting van rotsen en bergen zijn Oos tenrijkers, Noord-Italianen, Duitsers en Fransen zouden daar toevlucht kunnen vinden en de strijd bijna onbepaald kunnen voortzetten". Franco meende echter uit gesprekken tussen Spaanse en Zwitserse officieren te moeten opmaken, dat -Zwitserland in een volgende oorlog weer neutraal wil blijven. Franco voorspelde, dat de sovjet-ume tegenstand zal ondervinden van de va- Hprlandslievende bevolking in de landen, die zii bezet heeft, en dat de tegen stand in deze landen zal worden aange moedigd. Naar Franco's mening overschatten de VS- de macht van de sovjet-umc. Uit de ons bereikte henchtcn veniemen wij, dat de luchtvaart, de artillerie en de tanks van de sovjet-ume goed zijn, doch dat het moreel van de infanterie zeer laag is. Volgens de Duitse gene raals is de infanterie het kwetsbare punt van de sovjet-unie en gaven hon derden en duizenden zich tijdens de oorlog over, aldus Franco. Op de vraag, of hij bereid zou zijn, de teugels van het Spaanse regiem wat min der strak te houden, antwoordde Franco: „Wij doen alles voor meer vrijheid, wat wij in overeenstemming achten met de veiligheid en de welvaart van het land Hij erkende, dat het waar is, dat „wij ons volk van enkele zogenaamde vrijheden hebben beroofd". Inderdaad is staking van Spaanse arbeiders uitgesloten, aldus Franco. „Maar dezelfde regering tracht Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de bewering van Franco, dat een schik king met de V-S. „lang geleden" reeds getroffen zou zijn, indien Engeland zich niet met de zaak bemoeid had, van de hand gewezen. Volgens de woordvoerder was er nimmer sprake geweest van Britse in terventie bü het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken om een overeenkomst tussen de V.S. en Spanje te voorkomen, omdat zulks nooit nodig was geweest. Waarnemers te Londen geloven, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, en zyn Amerikaanse en Franse collega's, Marshall en Schuman, onlangs in Parijs tot de conclusie zijn gekomen, dat het ongewenst zou zyn, stappen te ondernemer om de bestaande betrekkingen tussen hun landen en Spanje te wijzigen. bloot staat, een onzekerheid, die niet weinig vergroot wordt door de verklaring, gisteren door de Gaulle afgelegd op een persconferentie. De Gaulle blijft de regering en haar tegenwoordige meerderheid zodanig vijandig gezind, dat hij een hergroepe ring van de partijen wil afdwingen. Wie met de tegenwoordige meerderheid in de regering medewerkt, wordt in de ban gedaan. Hij wil tot elke prijs verkiezin gen en natuurlijk verkiezingen volgens een stelsel, dat de communisten uitsluit en de tegenwoordige meerderheids partijen uitermate zal verzwakken. Dit, voor zover de binnenlandse politiek be treft. Maar hij heeft zich ook uitgespro ken over de buitenlandse politiek en op de bekende manier, waaruit blijkt, dat in zijn ogen de tegenwoordige regering en haar meerderheid nu eenmaal geen goed kunnen doen. Met enige verbijstering slaat men echter gade, dat sommige verklaringen, o.a. over de Roerkwestie en het plan- Marshall wonderwel overeenkomen met die, welke lezelfde ochtend werden ge publiceerd als de door Thorez uitge sproken partyverklaringen. De Gaulle geeft bovendien scherp uitdrukking aan de herleefde Franse vrees voor het Duitse gevaar. Dit is ongetwijfeld een handige speculatie op de Franse gevoelens van het ogenblik, maar van staatsmansbeleid geeft het geen biyk. Er is dan ook bü velen grote beduchtheid over de Indruk, die zijn optreden in het buitenland zal maken. Als wij kapitalisten waren en dus een bom duiten hadden, gingen wij naar Russisch Berlijn. Want onder hamer en sikkel is het goed leven, wanneer men tenminste beter gesitueerd is. Immers, met goedkeuring van de Russen zijn in de oostelijke sector van Berlijn winkels geopend, waarin alleen de rijken inkopen kunnen doen. In deze „vrije hander winkels worden kleding en andere goe deren zonder punten verkocht tegen spe ciale hoge prijzen aan hen. die het kun nen betalen. De winkels zijn geopend door een afdeling van de Oost-Duitse Eco nomische Commissie, een met Russische steun werkende staatsinstelling, die toe zicht uitoefent op alle handel in de Rus sische zóne. Op de eerste dag weiden de zaken door enorme menigten bestormd, zodat de politie te hulp moest komen. De prijzen zijn: Overhemd 60 mark (45 gul den), dameskousen 27 tot 40 mark (gem. 25 gulden), herenschoenen 180 tot 240 mark (135 tot 180 gulden). Zo ziet men, dat zelfs in een commu nistische sector een kapitalist niet in zijn hemd behoeft te staan en bovendien zijn vrouw met een paar kousen kan verras sen. Als wij dus kapitalistenOch, wat praten wij Wij zijn geen kapitalisten zullen het ook wel nooit worden en hebben geen duiten en gaan dus niet naar Russisch Berlijn. Doch waren wij kapitalisten, hadden dus duiten en zouden naar Russisch Ber lijn willen gaan, dan zouden wij toch eerst informeren, wie in die sovjetachtige winkels klant zijn: gewone kapitalisten ofwel communistische kapitalisten alias kapitalistische communisten. ANALYST. Xn een rede voor Radio Djokja deed de republikeinse eerste minister, Mo hammad Hatta, gisterenavond een be roep op het leger en de politie om hun plicht te vervuilen. Iiy verklaarde met nadruk, dat de legereenheden aan de status-quo-lijn ernstig zullen wor den gestraft, indien zij bestandschen- dingen plegen, aldus meldt Aneta. Met betrekking tot de besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren geweest, doch dat de sfeer wordt verslechterd door „Bata via", waarbij hij speciaal noemde de berichten van de Dienst Legercontacten Hy zeide verder o.m.: „Wij zullen ons verdedigen indien wij,worden aangeval len, doch indien wij niet worden aange vallen moeten wij ons aan onze beloften houden". Hij verklaarde voorts nog, dat hij samenwerking wenst met de federalis ten en dat het „belachelijk is te spre ken over marionettenregeringen", om dat „wij een doel voor ogen hebben namelijk vrijheid voor geheel Indone sië". „Er dient geen antithese te be staan tussen ons en de federalisten doch een synthese en wij moeten gezamen- iijk streven naar het bereiken van het doel op 1 Januari 1949. (Van onze Utrechtse redacteur) Een der eigenschappen van hout is tot nog toe geweest, dat het niet doorschy- nend is en geen licht doorlaat. De heer Gerritsen te De Bilt is er echter na twee jaar proefnemingen in geslaagd een chemische vloeistof samen te stel len, waarmee hout wordt geprepareerd, dat daarna licht door laat. „Kijk u maar eens", zei hij ons wijzend op zijn salontafel, waarvan het blad een glazen plaat leek, doch, nadat het licht uitgeschakeld was van esdoornhout bleek te zijn. „Kunt u dit met alle houtsoorten be reiken?" De heer Gerritsen somde de meest bekende houtsoorten op, zodat het ons beter leek te vragen, welkte houtsoor ten hij niet doorschijnend kon maken. Bijzonder harde houtsoorten, zoals djati- en teakhout bleek hy niet met ztjn prae- paraat voldoende te kunnen doordringen, althans voorlopig r.iet, want wanneer hij over machines met een hogere druk be schikt, zal dit wel gaan. Dan zal hij waar schijnlijk ook houtplaten kunnen be werken, die dikker zijn dan 3 c.M.. waar toe hij zich thans nog moet bepalen. Het bevreemdde ons wel te vernemen, dat de uitvinder oorspronkelijk café-res tauranthouder was en later, toen door een bombardement zijn bedrijf vernield werd, chef-kok in een grote zaak. Juist de om standigheid, dat hij in financiële moeilijk heden kwam te verkeren, dreef hem er toe een oude liefhebberij, het nemen van Hatta ging uitvoerig in op de affaire- Madioen, die hij een betreurenswaardige nationale tragedie noemde. Hij verklaar de, dat ideologische geschillen de een dracht hebben verbroken- De oorzaken van het lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokka de, vervolgens de affaire-Madioen en ten derde de langdurige droogte, waar door de oogsten mislukten. Hij deed een beroep op de boeren en de jongeren om de eenheid te herstellen. Volgens „Antara" zeide Hatta nog, dat hervatting van de onderhandelingen met de Nederlanders afhangt van de houding van de Nederlanders. Hij legde er de na druk op, dat de Nederlanders en de re publikeinen een vreedzame sfeer behou den, die nodig is voor de regeling van het geschil tussen Nederland en de Re publiek door bemiddeling van de Com missie voor Goede Diensten. (Van onze Haagse redacteur.) Over de voortgezette vergadering van de ministerraad, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, doen velerlei ge ruchten de ronde_ De moeilijkheden, waarin het kabinet 'zich bevindt, schijnen zich vooral te uiten in een controverse Stikker-Sassen, welke laatste zou menen dat minister Stikker in de vooruitzich ten, welke hij de republiek heeft ge opend, te ver v is gegaan, hoofdzakelijk wat betreft zijn verklaring omtrent het republikeeinse leger. Naar wij vernemen zijn er nieuwe in structies van de Nederlandse regering naar Indië onderweg en wij menen zeker te weten, dat hierin aan de eis tot het Naar aanleiding van het uitkeren ener financiële tegemoetkoming boven de rechtens gelder.de lonen en sociale voor zieningen door ondernemingen enz. in ge vallen, waarin hieraan speciale behoefte bestaat, deelt I et college van rijksbemid delaars mede, dat geen bezwaar zal wor den gemaakt, indien werkelijk gebleken is, dat de materiële toestand van het ge zin van de betrokkene de bedoelde uit kering nodig maakt; voorts indien per jaar niet meer wordt uitgekeerd, dan een percentage van de loonsom, dat door het college aanvaardbaar wordt geacht en tenslotte indien de uit de regeling voort vloeiende kosten niet als kostprijselement worden aangemerkt. (Telefonisch van onze correspondent) De tweede lezing van het ijzer- en staai- ontwerp werd gisteren in het lagerhuis beëindigd. Een conservatieve motie om haar te verwerpen werd verworpen met 373 tegen 211 stemmen. Een even daarna ingediende motie van de oppositie, om het ontwerp naar een comité-generaal ie verwijzen, werd verworpen met 366 tegen. 212 stemmen. Het is de sterkste anti- regeringsminderheid, die tot nu toe in het parlement werd uitgebracht. De centrale commissie voor het heilig jaar 1950 heeft de katholieken van de gehele wereld gevraagd, 3 April 1949 een dag van gebed te maken als geestelijke voorbereiding van het Heilig Jaar. Op 2 April zal de H. Vader een radio boodschap tot de wereld richten. Z. H. de Paus zal die dag Zijn gouden priesterfeest herdenken. De H. Vader heeft gevraagd, die dag niet feestelijk te vieren, daar Hij deze voqr meditering en gebed bestemd heeft. natuurkundige proeven, weer eens op te ^oen ophouden van de bestandsschen dingen met kracht wordt vastgehouden. nemen. Al jaren had de gedachte hem niet los gelaten, dat het toch mogelijk moest zijn hout doorschijnend te maken, wat verras sende effecten zou gevet-, vooral bij toe passing van hout als lambrizering, dans vloeren, salontafels e.d. Na moeizaam zwoegen, waarbij vele nachten werden opgeofferd, -bereikte hij gunstige resultaten, waarvoor verschei dene ingen.eurs zich interesseren, op wier advies hij octrooi heeft aangevraagd. Aanvankelijk versleet men hem voor een fantast en .verd hij een, tweede War denier genoemd, de man, die dacht een benzineloze auto te hebben uitgevonden. De hele kwestie draaide volgens de heer Gerritsen om het -vrij maken van hout van hars en zuren en eerst kreeg hij de cellen vrij met een praeparaat op alcoholbasis. De hitte van de lampen deed deze oplossing echter verdampen, totdat hij een praeparaat verkreeg, dat, als de cellen ermee jevuld zijn, glashard wordt De heer «"erritsen toonde ons ook een telebuis van hout, die door hem vervaar digd is en het goed doet als verlichting boven een schilderij De minister van Landbouw heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de distributie van eieren op 1 Januari op te heffen. Niet ver van de uraniiimmijnen te Sjin- kolowe (Belgische Congo) wordt thans een fabriek voor de bewerking van uraniumerts gebouwd, die de belangrijk ste ter wereld zal worden. Einde 1950 zal zij in gebruik we rden genomen. 401 402 403 Voor het tijdvak van 21 November t/m 4 December zijn de volgende bonnen aangewezen: BONNEN VOOR VLEES. Vlees: 100 gram vlees. Vlees: 400 gram vlees. Vlees: 150 gram vlees. ALLE BONKAARTEN. 407 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 81? 411 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 412 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 413 Algemeen: plm. 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. B 425, C 427: 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet. 125 BONKAARTEN KD, KE 812. 417 Algemeen: 100 gram kaas of gram korstloze kaas. 418 Algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. 419 Algemeen: pl.m. 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep. TABAK- EN VERSNAPER'NGEN- KAARTEN QA, QC 808. 133, 134, 137 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD ZE, MD, MF, MH 813 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook X. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1