Harde strijd voor meer woningen Aannemers protesteren tegen huidige loonregeling M Belgische regering uit elkaar Een vondst van 85 millioen Tabaks- en weeldebelasting verhoogd Wordt haven van Duinkerken een slagveld? Om de positie van de arbeider w/eerbericht Krachtpatserij" van Rusland Minister Struye nam al ontslag Op de SRIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Het voorgenomen bouwprogramma geen reëel werkschemadoch n simpele illusie Bouwvakarbeiders naar ander bedrijf Het was geenszins volgens Lucas Op bevel der kominform De revolutionnaire tactiek in Frankrijk Paraatheid van West Europa 70ste JAARGANG VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 No. 20779 Loonsituatie in het bouwbedrijf spf"*: Het eiland Malta had zwaar van de oorlog te lijden. Hieraan wordt men nog eens herinnerd bij het zien van deze foto, welke een beeld geeft van de beschadigingenaangericht aan het gebouw van de Opera te La Valetta. Van 'herstel valt echter nog weinig te bespeuren (Telefonisch van onze correspondent) Dc Belgische Kamer heeft gisteren van twee tot half negen emotievolle uren beleefd als gevolg van een interpellatie van socialistische, liberale en communistische zijde tegen de katho lieke minister van Justitie, Struye, omdat deze, als genade maatregel op 16 October j.l. het doodvonnis van twee Waalse gestapomannen, de ex-majoor Boveroulle en de notaris-klerk Surin, in levenslange dwangarbeid door de prins-regent had .doen veranderen. Woningruimte en zedelijke verheffing PORTUGESE PASTOOR VAN ARS" OVERLEDEN MANIFEST VAN DE K.A.B. NIEUW GRIEKS KABINET WEINIG VERANDERING MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE HET JUISTE BEELD VAN DE VERSTERKTE DEGRADATIE Z. K. H. Prins Bernhard tijdens een bezoek aan de Techn. Opleiding van de Kon. Marine te Amsterdam; een bezoek tijdens de seinles. 77 Verscherping van communisme te wachten? PROF. GOUDRIAAN NIET NAAR AFRIKA DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stiohting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Utrechtse redacteur). Enkele «luizenden ondernemers in 't bouwbedrijf zijn gisteren in Utrecht bijeengekomen om op uitnodiging van het bestuur van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en van de bedrijfsgroep Bouwindustrie, in het openbaar uiting te geven aan hun grote teleurstelling over de politiek der regering ten aan. zien van de bouwnijverheid. „Er heerst", aldus de voorzitter van de bijeenkomst in „Tivoli" in het N. V. huis werd een soortgelijke ver gadering gehouden ir. J- J* O. van Hoek, te Leiden, „een wanbegrip over de positie van de ondernemers op dit ogenblik, en wat erger is, dit Wanbe grip heeft consequenties, die leiden tot een houding van het grote publiek en tot maatregelen van overheidswege, die ingaan tegen de belangen van onze ondernemers en zelfs hun voortbestaan in gevaar brengen". In het algemeen bestaat voortdurend een bedroevend gebrek aan medewerking bij het Ministerie van Wederopbouw met de organisaties van de bouwondernemers. De strijd tegen de woningnood moeten wij zien als een werkelijke strijd, waar in langer en harder gewerkt moet wor den dan in vredestijd, als ee<n periode, waarin politieke theorieën geen gewicht in de schaal mogen leggen, een tijd. Waarin tezamen gewerkt moet worden door de regering, de werkgevers en de werknemers, teneinde zonder de andere takken van de bouwnijverheid te ver waarlozen oP de meest sobere wijze zo snel mogelijk in dit woningtekort te voorzien. Daarom wenste men deze bijeenkomst niet zozeer te zien als een protest, dan wel als een waarschuwing van een ge hele bedrijfstak om niet verder op de ingeslagen weg voort te gaan; een waar schuwing, hier zeker op haar plaats, waar vertegenwoordigers van de ver schillende ministeries en tal van Ie- en 2e-Kamerleden aanwezig waren, alsook leden van provinciale besturen, burge meesters en vertegenwoordigers van de. Stichting van de Arbeid. Hoezeer er in de bouwwereld over eenstemming van gedachten bestaat ten aanzien van de nood, waarin men ver keert, bleek wel uit het geluid, dat stemmen uit de onderscheidene organi saties hierover deden horen. Er zijn ook verschillende facetten aan deze nood, Een daarvan is de Deze situatie werd door de heer H. J. L. Klein Schiphorst, Haarlem, chaotisch genoemd. De officiële instanties immers stellen lonen vast, waardoor de ondeme mer in het bouwbedrijf geen arbeiders kan krijgen, doch waarrfiede hij bij zijn prijsvorming uitsluitend rekening mag houden. Bedoelde ondernemer kan uit de loonregeling niet alleen sombere voor, gevoelens putten omtrent de economt sche nadelen, welke het werk. waarop hü zal gaan inschrijven, hem gaan be. zorgen, doch hij kan zich ook gaan ver diepen in de waarschijnlijke overtreding, welke hij, zo hij dit werk wil gaan uit voeren, zal moeten begaan. Hij i00pt hierbij de kans in sommige arrondis sementen heeft hij zelfs de zekerheid een behoorlijke vrijheidsstraf te moeten ondergaan. De ambitie der arbeiders gaat vermin deren. wanneer zij weten, wat vaak het geval is. dat zij voor het einde van de werkweek reeds het plafond van hun loon hebben bereikt. In sommige plaat sen worden proeven met zg. tarieven zonder plafond genomen maar op een gegeven moment moet men beslissen of een experiment geslaagd is of niet. Wan neer het de regering ernst is met het volbrengen van de zich-zelf gestelde taak, om 70.000 woningen per jaar te doen verrijzen, moet zij ook de voor waarden daarvoor vervullen, t.w. vol doende materialen en arbeiders ter be. schikking te hebben. Het bouwbedrijf is thans voor de arbeiders weinig aantrek kelijk en door de differentiatie van het loonniveau zonder verband met de pres. tatie, zoeken zij een goed heenkomen naar de best betaalde punten iD het bouwbedrijf of naar de andere bedrijfs takken. Het voorgenomen» bouwprogramma is geen reëel werkschema, doch een sim pele illusie. De huïdjge loonsituatie vormt voor de ondernemer geen sociaal verant woorde begrotingsfactor. Ofwel *t huis van bewaring wacht hem of wel hij kan zijn geloofsbrieven als onderne mer inleveren. Het pleit slechts voor hun verantwoor delijkheidsgevoel, dat zowel werkgevers als werknemers geweigerd hebben een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten op een basis en onder voorwaar den, welke deze overeenkomst zou ver hinderen haar maatschappelijke functie te vervullen Wij vragen, aldus de heer Klein Schip horst, bereidheid om onze argumenten aan te horen en te overwegen als nood zakelijke voorwaarde om tot een werke lijk bouwbeleid en binnen dat raam tot een sanering van de loonsituatie te komen De positie van de burgerpatroon niet rooskleurig Een hartig woordje zei de heer A. C Mulder te Oosterbeek over „De moeilijk, heden van de burgerpatroon en kleine aannemer in deze tijd", een betoog, dat meerdere malen door een donderend ap plaus Wij wijze van instemming werd onderbroken. Van de ca. 20.000 bij de Bedrijfsgroep Bouwindustrie ingeschreven aannemers en bouwvakpatroons keren niet minder dan 18.700, d.i. 95 pet. minder dan ƒ25.000 per jaar uit. Het betreft dus een zeer belangrijke groep ondernemers. Het ls niet juist, dat deze groep te véél en op een minderwaardige wijze geld zou ver dienen. De burgerpatroon zit vaak in de klem tussen het publiek, dat van hem verlangt om zonder vergunning werk zaamheden te verrichten en de overheid, die dat niet kan toestaan. Een tweede dilemma is: meer betalen of geen arbeiders, terwijl dit laatste veel al zijn economische dood betekent Sedert de bevrijding gingen 10.000 georganiseer de bouwvakarbeiders meer naar andere bedrijven over. Onderhoud van huizen, waarvoor vrU wel geen vergunningen worden gegeven, is even noodzakelijk als uitbreiding. Minder patroons zouden voor de rech ter worden gedaagd, indien de principalen en de arbeiders eveneens verantwoorde lijk werden gesteld voor hun daden. Spreker vertrouwde erop, dat de rege ring na bestudering van het rapport aan het Directoraat-Generaal van de prijzen haar goedkeuring zal hechten aan een redelijke verhoging van de opslagpercen tages. De loon- en prijsregeling in het wegen- en waterbouwkundig bedrijf en die in het aannemersbedrijf zijn twee vraagstukken apart, waarop resp. de heren P. C. Zanen te Heemstede en P. A. van de Raadt te Deventer hun licht lieten schijnen. Volgens de heer H. van der Schaar, Amsterdam, die .,De bouwondernemer in bet economische stelsel" besprak, zijn wij thans met de woningvoorziening in een situatie gekomen,aangeduid als de „Klad- deradatsch". waarop Marxisten en com munisten sinds meer dan een eeuw heb ben aangestuurd. De heer J. Blok Fzn., Sneek, die het „Wederopbouwbeleid" onder de loupe nam, kwam tot de conclusie, dat sneller en goedkoper bouwen alleen mogelijk i® door radicaal het aantal in uitvoering zijnde bouwobjecten terug te brengen tot een verantwoord peil en wel op korte termijn De vergadering nam enige conclusies aan, waarirf zij als haar overtuiging uit sprak, dat èn voor het heden èn voor de naaste toekomst, een belangrijke verho ging van de productie-omvang in de bouwnijverheid, en een belangrijke ver laging van de productie-kosten in deze bedrijfstak, dringend noodzakelijk zijn Hiervoor moet op korte termijn de om vang van het bouwprogramma in over eenstemming afbracht worden met d" beschikbare hoéveelheden arbeid, mate riaal e||kapitaal en zodanige maatregelen gen om S worden. dQt deze hoeveelheden in grotere omvang ter beschikking van de bouw komen. In België werden tbt nog toe niet min der dan 232 Belgen wegens oorlogsmis drijven gefusilleerd. In Nederland werden 23 en in Luxemburg vijf onwaardigen gefusilleerd. In het geheel werden hier ongeveer 1300 personen tot de doodstraf veroordeeld. Hiervan bevinden er zich in de gevangenis 250, waarvan de doodstraf definitief is geworden en voor wie dus elke dag de laatste kan zijn. Vorige week kwam een dezer ter doodveroordeelden als getuige in een proces verklaren, dat hij al sedert een jaar op de voltrekking van zijn vonnis wacht. Een kleine hon derd andere gevallen zijn thans in onder zoek voor het eventueel verlenen van gratie, m.a.w. voor omzetting van het doodvonnis in levenslange dwangarbeid. Van katholieke zijde is men reeds lang van oordeel, dat paal en perk aan dit bloedvergieten moet worden gesteld. De linkse politiekers schijnen het daar mee niet ééns te zijn en zij hebben thans dankbaar gebruik gemaakt van de herrie, die in de Borinage rond de genadeverle ning van Boveroulle en Surin is ontstaan, om de minister aan te vallen. Bij de communisten en de liberalen lag het er bovendien vingerdik op, dat zij uit deze herrie trachtten munt te slaan om de katholiek-socialistische regering- Spaak te doen vallen. Minister Struye antwoordde de linkse interpellanten, dat hij tijdens zijn ministe riële carrière van negentien maanden in niet minder dan 579 gevallen over het leven of de dood van veroordeelden heeft moeten beslissen. Bij elk geval stond hij voor een gewetensdrama. Voor ruim 107 gevallen heeft hij het noodlottig bevel: „fusilleren"' moeten geven. „Men kan van mij toch niet verwachten", aldus de heer Struye, „dat ik deze geweldige cijfers nog met enkele honderden zou verhogen". Van elk geval heeft hij het voor en tegen overwogen en telkens zijn geweten geraadpleegd. Hij herinnerde er aan, dat in België geen doodstraf meer werd vol trokken sedert 1860. De jongste oorlog heeft vreselijke misdrijven met zich ge bracht. Besluit-wetten der Belgische re gering te Londen hebben de doodstraf weer ingevoerd- In Rusland worden hele maal geen doodstraffen meer voltrokken Waarom zou men er in het beschaafde België nog enkele honderden aan de 232 gefusilleerden willen toevoegen? De ban dieten, die hun doodstraf zagen verande ren in levenslange dwangarbeid, zullen niet meer in de samenleving terugkeren, dank zij een wetsvoorstel, dat de minister ingediend heeft en waardoor zij later niet van voorwaardelijke invrijheidstelling zullen kunnen profiteren. Onlangs zag de minister in de gevangenis van Leuven een gevangene, die daar op zijn negen tiende jaar was binnen gekomen en er sedert 44 jaar verbleef. Wat is erger, de enkele uren morele angst, om het fusil- i leren en enkele ogenblikken physiek lijden dan een geheel leven afgesloten te blijven? Ik, aldus de minister, beweer dat wij hoger staaft, dan onze Duitse beulen en weiger een oog om oog en tand om tand politiek te voeren. Minister Spaak hield daarna een moe dige rede, om zijn minister van justitie te verdedigen, die in de vorige oorlog vrijwillig voor zijn land heeft gevoch ten en in deze oorlog een illegaal wer ker van het eerste uur is geweest. „De heer Struye", aldus de minister-presi dent, „heeft gedacht volgens zijn gewe ten te handelen. De ter dood veroordele- den hebben hun straf verdiend, maar moeten zij daarom tot de laatste man gefusilleerd worden? Verschillende -moties wérden aan het eind van dit debat ingediend o.m. een katholieke motie van vertrouwen m het beleid van de heer Struye en een socia listische, waarin wel hulde wordt ge bracht aan de moedige houding va a Struye in twee oorlogen, doch waarin tezelfdertijd op hem een blaam wordt geworpen voor de genadeverlening van Boveroulle en Surin. Op het ogenblik, dat over deze twee moties zou worden gestemd, zeide de heer Struye, dat hij niet de oorzaak wilde zijn van een breuk in de rege ringscoalitie en dat hij zjjn ontslag als minister van justitie zal indienen. Spaak voegde hier onmiddellijk aan toe, dat de gehele regering zich door dit geval getroffen voelt en dat zij van daag de toestand zal bestuderen, om er haar conclusies uit te trekken. Tussen twee begrotingen door werd gistermiddag in de Tweede Kamer het wetsontwerp verhoging van de op brengst van enkele belastingen be- (Telefonisch van onze correspondent) De toestand in Frankrijk wordt er niet beter op. Als om de beschuldiging van minister Moch te bevestigen, vol gens welke dc communistische partij gedwongen is, de bevelen der Komin form uit te voeren, heeft de C.G.T. thans dc havenstaking en die der zee- liedoh in een algemene staking omge zet en ze neemt reeds haar maatregelen, om thans ook de personelen van de handel naar staking te drijven. De haven van Duinkerken, die reeds twee dagen het toneel is van een revo lutionnaire tactiek der havenarbeiders en waar van de oude, door de Duitsers inge richte verdedigingswerken gebruik vorat maakt als vesting, is geheel door de troe pen omringd. Ongetwijfeld zal er gevocn- ten worden. Terwijl in de mijnen nog hoogstens een-vijfde der personelen blijft staken, wordt de werkbelemmering opnieuw zeer verscherpt en elke dag, doch vooral 's nachts, dben zich de meest ernstige molesteringen voor. De regering hand haaft daarom in dit gebied de politie en de troepen. Ook in de havens worden de ordemaat regelen zeer uitgebreid. vDe Uiterst belangrijke schade, aan de pkiductie toegebracht, duurt dus voort en daar is het de communisten vooral om te doen. Minister Lacoste heeft in de ka mer een overzicht gegeven van de enor me schade, die reeds is aangericht. Intussen komt de minister-president Queuille heden aan het woord en men verwacht, dat hij de vertrouwenskwestie zal stellen, zulks in verband met aanval len van Gaullistische zijde De indruk, die de verklaringen van de Gaulle in Amen ka en Engeland hebben gemaakt, heeft de vrees gewekt, dat bij een aan 't bewind komen van de Gaulle Frankrijk in een zeer 'bedenkelijk isolement zal geraken. Men wordt daarom meer en meer over tuigd van de noodzakelijkheid van een versterking van het gouvernement ook bij de meerderheidspartijen zelf. dij o.a. gebleken in de commissie voor de buitenlandse politiek, die het beken protest der regering inzake de Roerkwestie heeft aanvaard. handeld. Van de tabaksbelasting name lijk en van de weeldebelasting Het ziet er op het oog zo onschuldig uit: ver hoging van enkele belastingen, maar de Kamer had er toch bijna een bele mid dag voor nodig, want er waren nogal wat bezwaren tegen dit ontwerp 3e- zwaren van koppeling ervan aan de motie-Groen van verleden jaar, waarin een compensatie werd gegeven '.an kleine boeren op lichte gronden, wat ongeveer 85 millioen zou kosten. Dit moest gedekt worden en daarom dit wetsontwerp. Maar daar was de heer Van den Heu vel het niet mee eens. Hij vond, dat de koppeling van deze twee zaken aan elkaar een odium legde op de kleine boeren, juist alsof men de belastingbetalers goed wilde inpeperen, dat zij daarvoor deze belasting hadden te betalen. Dat vond hij onsympathiek. Maar de minister had daarop het antwoord gereed. Deze koppe ling had geen logisch verband maar een historisch verband en er was nu eenmaal geen dekking voor deze 85 millioen van de motie-Groen. De minister achtte nu ongeveer sinds een jaar de tijd rijp voor een meer orthodoxe financiële politiek. De minister betoogde overigens, dat de 85 millioen van de motie-Groen voor deze kleine boeren op lichte gronden monetair niet te verwerken was. Het vorig kabinet had zich hierover reeds beraden, tenslot te was men „en heus niet op lichte gronden", zei de minister tot de con clusie gekomen, dat extra-maatregelen tot dekking van deze gelden nodig waren, daar de tekorten op het Landbouwegali- satiefonds voor 1947 reeds bedroegen 681 millioen en voor 1948 602 millioen. De oorzaken hiervan waren, dat aan het buitenland meer moest worden betaald dan de consument hier betaalde en voorts dat aan de boer een hogere prijs moest worden betaald. Vooral dit laatste had volgens de minister een inflatoir effect; als daar nu nog 85 millioen bij zou komen Op 89-jarige leeftijd l is, naar uüUs^a- bon gemrid woi welhaast legenda- oyerledem Hij wa een e clerus en ^SndbVw^ded„adoc,r z^apos- gel^pastoor d van™ Ars" werd genoemd. Paus Pius XI zali|erA«plChHenTge?'rein hem eens als „de Portug®® tracj 1882 werd hij pr'ester gewijd en traa, met bijzondere toestemming van onze te genwoordige Pau, in 1941 als 81-jarige in de Sociëteit vai. Jesus. Verzet tegen aantasting van de minimale bestaansmogelijkheden In een manifest aan alle Katholieke arbeiders en bedienden van Nederland stelt de Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging met de meeste nadruk vast, dat, mocht er door de regering weer in de prijzen worden ingegrepen, zulks niet kan gaan ten koste vim het reeds minimale bestaan van arbeiders en bedienden. De K.A.B. betoogt, dat zij zich heeft accoord verklaard met afschaffing van de rijkssubsidies op diverse levensmidde len welke in gelijke mate ten goede kwamen aan minder draagkrachtigen en beter gesitueerden mits deze afschaf fing geen verslechtering van de positie der werkers zou meebrengen. Toen de regering daarna met het twee prijzen-stelsel (vrije prijzen voor z.g. luxe. eti gebonden prijzen voor volksar tikelen) kwam, heeft de K.A.B. zich daartegen In het openbaar en, even krachtig, achter de schermen via de Stichting van de Arbeid verzet, omdat het gemaakte onderscheid onhoudbaar en zedelijk niet verantwoord was. Het gepleegde overleg binnen de Stich ting van de Arbeid heeft tot verschil lende bijslagen geleid, waaromtrent uit voerige publicaties in onze courant zijn verschenen. Onzekere factoren op internationaal economisch gebied maken het mogelijk, dat opnieuw in de prijzen moet worden ingegrepen. Mocht dat het geval zijn, dan mag dat niet gaan ten koste van ar beiders en bedienden en zeker met op de manier zoals is geschied: niet net een na het ander, maar in groot verband. Een eventuele verhoging van huren en prijzen bijvoorbeeld, zal moeten samen vallen met een belastingverlaging voor de. lagere inkomens. De katholieke arbeiders en bedienden moeten echter de K.A.B. in haar verzet en bij haar actie steunen en dat kunnen zij op de allereerste en voornaamste plaats door hun lidmaatschap. zou dat inflatoir effect nog wórden ver hoogd en zelfs gevaar kunnen opleveren. Er moest dus dekking zijn en deze moest nu van het volk worden genomen. Er waren er al meer geweest, die tegen deze koppeling bezwaren hadden aange voerd, zoals de heer Lucas (K.V.P.), en er zouden er nog meer komen. De alge mene bezwaren tegen dit wetsontwerp waren voorts een zwaardere belasting druk naast een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en volgens de heer Van den Heuvel "het apart behandelen van een aantal belastingproblemen, die beter in één groot verband behandeld konden worden, reden waarom hij de minister zelfs adviseerde dit wetsontwerp terug te nemen. Des avonds werd een begin gemaakt met de begroting van Binnenlandse za ken, waarvoor elf sprekers zich hadden doen inschrijven. Bij Binnenlandse zaken wordt nu eenmaal over honderd en een zaken gesproken. Het voornaamste, d3t er te zeggen viel. ging wel over de ver deling van woonruimte, waarover o.a. de heer Maenen (KVP) een lang pleidooi hield Er werd veel minder gevorderd dan mogelijk was en hij legde er de nadruk op. dat er geen bevredigende oplossing mogelijk was, als ons volk geen offers wenste te brengen. Regelingen als in sommige gemeenten, dat men minstens één kind moet hebben om voor woon ruimte in aanmerking te kunnen komen hielden volgens hem grotere morele ge varen in Spr. juichte het toe, dat wij ziging van de woonruimtewet in voor bereiding was. De heer Maenen, evenals trouwens de heer Beernink (C.H.) vroegen maatrege len tegen de slechte lectuur van uitleen bibliotheken, de laatste maakte tevens zijn wensen kenbaar inzake de crematie, die hij afwees op grond van de christe lijke traditie. Hij beval het oude ontwerp begrafeniswet Boeyen-Gerbrandy aan. De heer Beernink (C.H.) wenste nog te weten, wanneer er een burgemeester van Utrecht zou komen. Mej. Nolte (KVP) hield deze avond haar maidenspeech over de zedelijke ver heffing van het volk, waarvoor zij «en beter optreden van Rijkspolitie in ver schillende gevallen bepleitte, verbetering van kampeerverordeningen, herziening van de Zondagswet en overleg met zijn ambtengenoot van O.K.W. en de leiders der nationale jeugdverenigingen. De gedetailleerde bezwaren culmineer den in de verhoging van de tabaksac cijns, de zwaardere lasten op hét con sumptie-ijs en de lederwaren, waarover heel wat te doen was. Het was vooral de heer Lucas, die herhaaldelijk in het spreekgestoelte klom om tpgen deze ver hogingen protest aan te tekenen Hij vond bovendien, dat deze behandeling van belastingproblemen bij stukjes en beetjes niet juist was. Het argument, dat dit geschiedde in het kader van de Bene lux, aanvaardde hij niet en hij vroeg voor deze belastingen dan ook de termiin op 2 jaar te willen stellen. Ook hiertegen verzette zich de minister. Wat zouden de Benelux-partners daarvan moeten zeggen? Verschillende sprekers waren van mening, dat de opbrengst van deze be lastingverhoging illusoir zou kunnen worden gemaakt door een minder ge bruik tengevolge van deze belastingen. Anderen voelden dit bezwaar aldus, dat deze belasting sterk op het huishoud budget zou komen te drukken vooral de verhoging van de tabaksaccijns. De heer. Lucas voerde voorts bezwaren aan tegen de uitbreidingvan de tabel der weeldegoederen met lederwaren als actetassen, portemonnaies, enz.' Vond de heer Hoogcarspel dit geen weeldegoede ren en achtte hij dit zelfs een denature ren van het begrip weelde. Maar op drie jaar drong hij toch aan. Een enigszins vreemd betoog hield de heer Hofstra, die het met dit wetsont werp wel eens was. Hij betoogde, dat tabak heden even belangrijk was als voeding en kleding, hij zag geen gevaar voor minder gebruik. De jaarlijkse uit gaven voor drank en tabak waren vol gens de heer Hofstra milliard. In ver gelijking met het nationale inkomen achtte hij dit veel te hoog en hij achtte alle middelen om een betere verhouding te verkrijgen dan ook aanvaardbaar. En dit dus terwijl hij eerst had betoogd, dat hij door deze verhoogde accijns geen verlaging van het gebruik voorzag en bovendien tabak even belangrijk vond als voedsel en kleding. Waarom dan ver laging van het gebruik? Ook tegen de verhoogde belasting op auto's hadden de meeste sprekers be zwaar. maar een opbrengst van zes mil lioen van deze verhoogde belasting kan toch niet gemist worden. Dit begrepen zij zelf ook wel. De ontknoping van dit belastingverhaal was, dat de heer Lucas drie amendemen ten indiende. Hij wilde daarmee berei ken, dat deze belastingverhogingen slechts tijdelijk zouden zijn en wel voor twee jaar, later na de verdediging van minister Lieftinck gewijzigd in drie jaar. Voorts wenste hij het z2. volksijs uit deze belastingwetgeving te schrappen, evenals de actetassen, portemonnaies, *enz. Het eerste amendement werd met 48 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen stemden de P. v.d A. en de heren Ger- brandy (A.R.) en Krol (C.H Het amen dement betreffende het volksijs achtte de minister onaanvaardbaar; deze belasting zou namelijk twee millioen opleveren. De heer Lucas nam het toen maar terug En de minister toonde zich toen daar tegenover grootmoedig door het amen dement betreffende de actetassen enz maar over te nemen, waarmee een be drag van 150.000 was gemoeid. Daarn^ werd het wetsontwerp z.h.st. aangenomen met aantekening dat de communisten hadden tegengestemd. De minister kreeg ook nog goede raad inzake de mislukte reserve-politie. Dat kwam, zoals de heren Krol en Verkerk zeiden, omdat men de Bijz. Vrijwillige Landstorm met al zijn goodwill niet had ingeschakeld, wat een tactische fout was geweest. De heer Welter deed nog een pathetisch beroep op de minister voor de 110.000 Indische Nederlanders „the forgotten men and women" en de heer Schmall (C.H.) brak een lans voor de dwerggemeenten. Heden zal de mihister antwoorden. F. S. Dit is hedenochtend inderdaad, meldt onze Brusselse correspondent nader, ge schied. Nadat minister Struye de prins- regent om zijn ontslag had verzoent, heeft de premier, Spaak, het ontslag van het gehele kabinet ingediend. Themistocles Sofoelis, de liberale Griekse minister-president, die zes dagen geleden zijn ontslag indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-regering gevormd. Het nieuwe kabinet verschilt zeer wel nig van het oude; het telt dertien popu listen en tien liberalen; het is hedenmor gen door koning Paul beëdigd. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt „iet nu en dan lichte regen of motregen en in het Zuid-Oosten van het land van. nacht plaatselijk regen of mist. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Aanhoudend zacht weer. Zaterdag 20 November: Zon op 8.08 uur, onder 16.43 uur; maan op 19.19 uur, onder 12.32 yur. In October kwamen in Nederland 60 gevallen van mond- en klauwzeer voor. Het aantal neemt de laatste tijd toe en veehouders wordt dan ook aangeraden alle maatregelen te nemen tot beper king van deze gevreesde ziekte onder het rundvee, om zodoende een cata strophe te voorkomen. We hebben er natuurlijk een flink standje van onze sportredacteur op zitten. Gespeend van een academische vooront wikkeling alsmede ook van een bolus, die ook maar voor enige geleerdheid vatbaar is en wij hadden toch verklaard, dat het een de eis en het ander het gevolg is bij de studie van de versterkte degra datie hebben wij ons verleden week, om de woorden van een aantal brief schrijvers te gebruiker), „bezondigd aan onjuiste voorlichting". Laten wij U ver zekeren, dat de TribVme heeft staan schudden op haar grondvesten, niet alleen van des sportredacteurs standje, maar ook van de brieven, die naar aanleiding van ons artikeltje los kwamen. Vermits zij echter voor afbraak behoed bleef, zijn wij in de gelegenheid, hier; primo te ver klaren, dat wij er inderdaad naast waren, secundo daarvoor onze welgemeende ex cuses aan te bieden en tertio aan de hand van de meest officiële publicaties mede te delen, hoe de degradatievork dan wel in de versterkte steel zit. De publicatie van het K.N.V.B.-bestuur over deze regeling kwam medio Juli, midden in het voetballoze seizoen.' Vele andere belangrijke sportgebeurtenissen, Olympische Spelen, wereldkampioen schappen wielrennen, enz., schoven haar naar de achtergrond. Toen het nieuwe voetbalseizoen aanbrak, was bedoelde pu blicatie nog maar een flauwe herinnering, voor velen (zoals nu blijkt) een onjuiste herinnering. Ook wij gingen verleden week op die nu onjuist gebleken herin nering af. Maar nu hebben wij de publi catie van het K-N.V.B.-bestuur van de op zijn vergadering van 17 Juli 1948 geno men besluiten ten aanzien van de ver sterkte degradatie, voor ons. Daar gaai. we dan, geheel van voor af aan. Ons a. ikeltje van verleden week moet maar als ongeschreven worden be schouwd. De K.N.V.B. wil geleidelijk aan de competitie-afdelingen terugbrengen op 10 elftallen in de le klas, 20 in de 2e, 40 in de 3e en 110 in de 4e klas, totaal 180 elftallen per district. In alle zes distric ten bestaat de le klas uit 11 elftallen. In district 2 bestaan de 2e, 3e en 4e klassen uit resp. 22, 54 en 112 elftallen, met de le klassers er bij dus een district-totaal van. 199. Daar het toekomst-maximum 180 is, vindt in district 2 de versterkte degrada tie over de hele linie plaats. Voorlopig spelen dus hier in alle 4 klassen de num mers laatst en voorlaatst degradatiewed strijden. Punt nummer twee is, dat nummer laatst niet automatisch degradeert. In alle districten en in alle klassen spelen ook de nummers laatst normaal degradatie wedstrijden, evenals dus de nummers voorlaatst waèr dit nodig is. In de le klasse spelen de nummers 10 en 11 de gradatiewedstrijden tegen de kampioenen van de 2e klassen; in het Westen een strijd van vier om één plaats. Wat de la gere klassen betreft is de situatie in dis trict 2: de nrs. 10 en 11 van de 2e klassen A en B tegen de kampioenen van de 3e klassen A tot en met F, de nrs. 8 en 9 van de 3e klassen A tot en met F tegen de kampioenen van de 4e klassen A tot en met L, de nrs. 8 en 9 resp. 9 en 10 van de 4e klassen A tot en met L tegen de kampioenen van de onderafdelingen. Algemeen geldt dus, dat per klasse één elftal meer dan normaal aan de degrada tiewedstrijden moet deelnemen; per klas se moeten twee elftallen hun plaats ter beschikking stellen, waarvoor maar één elftal in de plaats kan komen, hetzij een van de degradatie-candddaten, hetzij van de promotie-gegadigden. Dat deze kwestie zeer sterk onder het voetbalpubliek leeft, bleek uit het aantal brieven, dat ons naar aanleiding van ons artikeltje van verleden week bereikte. Dat er veel misverstand over bestaat, is eveneens gebleken. Vandaar deze uitvoe rige rectificatie. Wie nog niet tevreden is, kan altijd terecht bij: SUPPORTER. Voor de Nijmeegse universiteitsvereni ging spraken gisterenavond in de aula der R. K. Universiteit prof. dr. P. Ber- kenkopf en zijn echtgenote uit Bonn. Zij kennen beiden Rusland uit persoonlijke ervaring en bespraken de toestanden, die er thans heersen. De oplossingen, die het communisme het RussisijJie volk biedt, zijn ontoereikend, doch worden niettemin doorgezet met krachtmiddelen, die voor de eenvoudige mensen niet zijn te weerstaan. Hoe zal West-Europu zich houden t. o. V. dit geweld? Door hervormingen in eigen boezem, eer. geestelijke paraatheid en door een afdoende militaire uitrusting zal 't Wes ten in staat zijn de rode kolos tegen te houden. Bovenal zal West-Europa het Christendom moeten doen doordringen er. tot uiting doen komen in de sociale en economische orde. Waar de chaos heerst, tiert het communisme. De symptomen, die in Rusland het communisme hebben geschapen, zijn ook in andere, ook in West-Europese landen aan te wijzen. Zij moeten enerzijds met christelijke gerechtigheid, anderzijds met naastenliefde wórden bestreden. Prof. Berkenkopf beantwoordde een vraag naar de sterkte van het Russische communisme zeer concreet: Twee der den of drie vierden van de bevolking zijn geen communisten. Toen men hem vroeg naar de moge lijkheid van een revolutie binnen de U.S.S.R., antwoordde hij, dat zulks bijna onmogelijk is, ook niet bij Stalin's dood. Diens dood zou geen belangrijke veran deringen brengen, eerder een doorstoten naar een radicalisme. De methode van aanpassing, die Stalin eigen is, zou door zijn opvolger wel eens overboord kun nen worden gegooid voor een fanatiek communisme. Neen, zei spr, er is in de eerste jaren noch een ineenstorting, noch een mati ging, tenzij uit noodzaak, te verwachten. Alleen de constructiefouten van het sy steem en het louter schematische beeld van de mens in deze ideologie, zullen het corpjnunisme op de duur irreëel doen blijken. Voorlopig doet men er goed aan eerder met een verscherping van het communistisch standpunt rekening te houden. Professor dr. ir. J. Goudriaan heeft be sloten zijn benoeming aan de universiteit van Pretoria niet te aanvaarden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1