Voor een nieuwe rechtsorde Ministers vertrokken naar Indonesië Verdachte vondst in een auto Arabieren en het nieuwe Zee van ellende in Jordaanvlakte Israël De beruchte Nieuwjaarsdag 1945 Kotalla geconfronteerd met zijn slachtoffers eerbericht Opstand dreigt in Venezuela Echtelijk drama in Maastricht SPAAK doktert aan kabinet BERLIJN Minister Sassen: „Wij blijven niet lang, want de toestand is kritiek" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De richtlijnen Britse ambassade in opspraak De honderdduizend er uit Benoeming in het bisdom Haarlem De Paus onpartijdigmaar vol deernis T ransito-problemen verder besproken Vrouw met bijl vermoord ONDER DE V acantiespreiding Bramuglia blijft optimistisch Er zijn nog lelijke wonden D-day in Indonesië 70ste JAARGANG MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 No.' 20781 De delegatie be stijgt de lan- dingstrap van de Constellation. Van l. n. r.: oud minister Neher, min. Sassen, min. Stikker. Samen uit. STAKING OP „QUEEN ELIZABETH" Door dr. J. VAN DER PLOEG O.P.) Een van de grootste wonden, waaraan in onze tijd de wereld verbloedt, is de toestand van millioenen D. P.'s, de displaced persons, de mensen die huis en goed op hun vlucht voor het oorlogsgeweld hebben achtergelaten en nu in een staat van tragische en mensonterende armoede in kampen, kelders of bunkers een onderdak hebben gevonden. In West-Duitsland vindt men millioenen van zulke ellendigen, maar de toestand van deerniswekkende ellende waarin dezen te prooi zijn lean nog niet in vergelijking komen met de hopeloze staat waarin honderdduizenden Arabieren in de Jordaanvlakte in Palestina verkeren. RUSTIG WEER ..HIJ HAD OOK GOEDE OGENBLIKKEN" de president VAN ZIJN RECHTEN BEROOFD Bevredigende overeenkomst VIJFTIENJARIGE DOODDE EEN METSJE TE LVXE VOOR BEKELUX Zeventig minuten voor het vertrek naar Amerika, toen de 2000 passagiers al aan boord waren, verliet Zaterdag een groot deel van de bemanning van de Queen Elizabeth dit schip. Ze gingen vergaderen en besloten toen uit sympathie voor de Amerikaanse havenarbeiders, die in staking zijn, niet uit te varen. Onzin uit Singapore DOCUMENTAIRE FILM OVER FATIMA OPHEFFING TOT I EN GOUDA- BODEGRAVEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Amsterdamse redacteur). „U zult zich wel herinneren wat onze Koningin zei bij Haar inhuldiging: Wij moeten alles in het werk stellen om onze beloften na te komen. Welnu in de nieu we Grondwet kregen onze Overzeese Ge biedsdelen een nieuwe rechtsorde. Wij willen nu trachten waar te maken wat de Grondwet zegt". Bij bet vertrek van de zeer belangrijke delegatie, die Zondag avond per K.L.M—Constellation naar Ba tavia ging, gaf minister Sassen met deze woorden het doel van de reis kort maar in de kern weer. Zullen daarbij ook onderhandelingen gevoerd worden met nationalistische fe deralisten? „Dat spreekt vanzelf". Zullen de besprekingen gevoerd wor den in tegenwoordigheid van de Commis sie van Goede Diensten. „Met de C.G.D. hopen wij zeker ont moetingen te hebben en ook besprekin gen te voeren. Maar het ligt in de bedoe ling dat onze eigenlijke onderhandelingen rechtstreeks zullen zijn, Hoe lang denkt deze delegatie weg te blijven? „Niet lang, want de toestand is kritiek zei minister Sassen met grote nadruk. In liet nieuwe restaurant van Schiphol kwamen de vele belangrijke passagiers voor het Batavia-toestel bijeen. Want be halve de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur, oud-minister Neher, reisden nog als des kundigen mee dr. H. Hoven, mr. Blom, mr J W. de Pont, dr. H. J. Manschot, me'j. Specht, de heer P. A. Ursone, ter wijl in Cairo dr. Hagenaar zich nog bij het gezelschap zal voegen. Ook mevr. Stik- ker reist mee naar Batavia. Het belang van deze missie kwam wel zeer duidelijk tot uiting in het drukke en hoge bezoek bij het afscheid. Dr. Baruch, de Amerikaanse ambassadeur was er evenals Sir Philip Nichols, de Britse am bassadeur. Voorts waren er de minister president, dr. W. Drees en de ministers Götzen, v. Schaik en Schokking. In het nieuwe restaurant was de ruimte zeker groter en ook de accommodatie beter dan in de ruimten die tot nog toe voor zulke gelegenheden gebruikt wer den. Dat neemt niet weg dat het ook nu tot vreemde toestanden kwam- Polygoon- Proïilti had toestemming om voor het journaal opnamen te maken en de minis ters en hun adviseurs werd dan ook ver zocht te poseren- De drie excellenties vielen op een bank neer maar het was niet naar de zin van de filmman: „Alle maal wat naar links", zei hij. De minis ters lachten raadselachtig tegen elkaar en minister Sassen zei tegen minister Stik ker: „Nu ben jij uiterst links en Neher is uiterst rechts". Toen het filmen eindelijk klaar was, kon de pers nog even praten. Minister Stikker zei dat men over deze reis een rapport zou samenstellen voor de minis terraad. Besprekingen met Hatta lagen zeker in de bedoeling. Evenais vorige malen zei minister Stikker ook nu dat er zeker mogelijkheden waren om tot over eenstemming te komen. Op de vraag of het mogelijk zou zijn met alle delegaties te onderhandelen zei minister Sassen: „Wij hopen, dat dit inderdaad mogelijk is". Over de bestandsschendingen werd nog gezegd, dat het feit, dat Hatta zich in een rede over deze kwestie heeft uitgelaten op zichzelf al belangrijk is. Minister Stik ker zei over zijn uitlating, dat de be standsschendingen verminderd waren: „Het kan toevallig geweest zijn, maar die week was er inderdaad een daling". „Is dit een laatste poging Excellenties? Lachend zegt minister Sassen: „Ik ge loof, dat er al zoveel laatste pogingen ge daan zijn, dat uw lezers het niet meer zullen geloven als ik dat beaam". Is dit eenzelfde missie als die van de ministers Beel en Jonkman destijds? „Men kan missies nooit met elkaar ver gelijken". Het gezelschap was overigens in zeer goede stemming en door alle gepraat en gefilm vertrok het toestel eerst om 20.28, dat is 28-minuten over dienstregelingtijd. Naar onze Haagse redacteur verneemt, zal de afvaardiging van Tweede-Kamer leden, die als waarnemers de besprekin gen in Indonesië zullen bijwonen, zijn samengesteld uit de heren: prof. Romme (K.V.P.), mr. v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.), Tilanus (C.H.), Meyerink (A.R.) en mr. Korthals (V.V.D.) Woens dagavond om 8 uur zullen zij naar Batavia vertrekken. De ondei-handelingen zullen eerst recht streeks worden gevoerd zowel met de federalistische nationalisten als met de republikeinse regering. Pas wanneer deze onderhandelingen tot resultaat heb ben geleid, zal de Commissie van Goede Diensten erin worden betrokken. Het verblijf van de delegatie in Indo nesië zal slechts enkele weken.duren. In die tijd zal dr. Drees optreden als waar nemend minister van Buitenlandse Zaken en minister Götzen als waarnemend minister van O. G. De Haagse correspondent van de Nieuwsgier te Batavia seint aan zijn blad, dat volgens welingelichte kringen de vol gende hoofdpunten in elk geval deel zullen uitmaken van de lichtlijnen voor voortzetting van de formele contacten mét de republiek: 1. Een duidelijke daling van het aan tal bestandsschendingen als bewijs van de goede wil en daadwerkelijke gezags uitoefening van de republikeinse rege ring binnen haar gebied als voorgaande eis voor hervatting der formele onder' handelingen: 2. Indien aan deze voorwaarde vol daan wordt, zullen door Nederland op het politieke plan worden geponeerd: de positie van de hoge vertegenwoordiger der Kroon in het algemeen en beschik kingsmacht Over de strijdkrachten ge durende de interim-periode in het bij zonder, alsmede een oplossing inzake het opnemen der T.N.I. in dr federale strijd macht. Opvattingen te Washington Het jongste bezoek van minister Stik ker aan Indonesië heeft een stemming van voorzichtig optimisme op het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken teweeggebracht, zo meldt Aneta uit Washington. De autoriteiten schijnen thans iets hoopvolle* gestemd omtrent een vreed zame oplossing dar een maand geleden. Ofschoon de berichten over de bespre kingen nog zeer schaars zijn, is men in kringen van het Sta.e departement van mening, dat het bezoei; gunstig was voor het verhelderen van de sfeer en er toe bijdroeg hetere psychologische voorwaar den voor een overeenkomst te scheppen. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op lotnummer 17141. Bovendien kwam vandaag ook de 25.000 uit de bus; de houder van num mer 14962 is de gelukkige. Wegens het smokkelen van mensen en materiaal uit Tsjechoslawakije zijn twee leden van de staf van de Britse ambas sade te Praag door de Tsjechoslowaakse autoriteiten gearresteerd. Eén hunner Charles Dwyer, werd onschuldig be vonden en is vrijgelaten. Reuter meldt, dat een woordvoerder van de Britse ambassade te Praag „de essen tiële bijzonderheden van het door de Tsjechoslowaakse autoriteiten meegedeel de" heeft bevestigd, Het betreft een vrachtauto van de Brit se ambassade, die op weg naar Wenen was en waarin Tsjechoslowaakse grensbe ambten twee Tsjechoslowaken aantroffen, verborgen tussen benzineblikken. De vrachtauto bevatte verder speelgoederen, die uit Tsjechowakije gesmokkeld moesten worden. De officiële Tsjechoslowaakse verkla ring zegt, dat één der Tsjechoslowaken in de auto „een spion was, de andere een terrorist". De grensbeambten hebben vol gens hun verklaringen spionnage-materiaal in hun bezit gevonden betreffende de Skoda-fabrieken. De vrachtauto rijdt maandelijks naar Wenen om daar benzine en andere goe deren voor de Britse ambassade te halen De bovengenoemde Charles Dwyer heeft blijkbaar niet geweten, dat er Tsjechoslo waken in de auto zaten. Het andere gear resteerde lid van de staf der Britse am bassade, John William Dixon, is, naar de Britse ambassade heeft bevestigd, gede porteerd. De arrestaties dateren van Donderdag Een officiële Tsjechoslowaakse mede deling zegt, dat één der twee in de vracht, auto gevonden Tsjechoslowaken geïdenti ficeerd is als „de spion van Praag", Josef Philip- De ander is Vladislav Plsika, „een terrorist uit Zatec". Ofschoon de Britse ambassade heel: verklaard, dat Dwyer van vervolging ont slagen is, verklaart Dwyer zelf, dat een bevel tot deportatie tegen hem is uitge vaardigd, maar dat dit is opgeschort, to' dat zijn zaak volledig onderzocht zal zijn Hij heeft, naar hij zegt, niets afgeweten van de lading van de auto. z H Exc de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Bloemen daal de weleerw. heer H A J Roosen, v.h. kapelaan te Schiedam (H. Hart) Naar de „Cunard White Star" mede deelt, zal de „Queen Elizabeth" niet voor Dinsdag naar Amerika vertrekken De staking omvat thans 900 van de 1250 man. laten. Er moet daadwerkelijke steun worden geboden Onze regering stuurde bonen en erwten, een voedsel waar de Arabieren weinig gebruik van maken. België ging ons in steunverlening voor. Geschokt door het ooggetuigebericht van een priester, die Nazareth had bezocht en getuige geweest was van de verschrikke lijke, daar heersende ellende, heeft de bisschop van Luik /ich in een brief van 27 Juli tot zijn gelovigen gewend, waarbij Nazareth als het ware werd geadopteerd. Kanunnik Moureau, van Het Luikse Groot-Seminarie, heeft de leiding bij de steunverlening. Katholiek Nederland deed nog niets, maar mag niet achterblijven. Schrijver van dit artikel weet niet wét te doen, daar geld niet kan worden gezonden. Wie geeft hem goede raad? Wie helpt hem? Het gaat om het Land van onze Heer, om onze christelijke heiligdommen, om onze lijdende medebroeders. Wat is er gebeurd? De strijd die er tussen Arabieren en Joden is ontbrand, heeft door wreed en niets ontziend fanatisme zulke onmense lijke vormen aangenomen, dat honderd duizenden Arabieren uit hun woon plaats zijn gevlucht met achterlating van geheel hun bezit. Men schat het aantal van deze vluch telingen op een half millioen. Een gedeelte van deze ontzaglijke me nigte van plotseling tot een staat van uiterst pauparisme vervallenen vond een onderkomen in de Arabische nabuurlan- De verwachting van hedenavond tot Dinsdagavond luidt: Droog weer met weinig wind en vannacht op vele plaatsen nacht vorst en vorming van nevel of mist Overigens wisselende bewol king. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Dinsdag 3 Nov.: Zon op 8.13i uur, onder 16.39 uur; maan op xs.ó* u., onder 14.05 uur. (Van onze Amsterdamse redacteur.) Zoals wij in een gedeelte van onze edities reeds publiceerden had Zaterdag de 40-jarige Duitser J. Kotalla zich voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam te verantwooden, «ie in 1943 in het kamp Amersfoort was gekomen, waar hij over de geinterneerden een waar schrikbe wind uitoefende. Een der eerste getuigen vat. de velen, die opgeroepen waren, gal een verhaal over de beruchte le Januari 1945 In het ■kamp. 's Ochtends vroeg werden de gevange nen uit de barakken geranseld naar de appèlplaats, toen terug naar de barakken De president van Venezuela heeft een bevel -afgevaardigd, volgens het welk de vrijheid van vergadering en openbare bijeenkomsten in geheel Ve- nczuela verboden wordt. Volgens een communique van het ka binet is dit verbod noodzakelijk ge worden tengevolge van de aanwezig heid van „een werkelijke alarmtoe stand", die, naar verluidt, tot open bare ongeregeldheden zou kunnen lei den. Volgens het Franse persbureau A.F.P dat meldde, dat in de hoofdstad Caracas de „staat van beleg" was afgekondigd, verklaart het decreet nog het volgende: ,,Er hebben zich gebeurtenissen voorge daan, die de sociale en economische rust van het land storen". Het decreet zou eveneens het verspreiden van berichten in verbënd met de politieke toestand verbieden. Volgens officieuze berichten mag de Venezolaanse president, Romulo Gallegos zijn huis niet verlaten, nadat hoge offi cieren zijn aftreden hebben geëist. Er zou een opstand dreigen, indien niet tegemoet wordt gekomen aan de eisen van het leger en de Copei (conser- ZOUTZUUR STREMDE HET VERKEER Auto-ongeluk te Rijswijk de oorzaak Hedemmorge is nabij de Hoornbrug te Rijswijk 'n vrachtauto, geladen met zout zuur, in botsing gekomen met een andere vrachtauto. De wagen met zoutzuur sloeg om en de chauffeur, de heer v. d. Meer uit Delft kon slechts met grote moeite uit de cabine worden gehaald. De wagens waren practisch niet te be naderen, door de aanwezigheid van de grote hoeveelheid zoutzuur op de weg. Het verkeer ondervond, grote stagnatie vat'eve kath. partij). Gallegos zou tijde lijk beroofd zijn van zijn constitutionele rechten. Hij is de leider van de Accion democratica, die 83 leden in de volks vertegenwoordiging heeft. Van de ove rige 27 leden behoren er 16 tot de Copel. De huidige regering bestaat uit negen Leden van de Accion democratica en de eisen der officieren zouden inhouden, dat er een kabinetswijziging plaats had. waarbij „vier vertegenwoordigers van de Accion, vier van de Copei en een com munist" aangesteld zouden worden. Tijdens de besprekingen van Zaterdag middag in het ministerie van buitenland se zaken te Brussel tussen vertegenwoor digers van de dubbele zóne van Duits land en de Nederlandse en Belgische af gevaardigden is „een bevredigende over eenkomst" gesloten betreffende het Duit se handelsverkeer via de havens van de Benelux. Het verdrag heeft vooral be trekking op de inschakeling van de Ne derlandse en Belgische vloot in het han delsverkeer en van de Duitse vloot voor het verkeer van Duitsland naar de havens van de Benelux; aldus het blad. Het blad voegt er aan toe. dat de finan ciële kwesties in beginsel geregeld zijn. De noodzakelijke deviezen zullen ter be schikking worden gesteld van de bevoeg de autoriteiten en waarschijnlijk afgeno men worden van de door het plan-Mars hall verschafte gelden. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van de directeur-generaal van scheepvaart, Oyevaar, de Belgische werd geleid door Devos, directeur-generaal van scheepvaart, en Charbonnier, directeur van binnehlandse scheepvaart. De reders van de Rijnscheepvaart waren eveneens vertegenwoordigd. en zo geschiedde het 6 7 maal. Tussen de barakken stonden de knuppelaars die telkens als de gevangenen langs rencfen, de knuppel als bezetenen rondzwaaiden Tenslotte waren alle gevangenen op de appèlplaats. Zij moesten „robben" enz. Toen iedereen daarmee bezig was, leek de appèlplaats een mensentapijt De be wakers, waaronder Kotalla een eerste rol speelde, trapten elkeen die niet plat ge noeg lag. Ook liepen zij gewoon over de lichamen en de knuppels waren voort durend in beweging. Die dag werden on geveer 130 gevangenen naar het hospitaai gebracht, als de ernstigste slachtoffers van de bloedige nieuwjaarsviering der bewakers. Ook tijdens de middagzitting kwamen reeksen gruwelijke feiten naar voren. De getuige Meents uit Den Haag ver telt hoe hij zeer grote bakken zand moest dragen, waardoor hij volkomen uitgeput raakte. Gewone gevangenen mochten met vieren zo'n bak dragen. Joden moesten het met z'n tweeën doen. De getuige kon dat niet volhouden, is toen in elkaar ge zakt, maar moest dat bekopen met bun kerstraf. Vijf dagen zat hij in het don ker zonder eten, maar toen kwam Ko talla weer bij hem en zei, dat als hij bin nen 10 dagen niet dood was hij daar zelf wel voor zou zorgen. Woedend liep de beul weg en smeet dë deur achter zich dicht.. Dit werd de redding van deze ge vangene, want Kotalla vergat de knip er op te doen en zo wist Meents te ont vluchten. Getuige Hoonhout werd als gijzelaar beter behandeld, maar hij hcoft de mar telingen van de anderen gezien, vooral die op de Nieuwjaarsmorgen van '45. Op 10 Maart van dat jaar ontbrak ergens f 10 uit een kas en de gevangenen moesten daarom zo spoedig mogelijk zoveel mo gelijk geld bijeen brengen. In twee uur was f 4900 bij elkaar. Wat er met dat geld gebeurde, weet getuige niet. Kotalla verklaart dat dit geld bijeengehaald werd omdat het clandestien in het kamp ge komen was. Het werd op een conto voor de gevangenen geschreven en een ge deelte werd aan de Winterhilfe overge maakt. Mevr. v. Overeem-Siegenhart heeft iaren in het kamp Amersfoort gewerkt voor -het Rode Kruis, later woonde zij zelfs in het kamp en enige weken voor de bevrijding nam zij de gehele leiding op zich. Zij heeft veel moeite gehad om het zover te krijgen, maar later is haar niet veel in de weg gelegd- „Kreeg U die toestemming van Berg of Kotalla ol van hogerhand?" „Van hogerhand Mevr. v. Overeem is als getuige a dcharge gedaag- vaard en vertelt gunstiger dmgen over Kotalla, hij heeft o.m. enige vrouwen 'vrijgelaten op haar verzoek, hij heelt voor Fa-hrbefehlen voor de Rode-Kruis- auto's gezorgd. Persoonlijk acht zij Berg echter hoger dan Kotalla. Getuige van Eijl, die des morgens niet aanwezig kon zijn, vertelt èen verhaal over het afzagen van vingers. Op de 8e Maart '45 zou Kotalla bij de cirkelzaag achter hem zijn komen staan en op ze ker ogenblik zijn hand door de zaag ge haald hebben waardoor hij drie vingers verloor. Dat zou diezelfde morgen met 40 anderen gebeurd zijn. Van die 40 ande ren is echter nooit iemand gevonden. Kotalla ontkent de juistheid van deze verklaring pertinent. Getuige Kemper vertelt nog over de martelingen en vernederingen die pater Himmelreich O.F.M. in Amersfoort heeft ondergaan. Pastoor Tepe vertelt hoe Kotalla de Nederlandse luitenant v. Doorn heeft ge holpen om weg te komen. Getuige zegt, dat Kotalla zeker zijn goede ogenblikken had, hij durfde alles, zowel ten goede als ten kwade. „U staat hier als getuige en niet als verdediger", zegt de president. Getuige meent, dat het psychologisch zeer goed verklaarbaar is, dat men de uiteraard erge feiten nu nog eens extra aandikt. Wat hij in het kamp meemaakte was zeker onmenselijk, maar men hoeft het niet nog te overdrijven. Ondervraagd over de kwestie van het afzagen van vingers ontkent getuige de juistheid daarvan. „Ik werkte met twee kapelaans en wij waren van iedere trap of klap op de hoogte, zou ik dan niet weten of er van veertig mensen de vingers zijn afge zaagd". Ook de verhalen over 1 Januari '45 zijn volgens deze getuige overdreven. Op de publieke tribune ontstaat luid ge- nar en de president moet hameren om de orde terug te krijgen. Maar Pastoor Tepe blijft volhouden, dat wat hij ver klaarde de waarheid is. Op 29 November wordt de zaak voortgezet met het requi sitoir. den, die echter niet in staat waren allen te heipen. Het gevolg is dat rond 200.000 men sen zonder woonplaats zijn en duizen den gezinnen, aan honger en ellende prijs gegeven, op het vrije veld ver blijven. Nu de periode der winterregens is aan gebroken, vluchten velen naar de war mere en drogere Jordaanvlakte, groten deels een woestijn. Israël wij hen niet meer terug laten keren en brengt nieuwe imigranten in Arabische woningen on der dak. Het naakte leven van honderddui zenden staat op het spel Onder hen zijn vele christenen; het Christendom in Palestina heeft grote schade geleden, een heel diocees, het Grieks-Katholieke van Galilea, is vol gens het Engelse Katholieke weekblad The Tablet, practisch ontvolkt. Mgr, Hakim, bisschop van dit diocees, bere kent het getal gevluchte christenen al op 100.000, op een totaal van (naar zijn mening) 600.000. Het is hoofdzakelijk op grond van deze feiten dat de Paus ten tweede male in een encycliek: „In muitiplicibus curis" .Onder de menigvuldige zorgen" een 'oproep tot de Christenheid en tot de wereld heeft gericht. Gezien de onpartij dige houding d'e de H. Vader in politie ke conflicten steeds heeft aangenomen spreekt hij zich niet uit over de directe schuldvraag en veroordeelt Joden noch Arabieren met name. Wel prijst hij heel in het bijzonder hen die „zonder acht te slaan op gevaren en offers" hun krach ten hebben gebruikt ter beëindiging van het conflict, hetgeen ongetwijfeld be aoeld als hulde aan Bernadotte en zijn medewerkers. In aansluiting hieraan vraagt de Paus dat allen er krachtdadig naar zullen streven om zo spoedig mo gelijk een orde te scheppen die aan alle partijen in het huidige conflict levens zekerheid waarborgt. Tenslotte wijzen we er nog op„ dat de Paus wil, dat de Christenen, bij het ho ren van de in Palestina heersende ellen de en de verwoesting der H.H. Plaatsen, het niet bij steriele verontwaardiging In de Coclerstraat de Maastricht heeft zich Zaterdagmiddag een echtelijk drama afgespeeld, waarbij de 45-jarige A. L. zijn vrouw zodanig met een bijl heeft gesla gen. dat zij aan de gevolgen is overleden Het ging sinds geruime tijd al n-iet goed meer tussen het echtpaar met het gevolg, dat zij in een scheidingsprocedure waren gewikkeld. Zaterdagmorgen waren beiden daarvoor op de rechtbank geweest en daar bij waren de kinderen aan de vrouw toe- geWezen. De vrouw begaf zich daarna met een vriendin naar de woning van deze laatste in de Coclerstraat, terwijl de man naar zijn werk ging- Korten tijd later is hij echter in hevig opgewonden toestand naar de Coclerstraat gegaan, waar toevallig zijn eigen vrouw op zijn bellen open deed. Terstond ging hij haar met een bijl te lijf, waardoor het slacht offer o.a. een schedelbasisfractuur opliep en ineenzeeg Zij is. in het ziekenhuis en kele uren later overleden. De man is aan gehouden. toen hij doelloos rondliep. Een minstens even afschuwelijke moord heeft zich afgespeeld te Enkhuizen. Daar heeft Vrijdagavond een schooljongen van 15 jaar zijn 16-jarig vriendinnetje, een helpster aan de neutrale kleuterschpoi buiten de stad, aan de oever van het ETs selmeer met een dolkmes van het leven beroofd. Het meisje had thuis gezegd, dat zij naar de gymnastiekclub ging, doch is in plaats daarvan met de jongen, een leer ling van de Rijks H.B.S., met wie ze vroe ger in dezelfde klas had gezeten gaan wandelen Toen zij om half elf nog niet thuis was, is de politie gewaarschuwd, die op onderzoek toog, doch pas Zaterdag middag werd het lijk gevonden. De jon gen heeft zich eigener beweging bij de politie aangegeven en zijn daad bekend Omtre-mt de motieven tot zijn daad tast men in het duister. Voor Benelux is het gisteren, naar wij vrezen, geen goede dag geweest. En voor het Westelijk Pact nog veel minder. Het kan best zijn, dat de kamp tussen België en Nederland op het voetbaltapijt werd gevoerd in de geest van Benelux, zoals onze sportredacteur in zijn voorbespre king op Zaterdag hoopte; zeer terecht merkte hij op, dat onderl ag vriendschap ook in de sport het doel behoort te zijn van allen beneden en boven de Moerdijk. Doch toen onze luidspreker het bijkans begaf door het joelen van het publiek bij het toekennen van het doelpunt aan ons el .al en vooral na afloop van de wed strijd, ja, toen dachten wij eerder een vertraagde reportage te horen v^n de opstand in 1330 van d-e Zuidelijke tegén de Noordelijke Nederlanden. En ware Hitier plotseling in de „kuip" verschenen met zijn hand in de hoogte, hij had moei lijk onhebbelijker door de duizend-kop pige menigte uitgejouwd kunnen worden dan de Engelse scheidsrechter Ling.t En dat alles omdat arbiter Ling volgens de Belgen niet link genoeg was om in de link te hebben, dat een Hollandse speler buiten spel stond of zou gestaan hebben oij het gelijkmakend doelpunt. Uit te maken, wie gelijk had, laten wij natuurlijk o-ver aan onze sportver slaggever. Wij hopen alleen maar, dat de heer Ling link genoeg geweest is om heelhuids aan de overkant van het Ka naal te komen. Doeh eerlijk is eerlijk, vrouwe Fortuna gedraagt zich jegens de Belgische voet bal wel als een boze aanstaande schoon moeder. Gisteren scheen de verhouding wat beter en men kon zelfs spreken van. ondertrouw met juffrouw Victoria; maar ten slotte ging het feest weer niet door Anderzijds blijkt nu wel, dat de voet bal-engelbewaarders van de Nederlanders zelfs in de „hel van Deume" de rode dui vels van de Belg-en de baas zijn. Alles bijeen echter menen wij, dat der gelijke middagen noor de houding van het publiek niet bevorderlijk zijn voor de verbroedering van de volkeren en zo'n „luxe" kan Benelux zelfs zich toch eigen lijk niet veroorloven. ANALYST Het. vraagstuk van d-e vacantiespreiding laat de gemoederen niet los. Op 18 De cember a.s. zal er nu zelfs een apart con gres aan worden gewijd, waarin d-e sprei ding zowel in de tijd als in de ruimte zal worden besproken. En natuurlijk komt er ook de schoolvacantie een van de belangrijkste factoren ten deze ter sprake. Reuters correspondent, Michael Fry, meldit ui Parijs, dat de voorzitter van de Veiligheidsraad, Bramuglia, „bevredi gende" antwoorden heeft ontvangen va" de so"'jet-unie naar aanleiding van zijn vragenlijst over de Berlijnse kwestie. De antwoorden van de westelijke mogend heden moeten nog inkomen. Zij worden tegen Dinsdag verwacht. De vragen omvatten onder meer de vorm van viermogendihedencontxöle op de Berlijnse valuta, het s-cort contróle- apparaat en de uitvoering va-n d-e valuta- hervo-rming. Na deze eerste vragenlijst zal Bramug lia een tweede, met meer gedetailleerde vragen, aan belanghebbenden voorleggen. Hieruit zou dan een plan zijn af te lei den, dat de oplossing moet geven- (Telefonisch van onze correspondent). In strijd met de door velen, o.a. mi nister Eyskens, geuite mening, dat de onderhandelingen over de oplossing van de Belgische regeringscrisis lang zouden duren, werd Zaterdagavond reeds ver nomen, dat de prins-regent de heer Spaak had verzocht, als kabinetsforma teur op te treden en dat Spaak deze opdracht had aanvaard, ondanks het feit, dat hij bjj het aftreden van de re gering eens te meer te kennen had ge geven, alleen maar minister van bui tenlandse zaken te willen blijven en er niet de zware last van het premier schap bij te willen torsen. Wij zagen hem Zaterdagavond een deel van de avond op de Italiaanse ambassade een receptie bijwonen ter ere van de Gasperi, maar hij is nog diezelfde avond aan het werk gegaan, om een nieuwe re gering samen te stellen. Naar hij gisteren, Zondagavond, aan de journalisten ver- kj^arde, is hij met zijn taak van forma teur reeds zover gevorderd, dat hij hoopt a.s. Woensdag met de nieuwe regering voor de Kamer en Donderdag voor de Senaat te komen. De uitdrukking „nieuwe regering" is eigenlijk niet juist, want de samenstel ling van het kabinet zal niet veel van het afgetreden ministerie verschillen. Spaak zeide op de persconferentie van gisteren, dat weinig in de samenstelling van het kabinet zal veranderd worden. Het depar tement van bevoorrading zal automatisch verdwijnen, omdat naar alle waarschijn lijkheid van 1 Januari a.s. af in België de distributie totaal tot het verleden zal behoren. Andere departementen schijnt hij niet te willen opheffen, noch over an dere ministeries verdelen, omdat volgens hem de ministers de handen vol hebben en er geen nieuwe werkzaamheden meer bij kunnen hebben. Gisteravond had Spaak nog geen titu laris voor het door het ontslag van Struye vacant gekomen departement van Justi tie. Het is zijn bedoeling, deze portefeuille aan een parlementslid van de Christelijke Volkspartij aan te bieden en noemde in dit verband gisteravond verschillende na men o.a. de heren Moreau de Melen, Lohest, Harmei en Ancot, doch niets is nog zeker. Spaak wil vlug te werk gaan, omdat z.i. de tijden van zodanige aard zijn, dat het land niet lang regeringloos kan blijven. Van katholieke zijde wordt echter op gemerkt dat de formateur goed zou doen, niet él te voortvarend te werk te gaan, omdat vóór een nieuw katholiek-socialis tisch samengaan toch nog enkele vraag stukken onder de ogen zullen moeten worden gezien, zoals de koningskwestie en de schoolstrijd. Men spreekt van dezelf de zijde bevreemding uit over het feit, dat de contactcommissie van de C.V.P. die gisteren nog de toestand zeer grondig heeft besproken, totdusverre niet door de heer Spaak werd ontvangen. Inmiddels heeft de heer Spaak mede gedeeld, dat hij zijn vertrek naar Parijs, om de vergadering van de Verenigde Na ties bij te wonen, nog enkele dagen zal uitstellen. Officiële zegslieden in de Indonesische republiek hebben, volgens een AP-bericht uit Singapore gisteren medegedeeld, dat de Nederlanders plannen gevormd hadden tot operaties tegen de Indonesische repu bliek met de dag van Zaterdag j.l als D- day, doch dat deze plannen later waren afgelast. Een Nederlandse woordvoerder noem de deze mededeling onzin Volgens de republikeinen hadden de Nederlanders het militaire optreden afge last, omdat de republikeinse premier Mo hammed Hatta, onverwachts was accoord gegaan met een aantal voorstellen, die door minister Stikker waren gedaan bij diens als „laatste poging" bedoelde be sprekingen te Djokjakarta. Uit New .York wordt gemeld, dat onder leiding van pater Carelia een documen taire film, „De Geschiedenis van Fati- ma" wordt vervaardigd. Uitgebeeld wor den het ontstaan en de betekenis van Fètima als bedevaartsoord. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten voor. nen te machtigen voor d-e opheffing van de beide tollen op de straatweg Gouda-Bod-e-graven te beschik ken over een bedrag tot f 35.000. onder voorwaarde, dat het rijk een gelijke bij drage verleent. Het rijk heeft reeds een financiële bijdrage toegezegd tot gelijk bedrag als de provincie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1