Veehouders van de LTB bespraken hun grieven en zorgen Waar blijft het Plan-N.-Guinea? De beste gronden worden reeds door de Papoea gebruikt Kath. Mijnbeambten hielden studieweekend affl BIM SCHEEPSRECHT Melkprijs en Gezondheidsdienst onderwerp van levendige debatten Van menseneter tot bulldozerchauffeur (6 slot) DE NIEUWE KOERS IN HET LANDBOUWBELEID Radio DRIEMAAL D\E wereld Varkensfokkerij en vleesprijzencatastrofe! Herstel van de ondernemersrol programma :A =1 =1I en de ontvoering van Sinterklaas Nieuwe E.C.A.- maclitigingen De tuinman won een „Rembrandt" PAGINA 5 MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 De gehele Zaterdag is de Vakgroep Veehouders van de L. T. B in het diocees Haarlem bijeen geweest ter bespreking van ruim 40 afdelingsvoorstellen, die verband hielden met diverse bran dende kwesties van het ogenblik. De vergadering, die door voor zitter M. P. v. d. Weyden werd geleid, werd o.a. bezocht door de alg. bondsvoorzitter Kampschöer, de geestelijk adviseur, rector v. d. Hoogte, de heer de Ridder, secretaris van de afdeling Veehouderij van de Stichting van de Landbouw en de secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, alsmede door het voltallig Vakgroepbestuur. Het thuis slachten van varkens Er is ten aanzien van Nieuw Guinea door enkelen een wishful- thinking-demagogie bedreven, welke volkomen onverantwoor delijk is. De kolonistisch gesproken nog steeds „magische" z.g. „Meervlakte" b.v., waarvan reeds vóór de oorlog door de N.S.B. beweerd werd, dat 100.000 Ned. boeren er een nieuw bestaan zouden vinden, bestaat volgens de resident van Eechoud, een uitmuntend N.G.-kenner, die er ongeveer 20 maanden geweest is, uit een gebied, waar niet eens schapen kunnen grazen, waar een waterniveau-verschil van veertien meter sagomoerassen, riet en biezen doet groeien! Ook de vroeger zo geroemde ont wikkelingsmogelijkheden van de Vogelkop blijken tegen te vallen. Er is olie, maar landbouwkundig zijn de mogelijkheden begrensder dan 'n aanvankelijk optimisme verkondigde. Dit blijkt ook voor de vruchtbare Vulkanisch0 Arfakvlakten zo te zijn. GOEDE PRODUCTIE IN DE MIJNEN ml KOORTSPOEDERS Wanneer er zó grootscheeps gepionierd kon worden.... Amerikaans havencomplex in Hollandia. Voor Nederland en Indonesië TOJO IN BEROEP TEGEN DOODVONNIS IS door ARTHUR LEAK Maar Trix en Irene hadden nieten en Na de belangwekkende openingsrede van de voorzitter, werden de notulen en jaarverslagen van de secretaris goedge keurd N.a.v. met jaarverslag wezen ver schillende leden op de noodzaak om dili gent te blijven met betrekking tot mono- polieheffingen en invoerrechten, hoewel wen anderzijds waardering uitte voor de her!jre;;en economische vrijheden. Vele wensten een nog sneller bekend maken van de standpunten van het vakgroep bestuur t.a.v. op komst zijnde regerings maatregelen, opdat de overheid hiermede rekening kan houden. Zowel de voorzitter als de heren Bloot- hoofd (Heer Hugowaard)Veeger (Den Burg), Meekel (Amsterdam), v. Kampen (Spierdijk) werden herkozen tot lid van het vakgroepbestuur, de heren v. d. Wey den en v. Kampen tevens tot hoofdbe stuursleden en de heer v. d. Weyden ten slotte opnieuw tot vakgroepvoorzitter. De bondsvoorzitter Kampschöer sprak de herkozenen toe en feliciteerde in het bijzonder de heer v. d. Weyden. Spr. zeide, dat de L.T.B. zich tijdens de afge lopen maanden intensief had' bezig Se" houden met de nieuwe situatie, ontstaan door het gewijzigd regeringsbeleid en de komende Benelüx-organisatie. Terdege hebben we de toekomstproiblemen van te voren bekeken, alsmede onze meningen daarover kenbaar gemaakt, aldus de heer Kampschöer. Hij bracht dtank aan alle kringen en afdelingen voor de betoonde activiteit De voorzitter v. d. Weyden dankte de bonds-president voor zijn har telijke woorden en zeide in het bijzonder verheugd te zijn, dat men er opnieuw in. was geslaagd om de veehouderszetel in de Tweede Kamer te behouden in het be lang van de gehele Nederlandse bóeren- stond. Hierna kwamen de voorstellen aan de orde. Vooral de afd. Noorden en de Kring Leiden drongen erop aan, dat het thuis slachten opnieuw zou worden verdedigd bij de overheid en wel op practische over wegingen van moeilijkheden bij het ver voer en kwaliteitsverlies van het vlees op de slachtplaatsen. De voorzitter con cludeerde, dat men alles had gedaan wat gen, doch tevergeefs. Dit kon de verga- mogelijk was om verandering te verkrij- dering niet inzien en eiste, dat het vak groepbestuur te dezer zake hoogst actief zou blijven. Subsidie voor gierkelders en süó's De ikringen Hoorn en Leiden en de afd. HazerswoUide wensten, een regeringssub- ei die voor de bouw van gierkelders en &itos. Het vakgroepbestuur kon dit billij ken. De vergadering ging aecoord met de opvatting van het hoofdbestuur. Loslopende honden Vele afdelingen klaagden over loslo pende honden in weilanden, die het vee verwonden en doodbijten, een groot ge vaar vooral bij de schapen in de draag tijd. Het vakgroepbestuur beloofde over deze kwestie in oveleg te zullen treden met het ministerie van Justitie om snel tot een bevredigende oplossing te komen. De melkprijs Weer was het de melkprijs, die ditmaal een van de hoofdonderwerpen van dis cussie uitmaakte. Tal van afdelingen waren ontstemd, dat de regering toch nog naar eigen goeddunken de melkprijs vaststelt en daarbij de kostenberekening van het L.E.I. blijkbaar negeert. Men eiste spoediger bekend maken van de melkprijs en volledige uitbetaling van de kostprijs plus 20 pet ondernemerswinst. Het vakgroepbestuur meende, dat naast de opmerking zijnerzijds, dat het LEI alleen de kale kostprijs berekent zonder ondernemersloon, het anderzijds zo is gesteld, dat het LEI de eerste jaren van zijn werkzaamheid niet bepaald geluk kig is geweest met zijti berekeningen, dat deze helaas aanvechtbaar bleken en van alle kanten aan critiek hebben bloot gestaan. Dit zal bij toenemende ervaring en practijk steeds beter worden. Het LEI is een onmisbare instelling geworden, men dient het landelijk te zien. en het bestuur meende tenslotte, dat de enig juiste oplossing voor de moeilijkheden in de melkerij kan worden gevonden in een goed loon voor de melkers, verdis conteerd in de prijs. De vergadering kon zich met de op vattingen van het vakgroepbestuur wel verenigen, op voorwaarde, dat in het vervolg de kostenberekening van het LEI zal gelden als onveranderlijke basis voor de melkprijs. De vergadering besloot strikt te willen vasthouden aan de berekeningen van het LEI en derhalve vanwege hoofd- en vak. groepbestuur bij de Stichting krachtig te protesteren tegen het door de minister eigenmachtig volgens diens „feeling" vast stellen van de melkprijs! Het is prin cipieel niet langer meer te dragen, dat men altijd maar weer een lagere prijs bepaalt dan er door het LEI is berekend. De gezondheidsdienst Het meest uitvoerig hield de vergade ring zich in die middagvergadering bezig met de gezondheidsdienst voor het vee, waarover twaalf kringen en afdelingen met uitvoerige voorstellen kwamen. Men wenste reorganisatie van deze dienst, verlaging van de kosten voor onderzoek, verplichte TBC-bestrijding voor vee door he' gehele land, en dit alles op zo kort mogelijke termijn. Het vakgroepbestuur ging volledig accoord met de voorstellen: het was van mening, dat de stichtifigs- vorm van de Gezondheidsdienst moet worden vervangen door de verenigings- vorm, dat de onderzoekkosten door het gehele volk moeten worden gedragen, maar ook ten dele door de veehouder, wiens bela»:g de dienst óók behartigt. Het hoofdbestuurslid, de heer Paardc- kooper, zeide, dat de kwestie is bespro ken in de Veehouderij commissie Zuid- Holland en dat de Standsorganisaties, samengebracht in de Stichting voor de Landbouw hier thans openlijk achter moeten gaan staan. De toestand is thans niet langer te dulden. Het is een taak van de boeren zelf. Daarna was het woord aan de heer De Ridder als vertegenwoordiger van de Stichting. Hij zeide, dat de zaak in an dere provincies niet zo ernstig lag dan in Noord- en Zuid-Holland. De hele TBC- bestrijding voor vee vertoont in ons land tegenover de situatie in het buitenland een ernstige achterstand en het is een groot veehoudersbelang, dat dit snel ver andert! Dat het zo is gegaan als het ging met ingrijpen van bovenaf moet men zien in het kader der historie. De organisaties zijn evenwel de aangewezen instanties, om dit ter hand te nemen. Voorzitter van der Weyden zegde toe, dat het bestuur on dezen thans diligent zal worden! Voorzitter Van der Weyden merkte verder op, dat het zeer moeilijk zal zijn de veeartsen in hun sterke onmisbare positie tot de orde te roepen. Laat prof Brouwer zich eens met de tarieven van die artsen gaan bezig houden (gelach en applaus). V arkensfokkerij De vergadering hield zich voorts nog uitvoerig bezig met een aantal distribu tiezaken met betrekking ot mestvarkens en kaas, veevoeder en zelfkazersproble- men. Maar belangrijker werd tenslotte weer de gedachtenwisseling over de var kensfokkerij. De vergadering droeg met grote meer derheid aan het vakgroepbestuur op, zich te willen beraden, of het kan accoord gaan met 't voorstel van de kring Hoorn tot het bevorderen van een teeltbeper king voor fokzeugen in het algemeen be lang van de boerenstand en ter vermij ding van een vleesovervloed binnen af zienbare tijd, die opnieuw tot een prijs- catastrofe voor het varkensvlees zal lei den en voorts, indien het zich met het princiepe accoord van verklaren, uit te zien naar het meest geschikte systeem om tot een allen bevredigende beper kingsregeling te geraken. Dienstplicht in Indië Vele leden drongen er in de vergade ring op aan, dat de zoons van voeren en vooral van de veehouders, die met hun melkerij zeer krap zitten met geschool de werkkrachten, die als soldaat naar Indië werden gezonden, hier niet langer dan uiterlijk gedurende twee jaar zul len moeten verblijven! De arbeidskrach ten kunnen hier niet worden gemist, nu er zo goed als geer. personeel als ver vanging is te krijgen en de veehouderij hiervan als deviezenkwekend bedrijf ernstig de dupe gaat worden. Men ver zocht de voorzitter als Kamerlid hierop de regering opmerkzaam te willen maken en maatregelen te bepleiten. De voorzitter merkte op, dat dit pro bleem alle bevolkingsgroepen in vrijwel gelijke mate raakt. Ook vele andere be roepen kunnen de jongens als werk krachten in zaak of bedrijf maar node missen! Voorts is het reeds zo gesteld, dat de boeren en tuinders verreweg het grootste aantal uitstellen en vrijstellin gen gekregen hebben, zodat hij niet veel resultaat kan beloven van een verdere actie voor meer vrijstellingen of eerder terugroepen uit de tropen. Na een uitvoerige rondvraag dankte tenslotte de voorzitter de vergadering voor de vlotte, aangename en zakelijke wijze, waarop de besprekingen gevoerd konden worden. Bovendien kan men steeds weer con stateren, dat de beste gronden reeds door de Papoea zélf worden gebruikt, zij het met een „onverantwoordelijke" grondver- kwisting. Tegenover deze Papoea kan men zich in principe op twee standpunten stellen: ofwel hem ten voordele van de kolonist het lot van de „aboriginal" in Australië, de Indiaan in Amerika toe bedelen, ofwel, in uiterste consequentie, eerst voor hèm een welomlijnd groot plan opstellen, en dén zien wat er nog aan mogelijkheid voor immigranten blijft. Heeft het nog zin bij de nieuwe koers in het nationaal landbouwbeleid stil te staan, nu minister Mansholt zijn begro ting er zonder hoofdelijke stemming door heeft gekregen en deze bewindsman e*"'1 tegen zijn nieuwe koers gerichte motie- Vondeling onschadelijk wist te maken door te beweren, dat zijn nieuwe koers eigenlijk de oude koers was, alleen maar aangepast aan gewijzigde omstandighe den? Wij menen het wel en zo deden het ook de dertien Kamerleden, die in overleg met hun fractie hun instemming hebben betuigd met de voorgestelde nieuwe koers, terwijl een veertiende haar met een motie heeft omhangen. Vooral nu de begroting toch een maal aangenomen is mogen we het wel weer zeggen: 't is een nieuwe koers! Alleen is hij niet helemaal nieuw Mans. holt's koers is nl half nieuw. Er steekt nog iets van het oude in. En door vooral daarop de nadruk te leggen kon deze bewindsman zijn bewering volhouden, 't Was handig en deze handigheid wist de Kamer te appreciëren! Het nieuwe in de toekomstige land bouwpolitiek is, dat de Overheid zich in de toekomst geheel of althans nage noeg geheel van de individuele bedrij ven zal terugtrekken. Geen bepaling meer van het teeltplan door de regering; Het gaat hier dus niet om de vraag, of de koers nieuw is of oud: want tiat voornaamste is, waar het accent zal ko men te liggen. En tot nu toe viel het accent op de leiding van de overheid straks zal het vallen op de vrijheid van de boer. dePapoea-expansie. Dit is een pro bleem, waar de doorsnee-kolonist-deskun dige maar liever niet over praat, maar het ligt voor de hand. dat de Papoea, eenmaal onder de zegeningen van een pax Neerlandica, het labiele stadium (uitsterven?) spoedig te boven zal komen. Een N.-G.-plan, waartoe wij secundo ook moreel verplicht zijn tegenover de Indo-Europese groep. Het min of meer „in het wilde" koloniseren, het volkomen onverantwoordelijk .verwachtingen wek ken, wanneer er wèèr een nieuwe vlakte ontdekt is (notabene vaak slechts vanuit een vliegtuig!) moet plaats maken voor een van overheidswege geleid en weten schappelijk gedegen onderzoek. In ons welbegrepen eigenbelang: zowel strategisch als economisch Het is helemaal niet onwaarschijnlijk, dat de bodem rijk is aan mineralen; het is evenmin onwaarschijnlijk (hoewel landbouwmogeiijkheden toch wel „in mineur"), dat bepaalde streken in aan merking komen voor massa-kolonisatie. Voorlopig echter s de factor X op Nieuw- Guinea nog dermate groot, dat hij in dit stadium elke grootscheepse kolonisatie (waarin men zich toch al bij een groot behoorlijk opgezette verkenning van dit aantaj „onbekende machten" moet neer- Dit eist vóór alles nu eindelijk eens een 1-TTorVonninff van dit. DINSDAG 23 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) AV.R.O. 7.00 Nieuws, gram. (10.15 Omroepork.; V. d. kleuters; 11.00 Lezing; 11.30 „De Wekker"); 13.00 Nieuws; 13.20 „The Skymasters"; 14.00 Knipcursus; 14.30 Radio-matinée; 16.40 „De Schoolbel"; 17 00 Koor; 17.30 Gram.; 17.45 R.V.D.; lo.OO Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. striidkr 19.00 Radiostrip; 19.15 Kamer muziek;" 19.45 R.V.D.; 20 05 W Europ comment.; 20.15 „Bonte trein 21.SB Gram.; 22.15 Buit. overz.; 22.30 Aang, piano; 23.00 Nieuws, gramofoon. HILVERSUM II (415 M.) K.R.0 TOO Nieuws gram, morgengebed (9.00 Licht- haken* 10.00 Voor de kleuters; 10.30 Schoolradio; 11.30 Lezing); 12.03 Metro- Dole-Prk." 13.00 Nieuws; 13.25 Gram.: 13.45 Hand; 14.10 Mozartprogr, 14.30 „Onder Ons"; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 „De Zonnebloem,, 16.30 Ziekenlof; 17.00 „Na schooltijd 17.15 Zang, piano; 17.30 „Wigwamfelicitaties 17.45 „Om en Om"; 18.10 Sporty 1330 r, V U 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.30 „Dit is leven!"; 20.05 „De gewone man 20.12 Hoorspel; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7A0 gymn. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 Eng. H.S.: ork. 8.50 ".Lift up your hearts". 9.00 VI. Br.: nws. 9 05 gram. 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.10 gram. il.00 v. d. sold. 11.15 parlem. 11.30 muz. 12 00 VI. Br.; gram. 12.30 weer. 12.32 ork. 1300 nws. 13.15 gram 14.00 Eng. H.S.: nws. 14.10 gevar. pr. 15.00 intermezzo. 1515 Kalundborg. ork. 16.00 Eng. L.P.: ork. 16.30 ork. 17.00 Kootwijk; Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br. v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: gram. 19.30 orgel. 19.50 Béromünster actual. 20.00 conc. 22.00 VI. Br - nws 22.15 gram. 22.30 Rhytm. Box 22 50 nws. 22.55 gram. 23.00 Eng. L.P.: nws. 23.15 Silvester. RADIODISTRIBUTIE XV: 7.00 Fr. Br.: news 7 10 gram. 7.15 div. 7.50 Eng. H.S.: orgel' 8.00 Fr. Br.; nws. 8.10 gram. 9.00 Ene H S nws. 9.15 ork. 10.00 piano. 10 55 muz. 11.05 school. 11.30 „Music while you work". 12.00 Eng. LP.: y°°rdr- 12.15 ork I 12.45 „Middag in Parijs 13.15 ork. 1415 ork. 15.00 v. d. "rouw. 16.40 Eng H.S. voordr. 17.00 Fr. Br.: ber. 17.10 v d. zie ken. 17.45 Eng. L.P.: ork. 18.30 ork. 19.15 ..Music while you work". 19.45 Eng. H.b.. gebeurtenissen in Holland. 20.00 Eng. L. P.: nws. 20.25 sport. 20.30 verz. pr. 21.00 ..Much binding in the Marah". 21.30 Fr, Pr.: fragm. „Kaatje". 22.00 Eng. L.P. gram. 22.30 Fr. Br.: zang. 22.55 nws. 23.00 diverse. Zestig mijnbeambten bestuurders en vertegenwoordigers in de mijn-industrie- raad en de ondernemingsraden van de Kath. Ver. van Mijnbeambten hebben Zaterdag en Zondag in Valkenburg een studie-weekend gehouden over medezeg genschap en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Pater mr. dr. C. Keulemans O.Carm., mr. G. v. d. Hoek en prof. dr. J. A. Ver aart hielden tijdens dit weekend inleidin gen over de theoretische problemen rond de bedrijfsorganisatie. Pater Keulemans wees in zijn rede over medezeggenschap in onderneming en be drijf op het verschil tussen de taak van het bedrijf en die van de onderneming Men hoede zich voor de mening, aldus spr., dat de medezeggenschap in de onder neming een duplicaat moet zijn van die in het bedrijf. De bedrijfsraad heeft een wetgevende, de ondernemingsraad een uitvoerende taak. Mr. v. d. Hoek behandelde de grond slagen van het mijnstatuut en die van de wetsontwerpen Van den Brink en Drees. Hij betoogde o.m. dat de vele regelingen van het mijnstatuut, waarin aan de rege ring grote bevoegdheden zijn toegekend, dienen te vervallen. Verder bepleitte hij een radicale breuk met de civielrechte lijke wetgeving op de naamloze vennoot schappen. Prof Veraart sprak over de noodzake lijkheid van wettelijke regelen nopens de organisatie van het bedrijfsleven. Spr bracht hulde aan oud-minister ir. Wijf fels, die er toe is overgegaan de bedrijfs organisatie in té voeren in de mijnin dustrie. Ir. Wijffels woonde Zaterdag de praatavond bij, waarmee de mijnbeamb ten de eerste studiedag besloten. Zondagmorgen sprak de heer J. Keu- lers over de ervaringen, welke men met de mijnindustrieraad heeft opgedaan, waarna de heer J. v. d. Heyden de rij van sprekers besloot met een beschouwing over de practijk van de ondernemings raden, de ringen en de eenheidsvertrou wensmannen. Terloops werd ook gesproken over de pensioenen der mijnbeambten. De deel nemers zonden dienaangaande een tele gram aan de beheerder der Ned. Steen kolenmijnen, waarin zij hem verzochten bij de minister op beslissing inzake ver betering der pensioenen aan te dringen In een telegram aan de minister van Ec. Zaken verzochten zij hem te willen be vorderen, dat de toezegging van de rege ring 1945 met betrekking tot de beamb- tenpensioenen wordt ingelost en dat de overeengekomen voorschotregeling wordt goedgekeurd. geen vaststelling meer van de veestapel; geen prijsbepaling meer van de meeste basisproducten; geen leveringsplicht meer aan de regering. Niets meer van dit alles. De boer zal zelf weer zijn hersens mogen laten werken: zelf zijn bouwplan mogen opmaken: zelf zijn veestapelregelen; zelf de markt aftasten: zelf kopen en verko pen, loven en bieden. De boer wordt weer, zoals een der Kamerleden zeer terecht opmerkte, ondernemer met alle risico's daaraan verbonden. Leve de vrijheid! Maar in het boerenbedrijf is het nu eenmaal zó, dat het hoe klein ook direct met de wereldmarkt te maken heeft. Dit kenmerk is typisch voor net boerenbedrijf. In handel en industrie ligt di' geheel anders. Daar kan men uitslui tend voor de locale en zelfs voor ce buurtmarkt werken. In de. landbouw is dit niet mogelijk'. Iedere boer hoe ga ring van omvang zijn bedrijf ook is werkt voor de wereldmarkt en "is daar van afhankelijk niet alleen voor de aan koop van zijn grondstoffen maar ook voor de afzet van zijn producten. Voor de aankoop van zijn grondstof fen: want hoe hoog de productie van eigen bodem ook wordt opgevoerd, zon der belangrijke invoer van grondstoffen voor menselijk en dierlijk verbruik zal onze landbouw het niet kunnen stellen.. Wat de afzet van zijn producten betreft, moet men weten, dat de Nederlandse landbouw, ook op de kleinste bedrijven, aan veredelde eindproducten een belang rijke overproductie kan en moet voort brengen, welke voor de export bestemd Is In die zin zal ons land' agrarisch steeds in een zekere schaarste-economie ener zijds moeten leven en in een zekere over vloed-economie anderzijds: schaarste aan grondstoffen wel te verstaan en over- overvloed aan veredelde eindproducten En in beide is de boer afhankelijk van de wereldmarkt, waarop hij" van zijn kant individueel feitelijk geen invloed zal kun nen uitoefenen. Dientengevolge zal het Nederlandse landbouwbedrijf nu en in de toekomst de hulp en leiding van de overheid niet kunnen missen. De over heid zal zich moeten blijven bemoeien zowel met de omvang van zijn produc'ie als met de prijzen van zijn producten. En dat is het oude in de nieuwe koers van minister Mansholt en tevens het blijvende, zolang de bO'ren indivi dueel geen gelijkwaardige mededingers zijn op de wereldmarkt. Men moet zich echter niet door schijn laten bedriegen. Want door de boer vrij heid en risico te laten, maar zelf de al gemene leiding in handen te houden, zou de overheid de boer wel eens knollen voor citroenen kunnen verkopen. De 'regering toch zal niet alleen de invoer van grondstoffen en de uitvoer van veredelde eindproducten gecentrali seerd in de hand houden, maar ook prijzen vaststellen van sommige in ieder geval de voornaamste veredelde eindproducten. En met deze drie hefbo men in de hand kan zij in wezen met de landbouw doen en laten wat zij wil. Im mers, zij heeft op die manier niet alleen de omvang van de totale productie in haar macht, maar ook de prijzen van de basisproducten. Alleen wordt de boer het volle risico gelaten. En daar in het verleden gebleken 1s dat de regering wel steeds zorg heef. voor een plafond in de markt, maar gaarne vergeet, dat bij een plafond'nu eenmaal ook een bodem hoort zal waak zaamheid geboden zijn waakzaamheid van de georganiseerde landbouw alsmede van de Kamer die aan deze minister haar zegen meegaf. Th. P land. Van de „geplande" Doorman-expedi tie is in Hollandia nog slechts 't persiflage liedje populair, maar men maakt zich van deze vitale en moreel bindende kwestie niet af met een liedje en een aantal on uitgevoerde plannen En nóg noodzake lijker: ons gehele beleid t.a.v. N.-Guinea stelle zich nu eindelijk eens op een hechte basis van continuïteitGeen ..boom's" meer in de overheidsbelangstel ling, zodra men van „buiten" een ver hoogde interesse meent waar te nemen (en deze is er momenteel opnieuw: Amerika en zijn plannen om N.-G. tot Japans kolonisatiegebied te maken). Maar ook niet opnieuw N -G. degraderen tot een soort verbanningsoord voor B.B.- ambtenaren, mét een „houtvester, voor N.-G. ter beschikking van de resident der Mnlukken met standplaats Buitenzorg". Wil men hier iets van maken en de mogelijkheden daartoe dienen met de meeste spoed te worden onderzocht dan zal men met een plan Nieuw-Guinea voor de dag moeten komen. Er is voor de oorlog genoeg geïmproviseerd en ge- amateuriseerd En zelfs wanneer men dit plan op zou maken, mèt de Amerikaanse interesse- stok achter'de deur, en mm óf meer ge drongen door al de telegrammen en moties van Groter Nederland-acties etc., dan zal toch sub A. in dit plan behandeld moeten worden: de toekomst van de autochtone Papoea, mèt het probleem van leggen) overbelast Nieuw-Guinea is niet „het land van de toekomst". Is het nog niet in dit stadium. Het is evenmin het land zonder enige mogelijkheid. Nieuw Guinea is een groot vraagteken. En zowel de Papoea's als al degenen die om wat voor reden dan ook momenteel naar de wetenschappelijk exploratie van N.-G. uitzien, heoben het recht te ver langen, dat dit vraagteken verdwijnt. En dat er op korte termijn een Plan-Nieuw- Guinea komt. J. W. HOFWIJK. jl. Opvallend is, dat men bij de N.-G.-lectuur zeer zelden het boek van dr. Winsemius ge citeerd vindt: ,,N.-G. als kolonisatiegebied voor Indo en Nederlander". Algemener oriënterend zijn o.m. „Health of white settlers in Suriname". „Black and white in E. Africa". R. Thurn- wald. London, George Rontledge. „Modem Production among backward peoples", I. C. Greaves. London, George Allen. „Education In E. Africa", Thomas Jesse Jones. Edinburgh, House Press. „Both sides of Buka passage". Beatrice Blackwood. Oxford, Clarendon Press. „Ubena of the rivers", Culwich. London, George Allen. „From the South Seas". Margret Mead. „Modern industry and the African", J. Merle Davis. London, Macmillan Co. „Native Education", Wyndham. Oxford. University Press. „Experiments in Civilization", H. Hogbin. London, George Rontledge. „The Future of South. E. Asia". .London. George Allen. Gedurende de week van 8 t.m. 13 Nov werden in de Nederlandse steenkolen, mijnen in totaal 225.478 ton geproduceerd tegen 180.748 ton in de voorafgaande week van 2 t.m. 6 November Dit wil zeggen: 37.580 ton per dag, vorige week (waarin Allerheiligen viel) 36.150 ton. Het aantal ondergrondse diensten was gemiddeld 21.272. vorige week 21.412. De prestatie per man dienst van 8 uren be droeg 1-860 kg., vorige week 1.796 kg. Het aantal verzuimen was in de week van 8 t.m. 13 November 13,9 pet. Hiervan waren 7 pet. zieken In de week van 1 t.m- 6 November bedroegen deze cijfers resp. 13,1 en 7 pet. BRASKAMP N-V. F ABRI KANTE VAN Prijs per poeder 7'/j cent :k (Foto: Lt. Deibei) Nederland ontving Vrijdag van de E C. A. aankoopmachtigingen voor 't vier de kwartaal van het lopende jaar en het eerste kwartaai van het volgend jaar tot een totaalbedrag van 7.179.400. De machtigingen voor het vierde kwar taal hadden betrekking op de aankoop van zaden (niet oliehoudend) en van ta bak en tabaksproducten. De machtigingen voor het eerste kwar taal van het volgend jaar hadden o.m betrekking op de aankoop van tabak en tabaksproducten en koper en koperpro ducten, katpenen stoffen, mineralen, in dustriële chemicaliën, alsmede op de be taling van Oceaanvracht tot een bedrag van 13.000. Ten behoeve van Indonesië heeft de E. C. A. aankoopmachtigingen verstrekt tot een totaal bedrag van 8.098.000. Deze machtigingen, die bestemd waren voor het vierde kwartaal van het lopen de jaar, hadden betrekking op de aan koop van textielproducten en kleding van Japan. 5- Eén van die huizenhoge golven nam de wrakke pijp van Klaas Biets boot mee. Een stortvloed van water liep in de vuren. De ketels sprongen. Hout splinterde. „Hebben wij een reddingboot?", vroeg Basli rustig. „Wis en geheid", was het kalme antwoord van Biet. „Dan moesten we maar weg wezen", stelde Basli voor. „Ik zie er anders geen gat meer in", voegde de detective er aan toe. „Ik wel, in het schip tenminste", zei Klaas Biet somber met een blik op zijn oude, trouwe vaartuig, dat zijn neus steeds minder boven water kon houden. En zo duwden onze vrienden de reddingboot tegen de hellende achtersteven van het schip op- Kat en papegaai werden niet vergeten. „Lorre nat", riep de papegaai. „Biet ook niet droog", zei de zeeman. „Laten wij maar vast in de boot gaan zitten", stelde Basli voor. „Dan worden wij vanzelf wel van het dek afge spoeld".' - De Japanse ex-premier uit de oorlogs tijd, H'deki Tojo, en de 24 andere Japan se leiders, die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden, zijn in beroep gegaan bij generaal Douglas MacArthur om hun vonnissen vernietigd te krijgen. Tojo en de 6 anderen waren ter dood, 16 anderen tot levenslange gevangenis straf en de beide overigen tot kortere gevangenisstraffen veroordeeld. 7) De mannen gingen naar de hal, gevolgd door de nieuwsgierige mevrouw Melle, die in dit voorval een pracht verhaal voor het dameskransje acig. Maar ?.e bleef op een behoorlijke afstand, wetend dat haar man er een hekel aan had als ze zich al te zeer met zijn zaken be moeide. Voerman had de leiding genomen. Hij draaide het nummer van de notaris cn luisterde. Hoor je bellen? vroeg de dokter nerveus. Voerman luisterde vol aandacht, schudde daarna het hoofd. Neen. De verbinding bestond nog en is dus niet verbroken geweest. Maardat kèn toch niet, stamel de de dokter. Luister dan zelf, antwoordde Voer man en overhandigde de hoorn aan zijn vriend, die moest toegeven, dat de ver binding inderdaad nog bestond. Hij leg de de hoorn weer op de haak en vroeg: Maar wat heeft dat dan te betekenen, Voerman? Ik....,ik moet zo gauw mo gelijk naar het huis van Van Nievelt. De hemel weet, wat er daar gebeurd is. Vertel me nu eens precies wat je hoorde Melle, want het is me nog niet helemaal duidelijk hoe het komt, dat die huishoudster niet verder sprak, maar toch ook de verbinding niet verbrak. Melle sloot de ogen en dacht ingespan nen na Daarna vertelde hij nauwkeurig wat hij gehoord had. Hum, concludeerde Voerman: Mis schien is èr iets met de notaris gebeurd, dat de vrouw je wilde mededelen. Het kan zijn, dat ze na die paar woorden te hebben gesproken, is flauw gevallen en dus bleef de hoorn naast het toestel ben gelen, We moeten er heen gaan, Melle, en wel zo gauw mogelijk. Ja, beaamde Melle. Hij zou er zich in normale omstandigheden aan gestoord hebben, dat Voerman eigener beweging over „we" sprak, dus zich wilde gaan bemoeien met dingen, waarmede hij eigenlijk niets te maken had. Maar het was net, alsof Melle het nu prettig vond een steun te hebben aan de kalme, be heerste Voerman. Hij ging snel zijn auto voorrijden en binnen drie minuten waren de vrienden op weg naar het huis van de notaris. V. Toen Marie het ombekende mannetje, dat die notaris te spreken vroeg doch noch zijn naam, noch hét onderwerp van gesprek wilde mededelen, had uitgelaten en de d'eur met een slag achter hem sloot hetgeen wij het startschot voor het i dramanoemden klonken er enige voetstappen in de stille, donkere straat. Daarna was het doodstil. Het mannetje had zich namelijk in de donkere schaduw van een muur terugge trokken en dacht na. Wat stond hem nu te doen? Hij had van het begin af aan al gevreesd, dat van Nievelt hem niet te woord zou staan, maar nu het dan inder daad zover was, realiseerde hij zich pas goed de consequenties ervan. Hij moest echter proberen van Nievelt te spreken vóór het te laat zou zijn. Maar wat stond hem te doen als de notaris eenvoudig iedereen weigerde? Brutaalweg tot hem doordringen was on mogelijk, want dat zou allicht enige op winding in het huis veroorzaken en de dienstboden zouden hem eventueel als getuigen heel wat last kunnen bezorgen. Neen, neen, dat risico mocht hij in geen geval lopen. De hele zaak moest in aller belang zo discreet mogelijk wor den afgehandeld, zonder getuigen, onder vier ogen. Eigenlijk had hij zich reeds al le ver laten gaan met tegen de dienstbode te zeggen,, dat de notaris „nog wel eens spijt zou hebben" hem niet te hebben ontvan- J gen. Hij was veeleer met gevoelens van 1 verlangen naar overeenstemming dan met het gevoel tegenover een tegenstander te komen staan naar de notaris gekomen en dat hij zo maar botweg was weggejaagd, had hem even vervuld van een woede, die een man als hij zich onder geen en kele omstandigheid mocht veroorloven. In die korte woede had hij zich deze woorden, die eigenlijk een nauw bedekte bedreiging inhielden, geuit Nu ja. hij moest er zich maar niet al te bezorgd over maken! Er waren zeker door heel wat onschuldiger uitingen „complotten" opgerold, maar het was nog voorbarig om in dit geval van een „com plot" te spreken. Alles kon nog met de notaris ten goede geregeld worden. Er was nog kans, nó.g wel, maar.dan zou van Nievelt toch snel moeten zijn. Het mannetje wilde van Nievelt een kans geven, een faire kans, maar daarvoor was allereerst nodig, dat hij hem onder vier ogen te spreken kreeg. Teruggaan? Neen, dat zou niet helpen, want hij zou immers wéér worden afge wezen en slechts onnodig de aandacht voin de dienstbode op zich vestigen. Zonder meer de zaak laten zitten en de dingen afwachten, die noodzakelijker wijs zouden volgen als met van Nievelt geen accoord werd bereikt, was niet fair. Op z'n minst moet de notaris weten hoe de zaken stondeneen oorlogsverkla ring krijgen. Er was nog één mogelijkheid: mevrouw de weduwe Elsie Ligthart—van Nievelt, had veel invloed op haar neef Charles.' ee" Passeerde, mets te vrezen Zij stond bekend als een uiterst betrouw Na no? een beetje m de b_ - zag lopen: lang, krachtig en jong, zo rond de veertig. Wantrouwend namen beide mannen elkaar op, maar er was blijkbaar voor geen van beiden reden tot bijzondere aandacht. Toen het mannetje de hoek omging, keek hij voorzichtig om en zag dat de ander het huis van de notaris voorbij was gelopen en aan de andere kant het einde van de straat bereikt had. Welgemoed wandelde het mannetje verder, in de vaste overtuiging, dat me vrouw Elsie hem helpen zou bij het zoe ken van contact met Van Nievelt. De andere man was inderdaad hst huis van de notaris voorbij gelopen. Hij wilde er pas aanbellen als hij er zeker van was, dat hij helemaal alleen in de straat was en niemand hem kon zien. Hij kon niet voorzichtig genoeg zijn. hield hij zich voor, al had hij dan van een onbetekenend mannetje zoals er zojuist (Van een speciale verslaggever). Het was Zaterdagavond een hele drukte in hotel Eemland aan, de Brinkweg te Soest. Wie op het paleis Soestdijk wat beter bekend is, zag er heel wat bekende gezichten. Baron Baud, de particulier se cretaris van Hare Majesteit kwam binnen en vele andere hofdignitarissen. Maar toch was het lagere personeel van het paleis verre in de meerderheid. Geen wonder overigens op een feestavond van de voetbalvereniging van het paleisper soneel. En toen het feest begon kwamen daar ternauwernood opgemerkt, zo onge dwongen ging het, H. M. de Koningin en Prins Bemhard met de oudste twee prin sesjes zich bij de feestende schare voegen. Er werd genoten van het cabaretpro gramma, dat enkele artisten ten beste gaven en spontaan liet H. M. hen later aan zich voorstellen. Maar hoe voortref felijk hun prestaties ook mochten zijn, het meest misschien hebben allen en zeker de prinsesjes genoten in de pauze, toen er een verloting werd georganiseerd ten bate van de Bond van militaire oor logsslachtoffers. De Koningin en Prins Bernhard, maar ook de prinsesjes hadden persoonlijk prij zen beschikbaar gesteld. Het koninklijk paar bleek geluk te hebben en onder don derend applaus nam Hare Majesteit een dikke metworst in ontvangst, die zij later triomfantelijk onder haar arm mee naar huis nam. Maar al kon men verschillen de keren uit de mond van Koningin Ju liana of Prins Bernhar" „Voor mij" horen roepen, de prinsesjes zwegen in alle toon aarden. Zij kregen aldoor maar „nieten". Dit vonden de ouders ook wel jammer, en daarom mochten zij het nog eens met een paar nieuwe loten proberen. Een zucht van verlichting ging door de zaal, toen zij ten slotte toch ook onder de winnaars behoorden. Een tuinman van het paleis had enorm geluk, toen hij het nummer: „tekening van Rembrand"' trok. Het bleek evenwel een tekening van de „schilderes Trix" te zijn; zij had dit zelfgemaakte werkstuk voor het goede doel afgestaan en prinses Irene had een eigen vervaardigd knipsel werkje gegeven. Maar ook dit keer was het weer eens kinderen bedtijd. Het was met alle be drijven al 12 uur geworden en toen vond de Koningin het voor haar kinderen wel letjes. Vliegen, die een bespuiting met D D T. :*ruu ais ecu utraoi uenuuw. _i;„ hebben overleefd, hebben nieuwe vlie- bare vrouw. Wellicht wilde zij haar ne. f S S^rtfliep'op het huis van ^«gezinnen gesticht. De bespuiting is ertoe bewegen de naamloze gast te ont vangen. De notaris, die voor tante Elsie alles deed wat ze maar wilde, omdat hij in een goed blaadje bij haar v;ide blij ven staar, met het oog op de erfenis, die hij helemaal alleen in de wacht hoopte te slepen, zou haar niets durven wei geren. Het mannetje had zijn besluit genomen en ging op stap. Schichtig als hij was, keek hij 'n beetje beangst toen hij aan het eind van de verlaten straat een mani Van Nievelt toe en wilde juist aanbellen, toen de deur openging: Marie had zoals we weten na een ruzie met le notaris haar betrekking opgezegd; en omdat het haar niet kon schelen of ze daarmee Van Nievelt een nieuwe erger nis bezorgde of niet, liet ze de onbekende binnen, terwijl ze zelf naar het station ging. (Wordt vervolgd). veertien generaties lang -herhaald. En thans beklagen de geleerden er zich over, dat ze een geslacht vliegen hebben ge kweekt, welke het hoogstens prettig vin den, als ze met D.D.T. worden bespoten. Het goedje glijdt van hun vleugels al als beledigingen van de rug van een politicus. De vraag is nu maar: Hoe lang duurt het nog, voordat een groep vliegen it. geleerden met een of ander vergif begint te bespuiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5