Middenstand w ingemetseld Storm hoek Koning George moet rust nemen Spoorwegmannen zwaar gegriefd Sint Raphael en de K.L.M. Wat de Shell voor onderzoek uittrekt Vandaag beslissing over het Franse kabinet Boycot van Panamese schepen eerbericht m a Structuurwijziging bij Stichting van de Landbouw J Demonstratieve bijeenkomsten tegen wurgpolitiek mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Doorberekening en prijsmaatregelen (T EEN WENS VAN In de Bezoek naar Australië en Nieuw Zeeland afgelast Naar een republikeinse concentratie? Paoting door de com munisten bezet Beeldhouwwerk der Romeinen Zaligverklaring Poolse Koningin Naar het einde van veel ellende? m Overheersing van de technische organisaties 70ste JAARGANG DINSDAG 23 NOYEMBER 1948 No. 20782 De vier landelijke middenstandsbonden hebben gisteren op vijf plaatsen in den lande dempnstratieve congressen belegd ter be spreking van het na-oorlogs beleid van de regering met betrek king tot de middenstand. In het bijzonder de loon- en prijs politiek en de daaruit voor deze belangrijke bevolkingsgroep voortvloeiende gevolgen, vormden op deze druk bezochte bijeen komsten een punt van bespreking. Den Haag was het verzamelpunt van de Ned. R.K. Middenstands bond en toen de grote zaal van de Dierentuin, die 1600 plaatsen telt, was volgelopen, stonden nog honderden buiten te wachten. Daarom moest in Scala een parallel-vergadering worden belegd, welke nog door meer dan 600 personen werd bijgewoond. Resolutie H De tongen komen los De etalageverlichting 31 Net als bij ons in de laatste oorlogswinters. In Berlijn worden de bomen op de straat gekapt voor brandstof. Maar daar gebéurt het op bevel van de geallieerden. Om de andere boom moet er aan geloven. (Telefonisch van onze Londense correspondent) "Vannacht om half twee werd door de geneesheren van de Britse konmg een bulletin uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat zij tot hun grote spijt de vorst hebben moeten adviseren, zijn bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland niet te ondernemen. De koning, aldus het bulletin, lijdt aan storing van de bloeds omloop in de aderen der benen. Deze storing is in de laatste tijd acuut geworden en de gebrekkige bloedsomloop naar de rechter voet geeft aanleiding tot bezorgdheid. Volmaakte rust is de koning geadviseerd en een behandeling ter verbetering van de bloedsomloop in de benen is aangevangen en moet gedurende een lange periode gehandhaafd blijven. In het bulletin wordt gezegd, dat de algemene gezondheidstoestand van de koning, ook de conditie van het hart, geen reden tot bezorgdheid geeft. Maar bet lijdt geen twijfel, dat de druk, waaronder Zijne Majesteit de laatste twaalf jaren verkeerd heeft, zijn weerstandsvermogen tegen lichamelijke vermoeienissen aanmerkelijk heeft aangetast. Wij zijn, aldus zeggen de geneesheren, tot de conclusie gekomen, dat het gewaagd zou zijn, voor Zijne Majesteit, thans een lange reis te ondernemen, waardoor zijn herstel zou kunnen worden vertraagd en welke ernstig risico zou kunnen opleveren. Jhr. mr. C. de Ranitz, Utrechts nieuwe burgemeester. HARDE WOORDEN AAN HET ADRES DER REGERING PROGRAMMA VAN 50 MILLIOEN VOOR 1949 ZORG OM MISSIONARISSEN IN CHINA „ZE MAKEN DE BOEL KAPOT ROERGANGER. RUSTTG WEER ln de provincie Overijssel kan men aan de meeste boerenhuizen de bruine bonen aan de gevels te drogen zien hangen. PROTEST VAN DE HEER GROEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maaabode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per»week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het doel der besprekingen was, een ge zamenlijk standpunt te formuleren inzake de stappen, die thans moeten worden ge nomen, teneinde regelingen te verkrijgen, welke tegemoetkomen in de dringende moeilijkheden, waarin zich vele onder nemers bevinden tengevolge van de jong ste loon- en prijsmaatregelen. Op de bijeenkomst in de Dierentuin v.-aren o.a. vertegenwoordigd de minister president door de heer v. Nispen, de mi nister van Economische Zaken door prof. Brouwers, directeur-generaal voor de Prijzen, de minister van Sociale Zaken door dr. A. A. van Rhijn, de minister van Financiën door mr. Kronenberg, de mi nister van Verkeer door de heer van Hal steren en de minister van Wederopbouw •door dr. Verhorst. Ook de voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen. woonde de bijeenkomst bij. In zijn openingswoord wees de bonds voorzitter. de heer J. Koops, er op, dat de N.R.KM. niet spoedig tot dergelijke acties overgaat, maar thans loopt de beker over, vooral tengevolge van een regeringsmaat regel van de laatste maand. De katholieke Middenstanders hebben open oog en oor voor de moeilijkheden der Regering bij haar pogingen, om het economisch leven zo dragelijk mogelijk te maken, maar zij verdragen het niet, dat de lasten daarvan worden afgewenteld op de schouders van de kleine en middelgrote ondernemers. Na deze inleiding voerde het woord het Tweede-Kamerlid de heer Th. Hooy, vice- voorzitter van de N.R.K M., die er op wees, dat deze demonstratie wil zijn een cri de coeur, een waardig maar fel pro test van de Katholieke Middenstanders, omdat het zelfstandig ?staan van vele kleinondememers op het spel staat. Het heeft de middenstand zeer onaan genaam getroffen, dat, terwijl aan andere bevolkingsgroepen wordt verzocht tijdens ds spitsuren 't electrische stroom' verbruik te beperken, aan de middep- stand een verbod wordt opgelegd om tussen 4 en 6 uur de etalage-verlichting te ontsteken. Als conclusie van zijn rede stelde de heer Hooy een resolutie vóór, om de Re gering te verzoeken onmiddellijke voor zieningen te treffen: 1. Jn prijspolitiek opzicht, door het alsnog toestaan van een doorberekening der nieuwe bedrijfslasten, zij het waar mogelijk zoals b.v. voor de onder scheiden ambachtsbedrijfstakken voor de gehele linie, zij 't in de prijzen cq. tarieven van daarvoor aan te wij zen artikelen en diensten; 2. in fiscaal opzicht, opdat daardoor ook voor deze maatschappelijke groep de bezwaren, verbonden aan de thans opnieuw gestegen kosten van levens onderhoud, worden weggenomen; 3 op sociaal-politiek gebied, door het met de meeste spoed tot stand brengen van een noodwet kinderbjjslagregcling voor zelfstandigen. Ondernemerschap en zelf standigheid Tweede spraker was prof. dr. A. A. Ariëns, hoogleraar te Rijsenburg en gees- telijk adviseur van de N.R.K.. 1., die over ondernemerschap en zelfstandigheid in het economisch-sociale beleid een begin selverklaring van de Katholieke Midden- standïbeveging gaf Deze spreker deed vooral uitkomen, dat 'in katholiek stand punt een gezonde en krachtige midden stand als een organisch en onmisbaar ele ment moet b.schouwd word - van een welgeordende volksgemeenschap. De katholieke sociologie pleit voor een maatschappelijke structuur, welke gedra gen wordt door een maximum aan zelf bepaling, zelfwerkzaamheid en zelfver antwoordelijkheid van alle bedrijfsgeno- ten, zowel van werkgevers als van werk nemers, een maatschappelijke structuur, welke gekenmerkt wordt door een mini mum aan afhankelijkheid en dienstbaar heid van de menselijke persoon. Prof. Ariëns stelde ten slotte een re solutie voor, waarin een beroep wordt gedaan op de Overheid om op grond van de sociale rechtvaardigheid, door het voeren van een positieve midden- standspolitiek te willen bijdragen tot het behoud voor het zelfstandig onder nemerschap van velen en tot verster king van de economische en financiële basis van de middengrotc en kleine ondernemingen. Hierna werd aan de vertegenwoordigers van de verschillende vakgroepen gele genheid gegeven hun wensen en grieven tot uiting te brengen. De kruideniers drongen vooral aan op kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, het verleggen van de omzetbelasting naar de bron en een rechtvaardig onderne- mersloon. De groenten- en fruithandelaren vroe gen een verbod voor niet-bedvijfsgenoten om zich op het terrein van de detailhan del te bewegen. De slagers wensten verhoging van de winstmarge om de hoge sociale en andere lasten te kunnen opvangen. De melkhandelaren vroegen een tege moetkoming in de extra bezorgkosten bij sneeuwval, vacantie voor de melkhandel en verbetering van de winstmarge vooral in het Noorden en Oosten van het land, in Gelderland en in een aantal gemeenten in Zuid-Holland. De bouwpatroons klaagden over het prijsvoorschrift en de maatregelen t.av. onderhoudswerken. De stucadoorspatroons achtten een op lossing van de moeilijkheden in hun be drijf gelegen in toelating van het tarief stelsel zonder loonplafond. De loodgieters, fitters en sanitair-in- stallateurs klaagden over de concurrentie van de gemeentelijke energie-bedrijven, die algemene onkosten op de gemeen schap kunnen afwentelen. Van de zijde van de schoen winkeliers hoorden we klachten over te lage winst marge, evenals van de schoenherstellers, welke laatsten nog altijd gebonden zijn aan de prijslijst van Januari 1946, terwijl de prijzen van de grondstoffen en de kosten van het levensonderhoud sedert dien aanmerkelijk zijn gestegen. De sigarenwinkeliers kwamen op voor bescherming van de zelfstandige sigaren winkeliers; tegen verkoop van hun artike len in andere bedrijven en voor scherper handhaving van de Vestigingswet-klein bedrijf. Verhoging van de winstmarges in de detailhandel, van de reparatie-tarieven en de tarieven voor rijwielstallingen eisten de rijwielhandelaren en -herstellers. De handelaren in huishoudelijke artike len vroegen gedifferentieerde winstper centages voor de gevarieerde bedrijven, die een verschillende kostenfactor hebben en 'n gedifferentieerde winstmarge voor speelgord. De schilderspatroons achtten doorbere kening van de ingevoerde toeslagen en van de verhoogde lasten noodzakelijk. Op herziening van de winstmarge drongen ook aan de speciaal-handelaren in zuivel; op doorberekening van de ver hoogde lasten de brandstoffenhandelaren; op herziening van de tarieven de kap pers, en op rechtsherstel de exploitanten van radio-distributie-centrales. Tenslotte brachten de molenaars en graanhandelaars het gevaar van de coöpe raties ter sprake. Collectieve krachtsontplooiing Mr. F. J. Bachg, lid van de Tweede Kamer en algemeen secretaris van d-e N.R.K.M. sprak hierna over collectieve krachtsontplooiing op economisch en maatschappelijk terrein, welke hij samen vatte in een resolutie. Daarin werd vastgesteld, dat het overheidsbeleid t.a.v. de middenstand behoefte heeft aan de steun en de bege leiding van een deskundig en gelijkge richt massaal en centraal optreden, ook van ondernemers in de midden- en kleinbedrijven, en waarin werd aange drongen op spoedige totstandbrenging van een positieve en stelselmatige voor lichting van de middenstand op het stuk van rationalisatie en samenwerking, teneinde straks weer een eerlijke con currentiestrijd te kunnen voeren en op een verdere ontplooiing van de midden- standspolitiek der Regering van vóór de tweede wereldoorlog De resoluties der drie inleiders werden met algemene instemming aangenomen. Tenslotte werd onder algemeen applaus goedgekeurd een motie, waarin bij de minister van Economische Zaken wordt aangedrongen op dispensatie van het ver bod van etalageverlichting voor de perio den, welke direct voorafgaan aan het St. Nicolaasfeest en het Kerstfeest en ernstig in overweging wordt gegeven een rege ling te treffen, waardoor de industrie om 5 uur uitvalt en de etalageverlichting van 5 uur af vrijgegeven kan worden. De middenstand zegde daarbij toe door vrijwillige beperking zo goed mogelijk aan energie-schaarste tegemoet te zullen komen. Het is zo teleurstellend, telkens weer te moeten ervaren, hoe wei nig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Konin gin begrijpt, om zich met haar kin deren vrij en ongehinderd onder de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks her haald vriendelijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de prinsesjes bedacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen van boodschappen in deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen vervullen. De koning en Je koningin en prinses Margaret zouden 27 Januari met het slag echip „Vanquard" vertrokken zijn voor de reis, welke vijf maanden zou duren. Ongetwijfeld zal de Koning de eerst komende zes maanden, of misschien nog langer niet bij ofUciële gelegenheden verschijnen. Kon!.'* Gëorge wordt 14 December 53 jaar. Later, heden morgen, werd nog bekend gemaakt, dat de koning zijn gewone werk zaamheden op het paleis zal blijven ver vullen. Hij zal ook audiënties blijven ver lenen. Intussen blijkt reeds, dat het nachte lijke communiqué een schok heeft ver oorzaakt in heel het Britse imperium, maar Peter Fraser, de minister-president (Van onze Utrechtse redacteur). In de Handelsbeurs te Utrecht zijn gisteren de katholieke spoor- en tram wegmannen en hun collega's van andere middelen van vervoer, bijeengekomen voor een tweedaagse vergadering van de raad van afgevaardigden van hun orga nisatie ,,St. Raphael'". Na de overleden bestuursleden de heren Timmermans en Nivard te hebben herdacht, liet de bondsvoorzitter, de heer J. M. Blommers in een uitvoerige openingsrede tal van vraagstukken, die het verkeerspersoneel betreffen, de revue passeren. De vooruit gang van het ledental noemend, dat van 16.000 bij de viering van het 45-jarig be staan in Februari j.l. gestegen is tot 17.000. kon hij in één voord schitterend noemen. Er is een plan-de-campagne op gezet om spoedig de 20.000 te halen. Met uitvoering van de plannen tot fusie met de andere katholieke vakorganisatie van verkeerspersoneel, waarvan het hoofdbe stuur overtuigd voorstander blijft, is men nog weinig opgeschoten. Het wordt hoog tijd, dat „St. Raphael", de vakorganisatie welke naar het oordeei van het episcopaat en de KAB daartoe de meeste kans heeft, spoedig voet aan de grond krijgt bij de KLM. een bedrijf dat meer dan 11.000 man personeel heeft, waaronder vele katholieken. in een vergadering van de directies en researoh-leiders van de voornaamste maatschappijen en laboratoria van de Koninklijke Shell-groep uit Amerika en Europa kortelings in Den Haag en Lon den gehouden, werd het algemeen pro gramma voor de research van de groep voor 1949 vastgesteld en goedgekeurd. Het totaal-bedrag, dat in het aanstaande jaar op het gebied van research door de Koninklijke-Shell-groep zal worden be steed. zal meer dan f 50 millioen be dragen Laboratoria van de groep in Am. sterdam en Delft, in Engeland (Thorn ton). m Amerika (Emeryville, Woodri- ver, Houston, Wilmington, Martinez, Mo desto) en andere met researchwerk be laste onderdelen van de groep, hebben in totaal ongeveer 4000 man personeel in dienst. Het is de bedoeling van de Koninklij- ke-Sheli in de toekomst aan de funda mentele en exploratieve research steeds meer aandacht te besteden, aangezien dit type research naar men meent te zijner tijd nieuwe gedachten én nieuwe banen zal kunnen openen voor de ont wikkeling van de industrie. De biologi sche sector van de research, in het bij zonder voor de behoeften van de tropi sche gebieden, zal met meer kracht ter hand worden genomen. Op alle terreinen van de aardolie-industrie zal het weten schappelijk onderzoek worden voortge zet van de opsporing van aardolie af tot de toepassing van de gerede producten toe. In 1948 heeft de research van de Ko- ninklijke-Shell verschillende successen geboekt. In Amerika kwam dit tot uiting door de toekenning van de „Award for Chemical Engineering Achievement" aan 't laboratorium van de ïell Development Co. te Emeryville (Cal.) als erkenning van de verdiensten van dit laboratorium bij de ontwikkeling van het procédé ter vervaardiging van synthetische glycerine. Dit procédé wordt thans toegepast in de eerste fabriek voor de vervaardiging van synthetische glycerine, welke kortelings door Shell in Houston (Texas) kon wor den geopend. Deze fabriek heeft een jaarlijkse pro ductie-capaciteit van 16,000 kg. ton. De vooruitzichten op een kerstgratifi catie voor het spoorwegpersoneel zijn niet ongunstig T.a.v. de verlofregeling is in het bizonder bij Tractie en Vervoer enige verbetering verkregen, die echter nog niet bevredigend is. Een redelijke verlofspreiding moet mogelijk zijn. Naarmate de electrificatie van de N. S. vordert, is verschuiving en omscholing van het personeel te verwachten, doch een groot voordeel tegenover 1925 is, dat alle maatregelen genomen worden in overleg met de personeelraad. Een bona fide organisatie kan een gezonde rationa lisatie trouwens niet tegenhouden. Een ernstig woord van critiek en af keuring liet spreker horen over het uit blijven van de vergoeding van de schade, die het spoorwegpersoneel door de sta king leed, ondanks de plechtige belofte door de regering in Londen gedaan. De minister van financiën schijnt zich met gebonden te achten en zelfs geen tijd te vim en aldus de heer Blommers om ons te horen. Daarom hebben wij de Mi nisterraad een uitvoerige brief gestuurd, 't Spoorwegpersonee, voelt zich in dezen door de regering bedrogen. Breedvoerig besprak de voorzitter de pogingen, die zijn gedaan om tot een lan delijke loonregeling voor het tram- bus- en ATO-perso-neel te komen. Als de bona fide vakorganisaties zich niet haar ver antwoordelijkheid tegenover het nog al- tfid economisch zwakke Nederland be wust waren geweest, hadden wij wellicht een staking meegemaakt. Veertien dagen geleden is de gehele zaak ingediend - bij ap Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. De uniformiteit, die be reikt werd, betekende m ieder geval voor duizenden een omschreven rechtspositie. Spreker kwam voorts op voor een betere handhaving van de rusttijd voor de bus chauffeurs en voor veiligheid van hel verkeer en constateerde, dat pogingen werden aangewend om de wet Autover voer personen uit te hollen i.p.v. op de ingeslagen weg voort te gaan. Het goede renvervoer langs de weg begint op de vooroorlogse chaos te lijken. Dit jaar zijn er bijna 1000 onderneminkjes bijge komen en er rijden 70 pet. meer vracht auto's dan in 1939. Tenslotte sprak de heer Blommers de hoop uit, dat minister Spitzen ten spoedigste de thans losgela ten draad t.av. het autogoederenvervoer langs de weg, waarvoor minister Vos reeds een wetsontwerp bij de Kamer had ingediend, zal opnemen. De raad van afgevaardigden spreekt daarin zij-n ernstige teleurstelling uit over de geringe omvang van de toege kende loonbijslag en dringt aan op een verhoging van de loongrens van f 3700 tot 5000, het terugbrengen van aan- vangsleeftijd tot 21 jaar, het toekennen van een evenredige compensatie aan ge- pensionneerden en 't spoedig treffen van verdere voorzieningen voor de geziryien met meer dan 2 kinderen. van Nieuw-Zeeland, heeft reeds aange kondigd, dat het uitstel van de reis „zo mogelijk het enthousiasme nog zal vergro ten, waarmede de koning, de koningin en prinses Margaret in Nieuw-ZeeianJ verwelkomd zullen worden, wanneer zij te züner tiid hun voorgenomen bezoek zuileti kunnen brengen". Chifiey, de Australische minister-pre sident, deed voor de Australische radio voorlezin van het bulletin van Bucking ham-palace. „Dit is een grote schok voor ons allen", zeide de premier, „maar de toegenegenheid en de achting, welke alle leden van de koninklijke familie bij de bevolking van Australië genieten, zullen nog vergroot worden door de wetenschap, dat de ongesteldheid van de koning te wijten is aan zijn plichtsbetrachting, als uverein, en ie grote persoonlijke be zorgdheid, welke hij zijn volk heeft ge toond in di moeilijke tijden, die het Britse gemenebest in de afgelopen jaren heeft' moeten doorstaan. Ik veet zeker namens elke burger van het gemenebest te spreken, wanneer ik zeg, dat wij het ten zeerste betreuren nu niet rechtstreeks en persoonlijk Hunne Majesteiten blijk te kunnen geven van i ze loyaliteit en de gehechtheid aan Je Kroon en aan de persoon van Zijne Ma- jesteR" je „Times" wijdt het hoofdartikel van heden aan het bericht over de ongesteld heid van de koning en zegt daarin, dat de gezondheid van Koning George VI steeds sterk door zenuwspanning heeft geleden. „In de dagen, toen het bestaan van •qn volk op hei spel stond, moest de koning zelf in lijfsgevaar verkerend, want zijn verblijf werd herhaalde ma len gebombardeerd in zijn qnaliteit van opperste verf nwo-rdiger, de angsten dragen var het gehele volk", aldus het artikel, „en de vrede heeft deze spanni-- slechts weinig doen ver minderen". De Chinese communistische radio deelde gisteravond mede, dat de noor delijke legers de stad Paoting, hoofdstad van de provincie Hopei, hadden inge nomen. Het regeringsgamizoen was naar het Noorden gevlucht. Met de val van Paoting ligt de weg naar het gebied PekingTientsin thans voor de door de communisten geleide legers open. Het Centraal comité van de Chinese communistische partij heeft in een radio rede de val van de Kwomintang-regerin; aanstaande genoemd: „Niets kan deze val meer tegenhouden, ook geen enkele bui tenlandse mogendheid". Bij de Katholieke Missie in China heerst ernstige ongerustheid omtrent het lot van de bijna 70 missionarissen, die zich in Tsi-Nan bevonden op het ogen blik dat deze stad door de communisten werd veroverd. Het betreft hier 42 priesters, groten deels Franciscanen, (23 Duitsers en 19 Chinezen), alsmede vier Franciscaner broeders, 16 Zusters Franciscanessen van verschillende nationaliteiten, 4 Duitse zusters van de Congregatie der Onbe vlekte Ontvangenis en 3 Chinese Liefde zusters. Bij graafwerk in een tuin te Greven- bicht (L.) zijn fragmenten van Romeins beeldhouwwerk voor de dag gekomen. Het zijn gedeelten «van een Jupiterbeeld. In de loop van de afgelopen zomer zijn in dezelfde tuin bij graafwerk soortge lijke beeldhouwwerken naar boven ge bracht. waarvan één een bijzonder fraai s'uk is, een zittende Jupiter voorstellen de. He't werk dateert uit de tweede eeuw n- Christus en is'van grijs zandsteen. Radio Vaticana heeft bekend gemaakt, dat de Poolse Katholieken van de gehele wereld documenten verzamelen om een proces van zaligverklaring aanhangig te maken van de Poolse koningin Jadwiga, wier 550ste sterfdag in 1949 gevierd zal worden. Koningin Jadwiga wordt de gro te vrouwelijke apostel van Litauen ge noemd. „Maar als het huwelijk naar behoren is gegrondvest op de palen van liefde en je vloer van verstand, dan zal het waar achtig we] gaan". Deze woorden van ver. leden week, hebben een lezer tot een tegenspraak genoopt. Hij zegt nl.: „Dat 's niet waar, want bij mij ging het niet. We leven hier tenslotte niet in tenten, maar er moet een huisje bij, anders gaat het niet". Natuurlijk, ik ^ou niet- anders durven beweren, tenminste.... walmeer ge met een huisje een bescheiden dak boven het hoofd bedoelt. Maar, dat is dan ook een bewijs van mijn stelling.' dat het verstand bij een huwelijk nodig is. Dit zegt im mers, dat een huisje erbij hoort maar dan moet ook niemand de koene stap wagen, wanneer hij niet zover is. Heef; een jong stel dit onderdak niet. of niet naar behoren, dan komt immers de ellende. Het is echter een andere opmerking van briefschrijver, welke meer in het bijzonder vermelding verdient. Hij schrijft nl., dat ,.ze" (dat zijn dan Je verantwoordelijke autoriteiten) de boel kapot maken Ten aanzieh van de toe komst van duizenden jonge mensen ben ik het volmondig met hém eens Inder daad wordt hél jonge Nederland door r'.a heren economen zo vakkundig uitgebeend, dat er jaren en jaren overheen gaan, aleer men serieus over huwelijksplannen kan praten. Maar wat kan men anders verwachten, wanneer de economische politiek zuiver economisch en niet mo reel of sociaal wordt bekeken. In dit verband moet ik speciaal wijzen op een behartigenswaardig artikel in „De Opmars" van 19 dezer. Dit artikel onder het hoofd „Gezond gezin gezond volk" behandelt een probleem, dat op deza plaats in Maart al eens is aangesneden. De schrijver werkt echter het denkbeeld verder uit en het volgende ontleen ik eraan: „Voor het vestigen van een gezin is echter meer nodig, dan alleen een be hoorlijke huisvesting. Het huidige prijs peil maakt de aanschaffing van het be nodigde huisraad en verdere uitzet na niet bepaald tot een gemakkelijke op gave. Ook hierin kan de overheid een aanmerkelijke verlichting brengen. In de regeringsverklaring werd aangekon digd een verlaging der tarieven van de loon. en inkomstenbelasting. Is dezi» verlaging niet van toepassing te bren gen op hen, die van plan zijn een huwe. lijk te sluiten? Op hen dus. die bet zwaarste deel van de belastingdruk hebben moeten dragen. We horen al zeggen, dat dit tech nisch onmogelijk is. Wij kunnen deze mening echter niet delen. Is het niet mogelijk aan jonggehuwden, direct na hun huwelijk, recht te geven op- res titutie van een deel van de door hen betaalde loonbelasting (resp. inkom, stenbelasting) over b.v. de 'laatste 2 jaren? Zij zouden dan een verzoek schrift kunnen indienen bij de inspec teur van belastingen om over deze twei» jaar alsnog in een lagere klasse b v van gehuwden zonder kinderen te worden ingedeeld en restitutie te mogen ontvangen op grond van het teveel be. taalde. Op deze manier is misbruik van een dergelijke bepaling onmogelijk, terwij] het bedrag van deze restitutie ook op dit moment nog zeer welkom zal zijn. Het eerste punt (dit betrof 'iet woningprobleem, R.) is vooral van belang voor onze gemeenteraadsfracties. Voor het Tweede vragen wij de aandacht van onze Kamerfractie. Het Is hoog tijd, dat er op dit terrein wat gebeurt. Jong Nederland ziet met meer dan gewone belangstelling de daden in deze tegemoet". Inderdaad, dat zien we! (Telefonisch van onze correspondent) De Franse nationale vergaderin stemt heden over de door de regering gestelde vertrouwenskwestie, terwijl de raad van de republiek door middel van de voorzitterskeuze een eerste indruk zal geven over de in dit lichaam be staande partyverhoudingen. Wat de nationale vergadering betreft, zal het vertrouwensvotum tegen de poging der communisten om de beschul digingen van minister Moch aan een parlementaire enquêtecommissie te onder, werpen, zeer gemakkelijk verkregen worden. Alle niet-communistische leden zullen daarbij unaniem zijn en bij de tweede stemming, die plaats heeft over de"1 motie, door de drie partijen van de bestaande regeringsmeerderheid inge diend, kan verwacht worden, dat onder de Naar de „Daily Herald', meldt, zal de internationale conferentie van zeelieden te Genève Woensdag stemi en over Ie datum en bijzonderheden van een boycot van schepen, die varen onder Panamese vlag. Men verwacht geen .ppositie. De Nederlander, J. H. Oldenbroek. se cretaris-generaal van de internationale federatie van transportarbeiders, ver klaarde: „Panama is geen zeevarende mogend heid. Het kan geen veiligheids- en an dere conventies toepassen. Een staat als deze, met twee millioen ton scheeps lieden, kan de internationale positie van alle zeelieden in gevaar brengen". Wanneer de boycot eenmaal van kracht is, zullen zeelieden het lidmaat schap van hun vakvereniging verliezen, indien zij zich aanmonsteren op schepen onder Panamese vlag. De vakverenigin gen der havenarbeiders hebben reeds be sloten dat zij zullen weigeren dergelijke schepen te lossen. Volgens de heer Oldenbroek zijn de meeste onder Panamese vlag varende schepen eigendom van Amerikanen of Grieken. De Amerikanen willen blijven beneden de lonen van de vakverenigin gen en de Grieken trachten te verhinde ren. dat hun schepen vallen onder de huidige of een toekomstige Griekse wet- Gaullisten er velen zullen zijn. die zich zullen onthouden. Zowel de R.P.F als oe rechterzijde en een gedeelte der radicalen zullen waarschijnlijk de gelegenheid aan grijpen, om oppositie te voeren, maar juist daarom zal de stemmingsuitslag van betekenis zijn, daar zowel bij de partijen van de regeringsmeerderheid als bij die van de ppositie het verlangen voorzit tot een betere afbakening van de politieke verhoudingen te komen. In dit opzicht is het zeer merkwaardig, dat de leider van de M.R P.-fractie, de heer Robert Lecourt (en oo1' Bidault is van die mening), zich in een vergadering van de Parijse secties heeft uitgesproken voor een hergroepering der partijen, ten einde een machtige republikeinse con centratie te verkrijgen. Hij wil dat echter zowel tegen het communistische gevaar als tegen een conservatieve concentratie onder leiding van De Gaulle. Een repu blikeinse concentratie wordt, zoals be kend ook door Plevin voorgestaan, die echter een verzoening tussen de Gaulle en de Troisième Force wenst w De verwachting van hedenavond tot Woensdagavond luidt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden, weinig wind en vannacht plaatselijk nachtvorst en vorming van nevel of mist. Wei nig verandering in temperatuur. Woensdag 24 Nov. Zon op 8.15 uur. onder 16 38 uur; Maan op 0.40 uur, onder 14.21 uur. ruimte en zonder vakvereniging van zee- geving, aldus de heer Oldenbroek. In zijn kwaliteit van vertegenwoordiger van de L.T.B. in de Stichting van de Landbouw heeft de heer Jac. Groen^ vak groepsvoorzitter van de Tuinders in de L.T.B gisterenavond in algemene jaar vergadering de volgende zeer belangrijke mededeling gedaan. Er is van de aanvang af kwestie ge weest aldus spr., of er voor de Tuinbouw een speciale bedrijfsorganisatie zou moe ten komen Doch het beste is óók naar het inzicht van de Regering - één or gaan voor land- en tuinbouw! De Stich ting van de Landbouw streeft ernaar zich óók op de Tuinbouw in te stellen. De Commissies voor Groente en Fruit, Zaad teelt en Bloemen, Boom- en Bolkwekerij, zijnde de zes technische commissies of organisaties van. de Stichting, voeren mo menteel besprekingen over de vorming van een hoofdafdeling Tuinbouw in de Stichting van de Landbouw. Die zou dan waarvan zes van de technische organisa ties, drie van de standsorganisaties en drie van de arbeidersorganisaties. Wij als Tuindersvakgroep kunnen daarmee niet accoord gaan, aldus de heer Groen. Het bestuur van de Stichting wenste aanvan kelijk een bestuur in een sterkteverhou ding van zes voor de technische, zes voor de stands- en zes bestuursleden voor de arbeidersorganisaties, doch óók als er maar 12 bestuurszetels zijn, zon er van elke groep maar één inkomen. Men zng gelukkig in. dat daarmede de groente afdeling zeer slecht vertegenwoordigd zou zijn. De Stichting zal zich SDoedig verder installeren door de aanstelling van een secretaris van elk dier groepen Maar wij wensen er niet mede accoord te gaan, be sloot de heer, Groen, dat de standsorgani saties in het gedrang zullen komen door een door niets gemotiveerde overheersing der technische organisaties! Men wenst de bedrijfsorganisaties te bouwen op de vrije organisaties en het zou volkomen de verkeerde kant opgaan, indien deze de meerderheid van stemmen zouden krij- als bestuur moeten krijgen 12 personen, gen in de Stichting van de Landbouw!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1