De strijd om 't Westelijk vliegveld Rotterdam mobiliseerde voor liet Plan Schieveen Buckingham-palacecentrum van deelneming en belan Attlee en Churchill huldigen hun koning Communistische agitatie tegen Hongaarse Kardinaal AMERIKA'S HULP MN TSJANG KAI SJEK (T^-r SPAAK'S POGINGEN MISLUKT Merkwaardig gordijn in Nederland Iel communisme in Azië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De blik op de toekomst gericht Gisteren iverd beslissing genomen Bonnen voor sinaas- appelen aangewezen Tegenstellingen in het kamp der regeringspartijen duinkerken LAGEN Politieke delinquenten organiseerden zich Naar een tragische ontknoping Venuzuela's bewind omvergeworpen 70ste JAARGANG WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 No. 20783 Tegenaanval van Frits Diepen W oonriumte-actie reëel idealisme I gen. i Seizoendrukte in de fabrieken van kerstboomversiering. Het blazen opsieren van de zilverglinsterende pieken en ballentv aar mee de bomen straks zullen worden opgetuigd. en EYSKENS FORMATEUR BIJ EEN AANRIJDING GEDOOD ALGEMENE STAKING TE 94 DODEN IN EEN WEEK In TWEE GENERAALS OVERLEDEN ZONNEBLOEM-GEMEENSCHAP Hulp aan oud-N.S.B.-ers maar ook aan ongewenste vreemdelingen !L^ lijstoogst op Bali. Kleine meisjes brengen de met de hand geplukte aren in fraai gevlochten manden naar de kampong. BOEDAPEST STOORT RADIO- VATICAN A SAN DOMINGO VREEST INVASIE VAN COMMUNISTEN Brits-Frans-Nederlandse conferentie? Militair dictatorium BEATIFICATIE-PROCES VAN EEN INDIANEN-APOSTEL RUSTIG WEER DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting'! Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bit vooruitbetaling. - - -J\irri ctA mot fll 1p daai i Haet aisteravond v«f sprekers met autoriteit w nfan Schieveen verdedigden, maar ook de talrijke belangstellenden, die de Nieuwe Schouwburg practiscb ge heel vulden, stoken door hun daverend aDnlaus hun opvattingen niet onder stoelen of banken. De Rotterdamse phalanx. welke gisteren ten strijde trok, kon wel eens een spoedige be slissing hebben afgedwongen! Burgemeester Oud opende de rij der sprekers en liet geen twijfel bestaan aan het Rotterdamse voornemen, om de eis op een eigen luchthaven onverandera te handhaven. Hij meende dit nadrukke lijk te moeten verklaren, niet chauvinistisch standpunt, doen oog op het nationale belang, zeker te Rotterdam in hoge mate aan wezig is. uit een met het dat zeer He sDreker stipte met emge bitterheid voig van geweest. „-Ho.-handelingen en plan- pa zelf, door het busvervoer naar Am sterdam was een sterk punt. Wat de „States'leren De lezing van Ir. J A. C. Tillema, directeur van Gemeentewerken verdien de bijzondere aandacht. Hij is n.l. onlangs terug gekomen van een uitvoerige stu diereis door de Ver. Staten en Canada en alhoewel Amerika en Nederland onver gelijkbare grootheden zijn, was er menig punt, dat als zeer instructief moet wor den beschouwd. Op de allereerste plaats was daar bijv. de dringende eis bij ieder nieuw vliegveld, om in de omgeving ruimte open te laten voor uitbreiding Met enkele voorbeelden illustreerde Ir Tillema de funeste gevolgen van een po litiek, welke alleen met het heden re kening houdt. Kctetbare en onnodige uit gaven of nog erger het volkomen opgeven van bestaande vliegvelden zijn er in de Ver. Staten en Canada het ge de eindeloze onderhandelingen en plan nen aan, welke steeds weer mislukten. Ondamks het feit. dat Waalhaven, het oude Rotterdamse vliegveld, "het eerste belangrijke vliegveld in ons land was, „tuit men thans herhaaldelijk op tegen- Stand wanneer men tot een nieuw vlieg veld wil komen. Mr. Oud ging de plannen na, welke Rotterdam in de loop der jaren hebben geremd om het oude Waalhaven door een modern veld te ver vangen, resp. een nieuw vliegveld voor een vernietigd te krijgen. Met klem vestigde Mr. Oud er de aan dacht op, dat bij alle plannen, welke thans voor vliegvelden worden ontwor- pen practisch onbeperkte uitbreidingen mogelijk moeten blijven. Hij meende te moeten vaststellen, dat deze mogelijkhe den op Ypenburg niet aanwezig zijn en verbaasde zich er verder over. dat de heer Diepen zo plotseling tot zijn ontdek- kingen was gekomen. De woorden van Mr K. P. v. d. Man- dele voorzitter van de Kamer van Koop' handel en Fabrieken te Rotterdam slo ten op deze woorden aan. Ook hij ver meldde de uitvoerige besprekingen, tij dens de bezetting soms zelfs gevoerd in gevangeniscellen en wees op het be lang van een luchthaven voor de indus trie en het bedrijfsleven. Dit niet gezien vanuit een Rotterdams oogpunt, maar zui ver gewestelijk. Mr H Willemse, voorzitter van de Havenvereniging „Rotterdam" vertolkte niet alleen de mening van de vertegen woordigers uit de havenkringen, maar ook van de gewone man. Zijn argument ten aanzien van het grote tijdverlies bij het verkeer op de kortere lijnen in Euro- Ten aanzien van het luchtvrachtver. keer bracht spreker de algemene Amerikaanse opinie naar voren, dat dit vervoer binnen vijf jaren het perso' nenvervoer driemaal per ton/mijlen zal overtreffen. Een slagzin in Amerika is dan ook, dat het Inchtvrachtvervoer niet stijgt, maar explodeert. Zeer positief kantte Ir. Tillema zich tegen de actie van de heer Diepen, welke actie de kern van de objectiviteit te enen male ontbeert. Bovendien verwierp hij het jongste rapport van het Laborator! um voor Grondmechanica te Delft, dat hij als onjuist kwalificeerde. De laatste spreker van de avond was de heer C. Kolff, voorzitter van het Ge westelijk Comité Luchthaven Rotterdam. Deze spreker ging onder meer nog iets uitvoeriger in op de internationaal ge stelde minimum eisen, welke door de Nederlandse overheid echter zijn ver zwaard. Zo ook Ypenburg aan deze eisen wil voldoen, zal het plan zeer belangrijk moeten worden gewijzigd met alle daar aan verbonden gevolgen. Belangrijk was de opmerking van deze spreker overi gens, dat naar zijn mening het huidige Ypenburg en het komende Schieveen zeer wel naast elkaar te gebruiken zijn De heer Diepen heeft een open brief gericht aan het Gewestelijk Comité „Luchthaven Rotterdam", waarin hij onder meer zijn standpunt ten aanzien van bepaalde pimten uitvoeriger moti veert. Doch in aansluiting op deze motiveringen heeft de heer Diepen nog hedennacht zijn commentaar op de gisterenavond gehouden bijeenkomst geformuleerd. Hieraan ontlenen wij o.a.. dat de heer Diepen de mening van mr. P. J. Oud deelt, dat een vliegveld te Rotterdam een nationaal belang is; echter met deze beperking, dat dit veld dan ook een wereldluchthaven moet zijn, iets wat na de voorzieningen op Schiphol niet meer redelijk is. De heer Diepen wijst er ver der op, dat het niet in het minst ver wonderlijk is, dat de plannen voor Ypen burg zo laat zijn gepubliceerd. In het voorjaar immers is de noodzaak van uit breidingen aldaar komen vast te staan. Wanneer het in de bedoeling had gele gen Schieveen aan te vallen, zou de heer Diepen dit inderdaad bij het debat over Burgerveen hebben gedaan. Ir T.illema krijgt van de heer Diepen het antwoord, dat deze over de deskun digheid van de Rotterdamse specialisten niet twijfelt. H-ij verbaast zich er echter wel over, dat de heer Tillema een studie reis naar de Ver. Staten en Canada maakt, nadat het plan Schieveen gereed was! Met belangstelling nam de heer Diepen kennis van.de heer Tillema, dat een provisorische voorziening al vol doende was en niet terstond de hoogste kosten behoeven te worden gemaakt. Hierbij vergeleken achtte Jjbj het ..im- provisatieplan Ypenburg" wel zo riant. Tot slot merkt de heer Diepen op dat hij ernstig betwijfelt of uitbreidingen met dubbele banen in de toekomstmoge lijkheden moeten worden opgenomen Bovendien betwijfelt hij of deze theore- tische mogelijkheid op dit ogenblik mag leiden tot het doen van grote investe' ringen. „Is dit nog wel een tijd om Idea list te zijn? Nooit was de tijd daar meer geschikt voor dan nu!" Aldus pater Piet Wesseling C.ss.R. in zijn radio-kwartiertje van giste renavond. Tevoren had hij nog met enige woorden gerept van zijn woon- ruimte-actie, waarvan het^ admim- stratieve voor-offensief in volle gang blijkt te zijn. De strijd van de jongeren voor een zodanige woonruimte, dat het mogelijk is een nieuw gezin te stichten, is er even goed een van idtealisme. Velen geloven niet meer, dat het mogelijk is deze strijd met bona fide middelen te winnen. Dit ge loof is echter ook een zaak van reëel idealisme. Idealisme, juist nu! Velen meld den zich voor deze woonruimte- actie reeds aan. Aan de jongeren hetzij reeds gehuwd, hetzij op het punt staande om te trouwen, die nog aan de kant bleven staan, gaf pater Wesseling de raad. „Meldt je spoedig!" Want zoals hij verleden week reeds aan4«M> digde: de hekken gaan gesloten worden. Te Washington wordt de strijd In China met de grootste aandacht gevolgd, nu de legers van gen. Tsjang Kal Sjek nieuwe nederlagen leden en de toe stand er voor de regering allesbehalve reusachtig belang", aldus het blad: de plotseling de Nationale Veiligheids raad op het Witte Huls ter bespreking van de toestand in China. Er is na deze vergadering van de raad, I die bestaat uit deskundige adviseurs voor de veiligheid, geen officieel communiqué verstrekt, maar naar vernomen wordt, is de kwestie van verdere hulpverlening aan gen. Tsjang Kai Sjek besproken en 1 heeft men een beslissing genomen. Deze beslissing kan van het allergroot ste belang zijn voor de verdere ontwik keling van de internationale toestand. De „Sydney Daily Telegraph" schrijft in ver band hiermede, dat het alternatief van communistische contröle over China zou zijn: gewapende Amerikaanse interven tie welke op haar beurt gewapende Sov jet-Russische interventie zou medebren- „Amerika staat voor een beslissing van reusachtige belang", aldus het blad. „een beslissing, waarbij Australië vroeg of laat een onbehaaglijk-voorname rol zal moeten spelen". Ook te Londen wordsr de communisti sche successen in China met zorg gade geslagen, maar er zou een fundamenteel verschil aan de dag getreden zijn tussen het standpunt van de V. S. en dat van Engeland. Te Washington is men er n.l. algemeen j van overtuigd, dat de communistische [vorderingen te vergelijken zijn met de Deze week wordt een bon bekend ge maakt rechtgevend op 500 gram sinaas appelen voor de groepen A, B en C en een bon voor 1 kg. in de groepen D en E. De bonnen dienen zo spoedig mogelijk bij de handelaren te worden ingeleverd. Tegen half December zal de aflevering plaats vinden. Daarvoor moet men de bonnen 414 en 420 Algemeen uiterlijk 4 December a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. Bon 414 Algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 420 Algemeen (voor houders van D- en E-kaarten) op één kilogram sinaasappelen. Instellingen moeten zich ter verkrij ging van sinaasappelen tot de rayonlei- ders van de distributiediensten wenden. Naar mate de aanvoer van overzee voortgang heeft, zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afgeleverd. Er wordt dus geen aparte koopbon aange wezen. Met deze bonaanwijzing is voor het winterseizoen een aanvang gemaakt met de distributie van verse zuidvruchten. Het is nog niet zeker of deze distributie- op-bon bestendigd zal blijven of dat met tertijd tot vrije consumptie kan worden overgegaan. De beslissing hierover is o.a. afhankelijk van de mate, waarop ons land sinaasappelen zal kunnen betrekken uit het buitenland., Vooruitzichten niet somber De vooruitzichten zijn niet somber. Met Italië is een contract gesloten voor de levering van 4 5 5000 ton citrusvruchten. De sinaasappelen, welke op de thans aan gewezen bonnen zullen worden afgele verd zijn grotendeels afkomstig uit Italië. Met Palestina is een contract gesloten, krachtens welk dit land gedurende de periode van medio December tot medio Februari ca. 12.000 ton sinaasappelen aan ons land zal leveren. Voor de invoer uit Spanje is een contingent vastgesteld van 40 000 ton sinaasappelen, alsmede van suu ton citroenen. Of deze sinaasappelen in derdaad ons land bereiken hangt af van de onderhandelingen over de aankoop- De vooruitzichten betreffende (Telephonisch van onze Brusselse cor respondent) Het verslag, dat Spaak ons gister avond op de persconferentie over zijn besprekingen van 's morgens en 's mid dags met de woordvoerder der C.V.P. en de socialistische leiders gaf, was kort maar veelzeggend: „Mijne Heren. Ik ben in mijn opdracht, een nieuwe re gering samen te stellen niet geslaagd' prijs. de uitbreiding van de Russische invloed in Z.O.-Europa. In Londen ziet men een en ander slechts als een opstand tegen een ondoelmatig regiem. Het schijnt ook m de bedoeling van Engeland te liggen te traohten ..«aken te doen" met de communisten in de gebieden, die deze hebben overgeno men of waarschijnlijk zuller overne men; het fficiële Amerikaanse stand punt neigt daarentegen naar terugtrek ken en commerciële boycot. import van Surinaamse sinaasappelen zijn voorshands nog on/eker. Citroenen zullen zonder bon m de han del worden gebracht. Gisteravond omstreeks kwart voor acht is mevr. Haffmans—Loeff, echtgenote van de burgemeester van Aarle-Rixtel, toen zij in Helmond uit een aftob"5 stapte door een auto aangereden. Mevr. H. werd zeer ernstig gewond er! ^rlf?d tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De bij de C.G.T. aangesloten vakver. enigingen te Duinkerken hebben de ar beiders opgeroepen tot het houden van een algemene staking van 34 uur, die gistermorgen begon, uit protest tegen de arrestatie van de secretaris van de plaatselijke bond van havenarbeiders en andere vakverenigingsleiders. In een Nederlands communiqué te Ba tavia wordt meegedeeld dat 94 personen gedood en 31 ontvoerd werden bij de 240 incidenten, die in de afgelopei week op Java plaats vonden. Di' is volgens het communiqué een nieuw hoogtecijfer se dert de Renville-overeenkomst van Ja nuari. De daaraan voorafgaande week bedroeg het aantal 239. Den Haag is in de ouderdom van 8Y jaar overleden de gep. luit generaal W H. van Terwisga, commandant van het veldleger tijdens de eerste wereld oorlog en wel van 8 December 1915 tot 16 December 1918. Eveneens in de residentie overleed, "2 jaar oud, de gep. luit. generaal der artil lerie M. Ridder van Rappard. Hij stond meteen op om de zaal te ver. laten, maar voegde toch eerst nog even aan zijn mededeling toe, dat „f1611 voor nadere inlichtingen maar tot d lei ders der C. V. P. moest wenden, om ce reden van het échec van zijn pogingen te vernemen, want dat hijzelf er niets van begreep". Reeds op de middagconferentie had Spaak ons gezegd, dat van katholieke zijde moeilijkheden waren ontstaan in verband met het aantal portefeuilles. De katholieken wilden de nieuwe regerings combinatie verminderen tot 12, hoogstens 14 portefeuilles. Spaak en diens partij- genoten blijven op 13 staan. Met Spaak s opvatting, dat de nieuwe regering toch slechts aan het bewind zal moeten blij ven tot de wetgevende verkiezingen van volgend jaar, namen de katholieken geen genoegen. Zij oordelen terecht, dat het land over een korte periode even goed en ernstig moet worden geregeerd als over een langere en dat men met lapmiddelen niets goed kan bereiken. Tevoren had Spaak in een lang onder houd met de journalisten nog gezegd, niet goed te begrijpen, waarom de katho lieken zo op het verminderen van het aantal portefeuilles stonden, omdat er per saldo z i maar een bezuiniging Yan 1V2 millioen francs mee gemoeid is. doen dit is een nogal simplistische redene ring. Bovendien konden de katholieken niet accoord gaan met Spaaks bedoe ling, de coördinatie voor het toepassen van het Marshallplan aan een socialis tisch minister toe te vertrouwen ZIJ hadden zich reeds een opoffering moeten getroosten door goed te vin den, dat een katholiek, de t.V l - senator Morean de Melen, de zeer ver antwoordelijke portefeuille van justitie zou aanvaarden, waar deze na de jong ste socialistische interpellaties eigenlijk naar een socialist had moeten verwe zen worden. Zander dat het openlijk werd gezegd waren de katholieken verder maar half te spreken over de „oplossing", welke Spaak aan het schoolprobleem had wil len geven, n.l. het naar een commissie verwijzen, hetgeen eigenlijk een zekere begrafenis zou zijn geweest, want de so dalis*'an zijn niet van plan, hun sectaire houding in deze aangelegenheid te laten varen. Het feit, dat men over de konings kwestie met een platonische verklaring zou heenglijden, was een doom in het oog der katholieke onderhandelaars. Het moet toch ook eindelijk eens uit zijn, dat de veel minder talrijke socialisten aan de katholieken hun wet willen opleggen. Nadat gisterenavond Spaak de prins- regent was gaan mededelen, dat zijn pogingen, tot kabinetsformatie op een ecnec waren uitgelopen, heeft prins Karei de katholieke vice-voorzitter van de ministerraad prof- dr. Gaston Eys- kens, minister van Financiën ont vangen. Acties, waarbij de liefde een der stimu lerende factoren is, kunnen nooit genoeg worden gepropageerd. En als zij dan ook nog gaan ten voordele van onze zieken, kan een verzoek om medewerking om geen enkele reden meer geweigerd wor- den. Dit verzoek betreft een enkel woord over een nieuw tijdschrift: „Zonzij", orgaan van het werkcentrum der Stich ting „De Zonnebloem", voortgekomen uit en een afzonderlijk instituut vormend naast het Radio-ziekenbezoek van de K.R.O. Stuwer in deze nieuwe actie is wederom de heer Alex van Wayenburg, tevens hoofdredacteur van „Zonzij Een gedrukt orgaan was nodig ge bleken als contact-instrument tussen zieken en gezonden en ook om hen te bereiken, die niet kunnen luisteren, maar wel lezen. De abonné's krijgen per maand 24 pagina's; de abonnementsprijs van „Zon zij", een uitgave van „De Koepel Groesbeekse weg 92 te Nijmegen, bedraagt 4.80 per jaar of 2.50 per half jaar. Laten we er tegelijk bijvoegen, dat voor vele zieken een abonnement een welkom St. Nicolaas-cadeau zal zijn. Radio-ziekenbezoek, het comité "en den van de' Zonnebloem" en het Zicken- apostolaat van Bloemendaal hebben ln Zonzij" een voortreffelijke bundeling, nog versterkt door medestichters van de Stichting „De Zonnebloem" als de lande- liike K. A., de federatie van het Wit-Gele Kruis de St. Vincentiusverenigmg, Vrou- weneëntrum en K. A. Vrouwelijke Jeugd en de R K. Artsenveremging. Over dit alles kan men uitvoerig m het reeds aangeprezen tijdschrift lezen, ter- wiil Piet Oomes, Ger de Roos resp. met een boekenplank en de lichte muze van wal staken. Ook Annie Salomons en Wim Quint (van de Zonnepit) toonden zich reeds actief. De bedoelingen zijn ongetwijfeld hoog afgestemd. De belangstellende wordt im mers reeds in dit eerste nummer ge boeid door de dienende taak van de gezonden, maar nog meer door de ver- heven dienende taak van de zieken. Alles over en weer voor elkaar. Df sfeer onder het parool „houdt de zonzij doet aan als die uit de eerste Christen- tijMoge het abonnementen regenen. Er kunnen niet genoeg „goede Zonnebloe men", niet genoeg „Zonnebloemvnenden Telkens weer kan men constateren, dat vroegere politieke delinquenten of N. S. B'ers ook thans nog onderling contact houden. De mensen, die gezamenlijk tn kampen hebben gezeten, zoeken elkaar na hun vrijlating weer op en blijven met elkaar in verbinding. Wat op zichzelf dikwijls niet onverklaarbaar is. maar toch ook gevaren kan inhouden. Dit laatste is nu weer gebleken in Am. sterdam Daar heeft de Dienst opsporing ontvluchte politieke delinquenten een onderdeel van do rijkspolitie aldaar het bestaan ontdekt van een vereniging, welke was gesticht door voorwaardelijk veroordeelde politieke delinquenten. Het doel der vereniging was. hulp en steun te verlenen aan oud-N S.B.'ers, die levensonderhoud zoeken of om andere reden financiële hulp nodig hebben Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook ondergedoken en voortvluchtige poli tieke delinquenten, evenals ongewenste vreemdelingen, door deze vereniging wer- den geholpen Het hoofdkwartier was in een perceel aan de rand van de binnenstad van Am sterdam. waarin een soort arbeidsbu reau was gevestigd en waar voortduren»- vergaderingen werden belegu. In dit perceel is een inval Sedaa" de politie is er in geslaagd bescheiden, waaronder een kaartsysteem en de vol ledige administratie in beslag te Bovendien konden in de loop van oe vo rige week reeds verscheidene vooraan staande figuren in deze vereniging wor den gearresteerd. Het onderzoek wees bovendien uit. aai ♦en van de medewerkers, een bekend radio-propagandist uij ds bezettingstijd, telden, die bestemd wai-m om gebruikt te worden voor de ondersteuning van politieke delinquenten, ten eigen ba.e aanwendde. Het onderzoek wordt nog voortgezet Naar wij nog vernamen, kregen ne mensen, die om hulp aanklopten o.a. fi nanciële hulp om voorlopig in hun on derhoud te voorzien, terwijl tegelijker tijd het „arbeidsbureau" moeite deed om hen aan werk te helpen. De opsporingsdienst van de rijkspoli tie, die onder leiding van kapitein de Beaufort deze beweging heeft weten op te rollen, is anderhalf jaar geleden op gericht om uit kampen ontvluchte po litieke delinquenten op te sporen Voor deze dienst werden speciaal een paar mensen vrijgemaakt. (Telefonisch van onze correspondent) Gisteren heeft de koning de lopende zaken behandeld en ook bezoeken ont vangen, waaronder dat van mr. Attlee, wiens wekelijkse audiëntie-dag het was en die een uur bleef. Sir. Attlee was, naar beweerd wordt, de enige minister, die reeds enige dagen van te voren om trent 's-konings gezondheidstoestand ingelicht was geworden. Op de Maandag gehouden zitting van het kabinet stel de hij zijn collega's ervan in kennis. Het was toen ook, dat besloten werd, die mcdeling te publiceren en wel op het ongewone uur van half twee in de morgen, omdat het dan Australië en Nieuw Zeeland overdag bereiken zou. 's-Konings geneesheer Sir John Weir, die een van de vijf geneesheren was, die het bulletin ondertekenden, bezocht gis termorgen de vorst opnieuw. Het is on waarschijnlijk, dat dagelijks bulletins om- treilt de gezondheidstoestand van de ko ning zullen worden uitgegeven. De ko ning zal in Buckingham Palace de lopen de zaken blijven behandelen en audiënties verlenen, maar geen functies buiten het paleis vervullen. Terwijl hem dus dat gene voorgeschreven is, wat als „volmaak te" rust wordt aangeduid, zal hij met tijdelijk zijn essentiële functies uit han den geven, doch geen representatieve functies in het openbaar vervullen. Het bezoek, dat binnenkort gebracht zou worden aan de stad Hull, is afgelast. Maar overigens zullen de leden der ko ninklijke familie, dus de koningin, de her tog van Edinburgh, prinses Margaret en over enige tijd natuurlijk weer prinses Elizabeth, een groot deel op zich nemen van de koninklijke openbare functies. Gisteren bezocht de koningin alleen, m plaats van met de koning, het marine- college te Greenwich, waar een tentoon- stelling van portretten van oorlogslei- ders gehouden werd en zo zal zij ook de grote voorstelling door filmspelers, die op koninklijk bevel gegeven zal worden enwaarvoor vele bekende spelers uit Amerika overgekomen zijn, zonder de ko ning bijwonen. De koning zal echter niet aan Bucking ham Palace gebonden zijn. Het is moge lijk, dat hij, zoals gewoonlijk de Kerst week te Sandringham zal doorbrengen. Of hij daar ook de gebruikelijke kerst- toespraak over de radio zal houden tot de volken van zijn rijk en gemenebest, is nog niet bekend. Beide huizen van het parlement heb ben met instemming van alle partijen adressen van deelneming aan de koning doen toekomen, waarin zij de hoop op een spoedig herstel uitspreken. In het lagerhuis vertolkte Attlee de ge- voelens der regering en in dit geval van het hele huis, toen hij gistermiddag voor stelde, dat het adres zou worden verzon den. Hij zeide onder luide toejuichingen, de koning gekend te hebben als een man, die zich zelf nooit ontzag in de moeilijk ste jaren en die nimmer ogenblikken van wankelmoedigheid gekend heeft. Churchill sloot zich namens de oppo sitie bij de geest en de letter van Attlee's woorden aan. Als eerste ministers tijdens de oorlog wist hij, hoe de koning alles gedaan had, om op de hoogte te blijven van al wat voorviel e" hoe vs'> hij zeli de wijze adviseur gev -st ww van zijn raadgevers, de ministers. Ontelbare telegrammen van deelne ming zijn gisteren in Buckingham Pa lace ontvangen, op de eerste plaats uit Australië en Nieuw Zeeland. Onmiddellijk bij 't afgelasten van de reis „aar Australië is betrokken de beman ning van het slagschip „Vanguard be staande uit bijna 2000 officieren en man schappen, met welk schip de veis, even als het vorig jaar naar Zuid-Afrika, ge maakt zou worden. Nog vóór zonsopgang werd de bemanning op het kwartierde* gemonsterd en werd medegedeeld, dat zij de koninklijke familie niet naar Australië zal brengen. De teleurstelling was groot, maar, zoals de kapitein later te kennen gaf, de droefheid over de oorzaak van de teleurstelling was groter. Een zeer invloedrijk katholiek blad van de hoofdstad, dat zijn antipathie tegen de neei Eyskens niet onder stoelen of ban ken steekt, schrijft deze een grenzenloze hoogmoed toe, „daar hij reeds verschil lende dagen liet rondbazuinen, dat hij als kabinetsformateur in aanmerking zou komen in geval Spaak niet zou slagen. Wij wete- niet, in hoeverre dit juist is. De heer Eyskens is geen voorbeeld van bescheidenheid, en aLgemeen valt het op, dat hii de onderhandelingen var. zeer na bij heeft gevolgd en meer verklaringen en boutades voor de pers heeft ten beste ge geven, dan -ze wel van hem verlangde. Maar het slot van de dag van gisteren was dan toch, dat de prins-regent minister Eyskens heeft verzocht, als formateur op te tredéti en dat deze de opdracht heeft aanvaard. Hij zou vanmorgen nog zijn raadpleging beginnen. Wij moeten hier nog aan toevoegen, dat de heer Eyskens nog al opposanten heeft. Zijn taak zal zeker niet gemakkelijk zijn en een och tendblad meende reeds nu, een echec voor zijn pogingen te kunnen voorspellen en te zeggen, dat tenslotte Spaak toch weer als formateur ten tonele zal verschijnen. Naar in Vaticaanse kringen wordt ver nomen, tracht de Kominform-zender „Boedapest II" iedere dag de uitzendingen 'van Radio-Vaticana naar de Balkan en midden-Europa te storen. Acht maanden geleden zijn deze sto ringspogingen begonnen. Ze kwamen toen uit Belgrado, maar sedert de breuk tus sen Kominform en Tito heeft Radio-Bel- grado dit storingsbedrijf gesticht. De storingszender van Boedapest sinds 13 November in de lucht. Hq staat onder directe controle van de Kominform, Volgens de „Daily Express" zoui de re publiek San Domingo m Groot-Brittan nië vliegtuigen, kanonnen en torpedoja gers hebben gekocht om een eventuele communistische aanval af te slaan. Volgens dit blad zou in San Domingo een invasie van overzee gevreesd worden van de communistische strijdkrachten, die volgens sommige geruchten in Vene zuela en Costa Rica op de been worden gebracht. De verkoop van deze wapens heeft de Britse schatkist meer dan 3 millioen pond opgebracht. Zonzij" worde een vuurtoren voor hen, die tobben om de veilige haven van. het Licht te vinden. HENK VAN DER MAZE. De strijd tegen kardinaal Mindszenty primaat van Hongarije, heeft de laatste dagen een hoogtepunt bereikt. In ker kelijke kringen vreest men, dat de jongste verklaring van de kardinaal in de „Magyar Kurir", die door de politie van Boedapest in beslag is genomen, als diens „zwanezang" zal moeten wor den beschouwd. Men verheelt daar zijn bezorgdheid niet dat binnenkort het conflict tot een tragische ontkno ping zal leiden. Inmiddels is, ondanks de inbeslagne ming van de „Magyar Kurir de ver klaring van de kardinaal j.l. Zondag in alle kerken van Hongarije van de kansel voorgelezen. In deze verklaring weerlegt de kardinaal de beschuldigingen, die te gen hem door de communisten worden ingebracht. Als tegenactie is de Hongaarse radio begonnen met het uitzenden van de tekst van protesttelegrammen, die de re gering zou hebben ontvangen van orga nisaties en arbeiders en waarin de „ar beiders hun ontevredenheid uiten tegen de reactionnaire hetze van kardinaal Mindszenty". Deze stroom van protesten, aldus radio Boedapest, richt zich niet te gen de vrijheid van godsdienst, maar „tegen de haatpoiitiek van de kardinaal" die als „oorlogsoohitser" en ..agent, van het Amerikaans'- imperialisme" wordt be titeld en als ..verstoorder van oe rust in Hongarije's binnenlandse politiek". Het Franse katholieke blad „l'Aube citeert uit de in de katholieke kerken van Hongarije voorgelezen herderlijke brief van kardinaal Mindszenty het vol gende: „Ik wil, dat geen enkel katho liek verontrust wordt ter wille van mij Dientengevolge machtig ik de gelovi gen, de tegen mij gerichte protest-mo ties, die men doet rondgaan, te teke nen, daar ik wel weet, dat de onder tekenaars niet over hun vrije wil kun nen beschikken". In het begin van de brief zegt de kar dinaal, dat hij de grote morele folterin gen, waaraan de katholieken worden worden blootgesteld", erkent en deelt. Talrijken onder hen, zo zegt nij, moeten kiezen tussen het behoud van hun mate rieel bestaan en de christelijke eer. ,Moge hij, die de genade van het heilige heldendom heeft ontvangen, de rechte weg van Christus volgen", aldus de kar dinaal. In een commentaar op de bewuste ge beurtenissen verklaarde radio-Vaticana Dinsdagmiddag: „Wij weten niet wat men door deze campagne tegen kardinaal Mindszenty hoopt te bereiken. Wij weten wel, dat de ervaring leert, dat bepaalde regiems zich- uiterst onbehaaglijk gevoe len tegenover diegene, die zonder vrees in de naam van God en van de Kerk de verdediging op zich neemt van waarheid en vrijheid". Het Britse blad „The Times" bepleit in een hoofdartikel een conferentie tus sen Britse, Franse en Nederlandse afge. vaardigden om de lessen te leren van de communistische activiteit in Zuid- Oost Azië en constructieve maatregelen te overwegen om het probleem aan te pakken De „Times" schrijft, dat „de schok van de communistische hamerslagen in China in alle landen van Zuid-Oost Azie" ge voeld wordt. De zojuist geëindigde con ferentie van Malaya, waarop diploma tieke afgevaardigden en gouverneurs van koloniën ervaringen in verschillende ge bieden hebben uitgewisseld, noemt de „Times" een goed voorbeeld, dat dient t* worden nagevolgd door een volgende con. ende conferentie, waaraan niet slechts Britse, doch ook Nederlandse en Franse afgevaardigden uit Indonesië en Indo china zouden deelnemen. RadioCaracas meldt, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft geworpen. Het leger zou de toestand beheersen. Volgens de radio staat het leger onder leiding van majoor Mendoza, bevelhebber der troepen in de havenstad La Guaira, ten Noorden van Caracas. Mendoza ver klaarde „verplicht" te zijn geweest de regering ten val te brengen, daar de re geringspartij, de „liberal accion riemocra- tica" Venezuela naar .het bankroet" leidde. Mendoza had de garantie gegeven, per soonlijk bezit en internationale verdra gen te zullen eerbiedigen. Hij deed een beroep op alle delen van leger en vloot, zich bij hem aan te sluiten. Volgens uit La Guaira vertrokken pilo ten bevindt de president zich aldaar als gevangene van het leger- Naar uit Santa Barbara (Cal.) wordt gemeld, zijn de kerkelijke autoriteiten begonnen met de voorbereiding van het zalig verklaringsproces voor Fr a Junipero Serra, stichter van de missies in Cali fornië. Fra Serra, apostel van Californië. stichtte de eerste der 21 missies van Ca lifornië in Juli 1769. Gedurende zijn ver blijf van veertien jaar in Californië heeft hij meer dan 4000 Indianen tot het Christendom bekeerd. Hij stierf in 1784 op de San Carlos-missiestatie. w eerbericht j De verwachting van hedenavond tot Donderdagavond luidt: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, weinig wind en vannacht plaatselijk lichte vorst en vorming van nevel of mist. De zelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Donderdag 25 Nov. Zon op 8.16 uur, onder 16.37 uur: maan op 1.02 uur, onder 14.35 uur-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1