DUIKERS in de economische grabbelton De Minister in een vragenstorm Prinses Wilhelmina plant boom op Walcheren Franse regering won driemaal Kamerleden op weg naar Batavia Communisme en vakbeweging in Engeland ^Weerbericht Pimpernel bekent 169 inbraken Er is een redelijke kans op vergelijk VELE KANKERGEVALLEN IN SCHIJNBAAR GEZONDE WHK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ir. Vos zorgt voor vonkenregen West-Kapellers spanden paard, van de wagen Zenuwen waren haai de baas Klap voor de Opsporingsonderzoek aan de gang communisten NDER DE P E ONDER LO U Premier Sophoelis zwaar ziek Volgens Romme wordt het alles op alles Roskam is vrij Dure en goedkope damesmantels In Sovjet-kamp omgekomen Wichelroedelopers ontdekken sterke aardstralen Monsterproces te Zutfen 70ste JAARGANG DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 No. 20784 Nationalisatie en socialisatie ivaarschijnlijk Tijdens de hoomplantdag in West Kapelle plantte Prinses Wilhelmina gisteren het eerste boompje. Jhr. de Casembroot, commissaris der Koningin in Zeeland, hield het vast. Bij de drie stemmingen, gire ren in de nationale vergadering gehouden, bleven de communis ten drie keer alleen staan. Pre mier Queuille had aan elk der in stemming gebrachte moties de vertrouwenskwestie verbonden. Hij bereikte een grotere meerder heid dan hij zelf had durven hopen. Met 351 tegen 215 stem men keurde de nationale ver gadering het optreden van de regering tijdens de mijnstakingen goed. MAATREGELEN TEGEN RODE VLOED Voor de parlementaire commissie gisterenavond naar Batavia vertrok, poseerde ze in het Schipholrestaurant voor de fotografen. V.l.n.r.: H. Korthals, H. Tilanus, jhr. v. d. Goes v. Naters, profRomme en H. Meyerink. Een laatste poging Schaarste gevolg van abnormale vraag DE PAPIEREN BATTERIJ Mishandeld en uitgehongerd MGR. MEKKELHOLT BIJ Z.H. DE PAUS WEER NACHTVORST DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux Verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zo op het eerste gezicht zal minister Van den Brink het bij het beantwoorden der vragen niet gemakkelijk hebben. Niet zozeer, omdat de ledèn, die gisteren bij de behandeling van de begroting van het departement van Economische Zaken de minister het vuur al te na aan de schenen zouden hebben gelegd, maar meer om de verbijsterende hoeveelheid van onderwer pen, waarover de minister werd onder vraagd. Acht sprekers passeerden bij de alge mene beschouwingen de revue en ieder van hen graaide lustig in de economische grabbelton, waarin deviezen, in- en ex port, Marshallhulp, Benelux, middenstand, kleinbedrijf, industrialisatie, prijspolitiek, Rijksbureaux, concurrentie, Duitsland, bedrijfschappen, kruideniers en tabaks handelaren, bedrijfsvergunningenbesluit, productie, loonpolitiek, investering en in ternationale samenwerking broederlijk bij* een lagen. Over de deviezen had de heer Schmal (C.H.) aanmerkingen. Hij vertrouwde dat niet zo helemaal, als een zakenman drie en half pond per dag kreeg en een Ka merlid slechts twee pond. En als men dan later een hoofdambtenaar in Londen ont moette, die verklaarde, dat alleen zijn kamer al vier pond kostte, dan dacht hij daar zo het zijne van. Trouwens ook de bezuiniging op het departement van de minister was naar zijn mening een zui nigheid, welke de wijsheid bedroog. Als men daar uit deze overwegingen het werk der typistes van dag tot dag ging nameten, dan zouden de declaraties van de zenuwarts deze bezuiniging wel voor teniet doen. Evenals de heer Koersen (K.V.P.) vroeg hij inperking van de import van tabak en alcoholhoudende dranken, die naar de heer Koersen mededeelde nu al tot een bedrag van 760 millioen aan deviezen kostten. Voorts vroeg de heer Schmal-een samenvattend overzicht over de Benelux- samenwerking, maar de heer Vos vroeg later een verslag over de verhouding van de lonen en de prijzen tussen Nederland en België. De heer Vos is waarlijk een princi pieel socialist. Hij hield een rede, waar de 1 principiële vonken afvlogen. Zijn rede was in drie delen verdeeld en een intel ligente socialistische vergadering had er van kunnen genieten. Het ging over A. levenspeil, B levenszekerheid en C levens vreugde. Het begon alleen niet met: ge achte toehoorders! Hij zei, dat de produc tie die reeds tot het peil van '38 was op gevoerd, nog meer zou moeten stijgen, omdat óók nog het gemis aan buitenland' se beleggingen moest worden goed ge' maakt en er tenslotte ook nog een achter stand was in te halen, zodat hij het index cijfer voor de productie gebracht wenste te zien op ongeveer 135. Hij was zelfs zo principieel, dat hij uit eenzette, hoe hij tot deze, zijn geliefde economie gekomen was. Dat kwam, omdat hij bij zijn studie in 1935 had ontdekt, dat er niet minder dan 400.000 produce renden waren die minder verdienden dan 800 per jaar en daarvan meestal met een gezin moesten leven. Daar moest de K. V. P. maar eens over ^nadenken. Bij de prijspolitiek waarschuwde de oud minister ertegen teveel op 't prijsregelen- de karakter van concurrentie te vertrou wen. Hij hield het liever op ordening on der toezicht van de overheid. Wij hadden trouwens niets anders gedacht. De mid denstand werd zo ongeveer vermalen tus sen de wielen van de loon- en prijspoli tiek, maar daar zou een zijner politieke vrienden het nog wel over hebben. Heb ben wij het wel, dan was dit de heer Schilthuis, die het opnam voor de mid denstand tegen het grootwinkelbedrijf en het ook met de. vestigingswet kleinbedrijf niet geheel meer eens was. De heer Vos vond intussen ook nog, dat de binnenlandse voorziening van tex tiel maar erg achter stond bij de export en dat hierin, vooral wat onderkleding be treft, nodig verbetering moest komen. En als de Marshall-hulp ons weer wat sterke benen zou hebben gegeven, ver wacht^ de heer Vos 'n vermindering van het verschil in levenspeil tussen de ver schillende landen. Dat wil zeggen: niet vanzelf natuurlijk, maar een politiek van grotere allure zou daartoe de stoot moe- te geven. Als elementen van de geleide economie noemde spr. productie, investering en Achter de dijk te West-Kapelle gr.an de bomen weer groeien en ze zullen er de fleur teruggeven aan het land, dat als gevolg van de onderwaterzetting van het eiland in het najaar van 1944 grauw werd en dor. Bij de kreek, die door de inundatie is ontstaan achter de dijk, heeft Prin ses Wilhelmina gisteren de eerste boom geplant en na haar volgden de Engelse generaal Brooks en de zaakgelastigde van Zuid-Afrika, de heer üys. In twintig huifkarren was het hoge gezelschap derwaarts gegaan en toen men vertrok was de bevolking zo enthousiast, dat zij het paard voor de wagen van de Prinses uitspande en hem zelf voorttrok, de dijk over. Het was een illuster gezelschap, dat de wnd. burgemeester van West-Kapelle, de heer Gabrielse, gisterenmiddag kon welkom heten. Met Prinses Wilhelmina waren daar o.m. de Britse ambassadeur Sir Philip Nicholls, generaal Brooks en rev. John Armstrong, een Engelse vloot- predikant, die in 1944 de landing mee maakte: verder de zaakgelastigde der Unie van Zuid-Afrika, de heer Uys, gep. luit.-admiraal Helfrich en schout-bij. nacht Willinge, de Commissaris der Ko ningin in Zeeland Jhr. mr. A. de Ca- sembroot, Middelburg's burgemeester en het bestuur der stichting „Nieuw Wal cheren". Nadat ook de voorzitter dezer stichting de heer Verhagen, de gasten had verwelkomd, begaf men. zich in twin tig huifkarren verenwagens zeggen de Zeeuwen met muziek voorop naar de piantplaats, waar de Commissaris der Koningin allen toesprak. Tenslotte ver zocht hij de Prinses 't eerste boompje te willen planten en even later stond dit stevig in de grond. Generaal Brooks plantte hierna een boompje uit naam van de Royal Navy, de heer Uys ter herinnering aan een Zuid- Afrikaans officier die bij de landing is gesneuveld. Daarna ging de schooljeugd verder met het planten van het toekom stige bos. De jonge bomen daarvoor zijn voor 'n deel geschonken door Prinses Wilhelmina het andere deel door de Engelse marine. Na een dankwoord van de hee~ Ver. hagen ging het dan onder het luid ge juich der saamgestroomde bevolking in da huifwagens naar de nieuwe dijk en toen gebeurde het. dat de enthousiaste Zeeuwen zelf de wagen der Prinses voorttrokken. Op de dijk werden kransen gelegd bij het monument, dat -herinnert aan de lan ding van 1 November 1944 en een de monstratie van het werk aan de dijk door de dijkwerkers, besloot de plech tigheid. Prinses Wilhelmina verklaarde vol warmte, dat zij het erg mooi en prettig had gevonden en dat zij blij was, dat de bevolking haar zo vrij had gelaten. Haar affsfeheidswoorde-n tot wnd. burge meester Gabrielse luidden:, „Ik zal de Koningin vertellen hoe aardig het ge weest is". verdeling. Geleide economie; gerichte economie had men eens terminologische muntvervalsing genoemd. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) kon met onderschrijven, dat industrialisatie 'n taak was van 't bedrijfslevengezien het ontzaglijk aantal vergunningen dat ervoor werd vereist. Maar het departe ment had natuurlijk richtlijnen voor deze vergunningen en hij vroeg alle nieuwe aanvragen binnen het raam van deze richtlijnen te bezien en zo mogelijk deze richtlijnen te publiceren. Dan wist de in dustrie tenminste ook waar zij aan toe was. Teven:. vroeg hij de minister, zich te verzetten tegen de het bedrijfsleven on dermijnende maatregelen van andere de partementen. Een andere wens van deze zijde was meer industrieën te vestigen in streken waar een overschot aan arbeiders was, maar dan moest Financiën scheutiger zijn tegenover Verkeer ep geld toestaan yoor betere water- en landwegen. En daar werd de minister ook al op afgestuurd De heer Maenen (K.V.P.) had het voor al over de uitschakeling van Duitsland, wat désastreuze gevolgen had voor de Nederlandse economie. Hij zag het groot ste gevaar voor Nederland bij een herstel van Duitsland zonder Nederland en ook in de belemmering van de Nederlandse handel met Duitsland. Het zou beter zijn de Duitse fabrieken te laten werken om kapitaalgoederen te maken voor de Ne derlandse industrie. Zoals het nu gaat, zal Duitsland straks uitgerust zijn met de modernste machines. Van mijnconcessies, grenscorrecties voor de o noodzakelijke verbreding van onze steenkolenbasis, waarover het kabinet-Beel zo geroepen bad, was niets terecht gekomen. Tenslotte spraken nog de heren Corne- lissen (V.V.D.), die misschien bij zijn pleidooi voor kruidenier en groentenboer beter wat minder vreemde woorden had kunnen gebruiken en de heer Stapelkamp (A.R.), die Re socialistische economische politiek bestreed, zeggende dat socialisa tie feitelijk 'n afwijzen der bedrijfsorga nisatie betekende. En voorts was het al weer industrialisatie, maar dat valt te verstaan., F. S. „Ik was zo zenuwachtig", was hst excuus, dat de 48-jarige Haagse werkster A. v. d Berg voor haar, zoals de presi dent van het B.G. te Den Haag het noem de: „Schandelijke en onbegrijpelijke daad" kon aanvoeren Deze vrouw be stond het nl. in December 1942 aan de documentaire dienst van de Haagse poli tie - het adres te noemen, waar Joodse kinderen waren ondergebracht. Bij een inval in dit huis werden vier kinderen meegenomen, die gelukkig later zpn teruggekeerd. De adv.-fiscaal, die dit wel zeer 'af verraad weet aan het anti-semietisme van verdachte zij had eens beweerd, dat Joden niet in Nederland thuishoorden eiste tegen de vrouw, die ter zitting veel berouw toonde 8 jaar gevangenisstraf. In Belgrado wordt volgens A. F. P officieel medegedeeld, dat de heer Mi- Iovan Prod-anovic, gezant van Joego slavië in Den Haag, bij decreet van de Joegoslavische nationale vergadering van zijn functie is ontheven. iSRÜa 4# (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Voorts werd een communistische motie verworpen, waarin werd voorgesteld, dat de financiën van de communistische par tij door een parlementaire enquête-com missie zouden worden onderzocht. Dit naar aanleiding van de beschuldigingen van minister Moch, dat de stakingen van uit Moskou financieel gesteund werden. De communisten hoopten, dat met het instellen van een parlementaire commis sie de zaak op de lange baan zou worden geschoven, ioch Moch bleef staan op ge rechtelijk onderzoek. De vergadering steunde zijn eis met 316 tegen 164 stem men. De derde motie, afkomstig van de Gaullisten en aangevuld met een com munistisch amendement, betrof een voorstel tot het controleren van de geldmiddelen van alle politieke par tijen in Frankrijk. Met 379 tegen 180 stemmen werd deze motie verworpen. Ondanks de -o overtuigende uitspraak van de nationale vergadering is het niet zeer waarschijnlijk, dat een zeer opzien barend ingrijpen van de regering zal plaats hebben. Wel zal zij zich toeleggen op het bestrijden van de arbeidsverhin- dering, doch het z.g. proces van de com munistische partij zal wel op de lange baan worden geschoven. Neiging om toe te geven aan de Gaullistische vervol- gingszucht, die van de communistische partij een clandestiene zou maken, is er noch bij de regering noch bij de vakbe weging, waar men meer vertrouwen heeft in het verlopen van de communis tische agitatie, 'nu wel blijkt, dat zij al langer hoe minder gevolg had 'intussen blijkt premier Queuille toch wel besloten te hebben enkele commu nistische stakingsleiders gerechtelijk ter verantwoording te roepen en tegen de uitgevers van drie communistische dagbladen zou reeds een opsporingson derzoek aan de gang zijn. 0 Aan het eind van de debatten ontstond een 10 minuten durend tumult, waarin de communisten het leeuwenaandeel had den. Oorzaak was de uitlating van. Du- clos, de communistische woordvoerder, die de regering „een stel ophitsers" noemde en ook ex-premier Snpak van België in soortgelijke termen aSiviel. De verontwaardiging over de woorden van Duclos heeft waarschijnlijk bij de laatste stemming aanzienlijk voordeel voor Queuille opgeleverd. Na zo pas aan het hoofd der door hem gevormde nieuwe regering te zijn getre den, is Themistocle6 Sophoelis, de 38- jarige minister-president van Grieken land, door een ernstige ziekte getroffen. Hij werd gisteren in zijn kantoor bewus teloos aangetroffen. Naar verluidt, is zijn toestand zorgwekkend. De ziekte van Sophoelis blijkt een long aandoening te zijn. Na de eerste aanval van longcongestie werd bloed afgetapt en werden morphine-injecties gegeven. Onder zeer grote belangstelling uit politieke kringen is gisterenavond om even half elf de parlementaire commis sie, bestaande uit de Tweede-Kamerleden mr. C. Romme. Jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters, H Meijerink, H. Korthals en H. Tilanus, van Schiphol naar Batavia vertrokken. Behalve een groot aantal leden der- Staten-Generaal waren ook de minister- De algemene raad van het Britse vak verbond (T.U.C.) heeft met gesloten deuren vergaderd en maatregelen be sproken om communistische activiteit in de Britse vakverenigingen tegen te gaan. Reuters industriële correspondent ver- neemt, dat voorgesteld is candidaten voor bestuursfuncties in de vakverenigingsbe weging een verklaring te laten tekenen, volgens welke zij zich loyaal verklaren met de officiële politiek van het Britse vakverbond. Nog andere voorstellen zouden onder het oog zijn gezien. Reuter tekent hierbij aan, dat de alge mene raad slechts aanbevelingen kan doen aan individuele vakverenigingen, die volledige autonomie genieten. Na een zitting van twee uur is een verklaring uitgegeven, waarin een beroep wordt gedaan op alle aangesloten vak verenigingen, ,,te onderzoeken, in welke mate het communisme haar ambachten en industrieën reeds is binnengedrongen' Het ..samenzweerderswerk" der com munisten i-n de vakbonden zou onlangs grotere omvang gekregen hebben en de communisten zouden „overmoediger" ge worden zijn in hun pogingen de politiek der vakverenigingen te vormen overeen komstig buiten de vereniging genomen besluiten. Twee commissies van de T.U. ij communistische activiteit voortdurend in het oog houden en aan bevelingen doen „om infiltratie en in menging in de vakverenigingspolitiek van buiten de beweging en zelfs van buiten het land te bestrijden.' Verder maakt de verklaring gewag van de noodzakelijkheid, de vakvereni- gingsraden te beschermen (dit zijn plaat selijke organisaties in bijna elk district, waarin door aangesloten vakverenigin gen aangewezen afgevaardigden zitting hebben). De T.U.C. overweegt een voor schrift, dat vakverenigingsleden, die per soonlijk worden uitgenodigd buitenlandse conferenties bij te wonen, niet uit naam van de vakvereniging mogen spreken. In Mei j.l. is d'e voormalige voorzitter van de „Landstand", J. Roskam uit Lunteren, door het tribunaal te Arnh^n tot 3% aar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het tribunaal te Nijmegen heeft gisteren dit vonnis bekrachtigd. Omdat R. inmiddels al veertien dagen president, dr. W. Drees en de minister van Oorlog, mr. F. W. Schokking, aan. wezig. De pers draaide almaar rond het ge zelschap, doch er was weinig kans op enig contact. Zelfs toen de vijf heren van de commissie poseerden voor de fo tografen, kreeg men geen gelegenheid tot het stellen van vragen. Toch lukte het tenslotte. „Neen", zei de heer Meijerink. „wij kunnen niets zeggen. Wij gaan als waar nemers en kunnen ons moeilijk tevoren uitlaten over een nog waar te nemen ob ject. Als wij terugkomen, zal dat an, ders zijn". De heer Meijerink ontkende dat hij aanvankelijk had geweigerd om mee te gaan. „Wij dragen geen enkele verant woording", zei hij, „en dus is er geen reden om niet te gaan". Prof. Romme, sportief gekleed in plus. fours en slip-over, zeide, dat de verant woordelijkheid van de parlementaire commissie wel zeer verschilde met die der regerings-missie. De parlementaire waarnemers zullen ook naar Bandoeng reizen om daar de nationale federalisten te ontmoeten. De Kath. fractie-leider liet overigens uitkomen, dat het slagen van de onderhandelingen onder de gegeven omstandigheden van het allergrootste be lang is. „Het is gevaarlijk ons nu aan speculatieve beschouwingen over te ge ven, omdat alles op alles moet worden gezet''. Volgens prof. Romme wees de be. langstelling van Amerikaanse en Engelse zijde bij het vertrek van de missie Zon dag j.l, op waardering van deze mogend heden voor wat men nu onderneemt. De waarnemers, die volgens prof. Romme ook als raadgevers zullen optre den, zullen waarschijnlijk even lang als de missie in Indonesië blijven. Minister Schokking, ondervraagd over de mogelijkheden van dembbilisatie, haalde daarover de schouders op. Op de vraag of de onderhandelingen daarop van iijvloed zouden kunnen zijn, zei hij: „Heel slim bedacht". Maar het antwoord zelf was weer een schouderophalen. Het spraakzaamste was de heer v. d. Goes v. Naters. Toen hem door de jour nalisten werd gevraagd eens iets aardigs, eens iets goeds te zeggen, antwoordde hij: „Nu, het is een goed plan een kleine delegatie uit het parlement naar Indo nesië te laten gaan. Dan zijn immers ver tegenwoordigers van alle belanghebben den bijeen. Als het lukt is dat goed, als het mislukt, is iedereen erbij geweest en weet het hoe en waarom ervan". Dat de federalisten er ook bij zullen zijn, achtte de heer v. d. Goes van het grootste belang Nu immers wordt het een driepartijengeval en de federalisten staan zeer loyaal tegenover een unie regering. „En denkt u, dat er mogelijkheden zijp voor een vergelijk?" „Ik geloof inderdaad van wel- Maar laten wij met uitspraken daarover voor zichtig zijn. Lukt het niet, dan is dat een drama. Het zal dan immers hopeloos zijn, de republiek in te schakelen. Daardoor ontstaat een dode plek op het dichtstbe volkte gedeelte van Java". „Is dit dus een laatste poging?" „Ik beschouw dit inderdaad als een laatste poging, maar er is nu een redelijke kans om met de republiek tot een verge lijk te komen. Was het een farce, dan zou ik niet naar Batavia reizen. Het geval ligt zeer zwaar, maar is niet hopeloos". •Maar wat moet dat dan met de repu bliek?'" „Kort en goed, zij moeten een positie innemen, maar niet boven de deelstaten Dat is de kwestie". Het vliegtuig vertrok meer dan 2% uur te laat omdat het rechtstreeks naar Cairo zou vliegen In de Egyptische hoofdstad mag men n.l. niet voor zonsopgang landen, wijl dit land in staat van oorlog verkeert Generaal-majoor A. T. C. Opsomer, bevelhebber van het vierde militaire ge west, is gisteren na een inspectietocht langs zijn in Indonesië gelegerde troepen in Nederland teruggekeerd Zijn reis had in hoofdzaak tot doel zich te oriënteren over de practische resulta ten van de opleiding der troepen in Nederland. Aan de hand van door'de generaal ver zamelde gegevens zal een eventuele wij ziging van het opleidingsprogramma on der het oog worden gezien. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid Wagenaar betreffende het gebrek aan goedkopere damesmantels van behoorlijke kwaliteit, heeft de minis ter van Econ. Zaken o.m. medegedeeld, dat aan de confectiebedrijven van het betere genre toestemming is verleend om voor de levering aan het binnenland op 25.000 mantels per jaar in de duurdere prijsklassen bontgarnering aan te bren gen. Deze 25.000 mantels vormen onge veer 2 pet van de totale productie van damesmantels. Gebleken is echter, dat op een aantal mantels buiten de confectie fabrieken bont werd gezet, teneinde hogere prijzen in rekening te mogen brengen. Hieraan is nu een einde ge maakt. Voorts deelde de minister mede. .dat de gemiddelde aflevering van stoffen voor mantels en mantelcostuums aan de zg. kerngroep van de confectie (plm. 90 pet van de productie) in 1948 bedroeg: a) ge. middeld per 4 weken tm. 9 Oct.: 513348 m2 en b) in de periode 12 Sept t.m. 9 Oct. 583226 m2. De door deze kerngroep van de eon- fectie-industrie afgeleverde aantallen mantels en mantelcostuums bedroegen in 1948: a) gemiddeld per 4 weken t.m. 9 Oct. (resp 15 jaar en ouder en 315 jr.) 101256 en 21135 stuks: b) in de periode 12 Sept. t.m. 9 Oct. (resp. 15 jaar en ouder en 3—15 jaar) 111526 en 32440 s'. Van de gelderde regelen is het resul taat, dat minstens 80 pet moet worden afgeleverd in de prijsklasse beneden de 100. Uit de hierboven vermelde cijfers blijkt, dat de schaarste aan mantels is ontstaan door een abnormale vraag, die het ge volg is van de nieuwe mode. E s; ijsiwoord zegt, dat de vis auur betaald 'verg. en e ander, dat men een visje mc u ar ver, uitgooien om een ka beljauw te vangen. Nu mag dat visje natuurlijk niet te duur worden in verhouding met de waarde van de bovenbedoelde kabeljauw. En zeker dient men goed uit te kijken, dat tenslotte toch niet achter het net ge- vi.wordt. Deze gedachten drongen zich bij ons op, toen wij lazen, dat na twee ministers en een ex-minister ook nog een vijftal Kamerlede se.to-reizen naar Indo nesië zal verrijken. En hierbij zullen nog wel eer. paar adviseurs e.d. komen- Zo langzamerhand .vordt het Indone sische vraa stuk ons een kostbare aangelegenheid; beter gezegd: 's het reeds geworden Min ster Stker kwam dezer dagen uit Indonesië terug en is nu weer ver trokken in zeischap van oud-minister Neher, die mc Je kort geleden was gere patrieerd Ook min'.,er Sassen werd ge vraagd mede te gaan en deze in z'n sas met zo'n -ererende uitnodiging stapte ook in et Indië-vliegtuig. Waarna gisteren dan nog vijf Kam-ried de tro pen zijn gaan --pzoeken. Die Republikein. ?chijnf£ niet zo ge makkelijk te overtuigen. Zeis; V Mook voor wie menigeen e -n vrees koesterde kon het niet u.Uwerken: de reden laten wij in het midden. Wij hebben o.m. gehad de Commissie-Generaal. Er is 'n Commissie van goede diensten, welke laatste ons echter weinig goede diensten biedt. Verder beproefden nog andere functionarissen hun kunde en geluk doch si cccc bleef tot nu 'oe uit Een politiële actie kan blijkbaar in Washington ge genade vinden en dus meet onze regering zich beperken tot een papieren batterij van ministers en Kamer leden. Maar zal Amerika het wel goed vinden dat Nederland tracht die „arme" Repu blikeinen onder ta te praten? ANALYST. Drie vroegere leden van de Berlijnse gemeenteraad zijn tengevolge van mis handeling en uithongering in het Sovjet concentratiekamp Sachsenhausen om het leven gekomen, aldus meldt „U.P." De drie anti-communistische politieke leiders: Richapd Grell, Heinrich Mueh- lenbrock en Ernst Hern, werden door de Russische geheime politie in Juli 1946 ge arresteerd, beschuldigd van zwarte han del. In October van datzelfde jaar wer den zij door een militair Sovjet-tribunaal vrijgesproken, doch vijf weken later op nieuw voor het gerecht gesleept en ver oordeeld. Het bericht van hun dood is afkomstig van vijf mannen, die kortgeleden uit het kamp ontsnapten via een tunnel, die zij onder de omheining gegraven hadden. Z. H. de Paus heeft Woensdagmorgen de Nederlandse missiebisschop mgr. H. M. Mekkelholt S.C.J., apostolisch vicaris van Palemban-g, in particuliere audiëntie ontvangen. De verwachting van hedenavond tot Vrijdagavond luidt: Droog weer met weinig of geen bewolking. Matige wind, in het uiterste Noorden van het land uit Westelijke richtingen, elders tus sen Zuid-Oost en Zuid-West Van nacht lichte vorst, behalve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 26 Nov. Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur; maan op 2.27 uur, onder 14.47 uur. Een gewiekste inbreker had enige tijd geleden de Veluwe tot zijn operatie gebied gekozen Hij stal alom distributie bescheiden en verdween dan met een fiets of motorrijwiel, dat, hij in het huis, waar hij zijn slag had geslagen, aantrof. Dit vervoermiddel liet hij dan achter bij een station of bushalte, vanwaar hij zijn reis veryolgde. Met humoristische zelfspot werd hij langer'dan 314 jaar in voorarrest heeft j door de politie genoemd naar die legen- j doorgebracht, is hij terstond in vrijheid I darische figuur uit de tijd van de Franse j betrokken gesteld. I Revolutie, van wie een schoon gedicht I worden berecht. de ronde deed, dat met enige variatie thans zou luiden: Men zoekt hem oost, men zoekt hem west de politie, die zoekt opperbest. Is hij in de hemel of in de hel Waar is die onvindbare Pimpernel? Maar tenslotte zat hij toch in he net Dezer dagen is weer een van de helers, aan wie hij zijn waren verkocht, ge arresteerd en tijdens diens verhoor en de confrontatie heeft Pimpernel zijn 169ste inbraak bekend Het „monsterproces" tegen hem zal worden gevoerd voor de rechtbank te Zutphen. De vier helers die in deze zaak zijn. zullen te Amsterdam (Van onze speciale verslaggever). Zodra men van het station te Ede de overweg is gepasseerd en rechts schuin een laan inslaat, komt men aan de Emmalaan Een paar blokken aar dige landhuisjes in een mooie om geving. Gezellig wonen en gezond. Dit laatste is evenwe niet juist. Zo goed als alle bewoners van deze huizen voelen zich sinds zi, hier gevestigd zijn, minder fit en de laatste jaren hebben zich zelfs meerdere sterfgeval len tengevolge van kanker voor gedaan. Wat kon daarvan de oorzaak zijn? Van de bosrijke omgeving kon men toch eerder een gunstige invloed op de gezondheid verwachten? Enkele artikelen over voor de mens nadelige aardstralen, die door een wichel roede-loper waren ontdekt, deden een der bewoners besluiten zich tot de heer J. G. Mieremet, een bekend wichelroede loper in Wassenaar te wenden. Vorige week heeft deze op een middag met twee assistenten een onderzoek in de Emma laan ingesteld en als gevolg daarvan verklaarden zij. dat zich onder zes opeen volgende huizen een baan sterke aard stralen bevond. Het zijn juist de percelen, waarin bedoelde sterfgevallen zich heb ben voorgedaan of nog lijders aan ge noemde ziekte wonen. Wij zijn in een van deze huizen ge weest en spraken er met een echtpaar, waarvan de vrouw vorig jaar wegens een carcinoom een operatie moest onder gaan De man voelt zich steeds gauw moe. Zij wonen hier nu 13 jaar, zo lang als de huizen staan. Daarvoor hebben beiden nooit iets gemankeerd. Een joodse dame, die hier was ondergedoken, is aan kanker overleden. Een paar huizen verder stierf aan dezelfde kwaal een bejaarde dame, die uit Den Haag was geëvacueerd. Op de hoek woonde een dame, die in de oor logsjaren .ïetzelfde lot onderging. Alsof het nog met erg genoeg was, werden ons nog enkele andere gevallen verteld van hewoonsters. b(j wie operatief ingegrepen moest worden. „En daar aan de overkant is vanmorgen een meneer voor de derde keer naar het ziekenhuis gebracht", zei onze gastheer, terwijl oij iaar de overzijde wees. De dame en heer, die ons dit alles vertelden, zijn rustige mensen, enigszins op leeftijd. Zonder een zweem van over drijving geven zij de gebeurtenissen weer. Nuchter, alleen een constateren van feiten. Zelf taan zq heel sceptisch tegenover een verklaring, dat de bewuste aardstralen hier de kanker veroorzaakt zouden hebben. Vooral mevr. hecht er weinig geloof aan. Maar bestaat er werkelijk verband tussen aardstralen en kanker? Zelf kun nen wij natuurlijk als niet-deskundigen op deze vraag geen antwoord geven, doch wij hebben ons tot een bekend röntgenoloog gewend. „De geleerden zijn het er niet over eens. Er is nog ontzettend weinig over bekend. In Parijs zijn hele z.g. kanker- wiiken". kregen wij van deze medicus te horen. Uit informaties naar de verrichtingen van de heer Mieremet is ons verder ge bleken. dat hij in de Emmalaan na en ge seconden reeds aanwijzingen voor de aanwezigheid van aardstralen had ge kregen Hij werkte rr.et een zeer dunne metalen roede, dit op een bepaalde plaats hevige bewegingen maakte en waarmee hij, naar zijn zeggen, tenslotte een zware stralenbundel van ongeveer 1.40 m. con stateerde, waarschijnlijk van een onder aardse waterloop. Op zijn advies zullen nu dezer dagen afschermapparaten wor den geplaatst, waardoor de bodem bin nen een straal van 80 m. stralingvrij zou worden gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1