De totalisator wordt een feit Hoe diamanten uit een vliegtuig verdwenen Eijskens geen persona grata? R Amateurs zenden televisie uit ARSENAL'S BITTERE PIL 0 D\E wereld MET DE KINDEREN ONDER DE ADVENTSKRANS Dr. Drees weerlegt critiek op de Regeringsvoorlichting Moeilijkheden voor België s formateur ADIO programma Enthousiaste zelfbouwers hereiken verrassende resultaten Hedenmorgen werd Faas Wilkes geopereerd De beulen van Amersfoort Een millioen voor de Niwin 1 SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 PAUS PIUS X z.g. KATHOLIEKE WERKGEVERS IN HUN KATHOLIEKE ORGANISATIE Goudlading moest onbeheerd in Cairo blijven Staan De heer Christiaanse bij de door hem gebouwde televisie-ontvanger. Op het witte vlak van de grote lamp verschijnt het beeld. Zoonlief staat vol spanning te wachten op het moois. Laatste twee in de verdachten- bank Zo maar ineens meedoen met een feest lukt niet gemakkelijk. Als gezin en familie bruiloft vie ren is de voorbereiding al een be langrijk onderdeel van het feest. Op de feestdag zelf is eer\ apart uurtje gereserveerd voor de receptie, voor degenen dus, die zo maar even bij de feestvierenden komen binnen wippen om te felici teren. Stel je voor, dat iemand op Kerstnacht even de Nachtmis komt meemaken eigenlijk dus even op receptie komt bij O. L. Heer; hij heeft immers geen deel gehad, aan de spanning, de atmosfeer van verwachting, die vier weken lang in de Kerk heeft gehangen en waarvan Kerstmis het hoogte punt is. DEN HELDER EN GOEDE TLOOTBASIS WAT WIL JE NOG MEER „MY LOVE" Pr ijs-politiek OUD-VERKENNER GRAUUS LEGT KNOPEN SCHAAKTIENKAMP TE NIJMEGEN WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Evenals aan de overzijde van het Bin nenhof voerden de christelijk-historische De behandeling van de begroting van. het departement van Algemene Zaken voor 1949 gisteren in de Eerste Kamer bood aan de heren van Heuven Goed hart (P.v.d.A.) en Algra (A.R.) een •welkome gelegenheid om enige bezwaren te uiten tegen de wijze, waarop de van de Regering uitgaande voorlichting ge schiedt. Eerstgenoemde wenste, teneinde meer eenheid te bereiken, dat alle voor lichting van Regeringswege één en dezelfde „sluis" zou passerg - u Dit zou naar zijn mening ook meer ^g^entratie mogelijk maken, waardoor ae deoarte- mentale voorlichtingsdiensten belangrijk zouden kunnen worden ingekrompen. Minister-president, dr. Drees, bleek ten aanzien van het voorlicntingsvraag- stuk een juist begrip te hebben voor de behoeften van de pers, toen hij er op wees, dat een regeling, zoals de heer Van Heuven Goedhart wenste, veel te stroef zou lopen en een snelle bericht geving in de weg zou staan. De heer Algra was gevallen over het woord „instructie", welke ook als taak van de Regeringsvoorlichting is genoemd. Hij meende dat te moeten verstaan als een sturen in een bepaalde richting, zoals in totalitaire staten ge bruikelijk is. Van minister Drees ontving hij echter de geruststellende verzekering, dat dit zeker niet het geval zou zijn. De instruc ties welke gegeven zullen worden, zijn meer uitsluitend van technische aard, bijvoorbeeld, wat de boeren moeten doen tegen aardappelmoeh^id van hun land, enz. De begroting werd hierna zonder hoofdelijke ttemming goedgekeurd. Eveneens (gingen zonder hoofdelijke stemming aider de hamer door een wetsontwerp^' in het belang van de natuurbescherming van enige percelen in de zogenaamde Zeijer Strnbben en een herziening van de regeling der provinciale financiën. Het wetsontwerp tot wederinvoering Van de totalisator bracht wat meer leven in de brouwerij, maar leidde toch geens zins tot hartstochtelijke debatten, en anti-revolutionaire afgevaardigden, thans bij monde van de heren Kolff en Rlp, principiële bezwaren aan. In hun verzet tegen het wetsontwerp vonden zij steun bij enkele leden van de Partij van de Arbeid, als wier woora- voerder de heer Brongersma optrad. Ook hy meende, dat hazardspel als een kwaad moet worden gezien en daarom verboden worden. Voor de katholieke senator, de neer Regout, ging het niet om een principle; a kwestie, maar meer om een vraagstuk van practische aard. Hij beschouwde de totalisator als een aanzetting van het publiek tot spel Uit overtuiging van doelmatigheid achtte hij wederinvoering van de. totalisator niet gewenst. Zijn partijgenoot, de heer Van Voor3t tot 'Voorst, die een liefhebber is van de draaf- en rensport, hield een warm plei dooi voor het wetsontwerp. In toelating van de totalisator, githans op beperkte schaal, ziet hij principieel geen kwaad. Door weder-invoering zal 't clandestiene wedden, dat thans op grote schaal ge schiedt, worden tegengegaan. Hij wenste echter, dat jeugdige personen niet tot de totalisator zullen worden toegelaten en ook zgn. „wilde rennen" wilde hij zien verboden Nadat ook de heer Woudenberg van de P. v. d. A nog z«n steun aan het wets ontwerp had gegeven, werd het door de ministers Mansholt en Wijers verdedigd. Beide excellenties wezen er op, dat het doel van het wetsontwerp op de eerste plaats is, het ongecontroleerde clandes tiene wedden tegen te gaan. Minister Wijers deelde mede dat de politie met verschillende middeien heeft getracht de bookmakers uit te schakelen, maar dat hei haar niet is gelukt. Alleen door het toelaten van de totalisator op beperkte schaal zal het mogelijk zijn de book- makery te bestrijden. Minister Mansholt verzekerde nog, dat maatregelen zullen worden genomen, dat het doel niet zal worden voorbijgeschoten. Het wetsontwerp werd tenslotte met 24 tegen 14 stemmen aangenomen. Tegen stemden de A.R.. de C.H de heren Bron gersma en Van Walsum, benevens mej. Tjeenk Willink van de P. V. d. A. en de heer Regout (K.V.P.) Ad Int. Naar A. P. meldt, worden in Vati caanse kringen de berichten tegenge sproken, dat Paus Pius X reeds gedu rende het a.s. Heilig Jaar zalig zou wor den verklaard. „Het proces", zo zegt men, „is nog niet tot een zodanig stadium gevorderd, dat zaligverklaring in 1950 reeds mogelijk zou zijn. Met dit proces werd in 1943 begonnen en er zal nog geruime tijd nodig zijn, voor het voltooid is". De Alg. Kath. Werkgeversvereniging en het R.-K. Verbond van Werkgeversvak verenigingen hebben een dezer dagen een rondschrijven gericht tot al hun leden, waarin met nadruk wordt gewezen op de betekenis van de katholieke werkgevers vakorganisaties in de verschillende be drijfstakken en de noodzaak om deze katholieke werkgeversvakverenigingen te vormen in die bedrijfstakken, waar zij momenteel nog ontbreken. Uit dit schrijven lichten we enkele pas sages: „Wij nemen het de prominente figuren uit de liberale werkgeverswereld niet kwalijk dat zij het inzicht missen, dat voor de katholieke en eveneens voor de prot.-chr. ondernemer de levensbeschou wing, ook op het sociale en economische gebied, ja juist op dit terrein, een domi nerende rol speelt. Maar laten de katho lieke werkgevers toch pertinent weigeren om zich achter deze leidende figuren uit de kring van de Hoofdgroep Industrie en van het Verbond van Ned. Werkgevers te scharen.. Geleid door hun eigen voorman nen kunnen zij- een sterkere positieve in vloed ten goede uitoefenen. Wij zouden alle katholieke werkgevers in Nederland willen toeroepen toch voor al geen gevolg te geven aan de uitnodi gingen die hen van die kant berèiken, om de weg op te gaan der algemene lees liberale vakverenigingen. Uiteraard worden deze pogingen juist ondernomen in die bedrijfstakken, waar momenteel nog geen eigen katholieke werkgeversorganisatie bestaat. De katho lieke ondernemers zullen op hun qui vive zijn. Laten zij, zodra er pogingen in deze richting worden ondernomen, en liefst reeds eerder, contact zoeken met de een trale organisatie der katholieke werkge- versvakverenigingen, het R. K. Verbond van Werkgeversvakverenigingen. Raam- weg 32, Den Haag". (Van onze Amsterdamse redacteur) Ambtenaren van de Rijksrecherche, gestationneerd op Schiphol, hebben een belangwekkende inspectiereis ge maakt langs de Indië-route van de K.L.M» en terloops de diamanten- diefstal in Bangkok opgelost. Zoals men zich herinneren zal, werd op 2 October 1.1. uit een postzak met 15 aangetekende stukken voor Bangkok die door een K.L.M.-vIiegtuig werd vervoerd, een hoeveelheid industrie diamanten ier waarde van f 25.000 gestolen- Toen de Nederlandse ambtenaren in Bangkok aankwamen, kon men hen OP het vliegveld wel vertellen, wie het ge daan hadden. Inderdaad had de Siamese politie twee koelies gearresteerd, doch men heeft hen verder niet ondervraagd Aangetekende zendingen worden ver voerd in een verzegelde zak. die tn nog een verzegelde zak wordt gedaan/ De beide zakken met de vermiste zendingen (Telefonisch van onze correspondent) Kabinetsformateur Eyskens heeft de dag van gisteren vooral besteed aan be sprekingen met leidende personaliteiten van de katholieke en socialistische par tijen. Op hun beurt hebben ook de zoge naamde contactcommissies van beide par tijen vergaderd. Die van de C.V.P. heeft haar tevredenheid uitgedrukt over het feit, dat de prins-regent thans een perso naliteit van de C.V.P. heeft verzocht, een regering samen te stellen. Van zijn kant heeft de heer Eijskehs voor de journalisten een vrij lang betoog gehouden om te zeggen, dat de afgetreden regering, waaraan hij als minister van Financiën deelnam, niet slecht heeft ge werkt en dat het zijn overtuiging is, dat zy in het belang van het land haar taak zou moeten kunnen voortzetten. Hij zeide dat meer speciaal van het financieel-eco- VRIJDAG 26 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) V2A.R-A, 7.00 Nieuws, gram. (9.00 Kamermuziek; 10.00 V.P.R.O.; 11.05 Voordracht); A.V.R.O. 12.00 Gram.; 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Ens. J. Renova; 14 00 Kookkunst; 14.20 Kamerork. (15.00 Voordracht); V.A.R.A. 16.00 Orgel: 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Zang, piano; 17.20 „Wij erl de mu ziek"; 18.00 Nieuws felicitaties; 18.30 Nederl. Strijdkr.; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Jan Vogel; 19.30 V.P.R.O.; 21.00 Gram.; 21.30 Hoorspel: 22.00 Buit. weekoverz.; 22.15 „Swing and sweet"; 23.00 Nieuws; 23.15 Sympn. concert. HILVERSUM n (415 M.i K.R.O. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed (9.35 en 11.40 Schoolradio; 11.00 De Zonnebloem); 12.03 Piano; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.25 Harmonieconc.; 13.50 Lezing; 14.00 Gedeelten uit „Die Meistersinger von Nürnberg"; 14.45 „Lisieux"; 15.15 Gram;. 16.00 „De Zonnebloem"; 17.00 Na school tijd; 17.15 Koor; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Pramenade-ork.; 18.30 Cyclus: Franse lyriek; 19.00 nieuws, R.V.D.; 19.30 Pia no; 19.45 „De drie landen"; 20.05 „De gewone man"; 20.12 Septet; 20.30 Hoor spel; 21.30 West-Eur. conc.; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Ens. G. Jans sen; 23.40 Gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws.. 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 nws., 9.05 gram.. 10.00 Eng. L.P.: nws., 10.10 gram., 11.00 v. d. sold., 11.15 parlement, 11.30 „Pavilion Players", 12.00 VI. Br.: gram., 12.30 weer, 12.32 ork., 13.00 nws.,' 13.15 gram.. 14.J0 muz., 15.00 Kalund- borg: ens., 16.00 Eng. L.P.: „String Sere nade", 16.30 ork., 17.00 Kootwijk: Ba tavia, 18.00 Beromünster: Tony, 18.30 uit Oost-Zwitserland, 18.45 Folklore, 19.10 Fr. Br.: gram., 19.30 VL Br.: gram., 20 00 Fr. Br.: ork., 21.15 Zi/eunermuz., 21.30 film- muz., 22.00 VI. Br.; nws., 22.15 gram., 22.50 nws., 22.55 gram., 23.00 div. RADTODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws., 7.10 gram., (.13 div., 7.30 Eng. H.S. gram., 7 55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 gram., 9.00 Eng. H.S.: nws., 9.20 gram., 9.50 causerie, 10.25 gram., 10.50 Amerik. bulletin, 11.05 school, 11.30 „Music while you work", 12.00 Eng. L.P.: voordr., 12.15 ork.. 13.00 orgel, 13.30 Northern Orch., 14.30 ork., 15.00 v. d. vrouw, 16.00 Eng. HS.: gram., 16.15 critici, 17.00 Fr. Br.: ber., 17.10 v. d. zieken, 17.40 gram., 18.00 v d. sold., 18.3c VL Br.: v. d. sold., 19.00 Eng. L.P.: orgel, 19.15 piano, 19.45 Eng. H Scaus., 20.00 Eng. L.P.: nws., 20.25 sport, 20.30 „Waterlogged Spa", 21.00 mu zikale caus., 22.00 Sciapbook for 1927, J1WS» 23.15 0rJ& nomisch aspect en constateerde, dat sedert Maart .vorig jaar, toen de regering aan het bewind kwam. de goud-reserves zijn gestegen, ondanks het opschorten der con- vertabiliteit van het Pound-Sterling, dat een zekere achteruitgang' met zich bracht, die gemakkelyk werd ingehaald. De wer kelijke openbare schuld daalde van 258 op 252 milliard. De voorschotten van de schatkist aan de Nationale Bank zijn ver minderd. De beschikbare marge is nooit zo groot geweest als thans. De regering is in staat, over te gaan tot effectieve betaling aan de oorlogsge troffenen. De omvang en de waarde van de buitenlandse handel zijn zeer hoog. De verhouding tussen in- en uitvoer is na genoeg dezelfde nis voor de oorlog. Er worden 100.000 ton kolen per dag voort gebracht en een kwart meer textielpro ducten dan voor de oorlog. Het land heeft meer vrachtwagens, meer auto's meer telefoons dan in 1939. Ook de budgetaire toestand is goed. Over 1948 zal het deficit iets meer dan plm. 1 milliard bedragen. Er is één donker punt: de werkloosheid. De minister noemde in dit verband geen cijfers, doch uit een andere bron weten wij, dat België momenteel 105.200 volle dig en 67.700 gedeeltelijk werklozen telt. Er bestaat echter in dit opzicht geen we reld-crisis en de minister is van oordeel, dat in België zelf elementen voorhanden zijn, waarnjede men de werkloosheid kan bestrijden. Tot zover deze „oratio pro domo". Intussen is het een feit, dat vele leden van de C.V.P. niet op de heer Eijskens zijn gesteld en dit kwam duidelijk tot uiting in de contactcommissie dezer par tij. Zo verklaarden verschillende leden der contactcommissie, dat de keuze van de heer Eijskens, als formateur? geen ge lukkige is. „Met hem", zo zeiden ze, „weet men niet, waar o.a. de verdediging van de middenstand ligt. Wij maken alarm in hun naam. Eijskens zal zijn fiscale po litiek moeten veranderen, wil hij ons ver trouwen verwerven". Anderzijds wordt van socialistische zij de medegedeeld, dat nog geen resultaat met. de voorstellen van Eijskens werd be reikt. Deze zou vandaag zijn besprekin gen en consultaties voortzetten. De oplos sing der crisis is dus nog geen stap ge vorderd. vertoonden grote sneden, 't Pakje waar in de diamanten werden verzonden be vatte behalve deze edelstenen, nog 5 enveloppen met juwelen. De dader stak echter met een meèt de enveloppen stuk, zodat de stenen er uit rolden. Hij hield toen het pakje onderste boven en stak de diamanten in zijn zak. Hy heeft ge lukkig niet eens moeite genomen, om kyken, of er nog meer in zat. Van de 1100 stenen verdwenen er 1099. Van de juwelen werd niets vermist De politie van Bangkok was 's nachts reeds gewaarschuwd, doch zy verscheen eerst tegen de middag. Men arresteerde toen de mdn, die de zak geopend had en zyn helper, maar verder werd niets ge< daan Eerst toen ple Nederlandse amb tenaren kwamen, werd een nader onder, zoek ingesteld. De diamanten zijn intus sen nog niet teruggevonden. Had men oe zaak direct goed aangepakt, dan had men de stenen zeker moeten vinden. Vreemde toestanden langs de route Op hun verdere reis hebben de Neder landse ambtenaren een grondig onderzoek ingesteld naar de veiligheid langs de route. Hierbij is vast komen te staan, dat hoeveel de K L.M. ook doet voor veilig heid en zekerheid, er zeer vreemde plaat selijke omstandigheden, bestaan. Op alle plaatsen langs de route werken de Euro. pese employe's van de K.L.M. samen bij lossen en laden om toch maar goed toe zicht te houden op het inlands personjel. Maar op sommige plaatsen moet men het vliegtuig onbeheerd laten, staan onder zg bewaking van de inlandse politie-douane- mannen. De vliegtuigen worden nu afge sloten en alle afdelingen van sloten voorzien Bovendien heeft men te maken met de plaatselyke toestanden, waartegen men machteloos staat. Als men in Cairo een vliegtuig met postj waaronder een goudlading van 20 millioen gulden, ach ter moet laten onder de hoede van eer. Egyptische douanebeambte, die er in hst donker enige uurtjes alleen in blyft, dan moet er maar afgewacht worden, wat er gebeurt. Maar de reis heeft veel geleera en men is een stuk wijzer teruggekomen en veel verdere maatregelen zijn dan ook in bewerking. Hier te lande is de belangstelling de laatste tijd zeer sterk gegroeid. Op vele plaatsen, in Amsterdam Rotterdam, Utrecht, Groningen, Arnhem, zijn bouw- groepen opgericht, die zelf ontvangers bouwen, ook al hebben ze nu nog geen kans op een officieel zendstation in hun nabijheid. Ze doen het om in de toekomst klaar te staan en komen af en toe met h toestellen naar het Zuiden om ze te testen en zijn dan zielsblij als hun uit- denksel blijkt te werken- "igenlijk is het weer zo'n zelfde soort tijd, als toen men nog met de radio experimenteerde. Dit alles achtte de hee Sanders van zeer groot belang Straks, wd-nneer de te levisie algemeen aanvaard zal worden, zullen deze mensen niet vreemd staan tegenover het nieuwe en zullen ze over het gehele land service kunnen verlenen. En er komt schot in de zaak, al zal het nog wel even duren voor de televisie ge meengoed wordt. In het Gooi komt waar schijnlijk binnenkort een tweede expe rimentele zender en in Groningen heb ben amateurs nu ook al een zendertje in elkaar gezet, maar zo voegt de heer San ders er lachend aan toe, dat is daar heel wat gemakkelijker dan hier, omdat ze daar niet voortdurend de kritiek van de technici te horen krijgen, zoals wel het geval is, als men in Eindhoven begint. Elke Woensdag- en Vrydagavond is de amateurzender Eindhoven in de lucht, tot vreugd van vele amateurs, die dan de heer S. rapporten toezenden over hun be vindingen. En zo ontwikkelt zich de tele visie steeds verder. (Van onze Brabantse redacteur) Of de uitzending geslaagd was? Het ge- interesseerde gezicht van de heer Sanders ziet ons aan op het beeldschermpje van het televisie-apparaat. En een brede glim lach verschijnt, als we zijn vraag volmon dig bevestigend beantwoorden. Na de televisie-uitzendingen yan Phi lips enkele keren te hebben bijgewoond, zijn we nu eens naar de amateurs gegaan en vol belangstelling hebben we een uit zending-op-afstand bijgewoond van de heer Sanders te Eindhoven. De heer Sanders is voorzitter der tele visieafdeling van de Veron en hy is jaren lang werkzaam in de televisie-techniek bij Philips; nu is hij koortsachtig bezig met zijn apparaten in de kleine studeer kamer thuis, die is omgebouwd tot cabine. Een instrument, waarin o-a. een maggi- busje zyn rol vervult, wordt vastgepind in de kleine metalen stellage met de vele lampen, die het beeld zullen uiteen rafe len bij de uitzending. De bureaulamp is van een extra zware lamp voorzien, voor de belichting en aan de rechterkant van het smalle gangetje staat de glimmende projector gereed om het beeld op de camera te werpen. Het controleapparaat zendt zenuwachtige, groene strepen en flitsen uit. Alles is aan het „warm lopen" en de heer Sande-s gaat naar het schuur- tj^om te zien of de zaken safe zijn met zender en antenne. „Hallo POPCM hier is POTZA voor U!" wordt door onze gastheer geroepen langs het televisieapparaat en de heer Chris tiaanse, die enige straten verderop woont en mij aanstonds zal ontvangen, om my- op-afstand de Ontvangst op zijn eigen ge bouwd toestel te laten waarnemen, ant woordt, dat hij my graag in „zijn rommel zal begroeten. Dat laatste is eigenlijk nog het aardig ste van al. Wij treffen de heren volop in hun gewone doen; niets officieels is hier bij aanwezig, integendeel, ons treft de sfeer van het Ijverige amateurexperiment. De Televisieknutselaar kent niets om zich he?n dan de dingen, die voor het slagen van zijn proeven direct van nut kunnen zijn, de rest wordt vlot weggewerkt en zo zien wij kwistig klossen, draden en lam pen in het rond gestrooid, die niet aan stonds te pas kenen. De projector wordt nu belicht door fotolitalampen, die een fel licht geven m..ar slechts een korte levensduur bezit ten; eigenlyk moetr ze gebruikt worden voor het maken van foto's -in de huiskR' i t Naam en golflengte worden uitgezon den en dan verschynt op het scherm een groep verticale lichte balken, die de ont vanger in de gelegenheid stellen, af te stemmen op de zender. Bij d<? heer Christiaanse ontmoeten we daarmee het ontvangtoestel, dat al even experimentachtig aandoet als de zender. Het is gemonteerd op, naar wij menen, een theemeubel met glimmende handva ten en boven dr wirwar van instrumenten steekt de grote kathodestraalbuis naar voren met aan het eind het scherm van 10—12 c.M., waarop het beeld verschijnt- We hebben hier te maken met experi mentele televisie, het gaat er om, ontvan gers op korte of ook op langere' afstand ervaringen ta laten opdoen bij de ont vangst van beelden. Spannende interes- santigheden staan niet op het eerste plan, hoewel de heer Sanders toch de bedoeling heeft half Januari 1949 tot een show-uit zending te komen. Vertoond worden beelden afkomstig van fotomateriaal en van filmbeelden. Het zoontje van de heer Sanders, een lachende boer en boerinnetje, enkele filmhelden in dramatische scènes cn dan tenslotte het glundere gezicht van de heer Sanders zelf. En het is ons een waar genoegen, dat we hem kunnen verzekeren, dat de 'Uit zending geslaagd was, want de beelden waren scherp en helder. In het napraatje hebben de heren ons nog heel wat verteld over het televisie- amateurisme en over de verrassende re sultaten, die daarby dikwijls worden ge boekt. Officieel immers volgens de theo rie der natuurwetten is het zendbereik niet verder dan de horizon. Daarom b.v- is in New York de zendinstallatie geplaatst op een der hoogste wolkenkrabbers en in Engeland staat de zender Alexanderpalace op een heuvel. Als echter de condities uiterst gunstig zijn, letten de radiogolven op geen horizon n zo kon het zelfs ge beuren dat men in Engeland <^e Ameri kaanse uitzendingen opving. En de Eitid- hovense uitzending wordt geregeld opge- -gen tot in Dordrecht. Utrecht en Arn hem. In Amerika heeft men overigens nog iets echt Amerikaans verzonnen op dit gebied. Het Ned- vakblad „Electro Radio Mercuur" maakte n.l. dezer lagc.i mel ding van het feit, dat een zware' bommen werper van de Boeingfabrieken, een B 29, k uitgerust met een televisiezender en ontvanger, terwijl het toestel, dat de naam „Stratovision" kreeg, op grote hoog, 1 vliegt worden de programma's, welke op de grond worden uitgezonden door een eigenaardig geconstrueerde antenne, die op het staartvlak is gemonteerd, opge vangen. Ze worden dan heruitgezonden via een 8 meter lange zendmast, die onder de neus van het toestel is aangebracht. De reikwydte -an de zender beneden Wordt op deze wijze opgevoerd tot een straal van ongeveer 300 KM. Faas Wilkes heeft blijkbaar toch van zijn voornemen afgezien om zyn .lies breukoperatie enige tijd uit te stellen en heeft zich in het St- Franciscus Gasthuis doen opnemen. Toen wij hedenmorgen te half elf het ziekenhuis opbelden, deelde een der zusters ons mede: „Wij hebben hem zojuist naar de operatiezaal gebracht". Enig risico is er aan deze operatie niet verbonden. Wel zal Faas gedurende min stens vier weken niet kunnen voetbal len. In die tijd zal Xerxes zyn interna tionale linksbinnen node missen, o.a. reeds a.s. Zondag .tegen S. V. V. In de zaak tegen de groep Kotalla werd gisteren als eerste g.hoord de 60-jarige Alscher, bijgenaamd „de Rus". Alscher kwam in 1931 naar ons land als verte genwoordiger van Duitse machinefabrie ken. Maar toen in 1940 de Duitsers kwa men, zocht hij al heel snel hun vanen. Toen in het najaar 1941 een honderdtal Russische krijgsgevangenen in het kamp Amersfoort werd opgesloten kreeg hij, daar hij Russisch sprak, de„zorg" over deze gevangenen. Reeds bij hun aankomst in het kamp- verkeerden de Russen in n zeer slechte lichamelijke conditie. Op de derde dag van hun verblijf moesten zij zich midden op de appèlplaats geheel ontkleden het was October waar. na zij met koud water „schoongespoten" werden. Alscher, die hierbij aanwezig was, heeft bij deze gelegenheid de Rus sen met de vlakke hand in het gezicht geslagen. Getuige Kalf vertelde, dat hij gezien heeft, hoe Alscher de Russen, enkele dagen voordat zy gefusilleerd werden, onder zijn leiding volksliederen liet zin. gen. Vlak voor de bevrijding was Alscher commandant van een groep van de Or ganisation Todt, die by Steenderen ver dedigingswerken uitvoerde. In deze functie liet hij mannen langs de weg oppakken om by de verdedigingswerken te werk te stellen. Als laatste van de groep Kotalla werd Ernst May gehoord. Hij hoort eigenlyk niet thuis in de groep kampbewakers, omdat hem alleen ten laste wordt ge legd het deelnemen aan de exeedtie van de Russische krijgsgevangenen. Hij geeft toe tot het executiepeloton te hebben be hoord, maar zegt, niet te hebben ge schoten. De avond tevoren had hij zyn revolver onklaar gemaakt, omdat hij niet aan het drama wilde meewerken. Na deze zaak werd de zitting geschorst tot Zaterdag. Binnen de tien weken heeft het Neder landse volk een millioen gulden byeen- gebracht voor de militairen in de Over zeese gebiedsdelen. Het gevolg is, dat over enkele weken tweehonderdduizend Kerstpakketten zullen kunnen worden uitgereikt. Niet alleen alle militairen delen mee, maar ook alle in de overzeese gebieds delen verblijvende burger-pioniers, d w.z. Nederlanders, die leven onder omstandig heden gelyk aan die der militairen; Rode Kruispersoneel bijv. Vijfhonderd Niwincomité's warr»n voor deze actie werkzaam, terwijl werd mee gewerkt door alle in de Niwin samen werkende organisaties. Een goede beurt voor het thuisfront, waartoe we toch allemaal behoren. Wie goed Kerstfeest wil vieren, moet zich voorbereiden. Met de Kerk mee leven is een stuik paedagogie en bete kent een stuk levensgeluk. Wij, moe ders, moeten de taal der Kerk transpo neren in de taal van onze kinderen. Daarom maken we veel werk van ons Kerstfeest en we'beginnen reeds op de eerste Zondag van de Advent. Jan en Trees en Marijke mogen 's Zaterdagsmiddags wat dennegroen gaan kopen, van de zolder wordt een hoepeltje of een stevig stuk yzerdraad gehaald en samen wikkelen we een prachtige krans met 4 paarse linten paars is immers de kleur van de Advent De krans wordt opgehangen; 4 witte kaarsen staan er op en Zondag na de Hoogmis' wordt de eerste kaars ontstoken. De Zaterdagavond biedt.reeds voor vader de gelegenheid om le tellen van Abraham en de mooie ge schiedenis van Jacob. Die Verwachting van het Oude Testament is nu echt op zijn plaats en geen sprookje is boeien der dan de verhalen over de Verwach ting van de volken. Zondag na de Hoogmis geurt de kof fie. Dan is het grote moment daar: onder de Adventskrans staan zeven hummels en zingen: „O, Heiland, open wyd de poort". „Jongens, nu steekt vader dat eerste kaarsje aan, de volgende week het tweede, dan het derde en eindelijk het vierde en dan.... dan is het Kerstmis, dan komt Jesus in het stalleke, dan gaan wy het kribje zetten en is het feest. Nu wil de Kerk, dat wij ons voor bereiden en je hartje moet dan ook bly en fijn zyn, warm en gezellig als Jesus bij jullie in het stalleke komt"..., en in zeven paar heldere oogjes glanst het vlammetje als de belofte van een nieuwe vreugd. Ik zei al een paar maal: vader steekt het kaarsje aan en vader vertelt ik geloof n.l., dat moeder de sfeer van het gezin draagt en aan al die kleine din gen denkt, dat vaders hoofd niet staat naar deze dingen, want buiten het gezin ligt Zijn werk, zijn sociale en politieke organisatie wij moeders zitten de gehele dag in ons gezin en zyn steeds met onze kleine wereld bezig, en juist déérom is het zo goed om vader zoveel Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van marine ontlenen we, dat vele leden net betreurden, dat dit departement niet door een afzonderlijk hoofd wordt ge leid. Verschillende leden waren van oor deel, dat de voorgenomen verdere in richting en uitbreiding van Den Helder als principale vlootbasis een weinig lo gisch besluit schijnt met het oog op de wel zeer excentrieke ligging van deze havenplaats. Meri zou zich kunnen voor stellen, dat de monden van Maas en Schelde betere uitvalspoorten voor de vloot zjjn. Er werd aangedrongen de grootst mogelijke spoed te betrachten met de oprichting van de radarschooL „Poor Mister MercerI" Een en twintig minuten voor het eind gebeurde het. Tot dat ogenblik hadden de „Roje Jongens" (Arsenal), kampioe nen der eerste divisie, het 50.000 team (Newcastle Awfully United), kampioenen der tweede divisie, van het lijf weten ie houden. Er was een dooie eerste helf* geweest, maar na de „pagne" fleurde de zaak allengs meer op en de 62.000 bin nen de hekken en de 20.000 buiten de hekken kregen respectievelijk waar-voor. hun-geld of geluid-voor-hun-geduld. Toen kwam de een-en-twintigste mi nuut. George Hair, de Newcastle-iinksbuiten zette het op 'n dribbel a la Jan de Na- tris, hij kwam met z'n neus en de bal op de achterlijn, schoof 't ding naar de goal waar een stel Roje Jongens blyk baar stond te maffen. Keeper Swindin vloog uit z'n tent maar had „noppes", Leslie Compton viel in de agitatie op z'n derrière en opeens kwam Arsenal's captain Joe Mercer ter redding nader, tikte de bal met z'n knie.in een open (eigen) goal. Het drama, hierboven be schreven, voltrok zich in aanmerkeiyk korter tijd dan Gy het laast De HoogMogendHeden van Highbury slikten daarmee een bittere pil. New castle was tenslotte beschouwd als een wekunnenzehebben-team. Maar men moet ons nu niet aan komen zeuren met 't woord „theater", als we dat stukje EEN KIP met vier poten De heer C. v. E. te Hoek van Holland, heeft by zijn toom kippen een hen lopen, welke met vier poten is geboren. Twee ervan zijn normaal, doch de andere twee bevinden zich boven aan het achterlyf en vormen als het ware een voortzetting van de ruggestreng. Ofschoon normaal ontwikkeld, worden de poten door het dier niet gebruikt. De hen is dertien j sa-atuiZjjt&wkm&U gezond,! sportsmanehip releveren, toen het laat ste fluitsignaal ging: twee captains, ar men over eikaars schouders als een vrijend paartje; Newcastle's leider z'r confrater Joe Mercer op de rug kloppend bij wijze van troost voor die ene (fa tale) mis-stap. Ook beroepsvoetbalspe Iers hebben 'n hart, dat soms van het zelfde goud is als hun „transfer-fee Deze Zaterdag waren (wat je noemt) ue .Grote Vier" slaags. Want behalve ArsenalNewcastle stond er ook Derby —Portsmouth op het progrwma, en de Pompeys gingen naarP^Pisy dus nu de 'n nul op het request. Er is aus nu nodige wyziging in de sfaadt^komer.: aan de kop gaat Derby, op twee punten Newcastle, daarachter wéér op twee punten Portsmouth en n punt daarna de Roje Jongens. Alsof Moe der Voetbal-Associatie het zo vooraf be vroed had, mogen de Roje Jongens nu komend week-end naar Portsmouth en gezien het (als we dat zó mogen zeggen) blote feit, dat Portsmouth m negen thuis wedstrijden niet alleen ongeslagen bleef maar slechts 2 goals in eigen net zag vliegen, kunnen de Highbury-heren op een warme ontvangst rekenen. Nu wy (min of meer op verzoek) tóch aan een (eindelyk) gedegen artikel be zig zyn, durven wy wel eens iets te vertellen over een vereniging genaamd Chelsea. Van dit Chelsea snapt niemand wat. Eerst stonden ze met twéé poten in de middenmoot en allengs staan ze alvast met één poot in de tweede divl- sié. Zaterdag moesten ze naar Sheffield en alsof de duvel ermee speelde, zo speelde Sheffield met Chelsea. Vier pun ten staan ze thans van de laatste plaats. Vier hele punten. Als alles tegen zit vieren we Kerstmis op de bodem. Zon der Moeder -de-Gans. zonder Plumpua- ding. In tranen. Geen geld, geen Zwitsers". Op Lan caster Gate hebben de Notabelen, die er de scepter zwaaien, eventjesde pryzen vast gesteld voor Engeland—Zwitserland, welke wedstrijd op 1 December op High bury zal worden gespeeld. Tickets van (in Hollands geld) 5 Pop, 10 Pop eb 20 Pop. Dat is alleen voor 't gereserveerde kaartje; wil iemand er Wilfred Mannion gratis bij hebben dan moet daar extra voor worden betaald. Het gevolg zai zyn, dat Arsenal's Football Ground de volgende Woensdag maar gedeeltelijk vol zal wezén, want behalve de omstandig heid, dat er door-de-week ook nog wel eenS gewerkt wordt in Engeland, kan „John Cap" dergelijke bedragen niet op brengen. Op het ogenblik soebatten de „ticket-agencies" of iemand asjeblieft een plaatsbewys wil kopen voor het be kijken van Herr Steffen en Herr Bickei De Zwitsers hebben naar Londen ia- ten kabelen, dat ze denken te winnen. Sinds wij Hugo Meisi's „Wunder-team" en Vittorio Pozzo's „Azzurri" en de Spanjolen en het geelblauwe „Sverige" en niet te vergeten Servatius Wil kes, Jacobus Bergman, Gustaaf Drager en Petrus Kraak in de Engelse najaars- modder hebben zien sneuvelen gelóven wij daar niet meer aan. Engeland is, als het wil, op eigen veld onverslaan baar. Wij weten het wel: luttele weken geleden speelden ze in Kopenhagen 00 gelijk, maar dat was hun voetbal-Duin kerken. Maar kapitein Steffen krijgt net zo min 'n heen aan de (Engelse) grond als korporaal Hitier. Mochten wy ons vergissen dan krijgen alle abonné's een doosje Players, Engelse Players. Wat 'n lef, hè? Maar een „safe bet". „My Love". Ja, mijn Liefde. Waard Anderhalf Millioen Gulden. Maar het i3 onze „Love" niet, doch gezamenlyk van de Aga Khan en Mr. Volterra. „Mijn Liefde" .won de Grand Prix plus de Derby en gaat nu, volgens de plannen, naar Frankrijk. Voor een knuffeltje on der de Mistletoe. Als wij deze cijfers (Daily Mail, 17 November) lezen, rillen we een beetje- Zijn vier (gaarden)-be- nen zóveel .waard? Maar dit is een gekke wereld, waarin niets te dol en véél „ge woon" is. „My Love" wacht een taak, waarop de race-fanatici wachten. „Quod licet Jovi...." De uitslag van de afgebroken partij van de 6e ronde luidt: dr. Stumpers Van Mindeno 1—0 en die van de afge broken partijen van de ie ronde, dr. Stumpers—Vlagsma 01, PrinsHenne- berke 10. De uitslagen van de gisteren gespeelde achtste ronde luiden: dr. Stumpers— Baay 0—1, Henneberke—Van Scheltinga %—U, Prins—Van Mindeno 1—0, Vin ken—Vlagsma 1—0, Kramer—Baren- drecht afgebroken in gunstige stelling voor Kramer. De stand luidt nu: 1. Prins 7 pril, 2 Kramer 5 pnt. plus 1 afgebr. party, 3 Van Scheltinga 5 pnt., 4 en 5 dr. Stumpers en Henneberke 4% punt, 6 Baay 4 pnt, 7 Vlagsma 3% pnt., 8 Vinken 3 pnt., 9 Ba- rendrecht l'/i pnt. plus 1 afgebroken partij, 10 Van Mindeno 1 punt. In de 9e en laatste ronde van dit tour- nooi, welke vandaag plaats vindt, zul len voor de beslissing belangrijke par tijen gespeeld worden tussen Prins Vlagsma en KramerStumpers. De uitslagen van de partijen gespeeld in de 12e ronde van het wereldkampioen schap dammen te Heerlen luiden: Ghestem—Post 0—2; Verpoest—Demes- maecker 20; Van der StaayRoozen- burg 0—2; Keiler—Laros 2—0; Rostan— Chiland 02. De stand luidt thans, nadat alle deel nemers, behalve Perot, 11 partyen hebben gespeeld: 1 Roozenburg 20 pnt.; 2 Keiler 18 pnt.; 3 Verpoest 14 pnt.; 4 Ghestem 13 pnt.; 5 en 6 Chiland en Post 12 pnt,; 7 Van der Staay 11 pnt-; 8 Perot 10 pnt. (uit 10 partijen); 9 Laros 9 pnt.; 10 Demes- maecker 2 pnt.; 11 Rostan 1 pnt. mogelijk in te schakelen en hem de eer van de leiding te gunnen. Laat ons terugtreden voor de hoge priester van het gezin vader moet zich de centrale figuur voelen Deze patriarchale sfeer lezen wij ook in het Oude Testament. De Advent is begonnen. Bulten is het koud en guur en duister. De donkere dagen voor Kerstmis duiden de atmosfeer aan van de tijden vol ver wachting voor de komst van het Licht. Maar binnen is de intimiteit van de huiskamer; daar wordt de vreugde van Kerstmis voorbereid. LENY VAN STEENWILLEMS. „Topzware goederen zijn goederen, welke slechts zodanig kunnen worden geladen, dat de lengte van de loodlijn, uit het zwaartepunt neergelaten op het grondvlak, zich verhoudt als tenminste 31 tot de kleinste afstand van liet voerpunt van deze loodlijnen tot de lynen, waarlangs de goederen kunnen kantelen". Dit is geen grapje van de D. R. W.. redactie, noch een alinea uit een inge wikkeld artikel van professoT Wetallus, de wereldberoemde wiskundige en transportoioog uit Emmer Compascuum, maar artikel 1 van de ministeriële be schikking tot vrijlating van pryzen voor zware transporten. Het orgaan van de Rotterdamse katho lieke Middenstand, hetwelk zijn lezers dit wettelijke bloempje aanbiedt, merkt op: als u dit gelezen hebt, bent u ook topzwaar en valt onder dit artikel 1, na- tuurlyk mits het met uw loodiyn :n or de is. En dan zijn er nog naieve rechters in Nederland, die beweren, dat iedere Ne derlander wordt geacht de wet te ken nen en die hun medeburgers vonnissen, omdat zij geoordeeld zijn en te licht be vonden 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2