Unsstadhuis in rode handen Berlij Ebert tot opperburgemeester gebombardeerd Go r\ De regeringsverklaring van Spaak Kalioerang in DE MIST Laatste woord" te Amersfoort M Weerbericht NG School- en koningskwestie naar commissies verwezen ZEVEN BEULEN WAGEN NOG EEN KANS m De toekomst van West-Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Massabijeenkomst, applaus en brood eten Weer 200 gram vlees per week Tliee nog niet vrij LAGEN MIDDEL EN DOEL Himmler gevonnist Memorandum, voor Den Haag? L Pf Zeldzaam jubileum! Militairen wilden dienst weigeren Toeeangsbruff tot N.O.-polder 70ste JAARGANG WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 No. 20789 DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSÉR O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H- A. PAALVAST DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie pf bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets."Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het sovjet-plan tot Instelling van een tegenbewind te Berlijn is reeds eerder dan verwacht werd, tot zijn verwezenlijking gebracht. De Berlijnse radio (sovjet-sector) heeft gisteren, naar Reuter meldt, haar programma om de tien minuten onder broken om de Berlijners in het geweer te brengen tégen het huidige stadsbestuur, dat in de westelijke sector vergaderdè. In Oost-Berlijn leek het „alsof het Zaterdagmiddag was." De winkels waren gesloten en rijen kantoorbedienden stonden op de tram of de bus te wachten om naar huis te gaan. Er zou namelijk een openluchtdemonstratie worden gehouden tegen de „scheurmakers van de stad." Om half twee 's middags (Ned. tijd) werd de bijzondere zitting van de gemeenteraad geopend, die bijeen was geroepen door Ottomar Geschke, vice-voorzitter van de gemeenteraad. Geschke is lid van de S.E.D., waarin de communisten de meerderheid hebben. HAndliaving verhoogd rantsoen niet mogelijk Prinses Marijke neemt de gelegen heid waar om even aan de gouver nante te ontsnappen: een zeer recente foto van ons jongste prinsesje. V rantsoen verhogen en met ingang van ners van de Oostelijke sector en arbeiders, 1NDON. REBELLENLEIDERS GEPAKT Op dood spoor gekomen? Berg Kot'illa Brahm Wolff Oberle Alscher i May I)e motivering van de'eh De Belgische minister-president Spaak, zoals de Franse caricaturist Brandei hem ziet. DE ARK VAN NOE ALLEEN NACHTVORST de 115 Het naderend f«est voor jong en,oud Bezettingsstatiiut nadert voltooiing Nieuwe veroordeling NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe commimisten-comedie „Berlijn", zo verklaarde hij, „is een stad zonder bestuur geworden. Steeds meer is het in de voorbijgegane drie maanden een stad van honger kou en werkloosheid geworden". Geschke deelde mee, dat het „De^>- cratisch bloc" op 29 November een reso lutie had aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de huidige magistratuur „door de vitale belangen van de stad te ver waarlozen haar verplichtingen niet was nagekomen"'. Voorts, dat er een „voor lopige democratische magistratuur" ge vormd moest worden, alvorens algemene verkiezingen voor geheel Berlijn zouden plaats hebben. De eerste spreker, die de resolutie steunde, was Fried van de christelijk- democratisch partij (sovjetzone) Hij gaf als zijn mening te kennen, dat het in het verleden „Duitsland goed is gegaan, zo lang er samenwerking met Rusland was. Thans zou onze slagzin moeten zijn: beter arm en respectabel, dan omgekocht met Amerikaanse dollars". Schmidt van de liberaal-democratische partij (Sovjetzone) was van opinie, dat Berlijn de afgelopen twee jaar niet voor. uitgegaan was, doch in zijn ontwikkeling oeremd Hij verklaarde zich tegen de "afzonderlijke verkiezingen in de Wes telijke sectoren" en „de liberaal-democra tische partij zou daarom vóór de resolutie stemmen". Mevrouw Roberta Groppe (S.E.D.) ver- kiaa,de; dat de magistratuur "„wegge vaagd" behoorde te worden „Zij staat op het punt Berlfjn in een oorlog te storten". De resolutie werd met algemene stem men aangenomen. Daarna werd Frits Ebert. lid van de S.E.D. en zoon van de voormalige Duitse rijkspresident, Friedrich Ebert, met algemene stemmen tot voorlopig „Oberbucrgermeister" van de stad ge kozen Hij werd candldaat gesteld door Helmütb Bracht (christelijk democra tische partij) Ebert belooft. Ebert verklaarde ter vergadering: „Wij zullen zorgen, dat elk Berlijns gezin ko len heeft. Wij zullen het electriciteits' 1 Januari zullen wij rantsoenkaarten voor textiel invoeren. Wij zullen voorts een overeenkomst treffen om meer ko- len naar Berlijn te doen transporteren, zodat de fabrieken, die thans stil liggen, weer -aan het werk kunnen. Wij weige ren te geloven, dat enige bezettende macht zal verhinderen, dat deze dingen uitgevoerd worden". „Er is een beslissende stap genomen", aldus Ebert. „De scheuring van Berlijn is geëindigd". Ebert voegde er aan' toe, dat een der eerste taken van de nieuwe magistra tuur zou zijn: de uitvoering der sociali. satiemaatregelen te Berlijn. Hij legde er de nadruk op, dat de nieuwe Berlijn se magistratuur slechts een voorlopig lichaam was en dat er nieuwe verkiezin gen werden voorbereid. Nadat de vergadering tegen half vier (Ned. tijd) 's middags onder applaus ge ëindigd was, begaven de nieuwe voorlo pige burgemeester. Fritz Ebert, de plaats vervangende burgemeesters en de magis- stratuur, (allen door de sovjets gesteund) zich naar de m^sa-bijeenkomst „Unter den Linden". Lange rijen arbeiders waren reeds verzameld, voor de ruïne van de Huboldt-universiteit. De Berlijnse radio (sovjet-zóne) sprak van „enige honderd, i duizenden" Reuter voegt cr aan toe, dat de menig, te „rustig en ordelijk" was. Ebertverklaarde o.m., dat cr een nieuw stadsbestuur'gevormd was en dat men onverflauwd zou blijven ijveren voor de eenheid van Berlijn. In een bepaalde groep van de me nigte, aldus Reuter, werden afkeurende kreten geuit, toen Ebert meedeelde, dat het oude stadsbestuur de voet was ge licht. Spoedig daarop rolder, enige ar beiders-delegaties haar vlaggen op en gingen heen. Er werd ruim baan voor hen gemaakt en zij konden ongehin derd vertrekken Het bericht spreekt van een dissidente groep van verschei dene honderden. Volgens Reuter scheen de menigte matig geestdriftig en applaudisseerde apatisch, of stond brood te eten. In de invallende duisternis gingen grote aan tallen naar huis, terwijl dc toespraken nog aan de gang waren. Er wordt aan toegevoegd, dat de me nigte bijna uitsluitend bestond uit bewo- die van fabrieken in de Oostelijke sector vrijaf hadden gekregen. Er was geen stroom van demonstranten uit de Weste lijke sectoren. i De reactie in West-Berlijn Dr. Friedensburg, plaatsvervangend burgemeester, verklaarde, dat tenge volge van de „communistische zet" de nog overgebleven takken van dienst genoopt zouden zijn het raadhuis, dat in de sovjet-sector gelegen ts, te ver laten. Vijf van de twaalf afdelingen hadden het raadhuis reeds ontruimd. Later verklaarde dr. Friedensburg, dat hij het raadhuis niet zou verlaten. „De beslissing van de communisten om een afzonderlijk stadsbestuur voor de sov jet-sector tc vormen, zal rampzalige ge volgen hebben", zei hij. „Berlijn kan niet in twee delen bestuurd worden". Volgens hem is Fritz Ebert „een zwak ke figuur, die slechts een marionet is van de communistische leidprs". Nog wordt gemeld, dat dr. Friedens burg enige tijd lang gedwongen in het raadhuis verbleef, daar de sovjet-poli tie hem slechts toestemming wilde geven het gebouw te verlaten, wanneer hij zijn actetas liet inspecteren. Dit weigerde hij. Later stond hij echter het hoofd der po litie toe de tas te controleren, waarna hij verlof kreeg te vertrekken. De Amerikaanse bevelhebber te Ber lijn, kolonel Frank Howley, heeft de instelling van „een afzonderlijke stads bestuur voor de oostelijke sector" een arrogante daad genoemd, geheel ge speend van legaliteit. „Van de wettig gekozen gemeenteraad van 130 leden hebben slechts de 26 leden van de socialistische eenheidspar tij deelgenomen aan de schertszitting in de Opera", aidus Howley. „Als het niet zo tragisch was, zou men de door de sovjets gesteunde actie van heden „de comedie in de staatsopera" kun nen noemen". Dr. Suhr, voorzitter van de „westerse gemeenteraad van Berlijn", heeft be kend gemaakt, dat zijn ondergeschikten „niet verplicht" zijn, instructies op te volgen van Fritz Ebert, die door de „voorlopige oostelijke gemeenteraad van Berlijn" tot burgemeester is gekozen. Frau Louise Schroeder, de fungerende burgemeester van Berlijn, noemde het nieuwe gemeentebestuur onwettig en zeide, dat de leden ei van zich bloot stelden aan vervolging wegens „fraudu leuze aanmatiging van. bevoegdheden" Dr. Friedensburg verklaarde nog aan de vertegenwoordiger van Reuter, dat hij, ofschoon hij er zich van bewust was, dat men hem niet langer het gemeente buis zou laten gebruiken voor zijn werk als plaatsvervangend burgemeester, Woensdag toch nog eens naar het gebouw zou gaan „om te pogen een lijn te vinden in deze zinneloze toestand". Toen hem gevraagd werd of hij niet vreesde, dat de politie van de sovjetsec- tor hem zou arresteren, wanneer hij het gemeentehuis zou betreden, antwoordde Friedensburg: „Dat doet er niet toe. Wij moeten het de Berlijners duidelijk maken dat de tegenpartij verantwoordelijk is". De politie uit de sovjetsector van Ber lijn heeft echter hedenmorgen dr Frie densburg de toegang tot zijn bureau in het in de sovjetsector gelegen gemeente huis ontzegd. Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsoen weer gebracht op 200 gram per week voor de leeftijdsgroepen A, B en C en op 100 gram voor de groe pen D en E (kleine kinderen en babies). Deze terugkeer naar het basisrantsoen is noodzakelijk om de consumptie in overeenstemming te brengen met de binnenlandse aanvoer en de import van slachtveeHandhaving van het inder tijd voorshands verhoogde rantsoen van 250 gram per week zou een te grote aantasting van de voorraad ingevroren vlees betekenen, aldus deelt het minis terie van Landbouw en Voedselvoorzie ning mede. Het ministerie van Landbouw deelt mede, dat berichten of geruchten, als zou de rantsoenering van thee per 2 Decem ber worden opgeheven, onjuist zyn De nieuwe bonne'nlijst voor deze week houdt de normale bonaanwijzing voor de gebruikelijke hoeveelheid thee in. s In het jongerenkwartier hield pater Piet Wesseling C.ss-R. gisterenavond een vraaggesprek. Over zijn actie zelf onthulde hij geen bijzonderheden, doch wel kwam naar voren, dat zijn actie geen doel, maar middel is. Immers -het gaat er niet om, de jongeren keurig in de watten ver pakt ergens onder te brengen. Nee, door hen te betrekken in de actie, hoopt pater Wesseling de rem op de zelfwerkzaamheid los te kunnen gooien. Wanneer hem dat lukt (en het gaat er op lijken) is dit de groot ste vooruitgang, welke door jong Ne derland kan worden bereikt. Heinrich Himmler, leider van de vroe gere Duitse S.S., die vergif innam toen hij door de Engelsen in 1945 werd ge arresteerd, is door een zuiveringsrecht bank bij ftjuenchen gerangschikt onder de „grote oorlogsmisdadigers". De recht bank bepaalde, dat alle bezittingen van Himmler zullen worden verbeurd ver klaard. Himmlers weduwe en zijn twee kinderen zullen echter recht hebben op een deel van de bezittingen. (Telefonisch van onze correspondent). De regeringsverklaring:, gisteren in de kamer voorgelezen, bevestigt uit voerig het resumé, dat wij er enige dagen geleden van in het vooruitzicht hebben gesteld. Na geconstateerd te hebben, 'dat de huidige regering de taak van haar voorgangster wil voltooien en bijzondere aandacht wil wijden aan het probleem der werkloosheid, bevestigde Spaak, dat de konings- en de school kwestie naar bijzondere commissies worden verwezen. Wat de koningskwestie aangaat, zeide de premier, dat de regering trouw Te twaalf uur gisteren had Moh. Hatta wederom een bespreking met de Neder-J Se ministers, welke ongeveer een' uur heeft geduurd» aldus meldt Antara. Men gelooft, dat de Neder1*?^ ove^dè tie binnenkort een memorandum besprekingen te Djokja zal opste voor de regering in Den Haag. Hatta heeft tegenover Antara verkjaara, dat alle besprekingen van de laatste viC' dagen een informeel karakter droegen en dat men kwesties in verband met het Ne- derlands-t-Indonesische geschü besproken had. Hatta zei, dat de Nederlandse delega tie vandaag naar Batavia zou terugke ren en daarna naar Nederland zou gaan om een memorandum inzake de bespre kingen te Kalioerang aan het parle ment voor te leggen. Hatta voegde hier aan toe, dat het nog niet bekend was of de Nederlandse delegatie naar Djokja zou terugkeren. Gisterenavond van zes tot zeven uur vond de laatste informele bespreking plaats tussen mr. Sassen en Hatta. Antara meldt nog, dat de, Ned. be legatie heden een verklaring zal afleggen. en zijn ministers zullen vandaag naar Diokja terugkeren voor een kabinetsver gadering. Zij zullen in besloten zitting van het werkcomité een verklaring over de besprekingen afleggen. Antara seint uit Poerwodadi, van repu blikeinse militaire zijde tc hebben ver nomen, dat Zondag zeven leiders van het Front Demokrast Rakjat zijn gear resteerd, nl. Djokosowmo, die militair gouverneur van Madioen werd toen de stad in handen der opstandelingen was „evallen, Maroeto Daroesman. hoofdbe stuurslid van de Partai Kommunis Indo- nesia. Sajogo en vier anderen. Deze aires- taties vonden plaats te Pan^Y5!?.gan' k m ten Westen van Poerwodadi Naar Djokosoejono later aan Antara verklaarde was hij bij zijn a„r^e|-!lr\e ongeveer 200 meier verwijderd v;an,^an: foeddin met wie hij samen de v!u£hth^L<? ondernomen Sjarifoeddm zou zich th,»ns in het moerasgebied bij Klamboe bevin den. UP is al even somber en zegt, dat het" 'er'naar uitziet, dat fie-n geen basis zat vinden voor een hervatting v— formele politieke onderhandelingen A.F.P. daarentegen is voorzichtiger. Dit Franse persbureau is van oordeel dat de afspraak om over bet verloop der besprekingen te Kalioerang geen mededelingen naar buiten te verstrek ken, aan welke afspraak strikt de hand gehouden wordt, geen enkele ernstige prognose toelaat, wat batreft de jongste ontwikkeling der situatie. Ook Sjarifoeddin gevangen Vanmorgen meldde Reuter uit Batavia dat ook Sjarifoeddin thans in jianden van het republikeinse leger is gevallen. Tegelijk met hem werd o.a. gevangen genomen Soeripno, de vroegere gezant van de republiek, die in Praag de over eenkomst tekende met Rusland over de uitwisseling van consuls. Hij had inder tijd' de communistenleider Moeso in de functie van secretaris meegesmokkeld naar de republiek. Gisterenmiddag- hebben de zeven beulen van Amersfoort elk gelegenheid gehad hun laatste woord uit te spreken. De eerste was Berg, die „in het kort" enkele punten naar voren wilde bren- _en en ruim drie kwartier aan een stuk aan het woord was. Hij ontkende deel uitgemaakt te heb ben van Gestapo, S.D. of S.S. en slechts na „hevige protesten" zijn benoeming in Amersfoort te hebben aanvaard. Hier had hij het zo druk, dat hij geen tijd had zich met de gevangenen te be moeien. Natuurlijk had hij nooit zo erg geslagen, dat de doo<J als gevolg optrad. Neen, hij had zelfs extraatjes onder de gevangenen laten uitdelen en ook had hij het plan een ziekenhuis op te rich ten. Jammer genoeg, was daar echter niets van gekomen. Bei-" besloot met de woorden. „Ik heb alles gedaan om het Hof te helpen. Ik heb berouw, diep berouw van alles wat ik gedaan heb en wil de volle verant woording dragen". i Na hem kreeg Kotalla het woord Ook hij had „slechts" executies uit- gevoerd op bevel van hogerhand. K.o- talla bestreed niet de gevangenen gesla gen te hebben, doch was van mening, dat hiervoor redenen, zoals diefstal, aanwezig waren. Hij deed een aanval op sommige ge tuigen, die volgens hem „alles zouden doen om in aanmerking te komen voor een uitkering van de Stichting 1940-45 als oud-illegaal werker maar", zo ver volgde Kotalla, „dat zal niet gebeuren ten koste van mijn leven". Kotalla bes.loot: „Na de oorlog heb ik meer. mishandelingen moeten ondergaan Van de P.O.D.-rechercheurs, dan ik tn de twee jaar, dat ik in Amersfoort was, heb kunnen doen ondergaan. Ze hebben mij voor een vuurpeloton gezet en heb ben geschoten, dat de modder mij om de oren vloog. Tot bloedens tot ben ik mishandeld met gummistokken en Knup pels, maar ik wil geen aanklacht in dienen". Brahm maakte het kort. Hij zei: „Ik heb inderdaad geslagen, maar dan was er bijvoorbeeld in de fouragekamer ge stolen, Zo kreeg ik eens 1800 paar nieuwe schoenen en na een jaar waren er 600 paar spoorloos verdwenen. Wolfl', het Kerstmannetje, was nog kor ter: „Ik. draag de gevolgen van myn daden, maar ontken iemand ooit zo ge slagen te hebben, dat hij daaraan ge storven zou zijn". Van zijn standpunt bekeken had Dberle, de schaapherder, gedurende alle zittingsdagen net zo goed afwezig kun nen blijven. Hij zeide tenminste: „Ik heb nu de volledige zitting bijgewoond maar geen vijf zinnen kunnen verstaan en daarom heb ik niets te zeggen. IK vertrouw er echter op, dat mijn raads" man mijn zaak ten volle behartigd heeft". Alscher voerde tot zijn verdediging aan: „Na al het leed, dat ik en mijn gezin gedurende de oorlog 19141918 in Siberië heb meegemaakt, kunt u mei verwachten, dat ik hartelijke gevoelens had tegenover al wat Russisch was". Ook hij had „nooit" met stok of gummiknup pel geslagen, alleen met de vlakke hand. Alscher had eveneens de grootste spijt over hetgeen gebeugd is. May vertrouwde ten volle op zijn ver dedigster, want hij zei: „Wat ik ter ver dediging zou kunnen aanvoeren, heeft mijn pleitster al gezegd". Het Hof zal in alle zaken tegen de groep Kotalla op 14 December a.s. des morgens om half tien uitspraak doen. Voordat de verdachten aan het woord kwamen, vroeg de president, prof. mr. J. A. Hamel, aan de adv.-fiscaal, mr. B. J. Besier op welke gronden hij zijn doodstraf-eisen heeft gefundeerd. Mr. Besier zeide, dat hij de verdachten m twee groepen had gesplitst, n.i. 1. De verdachten, die deelgenomen hebben aan het fusilleren van de gevan genen (Berg, Kotalla, Oberle, Brahm en May). 2. Alscher en Wolff. „Dat ik tegen de verdachten uit de eerste groep de doodstraf heb geëist, is duidelijk. Dit is mogelijk volgens het besluit bijzondere strafrecht". Over de tweede groep (Alscher en Wolff) zei mr. Besier: „Zij hebben ern stige mishandelingen meermalen ge pleegd, zware mishandelingen de dood tengevolge hebbende. Op dit laatste feit staat volgens het wetboek voor straf recht een maximumstraf van 10 jaar, die met 1/3 verhoogd kan worden als de#handeling meerdere malen gepleegd is en nogmaals met 1/3' als het ambte naren in functie betreft. In totaal zouden- deze verdachten dus volgens het wet boek van strafrecht een straf moeten hebben van ruim 15 jaar. Artikelen van het besluit bijzondere strafrecht nu zeg gen, dat in het kader van het BBS. de doodstraf kan worden gegeven in pevallen, waarin bij behandeling vol gens het wetboek voor strafrecht een straf van minstens 15 jaar kan worden gegeven". blijft aan de verklaring van Maart 1947. Zij is bereid, iedere gelegenheid te baat te nemen, om een grondwettelijke oplossing te vinden van dit „moeilijke en pijnlijke vraagstuk". De regering doet een beroep op allen, opdat de besprekingen, waartoe de koningskwestie nog aanleiding zal geven, in een atmosfeer van waardigheid en van eerbied voor een ieders overtuiging zou den plaats hebben. De commissie voor dit probleem zal zijn samengesteld uit parlementsleden en rechtsgeleerden, die als opdracht zullen hebben, de toepassing te bestuderen van de grondwettelijke be ginselen inzake het uitoefenen der prerogatieven van de koning. Natuurlijk moest ook even over de „repressie-politiek" gesproken worden, nadat de vorige regering op dit punt is gevallen. De regering wil in deze haar verantwoordelijkheid niet ontlopen, zeide Spaak en zij is besloten in nauwe samenwerking met 't parlement te han delen en, in de mate van het mogelijke, voeling te houden met de verzetsorgani saties. Spaak gaf vervolgens toe, dat.de taal- Na vele eeuwen is door een Turkse boer opnieuw de oude schuit van Aarts vader Noë ontdekt. Zwart van ouder dom de ark dan bleek het hout van zodanige kwaliteit, dat er slechts met de uiterste moeite paanders vielen af te slaan. Enfin ge hebt .Vel dat inte ressante verhaal over datviis-scbip gisteravond in onze krant kunnïff: lezen. Wij bouwen woningen van iraaier allure, en schepen van schoner uiter lijk. De beschaving is immers met ,ras schreden" voortgegaan in haar ontw!«fr keling. We maken zeifs vliegtuigen d - luchtschepen, waarin we kunnen etS en drinken, slagen en naar de bioscoop gaan Noë werd destijds met zijn gezin ge red uit de zondvloed, aan de mensheid overkomen om haar wraakroepend zon debe derf. De wereld zal niet meer door water maar door vuur vergaan. Alleen dan ontkomt er niemand. Wee degenen, die dan leven. U herinnert zich de tekst van Zondag nog wel. Die dagen zullen om de rechtvaardigen worden verkort. Doorredenerend mogen we zeggen: hoe meer rechtvaardigen, des te korter zal die eindperiode duren. Doch juist dat aantal rechtvaardigen is voor my het grote probleem. Er zijn natuurlijk vele brave mensen, meer dan in de tijd van Noë. Bij al wat er ech ter op het ogenblik valt te zien en te horen zet zich de gedachte vast: Er moet nog een schepje bovenop. Van godsdienstig en economisch standpunt uitgaande, staan we door de botsing der wereldbeschouwingen en de levenshou ding van individuen voor een chaos, waarvoor bijna geen geestelijke en ma teriële wapenen genoeg zijn aan te dra gen. Welk een taak van medewerken voor de mens, die verder ziet dan zyn be hoeften aan textiel en zyn rechter, op wittebrood! Juist dat verder zien ontbreekt vaak Men wil gaarne meevaren 'n de-redding en behoud brengende wereldark, doch zijn portie bijdragen voor de bouw daarvan, in gebed, studie, geloof, en stuwing is te veel geëist. Wy zijn teveel nog zuiver mens alleen. Dat de ziel der cultuur de cultuur der ziel is met alle daaraan verbonden geluksfactoren ook en dikwijls voor namelijk ten bate van de medemens, ont gaat velen onzer. Ik ben. zo ik ben. Ja, ja. Maar wan neer Noë ook zo had gesproken, had nu niet zyn ark herontdekt kunnen worden. HENK VAN DER MAZE. wetten op gebrekkige wijze worden toe gepast, vooral in de staatsdiensten Hier aan moet een einde komen. Verder zal de regering binnen afzienbare tijd een wetsvoorstel inzake het statuut van de radio-omroep indienen. Grote belangstelling zal de regering to nen voor de sociale, economische en de financiële aangelegenheden. Er moet definitief orde gebracht worden in de openbare, de gemeentelijke en de pro vincial e financien. De werkloosheid zal in hoofdzaak bestreden worden door een aangepaste prys- en Loonpolitiek, 'n dui delijk afgebakende politiek van buiten landse handel, een krachtige houwp li- tiek, een politiek van crediet en een ir.tensifiëring der betrekkingen met de Congo-kolonie. Het debat duurde ies lange uren. Het had een loom verloop. Men voelde het: de schaduw der verkiezingen van het volgend jaar ligt reeds over deze kamer. Tenslotte gaf Spaak nog een toelich ting op de regeringsverklaring. Op de vraag, of de koning nog steeds de ko ning is antwoordde Spaak: „Zeer zeker is de koning nog steeds de koning: ware hij dat niet, dan zo* er geen prins regent zyn" Laten wij kalm voortgaan, vervolgde hij. een oplossing voor deze pijnlijke kwestie te zoeken. Het einde was een votum van ver trouwen in de regering, aangenomen met alle stemmen der twee regerings partijen tegen alle stemmen der libe- rale-communistische oppositie. Dc weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vannacht en morgenochtend lichte vorst be halve plaatselijk in de kustgebie den van de Noordzee en het IJssel- meer. Hier en daar tijdelijk nevel of mist. Morgen overdag overal temperaturen boven het vriespunt en weinig bewolking. Donderdag 2 December: Zon op 8.27 uur. onder 16.32 uur; maan op 10.48 uur, onder 17.21 uur. Pater Cornelius van 't Westeinde van. de Congregatie van St. Framciscus van Sales viert dezer dagen een wel zeld zaam gouden jubileum. Het is begin De cember n.l. 50 jaar geleden, dat hij uit ging als missionaris naar Zuid-Afrika. Patér Cornelius, die van geboorte een l)e Britse, Franse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben op twee punten na overeenstemming bereikt over een bezettingsstatuut voor West Duitsland. Dit statuut zal voor de West-Duitsers in de plaats komen voor het vredes verdrag, dat niet gesloten kan worden wegens de geschilpunten tussen de Russen en de westelijke geallieerden Er wordt in bepaald, welke bevoegd heden aan de Duitsers gegeven zullen worden en binnen welke grenzen Duits land zich economisch zal kunnen her stellen. De twee geschilpunten zijn. dat do Franse de kosten van de' bezetting willen zien gedragen door de afzonderlijke Duit- se staten, ipl.v. door de federale regering, zoals door de Britten en Amerikanen be- i pleit wordt. Verder hebben de Fransen bezwaren tegen een Brits-Amerikaans voorstel, dal een Duitser en een lid van een neutraal land met de geallieerden in het hof van arbitrage zitting zullen hebben, dat uit- spraak zal moeten doen in geval van ge schillen over het bezettingsstatuut Er waren gisteren aanwijzingen, dat de Fransen op deze beide punten bereid zui len zijn tot het doen van enige concessies. Gen. Clay hoopt, dat op de volgende ver gadering van de militaire gouverneurs te Londen op 16 December, algehele over eenstemming zal worden bereikt. Na de oorlog werd door het min. van lorlog een groep van 120 korporaals voor t'e militaire dienst opgeroepen. Van de 39, tie opkwamen, begonnen negen een pro- ■cs tegen de Ned. Staat, omdat zy van oordeel waren, dat hun oproeping in sV yd was met de Dienstplichtwet Onderwijl doken zij onder Een van hen, B de V., werd echter gearresteerd. Hij bracht vijf maanden in voorarrest door. De anderen kwamen na de uitspraak van de Hoge Raad, die hen in het ongelijk stelde, te voorschijn en werden door de Krijgsraad veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden. De V. werd echter veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Thans heeft het Hoog Mil. Gerechtshof de V. veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf met aftrek. kloeke Zeeuw is ging een halve eeuw ge leden het was in de dagen van de tweede Boerenoorlog naar een van de meest onherbergzame oorden van de Unie naar Nomageraland een woestijngebied in heit Noorden. Daar verrichtte hij zeer moeilijke en zware pioniersarbeid, die de grondsiatg werd voor een bloeiend missie werk onder negers en kleurlingen. Enkele dagen geleden is Pater Corne lius ondanks zyn hoge leeftijd van 73 jaar naar zijn missie teruggekeerd en weer boordevol nieuwe plannen aan het werk gegaan. Ook het tweede gedeelte van de vaste tcegangsbrug tot de Noord Oostndder bij Ramspol (Kamperedandi is nu aan gevoerd en geplaatst Dit gedeelte is 93 meter lang en weegt 235 ton Het weg dek moet nog gemaakt worden Men hoopt dat eind Maart gereed te hebben, zodat de brug begin Mei zou kunnen worden geopend. Voor de beweegbare brug hoopt men de bovenbouw onge veer medio Januari te plaatsen. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1