Moeilijke situatie in Indonesië C.V. G. D. brengt rapport uit Misvormd beeld van situatie BLOEDFEEST in Januari 1949 Valse-munt-centrale in Zuid-Europa? Op de Iribune Sovjet-steun aan Ebert-bewind TRAMNET OVER EUROPA Reserve-majoor stond terecht 1 Delegatie Zondag terug Het geheim der 50-dollarbiljetten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen enkele verbetering sedert Juni Interim-regering vóór 1 Januari Nederlandse critiek op rapport van C.v.G.D. Bartholomeusnacht voorkomen Massagraf bij Bondowoso Deense politie had niet ontdekkings-primeur Vorstelijke reünie Alle jongens overzee aan de radio se*- Twee doden bij ont ploffing te Dordrecht Koffie met „slag" 70sie JAARGANG VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 No. 20791 Ministers en de heer Neher gaan vér slag doen in Den Haag Van officiële zijde is bekend gemaakt, dat in overeenstemming met het desbetreffende besluit van de Nederlandse regering, de mi nisters Sassen en Stikker en de heer Neher Zondag naar Neder land tfcrugkeren om verslag te doen van hun besprekingen in Batavia en Kalioerang. Vorming zonder republikeinse deelname? Sabotage- en moordplannen onthuld Z, H, de Paus: „HET IS NU GEEN TIJD MEER VOOR FEESTELIJKHEDEN" GEEN MISTHOORNS NODIG. MARSHATX BEHOUDT ZITN POST Z. H. de Paus tijdens een bezoek aan het astrophys isch laboratorium van Castel Gandolfo; Z. H. laat zich de werking van de spectograaf uitleggen door pater Luigi Gatterer S. J. (gebogen). Niwin stelt origineel Kerst programma samen INBREUK OP SPORTIVITEIT DE CONVAIR-LINER VAN DE K.L.M. STELT ZICH VOOR Bijna geen tijd voor een kopje thee De „Queen Elisabeth", na veertien dagen te Southampton opgehouden te zijn door staking en daarna door de mist, kiest na al deze vertraging het zeegat. KARL CONTRA FRITZ EBERT DE NEDERL. MILITAIRE MISSIE TE BERLIJN Auto's gesmokkeld VED. SCHIPPERS.ALMANAK 1949 MORGEN OPKLARINGEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week Directeur'. J KUIJPERS y Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSER O.P.v LEO J M HAZELZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hpogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden tl.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. t Gisteren is te Parijs het vierde interim rapport aan de Veiligheidsraad uitge bracht door de Commissie van Goede Diensten in Indonesië, voor publicatie vrijgegeven. Het rapport geeft een over zicht over de periode na 11 Juni 1948 In de inleiding geeft de commissie een beoordeling van de huidige situatie Hier aan ontlenen wij: „Ondanks de pogingen van de leden der commissie om een basis te vinden voor oplossing van het Indo nesische probleem op basis van de Ren- ville-overeenkomst. is er geen enkele vooruitgang geweest sedert het derde interimrapport van Juni. De vertraging in de oplossing van het politieke geschil heeft 4 belangrijke consequenties gehad: a. Een verslechtering van de econo mische situatie binnen de republiek, en een vertraging der economische rehabili tatie van Indonesië als geheel; b. Een toenemen van politieke moei lijkheden binnen de republiek; c. Een toenemen van de politieke span ning tussen de twee partijen; d. Een toenemende spanning betref fende de wapenstilstand, met als gevolg de mogelijkheid voor een algehele mis lukking van de bestandsovereenkomst De blokkade Naar aanleiding van punt a. zegf de commissie o.m.: „De Ned.-Indische han delsbepalingen betreffende geheel Indo nesië hebben zekere administratieve moeilijkheden in verband met het uit geven van handelsvergunningen tot ge volg. De republikeinse autoriteiten zijn niet bereid stappen ondernemen voor het verkrijgen van deze vergunningen, welke naar hun inzicht een erkenning zonden impliceren van de Ned.-Indische regelingen. Deze ,actorcn hebben de nor male handel van en naar de republiek bUna geheel tot stilstand gebracht. Uit informaties, die de commissie ontving ge durende haar reizen in de republikeinse gebieden van Java en Sumatra en die zij ontving van haar militaire waarnemers is gebleken dat de economische situatie in de republiek thans critiek is De cultures en ondernemingen zijn verwaar loosd De tegenwoordige economische situatie in de republiek leidt eveneens tot ernstige vertraging in de economische rehabilitatie van geheel Indonesië, welks producten zeer belangrijk zijn voor het economisch herstel in de wereld. Politieke situatie Naar aanleiding van punt b zegt de commissie dat de vertraging in het be reiken van een politiek accoord het repu blikeinse bestuur voor grote interne poli tieke moeiliikheden heeft geplaatst Zij voegt hieraan toe. dat de republiek met grote bezorgdheid gadeslaat hoe de N°d regering is voortgegaan met besnrekin- gen met vertegenwoordigers van niet- republikeinse gebieden in Indonesië en de politieke organisatie van onder Neder landse controle staande gebieden heeft aangemoedigd De status van deze ge bieden blijft bepaald volgens de rege lingen van de Renvil e-overeenkomst en de republiek hec de vrees uitgedrukt, dat de Nederlandse oolitiek gerieht is op de vestiging van een federale interim- regering voor Indonesië zonder deelne ming van dc republiek. Bij punt c tekent de commissie aan: .Gezien bovengenoemde omstandigheden is er een merkbare toeneming van poli tieke spanning tussen partiien. welke ge aceentueei'd is loor gebeurtenissen als de opium-affaire en de uitwijzing van renu- blikeinsp amhtenaren en door de alge mene tendenz van de pers om kleinere 'neidenten op te blazen Naar aanleiding van punt d merkt de commissie op. dat het toenemend aantal bestandsehendingen getuigt, dat er een nauwe betrekking bestaa* tussen het na komen van de wapenstilstandsovereen komst en een succesvolle vooruitgang in de politieke besprekingen. In Bondowoso is vanmorgen de regent van Banjoewangi geïnstalleerd als wali negara van de Staat Oost-Java De plech tigheid werd bijgewoond door de hoge vertegenwoordiger van de Kroon. dr. Beel en de Ned Kamerleden die op het ogenblik in Indonesië vertoeven Dr Beel heeft in een toespraak o a verklaard dat het de uitdrukkelijke be doeling is van de Ned regering dat de voorzieningen voor een federale interim regering voor 1 Januari a s van kracht worden Deze datum is .magisch" gewor den voor de Indonesiërs en zij zien er met verlangen naar uit. zo zeide hij. Naar het oordeel in Nederlandse offi- c'ële Kringen geeft het rapport der C v G D een op essentiële punten onvolle dig en daardoor een misvormd beeld van de huidige situatie in Indonesië Het is inderdaad waar dat na het verschijnen van het derde interim-rapport geen vooruitgang naar een politieke oplossing van het geschil valt te besppuren D° politieke onderhandelingen hebben ech ter tot op 23 Juli .948 doorgang gevon den. De republikeinse delegatie heeft De dienst voor legercontacten meldt, dat uit een nader verhoor van de onlangs bij Garoet gearresteerde Japanner Aoki alias Aboebakar. is gebleken, dat hij uit Diokja instructies had ontvangen waarin stond, dat de eerste Januari de onafhan kelijkheidsdag moest worden voor ge heel Indonesië. Alle personen, behorend tot eenheden van de T.N.I. dan wel tot de ongeregelde strijdorganisaties, moesten in dienst tre- „Het is nu geen tijd meer voor fees telijkheden", aldus Z.H. de Paus tot zijn onmiddellijke omgeving, die ter ge legenheid vai Zijn aanstaande gouden priesterjubileum een reeks feesten wil de organiseren. De wereld verkeert nog in een wapenstilstandsperiode en de Kerk laat nog steeds de gelovigen bidden voor de totstandkoming van een werkelijke wereldvrede. Ook het feestelijk karakter van de ko mende Kerstplechtigheden te Rome zal zeer beperkt worden De nadruk zal voor namelijk worden gelegd op gebed en lief dadigheid. Op 24 December zal Z.H. zoals gewoon lijk, des morgen: het H. College^van Kar dinalen ontvangen en een toespraak hou den, welke door radio Vaticana wordt uit gezonden. De H, Vader zal de Midder- nachtmis opdragen in de stilte van zijn particuliere kapel. Slechts Zijn verwan ten en enige intieme vrienden zullen daarbij tegenwoordig zijn. De Pauselijke Hulpverleningscommis sie zal pakketten distribueren onder de arme kinderen in Italië en de noodlijden de gebieden daarbuiten. „De Wolkenridder", het personeelstijd- schrift van de K L M vertelt de vol gende vermakelijke historie: Het gebeurde dezer dagen dat VVO (de Verkoop Vervoer-Organisatie van de K L M de inkoop Organisatie op dracht gaf :wee miskoffers aan te schaf fen Degene die deze opdracht doorgaf aan de 'betrokken afdeling in Amsterdam bracht deze koffers in verband met mist en bestelde dus 2 mistkoffers. Wat? zei Amsterdam, mistkoffers? dat is natuurlijk een schrijffout, ze bedoelen misthoorns. En zo geschiedde het, dat Amsterdam aan V. V. O. een brief schreef dat men van oordeel wAs, dat V. V. O. het best buiten misthoorns kon stellen en dat de opdracht dus niet doorging President Truman heeft op een persconferentie verklaard dat George Marshall er op zijn verzoek in toege stemd heeft minister van buitenlandse za1"»' te hliiven Alle kabinetsleden overigens hadden er;„ .„„ctornd tr. functie te blijven Op vraas wat ziin hnud'ne zou zijn ten tpz'óhte van de democratische dissi denten die zich tegen het program voor de wetgeving ter verzekering van de burgerrechten der negers in de Zuide lijke staten verzetten, zeide hij, dat het huis van afgevaardigden zelf moest uit maken. welke rol deze „rebellen" in het nieuwe congres zouden spelen. d'en bij Ned. bedrijven, fabrieken, spoor wegen, het bestuur, op kantoren enz om op 1 Januari een verzet op grote schaal te kunnen beginnen Een deel der beno digde mensen zou reeds thans in deze bedrijven zijn geïnfiltreerd Alle Neder landers en de met hen sympathiserende Indonesiërs en anderen moesteO worden vermoord en er moest een grootscheepse sabotage plaats vinden om de productie te verminderen West-Java zou in twee delen worden verdeeld, een westelijk en een oostelijk rayon Voor het westelijke rayon stonden 10 000 man ter beschik king. voor het Oostelijke 15 000 man Volgens Aoki zouden de voor de op stand aangewezen leiders op het ogen blik nog te Diokja zijn De dienst voor legercontacten meldt, voorts, dat een in Oost-Java gevangen genomen officier van de T.N.I tijdens een verhoor mededeelde, zich in opdracht van de republiek naar Nederlands ge bied te hebben begeven Deze officier gaf inlichtingen over de reeds eerder gemel de bijeenkomst te Dampit. alwaar de or der voor de infiltraties werd uitgegeven- In Tasnan. ongeveer tien kilomete' van Bondowoso is een massagraf open gelegd In het graf bevonden zich de stoffelijke overschotten van achtendertig mannen en twee vrouwen van Europese landaard die in 1942 door de Kemneitat werden geëxecuteerd Zij zullen op het ereveld Kembang Koening in Soerabaia worden bijgezet teen aan de agenda-commissie medege. deeld. dat zij voor een met verder ge limiteerde periode uitsluitend onder werpen wilde bespreken, dit betrekking hadden op de nakoming van het bestand De vier belangrijke consequenties waarvan het rapport spreekt zijn niet uitsluitend toe te schrijven aar. vertra ging in het bereiken van een politiek accoord In dit verband wijst men er van Ned zijde, op, dat de verslechtering van de economische situatie binnen de republiek voor een groot deel is toe te schrijven aan het ontbreken van een ge zond bestuur tn de gebieden van de re publiek En ook de houding van de re publikeinse autoriteiten, die. zoals het rapport zegt. ..niet bereid zijn stappen te ondernemen om de vereiste handels vergunningen te verkrijgen" vindt men van Ned zijde toch bepaald niet een „gevolg van de vertragingen in het be reiken van een politiek accoord'' In dit verband verzuimt de inleiding te vermelden, aldus de mening in genoem de kringen, dat het Ned voorstel voor een regeling van het goederenverkeer door de republikeinse delegatie in haar schrijven vSn 21 Juli j.l werd verworpen Met betrekking tot het tekort aan voed selvoorraden, waarover het rapport spreekt, wijst men er op. dat de regering van Indonesië bij twee gelegenheden, n.l op 29 Juli en 2 November, de nodige hulp heeft aangeboden I.i het laatstgenoemde geval, dat ook aan de C v G D ter ken nis werd gebracht, heeft de republ re gering het aanbod echter afgewezen. De voltrekking van het huwelijk tus sen gravin Ludovica Calvi di Bergolo, kleindochter van wijlen koning Victor Emanuel van Italië, en Robert Gasche zoon van een Zwitsers textiel-fabrikant v/elke plaats had in de kerk van het H. Hart te Alexandrië. werd bijgewoona dooi twee sx-vorsten en drie voormalige vorstinnen namelijk ex-koning Umberïe van Italië, de 11-jarige ex-troonopvo.ge- van Bulgarije Simeon en de voormalige koninginnen Elena van Italië, Joanna van Bulgarije en Geraldine van Albanië Naar aanleiding van de berichten over de ontmaskering van een valse-munters bende door de Deense politie, verneemt het A.N.P. nog het volgende: De in Kopenhagen opgespoorde valse 5C-dollarbiljetten waren handig nage maakt, maar toch nog goed als verval singen te herkennen De echte dollar biljetten worden namelijk getekend in staalgravure en dan in diepdruk ge drukt, de valse echter in vlakdruk. Bo. vendien werden vele kleinere afwijkm gen geconstateerd en ook verschilde het papier in kwaliteit en d'kte. Deze bil jetten bevinden zich thans in de kluis van de dienst ter bestrijding van falsifi- caten van de internationale criminele politie-commissie. waarvan het bureau in Den Haag gevestigd is. Met een dik blauw stempel heeft de Kopenhaagse politie er „falsk" (vals) op gedrukt. Naar bovenvermelde dienst mededeel de, heeft de Kopenhaagse politie niet de „primeur'' van de ontdekking jran het bestaan van deze valse 50-dollarbiljetten Op 5 December 13-,.-.wam uit Stock, holm het bericht, dat aldaar twee valse dollarbiljetten ontdekt varen. Het bu reau. dat volgens internationale afspraak dergelijke zaken onderzoekt (de dienst ter bestrijding van falsificaten in Den Haagi bestudeerde de vervalste biljet ten zeer nauwkeurig en gaf in zijn or gaan. „Counterfeits and forgeries". Jat in Nederland wordt uitgegeven, in de aflevering van Mei 1948 een gedetailleer de beschrijving van de biljetten. Dit orgaan bestemd voor de politie van alle landen alarmeerde dus in de gehele wereld dc politie en ook banken en reisbureaux Hetzelfde soort bankbiljetten werd la ter nog ontdekt in Bern, Washington. Den Haag. Amsterdam, Nijmegen, Bata via (11 stuks). BrusseL Züricb en Lu- zern In Frankrijk zijn er reeds duizen den in beslag genomen. Onlangs werden te Parijs weer verschillende personen gearresteerd, die de biljetten nadden verspreid De Nederlandse poiitie-ambtenaren van de dienst ter bestrijding van falsi ficaten zijn reeds maandenlang bezig met het onderzoek naar de oorsprong van deze valse dollarbiljetten. De druk kerij bevindt zich waarschijnlijk ergens in een Zuid-Europese staat De biljetten zijn met afkomstig van de valse-munt- centrale van Himmler, want daar waren voor zover bekend, geen -ervalste dol lars voorradig, doch Engelse ponden. De personen, die. volgens de uit Ko penhagen afkomstige berichten, deel uit maakten van de valse muntersbende zijn zeer waarschijnlijk geen Nederlanders en ooi: geen Duitsers, gezien de wijze waarop zij hun naam. nationaliteit en beroep in het gastenboek van de hotels, waar zij verbleven, hebben ingevuld. Over de verdere resultaten van dit on derzoek. dat nog geruime tijd duren kan, konden geen nadere mededelingen wor den gedaan. Het directe onderzoek schijnt zich. naar U P uit Brussel meldt, verplaatst te hebben' naar Antwerpen De Belgische politie nad gisteravond haar netten ge spannen over het gehele gebied tussen Antwerpen en Hasselt om de twee leden van internationale bende te pakken te krijgen die zich naar haar overtuiging in een hotel in An'werpen hebben laten inschrijven, joch dit hebben verlaten, vóór de Belgische politie tot arrestatie kon overgaan. (Van onze redacteur) Onze jongens in Indië zullen, zoals we onlangs hebben gemeld, dit jaar een Kerst- en Nieuwjaarsprogramma te horen krijgen, dat afgestemd is op hun eigen -provincie van herkömst in Neder land. De Niwin heeft daartoe in elk der elf provincies een programma opgeno men aanvangende met carillonspel en. dat voorts bevat een toespraak van een der vooraanstaande figuren uit de provincie, muziek en zang, uitgevoerd door plaatse lijke of regionale verenigingen en ten slotte persoonlijkt groeten van familie leden. De tijdsduur van deze program' ma's is ongeveer een half uur en laat niet toe aan alle gegadigden voor per soonlijke groeten een beurt te geven. Per provincie konden slechts 10 a 12 families daartoe worden uitgenodigd. De programma's zijn opgenomen op de sound-mirror of magnetofoon, een Ame rikaanse vinding, waarbij langs electro- magnetische weg de geluidstrillingen op een papierband met ijzerharde laag wor den vastgelegd en weergegeven. Een proefje, dat de Niwin ons van deze opnamen deed horen, moet uitne mend geslaagd genoemd worden. Deze Kerst- en Nieuwjaarsprogram ma's zullen in Indië door een 8-tal sta tions worden uitgezonden. Maar wat hebben de jongens op de buitenposten aan deze uitzendingen, wan neer ze geen ontvangtoestel hebben, zal men vragen. In Indië zijn ongeveer 2000 buitenposten en de Niwin heeft al ge zorgd, dat er een 1500-tal een ontvangtoe stel bezitten Dank zij de Niwin-radio- actie zijn reeds een aantal toestellen on derweg om de 500 overige posten te voor zien. De eerste 30 zullen een dezer dagen te Batavia aankomen. O De burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. J, d'Ailly. heeft het ere voorzitterschap aanvaard van het ini- tiatiefcomité „Vrienden van Neder landse toneelschrijvers". Dit comité zal in het komend voorjaar enige oor spronkelijk Nederlandse stukken doen opvoeren. Al zijn wij nog, om een recent Analy tisch woord na te zeggen, lang niet „om zeep", het moet ons toch bevreemden, dat terwijl wij (met een taalkundig grote S> voor een paar dagen aan dok tersbanden zijn gelegd, de doodgewone supportertjes die met stukken ijzer op spelershoofden meppen (Beesd j.l. Zon dag), het eeuwig leven schijnen te heb ben. Wij zouden het daarbij kunnen laten, ons er met een ,,'t is goed bedoeld" van kunnen af maken, ons met 'n verwijzing naar het medisch advies nog een keer kunnen omdraaien, maar U zoudt dat niet nemen. Het is al erg genoeg, dat de gro te toesohouwersruimten van Neerlanös sport-arena nr. 1 (Stadion Feijenoord) nu al op de kop af twee maanden leeg staan; laat ons daarom deze Tribune niet eveneens verwaarlozen. Daarom herinneren wij ons het bericht van j.l. Dinsdag over de uitslagwijziging van de Ronde van Nederland. Na pre cies een half jaar komt men ons nu ver tellen, dat niet de LuxemDurger Gold- schmidt maar de Belg Rogiers de win naar van deze Ronde is. Wij houden niet van dergelijke Sinterklaas-surprises; ze zijn ons te oudbakken. De situatie ligt ons nog vrij goed in het geheugen. Het was in de tweede etappe. GroningenEnschede, van deze Ronde, dat zich een incident voordeed. Zes vluchtelingen, o.w. Goldschmidt, on ze landgenoten Vooren en Hopstaken, en verder twee Zwitsers en een Italiaan, lagen 50 kilometer voor de finish ette lijke minuten vóór en hadden de over winning practise!) in de zak. Op dat mo ment echter werden zij door een vergis sing van enige route-commissarissen .,de hei" ingestuurd. Toen zij eindelijk weer op de goede weg waren aangeland, ia- gen zij in plaats van ver aan de kop ver aan de'staart. De wedstrijd-commissarissen namen een redelijke beslissing: de onfortuinlijke zes werden ex aequo met een zelfde tijd als de etappe-winnaar geklasseerd. Ten slotte hadden de renners hun fout niet aan zichzelf maar uitsluitend aan de or ganisatie te wijten. Even was er rumoer in het Belgische kamp, maar het was spoedig gesust. Niemand die meer aan het incident dacht. Dat was in Mei. Nu komt in.... Octo ber de Belg Rogiers met een protest aan. Het is internationaal reglementair niet geoorloofd tijdsvergoeding voor ver keerd riiden te geven. En dus was het voor de Nederlandse Wieier Unie, onder welker auspiciën deze Ronde van Ne derland uiteraard werd verreden, uiterst moeilijk om het protest af te wijzen. Een keer te meer zegevierde de letter over de geest. Wij vinden het een vervelend geval. Niet alleen is ïiet in noge mate ontsie rend voor de sportieve opvatting?# maar ook een uiting van lelijke naijver in de mooie BeNeLux. Kunnen wij het helpen, dat de inbreuk wéér van Belgische zijde komt? SUPPORTER. Amsterdam-Parijs, binnen liet uur; een paar uur nodig voor Stockholm; Londen is nog maar een sprongetje. Nauwelijks hebt IJ Uw krantje wat doorgekeken, of het is ai weer: maak dc riemen vast en sigaretten uit, en IJ zit in een andere Europese hoofdstad Zo snel is de Convair-liner. een nieuw twee-motorig toestel, dat dc K.L.M thans ook in gebruik heeft (in Sept kwam de eerste machine) en ze hoopt de vijf waarover ze nu beschikken kan, binnen niel al te lange tijd uit te breiden tot twaalf stuks Eigenlijk betekent dit een kleine revo lutie in hel dienstregeling-schema voor Europa Het gapt alles nog een beetje vlugger soms zelfs wel twee beetjes en Europa wordt op die manier een uitge breid tramnet. We hadden gisterenmiddag de gelegen heid eens met deze nieuwe lieveling van de K.L.M. kennis te maken. Zo noemde gezagvoerder Van Ulsen deze machine 1 en waarom zouden we Van Ulsen niet geloven? Maar we moeten er onmiddel lijk bij verklaren, dat zijn liefde niet standvastig is (en mogelijk ook die van de K.L.M.): ze raken daar altijd onmid dellijk verslingerd aan een vliegtuig, dat weer wat nieuws te bieden heeft of nog wat sneller is of mogelijk een hupser kleedje aan heeft! In ieder geval: we kunnen begrijpen, dat gezagvoerder Van Ulsen zoveel goeds oVer de Convair vertelde, alsof hij hem stond te verkopen, zoals hijzelf al op- merkte, wij kunnen begrijpen dat de marconist bii elke vlucht een telegram aan de Consolidated Vuitee-fabrieken in San Diege (Californië) wil sturen om dat de o'iTt werpers van deze linër ook eens aan hèm gedacht hebben en hèm een stukje uitzicht op de wereld gegund hebben. Snel in hoger sferen Wat ons het meest trof bij een korte vlucht met deze machine, die er ietwat gedrongen uitziet, waren eigenlijk het begin en het eind. De start: het is hier niet nodig om eens goed te gaan kijken „of-ie al los is". Binnen enkele secon den na het onmerkbare loskomen zit men al vele, vele meters hl de lucht en men is op 250 meter voordat men het goed relaliseert. De stijgsnelheid is hier be duidend groter dan bij elk ander toestel en is eigenlijk alleen te vergelijken met de klimcapaciteiten van een militaire jager. Bij de daling is de landingsuit loop sterk bekort, doordat de bladen van de schroeven automatisch verstelbaar zijn, schroeven, die by de uitloop plot seling als het ware kunnen gaan „duwen" in plaats van „trekken". We tikten Leiden even aan, langs het strand in de richting van Scheveningen laag vliegend om de snelheid even te controleren daarna een knikje voor Den Haag en in één ruk rechtdoor terug naar het nest. terwijl de automatische piloot zijn werk deed. Een kombuis is er met een outillage, waar menige huisvrouw jaloers op zou worden en de enige klacht van de ste wardess is: het toestel is zó snel dat wanneer we tn Londen opstijgen, ik byna geen tijd heb om alle passagiers een kopje thee te bezorgen voor dat we op Schip hol neerstreken. Een paar technische bijzonderheden voor de liefhebbers: de Convair kan 30 tot 40 passagiers vervoeren, is speciaal ontworpen voor de kortere trajecten, vliegbereik 1700 k.m., kruissnelheid 450 k.m en heeft een drukcabine Het ziet er verder van binnen uit als een salon, met stoelen, die men verstellen kan om zo lui mogeiyk te zitten etc Bepaald revoiutionnair is de nieuwigheid van het gebruik van de uitlaatgassen ter vermeer dering van de snelheid, deze uitlaatgas sen worden door een straalaggregaat ge leid dat achter elke motor is aangebracht. De met een snelheid van 2400 k.m per uur uitstromende gassen geven het vlieg tuig een extra stuwkracht van 255 k.m. Resultaat: snelheidsverhoging van 19 km. per uur. De Convairs hebben nog geen namen, maar ze zullen waarschjjniyk genoemd worden naar bekende Nederlandse schil ders. Waarop dadelijk iemand zei: jullie vergeten Van Meegeren toch niet?' Kolonel Alexis Yelisarof, de plaatsver vangende sovjet-Russische commandant te Berlijn, heeft Geschke. de organisator van de vergadering van Dinsdag j.l.. als resultaat waarvan een nieuwe magistra tuur werd benoemd in de Oosteliike sec tor van Berlijn, een schriiven doen toe komen, waarin hij verklaart, dat het sovjet-Russische commando te Berlijn de „voorlbnige democratische magistratuur van groot-Berlijn erkent als het enige wettige bestuur van de stad". De brief van Yelisarof, welke door het officiële sovjet-Russische nieuwsbureau is genubliceërd. is 'n -ntwoord op Geschke's verzoek om erkenning van de nieuwe magistratuur, dat twee dagen geleden tot alle vi.er de bezettende mogendheden is gericht. De Westelijke commandanten hebben natuurliik een tegenovergestelde gedrags lijn gevolgd. „Totdat gezamenlijke vrije en democra tische verkiezingen zijn gehouden, welke het sovjet-commando als in nabije toe komst noodzakelijk blijft beschouwen, zal j het sovjet-Russische commando dt voorlopige democratische magistratuur van groot-Berliin als 't enige wettige be stuur van de stad 't Sovjet-commando zal de voorlopige demoeratisehe magistratuur alle bijstand en steun verlenen, die nodig zijn ter uitoefening van haar functie in hei belang van de bevolking", aldus de brief Rias. het Berliinse radiostation in ie Amerikaanse zóne, meldt, dat de vier sociaal-democratische burgemeesters van stadsdelen in de sovjet-Russische sector van Beriyn hun ontslag hebben aange boden na de instelling van een Oostelijk stadsbestuur. De christen-democratische gemeente raadsleden van stadgedeelten in Oost- Berlijn hebben eveneens hun ontslag in gediend. Karl Ebert, de broer van de eerste Voor de Krijgsraad te velde te Rot terdam stond gisteren de 43-jarige voormalige reserve-majoor bij de mili taire missie te Berlijn, J. P. N„ uit Wassenaar terecht wegens overtreding van het deviezenbesluit 1945. Deze overtreding hield in, dat verd. zonder vergunning van de Nederlandse Bank, drie auto's in Berlijn had gekocht of verkregen. Voorts was% hem nog ten laste gelegd een invoervergunning van de Centrale Dienst voor in- en uitvoer en nationalItcitsbewijzen voor de drie auto's op onrechtmatige wijze te heb ben verkregen. De krijgsraad achtte zich onbevoegd terzake van het laatste punt, terwijl de auditeur-militair mr. A. M. Baron van tmhoff wegens het eerste feit C 25.000 boete, subs drie maanden hechtenis eiste. By de behandeling van de zaak bieek. dat ondanks het uitdrukkelijk verood van hel hoofd der militaire missie te Berlijn gen Iluender inzake de ruilhandel, verd van een te Beriyn woonachtige Nederlan der voor R.M 40.000 twee auto's bad ge kocht. Voorts had hij met een Bulgaar tegen levensmiddelen, een oud pak en drie paar gedragen schoenen, een B.M.W.- anto geruild. Nationaliteitspapieren wist N. tydens zijn verlof In Nederland te be machtigen. Daarna smokkelde hij de wa gens over de grens. Twee er van vér- kocht hij tegen 10.000.—. In zijn requisitoir zeide mr Baron van Imhoff. dat de stelling „frauduleus invoe ren helpt bij onze wederopbouw" geens zins opgaat. Later wordt ons de dollar rekening aangeboden en moeten wy be talen. De overtreding van verd. betekent voor de staat een niet gering deviezen- verlies. De verdediger, mr. T. Bakker zei, dat kort na de oorlog de algemeen gangbare opvatting was geweest, zoveel mogelijk goederen Nederland in te voeren, daar dit een Nederlands belang zou zijn. Als men de kwestie UdinkTen Kate in Twente beziet, dan ziet men ook daar, dat de autoriteiten officieusaan de frauduleuze invoer uit Duitsland meewerkten. Deze zaak is indertijd geseponeerd. Ook in dit geval had hy, de verdediger, er op aan gedrongen de zaak te seponeren en hy verwonderde er zich over. dat van deze overtreding zoveel werk is gemaakt. Waarom is verd. ook niet ten laste ge legd. dat hij grote hoeveelheden medische apparaten en instrumenten heeft geïm porteerd Voorts bracht de verdediger nog naar voren, dat verd. nooit militair is ge weest. N„ die oorspronkelijk amotenaar bij het departement van Overzeese Ge biedsdelen is geweest, is tot res.-majoor bij de Missie benoemd. De benoeming is echter nooit bekrachtigd. Hij verzocht de krijgsraad de directeur van het deviezen- kantoor der Nederlandse Bank en de ge wezen majoor Coert te horen, alvorens op 15 December a.s. uitspraak te doen. burgemeester van Oost-Berlijn, Fritz Ebert, heeft een beroep gedaan op de Berlijners, om aan de verkiezingen in de Westelijke sectoren van de stad deel te nemen. Hq riep de Duitsers op om te stemmen „op de partij van de eerste rijkspresi dent (Ebert), de man. die zqn leven gaf voor de vrijheid". Ook de Berlijnse brandweer is thans gesplitst, daar de sovjet-Russische autori teiten Willi Engelbert, die lid is van de socialistische eenheidspartij, tot hoofd van de brandweer in de sovjet-sector van Berlijn hebben benoemd. Engelbert heeft de 12 brandweerposten, die onder zijn controle staan, opgedragen geen gevolg te geven aan brandmeldin gen uit de Westeiyke sectoren. In de machinekamer van een ln aan bouw zijnd tankschip op de scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht heeft gis terenavond een explosie plaats gehad, die aan twee personen het leven heeft ge kost. Een olie-reservoir sprong uit elkaar, tengevolge waarvan een zekere v. D. uit Rotterdam op slag werd gedood, terwijl twee andere personen F. Z. en W. P. zeer ernstig gewond naar het gem. ziekenhuis aldaar moesten worden vervoerd. Inmid dels is ook W. P. aan zijn verwondingen bezweken. Een brandje, dat door de ontploffing ontstond, kon spoedig geblust worden. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen, de aflevering van huishoud-, koffie- en slagroom weer toe te staan. Met Kerstmis of Nieuwjaar zal dit echter nog niet kunnen geschieden, zulks in ver band met de geringer winterse melk productie, waarbü nog komt, dat in de winter het vetgehalte van de melk in de regel lager is. Waarschijnlijk zal het daarom wel voorjaar worden eer we kof fie of aardbeien met „slag" zullen mogen consumeren. Dezer dagen ontvingen wij een exem plaar van de Nederlandse Sehippejs- Almanak 1949, uitgegeven door Born's Uitgeverij N.V. te Assen. Het is het jaarboekje der Koninklijke Schippers vereniging „Schuttevaer" en bevat tal van wetenswaardigheden* welke voor de binnenschipperij van heel veël nut zijn. Op grond hiervan bevelen wij het dan ook gaarne aan. w eerbericht De weerverwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen, later flinke opklaringen. Matige, langs de kust nog nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. Zaterdag 4 December: Zon op 8.29 uur, onder 16.31 uur; maan op 12.22 uur, onder 19.35 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1