Gevaren in onze financiële huishouding Varende Handelaren in valse dollars Surprises van de regering i West-Berlijn als steunpunt der geallieerden Gong 5 CHINA voor steeds groter chaos Stille getuigen Weerbericht j Te weinig geld voor consolidatie van de vlottende schuld Verkiezingszondag in een sfeer van spanning DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In elke sector Mijndetector graaft zilverschat op Vissers omgekomen Reeds duizenden biljetten Schip met vluchtelingen explodeert Hitier liet Todt liquideren Thee op 1 Januari De gulden bijslag van de bon Regering koopt klei- aardappelen Met Kerstmis een extra onskaas Extra-kinderbijslag In Maastrichtse bedrijven Emmaüsgangers" toch eeu echte Vermeer LAGEN Extra zorg voor veiligheid MevrTsjang sprak met Marshall van een Middeleeuwse veldslag Dê opgravingen te Gramsbergen De missies in China Overnemingsprijzen van best slachtvee verhoogd 70ste JAARGANG ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 No. 20792 honderden millioenen nodig Tekorten en langlopende leningen Investeringscertificaten een zware last Schip in sneeuwstorm aan de grond TREINBOTSING BIJ BERLIJN Mevrouw Tsang Kai Sjek werd na aankomst op het vliegveld bij Washington verwelkomd door ynevr. Marshall, echtgenote van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. werden in beslag genomen HET TEHUIS der lachende lepralijder? ONZE MARINE 3000 doden? VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Fritz Ebert spreekt de menigte toe na zijn zogenaamde verkiezing tot Oberbuergermeister der Duitse hoofdstad. Achter hem staat Wilhelm Pieck, leider van de Duitse, communistische partij; rechts Roman Crwalec, eveneens nieuw „gekozen" lid van het communistische stadsbestuur. SURPRISES (Van onze correspondent). Ais diepe voren in het omgeploegde land snijden de bruine, drabbige veenkanalen door de Noord-Oosthoek van Overijsel en als kolossale molshopen verrijst daar de turf uit de grond. Almelo is het laatste punt van Twente's bevolkingscentra; de grens waar het Twentse landschap zijn bekoring verliest. Want verderop liggen de vlakten van Vriezenveen, Hardenberg en Gramsbergen. Uiterlijk een verlaten en arme streek, waar de bodem echter kostbare schatten verborgen houdt, die ons honderden jaren terug voeren in de historie. Stille getuigen OVERWEGEND DROOG WEER DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat L, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij gelegenheid van de Algemene Be raadslagingen over de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949 heeft de heer Hofstra. gezien de gevaren, welke z.i in een te grote vlottende schuld schuilen, er bij die minister van Financiën met kracht op aangedrongen over te gaan tot con solidatie van vlottende schuld in een niet te verre toekomst. Enkele andere Kamerleden spraken -in dezelfde geest Minister Lieftinck heeft in verband hiermede gewezen op de consolidatie, welke reeds heeft plaats gehad en plaats vindt als gevolg van de inning der bijzondere heffingen, zomede als gevolg van de inschrijving op 3 pet. investeringscertificaten in het kader van de afwikkeling der geldzuivering, het geen een vermindering van de portefeuil le schatkistpapier der banken tot gevolg heeft. Volgens Lieftinck doet men goed tie betekenis hiervan niet te onderschat ten. Hij deelt niettemin de opvatting, dat wij „op dit punt diligent" moeten zijn. Wij moeten daarbij echter het juiste moment kiezen. „De huidige omstandig heden lijken hem niet bijzonder geschikt om tot consolidatie over te gaan" Wij menen dat het zin heeft de vraag onder het oog te zien of er in 1949 wel mogelijkheden zullen zijn om tot conso lidatie over te gaan. In de Millioenennota 1949 werd het teko. van het Landbouw- Egalisatiefonds voor 1949 geraamd op ƒ364,8 millioen, ei i bedrag dat wel wat lager zal worden als gevolg van de in middels doorgevoerde subsidieverlagin gen, welke groter zijn dan aanvankelijk in het voornemen lag. Voor «de Buiten gewone Dienst II (kapitaaluitgaven en -ontvangsten) werd een nadelig saldo be groot van 294 millioen. Bij de uiteenzet ting t.a.v. het monetair effect kwam Lief tinck na behandeling van de verwachte kasontwikkeling in 1949 tot de conclusie „dat zich in 1949 geen belangrijk kas- tekort meer zal voordoen" en dat de ont- werp begroting 1949 per saldo geen in flatoire bedreiging van betekenis meer zal opleveren. In die M. v. A. deelde Lieftinck in ant woord op een vraag mede, dat het z.i. in beginsel wenselijk is het tekort van het Landbouw-Egalisatiefonds en het nadelig saldo van de B.D. II te financieren door langlopende leningen „Of dit ook inder daad mogelijk zal zijn, zal afhangen van de toekomstige verhoudingen op de kapi taalmarkt, die op dit moment uiteraard nog niet kunnen worden voorzien" Ge zien deze laatste uitlating menen wij te moeten aannemen, dat de uitlating in de Millioenennota, dat er tn 1949 geen be langrijk kastekort meer zal ontstaan be trekking heeft op de uitgaven, exclusief tekort Landbouw-Egalisatiefonds en B D II (kapitaalsuitgaven), want was het te genovergestelde het geval dan kon er van lenen op lange termijn vooi beide cate gorieën geen sprake zijn, omdat het rijk dan immers het geld uit hoofde van kas ontvangsten reeds ter beschikking zou krii gen. Op de kapitaalmarkt zouden dus in 3949 vermoedelijk de middelen moeten worden gevonden voor financiering van de tekorten Landbouw-Egalisatiefonds ad ruim ƒ300 millioen en B.D. II ad ƒ294 millioen, of tezamen circa ƒ600 millioen. Maar de kapitaalmarkt zal ook de mid delen moeten verschaffen voor de finan ciering van de Woningbouwwet, welke grotendeels uit de begroting 1949 is ge licht. Dit zal 90 millioen eisen. In 1949 zal. indien het plar van Lieftinck tot af wikkeling van de geldzuivering ongewij zigd doorgaat. ec.n vijfde van het totaal der per saldo uitstaande investeringseer- tificaten toch wel op circa 1,6 mil liard te ramen per 1 Juli 1949 verhan delbaar worden. Een groot deel' der investeringscertifi caten zal echter eerst in 1949 worden ge plaatst, omdat de houders van geblok keerd tegoed de definitieve wet afwikke ling geldzuivering wensen af te wachten. Dit heeft tot gevolg dat nog eens een vijfde van het bedrag der investerings certificaten dat in 1949 wordt verworven tegen geblokkeerd sgld. ook verhandel baar wordt, omdat de eerste datum van verhandelbaarheid voor een vijfde deel was vastgesteld op 1 Juli 1948 (of daarna indien de stukken later werden verwor ven). Aan de markt kan dus komen In 1949 een bedrag, dat wij op ruim ƒ500 millioen zouden willen ramen Gezien het feit dat bij de industriële en handelsbe drijven verreweg het grootste deel der investeringscertificaten in eerste instan tie zal terecht komen, verwachten wij, zoals reeds eerder in ons blad werd uit eengezet, dat tot massale verkoop zal worden overgegaan, zodra zulks mogeliik is. Op deze wijze vindt dan in feite de consolidatie via de kapitaalmarkt plaats Tenslotte is er nog de financiering van het bedrijfsleven, mogeliik ook van Ned Ind. cultuurondernemingen en de weder opbouw van boerderijen, welke catego rieën toch ook zeker flinke bedragen zul len eisen. In het Nationaal Budget 1949 worden de netto besparingen van de collectieve inkomentrekkers (sociale fondsen, parti culiere pensioenfondsen, levensverzeke ringmaatschappijen) op 680 millioen ge raamd. Van deze categorie zal in hoofd zaak het aanbod van kapitaal op de ka pitaalmarkt afkomstig zijn, want ieder een ;s het er over eens, dat de particu liere beleggers vrijwel geen middelen uit besparing ter beschikking van de kapi taalmarkt kunnen stellen, omdat de te hoge belastingen zulks praktisch onmo gelijk maken. Ook al zou de minister voor de fi nanciering van het tekort van het Land bouw-Egalisatiefonds en B.D. II, ad teza men circa ƒ600 millioei-, slechts voor een deel een beroep op de kapitaalmarkt be hoeven te doen, of-zelfs in het geheel niet wegens meevallende kasontvangsten, dan is het toch in het licht van hetgeen hierboven werd uiteengezet zeer waar schijnlijk dat de kapitaalmarkt een schaarste zal tonen. Wij komen dan ooi tot de conclusie dat er in 1949 v:.n een consolidatie van vlottende schuld naast de consolidatie, welke via de afwikkeling van de geld zuivering plaats heef., geen sprake zal kunnen zijn. De aandrang welke door de Kamerleden in deze richting op de minister van Financiën is uitgeoefend, had dan ook thans in het geheel geen zin. Ook in 1950. 1951 en 1952 zal de afwikkeling van de geldzuivering via de aan de markt komende investerings certificaten (telkens ieder jaar een vijf de of meer bij toestemming tot ver vroegde verwisseling in verhandelbare stukken voor investeringsdoeleinden) een flinke zuigkracht op het aanbod van kapitaal uitoefenen. In 1942 liet een Rotterdammer, die moest onderduiken, een waardevolle hoeveelheid tafelzilver begraven in het Indense bos te Doorn. Het gelukte de eigenaar na de bevrijding, echter niet de verborgen voorwerpen terug te vinden. Ten einde raad riep hij de hulp in van «de commandant van de mijnenschool te Amersfoort. Deze heeft thans de plaats waar de verborgen schat zich moest be vinden, met behulp van een mijndetec tor doen afzoeken, met het resultaat, dat reeds na twintig minuten het tafel zilver, dat In enige conservenblikken was verpakt, werd opgespoord. Elf Britse vissers zijn van uitputting ep koude omgekomen, toen zij in een hevige sneeuwstorm op hulp wachtten, nadat hun trawler, afkomstig uit Grimsby aan de grond was gelopen in het Patreksfjord. Een hunner sloeg over boord, de anderen stierven aan boord van het schip. Zes leden der bemanning overleefden het ongeluk. Zij verkeerden echter, toen hulp arriveerde, in een toestand van grote uitputting en worden thans aan de wal verzorgd. Het Patreksfjord ligt ongeveer 120 mijl ten N.W. van Reykjavik, bij het uiterste westpunt van het eiland. Nabij Falkensse, in de Russische zone, even ten Westen van Berlijn, zijn gister ochtend twee treinen in botsing gekomen. Zestien personen kwamen om het leven, velen werden gewond. Vijf wagens ont spoorden en twee daarvan werden ver nield. Eén der treinen was op weg van Rostock naar Berlijn en de andere kwam van Schwerin en had hat station Span- dau in de Britse sector van Berlijn tot bestemming. Omtrent -de oorzaak van de ramp»is nog niets bekend. Verschillende varensgezellen die hier te lande valse dollarbiljetten als echt en onvervalst kochten en hiervoor in Amerika sigaretten wilden kopen, kwamen spoedig daar tot de conclusie, dat de dollars vals waren. En het ge beurde wel eens, dat zij hiervoor aan gehouden werden, omdat men hen van valsmunterij verdacht. Het onderzoek werd aanvankelijk erg bemoeilijkt, om dat de gedupeerden geen aangifte durf den te doen, omdat zij vreesden in moeilijkheden te geraken. Toen de po litie in Den Haag iesondanks enige ge gevens ontving, kon zij in samenwerking met ambtenaren van de criminele voor- lichtingdienst (falsificaties) van het de partement van Justitie de hand leggen op de 44-jarige G. K„ een der voor naamste personen van de bende. Hij werd in een café-restaurant in het Be- zudenhoutkwartier op heterdaad betrapt, toen hij een partij valse dollarbiljetten aan de man wilde brengen. Bij zijn aan. houding had hij 50 valse biljetten van 20 dollar bij zich- Spoedig daarna kon den nog zes personen ingerekend wor- den waaronder de 19 jarige zwarthan- delaar A. K. en de 31-jarige J. V., die Evenals andere leden van de keizer lijke familie schenkt 'ook de Japanse keizerin-moeder, jaarlijks een gift aan het een halve eeuw bestaande „Tehuis van de lachende lepralijders" te Biwa- saki. Onlangs bezocht de broeder van de keizer. Prins Takamutsu, het tehuis. Tot zijn verbazing zag hij, hoe alle verpleeg den schik in hun leven hadden, behal ve drie hunner „Die lachers zijn zeker net gearriveerd: zij verschillen zo van die drie anderen" aldus de Prins Hil vergiste zich: het drietal was pa« aangekomen en moest nog worden „in gewerkt" door de andere levenslustiger! Biwasaki is een rustige voorstad van Kumamoto Sympathieke Japanse autori teiten rapporteerden aan de keizerlijke familie, wat daar voor de lepralijders geschiedde Sindsdien worden de Fran ciscanessen Missionarissen van Maria vaak naar de hoofdstad geroepen, om er giften van het Hof in ontvangst te nemen. Zowel de keizer als de keizerin- moeder laten in hun naam door kamer heren bezoeken afleggen aan de instel ling, welke thans wordt gemoderniseerd. al ongeveer zeven jaar In de gevangenis heeft doorgebracht. Van deze personen, die allen te Den Haae woonachtig zijn, bevindt zich nog een vijftal in het huis van bewaring. Ook in Amsterdam, Rotterdam. Nijme gen en Utrecht zijn valse biljetten in be slag genomen en nog dagelijks weet de politie de hand te leggen op deze papieren. In verschillende landen zijn reeds dui zenden valse 10, 20 en 50 dollarbUmtten achterhaald. Het staat evenwel nog -niet vast, ol deze zaak verband hoüdt met de valse dollar-affaire, waarin de Deense politie meende de ontdekkingsprimeur te heb ben. O Na een zeer voorspoedige thuisreis uit Curacao is H. Ms. kanonneerboot „Van Speyk gistermorgen de haven van Nieuwediep binnengelopen. Aan boord bevonden zich 110 opvarended voor het merendeel O. V, W. ers, die binnenkort zullen afzwaaien. Het New Yorks radiostation zond be richten van Shanghai uit, waarin melding wordt gemaakt van een explosie aan boord van een schip met vluchtelingen in de monding van de Yangtse-rivier. t In een dier berichten wordt het aantal doden op 3000 geschat. Een Duits zuiveringstribunaal heeft Vrijdag wijlen dr. Todt de bouwer van de Siegfriedlinie en de Duitse „Auto bahnen'', gerangschikt onder de catego rie van „actieve nazi's". Van zijn ver mogen is 22.000 mark in beslag geno men. Tijdens de zitting heeft dr. Ernst Hein- kei, de beroemde vliegtuigbouwer, diè als getuige gehoord werd, verklaard, dat dr. Todt op last van Hitier geëxecuteerd is. Hiertoe is een tijdbom in zijn per soonlijk vliegtuig geplaatst. Wanneer de theevoorzienln? zich deze maand bevredigend ontwikkelt, ligt het in,de bedoeling de theedistri butie met ingang van I Januari a.s. op te heffen. In dat geval zou thans de laatste tbeebon zijn aangewezen. Overeenkomstig de aankondiging van minister Mansholt bij de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer heeft het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening •hans aan het aan- en verkoopbureau voor akkerbouwproducten opdracht ge geven een belangrijk kwantum klqi-con- sumptie-aardappelen van bepaalde sor tering en uitsluitend van de rassen eigen heimer, bintje en bevelander binnenkort rechtstreeks van telers aan te kopen in hoeveelheden van minstens 10 ton per teler en per ras Bij aflevering voor 1 Maart 1949 geldt een prijs van f 6.10 per 100 kg bij levering franco gebruike lijke laadplaats aah spoorwagon of schip terwijl voor bij contract te bepalen le vering na die datum een hogere prijs zal gelden. •Stichting van de Arbeid dringt aan op ruimer regeling De Stichting van de Arbeid heeft, naar „Het Vrije Volk" verneemt, een adres ge richt aan de minister van Sociale Zaken waarin zij dringend verzoekt de loongrens voor de bijslag van f 1.— van f 3700 tot f 50dO.— te verhogen. Voorts dringt de Stichting er op aan ook de gehuwden beneden de 23 jaar een bijslag te ver strekken. Met betrekking tot de ouden van dagen verzoekt de Stichting een bij slag van 30 cent voor ongehuwden en 60 cent voor gehuwden, mits zij onder de Noodw.et-Drees vallen. In verband met de goede melkgif* van het vee en de daaruit voortvloeiende ruimere kaasproductie in de afgelopen periode zal het mogelijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te stellen, waarvoor In de bonnenlijst van 16 December een extra bon wordt Opgenomen. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas betrekken. Verschillende grote bedrijven in Maastricht hebben aan de organisaties van werknemers, die daartoe strekkende verzoeken hadden gedaan, bericht, dat zij accoord gaan met het voorstel, met terugwerkende kracht van 1 Juli jl. af voor hun werknemers met grote gezin nen de extra-kinderbijslagregeling vol gens het plan-mr. Van Spaendonck in te voeren. Verschillende andere indus trieën hebhen zich in principe accoord verklaard met deze extra-kinder.bijslag. indien die door de rijksbemiddelaar wordt toegestaan. „Het is altijd mijn overtuiging geweest, dat de „Emmaüsgangers" geen vervalsing van Van Meegeren is. doch een echte Ver meer Binnenkort hoop ik een met be wijzen gestaafd rapport te kunnen pu bliceren op grond waarvan ik zal aan tonen, dat dit schilderij onmogelijk door Van Meegeren geschilderd kan zijn en de conclusies der ch.rnisehe deskundigen niet ziin te handtisven". zo verklaarde dezer dagen de hee| Docoen. een bekend Belgisch kunstkenner. „Het materiaal dat ik heb verzameld is zo overtuigend, dat niemand hieraan meer zal kunnen twijfelen". Naar Docoen verder mededeelde wer ken zowel Belgen als Nederlanders mede aan de totstandkoming van het rapport De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen '.ijn goeden: Kon. Landmacht: sold. J. M. r ,,;t Neer (L.l, gesneuveld 27 November; sold. Ie kl. E. W. Molenaar uit 's Gravenhage, ge sneuveld 27 November: sold. G. Rijsdijk uit Heerjansdam, gesneu veld 24 November. Kon. Ned. Ind Leger: Man. sold. 2e kl. Indie A. Lantang uit Indo nesië, gesneuveld 16 November: Man. sergt. 2e kl Indië A W Ki- Jonn ig uit Indonesië overleden op 18 November tengevolge van oor logsverwonding De Kon. Marine heeft in de af gelopen week geen verliezen ge rapporteerd. Morgen zullen te Berlijn, gelijk reeds gemeld, de verkiezingen voor de ge meenteraad plaats hebben. Er heerst in de Duitse hoofdstad een sfeer van span ning. De voorzitter der Berljjnse S.E.D. Jendretzky, zou op een vergadering in de sovjet-sector verklaard hebben: „Wij hebben nu eenmaal toegegrepen, wij zullen nog geheel anders toegrij pen" En de eerste minister van Saksen, Seydewitz, zon gezegd hebben: „De strijd om Berlijn moet thans actief en offensief worden gevoerd. De verkie zingen van a.s. Zondag moeten door een buitengewone aanwending van alle vooruitstrevende krachten worden ver hinderd, want een sterke deelneming aan de verkiezingen zal de Westelijke mogendheden het recht geven te zeg gen, dat zij te Berlijn moeten blijven". Vrijdagmiddag tijdens een massabeto ging der sociaal-democraten in de ten toonstellingshallen aan de voet van de radiotoren, waar Louise Schroeder en prof. Reuter het woord voerden, kwam het, evenals Donderdag in vele andere verkiezingsvergaderingen, tot vechtpar tijen met jeugdige personen, die poogden het houden van redevoeringen te ver hinderen De "leiding van de stadsspoor. die onder controle der Sovjets staat, had opdracht gegeven, aldus wordt bericht, de treinen het station Witzleben te laten voorbij rijden, zodat de passagiers, die aan de betoging wilden deelnemen, pas op het volgend station konden uitstappen en enige kilometers te voet moesten af leggen. Een bericht van de Nachtexpress", één van de linkse avondbladen dat de Ame rikanen zouden overwegen, zich in het a.s. voorjaar uit Berlijn terug te trekken, zou. naar men meent, ten doe] hebben, de Berlijnse bevolking van de doelloos heid van gemeenteraadsverkiezingén te overtuigen. Gisteren werd vernomen, dat naar schatting 10.000 Duitse politie-agenten Zondag door de Westelijke sectoren van de stad zullen patrouilleren, wanneer de Berlijnse bevolking zich ter stembus be. geeft. Amerikaanse autoriteiten verklaarden, dat twee Duitse agenten bij de deur van ieder stemlokaal de wacht zouden be trekken om te verhinderen, dat de com munisten de verkiezingen beletten. Alle politie-radiowagens zullen In dienst zijn om terstond naar een plaats te kunnen rijden, waar een oproer dreigt of wanneer de communisten met geweld de Westelijke sectoren zouden trachten binnen te dringen. In Amerikaanse politiekringen ver wacht mep niet, dat de communisten openlijk tot een aanval zullen overgaan. Bijna negentig vergaderingen heeft de sociale commissie van Verenigde Na ties nodig gehad om een verklaring op te stellen betreffende de rechten van de mens. De gedelegeerden hebben echter niet de moed kannen leveren om te getuigen voor het Nederlandse standpunt, dat God oorsprong en einddoel is èn van de mens èn zijn rechten. Deze houding was niet direct een ver rassing, maar dit V. N„presentje van „verdraagzaamheid", gebaseerd op de loze pijler: de neutraliteit van de ge meenschap, demonstreert wel ten volle, welke taak wij nog hebben om het ada gium van één schaapstal en één herder tot een triomfale symphonic te compo neren. In het defensief kunnen we het vaak aardig „klaren", doch in het of fensief zijn de meesten nog geen mees ter. Een surprise van heel wat aangena mer aard was de mededeling van het Philips-concern over de invoering van personeels-certificaten. De mannen en vrouwen bij Philips krijgen financieel belang bij de gang van zaken in hun bedrijf. Een houder van zon personeels- certificaat is bezitter van een stukje ka pitaal der vennootschap en wel voor het bedrag, dat op het certificaat staat aan gegeven. Tot 4 pet. van het jaarinkomen kunnen de personeelsleden op de certi ficaten storten. Deze certificaten geven recht op hetzelfde dividend als de be zitters van de preferente aandelen. Bo vendien wordt aan elk ild van het per soneel, dat op 1 Januari 1947 meerder jarig was en bij Philips in dienst, bij wijze van kennismaking een gratis cer tificaat van tien gulden uitgereikt. Indi vidueel betekent een houder van een certificaat niet zo veel, doch het bedrag van de personeelsgemeenscHhp zal zeker op de duur een behoorlijke som verte genwoordigen en ook aan dividend eiken. Een merkwaardige gang van zaken. De certificaten zijn ook gemakkelijke papieren. Want uitgegeven tegen een koers van 100 pet., kunnen zij ten alle tijde in geld worden omgezet. Financieel belang bij de zaak. Het is weer een stapje verder. HENK VAN DER MAZE. In gewoonlijk welingelichte kringen, te Sjanghai wordt verklaard, dat indien mevr. Tsjang Kai Tsjek's bezoek aan Washington niet .tot resultaat za! heb ben, dat uitgebreide Amerikaanse steun aan China verzekerd wordt, de nieuw benoemde premier dr. Soen Fo zijn pogingen om een regering te vormen zal opgeven en zal trachten met de com munisten te onderhandelen. Mevrouw Tsjang heeft gisteren te Was hington een tweede gesprek gehad met minister Marshall. Dit onderhoud duurde vier uur Bij het verlaten van het zieken huis, waarin Marshall ter observatie is opgenomen, zeide mevr. Tsjang: „Wij hebben over China gesproken en ik heb goede hoop". Ondanks herhaalde officiële tegenspraak geloven welingelichte kringen te Hong kong en Kanton, dat Tsjang Kai Tsjek zich binnenkort uit het bedreigde Nan king naar Kanton zal begeven. In de regeringsgebouwen te Nanking gaan de ambtenaren koortsachtig voort met het verbranden of inpakken van do cumenten. De regering heeft 50 stoom schepen gerequireerd voor „gebruik in nood" waaPdoor 't scheepvaartverkeer op de Jang-Tse Kiang practisch tot stilstand is gekomen Men gelooft, dat deze sche pen nodig zijn voor het evacueren van regeringspersoneel. documenten en activa, waaronder ongemunt goud. Bemiddelde Chinezen ontvluchten met Zeven honderd jaar geleden was het hier heel wat minder rustig dan op deze herfstdag anno 1948. Toen n.l. op 5 Aug. 1227 kwam het in de veenstreek Ane, een buurtschap tussen Hardeniberg en Grams- berg tot een hevige veldslag, volgens de geschiedenisboeken van Gramsbergen de grootste veldslag, d'ie er gedurende de Middeleeuwen in dit gewest is geleverd. Een leger van 10 512 duizend man bad zich op deze bewuste Augustusdag aan de voet van de Markeloee berg verzameld om onder de banieren van St. Maarten op te trekken tegen de Drentenaren, die onder hun burchtgraaf Rudolf van Coe- vorden tegen Bisschop Otto II van Utrecht In opstand waren gekomen "Nau welijks was de zon opgegaan zo ver halen de archieven of trompetgeschal en tromgeroffel riepen in het bisschop- nelijke leger alle man in het geweer De Graaf van Goor rukte met een uitgelezen troep mannén vooruit Op hun briesende paarden kwamen de heetgebakerde rid ders aangeston d; in één aanlooi zouden zij de Drentse dorpers omver rennen en hun lichamen onder de hoeven der zware rossen verpletteren. Doch de strateeg uit Coevorden wachtte rustig af en vertrouwde op het terrein voordeel. En zie: bij dozijnen zakten de zware ruiters met paard en al weg in het moerassige Veen e-n met knotsen en knup pels werden zij door Drentenaren -dood geslagen. Op deze wijze vond de bloem van de Nederlandse adel een smadelijke dood onder de dorsvlegels en andere pri mitieve wapens van de „onedele dorpers". Ook bisschop Otto sneuvelde en de woede der Drenten ging; zo ver, dat ze de kerk vorst op indianen-marnier scalpeerden Deze geschiedenis zou minder tot de verbeelding spreken als men de laatste dagen niet verschillende voorwerpen had gevonden, die als stille getuigen deze ge weldige Middeleeuwse moordpartij, de „gulden sporenslag", thans weer in her innering brengen. Nabij de oude stroom- bedding van de Vecht, enkele -kilometers van het plaatsje Gramsbergen verwijderd heef» men n.l. een zgn. gulden spoor op- gegrave.., volgens deskundigen een zeld-' zame vondst voor ons land. Verder vond men een stuk van een grote pin. dat bij nader onderzoek een gedeelte van een zogenaamde Lange Jan bleek te zijn; een lange stok van onge veer twee meter met aan weerszijden scherpe punten een belangrijk wapen voor de Drentse, boeren uit die tijd. Bovendien stiet men iets verder op een gevest van e„n zwaard- Al deze vondsten vertellen iets van het drama, dat zich ruim zevenhonderd jaar geleden op deze plaats heeft afgespeeld. Er zijn nog talrijke andere oudheidkun dige vondsten gedaan, die er op wijzen, dat Gramsbergen al heel vroeg bewoond moet zijn geweest. Zo toonde de burge meester van het plaatsje, mr. de Goede ons een bronzen bijl, die minstens 3 4 duizend jaar oud moet zijn. Daarnaast zijn et aan de voet van de Gramsbergeres tal van oude aardewerkfragmenten ge vonden en op dezelfde plaats zijn ook oude vuurstenen gereedschappen als ha mers; mesjes en dergelijke te voorschijn gekomen, alsmede gipsfragmenten, die volgens deskundigen ongeveer 800 jaar oud moeten ijn. Ook is geconstateerd, da, bij de Oldenhof zware r.iuurfragmen- ten in de bodem zitten, welke vermoede lijk van een eeuwenoud klooster afkom stig zijn. Interessant is ook, dart er bjj het gföven van een sloot in de weide „De Steen" beelden zijn opgegraven. Een onderzoek naar de herkomst van de beelden heeft uitgewezen, dat hier een groot middel eeuws slot moet hebben gestaan, dat in 1672 door de Muns'erse troepen door mid del van' buskruit is opgeblazen Bij de verbetering van het kerkplein in Grams bergen heeft men fundamenten van een tot nu toe totaal onbekende ruine ont dekt. Het is niet onmogelijk, dat het over blijfselen zijn van een prae-historische I ipel. Er zijn nog verschillende terreinen meer in Gramsbergen, die minstens en kele duizenden jaren oud moeten zijn. De meeste vondsten zijn bekend, doch ook is veel waardevol materiaal verloren gegaan. Zo was er onlangs een land bouwer, die jarenlang een prachtig eeuwenoud zwaard gebruikt heeft als zo genaamde stek om het hek van zijn wei land er mee te kunnen sluiten. „Ik heb nog pogingen gedaan, aldus de burge meester, het zwaard te achterhalen doch zonder resultaat. Het is op de zolder van de boerderij van de landbouwer terecht gekomen en zoekgeraakt...." In het gemeentehuis van Gramsber gen wordt thans een kamer ingericht waar al het oudheidkundige materiaal, dat de bodem heeft opgeleverd, zal worden bewaard- Zodra men kennis krijgt van een merkwaardige vondst wordt direct de rijksdienst voor oud heidkundiig bodem-onderzoek gewaar schuwd, van welke dienst vooral prol. v. Giffen uit Groningen zich weer in teresseert voor Gramsbergen. Het ligt verder in de bedoeling, dat deze dienst binnenkort met een aantal deskundi gen naar Gramsbergen zal komen om een uitgebreid onderzoek in te stellen. hun gezinnen Nanking en Sjanghai- Dit heeft een zeer nadelige invloed op het moreel der arme bevolkingsgroepen die gdwo-ngen zijn te blijven. De daardoor gewekte onrust doet zich hoe langer hoe meer gevoelen. De kapiteins van de ri vierboten, welke in Nanking aankomen, durven niet de loopplanken uit te leggen, omdat hun schepen dan overstroomd zou den worden door vluchtelingen. De passa giers worden thans aan boord gehesen. Hierbij zijn gisteren drie mensen ver dronken, terwijl tal van personen verwon, dingen opliepen. Dank zij de grote rijslvoorraden, waar voor de Amerikaanse E. C. A. gezorgd heeft, is de voedselpositie van Nanking dragelijk. De meeste leden van de bui tenlandse kolonie hebben intussen de stad reeds verlaten. (Van onze Brusselse correspondent.) In aansluiting op een vorig bericht over de missies van Scheut in China, kan nog gemeld worden, dat zich momenteel nog meer dan honderd missionarissen van Shceut in China bevinden, van wie tachtig in Mongolië. Be Brussel zijn in de loop dezer week twaalf Belgische paters van Scheut in het moederhuis gearriveerd, om er uit te. rusten Onder de gerapatrieerden be vinden er zich die 30, 40, ja zelf 50 jaar missiearbeid achter de rug hebben. Ook enkele, die „nog maar" tien jaar in China vertoefden. Men verwacht verder de aankomst te Scheut van Z. H. Exc. Mgr. Louis Jans- sens, oud-apostolisch vicaris van de thans door de communisten verwoeste missie provincie JelAil. In het Voedselvoorzieningsblad van 4 December zijn overnemingsprijzen voor slachtvee, t.w. runderen, graskalveren en nuchtere kalveren opgenomen, welke gedurende de periode van 19 December 1948 t.m. 7 Mei 1949 zullen gelden Deze prijzen zijn voor de runderen van klasse AA, A, B en C noger dan die we.ke in de overeenkomende perioden van dit jaar golden, voor de CC en D klassen lager. Door de verhoging van deze prijzen voor runderen van de beste kwaliteits klasse beoogt het bedrijfschap £e aan voer van dit vee te stimuleren. Voor graskalveren en nuchtere kalveren zul len in genoemd tijdvak dezelfde over nemingsprijzen als tot nu toe gelden. De verhoogde overnemingpryzen heb ben geen invloed op de consumentenprijs van rundvlees. De weerverwachting van heden- tot Zondagavond luidt: Koudere nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Over dag gedeeltelijk bewolkt en over wegend droog weer maar iets min der zacht dan vandaag. Zwakke tot matige Noord-Weste- lij" wind later veranderlijke wind. t Zondag 5 December: Zon op 8.31 uur, onder 16.30 uur; maan op 12.48 uur, onder 20.50 uur. Maandag 6 December: Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur; maan op 13.07 uur, onder 22.04 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1