Strooit St. Nicolaas morgen ook op de voetbalvelden? De liquidatie van katholieke organisaties 'n Uitzonderlijk geschenk in de klomp XERXES OP DE TWEESPRONG Groente- en fruit-importeurs BLIJVEN R.F.C. EN EXCELSIOR IN DE RUNNING? SPANNEND PROCES RONDOM N.S.B.-ACTIVITEIT REEDS BARST IN DE BELGISCHE COALITIE opponeren tegen minMansholt Sint Nicolaas en gebroken harten Hermes kan voor spanning zorgen Is Xerxes mentaal hard genoeg? Aller ogen gericht op Hermes Ziekte in 't gezin Postzegels buiten gebruik SPORTNOTITIES Staartclubs liggen op de loer Die mr. Franssen ZATERDAG 4 DECEMBER IMS PAGINA 3 Het is niet alleen ons rotsvast geloof in de olijke grapjes van de Sint, dat ons morgen pertinent op verrassingen doet rekenen. Natuurlijk, de goede grijsaard zal in de voetbalschoenen van de goeden meer doelpunten rijden dan in die van de ondeugenden, maar dat is niet de enige aanleiding. Neen, want morgen wordt de eerste ronde gespeeld van de tweede competitie-helft en het is een axioma, dat in deze ronde telkens weer verrassende uit slagen zijn geboekt. Het zou ons verbazen, wanneer dit morgen niet zo zou zijn! Het Zuiden AUTO TEGEN PAAL GESLINGERD DODELIJKE AANRIJDING MEUBILAIR apart cachet- v/h Toorenburg Damme BELGISCHE STEWARDESS- HELDIN B.V.V. NAAR SPANJE EIS TOT SCHADEVERGOE DING VAN ZES MILLIOEN WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN STAKING BIJ ZESDAAGSE ROTTERDAMS ELFTAL— ZWALUWEN INHAALPROGRAMMA Voor 3e en 4e klasse EEN DUUR PLEIZIERTJE HET VROUWENKIESRECHT DE AANLEIDING KOMT PETAIN VRIJ? Getuigen a décharge leggen verklaringen af Het accountantsrapport In afdeling I zal aller aandacht zich Wel concentreren op de wedstrijd Xerxes Ajax en terecht. Want Ajax mag geen punt meer verliezen, terwijl een nieuwe nederlaag van Xerxes na de knauw van verleden week wel eens funest voor de mentale kracht van de zebra's kan zijn. In Amsterdam werd het 13; een zelfde uitslag morgen is zeer zeker niet de grootste verrassing! S.V.V. gaat bij Storm vogels proberen haar zege (20) te dou bleren. Nog in de goede stemming van verleden week moeten de Schiedammers het wel kunnen klaarspelen. Haarlem en A.D.O. kwamen destijds in Den Haag tot een 11 compromis. Een zelfde resultaat in Haarlem is niet onmogelijk. D.O.S. moet in staat worden geacht haar 02 succes in 't Gooi met twee nieuwe winst punten te bekrachtigen. Blauw Wit heeft ogenschijnlijk voor de Volewijckers een revanche voor de 01 in de schoen, maar.het is een derby met allerlei on berekenbare factoren. De allergrootste verrassing zou natuur lijk een zege zijn van Sparta. Daar gelo ven wij echter absoluut niet in.Sparta is n.l. vrij! In Schiedam zal het morgen geducht spannen. Hermes D.V.S. zp'r boordevol energie i.v.m. de laatste successen, zal er een eer in stellen V.S.V. een toontje lager te doen zingen en een 31 neder laag te wreken. De Velzenaren zullen ge ducht op hun tellen moeten passen. Feijenoord heeft dit seizoen nog geen da verende dingen gedaan, maar dat de rood- witten zich door Zeeburgia zullen laten verrassen kunnen we niet aannemen. (In Botterdam werd het 21). D.W.S. zal er alle moeite voor doen tegen E.D.O. het uitsucces (12) te prolongeren, alles is hier mogelijk. K.F.C. en D.F.C. deelden destijds in het Koogje met 11. Voor morgen slaan we de Dordtenaren iets hoger aan. En tot slot D.H.C., dat bij H.B.S. op bezoek gaat. In Delft bemach tigden de Prinsenstadbewoners met 21 hun 2 kostbare punten. De Hagenaars zul len dit niet op zich laten zitten. Het Oosten In het Oosten Is de eerste helft der competitie regelmatig afgewerkt; alle eerste-klassers hebben hier tien wed strijden achter de rug. De spanning is groot, het verschil tussen de nummers één en elf bedraagt slechts 5 punten. Heracles, A.G.O.V.V. en de Ensch. Boys maken gelijke aanspraken op de lei ding. De laatsten zijn morgen vrij, de andere twee spelen thuis resp. tegen Go Ahead en N.E.C. We achten de Alme- loërs in staat uit het veldvoordeel dus danige steun te putten, dat ze tot een revanche komen van da 41 nederlaag, in Deventer geleden. En de Apeldoornse ploeg kan het 23 échec van Nijmegen ook voor een zege uitwisselen Quick, plotseling op de onderste plaats terecht gekomen, moet uit de thuisbeurt tegen de Sportclub, waarvan het in Enschedé met 31 verloor, voordeel zien te behalen cm zo spoedig mogelijk naar veiliger oorden op te stijgen. Hengelo, dat tien de staat, is door dezelfde aspiraties be zield nu Be Quick overkomt, dat het in Zutphen tegen de gepromoveerden met 50 moest afleggen. Intussen zal Wa- geningen er voor oppassen niet in het gedrang te raken en trachten de Zwolse Boys op de knieën te krijgen ter ver gelding voor het 3—0 échec in Zwolle. In het Noorden wordt morgen slag geleverd om de bovenste plaats. Heeren veen troont daar thans met één punt voorsprong op Be Quick, waarbij dient aangetekend, dat de Friezen een wed strijd minder gespeeld hebben. Voor de spanning zou het gewenst zijn, dat de Groningers een meerderheid behaalden, doch we geloven niet dat zij de krach ten kunnen opbrengen om Heerenveen op eigen terrein de eerste nederlaag te bezorgen. H.S.C. hoopt op de eerste zege, nu Leeuwarden naar Hoogezand komt, waarvan het in bet eerste treffen met slechts 10 verloor, maar de Friezen zullen productiever blijken. Friesland neemt thuis revanche voor de 3—1 ne derlaag in Emmen; Frisia heeft in Leeuwarden een appeltje te schillen met Velocitas, dat in Groningen met 21 won, terwijl G.V.A V. en Sneek elkaar niet veel zullen ontlopen. Moest V.V.V. de vorige Zondag in de strijd om de leiding voor N.A.C. de viag strijken, morgen worden de Venlona- ren opgevorderd om hun aanspraken op cte tweede plaats te motiveren. Ze trek ken hiervoor naar Den Bosch om hun krachten met B.V.V. te meten. NAC-, dat hierbij hevig geïnteresseerd is, gaat er andermaal op uit om een der ploe gen uit de kopgroep, Limburgia, op te zoeken. Twee interessante nummers op het programma van Zuid IV. De Spech ten, die de onderste plaats bezetten, moeten naar Willem II, dat de punten zelf broodnodig heeft teneinde uit de gevaarlijke buurt te geraken. Hier huist ook Helmond, dat geen grote Kansen maakt tegen M.V.V., dat naar de Peel reist. Brabantia en T.S.C-, die in de Meierij tegenover elkaar komen, draaien om een puntenverdeling. Juliana heeft vrij. De kopclubs van Zuid VI, Eindhoven en Bleijerheide, hebben beide een thuis wedstrijd met resp. Noad en Maurits als tegenpartij. Veel verschil In kwaliteiten zien we hierbij niet; we verwachten dat het veldvoordeel de doorslag zal geven ten gunste van de ontvangende vereni gingen. Helmondia, de derde club die hoge ogen' gooit naar de leiding, moet naar Longa. Deze Tilburgers mogen thans weer op volle sterkte uitkomen, hetgeen m het resultaat tot uiting moet worden gebracht, anders wordt de si tuatie 'hopeloos. Sportclub Emma krijgt, nu ze de Baronie heeft op te zoeken, weinig kans zich van de tiende plaats vrij te maken, terVijl Sittardse Boys op eigen veld tot een kleine meerder heid over Kerkrade capabel te ach ten is. Vermoedelijk doordat de wagen slipte is in Leersum een auto, bestuurd door de heer W. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo, burgemeester van Duiven, tegën een ijzeren paal langs de weg geslagen. De bestuurder is in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis te Amerongen opgenomen. Toen de 13-jarige S. T. wonende te Wolder-Maastricht achter een stilstaande autobus om de Tongerseweg wilde over steken, werd hij door een van de Belgi sche grens komende luxe auto gegrepen. De knaap werd met een schedelbasisfrac- tuur en beenfractuur overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij aan de gevol gen is overleden. met Dit damesbureau f 110.- Kelimhaardbankjes f 46.- Aparte clubfauteuils Klooitermeubelen - Kelimfauteuils Nieuwe modellen eetkamers Nieuwe Binnenweg 340 t/o Plantsoen Rotterdam Telefoon 34136 Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgevoel boyendien een „Mijnhardtje" nemen Amanda Stassart is een Belgische ste wardess van 25 jaar, die zich tijdens de oorlog en de bezetting van België heeft gewijd aan de hulp aan geallieerde vlie geniers. Zij bracht er meer dan 50 van Duitsland naar Frankrijk, via Beilgië. Twee van hen heeft zij. niet zonder ont roering thans weer in New-York ontmoet Het zijn de Amerikaanse vliegeniers Thomas B. Applewhite, uit Memphis (Tennessee) en T. B. Wiggins, uit Litho- nia (Georgië) die respectievelijk op het ogenblik vertegenwoordiger van een rub berfabriek en telefonist in Atlanta zijn. Bij het weerzien van de jonge vrouw herinnerden zij zich hun eindeloze mars op onbekend gebied, totdat zij Amanda tegenkwamen. De jonge Belgische ver stopte hen in een schuur, waar zij de nacht doorbrachten, hielp hen de volgen de dag de Frans-Belgische grens over en bracht hen enkele uren later met de trein naar Parijs, waar zij aan een on dergrondse werker overgegeven werden. Kort daarna werd Amanda door de Duitsers gearresteerd en zij ontsnapte slechts aan de gaskamer door haar stoutmoedig optreden. Zij slaagde er in de gasleiding dicht te stoppen. Daarna had zij het geluk, bij een uitwisseling van gevangenen door het Bode Kruis Met ingang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en voor de fran kering waardeloos de zomerpostzegels, uitgegeven in 1947, frankeerwaarden 2, 4, TA 10 en 20 cent en de weldadig heidspostzegels (kinderzegels), uitgege ven in 1947, frankeerwaarden 2, 4, TA, 10 en 20 cent In October ontving B.V.V. van uit Spanje het verzoek om op Woensdag 8 December a.s. een wedstrijd te komen spelen tegen het sterke prof-team Atle- tico de Madrid. Als gevolg daarvan vliegt een B.V.V.-gezelschap van 20 per sonen Dinsdag naar Spanje. De wedstrijd, voor pl.m. honderdvijf tigduizend toeschouwers, zal voor B.V.V, een zware opgaaf zijn. Laten wij hopen, dat het de Nederlandse kleuren hoog houdt, d.w.z. de nederlaag zo klein mogelijk. De aangewezen spelers voor deze trip zijn: A. Saris, P. v. d. Sluijs, C. Huij- bregts, 'A. Schrovers, e! Krijgh, J. Rem mers, M, v. Beurden, T. v. d. Dungen, H. v. d. 'Langenberg, Th. Donhuijsen, P. Overboek, H. Kwaks en S. Vos. Donderdag keert men terug naar huis. Er heerst momenteel een brandende kwestie tussen de Nederlandse impor teurs van groente en fruit en de mi nister van landbouw en voedselvoor ziening over de terugbetaling van een bedrag, dat niet minder dan 6.000.000 gulden beloopt. Er wordt sinds 1946 fruit geïmpor teerd uit België en om in het kader van de Benelux de prijzen, die in België lager waren dan hier, gelijk te schake. len, was er van regeringswege bepaald, dat het verschil tussen de Belgische prijs en een minimum Nederlandse prijs van 25 cent per kilo door de importeur moest worden gestort in het Landbouw crisisfonds. Dit leverde sinds 1946 het niet onaardige bedrag van 6.000.000 op. Hiertoe werd de prijs iedere dag door het bedrijfschap voor groenten en fruit vastgesteld en dat was dan de prijs, wel ke de importeur aan zijn Belgische ver- De eerste krachtproef tussen M.C.C. en Natal leverde een draw op. M-C.C. 391—9 en 129—6, Natal 373. In Engeland is, 65 jaar oud, over leden, Fred Warburton, oud-tramer ■van H.V.V. en het Ned. voetbal-elftal De uitslagen van Vrijdag voorlaatste ronde luiden: Boozenburg—Chiland 2—0; Keiler—Rostam 2—0; Perot—Demes- maecker 2—0; Laros—Ghestem 0—2; Van der Staay—Post 2—0. De stand luidt thans: 1 Roozenburg 35 punten (uit 19 partijen); 2 Keiler 28 pnt uit 19; 3 Ghestem 26 pnt uit 19; 4 VeTpoest 23 pnt uit 19; 5 Van der Staay 21 uit 19; 7 Post 19 pnt uit 19; 8 Perot 18 pnt uit 19: 9 Chiland 13 pnt uit 19; 10 Demesmaecker 4 pnt uit 19; II Rostan 3 pnt uit 20. Roozenburg speelde in zijn partij tegen de Fransman Chiland de 33-29 opening, ■waarna een ouderwetse hekstellingpartij ontstond. Chiland behandelde de partij zeer goed, doch kon niet verhinderen, dat Roozenburg de stelling in het mid denspel met enig voordeel verbrak. Hij wist dit voordeeltje te vergroten en na een fraai gespeeld eindspel in winst om te zetten. De Europese renners by de zesdaagse in Washington hebben Donderdag de baan verlaten uit protest tegen het in be slag nemen van het honorarium, dat zij voor hun werk ontvangen. Twee van de 16 keerden later pp de baan terug om met twee Amerikanen aan de middag sprint deel te nemen. Donderdagavond waren de Denen, de Amerikanen, twee Canadezen en de Nederlanders Remkes en Van Gent de enigen, die op de baan waren. De Europeanen zijn van plan Washing ton zo spoedig mogelijk te verlaten en per „Queen Elizabeth" op 9 December naar Europa te vertrekken. Het Rotterdam» elftal zal op Tweede Kerstdag een wedstrijd spelen tegen de Zwaluwen in het stadion Feijenoord. Het kan morgen voor R.C.H. een goede dag worden, zelf vrij, kan het rustig af wachten wat de concurrenten doen, die ieder voor zich hun handen vol zullen hebben. R.F.C. b.v. was destijds tegen Quick zo fortuinlijk met 44 een puntje tc bemachtigen. De Haantjes zullen nu wel victorie willen kraaien en de moge lijkheid is er. Coal liet zich in Dordrecht een lelijke 6—1 kool stoven door Emma. Zoals de zaken nu staan voorzien we een revanche. Scheveningen en Fortuna zul len eveneens geducht slag leveren. Het is een van de zeldzame kansen voor de zeekanters om in te lopen. Het spannende is, dat Fortuna er de last van zou krij gen! Aannemend, dat Scheveningen wint, krijgen C.V.V.—D.C.V. en Velsen—U.V.S. een aparte kleur omdat de drie eerste ploegen dan in de benauwdheid zouden raken. De Krimpenaren zullen grote moeite hebben hun zege te doubleren en Velsen kan, hoe kansloos ook in theorie, practisch wel moeilijkheden opleveren voor U.V.S. In 2B. zijn de verwikkelingen minder groot. De vier staartploegen zullen el kaar nog wel even gezelschap houden. O.D.S. moet immers van H.V.V. verlie- zen, hoe spannend het ook andersom zou worden. V.F.C. zal evenmin veel fiducie hebben in de vreedzame bedoelingen van het bezoekende Unitas. Iets meer kans heeft Overmaas tegen Gouda, doch de Pijpenstadbewoners hebben er de laatste tijd de smaak van te pakken. Sliedrecht mag proberen in Den Haag V.U.C. te be dwingen, het zal wel bij proberen blij ven! Tot slot zal Excelsior tegen E.B.O.H. geducht op haar tellen moeten passen. De uit-zege zal de stimulans kunnen zijn. In de verzamelde 3e en 4e klassen staan voor a.s. Zondag i.v.m. een mhaaldag slechts 8 wedstrijden op het programma. Zo zullen in 3 A alleen veranderingen aan de staart mogelijk zijn. Voor R.K. A.V.V. bestaat er morgen een kans de laatste plaats te verlaten door een behoor' Hjke zege op Róodenburg. Aan deze moge lijkheid geloven wij eerder dan aan een zege van S.J.C. op Tonegido, alhoewel S.J.C. in het eerste treffen met 82 de baas bleef en een kat in nood rare spron gen kan maken. Rest in 3 B nog Concordia Leonidas. Aan het Toepad werd het 11, 'n resultaat, dat deze keer niet ongunsüg zou zijn. SpoorwegenD.O.S.R. moet in 4 C vei lig, vlug en voordelig een tweede zege voor de thuisclub worden. In 4E gaan Quick Steps en Oudewater elkaar voor het eerst bestrijden, met gelijke kansen o.i. Westlandia zorgt ër in 4 G natuurlijk voor tegen Full Speed ditmaal meer dan 11 te boeken. Hetzelfde zal Naaldwijk trachten tegen 's-Gravenzande. Met iets betere kan sen trekt St. Lodewjjk in 4J tot slot naar Strijen. ©1195 JV J TV. t a A AAI*. koper mocht overmaken. Uiteraard wa ren deze prijzen aan schommelingen on derhevig. Had dus een importeur voor een bepaalde prijs gekocht in overeen stemming met de vastgestelde dagprijs, dan kon het gebeuren, dat de volgende dag, wanneer de goederen over de grens kwamen, de prijs lager lag en dan be paalde hot bedrijfschap rustig, dat de importeur die lagere prijs mocht over maken. De Belgische importeur kreeg in dat geval dus minder betaald, dan over eengekomen was. Dit had natuurlijk tal van onaangenaamheden tengevolge, als deze, dat verschillende Ned. importeurs in België niet meer terecht konden. Tot enige tijd geleden de importeur H. v. D. uit Amsterdam honderd ton appelen in België kocht tegen de dagprijs van 4.50 (Belg. francs). Na enkele zendingen zak. te de prijs tot Belg. tres. 2.50 en ondanks alle pogingen de gehele partij was nog niet over mocht deze importeur voor de rest van zijn zending slechts fres. 2.50 overmaken, terwijl de koop som was vastgesteld op tres. 4.50. Deze Importeur nam in arren moede een Amsterdams advocaat in de arm, die bij het bedrijfschap op billijkheidsgron. den betoogde, dat dit toch niet aanging. De zaak kwam voor het scheidsge recht, dat tot de conclusie kwam, dat het bedrijfschap in dit geval de hef fingen had terug te storten, toestem ming moest verlenen om de trans actie op basis van fres. 4.50 af te wer ken en6.000.000 gulden moest terugbetalen. Dit laatste op grond van het feit, dat bedoelde advocaat had ontdekt, dat de handtekening van de minister van land bouw aan het Besluit Voedselvoorzie ning, waarbij dit werd geregeld, ontbrak. De zaak was daardoor van billijkheids, overwegingen in de sfeer van rechts geldigheid gekomen. Het is ons bekend, dat de mjnister van landbouw overwoag, de 6 millioen maar terug te betalen aan de importeurs. Op het bedrijfschap was de zaak administra tief reeds uitgezocht en het aandeel in deze som voor iedere importeur bepaald. In tyogcr beroep Na een bespreking met het bedrijf schap voor groente en fruit schijnt men hiervan te zijn teruggekomen. Intussen is het bedrijfschap van de uitspraak van het scheidsgerecht in hoger beroep ge gaan bijde minister van landbouw. De raadsman van de Importeurs staat echter op het standpunt, dat, daar spra ke is van een ho-ger beroep in eerste in stantie, ook een beroep in tweede in stantie mogelijk moet zijn en overweegt zich eventueel op de gewone rechter te beroepen als de minist r van Landbo-uw Dinsdag a.s. zijn uitspraak in hoger be roep zal hebben gedaan. De importeurs wensen deze regeling, die ernstige moeilijkheden en onaange. naamheden roet de Belgen tengevolge heeft, ongedaan te zien gemaakt en zul len daartoe Donderdag a.s., des middags om half twee in hotel „Pays.Bas" in Utrecht bijeenkomen. Daarbij zullen ook vertegenwoordigers van de hoofdvak groep handel en van c'e Belgische han delaren, daartoe uitgenodigd door de Belgische ambassade alhier, aanwezig zijn. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam diende gisteren weer een grote zaak uit de bezettingstijd, de li quidatie van de R. K. Staatspartij en en kele andere politieke partijen. Voorts die van verschillende verenigingen, zo als de St. Jozefsgezellenvereniging, de Vrouwen van Nazareth en de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Daarbij ging het dik wijls om belangrijke ledragen. De R. K S. P. bijv. bleek tenslotte ruim 600.000 gulden in kas te hebben, de St. Jozefs gezellen meer dan 110.100, de Ned. Huisvrouwen 60.000. Doch na de be vrijding zijn deze gelden goeddeels te rugbetaald. De liquidateur van deze instellingen, mr. M. Franssen, had zich nu te verant woorden. Hij werd verdedigd door mr. Van Dal en mr. Kroon. Toen mr. M H. H. Kolfschoten bij zijn getuigenis gebruik wilde maken van het minutieuze dagboek, dat hij aanlegde rond de dagen van de liquidatie van de R. K. Staatspartij, kwam het karakter van de zaak duidelijk naar voren. Dit zou een zaak worden op een hoog plan, met getuigen en verdedigers, die uit er varing het belang van het tekenend détail kei.een. Mr. Kolfschoten, de oud-minirtei van Justitie, burgemeester van Eindhoven, destijds tweede secretaris van de R.K.S.P. en. directeur van het Partijbureau, gaf slechts weinig reden aan het hof om de bezorgdheid van de verdediging te delen, dat het dagboek te zeer onder de tndruk van het ogenblik geschreven zou zijn. Overigens was dit niet van een persoon lijke en zelfs hier en daar anecdotisch typerende noot gespeend. Het zal zelden voorkomen, dat het vervaagde geheugen van een getuige zo opgefrist kon wo- den als in dit geval De bezwarende verkla ringen, welke door het dagboek werden bevestigd, bestreed verdachte door wel de kern van de feiten toe te geven, maar de bezwarende omstandigheden, waar ónder de feiten plaats hadden, te ont kennen. Verdachte ontkent bijvoorbeeld de ver wijdering van de portretten van het Koninklijk Huis gemotiveerd te hebben met de uitlating, dat het portret van een Koningin, die aan de zijde dei Russen stor.d. niet in door hem geliquideeide in stellingen thuis hoorde. Eveneens geeft hij aan de passage uit het dagboek, waarin een bedekte bedrei ging aan het adres van de heer Kolf schoten voorkomt, een uitleg, die bedrei ging uitsluit. De heer Kolfschoten is bepaald scherp in zijn veroordeling van de geschiedschrij ving door Franssen, d.w.z. de stukken, die verdachte inlaste in de samenvattende geschiedenis, welke door mr. Kolfschoten was geschreven. Het verloop van het verhoor wordt nu bepaald scherp. De verdediging tracht de gekleurdheid van het dagboek en de toon van getuige scherp naar voren te bren gen. Hierbij wordt verschillende malen van de' zaak naar persoonlijke feiten uit geweken, maar de betrokkenen geven el kaar in deze weinig toe. Mr. Kolfschoten is overtuigd, dat de liquidatie correct is verlopen en dat o.a. voor het lagere personeel een zeer bevre digende oplossing werd bereikt Getuige kan niet verhelen, dat hij een levendige toon van citeren heeft, maar alles begint weer te leven in zijn her innering. als hij dit dagboek doorleest. Hij wijst op 'de consciëntieuze wijze, waarop hij het dagboek bijhield aan de hand van minutieuze karakterisering van Fransseu's goede handelingen.- Ter sprake komt nog een uitlating van verdachte over mr. Joekes, de huidige minister van So ciale Zaken. In VoVa van Maart 1942 moest mr. Kolfschoten maar eens de ont hulingen lezen over de grote Joden-kapi talen, die de Vrijz. Dem. Bond had ge accepteerd om de N.S.B. de wind uit de zeilen te nemen bij de propaganda. Het openen van deze zaken noemde getuige, lezend uit zijn dagboek, een „unfaire streek". Maar Franssen had er zelf aan toege voegd, dat het ook zijn gewoonte niet zou zijn, om het te doen. Als getuige décharge wordt gehoord de accountant v. Laar uit Voorburg. Deze meent, dat verdachte bij het be heer van het vermogen louter en alleen de belangen daarvan en niet die van de Duitsers voor ogen had. Verdachte had zich tegenover hem nooit in nat-soc. geest uitgelaten Hij kon niet zeggen, of verdachte's inkomen of vermogen sinds de liquidatie zeer was toegenomen. Zo ver hem bekend, was dit niet het geval De president vraagt verdachte, waar om hij lange tijd ontkend heeft, lid ge weest te zijn van de N.S.B. en dit later toegaf. Mr. v. Vollenhoven begrijpt niet, waarom mr Franssen in 1940 naar Ber lijn ging om een cursus Duits recht te volgen, maar verdachte ontkent de waar de. die de president eraan hecht. In die lijd was het verklaarbaar zonder er be voordeling van de vijand in te zoeken. Toch blijft het voor de president eigen, aardig, dat verdachte's relaties een uit gesproken Duits karakter droegen en dat hy naar Polen ging om contracten af te sluiten ten voordele van een bepaalde bevolkingsgroep (Oost-Compagnie). Dit wist toch een meester in de rechten, aldus de president. Het is hem onbegrij pelijk, hoe men als Nederlander, een ander overwonnen volk kon benadelen Verdachte verklaart het voordeel voor Nederland wezenlijk gezien, te hebben op de voorspiegeling van de initiatief nemers. Het valt hem moeilijk zijn lezing van verschillende feiten aannemelijk te ma ken, omdat zij op het vlak ligt, dat voor alle niet-met-de-Duitsers-sympathiseren- den verstandelijk onbegaanbaar was en dus onwaarschijnlijk is Verdachte had, waar hij verklaart, de liquidatie op zich genomen, om te voor komen. dat er geen chaos zou ontstaan, opdat herstel mogelijk zou zijn en de schuldeisers hun gel£ nog zouden krij gen. Voorafgaande liquidaties hadden tot deze stap aanleiding gegeven De president meent echter, dat deze me- (Van ónze Brusselse correspondent). Tot nog toe hadden de vrouwen van België geen stemrecht voor de kamer en de senaat; alleen bij de gemeente- en lie provinciale verkiezingen mochten zij sedert enkele jaren een woordje mee spreken. In de loop van dit jaar werd in het parlement een wet goedgekeurd, die haar eindelijk medezeggenschap geeft voor de wetgevende verkiezingen. Het waren alle drie de partijen van links, die zich tot dan toe tegen het vrouwen stemrecht hadden verzet, terwijl 't door De eenvoudige lieden uit de brede vlakte, waar de boerde rijen en de hutten der dag loners verspreid liggen als kruimels op een tafellakei kunnen hét u nog haarfijn ver tellen. In de tijd, dat de avonden zich gaan rekken, de regen buien toenemen en de storm winden aan de schoorstenen rukken, droomt menig kinder hoofdje van een heilige bisschop roet een wit paard en een zwarte knecht. Avond aan avond zetten de kleinen vol verwachting hun schoentje of klompje onder' de schouw, zij trachten zich wakker te houden, om de goede Sint op het dak te kunnen horen en des morgens rennen ze op blote voeten naar de huis kamer en luchten hun oDwin- dirug en vreugde in oh's en ah's. De groten, die allen iets van het kind in zich behouden, scharen zich in de huiverige avond rondom het houtvuur in de haard,-de boer en boerin, de zoons en dochters, de roeiden en knechten. Zij strekken hun vermoeide leden, rook kringelft uit de pijpen, de warmte slaat hun weldadig tegemoet en maakt de harten mededeel zaam. In vele huizen doet dan weer het verhaal de ronde, van de grote surprise, die Sint Nicolaas het meisje Thea en de schuch tere Pieter bereidde. Op het bedrijf van boer ■Nelissen werkte Pieter als boerenknecht. Hij was bijna een jaar bij deze boer m dienst en het werk. beviel hem best. Boer Nelissen had zelf geen kinderen, hij werd al wat ouder en dacht erover de boerderij te verkopen en met zijn vrouw stil te gaan leven. Doch hoe Nu was Pieter een zeer be scheiden, ja verlegen jongeman. Nelissen was er eens over be gonnen, maar Pieter had hem -ongelovig aangekeken en schuch ter geantwoord, dat hij zich daartoe niet in staat achtte maar toen Nelissen bleef aandringen, had hij beloofd er eens over te zullen denken. Daarna was Thea op de boerderij gekomen- De oude boerin was niet meer zo vlag ter been en zocht een flinke hulp Met da gemoedsrust van de vérlegen Pieter scheen het ge daan. Hoe het kwam, wist hij zelf niet, doch zijn werk verliep niet meer zo vlot als voorheen. Als Thea in zijn meer hjj er over nadacht, des nabijheid kwam, kreeg hij een te meer begreep hij, dat hij de liefde voor huis en grond te diep koesterde, dan dat hij zou kunnen vertrekken. Toen Pieter enige tijd bij hem in dienat was en bemerkte, welk een steun deze voor hem betekende bij het zware werlk, begon hjj erover te denken, aan hem de boerderij te schenken als aan zijn eigen zoon en zelf rustig erbij te blijven wonen. kleur en poogde zo spoedig mogelijk weg te komen. En als zij met haar hel-dere stem iets vroeg, stond hij als een ge strafte schooljongen te stotte ren. Wanneer haar vrolijke lach opklonk tussen de oude muren, was het hem of er een steak door zijn borst ging. Hij begon erover te peinzen, zijn spullen te pakken en een andere baas te zoeken, terwijl van de andere kant het denk beeld, Thea niet meer te zien, hem toch wel afschrikte. Het proces verergerde en ten slotte realiseerde hij zich, ver liefd te zijn. Het was hem echter een groot vraagteken, hoe Thea over hem dacht. Als ze met hem sprak, lag er wel eens een twinkeling in haar ogen, doch Pieter durfde daar aan geen diepere betekenis hechten- Het was intussen de oude boer Nelissen niet ontgaan, dat er met zijn trouwe knecht en opvolger iets aan de hand was, en lang duurde het niet, of hij had de oorzaak ontdekt. De Sint-Nioolaastjjd naderde, de avonden waren guur, de ochtenden werden door mist verzwolgen, maar mistig was het ook om het hart van Pieter! Thea vertoonde geen toenade ring en hijzelf kon het niet van zich verkrijgen, iets van zijn gevoelens te laten blijken De avond van de vijfde December was voor Pieter nog nooit zo somber en uitzicht loos geweest. Na het avondeten «prak bo«r Nelissen tot Pieter en Thea: „Jongelui het 1» hier op deze hoeve altijd de gewoonte ge weest, dat het personeel op 5 December de klompen onder de schouw zet. Daarom vraag ik jullie, dit nu ook te doen." Gemelijk keek Pieter op en toen de boer hem half-lachend aankeek, knikte hij stug en durfde niet naar Thea kijken- Toen hij naar bed wilde gaan hield de boer hem tegen en fluisterde hem iets in het oor. Pieter kleurde tot in zijn nek en keek de boer ontzet aan. Dan peinsde hjj even, balde zijn vuist en zei: ..Ja!" Zo stonden er onder de hoge schouw op de hoeve van boer Nelissen twee paar klompen op veilige afstand van el'kaar! Thea ging de volgende morgen op kousëvoeten naar beneden om haar klompen te halen en was toch wel nieuws gierig, wat de goede Sint in haar klompen (en in die van Pieter) had geraden. Wie beschrijft haar verbazing toen daar als presentje in haar klompenPieter stond, iaehend en blozen-d! Zy'n hielen staken wel buiten de randen, maar de bedoeling begre-.p zij bestSpontaan stapte Thea in Pieters klompen en toen waren twee harten geheeld! De rest laat zich raden T de katholieken steeds werd voorgestaan Vooral de socialisten en de commu nisten vrezen de toepassing van 't vrou- wenstemrecht en er zijn van die zijde reeds verschillende pogingen gedaan om de uitoefening daarvan zo lang mogelijk uit te stellen. De toestand is thans ech ter zo, dat de vrouwen bij de verkie zingen van October 1949 zullen mee stemmen. Mocht er vóór die tijd echter parlementsontbinding komen, dan zullen zjj aan de eventuele tussentijdse verkie zing niet mogen meedoen, dit ingevolge enkele door de socialisten in bedoelde wet ingelaste spitsvondigheden. Nu doet zich het feit voor, dat de li beralen, die zich jarenlang tegen deze hervorming hadden verzet, er ineens een plotselinge yver voor aan de dag leggen. Een der hunnen, de Luikse se nator en oud-minister Buisseret, heeft n.l. in de senaat een wetsvoorstel inge diend waarbij de Belgische vrouwen niet zouden behoeven te wachten tot October e.k., maar onmiddellijk stem- gerechtlg worden, zodat zij by een even tuele parlementsontbinding reeds aan een vervroegde verkiezing zouden kun nen deelnemen. De liberalen geloven nl aan de mogelijkheid van parlementsont. binding, en zij koesteren bovendien de illusie, dat zij door 't vrouwenstemrecht zullen bevoordeeld morden. Het voorstel-Buisseret is gistermiddag in de senaat besproken, 't Resultaat was, dat met 82 stemmen (katholieken, libe ralen en communisten) tege^n 43 (socia listen) en 2 onthoudingen (socialisten) werd besloten het voorstel in overwe ging te nemen. Dit betekent een eerste barst in de weinig soliede regeringscoalitie, waarin de beide partners elkaar min of meer als kat en hond beloeren. Naar de „Figaro" meldt, overweegt de Franse regering om maarschalk Pétajn vrij te laten uit de Frot-gevangenis, waar hij momenteel zijn vonnis uitzit. Volgens het blad heeft een hart-specialist de 93- jarige vroegere staatschef in de militaire gevangenis op het eiland You bezocht en zal hij Dinsdag aan de ministerraad ver slag uitbrengen. Gemeld was, dat de ge zondheidstoestand van Pétain slecht was. Het blad gelooft, dat Pétain zal worden overgebracht naar zijn huis te Villeneuve- Loubet. waar hij dan onder politie-toa- zicht sou komen. dewerkimg de Duitsers in hun totale oor logvoering eerder geholpen, dan bena deeld heeft, omdat zij het ontstaan van de chaos vertraagd heeft. Maar Mr. Franssen kan wijzen op tien millioen, die uit handen van de Duitsers zijn gehouden. Hij noemt daartoe voor beelden uit het beheer. Het water van de zee wast echter, zo merkt mr. v Vollenhoven op, niet af, dat verdachte salaris genoot voor medewer king gedurende jaren aan de Duitsers vrijwillig geleverd. Bij het verhoor van verdachte's chef de bureau, v. d. Steen, komt de relatie van Franssen met de S.D.-er v. d. Wal ter sprake. Deze was voor hem, als raadsman, een welkom contact met de S.Q voor het geval hij dit contact voor een cliënt nodig had. Hij heeft hem inderdaad vele malen geholpen. Als de president deze relatie bedenkelijk acht, haalt mr. van Dal het voorbeeld van tal van goede juristen aan. De beweegredenen achter de reizen naar Polen tot het afsluiten van pachtcontrac- ten blijven echter duister voor degenen, die met van uit verdachte's houding t.o.v. de Duitsers kunnen redeneren. Tijdens het verhoor blijkt, dat voor de politieke omzwaai van verdachte, deze sociaal, zakelijk en door opvoeding zeer Frans georiënteerd was. Hij studeerde aan de Sorbonne en had bijna uitsluitend Franse zaken. Verdachte kan zich de brief in het dos sier niet herinneren, waarin hy sollici teert op een Duitse advertentie, vragend om juristen, welke brief sluit met „Heil Hitier". Hierna wordt gepauzeerd. Het personeel op verdachte's kantoor was grotendeels anti-Duits. Verdachte ge noot uit de liquidatie van de R.K.S.P. een honorarium van f 22.500.-, hetgeen volgens het advies van collega-advocaten voor dergelijke bemiddelingen aan de lage kant genoemd kan worden, aldus getuige v. d. Steen. In de middagzittinig van het bijzonder Gerechtshof te Rotterdam, ter behande ling van de zaak tegen mr. Franssen, de liquidateur der R.K. Staatspartij en an dere instellingen, -werd als getuige a dé- ohar-ge gehoord mej. Boekholt. Zij was chef de bureau geweest van de Ned. Vrouwenbond ten tijde, dat deze werd geliquideerd. Zij had mr. Franssen leren kennen als een uiterst correct man, die zij te fatsoenlijk vond om een N.S.B.-er in hem te zien, ook al ging van zijn kan toor d-e naam, dat bet een N.S.B.-kaetoor was. Na de liquidatie was zij, toen ner gens werk te krijgen was, bij mr. Frans sen op kantoor gekomen en had daar evenmin iets van nat. soc.-sympathieën bemerkt. Op de vragen van mr. v. Dal, de raadsman, antwoordde zy te menen, dat mr. Franssen zijn Duitse relaties aan hield ten einde de belangen van derden beter te kunnen behartigen. Nederlands belang Alle getuigen décharge bevestigen het beeld: mr. Franssen was uiterlijk geen nat. socialist, deed uitsluitend dingen, die in overeenstemming waren met de Neder landse wet en diende dus met de woor den van de Haagse deurwaarder Ver hagen een Nederlands belang. Deze deurwaarder moest bij vele liquidaties inventariseren en werd daarbij volkomen vrijgelaten te doen naar zijn eigen over tuiging. Dit hield in, dat hij mensen aan zegde, dat geïnventariseerd ging worden, stilzwijgend tips gaf of stereotype ver meldde dat er niets of een schijntje in kas was. De liquidatie van 48 jeugdver enigingen in het Zuiden heeft misschien bij elkaar enkele tientjes opgeleverd. Ook de overige getuigen leggen ver klaringen af, waaruit blijkt, dat bij Frans sen geen bevoordeling van de Duitse be zetting of N.S.B. heeft voorgezeten. De ca-nd. not. Muller antwoordt op een des betreffende vraag van de verdediging, dat mr. Franssen altijd de zaken van de afwezigen behartigde, zulks vaak in te genstelling tot eventuele erfgenamen, die aan hun portie wilden komen. Honderden requesten tot opheffing van een beheer- schap zijn door hem gedaan. De administrateur van Muller-Lening, die zaak waarvan mr. Franssen zijn aan stelling kréég, verklaart, dat Franssen niet tot de werkelijke nat. soc. gerekend werd. Hij voerde zijn opdrachten goed uit, wat niet van alle vereffenaars van liquidaties gezegd kan worden. Bezettingshistorie komt uitvoerig in discussie tussen de advocaat-fiscaal mr. Hollander en de verdediging, om de vraag, of Muller-Lening onder het min. van justitie of indirect onder het Reichs- kommissariaat ressorteerde. Verdachte houdt hardnekkig vol, dat het eerste het geval was. Lidmaatschappen van enige nevenorganisaties van de N.S.B. ziet hij als logische positie-versterking voor hem, die met arrestatie bedreigd was. Mr. Van Vollenhoven vindt het bepaald vreemd, dat verdachte tijdens de oorlog een keer naar Zwitserland ging en daar, ongetrouwd zijnde, niet is gebleven. Enig meesmuilend gelach gaat door de zaal, als mr. Hollander verklaart, dat ieder op het Ned. Gezantschap welkom was. Menigeen schijnt anders te menen; van welk gevoelen mr. v. Dal zich tolk maakte door te vragen of daarom dia rapporten zijn verschenen. De verdediging heeft 84 aanmerkingen op het bijgevoegde accountantsrapport, dat mr. v. Dal tendentieus vindt Het leek veel op een sententie. De verdedi ging betwist alle conclusies. Als dan aan het slot van de zitting mi. Franssen zijn aanmerkingen op de dag vaarding. verklaart, blijkt, dat hij niet betiteld wil worden als liquidateur van genoemde verenigingen, omdat die liqu - datie buiten hem om by verordening was gebeurd. Hij is slechts afwlkkelaar Hij ontkent, dat hij de liquidatie ter band genomen heeft om de vijand te dieneij, hem ter wille te zijn voor zijn nat. soc. propaganda of de verwezenlijking van zijn nat.-soc. doeleinden. Hij ontken' zijn functie uit handen van de bezetter ont vangen te hebben, hij kreeg die formeel van een Nederlandse instantie. Na een zitting van tweemaal drie uur was de- figuur van deze verdachte het best getypeerd met de woorden van B. J. Roels, de admin, van Muller-Lemng, de opdrachtgevers van mi Franssen: „Voor ons was hjj een dubieuze figuur' (Hetgeen in de mond van deze ex-pol delinquent een compliment voor ver dachte is.) Officier en verdediging zullen woens dag 8 December om half 2 aan hat woord komen, i i-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3