in Besprekingen vastgelopen Hatta's bezoek bracht geen resultaat Indonesië Van Maarseveen geen Sinterklaas Onderwijzers eisen gelijkstelling met ambtenaren West Berlijn anti-communistisch VERKLARINGEN van HATTA AARDBEVING in Californië Wëërïéérïchtj Verantwoordelijke beslissingen jVerkiezingsdrukte met weinig incidenten Pfp DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Delegatie op de thuisreis Ik ben altijd optimistisch Intimidatie in West-Ja va C.G.D. naar Kalioerang? Voor onze jongens in Indonesië NDER DE Zij voelen sicli door de regering bedrogen Leger-maatregelen het struikelblok OUPE Pater Brandsma Ook schokken iu Mexico Nieuwe scheepsramp in China Vliegtuig neergestort roste JAARGANG MAANDAG 6 DECEMBER 1948 No. 20793 Het bezoek, dat Hatta Zaterdag aan Batavia heeft gebracht en zijn onderhoud met de Nederlandse delegatie heeft niet liet resultaat gehad, dat hij of de heer Cochran ervan had gehoopt. Zonder dat men tot overeenstemming was gekomen, is de republikeinse premier naar Djokja teruggekeerd en de Neder landse delegatie is onderweg naar Den Haag. Beiden om rapport uit te brengen en overleg te plegen. II. Missen te Lourdes Kolen van de luchtbrug. Berlijnse dames komen met zak of emmer haar rantsoen van 25 Eng. ponden (ruim 11 kg.) kolen halendat int de geallieerde aanvoer per vliegtuig wordt verstrekt. (Van onze Utrechtse redacteur) St. Nicolaas heeft blijde en onprettige verrassingen. Waren wij Vrijdag getuige van een zeer blijde verrassing voor het Jaar- beursbestuur, Zaterdag is bij de onderwijzers, die bij duizenden naar Utrecht waren gekomen op uitnodiging van de A.N.O.F. (Alg. Ned. Onderwijzersfederatie, waarbij het Kath. Onderwij- zersverbond, de Ned. Onderwijzersver. en de Prot. Christ. Fede rale Raa^,,din aangesloten), niet een zwaar met-pakjes beladen Sinterklaas op bezoek geweest, maar een Pieterman met de gard. Een gard wel te verstaan niet voor de onderwijzers, maar die geducht gezwaaid werd naar onze regering en wel zeer hevig naar de Minister van Binnenlandse Zaken. mr. J. H. van Maarse veen, die een eens gedane toezegging van de regering zou hebben ontkend. Gisteren hebben te Berlijn de aangekondigde, met grote span ning tegemoet geziene, gemeenteraadsverkiezingen voor de Britse, Franse en Amerikaanse sectoren der stad plaats gehad. Behoudens onbeduidende incidenten, is de dag vrij gebleven van ongeregeldheden. SJARIFOEDDIN TE DJOKJA De bestandsschendingen HET FEEST VAN HARTEN Onderzoek gelast voor heiligverklaring Ernstige ravage op het eiland Maria Madre VRIJ ZACHT Thans 6000 doden Terwijl de Belgische textielindustrie met werkloosheid te kampen heeft, hebben de Nederlandse textielfabrikanten een tekort aan arbeidskrachten. Arbeiders en arbeidsters worden var. ver in de omtrek naar de industriecentra gehaald. Tegelijkertijd, worden in Twente nieuwe spinnerijen en weverijen gebouwd. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het is niet gemakkelijk de gevolgen te jverzien van de mislukking der bespre kingen in Indonesië. Sommige uitlatingen zowel van minister Sassen als van de premier Hatta zou men willen uitleggen als suggererende dat er nog niet gespro ken kan worden van een volledige mis lukking, maar het heeft geen zin e- over te disputeren in welke graad de gedane pogingen van de Nederlandse Regering om tot een overeenkomst met de- Repu bliek te geraken, mislukt zijn. Genoemde pogingen waren immers door de Neder landse Regering, voordat er aan begon nen werd, bedoeld als laatste pogingen, die op korte termijn zouden moeten sla gen. Dit slagen op korte termijn werd door haar nogal duidelijk als de ene zijde van een alternatief gesteld, terwijl de andere zijde weliswaar niet genoemd maar door een ieder begrepen werd. Het is nodig, dat iedere Nederlander in deze voor de geschiedenis van ons volk zo gewichtige ogenblikken goed beseft waarom het ging bij de bespre kingen, die door onze regering op zulk een hoog niveau en dus in laatste instan tie werden gevoerd. In tegenstelling met het slagen van het overleg met de federalen werd de ver houding tot de republiek in de laatste maanden steeds slechter. Niet alleen nam in deze tijd het aantal bestandsschendin gen van republikeinse zijde op onrust barende wijze toe, maar ook werd de economische situatie in de republikeinse gebieden steeds ernstiger Tegelijk hier mede ontwikkelden zich politieke span ningen in de republiek van ongekende hoogte. De opstand van Moeso, die weliswaar kon onderdrukt worden, was slechts een klein onderdeel van de politieke chaos die zich langzamerhand heeft ontwikkeld en die ieder ogenblik tot een ware cata strofe kon worden met noodlottige gevol. gen voor ontzaglijk velen. De republikeinen wezen de verant woordelijkheid voor dit alles van zich af. Zij beschuldigden de Nederlanders er van dat zij door een economische blokkade het rechtmatige verzet van de republiek tegen koloniale overheersing wilden bre ken. Verder kwalificeerden zij het instel- len vaa verschillende deelstaten als op- richting van marionettenregeringen en gaven te kennen, dat door dit optreden van de Nederlanders de bestandsschen dingen werden uitgelokt. Iedereen in ons land en in Inaonesie die begrip heeft voor onze houding en voor onze bedoelingen, vroeg zich bij de noodlottige ontwikkeling die de ver houdingen tussen de partijen vooral op Java de laatste tijd namen wederom af. of Nederland onwerkzaam ten opzichte van dat alles mocht blijven. Toen de spanningen tot een ondraaglijk hoogte punt waren uitgegroeid, meende minister Stikker nog één poging tot verzoening te moeten wagen. In zijn gesprekken met Hatta heeft de Nederlandse regering gemeend een kans bespeurd te hebben die zij als laat ste wilde benutten. Een grote delegatie van regeringspersonen ging vergezeld van een aantal volksvertegenwoordigers naar Java, om daar met de republikei nen nogmaals te overleggen. Dit over lag heeft gefaald en wel op zulke es sentiële punten dat wij nu staan voor een zeer ernstige toestand. Mohamed Hatta heeft in een interview aan United Press verteld, dat de bespre kingen zijn vastgelopen op het punt van de legerleiding, (zie de berichten in ens Clad); maar uit het verder verloop van dit interview blijkt dat in wezen de te genstellingen veel dieper liggen De republiek wil niets weten van een federalistisch Indonesië zoals de Neder landers dit al met zoveel succes voor èen deel aan het verwezenlijken zijn. De ISuSlk slechts 'n Mag «w» waarin Djokja de leiding ^eeft. Dit nu, zou gezien de verhoudm^cn Indonesië, gezien vooral de geestesg - steldheid waarin de leidende kringen te Djokja verkeren, noodlottig zijn voor de vrijheid en de veiligheid van de andere leden der federatie. De Amerikanen wier grote zorg het is, hoe de opmars van het communisme in Zuid-Oost Azië te stuiten, zouden er goed aan doen te beseffen hoezeer men de kans loopt Moskou in de kaart te spe len indien men bevordert dat er in In donesië een federatie onder suprematie van Djokja tot stand komt. Het is geen uitstel geworden! Zater dagavond nog werd een officieel com muniqué uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat, overeenkomstig hun plan, de ministers Sassen en Stikker en de heer Neher Zondag naar Neder land zouden vertrekken om verslag uit te brengen aan en overleg te plegen met de Ned. regering. Het communiqué meldde voorts, dat de Ned. ministeriële delegatie te Batavia met Moh. Hatta een onderhoud had gehad in het kader der informele besprekingen. Over deze bespreking verklaarde minister Natsir aan de pers: „Wij doen een nieuwe poging, om de oude moei lijkheden op te lossen, waarover ander half jaar geleden beide partijen zijn gestruikeld, dezelfde moeilijkheden, die het Verenigd Koninkrijk en India zo goed („smoothly") hebben opgelost. Een oplossing is altijd mogelijk, zolang niet de ene partij van de andere het onmogelijke eist". Voor zijn vertrek uit Djokja had Moh. Hatta een speciale vergadering met het kabinet en vervolgens een ont moeting met de fractie-leiders en ver tegenwoordigers van de bonden van arbeiders en boeren in het werkcomité van het KNIP. In Batavia heeft hij nog gesproken met Anak Agoeng en Poeradiredja( als ook met een Amerikaanse senator, de heer Malone, die op zijn rondreis door het Verre Oosten voor een studie van de economische toestand in de gebieden van Zuid-Oost-Azië thans in Batavia vertoeft. Zondagmorgen om 9 uur zijn de heren Sassen, Stikker en Neher, vergezeld van de adviseur de heer Blom, met de Constellation „Franeker", van Kema- joran vertrokken, om naar Den Haag terug te keren. De Nederlandse Kamer leden gingen nog niet mee terug, doch waren wel bij het gezelschap, dat de ministers uitgeleide deed. Tegenover de pers verklaarde minis ter Sassen: „Wij gaan terug om rapport uit te brengen aan de Ned. regering en voor nadere beraadslaging". De moge lijkheid van terugkeer naar Indonesië achtte de minister afhankelijk van een kabinetsbeslissing. Mr. Sassen zeide „altijd optimistisch" te zijn. Toen hem in verband met Hatta's bezoek gevraagd werd, of hij vandaag optimistischer was dan giste ren, zeide de minister: „Dat hangt niet van mooi of lelijk weer af". Naar vernomen wordt, zullen de andere adviseurs de eerstvolgende dagen naar Nederland vertrekken. De dienst voor legercontracten meldde Zaterdag in een overzicht van de situatie in West-Java, een stijgend aantal orde verstoringen in de afgeiopen week in het gebied ten westen van Buitenzorg en ten zuiden van Soekanegara. In de vlakte van Tjiandjoer zijn geinfiltreerde benden ac tief, doch er heerst daar nog geen ern- ige terreur, daar hier grote acties, in te zetten na 1 Januari, in voorbereiding zijn. Het overzicht zegt verder, dat in het regentschap Tasitunalaja de terreur on rustbarende afmetingen heeft aangeno men. Van Nederlandse militaire zijde zijn maatregelen genomen om hieraan een eind te maken. Ook in de streken rondom Bandoeng en in het Garoctse worden toenemende ordeverstoringen gemeld. Volgens het overzicht is in geheel West-Java waar tc nemen, dat de hen den zicli van het Oosten naar het Wes ten verplaatsen, terwijl de druk op de Indonesische bestuursambtenaren ge leidelijk toeneemt. Bij de propaganda wordt er van repu blikeinse zijde bijzondere nadruk op ge legd, dat ten eerste de Indonesische be stuursambtenaren niet mogen samenwer ken met de gezagdragers der deelstaten, doch zich moeten richten naar het repu blikeinse gezag, dat na 1 Januari zal op treden, en ten tweede, dat de Indonesische bestuursambtenaren niet mogen mede werken aan de bestrijding der benden, daar deze bezig zijn aan het voorbereiden van het wederinstellen van het republi keinse gezag na 1 Januari. Deze propaganda gaat gepaard met in timidatie, hetgeen blijkt uit talrijke aan slagen op Indonesische bestuursambtena ren, die in toenemende mate plaats vin den. Voxgens het republikeinse persbureau Antara heeft de republikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, bij zijn terugkeerte Djokja verklaard: „Het enige dat-met beslistheid gezegd kan worden, is, dat de Commissi van Goede Diensten binnen enkeie dagen haar zetel naar Ka lioerang zal verplaatsen". „Het resultaat der besprekingen te Batavia met de Ne derlandse ministers, zo voegde hij eraan toe, is geweest, dat beide partijen thans in staat zijn elkanders standpunt te be grijpen". Een woordvoerder van de C.G.D. be stempelde tegenover een vertegenwoor diger van Aneta het artikel in het Ba- taviaasch Nieuwsblad, waarin de Com missie in opspraak wordt gebracht, als „nonsens". Gedurende het tijdvak van 8-15 Decem ber zal iedere dag in de heiligdommen te Lourdes een H. Mis gelezen worden tot intentie der Lourdes-gebesactie: „O. L. Vr van Lourdes, bescherm onze dierbaren in Indië naai- ziel en lichaam en voer hen behouden in de familiekring terug. Sterk, bemoedig en genet onze zieken en ge wonden". Van Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, kreeg het be stuur der Gebedsactie (Bogaardestraat 36, Maastricht) bericht dat Z. H. Exc. op 11 December a.s. het II. Offer aan God zal opdragen voor het geestelijk en stoffelijk Welzijn der jongens in Indië. ot De grote Tivoli-zaal puilde ia letter lijke zin uit. Onderwijzers stonden en zaten in gangen én „hmgen" van bet podium. Nooit hebben wij een vergader zaal op een dergelijke wijze gevuld ge zien, En toch konden niet allen binnen, zodat een andere zaal in het gebouw en de schouwburgzaal op het Lucasbolwerk De Berlijnse gemeenteraad telt 130 le den. De samenstelling van de raad, na de verkiezingen in 1946. was als volgt' 63 so m Djokja tot stand komt ciaal-democraten, 29 christen-democraten, De Nederlandse regering die dit alles 26 [eden yan de door de communisten zeer duidelijk beseft, weet dan ook dat zij niet alleen voor eigen belangen strijdt ook niet alleen voor de belangen van Indonesië in zijn geheel maar voor de pelangen van geheel de wereld. Antara meldt, dat Sjarifoeddin, Hard- jono en Soeripno Zaterdagmiddag per trein te Djokja zijn aangekomen en daar onmiddellijk werden overgebracht naar de gevangenis. Op het station had zich een belangstellende menigte verzameld, doch ex deden zich geen incidenten voor. 26 leden van de, door beheerste, S. E. D. en 12 überaal -demo craten. Om 8 uur 's morgens plaatselijke tijd gingen gisteren in West-Berlijn de stem- bureaux open. Onder de eerste kiezers waren 10.000 man politie, die reeds gewapend waren en onmiddellijk, nadat zij gestemd haddea de wacht betrokken voor de 1600 stem lokalen in de Amerikaanse, Britse en Franse sector van de stad. Na hem kwamen honderden straatve gers, die de vroege ochtend hadden door gebracht met het opruimen van verkie- Een correspondent van United Press heeft aan boord van het vliegtuig, waarmee Hatta naar Djokja terug keerde, een onderhoud gehad met de republikeinse premier. „Ik ben niet pessimistisch, doch ook niet te optimistisch. Wij hebben het punt in onze besprekingen be reikt waarop een verschil van mening bestaat ten aanzien van een essentieel punt en wij zijn niet in staat onze besprekingen voort te zetten". Hij vertelde, dat de besprekingen zijn vastgelopen op de vraag wat met de gewapende macht van de republiek zou moeten gebeuren tijdens de interim- periode. welke tot de oprichting van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië moeten leiden. Hatta beweerde, dat de Nederlanders het instellen van een interim-regering zonder de republiek voorbereiden en merkte op: „Zonder de republiek zal de interim-regering falen. Er is geen lei- éing in Indonesië buiten de republiek Wat betreft de Ned. beschuldigingen, dat de republiek verantwoordelijk is voor .onrust in het door de Nederlanders bezet gebied, verklaarde Hatta: „Wij hebben ons best gedaan om incidenten te vermijden. Wij hebben onze bevel hebbers opdracht gegeven speciale maatregelen langs de grens te nemen Wij hebben voorgesteld dat beide zijden hun troepen van de demarcatie-lijn der V N. zouden terugtrekken, doch de Nederlanders wezen dit voorstel van de hand Zij zeggen, dat wij verantwoorde lijk zijn voor de omstandigheden in de door hen bezette gebieden, doch hoe kunnen wij iets doen, terwijl de Neder landers voortgaan het volk tegen zien in het harnas te jagen. Neem het meest recente voorbeeld de oprichting van een marionettenstaat in Oost-Java, in vroeger republikeins gebied. Deze sta ten kunnen slechts moeilijkheden creëren". zingsaffiches, die gedurende de nacht van de muren waren gescheurd. Verschillende burgers maakten bij hst verlaten van het stemlokaal anti-sovjet- Russische opmerkingen. Slechts een klein aantal politie-agenten van de oostelijke sector stond aan de sov- jet-russische kant van de zonegrenzen op post. Britse en Amerikaanse politie viel niet te bekennen. Kort na 10 uur deden zich de eerste incidenten voor, toen een kleine groep leden van de onder communistische lei ding staande socialistische eenheidspartij de westelijke sectoren binnenkwam en trachtte dé stemming in een nabij de Amerikaans-sovjelrussiscbc grens gele gen stembureau te verhinderen. Een gevecht volgde, waarbij 15 per sonen door de politie van de westelijke sectoren werden gearresteerd. Kort na 12 uur betraden drie sovjet- russische soldaten, die met machinege weren gewapend waren, en 2 burgers de Franse sector, waar zij in de Flotten- strasse voor een stembureau gingen staan. Een Franse militaire patrouille, die door de politie was gewaarschuwd, was snel tet plaatse en laadde haar gewe ren, terwijl zij zich tegenover de sovjet- Bussen stelde, die, evenals de 2 bur gers, naar de sovjetrussischc sector te rugkeerden. Het Franse militaire bestuur stelde hel centraal stembureau ervan in kennis, dat een honderdtal met stokken gewapende jonge mannen uit Oranienbur g(sovjetrus- sische zone) per trein door de Franse sec tor naar de sovjet-sector waren gereisd. De gehele dag was de stad Berlijn in mist gehuld. Blijkens de officiële eind-resultaten heeft gisteren 84.7 pet van de kiezers bij de verkiezingen voor de Berlijnse gemeenteraden gestemd. In officiële kringen der westelijken beschouwt men de grote opkomst ais een definitieve verwerping van de com- munistisclie politiek in West-Beriyn* De Amerikaanse bevelhebber in Ber lijn, kolonel Howley. zeide Zondagavond, dat de grote opkomst ..een bewijs voor de wereld vormt, dat de Berlijners zich waardig getoond hébben, van de Weste lijke geallieerden de kans te ontvangen op democratische wijze over hun lot te besiisseu. Het is een groots vertrouwens votum in het wettige stadsbestuur, dat de communisten door middel van geweld en propaganda in discreaict hebben trachten te brengen". De stand hedenochtend Het Duitse nieuwsagentschap D.P.D. Britse zóne) maakte te middernacht be kend, dat de sociaal-democraten de ver kiezingen in de drie westelijke sectoren hebben gewonnen met ongeveer 60 per eent van de uitgebrachte stemmen. Berichten van hedenochtend geven de socialisten zelfs 64 percent der tot dus- ver getelde stemmen. A.F.P. geeft als de officieuze volledige uitslagen van de gemeenteraadsverkie zingen voor de drie Westerse sectoren van Berlijn de volgende cijfers: Britse sector: sociaal-democraten 248.321, christen-democraten 82.964, libe raal-democraten 73.181. Amerikaanse sector: sociaal-democra ten 339.460, christen-democraten 127.611, liberaal-democraten 98.852. Franse sector: sociaal-democraten 188.119, christen-democraten 45.225, libe raal-democraten 28.903. Sovjet-maatregelen beantwoord met staking Onlangs zijn in alle bedrijven van de Bewag de electrische centrales, die ge heel Berlijn van stroom voorzien en ge legen zijn in de sovjet-sector Russische politieposten geplaatst om sabotage van de stroomvoorziening aan de Russische sector te voorkomen. Bovendien hebben de Russen de anti-communistische arbei dersraad opdracht gegeven uiteen te gaan en deze vervangen door een comunlstische Voorts hebben de Russische militaire autoriteiten Zaterdag de directeur van de Bewag, een anti-communist, ontslagen en vervangen door een lid van de communis tisch georiënteerde eenheidspartij. In antwoord op deze maatregelen hebben Zaterdagavond 3000 arbeiders van de Bewag besloten, om Maandag te gaan staken, tenzij de politie zich uit de centrales terugtrekt. moesten worden bijgehuurd. Dat was op zichzelf al een demonstratie, waarvoor de voorzitter, de heer Willem Wiltschut uit Arnhem, een hartgrondig ,,dank u" zei. En dan zette hij de noodzaak uiteen om op deze ongelegen dag, waarop men toch thuis druk bezig moet zijn met voor bereidingen voor een heerlijk kinder feest hier bijeen te komen. Twee jaar geleden waren de onder wijzers ook tegen St. Nicolaas voor een protest-vergadering bijeen, toen om een verbetering te verkrijgen, maar thans om hetgeen zij bezitten te handhaven, een strijd, die zoals een der sprekers, de heer A. C. Zevenbergen, voorzitter van de n!o.V. zei, nog veel zwaarder is. De heer D. P. Bothof, directeur van de christelijke organisatie, heeft de geschie denis van de strijd voor verbetering der positie van de onderwijzers uitvoerig ge kenschetst Kort en goed komt het hierop neer, dat de salaris-commissie-Wesselings in 1946 niet alleen een salarisverbetering bereikte, maar ook, dat voor de onder wijzers een positie tussen de ambtenaren zou worden bepaald, waardoor de sala rissen der onderwijzers gelijktijdig en evenredig met die van de ambtenaren wijziging zullen ondergaan. Het gevaar is zeer groot, dat de onderwijzers opnieuw bij de ambtenaren zullen worden achter gesteld. De 2 pet. gratificatie, de jubile um-gratificatie en de 5 pet. verhoging boven het salaris van 3.000,— dreigen de onderwijzers te ontgaan. De commissie-Wesselings had de toe zegging ontvangen, dat de onderwijzers met de ambtenaren gelijk zouden worden gesteld. Tegen het schriftelijk vastleggen in het Bezoldigingsbesluit hadden twee regeringsvertegenwoordigers bezwaar, te gen de strekking van de beslissing van genoemde commissie niet. En nu ontkent de Minister van Binnen landse Zaken in de Tweede Kamer pu bliek bij de beantwoording van de heer Dassen, dat een toezegging gedaan is. „Er is geen beloftezegt de minister „Er is geen belofte", zegt minister Van Maarseveen. „Foei, foei", klonk het als een te vo 'en ingestudeerd spreekkoor van de vergadering, die zich al honend had uitgelaten, toen de voorzitter mee- dedeelde, dat minister van Maarseveen, evenals de minister van Onderwijs, prof. Rutten, bericht van verhindering had ge zonden. Wel waren de Tweede-Kamer leden Lucassen, Roosjes en Gortzak aan wezig. De culturele betekenis van ons be aldus de heer Bothof, wordt wel Er zullen gisteren maar weinig mensen harteloos geweest zijn, vermoeden wij. In die zin dan, dat verreweg de meesten een hart cadeau kregen of gaven, hetzij van banket, hetzij van chocolade, hetzij van suikergoed. Werkelijk prettig, hoe „harte lijk" op 5 December schier allen zijn; kost wei een paar centen, doch zulks verhin dert niet. dat 't van hart tot hart gaat. Vooral de jongelui houden ervan, om- hartjes te wisselen, maar ook de ouderen geven nog graag een hart weg, daarbij tonend, het hart nog op de goede plaats te hebben. Het deert dan zelfs niet, wan neer de harten gebroken zijn. Harten is dus troef! Men doet dus ver standig om harten te spelen, doch iets anders is het met harten te spelen. Wij zien in gedachten al hier en daar aanko mende heren glimlachen. Analyst is geen zedenprediker maar toch: beseffen deze heertjes wel voldoende, dat hun spelen met harten menig meisje, hetwelk in argeloosheid het hart op de rechte plaa' s heeft, het hartje breekt en daardoor oor zaak is van veel harteleed? Och, men behoeft niet Moesies harte- dief te zijn, doch als men bewust een hart wil stelen, bedenke men, dat zo'n diefstal niet lichtvaardig bedreven mag worden, want in dit geval is de dader niet alleen niet gehouden tot teruggave, maar inte gendeel verplicht, zijn buit als een kost baar klein'ood te bewaren. Wij hadden het echter niet over stelen van 'harten, maar over harten geven. Is het laatste nu veelal geen goedkoop ge baar? Men wil allemaal op Sinterklaas eens goed zijn en als symbool doet men een hart cadeau. Het geven van een hart, al is dat nog zo prijzig, blijft toch altijd nog een klein offer in vergelijking met werkelijk hartelijk zijn. De indruk dringt zich op, dat te veel mensen ondanks alle harten-geverij op 5 December zich verder harteloos tonen. En één hartelijke dag m het jaar is voor onze omgeving wel wat weinig! Laten wij daarover een hartig woordje met ons zélf in ons hart spreken en tot de overtuiging komen, dat een goed hart verbiedt oin hard te zijn, ANALYST. Bothof zijn zakelijk en van alle harts tochten gespeend betoog, soberder te leven, zullen we van God de kracht vragen om dat offer te dragen en te zorgen, dat ons volk zijn veerkracht behoudt en bidden, dat de onderwijzers zich blijven geven aan hnn mooie en moeilijke taak. Maar wij verzetten ons met alle kracht tegen onrecht ons door mensen aangedaan. De heer Zevenbergen betoogde, dat niets is nagelaten om zonder een lande lijke actie de .gaak af te werken, o.a. door een audiëntie bij de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën. Hii noemde het „bij de Wilde spinnen af", wat gedaan is me' het proces-verbaal van de Commissie, waarbij mer de leden op zettelijk en met voorbedachten rade een onvolledige verklaring heeft laten teke nen. Maar daar zijn nog altijd de notu len en laten de Kamerleden die opeisen. „Vals spel", werd er uit de vergade ring geroepen. De onderwijzers voelen zich door de regering bedrogen, zo ver volgde de heer Zevenbergen, die zijn re de onderbrak om mee te delen, dat 70 collega's uit Groningen inmiddels wa ren gearriveerd, die van de autoriteiten geen toestemming hadden gekregen om eerder te vertrekken, (hevig rumoer). De vergadering nam na de beide rede- erkend! mlar de mond gaat'nu eenmaal die niet door de beugel kan. Al geven, had de regering geen toezegging gedaan, dan nog zullen de onderwijzers uit zelf respect hun achterstelling bij de amb tenaren niet aanvaarden. Zowel spr. als de vergadering, laakte de juristerij van minister Van Maarse veen, die in zoverre gelijk heeft, aldus de heer Bothof, dat niet de regering, maar regeringsvertegenwoordigers een toezeg ging hebben gedaan. Nu verwijst hij de onderwijzersorganisaties naar de minis ter van Onderwijs. Dezen willen echter van 't gezeur af, na elke maatregel bij de minister vqn Onderwijs toepassing voor de onderwijzerskring te vragen. Daar om eisen de onderwijzers bij de eerste slag in dit conflict de laatste cent op. Als het nodig is, zo besloot de heer Op verzoek van vele vereerders van Prof. dr. Titus Brandsma O.Carm., die ge storven is in een Duits concentratiekamp, heeft de Provinciaal van de Nederlandse provincie der Carmelieten besloten tot het instellen van een onderzoeak naar de mo gelijkheid. om pater Brandsma voor een canoniek proces voor te dragen. Zaterdagmiddag werd een aardschok gevoeld in Los Angeles en in een uitge strekt gebied van Californië. olgen. de eerste berichten werd cr maar weinig schade aangericht. Andere berichten omtrent de aard schok bleven uit het gehele gebied, dat zich van Los Angeles uit in oostelijke richting tot San Bernardino uitstrekt, binnenstromen. De aardschok werd door geheel Zuid-Californië geregistreerd. Te San Diego schudden de gebouwen der zakenwijk op hun grondvesten. Klaarblijkelijk heeft de aardschok zich doen gevoelen over een gebied ter grootte van verscheidene honderden vierkante mijlen, zich uitstrekkend van San Diego in het Zuiden, tot Muroc in het Noorden en bijna tot de Colorado- rivier in het Oosten. De aardschokken deden zich ook voor langs de Westkust van Mexico op ae in de Stille Oceaan gelegen Las Tres Ma. rias-eilanden. De op het eiland Maria De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: J J Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk regen Mati- t ge nu en dan krachtige wind tus- sen Zuidoost en Zuidwest. Onge- J veer dezelfde of iets hogere tem- peratuur. Dinsdag 7 December: Zon op 8.33 j uur, onder 16.29 uur; maan op 13.22 uur. onder 23.17 uur. Madre gevestigde strafkolonie werd practised geheel vernietigd. Later werd vernomen, dat rook boven een heuvel op Maria Madre werd waar genomen. Het wordt mogelijk geacht, dat zich aldaar een nieuwe vulkaan aan het vormen is. Gemeld wordt, dat 90 procent van de gebouwen op Maria Ma dre is verwoest. Men vreest, dat zich onder de puinhopen vele lijken bevin den. Schepen van de Mexicaanse vloot zijn uitgevaren, teneinde honderden veroor deelden en de inwoners van het eiland weg te voeren. Een eskader van de luchtvaart is met medicijnen voor Maria Madre onderweg. tenaren afgekomen maatregelen nog steeds niet voor de onderwijzers zijn geldig verklaard en met de meeste klem bij de regering aandringen op vervulling van de reeds genoemde wensen. En met de op deze dag wel zeer toe passelijke en hier zo zinrijke regel „eer lijk zullen wij alles delen" sloot de heer Wiltschut deze massale bijeenkomst. Uit Nanking wordt vq.n officiële zijde gemeld, dat tijdens de evacuatie der Chinese regeringstroepen van Yingkow een Chinees koopvaardijschip de lue.ht in is gevolgen. De 6000 zich aan boord bevindende personen werden gedood. Het merendeel van dc slachtoffers maakte deel uit van het 52e regerings leger, waarvan de resten thans de linie NankingShanghai verdedigen. Deze ramp is de grootste maritieme cs- testrophe in de geschiedenis. Het aantel slachtoffers is viermaal zo groot als dat bij de ramp van de Titanic, die met 1513 mensen aan boord in de golven ver dween. Een vliegtuig van de „Central Air Transport Corporation" is bij een vlieg veld te Sjanghai neergestort en verbrand. Twaalf inzittenden kwamen om het leven. Het toestel had 20 passagiers aan boord. Het ongeluk is te wijten aan slecht zicht. A:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1