Truman over Griekenland en Turkije Engelsen en Duitsers in Duitsland R FOKKELMAN Oudedags voorziening Uit de sportzvereld De Britten zijn in het nadeel en dei Germanen weten het MIEP ZWIJGT ADIO Soldaten spaarden hun rantsoentjes V. N. gaan 12 December naar huis Paters Jezuïeten Een schip voor Keulen Radioverkiezingen? programma PAGINA 2 DINSDAG 7 DECEMBER 1948 GRIEKSE TEGENSLAG, TURKSE VOORUITGANG Tot 1 April in Lake Success Jubilea in 1949 Ook Berlijn en Wenen delen de gaven OPERA PER TELEVISIE GOUDEN JUBILé COOP. CENTRALE BOEREN- LEENBANK OOST-JAVA STAAT OF PROVINCIE VROUWELIJKE STUDENTEN MET ZWEPEN BEDWONGEN HET PSYCHISCH MOMENT BIJ LONGTUBERCULOSE SENSATIEZUCHT OORZAAK VAN VLIEGONGELUK ST. RAPHAELS ADVISEUR JUBILEERDE SAVOLD—WOODCOCK EN THOMAS—DE ROODE PETRA SLAAT DE MOS VOOR DE ENGELSE BEKER AUTO'S MET STRAAL AANDRIJVING (Van onze Londense correspondent) Het onafhankelijk-socialistische weekblad „New Statesman and Nation" gaf onlangs in een artikel over de Roer-politiek uiting aan bezorgdheid over de sterk toenemende „arrogantie" van politieke en andere groepen in Duitsland. De monetaire her vorming in West-Duitsland heeft het aanzien gegeven aan niet geringe welvaart, en vele groepen, zich wel bewust van de 'propaganda, die in Engeland gevoerd is voor het „arme Duits land", en van de sterke neiging in Britse labourkringen de Duitse sociaal democratie naar de ogen te zien, achten het niet langer nodig een blad voor de mond te nemen. de WINKELSLUITING POLITIEMAN HIELP DE DUITSERS Tien jaar luidde de eis voor het B. G. Groningen tegen Y. de Boer, voorm. luit.-kolonel stafchef der Ned. Staatspo litie. Als wnd. politie-president in de provincie Groningen heeft hij o.a. de ar restatie op zUn geweten van verschei dene politiemannen, die Duitse voor schriften niet wilden uitvoeren of tevo ren razzia's verrieden. Ze-s van hen heeft dit- het leven gekost. DOMME HOND Ol SLECHTE JAGER INDONESIË EN HET H. JAAR Een oud adagium luidt: „Ieder wordt geacht de wet te kénnen". Toch is dit, vooral in de tegenwoor dige tijd, een fictie. Maar wanneer wij zeggen, dat een groot gedeelte van het Nederlandse volk een en ander afweet van de „Noodwet Ouderdomsvoorzie ning" van 31 Mei 1947, is dit moeilijk voor tegenspraak vatbaar. Tienduizenden ouden van dagen heb ben de voordelen van deze noodwet genoten en zullen die wellicht tot hun dood blijven genieten. Er kleven mis schien aan haar uitvoering in de prac- tijk fouten, maar dat neemt niet weg, dat men deze wet een zegenrijke wet mag noemen. Toch mag men de vraag stellen of deze wet, welke ten vorige jare zeker in een behoefte voorzag, wel op de juiste beginselen berust. In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer werd dan ook gezegd: „De in dit ontwerp voorgestelde rege ling zal ons aldus zeer vele leden Staatsarmenzorg brengen, waartegen ernstige principiële bezwaren bestaan. Zij schept voor de ouden van dagen geen recht, dat op grond van arbeids prestatie en premiebetaling bestaat, on geacht hun financiële omstandigheden. Alleen met de behoefte wordt bij de uitkering rekening gehouden". Deze zienswijze werd nog breder uit gewerkt, doch terwille van de beperkte ruimte gaan wij hierop niet nader in. De bezwaren zijn hiermee trouwens voldoende gekarakteriseerd. Minister Drees is in de Memorie van Antwoord vrij uitvoerig op deze be zwaren ingegaan en we geven hier alweer zeer beknopt weer, wat door de bewindsman te dezen aanzien werd opgemerkt: „Het is bekend, dat de Regering streeft naar een uitbreiding van de bestaande oudedagsvoorziening door middel van verplichte verzekering. In de considerans van het wetsontwerp wordt met zoveel woorden gezegd, dat de voorgestelde voorlopige regeling ge troffen wordt in afwachting van de totstandkoming ener definitieve voor ziening door middel van verplichte ver zekering". Iets verder nog zeide de minister: „In verband met de heersende nood onder vele ouden van dagen heeft de Rege ring gemeend met de oplossing van déze kwestie niet te mogen wachten tot tijd en wijle de definitieve regeling haar beslag zal hebben gekregen, doch heeft zij, daarop vooruitlopende, reeds thans een daartoe strekkend voorstel bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Het is daarbij haar streven, binnen drie jaren met de definitieve regeling gereed te komen". Dat dit laatste inderdaad de bedoeling was, blijkt ook duidelijk uit de laatste volzin van de eerste alinea van art. der noodwet, luidende: „Het bepaalde in de vorige volzin vindt uitsluitend toepassing ten aanzien van personen die bij het in werking treden van dit artikel 65 jaar of ouder zijn of binnen drie jaren daarna 65 jaar worden" Na 3 jaren behouden dus recht hebbenden hun aanspraken, maar nieuwe aanspraken worden niet meer verleend. De wet trad in werking op 1 October 1947, dus van 1 October 1950 af is voor nieuwe candidaten de deur definitief gesloten. Hoe weinig men van Christelijke zijde op het beginsel van deze wet ge steld was, blijkt wel uit het feit, dat door de heren Smeenk c.s. een amende ment werd ingediend, om de termijn, in art. 4 eerste lid genoemd, te bekorten en van 3 op 2 jaar te brengen, ten einde binnen de termijn van twee jaren te geraken tot de definitieve voor ziening door middel van verplichte ver zekering. Ter toelichting van dit amendement zei de heer Smeenk: „De minister zie daarin geen bewijs van wantrouwen. Ik heb uit de beschouwingen, die hij hedenmiddag heeft gehouden, wel ge -1 J lrnn rl O V\ i 4 *7Al President Truman heeft Maandag in een overzicht voor het congres van de lrslp. welke de Verenigde Staten aan Griekenland en Turkije hadden ver leend verklaard, dat de aan Turkije verleende Amerikaanse hulp thans definitieve resultaten begon op te leve ren. President Truman verklaarde verder, dat naar schatting ongeveer 20.000 man guerilla-troepen nog steeds trachten „ver nieling en demoralisatie aan te richten n een poging om de weg te bereiden voor een uiteindelijke communistische over heersing van Griekenland". In Truman's overzicht wordt voorts gezegd, dat ,,de Amerikaanse autoritei ten ervan overtuigd zijn, dat, wat be treft het aantal manschappen, hun uit rusting en de beschikbare voorraden, de Griekse strijdkrachten te land. ter zee en, in de lucht in staat zijn, hun huidige posi tie te verbeteren. In de afgelopen zomer voerde het Griekse leger een offensief tegen de re bellen uit, die in het Grammos-gebergte werden verslagen. Aangezien het grootste gedeelte van de verslagen rebellen over de Albanese grens vluchtte, konden de regeringstroepen echter geen beslissende overwinning behalen. Korte tijd daarna keerde een groot ge deelte van de uitgeweken guerllla-strijd- kraehten in Griekenland terug en, daar het Griekse regeringsleger er toen niet in slaagde de rebellen beslissend te ver slaan, was tegen h«i einde van de door het overzicht hestreken periode 'n steeds in kracht toenemende strijdmacht der re bellen gevormd. Dit betekende voor Griekenland, dat thans gedurende acht jaar onophoudelijk strijd had gekend, een bittere teleurstel ling. Het Griekse moreel had hierdoor een ernstige slag gekregen. De Griekse regeringstroepen moesten zich thans eens te meer op oefening toeleggen en in alle gelederen moest zich een geest van ver antwoordelijk leiderschap ontwikkelen, welke in toekomstige offensieve operaties tot uitdrukking diende te worden ge bracht. De verbintenissen, welke de Verenigde Staten thans voor de hulp aan de Griek se strijdkrachten hebben gedaan, beliep een bedrag van 239.754.826 dollar. Hier van was voor een bedrag van 170.273.499 dollar besteed ter dekking van de kos ten voor de leverantie van wapens en voorraden en voor bewezen diénsten. In dezelfde periode werden door de Verenigde Staten aan Turkije wapens en voorraden tot een bedrag van 59.499.181 dollar geleverd. Er waren nieuwe orders door Turkije geplaatst, waardoor dit be drag tot 88.289.771 dollar zou stijgen. In Truman's overzicht werd verder verklaard, dat „aanzienlijke vooruit gang" was gemaakt met het verhogen van de vuurkracht en van de doelma tige werking van het Turkse leger, waardoor dit in staat werd gesteld, weerstand te blijven bieden aan de communistische druk. De president besloot zijn verklaring met de woorden: „Het Turkse volk heeft de kans, welke het werd gebo den, benut. Turkije werkt thans hard, teneinde het hoogst bereikbare voor deel te trekken uit het verstrekte Amerikaanse materiaal en de gezon den instructeurs". meend te mogen opmaken, dat hij zelf een groot voorstander is van een rege ling, die rust op de verplichte ver zekering. Maar, zoals ik vanmiddag heb gezegd, deze minister blijft niet altijd minister en dan kunnen er krachten aan het werk komen, waardoor zelfs de werkingsduur wordt verlengd. Dat moet worden voorkomen om geen schadelijke gevolgen aan te richten in de maat schappij en in het bedrijfsleven en om niet de spaarzaamheid van de jongeren te belemmeren. Het moet vaststaan, dat dit wetsontwerp, eenmaal tot wet ver heven, een beperkte levensduur heeft. Het is niet onmogelijk ik heb die indruk vanmiddag ook gekregen om binnen 2 jaren met een wijziging van de Invaliditeitswet gereed te komen". Van Katholieke zijde hier was de heer Steinmetz, tevens voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, de woordvoerder voelde men wel wat voor het amendement-Smeenk. Minister Drees antwoordde echter: „Ik heb de ernstige vrees, dat men, ook al is men met de beste wil bezield, dan toch de termijn weer zou overschrijden. Ik zou derhalve de heer Smeenk willen verzoeken genoegen te nemen met de toezegging, dat met zoveel mogelijk spoed aan deze zaak zal worden ge werkt. Ik geloof niet, dat de in het wetsontwerp opgenomen termijn als onredelijk is te beschouwen. Ik moet zijn amendement ontraden". Wij geloven, dat minister Drees ge lijk had. Wanneer de noodvoorziening in een verzekeringswet wordt omgezet, vereist dat veel tijd en wij geloven ook, dat de termijn van 2 jaren, welke de heer Smeenk wenste, wel wat kort was. Het amendement-Smeenk werd ver worpen met de stemmen der Katholie ken tegen. Nu staan wij dus voor het feit, dat de wet reeds van 1 October 1947 af in werking is. Binnen 2 jaar zal er dus een verzekeringswet voor in de plaats moeten komen. Dat is geen kleinigheid en zal veel tijd vereisen. Bovendien horen we over allerlei andere maat regelen betreffende de sociale verzeke ringswetgeving. Er gaat schier geen dag voorbij, of in de pers wordt melding gemaakt van het een of ander product van wetgeving op het gebied der sociale verzekeringen. Het Departement heeft heus de handen vol, maar we vragen toch met waarderende belangstelling „Hoe staat het met de inlossing van de belofte door de voorganger van deze minister gedaan, terzake van art. 4 der Noodwet?" Misschien mogen we bij gelegenheid nog eens iets ter tafel brengen in ver band met de oplossing van dit probleem voor loontrekkenden en zelfstandigen. Maar bij voorbaat staat wel vast, dat het een moeilijk en veelomvattend vraagstuk is, dat niet „in een vloek en een zucht" zal zijn opgelost. A. B. MICHIELSEN. Voor Sinterklaasfeest der kinderen (Van onze correspondent) Het was Maandag een bijzondere dag op vliegveld Twente. Het luchtverkeer was enkele minuten stopgezet en met een speciaal tweemotorig Oxfordtoestel arri veerde daar de Sint met twee van zijn knechten om het Sint Nicoiaasfeest bij te wonen, dat de mannen van de lucht strijdkrachten deze middag aan tweehon. derd kinderen uit minder bedeelde gezin nen uit Enschede aanboden Voor het stationsgebouw, waar de man. schappen hun Sinterklaasliederen over 't vliegveld lieten schallen, werd de grijze bisschop verwelkomd door de comman dant van de basis. Overste Zeagers en door de organisatoren van het feest Ka pitein J. L. Bosch en ds v d. Poels. De bagage van de bejaarde luchtreiziger werd aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. De cantine van kamp Zuid was deze middag versierd en in deze gezellige ruimte werden de kleintjes on spontane wijze onthaald. Sergeant Ver ruit had er slag van het kleine grut aan het zingen te krijgen En nog meer was er! Poppenkast, filmvoorstelling en voor ieder kind een pracht cadeau. Kortom, het is een blij kinderfeest geworden, dank zij de medewerking van de Sociale Dienst der gemeente Enschede, maar vooral door het initiatief van de L.S.K.* mensen op „Twente", Veertien dagen hadden zij er hup Cadi-rantsoentje voor opgespaard en als een laatste aansporing stond er gedurende het laatste weekend op de achterzijde van hun verlofpas te lezen: „Denk aan de Sint". Maar ook de groenteboer, de bakker en de melkboer van de vliegbasis hebben hun aandeel geleverd in de vorm van fruit, speculaas, gebak en chocolademelk. En er is geen kruimeltje of druppeltje overgebleven! (Telefonisch van onze correspondent.) De assemblee van de Ver. Naties heeft gisteren met veel moeite een besluit kunnen nemen, of men eerlang uiteen zal gaan of niet.. Drie stem mingen zijn nodig geweest om uit tc maken, dat in de nacht van 11 op 12 December de besprekingen van de derde zitting zullen worden afgebro ken. Deze zullen niet voor 1 April 1949 te Lake Success worden hervat. Het voorstel om op 1 Februari de beraadslagingen voort te zetten, kon geen genade vinden. De beslissing werd genomen met 43 stemmen tegen 13 en 2 onthoudingen Dit uitstel werd fel bestreden o.a. door MacNeil en Spaak, die er op we zen, dat het moeilijk aanging, tal van dringende zaken, waarin een beslissing móét genomen wórden, zolang op te schorten, Er zij hier aan herinnerd, dat, toen Bidault verleden jaar het voorstel deed, de zitting te Parijs te doen plaats heb ben, daarbij ook het denkbeeld voorzat dat deze beraadslagingen in Europa zeer de aandacht zouden trekken en een goede propaganda voor het denkbeeld van de Ver. Naties zouden zijn. Helaas kan men niet zeggen, dat de traagheid in deze Parijse zitting gedemonstreerd daartoe zal hebben bijgedragen. Zes en twintig vraagstukken blijven onafgedaan en wat afgedaan is, staat nog vrijwel op losse schroeven, zoals b.v. de Griekse kwestie, en die van Tales tina. De vergaderingen, die thans nog op de agenda staan, zullen o.m. worden ge bruikt voor het vraagstuk van Korea Ook de kwestie van de toelatingen zal nog wei aan de orde komen, maar wat de admissie van Israel betreft, daarvan wil Engeland niet horen. In de Ned. provincie der Sociëteit van Jesus zuilen in 1949 de volgende jubilea worden ge vierd: 60 jaar Jezuiet op 26 September de paters A. Mulder en H. v. Ruth, beiden te Nijmegen. 50 jaar Jezuiet: 5 Januari Br. F. Vreeburg, Grave; 10 Juni Br. M. Merx, Amsterdam; 26 September de paters E. Mengelberg, Vught, L. Steins Bisschop, Nijmegen en de broeders Th. Kersten, Grave en-J. Paulissen, Nijme gen. 25 jaar Jezuiet: 7 September de paters: J. Bijvoet, Maastricht, F. Dirks, Spaubeek, W. Hertogh, Groningen, J. Houben, Maastricht, Chr. Jansen, Den Haag. F. Koppendrayer, Nij megen, J. Peeperkorn, Letland, P. Ploumen, Maastricht, G. Schoonhof!, Oengaran, P. ter Steege, Amsterdam, J. Vis, Zeist, J. Vol- laerts, Utrecht, H. v. Waesberghe, Nijmegen en P. Zoetmulder, Djokjakarta; 12 November: Br. P. Deckers, Nijmegen; 7 Dec.: Br. M. Horsten, Maastricht: 12 Dec.: pater J. Brand, Grave, 50 jaar Priester: 26 Augustus de paters Fr. Beijsens, Nijmegen en G. Voelen, Grave. 40 jaar Priesters: 1 Augustus pater C. V. Spaendonck, Amsterdam; 26 Augustus de pa ters F. Berghegge, Nijmegen, L. Schlattmann Semarang, R. v. Geelkerken, Nijmegen. 25 jaar Priester: 12 Juli pater J. Rietra, Den Haag: 15 Augustus de paters P. Bos, Amster dam, B. Coenen Spaubeek, C. Hanckx, Nijme gen, W. Heymeijer, Den Haag, G. de Leeuw, Amsterdam, Th. Verhoeven, Oengaran. 12% jaar Priester: 15 Augustus de paters A Baltussen, Zeist, M. v. d. Bereken, Djok jakarta, L. Huf, Amsterdam, Cr. Martawer- daja, Djokjakarta, J. Morel, Rotterdam, Th. Poespasoeparta, Soerakarta, G. Schoonhoif, Oengaran, M Smits v. Waesberghe, Nijmegen, E. Wiegers, Semarang. Aan de vooravond van het Maria- feest, dat wij morgen vieren, moeten wij even stil staan bij de woorden, die wij duizenden malen in ons leven heb ben herhaald: „Wees gegroet Maria, gij zijt vol van genade"- De H. Schrift getuigt ook nog van andere mensen, dat zij vol van genade zijn. Zo wordt door de engel Gabrièl tot Zacharias, de vader van Joannes de Doper, gezegd, dat zijn kind reeds in de moederschoot „vol van de H. Geest" zal zijn. En ook van Stephanus, de eerste martelaar, wordt getuigd, dat hij vol van genade was- Toch hebben deze woorden, van Maria gezegd, een diepere en rijkere be tekenis dan wat bedoeld werd, toen zij op deze twee heiligen werden toege past. De engel, die deze woorden tot Maria richtte, duidde daarmede aan, dat zu, die tot Gods bruid was uitverkozen, met alle gaven bedeeld was, waarmede zij door Gods almacht kon ivorden ver sierd. De H. Kerk leert ons, dat dit unieke voorrecht van Maria om werkelijk Gods bruid genoemd te kunnen worden en voorbestemd te wezen om Gods moeder te zijn, ook de unieke genade insloot, dat zij vanaf haar eerste bestaan van alle zondesmet is vrijgeblevenNim mer heeft de boze vat gehad op de ziel van haar, die de kop van de slang ver plet- Wij allen worden in zonde ontvangen en geboren. Zelfs Joannes de Doper werd in zonde ontvangen, ofschoon hij nog voordat de negen maanden, dat hij in de schoot van zijn moeder verbleef, vol waren, gereinigd werd. Alleen Maria was vanaf het eerste ogenblik van haar bestaan heilig, smet teloos. Door niets in haar dan door de grenzen der menselijke natuur werd die heiligheid beperkt, altijd lag zij ge heel open voor de goddelijke genade, die haar geheel doorstroomde- Betekent dit dat Maria niet een ver loste is, een door Christusbloed vrijge kochte? Integendeel! Haar algehele vrijwa ring van de zonde is de heerlijkste, de volmaakste vrucht van Christus alom vattende verlossing- En wij vereren de Zoon het meest, wanneer wij Maria als de moederdie door Zijn verdiensten „Onbevlekte Ont vangenis" heet, huldigen. De Metropolitan Opera te New.York heeft het seizoen geopend met een op voering van Verdi's Othello. Voor het eerst in de geschiedenis van dit beroem de operagebouw werd een opera per te levisie uitgezonden Naar schatting heb ben 2 millioen personen de gala-opvoe ring kunnen volgen. in Zaterdag is uit Den Bosch het eerste der schepen vertrokken, die de ingeza melde goederen van de actie „Een schip voor Keulen" naar Duitsland zullen ver voeren. Het was het 333 ton metende motorschip „San Antonio", dat met een volle lading vertrok. Voor het vertrek, dat geen officieel karakter droeg, hees de directeur van het Ned. R.K, Huisvestingscomité, de heer H, Verhoeven, aan de hoofdmast de Pau selijke vlag en wenste schipper en be manning een behouden vaart. In de loop van deze week zal van dezelfde plaats het 547 ton metende schip „Salvator" vertrekken, dat door schipper De Ronde voor dit doel gratis ter be schikking is gesteld. Alleen reeds in het bisdom Haarlem werden in totaal 211 ton levensmiddelen ingezameld. Een deel hiervan is in zes grote vrachtauto's met aanhangwagen naar Wenen gebracht en daar veilig aan. gekomen, zoals blijkt uit een dankbrief, die de directeur van de Caritas in Oos tenrijk, mgr. Weinbacher, heeft geschre ven aan de Bisschoppelijke Hulpactie in het bisdom Haarlem. Bovendien zullen 65 ton levensmiddelen naar Berlijn wor den gebracht, waar men hoopt, dat de gaven nog voor Kerstmis zullen aan komen. Het overige deel wordt te zamen met de goederen, die in de andere bisdommen zijn ingezameld, naar Keulen gebracht. In intieme kring is Zondag het gouden jubileum van de Coöp. Centrale Boeren, leenbank te Eindhoven herdacht in een feestvergadering, waar behalve het be stuur en de raad van toezicht ook het voltallig personeel aanwezig was, alsme de de twee nog in leven zijnde oprich ters van de Centrale mgr. Th. v. d. Marck en deken M. Souren. Zoals wij Vrijdag reeds meldden, zal de officiële feestviering eerst in September 1949 plaats vinden. 's Morgens was er een H. Mis in da kapel van de paters Augustijnen en Za terdagavond had het personeel reeds een gezellige bijeenkomst in hotel „De Ko renbeurs". Tijdens de herdenkingsvergadering heeft mr. P. Truyen, voorzitter van de. raad van toezicht, een rede gehouden, waarin hij in dankbaarheid een terug blik heeft geworpen op de afgelopen aO jaren. Daarna gaf de heer A. N. Fles- kens, voorzitter van het bestuur, een historisch overziht - an het ontstaan en de groei van de bank. De directeur, mr. Ch. v. Campen, sprak over de toekomst var het coöperatief landbouwcrediet. Namens het personeel werden jrortret- ten van de heren Truyen en Fleskens aangeboden, vervaardigd door Th. v Delft, te Waalwijk. Mgr. v. d. Mapck sprak tenslottt nog over christelijke liefde, die met het we. zen der boerenleenbank sterk is verwe. ven en prees het werk van directie en personeel. Nadat er vrije verkiezingen waren ge houden, heeft Oost-Java zich verleden week uitgesproken over zijn toekomstige staatsvorm. Geheel overeenkomstig de ook door de republiek ondertekende ver dragen, nam het voorlopig parlement het besluit tot stichting van een onafhanke lijke negara, deelstaat in de toekomstige Ver. Staten van Indonesië. Hatta en andere republikeinse leiders spreken na tuurlijk ook nu weer van 'n marionetten- staat. Doorgaande in die opvatting en in feite daarbij het recht tot zelfbeschikking ontkennend, heeft nu, volgens Antara, het werkcomité van het KNIP (voorlopig republikeins parlement) gisteren „in principe" een wetsontwerp aanvaard voor de vorming van een autonome provincie Oost-Java. Deze provincie zal omvatten de zeven vroegere residenties Soerabaja, Madoera, Besoeki, Malang, Kediri, Ma- dioen en Bodjonegoro. De regionale raad zal bestaan uit 75 vertegenwoordigers. Politie en militairen te Cairo hebben met zwepen studenten, meest van het vrouwelijk geslacht, uiteengejaagd. Zjj hielden een demonstratie bij het gebarri cadeerde bureau van minister Nokrasjy Pasja en eisten de vrijlating van hun col lega's, die Zaterdag na de moord op de politiecommandant Selim Zaki Pasja, ge arresteerd werden. Prof. Bronkhorst aanvaardt hoogleraarsambt (Van onze Utrechtse redacteur) De geneesheer-directeur van het sa natorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, dr. W. Bronkhorst, heeft gistermiddag het ambt aanvaard van hoogleraar in de longziekten aan de rijksuniversiteit te Utrecht met het uitspreken van een rede, die als titel droeg: „Het psychisch mo ment bü de behandeling van longtuber- eulose" Uitvoerig zette prof. Bronkhorst de waarde van de geestelijke ontspanning tijdens de rustkuur van de patiënt uiteen. De spontane caverne-genezing is thans voor ons, aldus spr., geen toeval meer, maar het resultaat van bepaalde, scherp gerichte maatregelen, gericht op een lichamelijke en geestelijke relaxatie, waarbij aan het psychisch moment een steeds grotere betekenis werd toegekend. In plaats van een zeldzame gebeurtenis, is zü nu de meest voorkomende wijze van caverne-genezing geworden. Het aantal caverne-genezingen is ge stegen, naarmate men aan de psycholo gische factor meer aandacht is gaan be steden, zonder dat andere factoren ver anderd zijn. Plotseling ongunstige veranderingen m het ziekteverloop tijdens de behande ling, in directe aansluiting op ernstige stoornissen in het psychisch evenwicht door duidelijk aanwijsbare oorzaken, heb ben wij zo dikwijls waargenomen, dat een causaal verband aangenomen kan worden. Het inzicht, dat wij thans ver worven hebben in de betekenis van het psychisch moment voor het beloop van de tuberculose, is geen nieuwe vondst, maar een product van een gestadige ont wikkeling. De raad voor do luchtvaart heeft thans uitspraak gedaan in de zaak betreffende het ongeval op 24 Mei j.l., waarbij een éénmotorig lesvliegtuig van het vlieg veld Ypenburg met als enige inzittende, de leerling-vlieger L. R. uit Heemstede als bestuurder, tegen de dijk langs de Rotte ter hoogte van Zevenhuizen botste en zwaar beschadigd op een weiland te recht kwam. De raad weet dit ongeval, waarbij R. ongedeerd bleef, doch een paard ernstig werd gewond, aan een besturingsfout van de betrokkene, die uit lust tot sen satie op zeer geringe hoogte heeft rond gecirkeld en een te scherpe bocht heeft ingezet, tengevolge waarvan het vlieg tuig is afgegleden. De raad strafte derhalve betrokkene door hem voor de duur van twee jaar de bevoegdheid te ontnemen als omschre ven in het hem uitgereikte vliegbewijs A. Dat men in de Anti-Rev. pers instem ming zou betuigen met de grondgedachte van het „Centrum voor Staatkundige Vorming", het ook ln die hoek gewaar deerde instituut der „Roomse medebur gers" dat „met de K.V.P. stellig veel geestelijke banden heeft", viel te ver wachten. „Autonome omroepverenigin gen, die vrijwillig federatief samen wer ken", liggen toch geheel in de lijn der „Souvereiniteit in eigen kring", waarmee men bij onze Calvinistische medeburgers zo gaarne als een soort geestelijk mono polie koketteert. Niettemin namen we met belangstel ling kennis van het goedkeurend gebaar waarmee de „Nw. Haagsche Courant" de basis-idee van het Centrum-rapport „een gelukkige gedachte"' noemt. De instemming gaat intussen nog ver der en wordt mede gehecht aan de bij zondere nieuwigheid die het Centrum voorstelt, om nl. de zendtijd te verdelen op de basis van periodieke radio-verkie zingen, waarbij dus de luisteraars zich ten gunste van een bepaalde omroep kunnen uitspreken. Ook deze gedachte vindt onze A.R, Haagse collega de overweging waard. Aan de verwezenlijking zijn stellig bezwaren verbonden. Op deze manier geeft men immers een wellicht te ruime invloed aan de brede „middenmoot", de mensen wier verlangens niet diep gaan, maar die aan sensatie en opsmuk de voorkeur geven. Dit kan de edele strijd tussen de omroepverenigingen op on gunstige wijze beïnfluenceren. Maar anderzijds dit geven wij toe ver- - plicht verwezenlijking van dit voorstel de omroepverenigingen er toch steeds weer toe, het beste te geven, wat moge lijk is. Trouwens, vooral wanneer het Chris tenvolk zijn krachten, ook zijn geloofs krachten, had te meten in de strijd tegen andersdenkenden, liet het zich zien in ongedachte sterkte. Ondanks de bezwaren schijnt deze toe passing der evenredige vertegenwoordi ging ook op het terrein van de radio reeds in A.R-kring haar aanhangers te hebben gevonden. Dat daarvoor om de 5 jaar de gehele bevolking wordt ingescha keld, is stellig democratisch gedacht; er zal intussen nog wel een woordje over vallen. Ter gelegenheid van het 121^-jarig priesterfeest van pater L. v. d. Borg O.E.S.A., prior van het klooster Marien hage te Eindhoven, heeft mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, de besloten reeeptie bijgewoond, waarin de jubilaris werd gehuldigd door hoofdbe stuur, afdelingsbesturen en leden van de R. K. bond van spoor- en tramwegperso neel „St. Raphael", waarvan hij algemeen adviseur is. Vóór pater v. d. Borg tot adviseur werd benoemd, werd deze functie be kleed door mgr., toen nog pastooi, Mutsaerts. MATHENESSERPL.29 ROTTERDAM De Amerikaanse zwaargewicht Lee Savold heeft gisteren te Londen door dis kwalificatie wegens een te lage stoot in de vierde ronde van de Engelsman Bruce Woodcock verloren. Woodcock was reeds eenmaal voor acht tellen neergegaan; na de te lage stoot kwam hij niet overeind. Vele toeschouwers en officials waren van mening, dat de diskwalificatie van Savold een onrechtvaardigheid was; vol. gens hen was de omstreden stoot niet te laag of ongeoorloofd. In het voorprogramma kwam de Neder landse weltergewicht Giel de Roode uit tegen de Engelsman Thomas, een heftige en gelijk opgaande partij, waarin De Roode in de zevende ronde op medisch advies de strijd wegens een oogwond moest staken Het internationale zwaargewichten- tournooi te Brussel is gewonnen door de Amerikaanse neger Wilson, die in de finale de Fransman Olek versloeg, In de voortgezette wedstrijden van be roepsspelers, ditmaal op een nieuwe overdekte baan te Brussel, waar overi gens de belangstelling niet meeviel, heeft Petra in een levendige en goed gespeelde party De Mos geslagen met 6—3 6—4. Op het gladde asfalt van deze baan was de uiterst snelle service van Petra bijna niet terug te spelen In dubbel namen Petra en Estrabeau revanche voor de ne derlaag te Antwerpen geleden tegen De Mos en Simon; zij wonnen met 10—h De wedstrijd Halifax Town—Scunthorpe United, die Zaterdag in de eerste ronde van de Engelse beker-competitie In een 0—0 gelijk spel eindigde, werd gisteren overgespeeld en door Scunthorpe gewon nen met 1—0. Volgens een artikel in de „Daily He rald", zijn proeven met straalmotoren voor automobielen genomen, welke zulke goede gevolgen hadden, dat een begin zal worden gemaakt met het ontwerpen van straalmotoren voor kleinere auto's. De tegenwoordige straalmotor is ontworpen voor vrachtauto's en autobussen en de proeven zijn in het geheim genomen. Volgens het artikel zal de nieuwe straalmotor gemakkelijk in het achter deel van de chassis aangebracht kunnen worden. Het rijden zou vergemakkelijkt worden, daar slechts op rem, snelheid en stuur gelet zou behoeven te worden. Een versnelling zou niet nodig zijn. De nieuwe motor zal goedkoop te pro duceren zijn, terwijl de snelheid van de automobiel groter zal worden. Voor de verbranding zou bUna alle brandstof ge schikt zyn. Als voorbeeld wordt het ge val aangehaald van een vliegtuig, dat ko lenstof als brandstof gebruikte. Het Britse ministerie van bevoorrading steunt de experimenten, die worden ver richt door drie jonge ingenieurs. schreden de arme familieleden van de Duitsers worden." Althans J^S^isen, die het voorrecht hebben in Duitsland te J Lijn Het besluit van de vakverenigingen Een verslaggever van de „Daily. Ex- Engeland smds jaren niet meer verkrijg- press" seint uit Kiel, dat vakveremgings- baar is, brengt dan i. 8 op. leden daar besloten hebben Engelsen Selkirk Panton, de chef van het Duitse zowel mannen als vrouwen in deze bureau der „Daily Express seint uit stad te negeren, als protest tegen een Hamburg dat ,.de Engelsen met rasse besluit van het militair gezag een deel van een torpedo-proefstation te Eckern- foerde, bij Kiel, te vernietigen. Duitsers zullen ook niet langer samen werken met de Duits-Engelse, club. Het stoomschip „Daressalam" (6130 ton), dat een jaar geleden als reparatie aan de Verenigde Staten toegewezen werd, is in Hamburg terug, onder Duits beheer, en doet dienst als luxe-hotel voor Duitsers voor 3 per nacht. Vol gens de Britse autoriteiten hebben de Amerikaanse militaire overheden dit schip voor onbepaalde tijd weer in han den gesteld van de Duitse Afrika-lijn. Officieren van deze lijn geven te ver staan, dat zij hopen binnenkort weer te zullen varen. Geen Londens restaurant heeft menus, die ook maar enigszins ver geleken kunnen worden met die van de „Daressalem." Rantsoenering is nog slechts een for- maliteilt. Voor enkele Marken meer kan men in dit hotel alles krijgen. Een diner Vin de^aHereërste rang, gelijk het in van de verandering die sinds enige tijd in de Engels-Duitse betrekkingen heeft plaats gehad." Zelfs het woord „overwinning" schij nen de Engelsen niet meer tc mogen gebruiken. Toen het Britse leger bezit nam van Hamburg, werd daar een .Victory Club" geopend. Onlangs lie ten de Duitsers merken, dat hun dit niet aanstond. De Engelsen lieten het opschrift verwijderen, en vervingen het door „Hamburg House. In de Hamburgse senaat beeft de so cialistische leider Klabunde geëist, dat de Engelsen hun garnizoensschouwburg zullen ontruimen. Hij heeft gezegd dat de Duitsers die terug willen hebben, en dat financiële onregelmatigheden hebben plaats gehad onder het Britse beheer. De Duitsers juichten hem hartelijk toe. Er is in Hamburg een Engels-Duitse club, die door de Engelsen werd opge richt ter verbetering van de Engels- Duitse betrekkingen. Maar de Engelsen kunnen de maaltijden daar sinds de mo netaire hervormingen niet meer betalen. De Duitsers wel. Hetzelfde geldt voor andere restaurants. Als de twee oorzaken van de veran derde verhoudingen noemt de schrijver: 1. Dat de hoogste Britse kringen een politiek volgen van „hofmaken aan de Duitsers," waarbij men van dezen dan zo goed als altijd veronderstelt, dat zü ge lijk hebben. (Dit is de politiek, bijna 2 jaren geleden ingevoerd door Lord Pa- kenham, die toen minister voor Duitse aangelegenheden was). 2. De monètaire hervorming, die de Duitser welvaart, maar de Engelsman in Duitsland armoede gebracht heeft. Engelsen in Duitsland hebben hun ben- zinerantsoen met 50 proc. moeten ver lagen om dollars uit te sparen. De Duit- sers niet Het benzinecomité houdt zit ting in Frankfort, en de Amerikaanse leden weigeren in te gaan op het voor stel der Engelsen het Duitse rantsoen met 30 proc. te verlagen. 4000 Duitsers komen thans maandelijks naar Engeland, en behoeven zelfs niet voor een visum te betalen. Maar En gelsen moeten voor een visum betalen om Duitsland binnen te komen. In ieder opzicht zyn de Engelsen thans in het nadeel, en de Duitsers weten het. over wat morgen de pot schaft. Ze heeft een verrasing in petto. Mevr. LotgeringHillebrand heeft een bijzonder lekker recept voor GEVULDE KOOL Plm 300 gr. leverworst of leverkaas, 1 losse savoyekool, zout, peper, nootmuscaat, 60 gr. boter 1 sneetje brood, 1 uitje, Fruit gesnip perde' ui in wat boter, week het brood en maak het fijn. Meng ui en brood met lever worst en kruiden tot een stevige pasta. Neem voorzichtig bladen van de kool, snijd de nerf gelijk met het blad en kook de bladeren (8 stuks) in water met zout tot ze soepel zijn. t aat 7f» uitlekken. Verdeel de pasta in 8 Dorties leg in euT blad een rolletje pasta en P „'f het blad tot een klein pakje. Bind er draadje om. Bak de pakjes in hete boter en brum maak de jus af en stoof ze hier in even na. Verwijder de draadjes en geef de kool met aardappelpurée of met macaroni. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. Reclame. Reeds voordat de nieuwe Winkelslui tingswet bij de Tweede Kamer is inge diend, zelfs nog voordat met zekerheid vaststaat, welke bepalingen er in zullen worden opgenomen, is de vakgroep Detail handel in glas, aardewerk en huishoude lijke artikelen er een actie tegen begon nen. Wat zij wenst, is: geen uniforme rege ling van de sluitingsmiddag. Wanneer er toch een uniforme sluiting moet komen, dan op Maandagmorgen. De voorkeur wordt er echter door het bestuur van ge noemde vakgroep aan gegeven om de de taillisten zelf de ochtend of middag te laten kiezen, waarop zij hun winkels zul len gesloten houden. Het liefst zag het bestuur de invoering van, wat het noem de, een 50-uren plan, waarbij bepaald wordt, dat de winkels niet meer dan 50 uur per week geopend mogen zijn, terwijl de winkeliers dan zelf zouden mogen uit maken, welke uren dit zullen zijn. Het motief, dat het moeilijk zal zijn controle uit te oefenen op de naleving van een dergelijke regeling, acht het bestuur van volkomen ondergeschikt belang Voor zijn optreden in Nijmegen is ver dachte al tot vyf jaar veroordeeld. Jrtj» l/i - 1109 tC De Apostolisch Delegaat voor Indonesië, mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, heeft samen gesteld een Comité van het H. Jaar voor de Indonesische Archipel, dat in 1950 een bedevaart zal organiseren naar Ron.e. Het comité is als volgt samengesteld: pater dr. C. Dammann M.S.C., voorzitter; mr W. M. Hens, directeur van de K.PM, vice-voorzitter; K. F. M. Kunen, ver bonden aan de Rotterdamsche Lloyd, secretaris: J. Maturbongs, R. H Soeba- goes en dr Njo Tiong Tjiat, leden. Aan het comité zal nog worden toege voegd een vertegenwoordiger van de K.L.M. Mgr. de Jonghe d'Ardoye heeft het ere-voorzitterschap aanvaard. De Stcrt. van Maandag bevat een be schikking, waarbij de prijzen van bui tenlandse gedistilleerde dranken worden vrugelaten. WOENSDAG, 8 DECEMBER. HILVERSUM I. (301 M.). V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, gram. (9.00 Wagner-progr., 10.00 V.P.R.O.; 10.20 v. d. Vrouw); 12.00 Accordeola; 12.38 „The Kilima's"; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole.ork.; 14.00 Ge sproken portretten; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Hoorspel; 15.32 „De Regenboog"; 16.00 Kinderzang; 16.15 „Het stond in de krant''; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Gram.; 17.30 Malando; 18.00 Nieuws; 18.20 Pia no- 18.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Leziog: 19.15 Kwartet; 19.30 V.P.R.O.; 20.00 Nieuws; 20.20 „De onsterfelijke Verdi": 21.00 Malando; 21.25 Hoorspel; 22.15 Trio; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 De Hit-Kit; 23.45 Orgel. HILVERSUM II (415 M.) N.C.R.V 7.00 Nieuws, gram-! (9-00 v. d. zieken; 9.35 Viool en ork.; 11.00 Piano; 11.15 Hoorspel); 1L50 Celesta-ens.; 12.33 Fro- menade-ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.45 Symph. fantasie; 14.00 Zangrecital; 14.35 Trio; 15.00 Jeugdconc.; 16.00 v. d. jeugd; 17.30 Hawaiian-muziek; 17.45 R. V. D.; 18.00 Harmonie-muziek; 18.30 Pia- no-duo; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuwe R. V. D„ actual.; 19.45 Eng. les; 20.15 Radio Philh. Ork.; (21.05 „Hildebrand.miniatu- ren"); 22.05 Koor; 22.25 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7 VI. Br.: nws„ 7.15 gram.; 7.30 krom; 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws; 8.15 gram.; 9.00 nws; 9.05 liedjes: 10 00 Eng. L.P.; nws; 10.10 verz.pr.; 11.00 v, d. sold.; 11.15 parlem.; 1130 Ens. Reg. King; 12.00 VI. Br.; gram., 12.30 weer, 12 32 operette; 13.00 nws; 13.15 Bachconc.; 14.00 lichte muz.; 15.00 Kalundborg: Alex Christophersen en ork.; (eventueel 15.15 15.45 PCJ schip v. d. week); 16.00 Eng. L.P.: Jan Hurst en ork.; 16.30 mil. ork.; 17 00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr .Br.: v. d. sold. 18.30 Br. VI.: v. d. sold., 19.00 Fr. Br.: gram., 19.30 VI. Br. balletmuz., 19.50 feuilleton, 20.00 „Polenblut", 22.00 nws., 22.15 gram., 22.50 nws., 22.55 afscheids- wals v. Chopin, 23.00 diversen. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws., 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S.: muz., 7.55 weer, 3.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. H.S.: nws., 9.15 kookpr., 9.20 Phil Tate en ork., 9.45 Percical Mac- key en ork., 10.30 Laurence Holmes en Amadio trio, 11.05 schooluitz., 11.30 „Mu sic while you work", 12 00 Eng. L. P.: voordr., 12.15 BBC Midi L;ght Oreh., 13.00 Bernard Monshin en Rio Tango ork., 13.30 var. ork., 14 00 North. Oreh., 14 45 Reg. Dixon (orgel), 15.00 Eng., H S.: Lond strijkork.. 16 10 zingen v. vogels in deze maand, 1630 „The brains trust" 17.00 Eng. L.P.: voordr., 17.15 Sehots ork„ 18.45 Harry Hayes octet, 19.15 Michaeloff en Mazurkaork., 19.45 Fr. Br.: nws., 20.00 Sottens: chansons, 20.10 Beromünster: lichte muz., 20.30 Eng. L.P.: gevar. progr., 21.15 Fr. Br.: gram., 22.00 Beromünster: nws., 22.05 „Indianische fantasie", 22.30 Eng. L.P.: „Have a go", 23.00 nws., 23.15 Maxine Sullivan met trio, 23.35 ork. J°e Loss.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2