Afwikkeling der geldzuivering Naar nieuw burgerlijk wetboek R Jp Socialist Reuter burgemeester Tegen de „Radio-verkiezingen Laatste dagen in Chaillot-paleis Beloning van arbeid en Hogere lonen, lagere winsten kapitaal D\E Christen-democraten loyale oppositie wereld Uit de sportzvereld Overzicht Tiveede Kamer Kamer heeft vele wensen Kerkelijk huwelijk ADIO programma Het overladen leer- program BERLIJN NA DE VERKIEZINGEN De critiek komt al los T"\ Emoties bij het koffers pakken De eis van reserveVorrning Nederland verlaat Ecafe "WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 PAGINA 2 DE PAUS TOT GETUIGE GEROEPEN Wijzigingen Nachten van lijden - jaren van leed - door rheumatische pijnen. Kerkelijk huwelijk en handelings bevoegdheid der gehuwde vrouw ONDERSCHEIDINGEN VOOR MILITAIREN Nog geen verplicht onderwijs in muziek EEN HANDIGE, MAAR ONSYMPATHIEKE ZET MONSTERDAG JAVA-TABAK IN ROTTERDAM BRAND IN BEDDENMAKERIJ TE AMSTERDAM OFFICIëLE TEGENSPRAAK MILITAIRE CATINE WORDT PAROCHIEKERK SMOKKELAAR VOOR DE WEDEROPBOUW MERCEDEf Begin November ontleenden wij aan „De Industrie" het orgaan der hoofdgroep een artikel „Heeft de ondernemer gefaald". In het zo juist verschenen eerste Decembernummer publiceert ge noemd orgaan het destijds aangekondigde vervolgartikel. Uit deze nieuwe publicatie lichten we de volgende passages: DUITSER SCHOOT KLOOSTER ZUSTER NEER VAN VLIET WINT IN CASABLANCA BRADMAN'S AFSCHEID Toen de minister van Financiën gistermiddag tegen vijf uur begon aan zijn verdediging van zjjn wetsontwerp: Afwikkeling van de 'geldzuivering, ving hij aan met te zeggen, dat de Kamer wel nauwelijks zich over dit ontwerp zou hebben verbaasd. De strakke lijn. welke de minister tot nu toe in zijn beschikkingen had gevolgd, was name lijk, naar hij zeide, In dit wetsontwerp gehandhaafd, omdat de minister dit noodzakelijk achtte. Prof. Lieftinck hau ook nu het doel in het oog gehouden, nl. te verhinderen, dat de overtollige koopkracht, ontstaan als gevolg van de oorlogsomstandigheden, zou leiden to inflatoire ontwikkeling. Daartoe was de vermogensaanwasbelar- ting en de heffing-ineens dienstbaar ge maakt aan het streven naar definitieve vernietiging van geblokkeerde In deze wet nu had de minister een speciale status geschapen tot het openen van de mogelijkheid een keuze te do uit de verschillende mogelijkheden van een optie-rekening, reeds mogelijk bj ministeriële beschikkingen, maar nu uit gebreid en geïncorporeerd in een we- Mogelijkheden als een beleggingsreke ning boven 3500, investerings-certifica- ten a 3 pet. of beleggingscertificaten 314 pet., lijfrente, levens- of spaarVer- zekering. Maar verschillende' leden hadden toch heel wat bezwaren gehad, zoveel bezwa ren, dat de gehele middag ermee ge moeid was. Amendementen Er waren ook reeds van te voren amendementen op dit wetsontwerp inge diend, zoals door de heer Lucas (K.VJj".L die wenste, dat men geblokkeerde gelden van een optie-rekening zou kunnen over maken. zo deze bankrekening zou staan ten name van de houder der optie-rekc ning, ter aflossing van een van de be trokken bank per 30 November 1948 op genomen crediet. Tevens wildeh« de beleggingscertificaten doen renderen 0 /2 pet !n de verhandelbaarheid van d Investerings- en Beleggingscertificaten stellen op uiterlijk 1 Juni 1950 De heer Van den Heuvel (AR.) had nog meer amendementen als °v®rs^r,1 ving van de ene optie-rekening naar de andere, mits deze laatste groter is dan In°de toelichting, die de heren gaven, trad nog naar voren vmidieer weg van de heer van aen Heuvel die de hele zaak Mar wilde omzetten in een aantrekkelijke Staats ïpninc Hij betoogde overigens, dat velen door dit wetsontwerp schade jijden Vooral voor de kleine spaarders kwamen verschillende afgevaardigden S Size mensen moesten de hoofd pm terug krijgen en niet aan wisseling onderhevige beleggingen. De a.r. heer Van den Heuvel haalde er zelfs de Paus bij, die.... op een..<;°"" gres gesproken had over de finan ciële spanningen, ontstaan door een onge zonde politiek en over „handige finan ciële procédé's zonder innerlijke kracht, oorzaak van een neergang van het morele bewustzijn van een volk En de heer Van den Heuvel vroeg zich af of Z. fi de Paus deze woorden had gesproken na inlichtingen te hebben ingewonnen over de Nederlandse toestand. Verder was hij verontwaardigd over de bevoegdheden, welke in dit onderwerp de minister van Financiën in handen werden gegeven en die hij totalitair noemde. De burger was formeel zo goed als weerloos' en vol komen afhankelijk van de inzichten van de minister en van de Ned. Bank. Men kwam met vele wensen, zowel de heer Lucas als de heer Van den Heuvel: als opheffen van de blokkering voor be drijven, die daardoor credieten hadden moeten opnemen, bij boedelscheidingen, voor hen, die na de zuivering bedragen in geblokkeerd geld hadden ontvangen. Een ander bezwaar was, dat aldus de te brengen offers op de schouders van sommigen kwamen te rusten en ook niet naar draagkracht waren verdeeld. Alleen de heer Hofstra (P.v.d.A.) prees de politiek van prof. Lieftinck en be streed sommige amendementen. Maar de minister had het grootste deel zijner argumenten in petto gehouden voor 's avonds Hij stippelde de grote lijn nog eens uit, zoals die tot nu toe was gevolgd, het voorkomen van inflatie, geldontwaar ding en verstoring van de kapitaalmarkt. Hiervoor moet het particulier belang wij ken. Deze slotphase is het moeilijkst, een weg terug is er niet. De monetaire toe stand was er nog een van labiel even wicht. October was de eerste maand, dat de geldcirculatie niet werd verhoogd. De begroting van het ministerie van Oorlog maakt de toestand zeer somber. Ingaande op de details wees minister Lieftinck het verzet tegen de hem ver leende delegaties van de hand. Deze wa ren onvermijdelijk, de uitwerking ligt nu eenmaal op het terrein van de uitvoeren de macht. Wat de termijnen der verhan delbaarheid betreft, wilde de minister verder gaart dan in de desbetreffende artikelen in het ontwerp. Wie klaagt, dat hij al die jaren rente heeft moeten derven, heeft de mogelijkheid van de 3 pet. Groot boeklening voorbij laten gaan. De suggestie van de heer Lucas de ge blokkeerde gelden om te zetten in direct verhandelbare belastingcertificaten, wees de minister af op grond van het feit, dat reeds het tijdstip daartoe niet was te be palen. Krachtig was de verdediging door de minister van zijn stelsel tegen objecties van de heer Lucas en anderen. Hij betoog de n.l. dat zijn stelsel beter was dan het Belgische, daar de afwikkeling hier met pijn, maar zonder schokken was verlopen. Het alternatief zou zijn geweest een gedwongen lening met vele kwade ge volgen. Maar zou de Kamer tot een rui mer deblokkering besluiten, dan zou de minister zijn toezegging de koers van de Grootboekinschrijving niet te ver van pari te houden, niet gestand kun nen doen. Bepaald gezellig werd het toen prof. Lieftinck. de heer v. d. Heuvel antwoordde met een ander citaar uit 's Pausen rede, waarin óók gezegd werd, dat bij finan ciële belangen ieder te veel uit persoon lijk belang redeneert, wat niet zonder ge vaar was voor het evenwicht in de struc tuur van de Staat. En. zei min. Lieftinck: ik zou niet eens willen zeggen, dat de Paus deze woorden gesproken heeft na de rede van de heer van den Heuvel te heb ben gehoord. De kleine spaarders waren volgens de minister niet allemaal eigenlijke kleine spaarders en hadden toch ook de moge' lenkiheid tot overheveling naar de beleg gingsrekening tot een bedrag van ƒ3500, dat dan na 5 jaar vrij zou zijn. Bovendien was de minister bereid tot verhoging van deze rekening maar dan na een nauw keurige selectie. De minister aanvaardde het eerste amendement-Lucas, n.l. de reeds genoem de overschrijving van optierekening naai bankrekening. Naar aanleiding van het derde amende- ment-v. d. Heuvel zegde de minister toe: dat de belasting ook zal kunnen worden betaald met beleggings- en investerings certificaten. Het amendement-Lucas om het percen tage der beleggingscertificaten te stellen op 314 noemde de minister onaanvaard baar en later, daarnaar gevraagd, voegde hij eraan toe, dat dit het standpunt was van het gehele kabinet. De minister had in dè aanvang reeds een nota van wijziging aangekondigd, die naar hij nu zeide, gedeeltelijk zal bestaan uit wijzigingen in de ingediende amende menten, en gedeeltelijk uit „regerings amendementen". Daar deze nota van wijziging nog aan de Kamer moest worden verstrekt, werd de vergadering na replieken en dupliek van de minister geschorst. F. S. ■Fn dat terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt; Kruschen Sate 1 De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kxuschen is samengesteld hebben - regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleme da gelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking: onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondraaglijke pljnjVolg het voorbeeld van die taUozo Rheumatiekltj ders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende slopende pijn Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. RecL DONDERDAG, 9 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 werken van Rimsky- Korsakov; 9.30 „Een lied gaat de wereld rond'; 10.15 Orgel; 11.15 Plano; 11.45 .Alfred Nobel"; 12.00 Bandi Balogh; 12.38 Öollandse liedjes; 13.00 Nieuws: 13.20 Metropole-ork.14.00 Voordracht; 14.20 Kamermuz.; 15.00 Voor zieken en gezon den; 16.00 ,Van vier tot vijf"; 17.00 Hoor spel; 17.20 Welk dier?; 17.35 The Roman cers"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Radiostrip?- 19.10 Avondschool; 19.45 R. V. D20.00 kleuws; 20 15 .St. Nlcolaas-cantate"21.10 Hoor spel; '22.00 Radio Philh. ork.; 22.45 Inter nat. vraagst.23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gram-, morgengebed; (9.45 en 11.40 Schoolradio; 10.00 NCRV.; 11.00 De Zonnebloem"); 12.03 Piano-duo; 12.33 Walsen; 13.00 Nieuws; 13.25 Zang. plano; 13.45 Hors d'oeuvre"; NCRV, 14.00 ork. P. NÓbino; 14.30 Gram.; 14.40 Causerie; 15.00 Alma Musica"; 15.30 Vocaal kwartet;" 16.00 Bijbellezing; 16.45i Uncle Remus"- 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Piano- recitaal17.50 R. V. D.; 18.00 „Sans souci (18.15 Lezing); 18.45 Fiekerproblemen; 19.00 Nieuws, gram., actual.; 19.45 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.15 Steravond; 21.30 Familie-competitie22.05 „Vaart der vol ken"; 22.25 Koor; 22.45 Avond-overden king; 23.00 Nieuws ;23.15 Avondconc. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br. nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 operaconc. 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.10 verz.progr. 11.00 v. d. sold. 11.15 parlem. 11.30 Sidney Devey en ens. 12.00 VI. Br.: Roberto Ingleyn en ens, 12.30 weer. 12.40 lichte muz. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 Eng. H.S.: nws. 14.10 gram. 14.40 streek- uitz. v. Hampshire. 15.40 Robin Richmond, (orgel). 16.00 Eng. L.P.: „Southern Sere nade Orchest. 16.30 Nat. Allen en ork. 17.00 Kootwijk; Batavia, 18.00 Fr. Br.; v. d. sold. 18.30 VI. Br.; v. d. sold. 19.00 Fr. Br.; „The Masqueraders". 19.30 VI. Br.: liederen v. Lod. Mortelmans. 19.50 Feuil leton. 20.00 verz. pr. 21.00 vrije tribune. 21.30 Eng. L.P.; verz. pr. 22.00 VI. Br.: nws. 22.15 Fr. Br.; conc. 22.55 nws. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws. 7.10 gram. 7.15 div. 7.30 Eng. H.S.: Rumba ork. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br. nws. 8.10 cons. 9.00 Eng. H.S.: nws. 9.15 Ma jestic orch. 10.00 Jack Nathan en ork. 10.30 John Baker (piano). 10.50 Amerik. bulletin. 11.05 schooluitz. 11.30 „Music while you work". 12.00 Eng. L.P.: voordr. 12.15 Ronald Chemey en Steve Conway. 12.30 „Going Places". 13.00 orgel. 13.30 Theater ork. 14.15 George Scott Woow en Accodreon ark. 14.30 Geraldo en ork. 15.00 Kalundborg Om. ens. 16.00 Eng. H.S.: BBC Northern ork. 17.00 Eng. L.P.: voordr. 17.15 Toni e. h. North, var. orch. 18.00 Mil. ork. 18.45 hoorsp. 19.15 Bobby Ho well ork. 19.45 Beromünster actual. 20.00 amus. ork. 20.30 Eng. L.P.; Sidney Torch en ork. 21.00 causerie „Progress Report". 21.30 Sottens: om.orkest. 22.30 Eng. L.P.: Over the Garden wall". 23.00 nws. 21.15 gedichten. 23,35 Ted. Heath en ess, Zoals we met een enkel woord reeds hebben vermeld, deelt de minister in de mem. van antwoord betreffende de jus titiebegroting o.m. mede, dat prof. Meyers de ontwerper van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, een boek over het vermogens recht in het algemeen en een boek over het zakenrecht heeft voltooid. Daarnaast, zo zegt de M. v. A. nog, is hij met het verbintenissen- en erfrecht een eind- weegs gevorderd. Prof. Meyers geeft er de voorkeur aan, dat de resultaten van zijn arbeid eerst bij de Staten-Generaal worden ingediend, nadat de publieke opinie en de deskundigen ruimschoots de gelegenheid hebben gehad tot het uit spreken van hun oordeel. De minister zegt in dit verband echter, dat hij de ge dragslijn wil bestendigen, dat afzonder lijke herzieningen van het burgerlijk recht worden aangevat in afwachting van de algehele herziening. Met name zal hjj zijn aandacht wijden aan de opheffing van de handelings onbekwaamheid der gehuwde vrouw. Van het dwingend karakter van deze wijziging van het burgerlijk recht is hij overtuigd. Voor het internationaal privaatrecht wordt gehoopt, dat de in voorbereiding zijnde Benelux-regeling een algemene nationale regeling daarnaast overbodig zal maken. Met betrekking tot het vennootschaps' recht zal de minister het initiatief, door zijn ambtsvoorganger genomen, gaarne voortzetten. Ten aanzien van de nieuwe wettelijke regeling van het binnenvaart- recht wordt overleg gepleegd hoe in dezen verder moet worden gehandeld nu uit de kring van belanghebbenden bezwaren zijn gerezen. De minister is verder o.a, bereid te onderzoeken of tijdelijke maat regelen op het stuk van de kosteloze rechtsbijstand ook in civiele zaken nood zakelijk en mogelijk blijken. De pogingen, die zijn ondernomen om te geraken tot instelling van een com missie, die zou bestuderen of voltrek king van het kerkelijk huwelijk vóór het burgerlijke huwelijk mogelijk moet worden gemaakt, hebben, aldus de mi- nisier, niet een zodanige belangstelling ontmoet, dat een positief resultaat van Instelling van een commissie kan wor den verwacht. Voorshands is instelling van een commissie daarom achterwege gelaten. Het vraagstuk der adoptie acht Z. Exc. niet zo urgent, dat het reeds thans aan de orde zou moeten worden gesteld. De wijziging van de positie der pleegouders in het nieuwe kinderrecht is daardoor nog t kort van kracht. Het vraagstuk van de verplichte verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid bij motoronge' vallen is thans in behandeling bij de Be nelux-studiecommissie tot eenmaking van het recht. Benoemd is tot ridder der vierde klas' se van de Militaire Willemsorde de dienstplichtig soldaat W. J. de Bruin van het wapen der infanterie. Voorts is aan verschillende militairen toegekend de bronzen leeuw, het bron zen kruis, het vliegerskruis en het kruis van verdienste. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamre be treffende de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, sluit de mi nister zich aan bij de hulde, die vele leden brachten aan de vorige minister van dit departement, dr. Jos. Gielen. De minister kan zich op het ogenblik nog niet voldoende uitspreken over de wen selijkheid van een staatssecretaris. Het overladen leerprogramma der scholen vormt een ernstig punt van zorg voor de minister; ook het stijgende aantal zitten- blijvers acht hij bedenkelijk. De minister moet erkennen, dat de bezoldigingspoli- tiek t. a. v. de onderwijzers een vaste lijn mist. De 2 pet. „vacantie"-toeslag heeft de toenmalige regering in 1947 slechts toegekend aan die groepen van rijkspersoneel, die financieel in de moei lijkste omstandigheden verkeerden. Aan gezien de onderwijzers in 1946 een extra maand salaris was toegekend, terwijl, voor hen in 1947 een salarisregeling is tot stand gekomen, welke een grote ver betering inhield, zijn de onderwijzers voor de „vacantie"toeslag niet in aanmer king gebracht. De commissie tot samenstelling van de woordenlijst voor de Neder landse taal zal in 1949 niet met haar werk gereed komen. Het ontwerp-kweek- schoolwet is om advies bij de onder wijsraad. In 1948 trad t. a. v. de scho lenbouw een aanmerkelijke verbetering in- Voor verplichte invoering van het onderwijs in de muziek acht de minister de tijd nog niet gekomen. De uitbreiding en de modernisering van de technische hogeschool van Delft, staan voorop in de plannen tot verbetering van het tech nisch onderwijs. De voorbereidingen voor het ontwerpen van een nieuwe radiowet vorderen gestadig; de regionale omroep zal voorlopig gehandhaafd moe ten blijven. De indiening van het wets ontwerp op het tuchtrecht in het pers wezen kan op korte termijn worden te gemoet gezien. 1194 Y Gisteren lagen in de Grote Beurs van Koophandel te Rotterdam de monsters uit van de importeurs A. van Hoboken en Co voor rekening van de C.V.O. te Batavia en de Internationale Crediet- en Handelsvereniging Rotterdam. In totaal waren het 4878 pakken Javatabak. waar van de partijen op Vrijdag 10 December bij inschrijving worden verkocht. Het waren in hoofdzaak tabakken van de oogst 1939 en een klein gedeelte van 1947. De tabak heeft zich zeer goed ge houden. droogsoortig lichtbruin, rood bruin met enkele partijen, welke voor dekblad geschikt zijn, met name MS/ Besoeki, J. F./Besoeki. De resterende partijen zijn zeer bruikbaar omblad en binnengoedmateriaal, gedeeltelijk iets worm, en sporadisch iets onfris. De tabak is uitermate geschikt voor Nederland; de hoofdkopers zullen wel de combinatie van Nederlandse fabrikanten zijn. Bovendien reeds aanwezige belang stellenden uit Engeland, Zwitserland en België. De Internationale brengt in hoofdzaak de kerftabak oogst 1946 en een partij oogst 1948. Deze tabak is zeer middel matig. Prof. Ernst Reuter, een der bekend ste leiders der soc.-dem. partij in Ber lijn, is eenstemmig tot burgemeester gekozen voor de drie westelijke zones. Althans voorlopig. Als midden-Januari de nieuwe Westelijke gemeenteraad in eerste vergadering bijeenkomt, zal een definitief stadsbestuur gekozen worden. Zoals men weet, werd Reuter ook na de gemeenteraadsverkiezingen van '46 tot burgemeester gekozen, maar de sovjet-autoriteiten beletten hem, zijn functie uit te oefenen. Intussen vertoont het eenheidsfront dat de sociaal-democratische partij, de christelijk-democratische unie en de libe raal-democratische partij bij de verkie zingen in west-Berlijn tegen het commu nisme vormden, de eerste scheur. Welis waar heeft de sociaal-democratische par tijleiding in een oproep aan haar kiezers verklaard, dat zij in het belang van de Berlijnse bevolking gemeenschappelijk met de C.D.U. en de L.D.P. het werk in de nieuwe gemeenteraad wil voortzetten, maar in kriifgen der christen-democraten is een stroming merkbaar, die tegen een handhaving van de coalitie in de oude vorm gekant is. Deze stroming, waarvan de sterkte nog niet kan worden beoor deeld, stuurt het erop aan, de C.D.U. tot ..een loyale oppositiepartij" te maken. Klaarblijkelijk heeft men het voorbeeld van Engeland en Amerika voor de geest en streeft men naar een toestand, waar in de S.P.D. het actieve deel uitmaakt en de beide andere partijen het waakzame deel van het openbare leven vertegen woordigen, hetgeen niet,zou behoeven te verhinderen, dat een gemeenschappelijke buitenlandse politiek wordt gevoerd. De onzekere houding der CDU wekt bij de sociaal-democraten reeds merkbare ont stemming. De tegenstelling tusseh de beide voormalige bondgenoten trad dui delijk tijdens de eerste gemeenteraads vergadering van de oude raad na de ver kiezingen aan de dag. De gemeenteraad, die tot de installatie van de nieuwe ma gistraat, medio Januari, in functie zal blijven, benoemde bij acclamatie prof. Reuter tot eerste burgemeester. Ook de fracties van de C.D.U. en L.D.P. stemden voor. Volkomen onverwacht verklaarde hierop dr. Friedensburg (C.D.U.), die tij dens de ziekte van Louise Schroeder als dienstdoende burgemeester de leiding van het stadsbestuur waarnam, dat hij in op dracht van de fractie zijner partij zijn ambt als waarnemend burgemeester aan de "S P.D als de sterkste partij van de raad ter 'beschikking moest stellen. Neu mann, de leider der Berlijnse sociaal democraten, deelde mede door het besluit van dr. Friedensburg volkomen te zijn verrast. Hij stelde voor, aangezien aan dit besluit niets meer te veranderen was, Louise Schroder als plaatsvervangende burgemeesteres te benoemen. Dit voorstel werd aangehouden tot de volgende ver gadering, die op 16 December zal worden gehouden. Na het aftreden van dr. Frie densburg en de uitsluiting van de com munistische burgemeester dr. Acker be rust nu de opperste leiding van het stads bestuur geheel bij de sociaal-democraten. In Oost-Berlijn, de Sovjet-sector, bleek opnieuw toenemende ontevredenheid over het optreden der Sovjets, toen hon derden klerken van het centrale admini stratieve hoofdkwartier voor de electrici- teitsvoorziening, dat in de Sovjet-Russi sche sector ligt, in een nieuw kantoor in de Britse sector hun intrek namen. Zij zijn hiertoe overgegaan, omdat het Oos telijk stadsbestuur geen gevolg gaf aan hun ultimatum, waarin zij de terugtrek king der politiebewaking van alle instal laties der „Bewag" in de Oostelijke sec tor en de vrijlating van zes gearresteer de arbeiders eisten. De „Bewag" is het grootste Berlijnse electriciteitsbedrijf, dat practisch de ge hele Sovjet-sector en, het daaringelegen reusachtige Klingenberg energiebedrijf van stroom voorziet. Gisteren-middag omstreeks drie uur is brand uitgebroken op de tweede étage van een beddenmakerij, gevestigd aan het Singel te Amsterdam, achter de Lutherse kerk. De brand, door onbekende oorzaak ontstaan in een voorraad kapok, greep snel om zich heen. De brandweer is met vrij groot materiaal uitgerukt en is de brand nog niet meester. Deze is inmiddels overgeslagen naar de derde étage. Bij verstek heeft het B. G. te Leeuwar den ter dood veroordeeld de 38-jarige banket-bakker D. Bakker, te Franeker. Als districtscommandant va-n de landwacht in Friesland heeft hij meegeholpen Joden en illegalen te arresteren. Een der bladen berichtte gistermorgen dat H. M. Koningin Juliana aan generaal Franco op diens 56ste verjaardag een volbloed paard ten geschenke zou hebben gegeven. Van officiële zijde wordt ons medege deeld, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. Arnhem krij-gt zijn negende parochie kerk, toegewijd aan St. Willibrord, staan de in de wijk Plattenburg. De bouwpas toor, de zeereerw. heei^Steenkamp heeft hiervoor een rondreis ^finaakt in Canada en daar de beschikking gekregen over een houten recreatiggebouw van het Canadese Marinevliegkamp Yarmouth. De over brenging van dit onderkomefi vereiste heel wat moeilijkheden, doch thans zijn de wederopbouwwerkzaamheden in Arn hem zodanig gevorderd, dat de noodkerk van deze negende parochie in Arnhem 22 December a.s des avonds 7 uur door de hoogeerw. heer J. v, Rossum, Deken van Arnhem plechtig kan worden inge wijd. De politie te Doetinchem heeft Dins dagavond een auto aangehouden, die een grote hoeveelheid smokkelwaar bleek te bevatten Bij een ingesteld onderzoek bleek dat d-e auto drieduizend ijzeren deurknoppen vervoerde. De chauffeur, de caféhouder B. werd aangehouden. Bij een onderzoek in zijn woning vond de politie een hoeveelheid sterke drank, die in beslag genomen werd. ■ijimuiiHiiiiimmiiiiimmimuiUj, Wij uitten gisteren de veronderstelling dat er over het door het „Centrum voor Staatkundige Vorming" voorgestelde nieuwe instituut der radio-verkiezingen nog wel een woordje zou vallen. Konden daarbij niet voorzien dat het „Algemeen Handelsblad" intussen de directies der niet-katholieke omroepen reeds naar haar meninig had gevraagd, o.m. inzake dit punt. Het resultaat was zoals we wel vrees den dat geen der betrokkenen een goed woord over had vocrr deze noviteit. Zelfs de directeur der N.C.R.V., die overigens de richtlijnen van .het rapport in grote trekken kon onderschrijven, had er blijk baar overwegend bezwaar tegen. Anders dus dan dé geestverwante redactie van de Nw Haagsohe Crt.", wier zienswijze wij zo pas citeerden. Hij vond dat ook op andere wijze een voortdurende controle mogelijk z-ou zijn om na te gaan of een organisatie nog wel de vereiste 10 pet. achter zich had dan wel nieuwe vereni gingen reeds aan de 10 pet toe zouden zijn Gin recht op een aandeel in de zend- tijd te verkrijgen. In die geest liet zich ook de directeur van de A.V.R.O. uit. Z.i. zou de overheid beter om de 5 jaren door een accountants onderzoek kunnen laten uitmaken hoeveel leden er achter de verschillende omroep- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Na het besluit om uiterlijk Zaterdag nacht uiteen te gaan, is in het Paleis Ohaillot de opwindende bedrijyigheid aangebroken van het koffers pakken. In die stemming werden eerst de bedienden in de bars en de eetzalen onrustig, zij weigerden een uur lang een vin te ver roeren en eisten meer loon. Hoe deze loonactie werd opgelost, is onbekend, zij verwekte echter meer gelach dan erger- nis. Anders liep het met de staking van ae liftjongens, die uitbetaling der overuren eisten. Een staking der liften labyrint van dit vreemdsoortige gebouw I Zagen wij in ons eerste artikel, dat het bedrag, dat de onderneming voor bewer- kingskosten ontvangt, allengs is geslon ken en de verbruikersprijs dus de prijs der grondstoffen, benadert, wij willen thans een andere vraag aan de orde stel len. Want hoe belangrijk ook de daling van de zg. toegevoegde waarde is, vele mensen hebben nu eenmaal meer belang stelling voor de verdeling van de koek dan voor de koek zelf. Wij dienen dus de vraag onder ogen te zien, welk aandeel daarvan aan de ondernemers toevalt, welk deel aan de arbeiders en ten slotte, welk deel aan de fiscus, die allengs een rol van betekenis is gaan spelen. Men hoort zo dikwijls klagen over de geweldige winsten van de industrie, dat het zeker aanbeveling verdient ook hier eens licht te verschaffen. Niet alleen in ons land is deze vraag actueel.geworden, ook in het buitenland heeft men er zich mee bezig gehouden. Niemand minder dan Sir. Stafford Cripps, wiens gunstige gezindheid voor de werknemers buiten verdenking staat, heeft er op gewezen, dat in 1947 de En gelse vennootschappen 320 millioen dol lar aan dividenden uitkeerden na aftrek van de belastingen. Diezelfde onderne- tningen betaalden in dat jaar 3261 mil lioen dollar aan lonen en 1435 millioen dollar aan salarissen. De verdeelde winst was derhalve een tiende van de uitbe taalde lonen en een vijftiende van uitbe taalde lonen en salarissen tezamen. Als de winsten met 25% werden verlaagd, zou dit neerkomen op een loonsverhoging van 2%, indien men het winstbedrag over de loontrekkers ging verdelen. Wat bovenal te denken geeft is het feit, dat Sir Staf ford Cripps verklaarde, dat de reserves en afschrijvingen niet voldoende waren de ondernemingen, zodat een feitelijke in tering van productiekracht plaatsvindt. Engeland staat in dit opzicht niet al leen. Het Department of Commerce be rekende in de Verenigde Staten, dat over de periode 19291946 de gezamenlijke werknemers van alle ondernemingen 86% van de dollarinkomsten na aftrek van de belastingen ontvingen, terwijl 14%* naar „het kapitaal" ging in de vorm van divi dend, rente en reserveringen. De vleesindustrie in Chicago, welke in Amerika herhaaldelijk het voorwerp van aanvallen wegens vermeende grote win sten was, besteedde 98% van haar bruto- inkomsten aan lonen, salarissen, grond stoffen en belastingen. De winst bedroeg 2% van de omzet. Wat Amerika betreft, heeft men ook de beschikking over een particulier verza meld gegeven, betreffende de bestemming van de winst van 5500 industriële verwer kende bedrijven in 1947. Uit deze cijfers blijkt, dat: 2,1% van de omzet werd bestemd voor winstuitkering; 5% van de omzet werd bestemd voor reservering; 4% van de omzet werd besteed ter vol doening van belastingen, welke ten laste van de winst moeten worden gebracht. Hoe staan nu de zaken in Nederland? Hierbij moet men wel bedenken, dat de cijfers van de verschillende bedrijfstak ken uitermate sterk uiteenlopen. In de eerste plaats speelt hierbij het aandeel van de kosten van de grondstoffen een grote rol, derhalve de factor van de loon- intensiviteit. In de mijnindustrie vormden bijv. vóór de oorlog de directe loonkos ten al 6070% van de kostprijs, terwijl de kosten voor materialen en afschrijvin- ugen daarvan slechts een bescheiden deel voor de modernisering en uilbfceidiyg v«W i vortpden. Ia andere ondernemingen daar entegen moet men zich niet verbazen als de kosten van de grondstoffen ongeveer de helft van de kostprijs vormen. In de tweede plaats moet men rekening hou den met het feit, dat de verhouding van het kapitaal van de onderneming tot de omzet zeer sterk uiteenloopt. Een onder neming, welker jaarlijkse omzet het tien voudige is van het kapitaal waarmede zij werkt, kan bij een winst van 1% op de omzet toch reeds een winst op haar kapi taal van 10% boaken. Een andere onder neming daarentegen welke het geïnves teerde kapitaal maar eenmaal per jaar omzet, moet een winst_ van 10% op de omzet boeken, indien zij eenzelfde winst cijfer op het kapitaal wil behalen. In de derde plaats vormen ook de belastingen een bedrag, dat zowel ten opzichte van de omzet als ten opzichte van het in de on derneming werkzame kapitaal zeer sterk uiteen kan lopen. Dit alles maakt, dat de cijfers voor elke onderneming afzonderlijk volkomen beheerst worden door produc tie-technische factoren, zodat men deze nimmer kan vergelijken met of gebrui ken als een gemiddeld cijfer. Wij hebben nu gepoogd voor de Neder landse industrie een gemiddelde op te stellen, dat als representatief zou kunnen worden beschouwd. Wij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat het rendement in verhouding tot de omzet in ons land aanmerkelijk lager is dan in Amerika. Wij geloven niet, dat men ver mistast, indien men dit rendement op minder dan de helft van het Amerikaanse stelt. Waar an derzijds de ten laste van de winst komen de belastingen in ons land relatief hoger zijn dan in Amerika, kan men hieruit be rekenen, dat de uitkering, welke de kapi taalverschaffers uiteindelijk ontvangen ongerekend nog de door hen zelf te betalen belastingen minder dan 1% van de omzet bedraagt. Daarentegen legt de fiscus op een aanmerkelijk groter deel van de winst beslag. Ean ander feit is hierbij niet mihder interessant, nl. een vergelijking van de bedragen, welke de ondernemingen aan arbeidsloon en aan rente en dividend op kapitalen uitkeren. In deze vergelijking heeft ten opzichte van de jaren vóór 1940 een verschuiving plaatsgevonden, in die zin, dat het arbeidsaandeel is gegroeid. Dit is een gevolg van het feit. dat de lonen in aanmerkelijk sterkere mate zijn ver hoogd dan de uitkeringen aan de aandeel houders. terwijl de vaste rente gelijk is gebleven en in vele gevallen nog is ver laagd. Men komt dan tot de conclusie, dat hetgeen aan de kapitaalsverschaffers toe valt, niet meer is dan 45% van de uit gekeerde arbeidslonen. Het is niet moeilijk om uit deze cijfers tot de conclusie te komen, dat een on derneming tegenwoordig vrijwel uitslui tend werkt ten behoeve van haar werk nemers en van de gemeenschap, i.e. ver tegenwoordigd door de fiscus. Men ziet hieruit ook, dat het geroep van boven matige dividenden met veel zout moet worden genomen. Immers, indien men de winst zou willen beperken, ten einde daarmede de uitkering aan de werkne mers te kunnen verhogen, dan zou de helft van de winst al nodig zijn om te komen tot een loonsverhoging van ca. 2%. Indien men het- aan de kapitaal verschaffers toevallende aandeel van de omzet beziet, dan krijgt men toch wel de indruk, dat zeer grote risico's worden gelopen tegen een mini male beloning. Men kan zich terecht af vragen of de bereidheid om dergelijke risico's te aanvaarden nog groot zal zijn, indien uiteindelijk een zo bescheiden aan deel van de omzet men mag wel zeg gen een bijna te verwaarlozen deel als beloning in het vooruitzicht staat. Wanneer men dus betoogt, dat de in dustrie „geweldige winsten" maakt, dat deze grotendeels toevloeien aan de aan deelhouders en de arbeiders niet aan hun trek komen, m.a.W. dat niet alleen de ar beider in die geweldige winsten totaal niet deelt, doch veeleer die winsten te zijnen koste worden gemaakt, doordat hij als consument een te hoge prijs moet be talen, dan is zulks niet juist, zoals wij hebben getracht aan te tonen. Het ge deelte van de winst immers; dat wordt uitgekeerd als beloning voor hét verstrek ken van kapitaal, is uiterst gering in ver houding tot de bedragen, die de arbei ders toevloeien en vormt als zodanig in het huidige productieproces nauwelijks een factor van betekenis meer. Toch moet aan deze kapitaaluitkering wel degelijk grote betekenis worden gehecht. Immers zij is naast de interne financiering een bron voor nieuwe kapitaalvorming. En deze nieuwe kapitaalvorming is noodza kelijk voor het instandhouden en zo mo gelijk uitbreiden van het technisch appa raat der onderneming, ten einde aldus een zo constant mogelijke werkgelegenheid te bieden aan de arbeiders tegen een rede lijke beloning. Zo bezien zou de ondernemer falen, wanneer hij en dat geldt zeer zeker in een tijd als waarin wij nu leven niet ou zorgen voor een zodanige winst, dat de basis van zijn bedrijf en van onze wel vaart ook voor de toekomst wordt gega- - randeerd. R- met zijn onder- en bovengrondse verdie pingen en zijn scheiding J-wee de alle verkeer volkomen stil. Slechts voor zeer jonge benen is het doenlij deloze monumentale trappen te bek men. Nog ernstiger werden de emoties gis teravond, toen even voor achten een brandweerman bij zijn ronde m de ooste lijke vleugel, dus in het museum voor vergelijkende middeleeuwse kunst, brand ontdekte en alarm ma-akte. De brand was door tot nu toe onbekfen-de oorzaak uitge broken in de zevende vergaderzaal, die gelijkvloers is gelegen. Het werd groot- alarm, want de voorwerpen van het mu seum, in kisten opgeborgen, leverden brandstof te over in de ontzaglijke hoge hallen, die als schoorstenen werken. In minder dan vijf minuten werd door de brandweer een zodanige hoeveelheid wa ter in het vuur gespoten, dat er geen vonkje meer overbleef. Onderwijl waren in de bovengelegen administratieve- en persdiensten bevelen gegeven, zich voor ontruiming gereed te houden. De aange richte schade is niet bijzonder groot. Wat nu de Ver. Naties zelf betreft, deze willen nog zoveel mogelijk werk afdoen, maar de helft van (ie daig werd alweer verbruikt, om te beslissen, welke koek eerst zou worden aangesneden. Van de genomen besluiten is wel het voornaam ste dat het Spaans als derde officiële taal van de Ver. Naties werd aanvaard. Het besluit wel-d genomen met 32 tegen b stemmen en 5 onthoudingen. De onthou dingen werden vooral door afwezigheid veroorzaakt. De sociale commissie is nu gereedge komen met de definitieve lezing van de algemene verklaring nopens de rechten van de mens, welke in die commissie werd aangenomen met 29 stemmen en 7 onthoudingen. Deze verklaring is derhal- V6 het eerste deel vsn het Internstionsle Handvest betreffende de rechten van de mens Het tweede deel zal de conventie worden, terwijl het derde deel de uit voeringsmaatregelen zal betreffen. Een en ander zal nog wel enige zittingen in be slag nemen. Bij de behandeling van de resolutie betreffende Korea heeft Foster Dulles wederom een heftige aanval gedaan op de pressie, die Moskou overal, maar bij zonder in Noord-Korea uitoefent en iiij deed een beroep op de Ver. Naties, om de democratie óok in Zuidelijk-Korea te helpen verdedigen. organisaties staan en op grond daarvan de zendtijd eventueel herzien. Zendtijdver deling dus door registratie, maar zonder verkiezingen. Zo'n verkiezingsstrijd aldus de Avro-directeur zou de gang van zaken in de gehele voorafgaande periode vertroebelen. De leider van de Vara daarentegen duchtte van 5-jaarlijkse verkiezingen „funeste gevolgen", en wel voor het pro gramma, dat zich onder de druk der stem bus zou „neerbuigen naar de smaak der massa, hetgeen in strijd zou zijn met de culturele taak van de radio". Beter zo-u volgens hem zijn; de zendtijd „op demo cratische wijze" te verdelen naar de maatstaf van het aantal leden der om roepverenigingen. Het nemen van steek proeven van hogerhand of de ledenlijst andere reële leden bevat, zou hierbij ech ter noodzakelijk zijn. Ten slotte achtte de leider van de VPRO het verkiezingssysteem „in beginsel fout", welke mening hij vriendelijk adstrueerde met: „Het niet-katholieke deel van ons volk denkt niet in vakken" en „de zwart wit keuze voor de luisteraar is niet op te leggen". Overigens tegen 5-jaarlijkse her oriëntering „hoe dan ook, behalve door een verkiezing" geen bezwaar. Over het ,hoe" dus blijkbaar geen positieve me ning. De Nederlandse afgevaardigden in de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) hebben de conferentie van de Ecafe verlaten, na dat de republiek Indonesia met 8 tegen 2 stemmen bij 3 onthoudingen als mede Ud werd toegelaten. De leider van de Nederlandse delega tie, dr. H. C. J. H. Gelissen, had reeds verklaard, dat indien de republiek zou worden toegelaten, de Nederlandse de legatie de huidige zitting van de com missie zou verlaten. „De toelating van de republiek", zo zeide hij gisteren, „zou be tekenen, dat de commissie erkent, dat de republiek verantwoordelijk is voor de in ternationale betrekkingen van Indonesië". Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, India, China, de Philippijnen en de Sov jet-Unie stemden vóór toelating van de republiek Indonesia. Groot-Brittannië, Frankrijk en Siam onthielden zich van stemming. Voor het Bossche B. G. stond Dinsdag terecht de ex-Nederlander M. Jacobs, die in 1941 het Duitse burgerschap verkregen had. Hij zou deel hebben uitgemaakt van een groep Duitsers, die in de nacht van 3 op 4 October 1944 aan het ziekenhuis te Boxmeer, toenmaals gevestigd in het kasteel aldaar, aanklopten. De bewoners huisden in kelders. Toen zuster Maria (mej. G. van Thijssen) door de gang liep om open te gaan doen, losten de onge duldige Duitsers een schot, dat de zuster in de rug trof. Zij leefde nog vier jaar onder hevige pijnen. Verdachte Jacobs werd ervan beschuldigd dit schot gelost te hebben. Hij was ook de leider van de stroop- en plundertochten, die in diezelfde periode in Boxmeer en Sambeek plaats vonden en waarbij, behalve radio's, kle ren fietsen en sieraden, zelfs een ciborie uit 'een kerk gestolen werd. Deze ciborie werd later bij de vader van Jacobs te Goch teruggevonden. De procureur-fiscaal had wel de over tuiging dat Jacobs de kloosterzuster had neergeschoten, maar kon het wettig be wijs niet construeren. Voor de overige misdaden eiste hij tegen verdachte een gevangenisstraf van 18 jaar. Uitspraak over 14 datgen. De politie in heel Amerika meldt, dat het aantal winkeldiefstallen sinds de komst van de New Look sterk is geste gen. Dat komt, omdat het voor de vrou. wen gemakkelijker is geworden, gestolen goederen onder haar ruime en lange kleding te verbergen. Zij passen daarbij, wat de politie noemt, de „schuifelme- thode" toe, d.w.z. zij klemmen het ge stolen voorwerp tussen de knieën onder haar lange rok en schuifelen vervolgens de winkel uit. De D.R.W.-redactie heeft altijd wel ge. dacht, dat die lange-rokkenmoae niets gedaan was. Va-n Vliet heeft het sprintnummer op de baan van Casablanca gewonnen voor Gérardin en Soherens. In een snelheids wedstrijd tussen amateurs en professio nals klopte Senfftleben de Italiaanse we reldkampioen en Olympisch kampioen Ghella en de jonge Fransman Beyaert. Te Melbourne werd onder belangstel ling van \:irca 60.000 toeschouwers een cricketwedstrijd gespeeld tussen een Bradman XI en een Hasselt-team als af scheid van Bradman als cricketter. Hassetts team batte het eerst en scoor de 406 met een fraaie 104 van Lindwall en 2 in één over van Johnson. Daarna scoorde Bradman XI 364 voor 6. Brad- man's afscheid was een knappe century van 123. Een supporter bad hem 1 per run beloofd; men rekent op een benefit van minimum 10.000 voor Bradman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2