Delfland werkt aan herstel van Waterschapwerken Zoutgehalte van 't water bedreigt land- en tuinbouw LAATSTE BERICHTEN BIM SCHEEPSRECHT Min. Van Scliaik naar West-Indië DOCUMENTEN IN UITGEHOLDE POMPOEN VERKEERSLICHTEN HEDEN IN GEBRUIK GENOMEN DRIEMAAL toetsslippertje burgerlijke stand De spionnage in Amerika Sumner Welles getuigt Uitkering aan rijks ambtenaren Groen—Oranje—Rood Publiek is nog onwennig en de ontvoering van Sinterklaas Uitspraak Ranter uitgesteld Installatie burgemeester van Utrecht WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 PAGINA S De zorgen van Delfland na de oorlog zijn vele en groot. Op de eerste plaats is er het herstel van de oorlogsschade en daarbij komt het inlopen van de achterstand in het gewoon onderhoud van Delflands zeewering, strandhoofden en andere eigendom men en werken. Daarnaast moeten maatregelen genomen wor den tegen het grote zoutgehalte in het water, hetwelk zeer scha delijke gevolgen heeft voor land- en tuinbouw. Onder leiding van Dijkgraaf mr. dr. Dolk en de hoofdingenieur Ir. A. C. Kolf wordt door het Hoogheemraadschap energiek gewerkt om alle nodige voorzieningen te treffen. ingehaald DE POSTDUIF AANVULLING RECEPTIE H. v. SYLL HET WERK BIJ WILTON FIJENOORD WEER 66 SCHIEDAMMERS MEER ERNEST ^CLAES VRIJ GESPROKEN LISSE WIL NIET NAAR HAARLEM EVERT MOLL 70 JAAR DE ISBRANDTSEN LIJN WOONSCHEPEN NIET ZONDER GEVAREN POSITIES TROEPENSCHEPEN De verkeerspolitie «heeft woord gehouden. Hedenmorgen heeft zij haar belofte, dat vóór Nieuwjaar verkeerslichten zouden worden aangebracht op het kruispunt MiddellandstraatHene gouwerlaanMiddellandstraat, ingelost. Zoals men weet, was de moeilijkheid het gebrek aan het juiste rode en groene glas. Toen echter verleden week het G.E.B. begon met het plaatsen van de masten en de schakelinstallatie, kon men aannemen dat deze handicap was overwonnen. - TOCH NOG HOOP INZAKE BERLIJN DIR.-GEN. NED. RODE KRUIS GAAT HEEN Krijgt leiding hulpverlening Midden-Oosten FRANS WISSE f DE TUCHTRECHTER WAS NIET MIS IS door ARTHUR LEAK VIJANDELIJK VERMOGEN VERZWEGEN. OPENING „BOUWCENTRUM" NED. VRACHTENMARKT DE ACHTERSTAND WORDT den de kosten gedeclareerd aan het Bu reau Financiering Wederopbouw Publiek rechtelijke Lichamen tot een totaal be drag van f 359.763.ter zake van de over de dienstjaren 1945 en 1946 inge diende declaraties ad f 216.421.— werd een bedrag van 1' 183.192,77 als voorschot ontvangen, terwijl van de over het dienst jaar 1947 ingediende declaratie ad f 143.342,14 eveneens een voorlopige uit kering van ten hoogste 90 pCt. kan wor den tegemoet gezien. In verband hier mede is bij de becijfering van de ver moedelijke uitkomsten van het lopend Zoals wij reeds eerder meldden, werd voor het kustvak van even benoorden Scheveningen tot Hoek van Holland, in onderhoud bij Delfland, in 1945 een werk plan van 3 a 4 jaren opgesteld om de bestaande achterstand in het onderhoud van de zeewering in te halen en de kans op nieuwe schade daaraan zoveel moge lijk te beperken. Aan dit plan is in 1947 doorgewerkt en de volgende werken wer den uitgevoerd: A. Het verrichten van zandwerk in de zeewering. Met dit zandwerk wordt be oogd het egaliseren van het buitenbeloop der zeeduinen bij aantasting door wind en water, het dichten van stuifgaten, als mede het versterken der zeewering op smalle plaatsen door zandstorting langs de binnenzijde. Tegelijk met dit zandwerk voltrok zich het opruimen van de lichte militaire verdedigingswerken als palen, hekken en andeie versperringen op het strand en draadversperringen, loopgraven mitrailleursnesten enz. in de duinen. B. Het inhalen van de abhterstand in het onderhoud van de kopbestorting der strandhoofden. Voorts werd aan de helm beplanting de nodige 'zorg besteed. Ter verkrijging van een goede aanstuiving van de duinvoet en ter bescherming van de nieuwe helmaanplant werd bovendien riet- en strobeplanting toegepast. Ter be teugeling van plaatselijke verstuivingen werden rijsschermen in de stuifgaten aan gewend. Aan de steenglooiing en de steenbezet ting op de strandhoofden werden de normale onderhoudswerken verricht Wat de zeewering betreft kan thans worden medegedeeld, dat met de in de begroting voor 1949 opgenomen werken de herstelling van de oorlogsschade zal worden voltooid, behoudens de oprui ming van de zware hunkers en het herstel van de spoorweg over de zee wering. Omtrent het eerstgenoemde werk is nog overleg lopende met de bevoegde instan ties en de financiële consequenties daar van kunnen thans nog niet worden over zien. Het herstel van de spoorweg ligt nog niet in het voornemen, daar voorals nog geen dringende behoefte daaraan be staat, zulks in verband met de na de oorlog sterk gewijzigde transportmoge lijkheden over de duinen en het strand. Aangezien evenwel nog niet is te voor zien, in hoeverre zulk "een behoefte in de naaste toekomst opnieuw zou kunnen ontstaan, is het intussen gewenst de be slissing over eventueel herstel dan wel afbraak nog op te schorten. Wat het boezembeheer betreft, staan nog verschillende werken tot herstel van oorlogsschade op het programma. Her steld zijn de Oranje-sluizen, welke slechts licht beschadigd waren en de zwaar beschadigde woning op de Oranje- binnensluis. Ten aanzien van de verbou- wii. van de woning aan de Oranjebui- tensïuis wordt een afwachtende houding aangenomen. De vernieuwing van de buitenvloeddeuren aan de Vijfsluizen is naar volgende dienstjaren te verschuiven, evenals het herstel van de deurenloods van de Oranjebuitensluis en van de brug over het Oranjekanaal. Voor de vernieu wing van de vloeddeuren aan de Oranje sluis wordt in de begroting van Delfland een memoriepost uitgetrokken, daar de mogelijkheid bestaat, dat het gewenst blijkt in 1949 tot uitvoering daarvan over te gaan Herstelling van de oorlogsschade aan het Oranjekanaal ügt nog niet in het voornemen. In het algemeen wordt getracht zoveel mogelijk terug te keren tot een normaal onderhoud van eigendommen en kust- werken. Wel is waar worden hierbij nog velerlei moeilijkheden, vooral wegens de schaarste aan materialen en arbeidskrach ten, ondervonden, doch desondanks za er ernstig naar gestreefd worden in tas» ten deze de in 1947 hervatte gedragslijn zoveel mogelijk voort te zetten. De aller- wege zich voordoende stijging van lonen en prijzen blijft uit de aard der zaak de kosten der werken in ongunstige zin be ïnvloeden. De kosten en omslagen Voor zover werken tot herstel van oorlogsschade gereed zijn gekomen, wer- Als dit stukje of andere toetsstudies wemelen van de fouten, is dat Typer's eigen schuld. Hij heeft door zijn verhaal tje over „Koppen" de correctoren tegen zich in het harnas gejaagd. Wie durft er nu ook te schrijven, dat correctoren ver lopen verslaggevers zijn? In Nederland is dat ook zeker niet het geval, maar Typer schreef over toestan den in de V. S. In Nederland maken bij de meeste kranten de redacteuren de koppen zelf. De mensen, die op de zui verheid van onze taal letten, doen dat uit liefde, uit aanleg en uit studie voor het corrector-schap en niet, omdat ze elders niet in de verslaggeverij konden slagen. gelieve het geheel dus te lezen, als handelende over Amerikaansd toestanden. Typer zou niet weten, wat hij moest beginnen, als de heren werkelijk boos werden en fouten per ongeluk expres lieten staan. TYPER. De hokkenshow, waaraan 37 hokken deelnamen, had de volgende einduitslag: 1 C. Verhaeren 182% pt; 2 W. Poort en Zn. 182% pt; 3 P de Kreuk 181% pt; 4 M. Mourik 181%; 5 J. de Waard 181%; 6 K Muylwijk 181%; 7 H. v.d. Kant 181%; 8 P. Tieleman 181; 9 J. Blom 180%; 10 D. v.d Tuyn 180%; 11 W. Jan sen 180%; 12 P. Verheugen 180%; 13 A. Vis 180%. Op 19 Dec. is er een ledententoonstel ling om fraaie luxe prijzen. GEBOREN: Pieter J„ z. van P. J. van Breda en M. Jansen, Dr. Noletstraat 1; Hendricus D„ z. van J. Hersbach en H. W. van Katwijk, Nassaulaan 75; Olga L. R., d. van C. H. Hormann en P. Verhoe ven, Laurens Costerstraat 29; Margaretha M. C., d. van B. L. Ozéphius en M. A. M. Ascherl, van 's Gravesandestraat 17. OVERLEDEN: M. F. Seij, 1 jaar, Nas saulaan 75; L. v. d. Zwaan. 68 jaar, vr. van A. Weijts, Nassaulaan 75, dienstjaar rekening gehouden met de ontvangst van laatstgenoemde uitkering, hetgeen er belangrijk toe heeft bijgedra gen, dat in het algemeen beheer op een batig saldo over 1948 mag worden gere kend van f 165.600, Afweging tegenover elkander van ongunstige en gunstige factoren heeft jfeleid tot de eindconclusie, dat de om slag in de beide oude beheren voor 1949 gehandhaafd kan blüven op het verlaagd peil van 1948. Verdere verla ging wordt niet verantwoord geacht. De huidige economische omstandighe den laten niet toe betrouwbare voorspel lingen op lange termijn te doen en het blijft altijd mogelijk, dat zich onverwacht prijs- en loonstijgingen voordoen, die zelfs tot verhoging van de omslag zouden kunnen dwingen. Juist ter opvanging van zodanige, niet denkbeeldige tegenvallers, bleven in de gewone dienst der begrotin gen de posten voor onvoorziene uitgaven tot een hoger niveau opgevoerd dan in normale tijden het geval, was, terwij] enkele ontvangstposten memorie werden geraamd, waaronder in het bijzonder te noemen valt, die wegens vergoeding van oorlogsschade. Aldus bleef in de ontwor pen begrotingen een zekere reserve aan wezig, welke in de gegeven omstandig heden naar de eisen van een richtig be leid onmisbaar moet worden genoemd. Ontzïlting van het boezemwater In verband mét het hoge zoutgehalte van het boezemwater wordt voor de eerste maal een begroting voorgedragen van het ontziltingsbeheer, ten aanzien waarvan gegronde verwachting bestaat, dat het met ingang van 1 Januari 1949 in werking zal treden. In deze begroting is vooreerst in de restitutie voorzien aan de buitengewone dienst van het boezem- beheer van de door die dienst voorge schoten kapitaals- en gewone uitgaven van bestrijding van de boezemverzouting over het dienstjaar 1948 met inbegrip van de laatste maanden van 1947. De bedoelde kapitaalsuitgaven hebben voornamelijk betrekking op de aan de instelling der noodgemaaltjes verbonden kosten als mede op de kosten wegehs baggerwerken in de ringvaart van de Zuidplaspolder. Deze kosten worden door de buitenge wone dienst van het ontziltingsbeheer gerestitueerd. De gewone kosten betref fen voornamelijk de exploitatie van de noodgemaaltjes; deze worden door de gewone dienst gerestitueerd. De ontworden begroting voorziet in de voortzetting van de inmaling door middel van de noodgemaaltjes gedurende het dienstjaar 1949. In de buitengewone dienst van het ontziltingsbeheer wordt voor de bouw van het semi-permanente gemaal te Leidschendam een bedrag uitgetrokken tot ongeveer de helft van de in totaal wegens die bouw met inbegrip van ver dere noodzakelijke voorzieningen ge raamde kosten, (f 500.000, Daar nauwkeurige gegevens omtrent de tot Delfland behorende, voor het tuin bouwbedrijf in het algemeen aangewende, alsmede voor het tuinbouwbedrijf onder glas aangewende gronden nog ontbreken, Z1u1 ,y.oorloPig dienaangaande dezelfde schattingen aangehouden, die gevolgd zijn in de op de instelling van het ontziltings beheer betrekking hebbende voordracht f3",0® Verenigde Vergadering van Delf land d.d. 15 April 1948. Mitsdien wordt aangenomen, dat ongeveer 5000 hectaren grond binnen Delfland gelegen worden aangewend voor de uitoefening van het tuinbouwbedrijf, waarvan ongeveer 3000 hectaren voor het tuinbouwbedrijf onder glas. Daar deze laatste ingevolge art. 158 lid 2 van Delflands reglement voor een vijfvoudige grootte worden aangeslagen, zal het bedrag van f 199.750,moeten worden omgeslagen over een aantal hec taren, berekend op 2000 -f (5 x 3000) 17000. De omslag per hectare in het ont ziltingsbeheer moet derhalve f 11,75 be dragen, met dien verstande, dat de om slag per hectare voor tuinbouwbedrijf ond< glas aangewende grond 5 x f 11,75 f 58,75 bedraagt, zulks ter dekking van de ontziltingskosten over 1948 (met inbe grip van enkele maanden van 1947) en over 1949. De kosten van het ontziltingsbeheer Voor 1948 werden de kosten van inma ling uit Rijnland en Schieland yoorlopig geraamd op f 100,— per dag of f 3000,— dat is per jaar voor de inmaling uit Rijnland met het gemaal te Leidschendam f 36.000,en voor de inmaling uit Schie land met de gemalen te Rotterdam en te Zevenhuizen f 72.000,welke bedragen met de ramingen voor 1949 zijnde resp. f 40.000,- voor Leidschendam en f 75.000,- voor Rotterdam en Zevenhuizen ten naasten bij overeenstemmen. Uit de cijfers blijkt; dat de kosten van waterinmaling uit Schieland aanmerke lijk die van inmaling uit Rijnland over treffen. Daartegenover staat, dat de wa teropbrengst uit Schieland aanmerkelijk geringer is "dan uit Rijnland, niet alleen omdat de capaciteit der installatie Schie land enigszins bij de installatie Rijnland ten achter staat, maar vooral ook omdat de watertoevoer in Schieland gebrekkig is en iji droge tijden door de Schielandse polders zoveel water aan de Rotte wordt onttrokken, dat het te Zevenhuizen op gepompte water de Bergsluis nimmer bereikt. Dit euvel is vooral in de hand gewerkt, doordat de watervoorziening van de Rotte door Schieland via de Een- drachtspolder in 1948 moest worden ge staakt, als gevolg waarvan Schieland zich in de loop van dit jaar zelfs tot Delfland om hulp heeft gewend, ten einde tegen betaling met Delflands noodgemaal te Zevenhuizen de Rotte op peil te houden. De vraag kan dan ook worden gesteld of het zin heeft de noodbemaling in Schieland te continueren. Hierop kan worden geantwoord, dat hoewel in droge en warme perioden in het zomerhalfjaar dus wanneer inmaling het meest nodig is van de installatie Schieland thans geen baat is te verwachten, het toch met is uitgesloten, dat deze in droge en koele perioden (winterhalfjaar) enig nut kan doen. Gelet op de zeer geringe capaciteit der noodbemaling, wanneer men uitslui tend op de installatie Leidschendam is aangewezen, kan het met het oog op be paalde weersgesteldheid wenselijk zijn de installatie Schieland vooralsnog in stand te houden, althans niet dan na voortgezette ervaring tot opheffing van deze installatie te besluiten. Situatie hoogst zorgelijk Intussen blijft ondanks de aanwezig heid der noodgemalen de toestand in Delfland met het oog op de kansen van verzilting hoogst zorgelijk. Dat in 1948 tot heden geen bijzondere klachten - werden vernomen, moet minder aan de noodinstallaties worden toegeschre ven, dan aan de abnormaal hoge zo- merstanden van de Rijn in 't afgelopen seizoen. Het is dan ook van groot be lang, dat zo spoedig mogelijk met de stichting van een semi-permanent ge maal te Leidschendam kan worden begonnen, waartoe aan D^kgraaf en Hoogheemraden van Rijnland op 29 April 1948 door Delflands t>estuur ver gunning werd gevraagd. Een beschikking op dit verzoek door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land is echter niet mogelijk zolang de Westelijke Gouwekade onder Waddinx- veen niet in behoorlijke toestand van onderhoud is gebracht, waarover thans nog onderhandelingen tussen het Provin ciaal bestuur en Rijnland lopende zijn. Inmiddels is, zoals gemeld, voor de bouw van een semi-permanent gemaal te Leidschendam onder de buitengewone dienst op de begroting voor 1949 een be drag van f 500.000,— uitgetrokken. Moge het overleg spoedig tot een gun stig resultaat leiden, want voor land- en tuinbouw is de situatie hoogst zorgelijk. Ons bericht over het verbod tot het branden van etalage-verlichting is door de opgave van de Politie niet volledig geweest. Dit verbod geldt uitsluitend in verband met de overbelasting der electri- sche centrales 's middags van 46 uur op de werkdagen van Maandag t.m. Vrij dag. Ook 's morgens tussen 7 en 9 uur mag om dezelfde reden het licht niet branden. Op Zaterdag en Zondag mag de ver lichting van 410 en op andere dagen van 610 uur branden. De directeur van Toonkunst-Muziek- lyceum Hendrik v. Syll zal op 15 Dec. niet van 35.30, maar van 46.30 in het lyceum, Lange Haven, recipiëren. Uit den Bosch vertrokken de paterfe Franciscanen Flavianus van Liempt en Gothard Boom naar Antwerpen, om zich aldaar in te schepen voor de missie van Brazilië. Dit is de tweede maal dat deze paters uitvaren naar hun Braziliaans mis siegebied. Zaterdag a.s. gaat het m.s. „Baud" bij de Werf Wilton-Fijenoord te water. Mevr. Quarles van Ufford-Harte zal de doop plechtigheid voor de directie van de K. P. M. verrichten. Deze te water lating sluit dan weer een arbeids-periode af, die de mensen van de werf het recht geeft met voldoe ning terug te zien op gepresteerde arbeid. Hun zal daartoe niet lang tijd gelaten worden, want overal vibreert de West hoek van Schiedam van het werk. Het motorschip Damsterdijk is voor een vernieuwings-kuur logé geweest en na dert de voltooiing met het plaatsen van de schoorsteen. Behalve de „Baud" is voor de K.P.M. ook nog in afbouw de „Camphuys". Men hoopt hiermee in het midden van Jan. proefvaarten te kunnen gaan maken. In het bouwdok wordt het broertje van de Garoet, de Blitar, afgebouwd. Nauwe lijks zal in Januari de grote kuip zijn vol gelopen en de Blitar naar buitengesleept zijn, of het ms. „Mitra", de 12000-tons tanker in aanbouw voor de N.V. Petro leum Mij. Corona (Shell) zal zijn plaats innemen. Dan wordt op helling VI, eveneens in Januari de kiel gelegd voor het ms. Die- merdijk, te bouwen in opdracht van de Holland-Amerika-Lijn. De afdeling nieuwbouw gaat op veel uitgebreider schaal gebruik maken van electrlsch lassen, hetgeen uiterlijk niet onopgemerkt aan de afdeling voorbij gaat. Langs de hellingen worden z.g. Washington-kranen geïnstalleerd. Deze hebben een hijs-capaciteit, die een veel voud is van de bestaande hellingkranen. Zij kunnen de zware, in de werkplaats gelaste delen, op de juiste plaats brengen. Om ruimte te winnen voor de las-inrich- tingen, zal ook de onderzeebootloods als zodanig worden ingericht. De werkzaam heden aan dok IV, een dok, dat de groot ste schepen ter wereld kan herbergen, vorderen goed. In October werden levend geboren do jongens en 53 meisjes. Er overleden -if mannen en 15 vrouwen. Een geboorte overschot dus van 82. Door vestigng wamen er bij: 97 mannen, 100 vrouwen terwijl 106 mannen en 107 vrouwen ver trokken De totale bevolkingsaanwas be droeg 35 mannen en 31 vrouwen, zodat «st totaal per 1 November was: 35.521 mannen en 35.861 vrouwen is 71.382 schiedammers. De Vlaamse schrijver Ernest Claes, de auteur van „De Witte", die er van be schuldigd werd tijdens de Duitse bezet ting de politiek van de vijand gediend te hebben, is door de krijgsraa vrijge sproken. Volgens de motivering van de uit spraak heeft Ernest Claes tijdens de be zetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bij de bestudering der tegen Claes ingebrachte beschuldigingen mts gebleken van kwade opzet De krijgsraad betreurt evenwel, dat de fei ten getuigen van „kleinzielige zelfinge- nomenhid, gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel en begrip voor waardigheid bij een man, naar wie vooral in het Vlaamse landsgedeelte duizenden met verering opzagen". De afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur l^ceft zich met grote meerderheid verklaar'3 tegen het stichten van een eigen geboiAv te Haarlem. Of het betrekken van bet Krelagehuis na een restauratie. Men wil komen tot een eigen bloembollencentrum te Hillegom en het voorstel-Haarlem van de hand wijzen Woensdag 15 December viert de Haagse kunstschilder Evert Moll zijn zeventig ste verjaardag. De heer Moll, die een van de oudste leden van „Pulchri" is, werkte veel in het buitenland. Vooral zijn havengezichten zijn bekend. Naar de firma Vinke Co. te Rotter dam, als vertegenwoordigster van de fir ma Isbrandtsen Company Inc. te New York ons mededeelt, zal deze rederij, wel ke sedert jaren een regelmatige dienst onderhoudt van Noord-Amerika op Rot terdam, voortaan ook tweemaal per maand afvaarten bieden van de Golfha- vens o.a. van Mobile, Galveston/Houston en New Orleans. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld; „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korte termijn te geraken tot een defini tieve wettelijke regeling van de nieuwe door de grondwet voorgeschreven staats rechtelijke vorm van het koninkrijk (Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen), overweegt de regering de in voering van een voorlopige voorziening, in welke enige belangrijke onderdelen van de voorgenomen regeling reeds zullen worden verwezenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stappen te doen, zal een der leden van het kabinet zich in de loop dezer maand naar Suri name en de Antillen begeven, ten einde met de daarvoor in aanmerking komende personen en instanties vooroverleg te plegen. De regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening van een desbe treffend wetsontwerp bij de Staten-Ge- raeraal te bevorderen". Naar wij menen te mogen veronder stellen, zal het de minister zonder porte.- feuille, mr. Van Schaik, zijn, die als lid van het kabinet met het bovenomschre ven doel naar de West zal vertrekken. Het tekort aan Woonruimte is oorzaak, dat velen er toe overgaan zich een woon schip aan te schaffen. De Vakgroep Klein- scheepsbouw is door het Min. voor We deropbouw en Volkshuisvesting aange wezen, voor de bouw van deze schepen bouwvergunningen en materialen af te geven. De praotijk heeft echter geleerd, zo deelt deze vakgroep ons mede, dat er zich onder de bouwers elementen bevin den, die er de oorzaak van zijn, dat de toekomstige bewoners aan grote gevaren worden blootgesteld. Er zijn de vakgroep gevallen ter ore gekomen, dat bij hevige wind, woonschepen lek sloegen en zonken, zodat de bewoners slechts op het laatste ogenblik het vege lijf konden redden. Bovendien kunnen de gezonken woon schepen een ernstige belemmering vor men voor de scheepvaart. In verband met een en ander adviseert de vakgroep belanghebbenden zich bij aankoop of voor inlichtingen betreffende het onderhoud met het secretariaat van de vakgroep in verbinding te stellen. De „Groote Beer" vertrok gisteren van Batavia naar Soerabaja. De „Tabinta" wordt Donderdagmorgen van Batavia te Amsterdam verwacht; de ontscheping begint Donderdagmiddag te 1 uur. De „Zuiderkruis" arriveerde heden van Batavia te Rotterdam. In een uitgeholde pompoen, op de boerderij van de voormalige commu nist Whittaker Chambers, thans redac teur van het weekblad „Time", in de Amerikaanse staat Maryland, zijn on langs microfilms gevonden, welke blij kens onderzoek documenten inhielden van het Amerikaanse staatsdepartement. De films waren in aluminiumcylinders vervat. Chambers heeft verklaard, dat deze films hem in 1937 en 1938 waren overhandigd door Hiss, toentertijd werk zaam op het „State department". Veron dersteld werd, dat Chambers de film aan Russische spionnen zou geven, hetgeen deze echter niet heeft gedaan. Hiss, die op het ogenblik voorzitter is van de Car- negie-stichting, ontkent deze beschuldi ging en heeft een aanklacht tegen Cham bers ingediend. Hij eist een schadever goeding van 75.000 dollar. Een federale Jury te New York stelt een onderzoek in naar deze affaire. Met de microfilms houdt zicch intussen de congrescommissie voor de bestrijding van on-Amerikaanse activiteit bezig. Zij hoorde gisteren Sumner Welles, die in 1938 plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken was. Welles verklaarde, dat de documen ten gebruikt hadden kunnen worden, om het geheim van de Amerikaanse code-berichten waardeloos te maken en dat publicatie van sommige dér gevon den documenten, nu nog, een gevaar Volgens de samenwerkende centrales van overheidspersoneel worden van re geringswege maatregelen voorbereid om nog vóór Kerstmis aan de daarvoor in aanm»rking komende ambtenaren, zo nodig bij wijze van voorschot, een uit kering te doen in verband met de her ziening van bet bezoldigingsbesluit bur gerlijke rijksambtenaren 1934. ingaande 1 Januari 1948. De verhoging van de kindertoelage met 25 cent per week, te beginnen bij het tweede kind, zal hierbij inbegrepen zijn. Gisteravond tussen half 6 en 6 uur loos. Wanneer namelijk een verkeers- hebben de verkeerslichten proef gebrand, stroom komend bijv. van de Henegou- ongetwijfeld tot verrassing van de vele werlaan bij groen licht optrekt en links weggebruikers, die voorheen op dit spits- afslaat naar de 2e Middellandstraat, uur met angst en vreze de ..knoop" te gemoet plachten te zien. Het Rotterdamse publiek, happig op een nieuwigheidje, verdrong zich rond de agent, die op de opstand op het trottoir van de voetgan gersoversteekplaats aan de Henegou- kruist hij de stroom die van 's-Graven- dijkwal naar Henegouwerlaan de Middel, landstraat kruist. Daarbij stuit eerstge"- noemde stroom dan op het rode licht op de hoek van de 2e Middellandstraat met de 's-Gravendijkwal. Dit is echter geen werlaan de schakelinstallatie bediende, en j stoplicht, doch slechts een herhalings zoals het tot nu toe geïnteresseerd toe- licht van het rode sein, dat aan de an- schouwer was bij de „knoop", zo volgde j dere hoek 't verkeer van de le Middel- het nu met belangstelling de verkeers- reacties op het aan- en uitflitsen van de groene, oranje en rode lichten. Naar wij onszelf overtuigden en ook inspecteur Th. v. Waesberge van de ver keerspolitie ons mededeelde, is deze proefneming alleszins geslaagd verlopen. Uiteraard was zowel bij het publiek als bij de agenten de onwennigheiH van het nieuwe te overwinnen en vooral het „links afslaan" gaat nog niet geheel feil- 19. Rustig voortpeddelend in hun ranke kano, naderden de Erge en groene Wollie de achterkant van het hotel waar Sinterklaas zijn intrek had genomen. De Erge haalde een lang en dun voorwerp te voorschijn. Een wapen? Neen, een dwarsfluit. Terwijl hij begon te spelen keek de Erge om zich heen of er onraad was. Maar het uur was gunstig. Alle mensen waren immers druk bezig met het uitpakken van geschenken die de Sint hun had toegedacht. Een lange, vette slang ontwaakte toen hij het eentonige fluitspel hoorde en wond zich langzaam los van groene Wollie's middel. Steeds vlugger ging de Erge spelen. Het dier rees steil in de lucht overeind. Toen de kop van de slang net raam van Sinterklaas kamer had bereikt, legde de Erge zijn fluit snel weg. Met verwonderlijke behendigheid klom de boosaardige dwerg in de slang omhoog tot vlak onder het raam van de Sint. landstraat tegenhoudt. Genoemde „links afgeslagen" stroom behoeft dus voor dit rode licht, dat niet voor hem bestemd is, niet te stoppen: eenmaal groen blijft groen, dus rijden. Men kan dus op eigen initiatief de andere verkeersstroom trach ten te doorkruisen. Daar het aantal „links-af"-rijders een kleine minderheid is, meent de verkeerspolitie dit te kun nen verantwoorden Bovendien is het min of meer noodzakelijk, om te vermij den, dat 't tramverkeer wordt opgehou den. De verkeerspolitie geeft de voorkeur aan een bediende installatie boven een automatische, omdat men de regeling zelf in handen wil hebben teneinde in be paalde situaties tot de gewenste soepel heid te kunnen improviseren Men streeft naar korte licht-phasen: 30 seconden groen, 6 seconden oranje, 30 seconden rood. Bij de proefnemingen gisteravond waren behalve inspecteur Th. v. Waes berge ook de heer J. v.d. Knaap, chef vervoer van de R.E.T. en de heer J. v-d Straaten van het G.E.B, aanwezig, pesp om een oogje in het zeil te houden op de belangen van het tramverkeer resp. de techniek van de nieuw lichtinstallatie. En om 8 uur hedenmorgen zijn de ver keerslichten dan officieel in gebruik ge nomen; zij zullen branden van 8 uur voor de nationale veiligheid zon kun nen betekenen. De zitting der congres-commissie moest daarom gedeeltelijk geheim zijn. In de openbare zitting werden slechts de titels dezer strict vertrouwelijke documenten voorgelezen. Leden van de commissie hebben de documenten herkend als stuk ken,'welke in 1937 en 1938 bij het minis terie van buitenlandse zaken berustten. Onderzocht zal worden, hoe de stukken Chambers, die toen, volgens zijn eigen verklaringen, als koerier optrad voor een communistische spionnage-organisatie. in handen werden gespeeld, en door welke hoge regeringsambtenaren dit verraad werd gepleegd. Op 15 December a.$. zou de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen in de zaak van de gewezen commissaris- generaal Rauter. Naar wij vernemen, zal deze uitspraak worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Woensdag 2 2 December des middags 2 uur zal de nieuwe burgemeester van Utrecht Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz in een buitengewone raadsvergadering worden geïnstalleerd; Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur van Duitsland, heeft op een persconferentie verklaard, dat de totstandkoming van een tegengemeente- raad in de sovjet-sector een overeen komst betreffende Berlijn niet onmoge lijk maakt, ondanks niet-erkenning van de Ebert-raad als gemeentebestuur van Berlijn, of van een gedeelte van Berlijn. De Amerikaanse commandant herin nerde er aan, dat er in de sovjet-zóne zowel als in de Brits-Amerikaanse zóne Duitse diensten bestaan, die niet door alle bezettende mogendheden erkend zijn, wat niet heeft belet, dat zij voor de blok kade onderling besprekingen hébben ge voerd en handelsverdragen hebben ge sloten. Naar wij vernemen, is de directeur- generaal van het Nederlandse Rode Kruis, de heer H. P. J. van Ketwich Verschuur, benoemd tot gedelegeerde der liga van Rode-Kruisverenigingen. De heer Van Ketwich Verschuur za! in deze functie de algemene leiding op zich nemen der hulpverlening aan vluchte lingen in het Midden-Oosten Op zijn verzoek is aan de directeur- generaal, die zijn nieuwe functie zeer binnenkort zal aanvangen, met ingang van 1 Januari 1949 door het dagelijks bestuur eervol ontslag verleend. Vanaf die datum zal de directie wor den uitgeoefend door de heren jhr. G. M. Verspyck en A. van Emden, welke laatste tot directeur is benoemd. Te Rotterdam overleed op 67-jarige leeftijd de heer Frans Wisse, een be kende figuur uit de katholieke onder wijswereld en jarenlang een der voor vechters van de Kath. Onderwijzersbond De overledene, die te Zierikzee ge boren werd, was ook lange tijd bestuurs lid van landelijke bestuursorganen der R.K. Staatspartij en een stuwende kracht in de katholieke drankbestrijding. In November werden te Rotterdam 178 tuchtbeschikkingen genomen, 3 schikkin gen getroffen en 3 waarschuwingen gege ven. Deze laatste waren zonder kosten; de schikkingsbedragen beliepen 47500, de bij tuchtbeschikking opgelegde bedra gen 26210.24. Verder werden ln 25 ge vallen de in beslag genomen goederen verbeurd verklaard en werd in 4 geval len een aanvullend geldbedrag geëist. Intussen stond de aanvoer van nieuwe proccen-verbaal nog steeds niet stil Er kwamen alweer 302 nieuwe binnen, waar van 215 v an de prijsbeheersing, 57 van de'C.C.D., 2 van overige opsporingsdien sten. De maand DeDDcember zette in met de zaak van een landbouwer ui tDirksland- Sommelsdijk, die zonder goedkeuring van de Grondkamer percelen bouwland verpachtte eri daarbij te hoge pachtsom men bedong. De boete was niet mals: 750. Te Rotterdam had een grossies gereed- scha p te duur verkocht en de administra- s morgens" tot 6 uur 's avonds. Innliddels tie onvoldoende gevoerd. Hierdoor werd is men bij het G.E.B. reeds begonnen j hem door de tuchtrechter een boete van met de tekeningen voor een soortgelijke installatie op het kruispunt Pleinweg. W olphaertsbocht. 21) Haar andere broer, Charles, had uit berekening een gave, die zijn zoon Armand, de huidige notaris, van hem had geërfd de band met zijn zuster juist aangehaald. Hij noemde zijn zoontje Ar mand, naar de man van Elsie, en de jonge Armand kreeg een degelijke oplei ding, welke geheel bekostigd werd door het echtpaar Ligthart. Na de dood van haar man, liet tante Elsie door haar eigen, oude notaris een testament opmaken, waarin zij enkele kleme legaten bestemde voor haar trouwe dienstbodè en tuinman. Het restant van haar bezittingen zou volgens haar wens het eigendom worden van Armand van Nieveit, haar neef de notaris. Aan haar andere neef. Carel, had tante Elsie geen seconde gedacht. Ze wist niets van hem af. had hem nooit gezien Misschien was de jongen ^venals zijn vader mislukt, misschien leefde hij zelfs wel niet meer, Eigenlijk interesseerde het haar bitter weinig. Neef Care) had er wel geen schuld aan, dat zijn vader raar zo onheb belijk had mishandeld, maar waarom zou juist zij de familiebanden aanhalen, terwijl er van de zijde van neef Carel niet de minste behoefte aan bestond Nimmer had hij ook maar enige poging ondernomen om met zijn familie in con tact te komen. Korte tijd later was de oorlog uitge broken. Tante Elsie had onverbloemd partij gekozen tegen de Duitsers, die op verraderlijke wijze het land waren bin nengevallen. Zou naar huwelijk-uit-be- rekening doen veronderstellen, dat de vrouw weinig ruggegraat bezat, thans b'eek dat het anders was. Waarschijnlijk hadden de vele jaren, gedurende welke ze weduwe was geweest en geheel alleen zich door het leven had moeten slaan, haar gehard en haar principes bijge bracht, In ieder geval was het nu zo, dat ze een duidélijk anti-Duitse houding had aangenomen. Ze had Duitsers, die om inkwartiering hadden gevraagd, zeer laatdunkend behandeld, was bij de Orts- kommandantur ontboden en had daar ernstige waarschuwingen moeten slik ken. Van een der klerken hoorde men later, dat tante Elsie zich geen moment had later afschrikken door de blaftoon van de Duitse officier en zich terdege geweerd had. Notaris van Nieveit had het geval ook gehoord en haastig was hij tante Elsie komen smeken, om dergelijke dingen niet meer uit te halen. U brengt uzelf nodeloos m gevaar, argumenteerde hij: En wat denkt u er mee op te schieten? Ze hebben ons overvallen. Ze heb benbeschuldigde tante Elsie, maar de notaris drong aan op voorzichtigheid Ze weten allemaal, dat.u mijn tante bent, en door uw houding zou ikeh. Aha. had tante Elsie begrepen: Ar mand begint bang te worden voor zich zelf. Ik heb altijd wel geweten, dat je niet erg dapper was, Armand, maar'dat je werkelijk laf was, neen Maar de notaris had geprotesteerd. Neen, neen, ik zeg het niet voor mezelf, zei hij zwakjes en weinig overtuigend: Maarmaaru weet hoe het gaat en ik Hij wist niet, hoe hij zich uit deze aan gelegenheid moest redden, want tante Elsie had hem inderdaad doorzien. Hij was bang voor eventuele overlast. Het was uiterst merkwaardig .dat me vrouw Ligthart korte tijd later inderdaad een veel kalmer toon aansloeg. De bui tenwereld dacht, dat ze haar actieve bou- dfing had laten varen en dat ze rustig ..afwachtte", zoals zoveel anderen deden, geslingerd tussen hoop en vrees. Maar de waarheid was, dat tante Elsie een nieuy gebied voor haar activiteit had gevonden en dit gebied verdroeg geen openbaar heid. Zij gaf daadwerkelijke steun aan de eerste ondergrondse groep in deze stad. In het verborgene was ze steeds bezig en het was dus thans niet raad zaam, door openlijk verzet de aandacht van de Duitsers op zich te vestigen. Ze stond doorlopend in contact met illegale werkers ais drs. Voerman en dokter Vriesland. Nog was de bundeling van illegale groepen van verschillende plaatsen niet tot stand gebracht, dat ge beurde pas enkele maanden later. In elke plaats werkten los van 'elkaar groepen, maar wel wisten die elkaar te vinden als er belangrijke waarschuwingen of zo moesten worden gegeven. Zo had mevrouw Ligthart veel verno men over de dappere daden van een ille gale werker, die zich „Lange Kees" liet noemen. Lange Kees had een der eerste knokploegen opgericht en had al menig stout stukje op zijn naam staan. De Duit sers zochten koortsachtig naar hem, maar telkens opnieuw glipte hij hun door de vingers. En het was voor tante Elsie een overrompelende gebeurtenis toen ze hoorde, dat deze Lange Kees niemand anders was dan.... haar neef Carel, de zoon van haar broer Louis. Neef Carel, die ze nooit gezien had. van wie ze ge dacht nad, dat hij' evenals zijn vader mislukt zou zijn Dit te horen, had haar vervuld van trots. Ze vond het niet raadzaam, juist nu contact met Carel te zoeken, maar ze deed iets anders, iets waaraan haar neef later wat zou hebben: ze liet haar testament veranderen. De bepaling, dat, afgezien van de kleinere legaten, alles zou moeten worden gegeven aan neef Armand. de notaris werd zó veranderd, dat de twee neefs het zou samen moe ten delen. Zonder dat tante Elsie er tets van te weten kwam, was er iets van deze testa- Hij wist niet de reden, welke tante Elsie ertoe gebracht had het testament te veranderen, maar hij voelde ongeveer aan, waar hij deze zoeken moest. En van dat ogenblik af groeide in hem het plan, dar hij bijna ten uitvoer had gebracht, indieno.de dood het hem niet had ver hinderd. Hij was vele malen op reis geweest. Niemand wist iets omtrent het doel van deze reizen, niemand wist, dat hij con tact had gezocht met de Sicherheitsdienst en zich als een Judas bereid had ver klaard, zijn neef uit te leveren Hij hoorde, dat Carel van Nieveit In derdaad de man was, die als Lange Kees de Duitsers heel wat last bezorgde. En nu was het voor hem een klein kunstje om te begrijpen, waarom tante Elsie het testament had veranderd: tante, die zelf zo ontzettend anti-Duits was, had haar dappere neef een beloning voor zijn werk willen geven. Maar daar werd hij, de notaris, de dupe vanDeze gedachte achtervolgde hem, werd een obcessie. Samen met dt Sicherheitsdienst werkte hij een plan uit. Zonder dat tante Elsie, het wist. zou hij contact zoPken met Lan ge Kees en hem via de plaatselijke Si cherheitsdienst in handen van de bezet ters spelen. Hij zal net doen alsof hij het werk van Lange Kees wilde steunen. Veel gevaar liep hij er niet bij, want de Duitsers zouden uiteraard niet loslaten mentswijziging doorgedrongen tot de no- '10e Ae arrestatie van Lange Kees tot taris. Z'n oude collega had zich iets |a-Sstanrl kwam en geen haan zou er naar ten ontvallen en dit had Armand velej verraad kraaien, slapeloze nachten bezorgd. i (Wordt vervolgd) 3500 opgelegd. De Rotterdamserechtbank heeft gisteren overeenkomstig de eis de 55-jarige ban kier-koopman J. H. van H. veroordeeld tot 50.000 boete subs, vijf maanden hech tenis, wegens overtreding van het besluit vijandelijk vermogen. In de tweede helft van het jaar 1943 had v. H. van de direc teur-generaal van „Blase A. G" in West- falen 367.000 aan Ne4erlands bankpa pier ontvangen om dit te bewaren. Na de bevrijding verzuimde hij van dit vij andelijk vermogen mededeling te doen aan het Beheersinstituut. Het „bouwcentrum", een van de kapi tale gebouwen, die Rotterdam in haar plan heeft opgenomen, is zo goed als vol tooid en zal op Donderdag 23 Dec. a.s. in gebruik worden genomen. ROTTERDAM, 7 December 1948. 400 ton dwarsligrers Dordrecht, 200 ton houwmaterialen Arnhem, 131 ton Katoen Enschedé. 240 ton kolen Geertru'denberg, SO ton kolen Xerseke. 80 ton kolen Tho- len, 90 ton ijzer Amsterdam, 200 ton ijzer Vlissingen, 70 ton ijzer Alphen a.d Rijn, 95 ton div. granen Lochem, 63 ton div. granen Ravesteijn, 350 ton stukgoed Am sterdam, 250 ton papierhout Velsen 150 ton mais Delft, 120 ton mais Utrecht. 250 ton mais Veghel, 100 ton tarwebloem Hen gelo, 388 ton cellulose Arnhem. 100 ton kunstmest Vroomshoop, div. part. fosfaat Veghel, 500 ton fosfaat Wansum 100 ton fosfaat Nagelen, 56 stand hout Zaandam, 33 stand, hout Tilburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3