Wedloop naar groter energie HENRI DUNANT, In mist en modder 1 Geconsolideerde schuld van Ned. Indië m R Achtergrond der mislukking DE ADMISSIE VAN NIEUWE LEDEN IN DE V. N. oprichter van het Intern. Rode Kruis winnen alleen de Engelsen ADIO Kleine Janden vallen uit bij aanval op het atoom V.N. en Zuid-Korea Vrijdag beraad over het Atlantisch pact De Indische Pensioenen SPORT IN ENGELAND r> Nederlandse voorschotten per 31 Dec.1947 f 689.304.351.- programma DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 PAGINA 2 Batta speelbal van Tan Malakka Belangrijke beslissing in de politieke commissie EX-LANDWAGI1TER TIJDENS RECHTZITTING IN BOEIEN GESLAGEN NEDERLAND EN CEYLON BESCHERMING ARCHITECTENBEROEP „D'HOMME A HOMMES Aan wettelijke verplichtingen niet voldaan - V) Ditchburn, de doelverdediger van Fulham, in actie in de thuiswed strijd tegen de Spurs. BESTRIJDING AARDAPPEL- ♦MOEHEID Kamercommissie heeft veel bezwaren DUITSE STROOM VOOR BENELUX-LANDEN TWEE DIRECTEUREN EN EéN GASFABRIEK LIEVER DOOD DAN LEVENSLANG OM HET AF TE LEREN! CRICKET-PROMOTIE VAN R. K. S. V. EXCELSIOR INTERNATIONAAL TENNIS OP MARLOT PROTESTEN TOEGEWEZEN VAN CONCORDIA EN R.C.D. DIE OPLOSSING KAN TE PAS KOMEN Het zal wel geen aangename Sinter klaassurprise zijn, die de ministers Sassen en Stikker meebrengen uit Batavia. Wie de laatste berichten uit Indonesië gevolgd en logisch gecombi neerd heeft, kan hieromtrent niet in twijfel verkeren. Wij vragen ons af, of wel een beter resultaat van de besprekingen met Moh. Hatta te verwachten was. Wil en kan Hatta, op grond van hetgeen reeds overeengekomen is en waaraan de Nederlandse regering zich gebonden acht, zoals zij dit eveneens van de wederpartij moet aannemen, tegemoet komen aan wat onze regering nu vol komen redelijk verlangt? Wij moeten dit betwijfelen op grond van wat wij uit de overigens nog veel te weinig bekende feiten kunnen af leiden omtrent de positie van Hatta. Laten wij trachten hiervan een duide lijk beeld te geven. In de republiek bestaan twee uiterst linkse partijen. Een hiervan heeft, waarschijnlijk op aansporing van Mos kou, de opstand in Madioen ontketend. Deze opstand kon door de republiek worden onderdrukt en een aanjial leiders zijn gevangen genomen. De andere uiterst linkse partij is de Gerakan Revolutia Rakjat (revolution- naire volksbeweging), gevormd door een zestal vroeger afzonderlijk bestaan de revolutionnaire organisaties. Deze wordt door de aanhangers van Moskou Trotzkyïstisch geiHemd. Zij stond aan vankelijk onder leiding van dr. Moe- wardi, die vermoord schijnt te zijn en had Samsoe Harija Oedaja tot onder voorzitter. Zij werd op 1 Februari 1946 opgericht en bestaat in meerderheid uit aanhangers vart Tan Malakka én Moh. Yamin (verantwoordelijk voor de ont voering van Sjahrir in Juli van dit jaar). In de oprichtingsvergadering werd door de overgrote meerderheid der aan wezigen erop aangedrongen, nog binnen een week een greep naar de macht te doen; de Renville-overeenkomst nietig te verklaren, een revolutionnair kabinet met aanhangers van Tan Malakka te vormen en het minimum-program uit te voeren van het in 1946 ontbonden Tan Malakka-volksfront. Deze staatsgreep heeft echter niet plaats gehad. De Gerakan Revolutia Rakjat liet enige maanden niets meer van zich horen en trad eerst weer op de voorgrond na totstandkoming van het z.g. Nationaal Program. In alge mene vergaderingen van plaatselijke afdelingen maakt» zij haar standpunt bekend: zij wil geen onderhandelingen met Nederland, zal streven naar mis lukking der overeenkomsten van Ling- gadjati en de Renville, blijft daarom in oppositie tegen het kabinet-Hatta, en wenst een revolutionnaire regering ter handhaving van de vrijheid en souve- reiniteit van de Republiek Indonesia, zich uitstrekkend over de gehele voor malige Ned.-Ind. Archipel. De G.R.R. wenst slechts uitvoering van de onafhankelijkheidsverklaring van 7 Augustus 1945, alleen mogelijk wanneer alle betrekkingen met de Nederlanders en met Ned.-Indië wor den verbroken en genoemde overeen komsten vervallen yerklaard. Omtrent het karakter van deze partij kan dus geen twijfel bestaan. Zij is uit gesproken revolutionnair. Alaar invloed is groot. Men kan dit o.m. afleiden uit de omvangrijke amnestie-verlening ter gelegenheid van de derde verjaardag der republiek, waarbij, behalve Moh. Yamin, ook vrijkwamen: mr, Achmed Soebardjo, M. ïndrakoesoema Soe- mantri, Mohamed Salah, Soendoro Boedwiarto Martoadmajo, dr. Boenta- ran Martoadmotjo en ex-gen.-majoor Soedarsono, allen bekende revolution nairen. Men kan het ook afleiden uit de kort daarna gehouden officiële confe- rentie van Yamin met Soekarno en Hatta, waarop werd verklaard, dat de affaire-Tan Malakka bijna was opge- l0De houding der G.R.R. tegenover het kabinet-Hatta werd toen ook beter. Zolang dit kabinet in staat blijkt te zijn het Nationaal Program uit te voeren, bestaat er geen reden om zijn samen stelling te wijzigen, zo verklaarde de G.R.R. Indien het echter in dit opzicht in gebreke blijft, zo werd hieraan toe gevoegd, dan is de G.R.R. in staat en bereid haar medewerkinr te verlenen bü een kabinetshervorming. Deze goede gezindheid tegenover de regering-Hatta openbaarde zich ook toen de G.R.R. de Delanggoe-stakmgen afkeurde en hiermede een rechtstreekse aanval op de P.K.I. (de communistische partij van Indonesië) deed. Toen verscheen Moeso, de in Moskou opgeleide aanvoerder en begon een nog ongekende politieke activiteit van P.K.I. Dit dwong de G.R.R. tot een duidelijke uitspraak. In deze uitspraak verklaarde zij zich anti-imperialistisch en anti-Nederlands, dus ook tegen de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville. Maar zij verklaarde zich tevens tegen Moskou, tegen Moeso en „in verschillende punten" ook tegen de regering-Hatta. Dit laatste kwam ech ter bij haar actie niet op de voorgrond Np het gewelddadig optreden van Moeso-e.k. en een onderhoud van dr. Moewardi met Soekarno en Hatta, werd door de G.R.R. zelfs opnieuw steun toegezegd aan de regering. De voorwaarden kan men wel vermoeden. Met de Masjoemi en de Pavtai Sosialis Indonesia (de partij van Sjahrir) vormde toen de G.R.R. de „background" van Hatta tegen Moeso. (Dit gaf de aanhangers van de P.K.I. aanleiding tot ontvoering van dr. Moe wardi). Natuurlijk zal de republikeinse regering een zekere prijs moeten be talen voor de steun der Trotzkyïsten en staat het vast, dat zij niets zal onder nemen of zich in niets zal verbinden wat regelrecht in strijd is met het standpunt der G.R.R. Hatta heeft tegenover het commu nisme dan ook geen vijandige houding aangenomen en zelfs verklaard, dat hij er niets tegen had. Hij is slechts tegen de communisten, die het bestaan van de staat bedreigen. Zo zijn de tegenwoordige verhoudin gen; want deze zijn niet veranderd na 3 October j.l., toen de partijen en groe pen, aangesloten bij de G.R.R besloten een nieuw(e grote partij te vormen, die de naam van „Partai Moerba" of Pro letariërspartij draagt. Deze streeft naar een söcialistische staat, waarin geen plaats is voor fascisme, imperialisme en kapitalisme (van dictatuur wordt niet gesproken). Haai oprichtingsvergade ring werd bijgewoond door Tan Ma lakka en Roestam Effendi (vroeger Tweede-Kamerlid) en geleid door de vice-voorzitter van de G.R.R. De:'.e laatste blijft bestaan als „strijd- „Voor zover wij op het ogenblik kun nen voorzien, is het te verwachten, dat uitbreiding van onze fundamentele ken nis van de eigenschappen der dode ma terie en van het ontstaan en vergaan vTm die materie in hoofdzaak verkregen zal moeten worden door verder experimen teel onderzoek van de bouw der atoom kernen, van de bouwstenen der kernen en van de krachten, die er in werkzaam zijn." Aldus prof. dr. ir. F. A. Heyn, mede werker van het laboratorium voor weten schappelijk onderzoek van de N.V. Phi lips te Eindhoven, in de rede over: „De wedloop naar groter energie", waarmee hij gisterenmiddag zijn ambt als buiten gewoon hoogleraar in de kernphysica aan de Technische Hogeschool te Delft aan vaardde. Prof. Heyn wees er op, dat de onnoe melijk kleine deeltjes materie, die wij atoomkernen noemen en welker diameter tienduizend maal kleiner is dan die der atomen zelf,.de laatste tientallen jaren bij de physici in het brandpunt der belang stelling staan. Weliswaar heeft de z.g. atoombom en het vraagstuk van de ex ploitatie van de atoomenergie veel bijge dragen tot vergroting van deze belang stelling, maar ook zonder deze zou on getwijfeld de wetenschappelijke belang stelling gericht zijn op deze minuscule stukjes materie, waarin zo vele gehei men schuil gaan. Op het ogenblik zijn in de V.S. alleen reeds circa vijftig grote machines in ge bruik, die deeltjes leveren met een ener gie van meer dan een millioen electron- volt, terwijl in de rest van de wereld nog minstens tien andere in gebruik zijn. Binnen enkele jaren zal dit aantal zijn verdubbeld door de huidige aanbouw. Nog grotereenergie zou men echter wensen te bereiken. Met de grootste reeds bestaande machine voor 400 millioen electronvolt lukt het reeds mesonen te maken, deeltjes, welke men tot nu toe slechts in de cosmische straling aantrof. Drie nieuwe machines voor deze grote energie staan op het ogenblik op stapel en men durft nauwelijks te gissen, welke nieuwe verschijnselen men met deze ma chines nog zal kunnen ontdekken. Terecht vraagt men zich af: waar lig gen hier de grenzen? Waar zal deze wed loop een einde nemen en de eindstreep worden bereikt? Ten einde deze vraag te kunnen be antwoorden, ging spr. na, welke de ver schillende machines zijn, waarmee deel tjes met grote energie kunnen worden ge produceerd en welke mogelijkheden elk type machine biedt om deeltjes met steeds grotere energie te maken. Hieruit bleek, dat er een grote verscheidenheid van der gelijke machines bestaat. De kosten van deze machines zijn echter zo groot, dat de problemen bij de constructie nu reeds vaak meer van economische dan van tech nische aard zijn. Nu is het al zo, dat een bedrag van rond 10 millioen dollar, dat voor de bouw van een proton-synchroton voor deeltjes met een energie van zeven milliard elec tronvolt nodig is, slechts door enkele lan# den voor het fundamenteel physisch on derzoek kan worden opgebracht. Kleinere landen kunnen daaraan niet denken en voor deze vormen de kosten van een cy clotron voor deeltjes met een energie van 25 a 50 millioen electronvolt, zoals in ons land op het ogenblik wordt gebouwd, reeds een aanmerkelijke belasting van het budget. Bij de wedloop naar grotere ener gie moeten daarom de kleinere landen uitvallen, omdat de financiële middelen ontbreken, tenzij zij er toe zouden kunnen komen met andere gezamenlijk de nodige apparatuur te bouwen. Nadat spr. nog enkele andere proble men voor de kleinere landen naar voren had gebracht, vroeg hij zich af, of deze kleinere landen in de toekomst, wanneer de machines en meetapparaten nog groter en ingewikkelder worden, nog wel vol doende mensen ter beschikking zullen kunnen stellen voor dit soort fundamen teel onderzoek, zonder schade voor andere gebieden van wetenschap en voor de tech niek. Ook wat dit betreft zou een inter nationale samenwerking uitkomst kunnen brengen. Ten slotte zei spr., dat wij, als bewo ners van een klein land, alle reden heb ben de gang van de ontwikkeling in de kernphysica (en trouwens ook in andere takken van wetenschap) met bezorgdheid gade te slaan. i)e politieke commissie der V. N. heeft met 41 tegen zes stemmen (de Oostelij ke groep), b(j twee onthoudingen, een resolutie aangenomen, waarin de V. N, de regering van Zuid-Korea erkennen, de bezettende mogendheden wordt aan bevolen, zich zo spoedig mogelijk terug te trekken en de vorming van een com missie wordt aanbevolen, om de een heid in Korea te bevorderen en toezicht te houden op de aftocht van de buiten landse strydkrachten. Deze resolutie was ingediend door de V. S., China en Australië. Voorts heeft de politieke commissie met 41 stemmen en een onthouding be sloten, dat de nieuwe commissie voor Korea zal bestaan uit dezelfde leden als de tussentijdse commissie n.l. uit de ver tegenwoordigers van Australië, Canada, China Frankrijk, India, de Philippijnen, de Oekraine, San Salvador en Syrië, de Slavische gedelegeerden hebben niet aan de stemming deelgenomen en de Oekrai ne heeft verklaard, zich van alle deel neming aan de werkzaamheden te zullen onthouden. Het was voor de 57-jarige G. Geubel, die gisteren als vrij man het Amsterdamse B.G. binnenwandelde, allerminst een pret tige verrassing, toen hij de adv.-fiscaal 15 jaar gevangenisstraf tegen hem hoorde eisen, even later de boeien om zijn pol sen voelde klikken en moest vernemen, dat het Huis van Bewaring voorlopig ook zijn huis zou zijn. Deze voormalige commandant van de landwachtpost Muiderschans te Amster dam, had nl. pas de drie jaar internering, die het Tribunaal hem had opgelegd, achter de rug. Een nieuw onderzoek had tot resultaat gehad, dat hij zichthans voor het B.G. had te verantwoorden. Na de veroordeling door het Hof van twee zijner vroegere ondergeschikten H. Zwaan en G. Vleeming tot 12 jaar ge vangenisstraf wegens arrestaties van Jo den en huiszoekingen was nl. gebleken, dat ook hij meer op zijn geweten had, dan men aanvankelijk meende. O.m. is hij mede de oorzaak geweest, dat 12 personen werden gearresteerd, van wie er drie nimmer uit Duitsland zijn terugge keerd. Een en ander was voor de adv.- fiscaal voldoende om 15 jaar en onmid dellijke gevangenneming te requireren. Uitspraak 22 December. C> De S.D.-er Fritz Neubacher, die op 13 April 1945 in de omgeving van Al melo deelnam aan executies is ver oordeeld tot' 20 jaar R.W.I. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich officieel uitgesproken voor toelating tot de Ver enigde Naties van zeven nieuwe leden, n.l. Italië, Oostenrijk, Ierland, Finland, Portugal, Transjordanië en Ceylon. Te gen het lidmaatschap van deze landen heeft de Sovjet-Unie indertijd haar veto uitgesproken. De algemene vergadering deed een be roep op de veiligheidsraad, om de aan vragen voor het lidmaatschap van de ze ven hiervoor genoemde landen opnieuw in overweging te nemen, zulks iji het licht van een uitspraak van het internationale Hof van Justitie, dat het recht van veto niet dient te worden gebruikt, om daar mede een „politieke koehandel" te drijven bij he.t toelaten van nieuwe leden. Sovjet-Rusland en zijn aanhangers stemden tegen alle voor de toelating van de afzonderlijke landen ingediende reso luties. Robert Lovett, waarnemend minister van buitenlandse zaken in de V. S„ heeft bekend gemaakt, dat de vertegenwoordi gers der mogendheden, die het Brusselse pact ondertekend hebben, Vrijdag 10 De cember te Washington bijeenkomen om het openen der besprekingen over een Noord-Atlantisch verdrag met de V. S. en Canada voor te bereiden. Lovett deelde tijdens zijn wekelijkse persconferentie mede, dat de vertegen woordigers van de vijf mogendheden: Groot-Britannië, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg de Verenigde Saten op de 26ste November j.l. hadden mede gedeeld, dat zij onderling een wezenlijke overeenstemming hadden bereikt aan gaande zekere voorstellen betreffende een dergelijk verdrag. Afgezien hiervan, had de Verenigde Staten nog geen formele uitnodiging be reikt, tot het verdrag toe te treden. Lovett sprak de verwachting uit, dat de vertegenwoordigers van de vijf genoemde landen hun voorstellen Vrijdagmiddag a.s. zouden overhandigen en dat daarna be sprekingen ter nadere uitwerking van de voorstellen zouden worden gehouden. Tenslotte verklaarde hij nog, dat de lei ders van het Congres der Ver. Staten van het verloop der besprekingen op de hoog te zouden worden gehouden, doch dat zij in dit stadium er niet persoonlijk in zou den worden betrokken. Dr. van Royen, leider der Nederland se delegatie, steunde in het bijzonder de lidmaatschapsaanvrage van Ceylon. Hij verklaarde, dat Nederland bijzonder be lang sfelt in de toelating van Ceylon in 'verband met de zeer nauwe betrekkin- 'gen tussen Ceylon en Indonesië. Hij zei dat Colombo steeds een belangrijke rol heeft gespeeld in het verkeer tussen Europese en Aziatische havens van het Nederlandse koninkrijk en hij bracht de „historische banden van vriendschap tussen Nederland en Ceylon" in herin' nering. „De Nederlandse delegatie is er van overtuigd, dat de betrekkingen van een nieuwe onafhankelijke staat Ceylon met Nederland en met een vrij en onafhan kelijk- Indonesië zich zo harmonieus als tevoren zullen ontwikkelen en dat een vruchtbare samenwerking van deze ge bieden binnen de V.N. van groot nut zal zijn voor de organisatie". De Ver. Staten bepleitten krachtig de verzoeken der zeven landen, om als lid te worden toegelaten. De Amerikaanse af gevaardigde zeide, ook de verzoeken van Roemenië, Hongarije en Bulgarije te zul len steunen, indien deze genoegdoening verschaffen door hel nakomen van de be palingen der vredesverdragen, „in het bij zonder wat betreft dt1 democratische rech ten".. De optimisten....! Ze hadden de huid van de beer al zo wat verkocht alvorens het heest was ge- sneuteld en ons bij voorbaat naam en adres toegezonden voor het aan alle abonné's! beloofde doosje Players als Zwitserland in de Engelse mist-en-mod- der zou overwinnen! Nu gaat de kruik weliswaar zó lang te water tot 't ding breekt, maar wij hebben (stiekum) sinds 1923 een lijstje bijgehouden van alle vreemde landen die hier „op visite" zijn geweest en wij geven „between brackets" de resultaten, Brittanje voorop: 1923 België (6—1; 1924 België (4—0); 1931 Spanje (7—0); 1932 Oostenrijk (4—3); 1933 Frankrijk (41); 1934 Italië (32); 1935 Duitsland (3—0): 1936 Hongarije (62); 19?7 Tsjecho-Slowakije (51); 1938 Noorwegen (40) en Rest-of-Europe (3—0); 1946 Kick Smit en Consorten (Acht-Twee); 1947 Frankrijk (3—0). Je zou zo zeggen.... Maar neen, hoor! Een meneer uit Amersfoort en een, juffrouw uit Bergen- op-Zoom etc. etc. èn de Daily Mail, ze wisten het allemaal beter. Wij verwacht ten (eerlijk gezegd) niet zoveel voetbal- intellect in Amersfoort en Bergen-op- Zoom, maar wij hadden de „Daily Mai! hóger aangeslagen dan: „wij geloven niet dat onze ploeg met vijf nieuwelingen goed genoeg is om het sterkste Continen tale elftal te slaan" erv„de Zwitsers zul len het eerste overzeese team zijn, dat Engeland op eigen bodem overwint". Wij kennen de journalist Roy Peskett vrij goed, maar hier hoorde hij 't toch een beetje donderen in Keulen.... Ge weet het reeds: het werd zes-nul (voor Engeland). Het was geen voetbal wedstrijd, maar wij hebben ons ontzet tend geamuseerd. Professor Antonini Mat thews was er met z'n Evoluties Op Het Slappe Koord en het enige wat hij niét met de bal kon doen was er 'rf konijn uit te voorschijn toveren, hoewel we daar wel 'n beetje op zaten te wachten. Pro fessor Alfredo Wright" ontfutselde tel kens een meneer in een rood truitje „le ballon" en dan stond die meneer te sta ren, waar 't ding eigenlijk was gebleven. Daartussendoor tippelde „Karei de Kale", hier genaamd Mister „Vèndermier", en het deed Ons Hollands hart goed, dat wij In de mem. van antwoord betreffende de begroting van O., K. en W. wordt o.ra. nog medegedeeld, dat het wetsontwerp tot bescherming van het beroep van ar chitect binnenkort zal worden ingediend. Soortgelijke plannen voor toonkunste naars worden uitgewerkt. Aan het mede zeggenschap van de kunstenaars wordt daarbjj aandacht besteed. Te zelden komt het levensgeschiedenis van groot mens tot onderwerp van een film wordt gekozen. Nog zeldzamer is het, dat zulk een leven ook op histo risch verantwoorde wjjze in beeld wordt gebracht. Over „D'Homme a Hommes" de verfilming door de Franse regisseur Christian Jaque van het leven van de Zwitser Herri Dunant, oprichter van het Intern. Rode Kruis, kan men dan ook niet anders dan zich verheugen, vooral om haar in sociaal en menselijk opzicht zo belangrijke kwaliteiten. Deze film, welke onder de titel „Van mens tot mens" in ons land zal worden vertoond, verdient te meer belangstel ling om de serieuze en in foto-technisch opzicht zo voortreffelijke wijze, waarop Jaque zich heeft gekweten van zijn taak. Het veelbewogen leven van Henri Dunant, deze grote voorvechter der menselijke barmhartigheid op het slag veld, die zijn liefde en in zekere«Ini ook zijn eer ten offer bracht.aan zijn ideaal en die arm en vergeten in een tenuis voor ouden van dagen zqn laatste jare sleet, tot hem de eerste Nobelprijs voor de Vrede werd toegekend, is door Jaque met toewijding in beeld gebracht. Toch is het niet goed mogelijk, het verhaal, de inhoud van een film, hoe bewonderenswaardig ook, geheel geschei den te houden van haar vorm. In dit op zicht vertoont „D'Homme a Hommes' tekortkomingen, welke men niet mag voorbijzien. Het spel van de acteurs, dat wel het zwakste punt is in de film, vertoont een al te sterke zucht naar het theater, een voor, dat de 1 gebrek, waaraan de meeste Franse films een waarlijk lijden en waarmee Henri Georges Clou- alliantie" tussen verschilletide revo lutionnaire stromingen. De positie van de republikeinse rege ring is dus duidelijk. Zij is afhankelijk van partijen, die weliswaar met met Moskou verbonden zijn, maar toch com munistische beginselen huldigen; dis alle banden met Nederland willen ver breken en de regelmatig gesloten over eenkomsten niet erkennen. Onder deze omstandigheden bieden onderhandelingen, zoals thans weer hebben plaats gehad, geen kans op succes. Zij kunnen slechts bewijzen, dat de Nederlandse regering geen enkele poging onbeproefd wil laten, om tot overeenstemming te komen, hetgeen overigens niet betwijfeld kan worden door onpartijdige waarnemers, die niet door valse voorlichting kunnen worden 1 misleid. zotvmet „Le Corbeau" en „Quai des Or- fèvres zonder dat zijn voorbeeld tot nog toe veel navolging vond heeft weten te breken. Het is vaak heel moei lijk om achter de evenredig met het aantal jaren groeiende baard van de acteur Jean Louis Barrault de mens Henri Dunant te ontdekken. Met uitzon dering van Hélène Perdrière als Elsa Kastner, komen de spelers, onder wie Ben Gröeneveld in de rol van de Neder, landse dr. Barting, niet boven de mid delmaat uit. De dialogen van Charles Spaak, die in samenwerking met Jaque het scena rio schreqf, zijn over het algemeen niet meer dan een serie gemeenplaatsen, welke door de regisseur op voortreffe lijke, zij het ietwat geromantiseerde wijze worden geïllustreerd. Toch toont Jaque, telkens., wanneer hij zich van de dialoog weet lós te maken, een filmer, die beseft, waar net verschil ligt tussen een bewegend beeld en een beeld in beweging. Eerst dit laatste immers is film. Een voorbeeld daarvan is Dunamt's droom, of de afwisselend normaal en scheef ingestelde camera tijdens het proces tegen Henri Dunant, dat leidde tot zijn aftreden als voorzitter van het Internationale Rode Kruis en tot zijn financiële ondergang. Jaque weet daar mee op filmische wijze de verhouding te suggereren, waarin Dunaftt tAi op zichte vap de'maatschappij is. komen te verkeren. Maar de .tot de ziel doordringende zeggingskracht van het beeld en van he^ beeld alleen komt het sterkst tot uit drukking tegen het slot van de film, als in 1870, tijdens de belegering van Parijs, Dunant de Rode-Kruisvlag ontplooit om voor het eerst in de geschiedenis ge wonden, vrouwen en kinderen veilig over de Seine te brengen, welker brug gen onder het vuur van de Pruisische kanonnen liggen. De U.N.O. en het Franse Rode Kruis hebben het beschermheerschap over deze film op zich genomen In Nederland heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, waarin o.a. de Franse ambas sadeur en de Zwitserse gezant zitting hebben genomen. Een aanbeveling, waar. aan wij van harte de onze toevoegen, al was het alleen om wille van het uit een sociaal oogpunt zo belangrijke on derwerp, dat in „D'Homme a Hommes" met zoveel toewijding wordt behandeld. Verschenen is het verslag van de Alge mene Rekenkamer in Nederland .bedoeld in art. 71 der Indische Comptabiliteitswet 1925, betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1947. Over het onderwerp van de financie ring der Indische pensioenen wordt hierin het volgende opgemerkt: In verband met de financiële toestand van Ned.-Indië was bij de wet van 28 Dec. 1934 een regeling vastgesteld voor de financiering van de Indische pen sioenen gedurende jaren 1935 tot en met 1942 Deze wet hield op van kracht te te zijn op 1 Januari 1943. Van die datum af golden dus weder de voorschriften van de wet van 25 Juli 1918 betreffende de oprichting van pensioenfondsen voor Europese en inlandse burgerlijke e militaire landsdienaren in Nedt.rl, Indië, benevens die van de verschil, lende wetten, houdende toekenning aan de fondsen ten laste Van Ned.-Indië van subsidies voor kapitaalvorming. De Alg. Rekenkamer heeft er de aan dacht van de Minister van Overzeese Gebiedsdelen op gevestigd, dat, te reke- van 1 Januari 1943, niet aan de weliswaar niet zulke goeie voetbalspe- lers hebben maar wél zulke goeie scheids rechters. Affijn, iedereen verliet verheugd het veld alsof hij met Ingrid Bergmann-Zelf op stap was geweest en voor de luttele prijs van 20 Pop had men eerst het En gelse volkslied ten gehore gekregen en daarna nog eens het Engelse volkslied, in 't Zwitsers. De melodie is eender, de wóórden zijn alleen 'n tikkeltje anders, maar dat mocht de pet niet drukken. Wij hadden bovendien wel het idee gekregen, dat continentale teams niet zo duidelijk het verschil weten tussen een „shoulder- charge" en een klap-op-iemands-geziebt. doch ook dit temperde de vreugde niet. Het enige werkelijke gemis kwam voort uit het feit, dat professor Stanli Mor- tensen op de tribune was blijven zitten en dat wij dus gespeend bleven van. het „tèn-tèn-geroep", waar wij (destijds) te gen België zo'n succes mee hadden.... Niettemin is door deze zes-nul (voor Engeland) de „Schande van Hudders- field" in een ander licht komen te staan. Eén ding begrijpen wij echter niet van de Football Association: dat ze alleen Enropa ais „sparring-partner" gebruiken, het klein-goed dat zich nestelt tussen IJzeren Gordijn en Atlantische Oceaan. Als wij de volgende keer bij Stanley Rous gaan thee-drinken zullen wij om in de stijl te blijven tpch eens 'n balletje opwerpen of het niet gewenst is Argen tinië, Brazilië of Uruguay eens uit te nodigen voor een partijtje „soccer" op Highbury. Of voelt Engeland daar niet voor De Cup kijkt om de hoekJa zeker, de rondes wentelen al, maar het ligt niet in onze aard af te dalen naar derde en lagere regionen; pas als de gróten (Chel sea, Derby County, Chelsea, Arsenal en Chelsea) gaan meedoen, ontwaken wij uit onze lethargische doezel. Maar ons hart is dan tóch altijd bij de zwakken: de non-League-clubs. Het vorig jaar maakte Colchester furore, maar zij zijn reeds gewipt en de avondjes in Col chester zullen dit najaar dus geen daze avondjes zijn. Doch één ding staat al vast vast: dat er wéér 'n non-League club in de eerste échte ronde zal mee doen: Weymouth of het eens (op dit ge bied) zo beruchte Yeovil.and-Petters, Acht Januari draait het stuk. In 1872 is deze „Dans om de Bokaal" voor het eerst begonnen. Wij schrijven nu 1948 en in deze vergane 76 jaar is ons aller Chel sea er nog niet in geslaagd 't kleinood te veroveren, maar zij waren altijd „trying". Misschien lukt het nu. Of mis schien het volgend jaar. Of misschien nimmer. Maar elke keer starten wij met hetzelfde (gezonde) optimisme. Volgens Prof. Schuh (uit Delft) zijn wij, wis kunstig gesproken, deze keer aan de beurt. Net als het vorig jaar. Wou u nog wat van de competitie we ten? Als uw ega ons nummer van Maan dagavond niet heeft gebruikt tegen het vetspetteren-bij-het-bakken, dan ligt dat exemplaar nog in het keuken-kastje en daar staan 511e uitslagen en een volle dige „ladder" in; binnenblad, tweede pa gina. Maar Chelsea wón niet.... Aan het voorlopig verslag der com missie voor de landbouw uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp: regeling ter bestrijding van de aardappel moeheid (wet bestrijding aardappelmoe heid) is gesteld, is ontleend, dat de com missie voorshands van oordeel is, dat de zg. aardappelmoeheid in ons land niet een zo ernstig karakter draagt, dat zon der meer moet worden aangenomen, 'dat zo diep ingrijpende maatregelen, als in dit wetsontwerp worden voorgesteld, noodzakelijk zijn. Gezien het bovenstaande acht de com missie Het intitulé ook minder juist. Beter ware te spreken van voorkoming der aardappelmoeheid. De commissie betwijfelt, of het alge meen voorschrijven van verplichte wis selbouw om de drie jaren niet te ver gaat. In het wetsontwerp ontbreekt een schadevergoedingsregeling. Enige leden waren van oordeel, dat voor de getroffen gebieden bijzondere tuinbouwteeltvergunningen beschikbaar gesteld zullen moeten worden. Andere leden waren daarentegen van mening, dat het tuinbouwareaal niet moet wor den uitgebreid, gezien de beperkte ex portmogelijkheden. Ten slotte maakten enkele leden o.a. bezwaar tegen de wel zeer vergaande delegatie. Op grond van een bepaling in het ontwerp, zou de minister practisch het telen van alle gewassen kunnen ver bieden. In het verslag over 1947 van de Alge, mene Rekenkamer in Nederland, bedoeld in art, 71 der Indische comptabiliteits wet 1925, worden enige gegevens ver strekt over de geconsolideerde schuld van Ned.-Indië. De stand der geconsolideerde schuld ten name en ten laste van Nederlands- Indië is als volgt: Restant per 31 December 1947:1 Leningen uitgegeven krachtens de wet van 25 Juli 1932, gewijzigd bij de wet van 15 Maart 1933 ƒ51 490.125; de wet van 1 Nov, 1934 juncto de Ned.-Indische conversieleningwet 1934, gewijzigd bij de wet van 1 Nov. 1934 38.970.000;* de wet van 20 Juli 1934, gewijzigd bij de wet van 1 Nov 1934 10.000 000; de wet van 8 April 1931 ƒ665.550.000 en de wet van 31 Dec. 1931 ƒ82.766.000. Krachtens de machtiging bij de wet van 5 Juni 1940 is onder dagtekening van 28 Mei 1947 een credietovereenkomst wettelijke verplichtingen wordt voldaan en dat de fondsen alle betalingen moeten dekken uit de hier te lande van deelge noten geinde bijdragen en "Matste ten mogens der fondsen, weike laatst,i en gevolge hiervan snel vermmdeiren a het oordeel der Kamer zouden na de bevrijding van Nederland en Inme dit punt wettelijke voorzieningen moeten zijn getroffen, in elk geval acht zij het niet juist, dat thans over de kapi.alen der fondsen wordt beschikt zonder de medewerking van de Staten-G.eneraal. De Minister zonder portefeuille schrijft in een kanttekening dat de aangelegen heid van de financiering der Indone sische pensioenen en de in verband daarmede te treffen wettelijke voorzie ningen bij de ministerraad aanhangig werd gemaakt. Aan de Kamer werd mededeling gedaan van het stadium, waarin deze zaak verkeert. Naar A.F.P. meldt zal in de Kreis Düren op ongeveer 50 km. van de Bel gisch-Duitse grens in het kader van het Marshall-plan een grote electrische cen trale worden gebouwd. Deze zal worden aangesloten op het West-Europese net en zowel de Duitse als de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse industrie van stroom voorzien. Met ingang van Dinsdag 7 December 3 het gemeentelijk gasbedrijf van Be verwijk in het bezit van twee directeu ren. Dit is het resultaat van een uitsprap van de centrale raad van beroep te Utrecht, als gevolg waarvan de bij een raadsbesluit van 16 April jl. ontslagen directeur, de heer H. J. de Groot volle dig rechtsherstel heeft verkregen De ge meenteraad had inmiddels de heer R. J. Vos, voormalig chef van de meetafdeling van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken N.V. te IJmuiden, tot directeur benoemd. De heer De Groot was na de bevrij ding ontslagen op grond van een vorde- ringsbesluit en hiertegen had hij gepro testeerd. „Ik zou liever de doodstraf hebben als ik geen lagere straf dan levenslang kan krijgen," antwoordde de 29-jarige J. v. d. Bosch uit Haarlem op de vraag van de president van de Bijzondere Raad van Cassatie, waarom hij het hogerop had ge zocht. Deze ex-SS-er, die na twee jaar Russische frontdienst in Nederland het baantje van opperschaarleider van de landwacht kreeg, viel, toen hij met wat kornuiten de spoorlijn ApeldoornAmers foort bewaakte, een onderduiker in han' den. De onderduiker, die niet geheel toe rekeningsvatbaar was, liet zich „beledi gend" uit over Hitier, waarop v. d. B. op dracht gaf hem onmiddellijk neer te schie ten. De Duitsers veroordeelden hem hier voor tot 3 jaar gevangenisstraf, doch, zo als gebruikelijk, kreeg hij gratie. Het B. G. te Arnhem had hem tot levenslang veroordeeld. Thans "concludeerde de proc.-fiscaal tot 2"> jaar met aftrek. Uitspraak over vier weken. De bijzondere politierechter te Breda, heeft een Belgische vrouw wegens het smokkelen van grote partijen wol en var kens, veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf en een boete van 50.000. Het eerste cricket-elftal van de RKSV Excelsior te Schiedam, dat verleden jaar uit de eerste klasse degradeerde maar m de afgelopen zomer ongeslagen kampioe van de tweede klasse werd, zal volgend seizoen wederom te a klasse uitkomen. Aldus J welingelichte zijde ^f^Cr'icke? Bond beslotenVEneneverdiende promotie, waar door de'katholieke cricketsport wederom in het hoogste cricketmilieu vertegen woordigd zal zijn. Proficiat, Excelsior, en houdt de eer van Neerlands sterkste ka tholieke cricketclub hoog! gesloten met de regering der Ver. Staten voor een bedrag van 100.000.000 voor de aanschaffing van surplusgoederen tegen een rente van 2 pet. per jaar en af te lossen in 30 jaartermijnen, waar van de eerste vervalt op 1 Juli 1951. Krachtens dezelfde machtiging werd onder dagtekening van 24 Januari 1947 met de Australische regering een cre dietovereenkomst gesloten voor een be drag van Australische ponden 7.500.000 voor het doen van aanschaffingen in Australië en ter financiering van de bureaux der Ned.-Indische regering in dat land. Dit crecüet is verleend tegen een rente van 3% pet 'sjaars en dient uiterlijk op 31 Januari 1950 (verhoogd met de verschuldigde rente) terugbe taald te zijn. Per 31 Dec. 1947 was van deze beide credieten slechts een gedeelte opgeno men. Ter voorziening in de kasbehoeften van de Indische dienst zijn bovendien door Nederland belangrijke voorschotten verleend. Het saldo der rekening-cou rant van Nederland met Ned.-Indië be droeg per 31 December 1947 (zonder bij. telling van rente) 689.304,351. Wellicht ten overvloede vestigt de Algemene Rekenkamer de aandacht er op dat in het vorenstaande geen volledig beeld van alle Indische schulden kon worden gegeven, aangezien de vlottende schul den in Indië haar niet bekend zijn. De driedaagse driekamp tussen Neder landse, Franse en Belgische ploegen, met Davis Cup spelers van elk land, wordt Vrijdagmiddag ingezet met de wedstrijd tussen Nederlandse en Belgische spelers, in totaal zes partijen. Des middags speelt o.a. Linek tegen Moreau, Krijt tegen Geel- hand, des avonds de traditionele strijd tussen Van Meegeren en Brichant. Zater dagmiddag en -avond worden verschil lende Belgisch-Franse partijen gespeeld, te 8 uur echter Van Meegeren tegen Ber nard, Frankrijks no. 1, die op revanche uit is voor de verrassende nederlaag te Roubaix. Zondagmiddag voortzetting van de strijd tussen de Nederlandse en de Franse ploeg. Thans bereikte ons de officiële bevesti ging dat de protestcommissie van de Iv. N. V. B. het protest van het Delftse Con cordia in de wedstrijd Laakkwartier Concordia 21 in de 3e klas B is toe gewezen, waardoor de uitslag 1 1 wordt. Tevens is toegewezen, het protest van het Dordtse R.C.D. in de 4e klas J betr. de wedstrijd R.C.D—Strijen 1—2, waar door de uitslag 2—2 wordt. Het protest van Texas in 3D is afge wezen; Excelsior '26—Texas blijft 3—3. Voor de West-Europa-beker speelde Den Haag gisteren een ijshockeywed- strijd tegen Brussel en won n«?t 72. :0> B.V.V. verloor te Madrid met 40 van de Spaanse club Atletico. VRIJDAtity 10 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws gram; 10.00 VPRO.; 10.30 V. d. vrouw; 10.45 Oud-Engelse melodieën; 11.05 Voordracht; 11.15 Gram.; AVRO. 12.00 Orgel" 12 45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 De kwintetspelers; 14.00 Kookkunst; 14.20 Klassiek progr.; 15.00 „Ons volk en zijn dichters"15.20 Gram.VARA. 16.00 Om- roep-kamerork.16.30 V. <f. Jeugd; 17.00 Orgel17.20 „Wij en de muziek"18.00 Nieuws, felicitaties; 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „Denk oih de bocht"; 19.15 -Jan Corduwener; 19-30 VPRO.; VARA. 21.00 Gram.; 21.30 Hoorspel; 22.00 Buit. week- overz.22.15 „Swing and sweet"; 22.40 VPRO.; 23.00 Nieuws; 23.10 R'dams Philh. Orkest. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7.00 Nieuws gram., morgengebed; (9.35 en 11.40 Schoolradio; 11.00 „De Zonne bloem"); 12.03 Piano; 12.33 Kareol Septet; 13.00 Nieuws; 13.25 Promenade-ork.13.50 Toespraak; 14.00 „Die Schöpfung" van Haydn; 15.30 Middag-oonc.16.00 De Zonnebloem"; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Kinderzang; 17.45 „Wat het buitenland leest"; 18.00 Gram.; 18.30 Cyclus Franse lyriek; 19.00 Nieuws; R. V. D.; 19.30 Bra bants halfuur; 20.05 „De gewone man"; 20.12 Viool-recital; 20.35 „De Tien Ge boden"; 21.30 Omroepork.22.4o Avond gebed; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7,00 VI. Br.: nws; 7 15 gram.; 7-30 kron.; 7 40 gym.; 7 50 gram.; 8.00 nws; 8.15 conc.; 9.00 nws 9 05 gram.: 10 90 Eng, L.P.: nws; 10.10 parlem.; 11-30 „Pavilion Players"; 12.00 VI Br.: liedjes; 12 30 weer; 12.32 omr. ört 13-00 nws; 13.15 klassiek Casino- conc.; 14.00 operettemuz,; 15.00 Eng. H.S Schots ork.; 16.00 Eng.' L.P.: Billy Mayerl en ens.; 16,30 Marcel Gardner en serenadeork.; 17i00 Kootwijk; Bata via; 18.00 VI. Br.: muz. bij de thee; 18 10 Béromünster: gram.; 18.25 VI. Br.; gram gram.; 19.10 Fr Br.: suite frangaise Milhaud; 19.30 Vl'. Br,: filmmuz.; 20.00 liederen v. Schumann; 20.15 filmrevüe; 20.30 Eng. L.P.: „Waterlogged Spa"; 21.00 Stanford Robinson en het BBC theater ork.; 22 00 VI. Br.: nws; 22.15 muz. v Broadway; 22.50 nws; 22.55 muz. v. Broadway; 23.00 Eng. LP.: nws; 23.15 „Squadronnaires dansork.". RADIODISTUIBUTIE IV: 7.60 Fr. Br.: nws; 7.10 gram.; 7.15 div.; 7.30 Eng. H.S. gram.; 7.55 weer; 8.00 Fr. Br nws; 8.10 conc.; 9.00 Eng. H.S,: nws9.i5 gezondh. progr.; 9.20 gram.; 9.50 causerie over Sicilië; 10.25 Peter Cooper (piano); 10 50 Amerik. bulletin; 11.05 schooluitz.; 11,30 „Music while you work"; 12 00 Eng. L.Pvoordr.; 12 15 „The Queen's Hall Light Orch."; 13.00 orgel; 13.30 Welsh orch.; 14.30 AJvari en zigeunerork,; 15.00 Kalundborg: Ove Peters en omr. ens.; 16.15 Eng. H.S.: critici; 17.00 Fr. Br.: ber. en interv.; 17.10 vd zieken;' 17.40 grom.; 18.00 v.d. sold.; 18.15 Eng. L P.: Schots var. ork.; 19.00 Sandy Macpher- son (orgel); 19.15 Feli' King en ork.; 19.45 Fr. Br.; hws; 20,00 balletmuz.: 20.30 „Ncuf gargons, un' coeur"; 21.00 ge'var, pr.; 22.20 div.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2