Waar samenwerking is met ons land, gaat het goed Het teleurstellend contact "met de republiek Weerbericht Republiek voorspelt een ramp m Spoorlijn op 48 kilometer van Nanking vernield Bevm over Europa en China f J Honderdduizend Joden gingen naar de dood De corruptie in Engelse regeringsbureaux Hoopvolle verklaringen van leden der Kamer Jaarbeurs koopt vliegtuighal DE KWESTIES DUITSLAND EN OOSTENRHK Doop van het Engelse prinsje DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Nu welen wij in welke richting wij het moeten zoeken Ned.- regering zendt nota aan G.D. Oorzaak van DeVenter brandramp Bij interim-regering zonder republiek Nazi-leiders onder straf-regiem Door zelfstandig opererende communistische eenheden W.-Europese Unie en Noord-Atlantisch pact Maar Westerbork's commandant wist van niets Belcher, neemt ontslag 70ste JAARGANG VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 No. 20797 VRIJ VEEL WIND KLACHT OVER BESTANDS SCHENDINGEN Oost-Duitsland op de Voorjaarsbeurs? h Zutfen is aan een groot gevaar ontsnapt. In de onmiddellijke om geving van het St. Walburgziekenhuis hadden de Duitsers vier bommen van 250 kg. begraven. Bij toeval werden de gevaarlijke projectielen thans ontdekt. Daarop namen de mannen van de Mijnen- opruimdienst op zich ze te verwijderen. De patiënten uit het ziekenhuis werden als in de oorlogsjaren in de kelders in veiligheid gebracht. De opruimdienst aan het werk. Eén der mijnen is reeds blootgelegd zie pijl). De bekende kunstenaar Willy Sluyters, oud-voorzitter van Pulchri Studio te 's Gravenhage, schilderde dit portret van H.M. koningin Juliana, dat zo juist werd voltooid. RAVITAILLERING VAN CENTRAAL-CHINA IN GEVAAR Terug van een maand vacantie heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, Donderdagmiddag voor het Lagerhuis een uiteenzetting gegeven van de buitenlandse politiek, waarover een debat van twee dagen is geopend. Spr. zeide aan het begin, zich hoofdzakelijk te willen be perken tot de problemen van Europa en de Westerse wereld. Doch hij maakte eerst een uitzondering voor de situatie in Ghiua. Hij zeide, dat niemand op het ogenblik kon voorzien, tot hoever de invloed van de door de communisten geleide, legers in China zich zal gaan uitstrekken. De Britse regering volgt de ontwikkeling van de situatie zorgvuldig. „Wij kun nen niet onverschillig staan tegenover het lot van onze onder danen of onze uitgebreide handelsbelangeu in China". Aspecten van de Roer-kwestie PRIJZEN BUITENLANDS GEDISTILLEERD VRIJ Vastgesteld op Woensdag a.s. Op een der pleinen van Rome had op de feestdag van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis een openbare hulde plaatsDe menigte legt bloemen bij. de beeltenis van O. L. Vrouw. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon^ 68804. Giro-nummer 90Ö5 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Amsterdamse redacteur.) Opnieuw arriveerden gisterenmiddag -enige leden van de parlementaire waar nemingscommissie uit Indonesië op Schiphol. Deze keer waren het de voor zitters van de Tweede-Kamer-fracties van de C.H. en de V.V.D., de heren H. "W. Tilanus en dr J. H. Korthals.. Ook hun reis was zeer voorspoedig geweest, zij arriveerden anderhalf uur te vroeg, doch dit had hun spraakzaamheid blijk baar niet bevorderd. Vooral de heer Tilanus was zeer terug houdend wat het politieke aspect der vraagstukken betreft. Hij vei.eiue, aal het bezoek aan Bondowoso bij gelegen heid van de installatie van het voorlopig parlement van Oost-Java, een grote ver rassing voor hem had betekend. De geest was er zeer sympathiek en de federalis tische leiders maakten allen een goeae indruk. De heer Tilanus had dan ook de overtuiging gekregen, dat de deelsta ten-gedachte een zeer goede toekomst te gemoet ging, temeer daar hij ervan over tuigd was, dat deze gedachte ook in het volk leeft. Buitengewoon aardig was het in dit verband op te merken met hoeveel hartelijkheid de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon ontvangen werd in Bondo woso en later op Madoera. Dr. Beel had' er een uitstekende speech gehbuden, maar de hartelijkheid en de openheid van de sfeer waren gewooft indrukwek kend geweest. Dezelfde ervaringen had men op Madoera gehad, ook hier was de bevolking uitgelopen om dr. Beel te be groeten. De mensen op Madoera maakten een welvarende indruk en men kon het hun aanzien, dat zij op een hoog cultureel peil stonden. Zo was er bijv. dé regeling door de inlandse politie rondweg voor treffelijk te noemen geweest. De heer Korthals was er zeer verheugd over, deze reis gemaakt te hebben. ,,Ik was in '46 met de commissie-v Poll In In- donesië en ik moet zeggen, dat ik versteld .gestaan heb van de vooruitgang, die op ieder terrein te constateren valt. Ten eerste ziet de bevolking er veel beter gekleed en ook goed gevoed uit en bo vendien ziet men groei in de politieke constellatie. De heer Korthals had in Bandoeng enBondowoso volop gelegen heid gehad met de Indonesische parle mentsleden te spreken en was daarbij bijzonder getroffen door de goede geest. Hij was ervan overtuigd, dat er zeer veel goede elementen onder 2iijn die samen werking met Nederland op hoge prijs stellen. Hij verwachtte dan ook een gun stige ontwikkeling van de federale ge dachte. „Ziet U, eerst wisten we niet welke richting uit te gaan; er was niets, maar nu weten we in welke richting wij het hebben te zoeken". Maar de C.H.-fractieleider wilde zich verder niet uitlaten over de politieke consequenties van de houding van de republiek. „In die republiek schijnen nu eenmaal krachten te werken, die sterk genoeg zijn om een gunstige ontwikke ling tegen te houden". ,,In welke richting moet men die krachten zoeken?'* ,.Dat weet ik niet, dat is ntet gemak kelijk te zeggen, men zou bijv. kunnen denken aan de militaire leiders". „Zijn er volgens U deelstaten, die zich tegen een interim-regering zonder de republiek zullen verzetten?" „Nee, dat geloof ik niet daar is mij niets van gebleken". yrouw en kinderen wachtten op de beide tieren, die daarom snel de douane-; formaliteiten gingen vervullen: .de kin deren keken wat vreemd naar de groene bananen, die de vaders meebrachten. Ter-begroeting was lamens het depar tement van Overzeese GeNind®*--. wezig de heer Wësterhouen van Meete- ren, chef van het kabinet Morgen komen de heer v d. Goes van Nrters en Meije- rink en is het parlement weer compleet in het vaderland En dan maar beslissen' j De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Matige tot krachtige, in de kifst- streken tijdelijk harde Zuidelijke i wind. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en voornamelijk in het Westen van het land plaatse- lijk enige regen. Zaterdag 11 Dec.: Zon op 8.38 uur, onder 16.29 uur; Maan op 14.04 uur, onder 2.48 uur. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, die j.l. Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd, hebben in de minister raad verslag uitgebracht over de infor mele besprekingen, welke zij in Indone sië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordi gers van de republiek op enige belang rijke punten teleurstellend is geweest. De ministerraad heeft hierbij opnieuw de toeneming van de bestandsschendingen onder ogen gezien. Nadat er een lichte daling in de bestandsschendingen was in getreden tijdens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sinds dien een sterke stijging van het aantal incidenten geconstateerd, zodat in de week van 1 -tot en met 7 December in federaal gebied het droevig reeor^j van 307 incidenten werd gemeld. Het hoogste weektotaal sedert de ondertekening van de Renville-overeenkomsten van hei be stand. Ernstig is. dat het aantal moord aanslagen en ontvoeringen, waarvan In donesische bestuursambtenaren het slacht offer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de minister raad gevoerde bespreking wérd een in structie Opgesteld, besterad voor de de legatie'van het koninkrijk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de Commissie van Goede Diensten aange wezen is om via deze Commissie de for mele besprekingen «net de republiek te voeren). De politie te Deventer heeft in haar proces-verbaal omtrent de oorzaak van de noodlottige brand te Deventer, die aan zes mensen het leven kostte, ver meld, dat het vuur in de haard in de huiskamer op de eerste verdieping, be woond dooi de heer A. S. de Lange, zich moet hebben medegedeeld aan vloerbe dekking aldaar of aan de vloer zelf. Vijf der slachtoffers van de orand wor den op 10 December ter aarde besteld op de begraafplaats te Deventer. Het stoffelijk overschot van het kindje Karei Thyssen wordt te Amsterdam begraven. Volgens een bericht van de republikein se radiozender te Djokja heeft de 'republi keinse regering een verklaring uitgege ven naar aanleiding van „het streven der Nederlanders tot het vormen ener interim, regering buiten de republiek om". In deze verklaring wordt gezegd: Ten eerste, dat .de vorming ener interim- regering buiten de republiek om een grote ramp tengevolge zal hebben, waafbij min- stens het bereiken ener oplossing van het Indonesische probleem met bemiddeling van de Commissie voor Goede Diensten zal worden bemoeilijkt, indien daardoor tenminste deze mogelijkheid niet geheel teniet wordt gedaan. Ten tweede, dat deze ramp groter za' zijn, indien de Nederlandse regering bij de uitvoering dezer plannen het republi keinse gebied zal blijven omringen met regelingen, waardoor de verbindingen tussen de republiek en de andere gebieden van Indonesië, welke onder Nederland se controle staan onmogelijk wetfdt ge maakt Associated' Press brengt Intussen uit Ba tavia een verklaring van „een officiële republikeinse woordvoerder" over dezelf de aangelegenheid, welke verder op de zaak ingaat en dig tevens een gedeelte be vat dat veel op een dreigement lijkt. Ol men dat bedoelt met bovenvermelde „grote ramp"? Verzoek om arbitrage Bedoelde woordvoerder dan heeft vol gens A. P. gisteren gezegd, van mening te zijn, dat er weinig kans bestaat, dat de IJed regering de republikeinse voorwaar den welke de ministers Sassen en Stik ker mee naar Den Haag gebracht hebben zullen aanvaarden. „Wanneer wij weten dat de Nederlan ders geer, genoegen kunnen nemen mi- onze maximum concessies, dan zullen wij om formele onderhandelingen vragen, waarbij het pian Cochran waarmede beide partijen reeds htbben ingestemd als ..wor king paper" gebruikt zou worden" De woordvoerder vèrwachtte, dat deze onderhandelingen op een impasse zouden uitlopen. Als volgende republikeinse stap gaf hii aan, dat de republiek „de Veiligheidsraad zal verzoeken een arbitragecommissie in te stellen.", „Wij verwachten, dat \%ór 1 Januari do interim-regering zonder de republiek tot stand zal komen Indien dit het geval za' zijn, dan zal er zeer zeker een stijging in het aantal ordeverstoringen in het gehele Nederlandse gebied komen, omdat het ge wone volk een regeling met de republiek wil". De woordvoerder was er van overtuigd, dat de ordeverstoringen zich ook tot Oost- Java en Oost-Indonesië zouden uitbrei den. Ingevolge deze instructie zal die dele gatie een nota aan dc Commissie van Goe de Diensten overhandigen, waarin het re s' -ingsstandpunt vervat is. Zodra de nota ter kennis van de Corrtmissie van Goede Diensten gebracht is, kunnen'over de in houd nadere mededelingen verwacht wor den." Naar wij vernemen, heeft de Kon. Ned. Jaarbeurs een uit Canada afkomstige grote vliegtuigloods aangekocht ten be hoeve van haar technische afdeling op het terrein aan de Croeselaan te Utrecht. Men is er reeds bezig deze loods op te bouwen, welke afmetingen heeft van 65 bij 35 meter en een doorlaathoogte van 6 meter. Voor de montering dienen o a. 14 houten spanten, die elk een gewicht van 12 ton hebben. Zoals wij reeds meldden, zullen aan de voorjaarsbeurs elf lander) deelnemen, t w. België, Luxemburg, Italië. Zwitser land. West-Duitsland, Spanje, T|jechp- Slowakije, Joego-Slavië, Hongarije, Oos tenrijk en Polen. Waarschijnlijk zal, naar wij vernemen, echter ook Oost-Duitsland deelnemen. De onderhandelingen hier over met de desbetreffende autoriteiten zijn nog gaande. Van de zijde van de Belgische textiel industrie wordt medegedeeld, dat België voor het eerst sedert de oorlog met een textielinzending zal deelnemen aan de Utrechtse voorjaarsbeurs, Naar een hoge geallieerde functiona. ris mededeelde, zullen de zeven vroe gere nazi-leiders, die thans de enige be woners zijn van de grote internationale Spandau-gevangenis te Berlijn, als enig voorrecht met Kerstmis een uur mogen luisteren naar gramofoonplaten met klas sieke muziek. Hun voedselrantsoenen zullen niet worden verhoogd en hun Kerstmis zal verder in geen enkel op zicht afwijken van de andere gevange nisdagen. In de Spandau-gevangenis, die aan 2500 personen plaats biedt, hebben de wachten de meest vèr-strekkende voor. zorgsmaatregelen genomen om zelf moordpogingen te verhinderen. Zo dra gen de gevangenen kleding, die opzet telijk uit stoffen zijn vervaardigd, welke licht scheuren. Zelfs hun bretels breken wanneer eraan wordt getrokken. De zeven voormalige nazi-leiders zijn: Rudolf Hess, admiraal Raeder, groot- admiraal Karl Doenitz, Albert Speer, Walter Funk, baron Konstantin von.Neu- rath en Baldur von Schirach, Communistische eenheden, die naar Nanking oprukken, hebben een brug opgeblazen en de spoorlijn, die van vitaal belang is voor de ravitaillering van de regeringstroepen aan het front in Centraal-China, op een punt slechts 48 km. van de hoofdstad vernield. De spoorlijn loopt in zuidelijke richting naar Poekow, het eindstation aan de oever van de Jangtse, tegenover Nan king. In allerijl is men begonnen met het verrichten van herstellingswerk- zaamheden. De brug zou zijn opgeblazen door plaatselijke communistische eenheden, die onafhankelijk van de geregelde troepen verder noordwaarts opereren. Van regeringszijde wordt niets gezegd van de jongste ontwikkeling aan het front in Centraal China, waar, naar van betrouwbare zijde verluidde, de rege ringstroepen zware slagen werden toege bracht. De operaties zouden echter door zware regenval tot een minimum be perkt zijn. De nationalistische strijdkraclften in de steeds meer inkrimpende „driehoek" in Noord-China en op de toegangswegen naar Nanking, voeren een defensieve strijd tegen de door communisten geleide troepen. De regeringstroepen, die t W. van Soetsjau zijn geïsoleerd, hebben alle po gingen om uit te breken opgegeven. De berichten, dat drie divisies regerings troepen de omsingeling zouden hebben doorbroken om zich te voegen bij de regeringslegers, die langs de spoorlijn van Pengpoe naar het Noorden oprukken, zijn later gewijzigd. Slechts een betrek- Wat de Berlijnse kwestie betreft, bracht Bevin lof aan dr; Bramugiia en zijn „neutrale" collega's van de veilig heidsraad. „Tegelijk echter", aldus Bevin, „moet ik zeggen, dat het vooruitzicht op een bevredigend resultaat ongunstig is beïnvloed door het optreden van de sovjet-autoriteiten in Berlijn. Sedert Juni en in het bijzonder sedert October, toen de Berlijnse kwestie aan de veiligheids raad werd voorgelegd, hebben de sovjet autoriteiten opeenvolgende stappen ge daan ter vernieling van het onverdeelde bestuur van Berlijn. Onze politiek is niet veranderd. Wij blijven er bij, dat wij. wanneer de blokkade wordt opgeheven, bereid zijn in te stemmen met invoering van een enkele geldsoort, mits een be vredigend plan kan worden 'opgesteld':. Aangaande de luchtbrug naar Berlijn zeide Bevin: „Wat het de westelijke mo gendheden ook moge kosten, wij moeten onze positie handhaven en doen blijken, dat de door de sovjet-regering ten aahzien van Berlijn gebruikte methoden geen succes hebben". Hij zeide, dat er een merkbare verbete ring was ingetreden bij de# Duitse indu strie. De staalproductie stond thans op een peil van ongeveer zeven millioen ton per jaar, tegen enige tijd geleden minder dan vier millioen ton en de steenkoolpro ductie was gestegen tot 325.000 ton per dag. Wat Oostenrijk betreft, verklaarde Bevin: „Ik ben van mening, dat Oosten rijk niet gelaten moet worden wat het op het ogenblik is. Oostenrijk poogt in de moeilijkste omstandigheden een groot werk tot stand te brengen Naar mijn mening zon het niet anders dan fair zijn, dat de 4 grote mogendheden haar troepen terugtrekken nlt Oostenrijk en dit land zijn vrijheid laten, overeenkom stig de afspraak van Moskou van 1943. Wat voor moeilijkheden de grote mo gendheden ook onder elkaar mogen heb ben, het is wel heel verkeerd, deze on enigheden te wreken op kleinere mo gendheden en onschuldige mensen". Ten aanzien van de politieke aspecten van de West-Europese unie was volgens Bevin betrouwbare voortgang gemaakt Hij bestempelde als „van absoluut funda Tienteel belang" de oprichting van eer gemeenschappelijk commando en een or ganisatie op permamente basis van de be voorrading met verdedigingsmateriaal. „Wanneer wij komen tot een succesvol besluit van onze besprakingen over ean Noord Atlantisch pact", aldus Bevin. „er ik heb er alie vertrouwen in. dat zulks het geval zal zijn. zal een dergelijk pact bete kenen. dat een belangrijk gedeelte van ae wereld de gelegenheid zal krijgen toe te treden, tot een systeem van collectieve veiligheid, doch wat belangrijker, is, he' zal vertrouwen geven, in het bijzonder aan de West-.Europese mogendheden, Ik ken niets, dat ons een betere kans zou -geven, de eeuwenlange strijd tussen Duits land en Frankrijk te beëindigen en het vertrouwen van Frankrijk voor de toe komst te waarborgen, dan dit Atlantisch pact". Ten aanzien van de kwestie-Roergebied zeide Bevin nog, dat de regering niet van mening was, dat het Franse voor stel om de Roer los van Duitsland te maken, een blijvende oplossing zou zijn. Engeland was zich er steeds van bewust geweest, flat. als de Westerse unie ge consolideerd moest worden, Duitsland er een aandeel in moest hebben, welk aan deel tenslotte een gelijk aandeel moest worden Het kwam er in de eerste plaats op aan, de veiligheid van Europa te be schermen en de zeker! eid te scheppen, dat de Roer niet opnieuw een gevaar zou worden. Als wij, zo zei Bevin, tot de instelling kunnen komen van een veiligheids- commissie, die alle noodzakelijke be voegdheden tot controle heeft en die haar wil kan opleggen, zullen wjj een essentiële waarborg hebben geschapen voor de veiligheid van Europa, wat het gevaar van Duitse zijde betreft. Als de Duitse industrieën voor vredes-doel- einden worden gebruikt, moet Duits land een kans hebben aan zijn eigen herstel te werken en bij te dragen tot bet herstel van Europa. Over de kwestie van de ontmanteling zei Bevin: Deze kwestie Wordt nog met de V. S. besproken. Het spijt mij, dat de behandeling zo lang geduurd heeft, maar er waren zoveel menings verschillen. Bevin Sloopte het kabinet spoedig de definitieve regeling te kun nen meedelen. De militaire veiligheids- commissie De voorgestelde westerse militaire veiligheidscommissie, waarvan minister Bevin gisteren in het parlement sprak, zal een lichaam zijn, waarin Engeland, Frankrijk en de V .S. zitting hebben en dat vóór het einde van de controle periode in West-Duitsland met zijn werk zal beginnen en mogelijk na het vredesverdrag in functie zal blijven, zo wordt uit gewoonlijk welingelichte bron te Londen vernomen, aldus Beuter. De commissie zal bestaan uit militaire, technische en industriële deskundigen, die worden aangewezen door Engeland, Frankrijk en de V. S. De zesmogend- hedenconferentie te Londen werd het in Juni j.l. in principe eens over de instel ling van de commissie. Met ingang van 7 December 1948 zijn de prijzen van buitenlandse gedistilleerde dranken vrij van de prijsvoorschriften. Bedoeld worden in het buitenland gedis tilleerde cognac, armagnac, eau de vie, gerenommeerde likeuren, e.d. kelijk klein aantal manschappen zou zijn uitgebroken De verdedigers van Pengpoe toonden zich niet optimistisch over de uitslag van de strijd, welke thans hoger in het Noor den wordt gevoerd. Officieel is te Singapore meegedeeld, dat het Britse garnizoen te Hongkong zal worden versterkt met „Gurkha Rifles" uit Malakka in verband met de „slechter wordende toestand in China". In de mededeling wordt tevens ver klaard, dat de toestand in Malakka verbeter^ is. De zoon van prinses Elizabeth zal a.s. Woensdag in het Buckingham Palace worden gedoopt. De doop zal uitsluitend een familie, slechtigheid zijn en waarschijnlijk plaats vinden in een van de staatsiekamers op de eerste verdieping, speciaal voor deze ge legenheid ingericht. Was koning George VI niet ziek ge weest. dan zou het kind, evenals zijn grootvader 52 jaar geleden, gedoopt worden in de kleine kerk St. Mary Mag- deleine in Sandringham. De kapel in het paleis is nog steeds onbruikbaar ten gevolge van de bom. schade, die er tijdens de oorlog aange richt werd. De namen van de jonge prins en die van de peten, door prinses Elizabeth en prins Philip gekozen, zullen niet vóór de dag van de doop bekend gemaakt wor den. Gebruikt zal worden het doopkleed, dat niet alrèen alle kinderen van ko ningin Victoria bij hun doop gedragen hebben, maar ook de huidige koning, zijn broers, prinses Elizabeth en haar zuster Margaret. De doopvont is de zilveren vergulde schaal met éen drijf, werk van lelies, die altijd bij koninklij ke dopen gebruikt werd. Meer dan honderdduizend Joden pas seerden het „Duchgangslager" Wester- bork in de periode, dat Albert Kon rad Gemmeker, een 41-jarige politie officier uit Düsseldorf, hier de scepter zwaaide. Van deze honderdduizend keerde slechts een luttel aantal levend in ons tand terug. En alzo is de schuld, die deze Duitser als Lagerkommandant door zijn medeplichtigheid aan deze massamoord op zijn schouders heeft geladen, niet gering. Voor het B. G. te Assén, waar hij gis- O De raadsman van John Belcher, parle mentair secretaris bij het Britse departe ment van handel heeft aan de gerechte lijke autoriteiten, die bezig zijn met een onderzoek naar aanleiding van de be schuldigingen van Corruptie op regerings bureaux medegeceeld. da' Belcher na zijn verhoor zijn functie zal neerleggen. Belcher heeft op zijn verzoek verlo) gekregen sedert besloten werd tot een officieel onderzoek over te gaan. De raadsman, Aitken Watson, verklaar de, dat Belcher „ten stelligste ontkende' geld ontvanger- te hebben of op enigc- andere manio zich te hebber laten be invloeden bij het nemen van .mbtelijke beslissingen, doch wel toegaf, geschenken ontvangen te hebben van Sidney Stanley, de hoofdpersoon in 't onderzoek, en twee andere personen. Belcher zag thans in, aldus verklaarde Watson, dat deze geschenken, ofschoon hij ze niet met bedoelingen tot corruptie ac cepteerde. noch zich op enigerlei wijze ei door heeft laten beïnvloeden, niet in over eenstemming waren te brengen met zijn positie als minister van de Kroon. Watson deeide hierna Belcher's a s af treden mede Op juridisch advies had Bel cher dit besluit niet genomen, alvorens het tribunaal bijeenkwam De mededeling ervan in dit stadium was in het geheel niet bedoeld om het verhoor van Belcher door het tribunaal te verzachten. Het publiek toonde zich verbaasd, over Watson's mededeling Nadat Watson was uitgesproken, nam Beieber in de getui genbank plaats. teren terecht stond, beweerde hij echter niet te hebben geweten, wat er met al de transporten, die van Westerbork naar Polen gingen, gebeurde. Hij had altijd gedacht, dat de Joden daar werden te werkgesteld! Op de vraag of hij de transporten, die hijzelf in Westerbork samenstelde, dan niet onmenselijk vond, kwam verdachte met verschillende uitvluchfen. Zo had „men" hem verteld, dat de transporten nooit langer dan 17 uur on derweg waren, terwij] hij altijd alle mo gelijke moeite had gedaan om in plaats van goederenwagens personenrijtuigen te krijgen Maar dat was hem niet gelukt. Overigens hield hij zich strikt vast aan de regel „Befehl ist Befehl". Dat deed hij toen Den Haag hem opdracht gaf vier Joden, die hadden pogen te ontvluchten, te fusilleren; hij deed het ook met de transporten. Dat er ook oude vrouwen en kinderen werden weggevoerd, kwam volgens G-. omdat de rijksregering wilde, dat de „gesamte Gruppe" werd geïnterneerd, opdat het familieverband behouden zou blijven. Verscheidene ex-gevanasnen uit het kamp kwamen vervolgens nun ervaringen vertellen, die ze Aiet Gemmeker hadden opgedaan. En bun verhaal was droef en verschrikkelijk Barak 51, de strafcellen, de voorbereidingen en het vertrek dér gedeporteerden, alles passeerde de revue. Het werd op onverwachte wijze geïl lustreerd met de vertoning van een film, die de commandant destijds zelf heeft op genomen in het kamp En zo kon hij hier oog eens terugzien in de goede oude tijd. toen hij als de almachtige heerser hooggelaarsd en schneidig kon rondlopen tussen zijn duizenden slachtoffers. Het rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie, dat deze film vertoonde, legt te vens de gehele behandeling van dezê zaak, die voorlopig wordt geschorst tot 28 December a. s„ op-de gramofoonplaat vast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1