Nieuws uit STAD en OMTREK Al te goeij(koop) is buurman's kerkhof LAATSTE BERICHTEN Helpt Uzelf aan een huis! Om bekwame vakarbeiders en KAMRAB-PUZZLE Reclame DEFINITIEVE REGELING VAN DE „BACKPAY" Wie krabbelde terug? Het heengaan van prof. Vorenkamp Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Wijkend optimisme inzake Indonesië Maakt ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 PAGINA 2 DE R'DAMSE BEGRAFENIS- STROOM MOET GESTUIT Onze gemeente betaalt niet voor een begraafplaats van West SQHOOLTANDVERZORGING FINSE SCHOLEN HUURPRIJS 140 WONINGEN BURGERLIJKE STAND BRANDSTOFFENBON WORDT ONGELDIG BOND VAN MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers organiseert in de nacht van Woensdag op Donderdag 15-16 December a.s. het jaarlijkse nachtfeest Om de kas van de bond te spekken zal evenals andere jaren een voorstelling worden gegeven, waaraan bekende vane- té-artisten zullen meewerken. Deze me dewerking is eveneens traditioneel geheel belangeloos, evenals de medewer king van het personeel van het theater, en het beschikbaar stellen hiervan door GRAF VAN ST. LIDUINA HERWONNEN LEVENSKRACHT DE CHAUFFEURSCURSUS STREMMING SCHEEPVAART JAN LEEGHWATERSTRAAT HET IS MOEILIJK, MAAR NIET ONMOGELIJK KATH. NIJVERHEIDS ONDER- WIJS ST. JOSEPH Vakorganisaties en bedrijfsleven nemen actief deel WALDO MEDISCHE ZONDAGSDIENST OPBRENGST KEGELCONCOURS I SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM. Washington houdt vast aan onderhandelingen met republiek Hatta over verklaring van minister Stikker Natsir zegt ér het zijne van DE HERFSTRIT VAN DE K.N.A.C. DE HAVEN VAN ROTTERDAM BENOEMINGEN BIJ DE DOMINICANEN VLAARDINGEN de SCHADE VAN DE „BARENDRECHT" Een zeer merkwaardig gevolg van ge brek aan Rotterdamse planologie in het verleden stelt Schiedam voor een merk waardig probleem. Want niet alleen de le venden vragen om woonruimte, ook de overledenen eisen een bescheiden laatste Tustplaats op een punt niet te ver van het sterf-huis. Gemis aan vooruitzicht is oorzaak van het gebrek aan reserveringen van be graafplaats terrein voor Rotterdam West Nu de begraafplaats Crooswijk voor begravingen in de derde en vierde klasse gesloten is, viel het oog der Rotterdamse begrafenis-ondernemers op Schiedam s dodenakker. Deze is voor de lagere klas sen een ware uitkomst, daar zij niet lan ger de lange weg naar Rotterdam-Zuid of Overschie behoeven te maken. Nu reeds vertoont het aantal aanvra gen uit Rotterdam een stijgende lijn en naarmate de mogelijkheid meer bekend heid krijgt, zal de stroom zeker niet ge ringer worden. Door een verbod kan deze neiging met worden tegengegaan. Wel kunnen de rech ten om van de begraafplaats gebruik te maken voor niet Schiedamse ingezetenen worden verhoogd. Nu reeds moet de Ge meente op een begrotingsbedrag van 40 000 ruim de helft bijleggen. Dit niet onbelangrijke offer wordt niet gebracht voor niet-ingezetenen, waarvan naar de mening van B. en W. terecht het volle pond geëist mag worden. Voor een niet-ingezetene wordt een begrafenis hier dus twee-maal zo duur, als voor de ingezetenen. De Kroon staat niet afwijzend tegenover een dergelijk ta- rief. Wel kunnen er billijke redenen en aan nemelijke motieven zijft voor niet-ingeze tenen om van de Schiedamse. Begraa - n laats gebruik te willen maken. Waar de verhogfng dan onbillijk zou werken, kar. zij beter achterwege blijven. Commentaar Het is geen onderwerp zonder gevoelige kanten dat hier wordt aangesneden, maa „rzd een bijna luguber-grappige kant aan die van de gemeente-grens-politiek. Indien het nu werkelijk zo ls'dalR°g"t terdam-West sociaal-geografisch op h indien de tochten van begrafenis-stoeten Schiedamse kerkhof zou zijn aangewezen, dwars door Rotterdam naar Overdue ot Rotterdam-Zuid tot aanfluitingen worden van eerbied voor de doden, moeten da i gemeente-grenzen het zwaarst tellen. Was dan het alternatief niet gewee-t een bespreking tussen het Schiedamse College en dat van Rotterdam om tot een wederzijdse pvereenstemmmg te komen, waarbü door de Gemeente Rotterdam vereffend zou worden, wat pp de normale begrafenis-prijs terecht als extra mag worden gevraagd? jp_ Omtrent enige vorm van onderhande ling in deze lezen wij in het stuk aan de R£De financiën vormen een belangrijke kwestie, maar bepaald fijn-gevoelig kan men de afwikkeling van deze zaken niet noemen, om maar niet te spraken over de verstandelijke en efficiency overwegin gen, die toch zeker niet bij de grens van de gemeente mogen eindigen. De goede buur De gerestaureerde Raadzaal van Vlaar- dingen zal in Januari in gebruik geno men worden. In deze Raadzaal zijn twee koperen kronen gedacht. De een werd geschonken door de Gemeente Terhey den, destijds door Vlaardingen geadop teerd, de andere zou wellicht door Schie dam kunnen worden aangeboden als een attentie voor de goede nabuurschap. B. en W. stellen aan de Raad voor die 1000 daar maar voor te geven, (opdat het eeuwig verbond van de „groene" met de „klare" een stoffelijke uitdruk king zou vinden. Red. N.S.C.). Vijf millioen contanten B. en W. willen voor het komende jaar graag de beschikking over kasgeld heb ben tot een maximum-bedrag van 5.000.000. In 1948 heeft het totaalbedrag aan kas geld plus het debet-saldo in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, nooit de twee mil lioen overschreden, maar B. en W. voe len zich toch veiliger als zij in onvoor ziene omstandigheden uit vijf millioen kunnen putten. Voor de schooltandverzorging heeft men kunnen benoemen, mevr. R. Schef- fer-Wildschut uit Oegstgeest en mej. T. Alers als tandarts-helpster De centrale behandelplaats wordt inge. richt in het gebouw van de Gemeênte- lijke Geneeskundige en Gezondheids dienst. Reeds werd een eenvoudige in stallatie aangeschaft en met de voorzie ningen is een aanvang gemaakt. B. en W stellen aan de Raad voor in 1949 over te gaan tot de bouw van drie Finse scholen resp. aan de Schoolstraat en op het Lorentzplein. Oorspronkelijk zouden de scholen, die nu op het Lorentzplein gedacht zijn, resp. op de Buys Ballotsingel en het Newton- plein komen, maar de terreinen daar zijn hiervoor te klein. Het gebouw aan de Schoolstraat zal in eigendom aan de Willibrordusstichting kunnen worden overgedragen; dat aan het Lorentzplein, bestemd voor de Stich ting. blijft eigendom van de gemeente. De huurprijs van de huizen aan de Bellstraat, Fultonstraat, Dieselstraat, Buys Ballotsingel, Boylestraat en Leib- nitzstraat zal gemiddeld 7.30 per week exclusief de kosten van het waterver bruik bedragen. Er zijn verschillen in huurprijs, omdat het verschillende typen betreft. De huren zullen worden verhoogd met 0.35 per week voor het gebruik en het onderhoud van de geyser. Eind December zullen waarschijnlijk 46 en in het tijdvak van JanuariApril de overige 94 woningen gereed komen. GEBOREN: Adrianus z v P. Verhoev en C. Suttorp, Nassaulaan 75; Willem z D. L. Baron en G. Ramilton of Silver, tonhil, Otterbuurt 3; Hendrika d v C. Bek en P. Winterswijk, Nassaulaan 75; Cor nells A. z v D. Winters en J. M. de Rooij, Laan 12; Annigje d v W. Jansen en A. v. Dijk, IJsselmondestraat 51; Jan J z A v.d. Lee en J. M. Kuurstra. Dr. Noleïstraat 1 OVERLEDEN: M, M. de Leeuw, 84 jr. wed v D de Leeuw, Rotterd. dijk 15; M. C. W Cr'eemers, 1 jr., Dr. Noletstraat 1; J. Th. den Brinker, 73 jr.. Dr. Nolet straat 1; P. -J. Baris, 72 jr., Nassaulaan 75. De bon 02 van de brandstoffenkaart is na 18 December a.s. niet meer geldig voor het kopen van brandstoffen. Men moet deze bon dus uiterlijk op 18 December a.s. bij een brandstoffenhandelaar inleve ren. de directie. De komende nacht zal gegeven worden onder de titel Lou Bandy s Jubileum Sterren Parade. Conferencier is Cees de Lange, Joop Walvis verleent aan het or gel muzikale medewerking. Tijdens een bespreking kon de heer v d Heuvel, voorzitter van de bond, ons meedelen, dat de première-recettes van de film „De beste jaren jan ons leven tot nu toe aan de bond f 28.408,32 had den opgebracht. In een reportage over de Grote Kerk in Het Vrije Volk van eergisteren, komt een passage voor, die niet geheel met de feiten overeenstemt. Daar wordt gezegd, dat in de onlangs gevonden kapel het gebeente van St. Liduina gevonden zou ziin Dit is zeer onwaarschijnlijk, omdat dit gebeente in de 17e eeuw clandestien werd opgegraven en naar Brussel is ver voerd Zoals de Franciscaan, pater van Dijk ons destijds uit Leuven schreef, is het niet onwaarschijnlijk, dat het hier de beenderen betreft van Liduina s moe der of nicht (of beiden), die in hetzelfde graf begraven waren. Het zou gevaarlijk zijn, als onvoldoende bekendheid met die zeer ingewikkelde historie tot foute con clusies ging leiden. Er zijn nog enkele dagen te verstrijken voor de grote trekking van de Nationa.e Loterij van Herwonnen Levenskracht op Woensdag 15 December. Enkele loten zijn nog te verkrijgen bij de secretaris, M. Rensman, Anth. Muysstr. 38, waar ook de trekkingslijst ter inzage zal liggen. Op 21 Januari organiseert Herwonnen Levenskracht een grote feestavond ten bate van de vereniging. De R. K. Man- nenzangvereniging St. Caecilia, St. Am- brosius en Alberdingk Thijm zullen aan deze avond medewerken. Vrijdagavond 21 Januari wordt dus een avond óm reeds in uw nieuwe agenda te reserveren voor H. L. Donderdagavond ruim 8 uur begon in het Hoofdbureau van Politie aan de L. Nieuwstraat alhier de Verkeerscursus voor Beroepschauffeurs, welke daar on der auspiciën van de plaatselijke ver eniging voor Veilig Verkeer georgani seerd is. De heer G. W. van Bergen Wal raven Jr. sprak als voorzitter van de organiserende vereniging, een kort ope ningswoord, waarna Hfd inspecteur Kloeseman de .verdere gang van zaken overdroeg aan de Brigadier Timmermans van de Schied. Verkeerspolitie, van wiens paedagogische inslag Veilig Verkeer al eens vroeger een vruchtbaar gebruik mocht maken. Toen we om ca 10 uur nog eens in het lesiokaal kwa men, zaten de cursisten, die zich ten ge tale van 25 voor deze leergang hadden ingeschreven, nog met volle aandacht naar de professor te luisteren. De hier onder vermelde kleine statistiek, die wij daarbij noteerden, plaatst de noodzaak van dergelijke cursussen wel in een zeer stherp licht Vanzelfsprekend behoeft men niet te denken dat al die ongevallen juist aan de chauffeurs te wijten zijn. Overzicht van het aantal, gedurende de? laatste 3 jaren te Schiedam plaats ge had hebbende aanrijdingen: 1946 1947 1948 (11 mnd) 201 350 550 154 239 294 waarvan door vracht auto veroorkhakt Gevolgen: letseK 74 zwaar letsel 28 dodelijk 8 79 13 7* 107 33 3** 3 kinderen; 2 kinderen. A.s Donderdagavond 16 dezer, voort zetting van deze cursus. Gegadigden kunnen' zich alsnog opgeven aan de vol gende adressen: Secretariaat V.V., W. de Zwijgerlaan 40. telef. 68729, 68043 (bur.) en Brig. Timmermans, Hfd. Bureau van Politie, telef. 69333. In verband met daaraan uit te voeren werkzaamheden zal de Kippenbrug van Maandag 13 becember tot en met Don derdag 16 December voor de scheepvaart afgesloten zijn. Bij de Boyle- en Leibnitzstraat is nog een straat zonder naam. waaraan B. en W. de naam Jan Leeghwaterstraat wil len geven. De heer A. Glavimans schrijft ons: Het bericht, volgens hetwelk dr. A. P- A Vorenkamp ontslag heeft genomen als directeur van het museum Boymans dient m.i. velen met ontsteltenis te ver vullen. Na het heengaan van de vroe gere directeur, die er in geslaagd was het museum op Europees peil te bren gen, heeft men het van de bevrijding tot in het najaar van 1947 practisch zon der enige leiding moeten doen en zowel de collectie als het arrangement heeft daar duidelijk de sporen van gedragen. Dr Vorenkamp is er in geslaagd, m zeer korte tijd het museum weer zo in te richten dat de prachtige collecties uitste kend tot- haar recht komen en men moet bovenal nog waarderen dat hij slechts in zeer bescheiden mate heeft meegedaan aan de waanzinnige wedloop naar expo sities, welke tegenwoordig van qnze va derlandse musea doorgangshuizen maakt. Ook wie geen ingewijde is weet echter, dat hij thans niet alleen weggaat om zich meer aan zijn wetenscnappelijke studies te kunnen wijden doch dat ook de teleurstelling om de voortdurende te genwerking, ondervonden van minder competente lieden, die persoonlijke eer zucht boven een rustig en verantwoord museumbeleid stellen, daar debet aan is. De voorlopige federale regering heeft besloten, een bedrag van f 250 millioen beschikbaar te stellen voor 4e defini tieve rehabilitatie-regeling der Indische oorlogsslachtoffers. Na de reeds plaats gehad hebbende uitkering volgens de z.g. initiële backpay, krijgen thans de particuliere werknemers en de Ned. Indische gouvemements»amb- tenaren (op basis van het laatst genoten vooroorlogse salaris): vrijgezellen 2 maanden salaris; echtpaar zonder kinderen 3 maanden .salaris; echtpaar met 1 kind 4 maanden salaris; echtpaar met 2 kinderen 4 maanden salaris echtpaar met 3 kinderen 5 maanden salaris* echtpaar met 4 of meer kinderen 6 maanden salaris. Naar aanleiding van het artikel „Helpt uzelf aan een huis" in ons blad van 19 November j.l. ontvingen wij uit Dordrecht het volgende briefje: Sebastiaan. Uw artikel in deze krant heb ik met aan dacht gelezen. Dit zoldervertrekje is niet voor iedereen weggelegd en ook geen nieuwtje. Weet u waar het geld vandaan moet komen? De meeste jongelui hebben ge studeerd, kunnen dit dus zelf niet. Som migen moeten zelfs deze studie nog terug betalen. In aanmerking genomen de vrijgezel lenbelasting hoge kamerhuur kopen der meubels, die zo vreselijk duur zijn, enfin de gehele inventaris. Volgens mij kunnen alleen kappers of banketbakkers zich zo'n verbouwing per- In de Rotonde van de Beurs heeft gisteravond de Vereniging voor Katho liek Nijverheids Onderwijs te Rotter dam een ledenvergadering van vér strekkende betekenis gehouden. Krach tens nieuwe statuten, in December 1947 goedgekeurd, en een nieuw huishoude lijk reglement, waarover deze ivond het fiat werd uitgesproken, is een groot aantal nieuwe leden uit de kringen van de vakorganisaties en het bedrijfsleven opgenomen. Tijdens deze vergadering werden zij ingewijd in de geheimen van het Katholiek Nijverheids Onderwijs te Rotterdam en omgeving. Het bestuur bleek onder de krachtige leiding van de voorzitter rector P. Maas maar al te graag bereid om deze geheimen prijs te geven. De hoofdopzet van de sta tuten-wijziging was er immers juist op gericht om belangstelling te wekken voor de vakopleiding onder de jeugd. Om vak technisch tot een zo volkomen mogelijk onderwijs te komen, is de hulp en het des kundig advies van vakorganisaties en be drijfsleven een eerste vereiste. Derhalve werd statutair de mogelijkheid geopend om vooral uit deze kringen leden aan te nemen, die tevens deel kunnen uitmaken van afzonderlijke vaktechnische commis- es. Thans zijn als lid toegetreden vertegen woordigers uit alle katholieke standsor ganisaties, uit de werkgevers- en werkne mers-vakorganisaties, vooi»- zover in dat vak onderwijs wordt gegeven aan de Am bachtsschool, uit de mannelijke Jeugdbe weging, enkele andere verwante vereni gingen, alsmede personen, die een bijzon dere plaats innemen in het bedrijfsleven zowel te Rotterdam en naaste omgeving als te Dordrecht en Schiedam. Uit hun midden werd deze avond, be halve de voorzitter, die door de bisschop wordt benoemd, een nieuw bestuur ge kozen bestaande uit de heren H. E. v. d. Brule, H. M. Steeman, J. L. M. Egbers, H. L. Winkelman, die reeds bestuurslid waren, benevens de heren J. A. Engel, Dr. A. M. Lucas, F. Keesen, Mr. H. J. A. M. Smulders. De heer H. E. v. d. Brule is tevens voorzitter van de vaktechnische commissies en hij maakte van de gelegen heid gebruik om deze ten zeerste in de activiteit van de leden aan te bevelen, Spr. verwachtte, dat thans het bedrijfs leven krachtens zijn mandaat de noodza kelijke wijzigingen in het onderwijs-sys- teem zal aanbrengen. Ambachtsschool in Zuid Uit het verslag en dé toekomstplannen gegeven door rector Maas en de directeur van de R.K. Ambbchtssschool aan de Bal juwstraat, de heer Th. W. Bastiaanse, bleek zeer duidelijk dat de vereniging haar vleugels steeds wijder uitslaat, on danks de moeilijkheden, vooral wat be treft de ruimte. In de school aan de Baljuwstraat zijn thans rpim 500 jongens, die de dagcursus volgen, terwijl er ook een avondschool, een voorbereidingsklas voor M.T.S. en machinistenschool zijn gevestigd. In Rot terdam-Zuid is nog slechts een Avond- vaktekenschool. Het bestuur is echter van mening dat nu de Noodzakelijkheidsverklaringen van ge meente en rijk zl. afgekomen, er een goede kans bestau^dat in 1949 ook de bouw van een katilElieke ambachtsschool zal worden goedge35urd. In de nabijheid van het Zuidplein-is door de gemeente reeds grond gereserveerd en architect J. P. L. Hendriks zal de plannen uitwerken Ook in Schiedam worden hernieuwde po gingen aangewend om een ambachtsschool te verkrijgen. De school aan de Baljuwstraat is over vol: de nieuwe cursus voor banketbakkers kan nog niet beginnen wegens plaatsge brek, doch het is practisch zeker, dat deze in Maart a.s. zal aanvangen in een apart gebouw, waarin dan tevens de a.s. koks en kellners onderdak zullen vinden. Voor de verwoeste avondschool in de Schoutenstraat is nog steeds geen nieuwe ruimte gevonden: het bestuur verwacht echter in de buurt van Crooswijk een school te kunnen vinden. De directeur deelfle nog mede dat ook tot het z.g. leer lingenstelsel overgegaan zal worden, vol- gens welk systeem de leerlingen een deel van hun praktijk-opleiding bij een pa troon volgen. Reeds vóór de oorlog was hiervoor toestemming verkregen, doch de oorlog gooide roet in het eten. -Toch zal de katholieke ambachtsschool hiermee de primeur in Rotterdam krijgen. F. Jungerius, Burg. Knappertlaan 269, Tel. 67355, H. W. Casteren van Catten- ourgh, Burg. Knappertlaan 41, Tel. 69952, J. Ris, Tuinlaan 92, Tel. 67856. Apotheek Firma A. Gouka,/Hoogstraat 29. Door het Schiedamse Kegelcomité kon als opbrengst van het onlangs gehouden kegelconcours aan de Niwin f 328,70 wor den afgedragen. In de maand November 1948 werd in gelegd 369.677,53 (November 1947 f 235.430,37) en terugbetaald 320.447,27 230.204,78). Het totaal tegoed bedroeg op 30 Nov. 1948 11.483.670 11.118.739,73), ver deeld «ver 32.252 (29.499) rekeningen. Mens, durf te leven (Monopole) -Nog een veertien dagen later en deze film was aan ons, Schiedammers, voor gezet op het meest ideale ogenbli* in de Kerstweek. Het is het verhaal van een geloot, waardig-idealistische jonge man, die In zijn leven de niet nadrukkelijk uitge dragen roeping heeft gekregen om an dere mensen een beetje minder ongeluk kig te maken. Hij zelf weet daar mets van. (Tot zijn voordeel). Hij vermoed, niet, dat de redding van zijn jongere broer üit het ijs-wak zo belangrijk was; niet, dat hij als jongmaatje een bijzien de drogist uit de gevangenis hield door hem erop te wijzen, dat hij uit een ver keerde fles nog wel met vergif ge vuld medicamenten klaar maakte; niet, dat hij de kleine spaarders hielp in hun strijd tegen de geld-magnaat Pot ter; niet, dat hij een vrouw en vier kleuters dol gelukkig maakte, ook al was hij niet rijk. Maar George Bailey, de natuurlijk- goede mens, blijft mens en alle karre. vrachten levensmoed ten spijt, valt hij op Kerstavond ten prooi aan een fatale strijdersmoeheid, omdat al zijn vechten toch nog voor niets schijnt te zijn ge weest. Om zijn overspannen zelf-verachting te kunnen overwinnen, meent hij zelf moord te moeten plegen. Daardoor zou hij dan zijn vrouw en kinderen red den uit de voortdurende misère van een wankel bestaan op een middelmatig sa laris met de vijftien duizend dollar van zijn levensverzekering zullen ze het be ter hebben, dan met hem zonder die hoop centen. Maar het is óp dit ogenblik dat de gebeden van zijn vrouw en kin deren naar- God opstijgen om hem hulp en steun te vragen. Het geVolg is, dat er na een licht- knipogend gesprek tussen twee hemel lichamen een E. T. K„ een Engel Tweede klas, naar George wordt toegestuurd om hem te helpen. De Engel zal daardoor de veelbegeerde vleugeltjes kunnen vér dienen. Een vondst is het om van deze E. T. K. een oude baas en geen beeld schone film-juf te maken. Met deze engel komt George, wiens wens nooit geboren te zijn geweest in vervulling is gegaan, in aanraking met alle mensen, die hij van zo nabij kende in zijn leven. Zij blijken alie-i zonder hem min of meer aan lager wal geraakt, of minstens als mens minder geslaagd te zijn. Het gevolg is, dat George t leven weer aandurft en daarna meteen boven alle zorgen wordt uitgeheven. Een stroom geld, bijdragen in zijn misère van de kleine spaarders, die goed maken, wat Potter dreigde te bederven,s golft over zijn tafel. Capra is im deze, evenals in zijn vorige films, 'het proto.type van de Amerikaan, een onverwoestbaar levens-opt mist, die het kwaad in de wereld kent; het niet uit de weg gaat, maar de mens steeds over dit kwaad laat triomieren uit de kracht van zijn ideaal en zijn ingebo ren goedheid Was het zo niet in „Mr. Smith goes to Washington" waarin hij de ideale figuur van Jamer Stuart even eens vond om de personificatie te zijn van al het goede, waarin een Amerikaan gelooft? „It's a wonderful life" is een Ameri kaans sprookje; niet alleen qua inhoud, maar ook qua vorm. Dit levert in liet begin zelfs moeilijkheden voor de aan schouwer, omdat de fotografie week is. De belichting is vrijwel voortdurend strijklicht, zodat deze onwezenlijke sfeer nog versterkt wordt. Ieder gezicht en ieder voorwerp krijgt een nauw.merk baar „halo", de glans van het sprookje. Typisch Capra bUift ook het drukke beeld waarin veel mensen bezig zijn, dat hij slechts afwisselt door het volko- j men lege beeld met de hoofdpersoon al leen. Capra is hier een typische verte genwoordiger van een artistiek persona- listisch-socialisme, als we dit grote woord in dit verband mogen gebruiken. Hij speelt graag met gemeenschappen, maar vermijdt de observering van het individu niet. Concluderend kunnen we zeggen, dat deze film voor alle leeftijden aanbeve lenswaardig is en zonder tot tendenz- werk te worden een sterke socia.e strek king heeft. De film draait maar tot Dinsdag Wij bevelen haar graag aan; ook bij die men- len, die Monopole niet frequenteren. Fort Apache (Passage) Na de realistisch-romantische Ford van „De lange thuisreis" vinden we deze keer de historische-romanticus Ford aan het woord in Fort Apache. Het verschil is wel zeer opvallend en een vergelijking tussen de meesters der twee genres valt ten gunste van de eerste uit. Fort Apache is een voorpost van het Amerikaanse leger in de trek naar het Westen_ De bezetting van het fort leeft met de Indianen in vrede en voert een vrij gemakkelijk en ongedisciplineerd bestaan. Tot een gedegradeerd Generaal zijn wrevel op hen komt. botvieren en zelfstandig heldendaden wil gaan plegen In een geforceerde pacificatie-oorlog met de Indianen Er zit een sterke vorm van historische critiek in dit gegeven, dat volkomen af wijkt van de .normale pioniers-film met voortreffelijke blanken en gemene In dianen. Het camerawerk is van Archie Stout, maar wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat de fotografie eerder door een grote technische verbetering van het materaal zo superieur is dan door de meesterhand van de cinemato- graaf. Daarvoor blijven de opnamen wat instelling betreft o.i, te vlak. Men heeft zelden het gevoel, dat het grandiose, landschap dat als achtergrond dient, mee speelt. Het blijft bij een min of meer plaatjes-achtige opname-techniek. De liefdes-historie, die geweven werd wijkt weinig af van de cliché-vrijages, hetgeen aan de maker van „De lange thuisreis" met zijn sterk psychologisch- indringende subjectiviteit, zeker verwe ten mag worden. Als geheel een film, die wij het liefst zouden veugelijken met een dikke his torische roman vol Anton Pieck-plaatjes, drie delen „Cultuurserie" in buckram. Hetgeen de kenner op zijn hoede doet zfjn. Toegang vanwege het weer acuut wor dende exhibitionisme tijdens variété programma's 18 jaar. mitteren, zij die al jaren en jaren ontzet tend veel verdiend hebben. Neen, u moet iets voorstellen wat voor iedereen bereikbaar is. EEN SLACHTOFFER. Deze briefschrijver noemt zich „een slachtoffer". Weet hij eigenlijk wel precies wat een slachtoffer is? Een slachtoffer is iemand, dit de strijd verloren heeft, die niet de moed heeft nog verder te vechten Het is iemand die ons doet denken aan een schaap dat met de poten vastgebonden op het offerblok ligt en met ogen, die om medelijden vragen, de genadestoot wacht. Iemand die zich een slachtoffer" noemt, bekent daarmee zijn eigen onmacht en speculeert op de hulpvaardigheid van anderen. Dat dit een mentaliteit is, die de op lossing van het woningvraagstuk zeer be slist niet ten goede komt is duidelijk. Hij zegt dat wij iets moeten voorstellen dat voor iedereen bereikbaar is. Dat be tekent waarschijnlijk: iets dat heel ge makkelijk, iets dat zonder moeite bereik baar is. Maar de oplossing van dit vraagstuk is juist ontzettend moeilijk! Als wij een voorstel doen waar om maar een getal te noemen honderd paartjes mee geholpen zijnwelnu, dan hebben we tenminste iets bereikt. en die honderd zijn dan bovendien als mededingers voor de anderen verdwenen, de'lijst van zoekenden is" dan toch in elk geval iets korter geworden.. Wie zal de verbouwing betalen?.. Zie, dat is een vraag die pas op het aller laatste komt., eerst moet er een zolder zijn, die voor verbouwing in aanmerking komt. dan moet een uitvoerbaar plan worden uitgedacht.laten we daar nu eens mee beginnen.. Als je werkelijk vast.en onwrikbaar van plan bent om voor je a.s. vrouwtje en jezelf een toekomst te vestigen, een huis te bemachtigen, jamaar, staar je dan toch niet dood op moeilijkheden die ergens ver in het verschiet liggen Begin.. Uit het een volgt het andere. Zoek een zolder., zeg niet dat er geen zolders ziin,. toon dat het je ernst is., leg de eigenaar van die zolder je plan nen voor., maak hem enthousiast., er ziin zolders die renteloos liggende huur die jullie straks gaan betalen zal een prachtige rente opleveren van het kapitaaltje, dat die eigenaar aan de verbouwing besteedt. Zijn pand wordt er toch béter vanhet is toch niet puur liefdadigheid. Of: de overheid.weet U wel, de over heid, die ons maar laat tobbendie overheid, die voor ons toch best dit eens kon doen of dat.. De overheid bouwt nu ontzettend dure woningenvoor de prijs van één zo'n woning zouden mis schien vier zolders bewoonbaar gemaakt kunnen worden.... Dit zijn toch geen smoesjes-voor-de- vuist-weg.Déze suggesties zijn toch het overwegen waard.. Daar zou toch heus wel eens over gepraat kunnen worden. Natuurlijk er zijn talloze bezwaren en wij beweren ook niet dat het vraagstuk één twee drie.... oogjes dicht en effe glimlachen.... is op te lossen.. Maar laten we toch in 's hemelsnaam wat doen Uzelf moet* beginnen.met op geven," niet redeneren van „het kan toch "'wij lezen in de brief ook nof? iets Y.a" jongelui, die studeerden en het:stud^ geld moeten terugbetalen. verbouwing studie kan, zou voor e u? Ja na_ onmogelijk zijn... wa - t anders, tuuriijk.verbouwing in deze tijd, als Tfr 'twee jonge mensen gelukkig mee ®t maken niet minstens -even belang- I rijk als die 'studie?- Waar studeerde U om? Om iets'te worden. Om voor een vrouw, die U liefhebt, een toekomst te kunnen veroveren! Het is pas Sint Nicolaasavond geweest Heel veel jonge mannen hebben aan hun meisje een suikeren hart gestuurd met een gedicht waarin gerijmd werd over een liefde, die eeuwig is, een liefde, die bergen kan verzetten.. Maar komt het erop aan inderdaad een berg te verzettendan roepen d jonge mensen: „Hulp!.. Ik kan het_nietl Overheidsdienaren krijgen daarenbo ven een zelfde uitkering in obligaties. Voor uitkeringen aan particuliere werknemers is uitgetrokken f 60 millioen, waaruit voor dit doel aan de werkgevers voorschotten kunnen worden verleend, eventueel a fonds perdu. Voor bedrijfscredieten aan zelfstandi gen heeft dj voorlopige federale regering f 13 millioen uitgetrokken, terwijl een bedrag van f 47 millioen bestemd is, om de ouderdomsvoorziening van particu liere werknemers en zelfstandigen veilig te stellen Aan de'stichting „Pelita" is f 12% mil lioen toegekend voor steunverlening aan oorlogsslachtoffers, waarvan reeds f 5 millioen in Nederland werd uitgekeerd. Voor andere groepen dan de vorenge noemde is in totaal f 57% milloen uit getrokken. Voor de uitgifte van obligaties ter fi nanciering van de gedeeltelijke uitkering aan de ambtenaren wordt het door de voorlopige federale regering noodzakelijk geacht, dat door Nederland een garantie zal worden gegeven voor een obligatie lening, waarvoor aan Nederland toestem ming moet worden gevraagd. Deze obli gatielening zal in totaal f 80 millioen bedragen. De obligaties worden op naam gesteld en zijn slechts met speciale toe stemming verhandelbaar. Zij zullen w- -- schijnlijk 3% rente dragen. Het optimisme in officiële kringen te Washington, dat gedurende de laatstver- lopen weken, als een weer -dag op de in formele besprekingen tussen de Neder landse en de republikeinse regering, dui delijk aan de dag was getreden, heeft plaatst gemaakt voor bezorgdheid over de ontwikkelingen, die mogelijk een ge volg zullen zijn van de teleurstellende afloop van deze besprekingen, aldus seint de correspondent vqn Aneta te Washing ton. Alhoewel men in de kringen van de Amerikaanse autoriteiten toegeeft, dat het uiterst moeilijk is, de aangewezen weg aan te geven volgens welke het verschil in de practijk kan worden overbrugd, houdt men zich daar aan de overtuiging, dat deze overbrugging kan worden be reikt langs de weg van onderhandelen en blijft men uiting geven aan de hoop, dat daartoe ook onderhandelingen zullen worden geëntameerd. In officiële Amerikaanse kringen waagt men zich niet gaarne aan een voorspel ling, welke houding de Verenigde Staten zouden aannemen in het geval, dat de Nederlandse regering zou voortgaan met de vorming van de federale interim regering buiten de republiek om. Maar voor het ogenblik bestaat er niet de min ste twijfel, dat het State Department verre de voorkeur geeft aan een vreed zame en beklijvende overeenkomst, gel dig voor het gehele gebied van Indonesië. De republikeinse premier Mohammed Hatta verklaarde vandaag op basis van een memorandum dat hij voorlegde aan de Commissie van Goede Diensten, en waarin hij de bijzonderheden vermeldde van de besprekingen met de Nederlandse kabinetsdelegatie: „Later zal bewezen worden welke partij terugkrabbelde op wat zij tijd" - de informele besprekingen had toegegeven". Radio Djokja zei, dat Hatta deze ver klaring aflegde als weerlegging van de verklaring van minister Stikker bij diens aankomst op Schiphol, dat n.L Hatta ge dwongen was gedeeltelijk op zijn coo- cessionnaire politiek tijdens de besprekin gen terug te komen wegens extremis tische Indonesische druk op zijn kabinet, aldus meldt „United^ Press". Moh Natsir heeft naar aanleiding van dezelfde verklaring va,n minister 'Stikker gezegd: „Toen de heer Stikker voor de eerste maal rapport uitbracht aan het Nederlandse kabinet, kregen wij de in druk, dat hij van militaire zijde, van de kant der politieke partijen en andere groepen in het Nederlands parlement, alsmed van Batavia, een dermate grote tegenkanting ondervond, dat hij niet kon handhaven wat hij voor redelijk houdt en waartoe hij zich bereid verklaarde tijdens zijn eerste ontmoeting met Hatta te Kalioerang". Natsir vervolgde: Wij hebben de in druk, dat de komst van minister Sassen c.s. ten doel had, persoonlijk te onder zoeken en te proberen, of de republiek al dan niet wilde toetreden tot een inte- rimregering volgens Nederlandse concep tie en om nieuwe eisen te brengen met betrekking tot het naleven der wapen stilstandsbepalingen. Zij zijn nu teleur gesteld naar Nederland teruggekeerd. Thans hebben wij de indruk, dat de verklaring van de heer Stikker bij zijn aankomst te Amsterdam is bedoeld als een psychologische voorbereiding, om de uitvoering van de plannen der Neder landse regering voor wat betreft de vor ming ener interimregering buiten de re publiek om, te vergemakkelijken" aldus Moh. Natsir. Van de 200 K.N.A.C.-leden, die Vrij dagavond te Ginneken waren gestart, waren er hedenmorgen om 8.30 uur on geveer 150 te Vught gearriveerd, na een meer of minder succesvolle strijd tegen de natuurlijke zwarigheden van "het parcours en tegen de talrijke puzzles op het stuk van kaartlèzen, welke de sportcommissie van de KN-A.C. voor hen,had uitgedacht. Met name het con trolepunt te Heesch, gemakkelijk te tref fen voor wie de route minutieus volg de en juist daarom zo moeilijk, omdat het op een valstrik leek. is aan tientallen automobilisten noodlottig geworden, onder wie vele cracks van naam. Ander half uur voor het sluiten der contróle hadden slechts 2 deelnemers hun kaar ten binnen de vereiste tijd voorzien van de elf nodige contröle-stempels ingele verd. Het waren de heren J. Ligtvoet, Eindhoven (Buick) en S. B. Tigchelaar, Breda (Austin), die dus de herinnerings plaquette van de K.N.A.C.- verworven hebben. De heer J. H. Broedelet, Zeist (Ford), die eveneens de voorgeschreven elf controle-stempels kon tonen, had de tijdgrens met 1% minuut overschreden. Volgens mededelng van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zui - Holland, zijn in de week van t.m. 4 Dec in de haven van Rotterdam aangekomen 161 - zeeschepen met een in houd van 589 254 netto M3. (2.83 M3. X re» ton), tegen 139 schepen met 695.535'netto M3. in de overeenkomstige week van 1947. Nu dus 22 schepen meer, doch 106.281 netto M3. minder. Pater A. Strijbosch O.P-, oud-kape laan van de verwoeste en inmiddels op geheven Broerstraatkerk te Nijmegen, is benoemd tot procurator aan het Dominicanenklooster te Zwolle. GESCHENK VOOR RAADZAAL In Januari van het komende jaar zal waarschijnlijk de gerestaureerde raadzaal in het stadhuis in gebruik worden geno men. In deze raadzaal zijn twee koperen kronen gedacht. Een daarvan is geschon ken door de gemeente Terheyden, welke gemeente door Vlaardingen destijds is geadopteerd. B. en W. van Schiedam stellen nu voor de andere kroon aan te bieden. De Schiedamse raad zal hierover jn de eerstvolgende zitting beslissen. DE NIEUWE KLOKKEN Vrijdag is men druk bezig geweest met het treffen van technische voorzieningen enz. om de klokken de plaats in de toren te geven. Indien alles tijdig in orde is, zullen de klokken vanavond luiden. EAWJLK .-PROGRAMMA Het programma voor RKWIK voor morgen luidt als volgt: SSAVRRKWIK, 2 uur, te Rotterdam; RKWIK 2—VDL 4, 2 uur, Kethelweg; St. Lodewijk 4—RKWIK 3, 12 uur, Rotter dam; RKWIK 4—Demos 3, 12 uur, Rot- térdam. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: Gidion Verkade, 26 j. en Adriana Broek, 26 j.; Adrianus Solleveld 27 j en Sara van der Kooij, 29 j.; Arie Vellekoop, 37 j. en Maria Vermeer, 36 j.: Anthonie Maria v. d. Velden, 27 j. en Jannetje de Heer 23 j. t Maar niet alle jongemannen zijn zo -- wij begrijpen best dat ïeman ach ja, in een terneergeslagen bui een zuur briefje pent en zichzelf «en slachtoffer vindt., als het erop aan komt zaV immers met 'een op- zal die zelf vinden TT r\ P t Gil GI" Zeil een op zeggen: Het m o e t. en er r lossing komen., hü zal die zen en daar later nog eens zo gelukkig aoo zijn. SEBASTIAAN Naar wij vernemen Is de schade aan n ft eebleken, dat het herstellen ervan g^n tvloed' heeft gehad op het va£- iflan Na te Para de overeengekomen la ding drinkwater te hebben ingenomen, zal het schip naar Curasao vertrekken. Eng. s. „Edinburgh Castle" De Union Castle Mail S.S. Co ^td. te Londen, waarvoor de firma Kuyper van Dam Smeer te Rotterdam als vertegenwoordigster optreedt heeft net nieuwe s. „Edinbugh Castle" aan haar vloot toegevoegd. Het is een zustersc ip van de Pretoria Castle groot bruto en'16.582 netto reg. t°"s. gebouwd op de werf van Harland and Wolff Ltd te Belfast en ingericht voor het ver voer van 227 ste klas'en 478 cabinfcidS- pasagiers. 9 December zou het schip, dat aan de hoogste eisen van com.ort voldoet, zijn eerste reis in de geregelde dienst van Southampton naar Kaapstad aanvangen. Van links naar rechts: 6. Gebak, 7. Vrij; 8. Vervoer onderneming; 10- Ge reed; 11. Dwaas; 13. Vreemde munt; 14. Bestanddeel; 15. Te paard; 16. Mak; 17. Slot; 18 Keur; 19. Lidwoord 21 Liefkozing; 23. Herkauwer. Van boven naar beneden: 1. Bloem; 2. Speelgoed; 3. Strop; 4 Getij; 5. Spil; 9. Vulkaan op Java; 10. Vogel; 12 Belemmering; 13 Lied; 20. Kledingstuk; 21 Engels bier; 22 Zijtak van de Donau; 23. Voegwoord; 24. Zangnot. Randcirkcl: Een spreekwoord. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. De oplossing van de kruiswoord- puzzle van verleden week is: Horizon taal: 1. parade; 6. jaguar: 11. fok; 12. Ida; 14. ris; 16. ar; 18. tel; 20 .wol; 21. ga; 22. nar; 24. non; 26. zes; 27 tik; 28. edel; 30. Tirol; 32. talk; 33 eik; 35. set; 36. pap; 37. eb; 39. dok; 41 dal; 42. dr.; 43. ai; 44. "parabel; 45. re; 46 ir; 47. mep; 48. nek; 50. ka; 52. ter; 53 ets; 55. top; 57 doos; 59 klaar; 61 kiem; 63. Ier;'64. tas; 65. por; 67. Lea; 68 er; 69. bot; 71. sok, 73. R D.; 74. leg: 75. eed; 77 map; 79 banaan; 80 overal. Vertictaal: 2 af; 3 rot; 4. Aken; 5 ei: 6. ja; 7 gros; 8. uil; 9. as, 10 manege; 13. de; 15. bakker; 17 rad; 19. lot; 20. wel; 21 gil; 23. ree; 25 nis; 26. zot; 27. tap; 29. lid; 31. regatta; 32. tal; 34. koper; 36. palet; 38. bar; 40. kap; 41. den. 42. dek; 46. indien; 47. mes; 49. kok; 51. armada; 52. tor; 53. els; 54. sap; 56. pil; 58. oer; 59. kat- 60. ros; 62. eer, 64. toga: 66 Romê; 69. ben; 70. te; 72. kar; 74 t; 75 en; 78 do: 78. pa. De prijs was voor: P. W. Blomsteeb Broersvest 70b. Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2