DE DAAD van het beginsel Boter- en melkproductie sterk gestegen Weerbericht 1600 emigranten op weg naar Australië Onderzoek met schrikbarend resultaat CA LOUPE TREFFENDE WAPENSCHOUW DER K. V. P. Schip voor Keulen aan Kardinaal Frings overgedragen Nog geen „slump" in de scheepvaart DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN NDER DE De jeugd in ketenen •Afzet aanmerkelijk minder Roemeen| verzoek te Washington en Londen Internationaal gezelschap aan boord van de Volendam Tank als „oorlogs souvenir" Onverhoedse inval in Costa Rica Nachtelijke roofoverval op twee oudjes Weinreb in vrijheid gesteld Handtas op locomotief Katholieke nationale partij opgericht Drie missie-vluchten in December 70ste JAARGANG MAANDAG 13 DECEMBER 1948 No. 20799 De Schrijver Ontroerende plechtigheid in oude schipperskerk IETS 'MINDER ZACHT WEER CHURCHILL OVER SPANJE Terugroeping van diplomaten Tijdens de Benelux-avond van liet K.V.P.-congres: van links naar rechts, minister Sassen, de K.V.P.- voorzitter, de heer W. Andriessen, minister Van Schaik, de Belgische minister van staat, De Schrijver en de heer P. J. Serrarens. Hoopvol de toekomst tegemoet Verzameling oorlogstuig van onvermoede grootte opgespoord Z. Eminentie Joh. Kardinaal De Jong tijdens de onthulling van het monument, vervaardigd door de beeldhouwer Herman van Remmen, ter nagedaclitenis'van de in de oorlog omgekome pastoor J. H. Galama en kapelaan M. A. v. Rooyen, welke plechtigheid gisteren te 's Heerenberg plaats vond. DOOR TROEPEN UIT NICARAGUA AMERIKAANSE SUBSIDIE POLITIEK 'N ONZEKERHEID WACHT NIET TOT.... NIEUWE FUNCTIE VOOR IR. A. ROEBROEK Leidde tot ontdekking van dodelijk ongeluk 8 December is de traditionele dag, waarop in het Vaticaan de onder dompeling van de zgn. Agnus Dei in was door de H. Vader geschiedt. De naam Agnus Dei is afgeleid van de beeltenis van het Lam Gods dat aan de ene zijde van de kleine ovale schijf te zien is. Aan de andere zijde vertoont de Agnus Dei, een der tijdens het laatste pontificaat gecanoniseerde heiligen. Deze traditie heeft elk jaar plaats in de consistorie-zaal en is het privilege der Cisterciënser-monniken van'de communiteit van het Heilig Kruis te Jeruzalem, eertijds door Z. H. Paulus V verleend. Op de foto ziet men de Jl. Vader tijdens de onder dompeling van het Agnus Dei in was. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden fl.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. i 'Als ik daar de grote /.aal van -Tivoli binnenkom, waar het pai tijcongres zo iuist is aangevangen is de politiek er voelbaar Versta mij wel! Wat er voel baar is, direct reeds bij de openings rede van de voorzitter én tijdens de eerste congresrede, die hij daarna houdt, is vooral de uiting van het katholiek beginsel, voor al deze zestienhonderd mensen het enige vaste punt, dat deze krankzinnige wereld nog in evenwicht houdt. Hier zitten zestienhonderd mannen en vrouwen, die uit dorpen en steden uitt alle hoeken van het land naar Utrecht zijn gekomen. Die gisteren misschien nog op het veld werkten of op hun kantoor zaten, die gisteren nog achter hun schoenmakerstafel zaten of achter de toonbank stonden en die voor de laatste dag van deze voorbije week achter hun schoenmakerstafel en hun toonbank van daan zijn gekomen om, óók zwijgend, levend getuigenis te geven van hun hei lig beginsel, -dat het katholicisme de ge hele maatschappij moet doordesemen, óók de politiek. Het is niet alleen een kwestie van: wij moeten ons met de po litiek bezig houden of anders zal de politiek zich met ons bezig houden, een kwestie van zelfbehoud dus. Wat deze mannen en vrouwen hier bracht is di rect en positief het lied van God, dat ir# de maatschappij weerklinken moet. Ik hoor dit telkens uit de rede van de partijvoorzitter. Andriessen De tengere gestalte van de vroegere bouwvakarbeider Andriessen, nu de voorman bij de massale bouw onzer ka tholieke eenheid, staat daar niet minder sterk dan toen hij eens op de steiger stond en onwillekeurig moet ik daaraan denken als ik hem hoor spreken over de geest en de conceptie van de gilden- tijd, toen men aan zijn eigen altaar in de kathedraal het lied van de arbeid zingen kon. Ik hoor hem zeggen, dat we die geest opnieuw levend moeten maken en dat er dan eerst een barrière opgeworpen is tegen het communisme. Ik voel dit als hij spreekt over de Staats taak en het Staatsdoel met de stelling, dat de Staat er is om de mens en niet de mens om de Staat. Ik begrijp dit, ais hij zegt, dat wij daartoe de kracht en de moed moeten hebben van de veroveraar niet om te heersen maar om te dienen. En dan zegt hij: ,,het absolute einddoel van alle menselijk streven en alle men selijke instellingen concentreert zich in het individu. Alleen hij heeft een eeuwig leven, alleen hij kan het bövenaardse einddoel bereiken om welks wil God niet slechts de wereld, de mensen heeft geschapen, maar ook de sociale organis men, huisgezin en staat in het leven heeft geroepen." En weer voel ik het; daarom zijn al deze mensen hier, daar om hebben zij de beste uren van hun' week geofferd, omdat zij van deze le vende waarheid -Zo diep overtuigd zijn. De jongeren Later op de middag werd dit besef nog levender. Dat was op de sectiever gadering „Actieve jeugdpolitiek", waar de bekende jeugdleider, René Höppener, eens even opsomde wat ae Staat nu eigenlijk te doen stond aan jeugdzorg. En dat was niet zo'n heel klein beetje, U kunt het vinden in het verslag. Maar zie je, die bezieling kwam weer, toen daar na die rede de jongeren recht vlogen en er zich direct twintig opgaven om in het spreekgestoelte te klauteren en er te vertellen wat er in die stuk geslagen maatschappij van ons nu eigenlijk allereerst gebeuren moest. En dan stond er bijvoorbeeld ineens een jongeman in het spreekgestoelte, die ver telde, dat de bewoordingen in de reso lutie, waar het ging over de woning bouw, te karig waren. Want dit was geen jeugdprobleem, dit: het staren in een onbekende toekomst door hen, die ook wel eindelijk eens een gezm wilden stichten, was een jeugdgezwel. O, ze konden dan voorlopig een ka mer krijgen door inwoning en voor liet eerste kind was er nog wel plaats voor een bedje of eèn wieg, maar de tweede moest in de koienkit en de derde in de la van de keukentafel, over de vierde en volgende zou niet eens meer kunnen worden gedacht. En daarom was een groots opgezette nieuwbouw belangrijker dan deviezen, die verkregen werden door de export van stenen naar Engeland. En de hartekreet kwam los: Jong Neder land vrijt en trouwt op straat Of ik zie daar die metselaar staan, een man met het door weer en wind ge groefde gezicht en met eelt aan zijn han densinds mijn vijftiende jaar" maar een huisvader van acht kinderen, die zeide zijn ervaring te hebben geput uit de harde realiteit en die sprak over de fabriek en wat de Staat daarin had te doen en over de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen die maar niet kwam.... Een ander punt was de arbeid in Be- nelux-verband. Andriessen had er reeds het zijne van gezegd en 's avonds waren het de Belgische minister van Staat De Schrijver, voorzitter van de Belgische zusterpartij, en de heer Serrarens, die daarover en over de West Europese Unie nog eens behartigenswaardige dingen zei den, Deze excellente De Schrijver, een man, die men voelt dit onmiddellijk aan het volk nabij staat. Zijn houding zijntoon, zijn woordkeus maken, dat zijn hoorders vertrouwen in hem heb ben, als hij zo rustig en eenvoudig uit de doeken 'deed, hoe dat nu allemaal gegroeid was en hij dan aan het slot vertelde, dat nu eindelijk de' drooA van zijn overgrootoom verwezenlijkt was. die in vroeger tijden was afgezet wegéns zijn trouw aan Oranje. Hij had dat nog pas in oude vergeelde papieren ontdekt. Die overgrootoom was bevreesd geweest, dat de nieuwe grens tussen Zeeuwsch Vlaan deren en België beide volken een andere taal zou geven, zodat zij elkander niet meer zouden verstaan. En dan kwam Zondagmorgen de slui ting van deze wapenschouw. Een Pater Stokman, die, in bewogen bewoordingen haast, verantweording deed van het par lementaire werk. Die niet onder stoelen of banken stak de harde waarheid, dat ons voorlopig niets anders wacht dan hard werken, zuinig leven en meer pro duceren en die een sober consumptiepeil in het vooruitzicht stelde. En toen de enthousiaste verklaring van Andriessen aan het slot, dat de koers van de K.V.P. is: christelijk en progressief, met het oog gericht op het welzijn van het volk. Daarover moest geen misverstand be staan. En dantoen hij de verklaring van Schouten over het o zo gemakkelijk aanwakkeren van het antipapisme eens uit de doeken deed met de mededeling, dat wij dan tenminste gewaarschuwd waren. Dat was allemaal zoals het op een congres behóórt te zijn: openhartig en enthousiast. En het was waar ook. Maar dit is ons van dit grote congres het diepst in het hart gegrift: die zes tienhonderd mensen uit alle hoeken van ons kleine land, getuigend van hun hei lig katholiek beginsel ook in de politiek als een vast punt en een vaste lijn in een krankzinnige wereld F. S. Naar jic voorzitter van de Geld.. Overijsselse cqöp. zuivelverkoopvereni- ging mededeelde, is de afzet van boter in het binnenland na de onlangs afgeko men prijsverhoging aanmerkelijk min der geworden. Het is echter geenszins waar. dat ons land tengevolge hiervan met. grote partijen onverkoopbare boter zou zijn opgescheept. Er doet zich thans ril. de eigenaardige situatie voor, dat de boterproductie, on danks het feit, dat er grote hoeveelhe. den melkvet voor de vervaardiging van kaas en gecondenseerde melk aan de pro ductie zijn onttrokken (men is sterk in deze richting werkzaam om een mogelij ke impasse in de boterafzet te voorko men) veel groter is dan hét vorige jaar. De melkaanvoer ligt naar schatting on geveer 40 tot 50 pet. hoger dan het vo rige jaar, tengevolge van de gunstige weersomstandigheden voor de grasgroei. Buiten verwachting is de melkaanvoer in deze maanden zelfs zo groot, dat de bo- Met een ontroerende plechtigheid .in de kerk „Sankta Maria" in Lyskirchen, de aloude schipperskerk, waar sinds eeuwen de Hollandse Katholieke B4jn schippers ter kerke plegen te gaan heeft katholiek Nederland Zaterdagavond de gaven, bijeengebracht door het Schip naar Keulen, aan Kardinaal Frings overgedragen. In dit kleine kerkje aan de haven, dat tot in de uiterste hoeken gevuld was, waren behalve de aartsdiocesane en plaatselijke leiding van de Duitse Caritas, de Nederlandse vertegenwoordigers bij eengekomen .onder wie wij opmerkten: Rector H. J. J. van Hussen van de Bis schoppelijke Hulpactie, de heer H. Ver hoeven, directeur van het R.K. Huisves tingscomité, Pater L. Goossens, directeur van de Nederlandse Caritasmissie en dr. H. Fortmaan Pr. namens de Katholieke Jeugdraad. Om 6 uur 's avonds beginnen de klok ken te luiden. Dan valt er een stilte in het drukke geloop van journalisten, ra dioreporters en filmoperateurs en komt de Kardinaal, voorafgegaan door de gees telijkheid, de oude schipperskerk binnen en neemt plaats op zijn troon. Dr. Fort- mann draagt daarna in een deels in het Nederlands, deels in het Duits gehouden toespraak, uit naam van alle vertegen woordigers en alle katholieken in Neder land de schepen aan Kardinaal Frings over als een bewijs van christelijke lief de, die de volkeren moet samenbinden en een nieuw Europa moet scheppen. Als een symbool der schenking overhan digt dr. Fortmann de Kardinaal een kleine uitgave van het Nieuwe Testa- blent in het Duits, een der eerste gaven die binnenkwam en afkomstig was van een jeugdleider, die schreef zelf geen Voedingsmiddelen te kunnen geven, maar toch niet achter wilde blijven. In zijn antwoord sprak, Kardinaal Frings zijn dank uit voor de waarlijk Srootse geste der Nederlandse katholie ken, dank ook voor het kleine geschenk De weerverwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk nevel of mist en later hier en daar enige regen. Meest matige Zuidelijke wind. Iets blinder zacht. Dinsdag 14 December: Zon op 8.41 uur, onder 16.29 uur; maan op 14.51 uur,, onder 6.37 uur. van het Nieuwe Testament, symbool van de toenadering tussen de volkeren. Meer nog dan materiële gaven is deze daad, juist nog wet van een Nederlands katho liek, een bewijs dat zij een brug van ver geven naar ons willen slaan, waardoor wij tot elkander kunjien komen. Moge dit een Kerstmisbrug zijn, een brug van God naar de mens, maar ook van mens tot mens, vah christen tot christen. Om deze daad van Holland mogen wij zeg gen: „Gezegerd onze nood, omdat deze tot grote liefde aanleiding gaf, gezegend de christelijke Caritas. Vervolgens zei de Kardinaal in het Nederlands: „Ka tholieken van Nederland, wij danken U voor uw grote en milde gaven, u hebt getoond waartoe ware christelijke naas tenliefde in staat is. God Ion/ u en ze- gene u." Winston Churchill heeft Zaterdag na der verklaard, dat hij in het debat over de buitenlandse politiek in het lager huis niet gepleit had voor toelating van Spanje tot de West-Europese unie, doch tot de Verenigde Naties. „De sovjet-unie en haar satellieten zijn alle leden van de V. N„ aldus Churchill, en onze geschillen met hen zijn minstens even groot als die met het huidige Spaanse regiem". ter, die de regering voor deze periode in de koelhuizen heeft opgeslagen,, niet in de binnenlandse handel gebracht be hoeft te worden, daar de productie van verse boter op dit ogenblik groot genoeg is voor hét verminderde binnenlandse verbruik terwijl er nog flinke partijen- verse boter overblijven voor de export. Naar er tijdens de alg. ledenvergade ring van de bond van Coop Zuivelfabrie ken in Drente werd medegedeeld, ver werkten de Drentse melkfabrieken in het laatst afgesloten boekjaar Mei 1947-1948 in totaal 211.141.913 kg. melk (vorig jaar 186.070.723 kg), met een gemiddeld vet gehalte van 3.546 pet. (vorig jaar 3.525 pet.). Het hoogste vetgehalte bedroeg 3.692 pet., het laagste 3.228 pet. De melk productie ligt dus pl.m. 40 pet. hoger dan het vorige jaar. Voorts werd medege deeld, dat de boterproductie zelfs 50 pet. hoger lag. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Roemenie terugroeping wenst van twee Amerikaanse leden van de legatie der' Verenigde Staten in Boekarest. De Amerikaanse regering heeft eveneens terugroeping verzocht van twee leden van de Roemeense legatie te Washington. De Roemeense regering motiveert haar verzoek met de bewering, dat de Ameri kaanse militaire attaché en de gezant schapsraad van de legatie te Boekarest betrokken waren bij de activiteit van „sa menzweerders, spionnen en saboteurs' die 2 November veroo-deeld zijn. 99 1 (Van onze speciale verslaggever) Vlak achter de trotse Nieuw-Amster. dam stoomde Zaterdagmiddag de oude Volendam de Nieuwe Waterweg uit met bestemming Australië Aan boord be vond zich de grootste groep emigranten die dit jaar ons land heeft verlaten Ondanks de ongekende verscheiden heid van standen, beroepen en nationa liteiten hadden alle 1600 passagiers slechts één doel: in een nieUw land een nieuwe toekomst op te bouwen, We spraken verschillenden van de 250 Nederlandse oud-militairen, waarvan een groot deel in de Pacific heeft gevochten en met een Australische vrouw is ge-: trouwd. Zij genieten speciale faciliteiten van de Australische regering. Onder hen bevond zich ook de bokser Bep van Klaveren, die in de bookmakerszaak van zijn Australische schoonvader een bestaan hoopt te vinden en als zijn ribben weer wat meer kunnen hebben, gaat hij mis schien weer in de boksj-ing. Door bemiddeling van de Stichting Landverhuizing Nede/'cnd vertrokken 600 Nederlanders, de /leesten mét hun gezin er zijn 225 k Vieren aan boord uit alle standen en iferoepen: 25 jonge boerenzoons met bestemming Nieuw- Zeeland, een bankier, timmerlieden, tandartsen, meubelmakers, een journa list, een textielfabrikant een sluiswach ter. seljponheidsspecialisten We troffen verder het gezin Spijkers uit Vlaardin- gen met 8 kinderen in de leeftijd van 6 maanden tot 10 jaar. De man is op min of meer illegale wijze in Australië te recht gekomen, nam daar zijn oude be roep van bloemist weer op en thans laat hij zijn gezin overkomen. Tevens vertrok een leraar van het O.L. Vrouwe Lyceum uit Breda, de heer Schloón met zijn ge zin, de familie v.d. Heuvel met 12 kinde. ren uit Deurne. die in Nieuw-Zeeland 'n nieuw boerenbedrijf gaat vestigen. Een staaltje van Hollandse koopmansgeest werd vertoond door een echtpaar uit Groningen dat.in „nationaal" Volendams costuum vertrok om in Sydney gemakke lijk bloembollen te verkopen Een aparte cabine was toegewezen aan zés paters, waaronder een afkomstig uit Duitsland Vrij laat arriveerde nog een gezelschap van 17 Duitse zusters uit West falen, die door de hulp van de Neder landse Caritas-missie en de fa. Kraus uit Den Haag. ondanks vele moeilijkheden, geholpen zijn om de missie in Australië en omliggende eilaédep niéuw leven te geven. Ondanks de tragiek in vele gevallen waren allen zeer hoopvol gestemd. Doch zeer bijzonder sprak dit wel bij een grote groep van 500 D.P.'s bestaande uit Rus sen, Litauers, Polen, Letten, Joegoslaven Esten, Oekraïners en Hongaren Het zijn allen jonge mensen van 16 tot 35 jaar, die met geweld of onder morele druk zijn verdreven en thans een nieuw vader land tegemoet gaan. Van de directeur van de Stichting Landverhuizing Nederland, de beer C. F, de Clerq, vernamen we nog, dat er met deze boot, die onder auspiciën van de Kon. Rotterdamsche Lloyd vaart, meer Neder landers hadden kunnen vertrekken, doch wegens financiële moeilijkheden en be perkende bepalingen van de Australische en Nieuw-Zeelandse regeringen,.die o.m. sinds enige tijd een leeftijdsgrens hebben gesteld, kon dit niet geschieden. Bij voor keur worden personen uit agrarische beroepen gevraagd. De talrijke ongelnkken, die nog da gelijks geschieden met achtergelaten oorlogstuig hebben aanleiding gegeven, tot het instellen van een intensief on derzoek op grote schaal, waarvan het gebied van de procureur-generaal te Arnhem de primeur had en waarvan de resultaten wel zeer schrikbarend genoemd mogen worden. Het onderzoek, meer als proef bedoeld, en in samenwerking met de Hulpverle ningsdienst ingesteld o.l.v. de districts commandant der rijkspolitie, district Nijmegen, do.or ruim 40 man rijkspolitie, bracht b.v.\in Huissen veel aan het licht. Huis na huis van dit dorp werd onder zocht. De politiepatrouilles legden hier be slag op 135 granaten, honderden hulzen, vele blindgangers, vliegtuigbommen, kis ten geweer- en mitrailleur munitie, hand granaten, geweren en revolvers In Eist werden opgespoordd: ruim 800 bewerkte en onbewerkte granaten, meer dan 100 zakjes saskruit, 60 handgranaten, tal van lichtkogels, brandbommen, piat- ten, een kist met allergevaarlijkste voet- mijnen, een complete vliegtuigbom, 154 granaten van allerlei vorm en soort, ge weren, bajonetten, revolvers, duizenden geweer en mitrailleurkogels, een mitrail leur, zelfs een compleet stuk afweerge schut met -bijbehorende munitie en om de lijst compleet te maken zelfs epn vol ledige amphibie-tank! Wat overigens uit dit onderzoek ook belangrijk was: de politie werd bij deze recherche ook ingelicht over een 17-tal lijken van gesneuvelde militairen, ver moedelijk meeêt Duitsers, die hier en daar in het veld begraven lagen en waarvan nog geen aangifte was gedaan. De voorzitter van de veiligheidsraad heeft van de regering van Costa Rica een telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat gewapende troepen uit Nicaragua Vrijdag 10 December om 23 u 15 het gebied van Costa Rica zijn binnengevallen. De bedoeling zou zijn een „voorlopige regering" in te stellen ten gunste van de in ballingschap gegane president dr. Raphaël Calderon Guardia, die in April j.l. na een rechtse opstand is gevlucht. De regering heeft de verbannen presi dent Guardia er van beschuldigd, com munistische doelstellingen na te streven en bij de invasie communistische hulp te ontvangen. Te Washington is Zondag de raad van Amerikaanse staten bijeengekomen, om de invasie in Costa Rica te bespreken. De raad bestaat uit de V. S. en de 14 andere Amerikaanse staten en is bijeen geroepen volgens het verdrag van we derzijdse bijstand van Rio de Janeiro, in September 1947 gesloten. Over het algemeen wordt in Landen geen. „slump" in de scheepsvrachttarieven verwacht, ofschoon wel een daling merk baar is sedert de opheffing van de con trole in Engeland kort geleden. Een ver dere daling mag voorts nog worden ver wacht. De Engelse regering zal zeker niet wel overwogen gebruik maken van haar mo nopoliepositie ten aanzien van de invoer om de vrachttarieven onredelijk omlaag te drukken. Het is echter zeker, dat de Britse scheepseigenaren nog een harde dobber zullen hebben, indien buiten landse reders voortgaan de tarieven te verlagen. - De verkopers-markt in de scheepvaart schijnt wel een einde te zullen nemen. In de V.S. is zij reeds verdwenen en enige weken terug werd reeds uit Ame rika vernomen, dat er daar van een „slump" gesproken kon worden. Dit houdt voornamelijk verband met het feit. dat het abnormaal vervoer van Amerika hard achteruit gaat, als gevolg van het herleven van meer normale voorzienings bronnen, zoals b.v. met steenkool het geval is. Het is niet waarschijnlijk, dat een da ling in de vrachttarieven zal worden ge compenseerd door een daling van de kos ten, vooral ook, omdat het oponthoud in sommige havens zo groot en daarom zo kostbaar blijft. Nu kan ie Britse scheepvaart nog ren dabel werken bij veel lagere vrachtta rieven. Zij heeft er nooit op gerekend, dat de abnormale winsten van de laatste ja- fen zouden blijvfn aanhouden en is dien overeenkomstig voorzichtig geweest bij het uitkeren van de winsten. Een moei lijker punt is echter of de winsten vol doende zullen zijn tot opbouwen van de nodige reserves voor de vervanging van schepen, die te zijner tijd toch plaats moet vinden en dan tegen de abnormale, hoge kosten, die tegenwoordig voor nieuwbouw gelden. Een andere onzekerheid is de subsi diepolitiek van de V.S. Momenteel liggen de koeten van de Amerikaanse scheep vaart veel hoger dan «lie van Europese rederijen, terwijl in Amerika reeds sub sidies worden gegeven. Het is natuurlijk mogelijk, dat men daar verder gaat met de subsidiëring. De eis van 50 pet. ver voer met Amerikaanse schepen van de Marshall-goederen als een soort indi recte subsidie, is wel een bewijs voor de gegrondheid van deze verwachtingen. Als het waar is, dat zij. die geloven, zich nfet haasten, dan blijkt het geloof in ambtelijke kringen en die van min of meer officiële instanties, nog zeer groot. Doch niet levend, want er zit daar te weinig leven in en alzo mede geen haast- Nu -weten wij wel: „Haastige spoed, zelden goed", fnaar om haastig te zijn, moet er eerst spoed zijn, zodat hier het spreekwoord, aangezien spoed ont breekt, niet opgaat. Zelfs bij de Stichting van de Arbeid, waarvan men nomen est omen voor alles arbeid mag verwachten, olijkt deze laatste nu en dan te liggen bene den het gewenste productiepeil. Er wordt wel hard gewerkt en verschillen de malen zijn „spoedbestellingen" op tijd afgeleverd, doch het tempo zou, naar men soms hoort verluiden, ook wel eens te veel getemperd worden. En zo'n getemperd tempo menen wij te kunnen signaleren door het onder staande bericht af te drukken. De voorbereiding van een wette lijke regeling der ziekenverzorging, ter vervanging van het Ziekenfonds- besluit, heeft vertraging ondervonden, omdat de Stichting' van de Arbeid, welke in de comihissie van voorberei ding mede is vertegenwoordigd, het noodzakelijk heeft geacht, zich nader te beraden over de grondslagen, waar op die wettelijke regeling zou moeten komen te berusten. Met name zou zij willen nagaan, in hoever en op welke wijze het ziekenftmdswezen kan "wor den opgenomen in de uniforme rege ling van de sociale verzekering, wel ke enige tijd geleden door de com missie-Van Rhijn in haar toenmaals gepubliceerd rapport over de herzie ning der sociale verzekering is voor gesteld. In reclamecirculaires voor ziekenfond sen en ziekteverzekeringen leest men vaakt: „Wacht niet tot ziekte U over valt". Wij zouden de Stichting van de Arbeid en alle andere betrokken instanties wil len toeroepen: „Wacht niet tot de ziekte ons overvalt". Of, als het per se lang moet duren, geef ons dan liever een begrafenis verzekering. ANALYST. Zaterdagmorgen in alle vroegte werd het bejaarde echtpaar G, wonende aan de Bosscheweg te Enschot, in de slaap gestoord door 't binnendringen van 'n ge maskerde bandiet in de slaapkamer. On der bedreiging inet een revolver eiste deze van de oudjes al het geld, dat er in huis was. Hevig verschrikt werd door hen aan deze eis voldaan en ruim 500 overhandigd. De onverlaat verliet toen ijlings het huis, door het opgeschoven raam nageschreeuwd door de vrouw des huizes. Buren waren spoedig op de been, maar de rover beschikte over een auto. zodat hij gemakkelijk ontkwam. Rijks politie heeft de zaak in onderzoek. Ir. A. Roebroek, thans werkzaam als adviseur van Ged. Staten van Noord- Brabant ter bestudering van bestuurlij ke vraagstukken, die verband houden met de drooglegging van de Biesbosch' zal, naar wij vernemen, t. z. t. in een bestuursfunctie bij de organisatie van de Biesbosch worden benoemd. Drs. F. Weinreb, in bezettingstijd sa mensteller van de bekende „Weinreb* lijsten'' van Joden, die volgens hem zou den hebben kunnen emigrerennaar Zuid-Frankrijk, is Zaterdag jl. in vrij heid gesteld. Weinreb was onlangs door de bftz. raad van cassatie wegens verraad tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De veroordeelde kwam echter in aan merking voor de jubileum.gratie van een jaar. Met aftrek van dit jaar had hij twee-derden van zijn straf uitgezeten, na welke tijd bij gunstig reclasserings- rapport invrijheidstelling mogelijk is. Zaterdagmiddag omstreeks 15 uur is de dertig-jarige weduwe Pots uit Aadorp in de buurtschap „De Westen" bii het passeren van een onbewaakte over weg door een militaire verloftrein ge grepen en op slag gedood. Het ongeluk werd ontdekt doordat men de handtas op de locomotief zag liggen. Óp de heden te Utrecht gehouden lan delijke vergadering van het voorlopig katholiek comité van actie, waarin ver tegenwoordigd zijn de 18 rijkskieskringen, werd met algemene stemmen besloten tot oprichting van de K. N. P, (Katholieke Nationale Partij). H. M. de Koningin en het Hoogwaardig Epicopaat zijn telegra fisch van deze^ oprichting in kennis ge steld Algemeen voorzitter van de partij is de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Omdat steeds meer missionarissen per vliegtuig van en naar hun missiegebieden reizen, heeft de Aero-Holland, welke, zoals bekend, tot dusverre elke maand één vlucht met missionarissen naar Mid- den-Afrika uitvoerde, deze maand drie missievluchten op haar programma staan. Op 13 December vertrekt voor de eerste maal een „Dakota" van de maatschappij naar Calcutta met Belgische paters Jesuieten aan boord. Op 14 December vertrekt (eveneens voor de eerste maal) een „Dakota" van Eindhoven naar Brazzaville, de hoofdstad van Frans-Equatoriaal-Afrika, met aan boord: zestien Nederlanders (Mill-Hill, Montfortanën en paters van de Heilige Geest), alsmede enkele Belgische paters van de orde der Kruisheren. Op 17 December wordt met de derde „Dakota" de gewone maandelijkse vlucht naar Entebbe en Tabora in midden-Afrika gemaakt. De toestellen zullen omstreeks 24 Dec. a.s. met afgeloste missionarissen in Ne derland terugkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1