Toekomst-regering aan eveiicicir INDONESIË en Veiligheidsraad Toenemend aantal Doop van prins Charles Bezoek aan de mijnenschool Trommel en kistje met verderf J Peking reeds GEVALLEN? Den Helder BLIJET vlootbasis Weerbericht Het Frans-Belgische conflict der grensarbeiders NIEUWE BONNEN Amerika en Engeland lijnrecht tegenover elkaar Geen uitstel interim-regering? Werkloosheid BESTANDSSCHENDINGEN Eenvoudig doch indrukwekkend Mevrouw Tsjang's missie mislukt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Trainer schaakt athlete uit concurrentienijd V, Republiek dient verzoek in ONDER DE LOU P E Belgische witlof naar Nederland? 33 Doden Infiltratiecijfers van een week Kijk met je ogenmaar niet met je handen Een wederopbouw van 43 millioen Spaak naar Parijs Tegen Atlantisch pact 70ste JAARGANG DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 No. 20802 Arbitrage volgens republiek enige mogelijkheid IN NOVEMBER IETS GESTEGEN De trots van de moeder kan niet groter zijn dan die van de grootmoeder, koningin Elizabeth en de over-grootmoeder koningin Mary. Drie gelukkige koninklijke moeders rondom 'n koninklijke baby, nog volslagen onbekend met de wereld, waarin hij straks zijn eerste stappen zal zetten. De commandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht J.J.L. WiUmge, nam gisteren op het marine-etablissement te Amsterdam veertien nieuwe marine-officiereno.w. vier Marva's, de eed van trouw af, Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh met hun baby, prins Charles, Philip, Arthur, George onmiddellijk na de doop. O TEMPORAO MORESl DE GRANAATONTPLOFFING IN DE CHASSE-KAZERNE TE BREDA De kwestie Helfrich WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het jongste rapport over de recente ontwikkelingen in Indonesië, opgesteld door het Amerikaanse lid van de Com missie van Goede Diensten, Cochran, is gisteren (Woensdag) per vliegtuig naar Parijs gezonden. De adviseur van Cochran, Scott, had het rapport bij zich. Naar het ANP van Amerikaanse zijde verneemt, zal Scott besprekingen voeren met de Amerikaanse delegatie en dr. Jessup. Amerikaans lid van de Veiligheidsraad, om ben op de hoogte te stellen van Cochrans jongste stap pen en zyn zienswijze op de situatie, zoals deze zich thans ontwikkeld heeft. Er heerst nog steeds onzekerheid over de vraag, of het republikeinse verzoek om onmiddellijke hervatting van de dis cussie in de Veiligheidsraad over Indo nesië op de zitting van aanstaande Vrij dag voor een beslissing hierover ter sprake zal worden gebracht. De voorzit ter van de Veiligheidsraad, de Belgische afgevaardigde Van Langenhove, is niet verplicht de kwestie in discussie te bren gen, Wel bestaat de mogelijkheid, dat om een dergelijke discussie door een van de afgevaardigden van de raad verzocht zal worden. Van officiële Amerikaanse zijde werd Woensdag vernomen, dat de Ame rikaanse delegatie nog geen besluit had genomen ten aanzien van de vraag, of er werkelijk reden is om onmiddellijk de Indonesische' kwestie te bespreken Definitieve besluiten omtrent de Ame rikaanse positie in de zitting van Vrijdag zullen pas genomen worden na de confe rentie op Donderdag tussen dr. Jessup en Scott. Niettemin heerst er in Ameri kaanse kringen sterk de indruk, dat de brief van Palar ter sprake zal komen in In een officieel communiqué van de re publikeinse regering wordt gezegd, dat arbitrage de enige weg is voor een vreed zame oplossing van het NederlandsIn donesisch geschil, nu de onderhandelingen zijn afgebroken. Toen gisteren in Washington aan de waarnemend minister van buitenlandse zaken Robert Lovett op een persconferen tie werd gevraagd, in hoeverre de Ver. Staten een aandeel hebben in de onder handelingen tussen de Nederlanders en de republikeinen, antwoordde Lovett: Zoals u weet, hebben de Ver. Staten hun eigen lid in de C. V. G. D. de heer Merle Cochran. De C. V. G. D-, vervolgde hij, heeft haar pogingen om beide partijen tot elkaar te brengen, niet opgegeven en deze pogingen zijn ook niet verflauwd. Op de vraag of de onderhandelingen zullen worden hervat, antwoordde de heer Lovett: „U hebt zonder twijfel de persberichten uit Oen Haag gezien, waar uit blijkt, dat de Ned. regering een nota heeft ontvangen van Moh. Hatta, ten gevolge waarvan het besluit tot de instel ling van een federale interim-regering voor Indonesië is uitgesteld". Een woordvoerder van de Indonesische regering te Batavia heeft intussen aan Aneta medegedeeld, dat van een uitstel van de afkondiging van het B.I.O.-besluit (bewindvoering Indonesië in overgangs tijd) geen sprake is en dat van een ont wikkeling als waarvan sprake is in de persconferentie van Lovett en in de door hem bedoelde persberichten uit Den Haag, aan de regering van Indonesië niets bekend is. Een wel zeer ongewoon geval van ontvoering heeft zich eergiste ren voorgedaan tijdens atletiek wedstrijden te Moskou. Vladimir Izotov, trainer van de bekende Dy namo sportvereniging, presteerde het n.L om de sprintster Krapiv- nitskaya, lid van een concurreren de vereniging, voor de start van "t nummer waarop zij zou uitkomen, op zijn motorrijwiel mee te voeren om te voorkomen dat de Dynamo meisjes het vuur te na aan de schenen zou worden gelegd. Izotov bracht zijn buit naar een plek in het bos, waar zij onder bewaking werd gesteld. De ontvoerde athlete wist echter te ontsnappen, maar kwam te laat aan de start. de vergadering van Vrijdag, waarbij er goede kans zou bestaan, dat de gehele Indonesische kwestie voor het nieuwe jaar in Parijs in behandeling genomen wordt. De Britse mening betreffende de moge lijkheid van een hervatting van het debat over Indonesië is lijnrecht in tegen stelling met deze Amerikaanse opvatting. De Engelsen verwachten, dat de Indo nesische kwestie in het begin van het volgend jaar in New York zal worden behandeld Naar de mening der Engel sen bestaat er slechts dan een mogelijk heid dat de zaak In Parijs wordt behan deld, indien een der delegaties in staat is de bewijzen, dat Indonesië op dit ogenblik een kwestie is, die geen uitstel gedoogt. De Britse delegatie is deze op vatting niet toegedaan. De vertegenwoordiger van de repu bliek bij de Veiligheidsraad, de heer Palar, heeft in naam van zijn regering tot de Veiligheidsraad het verzoek ge richt, de situatie in Indonesië in be handeling te nemen voordat hij uiteen gaat. De Veiligheidsraad was voor nemens, morgen uiteen te gaan. Hij be handelde gisteren het vraagstuk van de toelating van Israël, Ceylon en Hyderabad Het verzoek van de heer Palar is vervat in een gistermorgen door hem tot de Veiligheidsraad gericht schrij ven. waarin hü zegt, dat de republi keinse regering de situatie hoogst ernstig acht en om behandeling door de raad verzoekt, voordat hjj op reces gaat. Het hoofd van de Ned. delegatie, dr Van Royen, deed de Veiligheidsraad van morgen weten, dat de Ned. regering thans werkt aan het bekend maken van haar zienswijze met betrekking tot het speciale rapport van de C. v. G. D. Zij hoopt deze zienswijze zeer spoedig aan de Veilig heidsraad te kunnen voorleggen. In zijn zitting van gisterochtend heeft de Veiligheidsraad zijn laatste zitting vóór het reces bepaald op Vrijdagmor gen half elf. Dan zal opnieuw worden gesproken over de toelating van Israël als lid van de V. N. Het republikeins verzoek is niet be sproken en ook niet gisterenmiddag bij de aanvang van de zitting. Het aantal geregistreerde geheel werk lozen bedroeg op 30 November van dit jaar 32.700, tegen 28.800 op 30 October en 24-600 op 29 November 1947, aldus ontlenen wij aan een publicatie van het C. B. S. Het aantal geregistreerde D.U.W. arbeiders beliep op dezelfde data resp. 14.900, 5.900 en 13.700. 4:?: Tijdens een vergadering van de Bel- bische senaat, heeft de minister van landbouw, Orban, gewezen op de groti* moeilijkheden waarvoor de kwekers var. witlof zich gesteld zien. Volgens de heer Orban is het niet uitgesloten dat onge veer 10.000 ton witlof in Nederland af gezet zal kunnen worden. Met betrekking tot de Nederlands- Belgische samenwerking op landbouw gebied, merkte de minister op, dat deze moet worden voortgezet, vooral waar het betreft de wederzijdse aanpassing. Nederland heeft zijn goede wil getoond door de subsidies, die de regering aan de landbouw verleende, met ruim 200 millioen gulden te verminderen. Een Dakota van de Columbiaanse Lansa- maatschappij is in de buurt van Bogota neergestort. Alle 30 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig, dat op weg was van Bogota naar Barranquilla, is en kele kilometers van Facatativa aangetrof fen. Volgens een mededeling van de dienst voor legercontacten heeft midden No vember te Tendjo (40 K.M- ten Zuid-Wes- ten van Batavia, op republikeins gebied) een vergadering plaats gehad van com mandanten van republikeinse benden, die in federaal gebied opereren. Aan de aanwezige bendeleiders werd medege deeld, dat de opleiding van de guerilla- troepen der T. N. I., welke te Tendio had plaats gevonden, op 18 November .zou worden beëindigd, waarna deze troe pen zouden infiltreren naar het federale gebied. Een Ned. patrouille in het grensgebied in Bantam, vanwaar thans de infiltraties zijn begonnen, heeft kort geleden docu menten in beslag genomen. Een hiervaD was een bevelschrift aan twee officieren der T. N. L, commandanten van T. N. I.- guerillabataijons, om hun ondergeschik ten te infiltreren naar Leuwirandje en Tangerang „r.er uitvoering van hun plicht als guerillastrijdkrachten". Het vertrek was bepaald op 18 November. Deze documenten waren ondertekend door de commandant van het bataljon guerilla.van de Siliwangi-divisie. Verder meldt de D. L. C., dat in de week van 8 t.m. 15 December uit het grensgebied en de federale gebieden 330 incidenten zijn gemeld, waarvan 100 in de bestandsgebieden, welke incidenten werden veroorzaakt dooi het optreden van republikeinse benden, die voortdu rende pogen te infiltreren De terreur richtte zich in toenemende mate op de bevolking, waarbij 255 incidenten werden gemeld, waaronder roof en brandstich ting, en 67 moordaanslagen op Indonesi sche ambtenaren en burgers. (Tèlèfonisch van onze Londense correspondent.) De doop van prins Charles heeft gis terenmiddag om half vier plaats gehad in een van de staaisiezalen in Bucking ham Palace, daar de koninklijke kapel, waar zijn moeder gedoopt werd, nog niet gereed is voor gebruik na de zware schade in het najaar van 1940 door een Duits bombardement aangericht. Onge veer 50 personen woonden de plechtig heid bij, afgezien nog van de geestelijken en de jongens van het koor der konink lijke kapel. Het gezelschap bestond uit leden van de koninklijke familie, enige vrienden der familie ep leden van het personeel van Buckingham Palace. De koning van Noor wegen en Prins George van Griekenland, die beiden peten zijn, wérden vertegen woordigd. Het weer was veel beter dan het sinds enige dagen geweest was en een aan zienlijke menigte had zich in de namid dag voor het paleis verzameld. De in schrijving van de prins had gistermorgen plaats gehad, toen mr. Clare, ambtenaar van de burgerlijke stand in het district van Westminster, waarin het paleis gele gen is, zich met het registerboek, dat rijkelijk de sporen droeg van niet meer nieuw te zijn, aan Buckingham Palace vervoegde, waar de hertog van Edinburgh hem ontving in een van de studeerka mers. Daar deed de ))ertog „aangifte" en werd prins Charles ingeschreven: Charles, Philip, Arthur, Goii geboren op 14 November in Buckingham Palace. De prins werd ingeschreven vlak onder ean arbeiderskind dat de laatste aanwinst in dit district van Westminster geweest was. De hertog tekende het register met de vulpen van mr. Clare, die een spe ciale onuitwisbare inkt bevatte. Tegelijk met mr. Clare waren in het paleis aangekomen twee vrouwelijke ambtenaren van het departement van levensmiddelen, die aan de tjiesaurier van het koninklijk huishouden bet rantsoenboekje van de prins ter hand stelden. Toen alle leden van. de koninklijke fa milie, de gasten en het koor in de zaal bijeen waren, schreed de aartsbisschop van Canterbury, in vol kerkelijk ornaat, met assisterende geestelijken, naar het kleine verguld zilveren doopvont, dat voor het eerst gebruikt werd bij de doop van h eerst kind van koningin Victoria, een dochter, die korte tijd keizerin van Duitsland geweest is. Bijna onmiddellijk daarop werd de do peling binnengedragen. Het was prinses Margaret, die de baby aan de aartsbis schop overdroeg, terwijl zij de vier na men, welke het kind ontvangen zou. noemde. Gedurende de hele plechtigheid ge droeg het kind zich zeer stil, maar met nog meer belangstelling namen de aan wezigen waar, dat de koning zich blijk baar weer goed voelde en er aanmer kelijk beter uitzag dan vóór zijn ziek te bekend gemaakt werd. De plechtigheid was eenvoudig en of schoon zij niet in een kapel of kerk ktfn plaatsvinden, toch kerkelijk indrukwek kend. Demooie zaal was voor het doei speciaal ingericht en versierd met blau we bloesem, de traditionele kleur voo» een jongen. De grote kroonluchters wierpen over het toneel een zee van licht. Er wer den foto's van de plechtigheid gemaakt en gisteravond kregen de Engelsen voor het .eerst in de kranten een foto te zien van he prinsenkind. (Van onze speciale verslaggever) In het kamp te Amersfoort, waar tij dens de oorlog vele Nederlanders on noemelijk veel leed hadden te doorstaan, is sedert Februari van dit jaar de Mijnen school gevestigd, een instelling van de Kon. Ned Luchtmacht. Brokstukken van een stenen poort en een waslokaal, dat een aanfluiting van hygiëne is, herinneren aan die rampzalige tijd. Nu wappert hoog de Nederlandse vlag, maar vlak in de nabijheid voor enige sombere houten loodsen, hangt zij half stokdaar is de identificatie-dienst en er zijn enige doc n geborgen. Bij een bezoek, dat wij aan de Mijnen school brachten, hebben de commandant de res majoor D. Wildeboer en de hoofd instructeur, de res. Ie luitenant J. W. v. Houten ons een inzicht^ gegeven in taak en werkwijze van dit instituut, dat, zo als velen teri onrechte menen, zich niet bezig houdt met het opsporen van door Duitsers achtergelaten mijnen hier- voor zorgde de M. M. O D. (Munitie en Mijnenopsporingsdienst), die een erfe nis van ongeveer iy2 millioen mijnen reeds geruimd heeft doch onze militai ren zoveel mogelijk vertrouwd maakt met het leggen en ruimen van dit moord tuig. Een rondwandeling door het museum, dat liefst een ton springstof bevat en, waar wij ons angstvallig hielden aan de raad „Kijk met je ogen maar niet met je handen", gaf we] een zeer triest beeld van de geraffineerde vernielingsmiddelen, die wetenschap en techniek hebben we ten te vinden Mijner om vaartuigen of troepen de lucht in te blazen, schijnbaar een eenvoudige taartentrommel of een onschuldig houter kistje, maar binnen in dood en verderf zaaiende springstof met schroot of ronde kogeltjes. Er zijn mijnen van allerlei nationali teit, Franse, Belgische, Joegoslavische, Japanse, Britse, Amerikaanse en Russi sche. Wat de laatste betreft, alleen uit de tijd, toen het ijzeren gordijn nog niet neergelaten was.... Leren, wat wij niet moeten doen De cursisten van allerlei legeronderde len, die hier voor 9 dagen komen, moeten natuurlijk al deze verschillende mecha nismen leren kennen. Een cur s "an 9 dagen is zeer kort, doch als men rekent, dat de Engelsen, toen zij in Afrika, waar de Duitsers op grote schaal begonnen waren met het toepassen van mijnen, continu stoomcur sussen gaven van slechts 8 uur, is deze tijd voldoende om d. soldaten tenminste te leren, wat ze moeten doen, eigenlijk wat zij niet moeten doen. wanneer zij in een mijnenveld terecht komen Ook het leggen van mijnen leren zij. Eerst worden legbanden in het veld uitgerold, waarop de mijnen rechthoekig geplaatst worden en nauwkeurigheid is hier een voorname factor En om het geval toch vooral echt te doen schijnen was men zo vriendelijk enige '.lijnen, waaronder een z.g grendel mijn, een „beest" van een mijn tot ont ploffing te brengen, niet dan nadat ons hoofd met eeb helm gedekt was Het opsporen van de mijnen Kan op verschillende manieren gebeuren. Op de eerste plaats met de ogen. Inzinkingen op regelmatige afstanden van een ter- rem, waarbij dikwijls een weelderige plantengroei door oxydatie van het me. taal, duiden op de aanwezigheid van mijnen. Ook worden wei honden ge bruikt. die de springstoffen ruiken, waar. voor de mijnen niet te lang ingegraven en de weersomstandigheden gunstig moe ten zijn. Voorts is er de prikker, een ijzeren staaf met houten handvat, waar aan een stompe punt, waarmee veel ge werkt wordt. Alle metalen mijnen, die niet dieper dan 70 cM liggen kunnen met de detector achterhaald worden, een in genieus apparaat, een soort radio, met het uiterlijk van een stofzuiger De dra ger van dit apparaat heeft een koptele foon om. Er gaat telkens een fluittoon, wanneer de zoeker boven metaal zweeft. De Mijnenschool is voortgekomen uit een cursus, die enige Nederlandse offi cieren in de winter van 1944 aan de Royal Engineerschool te Knocke in België volg den. Vervolgens werd in Augustus 1945 met een eigen opleiding in Bergen op Zoom begonnen, doch uitbreiding werd spoedig noodzakelijk en bij de algehele reorganisatie van het leger in 1948 kreeg de Mijnenschool haar plaats in het vroe gere concentratie-kamp te Amersfoort. Volgens een uit communistische bron te Hongkong ontvangen bericht, zou Peking in handen der door communis ten geleide legers gevallen zijn. De regeringstroepen zouden de verdedi gingslinies rond de stad zonder meer verlaten hebben om bescherming te zoeken in de stad. De communisten konden dus ongehinderd naar de stad oprukken. Volgens officieuze berichten zou gistermiddag om 5.30 pl. tijd de stad zich zonder verzet aan de commu nisten hebben overgegeven. Peking is de laatste verbinding tussen Tientsin en het verdedigingssysteem in Noord-China. De onder generaal Foe Tso Yi, rege- rings-opperbevelhebber in Noord-China staande regeringslegers, zijn thans in r tt tweeën gesplitst en ingesloten Waarne-Een der slachtoffers overleden mers te Nanking verbazen zich erover, en in 1944 heeft hij getracht tot overeen stemming te komen met de communisten ten einde te verhinderen, dat het regime van Tsjang vaste voet in Joen Nan zou krijgen. De Amerikaanse onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken, Lovett, heeft gisteren te kennen gegeven, dat me vrouw Tsjang Kai Sjek er niet in ge slaagd is gedaan te krijgen, dat de Ver Staten krachtiger gaan steunen. In het -and van de rijzende zon heeft zich een zonnig tafereeltje afgespeeld, i waardoor echter de zon van de hoofd persoon is ondergegaan. Laten wij hier eerst het gedenkwaardig stukje historie doen volgen: De Japanse minister van financiën Sanrokoe Izóemiyana is afge- treden naar aanleiding van een klacht j van het vrouwelijk parlementslid Haroe Yamasjita, een juffrouw van middelbare leeftijd. Zij verwekte opschudding in het parlement door te verklaren, dat, terwijl het Huis de begroting besprak, minister Izóemiyana in de wandelgangen naar haar toe was gekomen en had verklaard: „Ik hou van je en de begroting kan me gestolen worden". De parlementsleden eisten daarop het ontslag van Izóemiyana, die tegenover de premier verklaarde ten tijde van het incident dronken te zijn geweest. Nu vragen wij u: wat een land? Neen, zulks zou hier niet gebeuren. Zou ook niet te pas komen. Dat een minister een „hartversterkertje" neemt voor de zware slag, nu, dat moet hij weten: tenslotte kan men zich voorstellen, dat b.v. een minister van financiën zich wat moed indrinkt, voor hij zijn begroting durft te verdedigen. Maar dronke.i! Foei! De accijns op ge distilleerd moet in Japan nodig om hoog. doch zo'n drinkebroer als minister Izóemiyana voelt daar natuurlijk niets voor. En dan ccn liefdesidylle in de wandel gangen van het Iluis O tempora, o mo res! Stelt u zich zf iets voor in ons def tig parlement. Zo'n gemengd gezelschap zou gewoon een haard van gemengde huwelijken worden. Aldus ziet men al weer, dat overal ge varen schuilen, zelfs daar, waar men ze niet zoeken zou. Het bestuur van de K.V.P-Kamer nub mag toch wel eens aandacht aan deze zaak besteden; im mers. principiis obsta! Ja, weersta in den beginne, had juf frouw Haroe Yamasjita in het land der Geisha's altijd gedacht en op middelbare leeftijd dacht „ij er blijkbaar nog zo over. Wii zouden wel eens een portret van haar willen zien om te beoordelen, of de minister jok met een nuchter hoofd die streek had uitgehaald. Anders rare parlementsleden daar in Tokio. Een minister zeide: „de begroting kan me gestolen worden" en hij moest gaan. In Nederland zegt zijn ambtge noot: ,Ik laat niets van mijn begroting afsnoepen, ander' ga ik heen." En de minister mag blijven. Stelt u zich even voor, dat minister Lieftinck in de Kamer verklaarde: „de begroting kan me gestolen worden". Wat zouden de K9ir leden dieven! Doch dat zouden de andere ministers niet nemen. Immers hun begrotingen moeten gehon. reerd worden door de mi nister van Financiën. In een kabinet is deze een noodzakelijke figuur aangezien niemand der collega's bereid blijkt om als hoofa van Jut te fungeren. ANALYST dat Peking en Tientsin zo snel van elkaar afgesneden werden zonder eigenlijke strijd. Generaal Foe had een sterke troepenmacht tot zijn beschikking. Vol gens onbevestigde berichten zou de gene raal eigenmachtig in onderhandeling ge treden zijn met de communisten Uit andere bron wordt echter gemeld, dat de generaal gevangen werd genomen, direct na de overgave van Peking. Het wankele regime van Tsjang Kai Tsjek ondervond gisteren een nieuwe tegenslag doordat gen. Loeng Joen, uit de bedreigde hoofdstad Nanking is ge vlucht en ontslag heeft genomen ais voorzitter van de militaire raad van ad. vies van de nationalistische regering. Gen. Loeng, bijgenaamd „de vliegende draak", is meer dan eens beschouwd als een van China's krachtigste generaals. In 1927 maakte hij zich meester van het gouverneurschap van de provincie Joen Nan na de mysterieuze dood van zijn voorganger gen. Lioe Hsiang. Hij is nooit zeer enthousiast geweest voor de anti communistische politiek van gen. Tsjang Naar aanleiding van de door vele leden bepleite functionele decentralisa tie der landsverdediging onder een coördinerend minister, deelt de minister van Marine a.i. in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het departement van Marine mee, dat de regering de eventuele benoeming van staatssecretarissen nog ernstig in beraad heeft. Betreurd wordt het door de minister, dat om redenen van geheimhouding om trent het regelmatig plaats hebbend overleg met de bondgenoten geen gede tailleerde gegevens kunnen worden ver strekt. Het is de minister ook nog niet mogelijk omtrent de huidige situatie van het vlootplan inlichtingen te geven. Met zijn ambtsvoorgangers is ook de minister van mening, dat aan inrich ting van een nieuwe vlootbasis in Ne derland niet kan worden gedacht en dat het noodzakelijk is gebruik te maken van de te Den Helder bestaande outillage De wederopbouwkosten van de vlootbasis Den Helder worden geraamd op bijna f 43 millioen. De sluizen voor de afvloeiing van het beroepspersoneel kunnen nog niet wor den opengezet in verband met de buiten- gewone omstandigheden in Indonesië. De minister betreurt het interview, dat de luitenant-admiraal Helfrich bij zijn heengaan aan een dagblad toestond. Uit sluitend het feit, dat deze vlagofficier de pensioengerechtigde leeftijd had overschreden en de noodzaak om tot een wijziging in de toporganisatie van de Marine te komen, waren aanleiding tot het ontslag. De persoonlijke mening van admiraal Helfrich omtrent de situatie in Indonesië heeft bij het verlenen van het ontslag geen enkele rol gespeeld De militair J. D Ligthart uit Haarzui- lens (Utr.), die jl Vrijdag bü de ontplof fing van een granaat op een soldaten- kamer in de Chassé-kazerne te Breda ernstig werd gewond is gisterenmiddag in het St. Ignatiusziekenhuis aldaar, overleden De weerverwachting ge'dig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met in de kuststreken nog enkele verspreide buien. In het binnenland overwe gend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst mor gen overdag dezelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 17 December: Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur; maan op 17.05 uur, onder 10.23 uur. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) In verband met het conflict der grens arbeiders heeft Spaak de gedelegeerden der verschillende syndicaten ontvangen en bun medegedeeld, dat het zijn bedoe ling is zich andermaal naar Parijs te begeven, om te trachten een gunstige oplossing van dit probleem te bekomen. Hij zou zich hierbij doen vergezellen van gedelegeerden der syndicaten van de grensarbeiders. Van haar kant doen de Franse auto riteiten opmerken, dat de ettelijke mil- lioenen Belgische francs, die zij elke maand moeten uitgeven om de Belgische arbeiders te betalen, het grootste deel absorberen der gelden, welke Frankrijk nodig heeft voor de aankoop van Bel gische producten; en zij menen hieraan te moeten toevoegen, dat de Belgische export in de eerste plaats hieronder te lijden heeft en dat dit mede een der Voor het tijdvak van 19 December t/m 1 Januari 1949 zijn de volgende bonnen aangewezen: BONNEN VOOR VLEES. 481, 483 Vlees: 100 gram vlees. 482 Vlees: 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN. 487 Algemeen: 180 gram spijsolie. 488 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 901. 491 Algemeen: 259 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 492 Algemeen: 300 gram kaas of 375 gram korstloze kaas. 1! 305, C 507: 500 gram boter ot marga rine of 400 gram vet. 250 BONKAARTEN KD, KE 901. 497 Algemeen: 125 gram boter of garine of 100 gram vet. 498 Algemeen: 200 gram kaas of gram korstloze kaas- TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 901. «1, 02 Tabak, 04 Diversen: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mil 901. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 812 kunnen worden vernietigd. oorzaken is van de werkloosheid in dat land. Van diezelfde feiten komt men weer terug met een dreiging tegen de Belgi sche arbeiders, die men nu door 50 000 Noord-Afrikaners zou willen vervangen. Doch de patroons uit Noord-Frankrijk en vooral die van de textielondernemin gen verzetten zich hier met alle klem tegen. Volgens een niet bevestigd bericht zouden de patroons van de metaalnijver heid te Longwy aan de Franse regering hebben voorgesteld zelf het loon en een. toeslag van 25 pet. in Belgische deviezen aan hun Belgische arbeiders uit te be talen met de Belgische deviezen, welke zij hier in reserve hebben. Woensdagochtend Is een aantal onbe kende passagiers met een speciaal vlieg tuig uit Moskou in ^Varschau aangeko men. Deze gebeurtenis en de verwachte aankomst op heden Donderdag van „twee hoge staatslieden uit Oost-Europa" gaven aanleiding tot geruchten over een grote internationale communistische bijeen komst in Warschau. Manoeilsky, de Oekrainse minister van buitenlandse zaken, en een lid van het centraal comité van de Russische com munistische partij, arriveerden Woens dag ook onverwacht in Warschau. Op het ogenblik bevinden zich vooraan staande communisten uit 22 landen in de Po:lse hoofdstad, die een fucie-con- gres van de Poolse communistische en socialistische partijen jij wonen. Bedoel de fusie is inmiddels tot stand gekomen onder de naam „verenigde arbeiders partij'. Waarnemers te Warschau vragen zich af, of niet een Oostelijke reactie kan worden verwacht op de nieuwe stap van de Westelijke landen in de richting van een Atlantisch pact. De Sovjet-unie was niet officieel ver tegenwoordigd. Er was geen Joegoslavi sche afgevaardigde aanwezig. President Beirut zona groeten naar het volk van de Sovjet-unie en „zijn geniale leider Joseph Stalin".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1