n Film die het Imprimatur kreeg D\E wereld fantasie De raadselachtige verdwijning ■byDe Strijd om de Atoombom V. door BRAM VERSCHOOR •ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 PAGINA 4 Vóór de filmcamera H. MISOFFER OP HET WITTE DOEK Engelse industrieel, die niet alleen textiel, maar ook films maakt William Bendix, die tijdens een scène van de film ,iRace Street" een collega knock-out sloeg. - 5 FILM EN RUPERE JEUGD Nationaal congres op 14 en 15 Januari in Rotterdam DE WOLKBREUK IN BRAZILIë t 1 Mr. Alan Turner is een Engels in dustrieel met een bijzondere gave voor artistieke productie, of het nu om tex tiel, operettes of films gaat. Jarenlang heeft hij kleurenfilms volgens het Ko- dachrome-procédé gemaakt om recla me te maken voor zijn textielproduc ten. Maar behalve voor de bloei van zijn bedrijf, heeft mr. Alan Turner ook grote belangstelling voor de sociale leringen, neergelegd in de pauselijke encyclieken. Het gevolg is daarvan geweest, dat hij gedurende een reeks van jaren pogingen in het werk heeft gesteld om de^ onder richtingen van i,Rerum JNovarumprac- tisch in zijn fabrieken toe te passen. Ten einde zijn ideeën beter te demonstreren, heeft hij onder de ütel „Family Affair" (Familiezaak) een film gemaakt, waarin hij liet zien, hoe zijn systeem werkte. Zijn poging werd met een dusdanig succes bekroond, dat de Belgische rege ring hem verzocht, haar een aantal co» pieën ter beschikking te stellen om in België te laten zien. wat in dit opzicht kon worden bereikt. Ook het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft 30 copieën gevraagd, welke naar de Verenigde Staten zijn ge zonden om in besloten kring te worden vertoond. Mr. Turner is de strengste criticus van zijn eigen films. Hij verklaart, dat hij er niet aan heeft gedacht, een film te maken,, welke tot in het buitenland zou worden vertoond. Zijn enige doel was de film te gebruiken als een middel om te tonen, hoe „Rerum Novarum" in een bepaalde fabriek werd toegepast. Aangemoedigd door het behaalde sue ces, is hij thans evenwel een belangrij ker werk begonnen. In een poging om de geestelijke achtergrond te laten zien van het sociale werk, dat hij tracht te ver wezenlijken m zijn fabrieken, heeft hij een film gemaakt, waarin hij aantoont, dat het H. Misoffer een vitale invloed heeft op het dagelijkse leven en het werk van alle soorten mensen. In „The Sacrifice We Offer" (Het Offer, dat wij opdragen) zoals deze film heet, poogt hij aan te tonen, dat het werk, hoe ver scheiden ook. op zodanige wijze ie ver, band kan worden gebracht met het Of fer van Calvarië, dat het de dagelijkse inspiratie .en steun wordt van de werker. In deze film ziet men de rook uit het wierookvat zich mengen met de rook uit de fabrieksschoorsteen. Men ziet koren velden tegen een achtergrond, gevormd door de H. Hostie tijdens de Mis. Men ziet de Kelk opgeheven boven de wijn gaarden. Er zijn beelden van vrouwen, die vloeren schrobben, die voor winkels ln de rü staan, die de fabriek binnen gaan; van mannen, die achter hun les senaars zitten, of die de vuren stoken. Er is zelfs een schilder voor zijn ezel en een balletdanseres, die bezig is met haar oefeningen. Maar alle beelden be wijzen, dat er geen bezigheid is, hoe ne derig of hoe verscheiden ook, welke niet op enigerlei wijze in verband kan wor den gebracht met de H. Mis als de bron van kracht en bijstand, die nodig is voor het doen van goed werk. Linden, uitgevoerd door diens Metropo- le-orkest, te horen, gevolgd door enkele delen uit de Arlésiënne Suite van Bizet. Daarbij werd onder het publiek een enquête gehouden. Een onbevooroordeelde vergelijking van de stereofonische met de tot nog toe gebruikelijke weergave zal altijd heel moeilijk blijven, omdat de acoustische eigenschappen van de zalen daarbij een belangrijke rol spelen. Het verschil met de tot nog toe gereproduceerde muziek in de vorm van radio-uitzendingen en gramofoonplaten is echter enorm. Het is nog niet mogelijk om films met stereofonische geluidsweergave te ver vaardigen. Daartoe moet men eerst een juiste oplossing trachten te vinden om een dubbel geluidsspoor aan te brengen op de circa drie millimeter brede ge luidsband. Mochten er echter t.z.t. zulke tüms worden geproduceerd, dan, aldus weet het officiële orgaan van de Neder- landsche Bioscoop Bond te melden, zijn de op het ogenblik in gebruik zijnde moderne projectie-apparaten daarvoor nu reeds geschikt. Uit Hollywood is gemeld, dat Buster Keaton, de bekende komiek uit de stom me films, een der voornaamste rollen zal gaan spelen in de film ,,Good Old Summertime", die wordt uitgebracht door Metro Goldwyn Mayer. Harold Lloyd, een tweede ster uit de tijd van de stomme film, doet eveneens weer van zich spreken. Het volgend jaar zal hij iedere stad in de Verenigde Staten bezoeken, evenwel niet als komiek, doch als vertegenwoordiger van een Ameri kaans geheim genootschap. Het scenario van deze film is geschre ven door pater H. McEvoy, S.J., die te vens als celebrant ln de film optreedt. De film vertoont alle handelingen van het H. Misofier van het ogenblik af, dat de priester zich met de heilige gewaden bekleedt, tot de laatste zegen toe. l)e bisschoppen van Nottingham en van Northampton zijn zo welwillend ge weest, hun medewerking te vertenen bij enkele in de film ingelaste scenes, die betrekking nebben op de consecratie van een kerk. Zodra de film geheel gereed Is, zal „The Sacrifice We Offer" door de Catho lic Film Society, de Katholieke Film Actie in Engeland, worden uitgebracht. Zij is opgenomen op Kodachrome-film van 16 mM, waarvan de Nederlandse ca meraman Henk van Alsem indertijd ge bruik heeft gemaakt voor Zijn film ,.Ave Maria" over het Maria-congres in Maastricht, en is vier actes lang. De commentaar zal worden gesproken door mr. Alan Turner zelf. De film heeft het „Imprimatur" van de bisschop van Nottingham ontvangen een eer, welke, zover bekend, nog geen film ooit tevoren is te beurt gevallen. Gedurende de maand November is een Nederlandse vinding op het gebied "van de electrische geluidsweergave, name lijk de stereofonie, voor het eerst in de practijk beproefd en wel in net Chicago Theater te Eindhoven. In de meeste bioscopen wordt bij het ten eehore brengen van muziek geduren de de pauzen gebruik gemaakt van gra mofoonplaten. De tot nu toe gereprodu ceerde muziek, hoe voortreffelijk van weergave ook. miste de natuurlijkheid van de direct ten gehore gebrachte mu ziek. Het ideaal van "de geluidstechnicus was daarom, bii de toehoorder geheel dezelfde indrukken op te wekken als deze zou krijgen in de concertzaal. Door de stereofonische geluidsweerga ve, waarover wij indertijd reeds het een en ander in ons blad hebben gepubli ceerd, wordt op bijzonder suggestieve wijze een ruimtelijke indruk bereikt vol gens een in Nederlandse laboratoria ont wikkeld systeem. De bioscooDbezoekers in Eindhoven kregen een speciaal voor de stereofonie gemaakte compositie van Dolf van der het ln het dagelijkse leven allemaal niet zo eenvoudig gaat. Tegen een uur of twee des nachts reed hij met de publiciteitsagent van de War ner Brothers in een taxi. Hun vehikel werd aangehouden door een politieman, die de papieren wel eens wilde zien in verband met de diefstal van een taxL Flynn en zijn gezel bemoeiden zich met het geval en werden door de ,,cop" mee genomen naar het bureau, na een kort handgemeen. Op het bureau in de 51e straat schopte Flynn, die in het gewone leven blijkbaar niet zo sportief is als in zijn rollen op het witte doek wel doen vermoeden, de Eolitieman plotseling tegen de schenen, i minder dan geen tijd zat hij in een cel met allerlei duistere elementen uit de onderwereld. Hij mocht er pas na een uur weer uit, toen er een borgtocht van 500 dollars voor hem was gestort. De rechter zal nog wel op dit vechtpartijtje terugkomen en we vermoeden dat Flynn er ditmaal geen honorarium voor zal krijgen. Na lang loven en bieden heeft Bing Crosby een engagement in Londen afge sloten, waarvoor hij 5.000 dollar (onge veer 12.500 gulden) per voorstelling zal ontvangen, In totaal zal hij acht voor stellingen geven. Dit is het hoogste ho norarium, dat ooit aan een artist in Lon den is betaald. Voor de serie voorstellingen, die waar schijnlijk niet vóór Kerstmis zullen plaats vinden, zal de grote Empress-zaal wor den gehuurd, die ongeveer 9.000 perso nen kan bevatten. De toegangsprijzen zijn nog niet bekend...... Tijdens een vechtpartij in de film Race Street" moest Wiiuam Benchx zijn collega Frank Faylen knock-out slaan. Nadat de scene de nodige en onnodige malen was herhaald, was Faylen zo moe geworden, dat hij vergat te bukken, toen Bendix met zijn voile gewicht een linkse1 hoekstoot op zijn kaak lanceerde. Faylen ging prompt voor de fatale tien tellen uit. Maar deze echte k.o was naar het oordeel van de regisseur op de film niet echt genoeg en toen de ongelukkige Fay len weer was bijgekomen, moest de hele scene nog eens worden overgemaakt.... Het pad der vrouwelijke filmsterren gaat al evenmin over rozen. Betty Grable Ligt op het ogenblik in bed. Ze heeft een rugspier verrekt, toen ze probeerde Cesar Romero, die meer dan 83 kilo weegt, op te lichten tijdens een scene voor de film „The Beautiful Blonde from Bashful Bend." De bekende filmacteur Errol Flynn, die op de film voor geen kleintje ver vaard is, heeft dezer dagen ontdekt, dat Met eerbiedige bewondering en onuit sprekelijke blijdschap heeft de D.R.W - redactie kennis genomen van de vol gende gedurfde verklaring, afgelegd door een psychiater: „Indien iemand rond loopt met een grief, zet deze zich vast in de menselijke geest". Denk aan de onophoudelijke observatie van de menselijke natuur, de jaren van moeizame, geduldige arbeid en studie, welke aan deze revolutionnaire ontdek king moeten zijn voorafgegaan. En dan te bedenken, dat de hele psy chologische wetenschap soms belachelijk wordt gemaakt door onverantwoordelijke journalisten'. 55 EEN DER MEEST AVONTUURLIJKE Duitse overmacht aanbonden en tot een zegevierend einde brachten. EPISODES UIT DE JONGSTE OORLOG VERFILMD. Als er ooit een historisch gebeuren heeft bewezen, dat de werkelijkheid fantastischer kan zijn dan een aan het vruchtbare brein van een schrij ver ontsproten filmscenario, dan is het de strijd, welke tijdens de jong ste wereldoorlog heeft gewoed om het bezit van het »zware water", een vloeistof, welke voor geleerden, die zich bezig houden met het probleem Een aanval met zweefvliegtuigen mislukt en heeft slechts tot gevolg, dat de Duitsers hun veiligheidsmaatregelen verdubbelen. Toch slaagt een groepje van elf mannen, na de vreselijkste ont beringen en de hachelijkste avonturen, er in tot de fabriek door te dringen en de installaties te vernielen, zonder dat ook maar één hunner wordt gedood of gevangen genomen. dat het transport zijn bestemming be reikt Naast de prachtige fotografie ia het juist het menselijke element, dat aan de film, welke overigens een waarheidsge trouwe reconstructie is geworden van een der meest avontuurlijke episodes uit de jongste oorlog, haar boeiend ka rakter geeft Mensen, wier worsteling met de woedende elementen, wier strijd tegen een overmachtige, goed georgani seerde vijand, tot een volledige zege praal leidt, waaraan men nauwelijks zou kunnen geloven, indien de waar heid ervan niet onomstotelijk vaststond. Een belangwekkend werkstuk, aan grijpend in zijn simpele realiteit, dat personen boven 14 jaar beslist niet mo gen missen. F. De schade wordt hersteld en de pro ductie zelfs hoger opgevoerd dan ooit tevoren. Dan volgt op radiografische aanwijzingen van een tweetal verzets- iieden, die zijn achtergebleven, 'n over- der atoomsplitsing, een onmisbaar ^eldigend bombardement, dat leidt tot 'de volledige verwoesting van de fa briek. De Duitsers geven de productie (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel de temperatuur nog altijd boven normaal is, is het deze week toch heel w«t minder zacht geworden. De veranderingen in.de luchtdruk verdeling zijn dan ook buitengewoon groot Was er in deze week nog enige depressie-activiteit te bespeuren, zodat er regenbuien voorkwamen en hier en daar ook hagel en soms enkele donderslagen, met de ont wikkeling van een gebied van hoge druk, dat zich vanochtend van Spanje over het Noordzeegebied tot ver in Rusland uitstrekte, is een eind aan alle depressieweer gekomen. Voorlopig zal het dientengevolge droog blijven. Deze ontwikkeling heeft tevens tot gevolg dat de wind ook naar richtingen tussen Noord en Oost is gedraaid, waardoor geleidelijk koudere lucht wordt aangevoerd. Toch betekent dit niet direct het begin van een vorstperiode, want in Duitsland vriest het nog nergens meer dan enkele graden. Dit week-end zal de winter zich dan ook niet binnen onze grenzen vertonen. Maar gezien de ontwikkeling van een enorme koudegebied boven Rusland, waarin temperaturen van meer dan 40 graden onder nul voorkomen, is het niet uitgesloten, dat de volgende week de vorst ook naar West Europa zal doordringen. Vooral niet, omdat de toevoer van lucht uit het Oosten voorlopig zal blijven bestaan. hulpmiddel is bij het nemen van hun proevenVan deze heroieke strijd, gevoerd in en om een eenzame vallei in Noorwegen, heeft een trans Noorse combinatie een film gemaakt, onder de titel „La Bataille de l eau lourde" (De strijd om de Atoombom). Jean Marin, de Franse radiocommen tator van de B.B.C, gedurende de oor logsjaren, die het scenario schreef, heeft ten aanzien van deze film verklaard, dat „La Bataille de l'eau lourde" voor de filmkunst is, wat de kroniek betekent voor de literatuur. Hiermede worden de plaats, welke deze rolprent in de film kunst toekomt en de maatstaf, welke men haar bij de beoordeling dient aan te leggen, zeer zuiver bepaald. De ma kers hebben de ware geschiedenis van deze strijd en de personen, die er aan deelnamen, in beeld willen brengen. De film begint met een reeks objec tieve, strikt zakelijke opnamen, door middel waarvan de toeschouwer bekend wordt gemaakt met de proloog tot dit authentieke oorlogsdrama. Het is 1939. Men ziet de atoomgeleer den Frédéric Joliot-Curie, Halban en Leo Kowarski in conferentie, welke er toe leidt, dat Frankrijk in het bezit komt van de gehele voorraad zwaar water uit de Vemorkfabriek in de Noor se Rjukan-vallei, de enige plaats ter wereld, waar deze vloeistof in zo grote hoeveelheden wordt geproduceerd. Dit deel van de film is een zuivere reportage van de feiten; gespeend van elk streven naar dramatische effecten. In 1940, wanneer de Duitsers Frank rijk overweldigen, wordt het zware wa ter in Engeland in veiligheid gebracht Gelijktijdig worden alle voorbereidin gen getroffen om de fabriek in de Rju kan-vallei, die in Duitse handen is ge vallen, onbruikbaar te maken. In dit deel van de film heeft de Noor Titus Vibé Müller, die onder de super visie van Jean Dréville „La Bataille de l'eau lourde" regisseerde, meer het menselijke element op de voorgrond geplaatst, waarbij hij de beschikking had over dezelfde mannen leden van de Noorse vrijcorpsen „Swallow" en „Gunnerside" die tijdens de oorlog de schijnbaar hopeloze strijd tegen de op, doch de gespaard gebleven voorraad zwaar water zal naar Duitsland worden vervoerd. En wederom zijn het drie Noorse verzetslieden, die begunstigd door het gehflc weten te verhinderen, Het Instituut Film en Jeugd, dat is opgericht tot bevordering van het onder zoek naar de invloed van de film op de jeugd, heeft een nationaal congres be legd, dat onder de titel „Ontspannings leven, film en rijpere jeugd" op 14 en 15 Januari a.s. in Rotterdam zal worden gehouden. Het instituut is uitgegaan van de ge dachte dat de film een groeiende plaats in het ontspanningsleven Inneemt. Het aantal aan de bioscoopcassa's in Neder land uitgegeven entreebiljetten is van 35 millioen in 1939 gestegen tot 89 rn.il- lioen in 1946. Aangezien het grootste deel van déze millioenen bestaat uit per sonen beneden de twintig jaar, werd de behoefte gevoeld aan bezinning op de hieruit voortvloeiende problemen en aan contact met hen, wie de morele gezond heid-van de jeugd ter harte gaat. Dor gezaghebbende personen uit het bioscoopbedrijf uit du kringen van kerk, overheid, maatschappelijk werk, gezins leven en jeugdbeweging zal worden ui' - eengezet waar de verantwoordelijkheden en moeilijkheden liggen van de maat schappelijke of geestelijke groepering, waarvan zij deel uitmaken. Van katholiek-kerkelijke zijde zal het woord worden gevoerd door pater A. v. Schalen OFM, terwijl mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindho ven, het standpunt van de overheid zal uiteenzetten. Tijdens het congres zal de heer D. van Staveren, oud-voorzitter van de Com missie voor de Centrale Filmkeuring, aan de hand van de vertoning van enkele films het onderwerp „Kinderfilms" in leiden. Het congres is voorbereid met instem ming en steun van een aantal grote in stellingen als de Ned. Bioscoopbond, de Nat. Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Ned. Jeugdgemeen schap en de departementen van sociale zaken en van O. K. en W. Het secretariaat, gevestigd Stadhou derslaan 146 in Den Haag (tel 552311) geeft alle gewenste inlichtingen. Drie markante beelden uit dc film „Le Bataille de l'eau lourde". Boven: De kostbare Installaties onder zware Duitse bewaking. Midden; Een handje vol mannen op weg naar het doel: de Vemork-fabriek. Onder: Ook de laatste droppel zwaar water, dat met een veerboot naar Duitsland wordt vervoerd, moet worden vernietigd. Er zijn volgens nadere berichten, hon derden doden en duizenden vermisten, al a gevolg van de wolkbreuk boven het Zui den van de staat Minas Geraes in Bra zilië. Te Leopoldina zijn 142 doden en honderden vermisten. Duizenden personen zijn dakloos. In de stad Santo Antomo Padua, m het Noorden van de staat Rio, die eveneens door de waterhoos is getroffen, telt men 10 doden. Ook daar zijn honderden ver misten. In deze stad zijn meer dan 50 huizen verwoest. 9OOOOOOOOOOOO©OOOOGOOOOOGOOOOGOOOOOOOOOOOGO0OOO0OOOGOOOG)OOOGOO©QOGOOOOO<SXDOOG0OOOO0OOOOOOOGG)OOÓO^OOOO®J^22P5 Ons Romanbijvoegsel KORTE INHOUD VAN HET VOOR AFGAANDE. De detective Arie Arends krijgt uit Arnhem van een zekere heer K. van Bemmelen een briefje, waarin hem dringend verzocht wordt om een onder houd. 's Avonds leest hij de krant, dat de heer van Bemmelen spoorloos verdwenen is. Samen met de schrijver van het verhaal begeeft Arends zich naar Arnhem. Hij verneemt daar van de huishoudster van van Bemmelen, dat laatsgenoemde ongehuwd was en zich in zekere welstand verheugen mocht, vooral omdat hij vaak erfenis sen kreeg. Tevens verneemt hij, dat een neef, Ferdinand van Bemmelen. de Zondag tevoor plotseling gestorven is. Arends en zijn vriend gaan een be zoek brengen aan de dokter van de oude heer van Bemmelen, in de hoop. van hem bizonderheden te vernemen. Maar de dokter komt zelfs niet thuis om te eten en blijkt op mysterieuze manier met zijn auto te zijn veronge lukt. De twee vrienden gaan hem in het ziekenhuis bezoekan. De dokter vertelt, dat hij door een onbekende was uitgenodigd om naar een bepaalde weg te komen. Daar gebeurde het ongeluk. De beide vrienden gaan naar de plaats des onheils. Na het wrak te hebben bekeken, begint Arends samen met zijn vriend de band van het rech tervoorwiel los te maken, waarin een revolverkogel gevonden wordt. Men heeft dus blijkbaar dr. Meertens alt de weg willen ruimen. De grote vraag is: waarom? Ook Waldhof, de boekhouder van het Effectenkantoor van Bemmelen, krijgt een bezoek van de detective. Hij ver telt, dat zijn overleden patroon wel eens zaken deed met de verdwenen oude heer van Bemmelen. Er was een apart dossier voor deze transacties, maar dit was spoorloos verdwenen. Het volgende bezoek geldt een broei van de vermiste, n.i. de heer Hans van Bemmelen in Den Haag, die niet vee' verheffends over nëef Ferdinand ver telt- De beide vrienden gaan weer naar Arnhem om mevrouw Groenewegen, de huishoudster van de vermiste, te gaan ondervragen. Daar op een her haaldelijk gebel niet wordt opengedaan, dringen de vrienden het huis binnen. Zij vinden het lijk van de huishoudster die vermoord werd. Bij onderzoek van het bureau van de vermiste, wordt een brief van Hans van Bemmelen gevonden, waarin deze zijn broer om geld vroeg. Tenslotte woidt een bezoek ge bracht aan de familie de Zwart m Deventer. Mevrouw de Zwart is een zuster van Hans en Karei van Bem melen. Vooral de heer de Zwart is met erg te spreken over neef Ferdinand, die hij altijd uttergt onbetrouwbaar geacht had. Bij een later gesprek met Hans van Bemmelen in Den Haag, brengt Arends de brief ter sprake, die deze aan zijn broer Karei geschreven had en die Arends in het bureau vond Is er niet, zei ik teneinde raad: nog een andere mogelijkheid? Ik zal de laatste zijn, om die uit te sluiten, antwoordde hij. Maar.... Er lag zeer sterke twijfel in dit gerekte maar. Namelijk deze: dat we hem later niet mogen kunnen herkennen? Het bleef weer even stil. Toen hernam A. A.: Je gooit roet in het eten, Bram. Maar met zekerheid weten we pas, wan neer de daders achter slot en grendel zitten. Toch wil lk daar thuis, als ik droge kleren aan heb, onder het genot van nog Thuisgekomen, vertelt de moeder een sigaartje vóór het naar bed gaan, eens van Arends, dat een vreemde bezoe- I rustig over nadenken, ker, na enige tijd op hem te hebben gewacht, was weggegaan maar later op de avond nog zou terugkeren. Arends vraagt zich af, wie die onbe kende wel kan zijn. De man, die zich Krefeld noemt, komt inderdaad terug en vertelt een vreemd verhaal: hij zou de verdwenen heer van Bemmelen hebben gtezien. De volgende dag gaan A.A., zijn ynend en Krefeld door donkere straat jes van Arnhem op zoek. Daar over valt Krefeld hen plotseling. Arends weet zich in de rivier te redden en de verteller raakt bewusteloos. Na dit avontuur laten ze zich per auto thuis brengen, waar ze een en ander bespreken en conclusies proberen te trekken. 14) Dan hebben we toch met hem ge praat en met hem gewandeld. Zo gezien, ja, dan kennen we hem De vraag is echter, of we hem ooit zou den hèrkennen- Hij zal zich aan ons niet vertoond hebben, zonder hiertegen voor zorgen te hebben getroffen. Niet dit is het kardinale van je zo belangrijke op merking, Bram.. Wat dan wel?, vroeg ik, omdat hij zweeg. Hij kwam zelf en liet dus het schie ten aan die ander over, omdat daar een gegrondereden voor geweest moet zijn Omdat hij ons die ander niet kón doen ontmoeten. Waarom mogen wij die ander niet ontmoeten? Zou het niet mogelijk zijn, dat we die niet mogen herkennen? Dus dat we die ander reeds kénnen? Je beschuldigt er mij van, een super roman te bedenken, zei ik. Wat jij nu ver Onderstelt, is minstens buitengewoon voor barig. Denk er eerst eens over na, Bram. Ik voor mij,'geloof, dat het begint te da gen. Dus je weet, wie het is? Niet ik ben voorbarig, antwoordde hij: Ik heb nog niet het flauwste vermoe den, wie die weggesmokkelde slechte schutter kan zijn. Ik weet echter iets an ders. Namelijk, dat het terrein, waarop wc hem moeten zoeken, begrensd wordt. En indien we erin zouden slagen, de slechte schutter te pakken te krijgen, dan grijpen we daarna ook wel spoedig de betere. Ik noemde halfluid de namen van alle personen, die in verband met de kwestie genoemd zouden kunnen wórden, van de familie van Bemmelen tot aan Waldhof, de boekhouder. Bij geen er van gaf A- A. enig teken, dat ik er meer aandacht aan moest besteden. HOOFDSTUK XIX. Uitgestelde executie. Woensdagnacht hadden we de autotocht van Arnhem naar Dordrecht gemaakt in de van benauwd vochtige geur doortrok ken wagen. Donderdag voelde Arie Arends zich verre van behaaglijk. Hij kuchte en van tijd tot tijd zag ik hem zich ineen- schurken, alsof hjj het kil had- Ik was er lang niet zeker van, dat hij het onvrij willige bad en vooral het daarna nog uren, lang in natte kleren blijven, zonder ern stige ongesteldheid te boven zou komen, doch zijn (jzersterke gestel hielp er hem weldra overheen. Maar eerlijk gezegd, Bram, voel ik er niets voor, om nu maar dadelijk weer in het wilde weg door het labyrinth te gaan dolen. Me dunkt, we hebben een partij schaak, een praatje en een sigaar tje wel verdiend. Wat zou er kunnen gebeuren, waar door je een paar dagen rust niet geoor loofd zouden zijn?, vroeg ik, zijn recht op rust daarmee erkennend. Wie weet, antwoordde hij:,Als ik me dat ga afvragen, is er op rust echter geen kijk meer Dus beste jongen, zet je, neem een sigaret, want jij róókt nou éenmaa" nooit beter, stel de schaakstukken op en wanneer jë iets zégt, draag zorg." dat het de zaak van Bemmelen niet raakt. Hij zelf zette zich tegenover de voor mij bestemde, plaats, stak een sigaartje op en keek, met duidelijk' plézier, de mooie blau we rookwolkjes na,die hij, genietend om; hoog. blies.. Ik stelde de schaakstukken op. We speelden. Wanneer, er een vraag of een opmerking over de zaak, die óns bei den zozeer bezig hield, in ine opkwam onderdrukte ik de neiging, er over te spreken. De Dónderdag ging op deze manier m volmaakte rust voorbij. We schaakten'nier dc gehele dag. A. A. die een mooie collec tie boeken over criminologie bezat, liet me zijn laatste aanwinsten zien- Tegen de avond wandelden we een uur tje langs de Merwéde. We dronken daar na genoeglijk met mevrouw Arends. Arie's moeder, thee en ik schepte er ver maak in, telkens weer op te merken, hoe voldaan ze er over was, eens 'n huiselijk kringetje rond zich te hebben. Hij is nóóit thuis zei ze, met een ondeugend glimlachje, alsof ze er hem vooral niet door wilde ontstemmen. Ik bedoel, als hij thuis is,is hij nog niet thuis. Als u mij begrijpt. Volkomen, mevrouw, antwoordde ik. Afwezig, meent u. Precies, afwezig. U moest maar vaker te logeren komen. Ik zei, dat ik dit aanbod van harte gaarne aanvaardde, doch zei er niet bij dat Arie er niet minder door afwezig zou zijn. Vrijdags probeerde ik mijn vriend we derom rust te doen houden. Ik stelde- al tegen koffietijd een wandelingetje voor, merkte tegen dat we thuis kwamen op, dat hij me nog een revanche-partij bij het schaken schuldig was, sprak over po,- litiek, waarvoor hij zich doorgaans tame lijk interesseerde. Het ging echter reeds lang niet meer zo van harte als de dag tevoren en toen hij 's avonds het avondblad gelezen had, wist ik door zijn houding, dat het met de rust uit was. Dit wil niet zeggen, dat ik directe actie van hem verwachtte, maar ik bemerkte, dat hij zich opnieuw meer en meer op de zaak van Bemmelen concen Wil het niet, Arie?. vroeg ik, zo l°S- toderdaad, er schort mij iets, als ik eens een verouderd woord mag ge- hruiken, dat beter dan elk ander imju toestand weergeeft, antwoordde hij- Wel, dan heeft de rust weer lang genoeg geduurd. En wat houdt je nu in «HSlf ÏS'Uoor® ao°4 tol. anHlt°ktok ot'„tfieus. dat ik hem ver bouwereerd aankeek. Lees de krant er maar eens op na, Ik wijdde me aan het Avondblad, dat hem uit het zo kort genoten evenwicht had gestoten. Gedurende het half uur, dat een nauwgezet lezen mij m beslag nam zei hij geen woord, doch rookte. Toen ik de krant' opvouwde- was het eerste, wat ik opmerkte, dat hij me nadenkenc. nankpfkr Tkvind er niets in, zei ik Dat is het juist. Jouw dood behoor de daarin te staan. Of liever, die had er gisteren al in moeten- staan. We kun nen er niets aan doen, dat het, zo gelopen is, maar jouw wederopstanding haalt een lelijke streep door de rekening van Kre feld. Wanneer jij aan de Nieuwe Kraan gevonden was, zou daar natuurlijk een schoon verslag over verschenen zijn en dat zou onze vriend hebben gelezen en dan zou hij hebben "moeten aannemen, dat ik een lelijke vai gemaakt had en vjat doorboorde borst, kalmpjes weg naar zee dreef. Nu dat verslag er met in staat in de krant, begrijpt hij natuurlijk, dat je ontkomen bent. Zie je wel. dat dit woord hier béter op zijn plaats is, dan toen jij bet fa verband "met, Krefeld gebruikte? Welnu,- indien jij ontkomen, ik daaren tegen omgekomen zou zijn. zou je hemel en aarde hebben bewogen, om mij te doen opdreggen. En je zoudt dit hebben gedaan met de nodige, ja, met veel over bodige ruchtbaarheid, waaruit zonneklaar gebleken zou zijn, dat onze vriend van mij niet meer te vrezen had. Jij lamen teerde niet; fnet andere woorden: er be hoeft niet gedregd te worden, want ik ben reeds terecht. En Krefeld weet, dat hij werd beetgenomen. lk had niettemin toch kunnen Jammeren? Ja, zeker uad je dat kunnen doen. Je had liet bovendien be- Het wordt de moordenaar wel mak horen te doen en ik vergeef het mezelf kèlijk gemaakt, merkte hij, als terloops niet. dat ik gisteren de dag zo y«klun-- J- Oer. geld heb. Nu is het te iaat. Je kunt wet uit je bezwijming ontwaakt zijn, om naar huis te keren en daar twee dagen mt te slapen, teneinde pas daarna ach en wee te roepen. Bram. Ik zou me van dat verzuim maar geen verwijt maken, troostte ik. g Doe ik ook niet, Bram, maar ik weet alleen dat ik nalatig ben geweest. Ver wijten leveren tijdverlies; beseffen dat je verwijten verdient, spoort aan tot nieuw e activiteit. Er is echter met geen mogelijk heid te bepalen in welke richting die ac tiviteit zich moet ontplooien. Misschien komt de goede man no& wel een keer in de nacht hierheen, ver onderstelde ik schertsend., Onmogelijk is dat geenszins, al lijkt het jou zo gek. Maar waarschijnlijk is het toch niet en er op wachten is pure onno zelheid. Wachten is irn de regel onaangenaam, erkende ik. En nodeloos vermoeiend. Toch niet altijd onvruchtbaar, meen- d'—k_Soms echter zeer schadelijk, be- Pail'dSoms kun je evenwel niet anders. Dat zegt men. Maar moet er niet altijd een uitweg zijn, die wacnten over bodig maakt? Met andere woorden: wacht men niet vaak op een verkeerde plaats? Dan deugde de afspraak niet. Een afspraak is het wederzijds, bij voorbaat, vaststellen van een bepaalde actie. De detective moet een alspraak kunnen maken, zonder dat de tweede partij er iets van weet, doch waaraan hij wel voldoet. Hij mo.et actie uitlokken, een bepaalde actie nog wel. Doch dan moet hij dus weten, welke actie hij uit- lokkken wil. Theoretiseren is zeer aanlokkelijk, vond ik: Het scherpt de geest- Bij een tegenstander, zoals we die thans hebben, doe je meer met scherpe wapens. Eén daarvan is onder anderen: zulk een bepaalde actie. Ook theoretiseren is evenmin als wach ten, niet altijd onvruchtbaar. Hij vatte mijn wenk goed op; hij the oretiseerde voor een ogenblik niet ver der. Ook de Vrijdagavond brachten wy door fa de huielijke kring, bij de zeer tevreden mevrouw Arends. Ik voorspelde mezelf voor de Zaterdag geen vermindering van de spanning, die A.A., wanneer hij vrijwel doorlopend over een vraagstuk nadenkt, in mij op wekt. Dat die spanning echter zou toe nemen, als de volgende dag inderdaad het geval was, had ik niet kunnen, ook niet durven vermoeden. Aan het ontbijt reikte A.A, mij het opengevouwen Ochtendblad, waarbij hij met gestrekte, vinger wees naar de laatste berichten; In de voornacht werd Dr, Meer tens te Velp,in zijn zitkamer doodge schoten.'De dader wist te ontkomen. Dr. Meertens had juist gisteren zijn praktijk hervat, nadat hij énige dagen, ten gevol ge van een auto-ongeluk, in- het zieken huis verpleegd werd. Nadere berichten volgen in ons Avondblad. Is het weer eens uit met de pret?. vToeg mevrouw, die op het gezicht van haar zoom kou lezen, dat zijn belangstel ling volkomen werd opgeëist. Ik ga straks even naar Velp, zei hij: Maar we zullen vanavond wel weer thuis zijn, denk ik. Ja, ja, dat ken ik, Arie, Enfin als je dan nu eerst maar eet. Arie Arends was zeer zeker te sterk materialist dan dat hij zijn ontbijt zou laten staam voor een zaak, waar hij niet ogenblikkelijk door werd weggeroepen. We tafelden dus fa volmaakte orde ver der, ofschoon hij, toen zijn moeder een kopje thee inschonk en haar aandacht daarbij bepaalde, even in een spoorboek je bladerde en een bepaalde rubriek na keek. op' Mevrouw 'Gr'oeiiewègen was moeder- ziel alieen in eer, gesloten hms toen ze werd overrompeld. En als ik het goed «zien heb werd Dr. Meertens, voor wat fbh huishouden betreft bijgestaan door een daghitje. Zoekt de getuigen. Zoiets aks een misleidend zoekprentje, waar een foutief onderschrift bovendien üe aandacht beduvelt. Ik ben het langzamerhand wel af gewend, te vragen, waarom hij liefheb berij heeft in al dat griezeligs, mijnheer Verschoor, zei zijh moeder: Maar ik vind het vréselijk! Als iedereen medelyöen heeft met iemand die vermoord oi o roofd werd; moet ik bovendien g onrust zitten, omdat Arie er altijd acn teindeStiem kwa mik terug op zijn op merking^ iBdertlaad 'eigenaardig, dat de moordenaar zo gemakkelijk spei heeft zei ik. -i Misschien heeft juist dat rijn plan niet alleen doen slagen, maai' zelfs doen ontstaan, opperde mijn vriend. Maar voegde hij er grimmig aan toe: geheel geslaagd is dat plan blijkbaar nog niet, anders had hij er deze moord niet aan toegevoegd. Doden alleen voor zijn genoegen doet hij stellig niet. Wij begaven ons rechtstreeks naar Velp en naar het huis van Dr. Meertens. Op ons aanbellen werd de deur geopend door een heer, wiens zelfverzekerde houding direct de politieman verried. Nu was A.A. in die tijd reeds voldoende bekend, om zich met vertrouwen op medewerking aan de politie voor te kunnen stellen en wanneer het zoals nu, beslist niet an ders kon, deed hij het ook. Natuurlijk ken ik u van naain. ant woordde de rechercheur: Dat brengt ech ter nijg volstrekt geen wijziging fa mijn opdracht: niemand toe te laten en ver dachte personen te doen arresteren. Ik zal u niet verdenken, maar u toelaten kan ik evenmin. U zult moeten wachten tot mijn chef komt of u anders tot hem moeten wenden. Ik ben stellig met van plan, het u Dat hij iet-s anders met zijn ook maar in het minst moeuyk e_ ma. bedoelde, werd me duidelijk in zijn zitkamer te studeren. Hij werd althans gevonden met een boek over keelziekten voor zich. Daarbij moet hij de gordijnen geopend en de lamp aan gehad hebben. Ook dit werd namelijk zo gevonden. Men kon hein dus van de straat af zien. En van de straat af heeft men geschoten. Dit werd niet alleen vastgesteld door de politiedokter. doch bleek overduidelijk uit een kogelgat in het vensterglas. U kunt het vanaf de straat zien, wanneer u straks binten bent De buren hebben misschien het schot gehoord, doch er niet veel aandacht aan gewijd, wel licht gedacht aan de knal- pot van een auto. De moord werd ont dekt door een agent op nachtronde, om tien minuten voor half twee., Zo laat zien we nooit licht schijnen uit een niet door gordijnen gesloten raam. Hij maakte alarm, nadat hij vergeeft had aangebeld. Behalve de dokter bleek er niemand in huis te zijn. Men kon de dokter van de straat zien zitten, dus zijn zitkamer is gelijk- vloers vroeg A. A. Gelijkvloers en gelijkvloers is twee. 'faigszïns boven het stfaatniveau. Alleen vanaf de overkant van de weg kan men ver genoeg de kamer in kijken. Dan dank ik u voor uw inlichtingen, zei A. A. En als ik u ooit een weder dienst kan bewijzen...... O, geen dank. geen dank mijnheer Arends, antwoordde de rechercheur te vreden, dat mijn vriend al zo vlug heen ging. Hij liet ons uit, alsof hij de portier en mijn vriend een voornaam bezoeker was. Nu even dat kogelgat bezichtigd, dan zijn we weer weg. Heb ik teveel te gen mama gezegd, toen ik voorspelde, dat het niet laat zou worden vandaag Hij glimlachte hierbij alsof hij het niet ernstig meende, doch omdat ik geen enkele aanleiding zag lang in Velp te blijven, schreef ik de glimlach toe aan verbetenheid over deze nieuwe moord. HOOFDSTUK XX Het volgende slachtoffer ken, zei A. A.; Uw collega's zullen al wel gezocht hebben naar wat waarschijnlijk toch niet te vinden is. Ik heb de réis hierheen een werkelijk niet voor ge noegen ondernomen tochtje alleen ge maakt om bijzonderheden te horen over de wijze waarop de dokter gedood werd. Ik meen te.mogen aannemen,-dat:de dok ter enige maatregelen getroffen heeft </n zijn veiligheid te verzekeren. Ik heb hem dit althans t enzeerste aanbevolen. Aanbevolen herhaalde de recher cheur verwonderd: U hebt hem dus on langs gesproken en u hebt iéts dergelijks voorzien Na dat auto-ongeval, j"a. Daar was lelijk opzet bij in het spel. Maar waarom zou ik üw chef opzoeken, als u mij even goed kan inlichten Jk zou niet graag beweren, dat ik dit even goed kan, antwoordde de man. Naar zijn toon te oordelen, kreeg riien echter een andere indruk: Wat. mij be kend is, wil ik u met a lie -plezier mede delen. Hij was één en ai voorkomendheid. Hij liet oiis, strikt genomen, weliswaar niet toe, doch ging' toch zover op zij, dat wij het portaal konden binnenstap, pen, waarna hij de deur bijna geheel dichtduwde. Zonder dit tot een bewuste opzet te hebbên uitgedacht, zou hij er bepaalds niets op tegen hebben, mijn vriend met eukele inlichtingen te doen vertrekken, waarna hij zelf als eerste tegenover zijn superieuren de idee van samenhang tussen de moord en het on geluk van een week geleden zou kun nen ontplooien. Er school iets in van on schuldige corruptie, die bij mijn vriend stellig -niet in de laatste plaats moest wórden gezocht. De dokter zat gisteravond laat, het moet tegen middernacht geweest zyrn glimlaèh toen wjj met mevrouw Arends koffie dronken. De oude dame droeg haar vol daanheid over onze spoedige terugkeer uit in het genoeglijke gebaar, waarmee ze ons. onze kopjes aanreikte. Ik heb u gezegd, dat het vandaag geen latertje zou worden, mama. herin nerde A. A: U ziel, dat ik er zelfs een vroegertje van gemaakt heb. Maar nu moet ik u dan ook op iets heel andefs voorbereiden. O lieve genade. En ik was al zo te vreden, dat dit zo fortuinlijk verliep, antwoordde ze: Wat voer je nu weer dan in je schild Dat ik misschien een paar nachten in het geheel niet thuis kom. zei hij. Tja Nu, daar is dan niets aan te doen. Wanneer jij het zegt, van te voreh, dan is er geen mogelijkheid, je te weer houden. Maar ga je weer.... eh, ze aar zelde en haar gezicht betrok: is er.... enis er gevaar bij Och, gevaar. Je kunt. van de tra» vallen ook. antwoordde hij ontwijkend. Wat staat er hu opeens op hét pro gramma informeerde ik. Den Haag. Onze toneelcriticus dus Ik har' een vaag vermoeden, dat hij bij deze g' schiedenis dieper geïnteresseerd is. Ondanks wat wij reeds hebben vp gesteld, ben je dus toch in staat verd' king tegen hem te koesteren vroeg A.. lichtelijk spottend: Je kent Haiv toch Hamlet? Wat heeft die er mee maken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4