Nieuws uit STAD en Werd het U.S.O. beïnvloed door de programmakeuze? DIJKSTAL'S O. L. Vrouw van het H. Hart te Sittard LAATSTE BERICHTEN Veiligheidsraad verdaagd Danskunst-avond (iliy-Wang Sportnieuws uit SCHIEDAM Electrificatie der spoorwegen in Limburg vordert goed Delftenaar als Nederlandse Piceard pagina 7 Personele belasting SCHOENMAGAZIJN 1873 - U Dec. -1948 Molotof wenste uitstel tot Woensdag E.V.C.-reactie op Indonesië Met ingang van Mei gereed Nederland gaat voort op zijn weg Fotograferen onder water CORRECT MAAR DROOG GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN Stemmen bij volmacht Herziening van de klassenindeling der Rotterdamse randgebieden Broersvest 135 - Telefoon 68492 De Veiligheidsraad heeft heda. «Wg« WeRropWmaken Ho^k'v^HollanX dat in In'd°e° Basiliek" in^de Grotwerk de 3e klasse blijft ingedeeld en het deel bewaart een tweede miraculeus beeld de toestand in Indonesië na de nieuwe vijandelijkheden tussen Nederlandse troepen en de repu bliek Indonesia in behandeling ge nomen. De raad kwam in spoedvergade ring bijeen op verzoek van Philip C. Jessup, de Amerikaanse ver tegenwoordiger. Dr. Jessup, die pas kortgeleden is hersteld van een longontsteking, is. tegen het voorschrift van zijn dokter in, uit Nice, waar hij rust hield, naar Parijs gevlogen. F-f was geen Sovjet-Russische afgevaardig de op de bijeenkomst aanwezig. De assistent - secretaris - gene raal deed voorlezing van een te legram van de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, waarin deze ver klaart, dat een termijn van drie dagen nodig is voor het beleggen van een vergadering van de raad, doch dat thans slechts een ter mijn van één dag in acht is geno men en dat vóór 26 December geen Sovjet-Russische afgevaar digde aanwezig kan zijn. Nadat Fernand van Langehove (België), de voorzitter, had mede gedeeld, dat ook de afgevaardigden van Columbia en de Oekraïne al- wezig waren, verklaarde Faris el Choury, de Syrische afgevaardigde, dat het vereiste quorum niet aan wezig was. Alle elf zetels moesten JEUGD-REGISTRATIE AANBIEDING glasraam K. C. G. Houdt U Dinsdagavond 28 December vrij prachtige in Musis Sacrum? humoristische Danseres CILLY-S YMPHONIE VTA ARPTNGEN "ndpr f,p tltei te hebben, aldus zeide hij. De bijeenkomst van de Veilig heidsraad, waarop de Indonesi sche kwestie behandeld zal wor den, is verdaagd tot Woensdag a.s. Eis: loonsverhogirtg Het bestuur van de E V.C. heeft een' verklaring het licht doen zien. waarin gezegd wordt dat ..met verontwaardiging en afschuw kennis genomen is van de militaire aanslag op de volkeren van EXCELSIOR—HPSV VND—URSUS 0 MARTINITFLAKKEE 2—0 VDL-DHS 2—0 SCHIEDAM—BTC 3—1 DAMCLUB SCHIEDAM UITWISSELING WENSEN KEGELAVOND VAN „ST. CHRISTOFFEL" DE POSTDUIF Sprekende cijfers Ignitrans te Sterksel en W eert Er wordt vlot gewerkt Dr. van Royen De Amerikaanse pers: bezorgd 0111 Azië JHR. DE RANITZ HAALT C. v. G. D. AF VER. R.K. GEZINSVOOGDEN „ST. RAYMUNDUS" Bij geen van de concerten, welke het U.S.O. in de laatste jaren te Schiedam verzorgde, hebben wij zo onvoldaan toe geluisterd als bij het Volksconcert van Zaierdag j.l- Het orkest kwam m geen van de vijl nummers boven een correcte weergave uit; inspiratie ontbrak, behalve misschien enigermate in de Twee elegische melo dieën van Ed. Grieg. Dat dit geen persoonlijke dispositie was van uw recensent, bleek overduide lijk op het podium. Vanaf het eerste tot het laatste nummer is er onder de uit voering rustig geconverseerd; ja zelfs week de glimlach van voor ons onver klaarbare, maar voor de musici blijkbaar zeer amusante pretjes, geen moment van het gelaat van een der cellisten. Moet dit toegeschreven worden aan de veel lossere breidel, waarmee Henk Spruijt het orkest mende, vergeleken bij de strakke teugel, die van Otterloo ge wend is te voeren Hij zelf scheen met de minst vermaakte van het geheel. Wat er dan van een concentratie terecht moet komen, die meer geeft dan een geroutineerd wegstrijken over, misschien al te vaak gespeelde passages, is voor ons ^De* '"programma-keuze had ditzekerin de hand gewerkt. Ook al behoor Haydn s svmphonie No. 86 In D. gr. t. met tot de stuk-gespeelde werken; de meester legt dêrnissen aan de executanten In de weg. 'j v»ci.vi -- - Hnvdn. maar viel het moeilijk om er een, onder de indruk van Mozart's sterven 7iinde Josef uit te halen. Het'U.S.O. bezit een te goed getraind ensemble, om bij gebrek aan aandacht nlotselina op een Schrammel-kwartet te eaan lii'ken. maar even ver verwijderd bleef de vertolking van dit toch zeer mooie werk van een herschepping, e compositie waardig. i Men staat soms verwonderd over de voorkeur van componisten voor een be- naalde van hun eigen composities. Is voor ons Beethoven's hartetrek naar zijn 8e Symphonie wel te verklaren, moeilijk is het om het Concert-Rondo in D. gr. t. K V 382 van Mozart met de oren van Mozart als zijn favoriet te aanhoren. Het is uiterst eenvoudig; meei dan variaties van piano en orkest op een thema schijnt het niet. Van een waarlijk samenspreken van piano met orkest is m het geheel «en sprake. Jan de Molenaar speelde, hpt met de stiptheid van de paedagoog i voor wie de geest van de componist in j loop der jaren verbleekte achter de schalen-tralies van vinger-oefeningen. dp oude faam van het U.S.O., het bikers-ensemble, kreeg de kans om iets te maken in de Twee elegische me lodieën van E. Grieg. Aarzelend greep Toen die kans. Jaoquin Turina heet met Tfhiniz, Granados en de Falla een ver- tegenwoordiger van de Jong-Spaanse crhool Wat V'IJ in zijn Rapsodica Sinfo- beluisterden was meer impressioms- Franse dan Spaanse school. Van de typische Spaanse volkslied- en dansmo- tieven, welke men bij Albeniz en Grana dos kan aanwijzen, drong sporadisch iets tot de zaal door; waarschijnlijk, omdat de pianist, Jan de Molenaar, geen moeite deed om het Sjnanse karakter rhyth- misch te beklemtonen. Met een wat stoffige Notenkrakers suite van Tsjaikofski sloot het program ma Wii horen Stokowsky en de zijnen zo vaak over Hilversum 1 en II deze noten Amerikaans perfect kraken, dat we moeten wennen aan uitvoeringen, die minder gepolitoerd en bovendien nog zonder geest zijn. Psychologisch zal het zowel voor uit voerenden en toehoorders aanbeveling verdienen het programma niet tè ge makkelijk te maken. Het heeft kwade gevolgen. Beter een prachtig uitgevoerd stuk, dat een weinig moeilijk verwerkt wordt, dan doperwten met gebakken aardappelen en biefstuk, voor welker bereiding de kók zich geen moeite meer behoeft te geven. LEQ N de Het Plaatselijk Secretariaat van KVP verzoekt ons opneming van het vol gende; I-n verband met de gemeenteraadsver kiezingën in 1949, wijzen wij onze katho lieke verkiezers erop, dat zij, die bij vol macht wensen te stemmen, een daartoi strekkend verzoek vóór 1 Januari J 949 bij het gemeentebestuur moeten indienen Dit verzoek moet schriftelijk worden ge daan en met redenen zijn omkleed. Hoewel de juiste datum van de ge meenteraadsverkiezingen nog niet is vast gesteld, kan toch worden aangenomen, dat deze in de maanden Mei of Juni 1949 gehouden zullen worden. Zij, die in die maanden dus niet m de i gelegenheid zullen zijn hun stem uit ie brengen door verblijf buitenslands of anderszins, bijvoorbeeld door vacantie. 'verzoeken wij dringend gebruik te ma ken van de gelegenheid om bij volmacht te stemmen. Ook de gemeenteraadsverkiezingen zijn belangrijk en ook hier mag geen stem nodeloos verloren gaan. Het Rotterdamse college van B. en W. Stelt de raad voor, over te gaan tot een algemene herziening van de classificatie- regeling Personele belasting. De algeme ne structuur van de gemeente, aldus re deneren B. en W.. heeft zich in de loop van de jaren dusdanig gewijzigd, dat een zo sterk gedifferentieerde klasse-indeling als de tegenwoordige Rotterdam is in niet minder dan zeven klaSsen verdeeld niet. meer verantwoord is te achten Bij het samenstellen van de ontwerp verordening zijn in hoofdzaak de advie zen van de inspecteurs der belastingen gevolgd. Op slerhts enkele onderdelen is daarvan in overt eg met hen afgeweken. De voorgestelde wijzigingen komen er in hoofdzaak op neer. dat; 1. het aantal I klassen wordt teruggebracht van 1 tot 4 2, het gedeelte van Oversehie. dat tot dusver was gerangschikt in de 3e Wasse, wordt overgebracht naar de 2e met d en verstande, dat de grens van dit een weinig is uitgelegd naar Noordooste lijke richting; 3. Srhiebroek wordt over gebracht van de 3e naar de 2e klasse; 4. de 2e klasspgrens van Hillegersberg is verleed in Zuidoostelijke richting, zodat ook Terbregge, tot nu toe geranasch kt in de 4e klasse, binnen deze grens wordt getrokken; 5. het gebiedsdeel Capelle a. d IJssel wordt overgebracht van de 5e naar de 3e klasse; 6 het gedeelte van TJs- selmonde. dat was gerangschikt de 4e klasse en een ten Oosten en ten Zuiden daarvan gelegen deel. dat was gerang schikt in de 5e klasse, worden overge bracht naar de 2e; 7. Pernis. dat was ge rangschikt in de 5e klasse alsmede het grootste deel van Hoogvliet, tot dusve. in de Re klasse, worden oyU?^racb naar de 3e: 8 het overige landeliike ge bied aan de Rechter Maasoever, dat was gerangschikt in de 7ek1asserKetheUen de 4e klasse (Oversrtne en Hillegersberg wordt gerangschikt in de 3e klasse: 9 het overige landelijke deel van de tan ker Maasoever, dat was gerangschikt de 5e klasse (gedeelten van ^setaonae en Rhoonl en in de 6e klasse (Poortugaa en een gedeelte van Hoogvliet) wordt overgebracht naar de 4e klasse. Uit het bovenstaande vlogt. dat alle in de laatste jaren aan de gemeente toege voegde gebiedsdelen een of meer klassen hoger worden geplaatst. Een uitzondering *- i. TT /sllnriH Hit 7Yl om Vrijdagavond alle medewerkers aan de Kerstpatokettenactie in de zaal Con cordia te ontvangen, teneinde verslag uit te brengen over hetgeen, door hen ge presteerd was. De heer F.J.W. Boogaard kon hier de prettige mededeling doen, hat de lijsten- collecte had opgebracht f 1600.22; aan etiketten verkocht was voor f 536U. waarbij toegevoegd is door Plaatse lijk comité een bedrag van f 539.78, to taal dus f 7500.waarvoor met minder dan 1500 Vlaardingse pakketten konden worden afgezonden. Een pracht prestatie dus!! KATHOLIEK THUISFRONT Dinsdagmorgen 21 Dec. zal de H. Mis te half acht worden opgedragen voor de jongens in Indië. KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING Woensdagavond houdt de R-K- Vrou wenbeweging in het R.K. Ver. Gebouw een bijeenkomst voor leden en introdu- cé's waar zal optreden de bekende voor drachtkunstenares Fanny de Groot. DAMMEN. Voor de 2e klasse comp won de Vlaard .Damclub 3 van Rozenburg l met 9—11; voor de le kl. comp- won V.D.C, I van Charlois 2 met 137. KAPCONCOURS. Bij het te Rotterdam gehouden kap- concours behaalde de heer B .J. Vrede- bregt- alhier, de 6e prijs. POSTDUIVENVER. „DE ADELAAR." De P. V. „De Adelaar" houdt een ten toonstelling voor jonge en late jonge doffers op Dinsdag 21 Dec. a.s. in de bovenzaal van Excelsior. i aJ T-v»/-]ac 1 n3 HP I iUG*r.n tn VnmAll nm de noodza- Wie kent niet in Limburg, die speci fieke Limburgse Mariasteden, die even talrijk zijn als haar aantal? Maastricht met zijn fameuze ..Sterre der Zee": Roermond met zijn O. L. Vr. in het Zand; Venlo met zijn O. L. Vr. van Genooi. En dan komen de grote en kleme dor pen en zelfs de gehuchten, met hun veldkapelletjes en gevelbeeldjes. In Limburg alleen zijn 36 parochie kerken. die aan Maria zijn toegewijd en met het oprichten van nieuwe pa rochies groeit nog dit getal met t jaar. Wij verzwegen* straks een Limburgse Mariastad bij de opsomming met opzei omdat deze stad apart genoemd mag worden, nu zij zo juist een feest nee t gevierd op Mariaans terrein. Die stad Sittard. Op 11 December werd hot feit herdacht, dat mgr. Paredre, bisschop van Roermond .vóór 75 jaren op plech tige wijze kroonde het genadebeeld var 0° L Vrouw van het H. Hart van Jesus Als één Limburgse stad „Mariastad genoemd mag worden, dan zeker Sit- dit genade- uit zou groeien tot iets zeer groots. Weldra werden nieuwe medailles uit gedeeld, een broederschap werd opge richt en een klein beeld ter verering uitgesteld. Later, in 1868, werd dit beeld je vervangen door een groter en het was op 11 December 1873, dat door de bekende Roermondse bisschop, Paredis. namens Z. H. de Paus, het genadebeeld plechtig gekroond werd. Het beeld zelf werd vervaardigd in het atelier van Cuypers te Roermond en voorlopig opgesteld in een der zalen van het klooster, totdat het later overgebracht en geplaatst (8 Mei 1869) op het nieuwe altaar der Ursulinen- kloosterkapel. Duizenden pelgrims vonden bij deze plechtigheid, nu 75 jaren geleden, geen plaats in de kapel, maar volgden van verre de plechtige kroning. Men be grijpt, dat de feestvreugde ten top steeg Bisschop mededeelde, dat er ae aiutuueia vv j -- plaatsen bijeen te komen om de noodza kelijke besluiten te nemen. van Hillegersberg, dat reeds In de 2e klasse was geplaatst en daarin blijft ge handhaafd. Sinds Woensdag-avond zijn ijverige sneurders op pad, om in de Frankeland- virocnie gegevens te verzamelen over de mannelijke "jeugd. W« hebben vorige week hierover* reeds meer Beschreven. Het is de bedoeling om aan de band van rieze gegevens te trachten een vorm van vriie-tijdsbesteding te brengen aan een grote groep jonge mensen, die hiervan niet afkerig zijn, maar zich niet kunnen voegen in de bestaande vorm van jeugdbeweging. Ook als nien hiervoor geen interesse heeft is het invullen van het formulier belangrijk, omdat men een. beter beeld kriigt van de behoeften en de bestaande interessen naar mate meer »jj.igenianneii hun bevindingen en gegevens verstrek ken. Wees niet bang. dat uw hulp tegen U zal worden gebniikt. Jeugdreglstratie klinkt niet mooi, maar het doel is boven alle twijfel idealistisch en practiseh. Helpt dus mee: vul het formulier direct nog i'11- Woensdagavond om 8 uur zal in de St Liduinakerk de plechtige onthulling plaats hebben van het raam, dat' door de Dames- en Herencongregatie aan het kerkbestuur wordt aangeboden. En komt U dan naar een U kunit daar het optreden zien vain de in haar beroemde Aan de vleugel TONY SCHIFFERSTEIN Technische leiding WILLY HELMIG. Entree LEDEN K.K. en K.C.G. NIET-LEDEN FI. 2.50 Fl. 1.50 Plaaitsbespreken Zondiaig 26 Dec. 12—1 Sacrum uur in Musis Kaarten verkrijgbaar TIJDENS HET PLAATSBESPREKEN EN DES AVONDS AAN DE ZAAL. Katholiek Cultureel Genoot schap - Schiedam KERSTTENTOONSTELLING Uitgaande van de Katholieke Vrouwen beweging is als voorbereiding op het ko mende Kerstfeest in het R.K. Ver. Ge bouw een Kersttentoonstelling gehouden. Zaterdagavond werd de tentoonstelling geopend door pastoor H. Theissen, die de kath Vrouwenbeweging aanspoorde op de ingeslagen weg voort te gaan en het bestuur veel succes toewenste. Al terstond mocht de expositie zich in. een druk bezoek verhengen. Er was een echte kerststemming, de katholieke Kerstsfeer met als middelpunt de stal van Bethlehem. Een aardig geheel vorm- d de groep tekeningen over het Kerst gebeuren vervaardigd door de leerlingen der Katholieke Scholen. Voor de Katholieke Vrouwenbeweging was een inzameling gehouden van geld en goe- deren en zo bood de tentoonstelling thans of*i keurige collectie textiel, fraai gebun deld in stapeltjes en bestemd vofcr de daarvoor in aanmerking komende gezin nen. De tentoonstelling toonde voorts hoe met eenvoudige middelen de Kersttafel sfeer kan brengen in het gezrn. Een af zonderlijke indeling vormde de groep lectuur, proza en poëzie van moderne i schrijvers over het grote gebeuren. I Ook Kath. Thuisfront had zijn plaats op deze tentoonstelling. 53 Jongens uit de parochie verblijven in Indonesië en van 1 de meesten hunner was een foto aanwe- zig Voor de bezoekers bestond de gele- genheid, bij de viering van het Kerstfeest iets extra's te doen voor de jongens vei van huis. Om de Kerststemming te verhogen was gezorgd voor de nodige muzikale opluistering. Achtereenvolgens kwamen Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zon dagavond resp. de jeugd, het Knapen koor van kap. Beek en de R.K. Gein. Zangver ,St. Cecilia" met een program ma van Kerstliederen. Met voldoening kan de Vrouwenbeweging op deze ten toonstelling terug zien. 1500 VLAARDINGSE KERST PAKKETTEN NAAR ÏNDONESIc Het was ongetwijfeld een goede ge dachte van het plaatselijk Niwincomite je onder de titel van: .„Behoudenis der Kranken". Weldra zal het drie eeuwen geleder zijn, dat dit beeldje uit Brugge naar Sittard kwam en dan is deze' devotie aan de beurt om beschreven te worden. Sittard heeft de eer een harer ker ken verheven te zien tot Basiliek en wel als' de eerste in het land. Op 12 lur.i 1883 nl. werd daar de pelgrimskerk van O L. Vrouw van het H. Hart van Jesus als zodanig verheven, terwijl tegelijker tijd de bestaande broederschap onder dezelfde titel verheven werd tot Aarts broederschap. Vanwaar die gunsten var, de H Stoel en de bijzondere genegen heid van Z. H. Paus Leo XIII voor dit heiligdom? Het gebeurde op 29 Juni 1866, dat een Luikse dame, J. DemarteaU—Locnmans. die twee dochtertjes in pensionaat ge stuurd had bij de „Dames Ursulines aan deze kinderen enig? medailles zond om hen te vrijwaren voor de heersende cholera in het Luikse. Het opschrift de zer hier onbekende médailles luidde: Notre Dame du Sacré Coeur, priez pour nous". Em ge Weken later slikte een der an dere pensionnaires een stopnaald in en. zoals dat begrijpelijk is, de Zusters ver keerden m de hoogste opgewondenheid en angst, toen' de ontboden geneesheer geen middel zag om het meisje te red. den van de pijn en verstikking. In de hoogste nood brachten de vriendinnetjes een medaille, om deze onder de aan roeping van „O. L. Vrouw van het H Hart, bid voor ons", de lijderes om de hals te hangen. En zie na enige schiet gebeden, moest het meisje hoesten en zonder enige moeite kwam de naald .door de mond te voorschijn Op de scherpe punt van een naald werd hier als het ware een nieuwe Ma ria-verering opgebouwd die wonderlijk toen de - - plannen bestonden om eeh grotere kerk te bouwen ter ere van O. L. Vrouw van bezet zjjn om het vereiste quorum het. H. Hart van Jèsus. onder de titel van „Hoop der Hopelozen". Tien jaren later, op 5 Juni 1879 kwam deze kerk gereed, en het gekroonde beeld werd eindelijk in triompb over. gebracht naar dit heiligdom, waar het geplaatst werd boven ln het hoofdaltaar In 1883 volgde een nieuwe gunst: de kerk werd verheven tot eerste „Basilica minor'' in Nederland Maar ook de nieu we Basiliek kon de stroom der talrijke pelgrims niet bevatten en een redelijke vergroting was niet mogelijk Gelukkig kon men toen aankopen een korenmo len. gelegen tegenover de Basiliek, en toen deze was afgebroken, konden de Zusters Ur-sulinen onder de energieke leiding van de onvergetelijke Mère An toine. een soort Voorportaal bouwen met Kruisweg, het z.g. Mariapark. De in Sittard ontstane devotie is reeds bijna een eeuw een zegen g-weest voor stad en land en ontelbaar zijn de zege ningen. die hier uit deze bedevaart plaats weggedragen zijn. GERLACH VAN STRAEBEECK. Indonesië." De E.V.C meent, dat het beste middel om de ..oorlogsdrijvers" een halt toe te roepen is. dat dearbeidende bevolking ter verhoging van* haar levenspeil, met alle ten dienste staande middelen loons- goed voldeed, het einde van deze span nende wedstrijd. Het is Excelsior niet mogen gelukken volledig revanche te nemeI1 v00r ue nederlaag in Den Haag. Deze wedstriju, welke wij er een van gemiste willen noemen, is in een gelijk spel 2—-z geëindigd. De strijd is nog geen vijf mi nuten oud als de linksbuiten van Excel sior op een pass van de rechtshalf toe loopt. naar binnen plaatst, en de bal door'de linksbinnen ineens met een for midabele kogel in 't doel wordt ge plaatst: 10 Geenszins verrast gaat HPSV tot de aanval over doch voorlopig ontbreekt het hun aan een schutter. Als Excelsior weaerom ten aanval trekt, blijkt de ach terhoede van HPSV nog onder de indruk te zijn en komen de Excelsiorancn ge vaarlijk dicht voor de Haagse veste zon der echter te kunnen doelpunten en de verwarring uit te buiten. In deze periode had Excelsior de over winning veilig kunnen stellen, doch men begreep elkaar niet Langzaamaan komt HPSV opzetten en na een goed half uur spelen, komt de geiijkmaker 9-1- met een buitenspel- luchtje- 1—1. K°rt daarop is het rusten. Na de rust hebben de Hagenaars de wind in de rug en de aanvallen volgen elkaar in steeds yluëger tempo op. De Haagse achterhoede dringt ook gevaar lijk op en dit wordt hen op een gegeven moment noodlottig. Een verre pass naar de rechtsbuiten van Excelsior, die even opbrengt en dan afgemeten voorzet waar linksbuiten en midvoor gereed staan en gezamenlijk inschieten. egen dit met dubbele kracht mSez0dd.1"|? o—1 Haagse doelman met bestand. 2-1 Excelsior wordt dan geheel ingesloten en de halflinie blijft maar in t^peu.erige wegwerken volharden, waardoor d b steeds opnieuw door een HPbv er wc rat onderschept en naar voren geplaatst. Het is VND niet gelukt de puntenadh- terstawd im te lopen, integendeel heeft het de beide punten aan Ursus moeten laten zodat het niu een achterstand beeft van aciht punten. VND mag van geluk spreken dat het bij 10 gebleven is. De ze overwinning geeft beslist niet het dui delijke overwicht vam Ursus weer. Ursus startte met de wind in de rug en is prac tiseh niet van het doel van VND afge- geweest Dat het slechts bij dit ene doel punt gebleven is, dankt VND voor een deel aan ge-luik en voor een deel aan de onproductiviteit van de voorhoede van Het enige doelpunt van Ursus werd on geveer 8 minuten voor de rust door de linksbinnen gescoord. Ursus maakte nog een twede doelp^unt. doch dit werd door de scheidsrechter ge annuleerd, omdat de speeltijd reeas vei- streken was. p een zwaar bespeelbaar terrein ge lukte het Martinit wederom op beide punten beslag te leggen Voor de rust golft het spel snel heen en weer, om beurten zien wij beide voor hoeden ten aanval trekken, maar de ver dedigers blijven voorlopig heer en mees ter Eenmaal weet de Martinit-aanval de roos te treffen, dit doelpunt wordt echter terecht afgekeurd wegens buitenspel. Beide doelen komen nog enige keren tn gevaar, door slecht schieten gaan deze kansen echter verloren. Ruststand 0—0. Na de rust zet Martinit direct een of fensief in. Regelmatig tomen de rood- baadjes nu voor het Flakkee-dioel. Na 10 min. opent Hogenboom de score, wanneer deze speler snel doorbreekt en de doel- verdediger geen kans geeft. Kort hierna wordt de stand op 20 gebracht, als J. s.eeus ----- rtonlaalct worm uc swim -f - o onderschept en naar voren geplaag VeMt de verdedigers omspeelt op het Bovendien trekt.de Excelsiorverdediging .u,ste moment de bal voor het doel veel op het doel terug, waardoor plaats! en gtruyk geen fout maakt. zich te veei op nci u™. men e.kaar in de weg loopt en de doe^ man he uitzicht belemmert. Als weer een bal niet voldoende is weggewerkt, trekt geheel HPSV ten aanval en bu een irappartij waarbij de een tegen de ander aanschiet verdwijnt tenslotte de bal in het net 22. De druk op de Excelsiordefensie neemt toe en indien de doelman niet in zon goede vorm was gewer, t. had HPfaV deze wedstrijd gewonnen. Met HPSV in de aanval fluit de scheidsrechter, die De wedstrijd VDL-DHS is voor DHS op een 2—0 nederlaag uitgelopen. On danks enkele veranderingen m het elftal was DHS in deze wedstrijd niet de min dere. Het zit dit seizoen niet mee. Het schijnt, dat de Schiedam-spelers er genoeg van hebben om de rode lamp te dragen op de onderste plaats. De resul taten van een goede clubgeest beginnen nu zichtbaar te worden. Na de overwin ning op Terlaak en de zeer goede wed strijd tegen de koploi er Rijswijk, werd het Haagse BTC gisteren met een neder laag naar huis gestuurd en stegen de Zwart-Witten weer een plaatsje op de -rmiffliist Twee fraaie doelpunten van Kins en' één van Verhagen veltrokken hpt vonnis over de bezoekers, terwijl de invaller-doelman van Schiedam slechts éénmaal gepasseerd werd. Voor de hele vereniging was het trouwens een succes volle dag, daar alle elftallen wonnen, waardoor hot twoede noj£ onigeslatgen san de kop prijkt. Een goed besluit van het jaar 1948, daar voor 2e Kerstdag geen competitiewedstrijden zijn vastgesteld. Voor de competitie van de le klas van de ed. Dambond district R'dam, speelde Schiedam I tegen Constant II. De uitslag was 12—8 in het voordeel van Schiedam. De gedetailleerde uitslagen waren: Schiedam 1 Constant II 128. j. C. Onimk V. F. Tromer 2—0;M. v. Noordennen M. de Boer 20; W. v. d Pol—L. JJutte 0—2; J. Levering—A. H Olsen 1—1; G. J. Hoek—J. W. Geer- o—2; W. Verhaal—H. Visser 1—1; M °den Houting—B. v. Holst 2—0; J. de WildeL Pors 11; A. StruikJ. C. Schenk 1—1: J- v- Tilburg B. 't Voorde 2—0. Door bemiddeling van het Schiedamse ENSO-Comité zendt he Wandsworth ANSA-Comité namens alle betrokkenen fn die stad aan alle vrienden, gastvrou- uit te reiken. Alle prijswinnaars bekend te maken is niet mogelijk. De strijd ./as open en gelijkwaardig, bij een deelneming van 260 duiven. Ook werd de liefdadigheid niet vergeten. Een be drag onder couvert werd aan de Blinden zorg afgedragen namens de SCV de Post duif. laatst en Strüyk geen fout maara. m cue sum overi.ge Flakkee blijft echter met bij de fikken wen erJ^heren rnaa neer zitten en komt nu enige^ keren ge vaarlijk dicht voor de Martinit-veste,_ de schoten missen echter de goede richting, of in laatste instantie voorkomt keeper v. d. Heuvel erger. Het laatste kwartier is vrijwel geheel voor Martinit, tot tweemaal brengt de paal redding. Voorts zien wij nog een zeker doelpunt op de doellijn smoren im de modder. De stand ondergaat echter geen verandering meer. A HAPPY NEW YEAR. De ledententoonstelling en hokkenshow Men schrijft ons: Tijdens de openings-vergadering van di seizoen legde het bestuur aan de le den de vraag voor of de amusements avond diit jaar weer als gewoon in de vorm van een kegelwedstrijd gegeven moest worden of dat de leden iets anders wilden. Het antwoord luidde unaniem: kegelen. Dus stortte de Schiedamse afdeling van de handelsreizigers-vereniging „St. Chris- toffel" zich Vrijdagavond in het avontuur van de kegel-improvisatie Het was in derdaad voor amusement juist gekozen Een spel vol verrassingen. De kegeljon gens aan het eind van de baan moeten wel met grotere spanning dan bij wed strijden van ras-kegelaars dit toeval-spel hebben toegekeken. Dan weer smeet een heer een bal met zoveel kracht, dat de jongens het in paniek hogerop moesten zoeken ende kegels ble ven staan. Dan weer kroop 'n zacht rollertje van een dame over de baan (zou hij er wel ko men?) Hij kwam er en..richtte een ra vage aan onder het complotje van negen. Wat een verrassingen! Een bal rolt ang stig op het randje van de baan: Die loopt er vast af,.maar nee, hij blijft er op en doet z'n werk onder de negen. Een ande re keer loopt de bal prachtig kaarsrecht over het midden van de baan: dat wordt wat!....maar nee: een meter voor het eind zwenkt hij met een elegant boogje om de koning en z'n satelieten heen. Dit is het beeld van menig verkoopge sprek, zal een reiziger misschien te bin nen geschoten zijn. Bij menig gesprek wil het maar niet vlotten; voortdurend denkt de reiziger: dat loopt mis. Maar aan het eind zegt de klant plotseling bars: Zeg, ik moet aan m'n werk. schrijf maar op., een flinke opdracht).bonjour. Een andere keer denk je; alles^ gaal best je neemt je boekje alvast uit je tas ....maar ineens neemt, de klant joviaal afscheid Nóu zeg. je komt nog wel eens hè? Tot genoegen hoor Maarde echte reiziger iaat het niet aan het toeval over Hij wordt lid van „Sint Christoffel", leest i nz'n orgaan cle verkoop-tips enz. en krijgt zo meer oe- (Van onze Limburgse redacteur). „Buitenlanders menen wel eens, dat we niets anders te doen hebben, dan palen langs de rails te zetten, draden te span nen en onderstations voor de gelijkrich- ters te bouwen, maar zo eenvoudig is de electrificatie der spoorwegen heus niet", verklaarde ons een der N.S.-ingenieurs, die ons op een conferentie, welke voor De Maasbode was beiegd. een overzicht gaf van de uitvoerige werkzaamheden, waarmede men op het ogenblik in Lim burg bezig is. „Daar komt heei wat meer bij kijken. Wist i dat we daarvoor hele emplacemen ten moeten veranderen? De bogen, waar in de lijnenvroeger gelegd zijn, moeten vergroot worden, omdat de snelheid bij eleetrische tractie hoger kan zijn dan die welke de stoomlocomotieven bereiken; doen we dat niet, dan bestaat er gevaar, dat een eleetrische trein die met een»flin- ke vaart in een te scherpe bocht komt binnenrijden, uit de rails vliegt Bij het verleggen van het spoor, hebben we er bovendien rekening mee te houden, dat tevens de zijwaartse druk, door middel punt vliedehde kracht, welke op de rails wordt uitgeoefend, door de grotere snel heid gewijzigd wordt. Er komt enige wis kundige berekening aan te pas om de juiste stand te bepalen, waarin de rails gelegd moeten worden." We informeerden of de huidige toe stand van de spoorlijnen toelaat, dat er met grote snelheden overheen gereden wordt? Op dit vraagstuk gingen de heren wat dieper in en vertelden ons. dat het de bedoeling is het ballastbed van de hoofdspoorwegen van het gehele nel op de duur met steenslag te verzwaren In het najaar van 1945 is men daarmede op het baanvak UtrechtAmsterdam voor het eerst begonnen en verder is men er ook tussen Rotterdam en Lage Zwaluwe mee bezig. daarvoor bestemde getijkrichters zijn Oor spronkelijk afkomstig uit de tijdens de NS-staking door de Duitsers leeg gehaalde onderstations; zij zijn defect uit Duitsland teruggekomen en worden nu in de N.S.-werkplaats te Leidschendam— Voorburg opgeknapt. Bij deze gelijkrich- ters zijn de anoden alle tezamen in èen vat ondergebracht. In egenstelling met vroeger staan thans de grote gelijkrich- terstransformatoren bulten de gebouwen Hierdoor kon één derde op de ruimte bespaard worden Tussen twee ondersta tions kan men langs de baanvakken steeds één of twee kleine huisjes zien. waarin zich snelschakelaars bevinden. Deze huis jes worden schakelstations genoemd Het zetten der bouwwerken, atsmede de montage van de bovenleiding, de onder stations en schakelstations, geschiedde ge heel door Nederlandse firma's. d^etoamë en kwaamheid"en.verbeterd, octe door de kwaliteit aanSaat. Het was een aardig- tergen van z'n organisatie zn sociale po geste van de tentoonslellings-commissé dtie! En <j .n voor amusement. Improvi om aan elke deelnemer een lux artikeltje satre kegelen! Met de electrificatie is men in Limburg al een heel eind op streek. Van Eindho ven af zijn alle palen reeds gezet. Het waren er bij elkaar ongeveer 4500! Door toepassing van dompeltrillers kon onge veer een zesde van de hoeveelheid ce ment, die nodig was voor de fundering, bespaard worden. In Brabant zal het straks nog voordeliger gebeuren, want daar zullen de kleine funderingsbiokken centraal vervaardigd worden, terwijl ze in Limburg op de plaats zelf gestort zijn. Behalve op de emplacementen van Maas tricht, Heerlen, Valkenburg en Nuth zijn overal de dwarsbalken gemonteerd De draden zijn reeds over een afstand van 265 krn enkel spoor d.w.z. voor 70% getrokken en over een lengte van 155 km (40%) is de bovenleiding zelfs geheel ge monteerd. Voor rijdraden, draagkabels en versterkingsleidingen, die over 370 km enkeispoor gespannen moeten worden is ongeveer 1800 ton koper nodig. Wij no teerden nog enkele andere sprekende cij fers; in Differdinger palen en balken werd '2800 ton staal verwerkt, terwijl voor het geconstrueerde ijzerwerk ca. 1500 ton no dig was. ln de 7 onderstations, die te Sterksel. Weert, Roermond, Echt, Sittard, Heerlen en Maastricht werden gebouwd, wordt draaistroom getransformeerd. Sterksel en Weert krijgen ieder een mo derne Amerikaanse gelljkrichter van het type ignitron. De voornaamste construc tie-bijzonderheid bij dit type gelijkrichter is, dat de zes anoden ieder in een afzon derlijk vat zijn ondergebracht. In 'eder der vijf overige onderstations worden twee gelijkrichters geplaatst. De Het personeel van de bovenleiding is te Roermond in twee woonschepen gehuis vest en binnenkort wordt er in Maastricht nog een derde schip betrokken. De Dienst van Weg en Werken werd gedeeltelijk in daartoe ingerichte spoorwagens onderge bracht, aldus werd het huisvestings- vraagstuk zo goed mogelijk opgelost! Het personeel werkt vlot. In alle voor komende gevallen hebben ook diverse of ficiële instanties steeds een uiterste aan souplesse betoond. Soms dreigden er wel eens onoverkomenlijke moeilijkheden te ontstaan, maar deze konden altijd net op het nippertje worden opgelost. Aan de be- reit.willige medewerking van Limburgse firmanten valt het mede te danken, dat de electrificatie zo goed opschiet. Onvoorziene stagnatie in de aflevering van materialen en een zeer langdurige periode van strenge vorst kunnen natuur lijk enige vertraging veroorzaken, maar als deze tegenvallers uitblijven, staat het practiseh vast. dat begin Mei van het vol gend jaar de electrificatie in Limburg ge heel voltooid zal zijn. Op de persconferentie, welke dr. Van Royen gisteren te Parijs voor de Franse en buitenlandse pers hield, zou de leider van de Ned. delegatie bij de V.N. vol gens „United Press" hebben laten door schemeren. dat de Nederlanders een eventuele order om het vuren te staken niet in acht zouden nemen. De Indone siërs hadden op hun eveneens te Parijs gehouden persbijeenkomst gezegd, dat een van hu neerste vragen zou zijn deze order uit te vaardigen. Dr. van Royen zet, aldus nog steeds U.P., dat Nederland zijn weg zal vervol gen en hij voegde er aan toe. dat ieder een in Nederland, behalve de communis ten, achter het besluit van de regering staat. De „New-York Herald Tribune" zegt in een artikel over Indonesië, dat de terugkeer van de oorlogstoestand in dit gebied een grote tragedie is en een. die andere tragedies met zich kan brengen. Het blad zegt, dat de Nederlanders heb ben toegeslagen in de wetenschap, dat de vorige „politiële actie" spoedige resul taten had opgeleverd, voordat de Uno haar „cease-fire" uitvaardigde. Het blad vervolgt: „Het is gemakkelijk hen te ver oordelen, maar moeilijk om enig prac tiseh alternatief voor de actie in de plaats te stellen. De buitenwereld die via de Verenigde Naties machteloos is geweest iets anders te doen dan aandringen op onderhandelingen en meer onderhande lingen, kan nu slechts toezien, terwijl de Nederlanders hun eigen oplossing zoe ken." De „New-York Times" schrijft, dat de Nederlandse regering na drie jaar pogin gen te hebben gedaan om het vraagstuk nu eens door militaire maatregelen dan weer door onderhandelingen op te los sen, de zaak thans in eigen handen heeft genomen en met een tweevoudige actie is begonnen, waarvan de gevolgen voor Azië en het Westen nog steeds niet te overzien zijn. Wanneer de campagne suc cesvol verloopt, aldus de „New-York Times", zal de republiek worden inge lijfd bij de Vereenigde Staten van Indo nesië. Deze oplossing is door onpartijdige waarnemers altijd als de beste beschouwd en daar door de Nederlandse regering, die tot de voorhoede van de democratieën, behoort, beloften zijn gedaan, is er geen reden om haar goede ^/il in twijfel te trekken of onsympathiek te staan tegen over haar motiveringen en verklaringen. Maar dat kan de schok en de teleur stelling niet verminderen die allerwegen gevoeld worden over het feit, dat de Nederlandse regering eenzijdig alle voor afgaande overeenkomsien heeft afgebro ken en haar toevlucht heeft genomen tot het scheidsgerecht der wapenen, teneinde haar eigen oplossing ep te leggen aan dat deel van Indonesië, dat het meest van zichzelf bewust is. Australië: verdeeld Van de Australische bladen betwijfelt de „Sydney Morning Herald" de wijsheid van het Nederlandse optreden, terwijl de „Sydney Daily Mirror" de Neederlandse actie volkomen ondersteunt. Wie komt al gemeen bezorgdheid naar voren over de invloed, welke de betrekkingen tus sen Europese en Aziatische landen er van zullen ondervinden. Hedenmorgen vertrok jhr. de Ranitz van de directie Verre Oosten per vlieg tuig naar Djokja om de Commissie voor Goede Diensten af te halen. De secretaris vaa de Commissie v. G D. de heer Na- rayana, verklaarde tegenover Aneta. dat dit niet geschiedde op verzoek van de commissie. Het is nog niet beslist of de commissie naar Batavia zal terugkeren, zo zeide hij nog. Voor de leden van de Vereniging van R. K. Gezinsvoogden „St. Raymundus" zal pater dr. Jac. de Groot S. C. J. Don derdagavond om 8 uur in het St. Fran- ciscushuis, Kon. Emmaplein 4, spreken over „Kerstircht en Kerstvreugde in het pleeggezin". SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen '05 zeeschepen met een inhoud van 29fl 791 netto reg. tons tegen 168 schepen met 254 775 reg tons in de overeenkomstige week van 1947. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en t'on- delingenplaat) 171. Schiedam 2, Visar- dingen 4. Hoek van Holland 13, Maas sluis 1, Zwijndrecht 2 en overige ha vens 12. Hierbij is 1 bunkerboot Inbegrepen. 1948 1947 Nu Schepen 9.128 6.341 2.787 Netto reg ons 13776.759 10.317790 3.458 969 Ruim anderhalf jaar geleden vestigde de heer Windmeyer uit Delft de aandacht op zich door in een zelf geconstrueerde, waterdichte kolk onder water te fotogra feren en te filmen In 1947 trok hij. met de heer Jan Renaud uit Delft, naar Al giers. waar hij foto's maakte in de Mid dellandse Zee Dit iaar is hii naar het Zuiden van Frankriik geweest, waar hij ook een kleurenfilm heeft gemaakt Dit keer was ook de heer Van der Aa van de partij, die een 26 jaar oude auto had gereviseerd waarmee de tocht werd ge maakt Dit karretje heeft zich voortref felijk gehouden en heeft zelfs 10.000 km. gelopen en de Pyreneeën beklommen. Om te overnachten had men van het ministerie van Oorlog een grote legertent ter beschikking gekregen. De Franse pers toonde veel belangstel ling en stelde de heer Windmeyer op één lijn met prof. Piccard. In hoofdzaak werd gewerkt aan de rotsachtige kust in de omgeving van Marseille en Toulon. Hier werd afgedaald tot op een diepte van 35 m. onder de zee spiegel. Het licht onder water is vol doende sterk om te kunnen fotograferen of filmen. Het kleurenspectrum neemt onder water sterk af en op een meter of zes onder de oppervlakte verdwijnt de kleur reeds van voorwerpen en vissen, die op enige afstand zijn Op een diep'e van 25 m is alles intens blauw, doch in dit blauw heeft de zon een geweldige lichtsterkte, zodat het soms mogelijk is opnamen te doen met 1/100 seconde Op de zeebodem is het prachtig Men waant er zich in wonderlijke blauwe tuinen. Volgens de verhalen moest zich nahij Fos sur Mer op de zeebodem een ver dronken Romeinse stad bevinden Natuur lijk is men daar eens een kijkje gaan nemen. Weliswaar t*>nd men er geen fundamenten, doch wel een grote hoe veelheid stenen kannen en kruiken. Een schuit vol heeft men er naar boven ge haald. Eigenaardig is, dat de vissen, die men ontmoette, in het geheel niet schuw waren. Het volgend jaar hoopt de heer Wind meyer naar Indonesië te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 7