Amerikaanse resolutie scherp genoeg Laatste offensief tegen Nanking.' vl eerbericht Opschorting Marshall-hulp voor Indonesië WAT NEDERLAND DOET DEED OOK INDIA Schavuit uit Beverwijk voor het gerecht RUSLAND KONDIGT EIGEN VOORSTEL AAN GEEN WITTE Kerstmis 1948 r J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ChinaAustralië9 Syrië en India achter Jessup Weinig hoopvolle vooruitzichten Regering betuigt teleurstelling Spaans vliegtuig neergestort Op de Iribune Indonesisch beroep op vakorganisaties „In het Verre Oosten kan het rode getij worden tegengehouden Serang in Bantam ingenomen Luchtverbinding Nederland-Indonesië V erderstrekkende maatregelen van Indische staten? Auto's en motorrijwielen vrii Verkocht 11 levens voor een halve ton Brandstoff enkaart bewaren 70ste JAARGANG VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 No. 20809 Gisteren was de Veiligheidsraad te Parijs voor de tweede achtereenvolgende dag in spoedzitting bijeen om de situatie te hespreken, ontstaan door de gebeurtenissen in Indonesië. Rusland aan het ivoord Kort na de internering der republikeinse leiders werd deze opname gemaakt. Soekarno gezeten naast een Nederlandse soldaat, noch onbehaaglijk noch verstoord.... WEER MEER VORST Een nieuwe aanwinst van de Rott. Lloyd arriveert vanmiddag in de Rotterdamse haven: de „Friesland". Het is het in 1944 gebouwde vliegdekschip Niantic, dat in Mobile werd verbouwd tot vracht, passagiersschip van 12500 ton. KONINGIN HOUDT KERSTREDE Zeven en twintig doden VREDE OOK OP DE „KLEINE FRONTEN" IS SPORTPL1CHT H MS* ..DE HONDEN HADDEN HET BETER'- DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Als eerste spreker werd door de voor zitter, de Belg Van Langenhove, het woord gegeven aan de Chinese afgevaar digde, de heer C. L. Hsia, die sprak na mens de permanente Chinese gedelegeer de, dr. Chiang, die niet aanwezig was. De Chinese regering, zo zeide hij ten slotte, is er var overtuigd, dat een reële samenwerking tussen Nederland en Indonesië nooit kan worden geboren uit een machtsontplooiing. Hij eiste een snelle actie van de Veiligheidsraad en verklaarde, dat China zal stemmen vóór de Amerikaanse resolutie. Hodgson aan het woord De tweede spreker was kolonel Hodg son, gedelegeerde voor Australië. Hij zei- de. dat het de vorige week reeds duide lijk was, dat er eei. actie in Indonesië op handen was, doch de voorzitter had het niet nodig geacht de Veiligheidsraad bijeen te roepen. De verklaringen van Nederland en Indonesië, die gisteren werden afgelegd, helpen de raad geens zins om het geschil tot een oplossing te brengen. Wij staan hier tegenover een rechtstreekse aanval, ook op de Veilig heidsraad. De Australische regering kan thans in de Veiligheidsraad geen stem uitbrengen, maar zij hoopt, dat de leden van de raad zijn amendement op de Amerikaanse re solutie zullen overnemen. Aan die reso lutie zou hij willen zien toegevoegd: dat de president der republiek Indo nesia en de overige politieke gevangenen, die op 18 December werden gearresteerd, zullen worden vrijgelaten. In de middagzitting van de Veiligheids raad trad gisteren als eerste spreker op de afgevaardigde van Syrië. Hij begon met een eigen interpretatie van de over eenkomst van Linggadjati en ging ver volgens de gebeurtenissen in Indonesië na De motieven, die Nederland opgeeft vr or zijn optreden noemde hij dwaas en de actie van de buitenlandse agressor en indringer achtte hij op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Daarom wilde Syrië het Australische amendement gaarne overnemen. Een derde alternatief: door gaan met onderhandelen, was nog steeds aanwezig. Hierna Was het woord aan de vertegen woordiger van India, B. Dessai. Hij be toogde o.m. dat het feit, dat Hatta zijn concessies aan de Ned. ministers tegen over de republikeinse politieke partijen niet kon handhaven, slechts een bewijs is van de in de republiek bestaande demo cratie. Zijn conclusie was, dat de uitein delijke oplossing nooit kan worden ge vonden in een militaire actie. Er is rriaar één oplossing: die, waarbij de eer der be volking van Indonesië wordt gehand haafd. Daarom sloot spr. zich geheel aan bij de Amerikaanse resolutie en het Australisch amendement. Jakoev Malik, de vertegenwoordiger van Rusland, was de volgende spreker. Hij begon met de uitspraak, dat de In donesische republiek was gevestigd als gevolg van de nationale strijd voor zelf bestuur tegen de Japanse overheersing. Hierna verweet hij de Nederlanders, dat zij de Linggadjati-overeenkomst hebben geschonden o.a. door de politiële actie van verleden jaar. Daarna kwam de C.G. D., die een verdedigster was van de Ned. Koloniale belangen en geen oplossing kon brengen van het conflict. Met haar hulp heeft Nederland de republiek de Kenville-overeenkomst opgedrongen. Ter stond na de ondertekening daarvan be gon Nederland met het schenden daar van. In de eerste plaats door het instellen van schijn-regeringen in de bezette ge bieden. die werden opgebouwd met ver raders. Terzelfdertijd drong het de econo mische blokkade op. Dit was volgens spr. een duidelijke en openlijke agressie tegen over de republiek, waartegen de Veilig heidsraad geen maatregelen nam. Hij nam slechts een abstracte resolutie aan. die de Nederlanders gelegenheid gaf hun blok kade voort te zetten. Al die tijd heeft de C.G.D. niets ge daan in het belang van de republiek. 'Integendeel, uit de Tede, van dr. van Royen is volgens spr duidelijk geble ken, dat de activiteit van de heer Cochran er op was gericht, de republi keinen meer en meer concessies te laten doen aan de Nederlanders. De Russische afgevaardigde deelde vervolgens mede, dat naar zijn mening de Veiligheidsraad dringende en effi ciënte maatregelen moet nemen om de integriteit en de onafhankelijkheid van de republiek te waarborgen- De Amerikaanse resolutie zegt niet, wie de agressie is begonnen en legt geen verband tussen de aanval en de Nederl. regering, integendeel, de resolutie doet een beroep op beide partijen tot het terugtekken der troepen. Er zijn voldoende bewijzen om het buiten Jwijfel te stellen, dat de agressie door Nederland is gepleegd. Om deze redenen, zeide Malik, kan de Sovjetunie de Amerikaanse resolutie niet steunen. De heer Malik vroeg van de Veilig heidsraad verder, dat hij bevel zal ge ven, dat de vijandelijkheden onmiddel lijk zullen worden gestaakt, dat de Ned. regering haar troepen zal terugtrekken achter de bestandslijn en voorts dat de Veiligheidsraad de agressie en de actie van de Nederlanders zowel als de be trekkingen tussen de beide landen zal bestuderen. Hij verzocht, een commissie, samen gesteld uit alle leden-staten van de Vei ligheidsraad samen te stellen. Deze commissie moet de uitvoering van de door de raad op te leggen maatregelen controleren. Zij zou ook in de onder handelingen tussen beide partijen moe ten worden ingeschakeld. Met betrekking tot een en ander zal de Russische afgevaardigde aan de raad een ontwerp-resolutie voorleggen. Reuter meldt, berichten te hebben ontvangen, dat de communistische le gers voorbereidingen treffen voor een laatste offensief tegen Nanking. De tien laatste devisies, waarover de regering op het centrale front beschikt, zijn op gesteld om zich teg^n de aanval teweer te stellen. Militaire waarnemers be schreven deze divisies als „geslagen resten van de oorspronkelijke legers, met een laag moreel en slechte organi satie". Zij achten de vooruitzichten niet gunstig. In de omgeving van Tientsin worden zware gevechten geleverd, vooral ten De verwachting van heden tot i morgenavond luidt: i Nog enkele overdrijvende wolken velden maar droog weer met hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen. Vannacht lichte en plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag tijde lijk om het vriespunt. Zaterdag 25 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur; maan op 3.03 uur, onder 13.21 uur. Zondag 26 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur; maan op 4.28 uur, onder 13.38 uur. Maandag 27 December: Zon op 8.48 uur, onder 16 34 uur; maan op 5.53 uur, onder 13.59 uur. Tekst brief Hoffman door Ned. Regering ontvangen Gistermiddag werd op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te 's Graven- hage de tekst ontvangen van de brief die door Paul G. Hoffman administra teur van de E. C. A. geschreven werd inzake de opschorting van de hulp vol gens het plan-Marshal! voor Indonesië. In deze brief wordt uitdrukkelijk ge steld, dat alleen economische overwegin gen aanleiding voor deze opschorting zijn geweest. Het betreft hier een opschor ting welke tot nader order zal gelden Als motivering daarvoor wordt vermeld. Wel geen mens is er onder ons die in deze uren niet iets van een schrijnende tegenstelling zal gewaar" worden tussen de gevoelens die het Kerstfeest in ons pleegt op te roepen en dat wat er ook met onze goedkeuring in Indo nesië op het ogenblik gebeurt. Wij weten het wel: deze tegenstrijdig heid hóudt geen stand zodra wij haar met onze geest beoordelen en niet met ons gevoel. Maar zulk een verstandelijke uitspraak vermag toch niet geheel en al het gevoel van wrangheid dat de huiclige situatie in ons veroorzaakt, weg te nemen. Het is het tragische lot van de mens dat hij vaak zulke conflicten tussen verstand en gevoel in zich moet uit vechten, waarbij het hem somtijds zeer grote moeite kost het verstand boven het gevoel te laten praevaleren. Des te tragischer is dit wijl zulk een tweespalt lang niet altijd het gevolg is van verkeerde daden, van zondige zwakheid 'of boosheid. Zulke conflicten kunnen optreden geheel buiten de ver antwoordelijkheid van de mens om. Zij kunnen het product zijn van omstandig heden die volledig buiten zijn macht liggen. Hoezeer de mens ook verlangt naar rust en vrede, hij is vaak ondanks zichzelf ten prooi aan de innerlijke strijd die het gevolg is van de botsing tussen zijn verstandsoordeel en zijn ge- voelsuitspraak. De zo natuurlijke hunkering van de mens naar een toestand, waarin het verstandsinzicht steeds door het gevoel kan ondersteund worden en het gevoels- oordeel immer door het verstand op een hoger plan kan worden geheven, zal pas na dit leven worden bevredigd; zij is niet het deel van de mensen op deze aarde. Men zou dan ook dwalen indien men van mening was dat de vrede die de engelen in deze heilige nacht verkondig den voor allen die van goede wil zijn al tijd deze door ons zo vurig begeerde har monie insluit. Christus zelf heeft ons met bijzondere nadruk voor deze dwa ling willen behoeden in die zo bekende, maar niettemin ons telkens wanneer wij ze lezen, verbijsterende woorden: „Denk het internationale front wordt gevoerd moge ons niet in verwarring brengen. De vrede van Kerstmis die Christus aan de mensen is komen brengen ligt dieper dan daar waar het conflict tussen rede en gevoel zich afspee.t. Hij ligt op de bodem van onze ziel, daar, waar de overtuiging in ons geboren wordt dat wij van goede wil zijn geweest. De kerstvrede is immers beloofd aan hen die van goede wil zijn. Natuurliik is het voor ieder mens moeiliik zichzelf te beoordelen. Over het algemeen is een mens een weinig geschikt rechter in eigen zaak. Wij wor den spoedig verblind door hartstocht wanneer wij moeten oordelen over zaken waarbij ons levenslot zeer nauw betrokken is. Maar is de Voorzienigheid ons hier niet bijzonder genadig geweest? Drie jaar lang hebben wij de gelegen heid gehad om met groeiende objectivi teit inzake het Indonesische geschil onze mening te vormen. Onze driften hebben de tijd gehad te bekoelen, wij waren in staat afstand te nemen van het verle den, zodat wij de tekorten ervan duide lijk en scherp hebben kunnen aan voelen. Wij leerden volledig oog te heb ben voor rechtvaardige nationalistische verlangens; het kostte ons geep moeite meer prestige-kwesties als ongewenste hindernissen voor vruchtbaar overleg uit te bannen. Dit alles maakte ons ge reed om op gewetensvolle wijze een be slissing te nemen, waarvan wij tevoren wisten dat de internationale opinie haar fel zou afwijzen. Inderdaad zijn wij, nu deze beslissing in feite genomen is, het voorwerp van een storm van verontwaardiging. Onte- rende beschuldigingen worden tegen ons ingebracht; men dreigt met voor ons land zeer krasse onaangename maat regelen. Een en ander gevoegd bij het conflict tussen gevoel en rede waarover wij boven spraken zou in staat kunnen zijn de kerstvrede bij menigeen tot een uiterst wankel bezit te maken. Dit is een groot gevaar. In deze uren van felle bewogenheid is het van het grootste belang dat wij de innerlijke rust die voortkomt uit de overtuiging, dat wij overeenkomstig ons geweten hebben gehandeld niet verliezen. De mens die zulk een eerlijke overtuiging heeft kan, ondanks de zeer moeilijke dat in afwachting van opheldering van de tegenwoordige situatie in Indonesië het onmogelijk is voor de E. C. A om te bepa len of de omstandigheden zodanig zijn, dat het economische hulpprogramma op effectieve wijze kan worden uitgevoerd ten einde hierdoor de beoogde bijdrage te verschaffen voor bet economische har stel in Indonesië en in Europa. Deze briel bevat verder enige uiteenzettingen over de technische consequenties, aan de opschorting verbonden. Zoals bekend, zijn aan de uitvoering van de Marshall-hulp enige ingewikkelde administratieve problemen verbonden. Om die reden kan door het ministerie van Buitenlandse Zaken nog geen mededeling worden gedaan over de materiële gevolge?, van deze maatregel voor het herstel van Indonesië, en in welk opzicht hieraar. ook verder strekkende gevolgen dan al leen voor Indonesië zijn verbonden Antwoord Ned. regering De Nederlandse regering heeft met teleurstelling van de inhoud van h«i schrijven van Paul G. Hoffman kennis genomen. Een antwoord aan Hoffman werd inmiddels verzonden Nadere me dedelingen hieromtrent zullen worden gedaan zodra dit antwoord aan de Ame rikaanse autoriteiten is overhandigd. H. ML Koningin Juliana is voor- nemens op Zaterdag 25 December, des middags om 13 uur, over bei de Nederlandse zenders 'n Kerst» rede uit te spreken. (Van onze weerkundige medewerker) Nog altijd bevindt Nederland zich op de grens van de vorst en de dooi. Terwijl de temperatuur in de ten noorden van ons land gelegen streken over het algemeen boven normaal is. vriest het in Duitsland en Beigië bijna overal. Deze situatie heeft tot gevolg, dat bij ons de temperatuur sterk varieert. Gisterennacht vroor het in het gehele land, in Twenthe zelfs tien graden, maar in de afgelopen nacht bleef de vorst tot Limburg, Brabant en Zeeland beperkt en had Zuid-Limburg met vijf graden vorst de laagste temperatuur. De strengheid van de koude is nu geheel afhankelijk van de bewolking geworden. Zodra er slechts ergens een open plek in het uitgestrekte wolkendek verschijnt, begint de temperatuur op de onder die plek gelegen plaatsen snel te dalen. De vorst van vannacht in de zuidelijke provincies is uitsluitend een gevolg van uitstraling; aanvoer van koude lucht heeft de laatste dagen niet plaats gehad. De hoge druk over het Noordzeegebied wil nog steeds van geen wijken weten, zelfs heeft hij zich vannacht naar Scandinavië uitgebreid. Dit zal tengevolge hebben, dat er weer iets koudere en drogere lucht wordt aan gevoerd, waardoor er meer open plekken in de bewolking zullen komen. In de komende nacht zal het dientengevolge bijna overal vriezen. De kans op een belangrijke hoeveelheid neerslag blijft voorlopig klein, zodat wij ook dit jaar geen sprookjesachtige witte Kerstmis zullen krijgen. Noorden van Tientsin's haven' Tangkoe. Communistische troepen, die in Noord- Westelijke voorsteden van Tientsin waren doorgedrongen, zouden zich thans in Noord-Oostelijke richting bewegen. De autoriteiten der stad hebben 50.000 arbei ders gemobiliseerd, om aan de verdedi ging mee te werken. De nieuwe Chinese premier, dr. Soen Fo, wil zo krachtig mogelijk tegenstand blijven bieden, teneinde niet voorwaar delijk aan de communisten te worden overgeleverd, doch bij eventuele vredes onderhandelingen bepaalde voorwaarden te kunnen bedingen. Volgens waarnemers te Nanking is het echter niet aanneme lijk, dat de nieuw benoemde ministers voor de communisten aanvaardbaar zijn als onderhandelaars. De door communisten geleide troepen, die langs de spoorlijn PekingHankou opereren, hebben de grens van Honan overschreden teneinde te voorkomen dat de regering versterkingen zendt naar het strijdtoneel bij Pengpoe, t.N.W. van Nan king gelegen. Negen personen werden doodgetrapt en een en zeventig anderen gewond, toen ruim 30.000 Chinezen zich voor de gebouwen van de centrale -Chinese bank te Shanghai verdrongen om ver lof te krijgen voor de aankoop van goud. Nabij Tarragona (Spanje) is een Dou glas D.C. 3 van de Iberia Airline neer. gestort. Het vliegtuig, dat dienst deed op de lijn MadridBarcel<\na, had 24 passagiers (o.w. 4 kinderen) en een be manning van 3 koppen aan boord. Alle inzittenden kwamen om het leven. „Vrede aan alle mensen van goede wil". Morgen is het Kerstmis. Het is niet zo eenvoudig om de viering van Christus' geboorte ook in dit wekelijks sport- praatje als thema te nemen. Toch voelen wij er niet veel voor om, terwijl U met Uw gedachten reeds bent bij de Nacht mis van over enkele uren, U nu een artikeltje over versterkte degradatie of zoiets onder ogen te brengen. Weshalve wij zullen trachten, ook dit „Tribune praatje in de algemene Kerstgeest te houden. Kerstmis is het vredesfeest bij uitstek. Geen goed heeft een zo algemene sociale waarde als vrede. Huizenbouw, volksge zondheid, gezinspolitiek het is alles een sociaal belang; maar een rechtvaar dige vrede is primair. Temeer nu wij in ons land de oorlog aan den lijve hebben gevoeld, beseffen wij dat de vrede het sterkst tot ons sociaal gevoel spreekt. Vrede is niet alleen een kwestie van de Veiligheidsraad, van Berlijn, Indone sië of Palestina zij is vooral een status die een ieders kleine kringetje van maat schappelijk verkeer dient te beheersen. Ieder van ons kleine mensen kan op zich voor de vrede in Berlijn of Indonesië niets of weinig doen. Maar ieder van ons is verantwoordelijk voor een vredige verhouding tot zijn familie en kennissen, kortom tot iedereen die men hetzij ge regeld, hetzij slechts zo nu en dan in zijn kleine kringetje ontmoet. Sport, mits de beoefening ervan goed gericht, kweekt gemeenschapsgevoel, be vordert sociaal bewustzijn (zo hoort het althans, maar wat zijn we er vaak ver van af!) Dan moet van de sport ook een invloed ten goede uitgaan op het vredes- verlangen. Dan moet de sport ook een middel zi.in om de mensen te leren, dat zij in vrede moeten leven met elkaar, vooral in kleine kring. Vrede hebben met zijn medemensen is voor een groot deel gebaseerd op ver draagzaamheid jegens die medemensen. Dat dienen de sportbeoefenaars (sters) zich allereerst voor ogen te houden: dat is belangrijker dan techniek, conditie training of kampioenschap. Verdraagzaamheid en vriendschap je gens clubgenoten en tegenstanders Als men leert zich in de sportieve kamp die geestesgesteldheid eigen te maken, zal men ook buiten de sporturen daarnaar bandelen. In de oorlogsjaren hadden wij voort durend de enkelvoudige kapitale V van de uiteindelijke Victorie voor ogen. In vredestijd is het de drievoudige V van Vrede. Vriendschap. Verdraagzaamheid. Kerstmis is het vredesfeest. Mogen de sportlieden in deze dagen beseffen, dat bet hun plicht is. in hun sportbeoefening mede een basij te leggen voor een ware vrede ook op de „kleine fronten". SUPPORTER. Indonesische leiders hebben de Ameri kaanse vakverenigingen C. I. O. en A. F. L. verzocht de Ned. scheepvaart en de Ned. handelswaar te boycotten. Murray, president van het C. 1. O. (Congres of Industrial Organisations», heeft een beroep gedaan op Marshall, om te heipen „de Nederlandse agressie m Indonesië te doen beëindigen. Uit naam van zes miliioen arbeiders, zeide Murray in een brief aan de? minister: „Ik geef uitdrukking aan de hoop, dat de Amerikaanse regering voort zal gaan alle mogelijke stappen op diplomatiek en economisch gebied te doen teneinde te helpen de NVerlandsé agressie in Indonesië te doen beëindigen en een spoedige regeling te verzekeren ter erkenning van de gerechtvaardigde be langen van het Indonesische volk en zijn streven naar democratisch zelfbestuur". Murray verzekerde verder, dat de Ameri kaanse arbeiders het Amerikaanse ministerie volledig zouden steunen Mj iedere stap, die het in deze richting zou doen. Van officiële zijde wordt te Batavia medegedeeld, dat de Nederlandse troepen in Bantam oprukken, Serang en Djasin- ga (35 kilometer westelijk van Buiten zorg) hebben bezet. In Midden-Java werd Blora bezet en werden zuiveringsacties oostelijk van Solo voortgezet. Rond Ma- gelang werden eveneens zuiveringsacties gehouden. Op Sumatra werd Pajakoem- bo bezet. Volgens tot dusverre ontvan gen gegevens sneuvelden sinds de aan vang van de acties in totaal 19 Neder landse militairen en werden 43 militairen gewond. Dr. N. J. Friedericy, chef van de poli tieke afdeling van het ministerie van Overzeese gebiedsdelen, heeft in New York óp een persconferentie vele behar tigenswaardige dingen gezegd. „Indien de gewapende acties der Indo nesiërs succes hebben, zal dit commu nistische overheersing betekenen, ik ont ken, dat de republikeinse regering het. communisme verslagen heeft. Slechts één d.erde van het republikeinse leger wekt mede met de jongste door de republi keinse regering geleide anti-communisu- sche actie. Het republikeinse leger krijgt van niemand zijn bevelen" „De C. V. G. D. was op de hoogte maar achtte het het beste geen bexend- niet dat Ik vrede ben komen brengen op omstandigheden waarin ons land op het aarde, maar het zwaard ben Ik komen brengen. Want Ik ben verdeeldheid ko men brengen tussen een man en zijn vader, tussen dochter en moeder Het is goed dit alles te bedenken nu wij in de kerstnacht weer zullen horen hoe de engelen de vrede op aarde aan kondigden. Hqt conflict dat er voor ons gevoel bestaat tussen de gezangen door ons in deze heilige ogenblikken aange heven, sprekende van vrede en de strijd ogenblik verkeert, toch deelachtig wor den aan die vrede waarvan het Kind in Bethlehem geboren het centrum is en altijd blijven zal voor allen die van goede wil zijn. Als wij elkander morgen een „Zalig Kerstfeest" wensen, dan heeft dat woord „Zalig" nu wei de zeer bijzondere bete kenis, dat wij aan elkaar die vrede toe wensen welke een onverwoestbaar bezit is van iedere mens, die gedaan heeft f t v'u heid te geven aan de feiten, die aantoon den, dat het republikeinse leger maan denlang, 't door de V. N. verordende be stand heeft geschonden". Hij trok een vergelijking met India's politiële actie om terrorisme in Hai- derabad te onderdrukken. „Beide landen hadden eveneens een bestand, dat ook geschonden werd. Dit bestand had prac- tiscb geen kracht, omdat er geen neu trale macht was om toe te zien op de naleving. Tenslotte had India geen an- aere keuze dan tot een eenzijdige politie actie over te gaan'!. Dr Friedericy ontkende, dat Neder land Indonesië een blokkade heeft op gelegd. Hij zeide te menen, dat „gebeurtenis sen in de komende twee jaar, zo niet eerder, de Nederlandse politiek ten op zichte van Indonesië volledig zullen rechtvaardigen". Dr Friedericy vroeg wat de Westelijke mogendheden deden om te voorkomen, dat geheel het Verre Oosten in handen der communisten zou vallen. De tegen standers der Ned. actie menen vrienden te winnen, zo zeide hij en vervolgde: „In het verre Oosten kan het rode getij te gen worden gehouden. De Ned. regering wenst oprechte vriendschap met het In donesische volk. Zij is er echter vast van overtuigd, dat vTiendsehap alleen niet voldoende is. Blijkbaar is generaai Maé Arthur de zelfde mening toege daan. De directeur van het intercontinentaal bedrijf van de K.L.M. deelde aan Aneta mede, dat de K.L.M.-verbinding tussen Nederland en Indonesië zo spoedig mo gelijk over een andere route zal worden hersteld. Hedenochtend werd de constel lation „Tilburg" uit Nederland te Batavia verwacht. Onverwacht arriveerde heden een Pa- kistans vliegtuig op Kemajoran met aan boord 20 padvinders, die op weg naar Australië waren. Nadat de nodige facili teiten waren verleend, kon het toestel zijn weg vervolgen. Reuter seint uit New-Delhi dat de re nuhhkeinse vertevpnwpnrdivpr pHppr verklaard heeft. da+ Tndia. Pakistan en Rirma van nlan zouden zün vprdprsnaude maatreselpn tegen de Nederl=>ndo-s te nemen, -'ndien hef besluit van He Veilig, heidsra-ad in voor de renubliek minder gunstige zin zou uitvallen. Vfjnf wit vprrtprnptj 'S TOPt r»n o-nnri vprcnnfinP' of roerr norlïqr x'onr het var» voprtnïp'PTi 7ofp1 auto's als motorrijwie len en tractoren. die ook in onze naam in Indonesië en op'wat zijn geweten hem oplegde. De Veiligheidsraad vergadert over Indonesië en luistert naar de rede van dr. Van Royen, op de voor grond het^meest links naast Australia's vgrw- ooordiger. Recht tegenover hem aan het andere uiteinde van de tafel da heer Palat. F. V., uit Beverwijk, nam in de be zettingstijd vijf Joden in zijn huis. Hei waren niet.onbemiddelde mensen en ze stelden hem 7500 ter hand Wal bij V. blijkbaar nogal in de smaak viel want voor dit geld kocht hij een groter huis in Soest .verhuisde daarheen en nam ei nog zes Joden bij. Die behoorlijk wer den geplukt Maar hoe ze behandeld wer den? Een der getuigen verklaarde gis teren voor het B. G. te Utrecht, waar V. terecht stond: „De honden hadden het beter dan zij". Toen hij tenslotte 'n bedrag van 50.000. bezit van zijn on derduikers. geheel ten eigen bate had aangewend, was er blijkbaar niet veel meer te halen. Daarom ging hij naar worden bewaard. Amsterdam en gaf hij de Zentralstelle für jüdische Auswanderung aan. dat in zijn huis elf Joden zaten. Prompt wer den zij weggehaald en ze zijn nooit te ruggekeerd qit Duitsland. De advocaat-fiscaal eiste tegen V. 20 jaar met aftrek. Zoals gemeld .ligt het niet in het voor nemen de brandstoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Evenmin is het mogelijk reeds thans te beslissen, ot in het volgende stookseizoen de brandstoffen kunnen worden vrijge geven. In verband hiermede vestigt het Centraal Distributiekantoor er de aan dacht op dat de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 met de daarop nog voorkomende bonnen zorgvuldig moeten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1