Kerstfeest onder zware druk I Wat moet ik worden? Ethiopië wil Italianen doen berechten EEN PLAATSJE WERD INGERUIMD r r <r Eerste na-oorlogse Nederl. speelfilm NIET TEVERGEEFS" Bij het stalletje Donderpreek van een ^actuele pater EEN MACHTIG KEMSTMIS 1948 "N J Niet alleen piloten gevraagd voor de luchtvaart Sinaasappelen in het land Ziekte in 't gezin Premier Badoglio en Graziani "N J Kerstmoraliteit ANALYST J Inbrekersploeg in Brabant VRIJDAG 24 DECEMBER 1Q1* PACTN4 4 WAT IN 'T INTERNA TIONALE LEVEN ONTBREEKT: RECHT Wat overheerst: egoisme KATHOLIEKE GEZINS VERZORGSTERS Bepalingen van Episcopaat voor opleiding VOETBALCOMPETITIE Matthieu van Eysden, Jan Retel en Hans van Ees in de nieuwe Nederlandse film „Niet tevergeefs", welke onder regie van Edmund Gréville in de Duivendrechtse Cinetone Studio's is vervaardigd. JAPANS PARLEMENT ONTBONDEN Ï3.25 PROTESTCOMMISSIE de twee hoofdschuldigen In dohkere nacht, als klokketi luiden, is er het feest van Kerstmis weer. Een heel klein kindje in een kribje, God daalde toen op aarde neer. Er was geen plaats meer in de herberg, een beestenstal werd toen Uw woon, maar vrede werd het in den lande, een engelenkoor zong het zo schoon Wij knielen bij Uw kribje neder, och, help ons allen, groot en klein. Wij willen U zo heel graag volgen, toch altijd, weer Uw kindje zijn. Wij geven U, oh, heel ons hartje, neemt U het dan ook dankbaar aan, U willen wij slechts toebehoren, waar of wij straks ook henen gaan De Kerststal staat daar stil en vredig, een enkele kaars flikkert er zacht. Zo goed is 't bij U neer te knielen, Gij, Die zo blij daar op ons wacht M. WOERDENBAGCH-SENS Klaarheid in roofovervalaffaire INBREKER BEROEPT ZICH OP ZIJN CRMINEEL VERLEDEN DE „PRINS ALEXANDER" ZOU GISTEREN OP SLEEPTOUW De mens moet al zeer verhard zijn in het materialisme, wil de diepere beteke nis van het Kerstfeest geheel aan hem voorbij gaan; hij moet wel een strijdbaar godloochenaar zijn. als hij zelfs op deze dag zich geheel kan onttrekken aan de wijding, welke de eeuwenoude christe lijke tradities rondom 't historische gebeu ren in de stal van Bethlehem hebben geweven. Zo er één dag in het jaar is, waarin de waarachtige zin van alle ge schiedkundige feiten: de keuze vóór of tegen Christus, in volle openbaarheid treedt, dan is het met Kerstmis: men erkent de Christus, óf men verloochen' Hem; maar Hij kan ons niet onverschillig laten, daarvoor is Zijn plaats te gewel dig en te groots. Dat geldt ten volle voor elk indivi dueel leven; dit geldt evenzeer ten volle voor het leven der volken in staats- of internationaal verband. En als ooit deze waarheid voor aller ogen geschenen heeft, dan is het zeker in onze tijd, nu de tegenstelling een zeer concrete vorm heeft aangenomen in de grote strijd tus sen de in diepste wezen nog steeds tl de Christelijke grondslagen gewortelde Westerse beschaving (zij het ook, dat zij zich vaak van die fundering niet meer bewust is) en het radicale marxisme, het communisme, dat in-bewust materialis tisch is, d.w.z. godloochenend met allo consequenties, welke daaruit voor de mens en voor zijn vrije persoonlijkheid onverbiddelijk voortvloeien. Het duel tussen de Westerse beschaving en het communisme heeft zeker zijn hoogtepunt nog niet bereikt, maar is toch reeds fel genoeg om de wereld met bezorgdheid en angst te vervullen- Wij nemen die verbeten strijd waar in hei Westen; heel bijzonder in Italië en Frank rijk, maar mogen daarbij niet over het hoofd zien, dat ook in andere landen, waai het noodlottige systeem nog niet zo'n greep op de massa heeft, afgezan ten van Moskou met de vijfde coionnes samenwerken om het terrein voor de grote aanval gereed te maken: illusies op dit punt kunnen slechts gevaarlek zijn. Wij nemen die strijd waar in Zuid- Amerika, in Australië, maar momenteel vooral in het Verre Oosten: in China en in geheel Zuid-Oost-Azië. Het is evident, dat het communisme op het ogenblik daar al zijn krachten concen treert, om, volgens het woord van Lenin, door het Oosten het Westen te treffen en te overwinnen. Nederland is thans in Indonesië mid den in dit duel terecht gekomen. Dit zeer principieel anti-communistische, nog overwegend actief christelijke tand (wij mogen dit niettegenstaande alle feilen welke ook ons ongetwijfeld aankleven zeggen); een land met een eeuwenlange ervaring en kennis van Oosterse volken en Oosterse mentaliteit, heeft zich daar voor de tragische, maar onvermijdelijke taak gesteld gezien orde en rust, de grondslagen van de welvaart, door krach tig ingrijpen te herstellen. Wil het com munisme in Indonesië niet binnenkort een vruchtbare bodem vinden, dan moe ten die orde en rust gevestigd en ge handhaafd blijven. Dan echter vindt Nederland een hele wereld tegenover zich. Men kan ten slotte begrijpen, dat er andere landen zijn, die vrezen, dat het Nederlandse optreden hier en daar de nationalistische vlam zal doen oplaaien, en dat het communisme daarvan gretig gebruik zal maken. Maar als zij dat gevaar werkelijk groot en ernstig hadden willen maken, dan had den zij geen beter propagandamiddel kunnen uitkiezen dan dat hetwelk zij nu door de Veiligheidsraad in werking hebben gesteld. Niemand zal kunnen ontkennen, dat de door dr. Van Royen gegeven uiteenzet ting van het Nederlandse standpunt een diep doordacht, krachtig geargumen teerd betoog was; en dat de rede van Palar niet veel meer was dan een Het bestuur van de Stichting Nat. Kath. Gezinszorg, ontving een schrijven, waarin het Episcopaat de voorwaarden vastlegt, waaraan alle opleidingen voor de Kath. gezinsverzorgsters zullen moeten voldoen. Reeds groeiden de opleidingen in een zelfde richting, doch het feit, dat de bis schoppen een uitspraak hebben gedaan, is zeker zeer belangrijk voor de uitgroei vdn het werk. Het door Z. Em. Kardinaal De Jong getekende schrijven bepaalt: le. dat de naam van „Katholieke gezins verzorgster" door Kath. meisjes al leen mag worden gevoerd en zij zich als zodanig alleen mogen aandienen, wanneer zij een internaatsopleiding van 6 maanden met goed succes heb ben gevolgd aan een door Ons als zo danig erkende opleidingsinrichting; 2e. dat de opleiding tot Kath. gezinsver zorgster slechts mag worden gegeven door Kath. verenigingen, stichtingen of instellingen, welker statuten door Ons zijn goedgekeurd en na verkre gen verlof van de Dioc. Kath Gezins zorg, bekrachtigd door het nationaal bestuur. 3e. dat R.K. Stichtingen, verenigingen, instellingen en parochies het gezins zorgwerk slechts mogen uitoefenen met krachten, die aan de sub. 2 be doelde instellingen haar opleiding hebben ontvangen en voltooid. pamflet met gevaarlijke dreigementen De meeste sprekers achten het echter niet of 'nauwelijks nodig op het Neder landse bewijsmateriaal in te gaan; som migen gaan zich zelfs aan uitlatingen te buiten, welke in een fatsoenlijk gezelschap niet thuis horen. En als men al die rede voeringen over zich heen laat gaan, kan men het slechts betreuren, dat de Vei ligheidsraad niet als punt één in zijn statuut heeft staan, dat In syllogismen moet gesproken worden. Wat bij alle tot dusverre behandelde vraagstukken, nu ook weer bij het Indonesische, blijkt, is. dat de logica zoek is: en soms de bezorgd heid, maar in de meeste gevallen de hartstochten het hoogste woord voeren Wil de wereld tot rust komen, dan moeten recht, billijkheid, goede trouw wederzijds begrip de boventoon gaan voeren. Men constateert echter belaas, dar op de grote wereldconferenties, en ook in de Veiligheidsraad, vaak het meest be nepen eigenbelang domineert, dat we> probeert achter allerlei drogredenen schuil te gaan, doch maar al te vaak zijn ware gedaante moet vertonen. Wij heb ben op dit feit reeds heel vaak, als Ne- hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! derland er niet in het minst bij betrokkei. was, gewezen. Nu wij er zelf het slacht offer van zijn, voelen wij te sterker wat het meest in het internationale leven ont breekt: het recht; wat er bijna volkomen overheerst: net egoïsme. Onder deze zware druk viert Nederland Kerstfeest 1948. En toch kan het voor ons zijn, wat wij allen toewensen: een vredesfeest; in de diepe overtuiging, dat onze bedoelingen zuiver zijn en het wel zijn van alle betrokkenen nastreven. Het programma voor Zondag, 26 De cember, Tweede Kerstdag, luidt: District IV: le klasse: B.V.V.—T.S.C.; District III: 2e klasse A: TubantiaRlg- tersbleek; District IV, 2e klasse 3: Vlis- singenDe Zeeuwen; District II,* 3e kl. A: H.B.S.Tonegido, 4e klasse A: Hiiie- gomB.S.M., 4e klasse G; D.H.L.Delft. O, Christuskind! dat schamel, bloot Het licht verwon tot in den dood, Aanschouw der wereld slavernij, En maak haar van haar boeien vrij, Wilt Gij in Uw barmhartigheid, Haar voeren in Uw heerlijkheid. O, Kind van God! des Vaders Zoon. Vergeef het bloed, de smaad en hoon, Die zij. in haar hoovaardigheid. Ai/. U misdeed, Die eeuwig Bijt, Wilt Gij in Uw barmhartigheid, Haar voeren in Uw heerlijkheid. O, Christuskind! dat schamel, bloot. Uzelf aan ons ten offer bood. Breng met Uw schuldeloze lach, Na zwarten nacht den nieuwen dag, Wilt Gjj in Uw barmhartigheid,, Ons voeren in Uw heerlijkheid. W. H. v. H. technische kwaliteiten van de film ge zegd kunnen worden, o.a. over de onvol doende geluidsweergave, waardoor het gesproken Nederlands in grote fragmen ten onverstaanbaar was, maar wij zuilen het hierbij laten. Te waarderen valt, dat deze eerste Nederlandse productie met in het goedkope kluchtgenre vervallen is. waaraan wij de mislukking van onze vooroorlogse filmperiode te danken heb ben. Het valt daarom dubbel te betreuren, dat de moed ontbrak ook de vormgeving radicaal op het hogere niveau te brengen. De enkele ingelaste authentieke opnamen uit de hongerwinter vormen het enige fragment, dat in weinig beelden de quin- tessense gaf van wat de rest van de film in veel woorden en drukke gebaren te vergeefs trachtte uit te drukken. (Volwassenen). C.B. Met meer dan gewone belangstelling is de eerste Nederlandse speelfilm na de oorlog in het City-theater te Amsterdam ten doop gehouden. Die belangstelling was begrijpelijk na de resultaten, die kleine landen als Zwitserland en Dene marken op filmgebied wisten te bereiken. Daardoor was de verwachting gegroeid, dat ook Nederland op dit niveau zijn na oorlogse productie zou kunnen brengen, gesteund door de ervaringen uit de min der gelukkige filmjaren 19331939. Die verwachtingen zijn jammer genoeg niet uitgekomen, want zelfs als men niet de strengste maatstaven aanlegt voor deze eerste grote film, die de gerestau reerde Cinetone studio's verliet, zelfs als men allerlei moeilijkheden, die de Dutch Intcrstates Filmproduction met haar in ternationale stand van medewerkers on getwijfeld te overwinnen had, als even zo vele excuses laat gelden dan nog kun nen wij „Niet tevergeefs" moeilijk als een geslaagd debuut beschouwen. Hetzelfde trio, dat in 1938 grotendeels verantwoordelijk was voor de jubileum film „Veertig Jaren" Ben van Eijssel- steijn, scenario; Edm. T. Gréville, regie en E. Ostwald. productieleider heeft ditmaal zijn stof gezocht in de oorlogs jaren en, uitgaande van de woorden uit een koninklijke boodschap gedurende de bezetting een beeld willen ontwerpen van het Nederlandse leven in die tijd van on derdrukking en beproeving. Van Eijsselsteijn heeft het scenario ge- localiseerd in een boerderij ergens in Ne derland, waar boer Alting (Hans van Ees) gastvrij onderdak biedt aan onderduikers van allerlei aard. De belevenissen van drie dezer gasten, de Joodse bankier Meyer (Matthieu van Eijsden), de stu dent Fred van Nespen (Jacq. Gimberg) en de communistische typograaf Willem Bakker (Jan Retèl) maken dan het groot ste deel van de film uit, terwijl enige ne- venintrigues als aanvulling gebruikt wor den. Tegen deze inhoud zijn al dadelijk veel bezwaren aan te voeren. Van Eijsselsteijn is niet verder gekomen dan een sche matisch tekenen van overbekende ver- zets- en onderduikersfiguren, die in hun handelen en praten de traditionele dingen doen en zeggen en zo naief hun gevaarlijk spel bedrijven, dat de complicaties voor het grijpen liggen. De onwaarschijnlijke sfeer, waarin de film hierdoor komt te liggen wordt nog geaccentueerd door een enscenering en een regie, die iedere wer kelijkheidszin mist. De boerderij van Alting bijvoorbeeld is een museum, gevuld met koper en an tiek, dat men eerder in een quasi-oud eethuisje zou verwachten; en de uiteen lopende bewoners, of zij nu boer, bankier of typograaf zijn missen iedere typerende karakteristiek, die heus niet alleen be. reikt zou hoeven te worden met verschil in taal of accent. Dat de Franse regisseur Gréville deze nuances niet vermocht aan te voelen kan herfi moeilijk kwalijk worden genomen, maar daarvoor had hij toch zijn Neder, landse adviseurs. Wat hem wel kan wor den aangerekend is zijn geringe beheer sing van het spelersmateriaal. De Neder, landse auteur is te weinig ingesteld op het spel voor de camera om het zonder een strenge leiding te kunnen stellen. Er zou nog het een en ander over de Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: De appeltjes van oranje kwamen in en kele plaatsen nog juist op tijd om onder de Kerstboom te kunnen prijken. Niet bij toeval worden zij aan de kinderen in een tweemaal zo grote portie toegewezen als aan volwassenen. Sinaasappelen immers bevatten een schat aan het kostelijke vitamine C, een stof, die kinderen nog meer nodig heb ben dan volwassenen vooral in de winter. Daarom, wanneer het maar even mo gelijk is, geeft uw kinderen de sinaas appelen waar zij recht op hebben! Zij zijn hun geld meer waard dan snoepgoed en gebak, die vrijwel geen beschermende waarde voor de gezondheid hebben. Ook aan babies kan men enkele maanden na de geboorte al enkele theedruppeltjes uitgeperst sinaasappelsap geven als aan vulling van de melkvoeding. Dit sap, dat ook voor zienen van grote waarde kan zijn. moet wel vlak voor net gebruik worden uitgeperst en mag niet gewarmd worden. Het vitamine C, dat heel gevoelig is voor licht lucht en warmte, zou er anders uit verloren gaan. Wat doet U met de schillen; U gooit ze toch niet allemaal weg? Wanneer men er met een scherp mesje dé witte vellen afhaalt (of de appels zo dun schilt, dat er geen wit aan zit), kan men ze, na ze bij de kachel gedroogd te hebben, laten aftrekken in pap, pudding, vla. warme dranken of ze fijngesnipperd door ge bak-deeg werken, ter vervanging van essence's. Ook kan men de schillen ai- raspen en ze, vermengd met evenveel suiker, in een goed gesloten jampotje bewaren, zodat men het hele jaar de geu rige herinnering aan de appeltjes van oranje gebruiken kan. De Japanse premier heeft gisteren nadat een motie van wantrouwen tegen de regering was aangenomen het parlement ontbonden en om nieuwe al gemene verkiezingen verzocht. Politieke waarnemers achten het moge lijk dat de liberaal-democraten, die thans in de oppositie zijn, genoeg zetels zui.en verkrijgen om de meest stabiele regering te vormen, die Japan na de oorlog heeft gehad. De nieuwe verkiezingen zullen 23 Jan. a.s. worden gehouden. De vraag: wat zal ik wordenkost talloze jongelui heel veel hoofdbrekens. Verstandige ouders, die hun kinderen met dit probleem zien worstelen, oriën teren zich eens hier en daar en doen suggesties aan hun kinderenzonder nochtans door het overdreven uit oefenen van aandrang in een bepaalde richting de vrijheid in het kiezen van een beroep illusoir te maken. Nu is het bekend, dat bepaalde be roepen in het waarderingsschema voor de jeugd verbazend hoog slaan aange schreven- Een avontuurlijke baan met afwisseling en variatie werkt zeer sterk op haar fantasie, maar voor dit soort beroepen is lang niet iedereen geschikt, die er in zijn jeugd van droomde. Zo is bijvoorbeeld vliegenier worden het verlangen van vele jongelui, maar de eisen zijn zwaar, zodat velen onge schikt blijken. Als zij dan echter geen vliegenier kunnen worden dan is wel licht toch nog een met het vliegwezen samenhangend beroep aantrekkelijk voor deze jongens. Er zijn vele functies bij de luchtvaart, die toch ook interes sant en aantrekkelijk zijnLaten wij J&w&t&ft- U>p naait onze bekende dagschotels: Gebraden Konijn met Appel- moei en Gebakken a oe Aardappelen JL% Gebraden en Gevulde Gans met Vruchtencompöte en Pommes Frite» I Hazenbout met Appelschijfje», Kersencompöte, Cranber ries, Pommes Rissolées Gevulde Kalkoen, Kastanjes, Franse Célerie, Gemengde Com- póte en Aardappelen naar gQ keuze f <3« Bij deze schotels schenken wij gratis 'n glas Bourgogne eens een kijkje nemen bij het vliegbe drijf om te zien wat er zo allemaal te doen is. De cosmopoUlische sfeer, die op Schip hol heerst, is velen bekend. Terwijl het vliegtuig uit Zuiid Afrika binnenkomt, staat het toestel voor New York klaar om te starten. De bedrijvigheid van tech nisch personeel, het geronk van de moto ren, de luidspreker, die iin vele talen de berichten Iaat horen, dat hele complex van bedrijvigheid trekt dagelijks vele bezoekers Maar voordat de piloot in de cockpit het Klassieke vliegersgebaar kan maken en met zijn duim omhoogwijzend aan de groncnaecanicien te verstaan geeft, dat alles aan boord in orde is en de grond- mecano hetzelfde gebaar kan maken om aan te duiden, dat alles op de grond o.k. is, moet heel wat gebeuren en zijn vele lieden in de weer om alle voorbereidin gen te treffen. Om deze verscheidenheid van beroe pen duidelijk te tonen, is het 't beste een Indië-vliegtuLg op een zgn. slip- station te volgen en te zien wat er alle maal gebeurt. Nadat de traffic manager van het sta tion, waar het toestel zal landen, het voprlopigc en definitieve e.t.a. telegram ontvangen heeft, de expected time of ar rival (waarschijnlijke aankomsttijd) aan gevend, wordt het grondpersoneel hier van in kennis gesteld. Als het vliegtuig geland is, gaan als eersten de dokter en traffic manager naar binnen. De dokter controleert de papieren, waaruit moet blijken, dat het toestel ontsmet is. De traffic manager deelt de passagiers mede wat de locale tijd is, op welk station zij geland zijn, welke formaliteiten te ver vullen zijn, hoelang het oponthoud zal diuren en waar zij gedurende die tijd heengebracht zullen worden. Het toestel wordt gedesinfecteerd en na een tiental minuten worden die pas sagiers verlost van de benauwde lucht en komen zij kuchend naar buiten Ge- zoodih eidspapier en en paspoorten worden Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgevoel bovendien een „Mijnhardtje" nemen gecontroleerd, waarna die passagiers par bus naar het hotel vervoerd worden, waar zij gedurende het oponthoud zullen, verblijven. 0e piloot geeft het logboek af, waar uit de traffic manager zijn gegevens put, benodigd voor de verandering van pas sagierslijst en vracht ieder toestel is n.l. gebonden aan een bepaald start- en landingsge wicht, dat niet overschreden mag worden. De piloot geeft op hoeveel benzine bijgepompt moet worden, waarna de grondmecano's het hele toestel aan een grondige revisie onderwerpen, waarbij zij voornamelijk hun aandacht schenken aan die klachten, die zij van die boord- mecano's en de radiotelegrafisten opge kregen hebben. De kok van de grondstaf ontvangt in structies van de steward hoe de voor raden aan boord aangevuld moeten wor den. Als dit alles klaar is, komt eventueel een nieuwe bemanning aan boord en worden de voorbereidingen voor de start getroffen. Deze en hog meer functies worden ver vuld im het vliegbedrijf. De K.L.M. al leen al heeft tienduizend man personeel, waaruit blijkt, dat er vele en interessante banen bij de luchtvaart zijn. J. J- Moerkerk beschrijft in zijn boek, dat onder de titel: ,,'n Vliegend beroep" bij de N.V. Uitgeversmij. Diligontia te Amsterdam verschenen is, wat de eisen voor de. diverse beroepen zijn on geeft in het kort een arbeidsanalyse, zodat zijn boek vooral voor jeugdige lezers aan trekkelijk is. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Protestcommissie van de K.N.V.B. werden afgewezen de volgende protesten; protest V.D.V. in V.D.V.V V. P. 12 en protest D.V.C. in D.V.C.Sa- turnus 12. Niet ontvankelijk verklaard bet protest van Schiedam in Rijswijk Schiedam 32. Aangehouden de protes ten van O.D.S. in O.D.S.—H.V.V. 2—3 en van Alph. Boys in Alph. BoysV.V. S.B. 0—0. Ethiopië, dat indertijd door Italië werd geannexeerd, heeft uitlevering door Ita lië verzocht van maarschalk Pietro Ba doglio, voormalig eerste minister van Italië, en maarschalk Graziani, voorma, lig gouverneur-generaal van Italië in Ethiopië, om terecht te staan als oor logsmisdadigers, zo deelde de Ethiopi sche legatie in Londen mede. Het verzoek was vervat in gelijklui dende nota's aan de regeringen van Engeland. Frankrijk, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Volgens de nota's zouden genoemde regeringen krachtens de be palingen van het Italiaanse vredesver. drag haar ambassadeurs in Rome op dracht moeten geven Ethiopië bij be sprekingen met de Italiaanse regering te vertegenwoordigen. De winkeliers, die met St. Nicolaas hun beste beentje had den voorgezet om goed voor de dag te komen en aldus hun omzet te verhogen, nadden de Sinterklazen vervangen door kerstklokken in rode decoratie met wit. Zacht licht wierp een betoverende sfeer over de uit gestalde artikelen en bewonde rend bleven vele wandelaars staan voor de rijk voorziene uitstalkasten. Zoals gebruike lijk wierpen verschillende jon ge paartjes verlangende blik ken door de étalage-ruiten naar de zo zeer begeerde dingen. Voor een meubelmagazijn stonden een meisje en een jongeman met iets van wee moed in hun blikken te staren naar het gezellig zitje, hetwelk daar binnen was ingericht, tot dat de jongen zijn verloofde plotseling ruw aan de arm meetrok onder de bittere klacht; Wat kijken wij naar meubelen, we krijgen toch geen huis. Het is me de maat schappij wel. Het meisje was reeds ge wend aan deze uitvallen van haar galant en het leed van niet te kunnen trouwen werd nog vergroot door de moede loosheid, welke zich langzaam maar zeker van haar vroeger zo opgewekte „Kloris" had meester gemaakt. Zij liet hem maar uitrazen (wat gaf hei om er op te antwoorden); dan zak te het wel weer. Doch deze avond zakte het niet. De jonge man had zich dan ook de hele dag zitten opwinden met de gedachte, hoe gezellig het zou zijn, als zij samen Kerstmis zouden kunnen vieren ki een eigen home, al was dit nog zo bescheiden. Met een kerststal letje te midden van groen en kaarsjes, zoals hij dat thuis ge wend was in zijn jeugd en ook toen allen greter geworden waren, want op Kerstmis even als met Sint Nicolaas waren zij voor hun goede moeder al tijd opnieuw kind en zij von den het heerlijk weer als een kind door hun moeder verwend te worden. Maar ja, als je volwassen bent en er de leeftijd voor hebt, wil je 'n eigen tafel om er je benen onder uit te strekken en dan natuurlijk ook een ka mertje om die eigen tafel neer te zetten. Zwijgend hadden de twee enige tijd hun weg vervolgd, ieder met de eigen gedachten, totdat „hij" de stilte verbrak met de snauw: Weet je nou niets te zeggen; ik heb wel een steun aan je. De aangesprokene verdroeg deze onvriendelijkheid zonder kwaad te worden: zij wist hoe moeilijk haar Gerard het had en ook, dat hij het niet zo meende Zij suste dan ook met de opmerking; Wat Reeft het nu, of ik ook al ga razen; daar winnen wij niets mee en win den elkaar maar op. Maar, hemel, Ik kan er niet kalm onder blijven. Ik vind het zo ellendig, ook voor jou. Dat weet ik, beste jongen, doch begrijp je niet, dat 'je door altijd te mopperen me het le ven nog zuurder maakt? Ik zou er alles voor willen geven, als er maar uitkomst kwam, nog het meest, omdat ik zo'n medelijden met je heb. Ik weet, dat het aan jou niet ligt en dat je alle adressen afloopt. Dat het desondanks nog niet ge lukt is om slechts twee kamer tjes te krijgen, hoor je mij jou hooit verwijten. Dat moest er nog bijko men. Nu, dat mijn tante Anna geen inwoning wil geven, moet ik anders dikwijls genoeg ho ren en toch is het mijn schuld niet. Nu ja, hadden wij maar zo'n klein huisje als dit. Zij passeerden een rijtje één-ka mer-woningen; zij keken naar binnen door een der ramen, waarvan de gordijnen open stonden en zagen plots op een buffetje het portret van een jongeman in militair met da Indische emblemen. Het gesprek verstomde en pas na enige tijd merkte het meisje op: Dat moet toch ook wel erg zijn, een zoon m Indonesië. Je weet niet, hoe hij het maakt; al reeds zo jong op eigen benen in een gevaarlijke omgeving. Het was slechts een tip van het vele en grote leed in deze wereld, welke plotseling tij dens de klaagliederen van deze jongelui opgelicht werd. Een tip nog maar, want zwaar zijn vaak de beproevingen, ook in de ruime huizen, welker bewo ners zo worden benijd door buitenstaanders. Ziekte en te genslag, bittere teleurstelling verstoren dikwijls daar het geluk en de vrede, welke al leen herwonnen kan worden door gebed en overgave als de vrede van Kerstmis. Toen de twee jongelui thuis bij het meisje kwamen, lag de stilte voelbaar tussen hen bei den. De ouders merkten het wel. doch waren te verstandig om iets te vragen en trachtten hen over deze pijnlijke situatie heen te helpen. Even later kwam tante Anna vragen, of moeder Dinsdag avond meeging naar de Ad- ventsavond van de Katholieke Vrouwenbeweging. Ja, dat ging door. En onderwijl was bij het meisje een plannetje gerijpt. Zij zou met haar verloofde die avond eens naar oom Joris gaan om met hem te praten. Op de bewuste avond werden de twee door hun oom uitbun dig ontvangen Wie we daar hebben. Echt vriendelijk, om een oude heer. die zich als we duwnaar voelt, gezelschap te komen houden. Even kwam bij de jongen de boze gedachte op: „Was hij maar weduwnaar". Maar toen het duiveltje verdreven was, werden in stilte de Engelbe waarders aangeroepen eigenlijk denken wij veel te weinig aan deze hemelse be schermers om een goede uit slag te helpen verkrijgen. Oom Joris was een echte Joris Goedbloed en had gelijk de meeste mannen weinig meer in te brengen dan zijn week geld. In nood grijpt men ech ter elk strohalmpje vast en vandaar de aanval voor inwo ning op de man van tante Anna. Oom Joris schrok niet zui nig, toen hij het doel van het bezoek vernam. Och, hij had door er niet zoveel op tegen; hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Maar zijn vrouw, neen, die wilde er niets van weten. Had tot haar teleurstelling nooit kinderen gehad en eventuele kinderen van een ander in huis zouden oude wonden weer openen. Ja maar, U bent toch als man het hoofd van het gezin en dus de baas, riep het nichtje in vertwijfeling uit. Oom Joris brak in een scha terlach uit tegen zijn aanstaan de neef, die over de uitval van zijn toekomstige vrouw mede niet weinig verwonderd was en plaagde het meisje: Ja, dat staat wel in de H. Schrift, doch meisje, wanneer je getrouwd bent, zondig jij daar ook vast zeven maal per dag tegen. Ik heb een pater eens horen ver tellen, dat het vagevuur altijd meer vrouwen telt dan man nen. Deze laatsten hebben hun vagevuur op aarde en de eer sten moeten boeten voor het zondigen tegen de onderdanig heid aan de man. Nu ja, weerde het nichtje Riet af, als het er op aan komt Beslist tante, vulde oom aan. Waarom heb je zo'n haast, plaagde oom de verliefde jon geman. Trouwen doe je al tijd nog vroeg genoeg. Enfin, de oude heer had toch medelijden en beloofde te ge legener tijd nog eens met tante te zullen praten. Alle praten hielp echter niet. Tot op Kerstochtend. Een vreemde pater kwam in de Nachtmis preken. U weet wel, zo een „van dik hout zaagt men planken", en na als tekst ge kozen te hebben: „Er was geen plaats voor hen", keek hij even monsterend de kerk rond De parochianen, die verwachtten, dat de reeds ter ziele zijnde inwoners van het oude Bethle hem weer eens fris afgedroogd zouden worden, strekten hun benen en hieven hun hoofden op om te luisteren. Doch de pater viel met zijn preek pal in de kerk, toen hij uitriep: Die tekst slaat niet op de bewoners van Bethlehem, maar op U, die hier zitten. En hij geselde de hardvochtigheid van hen. die, hoewel daartoe in staat, aan jonge echtparen geen inwoi r ig willen verlenen en telkel s len van de deur wijzen met de boodschap, dat er voor dezen geen plaats is. Ja, nu zult U wellicht zeggen: als het 't Heilig Huisgezin zou zijn. Doch U weet niet, welk een pracht gezin er kan groeien uit de jongelui, die gij weigert op te nemen. Bent U er zich van bewust, wat U mogelijk ver nielt? Neen, geeft nu niet af op de Joden ten tijde van Christus; steekt liever de hand in eigen boezem, want gij zijt geen haar beter. Wat praat gij over de vrede van Kerstmis? Wat wenst gij elkander zalig Kerstmis? Er is geen vrede van Kerstmis en geen zalig Kerst feest. als de liefde ontbreekt. En er is geen liefde, wanneer men voor anderen niets over heeft en weigert hen te laten delen van Uw overvloed, in dit geval aan woonruimte. En zo ging de pater nog enige tijd door, niet verzuimende om behalve op de grote trom te slaan, ook door de fijnere in strumenten op het gemoed van de gelovigen te werken. Tante Anna was er op weg naar huis bepaald stil van. Oom Joris zag haar nu en dan on deugend van terzijde aan, doch was wel zo verstandig om niets te zeggen. Thuis brandde gezellig, de haard; de ontbijttafel zag er feestelijk uit en na een kort gebed stak oom Joris zijn hand toe en wenste zijn vrouw een zalig Kerstmis: Dat de vre de van het Kerstfeest je deel mag zijn, voegde hij er een tikje overmoedig aan toe om bepaald krijgshaftig te vervol gen: Ja, niet iedereen kan zich, zoals de pater opmerkte, verheugen in een prettig ont bijt in een eigen kamer. Tante Anna zei nog niets, maar Onze Lieve Heer hoorde haar al brommen. Totdat zij plotseling uitbarstte: Jij bent toch eigenlijk een egoïst. Waarom geef je nicht Riet geen toestemming om hier in te ko men wonen? Hemeltje, wat nu? Heb ik geweigerd of jij? Je hebt gevraagd, Of ik er op tegen was en ik had inder daad bezwaren, maar jij als man had door moeten zetten. Waar ben je anders een man voor? Dat was oom toch te gortig; zelfs bij Joris Goedbloed kan het bloed gaan koken. Doch hij kreeg geen gelegenheid om zijn mond te openen, want tante trok van leer als de pater in de Nachtmis. Heb je niet gehoord, hoe onverantwoordelijk het is om jonge mensen te verhinderen te huwen en een eigen gezin te stichten? Toen jij jong was, deed je niets dan mij nalopen en al 3 leegstaande woningen te monsteren, totdat 'je in je enthousiasme bij vergissing twee woningen tegelijk ge huurd had. En nuik kan geen stukje kersttimp door mijn keel krijgen, zolang hier zoveel ruimte onbenut staat. De verbaasde echtgenoot, die op eerste Kerstdag zo onver wachts op het matje werd ge roepen, was lang genoeg ge trouwd om te weten, dat zwij gen vaak beter is dan spreken, en dus citeerde oom in zich zelf sarcastisch; Logica, uw naam is vrouw. Eigenlijk toch wel prettig, want een logische vrouw, nu ja.... niets vrou welijks. Oom Joris zuchtte dus maar eens en antwoordde tenslotte; Kom, kom, vrouwtje, op het vredesfeest geen ruzie. De pa ter heeft mooi gepreekt en het verheugt mij, dat zijn woorden ook op jou indruk hebben ge maakt. En waarom zouden wij eigenlijk Riet en Gerard niet in huis nemen? Ons nichtje is een flink meisje en jij wordt een dagje ouder: wellicht kan zij wat werk uit de handen ne men. Weet je wat? Bel Riet even op. Bel jij op. Neen, want zolang haar tante zelf niet zegt, dat het in orde is, gelooft zij het toch niet Net of ik zo bazig ben. Enfin, het is voor het kind eigenlijk wel goed te weten, dat de vrouw de touwtjes in handen moet houden. Arme Gerard! Zei je wat? O neen. Steek een sigaar op; een man is slechts handelbaar als hij rookt. Toen tante de haak weer op de tele'oon had gelegd, kuste oom haar zeer in vorm, zoals het een bejaard echtpaar be taamt en feliciteerde haar met het besluit. Waarop tante echt vrouwelijk in tranen uitbarstte. Zodra echter Riet na het tele foongesprek in de huiskamer van haar ouders terugkeerde vloog zij haar toekomstige brui degom zo onstuimig om de hals. dat de jongere broertjes en zusjes wat onwennig toe keken. Toen Gererd weer adem kon balen, vroeg hij zijn meisje: Heb je de honderdduizend getrokken? Wel neen, véél meer. wij hebben kamers om te trouwen. Tante Anna belde op om te vertellen, dat zij oom Joris omgeDraat had. Foe! van tante Anna. om zo te jokken opEerste Kerst dag, zei vader. Verder worden in de nota's de namen genoemd van 10 Italianen, die, naar ver klaard wordt, door het tribunaal der V. N. voor oorlogsmisdaden in Mei 1948 ais schuldig aan oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid gedurende de oorlog tegen en de* bezetting van Ethio pië werden bevonden. Verder wordt gezegd, dat Ethiopië heeft besloten, slechts twee van deze personen terecht te laten staan, daar zij degenen zijn, „die het meest verantwoor delijk zijn voor de politiek van syste matische terreur tijdens de bezetting". De beide personen zouden, aldus do nota's, terechtstaan voor een internatio nale rechtbank, Ingesteld door de Ethio pische regering en bestaande uit meren deels niet-Ethiopische rechters. De juri dische principes en de procedure zou den dezelfde zijn aV? die van het inter nationale militaire tribunaal van Neu renberg. De rijkspolitie heeft in samenwerking met de gemeentepolitie van tientallen Brabantse dorpen en steden klaarheid, weten te brengen in een groot aantal roofovervallen en inbraken, die in een - periode van twee jaar in Brabant ge pleegd werden. Een tiental daders is op gesloten, maar de twee hoofdschuldigen, de 47-jarige G. H. en de 29-jarige A. F., beiden uit Tilburg, zijn nog voortvluch tig. Roofovervallen met geweldpleging en bedreiging met vuurwapens zijn gepleegd in Oisterwijk, Berkel-Enschot, Drunen en Vaghel. Inbraken met diefstallen onder meer in Dongen, Tilburg, Helvoirt, Hil- varembeek, Waspik, Loon op Zand en Gilze-Rijen. De waarde van de gestolen goederen, zoals lederwaren, juwe'en en geld is ver boven de 100.000. Vrijwel steeds werd dezelfde methode van inbreken gevolgd en een eerste spoor leidde naar Tilburg. Gewoonlijk werden boeren op het platteland bezocht door enkele opkopers van goud en zilver. Meestal koesterden de slachtoffers geen argwaan en indien uit het gesprek bleek, dat er juwelen en/of geld in huis waren, went dit door de opkopers doorgegeven aan Hobbelen of Franken, die dan spoe dig een overval organiseerden. De officier van justitie doet thans een beroep op het publiek om inlichtingen te verstrekken over de twee hoofdschuldi gen. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag verschenen gisteren bij wijze van uitzon dering geen iandverraderlijke elementen, maar twee zware jongens uit de Haagse onderwereld, jeugdige dieven, die kort voor de bevrijding met twee „bekeerde" S.S.-ers, zogenaamd ten bate van de ille galiteit, diverse roofovervallen hadden ge pleegd. Het waren de machine-bankwer ker J. C. en de chauffeur-monteur A. D. Deze twee lieden hadden samen met de S.S.-ers overvallen gepleegd in een speel hol, een bakkerij, bij een oude vrouw enz. en daarbij voor aanzienlijke bedragen aan geld de advocaat-fiscaal noemde zelfs b„dragen van 56.000.en 18.000.en sieraden meegenomen. De president van het Hof hechtte wei nig geloof aan de beweringen van de ver dachten, dat zij in de overtuiging geleefd hadden deze roofovervallen ten bate van de illegaliteit gepleegd te hebben. Dit ont lokte aan verdachte C. de uitroep; „Maar mijnheer de president, juist om dat ik beroepsinbreker ben, daarom had ik dat „stunten" niet nodig. Dan had ik me veel beter bij m'n inbraken kunnen houden." Zijn kameraad D. deed er nog een schep je boven op door uit te roepen: „Ik beroep me op mijn crimineel verleden, ik ben een dief, maar geen verrader. Nu zit ik al 22 maanden in de cellenbarakken tus sen S.S.-ers en landwachters, en dat is een hel voor me." De advocaat-fiscaal eiste tegen C. 8 jaar gevangenisstraf met aftrek, omdat hij nog een straf van een jaar moet uitzitten we gens diefstal. Tegen D. eiste hij 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van Maart 1947 af. De verdedigers vroegen clementie. Uitspraak over 14 dagen. Volgens een U.P.-bericht uit Halifax, heeft de bergingssleepboot „Grenadier", welke van Sydney (N.S.) ter hulpe wal uitgevaren, gisteren het meer gemelde, ra nood verkerende, Ned. m.s. „Prins Alex ander" bereikt. De sleepboot zou trachten vast te maken en-het schip naar Halifax te slepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4