Uit de wereld van het circus Denkt U al aan UW VOORJAARSGARDEROBE? KOOL zonder eentonigheid! De raadselachtige verdwijning Zachtroseblauw en reseda De man met de kostbare hersens Kook ze eens anders Bloemen vliegen over Europa door BRAM VERSCHOOR VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 PAOTNA 6 De komst van een circus is altijd opnieuw een feest. Het logge lopen van de ondieren der wildernis door de stadsstraten, de zigeunersfeer rondom de woonwagens, de blik semsnelle opbouw van de grote tent, de protserige tentingang met de naam van de circusdirecteur in gekleurde lampjes, het geschetter der hoempa-muziek, de scherpe geur die uit de stallen waait waar gebrul of gehinnik opklinkt, dit alles schept rondom het circus de sfeer van een heel aparte, roman tische wereld. Het ver rukkelijk divertisse ment van het circus, tot volle grootheid geko men in de vorige eeuw, heeft nog weinig van zijn aantrekkings kracht verloren en het moet, zelfs in deze tijd van bioscoopmanie al een heel bijzondere film zijn die het publiek de voorkeur doet geven aan de cinema boven de vertoning van doods verachting rariteiten en dressuurkunst in de circustent. NIEUWE APOSTOLISCHE PREFECTUUR TE SOEKABOEMI Drs. P. Geise O.F.M. Apostolisch Prefect KATH. KAPPERSPATROONS BOND GEREORGANISEERD De haute-couture in Parijs heeft het niet minder druk, maar achter de schermen leeft men al in voorjaarssfeer: de zijde- en stoffenfabrikanten tonen hun voorjaarscollecties 1949 aan de couturiers. Ook Bruine taupê hoed met groene vleugels Model Suzanne Talbot. voor hen is December een van de drukste maanden. Redingote van Juliette Verneuil Foto Intercontinentale. FELLE BRANDEN Te Hilversum en Goes De heer van Doveren, perschef var een der grootste circussen van he continent, zal dan ook met zijn boek „Hooggeëerd publiek" ongetwijfeld eer; groot aantal lezers een genoegen doen. In dit boek vertelt hij namelijk zijn herinneringen aan het circus, aan de artisten en de directeuren, aan feno menale jongleurs en stoutmoedige leeuwentemmers. Men kan hierin lezen over de roem van de legendarische P. T. Barnum (van Barnum en Bailey) over wie 8000 monagrafieën geschreven werden, het geen nogal veel is, wanneer men be denkt, dat bijvoorbeeld over Hamlet „slechts" 2000 boeken bestaan; men kan de grootste der leeuwentemmers, over kunstwielrijders en paardendresseurs, koorddansers en kunstschutters. Een zeer zonderlinge anecdote vertelt van Doveren over het rekenwonder Lutec. Een of ander anatomisch insti tuut had aan deze Lutec gevraagd om na diens dood zijn hersenen te mogen hebben. Lutec kreeg hiervoor een flinke som als vooruitbetaling. Nu wilde het geval, dat Lutec in één opzicht geen rekenwonder was, in het financieren namelijk van zijn nogal vrolijk leven. Lutec was dus zeer ge brand op een extra-bron van inkomsten en zo kwam hij op het idee, zijn hersens nog eens te koop aan te bieden aan er lezen hoe Gotfried Hagenbeek op de gedachte kwam een circus op te rich ten, toen hij als visverkoper toevallig een paar levende zeehonden in handen kreeg, en bij de vertoning daarvan veel succes had; hoe de heer Sarrasani eens, in conflict geraakt met de politie, de lastige agent doodgemoedereerd in een tijgerkooi opsloot, welk misdrijf, door 't krantengeschrijf tot een enorme reclame-stunt geworden, hem zegge en schrijve, 1 gulden boete kostte. Van Doveren heeft veel van de be kende circus-artisten persoonlijk ge kend; in ieder geval weet hij er aar dige bijzonderheden over te vertellen. Over de clown Wladimir Duron met zijn rattennummer en zijn „vliegend Het provincsalaat der Minderbroeders te Weert heeft bericht ontvangen van de oprichting van de Apostolische prefectuur Soekaboemi op Java. Als eerste apostolische prefect werd benoemd de hoogeerw. pater drs. Patemus Geise O.F.M., regulier overste van de Minderbroeders op Java. De Nederlandse Minderbroeders zijn sinds 1929 werkzaam op Java, in het Apostolisch Vicariaat van Batavia, waar van een gedeelte tot eigen gebied van de Minderbroeders is verklaard. Pater drs. Geise werd geboren te Rotterdam 7 Febr. 1907. Op 6 Maart 1932 werd hij te Weert priester gewijd en in 1938 slaagde hij in Leiden voor het doctoraal examen Indo nesische lettere.». Met de toenmalige provinciaal der Minderbroeders, pater Prudentius van Leusden, reisde pater Geise naar Java waar hij in November 1938 arriveerde. In Januari 1939 vertrok hij naar het gebied van Bantam ter voltooiing van zijn proefschrift. Het uitgebreide materiaal, dat hij hier verzameld had, is door de oorlogsomstandigheden verloren gegaan In 1941 werd pater Geise werkzaam ge steld te Soekaboemi, doch na de capitu latie van Indië werd hij in September 'arken", over de huiveringwekkende leren van een Leotard of van de twee leraldo's aan de trapeze, over Trubka, ien ander anatomisch instituut. De poging lukte schitterend en weer kreeg Lutec een ruime beloning. De ge schiedenis herhaalde zich en bij Lutec's dood bleek, dat de hersens van het rekenwonder door liefst 75 anatomische instituten als hun eigendom konden worden beschouwd. Zekere Marinelli. een zeer lenig acrobaat uit latere jaren, verkoght zijn lijk, evenals Lutec zijn hersens, bij voorbaat aan een anatomisch instituut. Maar dit instituut, geleerd door Lutec's oplichterij, was ditmaal op zijn qui vive. Marinelli moest alvast zijn doods kist laten maken, geadresseerd aan het instituut, en deze moest hij steeds, op al zijn zwerftochten, meedragen Het boek wemelt van dergelijke anecdoten en van wat men zou kunnen noemen officiële circus-historie. Geen liefhebber van het circus (en wie is dat niet?) zal dit boek willen missen. 1943 geïnterneerd en verbleef tot Sep- mBer 1945 in verschillende kampen. Na de bevrijding was hij van October 1945 tot Mei 1948 achtereenvolgens werk zaam te Batavia, Tanah Tinggi en Tji- deng. In October werd hij op het kapittel van de Minderbroeders te Weert tot re gulier overste van de Minderbroeders op Java benoemd. In Mei 1948 vertrok pater Geise naar Soekaboemi, waar hij een werkzaam aandeel had in de wederop bouw van dit missiegebied. De Ned. Katholieke Kapperspatroons bond heeft besloten zich te reorganiseren, ten einde de talrijke moeilijkheden, die zich ten opzichte van het bedrijfsleven voordoen, beter het hoofd te kunnen bie den. Tot de factoren die deze moeilijkheden veroorzaken rekent de bond o.a. de scher pe overheidsbemoeiingen. Om tot een be vredigende collectieve loonregeling te ko men, acht men een tariefherziening nood zakelijk. Ook dient er, volgens de bond paal en perk te worden gesteld aan het euvel van ongeregelde bedrijfsuitoefening in vrije uren door kappersbedienden. Door samenwerking van tal van Nederlanders en Ned. instellingen is het mogelijk geworden aan de in de ziekenhuizen, hospitalen en sanatoria verpleegde militairen een' kerstge schenk aan te bieden. Ongeveer dui zend pakketten van gelijke inhoud zijn aan de zieken verstrekt „Hooggeëerd publiek", door Doveren. Uitg. Elsevier. J. van Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: In de winter behoort kool tot onze be langrijkste groenten en tot de goed koopste bovendien. Wij kennen de rode, witte en groene kool, de Savoye- en Chinese-, de spruit- kool, boerenkool en zuurkool; elke soort met haar eigen smaak en bereidingswijze. Geregeld kool op tafel behoeft dan ook niet te betekenen, dat het menu eentonig is! Maar kool is zo'n zwaar verteerbare groente, zo luidt het bezwaar van velen. Wij moeten er echter op wijzen, dat dit hoofdzakelijk komt doordat men ze te lang laat koken; hoe langer de kool op het vuur staat, hoe moeilijker ze verteer baar wordt door de ontledingsproducten, aie bij langere verhitting ontstaan (en die tevens de onaangename ..koollucht" ver oorzaken). Witte kool (mits ze niet taai is, en goed fijngesneden of -geschaafd wordt) behoeft bijv. maar 20 minuten ge kookt te worden, rode kool drie kwartier (mits de azijn en/of zure appels, die het gaar worden tegenhouden, pas op het laatst worden toegevoegd). Ter afwisse ling geve men ook eens koolsla. Dat kool wat steviger in de maag ligt dan jonge voorjaarsgroente, kan in de winterkou geen nadeel zijn. Daarbij vormt ze een zeer gezonde aanvulling van onze winterkost, door haar hoog gehalte aan zouten en vitaminen. Wist u, dat in dat opzicht van alle groenten boerenkool (na de spinazie aan de spits staat? De voedingszouten uit kool hebben al lerlei functies in het lichaam te vervul len: o.m. behoeden zij voor bloedarmoe de (ijzer) en versterken beendergestel en gebit (kalk en fosfor). In boerenkool en groene kool komt veel carotine voor, die in het lichaam omgezet kan worden in vitamine A; een tekort aan dit vitamine maakt ons meer vatbaar voor infecties. Verschillende koolsoorten, ook zuurkool (de enige vatgroente, die een goede voe dingswaarde heeft) bevatten voorts nog andere vitamines, die voor de gezondheid van belang zijn. Zo is kool in allerlei opzichten een kos telijke wintergroente. De volgende recep ten zijn voor vier personen. Kool op z'n Chinees 1 witte kool, 1 ui, 2 knoflookpartjes (of nog een ui), zout, iets peper, boter of margarine, een lepel bloem. De kool fijnsniiden of -schaven. De uien (en de knoflook) fijnsnipperen en in wat boter of margarine lichtbruin frui ten. De kool, peper en zout toevoegen en de groente gaar smoren, terwijl men haar geregeld even omlegt. Zo nodig een klein scheutje water toevoegen. Als de groente gaar is, de bloem er over strooien en er door roeren. Het gerecht dan nog even door en door verwarmen, zodat de bloem gaar wordt. Rode Icool.sla rode kool, zout, 2 zure appelen, iets suiker, (een klein stukje ui) wat sla saus of een fijngemaakte aardappel, ver mengd met mosterd, azijn, peper en zout. De rode kool zeer fijnschaven of -snij den. evenals de appelen (het stukje ui zéér fijnsnijden). De kool vermengen met de appel (de uD en de (zelfgemaakte) sla saus. Stamppot van zuurkool, aard appelen en bruine bonen 500 gr. zuurkool, 200 gr. bruine bonen, 2 kg aardappelen, (wat bonenwater), zout boter of vet of margarine (melk). De bruine bonen wassen, weken, aan de kook brengen, 15 minuten koken en in de hooikist gaar laten worden. Het groot ste deel van de zuurkool in de pan doen, het restje zeer fijn snijden en achterhou den. De aardappelen schillen, wassen en zo nodig in stukken snijden en ze op de kool leggen. Wat water en zout toevoegen en alles gaarkoken in een goed gesloten pan in een half uur. De achtergehouden rauwe zuurkool toevoegen. Naar smaak boter, vet of margarine er door roeren en de massa door elkaar stampen. De gaarge- worden bonen door de stamppot mengen. Is de stamppot te droog, dan nog iets bo nenwater of melk er aan toevoegen. (Van onze Parijse mode-medewerkster). Op vele ateliers en in menige huiskamer heerst grote drukte want vele vrouwen wilden zich voor de feestdagen nog een nieuw toiletje maken of laten maken. En de meesten van ons prefereerden boven de gekledere zijden, een war me, wollen jurk, die in de komende koude dagen nog goed van pas zal komen. Tijdens de oorlog hebben we uit die collecties de prachtige soepele wollen stoffen zien verdwijnen en plaats zien maken voor de oorlogsstoffen, de Ersatz, die wel klinkende namen kre gen, maar daarom niet minder ruw en rasperig aanvoelden. Als een Fransman aan iets het land heeft, dan is het wel daar aan. Nu we langzamerhand voor goed van alle oorlogsrommel op stoffen gebied verlost zijn, voelt hij zich pas weer in zijn element, al waren de fabri kanten trots op wat ze ondanks in ferieure materialen in de afgelopen jaren steeds nog bereikten. De echte wollen stoffen zijn er nu in overvloed. Ze zijn iet alleen even goed als voor de oorlog, maar door toepas sing van nieuwe techniek haast nog beter en mooier. Bij Léonard werd voor ons de ene rol na de andere opengeworpen en zo kregen we een kijkje, welke stoffen in het komend voorjaar mode worden. Reeds deze winter werd voor avond japonnen veel laken verwerkt en ook in de nieuwe collectie is deze stof goed vertegenwoordigd. We zagen een Schotse zomerruit, middelmatig grote ruiten in zachtblauw en beige op witte fond: wollen Vicky. Dit is de wollen uitgave van het geruite katoen voor kinderjurken en boeze laars in rood en wit, blauw en wit etc. Voor jurken een alleraardigste stof. F.r was verder een heel klein ruitje, grijs met wit of beige met wit, beide voor tailleurs; voor mantelstof een „serge chenillé", dat veel weg heeft van met de hand geweven stof. De draad van deze serge is zeer onregel matig van dikte. Geschikt voor mantel pakje was ook een Pieds de poule in 2 of 3 kleuren en een erg wollige fil a fil, evenals de zacht grijze streep op licht grijze fond, waarbij een effen stof in precies dezelfde tint hoorde. Deze combinatie, die ook in het bruin be stond, is aardig voor een deux-pièces. Echte zijde is er weinig. Deze blijft schaars. Voor zomertailleurs biedt mooi val lende stof van door elkaar geweven linnen en atoen in zwart, zacht blauw, rood en shantung aardige mogelijk heden. Het schijnt, dat Christiaan Dior van de zomer veel shantung mantel- pakken lanceren zal. En de kleuren? Léonard toonde ons werkelijk prachtige stoffen, alle in pasteltinen: zacht rose, blauw en reseda. Deze drie tinter lijken wel de mode- tinten te vorden, vooral de twee eer ste. Nagenoeg alle stoffen waren effen, verder kleine ruiten en een enkel fantasie-patroon. In het couture-milieu gaat het ge rucht, dat Maggy Rouff haar huis sluit, dat Juliette Verneuil zich er zal vesti gen en dat Christian Dior in de Bon Marché de plaats van Juliette Verneuil zal innemen. Natuurlijk blijft hij toch in de Avenue Montaigne, maar zal in de Bon Marché dezelfde wijze wer ken als Juliette Verneuil deed. Al deze nieuwtje:., die hier bij de dames werkelijk opschudding verwek ken, onder alle voorbehoud natuurlijk. DINY K—W. Een felle brand heeft gisteren de villa van mr. P. L. te Hilversum verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat van de kostbare inboedel nagenoeg niets kon worden gered. De schade be draagt ruim een ton en wordt grotendeels door een verzekering gedekt. Als oorzaak wordt gemeld een vonk uit de brandende haard in de ontvangkamer. Een dame, die op de bovenverdieping woonde, werd door de brand verrast en kon het huis niet meer langs de trap verlaten, omdat het trapportaal, toen zij de brand bemerkte, reeds in een vuurzee was veranderd. Zij vluchtte in de dak goot, waar zij gelukkig spoedig door een brandwacht werd opgemerkt. Deze bracht haar met behulp van een ladder op de begane grond. Doordat een kind een petroleumkachel omverliep, is in Goes gisteravond brand uitgebroken in de woning van de familie J K. Het vuur greep zo angstwekkend om zich heen, dat de ouders met twee kinderen het huis uit snelden. Het derde kind, een baby, die in de kinderstoel zat, werd door de agent van politie J. de Kok met levensgevaar gered. Het huis is to taal uitgebrand. Nu het tegen Kerstmis loopt heeft de K.L.M. het druk met het vervoer van bloemen. Sinds Maandag zijn per dag gemiddeld 2200 kg. bloemen, dat is vijf maal zoveel als normaal, naar verschei dene landen van Europa verzonden. De bloemen zijn afkomstig van de Aalsmeer- se veiling. Scandinavië blijkt de groot ste afnemer, daarheen werden Woensdag 1600 kg. verzonden; naar Praag ging Woensdag 1100 kg. 3QQOOOQOOGOOOOOOGOGOOOOOOOOGOOGOOOQOOOOOOGOOOOOOOOOGGOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOGGOOOOOOOOOOOOQGOQQOOGOOOQOQQQGGGSI Ons Romanbijvoegsel KORTE INHOUD VAN HET VOOR AFGAANDE. De detective Arie Arends krijgt uit Arnhem van een zekere heer K. van Bemmelen een briefje, waarin hem dringend verzocht wordt om een onder houd. 's Avonds leest hij de krant, dat de heer van Bemmelen spoorloos verdwenen is. Samen met de schrijver van het verhaal begeeft Arends zich naar Arnhem. Hij verneemt daar van de huishoudster van van Bemmelen, dat laatsgenoemde ongehuwd was en zich in zekere welstand verheugen mocht, vooral omdat hij vaak erfenis sen kreeg. Tevens verneemt hij, dat een neef, Ferdinand van Bemmelen, de Zondag tevoor plotseling gestorven is. Arends en zijn vriend gaan een be zoek brengen aan de dokter van de oude heer van Bemmelen, in de hoop, van hem bizonderheden te vernemen. Maar de dokter komt zelfs niet thuis om te eten en blijkt op mysterieuze manier met zijn auto te zijn veronge lukt. De twee vrienden gaan hem in het ziekenhuis bezoeken. De dokter vertelt, dat hij door een onbekende was uitgenodigd om naar een bepaalde weg te komen. Daar gebeurde het ongeluk. De beide vrienden gaan naar da plaats des onheils. Na het WTak te hebben bekeken, begint Arends samen met zijn vriend de band van het rech tervoorwiel los te maken, waarin een revolverkogel gevonden wordt. Men heeft dus blijkbaar dr. Meertens uit de weg willen ruimen. De grote vraag is: waarom? Ook Waldhof, de boekhouder van het Effectenkantoor van Bemmelen, krijgt een bezoek van de detective Hij ver telt, dat zijn overleden patroon wel eens zaken deed met de verdwenen oude heer van Bemmelen Er was een apart dossier vooi deze transacties, maar dit was spoorloos verdwenen. Het volgende oezoek geldt een broe van de vermiste, n.l. de heer Hans van Bemmelen in Den Haag, die niet vee' verheffends over neef Ferdinand ver telt De beide vrienden gaan weer naar Arnhem om mevrouw Groenewegen, de huishoudster van de vermiste, te gaan ondervragen. Daar op een her haaldelijk gebel niet wordt opengedaan, dringen de vrienden het huis binnen. Zij Vinden het lijn van de huishoudster die vermoord werd. Bij onderzoek van het bureau van de vermiste, wordt een brief van Hans van Bemmelen gevonden, waarin deze zijn broer om geld vroeg. Tenslotte woidt een bezoek ge bracht aan de familie de Zwart in Deventer. Mevrouw de' Zwart is een zuster van Hans en Karei van Bem melen. Vooral de heer de Zwart is met erg te spreken over neef Ferdinand die hij altijd uiterat onbetrouwbaar 'geacht had. Bij een later gesprek met Hans van Bemmelen in Den Haag, brengt Arends de brief ter sprake, die deze aan zijn broer Karei geschreven had en die Arends in het bureau vond Thuisgekomen, vertelt de moeder van Arends, dat een vreemde bezoe ker, na enige tijd op hem te hebben Een soort lijfwacht vormen voor Hans,dat ik geen vaag idee heb, waarop dit de tonelist? moet uitlopen, doch ik twijfel er met &OOGOGGGOGGOGGGGGOGOGGGGGOOGOGOOGOOOGGOOGOOOGGOGOLGOGOGOOOGOOOGGOO0OGOOOOOGGOGOGOOOOOOOOGOOOGOGOOOOOOOOÜUO Ik had gedacht als jij nog een paar dagen langer zou kunnen blijven, die paar dagen door te brengen in iets, dat meer op een grote-mensen-verblijf lijkt dan ons stille Dordrecht. Kan je me een termijn noemen, waarbinnen dit avontuur ten einde loopt? Lieve gunst nee. Dan doe ik verstandiger weer aan het werk te gaan, opdat ik eventueel, wanneer er méér tekening in komt, die paar dagen zal kunnen uitbreken. We troffen Hans van Bemmelen thuis, bezig, zoals uit zijn terloops gegeven gewacht, was weggegaan maar later verklaring even later bleek, zijn artike- op de avond nog zou terugkeren. jen over acteurs en actrices, die hij ge- Arends vraagt zich at wie die onbe- j hoopt had gebundeld te kunnen uitgeven, kende wel kan zijn. i opnieuw te rangschikken. Dit kwam De man, die zich Krefeld noemt, 1 eigenlijk neer op gedeprimeerd overwe- komt inderdaad terug en vertelt een| gen Van de strop, die het terugkrabbelen vreemd verhaal: hij zou de verdwenen heer van Bemmelen hebben gezien. De volgende dag gaan A.A., zijn vriend en Krefeld door donkere straat jes van Arnhem op zoek. Daar over valt Krefeld hen plotseling. Arends weet zich in de rivier te redden en de verteller raakt bewusteloos. Na dit' avontuur laten ze zich per auto thuis brengen, waar ze een en ander bespreken en conclusies proberen te trekken. Later komt het beridht, dat dr. Meer tens in zijn huis werd neergeschoten. Daar A. A. vreest, dat Hans van Bem melen in Den Haag het volgende slacht offer zal zijn, besluit hij, hem te gaan waarschuwen. 15). Dat was in zekere zin een collega van Hans van Bemmelen. Shakespeare tekende hem als een zwakkeling bij uit nemendheid en om hem als zodanig eerst zeer sterk te laten uitkomen, liet hl] hem optreden als' toneelcriticus. Je hoeft achter Hans geen moordenaar te zoeken, Bram. Wat zoek je dan wel bij hem? Ik zie de moordenaar niet achter, doch vóór hem. Met andere woorden Dat hij thans best op het lijstje kan staan, als zijnde aan de beurt, om uit de weg te worden geruimd. Dustoch de erfenisjacht Wie zal het zeggen In elk geval, er zit systeem in deze geschiedenis en dus hoort broer Hans er bij. Je schakelt dus de oude van Bem melen meer en meer uit Ik schakel nuns uit. Ik schakel me zelf steeds meer en meer in. Dat kan ik niet doen, Arie, zei ik: Maandag moet ik weer aan de slag. Aan mijn eigen slag, voegde ik er aan toe, om te bevestigen, dat ons optrekken voor de verdwenen van Bemmelen óók een soort aan-de-slag-zijn was. Tween weken vacantie, die er weer opzitten, bedacht mijn vriend: Twee we ken, dat wij bezig zijn geweest met een geheimzinnige en nu zelfs lugubere his torie. En twee weken, waarin we geen stap verder zijn gekomen. Dat klinkt onvrüaner, dan wat je zei na je natte pak. waarde neer. Ja, ja, ik weet het, ik wist waar ongeveer doch ik weet nog absoluut niet, wit er gezocht moet worden. En wat wilde je nu in Den Haag van de uitgever hem had opgeleverd. Hij zat klaarblijkelijk fiiiancieel in de put. Ofschoon hij ons hoffelijk ontving, was het duidelijk, dat hij ons bezoek als vol komen overbodig beschouwde, ja. dat het hem in zijn, zij het ook, onvruchtbare bezigheid stoorde. Hij vroeg niet, als de vorige keer, waarmee hij ons dienst zou kunnen zijn, doch kortweg, wat wij wen sten. Om met de deur in huis te vallen, antwoordde mijn vriend, nadat wij had den plaats genomen: ik zou wensen, u te kunnen beschermen. Hans van Bemmelen trok langzaam de wenkbrauwen omhoog. Mij beschermen vroeg hij: En waartegen U hebt de vorige keer ook reeds gezinspeeld op een of ander ge vaar, maar al word je 'n beetje huive rig wanneer je daaraan denkt, bang ben ik er niet in het. minst voor, want ik geloof er niet in. Het is nog niet zolang geleden .dat ik ook Dr. Meertens. de vriend van uw verdwenen broer, tegen dreigend gevaar waarschuwde. Zoals u waarschijnlijk ge lezen zult hebben, is hij vannacht dood geschoten. Dr. Meertens Neen, ik heb dat niet gelezen. Zo, is er op hem geschoten? Dan schuilt er toch wel iets in die waar schuwingen van u, waarmee men ver standig doet, rekening te houden. Hij schoof' ons, over het kleine tafeltje dat tussen onze stoelen stond, een doos sigaretten toe. Ik accepteerde. mijn vriend bedankte. Ik rook nooit sigaretten, zei hij: en wat sigaren betreft, daarbij houd ik mij het liefst aan mijn eigen merk. Hij nam het doosje uit zijn zak en stak een Pantertje op. Er schuilt in die waarschuwingen wel zoveel, dat ik me tot de reis hier heen en bovendien tot enige dagen ver blijf in Den Haag gedrongen voelde, om deze aan u niet zonder gevolg te doen blijven, hernam hij, na een paar met voldoening genomen halen aan zijn si gaartje: U bent er van overtuigd, dat uw broer vrijwillig is heengegaan en dat hij een plausibele verklaring zal kunnen geven, wanneer hij vandaag of morgen doodleuk terugkeert. Ik heb u al eerder gezegd: ik ben dit niet. Ik zie wel dege lijk samenhang in de verschillende aan slagen van de laatste weken en ik zie tevens, dat de geschiedenis ,met wat tot of met de reeds gevallen slacht offers is de kust voor de dader nog niet voldoende vrij gemaakj. Ik wil met beweren, dat u geheel en al ongelijk hebt, antwoordde Hans van Bemmelen: Alleen, ik geloof niet in uw fantastische vermoedens. Waarom zou mij iets dreigen Sta ik iemand in de weg Ik heb geen vijanden, behalve misschien een enkele minder goede acteur, die me een afkeurend oordeel niet vergeeft. Doch die gaat nog niet dadelijk tot moord over en bovendien zou dat dan nog niets te maken hebben met misda den, die rond mijn broer gebeurd zouden kunnen zijn. Ik geloof, zei A. A: dat u meer be- vreesd bent, dan u voor uzelf erkennen wilt en daarom mijn waarschuwing in de wind slaat. Er zijn al heel wat struis vogels gevallen, doordat ze zich veilig voelden met hun kop in net zand. Van Bemmelen scheen de grove be schuldiging van lafheid niet te voelen. Hij trok luchtig de schouders even op, alsof hij A. A.'s opmerking een flauwe mop vond. Om geheel eerlijk tegenover u te zijn, vervolgde mijn vriend: moet ik er aan toe voegen, dat ik niet gekomen ben uitsluitend voer uw welzijn. Ik had een voorgevoel, dat u geen bescheiming zou wensen, doch dat voorgevoel heeft me niet weerhouden, te komen, omdat er ook voor mij en, laat ik niet te egoïstisch zijn, voor zeer veel anderen belangrijke dingen op het spel staan. Wanneer ik gelijk mocht hebben en u zou worden aangevallen, veronderstel het ergste, u zou worden gedood, nu ja, dan vertelt u ons niet meer hoe naar u het vindt, niet naar mijn raad te hebben geluisterd. Doch dan is de dader ontsnapt, vóór iemand de kans kreeg, hem te zien. Uw aanbod van bescherming komt dus hierop neer, dat u mij eigenlijk ais lokaas voor een misdadiger beschouwt, begreep de criticus. U zou het zo kunnen zien. Maar een mes kan aan twee kanten snijden, nietwaar Mijnheer Arends, ik zou het toch wel zeer op prijs stellen, wanneer u mij niet meer met de fantasie over misdrij ven rond mijn broer aan kwam. Geloof me, hij komt terug, hij neeft vaker die aardigheid uitgehaald, om een poosje onder water te blijven. En ik wilde van middag, vóór ik aan de avondvoorstelling moet gaan denken, ook nog wat werken aan deze dingen. Hij klopte op de krantenknipsels, die hij op zijn schrijftafel bijeen had gelegd, toen hij ons ontving. Ja we gaan. U draagt tenslotte de verantwoording voor uw veiligheid zelf, nu u eenmaal gewaarschuwd bent. Doch één enkel ding wilde ik ndg wei gaarne van u weten U leeft zeer regelmatig? Ik bedoel, u gaat op gezette tijden van huis en komt in de regel ook op vrijwel dezelfde tijd thuis Natuurlijk is er een bepaalde regel, antwoordde hij. Dan zal ik u niet langer ophouden. Ik wens u succes Bij uw arbeid, mijn heer van Bemmelen. We verlieten het huis. Ik voelde me onvoldaan over dit bezoek, dat volstrekt geen resultaat zou hebben. Waarom wa- dusver gebeurde, niet uit is. Ik geef toe, ien we naar D.en Haag gegaan, indien mijn vriend van te voren geweten had, dat Hans voor de eer van een lijfwacht zou bedanken? Dus géén Haagse dagen!, bevëstigde hij: Tenminste niet voor jou, want jij wilde overmorgen immers aan het werk? Maar daar moet je niet teleurgesteld over zijn, want daar waren we het im mers reeds over eens? Voor jou dan wel?, vroeg ik. Waarom niet? Ik' heb mama nu een maal voorbereid op een paar nachten af wezigheid en bovendien: al gelooft Hans mij niet, ik geloof wel degelijk in zijn kwaliteit als lokaas. We zullen hem dus een lijfwacht moeten verstrekken, waar van hij de aanwezigheid niet bemerkt. Als hij lokaas is, waarom bijvoor beeld mevrouw Zwart dan niet? En me vrouw van Bemmelen? Loopt die geen gevaar? Ongetwijfeld zullen we ook hen waarschuwen. Doch het komt me voor, dat Hans het eerst aan de beurt is, al heb ik geen enkel motief voor dit gevoel. Het is jammer, dat hij het door zijn weige ring zoveel omslachtiger gemaakt heeft Met zijn medewerking zouden we steeds geweten hebben, welke schouwburg hij ging bezoeken en dus ook uit welke richting hij naar huis zou komen. Enfin, dan beginnen we onze wacht maar wat vroeger. Wé?, vroeg ik. Voorlopig kan je vandaag nog mee spelen. als je overmorgen aan het werk wilt, antwoordde hij. Heb je enige reden voor een ver moeden, dat er al vandaag iets zou kun nen gebeuren? Er zijn al zoveel aanslagen, zoveel misdaden gedaan in die twee weken van jouw vacantie, dat we mogen aannemen, dat de dader de grootst mogelijke spoed betracht. Komt er een aanslag, waarom dan niet eerder vandaag dan morgen? Het enige, wat voor mij dubieus is, is de vraag, of inderdaad Hans het eerst aan de beurt zal zijn. Tenslotte kan ik op vermoedens alleen geen conclusie bou wen. Echter is Hans de enige der „Erf genamen", die regelmatig 's avonds uit gaat en dus zal hij stellig van het drietal ook het gemakkelijkste slachtoffer kun nen zijn. Mijn vermoeden wordt hier door niet tot stelligheid, doch wint aan waarschijnlijkheid Laat ons onze ba gage aan het station halen en een hotel opzoeken. Dat hadden we ook meteen kunnen doen. Zeker. Maar ik had ondanks alles nog'hoop, dat Hans te overtuigen zou zijn en ons b.v. onderdak in het pension, waarin ook hij woont, zou hebben ver schaft. Dan hadden we het aas voortdu rend onder de ogen gehad, begrijp je? Natuurlijk We namen ónze intrek in het hotel, waarin Arie Arends, wanneer hij in Den Haag vertoefde, gewoonlijk een kamer betrok. We gebruikten er het middag maal en deden dit enigszins gehaast, want voordat Hans van Bemmelen zijn woning verliet zouden we op onze post moeten zijn, teneinde te weten, welke voorstel ling hij die avond bijwoonde Het weer was aangenaam en het wachten op enige afstand van Van Bemmelen's huisdeur viel ons daardoor niet moeilijk, al werd het niet gebroken door de spanning, die posten doorgaans voor iemand in A. A.'s gezelschap had. Immers, thans viel aan de aanslag niet te denken; het was te druk op straat, dan dat een schutter on gemerkt zou kunnen ontkomen. Toen van Bemmelen naar buiten kwam en zich op weg begaf, volgden we hem op een dusdanige afstand, dat hij ons, wanneer hij zou omkijken, niet dadelijk zou herkennen. Hij keek echter niet om. Indien hij de vrees koesterde, die mijn vriend in hem veronderstelde, wist hij die zelfs voor zich zelf grondig te onder drukken. We zagen hem het bordes van de Stadsschouwburg opstappen. Dat is voorlopig genoeg, zei AA,: Nu kunnen we eindelijk even tot rust komen. Je hebt vandaag vrij veel gewan deld, beste jongen En je hebt er zo gruwelijk het land aan. In een café lieten we de voorstellings uren aan ons voorbij gaan. Het was die avond lang licht, doch tensiotte toch viel de duisternis in en ofschoon de lucht niet betrokken was, men op straat, zelfs waar niet veel lantaarnlicht scheen, gestalten duidelijk kon onderscheiden, kon men toch op enige afstand niemand meer herkennen. Wij zouden onze vriend dus niet te veel voorsprong behoeven te ge ven en hem duidelijk in het oog kunnen houden. Het duurde niet lang, voordat we Hans zagen verschijnen. Hij was in gezelschap van twee andere heren, die echter aan de voet van het bordes reeds met een handdruk afscheid van nem namen. Hij ging alleen in de richting, waaruit wij vanavond, hem volgend gekomen wa ren. Blijkbaar dus reetN. l:s naar huis. Aanvankelijk werd het een eentonige achtervolging rn ik verlangde er in het geheel niet naar, mijn werk op te geven, om dit meer avonden te kunnen doen. Mijn v! I nd was niet zeer spraakzaam; erkende hij de uiterst geringe mogelijk heid op enig resultaat van dit stupide lopen achter een onbeduidend verslagge- vertje? Het zou. dat was bij 't gaan naar de Schouwburg r«rds gebleken, 'n wande lingetje van ongeveer twintig minuten zijn. Daarna konden we dan ons hotel opzoeken en ons proberen wijs te maken, dat we een- welbestede dag achter de rug hadden. Dit ogenblik naderde snel. want we na derden het huis, waar Hans van Bem melen woonde. We zagen, dat hij de hand naar zijn zak bracht, stellig om de huissleutel te nemen. We zagen ver der niets bijzonders. Een auto. ver van het huis aan de trottoirband geparkeerd, kon hier niets bijzonders zijn. Neen, er was niets bijzonders. Hans bracht zijn hand naar het deurslot en wij stonden stil, gereed om op onze schre den terug te keren. Op dat ogenblik knalde 't schot, dat van Bemmelen deed tuimelen. Zonder een seconde verloren te laten gaan, snelde mijn vriend voor uit, Ik volgde hem op de voet. Ik zag, dat het rode achterlicht van de gepar keerde auto zich met buitengewoon gro te snelheid verwijderde. Het was volkomen zinneloos te trach ten de auto te vo'/ii, temeer waar et geen andere auto in onze nabijheid was. Het enige, wat ons te doen stond, was naar van Bemmelen te gaan en te zien, of we hem hulp konden bieden. Hij lag op het trottoir en kreunde. A. A. wend de hem behoedzaam, zodanig, dat hij ons in het licht van de lantaarn voor het huis zou kunnen herkennen. Getroffen? vroeg mijn vriend. Een antwoord kwam er niet, het ge kreun hield aan. Aan het inéentrekken van het lichaam kon worden afgeleid, dat het schot hem getroffen had in de buik. Laat ze de Geneeskundige Dienst opbellen, Bram, zei mijn vriend. En toen met ironische weemoed: Ik hoef dus de wachtpost niet alléén te betrekken. HOOFDSTUK XXI. Schrale voorzorgen. Ik bleef bij mijn voornemen. Maandag mijn werk te hervatten. Mijn laatste va canti-edag, de Zondag, werd er echter niet door tot een intiem samenzijn in de huiselijke kring van mijn vriend, be halve dan gedurende de te korte avond uren- Want overdag brachten we we derom uren en nog eens uren door tus sen de wielen, in de trein. De enige voorzorg, die we kunnen treffen, is zo spoedig mogelijk en over tuigender dan we het Hans deden, de eventueel volgende slachtoffers te waar- j schuwen, opdat zij voor hun veiligheid zorgen. Al zouden ze ook het huis niet meer uit komen, ze mogen zich niet zo bloot stellen als hun oom en broer. Dat zijn dus de dames mevrouw van Bemmelen en mevrouw Zwart. Dat wil zeggen: een reis naar Arnhem en naar Deventer. Is het je In de loop der jaren nog niet duidelijk geworden, dat ie voor vlotte verbinding per spoor niet bepaald ideaal woont, Arie?, vroeg ik, toen hij aan het ontbijt de reis in het vooruitzicht stelde. Wat dat betreft, ligt alleen Utrecht ideaal. Maar dat is dan ook hetenige ideale, wat je aan Utrecht ontdekken kan. antwoordde hij: „Doch ik geef toe, Dordrecht is per saldo al zeer onge^- t.. Ook indien ik me eens een aut aanschaffen. Daarom trouwens.- dat nog steeds niet gedaan. Dq-a <|l van ons verblijf deze ene nachfr, Haag, als je tenminste van een zonzijde mag spreken in verband met een nach telijk verblijf, is, dat we de respectie ve tochten aanvangen vanuit de residen tie. Van hier naar Arnhem is althans een doorgaande verbinding. Mevrouw van Bemmelen was veel minder weduwe, dqp een week g -'eden; dat wil zeggen, het was haar rund-er aan te zien dat ze onlangs eer» O' verlies geleden had. Ze ontving T het vertrek, dat uitzicht gaf op Ik had, op de stoep, de ontdekkir daan, dat hst kantoorbordje verit was. Ook in de gang was het v kamerdeur weggenomen. l i- Ik kom u, na het treurige eüvvs van de dóód van Dr. Meertens, dat u natuurlijk gehoord hebt, een nog treu riger boodschap brengen, begon mijn vriend. Komt er dan nóóit een eind aan de ellende zuchtte ze: Dus u weet nog niets omtrent oom Karei Toen u werd aangediend, dacht ik, dat u hem op het spoor was. Uw oom Karei bedoelt u Neen, van die oom kan ik u nog niets berich ten. Van die oom niet vroeg ze, uiter mate verbaasd: Waarom legt u zo de klemtoon op „die" Omdat het een andere oom betreft, uw oom Hans, die in Den Haag woont. En dat nieuws is helaas bedroevend ge noeg. Hij werd gisterenavond voor de deur van zijn huis neergeschoten. Dood Het schot was inderdaad dodelijk, al stierf hij niet direct. Hij is m de loop van de nacht overleden. Grote Genade 1, riep ze ontsteld; Dat is toch niet waar Zou ik het u anders komen vertel len Maar dat is waanzinnig, al die moor den achter eikaar. Wat kan dat in vredes naam té betekenen hebben Wilt u wel geloven, dat ik blij zal'zijn, wanneer ik uit dit huis weg ben Het drukt me toch zo, nu het kantoor er niet meer is en het huis voor mij alleen veeï te groot is geworden. En dan dit weer er bij Maar zegt u mij. wat betekent dat, dat men nu oom Hans heeft vermoord? Het zou mij heel wat waard zijn, het te weten, mevrouw. Het is zonder ling: de huishoudster, de vriend, nu ook de broer van oom Karei. Het is zonder ling en het is bovendien onheilspellend. Ze scheen het onheilspellende nog niet in te zien; ze zag trouwens mets in. Ze zat inééngedoken, alsof een verpletteren de slag haar geestelijke kracht geveld had. Ze wilde klaarblijkelijk het bericht niet geloven Ik wilde u de raad geven, te gaan logeren bij familie of goede vrienden, mevrouw van Bemmelen, hernam mijn vriend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 6