Bereidheid tot staken van militaire actie op eigen tijd Dr. DREES GAAT NAAR INDIE n 6 Maanden Luchtbrug Or VV eerbericRt j HET HAD SLECHTER KUNNEN UITVALLEN Hoge opvatting van plicht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN dat Nederland bereid is 31 December a.s. des nachts te twaalf uur de vijandelijk heden te staken en - onder zekere voor waarden - ook bereid is na die tijd Soekarno c.s. vrij te laten en dat de minis ter-president. dr. Drees, naar Indonesië zal vertrekken om maatregelen te nemen voor de schepping van een federale regering voor geheel Indonesië. Hoop op beter begrip in Lake 96.640 Vluchten brachten 700.172.7 ton vracht Negen machines NDER DE O U P E Djambi onbeschadigd in banden Katb. geestelijken op Java vermoord Bevin ontving Ned. ambassadeur 70ste JAARGANG DONDERD \G 30 DECEMBER 1948 No. 20813 Voorlopig althans tot 5 Januari in Lake Success heeft de Veiligheidsraad afscheid genomen van het probleem Indo" nesië, dat de raad gedurende de laatste week van het jaar 1948 zovele uren heeft bezig gehouden. In de zitting, die gis teren in de late namiddag aan Indonesië gewijd was, kreeg dr. Van Royen, de Nederlandse gedelegeerde, gelegenheid een officiële verklaring namens de Nederlandse regering af te leggen, waarin wel als voornaamste punten de mededelingen naar voren kwamen, Deze verklaring ontlokte o.a- aan de afgevaardigden van Engeland en Amerika woorden van erkentelijkheid, terwijl de Rus Malik zich te buiten ging aan de felste beschuldigingen tegen Nederland en de „Anglo-Amerikanen brengen dan wel de voorziening der zo noodlijdende bevolking In aansluiting op de voorlopige mededelingen, die ik in de zitting van de Veiligheidsraad van Maan dag 27 December heb afgelegd, verklaar ik thans gemachtigd te zfjn de volgende verklaring af te leggen uit naam van de Neder landse regering: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 December in zijn verschillende zittingen een drietal resoluties aan genomen, waarbij de Nederlandse regering betrokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: a) het onverwijld staken van de vijandelijkheden; het vrijlaten van de president en andere politieke gevan genen, die sinds 19 December in hun bewegingsvrijheid zijn beperkt; c) aan de C.G.D. en de consulaire commissie, om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sinds 12 December. Naar aanleiding hiervan kunnen de volgende feitelijke mededelin gen worden gedaan: 1) Het staken der vijandelijk heden op Java zal ingaan uiterljjk op 31 December te 2£ uur. Met het oog op de bij zondere toestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan; uiteraard blijft optreden nodig tegen ordeverstoorders, die, hetzij individueel, hetzij collectief, de openbare veijigheid in gevaar met voedsel en andere primaire goederen verstoren of verhin deren. 2) Aangezien de beperking van bewegingsvrijheid van een aantal vooraanstaande persoon lijkheden het onvermijdelijk gevolg was van de getroffen militaire maatregelen, welke binnenkort zullen worden be ëindigd, zal de Nederlandse regering hierna deze beperking opheffen ervan uitgaande, dat zij zich zullen onthouden van handelingen, welke de open bare veiligheid in gevaar brengen. 3) Ter bevordering van de samen werking voor de constructieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Nederlandse regering besloten, dat de minister-pre sident Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. - 4) Teneinde mede te werken tot de uitvoering van het door de Veiligheidsraad gedane ver zoek om volledig te worden ingelicht omtrent de toestand sinds 12 December, heeft de Nederlandse regering reeds verklaard, dat zij alle moge lijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodige faciliteiten worden verleend. PALAR buitengewoon teleurgesteld INDI A Nederlandse regering in gebreke De tweede stad der republiek, Soerakarta, verwelkomt onze jongens. Lachende republikeinse gezichten zien op naar de Nederlandse soldaat, die gul is met lekkernijen, welke hij uit de talrijke zakken van zijn soldateske plunje opdiept. met 26 man personeel verongelukt Nieuw jaarsdag naar New-York RUSSISCHE WOEDE AMERIKA: Indonesië blijft op de agenda MALIK: dr. Drees naar .veroverd gebied' OUD EN NIEUW HODGSON: méér gezond verstand TIJDELIJK REGEN OF NSNEEUW Deze opname werd gemaakt tijdens de internering der rep. autoriteiten n Soekarno's paleis te Djokja. V.Ln.r. Sjahrir, een Ned. soldaat, Soekarno en Hatta. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 cte. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nederland won het pleit Ons antwoord aan de Veiligheidsraad is even beslist als waardig: „wij gaan dóór!" Wij gaan door, omdat onze hoge plichtsopvatting het ons gebiedt. Overal, waar onze troepen in deze zuiverings actie de voet hebben gezet, hebben zij noodtoestanden aangetroffen, die drin gend voorziening eisen. Duizenden ton nen voedsel en miilioenen meters textiel komen onmiddellijk achter de soldaten aan ter voorziening in de meest schreeuwende behoeften van de Indo nesische bevolking, voor wier welzijn Nederland nog altijd de verantwoorde lijkheid draagt. Wij gaan door, omdat staken van het vuren op ait ogenblik eerst recht het begin van het vuren zou betekenen. De ervaring van verleden jaar heeft ons geleerd, dat een stopzetting van mili taire operaties onder omstandigheden als deze door de tegenstander als zwak heid wordt uitgelegd en dat hij daar aanstonds de consequenties aan ver bindt nu zijn gang te kunnen gaan, ge dekt door het gezag van de Veiligheids raad. Er zijn nooit zoveel slachtoffers gevallen in Indonesië, vooral onder de Indonesiërs, als in de eerste weken na het cease fire van verleden jaar. Oe Republiek of wat daarvan over is heeft trouwens reeds duidelijk te kennen ge geven, dat zolang de Nederlandse troe pen zich niet terugtrekken tot de oude status-quo-lijn, de guerilla door gaat. De ervaring van de allerlaatste maanden met de actie der infiltranten buiten de Republiek, heeft ons geleerd, dat het wederom in hoofdzaak Indone siërs zijn, die daarvan ht. slachtoffer worden. Indonesiërs, die aan de her opbouw van hun land in orde en veilig heid meewerken. Wij mogen niet anders: wij gaan door, Niet aan de Veiligheidsraad alléén echter hebben wij dit antwoord gege- Tegen vijf uur ving de Veiligheidsraad aan met de behandelign van de Indone sische kwestie. Dr. Van Royen legde hierna onmid dellijk de volgende verklaring af: ven. „Wij gaan door", hebben wij ook ge zegd aan de Indonesiërs zelf. Aan allen, die van goeden wille zijn. Het heeft voor een Oosterling nu een maal iets onbegrijpelijks, dat iemand, die de macht in handen heeft, anders dan voor overmacht, daarvan afstand doet. Het zou wel eens kunnen zijn, dat deze overweging heeft meegesproken in de aanvankelijk ereserveerde houding van een deel der Indonesische federalis ten tegenover de zuiveringsactie der Nederlandse troepen. De gedachte: wan neer de Nederlanders weer eenmaal vaste voet hebben gekregen in het tot dusver door de Republiek gecontroleer de gebied, is het met hun mooie plan nen voor de opbouw van een vrije en federatieve Staat Indonesië natuurlijk ook gedaan. De vrees, dat deze mooie plannen niet anders waren dan een ma noeuvre in de propagandastrijd tegen de Republiek en dat zij dus mét de Repu bliek van de kaart zullen verdwijnen. Ook daarop past maar één antwoord: wij gaan door! De afkondiging van het BIO-besluit daags voor de aamung van de zuive ringsactie is door het vele nieuws van de militaire gebeurtenissen min of meer op de achtergrond geraakt. Ten on rechte. 'Het BIO-besluit en de zuive ringsactie horen onverbrekelijk bij el kaar in dier voege, dat het eerste de staatkundige rechtvaardiging vormt van de tweede. Wij hebben de zuiveringsactie onmiddellijk doen voorafgaan door een nieuw bewijs van onze vaste wil voort te gaan op de eenmaal ingeslagen weg naar de inrichting van een nieuw staat kundig bestel in Indonesië. Een bestel, steunend op de koninklijke toezegging van gelijkwaardigheid, vrijheid en ver bondenheid, eenmaal van Londen uit gegeven. Zowel in Nederland en in Indonesië als in het buitenland kan di aandacht ook op dit, ons antwoord aan de wan- trouwigen onder de - ationalisten niet voldoende worden gevestigd. Voortdurend ook moet de aandacht der Regering gespannen blijven op de uitvoering van het BIO-besluit. Uit, wat meegedeeld ij over de om standigheden, die tot de zuiveringsactie aanleiding gaven, blijkt, dat de Repu blikeinse machthebbers zich voorbereid' den op een grote propaganda-veldtocbt tegen Nederland omstr eks de jaarwis seling. Deze propaganda-veldtocht zou steunen op de heilsverwachting, die in heel Indonesië rondom deze jaarwisse ling is opgebouwd. De eerste Januari 1949 heeft in heel ndonesië een mytho logische klank gekregen. Dit immers was de dag, die de Nederlanders zelf altijd hebben genoemd als de datum, waaróp de souvereine Verenigde Staten van Indonesië definitief zouden worden gevormd. De wonderlijkste verwachtin gen zijn alom in de archipel op deze datum gericht. De omstandigheden ma ken het niet mogelijk aan het oorspron kelijk voornemen gevolg te geven. Doch het ware in de hoogste mate ontactisch deze datum eenvoudig te laten voorbij gaan zonaar da* er iets gebeurt Het BIO-besluit is weliswaar een daad van betekenis, een onmiskenbaar bewijs van goede wil het spectaculaire effect echter, lal een simpel op papier staand besluit in de regel toch al wei nig heeft, is doo de omstandigheden nog geringer geworden. Op de eerste stap tot uitvoering van het BIO-besluit komt het aan. Deze moge spoedig, zéér. spoedig worden gezet opdat er tenmin ste nog iets van de befaamde streef datum terecht komt. Wij moeten doorgaan! De heer Van Royen sprak de hoop uit, dat de raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven dan aan zijn eerste verklaring, toen geen enkel lid van de raad aandacht hèeft ge schonken aan de positieve punten, wel ke die verklaring bevatte. De heer Palar, die hierna aan het woord kwam, drukte zijn buitengewone teleurstelling uit over de wijze, waarop de raad de Indonesische kwestie heeft behandeld. Het is, zeide hij, duidelijk dat de meerderheid van de raad niet alleen de invrijheidstelling van de gevangenen wenst, doch net terugtrekken van ae Nederlandse troepen. Desondanks heeft de raad deze laatste wens niet in werke lijkheid kunnen omzetten. De Britse woordvoerder, de heer Allan, zou het in dit stadium onjuist achten, verdere resolutie aan te nemen, vdbrdat de raad op reces gaat en vóórdat het el fect van de gisteren aangenomen resolu ties bekend is. De heer Allan vervolgde' zijn rede voering met te zeggen, dat de verklaring van de Nederlandse regering, ondanks het bekende standpunt der Nederlandse regering inzake de competentie, in enige mate tegemoet komt aan de eisen van de raad van 24 December. Hij acht de verklaring bijzonder bevredigend, met betrekking tot het politieke program Hoever de voldoening zal kunnen gaan zal volgens de heer Allan niet duidelijk zijn, vooraleer de actie, zoals door Ne derland beloofd is. beëindigd zal zijn en dus voordat de raad in Lake Success opnieuw bijeen komt In deze omstandig, heid acht de Britse regering het niet nuttig, mogelijk zelfs onrechtvaardig, nieuwe resoluties aan te nemen vóór het reces en vooraleer het effect der vorige resoluties duidelijk is. De Britse" rege ring wenst, dat niemand, ook de Neder landse regering niet, de ernst onderschat, waarmede Engeland de kwestie be. schouwt. Lie vertegenwoordiger van India noemt de verklaring van de Nederlandse gede legeerde duidelijk. Daar de resolutie van de Veiligheidsraad ook heel duidelijk is, kan worden vastgesteld, dat de Neder landse regering m gebreke is. Hij herin- hert er nogmaals aan. dat verzocht is de vijandelijkheden te staken op 24 De cember. Nu wordt geantwoord dal men op het punt staat de vijandelijkheden te beëindigen. Het is niet de wens van de Veiligheidsraad, dat de Nederlandse actie verder gaat, zolang als Nederland zulks nodig oordeelt. Tenslotte informeert hij naai net ver- b'ijf der politieke gevangenen buiten Java. waarover hij enige vragen heeft sesteld Hij zal het op prijs stellen van de heer Van Royen tc vernemen of deze dadraan'nog iets heeft toe te voegen. i „Ik gelooi, dat de laatste zitting van de Veiligheidsraad bewezen heeft, dat het Nederlandse standpunt in de Indo nesische kwestie met grotere belang stelling bezien wordt", zo verklaarde het waarnemend hoofd van de Neder landse delegatie te Parijs, dr. J H. van Royen, kort na afloop van de behande ling te Parijs van bet geschil tussen Nederland en de republiek Gevraagd naar zijn indruk van de zes daagse discussie door de raad aan In donesië gewijd zeide dr. Van Royen: „De feiten spreken eigenlijk voor zichzelf en Tweede Kerstdag bestond de Lucht brug - officieel zes maanden. Aan de „Times" ontlenen we bij dit iubileum de volgende bijzonderheden: Gemiddeld werd per dag 3.800 ton voedsel, steenkool, grondstoffen of afge werkte producten in de belegerde mi! lioenenstad binnengevlogen De laatste vier en twintig uur van dit eerste half- jaar „Vittles". tandden 705 Amerikaanse en Engelse toestellen op'de drie Berlijn- se vliegvelden, met 6.099.6 metrieke ton voorraad. Generaal Clay in Juni van dit jaai met vele andere autoriteiten zeer voor zichtig inzake het verzorgingsprobleem der 2V4 millioen geblokkeerde West Ber. liiners. verklaarde dezer dagen in een radio-interview dat de luchtbrug had standgehouden ondanks de slechte vlieg weercondities der beide laatste maan den Hij zei verder, o.m. daten geeri gevaar is voor een voëdsèlcr'isls in Berlijn. Het dieet van dé Wëst-Berlijners is eentonig maar doelmatig. De verscherping van de Russische blokkade maakt het thans moeilijk extra-voedsel te verkrijgen uit de omringende Sovjet-zóne, maar deze oron van aiet-officiële voedselvoorziening is toch niet helemaal opgedroogd. Het acute probleem vormt nog steeds de steenkool voor de industrie Tenzij spoedig meer steenkool kan worden aangevoerd, is er enig gevaar van een sterkere daling der productie en een grotere afvoer van werknemers dan tot dusverre is voorgekomen Er zijn thans 40 000 werklozen in de drie sectoren en 70 000 anderen werken slechts gedureo de een verkorte arbeidstijd. Dit is veel minder aan men bad ver. wacht. Engelse autoriteiten hebben ver klaard. aldus de correspondent van de „Times", dat meer dan de helft van de genen. die verkorte arbeidstijden werken ongeveer dertig uur per week aan het werk is Slechts tien procent werkt min der dan twintig uur. De werkloosheid van de jeugd veroor zaakt de meeste zorg Werkgevers zijn niet geneigd leerlingen aan te lemen en er is voor jeugdige werkers geen kans op baantjes die-verband houden met de luchtbrug omdat die een groot gedeelte van de oudere werkloze mannen t.ot zich heeft getrokken. I Er is een toeneming In jeugdcrimina liteit opgemerkt, maar men beschrijft haar als seizoen-criminaliteit. die niet een gevolg is van de blokkade. ik heb daaraan weinig toe te Voegen. De raad heeft een aantalresoluties behan deld. die voor Nederland zeer ongunstig waren De discussies hebben ook weer op nieuw aangetoond, dat tn het algemeen een grote mate van wanbegrip en onbe grip voor de Nederlandse houding be staat Er zijn vele harde woorden aan ons adres gericht, doch wanneer we o# dit alles het resultaat zien. waartoe de behandeling geieid heeft, dan geloof ik dat dit slechter had kunnen uitvallen" Dr Van Royen was teleurgesteld over het feit. dat de eerste Nederlandse ver klaring door de meeste leden van de raad met vooroordeel was opgevat. Hij hoopte evenwel, dat dit vooroordeel zoq verdwijnen nu verschillende leden van de raad in het laatste stadium een grotere bereidheid hadden getoond van het Ne derlandse standpunt kennis te nemen. „Hoe de instelling van de raad tegen over het probleem en in het bijzonder tegenover het Nederlandse standpunt zich thans zal ontwikkelen, hangt af vaD de verdere loop der gebeurtenissen", ze de dr Van Royen. „De tijd. die thans zal verstrijken voordat de Veiligheids raad in Lake Success opnieuw ^bijeen komt om over de zaak te beraadslagen, geeft de leden de gelegenheid zi£h van de werkelijke gang van zaken ir| indo- nesië en van de werkelijke bedoelingen van Nederland, zoals die nu kunnön blij ken, een juiste indruk te vormen Mo gelijk kan deze tijd er dus toe bijdragen de standpunten van de verschillende de legaties te wijzigen Ik hoop. dat de on*, wikkeling van de gebeurtenissen in de komende week tot gevolg zal hebben dat in Lake Success een beter begrip voor het Nederlandse standpunt zal blij ken dan te Parijs" Dr- Van Royen. die het Nederlandsr standpunt in de raad vertolkt heef* op een wijze die in alle -kringen grote Waardering heeft gevonden, zou he den naar Nederland vertrekken Hij hoopt twei dagen in het vaderland t» verblijven Op Nieuwjaarsdag zal hij s middags om vijf uur met een toestel van de Americai' Overseas Airlinies van Schip hol naai New York vertrekken om di ziftingen van de Veiligheidsraad te Lake Success bij te wonen Ook enige ande^i deiegaties vertrekken met deze machine. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie, de heer Malik, merkte op, dat de verkla ring van .,de agressor" de Veiligheids raad en de V.N met voeten treedt. Hoe kan men anders, zo merkte hij op, para graaf 1 beoordelen, waarin wordt gespro ken over het staken der vijandelijkheden op Sumatra twee of drie dagen later dan op Java ..De agressor deelt mede, dat er twee of drie dagen nodig zijn om de genadeslag tce te brengen' zegt Ma- lik en noemt dit een cynische verklaring Daarmede, aldus Malik, durft de Neder landse vertegenwoordiger voor de Vei ligheidsraad in het publiek te komen. Hij merkt op. dat dit alles kon gebeu ren door de bescherming, die Nederland in de Veiligheidsraad ondervindt. Ten aanzien van de verklaring van Engeland zegt Malik, dat Engeland weigert de In donesische bevolking te helpen. Ook de heer Malik heeft bezwaar te gen de beperkende bepalingen t.a.v de vrijlating der gevangenen De heer Malik noemt deze verklaring slechts camou flage. Hij stelt de vraag of de Anglo- Amerikaanse meerderheid van de Veilig heidsraad tegen de agressor een actie wil ondernemen of dat zij blijft weigeren steun te verlenen aan Indonesië. De heer Van Royen uit zjjn teleurstel ling over de reactie van enige leden, die tot dusverre hebben gesproken Hij acht het niet nodig de bezwaren van de Sovjet-Unie punt voor punt te be antwoorden. Met betrekking tot de opmerkingen van de vertegenwoordiger van India ves tigt hjj de aandacht op de cijfers, welke in New Delhi i(jr gepubliceerd bij ge- legenheid van de actie tegen Haidera- bad. Daarbij werd medegedeeld, dat 3238 personen werden gedood en 3882 personen werden gevangen genomen. De mogelijkheid van bewegingsvrijheid van militaire deskundigen is zo gere geld. dat door de Nederlandse regering op 37 December daartoe strekkende or ders zijn gegeven. Met betrekking tot de opmerkingen t.a.v. president Soekarno leest d- heer Van Royen een telegrr.m van zijn rege ring voor. waart' blijkt, dat Soekarno en de zijnen allerminst gedwongen zijn geweest, om door de straten van Djokja te paraderen. Hij vestigt tenslotte de aandacht van de Veiligheidsraad erop, dat het zeer zelden In de geschiedenis der V. N. of i. die van de vroegere volkenbond is geschied, dat er zulke concrete en officiële verklaringen na- mens een regering werden afgeleed, als hij thans heeft gedaan. De Amerikaanse vertegenwoordiger dr. Jessup zegt, dat de raad voor het telt blijft staan, dat Nederiand met in staat is geweest te verklaren, dat aan alle eisen is voldaan. De aandacht van de Amen kaanse delegaLe gaat in het bijzonder uit naar de heer Soekarno c.s. Zijn bezorgd heid in dit opzicht is versterkt door de verklaring van de vertegenwoordiger van Indonesië. De heer Jessup kan slechts hopen, dat deze verklaring niet juist zal blijken en hij wenst dat de raad ever deze feiten een rapport zal ontvangen Uit de Nederlandse verklaring blijkt n volledige realisatie van de ernst dei zaak Dit blijkt voor hem uit paragraaf 3, de mededeling, dat minister-president Drees néar Indonesië zal vertrekken en uit de aanvullende verklaring, dat het in de be doeling ligt. besprekingen te voeren met vertegenwoordigers uit geheel Indonesië om een oplossing te bereiken. De heer Hodgson gaat vervolgens in op de beschuldiging, dat hfó harde woor den jegens Nederland zou hebben ge bezigd. Mijn land is jegens Nederiand niet onvriendelijk gestemd, zegt hij, Nederlandsch-Indië is onze dichtste na buur en gedurende de oorlog hebben wij de Nederlanders op elke manier ge holpen om hun strijdkrachten te reor ganiseren. De Australische delegatie is van me ning. dat de raad in deze zaak heeft ge faald. Dit is een zaak, waarin een be sliste, snelle en objectieve actie was ver eist. De Australische delegatie hoopt, dat de raad in toekomstige gevallen en in de toekomstige behandeling van de kwestie Indonesië meer beslistheid, gezond ver stand en morele moed zal vertonen. De Sovjet-afgevaardigde, de heer Malik herinnert aan zijn vraag, of de Anglo- Amerikanen bereid zijn een antwoord te geven inzake het maken van een einde aan de vijandelijkheden en het terugtrek ken der troepen. Wij hoorden: „neen", al dus Malik De V. S. tonen zich volgens hem verheugd, dat de Nederlandse mi nister-president het veroverde gebied zal bezoeken, gelijk destijds ook Hitier ver overde gebieden heeft bezocht. De meer derheid van de Veiligheidsraad heeft ge faald om effectieve maatregelen 4 ne men op het stuk van het staken der vijandelijkheden en het terugtrekken der troepen. Dit wil spreker zien vastgelegd. President Van Langennove dee.t nier- na mede, dat hij de debatten over dit punt niet verder wenst voort te zetten; zij kunnen de volgende week te Lake Success worden hervat- Hij bracht ver volgens dank aan de Franse regering voor de gedurende zo lange tijd genoten gast vrijheid en nam vervolgens afscheid van zijn collega's In e raad, waarin hij twee iaar zitting heeft gehad. Nadat de Franse vertegenwoordiger, de heer Parodi, de pi -ident dank heeft ge bracht voor de leiding der vergadering sluit deze laatste te 18.35 uur de vergade ring van de Veiligheidsraad en daarmede tevens de huidige zitting. Ziezo, morgenavond zit het er op Al weer een jaar soldaat gemaakt. Enfin, met de soldaten in Europa is het nogal losgelopen. Die knapen hebben wei ge regeld met het geweer aan de voet ge staan, doch zij behoefden alleen maar over de Berlijnse luchtbrug te komen. Het heeft anders meer dan eens ïeJiik gespannen, maar dit jaar heeft de oorlogsgod Mars nog slechts buiten Europa zijn bivak opgeslagen. Hij voelt blijkbaar nog niet veel voor een invasie. Waarom ook? Zijn zaken gaan buiten Europa, b.v. in China en Palestina, wat goed. En met China bemoeit de Veilig heidsraad zich helemaal niet; acht het niet veilig om zich met de zaken van de groten in te laten; durft alleen kleine staten aan, als b.v. Nederland. Doch welke plannen heeft Mars voor 1949? Wie zal het zeggen! Enfin, laten wij daarover niet filoso feren. Niemand weet het! En waarom zo somber? Zijn de auto's niet vrijgeko men? Interesseert U dat niet? Zal U ondervinden! Probeer maar eens zonder gevaar te lopen als voetganger te lopen. Kon weieens met meelopen. Het heeft anders best gelopen in het afgelopen jaar.' De prijzen gingen met sprongen omhoog, doch de pil werd ver guld door de gulden loonbijslag. En wij zeggen maar zo, nu het eerste gat ge slagen is in de loonstop, zal men het gat niet met die éne gulden kunnen, stoppen. Men ziet het aan de prijzen, nu de stop van de prijzen is, schijnt er geen stoppen meer aan! Zo zullen bin nenkort nog meer centen in rook ver gaan, want de tabaksartikelen worden weer duurder. Nu Kan men wel zeggen: „niet meer roken", doch dat geeft werk loosheid en minder omzet bij de belas tingbetalende fabrikanten en midden standers; wel en dan moet men weer zoveel meer belasting betalen, zodat je er met al dat niet-roken minder van wordt. „Dan maar liever de lucht in", zou Van Speijk zeggen! Steek eens op! Men kan nu en dan wel eens zijn hart luchten; het geeft echter geen lucht Het enige, wat men zeker weet is, da; er nog meer in de lucht zit. B.v. mompelt men van een derde loonronde. Zullen wij er wijzer van worden? In elk geval komt die ronde er eventueel pas, wan neer wij al lang moeilijk kunnen rond komen. Doch laten wij daarover aan de voor avond van Oudejaar stoppen. Morgen avond eten wij mooie ronde olie- en appelbollen; laat rollen wat rond is. De aarde is rond, doch men gaat onderhand twijfelen, of het zaakje op de wereld nog wel rond komt. En toch rollen wij van het ene jaar in het andere, totdat men U tip een andere datum dan 31 December „zalig uiteinde" toewenst Hebt U 't nu ook, dat „melig" gevoel op Oudejaar, als men U „zalig uit einde" wenst? Het schijnt wel, of men aan zijn laatste zakje meel begonnen is Net wanneer men zich zo kip-lekker voelt bij warme punch en bisschopswijn, klinkt het weer: „nu, zalig uiteinde". Zalig is goed, vooral goed zalig, maar uiteinde Hopenlijk hebben wij nog een heel jaar voor ons om aan onze zaligheid te werken. En dat zijn wij natuurlijk vast van plan! Daarom vooral: een zalig nieuwjaar! Met de wens, dat IJzeren Hein ons niet mee uit rijden neemt; zou kunnen gebeuren nu de auto's vrij zijn! ANALYST. Van officiële ziide wordt te Batavia gemeld: On 29 December hebben de Ned. troepen de olieterreinen nabij Djambi veilig gesteld. De terreinen werden over het algemeen in onbe schadigde staat aangetroffen. Pogingen tot brandstichting resulteerden slechts in enkele onbelangrijke branden. De tegenstand was gerin». Op midden-Java werd de stafchef van de Siliwangi-divisie. Daanjahja, die o.m. verantwoordelijk is voor de infiltraties naar federaal West-Java, gevangen ge nomen. Bij locale zuiveringsacties op Java werden o.m de plaatsen Poerwodadi en Djombang bereikt. De Indonesische R.K. pastoor Sendiaja en de Nederlandse frater Jezuïet Bou- wens zijn naar Aneta meldt op 20 Decem ber j.l. de Moentilan (tussen Djokja en Maeelang) door leden van de strijdgroep Hizboellah vermoord. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. eveneens een scholastiek. Hjj was 28 jaar oud en 10 jaar geleden in de Sociëteit van Jesus getreden. Het college was lang in Ambarawa gevestigd, doch een klein gedeelte ervan was sinds enige tijd in Montilau teruggekeerd. Jhr. mr, Michiels van Verduynen. de Nederlandse ambassadeur te Londen, heeft gisterenavond een bezoek gebracht aan Emest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, op het Foreign Office ter bespreking van zijn speciale missie naar Indonesië. tieve verzekering ligt besloten in para graaf 4 wat betref de vrijheid van bewe ging. Hij gelooft, dat de raad er zeker van kan zijn. dal er geen restricties tn de weg zullen worden gelegd aan de ver tegenwoordigers van de raad of aan de consulaire commissie. De heer Jessup acht geen aanvullende resolutie nodig, om het gevoelen uit te spreken, dat er niet op alle punten vol doening is. De heer Jessup bespreekt vervolgens uitvoerig de critiek, die op de veilig heidsraad is geoefend, als zou hij in deze zaak hebben gefaald Deze conclusie acni hij niet Juist. Hij hoopt, dat, wanneer de raad weer in Januari zal bijeenkomen er in de In donesische kwestie intussen een ontwik keling zal hebben plaats gehad, die de raad 'in staat zal stellen om te komen tot een bevredigende oplossing en bei pro bleem te behandelen vanaf een basis, die dichter bij die oplossing zal staan, dan op het ogenblik Opdat het mogelijk zal zijn in staat te blijven, constructieve stappen te doen naar deze uiteindelijke oplossing wenst de regering der V. F dat de zaak op de agenda van de raad zal blijven, wan neer hii opnieuw te Lake Success bij eenkomt. De vertegenwoordiger van Australië, de heer Hodgson verklaart, dat er van Ne derlandse zijde weinig of geen positieve verklaringen zijr, afgelegd, ter voldoening aan de eisen der resoluties De Australi sche delegatie vreest, dat in Lake Succes? de raad voor een fait accompli zai worder gesteld, en erger dan dat: tegenovti een complete liquidatie vpn de republiek college en en openbare kerk. valt aan te nmen, dat pastoor Sendjaja, die hierbo ven wordt genoemd, een pater Jezuiet zou moeten zijn. Een patef van die naam is echter niet bekend, wel zijn er twee fra ters scholartieken met de naam Setiardja. Vermoedelijk zal een van hen beiden zijn bedoeld. Frater H. Bouwens was De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met later enkele opklaringen. Tijdelijk regen of sneeuw, hier ~n daar in de vorm van buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West, later tijdelijk afnemende wind. Weinig verandering in temperatuur Vrijdag 31 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur; maan op 10.18 uur, onder 17.16 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1