Aanval op de vrijheid der Kerk Hongaars episcopaat opgeroepen t Iribune De wending in Veiligheidsraad W eerbericht Voortgezet economisch herstel Nog grote moeilijkheden te overwinnen Tien WONINGEN in as gelegd Moedig voorwaarts Valse munters gepakt 35 Nieuwe textielpunten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schuldigen aan arrestatie van Kardinaal Mindszenty in de ban Ook Tsjechoslowakije gaat over tot een offensief Op de Meer begrip voor Nederland Half millioen communisten in si a ff orde Mond- en klauwzeer Radiouitzending voor de „Grote Beer' Mgr. Hamer en gezellen Zeventig personen dakloos Kerk in Middelharnis afgebrand 70ste JAARGANG VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 No. 20814 Het H. College van Kardinalen heeft bij monde van zijn deken een schrijven gezonden aan Z. H. de Paus, waarin het officieel en plechtig protesteert tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty. In dit schrijven brengt het H. College tot uitdruk king, dat kardinaal Mindszenty altijd de rechten van God, van de Kerk en van de jeugd had verdedigd en onvermoeibaar hSd gestreden voor de waardigheid en de vrijheid van de menselijke persoon. De kardinalen protesteren plechtig voor de gehele wereld tegen deze nieuwe aanval op de vrijheid der Kerk. Het H. College eindigt met de bede, dat allen, die onwankelbaar trouw blijven aan de H. Vader en aan de H. Kerk en die, evenals kardinaal Mindszenty, lijden omwille van de gerechtigheid, genade vinden in de ogen van God. De H. Congregatie van het Consistorie heeft verklaard, dat allen, die mede schuldig zijn aan de arrestatie van kardinaal Mindszenty, volgens de bepaling van het kerkelijk wetboek can. 2343 en 2334 zijn geëxcommuni ceerd. 7.Aj,/tG nieuwjaar: Oproep tot gebed voor de Kardinaal Katholiek Canada verheft zijn stem mm ■^iiiiiipi In ons land heeft de winter (nog) niet doorgezet, maar in Amerika werd men niet misdeeld van de zegeningenvan 't koude jaargetijde. Deze foto is afkomstig uit Ogden (Utah), waar tal van auto s w een dikke sneeuwva cht werden gehuld. VEEL WIND t Dr. Van Royen ziet hoopvolle tekenen Voor vier maanden DE TWEE ZIJDEN VAN DE BALANS-MEDAILLE De ziekte stationnair naar de zaligverklaring Huisraad gedeeltelijk gered SINAASAPPELEN UIT SPANJE DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 t<?h name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 1 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogt®. Ingezonden Mededelingen óp redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. - f l-m 77 M/Ji O De Vaticaanse radio meldde gisteren, dat in brede kringen de opvatting heerst, dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty en andere katholieke dig nitarissen is uitgevoerd „op last van Moskou". Vermoedelijk is reeds over deze arrestate beslist in Juli tijdens de orthodoxe conferentie te Moskou, al dus Radio Vatiiana. Na die conferentie toch begon de vervolging van de Ka tholieke Kerk in Roemenië en werd de strijd tegen de Kerk in Hongarije verscherpt. Naar verluidt bevindt zich een speciaal bureau van de Kominform in Boekarest .dat zich uitsluitend be zighoudt met de organisatie van de strijd tegen de Kerk. De Turkse pers noemt de arrestatie van kardinaal Mindszenty een grote dwa ling. Tot nu toe heeft het prestige van deze grote aartsbisschop de communis ten weerhouden om maatregelen te ne- De wereld wordt ouder, gelijk ook wij mensen. Nog enkele ogenblikken en we derom is een jaar toegevoegd aan het ver leden. Het is treffend, dat wij de dingen, die voorbijgingen verleden dingen noemen, hetgeen toch wel aanduidt, hoe de mens zich bewust is dat de geschiedenis hem voornamelijk leed brengt. Dat is de overtuiging van alle mensen geslachten geweest die de aarde gedra gen heeft. Er zijn niet weinig wijsgeren en zelfs dichters geweest, die hieruit de consequen tie hebben getrokken van een tot be ginsel verheven pessimisme en met het koorlied van het beroemde drama „Oedi pus te Kolonos" gezegd hebben, dat niet geboren te zijn als het grote geluk moet worden aangezien en als het op één na grootste, zo spoedig mogelijk daarheen te gaan vanwaar men gekomen is. De christelijke levensvisie heeft als bouwstof enerzijds de moedige erkenning, Dert di men. Thans echter hebben zij de conclu sie getrokken uit hun standpunt en in het grotendeels Katholieke Hongarije de man gearresteerd, die niet alleen ond°r de Katholieken, maar ook onder de niet Katholieken een uiterst groot aanzien genoot. Twee Hongaarse bisschoppen zijn gis teren ondervraagd in verband mei de tegen kardinaal Mindszenty uitgebrachte beschuldigingen, aldus heeft het Hon gaarse ministerie van binnenlandse za ken medegedeeld. De twee bisschoppen zijn mgr. Lagos Shvoy van Szekes Eeher- var in West-Hongarije en mgr Joseph Peteri van Vacz. ten Noorden van Boe dapest. De minister-president, Istvan Dobl, beeft het episcopaat opgeroepen voor een bijeenkomst op Dinsdag aanstaan de „ter bespreking van kwesties, voort komend uit de verklaring der bis schoppen van 16 December". In de genoemde verklaring 'brachten de bisschoppen bun solidariteit tot uiting met kardinaal Mindszenty. Dobi zeide, dat „alle pogingen van de regering om de hangende problemen tus sen Kerk en staat op vreedzame wijze te regelen waren verijdeld door h vijandig gedrag van de kardinaal, dié verantwoordelijk is voor de grote scha de. welke aan de natie zowel als aan de Katholieke Kerk is toegebracht". dat de menselijke levensweg voert door een dal van tranen, anderzijds de gelo vige overtuiging dat al het lijden dat het mensdom idaar ontmoet niet het gevolg is van dom toeval of blinde oorzakelijkheid, maar zowel voor het individu als voor de mensheid in haar geheel een diepe zin heeft. Deze zin wordt ons zelfs door de openbaring, waarvan Christus de volheid bracht niet geheel en al onthuld. Ons ge loof zou geen echt geloven meer zijn, in dien wij hier niets dan klaarheid zagen. Het enig volledig klare voor de christen is, dat zijn leven en het leven van de mensheid geleid worden volgens het be ginsel dat de H. Paulus neerschreef: „Al les werkt ten goede voor hen, die God liefhebben." Dit is het beginsel in het licht waar van wij ook het afgelopen jaar moeten be schouwen en ons gereed moeten maken voor het leven in het nieuwe jaar. Het oude jaar heeft voor velen leed ge bracht. Angst en zorgen waren bijna al ler deel. Met uitzondering van onze kin deren die gelukkig nog onvertroebelde vreugde in het argeloze spel mogen put ten, hebben alle mensen geleden onder de wrange ondervinding die zij moesten op doen dat de idealen, waarvoor millioenen hun jonge leven hebben willen geven, steeds meer onbereikbaar werden. Toch mogen wij christenen niet aan de verleiding van verbittering en venharding des harten toegeven. Het wordt ons als een vermaan uit de hemel toegeroepen: „Wilt uw hart niet verharden". In het oude ja-ar heeft de wereld even zeer onder de leiding van een hogere macht gestaan als in de jaren die wij voorspoedig plegen te noemen. En het zelfde geldt van ieders individueel leven Deze overtuiging is de bron van een gezond optimisme dat tevens ons oog kan openen voor het vele goede dat ook in het oude jaar aan ieder van ons ten deel viel. Want hoe groot het aandeel van het leed in een mensenleven soms ook moge zijn, er is toch altijd tegelijk veel aanlei ding tot vreugde. Het is niet goed voor de mens ook al wordt hij nóg zo getroffen door rampen dat daardoor zijn gezicht op de werkelijkheid zozeer wordt omfloerst dat hij de talrijke dingen die hem kleine maar innige vreugde kunnen bereiden niet meer waarneemt. De mens moet ook in de bewogenheid om eigen en anderer leed streven naar die mate van beheer sing die het hem mogelijk maakt zich te verheugen over de schoonheid der natuur, over het lieve gesnap van een kind, en vooral over de humoristische zijde die het leven van de grote mensen vertoont en die zelfs imhaerent is aan het stumperig gedoe van de volkeren t.o.v. elkaar. De ironie de spot zijn de wapenen die de mens heeft t.o.v. toestanden en gebeur tenissen die hij als onvermijdelijkheden heeft te aanvaarden. Daardoor heft hij zich met een zekere souveremiteit boven het domme geweld uit dat zoveel storing waaraan hij niet kan ontkomen, veroor- Z3Van deze wonderlijke gave om afstand te nemen van de tragische dingen des levens moet ook de christen gebruik maken ter ondersteuning van de nog wonderlijker kracht die zijn geloof hem geeft. I» In het nieuwe jaar zullen wij zeker deze bronnen van christelijke en natuur liike vreugden, van humor en ironie rijke lijk moeten aanspreken De hoofdredactie dezer courant zal het haar aangename taak achten haar lezers daarbij te helpen en wenst hun allen daarom Kardinaal Innitzer heeft gisteravond eenverklaring uitgegeven, waann tilj de moed van kardinaal Mindszenty prijst en de Katholieken van Oostenrijk verzoekt voor hem te bidden „in zijn tijd van mar- telaarschap". „De publieke opinie van de gehele wereld en speciaal onder ons. Katholieken", aldus de verklaring, „weet. dat kardinaal Mindszenty zich een stand vastige en onwrikbare verdediger heeft betoond van godsdienstvrijheid en recht vaardigheid De kardinaal het zich niet in met politieke bedoelingen en zaken, doch alleen met de verdediging van de Kerk tegen materialistische verdrukking en aldus diende hij zijn volk''. Ook kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft verzocht, dat in alle Katholieke kerken Zondag gebeden zal worden voor Hongarije en zijn kardi naal. Volgens kerkelijke kringen in Canada, aldus U.P., zullen hoge Katholieke kerk- autoriteiten uit geheel Canada zich bin nenkort aaneen sluiten en de onmiddel lijke vrijlating van kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, eisen. Eerder is reeds te Ottawa gemeld, dat aartsbisschop Alexandre Vachon aan de regering heeft verzocht bij de Hongaarse regering tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty te protesteren. De aartsbis schop zond een desbetreffend telegram aan premier Louis St. Laurent. Truman: InderdaadEen schanddaad" President Truman zeide gisteren ter persconferentie, dat hij volkomen in stemde met de verklaring van Robert Lovett, de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, over de arrestatie vam kardinaal Mindszenty. „Inderdaad is deze arrestatie een schandaad". De excommunicatie Naar U. P. nog meldt, werd in kringen van het Vaticaan over de ex-communica tie nader gezegd, dat hieronder vallen, de eerste minister van Hongarije, de minister van binnenlandse zaken, de chef van po litie Ln Boedapest, alle ministers, die hun goedkeuring hechtten op de kabinetzit ting aan de arrestatie van de kardinaal. Diegenen, die handelend optraden, dus tevens de agenten, die de arrestatie uit voerden, de gevangenbewaarders en dege nen. die de kardinaal ondervragen. Het excommunicatie-decreet is geda teerd 28 December. Het verklaart de schuldigen in staat van „infamia juris' waardoor hun misdrijf gelijk komt te staan met ketterij of Simonie. Van toepassing zijn verklaard artikelen van het kanonieke recht, die „bijzonder lijk gereserveerd zijn voor de Heilige Stoel" De excommunicatie kan dus slechts opgeheven worden door de Hei lige Stoel. De Weense correspondent van het Britse blad „Daily Telegraph" meldt, dat berichten uit Tsjechoslowakije wijzen op communistische plannen voor een aanval op de Katholieke Kerk in Tsjechoslowa kije, zoals die in Hongarije, welke cul mineerde in de arrestatie van kardinaal Mindszenty. Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau publiceerde Dinsdag een „protest" van arbeiders, waarin de priesters ervan beschuldigd worden „verraders van de volksdemocratie" te zijn. De eis werd gesteld, dal de bisschop pen „hun houding tegenover het regime duidelijk maken", of de consequenties bij het in gebreke blijven daarvan aanvaar den Reeds enige maanden heeft de regering van president Gottwald een aanhouden de offensieve campagne tegen de Katho lieke Kerk gevoerd waarbij vooral mgr. Beran de aartsbisschop van Praag het heeft moeten ontgelden, aldus de corres pondent. Reeds eerder in dit jaar werd mgr Beran uit de ..Unie van Tsiechoslowaakse vechters voor de vriihe'd" gestoten of schoon hij verschillende jaren in een Duits concentratiekamp heeft doorge bracht Deze unie is een communistische spreek huis voor agitatie tegen de Kaóint'eken geworden" zo sohriift de ..Dailv Tele graph'" ..Naar verluidt maakt aan spraak op hét recht alle kerkelijke be noemingen goed te keuren. A Wv De Belgische recherche heeft de laat ste dagen te Brugge een aantal personen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valse Nederlandse biljetten van honderd gul den. Tevens is zij er in geslaagd in een café te Maldegem de hand te leggen op het materiaal, dat voor het drukken der biljetten werd gebruikt. De weerve.wachting geldig van beden- tot morgenavond luidt: ln de avonduren matige Weste lijke winü, daarna vooral langs de kust tot stormachtig aanwakkeren de wind tussen Zuiowest en Zuid, latei wat afnemend er, waarschijn lijk draaiend -ïaar Westelijke rich tingen Tijaeiijk regen of sneeuw, plaatselijk in de vorm van buien Weinig verandering van tempera tuur. Nieuwjaarsdag: Zon op 8.48 uur, onder 16.39 uur; maan op 10.49 uur, onder 18.31 uur. Zondag 2 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur; maan op 11.11 uur. onder 1946 uur Maandag 3 Januari: Zon op 8 48 uur, onder 1641 uur: maan op 11.27 uur, onder 2100 uur. markten zal herleven, zeer van pas zal komen Op het gebied van de verwezen lijking van de ecor omtsche unie met België—Luxemburg is een nieuwe stap gezet door de afspraken welke bij de in Juni j.l. gehouden besprekingen op het Chateau d'Ardennes zijn gemaakt Hierbij werd overeengekomen, dat. indien be paalde voorwaarden vervuld zouden zijn Op economisch gebied stond het laar I het vooroorlogse niveau blijft Willen «IJ 1948 voor ons land in het teken van nfveau "de* Mar^ha^-hul^ té de voortzetting van hei herstel Enorme be- behouden, dan is een belangrijke ver- werk g dragen aan buitenlandse valuta's'ijn voor hoging dringend noodzakelijk Een verder herstel van ons economisch dit herstel nodig. Aanvankelijk na de bevrijding leverde zulks geen moeilijk heden op, aangezien wij de beschikking hadden over opgelopen saldi tn de V S uit hoofde van rente en dividenden over de oorlogsjaren en lossingen, terwijl onze regering er voortr in slaagde belangrijke credieten in het buitenland af te sluiten Geleidelijk aan we d de deviezenpositie echter moeilijker en in het begin van 1948 zag het er treurig uit Wij waren toen zelfs overgegaan tot verkoop van goud en vordering van Amerikaanse effecten- De Verenigde Staten zijn de reddende engel geweest met het Marshall-plan, waarvoor de wet op 3 April j.l door Truman werd getekend. Zou deze Marshall-hulp, waarvan ongeveer 70 a 75 pet in dé vorm van schenkingen aan ons land wordt verstrekt en waarvoor dus voor verreweg het grootste deel geen terugbetalingsverplichting ontstaat, niet zijn gekomen dan zou de stijgende lijn van ons herstel zijn onderbroken en een ernstige terugslag op economisch gebied onvermijdelijk zijn geweest. Aan een be langrijke verlaging van het voorzienings niveau zou ook niet te ontkomen zijn geweest. De productie is met enkele onderbre kingen geleidelijk aan op een aanmerke lijk hoger niveau terecht gekomen dan aan het begin van bet jaar De algemene productie-index van de industrie beliep in October 121 tegen 105 in December 1947. Ook in de ontwikkeling van onze buitenlandse handel is een belangrijke verbetering ingetreden, al zijn wij ook nog lang niet waar wij wezen moeten Het oassief saldo is nog enorm als gevolg van de grote invoerbehoefte en de nog niet volledig hersteld, exportcapaciteit Van werkloosheid is praetisch nog geen sprake, doch het kan niet worden ont kend, dat ei symptomin zijn. die er op wijzen dat het laagste punt hier toch w' achter de rug is. Een ernstige teleu stelling is ongetwijfeld, dat onze arbeid; productiviteit nog aanmerkelijk beneden leven is in de eerste plaats afhankelijk van een voortzetting van de Marshall hulp in de komende jaren. Gezien het feit, dat het hei stel in ons land ziet op bevredigende wijze ontwikkelt, monetair alle maatregelen worden genomen om tot een gezonde toestand te komen, het deficit op de begroting een belangrijke vermin dering heeft ondergaar en ons land een voorbeeld is van sociale rust, is er geen reden om aan tt nemen, dat ons in de komende jaren dn Marshall-hulp zal wor den onthouden. Daarnaast is echter een voortzetting van he4 economisch herstel van Indonesië, waartoe ongetwijfeld de jongste politiële maatregelen zullen bij dragen, voorwaarde voor een verbetering van onze economische positie. Ook een uitbreiding van onze handelsrelaties met Duitsland, dat voor ons voor de oorlog zowel als Leverancier als als afnemer van zeer grote betekenis is, kan niet worden gemist Gelukkig zijn er ook op dit gebied lichtpunten. In de loop van deze maand zijn immers nieuwe onderhandelingen ge voerd. welke in principe eer uitbreiding van de wederzijdse goederen-leveranties mogelijk maken Hierdoor worden wij in staat gesteld goederen, v elke aanvanke lijk na de bev-ijding in de dollargebipden met de meest schaarse valuta's moesten worden betaald, weer van onze Oostelijke buren te betrekken tegen betaling met onze traditionele export-artikelen. Hoopvol is ook, dat na langdurige onderhandelingen eindelijk in September j.l overeenstemming werd bereik! t.a.v het transito-verkeer naar Duitsland via Nederlandse en Belgische havens Gezien het feit, dat na de geldsanering hei econo misch herstel in West-Duitsland een be langrijke snelle vordering beeft gemaakt zal zulks ongetwijfeld niet nalaten, ge leidelijk aan zijn invloed uit te oefenen op het transito-verkeer via onze havens Het is onze regering in samenwerking met de organisaties van werknemers en werkgevers gelukt ook tn hei afgelopen jaar de politiek van een zoveel mogelijk stabiel houden van lonen en prijzen voort zetten Het inwerkingtreden van de .'reesde inflatie-spiraal is daardoor -irkomen hetgeen ons Dij de onge i.jfeld harde oncurrentlestrijd welke mverbiddelijk weer op de internationale wij hierover we. meei horen Het is ech ter wel zeker, dat van een vrij kapitaal verkeer op die datum nog geen sprake kan zijn De unificatie van de accijnzen zal in de eerste helft van 1949 een feit worden. Minister Lieftihck heeft zijn monetaire politiek ook in 194a met succes kunnen voortzetten De uitbreiding van de totale geldomloop was slechts gering. De vrees voor de waarde van de gulden is prae tisch verdwenen. Toch zal het noodzake lijk zijn dat men nog steeds op zijn hoede blijft, want hel evenwicht is, zoals de minister het zelf "Og kort geledeD uit drukte, nog steeds „labiel" De geld sanering is een stap verdei naar baar be grafenis gekomen do- het aannemen in de Tweede Kamer vgn het desbetreffende wetsontwerp, maar de naweeën ervan zullen nog tot midden 1951 gevoeld wor den. Dan pas is alles wa. geblokkeerd ts in de vrije sfeer. Al hebben wij in het bovenstaande de aandacht gevestigd op enkele feiten, welke op een verbetering ip onze econo mische positie wijzén, toch mag met uit Om kwart over een, tien uur later dan hij verwacht werd, arriveerde vannacht op het vliegveld Schiphol de Nederlandse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, dr. H. J. van Royen. In de stille douaneloods stond hij en kele verslaggevers even te woord. „Naar mijn mening heeft de wereld een bijzonder groot gebrek aan begrip ge toond voor het Nederlandse standpunt in zake de Indonesische kwestie", zo zeide hij. en vervolgde aldus: „Dit was niet geheel onverwacht, maar de vorm, waarin dit gebrek aan begrip zich uitte was wel zeer teleurstellend. In het bijzonder be vreemdde ons de houding van Engeland ten aanzien van hel terugtrekken der troepen. Toch geloof ik. dat iri de naaste toekomst, wanneer de wereld meer tijd heeft gehad zich in onze zaak te ver diepen. zij en ook de leden van de veilig heidsraad zich zullen bedenken en hun houding wijzigen. Er zijn zeker tekenen, die duiden op wat meer bedachtzaamheid en wat meer begrip voor de redelijkheid van het Nederlandse standpunt". Op de vraag naar zijn oordeel over de gewijzigde houding van Engeland ten aanzien van Nederland antwoordde dr Van Royen: „Tijdens de laatste zitting heeft Engeland uiting gegeven aan de wens geen verdere resoluties in te dienen of aan te nemen op de nieuwe zitting van de Veiligheidsraad die op 6 Januari a.s. in Lake Success zal beginnen Dit acht ik een welkom initiatief van de zijde van Engeland" Dr Van Royen zeide verder nog. dat hij overtuigd is. dat de wereld zal inzien in hoeverre Nederland oprecht van zins is constructief te werken aan de opbouw van Indonesië „Indien wij de wereld hiervan zouden kunnen doen blijken" zo zeide hij. „zal zij niet anders kunnen dan onze goede bedoelmgen ten aanzien van hot stichten van de demorratisehe Ver Staten van Indonesië in overeenstemming met de Westerse staten te aanvaarden" Dr Van Roven meende d? vraag of Soekarno en Hatta naar zijn mening te goeder trouw zijn. niet rechtstreeks te kunnen beantwoorden. „Dit zal nog moe ten blijken. Er zijn zeker leiders, die het goed bedoelen, maar niet in staat zijn de extremistische elementen in de republiek in toom te houden". Tenslotte zeide dr. Van Royen nog, dat het nog niet zeker is, of de Nederlandse regering na de vrijlating van Soekarno en de andere republikeinse leiders nog met hen zal onderhandelen over de sa menstelling van de interimregering Van de textielkaart VA 804 zijn met ingang van 1 Januari a. s. 35 punten gel dig verklaard en wel de bonnen gemerkt „textiel Q een punt" en „textiel R een punt, „textiel Q vijf punten", „textiel Re serve Q" ter waarde van 10 punten en „textiel Reserve R" eveneens ter waarde van 10 punten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze puntenaanwijzing praetisch geen ver ruiming betekent vergeleken bij de voor gaande aanwijzingen van 25 punten, daar het niet in de bedoeling ligt vóór 1 Mei 1949 wederom punten geldig te verklaren. r De thans aangewezen punten zullen dus het oog worden verloren, dat als geheel I voor een periode van vier maanden in genomen onze positie nog steeds zorgelijk p]aats van voor een kwartaal moeten is Immers zonder buitenlandse steun strekken, kunnen wij nog niet leven. En na afloop van de Marshall-hulp moet de betalings balans in evenwicht zijn. Industrialisatie in snel tempo en op grote schaal zou hiervoor en ook om werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking te schep pen, eigenlijk nodig zijn, doch in de oractijk zal vermoedelijk wel blijken, dat hiervan op korte termijn niet veel terecht zal komen De plannen welke men ln dit opzicht koestert, zijn b v niet al te best verenigbaar met de econonrusche- uniegedachte; daarnaast is er het ge brek aan bet risico-dragend kapitaal en geschoolde arbeiders. Laten wij hopen, dat de plannen rt verlichting van de fiscale lasten op het bedrijfsleven, tot verlaging van de inkomstenbelasting en „verfijning" van de dividendstop einde lijk eens de gunstige voorwaarden zullen scheppen om de investc ingen. welke voor zo grote bedrage) nodig zijn moge lijk te maken Wij vezen echter, dat ook dan nog op het probleem van de kapitaal vorming menig project van uitbreiding van bestaande of vestiging van nieuwe industrieën zal sneuvelen. Een militaire woordvoerder der re gering te Nanking deelde gisteren me de, dat bijna een half millioen man commum «Tscne troepen zich rondom Soehsien. 210 km t. N. van Nanking, concentreren voor een aanval op de verdedigingslinies van de hoofdstad, die ieder ogenblik verwacht kan worden. Ongeveer 300.000 man regeringstroepen zouden t. N. van de Jangtse hier te genover staan. Deze mededeling had tot gevolg, dat te Sjanghai ogenblikkelijk een massa-eva cuatie van buitenlanders begon. Naar de woordvoerder verder ver klaarde, concentreerden twee derden van de communistische strijdkrachten in Noord China zich rond Tientsin. Veile manschappen zouden hierbij aan de troe penmacht. die Peking belegert, onttrok ken worden. Volgens berichten in regeringsgetinte bladen te Tientsin zouden regeringstroe pen Hsinho aan de rand van de zeeha ven Tangkoe de enige uitweg naar zee voor de regeringstroepen in Noord China heroverd hebben. Berichten uit Sjanghai gewagen van een scherpe daling van de noteringen op de vrije markt voor buitenlandse valuta goud en producten als gevolg van de hardnekkige geruchten over vrede en de geldschaarste. Amerikaanse dollars, die eergisteren verhandeld wer- de tegen een koers van 165 gouden joean en hoger, stonden gisteren op 120. Baar goud, -dat eergisteren Steeg tot om streeks 8.200 gouden joean per ounce, daalde gisteren tot 6.000. In spanning wachten intussen de Chi nezen op de verklaring, die generaal Tsjang Kai Sjek op 1 Januari gaat af leggen en waarin hjj misschien iets zal onthullen van hetgeen hjj van plan is te doen. De grote kwestie voor de oorlogsmoede bevolking blijft, of 3e strijd tot het einde zal worden voort gezet of met. 1948 was een belangrijk sportjaar ook voor Nederland. Hoogtepunt voor alle landen waren de Olympische Spelen, ze ker ook voor ons land dat op de alge mene eindrangschikking een zeer eer volle achtste plaats (van eenenzestig! Innam. Ook in andere opzichten was 1948 een voor de sport zowel internationaal als in eigeji landskring een belangrijk jaar. In deze dagen kan men er onder de sportrubriek elders genoeg over le zen. Wanneer wij hier een korte balans gaan opmaken en het is een gelukkig toeval dat uitgerekend onze Tribune" deze rechterbovenhoek op de laatste dag mag vullen gaan wij echter het sport jaar 1948 uit een ander gezichtspunt be kijken. Niet op de prestaties letten wij (dat gebeurt elders) maar vooral op de geest. Dan zien wij op de eerste plaats in het eigen katholieke kamp de eerste groot opgezette emancipatie-uiting in de vorm van de door vele duizenden bijge woonde en zowel naar programma als I opzet uitstekend geslaagde katholieke i sportdag, waarvan Rotterdam op 13 Juni een stimulerende en voorbeeldige pri meur voor Nederland had. Dan zien wij hoe meer en meer, zowel in het katho lieke als in het neutrale kamp, aandacht wordt besteed aan een serieuze en we tenschappelijke vorming van bekwame sportleiders. Er zijn stellig nog meer goede facetten aan te wijzen, zo bijv. het voorbeeldige sportieve gedrag van de Nederlandse vertegenwoordigers op de Olympische Spelen, waar onze landge noten een toonbeeld waren van de juiste mentaliteit die van sportbeoefening een middel tot internationale vriendschap maakt. Maar we moeten het kortheids halve bij deze enkele uitingen van goede sportgeest laten. Wij beleefden echter ook de primeur van een scheidsrechter-moord. ergerlijke gevallen van molestatie van spelers en spelleiders door uit het lood geslagen supporters, hevige tonelen die tot for mele rellen uitliepen wanneer men het met een of andere beslissing in een spor tieve kamp niet eens was. Wat voorheen tot het buitenland gereserveerd bleef, heeft sinds kort ook in ons land zijn in trede gedaan. In Tsjecho-Slowakije werd een scheidsrechter vermoord, maar ook in Nederland werden spelers met ijzeren staven bewusteloos geslagen, openlijk van de tribunes af naar het ziekenhuis verwenst, scheidsrechters met bierfles sen bekogeld of de tanden uit de mond gestompt, gevallen waarbij men vroeger zijn eigen braafheid" loofde als men las dat zij in de Balkan-landen, Spanje, Italië of Zuid Amerika aan de orde van de dag waren maar die ongelukkigerwijs ook in het nette Nederland onrustbarend toenemen. - Eenieder, die het werkelijk goed met de sport en haar beoefening en daardoor ook met haar beoefenaars(ters) meent, zal het wel duidelijk zijn hoe, uitgaande van bovenstaande balans, die van de medaille beide zijden laat zien, op de grens tussen 1948 en 1949 onze wensen voor het nieuwe sportjaar luiden. SUPPORTER. Het mond- en klauwzeer dat ongeveer eei half jaar geleden in Nederland weer uitbrak, heeft zich gedurende de maand November j.l., zoals we hebben gemeld, sterk uitgebreid. Ondanks de sterke uit breiding der ziekte kan men niet van een naderende catastrophe spreken, aangezien men inmiddels een verdere uitbreiding, o.a. door tijdig enten der dieren, heeft weten te voorkomen. Het aantal gevallen blijft de laatste weken betrekkelijk sta tionnair en schommelt thans om de 450 a 500 Omdat de Nederlandse militairen aan boord van de „Grote Beer", welk schip hen naar het Vaderland brengt, in Port Said geen post van hun familie hebben ontvangen tengevolge van de gedwongen stagnatie in het luchtverkeer met Indo nesië zal het „Radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten" voor hen op Nieuwjaarsdag een speciale uitzending verzorgen. Lt. gen. mr, H. JKruis spreekt een kort woord en voorts zal een aantal familieleden van deze militairen persoonlijke groeten uitspreken. Dit pro gramma wordt uitgezonden tussen 18 en 19 uur over Hilversum L golflengte 301 en bovendien via de kortegolf zenders in de 25-31 en 49 meterband. Sedert lang wachten de Nederlandse Katholieken op de zaligverklaring van Mgr. Hamer en Gezellen, die tijdens de Boxeropstand in China in 1900 om het .e- ven zijn gebracht De moeilijkheid bij het zaligverklaringsproces was tot dusverre hoofdzakelijk. |e bewijzen dat Mgr Hamer en Gezellen inderdaad omwille vaD het geloof zijn gedood De laatste aflevering van de ..Acta Apostolicae Sedis' bev»t thans een belangrijk decreet van de Ri- tencongregatie goedgekeurd door Z H. de Paus dat hoewel het niet spreekt over de genoemde martelaren toch krachtens de "onclusie? iie er in worden getrok ken zijdeling? net vertrouwen versterkl Mg! Hamei GezW'en ^erlang tot de eer dei altaren verheven te zien. Een vernielende brand heeft giste renavond te Oldenzaal in ruim een uur tien arbeiderswoningen in de as gelegd, waardoor zeventig inwoners van deze gemeente plotseling dakloos werden. Een schoolgebouw, dat in de nabijheid van de woningen is gelegen, werd onmiddellijk gevorderd om de getroffenen een voorlopig onderdak voor de nacht te bezorgen. Het was tien minuten voor zes uur gisterenavond, toen de brandweer werd gealarmeerd voor een brand, welke woedde in een blok van tien zeer oude en kleine arbeiderswoningen, welke vlak achter, het terrein van de gasfabriek te Oldenzaal zijn gelegen. Toen de brand weer bij de woningen arriveerde, had het vuur, dat sterk werd aangewakkerd door de krachtige zuidenwind, redds zó ver om zich heengegrepen, dat zij prae tisch niets meer tot redding van de wo ningen kon uitrichten en er zich toe moest beperken te zorgen, dat omliagen- de woningen, die door de verzengende hitte en de vonkenregen, gevaar liepen, niet eveneens een prooi van de vlam men werden. Om kwart over zeven was er van tien woningen nog slechts aen smeulende puinhoop over. Men is er in geslaagd het huisraad van zes a zeven woningen in zijn geheel te redden De ramen van de woningen werden ingeslagen en hierdoor sleepte men in allerijl dé meubelen naar buiten. Van alle kanten bood men hulp om nog uit de vuurgloed te halen wat maar mo gelijk was. Aan de onderzijde van de weg werd al het huisraad opgestapeld, doch even later moest alles weer ver der versjouwd worden, omdat de hitte zo intens geworden was, dat het ook daar nog vlam dreigde te vatten. Gistermorgen is de Ned. Hervormde Kerk te Middelharnis afgebrand Ver moedelijk is de oorzaak van de brand kortsluiting in het koor Reeds terstond nam 't vuur zulke grote afmetingen aan, dat dit deel der kerk vriiwel onmiddel lijk in lichte laaie stond Het plafond vatte spoedig vlam en korte tijd na het ontstaan van de brai.d sloegen de vlam men reeds uit het dak. De brandweer van het gehele eiland Goeree-Overflakkee bestreed met 14 stra len het vuur Gelukkig heeft men de toren weten te behouden, maar het kost bare kerkorgel ii helaas verloren gegaan. De kerk die in 1804 en 1904 eveneens afbrandde, was voor kort voor ongeveer 500.000 verzekerd. In Madrid is Maandag een overeen komst gesloten tussen bet Spaanse Syn dicaat voor fruit en tuinbouwproducten eri de Ned economische afgevaardigde waarbij 20.000 ton Spaanse sinaasappe len aan Nederland geleverd zullen wor den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1