H. Th. v. d. Vlerk KRUIS WO ORD-PUZZLE KREOGER Bioscopen deze week -J WALDO WALDO VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 PAGINA z (P* Horlogerie ROTTERDAMSEDIJK 268 Telefoon 67593 wenst alle vrienden en relaties een VOORSPOEDIG 1949 AUTORIJSCHOOL HERENMODES BROERSVEST 6 Telefoon 6 8206 MATER AMABILISSCHOOL RAAD VAN OVERLEG SCHIEDAM MEDISCHE ZONDAGSDIENST THE RISING HOPE—-EXCELSIOR Het Oude Jaar, in rijm bij 't el, Door Thomasvaer en Pietemei Beiden: Daar zitten we weer! Pieternel: Dag, Thom! Thomasvaer: Dag, Nel! Beiden: Dag, Allemaal! Dit lijkt wel op een studio-zaal, Wanneer de klok met negen slagen Het K.R.O.-ostrijk radiogezin komt vragen Te delen in de vreugden puur Van 't paardenhoofdstel aan de muur. Thomasvaer: En van de gewone mannetjes, die kletsen met elkaar. Pieternel: Pas jij maar op je tellen met je leuter-commentaar. Thomasvaer: Oh, ik zou het wel weten Pieternel: Als ik de baas niet was. Thomasvaer: Maar wij gewone mannetjes, Wij komen d'r niet aan te pas. Pieternel: Behalve in Schiedam bij vlagen Wanneer het oude jaar der dagen Zat is; niet meer kan. Thomasvaer: En ons de redacteur komt vragen De lijkzang bij zijn baar te klagen. Pieternel: Ja dan, mijn beste man, ja dan Moet al wat goed of minder waard is Want velen zijn zo kleinsteeds-klein Geprezen worden tot bedaard is De woede om vermeld te zijn. Thomasvaer: Om dus b'j voorbaat niets te missen Steek ik bij deze rijm van wal. Pieternel: Zou je je eerst niet vergewissen, Of ik misschien beginnen zal. Thomasvaer: Oké Pieternel: Wü leven mee Met de jongens overzee. Thomasvaer: Dat bewees het overdragen Van een ras-cantinewagen Door het NIWIN-coroite. Beiden: Ja, men was wal zeer tevree. Pieternel: Asman, die de vuile straten Van de groot-Schiedamse buurt Veertig jaren nooit-verlaten Met je bezem hebt geschuurd; Asman, die de bruine blaren Van zo menige plataan In je wagen moest vergaren; Asman, je kon feesten gaan. Thomasvaer: Het geld is een ding En de idealen zijn een ander Zij kruisen onderling Al lang de degens met elkander. Ik sta daarbij en bedel mij te moe: „Vierkante centimeters Nationaal Monument En als ik later mijn pet op-doe. Is het of niemand 't Verzet heeft gekend. Pieternel: „Het water rijst, liet water wast. Mijn enkels zijn al volgeplast", Zo riep men op de Lorentzlaan. „Hoe moet dat nu toch verder gaan?" Totdat een vrouw door 't nat ontsteld De burgemeesterse opbelt. De brandweer wordt gerequireerd. Die prompt de watervloeden keert. Moraal: Thomasvaer: Voor elk soort waterschade Komt onze brandweer U te stade. Pieternel: Lestmaal, op enen wintersen dag; Ja hoor, wat ik verheugends zag. Van kindjes en van Bernadette, Die hand in hand in de Nolet, Al in een houten Zweedse zaal De zegen kregen, allemaal, Tezamen met hun nieuw verblijf- Thomasvaer: Ik zag de glunder buiten kijf Van de geneesheer-directeur En Moeder. Menig and're „soeur" Slaakte een „Deo Gratias", Omdat er weer wat plaats nu was. Pieternel: Ja, de Nolet moet uit gaan breiden. Al zegt Den Haag: „*t Kan niet Jijden" Thomasvaer: Het vlak-glas-drama komt te pas, Toen het der eersten elfde was. De kwarts-oven werd gloeiend hge? en. Door het vuur vaneengespleten. De glasstroop lekte door de naad En 't personeel stond plots op straat. Pieternel: Wie vlakglas maken wil bij pakken, Moet vakkennis niet uit gaan vlakken. Thomasvaer: Een aanval op de rattenplaag Werd voorgeschreven door Den Haag., We deden mee; de Reiniging Leidde de aanval. Nou het ging Er zonder tegenzin op los En menig knaagdier was de klos Pieternel: Een diender ging na vele jaren Pensioengerechtigd, naar dat heet. Va» hazardspel en straat-gevaren -*• 't Is Alberts, die er meer van weet. Thomasvaer: Baldadigheid en vandalisme Door een verordening getoomd!! Ach Nel, die jeugd van thans, dat is me Een nachtmerrie, als nooit gedroomd- Pieternel: Kom. kom, dat valt wel mee mijn beste- Er zijn symptomen bij de vleet, Dat onze jeugd ten lange leste Weer wat van idealen weet. Kijk nu eens naar dat aardig kijkspel Door 't Liefdewerk ons voorgezet. Het Gorzen-S.F.L. dat blijkt wel Schoot wortel en heeft vrucht gezet. Thomasvaer: De Vastenavond, die komt aan! Pieternel: Ja wacht eens. Ho, man, hol! Dit wordt de plaats om stil te staan Bij de cultuur en zo. Thomasvaer: Het U.S.O. gaf weer concert; De noodklok luidde luid. Als Toonkunst niet meer steun gewerd. Dan was dit opus uit; Voor goed, voor altijd was 't gedaan Met Otterloo en Spruyt. Pieternel: Gelukkig, is men doorgegaan- Dit werk duldt geen besluit. Thomasvaer: Goede zang. die zuiv're klanken Door de stille Volksbond boort: Die tot glimlach van bedanken Alle schoon en jong bekoort Pieternel: Blijf nog jub'len véle jaren Gouden-stemm'ge hymnia. Boven, tokk'lend op de snaren Begeleid Caecilia. Thomasvaer: Stil, wees stil, op zilv'ren voeten Schrijdt de stilte' door de nacht.. Pieternel: Niet in 't weeshuis, want daar wroeten, Krakend onder zware vracht, Balken, muren, daken, deuren Door verzakking naar omlaag. „Heren, hier moet iets gebeuren Die lekkages zijn een plaag", Aldus drong bij de Regenten Zuster-priorin steeds aan. Kwam vergunning, kwamen centen. Men kon aan 't herstellen slaan. Heel een vleugel is herrezen Lekken, tochten en gevaar, Van dit al is 't huis genezen. Mooie cellen kwamen klaar. Thomasvaer: Om der Kartuizers' komst te vragen Werd hier een comité gesticht. Het wil de lasten helpen dragen, Het wenst de zorg te zien verlicht, Die hen de terugkeer nog beletten. Dat ieder helpe bij die taak; Wij gaan ons tot die arbeid zetten: Hun vestiging is onze zaak- Pieternel: Thomas, weet je nog hoe vroeger. Toen het markt was; wij tezaam Ied're week bananen kochten Bij de koopman aan de kraam. Palinggeur en bloemenventers Zijn niet meer op het Broersveld. „Zakenlui" zijn erop tegen Dat de weekmarkt wordt hersteld. Thomasvaer: Wat is er -van Liduina's graf gemaakt? Een plaat plavuizen; een steenschets. die de brokken raakt, Waarop de muren waren opgetrokken Van haar kapel. Men is geschrokken Van deze vondst. De krantentong kwam los. Toen werd, met 't groeien van het mos Tegen de kerkemuur, de oude sleur hersteld. Want och, haar leven is zo dikwijls al verteld. Pieternel: Een vlam, die door het venster sloeg Op Zaterdag te middernacht; Thomasvaer: Een stem, die om de brandweer vroeg. Pieternel: Met jank-sireen de hoek om jachtt' De babyspuit. Toen was 't gedaan, Want voor hij om zich heen kon slaan Werd ook die rode haan gesmoord. GEHOOR Z. N.' Thomasvaer: Wie de Schiedamse brandweer hoort Kan bü de krant vast gaan vertellen: ,Je moet het zonder „moord-brand" stellen!!" Pieternel: Nog tweemaal in de Lentemaand Rukt onze brandweer uit Men richt in haast op de Westvest Bij Zilvervis de spuit. Daarna 't was voor Aurora nog Uit bed was opgestaan Bestreed zij zonder veel plezier In Thomasvaer: „Ons Genoegen" heet die laan!! Pieternel: Met groot succes het vuur. Thomasvaer: Een boot tot loodsvaart wel bereid En ideaal gebouwd was klaar te varen. Areturus was haar naam en mettertijd Koos zij bet sop, waar zee en Schelde paren. Pieternel: Zij hadden bloemen in hun hand genomen En trokken naarstig bloesems van de bomen- Daar gingen zij, rukkende- tak na tak; Zij schonden de parken met werv'lend gemak. die langs hun stroopweg kwamen, nos a malo. Amen". N atuurvrienden, Baden „Libera Toen is ook bij ons de Natuurwacht gekomen. Nu stralen weer bloemen; nu bloeien weer bomen. Bedreigd door geen schendende plunderaarshand. De liefde: bewaker van 't lieflijke land. Thomasvaer: Daar klinkt weer tussen kerkgewelven E<m machtig mannenkoor-geqruis. De klanken tasten zich tot saholven Van puur muziek!! Pieternel: Dat is Orpheus'. Thomasvaer: Oostburg kwam ons wei-bedanken Voor de steun in haav' en goed, Die wij gaven, toen de oorlog Over 't plaatsje had gewoed. Met een beeld van Zeeland's faam: Bronzen hengst op marmer voet Bracht heer Hoeksema uit naam Van zijn burgerij een groet. Pieternel: gen nette straat vraagt nette bakken. Maar vuilnisemmers zijn er niet. Thomasvaer: De middenstand in as en zakken, Pieternel: Want de Gemeente vond subiet Een werkterrein ten. eigen bate. Zij biedt nu asbakken te huur. Met als gevolg weer nette straten. Thomasvaer; Voor onze middenstand wel zuur!! Pieternel: Het Lijden onzes Heren Verbeeldt in spel en rei Devoot'lijk kwam vermeêren De sfeer van boetetij. Een daad wel zeer verbeven, Deez' poging van de Kring. Hij bleef weer trouw het streven Naar de vermeerdering Van liefde vpor het Schone, Voor de gemeenschapskunst, Wie sympathie wil tonen, Verleen de Kring zijn gunst. Thomasvaer: Zij kwamen van Oosten, Zij kwamen van ver. Zij waren wel wijzen, Maar droegen geen ster Tenzij op hun kraag. Of 't lint op de borst. De hitte der dagen, De brandende dorst. Die kenden zij goed, Want zo menigmaal zengde De zon op hun „cap". Of een moessontje plengde Een hemel vol badwater Over hun kop. Zij misten de schater Van kind'ren, die spelen. Zij waren beroofd van het wilde krakelen Der knapen, wie lokken de avonturen. Zij keken maar strak naar de kademuren En verder het land in, waar schoorstenen vlagden Met roetige wimpels van rook. Hun gedachten Verdwaalden: De rimboe van Java De schepen der wervenDe lava Stroom lekkend van blauwe vulkanen. Een schokHet geratel van koud-stalen kranen Wekt op uit de mijmering en als per abuis Dringt door tot de jongens: „Jullie zijn nu weer thuis. Je moet in dit land niet aan sprookjes geloven, Maar als je wilt werken, dan kom je te boven Die angst voor jezelf, voor je huis, voor je stiel!" Toch deinsden ze terug voor dat woordje: civiel! Wie zou er hen helpen te leren verkeren In deze van kilheid en grote meneren Verzadigde plaats? Rehabiliteren Noemen ze dat. Je moet ook nog leren Te wennen aan smal-landse mist en conventies. Ja, alles heeft ijzeren consequenties: Je wordt nu weer burger; je blijft geen soldaat. We hebben de demob'lisatie-raad. Die vele adviezen en wenken kan geven. Je kop dus maar op! Het burgerleven Vraagt vaak minder blijk van moed en beleid, Dan jij wel wil geven. Dat raak je wel kwijt- En vind je geen plaats voor jouw aard in dit land, Dan trek je d'ruit en je wordt emigrant. Pieternel: Heer Edison, die Philips, de Lichte, De kans gaf om Eindhoven op te richten, Gaf een plein in Schiedam zijn vurige naam. De kinderen plantten er zeer bekwaam Lindebomen. De speelplaats blijft keurig. Tuinarchitect Schipper is niet meer humeurig. Wij heien, bouwen, bouwen, heien In tempo en bij hele rijen. De huizen schieten uit de grond In Oost en West, de stadswal rond. En ondertussen schrikt Den Haag Bij 't zien van Directeur van Praag, Die weer met nieuwe plannen komt. En nauw'lljks is bij opgetromd. Of daar wordt op de deur getikt: „Wel, heren, als het even schikt, Zou ik u wjllen toevertrouwen, Wat wij in Kethel willen bouwen". Wethouder Alberts is aan bod; In Schiedam's bouwen komt zó schot. Thomasvaer: bittre dood, zoals hun stemmen klonken De morgen, dat zij werden weggehaald: Zo heeft de echo zich nog vaak herhaald Daar in die kamer, waar het beulig- bonken Der laarzen schrik joeg in hun luist rend lijf. Met twaalf zijn ze daarna opgeladen Wat nooit agent was, had hen lat verraden Een bronzen plaat werd der herinnering verblijf, Pieternel: Hij prutste altijd aan motoren-pech; Hij kon chauffeur en motorrijder zijn Met meisjes flirtend stond hij op bet plein. Hij ging. Hij moest. De A.A.T. trok weg Thomasvaer: Een oogst, twee jaar gerijpt Door regen van genade En liefdevolle zon: Daarmee werd overladen De Oorsprong van 't succes. De werker in de gaarde, Die vijf en twintig jaar Geen energie-vonk spaarde. Pieternel: De oudjes glunderden voldaan: Voor hen een nieuwe zaal. En menige Vincentiaan Was blij met hen, spontaan- Thomasvaer: Komaan, bezing, Wat kwam en ging En wil niet marren. Pieternel: Père Delamarre Zei: „Nu, vaarwel Mijn S. F. L. Thomasvaer: Ook in de Gorzen, aan de Lekstraat, Verrees een orgel, fraai van toon. Pieternel: Zei Pastoor Raaffels: ,,'k Ben een boon Als een nieuw dak daarbij té gek staat", Thomasvaer: Zes Neomisten voor de dienst in God's Kerk. Allen Schiedammers. Was wat geen goed werk? Drie Dominicanen, een wereldheer Plus twee Franciscanen. Pieternel: Wat wil je nog meer? Thomasvaer: Bongo, bongo, bongo He's so happy in the Congo Jan, jan, jan, jan, jan, jan Pater Collignon leert nu negercharleston Van een bosjesman. Pieternel: In het herstelde hoofdkwartier Van de Franciscusgroep Was aanstonds levendig vertier Men hoorde veel geroep: „Wie moet een echt Cremoons adres?" ''wie geeft morele steun?" Verkiezing in Italië: De uitslag gaf een dreun- Thomasvaer: April goot regens nqer bij vlagen. De nieuwe tennisbanen lagen Te wachten bi) de Poldervaart. Toen, bij de eerste zonstraal-staart Flitste de service over 't net. 't Seizoen was pittig ingezet. Pieternel: De fiscus graait met grage grepei De laatste cent uit onze kas. De dorst-appel wordt uitgeknepen Of het een rijpe grape-fruit was. Maar onze K. A. B., de slimme, Stak stug een stok voor dat bedrijf. Want die belastting (getvergimme) Die laat geen broek meer aan je lijf Navordering van voorschot-gelden Hoeveel het was, dat mocht niet hin deren Maar het bestuur zei, komt u melden, Dan gaan we allen naar van Kinderen, De fiscus trok aan 't kovste end. De E. V, C., het N. V- V„ Al maakten ze het niet bekend. Die profiteerden dapper mee. Thomasvaer: De Marijkes arriveerden. Goed gemutst, vlot, energiek. Ieder, die ze leerde kennen, Vond ze bij de band en kwiek. Pieternel: Een oudej aars-wens zonder sport Mij dunkt dat wordt te dwaas. Thomasvaer: Begin dan maar met S. V. V. Dat was de grote baas. Eerst kampioen dt# tweede klas; Promotie zonder strop. En nu gaat onze Benjamin Al weken aan de kop. Pieternel: De andre eerste klasser hier- Ja, Hermes D. V. S. Schonk ons een Internationaal (Dus dronk men weer een fles.) En Cokkie greyhound y. d. Tuyn Bood Wilkes menig' kans. I-n Londen liep het zaakje mis. Nu wacht hij op revanche. Thomasvaer: Excelsior scheen voetbal-moe Hing 't „Stille-Nacht-licht" uit Hoera, het kreeg weer vechtersgeest; Klimt punt voor punt vooruit. Piéternei: Gelukkig komt het cricket-team In d'eerste klas..., Thomasvaer: en vlug. Pieternel: De ongeslagen Roomse club Sloeg zich een luchtbrug t'rug Door bat-vast eerste klasse-spel. Geen wedstrijd was een lor. In Holland's cricket spreekt weer mee Schiedam's Excelsior. Thomasvaer: Zwemmen is een mooie sport, Die steeds meer beoefend wordt. Je leert je body uitslaan In 't bad aan de B K--laan. Pieternel: Maar het zwemmen wordt pas goed; Als je 't in een zwemclub doet. Spaar jezelf veel smart. Wordt aanstonds lid van Start. Thomasvaer: De ware geest, die hokjes mijdt; Die slechts voor hockey-spirit strijdt Die huist in 't splinternieue shirt, Waarmee sinds maanden „Spirit" geurt, Oranjehemden. Grijze rokken, Nu naar de tweede klas getrokken.. Ik houd zo van die tijd-vaart-zieke heren Die langzaam denken in de liberale trant. Zij lezen rustig een goed-liberale krant, Die hen in 't duister voorlicht een Brandaris; Voor wie, wat Weiter zegt, als dogma waar is, Maar 't kan verkeren. Pieternel: Rijen, rijen rijen in een wagentje We hebben een Vervoerdienst. Man, nou vraag ik je? Bestuurder in liVrei, Het stadswapen daarhy, En als de wagen stiik is, wel dan draagt hü je. Thomasvaer: Op de Buitenhavenweg Repareert men dan die pech. Alles doen we daar CENTRAAL. Waarde Sijmen, kom, betaal!!! Thomasvaer: Het sprookje van de Lange Haven Bij Wilhelmina's afscheidsfeest Zal menig burger zich nog heugen Het was nog nooit zo mooi geweest. Pieternel: De feestpret opende in Kethel Met tilbury's en rijderij Saam'horigheid en dorpstraditie Bloeiden bij boer de Jong weer vrij. Thomasvaer: Toen kwam ook in Schiedam de stemming Met winkelweken her en der De beurs was in een markt herschapen Wel menig kijker kwam van ver. Pieternel: De jeugd stampte pardoes een kermis Met veel attracties uit de grond. Waar soms de vaardigheid tekort schoot, De fantasie het antwoord vond. Thomasvaer: De St. Hubertus sloeg een ton-brug En Wandsworth Mayor knipte het lint. Zij sprak: De geest der E.N S.O. Is juist zo pontonniers-gezind. Pieternel: Een gondeivaart door onze havens En een corco van bloemenpracht. Tot slot nog vuurwerk op de vlakte. Thomasvaer: Oh nee, een jammerklacht. Pieternel: St. Christophoor en St. Lodewijk Waren op één dag de koning te rijk. Ze zagen hun jongens met lachende snuiten Twee nieuwe H.K.'s „om te zoenen" ontsluiten. Thomasvaer: Ik hoorde de Bazuin. Ja, haar bevel gold mij. Ik liet Kajotters en Verkennerij mijn foto Nu rijd ik heel het land door met een auto En voel me eenzaam als fort Pampus voor het IJ. INSTRUCTEURS-DIPLOMA K.M.A.C. Z. N. Pieternel: De Singelkerk kreeg weer een stem: De klokken ZÜn gekomen. Nu gaan ze eens per jaar nog weg. Drie dagen maar.... naar Rome. Thomasvaer; Een herder, die zijn schaapjes kent; Een ruiter, die zijn paarden ment; Een beeld'laar om de kerkecent; Een boekhouder, efficient. Een bouwer aan 't verzakkend huis; De brenger van een lichtend kruis; Een zilv'ren Priester Al incluis. Pieternel: Da's Pastoor Raaffels Thomasvaer: Niet abuis. Ik waag mij haast niet in die buurt, Waar men der doden* lichaam stuur l. Geen rustplaats, maar een staken-dans Rond een gebroken zerken-krans. Pieternel: Geduld, er daagt iets in het Westen. Men zal de stoffelijke resten Van de Schiedammers voortaan leggen Tussen beplantingen van heggen, Terwijl de maten van de zerken, Bepaald zijn door Gemeente-Werken. Thomasvaer: De mannen van Heilker, die speelden poot-a an; Men kan ze al' wekelijks horen. E als men op straat hen een roffel hoort slaan, Dan maken de mensen vanzelf ruim baan: De intocht der Gladiatoren. Pieternel: Met Beethoven's Egmont of Franz van Suppé Ze blazen zich steeds in de prijzen. Liefdadigheid, feestweek; 't Is altijd Oké. Ambrosius loopt zo al menig jaar mee. Vandaar al die huldebewijzen. Thomasvaer: Dans, dans, de wereld is op hol; Dans, dans, we draaien toch al dol. Dans dan de rhumba, Dans dan de samba, Dans de Bolero, Dans dan de tango. Dans, dans: het is je laatste kans; Dans, dans; je voelt toch de cadans? Dansen is de Ujds-narcose; Satan pijpt Dat is de chose. Pieternel: Maar er is ook ander dansen. Waar de heer met elegance Buigende de dame vraagt. En zich zeer correct gedraagt. Zo dans men bij S.O-O. Katholiek en goed. Ozo.' 'k Wou wonen in een wagen Met een piepende gang; Met wielend geratel De hele dag lang. Maar vrijbuiters worden hier angstig geweerd. Men is progressief, maar geciviliseerd. 'k Wou trekken langs wegen Begaanbaar of niet, Langs velden met bloemen, Langs sloten met riet. Maar denk er toch om, dat je niemand shockeert. Men denkt sociaal, maar geciviliseerd. Pieternel: Maar evenwel nochtans en desalniettemin Begon men aan de bouw van wat gemeenschapszin Men koepelde men bond; ten slotte ging men stichten Wat kortweg ais S. G. haar taak zal gaan verrichten Er is gegronde hoop, dat deze opzet slaagt. Zodat men der cultuur' de slappe benen schraagt. Thomasvaer: Communisten Mist men Als kiespijn. Ze zijn Verdwenen Op beurse tenen Uit de commissies- Geen Moskou-vissies Met klikspaan-ijver in onze vijver. Pieternel: Wat maalt hij om de bange vrees Voor wat haar man is overkomen, Of om de hoop, die telkens rees, Dat hij gevangen is genomen. Hij had het geld. De moord deed niet ter zake. Totdat er plots na jaren werd verteld, Dat hij daar iets mee had te maken. Toen vielen snel de wicket's van 't complot. Twee dagen werk en ook die zaak was rond: Run out! Geen wijk naar Britse grond, Maar 't knersen van de sleutel in het slot Thomasvaer: Een toren pleegt stee-vast te staan. Zelfs deze regel heeft excepties Er is een Toorn, die de vlag Van onze turners door decepties En tegenslagen heen wil dragen Tot aan de top der gymnastiek. Mits hij maar geldelijke steun krijgt, Doet hij het ook nog met muziek. Waarvoor die oude werkers streden, Is nOg slechts Volksbond-romantiek. Wie denkt nog aan dat hard-verleden. Aan die ellende-tijds-kroniek. Jan Muller schreef „En zo begon het". Alberdingk Thijm voerde het op- Het sloeg daarmee de goede weg in. Meer nog: de spijker op zijn kop. Pieternel; Naar voor Keulen vaart een goed schip De lading is kleding en brood. Wfj wilden benepen-haatdragend niet zijn En toonden weer harten.... zóóó groot. Al eer' was daar plaats voor wat Oostenrijks grut, Dat zwaar van de oorlogstijd leed. Met blossen en konen ging het weer naar huis. Thomasvaer: Wat denk je,dat het weer vergeet? Onmerkbaar voor de lezerschaar Herdacht men vijf en twintig jaar Van eigen-richting leeszaalwerk. Al is de invloed nog niet sterk, Horizontaal: 1. Onder drukking; 7, Bouwmate riaal; 12. Gering; 13. Oude maat; 14. Voorzet sel; 16. Wapen; 17. Wer kende kracht; 18. Onbe kende; 19. Spoedig; 21. Herkauwer; 22. Predi kant; 23. Stomp; 24. Turkse titel; 26. Niet deelbaar door 2; 27: Ri vier in Italië; 28. Reke ning; 29. Versierings motief; 31. Bevel; 34 Waarschuwer; 35. Voeg woord; 36. Getij; 38. Ge drag; 40. Tijdsbepaling; 42. Voedsel; 44. Lust; 45. Zoogdier; 47. Voorzetsel; 49. Kledingstuk; 51. Vreemde munt; 53. Maanstand; 55. Gebied; 57. Wandversiering; 59. Motief; 62. Stuk leder; 63. Rivier in Azië; 64. Telwoord; 65. Voor naamwoord; 66. Speel goed; 67. Voertuig; 68. Muzieknoot; 70. Soort; 71. Oude stad; 72. He melgeest; 74. Zoogdier; 76. Zangnoot; 77. Maat; 78. Herstellings oord; 80. Riem; 81, Vrager. Verticaal: 1. Gebrand linnen; 2. Gods dienst; 3. Riviertje; 4. Familielid; 5. Holte; 6: Voorzetsel; .7. Belijdenis; 8. Op zekere keer; 9. Niet getroffen; 10. Voegwoord; 11. Eeuwige hongerlijder; 13- Hoge functie 15. Behoeftigheid; 17. Spil; 18. Vruchten; 20. Franse rivier; 21. Gewicht; 23. Slede; 25. Zangnoot; 27. Familielid; 30. Voorzet sel; 32. Gelaatskleur; 33. Zangnoot; 37. Zangstem; 38. Zangnoot; 39. Familielid; 41. Wagen; 43. Hetzelfde; 46. Elkeen; 48. Geestelijke; 50. Klaar; 52. Technicus; 54. Kordate vrouw; 56. Hevig; 57. Getij; 58. Sluis; 60. Landbouwwerktuig; 61. Oudste; 63 Muziekinstrument; 67. Hoekpijler; 68. Maat; 69. Talent; 72. Belofte; 73. Bijwoord; 74. Wiel; 75. Insecteneter; 77. Academische titel; 78. Lidwoord; 79. Komaan. Oplossingen kunnen tot Donderdag middag worden ingezonden. De oplossing van de verborgen spreek- woord-puzzle van verleden week is: Men kan niet weten hoe een koe een haas vangt. De gevraagde woor den: 1. Medembiik; 2. ankertouw; 3. amandelen; 4. Groningen; 5. verzetten; 6. zomerweer; 7. Terneuzen; 8. inhalatie; 9. Kloetinge; 10. inbeelden; 11. garenklos; 12. voorhoede; 13. eerbiedig; 14. inhaerent; 15. Klaaswaal; 16. weesvader; 17. elegan tie: 18. geneugten. De prijs is gewonnen door Ellis Beu kers, Dam 4, Schiedam. Toch zal belangstelling gaan groeien En onze leeszaal rijker bloeien. Pieternel: Wat rijmt er goed op nachtegaal. Thomasvaer: k Zou zeggen: Lia Remmerswaal. Pieternel: Wie Remmerswaal zegt, hoort een koor, Waarin de baspartij sonoor Het jub'len der sopranen schraagt, Terwijl 't de altpartij behaagt Haar cello-stem daarbij te voegen. Thomasvaer: Als nu nog de tenoren „droegen". Dan was het waarlijk ideaal. Pieternel: Heb maar geduld, 't Komt allemaal- Wat Jan doet met de J. V. G. En met de SingelK. A. J. Kan leek en vaklieden bekoren- Het is een streling voor de oren. Thomasvaer: 't Is nu al veertig jaar, Dat onze winkelstand Zich krachtig ging formeren In Katholiek verband. Men werkte recht en slecht. (Wat zeggen wil eenvoudig). Voorzitter Vredebregt Verdiende lof veelvoudig. Men vierde 't jubilé In uitgelaten pret- Verzorging van het feest? Van Hemert en Noiret. Pieternel: In Vlaanderen, vlak aan de Nete, Ligt Lier, de stad van Timmermans. De Benelux wordt niet vergeten; Dus hebben wij adoptie-sjans. Om Wandsworth niet jaloers te maken. Houden we ook die banden aan. Voor Lier de Culturele Zaken; Voor Wandsworth pieer de sintelbaan. Thomasvaer: Een flat te huur of Kindren v/n ons volk. De keus scheen licht in 't licht der woningnoden, Maar was U. D. een vaardig „thriller -tolk. Men koos vooreerst toch liever Brederode Pieternel: Bezingen wij nu Hendrik B. v- Sijll, Een pionier voor hoger toonkunst-peil. Een dirigent van prima kwaliteit, Een leraar met een zeer voorname stijl. Thomasvaer: Hier is de brug, de rammelkast, Die, doorgeroest, de zware last Van samenscholingen moet mijden. Als kippen op haar stokken rijden De wachtenden zich tot een queue. Men werd dat nauwe looprek beu. Nu ligt op 't end van 't oude Jaar Een nieuwe kippenbrug pan-klaar. Pieternel: Wie, onbekend met haar, soms bang wa3, Dat van Chinesen bloede Cilly Wang was, Zag aanstonds aan haar geestig dansen, Dat Europees der uiting drang was. Thomasvaer: Het K. C. G. zat vaak met half-lege zalen En het bestuur zong: „Wie zal dat betalen?" Maar wie 't gebodene waardeerde, Zei overtuigd: dit streven mag niet falen. Beiden: En hierbij zullen we 't maar laten. We konden zo nog uren praten, We zullen wel wat zijn vergeten. Thomasvaer:. Want, wie van ons kan alles weten? Beiden: Maar niets of niemand werd expres Geweerd uit deez geschied'nis-les Mócht er een naam of feit ontbreken. Pieternel: En ik zal dat niet tegenspreken. Beiden: Wil dan met liefde bij dit feilen En niet met bitterheid verwijlen Nu, voor men soms mocht pretesteren. Gaan we ons nog verexcuseren Ten overstaan van die poëten, Wier vondsten wij ons stout vermeetten Te gappen voor wat fundament. Als U dus brokstukken herkent, Lach dan meesmuilend in uw baard. Is voorts uw grinneken bedaard, Ontvang dan onze beste wensen Voor 't Nieuwe jaar: Voor alle mensen De ware vrede. Pieternel: Nou ik ren. Thomasvaer: Ook namens LEO N. Z.N. Passage Het Nieuwe Jaar is voor film-minnend Schiedam op wel zeer bijzondere wijze ingezet. Als dit een voorteken is van wat nog komen gaat, zijn we tevreden. In Passage draait „Een kind klaagt aan" (The Fallen Idol), een film, welke om haar objectieve vormgeving weerga loos goed is en waaraan wij bij gelegen heid van haar Nederlandse première reeds een uitvoerige beschouwing hebben ge- wijd. Belangrijker dan het verhaal van het jongetje, dat een vermeende moordenaar in bescherming poogt te nemen, doch door zijn leugens juist de verdenking op hem werpt, is de wijze, waarop de regisseur Carol Reed dit gegeven heeft gerealiseerd. Handeling en gesproken woord zijn ge dempt tot een verstild gehee» geladen met spanningen en vol aanduidingen van het naderend onheil. Hier is vooral sprake van spelregie, waarbij de regisseur do minerend de actie van zijn sujetten be paalt. Wat Reed in deze heeft bereikt met de jeugdige Bobby Henrey is op zichzelf al een kunststuk. Om bet precaire gegeven is deze aan bevelenswaardige film toelaatbaar ver klaard voor volwassenen. Monopolie Monopole vertoont „Achter de Wolken", eveneens een film over kinderen, maar zonder de opzettelijk uitgesponnen kin derpsychologie. Met een zeldzaam fijn gevoel voor ver-1 houdingen, voor sobere, maar intensieve suggesties, voor de dramatische mogelijk heden heeft de regisseur Fred Zinnemann de film gemaakt. Van zijn 9-jarige Ivan Jandl heeft hij geen Bobby Henrey kun nen maken. Hij heeft het knaapje voor de camera op belangrijke ogenblikken teveel laten acteren; hem te doorzichtig iedere beweging voorgeschreven, zonder dat die beweging hetzij door de herhaalde re petitie, hetzij door het onverw.vihts be trappen door de camera natuurlijk ge worden was. Maar dat is de enige aanmerking. Technisch, filmisch en fotografisch staan beide films op hetzelfde peil. Waar Reed dol is op de stad met zijn onverwachte zon-effecten, daar zoekt Zinneman het in de natuur. Beiden met groot raffinement. Wat foto-technisch te zeggen van de tegenlicht-opnamen bij de rivier, waarbij in de schaduw-partijen alle details dui delijk te zien zijn? Maar wat ons dan toch ondanks alle beweringen van film-dogmatici ten spijt wel het sterkst heeft getroffen, was de houding (om hunnentwille zeggen we dan maar niet spel) vat de Amerikaanse soldaat Steve (Montgomery Clift) voor de camera. Wij hebben nog zelden zo'n ras film-acteur bezig gezien. De korte inhoud is als volgt: Ka e] Ma lik's ouders zijn in een concentratiekamp verdwenen en Karei is ouderloos. Hij wordt een zwervertje, dat zijn naam niet, kent en leeft tussen de ruïnen van de stad. Met de bevrijding komen de Ame rikanen en een van hen ontfermt zich over het schooiertje. Zijn moeder, intus sen ook vrij gekomen, zoekt tevergeefs naar haar jongen. Tenslotte brengit het gunstig lot hen bij elkaar. Het Nieuwe Jaar in de Schiedam'^ bioscopen is inderdaad goed ingezet. Dank zij een initiatief van het districts hoofdbestuur van de K.A. ta Schiedam kon er gisterenmiddag een bestuur en een da gelijks bestuur worden gevormd, die de oprichting van een Mater Amabilisscfiooi zullen voorbereiden. De Mater Amabilisschoöl (Beminne lijke Moeder)-scholen willen de vorming ter hand nemen van de Katholike meis jes, die reeds min of meer zelfstandig zijn. doordat zij op een kantoor, op een atelier of in een fabriek werken. Een drie-jarige cursus wordt gegeven van September tot Pasen. De leerstof is verdeeld in eep practisch en een theoretisch gedeelte. Koken en naaien beoogt het behouden van een verzorgde levensstandaard voor het arbeiders- en kleinburgersgezin. Onder de theoretische leerstof zijn voor al de opvoedkundige en godsdienstig-zede- lijke lessen opgenomen. In het Zuiden en ook in het Noorden al werken deze scholen met veel suc ces. Het voorlopig gevormde bestuur zal de moeilijkheden en mogelijkheden voor Schiedam bestuderen en stappen nemen om de stichting van de school te verwe zenlijken. Onder auspiciën van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Schiedam, zal op Donderdag 6 Januari a.s. des avonds 8 uur in het Passage Thea ter, een concert gegeven worden door het Utrechts Stedelijk Orkest. Solist Willem Andriessen. Het bestuur van Toonkunst stelt de bij de Raad van Overleg aangesloten Vakcen- tralen in de gelegenheid dit concert bij te wonen door het beschikbaar stellen van een aantal plaatsbewijzen tegen sterk ge reduceerde prijs. De prijs bedraagt 1. per persoon, niet-leden betalen 2.50 p. p. Op vertoon van het bewijs van lid maatschap kunnen de leden aan onder staande adressen de toegangsbewijzen af halen: Volksgebouw, Tuinlaan 60; J. Hart- koorn, Graaf Florisstraat 65; Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71: Secr. Raad van Overleg, Westfrankelandsestraat 73; Gebouw v. Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73; W. A. v. d. Meiden, Westfran kelandsestraat 26c. Voor 1 Januari: Mw. C. Duyster-Jamin, 8.K Laan 156, telef. 69991; A. L. J. Kun- ze, Singel 70, telef 67760; G. in 't Veld W. de Zwijgerlaan 23, telef. 68599. Voor 2 Januari; A. D. de Zeeuw, West- vest 12, telef. 67628; D. Houthuyzen Jr., Swammerdamsingel 43, telef. 68516; W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. Apotheek 1, 2 en 3 Januari: F. H. Bac ker, St. Liduinastraat 58; 4 Januari C. I. Jansen, Swammerdamsingel 41. Wanneer de weers- en terreinomstan digheden het toelaten, gaat Excelsior Zonj dag a.s. bij de leiders van de afdeling The Rising Hope, op bezoek. Destijds waren het de Zwart-Wiften, die hun het eerste verliespunt bezorgden, maar in eigen huis zijn de theemensen zeer moeilijk te kloppen en we verwach ten dat. ook niet, dat Excelsior succes zal hebben. De spelers zullen er echter wel anders over denken, en we hopen dat zij ons pessimisme zullen beschamen. La ten de Zwart-Witten er goed aan den- ken, dat ze erg in het gedrang zitten en dat ieder puntje kostbaar is. Wij wensen onze stadgenoten veel suc ces bij hun eerste wedstrijd in het nieuwe jaar. Het verdere programma luidt: Excel sior 2—The Rising Hope 2, 2 uur; D.H.Z. 3Excelsior 3, 12 uur; D.R.Z. 2—Excel sior 4, 12 uur; Excelsior 5Schiedamse Boys 2, 12 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2