Nederland in 1948 Atlantisch pact en Duitsland KERKELIJK LEVEN IN 1948 DEFICIT AIRE BALANS 1941 Wat weten Rode wij van Leger? het EEN SERIEUZE PUBLICATIE Het strijdtoneel des levens hebben verlaten Vrijdag 31 december ms pagina 3 Een belangrijk jaar op staatkundig gebied Onderwijs en Wetenschap PREMIEVERHOGING voor de vrijwziekteverzekering Vliegtuig uit Basra op Schiphol aangekomen VOORLICHTING OVER EMIGRATIE ORANJE HAD OPONTHOUD HST ROERSTATUUT DE VERBINDING Onverbiddelijke consequenties Huldeblijk der Nee' vrouwen Een kwart millioen bijeen gebracht Een deskundig hoek over het Rode Leger vindt zijn weg. Dus zal ook ,jHet onbekende Leger van Nikolaus Basseches (Winants, Heerlen, '48veel lezers trekken. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat men al te veel wierook van actualiteit en klemmende problematiek rond dit werk gaat branden. Hiertegen willen wij op voorhand waarschuwen. Immers wie uit sensatiezucht dit boek aanschaft, zal bedrogen uitkomen. Mocht u allereerst willen zoeken naar het aantal Russische divisies, naar haar sterkte en bewapening, dan wordt u teleurgesteld. Wenst u in korte tijd een afdoend antwoord op de klemmende vraag: komt er oorlog met Rusland en wie zal die winnen? dan zult u slechts een magere alinea over deze kwestie aantreffen. Zelfs geeft de schrijver ons geen denkbeeld van het voorhanden oorlogs materiaal, noch van het potentivle! Misschien is dit een tekort, maar de schrijver heeft dit waarschijnlijk niet eens gewild en misschien ook niet gekund! door Dr.A.v.d. Wey, O.Carm. ELKE DAG: CONFLICT WEST OOST, KOUDE OORLQG Als lichtpunt: nauwer Europese samemverking MOSKOU'S SPIONNAGE IN AMERIKA DR. H- M. BOON GEVOL MACHTIGD MINISTER DE STAKENDE BUSONDERNEMERS r- mmm 30 Januari: Mahatma Gandhi, leider van de Hindoe-beweging in 't voormalige Brits-Indië 10 Maart: Jan Masaryk minister van buiten landse zaken van Tsj echo-Slowakije. 18 Maart: Dr. G. W. M. Huysmans, oud-minis ter van Economische Zaken. 5 Juli: Prof. rfir, P. J. M. Aalberse, groot sociaal voorman en minister van Staat. 6 Juli: Georges Berna- nos, beroemd katholiek Frans romanschrijver en essayist. 3 September: Eduard Benes, oud-president van de Tsjecho-Slo- waakse republiek. 7 September: Mgr. dr. H. A. Poels, oud hoofdaalmoezenier van de Arbeid in Limburg. 17 September: Graaf Folke Bernadotte, eer ste bemiddelaar der V. N. in Palestina. 25 September: Max van Poll, oud-lid Com missie-Generaal voor Indonesië. 25 October: Franz Lehar, bekend compo nist van lichte- en operette.muziék. Het is wel een typische coïncidentie ge weest dat 't jaar 1948 waarin wij de drie honderdjarige onafhankelijkheid van Ne derland hebben herdacht en het honderd jarig bestaan hebben gevierd van de Thor- beckiaanse grondwet die de hoeksteen is geworden van onze parlementaire demo cratie, zelf zo uitermate belangrijk is ge weest op staatkundig gebied. Het gehele jaar wordt onder dit op zicht beheerst door twee belangrijkefei ten n.L de troonsafstand van Koningin Wilhelmina ten gunste van haar dochter Juliana en de wijziging van de grondwet waardoor de mogelijkheid werd geopend om in Indonesië die nieuwe staatkundig- constructieve veranderingen aan te bren gen, die in overeenstemming zijn met de gerechtvaardigde gspiraties van het in dit jaar nog toegenomen nationalisme aldaar. De troonswisseling werd voorafgegaan door het 50 jarig regerings-jubileum van Koningin Wilhelmina waarbij het Neder landse volk nog eens de gelegenheid kreeg om uiting te geven aan zijn diepgevoelde dankbaarheid en piëteit jegens deze vrouw die met zo grote wijsheid en be wonderenswaardige moed land en volk een halve eeuw lang heeft bestuurd. De inhuldiging van de nieuwe Koningin Juliana was van dit enigszins tot wee moed stemmende afscheidsfeest een wel zeer treffende louter feestelijke pendant. De grondwetswijziging die door het vorige parlement in eerste aanleg in de beide Kamers (resp. op 29 April en 26 Mei) was aangenomen maakte nieuwe verkiezingen noodzakelijk voor de Tweede Kamer. De uitslag van deze verkiezingen bracht weinig verandering in de parlementaire partijverhoudingen. De KVP heeft echter desondanks geen prijs gesteld op de voort zetting van de zg. smalle-basispolitiek wijl zü meende dat voor het aannemen in tweede aanleg van de grondwetswijzi ging een kabinet op bredere basis een veiliger garantie gaf en een gewenste ruimere verdeling van de verantwoorde lijkheid m.b.t. de Indië-politiek mogelijk maakte. De voorspoedige wijze waarop de 3e September de grondwetswijziging door de beide Kamers werd aangenomen was geenszins het spiegelbeeld van de ont wikkeling der verhoudingen in Indonesië waar ondanks de geduldige pogingen om met de republiek tot overeenstemming te komen de situatie steeds kritieker werd en eindelijk uitliep op de zuiveringsactie die op 18 December werd ingezet. De laatste weken zijn daarom wel de meest gedenkwaardige van 1948 geworden. Zij kenmerkten zich enerzijds door een vlot en gunstig verloop van de militaire opera ties" in Indonesië, maar anderzijds ;door grote moeilijkheden op internationaal ge bied in verband met de reacties, die hei Nederlandse optreden bij de meerder heid van de Veiligheidsraad opriep. De wetgevende activiteit is in 1948 wel uiterst vruchtbaar geweest. Om haar zeer grote belangrijkheid voor de verre toe komst maken wij hier melding van de in diening van het wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie op 29 Juni. trok het meeste publiek, terwijl films als Fantasia" en ..Hamlet" de grootste ver deeldheid brachten in het kamp van het critici. Tct slot rest ons nog de vermelding van „Citizen Kane" van Orson Welles, een film, welke op eenzame hoogte boven aile andere uitsteekt en welke wellicht pas na jaren op haar juiste waarde zal wor den geschat. Het jaar zette in met een tot vrij felle strijd opgevoerd rumoer rond "de 7e fa culteit te Amsterdam, waar politiek een rol ging spelen bij wetenschappelijke be noemingen. een rumoer dat nog steeds niet is verstomd Vier erepromoties had den dit jaar plaats; mevr. Roosevelt werd op 19 April eredoctor van Utrecht, jene- raal Smuts kreeg op 18 Juni te Leiden de doctorsbul en op 8 Nov. bij gelegen heid van het 7e lustrum der Rotterdam se Hogeschool werd het eredoctoraat te gelijk verleend aan minister-president W. Drees en aan de heer P. Rijkens. Vele nieuwe hoogleraren werden in het afgelopen jaar benoemd, zoveel dat een der scheidende rectores-magmfici bij zijn overdrachtsrede sprak van een „inflatie van het hoogleraarschap". Ook aan de 25-jarige R. K. Universiteit te Nijmegen werden divers nieuwe hoogleraren be noemd, o.a. de Rotterdamse historicus dr. L. Rogier, die op 12 Februari zijn inaugu rale rede hield. De Nijmeegse Universi teit werd verrijkt met eerr nieuw psycho logisch instituut, terwijl het missiologisch instituut en de school voor journalistiek werden geopend. In Augustus werden twee interessante congressen gehouden, het internationaal philosophencongres te Amsterdam en het internationaal juristencongres. Tenslotte hadden in verschillende universiteitssteden lustrumfeesten plaats. St. Virgilius >pende de rij in April met een zeer geslaagde feestweek bij haar 10e lustrum, in Mei gevolgd door het 11e lus trum van S. Augustmus. De Rotterdamse studenten vierden in November 't 7e lus trum en ook Albertus Magnus in Gro ningen vierde dit jaar lustrumfeesten. De vermindering van de bijdrage uit het vereveningsfonds van de verplichte ziekenfondsverzekering aan de vrijwillige verzekering over 1949, zal de algemene ziekenfondsen nopen de premie' van de vrijwillige verzekering belangrijk te ver hogen. Deze verhoging zal, bij handha ving van de bestaande rechten voor de vrijwillig verzekerden en de verbetering in de vergoeding voor de sanatoriumver- pleging van 3 op f 4.50 per dag, moeten bedragen ƒ0.13 per week. De premie zal dus in het algemeen worden 0.63 per week voor elke verzekerde van 16 jaar en ouder. Overleg met het staatstoezicht op de ziekenfondsen en het directoraat-generaal van de prijzen is nog gaande. In verband met de door deze premie- Gisteravond, kwart over negen, arri veerde op Schiphol de K. L. M.-constel lation PH-TEP, het vliegtuig dat zoals wij reeds eerder meldden, op zijn Indië- reis noodgedwongen naar Nederland moest terugkeren, omdat het niet op Ka rachi mocht landen. De passagiers, be staande uit 18 vrouwen, 17 kinderen en 16 babies, hadden in het kader der ge zinshereniging de reis naar Indonesië aanvaard. Aangezien vrijwel al de gezinnen niet meer over een woning in Nederland be schikken. was het taak hun onderdak te verschaffen. Het Min. van Overzese Ge biedsdelen bracht een 23-tal moeders en kinderen onder in pension „De Poolster" in Noordwijk. Kapt. J Goedvolk van het min. van Marine verschafte aan vier ge zinnen, vrouwen en kinderen van marine personeel, onderdak en de overige leden van het gezelschap, echtgenoten en kin deren van employe's der B. P. M werden door deze maatschappij verzorgd. Voor de moeders en kinderen is nu passage geboekt op de „Sibajak", die 22 Januari naar Batavia vertrekt. De twee stewardessen van het vliegtuig vertelden nog. dat veel kinderen te lijden hebben van ingewandsstoornissen als ge volg van het feit, dat er in Basra geen goede voeding voor hen te krijgen was. De moeders vertelden, dat zij uiteraard teleurgesteld waren door het ongelukkig verloop van de reis, doch zij lieten zich met grote waardering uit over de hulp, die zij van het K. L. M-personeel moch ten ontvangen en de hartelijkheid, die zij van de bevolking van Basra hadden on dervonden. Met ingang van 1 Januari zullen de genen, die voorlichting wensen omtrent emigratie, dan wel willen emigreren, en aangesloten zijn bij 'een der landbouw organisaties samenwerkende in de Cen trale Stichting Landbouwemigratie, zich dienen te wenden tot het bureau dier stichting. Raamweg 28 's-Gravenhage, of tot hun eigen organisatie. Alle overige adspirant-emigranten die nen zich in verbinding te stellen met het gewestelijk arbeidsbureau. Na een oponthoud van 12 uren wegens eeA machinedefect is het Ned. Motor schip „Oranje", dat van Amsterdam op weg is naar Indonesië, gisteren uit Southampton doorgevaren. Gelijk alle andere terreinen van het menselijk geestesleven onderging ook het godsdienstig-Kerkelijk leven in 1943 de invloed van de steeds slechter wor dende internationale verhoudingen- De godsdienstvervolgingen die in de vorige jaren in de door de Russen bezette ge bieden waren begonnen namen in 1948 nog brutalere vormen aan. In al deze gebieden moesten de gelovigen de strijd aanbinden tegen de „volksdemocratische" Staat die hun hun organisaties, hun pers hun scholen in een woord al die ttide lijke middelen die voor een godsdienstig leven van wezenlijk belang zijn tracht te ontnemen. Talrijk zijn de slachtoffers die gedurende het afgelopen jaar hui strijdmoed met dood of langdurige ge All VCi UdltlU UltJL UC U'WJ VlCAfC piCJUlC* verhoging te verwachten moeilijkheden vangemsstraffen hebben moeten bekopen hebben de Centr. bond van ziekenfondsen, de Bond van R.K. ziekenfondsen en de Ned. Bond van ziekenfondsen met verte genwoordigers van de bij deze organisa ties aangesloten algemene ziekenfondsen vergaderd Uit deze bijeenkomsten is ge bleken dat er ernstige bezwaren zijn tegen deze drastische premieverhoging omdat aangenomen wordt dat in een aan tal gevallen de betrokkenen de verhoging niet zullen kunnen dragen. De noodzakelijke maatregelen die de ziekenfondsen moesten nemen, hebben de ve gaderingen van genoemde organisaties niettemin doen besluiten aan hun verze kerden deze premieverhoging kenbaar te maken en haar zoveel mogelijk per half Januari 1949 in te voeren. Het laatste op heel de wereld indruk makende voorbeeld daarvan is de ge vangenneming van kardinaal Mmdszenty de primaat van de Katholieke Kerk in Hongarije Vele priesters en gelovigen zijn gevlucht uit de onder hamer en sikkel zuchtende gebieden. In Duitsland waar het vluchtelingenaantal van de Oos telijke zóne uit zeer grote afmetingen aanneemt zijn daardoor bijrrt) onoplosbare problemen voor de zielzorg ontstaan. Geheel de Christenwereld heeft dit jaar ook met angstige zorg zijn ogen gericht naar de H. Plaatsen in Palestina die met verwoesting bedreigd werden door de oorlog tussen Israël en de Ara bische staten. Gelukkig is door interna tionale invloeden en de vrees van beide partijen om het odium op zich te laden van de schuld aan een verwoesting dezer dierbaie godsdienstige relieken het ergste voorkomen. Voor het godsdienstig leven der Ka tholieke Kerk is de encycliek „Mediator Dei" waarin de Paus handelt over de H Liturgie het grootste evenement geweest, waarvan de zegenrijke invloed voor het geestelijk leven der gelovigen tot in de verre toekomst onschatbaar zal blijken In Nederland zagen wij in dit jaar verheugende resultaten van de herstel arbeid aan verwoeste kerken, maar vooral van belang is het te kunnen constateren, dat de Katholieke Actie steeds meer vat op de gelovigen blijkt te verkrijgen. Vermelding verdienen onder de vele feiten, die wijzen op een vruchtbaar ka tholiek leven, in het bijzonder de luister rijke viering van het Mariacöngres te Maastricht, het verschijnen van de nieuwe Nederlandse Katechismus, de ver dere uitbouw van de Katholieke Univer siteit die in October 25 jaar bestond, de opening van de Jan van Eyck-Academie en de enthousiaste hulde aan Kardinaal De Jong bij zijn 40-jarig priesterfeest. Staan wij bij deze jaarswisseling voor een belangrijke ontwikkeling in de Wes terse politiek? Het is steeds makkelijker en veiliger de balans van het verleder op te maken, dan een begroting voor de toe komst te ontwerpen; wat achter ons ligt, is in de historie verankerd, maar in het geen komen gaat, verschuilen zich zo veel onzeker- en onbekendheden, dat men, en dit geldt wel bijzonder voor de internationale politiek, steeds aarzelt ver vooruit te zien. Want de politieke ont wikkeling is geen mechanisch proces, maar wordt door de vrije wil van de mens beheerst en één wilsdaad kan een volkomen onverwachte wending brengen. Toch kunnen er feiten zijn, die zozeer in een normale evolutie passen, dat men, rekening houdend met alle omstandig heden, een zekere logische gang van za ken mag voorzien; en twee dier feiten zijn: de wording van de Noord-Atlanti sche Unie en het Roerstatuut, waarover de Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden dezer dagen te Lon den overeenstemming hebben bereikt. Deze twee gebeurtenissen sluiten boven dien ineen, al kan het innige verband wel licht op het eerste gezicht niet onmid dellijk opvallen. De werkelijke en diepere betekenis van de nieuwe Roer-overeenkomst zij is in wezen een statuut, dat Duitsland wordt opgelegd, naast het bezettingsstatuut, maar met de opzet het permanent te maken is, dat zij de eerste beslissende stap is op de weg van de beëindiging van de geal lieerde bestuursperiode in Duitsland, waarvan, zoals in het verdrag van Pots dam wordt gezegd, een der doeleinden is haar eigen opheffing voor te bereiden, in een „eventuele vredelievende samenwer king in het internationale leven door een democratisch Duitsland." De omstandigheden hebben er helaas toe geleid, dat de samenwerking der grote overwinnaars ten gevolge van de ver nietiging van de overeenkomst van Pots dam door eenzijdige activiteit van Sovjet- Rusland niet kon doorgaan; maar dit was voor de Westerse mogendheden geen mo tief om in het door haar bezette Duitse gebied de aangewezen weg niet te vol gen. Wij zullen allerminst beweren, dat de Westelijke bezetters van de aanvang af precies hebben geweten, wat zij wil den; noch dat er bij ben veel overeen stemming over de. middelen om het na gestreefde doel te bereiken bestond Maar eindelijk, na bijna vier jaar, zijn zij, en dan nog slechts na maandenlange zeer moeizame onderhandelingen over een essentieel punt: het statuut van het grote wapenarsenaal van Duitsland tot een.ac- coord gekomen. Daarmede is de definitieve grondslag gelegd voor de overgang van het gealli eerde militaire bestuur voor West-Duits- land naar een geallieerde contróle of supervisie van een West-Duitse regering onder het bezettingsstatuut. De volgende stap, die overigens nog wei enige tijd op zich zal laten wachten moet automatisch zijn de beëindiging zowel van de geallieer de bezetting als van de geallieerde con tróle; met het voorbehoud van het nu ontworpen permanente internationale toe zicht over de Roerindustrieën ten einde te zorgen, dat deze alleen voor vredelie vende, niet voor oorlogszuchtige doelein den kunnen worden gebruikt Bovendien is dit Roerstatuut hoezeer de Duitsers zich over de stringente bepalingen beklagen, maar daarbij over het hoofd ziende, dat de Roer Duits blijft, bedoeld om het Duitsland van na de bezetting in vrede lievende samenwerking in de gemeenschap der volken op te nemen. Op dit punt raken we dan het Noord- Atlantisch pact dat krachtens zijn we zen ten doel heeft West-Europa in staat te stellen zich tegen een eventuele Rus sische invasie, of deze door de beruchte vijfde colonne of door Sovjetlegers wordt ondernomen, effectief en met grote kans op succes te weer te stellen. In de Verenigde Staten even goed als in Europa zelf is men echter overtuigd, dat de betrekkelijk smalle strook van de landen der Westerse Unie, zelfs als deze zou worden verbreed met -Noorwegen, Portugal (op den duur ook Spanje) en Italië, een te kleine basis vormt om een succesvol defensief tot een goed einde te brengen. Evengoed als voor het econo misch herstel van Europa de opneming van West-Duitsland in het Europese her stelprogram absoluut noodzakelijk was, zo zal ook in de Noord-Atlantische Unie West-Duitscland zijn plaats moeten krij gen. Alleen reeds de gedachte, dat het Westen zou worden „verdedigd", maar de Duitse Noordkust (met inbegrip van geheel Nederland ten Noorden van de Rijn) en het Roergebied bijna zonder slag of stoot aan de vijand zou worden prijsgegeven, liikt en is een krank zinnige suggestie. Ook als men West-Europa zou willen zien als een soort evenwichtsfactor tu« sen de Verenigde Staten en Sovjet-Rus land, dus reëel en psychologisch meer al een vredeselement dan als een oorlogsin strument, kan Europa het met zonde Duitsland, wat onder de huidige omstan digheden West-Duitsland betekent, stel len. Aan dit geopolitieke gegeven onl komt men bij de na-oorlogse wereldstruc tuiy niet; men zal er alle consequentie uit moeten trekken, In het Roerstatuut heeft Washingto; nog ter dege rekening gehouden met d Franse veiligheidspsychose; het lijkt ecb ter verre van waarschijnlijk, dat. als he' straks om „West-Europa" zal gaan. Ame rika zich door dergelijke gevoelsoverwe gingen, hoe begrijpelijk ze overigens oo'j mogen zijn. zal laten verleiden zijn grot doel: een zelfstandige macht tussen d twee kolossen uit het oog te verliezer Het zou werkelijk een ramp voor ons we' relddeel zijn, indien het dit wel deed. Door enige leden van het hoofdbestuu van de stichting .'.Tentoonstelling de Ne derlandse Vrouw 1898—1948" word heden morgen een bedrag van 250 000 guide aan H K H Rf'nses Wilhelmina overhan digd, zijnde het resultaat van de actie de Nederlandse vrouwen. De dooi H. K H. hieraan te geven ba stemming zal nader worden bekend ge maakt. De verkoop van bloemen in de afdelia „De vrouw in de oorlog en verzet" 'e ere van de gevallenen bracht ruin 29.000 op. welk bedrag verdeeld is onde de stichtingen, die zich het lot van d> nabestaanden hebben aangetrokken. mRuP verzoening te bereiken door teruggave van ontnomen voorrechten en door in schakeling in het grote staatsapparaat. Ook wrijvingen door nationaliteitenver- schil wist het regiem tenslotte toch baat te blijven Over de invloed van de gods dienst- en ke-kpolitiek spreekt Basse ches niet: o.i- is dit een grote leemte in hei boek. Het scheppen van een soort vrede tussen de staat en de onderdanen, vaak ten koste van terreur, bloed en tranen effende de weg tot de vorming van een betrouw baar leger. Een vergelijkende studie van het tsaristisch leger en het Rode vorml na de inleiding het hart van het boek Het blijkt, dat het oude leger in de negen tiende eeuw zijn karakteristieke vorm Het boek van deze deskundige wenst geen sensatie, doch verheldering en be grip Maar waarover? De schrijver stelt zich de volgende pro blematiek; Hoe is het te verklaren, dat het Rode Leger ondanks de vele proces sen en telkens opvlammende oppositie niettenstaande ernstige militaire tegen slagen toch disciplinair Intact bleef, aan kracht nog won. zodat het tenslotte uit de ontzettende worsteling zegevierend te voorschijn kwam? Vele neutrale waarnemers toch voor spelden jaren geleden de ondergang van het regiem zodra in een oorlog de oppo sitiekrachten haar gewicht in de schaal zouden leggen. En een oorlog zou dat meebrengen, meenden zij. Waarom is dit echter niet gebeurd? Het antwoord op die vraag moet men niet verwachten uit de regionen van het dode oorlogsmateriaal. Neen dat is pri mair een kwestie van de gezindheid en mentaliteit der levende personen, van de maatschappelijke geledingen, waaruit da soldaten worden gerecruteerd- Daarom ts het ook redelijk, dat de sctlrijver in een zestigtal inleidende blad zijden zijn best doet het proces der oppo sltie, vervolging en verzoening der drie maatschappelijke klassen te schetsen. Deze pagina's behoren tot de beste van het boek en munten uit door analytische scherpzinnigheid. Wij willen nier die analyse der lotgevallen van de drie klassen, arbeiders, boeren en intellectue len niet op de voet volgen. Met de ar beiders had het regiem de minste moei lijkheden. Want zij golden als een „bn voorrechte" stand, in hun kazerne-ach tige samenleving gemakkelijk door de propaganda te beïnvloeden. Toch brak ook in hun wereld een crisis uit toen Stalin het streven naar „gelijkheid" in lonen en maatschappelijke positie brand merkte als verderfelijk. Het Stachano visme en groeiend verschil in de rijen der arbeiders zelf wekten inderdaad verzet, doch de meesten zijn er nu mee verzoend en vleien zich met de hoop, dat ook zij het nog eens ver zullen brengen' De boerenkwestie bleek veel moeilijke! en enkel ten koste van de uitroeiing van millioenen bemiddelde boeren (koelaks) wist het regiem de resterende agrariërs te verzoenen met de qollectivatie. Het verschaffen van een „koe" in particulie- bezit met een lapje grond en wat klein vee deed hier wonderen. De intellectuelen vormden aanvankelijk ook een lastig vraagstuk voor het re giem. Toch is het ook hier gelukt een heeft gevonden: Soldaten van boeren afkomst, weinig ontwikkeling zelfs bij de officieren. Het Pruisisch drilsysteem werd inge voerd, waarbij men van de soldaat eeo mechanisme trachtte te maken. Schitte rend waren de uniformen der bevelheb bers en groot de afstand tussen hoog en laag. Soldaten werd de toegang tot veie plaatsen ontzegd. Af en toe russificeerde men enigermate het Systeem, doch de Pruisische militaire techniek bleef ondei de oppervlakte aanwezig. Er kwam in de laatste decennia van het Tsarisme een verschuiving van het milieu, waar uit het leger recruteerde. Dit had tot gevolg een andere houding t. a. v. hei drilsysteem. De boeren hadden dit ge nomen.' maar de industrie-arbeiders en Intellectuelen namen dit niet. Critiek ondermijnde het leger, de tucht verslapte en in 1905 trad reeds de ontbinding aan het licht. Tegen de grote wereldoor log bleek het, leger psychisch niet opge wassen en Lenins propaganda deed do rest. Het geboorte-uur van het „Rode""le ger was precair. De Tscheka verschaf' een soort nieuwe bevelhebbers, terwij) ook de politieke commissaris zijn intre de doet in de gelederen. Wel hebben Tscheka en commissarissen veel strubbe lingen veroorzaakt, doch het regiem achtte ze nodig tot handhaving van de discipline. De Tschekisten zijn later, als een soort Waffen-SS. in het leger opge nomen. Het is het regiem gelukt een nieuw soort soldaat en officier op te lei den. Partij-organisaties en -cellen bevor deren de tucht by de troepen. Als een bevoorrechte kaste voelt zich de offi ciersstand Zy worden best betaald, zyn zonder zorgen en kunnen rekenen op eeo grote toekomst indien zy willen stude ren. Zy wonen met heel hun familie in de kazerne. De officier is derhalve inder daad een man van de staat! In zijn om gang 'met minderen is hij hoffelijker en ongedwongener dan zyn voorgangers, doch uit disciplinaire overwegingen leeft hij zeer gesepareerd van de manschappen. Ook de soldaat is vernieuwd: by heeft een andere mentaliteit, hij is leergierig, minder drankzuchtig en ordeiyker dan zyn vroegere collega's- Natuuriyk geldt dit vrywel alleen van de elitecorpsen er> niet van de reserve uit de steppen. Ook is het gelukt een oeter corps van be velhebbers te creëren dooi selectie. Uiter iyk heeft men echter vele verschijnselen van het tsaristisch leger weer ingevoerd zoals schitterende uniformen, blinkende epauletten en een vracht eretekens! Een typisch kenmerk van atle Russische veldtochten b'ykt te zyn; het sparen var de reserves en de Russische sluwheid naïeve onwetendheid te veinzen. De eigen lijke gevechtstactiek blykt ook vryws. dezelfde te zijn gebleven: Massale inzet van „levende" krachten om een door braak te forceren. Ofschoon zy de Ameri kaanse mechanisatie tot voorbeeld namei springen de Russen veel royaler om met mensenmateriaal. Reeds in 1932 waren ze klaar met het leggen van de techni sche productie-basis voor de bewapening Het verkeersprobleem konden de Russen niet tydig oplossen, doch dit had ook zijn voordeel. Immers nu waren de re serves nog intact, na de eerste grote klappen omdat ze op het ogenblik dat zy nodig waren nog niet ter plaatse wa ren. De organisatie werd echter in de oorlog veel verbeterd! Een vergel yking met het Amerikaanse leger kan het Russische „technisch nog niet doorstaan, meent Basseches Ook a! wyl de slytage er aanmerkelijk groter is. Wegens de enorme uitgestrektheid van het gebied en de spreiding der in dustrie acht de schryver de atoombom niet zo gevaarlijk voor Rusland als velen menen. Rusland is echter practisch aan alle kanten door de Angelsaksen omge ven, zodat een komende oorlog Rue land op minstens vier fronten zou moe ten vechten. Basseches vermoedt nog angst en hervositeit bij de Russen, want hun verliezen aan mensen en materiaal zijn nog niet aangevuld. Het „zal wel veie jaren duren, voordat de constructie van een nieuw, slagvaardig leger enigermate is verwezenlijkt- Met dit feit zal ook de sovjet-politiek rekening moeten houden" Aldus het eindoordeel van een deskun dige. Als men in de laatste uren van het snel aflopende jaar 1948 deze zo bewogen pe-'O- de even overziet, wordt men getroffen door één. alles-overheersend feit: dat het een jaar was zonder specifieke data Men begint: 1 Januari 1948. conflict West-Oost. koude oorlog: 2 Januari 1948, conflict West-Oost. koude oorlog: 3 Januari 1948, conflict West-Oost, koude oorlog; en zó kan men dag na dag. zonder een enkele over te slaan, doorgaan tot 31 December 1948. en nog steeds luidt dan de korte slagzin, welke volkomen karakteristiek is voor de huidige internationale situatie: conflict West-Oost. koude oorlog. Slechts éénmaal, na de conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken den, en de Gaullisten het elke regerin; lastig maakten alsmede de sociale ellendi werkten het communistische dry ven sterl in de hand. Ook in Azië ontplooit het common ism< een gevaarlyke activiteit, vooral wyl he daar op het ontwaakte nationalisme kaï voortbouwen. In China voert Tsjang Ka Sjek een naar men vreest verloren strijc tegen de communistische legers; in Bur ma, Malaja en in de Republiek kwamei communistische opstanden voor; et 1 welke krachten de twee jonge dominion: India en Pakistan beheersen, is nog steed: niet geheel duidelijk; ook communistische inblazingen zijn vaak gevaarlijk. De grote problemen, welke in het be gin van het jaar op de agenda van di j Veiligheidsraad stonden: Griekse, Pale stijnse en Indonesische kwestie, prijkei er nog steeds, zonder dat één dier vraag stukken een oplossing vond. De Berl'in se kwestie werd door dit organisme privé I behandeld, maar eveneens zonder enij resultaat. Het grote werk van de Verenig de Naties is dan ook, niettegenstaande eex I spetfacuUrire^uitfng "van dtt conllicTde i ^«^teturriXnd6 maan' blokkade van Berlijn, welke nu reed. j dem ^ep telemste tend byna zeven maanden duurt °Meheven ^nst: de goede vruchten van de Mars zou worden He was echter een korte halM)ul het tot stand komen van d, illusie: toen de vier geallieerde gouver- ,,„„rWoi neurs in Beriyn de details moesten rege- j len, gingen alle verwachtingen in -ook j op Maar de luchtbrug bleef doorwerken. nu reeds ruim een half jaar. met een vol komen ongedacht succes, en tevens als demonstratie van de geweldige machtt van de Angelsaksische luchtvloot. l Eigenlijk geen data. maar wel een'aan tal. soms vaag, soms duidelijk afgeschei den fasen. Westerse Unie en de grondige voorberei j ding van het Noord-Atlantisch pact; ter j wyl tegelijkertyd het diepe besef van dij noodzakelykheid van steeds nauwer Euro f pese samenwerking zowel regeringen all particuliere organisaties tot steeds inter, ser activiteit prikkelde. Uit de overvloed van belangrijke fei I ten van het afgelopen jaar willen wil nog vermelden: de herkiezing van Tru man als president der Verenigde Staten) De eerste liep tot 25 Februari, de dag de moord op Gandhi, graaf Bernadotte et van de gewelddadige communistische om wenteling in Tsjechoslowakije. Tot die datum scheen Rusland nog steeds te hopen, dat het Amerikaanse Congres de Marshall-hulp, indien zy werd gegeven, zodanig zou besnoeien, dat zij practisch geen effect op het economische leven In West-Europa zou hebben. Toen echter bleek, dat het Congres veel verder wilde gaan dan Moskou had gedacht, ging het tot het tegenoffensief over door een staat, welke tussen West en Oost aarzelde, een voudig onder de Moskovitische dictatuur te dwingen. Waarschijnlijk is deze daad. welke een schok door de wereld deed gaan. ook niet geheel vreemd aan de ip- stand van het communistische Joego slavië, onder maarschalk Tito, tegen de kominform, en derhalve indirect tegen Moskou; welk conflict dit land in de loop van het jaar meer en meer in de rich ting van het Westen heeft gedrongen, zonder echter dat een nauwere aanslui ting voorlopig op het program staat. De derde fase is die van de strijd om Berlijn. Officieel wordt 6 Aprii als de dag aangegeven, waarop „de slag om Beriyn" begon; maar hij begon pas echt met de Amerikaanse luchtbrug, welke ongetwyfeld alle Russische plannen in de war heeft gestuurd. De Westelyke Ber- lijnse bevolking, zwaar beproefd, maar vol bewondering voor de technische prestatie, heeft zich duidelyk aan de zijde van het Westen geschaard, terwyl Oost-Bei'lyn practisch bij Oost-Duits- land is ingelijfd, dat op zyn beurt prac tisch een satellietstaat van Moskou is ge worden. Daartegenover werken de Weste lijke geallieerden hard aan de oprichting van een West-Duitse federatieve staat en aan het economisch herstel van de drie Westelijke zones. De Duitsers krygen een bezettings- en een Roerstatuut, terwyl zy zelf druk bezig zyn een eigen grondwet te ontwerpen. Als vierde fase kan men zien de actie van de kominform in het Westen, spe ciaal in Frankrijk en Italië, om door ont wrichting van het economische leven, waarbij van politieke stakingen en sabo tage een veelvuldig gebruik wordt ge maakt. de Marshal]-hulp zo veel moge lijk te verijdelen. De labiele binnenlandse politieke toestand, vooral in Frankryk, waar de ministercrisissen elkaaar opvoïg- premier Nokrasjy Pasja; het geheimzin nig overlyden van Jan Masaryk: he overlijden van oud-president Benes et| de arrestatie van Hongarye's kardinaal f primaat Mindszenty Zo ging 1948 voorbij met veel som-I berte, bijna zonder lichtpunten. Waaron j luistert de wereld toch niet naar de sterrl van Christus' Plaatsbekleder op aardel Die in Zyn jongste Kerstboodschap wel derom de waarachtige vrede heeft ver-I kondigd. en de weg. de enige weg heefi[ gewezen, langs welke de mensheid he| ware geluk kan bereiken? Te Washington is bekend gemaakt. aal Whittaker Chambers, destyds communist! Dinsdag j. voor de commissie van onder-| zoek naar on-Amerikaanse bedryvigheic gedurende vyf uren verklaringen heef afgelegd, die als zeer belangryk worde beschouwd. De nieuwe feiten, die hy aa het licht heeft gebracht, zullen een onder-1 zoek vergen, dat zes a twaalf maanaer| zal duren. Chambers zou de chronologische volg-l orde der werkzaamheden in de spionnage-j gebieden en de namen der personen, die daaraan hebben deelgenomen, bekend ge maakt hebben. Bij K. B. is aan dr. H. M. Boon, chef der directie politieke zaken van het mini van Buitenl. Zaken de persoonlijke li tel" van gevolmachtigd minister verleend. Betreffende de staking der touringcar-| en lynbusondememers in Groningen en Drente, waarvan wy gisteren melding maakten, vernemen wij nader, dat de oorzaak van het conflict niet ligt in wens van de stakers het tarief met 209 te verhogen. Integendeel: de D U W tegen een lager tarief dan het bestaande het vervoer van de arbeiders naar de werkobjecten voortgang doen vinden..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5