Dr. Drees hedenmorgen naar Indonesië De conferentie der AZIATEN Dr. Van Royen slaags met Palar h de Stormhoek Weerbericht fA ALS U EVEN OPBELT IN 1949 Rusland tegen het ïResten Gisteravond was het weer te slecht Geen Hatta! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een korte reis voor contact Drukte op Schiphol Post uit Indonesië Generaal Spoor naar Djokja Economische sancties tegen Nederland? Nog voor de sitting in Lake Success Vijfhonderd gulden per injectie! Onweer in Januari fW T elef oongesprekken per tien seeonden berekend Complot tegen Hongaarse kardinaal onderdeel van eenheidsfront-actie 71ste JAARGANG DINSDAG 4 JANUARI 1949 No. 20816 Maar liet vertreksein kwam niet Dr. Drees komt Minister-president, Dr. W. Drees, op Schiphol te midden van de andere leden van het kabinet voor zijn vertrek naar Indië. JHR. MICHIELS v. VERDUYNEN TE SINGAPORE EEN STRIJDLUSTIG 1949 VERANDERLIJK WEER Na de Nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique verlaten de Koningin en Prins Bernhard het paleis te Amsterdam. Op Kerstmorgen kwamen de vrouwen in Djokja rijst halen bij de Ned. soldaten, welke per auto uit Batavia was aangevoerd en nu onder de bevolking werd gedistribueerd. RUSSISCHE AGENTEN BEHANDELEN DE ZAAK-MINDSZENTY Ned- Katholieke organisaties protesteren Het Kath. bureau voor maatschappe lijk en cultureel overleg, waarin de lan delijke kathopeke organisaties samen werken, heeft een telegram gezonden aan de Hongaarse gezant te 's Graven- hage Daarin spreken de katholieken van Nederland hun verontwaardiging uit over de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSÈR O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contfact-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij. de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nieuwe besprekingen zullen in Indo nesië worden gevoerd over de inrich ting van de Federale Interim-regering. Deze nieuwe besprekingen zijn nodig omdat de gebieden, die tot voor enkele weken onder de controle van de Repu blikeinse regering stonden, mede onder de Federale Interim-regering zullen komen te vallen en er dus recht op hebben in de vorming dezer regering te worden gekend. De eerste vraag echter, die op dit punt rijst is: hoe moeten deze gebieden worden gekend? Wie moet ze vertegen woordigen; wie als hun woordvoerder optreden? In een Staat met een democratische traditie en een daarmee overeenstem* mende organisatie zou de oplossing voor de hand liggen: verkiezingen. In een ontredderd land echter, dat nimmer iets als democratie genoot, is deze weg af gesloten. Zelfs in Nederland duurde het na de ontreddering der bezettingsjaren meer dan een jaar eer verkiezingen konden worden gehouden. Daar is dus geen denken aan. Er zit dan ook niets anders op dan mensen van onbetwist of nagenoeg onbetwist gezag in deze gebieden voor lopig als bevoegde representanten te erkennen en deze figuren in de nieuwe onderhandelingen te betrekken. Eén ding moet in ieder geval van hen wor den geëist: dat zij gezag hebben in de voormalige republikeinse gébieden. En vervolgens: dat zij in staat zijn om opbouwend aan de vorming van een Federatief Indonesië mede te werken. Deze twee eisen zijn volkomen normaal en worden in ieder democratisch bestel gesteld aan degenen, die in de hoge colleges van Staat worden opgenomen: zij moeten representatief zijn en' er moet goed werk uit hur. handen kunnen ko men. Men zal moeten toegeven, dat het vinden van zulke figuren geen gemak kelijke taak is. Daarom begrijpen wij niet, hoe de fractieleider van de Partij van de Arbeid zijn keus zo spoedig kon maken en als eis kon stellen: de leiden de figuren uit de Republikeinse rege ring moeten in het overleg worden be trokken! Niet zonder verwondering vragen wij ons af: met welk recht een zo schielijk en apodictisch oordeel?, Is de heer Hatta representatief? Heeft hij nog gezag onder het volk der voor malige Republikeinse gebieden? De vraag mag worden gesteld of de heer Van der Goes van Naters over de gegevens beschikt, om daarover een oordeel te vellen. Daarvoor zou men de stemming der bevolking in Djokja, in Madioen, in Asakan en Tapanoeli moe ten kunnen peilen over de regering, die haar niets dan ellende bracht. Over „ministers", die alleen een benoemd parlement tegenover zich hadden. Daar de heer Van uer Goes over zulke ge gevens evenmin beschikt als wie ook van ons, moet hij de keuze overlaten aan degenen, die over dergelijke ge gevens wel beschikken: dat zijn de autoriteiten ter plaatse. Maar hoe staat het met de tweede eis waaraan degenen moeten meedoen, die in de komende besprekingen wor den betrokken? Zijn Hatta en zijn mede ministers in staat aan de opbouw van teen gezond federatief Indonesië mede te werken? Dat Hatta persoonlijk een nobele in druk maakt en misschien ook een hoog staand man is, doet daarbij weinig ter Dat hij en zijn mede-ministers, mits gaders de president, verantwoordelijk heid dragen voor het, ook door een ieder erkende wanbeheer in de repu bliek, is belangrijker. Hun verantwoor delijkheid wordt niet geringer door een beroep op de macht der militaire bevel hebbers in Djokja. Bijna in één adem een groep Indonesische bewindslieden beschuldigen van onmacjit, onwil en verdragsschending, van terroristische penetratie in aangrenzende gebieden, van ondermijnende propaganda-activi- teit en wat al zulks meer zij en tevens deze zelfde groep aanwijzen als degenen, die namens een groot deel van de ar chipel zeggenschap moeten krijgen in de opbouw van de éne Indonesische staatsgemeenschap is op zijn minst ge nomen ietwat bevreemdend en vraagt toch wel ietwat meer toelichting Doch zelfs dit in het midden gelaten -er kunnen ook andere omstandighe den dan persoonlijke onbekwaamheid zijn, die bepaalde figuren buiten staat stellen om aan een werk als de staat kundige vernieuwing van een land mee te werken. Wij hebben in Nederland ook bekwame ministers gehad en bekwame Kamerleden, die niet in een volgend kabinet of een volgend parlement wer den opgenomen om redenen, buiten hun bekwaamheid gelegen. Door het simpele feit, dat zij politiek hadden afgedaan, dat zij door de andere partijen niet meer werden geaccepteerd, dat hun te rugkeer misverstanden in het leven zou "STX S d»m~»«e volkomen geldige argumenten. Zij z«n °?ne™ In donesië geldig. Hatta en -t h op dit ogenblik om redenen buiten hun persoonlijke integriteit en h kwaamheid gelegen, politiek onaan vaardbaar Geeft het volk van Javaan Sumatra strak? bliik hen op het yi te willen houden, dan zullen wij da mede vrede moeten nemen, maar n volk niet alleen van Java en Sumatr maar van heel Indonesië zal het mei verstaan wanneer wij onzerzijds in be sprekingen over de federale opbouw de genen gaan betrekken, die zich altijd t' gen deze opbouw hebben uitgespro- en en altijd het uiterste hebben gedaan om fv. atief Indonesië te sabote ren. Hedenochtend om acht uur is dr. Drees van Schiphol naar Batavia ver trokken. Alvorens naar Batavia te vertrekken heeft de minister-president, dr. W Drees op Schiphol een verklaring afgelegd, waarin hij zeide niet alleen naar Indo nesië te gaan. Mr Blom van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, die belang rijke functies in Indonesië heeft vervuld, en mr. De Pont van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zullen ook aan de besprekingen deelnemen. „Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat belangrijke beslis singen in Nederland genomen zullen moe ten worden, zodat ik zal trachten zo spoe dig mogelijk terug te komen", aldus dr. Drees. De minister-president zeide, dat het eerste doel van de reis is in Batavia de gehele situatie onder de huidige moei lijke omstandigheden te bespreken. „In kritieke ogenblikken tijdens de ontwik keling in Indonesië hebben we altijd ge tracht door persoonlijk contact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te be vorderen. Er gingen ministers naar Ba tavia of de gouverneur-géneraal, nu de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon,, kwam hierheen Op dit ogenblik zou het veel moeilijker zijn voor de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon om Indo nesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten". Dr. Drees zeide, dat naar zijn mening de belangrijkste doelen, die voor ogen moeten worden gehouden, zijn ten eerste de vorming van een volledige Indonesi sche interimregering, die waarlijk repre sentatief is voor heel Indonesië en ten tweede de voorbereiding voor de zo spoe dig mogelijke vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, waaraan we onze souvereiniteit kunnen overdragen Hier toe zullen vrije verkiezingen moeten wor den gehouden, welke voor verschillende punten beslissend zullen zijn. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het vertrek van minister Drees naar Batavia is gisteren onverwacht niet doorgegaan. Het weer langs de route was al te slecht. Om half zeven gisteravond zou de K.L.M-Constellation „Delft" van Schip hol opstijgen met aan boord dr. Drees en zijn adviseurs mr. Blom van Buitenl. Za ken en mr. De Pont van Overzeese Ge biedsdelen. Onze enige informatie was, dat er „een toestel" zou vertrekken mei als gezagvoerder Sillevis en route onbe kend. Natuurlijk waren èn de journalis ten en de mensen van film en radio bij tijds aanwezig Meer deskundige mensen viel het al vroeg op, dat er zo weinig gebeurde. Maar vlak voor half zeven verbreidde minister Stikker van man tot man de onverwachte mare: ..Het gaat niet door, het weer is te slecht". Een begrijpelijke verwarring ontstond in de gelederen van de zeer grote groep met spanning wachtende journalisten. De Ju- piter-lampen van Polygoon-Profilti sloe gen abrupt ui't. Alles liep door elkaar, er was veel geroep en gevraag. Het mooie, nieuwe restaurant van Schiphol leek ten prooi aan een grote verwarring. Zeer vele Nederlandse gezin nen werden gisteren en vandaag blij verrast doordat de post brie ven meebracht uit Indonesië. Het was een verrassing, waarop men, nu het luchtverkeer is stilgelegd, niet had durven hopen. Naar wij vernemen, is deze post vervoerd met een buiten lands vliegtuig, dat in de laatste Decemberdagen naar Europa ver trok. In Bandoeng b.v. kon men uiterlijk 28 December zijn cor- lespondenticj posten Het zal ech- fU Zo verzekerde men ons, bij up(.0,ene zending blijven. Nu staat weer stii luchtpos?6^3^ - is n°2 2een den, sinds het Jpdone?Ie verzon- staakt. vliegverkeer is ge- Maar wie een bri f vangen, is yooriopig wwr geluk kig en gerustgesteld er geluk „Het gaat niet door, maar de minister president (die nog steeds niet aanwezig was) komt wel", had de minister van Bui tenlandse Zaken ro-ndgefluisterd. En wer kelijk, daar liep opeens heel rustig te midden van al die verontruste regerings personen, journalisten, film- en radio mensen dr. W. Drees, eerste minister van het Koninkrijk der Nederlanden. Z.Exe. keek ietwat onthutst in het rond naar al die opgewonden gezichten en nestelde zich heel gauw in een hoekje voor een vertrouwelijk gesprek met zijn plaatsver vanger, minister Van Maarseveen. Zij spraken een kwartier zeer rustig en fluis terend met elkaar en stonden toen op. Inmiddels was in het met een gloed vat. T.L.-lampen verlichte restaurant het gehele ministerie bijeengekomen. Zelfs de hier nog nooit gesignaleerde Excellenties Manshoït en Van den Brink waren aan wezig. Er voorts de Canadese, Belgische en Fran se ambassadeurs, de heer Neb er, prof. Kranenburg en mej. mr. M. Teile gen, vertegenwoordigster van H.M. de Koningin. Toen stond dr. Plesman op om te ver tellen, waarom de K.L.M. het beter vond, dat de „Delft" niet vertrok. De vliegdienst van de K.L.M. heeft, zo zeide hij, de vlucht grondig bestudeerd en acht op het ogenblik de weersom standigheden te ongunstig. In de loop van d< dag waren er ongunstige weertijdingen var de Franse en Engelse kust binnen gekomen. Zo spoedig als mogelijk is, zou de meteorologische dienst een nadere be slissing nemen. Maar daarmee was dr. Drees niet ge red. Geroerd door alle smekende gezien- ten onderwierp hij zich aan alle smade lijke behandelingen, die een filmstar in spé heeft te ondergaan, slachtoffer van film. radio en pers. En pas daarna kon de minister-president het gebouw weer ver laten om naar Den Haag terug te keren, in afwachting van een nieuw vertreksein. India geeft doortocht De regering van India heeft besloten doortocht te verlenen aan het vliegtuig, waarmee dr. Drees de reis zal tnakén. Via de Indische hoge commissaris te Londen, had volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenl. zaken in New- Delhi, de Ned Ambassadeur in Londen om de nodige faciliteiten verzocht. India had toen de zaak verwtezen naar de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Canadees Macnaughton, die adviseerde het verzoek toe te staan, waarop het werd ingewilligd. De regering vah Pakistan werd door India van het besluit op de hoogte gesteld. Hedenochtend is generaal Spoor met 'n aantal staatssecretarissen per vliegtuig naar Djokja en Solo vertrokken, om zich persoonlijk op de hoogte stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilita tie versneld kan worden. t -V Het kabinet van Birma heeft gisteren avond een speciale zitting gehouden ter bespreking van India's uitnodiging voor de Aziatische conferentie over Indonesië en om een afgevaardigde te benoemen. Een officiële woordvoerder verklaarde intussen, dat de regering niet kon goed keuren de oprichting van een Birmese brigade om de Nederlanders te bestrij den zoals die door de voormalige pre mier Ba Maw is aangekondigd. Zulk een beweging, op touw gezet door een parti culier, zou immers onvermijdelijk er toe leiden, dat grote hoeveelheden wapens en munitie in handen zouden vallen van on bevoegde personen. Wat de overige landen betreft, welke tot deelneming zijn uitgenodigd, wor it nog gemeld, dat men verwacht, dat AU Turkgeldi, de ambassadeur van Turkije in India, zijn land zal vertegenwoordigen. Voorts heeft het Philippijnse departe ment van buitenlandse zaken het voorstel van Nehroe goedgekeurd en is het voor stander van een dergelijke conferentie. Naar verluidt hebben Egypte, Syrië en China hun deelneming reeds toegezegd- Ceylon's premier -ras zeer geïnteresseei a door de uitnodiging maar zou eerst wei wat meer bijzonderheden willen weten over de te behandelen punten. En de Perzische minister van buitenlandse za ken zeide dat zijn regering vurig ver langde naar onafhankelijkheid en vrijheid voor Indonesië. De republikeinse vertegenwoordiger bij de V. N Palar, arriveerde gisteren per vliagtuig uit Parijs in New-Vork voor de a.s. zitting van de Veiligheids raad in Lake Success. Hij verklaarde nog steeds hoop te hebben, dat het tndon probleem door de Veiligheidsraad op oe- vredigende wijze zou worden opgelost „Wat wij thans doen is vechten uitzeif verdediging. Dit bestaat uit een guerilla strijd en een verschroeide-aardepolitiek Wij zullen hiermee voortgaan tot wil onze onafhankelijkheid hebben verkre gen". Palar verklaarde voorts, dat de Neder landers de oepalingen van hun overeen komst met de republiek hadden geschon den door de „vorming van vijf marionet ten-staten in de betwiste gebieden en de blokkade van onze handel, die ten doel heeft ons economisch en politiek te wor gen" Twee uur later kwam Dr. Van Royen op het vliegveld aan. Op de hoogte gebracht van Palar's commentaar zeide hij. „Het spijt me ver schrikkelijk dat de heer Palar dergelijke verklaringen doet". Dr. Van Royen trok een parallel tussen de republiek en het Pruisen van het vooroorlogse Duitsland. n.L, „dat in beide een minderheid aan wezig was die het gehele land door mach) en militair optreden wenste te regeren' Commentaar leverend op Palar's ver klaring, dat de Nederlanders, de in 1948 gesloten overeenkomst inzake de verkie zingen nadden geschonden zei dr Van Royen: „Hei enige deei van Indonesië waar geen verkiezingen zijn gehouden is de republiek". De „Queen Mary" heden naar New-Y ork Volgens een Canadese woordvoerder isdoor het uitgestelde vertrek van de Queen Mary, die Zaterdag ter hoogte van Cherbourg op een zandbank liep en averij kreeg, het voorlopige plan om de veiligheidsraad te Lake Success op 7 Ja nuari bijeen te laten ko ïen in de war gestuurd. Aan boord van de Queen Mary bevinden zich o.a de Britse afgevaardig de Alexander Cadogan, de Egyptische afgevaardigde, Ahmed Mohamed Farrag, en ongeveer 80 leden van het secreta riaat van de V. N Generaal Mc. Nough- ton, die deze maand voorzitter is van de veiligheidsraad, en Trygve Lie, secre ts ris-generaai der V. N, zullen Dinsdag bijeenkomen om een Latere datum voor de bijeenkomst van de raad vast te stel len. De „Queen Mary", die Zaterdag een beschadigde kiel opliep op een Franse zandbank voor Cherbourg, zal volgens de Cunard White Star Company heden- namiddag uit Southampton naar New York vertrekken. De reparatie had een vlot verloop. En uit Bagdad werd gemeld, dat het. wei eens kor gebeuren, dat Irak de lan dingsvergunning voor Ned. vliegtuigen niet zou vernieuwen. Een regeringswoordvoerder in New- Delhi verklaarde dat men hoopt de con ferentie midden Januari te beginnen. In „welingelichte" kringen aldaar ver nam A. P. intussen al. dat de conferentie ten hoogste zai leiden tot het nemen van economische sancties tegen de Nederlan ders. Dit kan echter een scherp twee snijdend zwaard worden. Immers volgens A. P. heeft een buitenlands diplomaat in Batavia al gewezen op de mogelijkheid, dat gezamenlijke economische sancties van de Aziatische landen de Indonesische rijstbronnen. welke in Nederlandse han den zijn. voor hen wel eens zouden kun nen sluiten. Overigens meldt A. P nog uit Batavia, dat gezaghebbende Nederlandse kringen in twijfel trekken dat India's oproep voor een Aziatische conference onder de uitgenodigde landen algemeen popfilair zou zijn. Gezegd werd, dat deze actie „opnieuw een stap betekende op de weg naar In dische dominatie van de Aziatische we reld" „Wij zijn er niet zeker van, dat alle Azia tische landen een dergelijke manoeuvre ernstig zullen begroeten" zo wordt in deze kringen, die nauw contact hebben met de Ned.-Ind regering gezegd „Klaarbiijkelnk begrijpt India niet het doe] van de Ned politiek dat enkel en alleen is de weg te bereiden voor de Ve-enigde Staten van Indonesië" De zegsman gaf de indruk dat de Ne derlanders de Indische actie niet zouden besehonwpn als een ernstige bedreiging voor de vooruitgang van hun plannen in Indonesië. Anstral'v* y hm'dino Uit Canberra meldt A P.. dat Austra lië met Nieuw Zeeland overleg zal ple gen alvorens te antwoorden op de uitno diging aan de beide landen de conferen tie bij te wonen Van officiële zijde werd verklaard, da' de Australische premier Chifley. die a\« minister van buitenlandse zaken >y- treedl tijdens de afwezigheid van dr Evatt waarschijnlijk ook contact met En geland en Amerika zal zoeken. Waarnemers hebben verklaard, dal Chifley de situatie zeer zorgvuldig zou overwegen alvorens te besluiten de V N te passeren ten gunste van de door India voorgestelde conferentie, hoewel een deel van de regering voorstander ervan is om ten minste een waarnemer naar de vergadering in New-Delhi te zenden. Kranten verschijnen niet Een conferentie van dagbiadredacteu ren in Pakistan beeft besloten tot een oproep, dat alle dagbladen in Pakistan Donderdag a.s niet zullen verschijnen ter demonstratie van hun solidariteit met de republiek en hun absolute veroorde ling van de Nederlandse actie. Jhr Michiels van Verduynen, Neder lands ambassadeur in Londen, arriveerde heden in Singapore op weg naar Batavia. Hij verklaarde met betrekking tot de con ferentie van New Delhi: Niemand kan de landen van Azië tegenhouden om een conferefitie te houden inzake de Neder landse actie in Indonesië. Maar wellicht zullen sommigen dit beschouwen als een inbreuk op de behandeling van de kwes tie in de Veiligheidsraad". De correspondent van Aneta te Medan meldt, dat zowel te Rantau Prapat als te Taroetoeng door de Nederlandse troepen grote toeveelheden kostbare medicijnen zijn aangetroffen, die afkomstig zijn uit Malakka en Australië. Volgens berichten uit republikeinse br ruilden .de repu blikeinse leiders deze medicijnen tegen handelsproducten. De bevolking van Asahan kon injecties kopen voor 500 tot 1000 per keer. De mil. geneeskundige dienst, de lienst voor volksgezondheid en de Rode Kruis-ploegen werken thans dag en nacht, aangezien de bevolking in deze streken door vele ziekten wordt geteis terd. Rond de poliklinieken verzamelen zich duizenden Indonesiërs voor het ver krijgen van medische hulp. Maandagmiddag omstreeks drie uur is tijdens een kort onweer de bliksem in geslagen in de 20 M. hoge schoorsteen van de N.V Corodex te Zand voort, waar bakeliet-artikelen worden vervaardigd. De schoorsteen vert .onde vele gaten en scheuren. De brandweer ch'te de toe stand uiterst geva -r'ijk en besloot de Met een schone lei en een ietwat uit het model gewrongen rechterhand staan we dan in de prille morgen van een nieuw jaar. Het oude 1948 is weer ge schiedenis met al het goede en kwade, dat het ons bracht. In het afgelopen jaar hebben we me nigmaal het voorrecht gehad namens de jeugd van leer te trekken tegen wan begrippen en onrechtvaardige toestan den. We hebben het telkens weer met graagte gedaan, omdat we streden voor een goede zaak. Meer dan eens hebben we onze critiek or de duur kunnen in trekken, omdat toch ook in steeds meer kringen voor de jeugd de plaats wordt ingeruimd, welke haar toekomt. We hebben ook in de jonge mens leeft het zwakke menselijke immers extra sterk op eigen feilen moeten wijzen. Met succes Helaas, neen, want anders zouder we het nieuwe jaar wel op een heel andere manier zijn inge stapt. Als we eerst maar eens uit onze gevangenis van indolentie hadden kun nen ontsnappen. Als we onze energie maar eens voornamelijk hadden gebruikt om ons sleutelposities op allerlei gebied te verschaffen Alswat 'n woord 1 Drie letters en toch een ontzagwekkende hoeveelheid stof tot mediteren. Maar komaan, onze blik over 1949 stuit nog nergens op obstakels. We zijn in ieder geval goed begonnen door el kaar in de afgelopen dagen met een opgeruimd gezicht (en hopelijk met een welmenend gemoed) de allerbeste wen sen te adresseren. Een zalig, een voor spoedig, een prettig, een gelukkig nieuwjaar en hoe we ons uit verder ook mogen hebben gedacht. Het is mooi, om eerst aan de medemens te denken, maar laten we ook ons zelf niet vergeten b.v. met de wens: „Een strijdlustig 1949 Laat dit de jongerenwens zijn voor dit jaar. Want kunnen we als christen en jong mens, desnoods 24 uur per et maal, stormlopen voor onze idealen, dan za ons afscheid van 1949 geheel anders zijn. Maar laten we dan ook niet ver zuimen positief te vechten; niet tegen het kwade, maar voor het goede. ROERGANGER. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met/ tijde lijk enige sneeuw of regen. Aan vankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later afnemende en veranderlijke wind. Iets zachter. Woensdag 5 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur; maan op 11.50 uur, onder 2J.22 uur. Twee tariefzoixes komen vervallen. te In zijn Nieuwjaarsrede leeft de direc teur-generaal der P.T.T., de heer T van F uwelingen enige belangrijke dingen verteld over de telefoondienst Zo deel de hij mede Jat een Kon toesluit in be werking is met betrekking tot de wij ziging van de mterlocaie telefoontarie ven, waarbij het lantal tariefzónes van 5 tot 3 wordt ingekromoen Dit gebeurt 'n de eerste plaats omdat de huidige tarieven niet meer in overeenstemming :ii' met een iuiste kostprijsberekening >r] vooral ook omdat de nu ge'dende mriefzöne-indelmg een zodanig ingewik kelde telefoonapparatuur vereist, dat de 'ndustrie er niet meer aan kan voldoen In de toekomst za) geen -<■ kruim: ïeer worden gehouden met "li nder- inge afstand van de kantoren, maar met de afstand van de knooppuntciui- trales en za) de duur van de gesprek ken niet meer per 3 minuten, maar pei minuut, per Ya minuut en zelfs per 10 seconden worden berekend Ondanks alle moeilijkheden en het zeer geringe bouwvolume, dat aan PTT is toegewezen, konden m 1948 toch 17 nieuwe telefooncentrales in dienst wor den gesteld, 4 telefooncentrales konden van haar oorlogsschade worden nersteld en 2) centrales ondergingen een uitbrei ding met een totaa) van 16.000 nummers. We zijn aardig ingelopen, zeide de heer Van Houwelingen. want eind 1947 ston den er 82 000 mensen op de wachtlijst vooi een telefoonaansluiting en eind 1948 was dit aantal 68 000 In totaa) wer den ongeveer 38 000 nieuwe aansluitin gen gemaakt Wat de posterijen oetreft. merkte spr o.m op, dat de leuze ,,'s avonds gepost, s morgens besteld" geheel in ere is her steld, ja zelfs dat zij het met enige beperkingen een nieuwe leuze kan worden aangeheven: ,,'s morgens -roeg gepost s middags besteld" Aan het slot van zijn uiteenzettingen deelde de heer Van Houwelingen mede dal dit de laatste Nieuwjaarsrede was geweest die hij nis directeur-generaal zou houden en dat hij nog maar korte Lijd in het bedrijf werkzaam zal zijn. I Zeer betrouwbare bronnen bericht ten gisteren volgens IJ.P., dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty 'n onderdeel vormt van een plan, dat is opgesteld door de Kominform-confe- rentie in Sofia ongeveer een maand ge leden en gericht is op de vorming van een „nationaal eenheidsfront" waarbij alle Oost-Europese staten betrokken zijn. Volgens deze inlichtingtu zou in het plan zijn opgenomen „het afbreken van alle betrekkingen met de Westerse lan den invoering van het kolchoze-systeem eh versteviging .an en aaneensluiting van controle over geheel Oost-Europa door middel van eer: „nationaal eenheids front". Voorts zou volgens dezelfde inlichtings bronnen de Katholieke Kerk in Hongarije als eerste zijn uitgekozen om geliquideerd te worden, aangezien hierdoor betrekkin gen worden onderhouden met het Wes ten. In dit verband wordt erop gewezen, dat ongeveer een maand geleden 400 Hon gaars sprekende Russen v erden overge plaatst naar Hongarije, om de Hongaarse staatspolitie te versterken In de betrok ken welingelichte kringen is men van mening, dat deze agenter de zaak- Minds7entv op hel igenbiih behandelen De demociatische senator Robert 8 Wagner uit New York beeft er oij de se naatscomrmssie voor de betrekkingen mei het buitenland op aangedrongen ren on derzoek in te stellen naar dt onreehu aar dige gevangenneming van kardinaa. Minaszenty In een briel aan senator Tom Connally me deze maand voorzitter van de commis sie zal worden heeft Wagnei de commis sip tevens verzocht een onderzoek in te stelten naar het lot van aartsbisschop Stepinac van Joegoslavië. - .Senator Wagner beschreef beide man nen als martelarer voor vrijheid van ge loof. Hieronder volgt een vertaling van de in het Frans gestelde tekst. ,.De landelijke katholieke organisaties, te weten: de St. Adelbertusvereniging, de Alg. Kath Wergevers Vereniging, de Kath Actie, deKath Arbeiders Bewe ging, de Kath Boeren- en Tuinders Bond, de Werknemende Middenstand, benevens het Kath. Vrouwen Centrum en de Kath. Jeugdbeweging, samenwer kende in het Kath bureau voor maat schappelijk en cuitureei overleg, spreken hun verontwaardiging uit over de ar restatie van de primaat der Katholieke Kerk in Hongarije, Kardinaal Mindszenty. Zij achten deze arrestatie een grie vende schending van de rechten van de mens en een ondermijning van de ze't_ standigheid der Katholieke Kerk in de uitoefening van haar ,aak tot geestelijk heil der mensheid Zii achten het noodzakelijk, dal aan deze' onrechtvaardige vrijheidsberoving ten spoedigste een einde komt Het Franse kabinet heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de in het verslag van de rekenkamer over het laar 1946/'47 geuite beweringen betreffende verspilling en misbruik op grote schaal van staatsgelden Er zal een commissie van onderzoek worden benoemd onder voorzitterschap van André Marie, minis ter van justitie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1