Encyclieken in practijk gebracht ^^pprRericht m Ondanks groot dollar-tekort De staatkundige ontwikkeling in Indonesië WONDERBAAR LEVEN van Pater van Lieshout r Reeks maatregelen voor misdeelden MORGEN De Kerk in Roemenië Dr. Drees te Batavia aalmoezenier van Maassluis werd „heilige DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN QEerste Vrijdag ™S»Sn?enüw pp J J Geen Marshall-hulp na 1952 jeep in hinderlaag KONINGIN JULIAN Benkoelen bezet 1 Zijn graf werd bedevaartsoord 7 SA/TOS: NDER DE R E ONDER LOU Knaapje in zwembad verdronken Toeschouwers ontdekten het lijk yiste JAARGANG DONDERDAG 6 JANUARI 1949 No. 20818 President Truman heeft gisteren voor het Amerikaanse congres een regeringsprogram ontvouwd, dat zowel in omvang als inhoud de „New Deal" van wijlen president Eoosevelt overtreft. Truman drong aan op machtiging tot herinstelling van prijscon trole, verhoging van inkomstenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de republikeinen voorgestane arbeids wet van Taft-Hartley. Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetsmatig in en hij maakte in het geheel geen gewag van het Noord-Atlantische pact, een militair hulpprogram voor West-Europa, of aanvullende fond sen voor het plan-Marshall. Wel zeide hij, dat hij in de loop van deze zitting van het congres „de gelegenheid zal hebben, het congres te verzoeken,- verschillende maatregelen in overwe ging te nemen op het gebied van de l (itenlandse politiek". Hij verklaarde, dat het Amerikaans volk bij de laatste presi dentsverkiezingen „de in discrediet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de h,y den van enkele begunstig den, heeft afgewezen". RUSTIG WEER tot DE MINISTER-PRESIDENT ALS.... POSTBODE PRIESTERS MET ELËC- TRISCH FOLTERTUIG GEKWELD Koning Leopold van België en de hertog van Windsor speelden Nieuwjaarsdag golf op de banen te Mandelieu bij Cannes. Vier doden Minister Drees is hedenmiddag te 16.15 uur (Bataviase tijd) aan gekomen op het vliegveld Kema- joran, in de Constellation „Delft". Hij verklaarde naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Nederlandse regering en dat het van deze besprekingen zal af hangen, met welke, personen hij verder contact zaJ opnemen. Binnen weinige weken in stelling van federale regering Heilige van Poa APPEL EN EI BE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 8-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAAL/V AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Sociaal program van Truman Het zeer uitvoerig program van de president bevat de volgende plannen:: 1) Een uit 8 punten bestaand Plan tol bestrijding van de inflatie. Voor dit doel vraagt hij bevoegdheid om een controle op de prijzen in te stellen, een toewijzin genstelsel voor schaarse grondstoffen m het leven te roepen en eventueel leningen te verstrekken ter financiering van oe vervaardiging van materialen, waaraan acute tekorten bestaan. 2) Verhoging van de ondernemingsbe- lasting en andere belastingen. 3) Volledige herroeping van de arbeids wet van Taft-Hartley en vervanging van deze wet door de vroegere z.g. Wagner- wet, die een meer liberaal karakter droeg. 4) Verruiming van de sociale wetgeving, in dier voege, dat de ouderdomspensioe nen worden verhoogd en de overheidszorg zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zijn van werkloosheid ziekte of invalidi teit. 5) Het instellen van een stelsel van ziekteverzekering, dat „iedere Amerikaan in staat zal stellen, goede medische be handeling te verkrijgen 6) Meer staatssteun voor het onderwijs. 7) Een speciale wetgeving, die het de redering mogelijk moet maken volkswo ningen met lage huren te bouwen, krotten op te ruimen en een onderzoek naar de woontoestanden in te stellen. 8) Een veelomvattend program ter her ziening van de burgerrechten, met het doel, discriminaties tegen negers of an dere rassenmindenheden te verbieden. President Truman legde er de nadruk op, dat hij zijn program voor het binnen landse regeringsbeleid beschouwt als de grondslag voor de buitenlandse politiek d<DeV'buitenlandse politiek der V. S. is gericht op vrede, en gaat daarbij uit van DAAD EIS BELOFTE Hij of zij, die bemint, verlangt met brandende begeerte naar de liefde van de ander en in ruimere zin van anderen. De verklaring van vurigheid is echter spoedig genoeg gegeven. De liefde zelf moet uit woord en daad blijken. Aan Margaretha Maria werd een hart getoond, dat naar alle kanten vlammen uitsloeg. Daarbij hoorde ze de woorden: Indien ge wist, hoe Ik naar de liefde 'j,Pl mensen dorst, zoudt ge mets nalaten, om ze Mij te verschaffen. Ik heb dorst mar liefdi; Ik brand .van verlangen naar ne!yn 'er woorden en daden ten bewijze van die liefde? Tussen Menswording en Kruisdood ligt een leven, dat een aaneen schakeling was van lijden, armoe, smart, verraad, vernedering en hoon. Het kru1» was in het Heilig Hart ingeplant. Dat al.es ten bate van onze verlossing. Voor ons leven en zaligheid werden nog nieuwe beloften gedaan in ruil voor wat wederliefde. Het plan der H. Hart-devotie werd im mers ingegeven om alle schatkamers van barmhartigheid en heil te kunnen openen De ene openbaring na de andere spreekt van zegeningen. Er zijn zelfs geen gren zen in de natuurlijke en bovennatuurlijke zegen voor individuen en de gemeenschap. Aan veler zal het leven worden terug geschonken; satans rijk zal in de zielen, die tot wederliefde pogen te komen, wor den verwoest. Geen ziel, zich wijdend aan Zijn dienst en werkend voor Zijn Rijk zal verloren gaan. Naar de mate van haar ijver, zullen de zielen voor de Vader worden verheerlijkt. Wie zich al deze beloften realiseert, moet ook in vlam geraken. Zelfs zakelijk zijn de uitspraken eigenlijk in staat lief debetoon te doen beoefenen. Veler liefde zit echter nog te veel ver ward in aards struikgewas en het prik keldraad der hartstochten. Nóg hebben we geen zuiver inzioht in de vruchten der H. Hartdevotie. Onvoldoende geestelijke smaak het eenzijdige begrip van wereldse waarden verhinderen ons met élan de verering vain het H Hart in ons te culti veren en bij anderen binnen te dragen. Vergeten we evenwel niet, dat ons ook is toegevoegd, dat de openbaring van deze devotie een laatste krachtsontplooiing van 7iin liefde was. Dient met meer dan ooit in onze tiid het bijzondere voorbeeld van _We beginnen Vrijdagen. Is 1949 nieuwe reeks Eers inschakeling in ook voor U het jaar 7 de rij dei H. Hart-vereerders. De verwachting vat. heden- morgenavond luidt: Plaatselijk nevel of mist Overi gens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Droog weer. Over het algemeen zwakke Zuidelijke wind Iets kouder. Vrijdag 7 Januari: Zon op 8.47 uur, onder 16 46 uur: maan op 12.10 uur, onder 0.31 uur. het pri.jcipe van internationale samen werking. Zolang echter nog geen stelsel van inte-nationale veiligheid tot stand is gebracht, waarop Amerika zich kan ver laten, kan de Amerikaanse regering zich niet oi.ttrekken aan het scheppen en in- stand houden van een gewapende macht, die toereikend is om eventuele agressie af te chrikken. In g :-n enkele passage van zijn rede voering noemde president Truman de Sovjet- nie met name. Hij verklaarde evenw dat „het thans alle landen duide lijk n ,-t zijn, dat Amerika niet .richt de hirnge toestand te bestendigen Wij hebbei niet het voornemen het onrecht van hi verleden in stand te houden" zo zeide 'i, „en wij juichen de construc tieve pogingen toe, die door vele landen in het werk worden gesteld om de levens omstandigheden van hun burgers te ver beteren. Door middel van het Europese herstel "-ogram, onze „politiek van goede nabuu .hap" en via de Ver. Naties zijn wij bec mnen de nationale barrières nee- te hali .1, die de economische groei en de sociale vooruitgang van de volkeren der werele belemmeren". ,,V' j hebben nog steeds te kampen met cn te hoog prijspeil. Onze produc tie nog niet toereikend om onze be hoef li te bevredigen. Onze minimum- lone zijn veel te laag. De kleine bedrij ven erliezen terrein in de strijd met d< gtvaariyke monopolies. Onze landbouwers zien nog steeds een «nzekere toekomst tegemoet en een te groot aantal van ben ontbeert de zege ningen van de moderne beschaving. Sommige van onze nationale hulp bron nen worden nog steeds verspild. Wij hebben een acuut tekort aan elec- trisehe stroom, niettegenstaande er ruimschoots middelen zijn om de elec- triciteitsvoorziening op te voeren. Vijf millioen gezinnen wonen nog steeds in sloppen en woningen, die niet vi voldoende nooduitgangen voor brt,. dgevaar zijn voorzien. Drie millioen men delen hun woningen met an- v 1. v ze gezondheidszorg is ver ten achwjr bij de vooruitgang van de medi sch! wetenschap. Goede medische ver zorg ,ng is zo kostbaar, dat zij buiten het bereik ligt van de grote meerder heid onzer burgers. In vele plaatsen zijn de onderwijsin richtingen volkomen ontoereikend. Onze democratische idealen worden dikwerf gedwarsboomd door vooroordelen en onverdraagzaamheid". De eerste belangrijke taak van de Ame rikaanse regering is, aldus de president. de bescherming van de Amerikaanse eco nomie tegen de ongunstige gevolgen van conjunctuurschommelingen. Met het oog op de mogelijkheid van een economische depressie vroeg president Truman in zijn boodschap aan het congres de volgende bevoegdheden: 1) Voortzetting van de bestaande con trole op de credietverstrekking en grotere bevoegdheid voor hét beperken van de credietverstrekking door banken. 2) Bevoegdheid om de speculatie op de graan- en andere goederenmarkten te reguleren. 3) Verlenging van de bevoegdheid om controle te oefenen op de export. 4) Verlenging van de bevoegdheid om transportprioriteiten te verlenen en van de bevoegdheid om bepaalde goederen ondër de industriële verbruikers te distri bueren. 5) Het instellen van een prioriteits- en toewijzingenstelsel voor belangrijke grondstoffen, waaraan tekorten bestaan. 6) Bevoegdheid om de huidige contröle op de huren te verlengen en te verscher pen. 7) Bevoegdheid om maximumprijzen vast te stellen voor schaarse goederen, Voorts moeten de anti-trustwetten op nieuw verscherpt worden, teneinde mono polie-vorming tegen te gaan en om de kleine bedrijven te beschermen. Met betrekking tot de landbouwpolitiek stelde Truman voor het bestaande stelsel van steun voor de prijzen van landbouw producten te bestendigen en de mogelijk heden te onderzoeken om de markt voor deze producten, zowel in het binnenland als in het buitenland uit te breiden. Truman's programma voor openbare werken voorziet in verdere electricificatie voor agrarische gebieden, de bouw van waterkrachtstations, het bevaarbaar ma ken van rivieren en irrigatieprojecten. Tenslotte deelde Truman mede, dat de sociale diensten van de regering zullen worden gebracht onder een speciaal de partement van sociale zaken. Op een der laatste dagen van het oude jaar ontving de familie F v. d. Broek te Helmond het telegrafisch bericht, dat haar zoon Louis tijdens de politiële actie in Indonesië door een beenschot was gewond In ge vallen ais deze is 't wel erg schrij nend, dat de luchtpostverbinding in het ongerede is. Verlangend om haar medeleven te tonen en ook om bijzonderheden over de toestand van de gewonde te verkrijgen, werci getracht telefonisch verbinding mef Batavia te krijgen, hetgeen misluk te. Op dezelfde dag las een zoon het bericht in de krant, dat minister Drees naar Indonesië zou vliegen, hetgeen bij hem de vraag deed od- komen of Zijne Excellentie niet ge negen zou zijn een brief voor de gewonde mee te nemen De daad bij de gedachte voegend zond hij het verzoek naai Den Haag en na genoeg per kerende post kwam het antwoord van de minister: zorg maar. dat uw brief hier is en 't komt 'n orde Dat er vreugde in 'n Helmonas gezin heerste behoeti niet gezegd, en evenmin, dat de brief voor Louis tijdig in Den Haag was! Naar twee Amerikaanse geestelijken in Roemenië verklaren, gebruikt de Roe meense politie bij haar strijd tegen de Grieks-Katholieke' Kerk in Roemenië sinds kort electrisehe folterwerktuigen om de priesters tot de gewenste verkla ringen te dwingen. Zo heeft men bij het verhoor van de Grieks-Katholieke pries ter en tevens uitgever van het Katholieke Dagblad in Oradea Mare, Coriolan Ta- maiam, een electrisch apparaat op het hoofd bevestigd en daarna ingeschakeld, om op deze wijze hem van zijn wilskracht te beroven en zijn handtekening af te dwingen onder een geschrift, waarin hij verzocht om in de Roemeens-Orthodoxe Kerk te worden opgenomen. Richard Bissell. de speciale assistent van de administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffmann, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat het plan-Marshall na 1952 in zijn huidige vorm niet zal worden voortgezet, ondanks de verwachting, dat er in dat stadium van het Europese herstel een groot dollar-tekort in Europa zal bestaan Waarschijnlijk, zo zeide hij. zullen en kele der deelnemende landen „verdere steun in een of andere vorm" in 1953 verdienen, doch het totale plan zal „vol gens schema eindigep". De organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking heeft het dollar- tekort van West-Eurooa na 1952 ge raamd op minstens 1 milliard. Landen als Griekenland, Oostenrijk en West-Duitsland kunhen ook na 1952 mis schien nog hulp nodig hebben. Hef is echter onmogelijk te zeggen of een der gelijke hulp verleend zal worden en in welke vorm dit zal geschieden Volgens Bissell kan zelfs niet worden aangeno men, dat het E.R.P vier jaren zal duren Daarover moet het Congres van jaar tot jaar beslissen De ECA zal in de laat ste week van Jaiguari de aanvrage voor de gelden voor het komende jaar bij het Congres indienen en ongeveer 4 347 millioen vragen, het door de Europese landen genoemde bedrag Bissell zeide, dat de E.C.A. bij de in diening van het voorstel bij het Con gres „enig pessimisme" zou laten blijken ten aanzien van de mogelijkheid voor be paalde Europese landen om tegen 1952 zichzelf te kunnen bedruipen. Even buiten Kediri is een jeep met 4 inzittenden, welke niet in colonne reect vlak voor een boomversperring op een landmijn gereden. Dadelijk daarop wer den de inzittenden beschoten met auto matische wapenen en tenslotte met steek wapens vermoord. De begrafenis der vier slachtoffers, waarvan twee Nederlanders waren, een Chinees en een Indonesiër, heeft reeds plaats gehad. Contact met republikeinse leiders mogelijk Op de vraag, of hij Moh. Hatta en andere republikeinse leiders zou ont moeten, zeide de heer Drees, dat hij in de eerste plaats naar Indonesië is gekomen om de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon en de leden der voorlopige federale regering te ont moeten „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig Oegrip (perfect understanding) heerste". Van deze be sprekingen zaJ het afhankelijk zün, welke contacten er verder eventueel nog zouden kunnen woïden gemaakt. ADMINISTRATIEF PERSONEEL IN HET GRAFISCH BEDRIJF GA.O. door alle organisaties aanvaard Naar wij vernemen, zijn de besprekin gen over de concept-C. A. O. voor bet administratiel personeel in het grafisch bedrijf in de maand December zover ge vorderd. dat thans ook door alle betrok ken werkgeversorganisaties de overeen komst is aanvaard. Spoedig zal nu ook de Centrale Com missie dienen te worden geïnstalleerd, daar deze rechtspraakinstantie o.m. tot taak zal nebben de bepalingen van deze C A. O te interpreteren Nu de zaken zover staan is de tijd voor propaganda en aanmelding uitermate ge schikt geworden. H. M- de Koningin heeft heden middag om 13.15 uur voor de ra dio de volgende rede uitgespro ken: Reeds in 1942 sprak mijn Moeder de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de gemeenschappelij ke overwinning op de vijand, vrij willig en in vrijheid en gelijk waardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking aan een ver wachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte. Zij verklaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheids strijder Roosevelt, dat het gemeen schappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerke lijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijk waardig deelgenootschap met Ne derland verbonden in de Neder- lands-mdonesische Unie. Zij be sloot toen met de woorden: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voor dracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Vol keren''. Van de aanvang van mijn rege ring af is mijn streven erop ge richt geweest, de belofte, door mijn Moeder gegeven, ten volle ten uit voer te leggen en mee te werken om aan de volken va: Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te ver zekeren. Met vreugde heb ik mo gen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die ge weld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhouding met Neder land de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een mi litaire actie ten laatste onvermij delijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door mijn Moeder en door het Ne derlandse volk als geheel met be trekking tot Indonesië plechtig is gegeven. Het doel daarvan was uit sluitend de mogelijkheden te openen, om nu eindelijk aan Indo nesië orde, welvaart, vrijheid, zelf standigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is, door de afkondiging van het besluit „Bewind Indonesië in Overgangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indone sisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indone sische federale regering wordt in gesteld, die de verantwoordelijk heden en plichten, welke zijn ver bonden aan een democratisch be stel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal onver wijld ingevolge de haar toekomen de bevoegdheden verdere voorbe reidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toelaten in overeenstemming met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indo nesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop, spoe dig de souvereine Staten van In donesië werkelijkheid worden. In donesië en Nederland zullen dan. in de Unie verenigd, in een har monisch samengaan al hun krach ten kunnen geven aan een goede, en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder het wenste een betere en gelukkiger toekomst gegrondvest zijn. Tegelijk met de order om het vuren op Sumatra te staken, werd gisteren een legercommuniqué uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat Benkoelen aan de Westkust van Sumatra van republikeinse troepen was gezuiverd Benkoelen was de laatste belangrijke stad op Sumatra, die nog niet in Nederlandse handen was. Verder werd medegedeeld, dat Rengat en Tembilaham van republikeinse troe pen waren gezuiverd en dat „hiermede de operaties op Sumatra waren be ëindigd". Naar Brazilië Op to Januari is een eenvoudig jand_ bouwer uit het Brabantse dorp Aarlp. Rixtel ..aar Brazilië scheep gegaan ,m w-v 1 run inpilTP W, VJIR IjlCSllOllt De bijna 79-,jarige wor.lt vergezeld "'deze ongewone jongere zuster. Achter ne leven uitnodiging gaat het wond schuil van een ^abantse m^.onariS; die op 30 Augustus 1943 ,!J Pp7p Braziliaanse stad is nverlo missionaris is pater Eustach Lieshout van de Congregatie der van de H.H. Harten. Op 3 November 1890 werd Hubertus van Lieshout op gehucht Dung onder gemeente Aarle-Rixtel geboren Hi.i w een der 9 kinderen van een eenvoudig goed-katholiek boerengezin, waarvan dochters in de Congregatie der Zusters van Schijndel traden. Hubertus ging op studie op de Latiinse school te Gemert,, waar hij pater Damiaan de Veuster. de apostel der melaatsen van Krolokai. leer de kennen. Dat bracht hem mede tot zijn roemng: hij zou in dezelfde congregatie treden als pater Damiaan. de Congregate óer paters van de H.H Harten. Na Ge- toert ging Hubertus op studie in Grave en Ginneken: hier werd hij op 10 Aug 1919 priester gewijd Kort daarop werd pater Eustachius benoemd tot aalmoeze- pier van een kolonie van Walen, die zich Ae oorlog 1914.'18 gevestigd hadden Maassluis Dat was zwaar werk. dat bij m "te Geestdrift aanrukte en waar voor de Peir,,v„v,e koning hem tot „rid- »r aer Roj^s^p kroon" benoemde wee laar later werd oater Eustachius „prelaatst naar RepWt„t.pnd;.,Jeen Zo wel vn deze plaats alsook te Maassluis bezocht hu dikwiijs dp 7iekeT1, die hij roet groot medeleven trachtte te troosten Hij *af toto soms_ook geneesnvddeten naar aanwnzineen uit een hoek' Manual de medicina no eamno" rTTcn-tbopk van medicijnen op het platteland dat hii al- 1 tijd later in Brazilië bij zich I had. In 1924 werd pater Eustachius benoemd voor de missie in Zuid-Amerika Aanvan kelijk was het de bedoeling, dat hij zou gaan werken in een land met de Spaanse taal: Venezuela, Bolivia of Urugay Daar om werd hij met de paters Egidius (v d. Boogaart uit Helmond') en Maf.hias (Van Rooy) naar Spanje gezonden om de Spaanse taal te leren. Daar nam hij het besluit nooit meer te roken, zoals hij reeds te Maassluis besloten had geen sterke drank meer te gebruiken Een half laar later werden de drie paters bestemd voor Brazilië Pater Eustaauio zo ging wJ" naam in het Portugees luiden t geplaatst, in Agua-Suja. wat bete- "VUJ' water" Slechts enkele sporen godsdienst varen in deze streek. ripi„p. b1auwe diamanten werden ge dolven overgebleven Tegen een massa Jr! veeeri 1,0,1(3 de missionaris de strijd t2^r,B(>i?n.,rnopi,e eévaar of bedrei- 5 Iw JfeTld Reeds na een jaar getuude pater Eustaauio's bisschop: „er !S j?.r ,n Asua-Suja een wonder ge schied Behalve voor het zielenheil legde de missionaris grote zorg aan de dag Voor de zieken en misvormden Eens redde hij hier bet leven van een door een giftige slang geheten jongen met risico voor eigen leven Dat deed voor hem alle hui zen. zelfs der meqst verstokte bewoners, open gaan Van zijn woonvertrek maakte hii een apotheek Nadat hii in Agua-Suja een nieuwe kerk had gebouwd, besloot zi.in overheid hem ander pionierswerk toe te vertrou wen Heel Agua-Suja. waar pater Eust.a- ouio tien jaar had gewerkt, kwam tegen dit hesluit in een soort werkelijke op stand! Op 15 Febr. 1935 kwam Pater Eusta- quio op zijn nieuwe standplaats: Poa. aan Met twee confrères moesten tien parochies worden verzorgd Pater Eusta- quio ging hier te werk ais in Agua Suja. vooral zieken en armen verzorgend en aller sympathie winnend Op 19 Nov 1935 vertrok hij voor een rust vacantie naar Nederland. Na zijn terugkeer op 25 Juli 1936 begon hij speciaal met de be strijding van het spiritisme, dat in dit deel van Brazilië veel aanhangers be gon te vinden. Het feit, dat sommige spi ritisten gebruik maakten van zgn spi ritistisch water om genezingen te be werken, bracht Pater Eustaquio ertoe veelvuldig gebruik te maken van wij water en het toedienen van de priester lijke zegen aan zieken. Tegelijk beval hij de devotie tot de H. Jozef sterk aan Het resultaat was eenvoudig wonder baar. aldus de schrijver van het kort na Pater Eustaquio's dood in het Portugees verschenen boek. dat binnenkort ook in Nederlandse vertaling zal uitkomen en waaraan deze korte beschrijving is ont leend. De naam van de Pater werd in heel Brazilië bekend en de toeloop naai Poa van zieken naar Lichaam en ziel werd zo groot, dat op sommige dagen 4000 mensen aankwamen om Pater Eusta quio te zien, te spreken, bij hem te biechten of door hem genezen te wor den! De kranten gingen over Pater Eustaquio schrijven en noemden hem „de heilige van Poa". (Het boek somt een aantal met attestaties bewezen ge nezingen op) Pater Eustaquio kon dit leven (van 's morgens half 6 tot twaalf uur in de nacht, waarvan de meeste uren in de biechtstoel) niet volhouden Zijn over heid kwam tussenbeide en legde hem een maand vacantie op in S. Paulo Daar genas hij de eerw. Zuster Sacramentma welke genezing veel besproken wero Veel rust kende de Pater in deze maand, waarin hij de Huizen der Congregatie- bezocht. niet. omdat overal de mensen hem achtervoigden. Hij zelf erkent in deze tijd in een brief aan zijn bisschou dat hij ofschoon arme zondaar van God de gave van genezing heeft ont vangen en dat hij zich getrokken voelt er gebruik van te maken om degenen, die opeen of andere wijze lijden, behulp- zaam te zijn „Mijn heilige roeping is het schrijft hij de smarten der lichamen te verzachten om het geschok te geloof van onze tijder te doen her leven" Met dit schrijven kwam zijn overheio nog meer in verwarring; hoe zulk eer priekter met zulk een roeping aan ban den te leggen? Kardinaal Sebastia O/Leine staat Pater Eustaquio toe een tijd in de hoofdstad Rio de Janeiro door te brengen Beten gen dagen De Pater was gevraagd voorzichtig te zijri en zich te oeperken tot -nkele be zoeken Hii slaagt daarir, niet De mart van zijn aanwezigheid vliegt door de- stad: de kramen schrijven grote artike len: „De heilige van Poa is hier en handhaaft zijn vermaardheid'! „Won deren midden ir, Rio de Janeiro", zo ito den de opsenriften Het wordt weer een achtervolging van de Pater door duizen den mensen Op de 3e dag van zijn ver blijl in Rio de Janeiro komt het bevel van de Kardinaal: om 12 uur in de nacht vertrokken zijn! Dit was op 9 Juli' 1941 Pater Eustaquio vertrok naar een eenzame streek om op krachten te ko men Na enige tijd wilde bisschop Mgr Barreto weer 'n proef nemen en ontbood de Pater naar zijn paleis ii. Campinas Maar dezelfde beweging ontstond woei onder het volk zodat na drie dagen Pa ter Eustaquio weer „Pater José" de kluizenaar was. Door "n onvoorzichtigheid werd zijn verblijfplaats na twee maan den verraden, zodat de mensen weej naar hem toestroomden Midden Septem ber stuurde zijn overheid hem naar Patrocinio. waar hem de kapel van S Luzia ter oediening werd aangewezer onder strenge beperkingen Hier hoorce hij elke dag uur lang biecht en maakte hij vele bekeringen. Na 3 maanden mocht hij au- kapelaan naar tbia gaan Het volk kwam ook daar wel in groten getale op hem af, doch met zijn kalmte wist hij de toestand volledig te beheer sen. Ook hiel werkte hij zeer intens te gen het spiritisme. Op 7 April 1942 kreeg Pater Eustaquio een vaste benoeming in Belo Horizonto Deze plaats werd zijn vruchtbaarste ar beidsveld Hem werd verboden zieken in eigen huis te bezoeken buiten zijn pa rochie en zijn zegen te geven behalve in de biechtstoel, doch dit bracht zo'n toe loop naar de kerk. dat Pater Eustaquio practisch de hele dag in de biechtstoel doorbracht. Zijn assistent, de Nederlandse Pater Hermenegildus (Verhoeven), voer de echter een regeling met toegangsbe wijzen in. Spoedig gaf de Aartsbisschop de door ieder vereerde Pater meer vrii heid tot prediking retraites geven en ziekenzegening In de archieven van Bek Horizonte "md* men enkele duizenden brieven van mensen, die door Pa'ei Eustaquio op een of andere wijze genezer of geholpen zijn Ook prelaten, priesters en kloosterlingen niet enkel uit Brazilië maar ook uit Argentinië Peru. Chili Urugay en de Ver Staten van Noord- Amerika. Men vraagt zich af waar hij tijd en krachten vond voor al het werk maar hij was geestelijk en lichamelijk een reus. Het geheim van Pater Eustaquio's grootse werk was te vinden in zijn geloof, in zijn heiligheid en in zi.in gave der genezing naar Ziel en lichaam. Op de eerste nlaats was hij zielenijveraar Zijn do'>d In Augustus 1943 werd Pater Eusta quio gebeten door een „Karapato", een soort luis waarvan sommige giftig zijn en typhus veroorzaken. Nauwelijks één op de 1000 karapato's is giftig de Pater werd juist door zo'n gevaarlijke teek gebeten. Hij wist zelf niet waar of wan neer, doch tijdens een retraite in het pensionaat van het H Hart voelde hij de uitwerking. Op 23 Aug. las hij nog met de grootste moeite de H. Mis, doch moest na de H Communie van het altaar naar zijn pastorie worden gebracht. Hij voelde, dat geen dokter hem meer kon helpen. Overgebracht naar het sanatorium Minas Gerais konden de bekwaamste medici de koorts, welke hem verteerde, niet be dwingen. Naast dubbele longontsteking met complicaties deden zich verschijnse len van typhus voor Toepassing van bloedtransfusie was vergeefs. Op 27 Aug werden hem de laatste H.H Sacramenten toegediend Bijwijlen kon hij nog vertel len over jeugd en farrïilie in het vader land. „Als de oorlog gedaan zal zijn, zul len mijn broers, zusters en neven mij schrijven, maar zonder antwoord te ont vangen" Op 29 Augustus wachtte hij om te ster ven alleen nog op Pater Gil (Egidius van den Boogaart), zijn provinciaal overste. Deze kwam eindelijk op 30 Augustus in de morgen om half 11 en ofschoon al 1% uur in doodsstrijd, herkende hij hem on middellijk en kon nog zeggen: „Pater Gil. Deo gratias!" Direct hierna gaf Pater Eustaquio zijn zie! aan de Schepper terug De begrafenis en uitvaart in Bello Ho rizonte werd *een gebeurtenis, die nog nooit was gezien Het opgebaarde stoffe lijk overschot werd door 60.000 mensen bezocht. Op 30 Aug werd door Pater provinciaal Gil v d. Boogaart de Requiem mis opgedragen, welke werd bijgewoond door vele kerkelijke, burgerlijke en mili taire autoriteiten met aartsbisschop D Antonio dos Santos Cabrai aan 't hoofd Pater Eustaquio's graf is 'n bedevaarts oord geworden. Op het grafmonument schrijven de pelgrims hun wensen. Vorig jaar was Pater Egidius van den Boogaart op vacantie in ons land en ver telde ons, dat de stroom bedevaartgan gers naar Pater Eustaquio's graf onafge broken is bliiven voortduren Hee) het volk bouwde mee aan de kerk. waarvoor Pater Eustaquio de eerste steen had ge- legd Deze kerk is thans voltooid Op 30 Januari zal de plechtige in zegening plaats vinden en het gemeen tebestuur van Bello Horizonte heeft de pieuze daad gesteld op zijn kosten de naaste familieleden van de reeds als een heilige vereerde Pater voor deze plechtigheid uit te nodigen Broeder en zuster van Lieshout zullen dan tevens de overbrenging van het stoffelijk over schot van hun begenadigde broer naar 4e nieuwe kerk bijwonen, trazilië's Katholieken vragen zich af. neen zïin overtuigd, dat Pater Eusta quio eens tot de eer der altaren zal worden verheven. Wanneer men de comestibles- en zuivel- winkels passeert, komt men in een Paas- beste stemming, want alle sombere voor- spellingen ten spijt, liggen de eieren in de etalages bij wijze van spreken voor net grijpen. Dat heeft minister Mansholt even keurig voor elkaar gebokst, hij schijnt wei op goede voet te staan met kippen. Nu, wij houden ook van kippen U ook? Ja, maar wij bedoelen echte, heuse kip pen, o:ik wat betreft minister Mansholt natuurlijk. Wat dacht U wel. Wij zijn hier niet in Japan, waar, zoals wij onlangs vertelden, een minister een knap of lelijk de bewindsman was dronken vrou welijk lid van het parlement aan zijn hart drukte. Rare lui, zeg, daar in het land van de Rijzende Zon. Dezer dagen zagen wij een foto, waarop een stuk of vier Ja panse ministers leukweg ieder op twee stoelen in de armen lagen, wel niet van een vrouwelijke afgevaardigde maar van Morpheus. En dat nog wel tijdens de be grotingsdebatten; die dachten zeker: later, de Kamerleden maar kakelen, wij doen een dutje Hier kakelen de „geachte afge vaardigden" ook nog al eens doeh dan moet de minister net doen alsof hij luis tert. Kijk, juist daarom vinden wij kippen zo sympathiek, omdat zij als parool ko zen: „eerst doen en dan kakelen". Dus niet zoals „Het Parool", dat maar wat kakelt over het Indonesische probleem, terwijl anderen hun zware regerings- plicht doen. Laten wij echter bij onze kippen blij ven! Prima gezelschap! De voorspelling, dat minister Mansholt door opheffing van de eieren-distributie de kip met da gouden eieren zou slachten bleek dus tot dusverre althans gelukkig niet juist Hoe men er ook als de kippen bij was men kon eieren kiezen voor ziin geld De kippen hebben dan ook blijkbaar een voorbeeldig peil van arbeidsproducti viteit bereikt Een voorbeeld voor alle werkers! Nu zal men wellicht tegenwerpen, dat de appelen en eieren niet voor een appel en ei te koop zijn. Zulks is inderdaad juist, maar eerlijk is eerlijk werkt U op de dag van vandaag voor een appel en een ei ANALYST (Van onze correspondent) Bezoekers. die gisteravond op het balkon van het Helperbad te Groningen het zwemmen gadesloegen, zagen tot hun ontsteltenis op de budem - van het bassin een iongen liggen Een der bad meesters sprong in het water en hgai- de het ontzielde lichaam op van het U-jarig knaapje A v. D Hei ventje kon niet zwemmen, maar had de ge woonte met zijn vriendjes in het on diepe gedeelte te spelen. Men neemt aan, dat het jongetje spelenderwijs in het diepe gedeelte is gegooid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1