Ministers van Defensie op 14 Januari bijeen SOEKARNO VOORTAAN MET U Uit de sportwereld Congres over bevol kingsvermeerdering wÊÈm -- Spaak bestudeert ontwerp N.-Atlantisch pact PAGINA 2 PER VLIEGTUIG ONTSNAPTE HONGAREN JONGE GRADUS GAAT ZICH WREKEN KOLONEL BROEKHOFF SCHOUT BIJ NACHT RIDDER MILITAIRE WILLEMSORDE - Ni PRESTIGEKWESTIE UITGEVOCHTEN VLIEGTUIGONGELUKKEN IN AMERIKA TOEN NEW-YORK NIEUW. AMSTERDAM WAS van BIJZONDERE PROMOTIE BIJ MARINE-LUCHTVAART DIENST TUSSEN KAR EN VRACHTAUTO HAAGSE BALLONCLUB VERHUIST NAAR BREDA IJzeren gordijn geen bezwaar voor ballons derde testwedstrijd EEN DRAW NI WIN ARTISTEN HEBBEN HET DRUK SCHAAKTORNOOI TE HASTINGS 1 fir 1 Gisteren is bekend geworden, dat een Hongaars vliegtuig met 21 passagiers en een bemanning van vier koppen, waarvan de meesten vluchtelingen uit Hongarije werden genoemd, Dinsdag op het vlieg veld Muenchen-Reim landde. Verklaard werd, dat het toestel op weg was naar Zwitserland, doch wegens ben zinegebrek te Muenchen moest dalen. Drie passagiers zouden niets afgeweten hebben van het ontsnappingsplan, dat in April 1948 beraamd was. Alle 25 inzittenden zijn tbr beschikking gesteld van Amerikaanse intelligence- ambtenaren. Onder de 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, bevinden zich enkele vrouwen, enige dokters en ingenieurs en een bankdirecteur. Zij stap ten allen te Pecs (Zuid-Hongarije) in het toestel en stonden geboekt als gewone passagiers voor Boedapest. Eén van de inzittenden droeg een ski- costuum en had ski's bij zich. Hij was het vliegtuig ingestapt in de veronderstelling, dat hij binnen een uur op weg zou zijn naar egn Hongaarse wintersportplaats. De piloot, vermomd met een valse baard en een donkere bril, zeide, dat een mis rekening van het benzineverbruik de oorzaak was van de noodlanding. Het instituut voor sociaal onderzoek van het Nederlandse volk (Isonevo) or ganiseert op 26 Maart 1949 een congres, gewijd aan de problemen van de bevol- k' 'gsvermeerdering. Aan de orde zullen worden gesteld een 4-tal prae-adviezen van de hand van: prof. dr. W. R. Heere en drs. G. H. L. Zeegers („Demografische situatie"), drs. W J. van de Woestijne („Bevolkingsver meerdering en economische knelpun ten"), dr. W. Steigenga („Bevolkingsver meerdering en bevolkingsspreiding"). De chef van de geneeskundige dienst der Kon. marine, de hoofdofficier van gezondheid 1ste klasse P. C. Broekhoff, is met ipgang van 1 Januari j. 1. bevorderd tot schout bij nacht arts. Schout bij nacht Broekhoff is op 17 Mei 1903 te Hoogeveen geboren. Hij werd op 11 December 1927 arts en trad op 16 Januari 1928 in marinedienst als officier van gezondheid 2e klasse. Toen de oorlog uitbrak was hij in Indië en bij de capitu latie van Java week hij uit naar Australië. Daarna deed hij dienst bij de marine luchtvaartdienst in de Ver. Staten en van 1944 af bij het hoofdkwartier van de Kon. Marine in Londen. In October 1945 vertrok hij als overste voor de derde maal naar Indië als hoofd van de geneeskundige dienst der zee macht in het Oosten. In 1946 keerde hij weer terug naar Nederland en werd hij hoofd van het marinehospitaal Overveen. In Juli 1947 kwam zijn bevordering tot hoofdofficier van gezondheid 1ste klasse (kolonel) en werd hij belast met de func tie van chef van de geneeskundige dienst der Kon. Marine, zulks als opvolger van de schout bij nacht van gezondheid L. Hendriks. „De toestanden in de Communistische partij van land Z, speciaal van de groep in de scheepsbouw-industrie." Uit deze lawine van materiaal wor den uittreksels gemaakt voor het Krem lin. Daar vergelijkt men de gegevens met die van andere spionnage-diensten, terwijl men uit vele bronnen langzamer- haud een volkomen met de werkelijk heid overeenstemmend beeld krijgt. Speciale opdrachten worden verstrekt aan de I.N.O., de Inostranny Otdel, de afdeling buitenlandse spionnage van de N.K.V.D. en de Razvedupra, de inlich tingendienst van het Rode Leger, om bepaalde gegevens aan te vullen met andere. En met dit apparaat in handen bepaalt of herziet de N.V. Stalin, Mo- lotof en Co., in oud roest en maatschap pijruïnes, haar buitenlandse politiek, ter wijl een nieuwe vloed van richtlijnen, al- dan niet via de Kominform, de partij- bureaux van de buitenlandse Commu nistische partijen overstroomt. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder 4e klasse der militaire Willemsorde de generaal-majoor S. de Waal van het K. N. I. L. Hij verwierf deze hoge onderscheiding door zijn uitstekende daden van moed, beleid en trouw als troepencommandant op het eiland Tarakan. Toen op 11 Januari 1942 de Japanners met overmachtige meerderheid geslaagde landingen uit voerden, had gen. De Waal tijdig de olie terreinen en tanks grondig laten vernielen en dank zij zijn voortreffelijke leiding en zijn voortvarend en moedig voorgaan met veronachtzaming van eigen levensgevaar op verscheidene gedeelten van het front wist hij de troep tot het bieden van de uiterste weerstand te bezielen, ondanks de overtuiging dat de strijd nagenoeg hopeloos was. Toen hij in de loop van de volgende dag de felle weerstand moest staken, was zijn houding tegenover de vijand fier en ongebroken. V' :,S%: vervangen was door u, j door y, tj door ch enz. Men noemde deze spelling de „Malaya-spelling", omdat zij reeds lang op het schiereiland Malakka gangbaar was. Nu heeft de u door het rondschrijven van Hoesein Djajadiningrat officiële er kenning gevonden. Hierdoor is de lange strijd tussen de, eerst door de Republiek opgeëiste maar langzaam aan ook in de verschillende deelstaten gebruikelijker geworden, u tegen de oe van Ophuyzen geëindigd. Men zou verkeerd doen als men de betekenis van het rondschrijven van Hoesein zou onderschatten in het Indo nesië van vandaag, waar prestige-kwesties van deze schijnbaar onbenullige aard een belangrijke rol spelen. (Van onze Indon. correspondent). De staatssecretaris van opvoeding, kun sten en wetenschappen, prof. Hoesein Dja jadiningrat heeft in een rondschrijven verzocht, het letterteken „u" te gebruiken als spelling voor de „oe"-klank- Ogen schijnlijk is dat bar onbelangrijk nieuws, in feite echter heeft hij met dit rondschrij ven talloze Indonesische nationalisten 'n groot plezier gedaan en een einde ge maakt aan de spellingspanning, die ken nelijk ook een politieke achtergrond had gekregen. De bestaande schoolboekjes zullen nu geleidelijk worden vervangen door boek jes in „u"-speiRing en alleen dit jaar nog zullen bij het afleggen van examens de candidaten de „oe" kunnen bezigen, mits zij zulks op hun werk vermelden. Dit zijn overtuigende bewijzen voor de overwin ning van de leter „u". Voor een goed begrip van de betekenis van deze spellingshervorming, dient cr vooreerst op gewezen te worden, dat de oe-klank in de Indonesische taal het veel- vuldigst voorkomt, ook in plaats- en per soonsnamen en voorts, dat na de procla matie van de Republiek de „u" door het republikeins ministerie van onderWijs officieel werd ingevoerd voor het gehele taalverkeer. Hierdoor kreeg langzaamaan de spelling van de eigen naam in vele gevallen het karakter van een demonstra tie van een politieke overtuiging. De man dia in Batavia als Soeparso te boek stond, heette in Djo-kja Superso. Re publikeinse kranten noemden hun presi de n Sukarno, zij spraken van Rum in- -plaats van Roem, als leider van de repu blikeinse delegatie, hun geldeenheld was de rupiaih en niet de roepiah, in Djaur Timur (Oost Java) lag Surabaja en het republikeinse dagblad „Sumber" (Bron* te Batavia had veel corresponden-en in de Republiek en niet een in de Repoeblik Inussen waren ook op federaal gebied het eerst in Oost-Indonesië verschil lende kranten successievelijk tot het ge bruik van de „u" overgegaan. Want deze mogen wij zeggen nationalistische spelling was geenszins een vondst van de Republiek al had deze door het officieel invoeren ervan een vooruitstrevende daad gesteld. De „oe"' dateerde van 'een kwarteeuw terug, toen de toenmalige directeur van onderwijs en eredienst de spellingsregels vaststelde. De spelling van de Indonesi sche taal, welke taal oorspronkelijk werd geschreven in Arabische karakters, werd, toen Latijnse ietterstekens werden inge- vcerd, vrijwel overeenkomstig aan de klankweergave in het Nederlands. De Ja panners voerden de „li" in, aangezien de „oe" als letterteken niet voorkomt in de Japanse taal. En zo werden in de Jappentijd de officiële instanties verplicht tot het ge bruik van de u, doch de particuliere- en handelscorrespondentie bleef in die tijd in oe-spelling. Deze Japanse nieuwigheid is zeker met de enige aanleiding voor de invoering van de u. Er bestonden reeds lang sterke stromingen, welke, naar beweerd wordt, haar oorsprong vonden in het ontwaken van het nationale bewustzijn, die erop aandrongen de Indonesische spelling in Latijnse lettertekens in overeenstemming te brengen met de in de moderne inter nationale samenleving meest-gebruikte taal, nl. de Engelse, om zodoende de Indonesische taal in het buitenland te populariseren. Hiertoe gaf men zelfs, zij het op geringe schaal, leerboeken voor de Indonesische taal uit, waarin de oe Een vliegtuig van de „British South American Airways" is met 9 passagiers en een bemanning van 6 koppen bij de Braziliaanse kust brandend in zee gestort. Drie passagiers zouden hierbij om het leven zijn gekomen. Naar verluidt, is in de heuvels, aan de voet van de Sierra Nevada, 16 km ten Zuid-Oosten van Colfax in Californië. een vliegtuig neergestort, waarbij 7 personen om het leven zijn gekomen. Dinsdag is onder grote belangstelling in het museum van de stad New York de tentoonstelling geopend van de vier oudste documenten, die betrekking heb ben op de geschiedenis van Nieuw- Amsterdam. De Nederlandse consul-generaal, de heer Cnoop Koopmans, wees in zijn openingsrede op de 300 jaar oude vriend schap, tussen Nederland en Amerika, die is gebaseerd op dezelfde idealen van vrij heid en democratie en die Amerika de houding van Nederland zal doen begrij pen in deze tijd, waarin zoveel critiek op Nederland wordt geleverd. In dezelfde geest sprak de president van de Stichting NederlandAmerika, de heer Peter Grimm, die o.m. zei, dat Ame rika wellicht niet alle feiten kende, die achter de politieke actie in Indonesië la gen. De documenten, die tentoongesteld zijn, bestaan uit een tweetal kaarten, de eer ste uit het jaar 1614, de tweede uit het jaar 1616, verder uit een aquarel der ne derzetting uit 1650, vermoedelijk van de hand van Vinckeboons en uit een docu ment, vermeldende de aankoop van het eiland Manhattan ^an de Indianen voor 24 dollar. Dit laatste document is een brief van Peter Schaghen, gedeputeerde van Holland en Westfriesland uit Am sterdam aan de Staten-Generaal in de zitting van 5 November 1626. het slachtoffer van agressie worden. Of deze hulp militair of enkel materieel zal zjjn, is niet bekend. 2. Herbewapening van West-Europa door middel van een militaire „lend- lease", welke voorrang heeft op het Europese herstelplan. 3. Franco-Spanje mag niet deelnemen aan het plan. Italië zal herbewapend, doch nog niet in het bondgenootschap opgenomen worden. 4. Coördinatie van de anti-communis tische compagnes, zowel in vredes- als oorlogstijd. Amerikaans-Canadees verdedigingsplan Canada en de Ver. Staten hebben een plan opgesteld voor de gemeenschappe lijke verdediging van het Noordameri- kaanse continent, maar beide landen overwegen in geval van een nieuwe oorlog in de eerste plaats over te gaan tot acties in overzeese gebieden. In het plan worden de verantwoorde lijkheden van elk land omschreven en wordt bepaald, dat Amerikanen het Ca nadese grondgebied zullen verdedigen als ware het hun eigen. De vijf ministers van defensie van de landen der West-Europese Unie zullen op 14 Januari in Brussel bijeenkomen ter bespreking van gemeenschappelijke vraagstukken. Dit zal de derde zitting zijn. De agenda wordt geheim gehouden, doch politieke waarnemers te Londen ge- loven, dat als belangrijkste punten gel den: 1. Beschouwing van de bestaande West-Europese verdedigingsplannen in het licht van het voorgestelde Noord- atlantische pact. 2. Levering van Britse straalvliegtui gen aan andere landen van de Unie dan, zoals tot nu toe, enkel aan Frankrijk. 3. Verdere standaardisatie van wapens en uitrusting in verband met de moge lijkheid van grotere leveranties uit de V. S. Naar U.P. uit Brussel meldt, is aldaar een ontwerp van het Noordatlantische verdedigingspact ontvangen, hetwelk thans door premier Spaak bestudeerd wordt. Volgens betrouwbare inlichtingen zou het ontwerp o.a. de volgende bepa lingen bevatten: 1. Automatische bijstand van de V. S. in geval de Europese ondertekenaars De hoogste chef van de Marine Lucht vaartdienst (M. L. D.), de kolonel H. Schaper is met ingang van 1 Januari j.l. bevorderd tot schout bij nacht-vlieger. Met deze bevordering heeft de eerste vlagofficier zijn intrede gedaan In het korps officieren-vlieger van de Konink lijke Marine. De 22-jarige C. Stemphens te Kessei is bekneld geraakt tussen een vrachtauto en de boerenkar, die hij begeleidde, doordat op de gladde weg de auto slipte. In het ziekenhuis, waarheen hij met ernstige kwetsuren was overgebracht, is hij aan de gevolgen overleden. BERLIJN GAAT STEENKOOL DELVEN Ontgint are lagen in Franse sector De burgemeester van Berlijn, Ferdi nand Friedensburg, heeft bekend ge maakt, dat hij de volgende week naar het Ruhrgebied zal gaan om aan de mijn- autoriteiten voor te stellen de belang rijke steenkoollagen te ontginnen, die zich In de bodem van de Franse sector van Berlijn bevinden. De eerste peilingen zullen binnen veer tien dagen beginnen en men hoopt op een diepte van minder dan tien meter ont- ginbare lagen aan te treffen. De mijnautoriteiten van het Ruhrge bied zouden dan de benodigde outillage moeten leveren, die per luchtbrug zou moeten worden aangevoerd. Van gemeentewege wordt verklaard, dat het mogelijk zal zijn in het najaar in West Berlijn 3000 ton steenkool per dag te delven, aldus meldt A. P. De Haagse ballonclub gaat in Breda oefenen. Deze plaats is hiervoor uitne mend geschikt, omdat het Limburgse gas, dat in Breda wordt aangevoerd, zeer ge schikt is voor ballonvulling. Door de vul ling met dit gas worden de kosten van het ballonvaren sterk gereduceerd, om dat het kostbare waterstofgas dan niet meer nodig is. Men stelt zich voor in Breda naast op leidingsvaarten ook te trainen voor bij zondere sportprestaties, waaraan de Haag se Ballonclub zal deelnemen. Zo zal b.v. op 11 September 1949 te Brussel de wed strijd worden gehouden om de Gordon- Bennett-beker. Deze lange-afstand-wed- strijd vereist zeer veel oefening. Het is vroeger wel voorgekomen, dat deelnemers aan dergelijke sportprestaties In Rusland en in de Balkan terecht kwamen. Dit ri sico willen de heer en mevrouw Boesman, die in ieder geval aan deze Gordon-wed- Strijden deelnemen, liever niet lopen. De laatste dag van de derde testwed strijd te Kaapstad is er een geweest van saai, slow cricket, waarbij de belang stelling al spoedig verloren ging- Het wicket was uiterst langzaam in alle opzichten. Levenloos voor de fast-bowlers die de bal niet in de hoogte konden brengen, langzaam en dood voor de spinners, die geen effect konden te voor schijn toveren en tenslotte langzaam voor de batsmen, voor wie timen te veel tijd vorderde om vlot te scoren. Zo moest een draw het resultaat worden. Engeland voerde de score op tot 276 voor 3, waarbij de laatste innings, die van Witkins 64 n.o., tevens de beste was. Zuid-Afrika had 2 uur beschikbaar om te trachten 229 runs bij elkaar te krijgen. Het probeerde de pace te forceren, ver loor daardoor wat al te vlot de kop wickets, ging daarna tot de verdediging over en eindigde op 142 voor 4. Jenkins nam alle wickets 4-—48. Totalen Engeland 308 en 2763; Zuid- Afrika 356 en 1424. De door de Niwln naar Indonesië uit gezonden artisten hebben in de afgelopen- weken een zeer grote activiteit aan de dag gelegd- Enkele dagen na de bezetting van Djokja waren hel de zingende zusjes uit Venlo met de accordeonist R'Chard Schweitzer en de kleinkunstenaars ct.a Schmitz en Han Verne, die daar voor de troepen optraden. In Bantam treedt nu op het ensemble „de kleine operette", on der leiding van Pim de la Fuente. Het Miller sextet maakt een tournee dbor West..Java en zal over enige tijd naar Oos1- Java vertrekken Op Zuid Sumatra tr«edt het ensemble Octave van Aerschot voor de troepen op. De uitslagen van de zesde ronde zijn: MühringWade 10, KonigSir George Thomas 10, RossolimoTylor 10, WoodFail-hurst afgebroken. De stand luidt na de zesde ronde: 1- Rossolimo 5 pnt.; 2. Konig 4 pnt.; 3. Schmidt 3M pnt.; 4. Wood 3 pnt. en 1 afg. partij; 5 Mühring 3 pnt.; 6. en 7. Winser en Sir George Thomas VA pnt.; 8. Fairhurst 2 pnt. en 1 afg. partij; 9- Wade 2 pnt.; 10. Tylor Ibi pnt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2