Nieuws uit STAD en OMTREK Het MONOGAME HUWELIJK LAATSTE BERICHTEN Republikeinen willen praten BIM Om v een kind) Autodistributie opgeheven, dus Looncorrecties in het Bouwbedrijf Arbeidsbureau Schiedam Wat is dat voor thee? afscheid kap. franse Mobiel militaire tehuizen Twee doden bij eenden- jacht Vrijdag of Maandag Veiligheidsraad? gladheid Maar op onaanvaardbare voorwaarden Ook Israël bereid vuren te staken College van Beraad voor KVP De loerende dood geen ivagen te koop Stap in de goede richting en de ontvoering van Sinterklaas DONDERDAG 6 JANUARI 1949 PAGINA 3 GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN In navolging van de Katholieke To neelkring heeft nu ook de Schiedamse Kunstkring Joop Walvis geëngageerd om een half uur voor de aanvang van de voorstelling op het bioscoop-orgel te spelen. Men hoopt zo de tijd, die nodig is voor de garderobe, te spreiden, zodat op tijd dit is om 8 uur begonnen kan worden. ANDERE STAND VOOR FILMKRANT R.E.T.-RÜS RAMT LUXE-AUTO burgerlijke stand ONDERSCHEIDING Naar onze aalmoezeniers in Indonesië Boot van jagers sloeg om ERNSTIGE AANRIJDING GENOOTSCHAP NEDERLAND— ENGELAND ST. VOLHARDEN—UR SUS EEN LEERZAME BESCHOUWING OVER EEN ERNSTIG ONDERWERP NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING „TOPPUNT VAN DIPLO MATIEKE WAANZIN" DE „QUEEN MARY" VERTROKKEN Dit jaar vrede in Palestina volgens Trygve Lie Voorstel voor de a.s, Partijraads vergadering GESTRANDE NIWIN-K.L.M PAKKETTEN door NORBERT GARA1 NED. VRACHTENMARKT Aangeboden arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Schilders. Afd. Metaalbedrijven: Montagewer kers, land—machinisten (gelipl chauf feurs, werkt. bouw. (M-l.iS- Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, in<Jas^e05j^' e^P®dltle- knechts, magazijnbedienden, kellners, leerling kok, musici, portiers, schoen maker, vertegenwoordiger, ongeschoolde arbeiders, Film-operateur, glasslijper, chem. wasser. Afd. Jeugd: Leerling bloemist en win kelbediende. Afd. Vrouwen: Leerling naaister, leer ling verkoopster, huishoudster. Qe vraagde arbeidskrachten Afd. Bouwbedrijven: Metselaars, beton- timmerlieden, halfwas schilder. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, buitenbankwerkers, electr. lassers (N.V.L.), gereedschapmakers, gereed schapslijpers, constr. monteurs, koper slagers, vormers, loodgieters, metaal draaiers, (geschoold en revolver), me- taalfraisers, metaalschavers, metaalslij- ners, plaatwerkers, scheepsbikkers, pre- cisie-bankwerkers, pijpenmonteurs, scheepsijzerwerkers, smeden (grol en kachel), sollicitanten voor omscholing, voorslaanders, gieterij-sjouwers, bikkers, fabrieksarbeiders voor metaalindustrie. Afd. Alg. Bedrijven: Letterzetters, boekdrukkers, cartonnagewerkers, pa piersnijders, drukkerijbinders fabrieks arbeiders, aank. glas in loodzetter, pinda brander, chocolatier, ervaren broodbak- ker en ervaren melkknecht. Tn de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 1830 jaar. Afd Jeugd: Bakker-bezorgers, borstel- ■makers oartanmigewerkeïs, drukkers, forceui-' glas in loodzetter, glassnijders, graniet-werkers (kunststeen), kurkensnij ders koperslagers, kopergieters mach. houtbewerkers, metealdraaiers, tens, loodgieters, fitters, mach tankwe kers, slagersjongen, timmerlieden, vormers Imlfwas»^^. zeilmakers, cantine hulpen, 1 -jongste makers, leerling meubel^ker, J bedienden, leerling leerling opticien, magazijn- labrieks. geSiterWflinke werkster voor kantoor, werkmeisje voor koffiekamer jongste bedienden, steno-typiste Ned., bekwame verkoopster voor confectiebedrijf. Er hing een dreiging in huis. Wat was er nu voor thee gekocht? Een smaak als van water met formaline of superoL Afschuwelijk voor een e"ste koM<e P de nuchtere maag en allerminst eer kwikking m de mldrde^ctabel merk, mfsschfen wTs er over een partijtje met carbol gemorst bleek zij er Toen de kofne k Het begon lrnigzamerhand duidelijk te worden, dat "ie^ bijzonders li dat niet, want vreem delingen, die uit duin-watergebieden ko men, hebben altijd iets op ons water aan te merken. Maar het was erger dan dat vleugje ziltigheid, waardoor je nooit goede thee krijgt. Nu is de zondebok gevonden. Nota Bene West-Duitsland. De chemische fa brieken lozen daar hun afvalstoffen via Hakken en kanalen in de Rijn. 's Zo- mers zorgen de zon en de warmte voor de smaak van thee en b Schadelijk voor de niet. (Dat moest er nog bij ZQ Brengen ze een fatsoenby. niet aan het klare water zonder bij^ smaak, waarvan we hier m Schie wel een water-toren vol hebben Op Donderdag 20 Januari brengt de Kunstkring een voorstelling van „De zwarte ridder van Rhynlandt" (Vrouwen schaeck) door het Zuid Nederlands To neel, waarvan Pierre Balledux de artis tieke leider is. Het stuk speelt in de tweede helft van de 15e eeuw. Het is een zeer romantisch spel van eenvoudige opzet pp een be kend stramien. De schrijver is Jan Meyendel. Het vorige jaar is dit stuk enkele malen opgevoerd op het Binnen hof in Den Haag. De zaal onder de H. Hart-kerk was gisterenavond vol, toen kapelaan Franse er voor het laatst als Gorzen-kapelaan verscheen. Pastoor Raaffels opende de rij van sprekers en gewaagde van de goede on derlinge verstandhouding en het vele idealistische werk, dat door de scheiden- tie van de H. Hart-parochie dankte voor- zitter. de heer Bcrtels, kape aan Franse voor zijn medeleven met het werk. Hij overhandigde hem een breekbaar denken in de vorm van glaswerk De heer L v. d. Toorn was de tolk voor de R. K Gymnastiekvereniging wcelsior", met welke vereniging de kapelaan kritieke tijden heeft doorge maakt, welke nu weer hebben plaats ge maakt voor een gezond clublevem medo dank zij de arbeid en het medeleven van hem, die heengaat. Mevr. Willems sprak namens de Kath. Vrouwen Beweging het afscheldswcmrd; Guido Thijsse voerde het woord na mens de gidsen om de aalmoezenie met een dankbaar hart uit te luiden. Daarna volgde nog een lange rij van sprekers, zodat eerst na anderhalf uur een eind gekomen was aan de rij pa rochianen ,die persoonlijk van Kap. Franse afscheid wilden nemen. De Cineac op wielen, die als Filmkrant Nederland enkele weken Schiedam be zoekt gaat verhuizen van de Tuinlaan naar het Koemarkt-parkeerplein. Bo vendien worden de voorstellingen ver schoven van Woensdag naar Zaterdag en Maandag van 14.30 tot 23 uur. Iedere week is er een nieuw programma, dat voor alle leeftijden toegankelijk is. Gistermorgen ongeveer half elf botste een R.E.T.-bus komende van de remise en gaande naar het station in Schiedam op het Lorentzplein in volle vaart tegen een 4-persoons Renault. Zonder signaal te geven stak deze luxe-wagen over de volle breedte van de weg over. De bus bleef vrijwel onbeschadigd. De luxe auto werd aan de linkerzijde volkomen ingedrukt. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. De politie was enkele minuten na het ongeval ter plaatse. GEBOREN: Johannes z. v. A. v. d. Heuvel en T. Groenewegen, Arnout z. v. A. J. C. v. Spaandonck en A. v. d. Heij den, Michaella M. C. d. van J. Th. C. M. Engering en Th. J. M. Oosterhof, Gijs- bertha J. A. M. d. van A. Th. A. van Mil en M. J. van Beurden, levenl. kind van A. M. Hermans en H. C. E. Hers- bach. OVERLEDEN: M. D. J. Baljé, 82 j. weduwe van W. J. Koster, J. Thier- mann 29 jaar. Bij Kon. besluit is de heer G. W. van Bergen Walraven, alhier bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het s.s. „Zuiderkruis" neemt als eerste van een grote serie een viertal mobiele militaire tehuizen mee naar Indonesië. Verpakt in twee stalen koffers, bevindt zich daarin alles wat een hutje of klein gebouwtje kan omtoveren in een gezel lig home. Hiermede wordt in een grote nood voorzien en tevens aan het dringend verzoek van de aalmoezeniers zelf vpl- daan. Op deze wijze wordt het contact met de soldaten, naar zij hopen, gemak kelijker en gezelliger. Ieder mobiel militair tehuis bevat: wandplaten; een wandkruis, lampjes en leeslampjes, gra- mofoon met platen, glazen, gezelschaps spelen en boeken. Aan het Katholiek Thuisfront is de eer van deze eerste zending ,die spoedig door nieuwe zal worden gevolgd. (Van onze correspondent). Dinsdag zijn op de Kortenhoefseplas ,.De Wije Bliek" tijdens de eenden- jacht twee jagers omgekomen, nl. de jachtopziener J. B. uit Kortenhoef en de heer O. v. D. uit Den Haag. Vermoede lijk is hun boot tijdens een hagelbui, welke zich omstreeks half zeven over Kortenhoef ontlastte, omgeslagen. Toen de jagers om tien uur nog niet thuis wa ren hebben inwoners van Kortenhoef een onderzoek ingesteld, waarbij de boot in omgeslagen toestand, drijvende werd gevonden, terwijl ook enkele uitrustings stukken in het water werden aangetrof fen. Woensdagmorgen werd 't onderzoek voortgezet en o.a. de hond van een der jagers op een eilandje gevonden, dat het dier zwemmend had weten te bereiken. De lichamen van de verdronkenen zijn echter tot dusver nog niet ontdekt. Men meldt ons uit Delft: Gisteravond te ongeveer 7 uur had op de Nieuwe Rijksweg tussen het gebouw van de fa. J. de Graaf en de Zwethbrug een zeer ernstige aanrijding tussen twee personenauto's plaats. De bestuurder van de ene auto een Standard die uit de richting Den Haag kwam. waarin nog vier andere personen zaten, bleek na het inhalen van een auto enigszins op het linker weggedeelte te rijden. Tengevolge van het slechte zicht door de mist. be merkte de bestuurder van een personen auto, een Chevrolet, uit de richting Rot terdam komend, zijn tegenligger niet op, welke op zijn rijbaan reed. Daardoor was een aanrijding onvermijdelijk. De gevolgen waren vrij ernstig. De bestuurder van de Standard, de heer J. K. D. uit Den Haag, bekwam een ner- senschudding, een kaakfractuur en een grote beenwond. De bestuurder van de Chevrolet, een aannemer uit Papen- drecht, de 37-jarige G. D. kreeg een beenkneuzing en kon later op eigen ge legenheid met zijn passagier P., die met de schrik vrijkwam, naar huis terug keren. De andere passagiers van de Standard werden allen min of meer ernstig gewond. De 21-jarige Belg, de accordeonist J. v. d. H., tijdelijk woonachtig in Rotterdam werd door de schok uit de wagen ge slingerd. Per passerende ziekenauto uit Rotterdam werd hij naar het ziekenhuis aan de Bergweg vervoerd. Daar bleek dat hij een hersenschudding had bekomen en enkele ernstige hoofdwonden. In de loop van de avond moest nog bloedtrans fusie worden toegepast. Van de andere inzittenden kreeg de 29-jarige Hagenaar Ph. v. d. B. een lichte hersensschuddiing, hij kon naar huis wor den vervoerd. Mej. M.J.H. kreeg een her senschudding en een verwonding aan een der oren. Zij werd, evenals de bestuurder, in het gasthuis te Delft opgenomen. J.K. kwam er met een lichte verwonding af. De beide auto's werden aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt en door de fa. de Graaf naar het politiebureau te Delft gesleept. Het is mogelijk, dat de Veiligheids raad morgen (Vrijdag) bijeenkomt om de Indonesische kwestie opnieuw te be spreken. Trygve Lie, de secretaris-gene raal, deelde n.l, mee, dat de Veiligheids raad Vrijdag zou bijeenkomen, mits alle leden aanwezig zouten kunnen zijn. In dien dit niet mogelijk is, wordt de ver gadering a.s. Maandag gehouden. Inmiddels komt uit Parijs het bericht, dat Malik, de Russische vertegenwoor diger bij de Veiligheidsraad, gisteren avond per vliegtuig van Londen naar New-York is vertrokken. Op Woensdag 12 Januari a.s. houdt de heer Jan FlemingWilliams in de Rot terdamse Kunstkring, W. de Withstraat 35, aldaar, een voordracht met lichtbeel den over het werk van de bekende En gelse schilder Gainsborough. Aanvang 20.00 uur. Zondag staat TJrsus een zware uit wedstrijd te wachten. De Schiedamse club brengt een bezoek aan St. Volhar den in Rotterdam Ursus kan er van overtuigd zijn, dat een warme ontvangst bereid wordt, doch Ursus zal ook alles in het werk stellen om beide punten mee naar Schiedam te nemen, te meer mee naai karnpioenskansen heeft, nu zij goede Kamp dakip vni gaaanflafdientnUrsus zich geducht re kenschap van te geven. (Ingezonden) Wanneer men leest, dat een man zijn been gebroken heeft tengevolge van ae gladheid van de weg, dan vraagt men zich af, of ieder bij gevaarlijk winter weer zijn verantwoordelijkheid wel voelt. De plicht om as of zand te strooien opdat de mensen, die veel langs de weg zijn, geen gevaar lopen ernstig in moei lijkheden te komen, zowel wat hun ge zondheid als wat hun financiële positie betreft, wordt niet door ieder vervtild. Bij sneeuwval of ijzel zorge ieder, dat het straatdeel voor zijn woning begaan baar is. Het kost'geen £eId en kan veel narigheld voorkomen. JAN TIPPELMANS. Voor een matig bezet Parochiehuis te Gorinchem sprak Dinsdagavond dr. W. B. Huddleston Slater uit Rotterdam over het onderwerp .,Het monogame huwe lijk". Spreker begon zijn interessante en leerzame beschouwing met de opmer king, dat hij kwam spreken over iets wat allen goed kennen doch waarvan de wereld blijk geeft weinig te begrij pen. Daarom was het van zeer groot be lang hierover te spreken, immers men dient het wezen en de aard van het hu welijk goed te kennen om de drogrede nen van de huwelijkshervormers tg on derkennen. Een goed huwelijk is een heil voor een volk en het is daarom een ken merkend verschijnsel, dat indien men de goede zeden van een volk wil aanranden men dit allereerst doet door het huwe lijk aan te randen. Stijging en inzinking van "et morele peil van een volk zijn afhankelijk van de wijze van huwelijks beleving en men heeft niet alleen voor zichzelf, maar bovenal voor de maat schappij in het algemeen de dure plicht de huwelijksbeleving goed te doen zijn. Het huwelijk is een door God gescha pen natuurlijke instelling, welke later door Christus in het bovennatuurlijke is gesteld, en waarbij het hoofddoel is de instandhouding van het individu. Voor de met verstand begaafde mens is dit ech ter niet zo eenvoudig op te vatten, want de voortplanting sluit in zich de opvoe ding van het kind, welke het gehele le ven voortduurt. Deze opvoeding eindigt niet bij het volwassen zijn of het veria- ton van het gezin, doch eerst bij de dood er ouders Vader en moeder zijn en het middelpunt van de familie en,> ooit op oudere leeftijd, nog ran rJh i°td.op het teven der kinde- Schcmwimf elke godsdienstige be- nshmriiii?' enkel op grond van de moeten man'«%wv»n heth *8W?U|k leven bij elkaar blijven. DiUs het begrip van het monogame huwelijk ♦Na het stellen van de vraag hoe het mogelijk is, dat twee wildvreemde men sen, welke man en vrouw in feite elkaar zijn, een geheel leven bij elkaar kunnen blijven, zijnde dit immers in strijd met de egoïstische instelling van d.e menselijke natuur, concludeerde spre ker dat dit alleen mogelijk was door de liefde. Met het begrip liefde wordt enorm veel gesold en liefde is zeker niet dat gene wat men in film en roman daar voor stelt. Liefde is een dusdanig welge vallen aan een persoon van het andere geslacht, dat de mens geheel aan zijn eigen egoïsme ontstijgt. Het °*teri "et ware kenmerk van de liefde, vindt men zelden bij de film- en romanliefde Al leen met altruïsme, het „alles" voor de andere partij over hebben, kan een hu welijk bestaan. Liefde is te verdelen in erotische en geestelijke liefde, welke bei de gelijkwaardig zijn, doch in feite bei de onmisbaar. De secundaire geslachts kenmerken zijn betrekkelijk spoedig voorbij en het lot van het huwelijk is dan gauw te bepalen indien dit alleen op de eros is gebouwd. De hogere, de gees telijke liefde is dan onmisbaar. Man en vrouw dienen echter te allen tijde door drongen te zijn van de wetenschap, dat men niet alleen streeft naar eigen, maar vooral naar elkanders geluk. Ook reeds in de jeugd der liefde dient offerbereid heid aan beide zijden een belangrijke rol te spelen. Het is niet zo, dat de Ka tholieke Kerk stuwt tot opvoering van het kindertal en zich op het standpunt stelt, dat het kindertal niet beperkt mag worden. De Kerk stelt zich op 't stand punt. dat beperking in bepaalde geval len geoorloofd is, mits dit geschiedt met geoorloofde middelen. Tegennatuurlijke middelen zijn echter altijd ongeoorloofd. Het toepassen van periodieke onthouding wordt ook al zou deze geoorloofd worden geacht door spreker niet per se veroordeeld, maar toch minder mooi ge acht. Men dient dit dan ook niet op eigen houtje te doen, doch zich laten leiden door een gewetensvol arts en gees telijk raadsman Spreker wil niet ontken nen dat er een sexueel vraagstuk be staat. De oplossing kan echter niet wor den gezocht in een zich op alle mogelijke manieren uitleven. De enige oplossing is beheersing. Spreker verheugde zich hier 'te kunnen aanhalen een oordeel van pnof. Langeveld in „De Waarheid", welke zegt: „Kuddedieren zijn die men sen, die als slaven achter hun driften aanlopen'' en tenslotte ook „beheersing" als de enige oplossing aanwezig acht. Als arts kon spreker uit de practijk zeg gen, dat de beheersing niet schadelijk is voor de gezondheid, doch juist de tegen natuurlijke praktijken nadelig op de ge zondheid werkten. Uit enkele praktijken noemde spreker een percentage van 75 tot 90 procent, waar de behandelde ge vallen voortkwamen uit de tegennatuur lijke beleving van het huwelijk. De ba lans slaat belangrijk naar de zijde der beheersing door, al was spreker ook overtuigd, dat het zeer- moeilijk was. Het. loont eqhter de moeite het egoïsme in zich te smoren en door het brengen van een offer het huwelijk op een hoger plan te stellen. De trouw is ook een van de belang rijkste componenten van het huwelijk Nog nimmer tevoren is er een tijdperk geweest, waarbij de trouw in het huwe lijk zozeer in het gedrang kwam als te genwoordig, Zeer zeker hebben de oor logen zeer schadelijk gewerkt. De dege lijke huwelijksopvattingen zijn danig in het gedrang gekomen en zelfs tot de volksvertegenwoordiging dringt de af braak van het huwelijk door. Met het vergemakkelijken van echt.*:heiding zinkt het huwelijk steeds dieper weg en spre ker zou integendeel echtscheiding als onbestaanbaar willen stellen. Vele hu welijken worden lichtvaardig gesloten, omdat men weer gemakkelijk van elkaar kan. Indien men echter wist, dat men nimmer meer kon scheiden, dan zou dit zeker verdwijnen en de soliditeit van het huwelijksleven in ons land belangrijk verbeteren. De rede van spreker mocht een warm applaus ontvangen. De wnd. voorzitter van de Kath. Middenstandsvereniging, de heer Verheyen welke ook het ope ningswoord sprak, dankte spreker. De republikeinse „noodregering" onder leiding van dr. Prawiranegara, de minis ter voor economische zaken in de rege ring Hatta, heeft „ergens op Sumatra" 'n verklaring uitgevaardigd, waarin wordt aangeboden het vuren te staken en de onderhandelingen met de Nederlanders voort te zetten. In deze verklaring, welke in Canberra door de vertegenwoordiger van de repu blikeinse regering dr. R. Oesman werd bekend gemaakt, werd gezegd: De regering van de republiek Indonesia is bereid op geheel Java en Sumatra be vel te geven het vuren te staken en de onderhandelingen met de Nederlandse re gering onder toezicht van de Commissie voor Goede Diensten te hervatten, doch slechts op de volgende voorwaarden: 1. De onmiddellijke vrijlating van leden van de republikeinse regering, welke op het ogenblik door de Nederlanders wor den vastgehouden; 2. Terugtrekking van de Nederlandse troepen naar de demarcatielijn van 18 Dec. 1948; S. Erkenning de facto en de jure van de republikeinse souvereiniteit over Java, Sumatra en Madoera, 4. De vorming, langs democratische weg door een volksstemming zonder Ne derlandse inmenging, van een zuiver In donesische regering, welke onafhankelijk en souverein moet zijn. 5. Terugtrekking van het gehele Ne derlandse leger uit Indonesië zo spoedig mogelijk nadat een zuiver Indonesische regering gevormd is. De Nederlandse economische belangen zullen op gepaste wijze worden behartigd. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H10 en L 10 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H10 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L10 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen Hll en H12 en Lil en L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t.m. 9 en LI t.m, 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. In een commentaar op het Australische besluit heeft de waarnemende leider van de oppositie, de heer E. J. Harrisoon, ge zegd, dat deze daad van Australië het top punt van diplomatieke waanzin is, en bo vendien gevaarlijk. Hij achtte het de eer ste stap tot het neerhalen van het Euro pese bolwerk, dat nu nog bestaat tussen Australië en de gekleurde communisten. De „Melbourne Herald" bericht, dat de Britse regering sterk van mening is, dat het voor Australië niet verstandig zou zijn een delegatie te zenden. Ook de V.S. en de andere Westerse mogendheden be treuren een dergelijk besluit ten zeerste. De „Queen Mary" is, na gedurende vier dagen, ajs gevolg van de schade, welke het schip bij vertrek uit Cherbourg op liep, te zijn opgehouden gistermiddag uit Southampton naar New-York vertrokken. Na een uiteindelijke inspectie van de aangebrachte tijdelijke reparaties, is door „Lloyds" een certificaat van zeewaardig heid aan de „Queen Mary" verleend. Reuter seint uit Tel Aviv, dat het Israëlisch kabinet gisterenavond in principe het bevel van de veiligheids raad tot staken van het vuren heeft aanvaard. In welingelichte kringen te Tel Aviv wordt verklaard, dat het antwoord van Israël onvoorwaardelijk zal zijn en dat de regering de wens zou uitspreken, spoedig wapenstilstandsbesprekingen te beginnen. In het antwoord zal de verzer kering worden gegeven, dat het vuren zal worden gestaakt 24 uur nadat het antwoord aan de veiligheidsraad is over handigd. Israël heeft gisteren officieel toege geven, dat zijn troepen de Egyptische grens hadden overschreden. Er werd bij vermeld, dat een strijdmacht zich heeft teruggetrokken, maar niet, of alle te raëlische troepen nu Egypte hebben verlaten. Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., heeft gisteren voorspeld, dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deelde verlaggevers mee, dat een oplossing thans meer nabij is dan ooit tevoren, ondanks de jongste gebeurtenissen. Op de partijraadsvergadering van de KVP. die 25 en p6 Februari a.s. te Utrecht zal worden gehouden, komt o.a. ook een voorstel aan de orde, dat de instelling beoogt van het z.g. College van Beraad, waarover bij vorige gelegenheden reeds uitvoerig is gediscussieerd. Als doel en taak van dit college wordt vermeld, dat vraagstukken welke voor de partij of voor het practisch politiek beleid van "grote betekenis zijn. aan be raad in dit college kunnen worden onder worpen terwijl verder ook vraagstukken aan de orde kunsen worden gesteld, waar over in de partij of in het kiezerscorps een belangrijk meningsverschil tot uiting komt. Het college zal samengesteld zijn uit het dagelijks bestuur van de partij, de voor zitters en secretarissen van de Eerste en Tweede Kamer-fracties dder KVP, drie leden van het Centrum voor Staatskun dige Hervorming, terwijl ook nog een aantal andere personen kan uitgenodigd worden zitting te nemen, die dan meer bepaalde groepen zullen vertegenwoor digen Het dagelijks bestuur der partij kan het college bijeenroepen wanneer naar zijn oordeel vraagstukken als hierboven bedoeld aan de orde zijn. Ook de fractie besturen der Kamers, het Centrum voor Staatkundige Vorming en kringen of af delingen der partij kunnen een verzoek tot bijeenroeping van het college van beraad doen. Indien vijf kringen geza menlijk een dergelijk verzoek indienen is het dagelijks bestuur der partij ver plicht hieraan gevolg te geven. In verband met het wegvallen der lucht- verbinding tussen Nederland en Indonesië zijn in Batavia ongeveer 1500 Niwin-K L. M. pakketten opgeslagen, die nog niet naar ons land kunnen worden verzonden Zo spoedig mogelijk zullen ze echter naar Nederland worden overgebracht en aan de geadresseerden worden uitgereikt. Zoals bekend, werd onlangs door de polrtie-autoriteiten een hernieuwde op roep geplaatst om z.g. oorlogssouvenirs, als wapenen en munitie, in te leveren. In sommige plaatsen, vooral dorpen, was de buit verrassend. In Delft schijnt niet veel oorlogstuig nog ondergedoken te zijn. De inlevering beperkte zich althans tot o.m. een tiental geweren en enkele stenguns. Verschillen de van deze voorwerpen werden inge leverd door vaders, die deze voorwerpen, ontdekt hadden in de rariteiten-verzame ling van hun zoons. Toen onlangs de auto-distributie werd opgeheven, prijkten op de wachtlijsten van de Rijksverkeersinspectie alleen uit Zuid-Holland de namen van 9000, zegge en schrijve negen duizend „auto-behoef- tigen". En met dat vrij komen van de Fords, de Chevrolets, de Vauxhalls, de Morissen, de Volkswagens en de tientallen andere chroom- en lakrequisieten, die de Neder landse wegen stofferen, begonnen de pop pen pas goed te dansen. Wat met de koek en biscuit gebeurd was, vond ook met de auto's plaats. Toen de wagens eindelijk van de bon gingen, was er niet een wagen te koop. Aan wie moest dit geweten worden? Met een zucht van verlichting hadden de ambtenaren van de Rijksverkeersin spectie afscheid genomen van de distri butie. De oorspronkelijke taak, die zij In 1937 op zich hadden genomen, was weer ontdaan van de zenuwslopende uitwassen van klachten en verdachtmakingen en zonder hartzeer wierp men zich op de regeling van de Wet Auto-Vervoer Per sonen, de Rijtijden-wet, de W. A. G. en alles wat daarmee samenhing. Voorlopig moet de contröle op normale en Zondags-rijvergunningen gehandhaafd Na langdurig overleg o.m. met het col lege van RijKsbemiddelaars heeft de Be- drijfsunie voor het Bouwbedrijf enige correcties in de lonen voor de bouw vakarbeiders weten te bewerkstelligen. In de Staatscourant van 31 December 1948 zijn de volgende besluiten opgeno men, die ingaande Maandag 3 Januari 1949 van kracht zijn geworden. Deze correcties gelden practisch alleen 42. „Waar ging die dwerg heen en waar kwam hij van daan?" vroeg Basli plotseling streng. Hfj begreep, dat hij °P een spoor kwam, „Dat zijn mijn zaken", antwoordde de man nu stug, besloten om niets meer los te laten. „Wees verstandig, vriend en vertel het nou maar", zei Basli terwijl de gevreesde lichtpaarse kleur op zijn wangen verscheen. Ten overvloede greep hij de motorman in zijn boord. „Vlak bij de plaats waar lk op Uw radiator terechtkwam, heeft de dwerg spijkers gestrooid", zei de motorrijder benepen. Basli keerde terug en wist nu wat hij weten wilde. Toen de andere motorrijder met zijn zware last bij een grauw huis in een sombere buurt was aangekomen, liet Bim zijn laatste pepernoten door het gaatje van de zak vallen. „Nu moeten ze me vinden", dacht Bim opgewekt. Inmiddels was Pietermanknecht zo diep in het bos door gedrongen, dat hij het huis van de boze dwergen in de verte zag liggen. „Hier moeten ze wonen", begreep Piet dadelijk. voor de vaklieden (groep 1), die wer ken op objecten, waarin uitsluitend in tijdloon wórdt gewerkt. De lonen van deze arbeiders zijn voor de klassen 1, 2 en 3 verhoogd met 4 cent p.u., voor de klassen 4 en 5 met 5 cent p.u. zodat de uurlonen thans als volgt zijn vastgesteld: klasse 1 94 ent; klasse 2 90 ent; klas se 3 86 ent; klasse 4 83 ent; klasse 5 80 ent. Er is evenwel ook een bepaling opge nomen voor werknemers, die werkzaam zijn op objecten, waar in tarief wordt gewerkt, doch die door omstandigheden werkzaamheden verrichten, welke niet in tarief kunnen worden uitgevoerd. Zij kunnen van hun werkgever een tarief- dervingstoelage ontvangen, variërend van 0 tot 16% van de niet verhoogde tariefionen, met dien verstande, dat in totaal niet meer dan 8% van de ge zamenlijke lonen aan deze werknemers mag worden uitbetaald. Voorts wordt aan timmerlieden voorzover zij van eigen gereedschap ge bruik maken een gereedschapstoeslag verstrekt van 2 ent. p.u., uitgezonderd over de reis- en verleturen. Deze regeling is ook voor het schil dersbedrijf geldig verklaard, daar in dit bedrijf een gelijke klasse-indeling be staat. Voor stucadoors en andere groe pen komt deze zaak thans spoedig aan de orde. De R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph spreekt er evenwel zijn teleur, stelling over uit dat het voorstel om ook de lonen van de geoefenaen en onge schoolden (groep 2 en 3) te verhogen, is afgewezen en zal blijven aandringen op looncorrectie voor deze groepen. Door deze loonwijzigingen zal thans ook de C.A.O. voor het Bouwbedrijf spoedig tot stand komen. 16) Op de rug liggend en zich met krach tig beensiagen door het .water werkend, trekt hij de bewusteloze met zich mee om hem tenslotte aan de oever in veilig heid te brengen. Met een van woede verwrongen gelaat kijkt hij over de rivier. Ellendige schoft!, zegt hij zachtjes: wb krijgen je nog wel! nin rSt thans, nu de ontzettende span- "f" zijn zenuwen langzaam wijkt, water vluchteling de koude van het Door krachtige slagen tracht hij de angJaam7rSt«Vende tedematen lenig te hfósren Water vo'gezogen kle ven han„en als zware gewichten aan zijn lichaam. De man behoort niet meer tot de long sten. Nu bemerkt hij dat eerst recht en hij heeft het gevoel of zijn krach» hem langzamerhand begeeft, zodat hij straks in deze peilloze diepte van koude en wa ter zal verzinken zonder zich daartegen te proestend legt hij meter na meter al, tot eindeiyk uitgeput; de oever bereikt. Zich met beide handen aan het buigen de riet vastklemmend, trekt hij zich op om zich daarna met trage, zware schre den over de drassige grond voort te sle pen. Midden door het riet baant hij zich een weg. De scherpe randen van de bla deren schrammen zijn gelaat en handen. Eindelijk krijgt hij vaste grond onder de voeten, maar voor hij aan land gaat, kijkt hij schuw om zich heen. teneinde zich te overtuigen, dat niemand van zijn achtervolgers hem ontdekt heeft. Hij be vindt zich op een terrein, dat aan drie ziiden door een schutting is omgeven. De bómen zijn hier blijkbaar pas kort gele den geveld. Een in aanbouw zijnd huis van twee verdiepingen, waarvan het dak nog ontbreekt en dat door zijn openingen voor ramen en deuren een verwaarloosde indruk maakt, doet bij de man het ver moeden rijzen, dat hij hier waarschijn lijk een beschut hoekje zal vinden, dat hem als schuilplaats kan dienen. Nauwelijks echter Is hij het huis ge naderd. of een hond op het aangrenzende perceel slaat woedend aan. Andere honden stemmen onmiddellijk met het geblaf in De man geeft er de voorkeur aan haastig te verdwijnen, temeer omdat de kunnen verzetten. koude, die zich in ziin druipnatte kleren Het volgende genbliechter klernl hij j vastzet., hem doet beven als een riet spoedt, wordt hij langzamerhand wat warmer. Hij overlegt, of het niet beter zou zijn ergens een boot los te maken en daar mee over de rivier te roeien. Op die ma nier zou hij spoedig het door hem ge huurde huisje kunnen bereiken. Maar voorlopig durft hij dat toch niet aan. Reeds overdag heeft hij het gevoel ge- bad, dat het huis bewaakt wordt. Bovendien heeft bij zijn pruik en zijn bril bij ziin overhaaste vlucht ingeboet, zodat hem voorlopig de mogelijkheid ontnomen is zich hier, zonder gevaar herkend te worden, op te houden. En danhij is zo moe, zo ontzettend moe! Tot zijn schrik bemerkt hij, dat hij niet meer in staat is helder te denken. Dat doet de kudde, die zijn ledematen verlamt en zijn hart in een dodelijke greep omklemt. De man buigt van de weg af en ver dwijnt in het bos. Hij gaat op een boomstronk zitten, ontdoet zich van zijn jasje en probeert het uit te wringen Doch deze poging geeft hti spoedig op. Zijn hoofd valt naar voren. Zo zit hij daar huiverend in zijn druipnatte kl» ding Ziin bleek, verwrongen gelaat ge bikt een dodenmasker. Twee dagen duurt de Jacht der politie naar de geheimzinnige vluchteling De gehele wijk is gealarmeerd Systematisch wordt het land aan beide oevers van de worden twee kinderen, die op weg zijn naar school, opgeschrikt door een man, die uit het bos op hen toerent en een hunner het boterhammentrommeltje ont rukt. De kinderen zijn stom van angst en staren hulpeloos naar de man, die het trommeltje opent en de zo zorgvuldig door moeder klaar gemaakte boterham men eruit neemt. Doch dan ontwaart de man blijkbaar plotseling de hevig ontstelde kinderge zichten; hij ontwaakt als uit een droom, lacht schor en Iaat het trommeltje met de boterhammen op de grond vallen Het vreemde lachen van de man doet hen een rilling langs de rug lopen. Het klinkt als het krassen van een zaag. Een donker rood kleurt de wangen van de vreemdeling, die beide handen tegen de borst drukt, alsof zijn longen bij de vol gende ademtocht zullen barsten. Dan keert hij zich om en verwijdert zich haastig, nog steeds schuddend van de schorre lach. die hem als een epilep tische kramp schijnt te beheersen. In de daarop volgende nacht hok! de man temidden van een groep jonge den nen. Zijn mond is wijd geopend als btj iemand, die naar adem snakt Moeizaam heft hij de hand op. als ontwaarde hij iemand, die hij vriendelijk toewuift Een vrolijk lachje gliidt over zijn bleek hol gelaat. v»,. IHSI P Conn? fluistert hij: t Is goed dat te de tanden opeen en werpt zich met alle Als hij zich in snel tempo over het. Tb«env door patrouilles afgezocht. .komt. jongen Heel goed zelfs! "t Split kracht vooruit. Snuivend gaat zijn adem, j langs de rivier lopend bospad voort- 1 Op de ochtend van de tweede dag me het je te moeten zeggen, Conny, maar het zaakje loopt verkeerd. Ik heb al het mogelijke gedaan om de kleine Maud bij je terug te brengen. Ik zal je alles precies vertellen, Conny, maar doe me een ge noegen en geef me eerst wat te eten! Ik val om van hongerl Maar geef me vóór alles wat te drinken. Van het beste, wat je in huis hebt, Conny! Geloof me, ik heb het verdiend, al heb ik dan ook pech gehad. Rond de fantaserende, eenzame man heerst diepe stilte. Het is, alsof de wind de adem inhoudt en al even aandachtig luistert als de den nen en de dunne grassprietjes om hem heen. Zijn laatste koortsdromen dragen zijn geest ver weg, naar een kostelijk groen, door een blauwe zee omspoeld land, dat omspannen wordt door een diep blauwe, hoge hemel, zo hoog slechts in landen aan de Aequator het geval is. En in zijn verbeelding zit hij naast de man. die zijn enige vriend is. naast ..zijn' ingenieur, wie men eerst zijn uitvinding en daarna zijn kind heeft ontstolen. Hij spreekt met hem, terwijl hij in ge dachten gierig grote stukken vlees ver orbert en ditmaal bespoelt met een soort whiskey, die als vuur door de keel vloeit. (Wordt vervolgd) blijven. Nederland is toch al de grootste slok-op van benzine bij de Parijse E.C.A. en bepaald tactisch zou het niet zijn hier het auto-rijden geheel vrij te geven voor zakenreis of plezierrit, om het even terwijl elders nog de grootste zuinig heid betracht moet worden. Al waren de auto's vrij, het gebruik ervan moest be perkt blijven tot het economisch nood zakelijke (of wat ervoor door wist te gaan). Vandaar de rijvergunningen. De afschaffing van de beperkingen op de verkoop kwam juist op tijd. Handel en verdeel-apparaat hadden een krankzin nige tijd doorgemaakt. De crisis begon op het ogenblik, da de keuzebon verviel. Evenals dat bij de kruidenier en de slager het geval was. kregefi de handelaren een verkoop-speelruimte op voorhand. De importeurs werden bedeeld met een voor schot-toewijzing van maximaal 200 wa gens. Niet zodra verscheen een of ander merk in een of andere show-room, of de eerste klanten meldden zich aan bij de Inspectie: „Meneer, een auto zonder meer in de étalage, renteloos. U wilt me toch niet vertellen, dat U mij nu geen aan koopvergunning kunt geven?" Dat wilde de ambtenaar van de Inspectie wel. Die wagen stond daar te koop voor mensen, die een bon hadden; precies als de kaas in de étalage ligt voor mensen, die bon nen hebben. De Engelse en Amerikaanse wagens vlogen weg, maar op de Tsjechische was men minder happig. Zij waren duurder dan de Britten, lichter van bouw en naar men zei minder van kwaliteit. De importeurs en de handelaren keken chagrijnig naar de Tsjechische winkel- dochaers met het resultaat, dat zij adspi- rant-klanten-zonder-bon naar de Ver- keers-inspeetie stuurden om daar te gaan vertellen, dat er een wagen voor hen klaar stond, als ze maar een vergunning hadden. Aanvankelijk werd hierop ingegaan, maar spoedig bleek, dat men op de onder dat voorwendsel verstrekte bonnen toch geen Tsjech kocht, maar een Enge1 se wagen. De druk van handelaren in Tsje chische wagens werd met de dag groter: „Laat de distributie los; geef de verkoop vrij!!!" Tenslotte kwam de Inspectie tof een oplossing. De reflectanten naar een Tsjechische wagen konden in aanmerking komen voor directe aankoop, als zij tot de hoogst geklasseerden op de lijst van aanvragen stonden. In korte tijd was toen de Tsjechische voorraad de deur uitgewerkt. Daarna bleef er weinig te distribueren over. Het aanbod van auto's is immers bjj lanse na nog niet voldoende om de vraag le dekken. De moeilijkheid is echter "er- schoven van de Rijksverkeers-inspeetie naar de handel. Na alle eritiek op het overheids-ltchaam zullen de particulieren moeten tonen, dat zij de sterke benen hebben, die deze weelde kunnen dragen. In Amerika heeft men gedurende en kele jaren na de oorlog de handel in tweedehands nieuwe wagens gekend. Door deze manipulatie, die vaak niet meer dan de weg van de show-room naar de markt nodig had, om een veelvoud van de koopprijs aan de wagen te verdienen, is de Amerikaanse autohandel lange fiid in discrediet geweest. Het evenwicht in Amerika, zowel als in Canada, waar een zelfde euvel broeide, is nu zover bereik', dat de bloeiende markt van weieer een kwijnend bestaan leidt. In Maart zal in Nederland de critieke periode bereikt zijn. De lopende bon-afleveringen zullen dan hebben plaats gehad. De vrije verkoop kan beginnen. De leveringen zullen dan hebben plaats gehad. De vrije verkoop kan beginnen. De vooruitzichten op Ame rikaanse wagens zijn vooralsnog duister. Duitse Opeis zullen deze week in Ne derland verschijnen. Zij moeten betaald worden in het betaalmiddel, dat wij niet kunnen missen: dollars. De Britse wagens komen binnen naar gelang we ponden hebben te missen Alleen in de Tsjechische Kronen zwem men we. Daarom zal voorlopig voor de man, die volhardt in zijn voorkeur voor de fabrikaten uit het Westen, het verlos sende woord nog wel niet gesproken zijn. ROTTERDAM, 5 Januari 1949. 161 ton lijnschilfers Veghel. 239 ton lijnschilfers Delft. 135 ton mais Deven ter, 100 ton mais Weesperkarspel, 49 ton mais Doesburg, 200 ton mais Veghel, 115 ton melk Amsterdam, 250 tor. klei Geldermalsen, 100 ton tarwe Lochem, 410 ton copra Maarsen, 100 ton erts Aiblasserdam, 260 ton cokes B. op Zoom. 575 ton kolen Den Haag, 345 ton kolen Dordrecht, 310 ton kolen Tilburg. 480 ton suiker Amsterdam, 500 ton suiker Stampersgat, 250 ton lood Delft, div. grote part tarwe vletten, div part soja bonen liggentearen, div. part. mais liggen/varen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3