Hartelijke dank van de president V.S.-politiek houdt dezelfde structuur Geef getuigenis Nu de werkelijke vrede is hersteld W Brief actie tegen arrestatie van kardinaal Mindszenty Worde een protest van geheel katholiek Nederland! Gong^lagen DE RODE OPMARS IN CHINA Grenscorrecties van de baan? eprherieht Viruly mag niet verder DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 72 Jaar gehuwd Indonesië-debat thans in Lake-Success Sukarno, HattaSjahrir en Agus Salim op Banka Nieuwe voorbereiding Bollenstrijd in België 71ste JAARGANG ZATERDAG 8 JANUARI 1949 No- 20820 President Truman heeft gisteren bekend gemaakt, dat generaal George Marshall, minister van buitenlandse zaken der V. S., is afgetreden. Dean Acheson is tot zijn opvolger, benoemd. Het aftreden van Marshall gaat 20 Januari in. Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Robert Lovett, onderminister van buitenlandse zaken der V. S., gemeld. Tot zijn opvolger is be noemd James E. Webb, directeur van het bureau voor de be grotingen. Marshall, die thans herstellende is van een nieroperatie treedt at om gezondheidsredenen aldus meldt Reuter. Besprekingen tussen Nederlandse en Duitse vertegenwoordigers? De bemanning van het Amerikaanse vliegtuigmoederschip Roosevelt werd door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. George C. Marshall afgetreden. IETS KOUDER WEER Gistermiddag om 3 uur in Nederland was het toen al 9 uur in de avond is de Veiligheidsraad na de Parijse periode voor het eerst we<tr bijeengekomen in Lake Success bij New-York. Zoals men weet zijn sinds 1 Januari België, Syrië en Columbia geen lid meer van de raad. Bij de roulering van het lidmaatschap onder de naties, die niet tot de Grote Vijf behoren, zijn zij nu opgevolgd door Noorwegen, Egypte en Cuba. Dit was aanleiding dat België om toelating had verzocht als „belanghebbende partij" bi».-het debat over Indonesië, omdat het nog altijd lid is van de C** v. G. D. en van de consulaire commissie te Batavia. Als eerste punt van behandeling stond dit verzoek op de agenda en het werd zonder veel discussie toegestaan. Zodat thans zes niet-leden aan de discussies deelnemen: Australië. België, India, Nederland en de republiek Indonesia. Drv. Roven: „Een nieuwe phase ingetreden" Sukarno c.s. Vier republikeinse leiders, Su karno, Hatta, Sjahrir en Agus Salim zijn in vrijheid gesteld, Dean Acheson opvolger.. Robert Lovett .afgetreden. Onze lezers herinneren zich misschien de z.g. briefactie, gevoerd bij de verkiezingen in Italië, toen het er daar om ging de communis- ie tische greep naar de macht te weerstaan. Deze actie heeft toen een Prachtig succes geboekt en ook in Italië wekte dit medeleven van de katholieken hier te lande met hun geloofsgenoten aldaar, grote dankbaarheid. Nu de communistische regering in Hongarije zich zelfs niet ontzag om de schennende hand aan Kardinaal Mindszenty te slaan, is bij een groot aantal katholieke verenigingen het denkbeeld opgekomen, om op soortgelijke wijze een protest van de Nederlandse katho lieken bij de Hongaarse regering zelf te doen horen. doch, aangezien de openbare vei ligheid in gevaar zou kunnen wor den gebracht als lWn algehele bewegingsvrijheid door geheel Indonesië zou worden toegestaan, is die vrijheid voorlopig beperkt tot het eiland Banka. Zij genieten op het eiland volledige vrijheid en kunnen hun gezinnen laten overkomen als zij zulks wensen. Door deze daad en door de vrijla ting van andere leiders in de repu blikeinse hoofdstad heeft de Ned. regering een edelmoedige en libe rale houding aan de dag gelegd, aldus dr. v. Royen. Palar: Aarzel niet de Neder- landers te dwingen. DE KERK WINT TOCH OPSTIJGING VAN DAHRAN (ARABIë) WORDT BELET Gisteren meldden we, dat Viruly, die op weg is naar Batavia met een Constellation van de K.L.M. plus 3000 kilogram post, te Dahran in Saoedie-Arabië geland was. Giste renavond laat bereikte ons echter de mededeling, dat de Arabische autoriteiten het Viruly verboden hebben weer op te stijgen om zijn reis naar Indonesië te vervolgen. Naar wij vernemen worden van de zijde der Nederlandse regering pogingen in Eet werk gesteld, om alsnog van de Arabische autoritei ten vergunning te krijgen, dat Viruly zijn reis kan voortzetten. GEEN COMMUNISTEN NODIG Nederland te goedkoop DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" 'Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt f 8-9° ber kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. - Directeur: J- KUIJPers Hoofdredactie: Prof. Dr.^^TESSER O.P. Algemeen redacteur: H. A PAAL\ AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1--. Ieder woord meer 6 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Marshall en Lovett afgetreden Op 3 Januari diende Marshall zijn ontslagaanvrage bij Truman in. In een brief d.d. 7 Januari aanvaardde de pre sident dit ontslag. Truman heeft meege deeld, dat de benoeming van Acheson 20 Januari van kracht zal worden; de dag, dat hij zelf officieel zijn tweede presidentschapsperiode ingaat. Bij het bekendmaken van Marshalls aftreden noemde Truman hem het oog lopende figuur .uit de oorlogs tijd". Hij ontkende, dat er enig ver - „litenland: Acheson brengen hTde buitenlandse betrekkin Ê6In d|ynV ohtslagaanvraagbrief schrijft Marshall: „Ik betreur het dat net nood zakelijk voor mij is, mijn ontslag als minister van buitenlandse zaken in te dienen. Wil mijn dank aanvaarden voor de buitengewone welwillendheid en de volledige steun, die gij mij deze afge lopen drie jaar hebt gegeven. "Ik zal t - -1 Vïinrï vindt de lezer een brief af- t\ gedresseerd aan de meuw-bak- "minister-president van Hongarije ?tn,„mr>obi, waarin geprotesteerd wordt If™ het brutale onrecht, waarvan een vardinaal, die niets anders op zijn ge weten heeft, dan dat hij met bovenmen selijke moed is opgekomen voor enkele elementaire mensenrechten, zoals de vrij heid van godsdienst en de vrijheid van onderwijs, het slachtoffer is. De hoofdredactie van deze courant roept bij dezen al haar lezers op om aan hun heilige verontwaardiging over dit schandelijke hoogtepunt van kerkvervol ging lucht te geven, door de Fransp tekst van deze brief over te schrijven en op te «turen naar minister Do' t in Boedapest. Het is nist gemakkelijk de wereld unie uit haar apathie te doen ontwaken wanneer het om geestelijke belangen vait Wii voelen het als iets huichel- dat een groot deel van de achtigs aa geraffineerde pro- wereld zich door een veront- paganda laat opzwepen Ot doUe^veron^ waardigmg, als men Sukarn on_ een korte tijd in een berghotei herbrengen, waar zij van alle comfort en gemak voorzien zijn een en ling zo clement als geen van de maci hebbers van al de landen, die door. Kus- land onder de voet zijn gelopen, ooit on dervonden heeft en tegelijk over het grenzenloze onrecht aan kardinaal Minds zenty bedreven, slechts het zwijgen toe- doet. Verwonderen mag ons dit natuurlijk niet. De geschiedenis is immers een aan eenschakeling van dergelijke schandelij ke onoprechtheden. Zowel mgr. Stepinac als kardinaal Mindszenty weten, dat zij het lot onder gaan dat Christus met name aan Zijn apostelen heeft voorspeld met de woor den: „Gelijk zij Mij vervolgd hebben, zo zullen zij ook u vervolgen, want de dienaar is niet beter dan de Meester". Binnenkort zal de wereld weer ge tuige zijn van een monsterachtig show proces, waarin men na met de bekende Gepeoè-methodes het slachtoffer murw gemaakt te hebben „recht" zal spreken over de man, die een sta-in-de-weg was voor de goddeloze plannen, die de volk»- democratische" regering met het onge lukkige Hongaarse volk heeft. Blijkbaar voltrok -Zich de geestesomWentelmg by dit gelovige volk, dat in het verle ontelbare heiligen heeft voortgebraent, niet spoedig genoeg naar de zin van Ra- kosi en zijn satellieten De broodroof, de arrestaties van priesters en van voor aanstaande katholieken waren niet in staat om het heilige verzet van de een- voudigen. die door het gordijn van las ter en huichelachtige leuzen wisten heen te zien, te breken. Nu heeft men zijn ^hermende handen geslagen aan hem die liek" de trouwe schaar zowel van katho- soonliik- als protestanten de verper- orf1pr was van dit verzet. Hij die van vele61- nazibewind het ellendig lot tiekamD wedstrijders in 'n concentra- S worde? bedeeld, zal nu beschul- ae Hongaarse Jff, samenzwering tegen de door de Sovjet Nadat men eerst m kardinaal Faulhaber ?el?s,pll'eerde bladen plannen om de Habsbu^ huldigd Va" troon van Oostenrij^^ we« ?P de plaatsen doet deze besch^a^™, te ling dienst als schijngrond vo£®ge genneming van de primaat van Honga rije. En natuurlijk - men is bij het nazi dom in de leer gegaan en heeft aich e lessen van Goebbels goed eigen gemaakt voegde men daaraan een tenlasteleg ging van deviezen-zwendel toe. Plotse ling l'histoire se repete heeft men j in een kelder een metalen huls gevonden |j met een menigte bezwarende documen- tenMen is klaar voor het proces! |j De naaste medewerkers van de kardl~ naal hebben al „bekend", gelijk 31 ae slachtoffers van de Gepeoe in de monster processen indertijd m Rusland gevoe „bekend" hebben De wereld ;al er wee, getuige van zijn. boe een van zyn ste zonen uitgeput voor een rechtbank zal staan, en misschien zullen de rechters in dit proces de voldoening mogen sma ken van een „bekentenis", maar achter hen zal de schaduw oprijzen van heel de katholieke wereld, die begrijpt. Die katholieke wereld zal protesteren i maar vooral zal zij bidden gelijk Chris tus aan het kruis gebeden heeft: „Vader vergeef het hun want zij weten niet wat zy doen". nooit uw vriendelijkheid vergeten en ik dien dit ontslag in met gevoelens van toewijding en oprechte hoogachting Uw toegenegen G. C. Marshall". De president antwoordde hem: „In uw brief van 3 Januari komt duidelijk tot uiting, dat gezondheidsredenen u nopen in het ambteloos leven terug ie keren. Ik had gehoopt, dat dit in het belang van uw land uitgesteld had kunnen worden. Wie van ons uitgebreide ervaring in staatsaangelegenheden heeft, weet heel goed, dat er heel weinig onmisoare men sen zijn. Het is voor de voortzetting van de regering een groot geluk dat van tijd tot tijd een man van opmerkelijke be kwaamheid verschijnt, wiens hienst een verantwoordelijke functie hem - tengewone eigenschappen verschaft om ook andere diensten te vervullen van evengroot belang op een geheel ander werkterrein. Gii zijt het voorbeeld van het type van een dienaar van de staat, dat ik mij voorstel. Als stafchef van het Ameri kaanse leger waart gij de leids- en raads. man van twee opperbevelhebbers. Voor de uitoefening van uw taak maaktet gij gebruik van bekwaamheden en eigen schappen, die de legers der democrati sche landen inspireerden tot een over winning in een oorlog, die zijn weerga niet kent in grootte en uitgebreidheid van er bij betrokken kwesties. Toen het belangrijke ambt van minis ter van buitenlandse zaken vacant kwam achtte ik het een geluk, dat gij daar voor beschikbaar waart, hoewel gij de rust rijkelijk verdiend had. Ik had gehoopt, dat gij door medische behandeling, rust en nerstel uw taak zoudt kunnen blijven vervullen. Ik wii echter niet de verantwoordelijkheid ip mij nemen uw gezondheid verder in de waagschaal te stellen. Ik aanvaard daarom, met ingang van 20 Januari 1949, uw ontslag als minister van buitenlandse zaken. Ik doe deze stap slechts node en met groot leedwe zen. Uw gevoelens van toegenegenheid beantwoord ik van harte' Het aftreden van Lovett, die sinds lang in hechte vriendschap met Mars^ hall verbonden was, zowel in het minis terie van buitenlandse zaken als van oorlog, ging gepaard met een soortge lijke in vriendschappelijke bewoordingen gestelde briefwisseling tussen Lovett en Truman, als dat van Marshall. In een brief d.d. 3 Januari verklaart Lovett: „Om persoonlijke redenen, die u bekend-zijn, dien ik met verschuldigde eerbied mijn ontslag als onderminister van buitenlandse zaken in. Ik dank u van ganser harte voor het vertrouwen dat gij in mij gesteld hebt en voor uw nooit falende welwillendheid en vrien delijkheid". Naar te Washington verluidt doelt Lo vett met „persoonlijke redenen" op zijn verlangen, naai het particuliere zaken leven terug te keren. In zijn antwoord prijst Truman Lo vett's aan het land bewezen diensten als onderminister van oorlog, voor de lucht vaart tijdens de tweede wereldoorlog en als onderminister van buitenlandse zh- ken. „Het land is zo gelukkig geweest te kunnen profiteren van uw bekwaamhe den als deskundige in viede. zowel als in oorlog. Tijdens al uw verschillende diensten werd gij geleid en geïnspireerd door de hoogste onaantastbaarheid des geestes en gij hebt u aan elke taak ge- wijd met onvermoeide ijver opmerkelij ke bekwaamheid en zelfopofferende toe wijding aan het algemeen belang", aldus Truman's brief. v'e vinden het natuurlijk mèt u een hele gebeurtenis, wanneer u morgen of overmor gen drie of vier 'jaar getrouwd is. Zelfs wan neer u uw zilveren of gouden bruiloft viert, willen we wel met u metfuiven, maar er een Kort Journaal-mootje aan wijden neen, dat zou precedenten scheppen, zoals men dat geleerd noemt. Intussen maken we een uitzondering voor het echtpaar Th. KleinpenninkTomessen uit Zeddam (G'd.) Die herdenken morgen de dag, dat ze 72 jaar geleden in het huwelijk traden: 93 jaar zijn beide oudjes, acht kin deren hadden ze, 75 kleinkinderen en VI achterkleinkinderen De 93-jarige oude baas gaat altijd samen met zijn oudste zoon ouder domsrente halen. „Je kan zo'n jongen toch niet alléén dat geld laten innen", zei de olijkerd laatst. Onder voorbehoud maken we melding van het onderstaande telegram van „United Press": Berichten, als. zon 1 de Nederlandse regering besloten hebben, niet te blijven aandringen op de bij vroegere gelegen heden geëiste grenscorrecties ten koste van Duitsland, werden gisteren in krin gen van het bestuur "over het Ruhrge- bied bevestigd. Zulks" zou "Zijn geschied ns bemiddeling van d'e' 'Attiètikaanse re gering. Genoemde krihgeriWisten ver der te melden dat op het'ogenblik ge heime besprekingen gaande zijn tussen vertegenwoordigers van' 'de Nederlandse regering en vier speciale Duitse verte genwoordigers. We hebben ons om i'rilïciitingen ge wend tot bevoegde autoriteiten in Den Haag, daar het ons niet onbekend was. dat de Nederlandse regering reeds ge ruime tijd enigszins sceptisch staat te genover de vraag of aan de Nederlandse verlangens ten opzichte van de grens correcties zal worden voldaan. Een bevestiging van het bericht, dat nu definitief besloten zou zijn van ver dere stappen af te zien .hebben wij ech ter niet kunnen verkrijgen. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien Aan de kust aanvankelijk krachtige of. harde, later iets afnemende Noordelijke wind. In het binnenland vrij krach tige wind tussen West en Noord Iets kouder. Zondag 9 Januari: zon op 8 46 uur, onder 16.49 uur: maan op 12 34 uur, onder 2.55 uur. Maandag 10 Januari: zon op 8 46 uur, onder 16.50 uur: maan op 12.51 uur, onder 4.13 uur. Het debat werd ook nu weer inge zet door de Ned. vertegenwoordiger, dr Van Roy en. Hij herhaalde de verklaring welke hij 29 December te Parijs voor de raad had afgelegd en wees erop. dat de vijandelijkheden intussen zijn- beëindigd voorzover het de Ned. troepen betreft. „Wij hopen nu alleen", zo voegde hij daaraan toe. ..dat ongeregelde groepen, die van het republikeinse leger nog over zouden zijn. van haar kant zich ook zul len houden aan de oproep van de Vei ligheidsraad om de vijandelijkheden te staken". Dr. van Royen wees in dit ver band op Palar's verklaring tijdens- een persconferentie te Parijs, dat de strijd tegen Nederland zou worden - voortgezet en dat volgens persberichten drie ver schillende republikeinse nood-regerin gen" een soortgelijke houding aanna men. Nederland zou alle verantwoorde lijkheid moeten afwijzen, indien verkla ringen van republikeinse leiders tot nieuwe botsingen met verspreide groepen zouden leiden Nu de werkelijke vrede in Indonesië is lersteld zal Nederland overgaan tot de instelling van een geheel-Indonesi sche federale interim-regering, Neder land houdt nog steeds vast aan de politieke principes van dè Linggadjati- en h en ville-o vereen komsten en het zal deze ter, uitvoer leggen ook zonder dat het daartoe door de Veiligheidsraad behoeft te worden aangespoord. s o - Mmm Wat moet men doen? Iedereen, die zich bij dit protest van Katholiek Nederland wii aansluiten, schrijve de Franse tekst over van de Drotestbrief. die u hieronder vindt af gedrukt en ondertekene die met zijn (haar) naam. Op de enveloppe zet u het volgende adres. fle Minister-President Dobi Miniszterelnökség Budapest (Hongarije). ment a l'Eglise. L'histoire a prouye que ceux qui s'attaquaient aux autorités et dignitaires ecclésiastiques couraient tou- jóurs a leur perte. Votre crime inégalé de mémoire d'homme fait frisonner les justes, les indigne et les révolte.^ Que Dieu vous éclaire et qu'Il vous donne ie courage d'abandonner cette voie de perdition fatale. janvier 1949 (Handtekening). Vervolgens plakt u twintig cents aan postzegels op de enveloppe als porta Mocht iemand verdere inlichtingen over deze briefactie %ens^j:fk Secreta zich wenden tot het Landelijk Secreta riaat der Katholieke Actie. Postbus - Heemstede. Neem deze tekst over Son Exceli. Ie Ministre Président Dobi Miniszterelnökség BUDAPEST. Hongrie. Monsieur ie Président, Pendant de longues années nous autres Hoilandais avons eu des relations inti- mes avec les nombreuses families hon- groises, dont les enfants ont été recueillis en grand nombre dans nos foyers. Les vicissitudes du peuple hongrois nous ont toujours tenu a coeur. Aussi, plus que personne, nous nous croyons autorisés a protester sérieusement contre ie fait que vous, Excellence, avez ravi aux catholiques de Hongrie leur prince et chef spirituel. Lors" de la nationalisation de l'enseig- nement libre dans votre pays les diri- geants de nos organisations catholiques, au nom de plus de cinq cents mille membres, ce sont inscrit en faux contre une pareille violation du droit élémen taire. La Tnesure n'était pas encore com- ble alors. semble-t-ill A présent vous n'avez pas reculé devant un attentat au primat de Hon grie, au prince de l'Eglise, au cardinal Mindszenty en personne Vous n aunez pu asséner de coup plus douloureux au:: peuples hongrois et hollandais. Eiit-on pu croire que vous iriez a justifier cette arrestation 'par des arguments menson gers? Sachez qu'on ne B*attaque pas inipuné- Mijnheer de President. Jarenlang heeft er een innig contact bestaan tussen ons, Nederlanders en tal loze Hongaarse gezinnen, wier kinderen in zo grote getale in onze gezinnen heb ben vertoefd. Het wei en wee van het Hongaarse volk is ons steeds ter harte gegaan Meer dan wie ook menen wij daarom bet recht te hebben een ernstig protest te laten horen, nu U de katholie ken in Hongarije van hun hoogste gees telijke leidsman hebt beroofd. De besturen van onze Katholieke or ganisaties hebben in naam van meer dan een half millioen leden krachtig gepro testeerd, toen U het bijzonder onderwijs in Uw land hebt genationaliseerd. Nog was schijnbaar de maat toen niet vol. Nu hebt U de hand durven slaan aan de primaat van Hongarije, aan zijn Kerk vorst, aan Kardinaal Mindszenty zelf Smartelijker nad U het Hongaarse volk en ook ons nie' kunnen treffen. En wie had ooit durven en kunnen denken, dat U zijn arrestatie zoudt proberen goed te praten met zulke drogredenen? Weet. dat men niet ongestraft de Kerk kan aanvallen De geschiedenis heeft be wezen, dat zij. die de handen sloegen aan kerkelijke autoriteiten, altijd hun ondergang tegemoet gingen Uw sinds mensenheugenis ongekende misdaad wekt bij alle weidenkenden huiver en verontwaardiging op. God geve U inzicht en moed om terug te keren van deze kwade en noodlottige weg. Wij wekken onze lezers op, aan deze briefactie deel te nemen. Stelt niet uit tot morgen, wat gij Heden kunt doen! „Met het nieuwe jaar zijn wij ten aan zien van de betrekkingen met Indonesië in een nieuwe phase getreden. Een tijd perk van deelgenootschap tussen Neder land en Indonesië op basis van gelijkheid en vrijwillige samenwerking zal begin nen. ik weet dat sommige sceptisch tegen over dit denkbeeld staan, maar ik voor spel, dat over korte tijd het Neder lands-Indonesische deelgenootschap zal worden erkend als een bewijs, dat sa menwerking tussen Oost en West mo gelijk is en als een bolwerk van stabi liteit in het Verre Oosten". Tweede spreker was Palar, de verte genwoordiger van de republiek Hij zei, dat Nederland hei bevel van de Veilig heidsraad om het vuren te staken naast zich neer had gelegd, totdat het zijn militaire doelen had bereikt. „Het Ned. bevel om het vujen te staken is een be spotting van de Veiligheidsraad. Het is een bevel dat opnieuw hun brute mili taire agressie sanctionneert". Spr. drong er bij d« raad op aan niet te aarzelen de Nederlanders te dwingen te voldoen aan het bevel van de raad wat betreft de republikeinse leiders. De reis van dr Drees noemde spr. in elkaar gezet om de indruk te wekken, dat de republiek militair reeds versla gen is en de tijd daar is om een zgn interim-regering te vormen. Dit, was echter bedrieglijk, want Donderdag nog had de heer Palar van zijn regering een telegram ontvangen, dat de republi keinse strijdkrachten op Java en Su matra volledig intact zijn! De rede van Koningin Juliana opende volgens spr geen enkel nieuw gezichts punt en bracht geen verandering in het algeheel gebrek aan vertrouwen bij de republikeinen in de Ned beloften. Van de gevangen leiders zal onder de hui dige omstandigheden niemand bereid worden gevonden tot besprekingen en ook het volk zal geen besprekingen on der dwang aanvaarden In onze vorige hoeksteen" hebben w e laten zien, hoe Paul de Groot heeft ge probeerd zijn partijgenoten rillingen van schrik te bezorgen door zijn suggestie van de „worgende greep van het vati- caan". Als de naam van Paul de Groot niet meer wordt genoemd, zal de Kerk er nog zijn, rijker en schoner in wasdoir dan wellicht ooit het geval is geweest. De Kerk kent altijd smartelijke tijden m sommige gebieden en tegelijk weldadige tijdvakken in andere streken. Zo zijn er nu weer, naast de sombere berichten in de laatste weken, ook ver blijdende. Welk een weelde vormde bijv. de prachtige biografie over Pater Eusta- chius van Lieshout en zijn bijna onge looflijke invloed in Brazilië. Christus is met de Kerk en Zij zal nooit vergaan, maar Pater van Lieshout demonstreerde de plicht van elke katho liek, om persoonlijk aan bestaan en uit breiding van de Kerk mede te werken. Dit plichtsgevoel karakteriseert ook 't St. John's College te Cleveland. Genoemd instituut heeft een stichting van sociaal onderricht in het leven geroepen, dat deze maand met 21 cursussen begint o.a. over staathuishoudkunde, sociologie van het gezin, voorbereiding op het huwe lijk, zedenleer en geneeskunde, doel der arbeidersorganisaties. De cursussen kunnen worden gevolgd door personen van elke stand, ras en ge loof. Het voornaamste doel is uiteen .e zetten de sociale leer der Katholieke Kerk en haar toepassing op de tegen woordige problemen. „Het gaat en onderwijst" is inderdaad niet alleen een kwestie van „binnenhuis architectuur". De rol, die de Katholieke Kerk in de modern^ samenleving speelt, begint ove rigens ook in de geest van het allesbe halve katholieke Zweden door te drin gen. Zulks blijkt o.a. uit een nieuw boek van de Zweedse protestantse schrijver Alf Ahlberg „Bada Fronterna" (beide fronten). Hij zegt o.m.: „Historische vooroordelen leven lang en het is buitengewoon moeilijk om ze uit te roeien: Het is nog niet zo heel lang geleden, dat iemand, die tot het Katho liek geloof overging, slechts kon kiezen tussen dood en verbanning. Men heeft uit propagandistisch oogpunt eeD vals beeld geschilderd van de laatste eeuwen, doch onze jongere historici zijn er op be dacht dergelijke misvattingen te corri geren". We weten het, .de Kerk heeft de tijd en tenslotte wint Zij ,toch. Maar...., elk lidmaat kenne zfjn taak. Wij zijn een voor een ook van die Kerk. Ook het goede of kwade voorbeeld van elk onzer werkt ten go«-de of funest. Dat wordt te veïl vergeten! - HENK VAN DER MAZE. Dinsdagmorgen was de K.L.M.-Con- stellation met Viruly als gezagvoerder van Schiphol vertrokken om te trach ten een flinke postzending voor Indië over te brengen. Behalve de gewone bemanning was o.a. ook een inspecteur van de rijks luchtvaartdienst in het toestel. Dahran Ligt aan de Perzische golt vlak bij het bekende eilandje Bahrein. Het Engelse communistische blad de Daily Worker meldde gisteren, dat .de ,Ney derlandse consul in Londen geen visum heeft willen verschaffen aan Arthur Clegg, die de Worker als correspondent naar Indonesië wilde zenden. O Het communistische offensief tegen Nanking en Sjanghai dat gisteren na een pauze in de gevechtshandelingen werd ingezet, schijnt nog geen uiterste krachtsontplooiing te zijn. Er hebben slechts op geringe schaal gevechten plaats gevonden met voorposten van de regeringstroepen. De communisten blijven intussen troepenbewegingen uit voeren. teneinde stellingen te doen in nemen, die bij een eventuele laatste aanval op de steden van strategisch belang kunnen zijn De hoofdmacht der communistische strijdkrachten wordt samengetrokken, tegenover de Noord-Westelijke flank der regeringsstellingen, hetgeen kan wyzen op een communistische stoot in Zuide lijke richting eindigend in een omsinge ling van Nanking Aan de Noordelijke oever van de Hwai worden drie communistische colon nes samengetrokken die zich daar be vinden tegenover de meest vooruitge schoven stellingen van de op Pengpoe gebaseerde verdedigingsstellingen der regeringstroepen. De strijd rondom Tientsin is gisteren heftig opgelaaid Geruchten doen de ronde, dat de communistische troepen voorbereidingen treffen voor de laatste aanvai op de stad. De voorstad werd reeds door de communisten bereikt. Ook in de richting Peking vinden nieuwe troepenbewegingen plaats. De onzekerheid onder de Chinezen wordt steeds groter en de verzoeken aan gen. Tsjang Kai Sjek om af te treden en aldus de mogelijkheid te scheppen tot onderhandelingen met de communisten, worden talrijker Vrijwel alle regenrrgs- generaals in Centraal China hebben hem dit verzoek gedaan en gisteren werd bet ondersteund door dr Hwan, de vice- minister van landsverdediging, en door gen. Tsjen. de gouverneur van de pro vincie Hoenan. Men verwacht een nieuwe, belang rijke verklaring van gen. Tsjang Kai Sjek. In Sjanghai doet het gerucht de ronde, dat Nanking op het punt staat een „concrete stap" in de richting van de vrede te doen. (Van onze Brusselse correspondent) Belgische bloembollenkwekers werden door de minister van Landbouw J» audiëntie ontvangen, bij wie zy zl.)r, E men protesteren tegen het op de Bel gische markt brengen van HoUandse bloembollen tegen prijzen (fce vallenbe neden die van de Belgische. De minister heeft gezegd het geval te zullen onder zoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1