Nieuws uit STAD en OMTREK NLY luchtvaart-tentoonstelling LAATSTE BERICHTEN Uitvoering spoorwegplannen is even zeker als plannen zelf Hermes bonkte vergeefs op de D.W.S.-reputatie Aanvullende maatregelen nodig Hoe staat Frankrijk er voor? Sportnieuws uit SCHIEDAM srs,, rtfsrwgs-» rurSfïïc.-sr tóf* w"i' Goede raad Neher terug naar de P.T.T. ONGUNSTIGE VOORTEKENEN r"""n West-Duitse economie Pasundan heeft nieuw kabinet Conjunctuui in de V.S. Olie rond de residentie KAMPiOEN- Advertentie J MAANDAG 10 JANUARI 1949 PAGINA 2 BURGERLIJKE STAND KWIJTSCHELDING FINSE SCHULD DOOR DE V. S. mmm DE „PRINS WILLEM V" OP PROEFVAART Nieuwe aanwinst voor de Oranje Lijn ASAHAN EN OOST-SUMATRA DE ENGELSE WOLMARKT STATIONSGEBOUW EN -PLEIN IN VIJF JAAR GEREED OPNIEUW DIRECTEUR- GENERAAL DHSLEON IDAS 2—0 MARTINIT—VND 3—0 AANMERKELIJKE VOORUIT GANG IN 1948 De prijsstijging DEFICIT-FINANCIERING EEN GEVAAR k,zij M PRIJSUITREIKING AAN JO BOER EN JAN G. ELBURG AUTORIJSCHOOL treurspel". NIEUWE PAROCHIE TE DELFT TOCH NOG OPTIMISME DE LUCHTWEG NAAR INDONESIË Dwars iloor Indische Oceaan Grondboring aan de Leyweg te Den Haag GEBOREN; Theodorus H. H., z. van Th. H. H. de Raay en J. M. Campen; Hendrika, d. van L. J. Th. Boender en R. J. M. Houtzager; Petronella, d. van C. A. van Vliet en J. van Grootveld; Maria H„ d. van R. J. van Roey en A. C. Hersbach; Dammis, z. van G. Ouwer- kerk en J. Bos. OVERLEDEN: D. den Braber 85 j. De Nederlandse Luchtvaart Vereniging afd. Schiedam had met behulp van diverse luchtvaartinstanties Zaterdag en gisteren de benedenzaal van de Amstelbron in een ware luchtvaarttentoonstelling omgeto verd. De kleur van het blauw van een hemel boven de wolken overheerste daar bij. De Ned. Luchtstrijdkrachten verzorg den een stand, waarin een foto-verslag van de opleiding, enkele vliegtuigmodel len, o. a. de Gloucester Meteor, en veel pamfletten. Een radio-actief lid van de N. L. V. had een stand ingericht met een radio-ontvanger (Duitse oorlogsbuit), ter wijl de K. L. M. zorgde vooreen zeer instructieve afdeling, waarin fraaie mo dellen van de nieuwe Convair en de „oude" Constellation en twee heuse schroefbladen stonden opgesteld. De K. N. V. v. L., waarbij de N. V. L. is aangesloten, richtte een propaganda- ruimte in aan de kop van de zaal, waarin zij tal van tropheeën en foto's uitstalde. De N. V. L. wil uitsluitend de propa ganda voor het vliegwezen op zich nemen zonder technische richtingen in te slaan. Die zijn voor Schiedam voorbehouden aan de Schiedamse Luchtvaart Club. welke met een aantal modellen, waaronder zelfs motor-vliegtuigen, was vertegenwoordigd. De S. L. C. verwierf het vorig jaar dq landelijke trophee, wegens de belang rijkste clubactiviteit. Een foto van deze trophee was op de stand te bewonderen. Aero Holland liet met foto's en folders blijken van de charter-vlucht-bezigheden van deze jonge maatschappij. De tentoonstelling sloot met een voor beeld van de liefhebberijen op luchtvaart gebied, welke door de leden van de ver eniging worden beoefend. Het was een bescheiden, maar zeer aantrekkelijk ge heel. dat de belangstelling ten volle verdiende. De republikeinse Senator Alexander Smith heeft in het Congres een voorstel ingediend, om een bedrag van ca. 7.700.000 van de Finse schuld aan de V. S. te gebruiken ten behoeve van het Finse onderwijs. Het geld zou volgens het voorstel ge bruikt moeten worden om Finnen in staat te stellen technisch onderwijs in de V.S. te volgen en om Amerikaanse boeken en technisch materieel (o.m. voor weten schappelijke onderzoekingen) voor Fin land aan te schaffen. Een en ander zou ten doel hebben Finland te helpen tech nische deskundigen op te leiden ten be hoeve van de wederopbouw van zijn ont wrichte economie en verwoeste gebieden. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken, dat het vorig jaar advi seerde een soortgelijk voorstel uit te stel len wegens de „onzekere situatie in Fin land", heeft zich thans accoord verklaard met eventuele uitvoering van het voor stel. Zaterdag j.l. vond de proefvaart plaat? van het ms. „Prins Willem V' van de Oranje Lijn te Rotterdam. Zonder ooit buitengaats te zijn geweest, heeft dit schip reeds een avontuurlijk leven ach ter de rug, en kan het met recht een schip met een geschiedenis worden ge noemd. Besteld in het najaar van 1939 bij de Scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld, zou het in 1940 aan de rederij worden opgeleverd. De oorlog werd echter spelbreker, en om het casco niet in handen van de vijand te laten vallen, werd de afbouw opzettelijk ver traagd. Dit verhinderde echter niet. dat het op 21 Augustus 1942 door de vijand in beslag werd genomen, die het elders tot een moederschip voer duikbuiten Het ombouwen. Het zou evenwel nooit als zodanig dienst doen. want op 5 October 1944 werd het in de Zuidelijke vaargeul van de Nieuwe Waterweg tot zinken ge bracht, teneinde deze te versperren. Lang heeft het daar onder water ge legen totdat eindelijk besloten werd om het schip te lichten. Op de details daar van behoeven we niet in te gaan. Deze zijn genoegzaam bekend, speciaal ook de zeer bijzondere wijze waarop het schip van de bodem omhoog werd gevijzeld. Thans is het roestige casco, dat in December '47 aan de oppervlakte kwam, weer geworden tot een gloednieuw schip, dat in 1949 de eerste aanwinst betekent voor de Nederlandse koopvaardijvloot. De reparatiewerkzaamheden hebben ruim een jaar in beslag genomen, maar de Oranje Lijn heeft er een eenheid bij gekregen, die er in alle opzichten mag zijn. Aan niets zou men zeggen, dat dit fraaie schip al een bijna tienjarig be staan achter de rug heeft. Als zusterschip van de „Prins Willem XV" behoort het tot het bekende type der „Ocean-Lake"-schepen van de «Oranje Lijn,' die in het zomerseizoen een di recte dienst onderhoudt van Rotterdam- Antwerpen op de voornaamste havens -aan de Amerikaanse en Canadese Grote Meren, met als eindpunt Chicago. Tijdens de eerste helft haftden de rood- gehemde Hermeslieden hun slag moeten slaan. Toen was het veldspel van onze stadgenoten wel van die kwaliteit, dat ieder ogenblik een beloning verwacht mocht worden, temeer daar de Amster damse achterhoede in die periode soms raar stond te schutteren. Toegegeven, dat ook het pechduiveltje meesprak, b.v. toen Joop Herpstra hard tegen de kruising kogelde en Jacq Heyster rakelings over kopte, ontbrak toch ook weer te veel het beslissende schot. Vooral op dat onder deel vertoont mid voor Janse een groot manco, hoe aardig hij soms ook vóór rust verdeelde. In de tweede helft heeft de Spaarndammerverdedigmg zich volkomen hervonden; deed ze haar reputatie weer alle eer aan en sleepte daarmee een kost baar punt mee uit Schiedam. De eerste goede aanval presenteert Her mes. Lex naar rechts afgezwenkt geeft goed af naar het midden. Cock v. d. Tuyn staat een fractie van een seconde vrij, maar inplaats van het leer ineens op de schoen te nemen, aarzelt hij, wordt met een gehinderd en lepelt hoog over! Joop Heijster zet een mooie rush in, geeft ver voor naar z'n linker naamgenoot, die op de rechterhoek mikt, maar daar is juist doelman Richter gearriveerd. Hermes speelt een fris spelletje in die periode. Wanneer Stolk goed aan z'n rechts buiten door plaatst, krijgt deze een fraaie, vrije kans. Hij mikt secuur op de boven hoek, maar de latkruising stuit de ko gel. 't Gaat soms erg vlot, daar de Am sterdamse verdedigers er nogal eens over heen maaien. Zelfs ex-internationaal Spel. Als men weer eens te slag ingrijpt, kopt Jacq rakelings van dichtbij over de lat. De voorhoede van de Amsterdammers is misschien wel gevaarlijk, maar tot nu ont vangt ze te weinig steun om een glorieus optreden te vieren. Maar dan kopt Coen Poulus onnodig zeer gevaarlijk dicht langs de grond en meteen zijn Kil en De Haas volop actief. Een alarmtoestand ontstaat, die Pil ternauwernood baas kan. Joop Heijster vuurt weer eens een harde kogel af, maar nu brengt de maag van links back Wather redding. Nadat Klein een ge vaarlijk schot op een hoekje van Pils Kooi heeft gelost, breekt Cock er flitsend door heen, maar Richter weet nog uitlopend te redden. Een identieke situatie meteen aan de overzij, als Kil en Sanders er tussen uit trekken. Pil treedt ze moedig in de weg, maar wordt gepasseerd. Sanders mikt goed op de onverdedigde touwen, maar de te- ruggesnelde v. d. Most kopt de knal uit stekend uit doel. Tot aan de rust ziet men aardig spel, ook van de D.W.S.-verdedigers die er in komen. Doelman Richter, links half Bulder en Spel bleken de grote strui kelblokken. De tweede helft begint met Amsterdam se aanvallen, maar dan neemt Blauw wit het offensief over, dat vooralsnog slechts op een serie hoekschoppen uit loopt. Bij één daarvan rolt de bal ter gend langs de witte streep, zonder dat iemand de beslissende tik weet te ge ven. Van der Tuyn mist een daverende kans uit een goede voorzet van Jacq, maar Klein aan de overzij wil voor hem niet onderdoen, als Kil en Diedericks fel door Vandaag wordt bij Philips het 35-jarig bestaan van het natuurkundig laboratorium als wetenschappelijk instituut herdacht. Want begin Januari 1914 werd een bescheiden hoekje in de I'hilipsfabriek aan de Emmasingel te Eindhoven afgeschoten om tot natuurkundig laboratorium te worden ingericht. Dr. G. Holst, de eerste, die er zijn intrede deed, bleek tevens de mar., die in staat zou zijn het laboratorium te doen uitgroeien tot een wereld vermaard instituut. Het aantal mensen, dat er thans werkt, overschrijdt reeds de 800; hier onder bevinden zich een kleine 200 academici: natuurkundigen, ingenieurs en sscheikundigen. Op de foto de tegenwoordige directie. Van links naar rechts, dr. E. J. W. Verwey, dr. rt. Bienfait. prof. dr. H. B. G. Casimir en ir. H. Rima. zetten. D.W.S. zit er stugger op, dan vóór rust en Hermes kan moeilijk loskomen. Slecht plaatsen werkt dat tevens in de hand. Plots zijn Lex Janse en Joop Hey ster weg, Jacq krijgt de kans, schiet hard in, maar Richter stompt met beide vuis ten het bolle gevaar weg. Joop schept door z'n snelheid gevaar, maar de geblokte achterhoede is nu keurig ingespeeld. Vooral rechtshalf Fanger onderbreekt, hoewel niet altijd in aantrekkelijke stijl, veel. 't Laboreert bovendien Janse en v. d. Tuyn aan voldoende stootkracht, ter wijl Stolk hoogstens enige goede passes uitdeelt. Een goed opgezette aanval van uit de achterhoede komt via zo'n pass ben Joop Heijster, die weer in keepers handen trapt. D.W.S. schijnt wel ambitie te hebben in een gelijkspel, want mid- voor Kil laat z'q medestormers in de steek en gaat achter een handje helpen, waardoor er helemaal geen doorkomen meer aan is. Met een doelpuntloze stand komt dan ook het einde, van de middel matige wedstrijd, nadat bij D.W.S. de ge blesseerde Kléin nog vervangen is moe ten worden. Scheidsrechter Wevers leid de goed, maar had het ook niet moeilijk. Het schijnt, dat de kamponghoofden van Zuid-Asahan niet ongetroost naar huis zullen gaan. Dr. Mansur, de Wali Negara van Sumatera Timur is, gelijk men weet, uit Batavia naar huis geroe pen om met de heren te komen praten en Zaterdag heeft hij de 245 dorpshoof den ontmoet. Het gevolg daarvan is, dat volgens Aneta wordt verwacht, dat de volksver tegenwoordiging van Oost-Sumatra van daag nog het verzoek van Zuid-Asahan om zich te mogen aansluiten bij de ne gara zal behandelen. En men neemt aan. dat dit verzoek zal worden toegestaan. Het betrokken gebied telt circa 190.000 inwoners. Onze correspondent te Bradford meldt d.d. 6 Januari; Bij 't hervatten van de handel zowel op de grondstoffen- als op de plaatselijke mark ten, waarbij het er naar uitziet dat de opwaartse beweging der prijzen zal voort duren, verkeren fabrikanten van tops in dezelfde omstandigheden als voor Kerst mis het geval was. Dat komt hierop neer, dat zij de prijsstijging moeten volgen, welke mening zij ook dienaangaande' er op na mochten houden. De noteringen van tops verschillen voor alle kwaliteiten niet veel van die in de laatste weken vorig jaar, pfschoon ze wel enige neiging tot teruglopen vertonen. Wanneer zij echter de leidende markt te Geelong zullen volgen, zal een stijging der prijzen voor merinos onvermijdelijk zijn. De positie der crossbreds wordt be heerst door de beperkte wolvoorraden en de weinige firma's, welke in staat zijn om crossbreds te verkopen, kunnen zulks veel voordeliger doen dan dat zij de wol als tops aan de markt brengen. De vraag van de zijde van het conti nent was oorzaak dat de prijzen voor cross breds op de veilingen in deDominions los kwamen van het zeer lage niveau van begin November. Deze belangstelling zal stellig tot meer zaken leiden, wanneer tenminste de voorraden dit zullen toe laten. Door enige publicaties in de couranten is de laatste tijd de suggestie gewekt, als zouden de spoorwegplannen voor Rot terdam nog geenszins zekerheid geven. Naar de directeur van de gemeentelijke dienst voor stadsontwikkeling, ir. C. van Traa, gisteren echter, nadrukkelijk mede deelde, zijn de 'spoorwegplannen voor Rotterdam in hun geheel gelijktijdig'met het basisplan voor Rotterdams wederop bouw vastgesteld. En de uitvoering er van staat al even zeer als 'n paal boven wfltcr Wordt niet het nieuwe noodviaduct van Station D.P. tot aan de overspanning bij de Delftse Vaart reeds uitgevoerd.? Wordt ook niet de nieuwe lijn van Nieu- werkerk a. d. IJssel naar Rotterdam reeds aangelegd? Bevinden beide niet in een goed gevorderd stadium Wel zal het nog wel heel wat jaien duren, alvorens alle uitvoerige spoorweg- werken gereed zullen zijn. Voor het sta tionsgebouw met het daarvoor liggende plein en deszelfs talrijke accommodaties mag men wel op 5 jaar rekenen. Maar dan is er ook een vrij grote garantie, dat bedoelde werken inderdaad binnen dit tijdsbestek hun beslag zullen hebben ge kHSeetnaanleggen van een nieuw ^mplace- ment zal echter nog wel langer dan 5 jaar duren, misschien is zelfs de geschatte tijdsduur van 10 jaren met eens Pessl"^ tisch. Hier moet namelijk een .wel een remmende invloed op het tempo zal uitoefenen. Naar ir. v. Traa mededeelde, bestaat er tussen de Spoorwegen en Rotterdam vol ledige overeenstemming ten aanzien van de Rotterdamse spoorwegplannen zowel in hun geheel als betreffende die onder delen waarvan de uitvoering thans in gang is. Over de beide open gehouden mogelijkheden betreffende de aanslui ting van de nieuwe lijn uit Nieuwerkerk op het verkeer van Station Delftse Poort is nog in beraad. De heer v Tra bestreed echter de juistheid van enige berichten, als zouden de Spoorwegen thans overwe gen om deze aansluiting sterk afwijkend van de twee vastgelegde bekende moge lijkheden (via Ceintuurbaan of nieuw Rotte-viaduct) tot stand te brengen, om van enige vreemdere geruchten (o.a. be treffende een tunnel) maar te zwijgen. A propos: herinnert men zich, dat in dit voorjaar de eerste paal voor het nieuwe stationsgebouw zal worden geslagen? Op 1 Februari a.s. zal de heer T. van Houwelingen, directeur-generaal der P. T. T., dit bedrijf met pensioen gaat ver- ingewikkeld werk worden verricht, daarlaten In zjjn jongste Nieuwjaarsrede uiteraard het treinverkeer moet doorga kondigde hij zijn heengaan reeds aan. en van de bouwerijen geen belemmerin- Met jngang van genoemde datum zal gen mag ondervinden. ,„„rHt I de heer Neher opnieuw met de functie Het bestaande .emplacement van directeur-generaal worden belast, niet alleen aanz?pbjk uitgebreid, pr,dien Zoals men zich zal herinneren, heeft tevens gedeeltelijk ^legd ardt)or za] de heer Neher bij zijn benoeming tot enige meters o,«ehoogd. Dwrdeor »u Wederopbouw niet zijn men voortdurend het werk slag genomen als directeur-generaal der van overgangsvormen, hetgeenjiet^ werk slag. g g niet alleen zal bemoeilijken, maar Op een zeer zwaar terrein heeft DHS het nieuwe jaar goed ingezet, gqed partij gegeven en verdiend van Leonidas met 20 gewonnen. Van beide kanten was het een aantrekkelijke wedstrijd met beide voorhoedes zeer gevaarlijk. De rechtsbui ten van DHS benutte voor de rust van de geboden kans, na de rust was het de linksbinnen die onhoudbaar doelpunten. Met DHS In de aanval floot de scheids rechter, die zeer goed leidde, het einde. DHC 2—DHS 2 1—0, Neptunus 4- DHS 3 11—0, DHS 4VDL 3 2—3, St. Lodewijk 2—DHS 5 15. SCHIEDAMSPOORWIJS 1-^3 Schiedam kon het Zondag niet bolwer ken teeen Spoorwijk, dat met de moed van de wanhoop vocht om van de onder ste plaats af te komen. Daartegen stak het spel van de thuisclub dat met veel minder geestdrift werd gespeeld, wèl heel povertjes af en waarschijnlijk is iufst de opvatting van: „O, die kunnen wè wel hebben", de oorzaak geweest van 'deze nederlaag,.die nu Schiedam de lantaarn doet dragen. ®e".;Kw^akte 4n aanvang van deze wedstrijd maakte een zwart-witte speler met een prachtige kop bal het eerste doelpunt, jammer genoeg in eigen goal. Van Gent b.racht echter d balans weer in evenwicht en nadat Spoorwijk ook een keer gescoord naa, kwam de rust met de stand 1—2 voor de ^In'de^weeAe helft kwamen de zwart- witten beter opzetten, te ver opdringen van de verdediging verschafte Spoorwijk echter de kans nog eenmaal te doelpun ten en hoewel de thuisclub nu alles op alles zette, bleef de stand ongewijzigd en was 1—3 de einduitslag van deze spor- tieve en goed geleide wedstrijd. STEEDS VOLHARDEN—URSUS 0—2 Ursus heeft een Zondag met 2—0 ge wonnen en heeft daarmee een heel be langrijke stap gedaan naar 't kampioen schap*. Het behoeft nog maar twee pun ten te halen uit de resterende vier wed strijden, om zich kampioen te noemen. Ursus heeft-deze wedstrijd verdiend ge wonnen door hoger tempo en beter voet bal te spelen. Het grootste deel van de wedstrijd speelde zich dan ook af op de St. Volharden-l^elft, en dat het bij 20 is gebleven, dankt St. Volharden aan het slechte schieten van de Ursus-voorhoede; voor de rust -wist de rechtsbinnen 10 te maken uit een strafschop, na de rust hetzelfde beeld. Ursus steeds in de meer derheid; na 25 min. spelen bracht de rechtsbuiten de stand op 20, nadat nij even daarvoor een opgelegde kans had gemist. Ursus bleef sterker, maar kon niet meer tot doelpunten komen. Ursus3Martinit 4 30. FLAKKEE 2—EXCELSIOR 2 Nov. 57 Jan. 4o Op een ondanks de regen goed bespeel- Mei baar terrein zijn de Excelsior-reserves Juni erin geslaagd van de zware uitwedstrijd Nov. in Flakkee 2 punten mee te brengen. Na Stijging in ongeveer 10 min. nam Excelsior het 1 jaar initiatief, dat Flakkee tot nu toe gehad had. over en de linksbuiten scoorde na 18 min. met een hard schot 10: 5 min. later vergrootte dezelfde speler de voor sprong na een migverstand in de Flakkee- verdediging, 2—0. Kort voor rust een schermutseling voor het Excelsior-doel en de linksbinnen scoort tegen, 21. Na de rust zette Flakkee alles op alles, maar de Excelsior-verdediging wist van geen wijken en de verdiende overwin ning ging nu raar Schiedam. De leiding van scheidsrechter v. d. Watering was zeer goed. Door met 30 te winnen, wist Martinit een alleszins verdiende overwinning te behalen pp V.N.D. Het eerste kwartier ging de strijd nog wel gelijk op, in deze periode had de Martinit-keeper éénmaal geluk, doordat de V.N.D.-rechtsbuiten huiten ziin bereik tegen de paal knalde. De Martiniters pasten zich beter aan op het gladde veld, de vleugelspelers werden regelmatig in het spel betrokken. Hogen- boom opende de score met een goed schot, weldra gevolgd door een doelnunt van C. H. v. d. Bout. Uit een hoekschop wist deze speler onhoudbaar in te koppen. Ooit na de rust bleef Martinit het beste van het sr>°! behouden. De vleugelspelers volor* work, hierdoor ontstonden Anior#* baehelDfco momenten voor het V NT) -dool. Na 15 min. wist Struyk de «rtnnd no 5—0 te brengen, door een goede voorzet van Stchouwer te henutten. Enige goede sehoten bleven ronder resul taat, zodat verder succes uitbleef. Ondanks allerlei rampzalige gebeurte nissen. die de sociale vrede in Frankrijk in de loop van het vorig jaar op ernstige wijze verbraken en andere omstandighe den, die voor een economisch herstel zeer ongunstig waren, schijnt het toch, dat men tot de conclusie moet komen, dat er in 1948 op verschillend gebied een aanmerke lijke vooruitgang geboekt Is, waardoor de hoop op een betere toekomst nog levend kan blijven. Een overzicht van de economische en financiële ontwikkeling in 1948 van René Courtin in „Le Monde' doet duidelijk uit komen, wat er bereikt is en waar de knel- punter liggen. De industriële productie is in November 1948 gestegen tot 107 (100 in 1938), tegen 95 aan het einde van 1947. Men moet er echter mee rekening hou den, dat het cijfer van 1938 zelfs nog 10 pet beneden dat van 1913 lag en dat het thans bereikte niveau nog maar 70 pet. uitmaakt van dat in 1930. Niettemin kan men dit jaar op een vooruitgang wijzen. De voornaamste moeilijkheden leveren op de steenkolen en de grondstoffen, die uitliet buitenland moeten worden in gevoerd. De betrekkelijke armoede van de Franse mijnen staat niet toe deze veel intensiever te exploiteren. In dit opzicht evenals t.a.v. vele grondstoffen blijft men dus op het buitenland aangewezen. Op merkelijk is de productie van de ijzer- en staalindustrie, die 655.000 ton gietijzer en 672.000 ton staal produceerde, aanmerke lijk meer dan vorige jaren en zelfs meer dan in 1938, maar toch ook weer bij lange na niet het maximum van 1929 toen 863 000 ton gietijzer verkregen werd. Na het koude en droge jaar 1947 was 1948 voor de landbouw bevredigend. De graanoogst steeg van 32 tot 74 millioen quintalen, de wijnoogst van 47 tot 58 millioen hectoliter. Een overvloed aan gras maakte het mogelijk de veestapel nog meer uit te breiden. In de bevoorra ding is dus een aanmerkelijke verbetering ,f ïgetredeu. Desondanks zette de prijsstijging zich voort, maar bij industriële producten ver liep zij veel sneller dan bij landbouwpro ducten, hetgeen moge blijken uit de vol gende indexcijfers van groothandelsprij- zen: Landbouw Industrie Alg.index bouw dus in, om daarna nog aanmerkelijk verder te stijgen. Het was René- Mayer, die maatregelen nam om de overtol liga koopkracht, welke zich stortte op de Isyndbouwartikelen, te binden. Officiële prijzen werden daartoe verhoogd en andere producten vrijgelaten. Als gevolg van het verdwijnen van de zwarte markt werd hierdoor de werke lijke prijsstijging verminderd. De stijging van de lonen is evenwel in 1948 zeer groot geweest, zij bedroeg om streeks 70 pet tegen 60 pet in 1947. De stijging van de kleinhandelsprijzen beliep dit jaar ongeveer 38 pet. Het begint er enigszins op te lijken, dat de levensstandaard van de arbeiders die van 1929 gaat naderen, want dit jaar als jasis genomen, komen de ionen thans op '►.876 (provincie) en de detailprijzen op 2.020. Echter zijn de verplichte sociale lasten sindsdien sterk gestegen en wel van 5 pet tot tegenwoordig meer dan 35 pet. prod. 112 prod. 1.221 1.422 1.001 1.567 1.359 1.463 1.702 1.604 1.653 1.661 1.722 1.691 1.899 2.049 1.974 33 pet 104 pet 63 pet In het midden van het jaar haalden de industriële producten die van de land- Als gevolg van de deficit-financiering in de drie Westelijke zones van Duitsland schijnt het niet uitgesloten, dat verdere maatregelen op het gebied van de geld- sanering noodzakelijk zullen zijn. Na het aanvankelijke succes van de geldhervor- ming, die in de zomer van 1947 werd door gevoerd heeft zich weer een nieuwe stij ging van het prijsniveau voorgedaan, ge paard aan een vermeerdering van de geld circulatie, waardoor opnieuw twijfel aan en bezorgdheid over het herstel en de reconstructie van West-Duitsland zijn ont vliet Januari overzicht van de Natio nal City Bank of New York wijst er op, dat als onmiddellijk gevolg van de geid- sanering van 20 Juni j.l. de productie tot September een stijging vertoonde van 50 tot 70 pet van het niveau van 1936 In verschillende bedrijfstakken kwam de productie weer op of boven het peil van voor de oorlog, terwijl de stijging van de arbeidsproductiviteit volgens de verstrekte gegevens met 35 pet gestegen was. resultaten overtroffen zelfs de Nu is men het er nog niet over eens, deze functie ontheven. Hij heeft zijn werkzaamheden aan het hoofdbestuur reeds hervat en officieel zal hij op 1 Februari zijn oude taak weer opnemen. De heer Neher werd 1 Augustus 1945 als opvolger van de heer Damme met de opperste leiding van het P.T.T.-bedrijf belast, nadat ,hij sedert 1 Juni van dat jaar reeds als' waarnemend directeur-ge neraal was opgetreden. O pl Maart 1947 welke "aarivülfênde monetaire maatrege-1 werd hij benoemd tot munster v<m We len genomen moeten worden, om verbe- deropbouw. In deze functie ging hiji be tering in de toestand te scheppen. De Na- gin 1948 naar Indonesië en op 1 Maart tional Citv Bqpk acht het echter duide- volgde toen zijn benoeming tot gedele- lijk, dat deze fiiet voldoende kunnen zijn, geerde van het Opperbestuur in Indo hoe' drastisch en ingrijpend zij ook mogen nesië, -welk ambt hij nu gaat neerleggen, zijn. Andere maatregelen zullen nodig Zij nverzoek om ontslag is reeds bij H. zijn om weer evenwicht in het W. Duitse M de koningin ingediend, economische leven te verkrijgen. Zoals men weet, blijft in de nieuwe Daarenboven staat men voor pro- bestuursregeling van Indonesië de func- bruik beschikbaar komen. Werkelijk re- onder enigszins andere naam. De Bio- constructie werk moet worden uitgesteld, wet noemt deze functionaris n.l. gede- behalve voorzover het ton worden gefi- legeerde van de Kroon in plaats van nancierd uit belastingopbrengsten of uit j gedelegeerde van het Opperbestuur, particuliere besparingen. zullen in tegenwoordigheid Morgen zullen m tegen wummgucwI Het kabinet van de wali negara van van burgemeester en wethouders de prij- Pasundan heeft bekend gemaakt, dat J.l. zen worden uitgereikt an de winnaars Donderdag aan het kabinet-Poeradiredja van de door de Jan Campertstichting op ejgen verzoek en onder dankzegging uitgeschreven prijsvragen Zoals men voor de bewezen diensten ontslag is ver- zich zal herinneren werd de prijs voor i jeend. i Deze resultaten overffoiren z Men i de beste roman, geheel of gedeeltelijk Vandaag heeft de wali negara als ka- meest °Pt™'s?s,ch? y®"va,c'l a d" slag spelend in Den Haag. toegekend aan Jo binet de volgende ministers aanvaard: ^ewLnen is want sdnd'sdien is er we! Boer voor haar onuitgegeven, roman j Premier: mr. R. T. Djumhana Wiraat- weer wat veranderd. INSTRUCTEURS Geldvolume $tijgt De geldsanering leidde er toe, dat oude voorraden te voorschijn kwamen, maar deze raakten al spoedig uitverkocht, ter wijl de geldvoorraad toenam, mede als gevoig van de deficit-financiering door de afzonderlijke staten en de genationali seerde ondernemingen. Hierdoor steeg het geldvolume in handen van het publiek te gen eind October 1947 met ongeveer 100 pet sedert de geldhervorming. Onder in vloed hiervan gingen de prijzen ook weer in opgaande richting en bij dit stijgend prijs- en kostenniveau achten de Duitse exporteurs de voorlopig vastgestelde^ wis selkoers voor de Duitse Mark op 0.30 te hoog. nf Munt" en de Jan Campertprijs madja flie tevens minister van binnen- voor poëzie van een dichter beneden 30 landse zaken a.i. is; Justitie a.i-: jaar aan Jar. G. Elburg voor zijn -Klein Kusuma Subrata; Onderwijs en ^zond- De hulpkerk van O. L. Vrouwe Onbe vlekt Ontvangen te Delft isdoor *.n. v. - -- pasundan een regering is, die mgr. Huibers tot zelfstandige parochiVerantwoordelijkheid jegens het Ver hI?VBH«t ZU omvat ee" dwfv^n ptrfement draagt en mede kan deelne- 5a„rt;//och£ van de H HiP- men aan de besprekingen van het. Bij heid zullen nader bekend gemaakt wor- den; Sociale Zaken a.i.» «udawi- nata; Financiën: P. J- -Gerke; Verkeer en Waterstaat: ir. Tan Hwat Tiang; Wel vaart: R. Suradiradja. De benoemingen geschiedden heren, va,, V"* ""„hie van de H Hip- men aan nesprexingen van net Bij- J.?1?? vin die van St. Bo- zonder Federaal Overleg met mlnlster- polytus te Delft en van die van St. Bo nifatius te Rijswijk. De ZeerEerw. Pater B. J. A. Hamp sink tot nu toe rector van de kerk van O L. Vrouw, is tot pastoor van de, nieu we parochie benoemd. Indien de luchtweg naar Indonesië langs de normale route gesloten blijft, overweegt de K.L.M. de route via Afri ka dwars over de Indische Oceaan te leggen. Van gezaghebbende zijde te Londen werd namelijk Vrijdag volger.s P.euter medegedeeld dat Nederland aan Engeland beeft verzocht de K.L.M. toe te staan gebruik te maken van het eiland Mauritius, het meest Oostelijke eiland van Afrika in de Indische Oqeaan ten Oosten van Madagascar. Deze route, zou dan leiden via Tunis en Khar toem en vandaar naar Mauritius van waar men ineens zou oversteken naar Batavia, een afstand van ca. 3100 mij len. De afstand Amsterdam-Batavia be draagt langs deze weg 8750 mij! tegen over 8125. op de Oude route. Het Nederlandse verzoek is in studie bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Lucbtvaartdeskundigen in Londen, zo voegt Reuter 'eraan toe betwijfelen of de vliegvel: ommodatie op Mauritius voldoende zou <jn voor de K.L.M. De stroom van berichten over ongun stige economische voortekenen en defla- tieverschijnselen in de V. S blijft aan houden. Van de andere kant zijn er echter weer veel factoren, die het tegen deel bepleiten. Het gevolg is. dat de stemming tn het bedrijfsleven door alle alarmerende berichten niet verstoord wordt. Niettemin zijn de tekenen, dat er een zekere kentering plaats vindt talrijk genoeg. Zo meldt de correspondent van de Fin. Times in de huizenbouw een terug slag vergeleken met vorig jaar, in die zin, dat het aantal huizen, waarvan met de bouw een aanvang werd gemaakt, in November 18 pet lager lag, dan in No vember 1947. De stijging van hèt verbruik van olie is aanmerkelijk geringer, dan verwacht was. De stijging in de winter olie-vraag wordt thans geraamd op 4 inplaats van op 7 pet boven die van het vorig jaar en de Texas Railroad Commission heeft be sloten de volgende maand de productie van ruwe olie met 10 pet te verminderen. De prijsindexcijfers blijven een zeer geringe, maar ononderbroken daling ver tonen, maar in deze officiële gegevens zijn natuurlijk niet begrepen de prijsdalingen, die zich voordien op de z. g. „grijze" markt. Warenhuizen, mail-order houses en chain-stores noteerden in November ge ringere omzetten dan in dezelfde maand van het vorige jaar Teleurstellende Kerstweek Het is interessant na te gaan, hoe het in de V. S. gegaan is met de Kerstinkopen van het publiek. Het vorige jaar woedde er als het ware een storm m de winkels, maar daar is dit jaar niets van gebleken. Het volume van de omzetten was veel geringer dan toen. De detailhandel maakt zich dan ook al ongerust en meent in de sedert November teruggelopen kooplust een ontwikkelingstendens te moeten zien. Een van de oorzaken mervan ziet men in de hoge kosten van levensonderhoud, want het blijkt, dat de Kerstinkopen zich voornamelijk op de artikelen van gemid delde prijzen concentreerden in werden artikelen van semi-duurzaam karakter getroffen, wasmachines, koelkasten, schrijfmachines e. d. maar ook juwelen, kosmetische artikelen en hiervoor moet ook ten dele de weeldebelast'ng van 20 pet aansprakelijk worden geste d Wel waren de omzetten in de traditionele artikelen als handschoenen, speelgoed, kousen bevredigend, hoewel ook hier niets bijzonders valt te melden. Het is vrijwel zeker, dat de detailhandel in textiel- en modeartikelen zijn weer stand tegen de hoge fabrikantenprijzen ^al versterken, hoewel een poging hiertoe van de zomer mislukt is. De herencon- fectie eist een prijsverlaging van minstens 10 pet en inderdaad verwacht men b-gin 1949 een daling van de wollenstoffen- prijzen. Vrees voor productie-cijfers Cijfers betreffende groot- en klein handel kunnen vrij snel verzameld en bewerkt worden, zodat de resultaten bin nen een of twee weken gepubliceerd kun-- nen worden. Anders is het echter gesteld t. a. v. de productiebedrijven. Hier duurt het vaak een maand of langer voor de cijfers bekend zijn. Verschillende deskun digen vrezen nu, dat, wanneer de produc tiecijfers over December uiteindelijk ge publiceerd zullen worden, een aanzien lijke terugval zal blijken, vooral van niet-duurzame consumptiegoederen. Daarbij komt, dat de teruggang niet alleen overslaat van de niet-duurzame naar de duurzame consumptiegoederen, maar ook, dat men blijkbaar rekening moet houden met een daling in de sector van de kapitaalsgoederen in 1949 Er zijn ook tekenen, dat de kapitaals uitgaven van het bedrijfsleven het vol gend jaar zullen verminderen. De Invest ment Bankers Association raamt de daling in 1949 op 10 pet en die voor aanschaffing van fabrieksinstaliaties op 20 pet. president Drees in de komende dagen, aldus luidt de bekendmaking. Van het nieuwe kabinet zijn de mi nisters Gerke en Tan Hwat Tiang uit het oude overgenomen. De ministers van Justitie en Welvaart zijn leden van de Fraksi Nasional; de minister van Soci- „n hoewpl de I ale Zak enis van de Fraksi Kesatuan. en ander gedaald te Cr zijn geen vertegenwoordigers van de regermg een anti-mflatteprogram na over j In(Jonesia in het kabinet. De weegt, is thans toch haar eerste zoig nieuwe premier behoort niet tot enige geworden hoe de deflatie te voorkomen. fractie; bij was vroeger chef van het j j persoonlijk kabinet van de Wali Negara. Probleem voor overneia yoor de vorming van Pasundan onderte- De mneiliike' positie van de over- kende hij het „Manifest van twintig", heid blilkt uit een door de Ameri waarin verklaard werd, dat voor een kaanse minister van handel, Charles negara Pasundan geen bestaansgronden Sawyer gehouden redevoering over de aanwezig waren. de V. S. De economische situatie in Amerikaanse regering kan, aldus Sawyer, geen antwoord geven op de vraag, m welke richting de situatie zich zal ont wikkelen. Zal de inflatie zich ten of heeft de conjunctuur in het Ame rikaanse bedrijfsleven haar hoogtepunt bereikt en staan wij thans voor een om- mekeer? De minister wees op een nieuwe infla toire factor, de vrachttarieven der spoorwegen de laatste week van 1948 Is ingevoerd Tevens vestigde hij er de aandacht op, dat er ie het komende voorjaar een vierde loonronde" in de sleutelindus- Compenserende factoren Zoals gezegd trekt het bedrijfsleven zich van al deze berichten weinig aan Er moeten c" compenserende tac toren zijn. In dit verband noemt men het ontbreken van het gevaar van een credietcrisis, omdat de uitstaande crease- ten aan het bedrijfsleven bij het bank wezen ongekend laag zijn Voorts aan de overheidsuitgaven, die nog lange tijd op een hoog niveau gehandhaafd zullen blijven en hoger zullen worden naar mate de uitgaven van het bedrijfsleven geringer worden. Het meest belangrijke wordt echter geacht de indruk, die al dit gepraat over een conjuncturele inzinking gemaakt heeft op de overheid die het hierdoor nodig schijn! te hebben gevonden het bedrijfsleven meer vertrouwen in te t.' ezemen De km- -cm op een ex -ess- profits tax schijnen als gevolg van een Over enkele weken zal de Ned. Aard- verhoging van de olie-Maatschappij in de Escamppolder 'n die in de omgeving van de Leyeweg te Den Haag een aanvang maken met een proef boring. zoals ook bij Delft en Schiplui den heeft plaats gehad. Deze horigen hebben en doel de juist heid vast te Stellen van de bij het opper- trieën dreigt. sectoren van de vlakte-onderzoek verkregen geophysische In bepaalde critieke sectoren g_ gegevenSi we]ke reeds eerder langs seis- Amerikaanse economie houdt an(jer« mische en gravimetrische weg waren ver toire druk nog krachtig aan. In anoe gravime middellijke taak van anse regering de nodigt ®sa r ]e ne" TOMMY TJ A NOT FY men en datgene te doen. Y f1?, pe" HAJNDL riode van depressie met gemakkelijk of Tommy Handley, een van de meest in het geheel niet kan worden gedaan, bekende Britse radio-komieken en gun- nl een begrotingsoverschot handhavc i, steling van koning George, is Zondag de nationale schuld verminderen en te Londen in zijn woning overleden, voorzichtigheid betrachten ten opzichte Handley was even in de vijftig jaar oud. de staatsuitgaven, aldus de mlnister- Het bericht van zijn dood bereikte de 'Aen Is algemeen van oordeel, dat net BBC toen deze juist een Handley-Pro- ln het kader van een dergelijke politiek gramma op gramofoonplaten uitzond. noodzakelijk zal zijn de inkonistenbelrs ting voor de meeste Amerikanen te ver hogen en men verwacht, dat president Truman dan ook voorstellen van deze strekking za] doen in ur- begroting, die hij de volgende week aan het Congres za) voorleggen. Naar minister Sawyer voorts mede deelde, bedroeg de waarde der Ameri kaanse productie in 1948 in tot-al 253 milliard, hetgeen een stijging be tekent van 9 pet t. o. j. 1947. Het in dexcijfer van het volume der productie, is gebaseerd op het vooroorlogse ge middelde 100, :teeg van 187 in 1947 tot 192 in 1948. Het nationale inkomen steeg van 202 milliard in 1947 tot S 224 milliard in 19*8. Het aantal in het arbeidsproces spgenomen personen steeg in 1948 met 1.330.000 tot bijna 60 millioen. Vele moeilijkheden kunnen met het plaatsen van een doelmatige, goedkope Opgelost worden, want v kampioenen brengen hclg, U te zeggen hebt onder de aandacht van vele duizenden lezers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2