NATIONAAL CONGRES TE ROTTERDAM Europa's herstel ATLANTISCH PACT GROEIT Het hele verkeer in een R 7 BIM een kind) Ï1 Waarom Acheson? Amerikaanse en Nederl. standpunt zullen elkaar naderen Ontspanningslevenfilm en rijpere jeugd Kindje verkouden? Vliegveldaanleg ADIO programma op korte termijn Prinsesjes in circus Strassburger Russisch componist in ongenade Minister Stikker: en de ontvoering van Sinterklaas PAGINA 5 MAANDAG 10 JANUARI 1949 r Vervaardiging e» vertoning \an verantwoorde kindei films i nii het hoogste belang De hypnose van het witte doek Toch is dit'onderzoek naar de invloed van de film op de jeugd niet de v°°7' naamste taak van het aanstaande con gres. Dat die invloed er is en dat J zeer groot is, werd reeds lang P dervindelijk bewezen. In dit op men spreken van ,.de hypnose van het Kinderen beneden 14 3aar uit de bioscoop Het spreekt vanzelf, dat jeugdige, dus Film als paedagogisch element Jeugdfilmclubs en kinderfilms Taak voor de smalfilmer MARSHALL-LANDEN MOETEN CONCESSIES DOEN MOET NEDERLAND DERTIEN DIVISIES LEVEREN? Italië werd nog niet uitgenodigd Serge Prokofieff Senator Vanderberg eist onder zoek naar de redenen van deze benoeming IN DE STAARTGROEPEN NOG WEINIG LICHT V PRODUCTIE EN EXPORT IN INDONESIë SPOEDIG HERVAT De Marshall-hulp PRIJSVRAAG AMATEUR TONEEL HET LANDGOED BERGEN' TE VUGHT door NORBERT GARA1 GEEN HOUT MEER UIT DUITSE BOSSEN? PORTUGEES OPPOSITIELEIDER GEARRESTEERD NOORSE TEGENSPRAAK De jongste componist van Oosten rijk, de 10-jarige Fritz Gr apen- berger. Na twee jaren studie speelde dit muzikale wonderkind de- moeilijkste sonates uit het hoofd. Bovendien componeert hij Weense walsen, die reeds bekend heid verwierven. Dan rug, keel en borstje inwriiven rnet On 14 en 15 Januari a.s. wordt, zo als we reeds 111 het kort hebben aan gekondigd. in Rotterdam onder de titel ..Ontspanningsleven, film en rij pere Jeugd" een nationaal congres ge houden, tijdens hetwelk de invloed van de film op de jeugd aan een ge degen onderzoek zal worden onder worpen. 'levens zal worden gezocht naar middelen om de zorg voor de jeugd met betrekking tot de film te vergroten. Gezaghebbende personen, die tot de meest verscheiden maatschappelijke en geestelijke groeperingen behoren, zullen trachten aan te wijzen, waar de verant woordelijkheden en moeilijkheden met betrekkingtot de film en jeugd liggen bij de groepering, waarvan zij deel uit maken. jjit nationale congres is met instem ming en steun van een - groot aantal grote instellingen als de Nederlandse Bioscoopbond, de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, alsmede de departementen van sociale zaken en O. K. en W. voorbereid door het^ Ne derlands Instituut ,,Film en Jeugd. Dit instituut is verleden jaar Mei m Den Haag opgericht en met de organisatie van het in Rotterdam te houden con gres voldoet het aan zijn eerste doel stelling: het bevorderen en eventueel verrichten vsn onderzoekingen naar de invloed van de film op de gedragingen, de geestelijke gezondheid en de sociale maatstaven van. jeugdige personen en groepen. witte doek." De laatste jaren zijn b.-v Engelse sociologen via de door maatschappe lijke werksters opgedane ervaringen tot het vrijwel algemeen aanvaarde in zicht gekomen, dat de film veeleer een noodzaak dan een luxe is voor de be volking. Het geeft hun niet langer een schok, als een ondersteunde bekent, dat hij een kwart van zijn wekelijkse minimale uitkering uitgeeft aan kaart jes voor de bioscoop. nog onrijpe en onontwikkelde geesten, veel ontvankelijker zijn voor de £.j£nose van het witte doek dan volwas senen. Neemt men bovendien In aanmer- king het genre films, dat gemeenlijk op het witte doek van onze bioscopen wordt geprojecteerd, dan valt het niet moeilijk, daaruit de onvermijdelijke conclusie te trekken: bet kind, zeker het kind beneden de 14 jaar, hoort niet in de bloseoop. De commissie Sassen, welke tot taak had de regering van advies te dienen inzake de herziening van de Bioscoop wet, ié tot dezelfde conclusie, gekomen. Eenstemmig heeft zij geadviseerd een algeht verbod in te voeren van filmbe zoek van kinderen beneden 14 jaar met de volgende twee uitzonderingen: films, welke toelaatbaar zijn voor alle leeftijden, indien de den begeleid door ouders, voogden, on derwijzers of andere opvoeders en spe ciale kinderfilms. Het is te hopen, dat de regering _dit advies zal opvolgen en dat op haar ini tiatief de Kamers het in de Bioscoopwet zullen opnemen. De vermelding van speciale kinder films stelt intussen de positieve zijde van de kwestie ,,film en jeugd" aan de orde. De invloed van de film behoeft immers niet - noodzakelijkerwijze ver derfelijk te zijn. Integendeel, de film kan bijzonder instructief en opvoedend werken. Van de redevoeringen, welke zijn uit gesproken tijdens het Vierde Internatio nale Congres van het Office Catholique International du Cinéma, dat van 1622 Juni 1947 in Brussel is gehouden, zijn excerpten gemaakt, welke door het C.C. I.C. zijn gebundeld onder de titel .,Les Catholiques parient du Cinéma." Dit zeer lezenswaardige boek van bijna 400 pagina's bevat o.a. een uittreksel van een door mgr. John J. McClafferty .se cretaris van het Amerikaanse National Legion of Decency uitgebracht rapport. Als bewijs van de invloed der film op het gebied van onderwijs en op voeding wijst mgr. McClafferty in dit rapport op de verrassende resultaten, welke tijdens de oorlog zijn bereikt met een intensief gebruik van de film voor de instructie van de troepen en op dé resultaten van een enquête, ge houden onder de leerlingen van de katholieke lycea in de Verenigde Sta ten. waar bijna de helft van de 2000 ondervraagde leerlingen erkende, dat de film invloed had uitgeoefend op hun gedrag. De film is dus niet louter ontspanning, maar vormt een uiterst belangrijke en invloedrijke factor bij de opvoeding. Des te betreurenswaardiger is het daarom, dat tot nog toe vrijwel geen gebruik is gemaakt van de mogelijk heden, welke de film in dit opzicht biedt. Het aantal voor kinderen geschikte films, welke naast het ontspannende ele ment ook paedagqgische waarde hebben. is uitermate gering. Feitelijk komt aan de Engelsen de eer toe de eersten te zijn geweest, die zich ernstig en op paedagogisch verantwoorde wijze zijn gaan bezighouden met het vraagstuk van de kinderfilm. Het initiatief daartoe werd genomen door de Britse filmmag- magnaat J. Arthur Rank, die in 1943 de jeugdfilmclubs nieuw leven inblies. Van nog groter importantie is. dat op initiatief van mr. Rank eind 1944 de eerste ontspanningsfilm voor kinderen op stapel is gezet. In 1946 bedroeg de productie 46 films, in 1947 was zij ge- stegen tot 52 films, terwijl dit cijfer het afgelopen jaar nog in belangrijke mate werd overschreden. Enkele van deze films, zoals Bush Christmas" (De Spoor zoekers), ..Fortune lane" (De Rit op de locomotièf) en Under the frozen falls" (Het geheim van de loodmijn). zijn in ons land in circulatie gekomen en heb ben het bewijs geleverd, dat de ontspan ningsfilm voor kinderen ook opvoeden de elementen kan bevatten en dat in deze films juist van het goede en na tuurlijke de grootste aantrekkingskracht uitgaat. Wat Nederland betreft is op het gebied van de jeugdfilm een uiterst oelangrijke taak weggelegd voor de amateur. Ge zien het niveau, waarop de Nederlandse productie van normaalfilms zich be weegt, is het hoogst onwaarschijnlijk. dat deze binnen afzienbare tijd aan de vervaardiging van verantwoorde kinder films zal toe zijn. Daarom zal de amateur de smalfilmer, zich met het maken van de jeugdfilms moeten belasten. Dat de mogelijkheid daartoe bestaat, bewijzen filmpjes als ,.Boy" en ..Voetbal van Dick Laan. of ..Turfhoog ontdekt de we reld" van dè Rotterdammer A. Carré. Eerst als het nationale congres In Rotterdam, na te hebben vastgesteld, waar de moeilijkheden liggen, wegen en middelen zoekt en aanwijst om het bezoek aan op hoog peil staande kin derfilms te ordenen en om de vertoning en de vervaardiging van kinderfilms te stimuleren, zullen zjjn werkzaam heden vruchtbaar zijn geweest en zal ook de tweede doelstelling van de organisator, het Instituut „Film en Jeugd": het adviseren van maatregelen op grond van resultaten van het on derzoek, worden verwezenlijkt. Coördinatie van herstel programma's De Belgische premier Spaak heeft ver klaard dat hij een politiek zou steunen, waarbij van elk der 19 landen, welke thans Amerikaanse hulp voor hun eco nomisch herstel ontvangen, geëist wordt, dat zij concessies zullen doen ten bate van het herstel van Europa,waardoor een Coördinatie van de afzonderlijke plan nen op lange termijn kan worden verkre gen Spaak verklaarde na een uur met de reizende ambassadeur van het Marshall plan, Averell Harriman, te hebben ge sproken, tegenover verslaggevers: „Ik ben een sterk voorstander van het begin sel om een programma voor het herstel van Europa op te stellen, waarbij van elk land op zichzelf een zeker aantal conces sies en 'Waarschijnlijk veranderingen m zijn economische politiek worden ge vergd". Een hoge functionaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, Roger Makin, heeft eveneens een onderhoud met de Belgische i premier gehad. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat tijdens dit gesprek werd overeenge komen: 1. Dat de Consulterende Raad van de Organisatie tot Bevordering van het Economische Herstel van Europa in de loop van de volgende maand bijeen zal komen, waarbij de deelnemende landen door ministers vertegenwoordigd zullen zijn. 2. Dat de bevoegdheden van de Organi satie zullen 'worden uitgebreid, opdat haar invloed op politiek gebied zal kun nen worden vergroot. Het verluidt, dat dit Brits-Belgische plan door de Verenigde Staten wordt gesteund. Het pericht uit Washington, dat de ont- werp-tekst van het Noord-Atlantisch pact practisch is opgesteld, en dat het mogelijk is, dat deze nog vóór het einde van deze maand ter tekening gereed zal liggen bewijst wel, dat met deze aangelegenheid bekwame spoed wordt gemaakt. Daarop duidt dan ook de Donderdag geëindigde militaire conferentie van de Noordse sta ten, welke ongetwijfeld verband hield met de uitnodiging van Washington o.m, aan Noorwegen en Denemarken om tot bedoeld verdrag toe te treden, d.w.z. hun plaats in de West-Europese defensieve alliantie in te nemen. .oronHo Het na deze Scandinavische conferentie gepubliceerde communiqué maakt van ae Noord-Atlantische Unie met geen woord melding. Maar anderzijds is het toch geen geheim in welke richting de besprekin gen daar zijn gegaan. Vaststaat dat ^we den, dat in twee wereldoorlogen neutraal kon blijven en bovendien in een voor het land zeer ongunstige strategische positie ten opzichte van Sovjet-Rusland ligt, zich met hand en tand tegen deelneming aan het pact heeft verzet en blijft verzetten. Het heeft, omdat Washington zijn merk waardige situatie kent en voorts vreest, dat Zwedens deelneming zeer onaange name gevolgen voor Finland zou kunnen hebben, dan ook geen invitatie van de Verenigde Staten ontvangen. Wei heeft het daar een minder prettige indruk ge maakt, dat Zweden ook Noorwegen en Denemarken van het pact heeft willen terughouden, met de belofte van een solied Scandinavisch verbond. Noorwegen echter, dat uit ervaring weet wat agressie is, is sterk voor het Noord-Atlantisch pact geporteerd, en moet nog dezer dagen te kennen hebben van ons land zo spoedig mogelijk weg te nemen, zal de minister er op aan dringen dat de betreffende commissie haar advies zo snel mogelijk uitbrengt. Er zal zeker geen sprake zijn van de aanleg van twee soortgelijke vliegvel den in Zuid-Holland-West op <J km van elkaar. Het met Duitse autoriteiten gevoerde overleg over de verontreiniging van de Dinkel kon nog niet worden voortgezet, daar de Britse bestuursautoriteiten geen DINSDAG XI JANUARI. HILVERSUM I (301 M). KRO. 7.oo Nieuws, gram., morgengebed: 9.00 Licht baken; 10.00 V. d. kleuters: 10.40 School radio; 11.30 Lezing; 1140 Zang en Pia"°; 12.03 Celk) en piano; 12.33 Metropole-or 13.00 Nieuws; 13.25 „Om en om Lezing; 14.00 „Het gebed in de muziek 14 30 „Onder ons"; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gershwin-progr.; 16.00» De Zonnebloem 16 30 Ziekenlof; 17.00 V. de jeugd, Viool- 17.30 Wigwamfelicitaties; 17.48 RVO; 13 00 Gram.; 18.20 Sport; 18.30 Ned' Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.1g Orgel; 19 30 Dit is leven"; m^ R.y.Dj 20 05 „De gewone man; 20.12 Ra^10 orl*" 22.00 Hongaars Strijkkwartet; 22.45 Avond- gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Utr. Sted. ork. HILVERSUM II (415 M.) AVRO 7 00 Nieuws, gram; 10.15 Metropole-ork. (e.o.), 10.50 V. de kleuters; 11.00 „Soft and sweet": 11.30 „De Wekker"; 12.00 Lyro trio; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Sky- masters: 13.50 Andrew Sisters; 14.00 Knipcursus: 14.30 „Rigoletto"; 16.25 Le zing' 16-40 V. de jeugd; 17.00 Kinderzang; 17 30 Centr. bur. v.. d. Statistiek; 18.00 Nieuws- 18.15 Piano; 18.30 Toneel; 18.45 Gram.; 19.00 Strip: 19.15 Kamermuziek; 20.00 Nieuws; 20.15 „Bonte trein 21.35 Voordracht: 21.45 Pjano; 22.15 Buit. overz.; 22.30 „Der Schwanendreher"; 23.00 Nws.; 23.15 „Don Quichotte, Strauss. RADIODISTRIBUTIE III. 7.00 VI. Br.: nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 Eng. H.S.: revue-ork. 8 50 „Lift up your hearts". 8.55 weer. 9.00 nws. 9.15 Billy Mayerl Rhythm, ens. 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.lo verz. pr. 11.00 Ar thur Birkby oct. 11.30 Eng. H.S.; „Music while you work .12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer. 12.32 Trio Jose Fontaine. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 Eng. HjS.: nws. 14.10 .Music Hall". 15.10 Schots ork. 16.00 Eng L P.: Jack Hardys en ork. 16.30 Al Flush en ork. 17.00 Kootw.: Batavia. 18.00 Fr. Br v d. sold. 18.30 VI. Br.: v. q. sold ,o no Fr Br.: Argent, muz. 19,80 VI. Br.: ork Harry Davidson. 19.50 Fr. Br.: nws. 2000 Eng LP.; nws. 20.25; sport. 20.30 „Hit Parade". 21.00 „Much binding, m the marsm" 21,30 VI. Sr.: .„die Wmterreise" v. Schubert. 22.00 nws. 22.10 Relais BBC 3e progr, conc. Strauss. 23.00 Eng. L.A nws. 23.15 Victor Silvester Dansles. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws. 7.10 gram. 7.15 div 7.30 Eng. H.S.: orgel. 7 55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws- 8.10 conc. 9.00 VI. Br. nws. 9.05 conc. 10.00 Eng. H S alt en piano. 10.40 orgel 11.05 school- uitz. 11-30 Eng- L-p-: v- d. sold. 11-45 'ririi rhythm, orch." 12.15 voordr. 12.30 «reèl 12.45 „Middag in Parijs". 13.15 ac. cord 'ork. 13.30 BBC Northern orch. 14.15 Herrison en Ellrington kwartet. 15.00 Ka- lundb.: ork. v. Aarhus, 16.40 Eng. H.S.: Intermezzo. 16.45 voordr. 17.00 Eng. L.P.: voordr 1715 Casino-wk. 18.00 mil. ork. 18.30 Geraldo. 19.00 Macpherson. 19.15 ork. Cazabon. 19.45 Bérom.: actual. 20.00 symphonie-ork 21^5 licht gevar. pr. 21.50 gram. 22.00 Eng. L.P.: „Take it from here". 22.30 pauze. 22.35 Bérom.: jazz. 23.00 div. In de memorie van antwoord op de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer deelt de minis ter mee, dat hy de pogingen van zjjn ambtsvoorgangers om een basis van wetgeving te leggen voor het gehele gebied van het verkeer, zal voortzet ten De reorganisatie denkt de minister I toestemming gaven voor de grensover- zich in grote lijnen zodanig, dat op het directoraat-generaal van verkeer een eenhoofdige leiding wordt ge wenst, opdat duideljjk zy waar de be voegdheden liggen. Zelfstandige wettelijke bevoegdheden toekennen aan anderen dan de directeur- generaal acht de minister organisatorisch onjuist. Om deze reden zullen de func ties van inspecteur-generaal en directeur van het vervoer moeten verdwijnen. Alle bemoeiingen met het verkeer, met inbegrip van de verkeersveiligheid die nen in één hand te komen. Wat betreft de reeds ingediende of te verwachten wetsqntwerpen op het ge bied van het verkeer deelt de minister mee, dat het zijn bedoeling is, zo spoedig mogelijk bij te dragen tot het voor be handeling gereed maken Van de wet tot wijziging van de W.A.P., enige wijzigin gen aan te brengen in het wetsontwerp betreffende het goederenvervoer langs de weg, vervolgens de regeling van het goederenvervoer te water voor indiening gereed te maken en tenslotte een wets ontwerp voor te bereiden met betrek king tot de ha\«ns. Wat betreft de 'verschillende andere voornemens omtrent bepaalde objecten stippen wij aan, dat de minister van me ning is, dat aan het Nederlandse vracht vervoer in Belgie dezelfde taciliteiten verleend dienen te worden als het Bel- gische vervoer in Nederland geniet. Wat het Zondagsrijverbod betreft: dit zal eerst kunnen worden opgehe ven zodra de brandstofpositie dit mo- keljjk maakt. Thans is deze mogelijk heid nog niet tcnvolle aanwezige Er is een urgentieprogram voor de 5p?°™eSen opgesteld, dat in ongeveer 5 jaar voltooid zal moeten worden. Bj. program voorziet in een 6eleideljike vervanging van de stoomtractie door electrische- en diesel-electrisché tractie Ten aanzien van een vraag naar hm. oordeel van de minister over de uit' spraak van de directie der NS. in het jaarverslag 1947. dat zij met bezorgdheid de snelle ontwikkeling van het wegver voer gadeslaat, zegt de minister, dat hij deze uitspraak voor rekening van de directie laat. Met betrekking tot de perspectieven voor de Nederlandse vliegtuigindustrie kan worden meegedeeld, dat de Neder landse luchtvaart nog vrijwel geheel aangewezen is op het buitenland. De ver liezen, welke de K-L.M- m 1!,47 en 1948 leed óp het lynbeörijf Nederland kun nen worden becijferd op 2.000.000 en 1.500.000. De noodzaak erkennende om de on zekerheid ten opzichte van de aanleg van luchtvaartterreinen in het westen schrijding door de betrokken hoofdamb tenaren. Verder wordt nog vermeld, dat de aanleg van de autosnelweg Amsterdam- Utrecht in een langzamer tempo moet worden uitgevoerd dan was beoogd en dat het een punt van overweging uit maakt, op de veren op de Wester-Schel- de een matig overzetgeld in te voeren. Met de inpoldering van het Zuider-Sloe wordt in 1949 begonnen, terwijl de dich ting van de Baakse overlaat zeer urgent geacht wordt. Men hoopt het Amster dam-Rijnkanaal in 1952 voor 2000 toris- schepen bevaarbaar te maken. Zaterdagmiddag brachten met een twaalftal vriendinnetjes de prinsesjes Beatrix en Irene een bezoek aan circus Strassburger in Carré te Amsterdam. Het jeugdig gezelschap arriveerde ongemerkt aan het circus in drie taxis en de prinses jes bleven bijna gedurende de gehele voorstelling onopgemerkt. De prinsesjes met haar vriendinnetjes uit Amsterdam en ofngeving vormden een vrolijke groep onder begeleiding van de heer en mevr. jhr. mr. E. W. Roëll en de meisjes amuseerden zich zeer in hun loges. Met blosjes van opwinding woon den allen de voorstelling tot het einde bij, waarop zij weer per taxi vertrokken naar de woning van een hunner vriendinnetjes te Amsterdam. Tijdens de pauze ontdek ten enkele bezoekers in het volle circus de hoge bezoekstertjes, maar deze konden gelukkig als gewone meisjes ongestoord van al het gebodene in het circus blijven genieten. Het ver bond van Sovjet Russische componis ten heeft te Moskou een con gres ge houden waarbij de muzikale prestaties der he dendaagse Russische componis ten weer eens ter dege on- gegeven, dat, als het voor de keuze tussen Atlantisch en Scandinavisch verbond werd geplaatst, het zonder aarzelen de Atlan tische Unie zou kiezen. En Denemarken heeft op zijn beurt laten weten, dat het meer voor het Noorse dan voor het Zweedse standpunt voelt, en dat als Noor wegen zich bij het Noord-Atlantisch pact aansluit het ditzelfde zal doen. Daar het Scandinavische communiqué wel van het Scandinavische pact melding maakt, mag men concluderen, dat Zweden zonder actieve deelneming toch door een achter deur de Atlantische Unie kan binnen treden en feitelijk binnentreedt. Wat slechts een vooruitlopen is op de toestand, welke automatisch zou ontstaan, als het ooit tot een gewapend conflict West-Oost zou komen. Dfe Noordelijke vleugel van de Unie schijnt dus, hoewel de officiële bespre kingen daarover nog geruime tijd kun nen duren, gevestigd; want wat de be langrijke basis IJsland betreft, zijn geen moeilijkheden te duchten. Over het stand* punt, dat Ierland zal innemen, is bitter weinig bekend; wel kan men vermoeden, dat dit land het steeds terugkerende thema van de her-eenwording van Ierland op de voorgrond zal schuiven; en men kan niet ontkennen, dat bij de vastbesloten wil van Washington om West-Europa tot één defensief militairblok te maken, de Ierse kansen om zijn eis verwezenlijkt te zien gunstiger staan dan ooit te voren. Portugal op de Zuidelijke vleugel zal weinig moeilijkheden maken; alleen kan het o. i. volkomen gerechtvaardigde be zwaren opwerpen tegen de dwaze uit sluiting van Spanje, dat in geval van uiterste nood het laatste bastion yap Europa zal blijken te zijn. Natuurlijk verliest Washington Spanje, ook het Franco-Spanje, nooit uit het oog: ai mag het zogenaamd zelf niet zien, maar moet het door de ogen bijv. van Argentinië kijken. Gelijk het ook niet met eigen hand economische hulp aarf Spanje kan verlenen, maar dit moet doen met anderer hand, men zou bijv. aan de hand van Argentinië kunnen denken. Ietwat verrassend bij de geestesgesteld heid der Amerikanen, bij hun vastbera denheid om het West-Europese verdedi- gingsblok zo sterk mogelijk te maken zo wordt bijv., naar in ernstige kringen verluidt, gewenst en noodzakelijk "eacht dat de Benelux-landen dertig divisies beschikbaar zullen sWlen; Ne derland en België ieder dertien en Lu xemburg vier, tegenover ook dertig voor Frankrijk - is zeker.' dat er -geen m - nodiging naar Italië is uitgegaan. - het gevolg van het feit. dat Engeland tegen de deelneming van Itahe een veto heeft uitgesproken, wijl het door n vredesverdrag in zijn bewapening enge grenzen gebonden land eer blok aan het been dan een versterking zou zijn. Frankrijk daarentegen blij" voor de dekking van zijn Zuid-Oostgrea op Italiaanse deelneming aandringen, het lijkt dan ook allerminst uitgesloten, dat er een middenweg zal worden ge zocht. en dat Italië binnen niet al te lange tijd in de gelegenheid zal worden gesteld door de mazen van een al te knellend vredesverdrag heen te ghppen. Te betreuren blijft het intussen, dat het Noord-Atlantische pact zo straf nul«air wordt gezien. Ongetwijfeld wordt iet economisch door het Europese herstel plan aangevuld, maar politiek is van eensgezindheid in dit blok Jiog weinig te bespeuren. Bij de behandeling van het Indonesische vraagstuk bijv. hebben wij enkele van onze toekomstige bondgenoten in een eventuele oorlog stelling tegen Nederland zien nemen op een wijze, welke tussen waarachtige vrienden eenvoudig ondenkbaar zou zijn. Natuurlijk kunnen zelfs op zeer belangrijke punten menings verschillen bestaan, maar deze debatteert men in intieme kring op waardige wijze uit. En zo gaat het nu ook met ernstige geschillen tussen Engeland en Frankrijk; zo gaat het rond de Duitse kwestie. Wil len we samenwerken, dan moet er ver trouwen zijn. Vertrouwen, dat naast, wellicht boven lend-lease staat. der de Sovjet-loupe werden genomen. Twee wereldberoemde Russische com ponisten wórden sinds enige tijd door de autoriteiten van genoemd verbond met wantrouwende blik of moeten we zéggen met wantrouwend 00-r? gevolgd, Sjostakowitsj en Prokofieff. Reeds in 1947 werden beiden gewaar schuwd voor het opmerkelijk gemis aan Sovjetgeluid in hun muziek. En onlangs heeft Sjostakowitsj op nieuw de Sovjetluisteraars met zijn mu ziek bij de film „De. jonge garde" de schrik op het lijf gejaagd. Was deze muziek nog volks? Brengt deze muziek het leven van 't Russische volk tot uit drukking? Hoe 't zij, men heeft het, wat Sjosta kowitsj betreft, bij eén bedenkelijk hoofdschudden gelaten, maar zijn col lega Serge Prokofieff, destijds meer malen winnaar van de Stalinprijs, kwam er minder genadig af. De secre taris van het verbond van Russische componisten, Tikhon Khrennikof, maakte dezer dagen in de Prawda be kend dat Prokofieffdoor de partij en door de hele Russische maatschappij is veroordeeld. In 'n korte commentaar op deze bru te uitsluiting van een groot kunstenaar verklaart Khrennikof dat Prokofieffs muziek „anti-melodisch" is, en dat de wijze waarop hij de sfeer van het Rus sische leven muzikaal verbeeldt, laak baar is. Senator Arthur H. Vandenberg heeft een grondig onderzoek geëist naar de redenen, die president Truman bewo gen hebben, Dean Acheson te benoe men tot minister van buitenlandse za ken. De senator is de meest gezaghebbende republikein in de commissie voor de buitenlandse betrekkingen, die de benoe ming van Acheson zal moeten goedkeu ren. Vandenberg erkende, dat Acheson een voortreffelijke Amerikaan is. die grote ervaring heeft in buitenlandse kwesties en vele talenten, om de enorme verantwoordelijkheid te dra gen, hem door Truman op de schou ders gelegd". „Maar", zo voegde hij eraan toe, ,.ik verwacht, dat de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van de. se naat een diepgaand onderzoek zal instel len naar de redenen van de persoonlijke keuze van de president. Diep betreurde Vandenberg het heengaan van George Marshall ,,een van de grootste Ameri kanen van alle tijden". Dat Lovett ont slag heeft genomen, betreurde Vanden berg eveneens. Op Acheson is dikwijls scherpe cri- tiek uitgeoefend door zijn collega's in het ministerie van buitenlandse zaken en door anderen, die van oordeel waren, dat hij teveel rekening hield met de mo gelijkheid van vriendschappelijke be trekkingen met het communistische Rus land. Latër, toen alle pogingen om een wer kelijke vrede tot stand te brengen door toedoen van Rusland ijdel bleken heelt Acheson een zeer krachtige houding te genover het comfhunisme aangenomen. In een van zijn laatste redevoeringen tij dens zijn ambtsperiode, uitgesproken op 6 Juli 1947, heeft hij Moskou's politiek aan de kaak gesteld als „diametraal te gengesteld aan de eerste vereisten voor internationale overeenstemming en her stel". Hij beschuldigde de Russen van het schenden van vitale internationale over eenkomsten en van een algemene ob structie-politiek ten aanzien van de vre de. kon het inderdaad niet bolwerken uit heftig verwerende hekkesluiter Scheve met 20 het loodje moeten leggen tegen B.O.H. met 31 van zijn mede-debutant 13 toch wel duidelijk te sterk voor de hekkensluiters. A 45. Basli belde zo dreigend en krachtig dat hij de ouder- niAi treJcbel in zijn hand hield. Maar de motorrijder, ook rr®1 v.an gisteren, had al in het spionnetje gezien dat er een hlvig soort onraad opdaagde. Terwijl de vrouw van "nJr? jrfj'der haar handen aan haar. schort afveegde om open re doen, jjeer des huizes aohter een deur staan Mr. D. U. Stikker, minister van Bui tenlandse Zaken, heeft een Associated Press-correspondent te woord gestaan en op verschillende vragen met betrek king tot Indonesië als zijn verwachting uitgesproken: 1. dat er binnen korte tqd ordeiyke toestanden in geheel In donesië zullen heersen; 2. dat spoedige productie en export hervat zullen wor den in de gebieden waar militaire operaties noodzakelijk waren; 3. dat het levenspeil daar gestadig zal stygen; 4. dat in de naaste toekomst de Ameri kaanse en Nederlandse standpunten elkaar zullen naderen; 5. dat de weste lijke mogendheden in Zuidoost-Azië eerlang zullen samenwerken. Op de vraag, of er republikeinse leiders zijn die door de Nederlandse regering aanvaard kunnen worden om de toekom stige leiding van de republiek op zich te nemen, antwoordde de minister: .Het is niet aan de Nederlandse rege ring om te beslissen wie de constructieve leiders van het Indonesische volk zullen zijn in de Ver. Staten van Indonesië, welke op de federale basis van de Ren- viile-overeenkomst gevormd worden. Wij hopen, dat het Indonesische volk in alle delen van Indonesië die mannen zal kie zen, die na de overdracht van het rege- ringsgezag aan het federale Indonesische bestuur, in staat zullen zijn om handha ving van de orde en de democratische vrijheid te verzekeren" Op de vraag, of het in de bedoeling lag om de instelling van de interim-regering uit te stellen tot het republikeinse gebied er in opgenomen kon worden, antwoord de de heer Stikker: „Alle delen van In donesië zullen zo spoedig mogelijk in de totale politieke structuur van de toe komstige Ver Staten van Indonesië onder de interim-regering opgenomen moeten worden" Op de vraag hoe hij dacht dat de situa- tie in Indonesië zich de eerstkomende maanden zou ontwikkelen, antwoordde hij: Ik ben er zeker van. dat er binnen korte 'tijd ordelijke omstandigheden in geheel Indonesië zullen heersen, productie en export zullen worden hervat zelfs in die gebieden waar onlangs operaties noodza kelijk zijn geweest en dat het levenspeil gestadig zal verbeteren". Het volgende commentaar leverde de minister vervolgens op de schorsing van de Marshall-hulp voor Indonesië: „Ik verwacht, dat de misvatting welke die schorsing heeft teweeggebracht, spoedig tot het verleden zal behoren en ik hoop, dat de Indonesische bevolking dan weer van die hulpverlening zal mogen profi teren. Wat de gevolgen van de schorsing betreft, de nood is nog groot, vooral in de bovenbedoelde gebieden waar het econo misch herstel nu begonnen is. Een spoedig herstel is om meer dan één reden noodza kelijk. Het is 't meest doeltreffende wa pen tegen de verspreiding van het com munisme" Wat de houding van de Ver Staten be treft, verklaarde de minister: „Ik betreur de houding die de Amerikaanse, delegatie tot nu toe in de Veiligheidsraad heeft aangenomen Deze- houding weerspiegelt een zeker wantrouwen in onze doelein den. Ik ben er zeker van, dat de naaste toekomst zal aantonen, dat onze doelein den in Indonesië niet afwijken van het Amerikaanse inzicht en dat zij de belan gen van Zuidoost-Azië dienen door de schepping van een vrije en souvereine Indonesische staat In het eerste nummer van de vierde iaargang van „De Nieuwe Spoel", bulle tin voor het amateurtoneel schrijft de redactie een prijsvraag uit voor avond vullende spelen. Bekroningen worden beloond met 500 en 300 terwijl ieder spel, dat niet be kroond, doch wel geaccepteerd wordt, beloond wordt met 100, een en ander buiten de regeling der auteursrechten om. De jury wordt gevormd door mej. G. Brugmans, Eduard Verkade, Kees Spie- rings, Anton Sweers en Joop Biekmann, terwijl tevens nog aangezocht zijn Albert van Dalsum en Ben van IJsselstein. De termijn van inzending sluit 1 Mei 1949. Verdere voorwaarden kunnen wor den aangevraagd bij „De Nieuwe Spoel", Koningslaan 12 te Bussum. met iets zwaars om Basli te verpletteren. Basli rolde letterlijk de trappen naar boven, ongeveer zoals een lawine het zou hebben gedaan, behalve dan dat lawines meestal van boven naar beneden rollen. Zou onze held blin delings in de val.lopen? Het bericht in ons blad van Zaterdag j.l betreffende de verkoop van 't land goed „Bergen" te Vught behoeft enige rectificatie. Uit betrouwbare bron is ons gebleken, dat dit landgoed niet in an dere handen is overgegaan en dat er zeker geen sprake van is, dat een inter nationale katholieke organisatie er zal worden gevestigd. 19) Hij is de hele dag aan zijn bureau ge kluisterd en moet bovendien nog over werken, zodat hij 's avonds laat doodmoe bij zijn moeder thuis komt. Om tegen het middernachtelijk uur nog naar de Theems te rijden, heeft immers geen zin. Die beroerde brug! Wat doet hij hier nu eigenlijk? Elke dag hetzelfde mechanische werk. Met nog drie andere collega's onder voortdurend toezicht van de hoofdingenieurs cijfertjes zetten 0p de daarvoor bestemde plaats. Het is, goed lieschouwd, niet veel anders dan een grote exercitie, waarbij je in het gunstigste geval als korporaal mag fun geren. Jaren gaan voorbij vóór je een kans maakt op enige promotie. Maar ja, een mens doet zijn plicht. Hij heett er maar voor te zorgen, dat het geen enkel cijfer gelukt te deserteren of, louter om hem dwars te zitten, naar een andere sectie van de troep overloopt. Ingenieur Poulsen, door Kitty „de lili- putter" genöemd, schudt het hoofd. „Wat is er toch aan de hand, Danny? Je"trekt een gezicht, of je in een citroen hebt gebeten". Zij zitten in de cantine van de fabriek. P® "rï^sgpauze zal direct voorbij zijn en nog steeds staat Danny's maal bijna onaangeroerd voor hem op tafel. f Te, Je °°it zoiets meegemaakt! bromt Danny geërgerd: „Anders zie je de baas e*k® "aS en nu is hij voortdurend op reis D® j?aaf Verlang je naar hem? Verlangen., lacht Danny: Ik zou wel eens ynien weten, wie hier in de fabriek verlangt riaar directeur Gordon! Nee boy niaar ik heb een belangrijke kwestie met hem te bespreken, Wat?! Heb jij wat met de ba-as te bespreken?, vraagt Poulsen verbaasd. Ja! Ik wil verlof hebben en een be hoorlijke salarisverhoging. Zonnesteek? Als Danny oprecht was, zou _hjj moe ten toegeven, da-t er de laatste tijd wer, kelijk iets niet met 'hem m orde is. Wamt, normaal is het zeker wel aller minst als iemand, die gewoonlijk over een kerngezonde slaap beschikt, plotse ling de gekste dingen bij elkaar droomt. W?s hij niet nog vannacht in zijn slaap me! rechercheur Kayn-es op een hevige manier aan het vechten geweest, het geen tot gevolg had gehad, dat Kayn-es in een angstwekkend toeterende R°°e Kruiswagen moest worden weggebracht. Ik heb vandaag een motor gezien, zegt Danny, zonder verdere inleiding: Een pracht ding! Kost een krats. Tien pond contant en de rest op afbetaling in maandelijkse termijnen van anderhalf po-nd. Als ik dat ding koop, ka-n je bij gelegenheid nog eeng een keertje mee om je aangebeden Kitty een bezoek te brengen. Aardig kind die Kitty, zegt Poulsen in gedachten. Gaat wel, Jammer, dat ze zo'n grote mond heeft Dat lijkt maar zo...." Poulsen begint Kitty met een, hem to taal vreemde eloquentie te verdedigen. Dat is nu eenmaal haar aard. Tegen mij is zij altijd even voorkomend én vriendelijk. Alleen als jij er bij komt, schijnt ze plotseling geheel anders. Eigen aardig! Onder ons gezegd. Danny, ik ge loof bepaald, dat ze iets tegen je heeft. M'n zorg! Ik heb wel wat anders aan m'n hoofd. Weet je, Poulsen, die motor Een schel klinkt ratelend door "de cantine. De middagpauze is geëindigd.. Haastig slikt Danny de rest van-zijn maal naar binnen, dan rent hij de an- "deren achterna,/ En na kantoortijd besluit Danny, zij het met een bloedend hart, omdat hij elke cent spaart om Nicolle eens behoor lijk als zijn vrouw onderdak te kunnen brengen, het koopcontract voor de mo tor te ondertekenen. Van morgen af zal hij nu elke avond naar zijn huisje aan de oever van de Theems kunnen tuffen, zodat hij er tenminste een paar uur voor kan wa ken, dat Kaynes. „die vervelende snij boon" met zijn „röntgenblik" die „idiote Nicolle" niet helemaal inpalmt. Om zeven uur 's avonds de sche mer is reeds gevallen bezoekt Kaynes de beide studenten. Zij zitten bij het met overbodige schijnsel van een petroleumlamp en zijn verdiept in hun studieboeken. Maud slaapt reeds. Fluisterend, om de slaap van het kind niet te storen, deelt Kaynes de meisjes mede, dat men in het bos een man dood heeft gevonden en dat d-eze ongetwijfeld identiek is met de vluchteling, wie het na de overval door de beide agenten gelukt is, door de Theems over te zwem men, in veiligheid te brengen. Het schijnt ook dat men hiermee de geheimzinnige vreemdeling heeft gevon den, die .hu-n het kind heeft ge-bracht. Het signalement, dat zij de politie hebben opgegeven, klopt althans geheel met dat van de dode. Daar Kaynes d-e beide meisjes een gang n-aar he-t lijkenhuisje wil besparen, heeft hij opdracht gegeven de foto's van de dode hierheen te zenden. Wie deze vreemdeling is, zal voorlo pig wel een raadsel blijven. Uit een en ander menen wij echter te mogen aflei den, dat hij de moord op de heide bij Kensington op zijn geweten heeft. Er is alle reden om aan te nemen dat hij in opdracht van Coverley han-delde. 't Is goed, d-a-t wij eens gelegenheid krijgen met u te spreken, mr. Kaynes, zegt Kitty zonder e-nige aarzeling: Al les wat hier gebeurt, is zo geheimzinnig, da tik werkelijk bang begin te worden. Niet voor ons, maar voor het kind Ik kan het volkomen begrijpen, juf frouw Devine, geeft Kaynes bedachtzaam ten antwoord: Desondanks echter lijkt het mij het bes-te, dat het kind hier blijft. Er zijn verschillende omstandigheden, waarvan ik u tot mijn spijt geen nadere verklaring kan geven Waarom niet? valt Nicolle hem on middellijk in de rede: Waarom praat u niet openhartig met ons? Kaynes werpt een snelle blik op Ni colle. Het matte schijnsel van de lamp to vert tere. roze lichtreflexen in haar haar. Haar gelaat, dat in een gedempt, onzeker licht fs gehuld, herinnert Kay- r.-es aan een foto, welke in de kamer van zijn chef hangt'. Het is het fijne, tere meisjesgezicht van de „Onbeken de uit de Seine*', wier glimlach door het dodenmasker voor eeuwig vastge legd even beroemd is geworden als die van de Mona Lisa. Juffrouw Osborn", zegt hü verlegen: het is niet gemakkelijk over ver onderstellingen te spreken, die in de toe komst misschien onjuist zullen blijken te zijn. Mijn zwijgen is in dit geval werkelijk geen wantrouwen. Nou, vertrouwen is het nu ook niet bepaald, meent Kitty ironisch te moe ten opmerken. Ik weet, dat u zeer aan het kind gehecht bent, juffrouw Devine. Dat doet me buitengewoon genoegen en daarom heb ik ook besloten alles in het werk te stellen opdat de kleine Maud hier kan biyven! iWordt vervolgd) Reuter meldt uit Frankort, dat de Westelijke bezettingsautoriteiten in Duitsland afstand hebben gedaan van het recht om hout te kappen in de Duit se bossen. Sinds het begin van de bezet ting hebben de Duitsers voortdurend ge protesteerd tegen deze houtwinning, daar deze tot ontbossing zou leiden. Van officiële zijde kon men te Den Haag ons nog niet meedelen, of en in hoeverre dit besluit ook de Nederlandse houthakkers in de Duitse bossen betreft. Professor Rodriguez Lapa, Portugees oppositie-leider, legen wie een aanhou dingsbevel was uitgevaardigd, is in de afgelopen nacht te zijnen huize gearres teerd. De aanhouding heeft hevige beroering gewekt in de kringen van de Portugese oppositie en generaal de Matos heeft een protesttelegram aan president Salazar ge zonden. De Noorse minister-president, Einar Gerhardsen, heeft de berichten tegenge sproken, als zou Noorwegen zijn uitgeno digd, toe te treden tot de voorgestelde Atlantische Unie De conferentie der Scandinavische lan den heeft plaats gehad op initiatief var Noorwegen, zeide hij verder, omdat net werk in de Scandinavische defensie-com missie zo ver gevorderd was, dat de kwestie thans van politiek standpunt moest worden besproken. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5