GALLUP de Verlaging douane tarieven v.s. Aanleg van vliegvelden In 1948 17 dodelijke mijnongevallen Geen optische horizon meer hij televisie? De Italiaanse griep PAGINA 6 MAANDAG 10 JANUARI 1949 WEER HAVENSTAKING TE NEW-YORK TRUMAN WIL NIEUWE ONDERHANDELINGEN BEGINNEN SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG Overal ter wereld door Nederlandse onderneming OOOGOOOOOOGOOOÖOOC OOOQOOOOOOOG000G0O v.h.HOOFDSTEEG ROTTERDAM MEENT 112 TEL.71902 SCHIEDAM U0QGSTR.17S tel.67017 SCHEEPVAARTBER1GHTEN oedeien aangebodei Weer dreigt in de haven van New York een staking, nu 3500 arbeiders op sleep boten en sloepen hun leiders hebben gemachtigd, aanstaande Donderdag een staking uit te roepen, indien hun eis tot 25 pet loonsverhoging niet wordt inge willigd. Een staking van deze arbeiders zou het verkeer in de haven van New York stil kunnen leggen en een groot deel van het zakenleven in de stad ver lammen, meldt Reuter. Toen in 1946 de arbeiders op de sleepboten staakten, beval burgemeester O' Dwyer sluiting van alle zaken, uitgezonderd de onmisbare, om brandstof te besparen. Presdent Truman heeft het Congres verzocht de wet, die de regering de bevoegdheid geeft overeenkomsten tot verlaging van douane-tarieven aan te gaan, te verlengen tot Juni 1951. Hij wenst, dat het Congres spoedig een beslissing neemt, dar de regering voor nemens is in April a.s. nieuwe onder handelingen te beginnen met het doel dergelijke overeenkomsten te sluiten met 13 andere regeringen. Voorts verlangt hij, dat het nieuwe Congres de belemmerende beperkingen" ongedaan maakt die het vorige Congres de regering heeft opgelegd. In het kader van deze wet heeft Ame rika in de afgelopen 6 jaar zijn douane tarieven met ongeveer 50 pet. verlaagd. Het vorige jaar werd de wet door het Congres 'Voor de duur van een jaar ver lengd in plaats van voor de duur van 3 jaar. zoals door de president was ver zocht. Verder had het Congres een clausule ingelast, die de commissie voor de doua ne-tarieven van het Congres de bevoegd heid gaf zich te verzetten tegen voor gestelde tariefsverlagingen, welke nade lige gevolgen zouden kunnen hebben voor Amerikaanse producten. Gedurende de afgelopen week zijn ln de Nieuwe Waterweg aangekomen 172* zee schepen met een inhoud van 266.306 netto reg. tons tegen 103 schepen met 203 022 netto reg. tons in de overeenkomstige week van 1947. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von delingenplaat) 145, Schiedam 3, Vlaar- dingen 6. Hoek van Holland 13. Maas sluis 0, Zwijndrecht 0, Dordrecht 2, Capelle aan de IJssel 0 en overige haven? 3. Hierbti zijn 4 bunkerboten inbegrepen. 1948 185 295.873 1948 121 235.686 De groepen van militaire waarnemers van de Uno zullen, naar de Nederlandse woordvoerder te Batavia heden aankon digde, morgen uit Batavia naar de ope ratiegebieden op Java en Sumatra terug keren. Dat de aanleg van vliegvelden voe ten in de aarde heeft, is wel duidelijk geworden uit de strijd Schieveen Ypenburg. Ook het buitenland heeft zjjn vliegveldproblemen. En om deze te helpen oplossen heeft een combinatie van een tiental vooraanstaande Neder landse ondernemingen een raadgevings ingenieursbureau gesticht: Netherland Airport Construction Office (NACO) onder leiding van Ir. T. K. Huizinga, tot voor kort directeur van het Labora torium Grondmechanica te Delft. De Naco is voorlopig gevestigd in het vroegere Victoria hotel te Scheveningen. De Naco is opgericht door: Philips, KLM, B.P.M., de betonondernemingen: Ned. Aannemings Mij. Bato, Ned. Aannemings Mij. v.h. Boersma, de Hollandsche Beton Mij., de Constructiefabriek de Vries Rob- bé, de baggermij. A. Volker's Mij. tot het uitvoeren van Openbare Werken, het aan nemingsbedrijf Dirk Verstoep, dat zich speciaal op de aanleg van wegen toelegt, eneen bankonderneming. Deze ondernemingen kunnen gecombi neerd overal ter wereld volledige vlieg velden aanleggen. De Naco heeft echter een zelfstandige taak. Aan dit bureau Zal een staf van deskundigen op het ge bied van de aanleg van vliegvelden wor den verbonden. In 1948 lieten 17 mijnwerkers het leven in de Limburgse steenkolenmijnen Het hoogste aantal dodelijke mijnongevallen kwam voor in de staatsmijn Maurits. nl. 6. staatsmijn Emma en de Domaniale Mijn hadden ieder vier slachtoffers en de staatsmijn Wilhelmina, de Oranje Nas- saumijn en de Laura en Vereniging ieder één. In 1947 kwarten 34 mijnwerkers om het leven. Een opzienbarende mededeling uit de Ver. Staten, waar men nu reeds gedu rende ruim een jaar waardevolle erva ringen heeft opgedaan met. de exploitatie van televisiezenders, toont aan dat de zgn. optische reikwijdte van ultrakorte-golf- zenders, dus ook van televisiezenders, naar het rijk der fabelen moet worden verwezen. Het is namelijk gebleken, dat deze golven zeer ver buiten de horizon reiken en dat daardoor ernstige storingen ontstaan tussen stations, die op dezelfde golflengte werken. Dit betekent in de practijk, dat de stations veel verder uit elkaar moeten liggen en dat er veel min der golflengten beschikbaar zijn. Door deze ervaringen heeft de Federal Commu- n 'cations Commission in de V.S,. die tot taak heêft de golflengten te verdelen, het geven van verdere licenties voor het ex ploiteren van televisiezenders stopgezet. Zoals men weet. heeft men in Neder land gelijke ondervindingen opgedaan ier wérden b.v de uizendingen van Phi lips' televisie o.a. in Utrecht en Ede ge regeld ontvangen. Systemen met hoog lijnen- aantal onmogelijk Nu reeds kan de conclusie worden ge trokken dat men in de wereld zeer zui nig zal moeten zijn met het gebruik van de beschikbare frequentiebanden, die in ternationaal zijn toegewezen voor het ge bruik van televisie. Bepaalde o.a. in Frankrijk bestaande plannen om een tele visiesysteem met een hoog aantal lijnen en dus een bandbreedte van 13 Mc. toe te passen, hebben het nadeel dat daarbij, slechts drie dergelijke zenders in de enige hiervoor beschikbare band van 174216 Mc gebruikt kunnen worden. Daar dupli catie van deze banden niet mogelijk is met het oog op troposferische storingen zouden in West Europa dan slechts drie televisiezenders ongestoord kunnen wer ken. Bij de keuze van een televisiesysteem dient men dus wel terdege rekening te houden met de noodzakelijkheid zuinig te zijn met de bandbreedte. Met het televi siesysteem zoals dat in Amerika wordt toegepast en zoals in verschillende Euro pese landen thans ook reeds gepropageerd wordt, namelijk het systeem van ongeveer 600 lijnen, zou dit aantal zenders stijgen tot ca. dertien aangezien hierbij ook de banden van 4168 Mc. en van 87%loo Mc ten volle bruikbaar zijn. De influenza-epidemie, die in Decem ber half Rome in bed heeft gejaagd, heeft zich naar Turijn en omgeving voortgeplant, aldus meldt A. P. uit Rome, Vooral kinderen onder de vijf jaar wor den door de ziekte getroffen. De ziektl Iaat zie» te Turijn en omge ving veel ernstiger aanzien, dan te Rome en Milaan, waar ze van „zachtaardig ka rakter" is. In Turijn zijn reeds 3 kinde-1 ren overleden en 24 zijn de dood nabij. 1909 1949 G Op 13 Januari a.s. hopen 0 O onze geliefde ouders V O M. A. VAN TOL g g G. VAN TuL-Steentjes X Q hun 40-,iarige echtvere- q O niging te herdenken. q De H. Mis uit dankbaar- Q O Ireid zal tot hun intentie Q O worden opgedragen in G O de kerk van de H. Bar- Q O r„,i~»'-s te Poeldijk Q O om 9 uur. Q 6 Hun dankbare O Kinderen e'n O Kleinkinderen O Receptie van 2—4 uur in O Hotel Verburch. Q O poeldijk, 10 Jan. 1949. O Monsterseweg 8. O Enige en Algemene Kennisgeving. Wij ontvingen de droeve tijding, dat op 6 Januari in Indië is gesneuveld onze lieve oudste Zoon, Broeder en Verloofde ADRIAN VS HUBERTUS op de leeftijd van 23 jaar Uit aller naam: FAMILIE MARGES JO B LEIS WIJK Kloosterkade 73, Delft,. Bidden in het Cenakel Simonsstraat, Maandag en Dinsdag om 20.15 uur. POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Waterman" op reis van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag middag om 5 uur Point de Galle en wordt Woensdag te Karachi verwacht. Bij het neerstorten van eèn Skymaster C 64 bij Stakehouse Feil, in de buurt van Preston (Engeland) zijn zes leden van de bemanning om het leven gekomen. De Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug naar Berlijn was op weg naar het. Engelse vliegveld, waar het toestel aan een revisie zou worden onderworpen na 200 uur dienst te hebben gedaan op de luchtbrug. "zo woorden ie,k woord me^r 5 ets extra, tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling ROTTERDAM aangekomen 8 Januari: Corona Londen, Furness, Merweh.. ledig; Jozo, Huil, Wagenborg, Merweb., ijzer; Prins Willem V, terug van proeftocht. A. Veder. Parkk,; Boskoop, Curacao, Hiidig en Veder, Waalh., salpeter: Haskeriand, Bremen Armanod Farina, Waalh., ledig; Jo, Huil, Wagenborg, Parkk., werf Piet Smit, ijzer; Voorwaarts. Londen, Lijnzaad, Binnenh.. cocosvet; 9 Jan.: Bonn, Oslo, Burger, IJsseih., stg.Zeeland, Stettin, S.S.M.. Waalh., kolen; Maymere Lissabon, Hammerstein, Jobsh., stg.Ósric, Stockholm, Burger, IJsseih., stg.Barendrecht, Curacao v. Ommeren BPM. st. 3. olie; Batavier II, Londen, cornelder, Jobsk., stg.Trompen burg, Stockholm, Muller, Merweh. stg.; Elizabeth, N. York. v. Niev. Goudriaan, Lekh., stg.Sarpen, Cardiff, Armando Farina, Waalh., ledig; Dago, Antw.Er- hardt en Dekkers, Waalh, ledig; Normandia Gothenburg, Kuyper v. Dam en Smeer, IJsseih., stg, Murena, Grangemouth, v. Ommeren,, boei-7, ledig; Federal. Fahaheel Worms, B P. M., steiger 2. olie; Sprtng- crag, Ijonden. A. Veder. IJsseih.. stg.La Fayette. N. Orleans. Waterman Line, j Merweh'.. stg.: Melrose Abbey, Hul!. V»r. I Humber, Parkh., stg.; Loi-de Brazil, San- Bijlessen: Wis-, natuur-, srhei- kunde en mechanica aangebo den door 4e laars Delfts stu dent. F. J. Koeken, Bosboom- laan 6a, Schledam-W. Onze KAMPIOENEN trekken sterk de aan dacllt Zq worden dooi de lezers trouw geraad oleegd S A Al PIOENEN kunnen woi den opgegeven sari on Kanlmen er, agent schappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 6