Milliarden-begroting Helft van budget voor defensie en hulp aan buitenland der V.S.- Weerbericht De „liquidatie" van kardinaal Mindszenty DEMONTAGE van de Duitse oorlogsmachine V.S. bezorgd voor de a.s. vredes onderhandelingen Wereldburger No. 1: Garry Davis Stormhoek Een Don Quiehotte met intellectuele aanhang? J Ook een LOT in de staatsloterij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe belastingen moeten 4 milliard dollar opbrengen Bewapening van Polen Proces Kravtsjenko Hel bevel van Moskou: weigeren werk Arbeiders bij dit Het buitenland roept De spanning in het Midden-Oosten Geen Joodse troepen meer in Egypte Reeds ziet de Kominform slopersobjecten (T Dertien millioen kuikens dit jaar In de V Streekonderzoek kleine boeren Sluw oplichter maakte duizenden slachtoffers 71ste JAARGANG DINSDAG 11 JANUARI 1949 No. 20822 Voor het begrotingsjaar 19491950 verzoekt president Truman het Congres om een bedrag van 21 milliard voor hulp aan het buitenland en nationale verdediging. Hij schat de uitgaven voor het herstel van Europa over dat jaar op 4,5 milliard, vergeleken bij een verwacht totaal van 4,6 milliard in het lopende jaar. (De Europese deelnemers aan het plan-Marshall hebben in een vorige week gepubliceerd rapport de over 1949- 1950 benodigde economische hulp op 4.347.000.000 begroot). De hulp aan het buitenland en de defensie beslaan meer dan de helft van de begrote uitgaven, die in totaal 41.858.000.000 bedragen voor het jaar tot 30 Juni 1950. De inkomsten zijn begroot op 40.985.000.000. IETS KOUDER WEER Ontwikkeling atoom-energie Vat betreft de atoomenergie, deelde DIRECTIE ZENDT SMEEK BEDE AAN TRUMAN IN 1948 bijna 10.000 Neder landers naar den vreemde De laatste bulletins van het Rotterdamse suiker-oorlogsfront. De zenuwen-oorlog in de prijzen wordt gesteund door een strategisch bombardement met een grootscheeps cadeau-stelsel. Het huishoud boekje van het Centraal Bureau voor de Statistiek moet zo wel gaan dalen. was vertrokken. Vertelt U ons niet, dat U niet weet wie Garry Davis is, want deze Wereldburger N0 1 heeft zichzelf door zijn optreden in Parijs zoveel publiciteit bezorgd, dat iedere dagblad-lezer, die nog een beetje sportiviteit in zijn body heeft de gevechten van deze jongeman tegen Parijse Politie en U.N.O.-ordebewakers bewonderend moet hebben gevolgd. Maar al weet U van zijn bestaan, daarmee kent U oavis nog niet. Aan de hand van een Time-beschrijving willen wij hem en zijn wereldburger-beweging aan U voorstellen. Garry Davis hing eens rond op het Leidse- plein van New-York, Broadway. In de oorlog loodste hij de bombardeurs boven vijandelijk gebied. Hij was daar tussen al die poffende kastanjes van Flakgranaten niet zo eenzaam als die morgen op het stoepje van het Palais Chaillot, waar hij pas-loos erkenning vroeg als eerste Wereldburger. Dat is nu luttele maanden geleden. r iSr ?1 van een angstige en in DEFINITISME Pluimveeteelt wil er 20 millioen HET LAATSTE BOLWERK ROERGANGER. ENGELSMAN OP JAVA GEDOOD Nog dit jaar samenvattend rapport MGR. TEURLINGS PRÖTONO- TARIUS APOSTOLICUS DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De IVlaasbode" Rotterdam. De.abonnementsprijs bedraagt 8.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het Poolse parlement is gisteren ver-1 zocht een begroting goed te keuren, die sluit met een recordbedrag van 500.000.000 pond sterling, bijna driemaal zo hoog als voor 1948. De uitgaven voor de landsverdediging zijn met 65 procent verhoogd. Verwacht wordt, dat een groot gedeelte van de ho gere defensieuitgaven gebruikt zullen worden voor de oefening van de „In dienst van p0len"-genaamde jeugdbatal- jons, die waarschijnlijk meer dan 5.000.000 jongeren zullen omvatten. De weerverwachting van heden tot Woensdagavond luidt: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk har de, in, het binnenland vrij krachti ge Westelijke wind. Iets kouder Woensdag 12 Januari: Zon op 8.44 uur, onder 16.53 uur; maan op 13.52 uur, onder 6.53 uur. De president gaf te kennen, dat hij later in het jaar een aanzienlijk bedrag zou vragen voor militaire hulp aan leden van de voorgestelde Noord-Atlantische alliantie en aan bepaalde a..dere landen. Doch de militaire hulp aan landen, wel ker verdediging van vitaal belang is voor de veiligheid van de Ver. Staten, was de enige grote uitgaaf die niet in de begro ting was opgenomen. In zijn boodschap zei dè president, dat militaire goederen niet alleen aan leden van de Noord-Atlantische alliantie zou den worden gezonden, doch ook aan „ze kere andere landen, waar de verschaffing van zulke hulp belangrijk is voor onze nationale veiligheid". Naar mocht worden aangenomen, zou dit de Ver. Staten in staat stellen de mili taire kracht in zekere landen op te bou wen, die zich om diplomatieke redenen niet in staat voelden zich bij de Noord- Atlantische alliantie aan te sluiten De begroting vertoont een tekort van 873 millioen op een totaal der uitgaven, dat 1.678.000.000 hoger is dan dat van het huidige belastingjaar. Be president zei, dat hij een nieuwe belastingwetgeving zou aanbevelen om de inkomsten met vier milliard dollar te verhogen. Geschat wordt, dat ""f®" veer de helft van dit bedrag in ^5' 1949/5» wordt opgebracht en dit zou kunnen worden gebruikt voor de finan ciering van het program van militaire hulp indien geen poging wordt gedaan om het begrote tekort te verkleinen. Ruim 14 milliard dollar voor verdediging De grootste post op de begroting is een bedrag van 14,3 milliard voor de lands verdediging, tegenover 11.S milliard voor het lopende jaar. Waarnemers verwachten, dat dit een teleurstelling zal betekenen voor de de fensie-chefs, die hebben verklaard een aanzienlijk groter bedrag nodig te oor delen. De president verklaard^jf dat de uitga ven het daaropvolgende jiar vermoede lijk nog hoger zullen zijn verband met uitbreiding der programmes en grote or ders voor schepen, vliegtiigen en ander materiaal. De Amerikaanse strijdkrach ten, zo zei hij, zout m de sterkste zijn die het land ooit m vredestijd had gehad. De luchtmacht zou ongeveer op het hui dige peil blijven met 412.000 man in ac tieve dienst. Er zal een minimum zijnvan 48 strijdgroepen en 10 eskadrons waarbij nog 27 groepen van de nationale luctU:- wacht. Volgens de plannen zal tegen 1950 de luchtmacht 9200 vliegtuigen van ane typen hebben. K Het vorige, door de republikeinen oe- heerste congres had sterk aangedrongen op een luchtmacht van 70 groepen. Dit werd door Truman, resoluut geweigerd. Het leger zal 677 000 man sterk zijn. Een nationale burgerwacht van 325 000 actieve leden en een reserve van 230 000 man zullen het leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waaronder 288 gevechtsschepen. Het mat ine-personeel zal 527.000 man tellen. Op de begroting is 406 millioen uitgetrokken voor de bouw van oorlogsschepen. Slechts 49 millioen is uitgetrokken voor hulp aan China. Dit is het nog uit staande saldo van de in 1948 verstrekte gelden Griekenland en Turkije zullen naar schatting nog 13e millioen krijgen, waarvoor reeds goedkeuring door het congres is verkregen. president Tiuiman mee dat de begroting voorziet in de Productie van spiütbare stoffen en in de ontwikkeling van de we tenschap en techniek der atoomenergie. „De hoge kosten, die het spoedig berei ken van deze doelstellingen op het ogen blik met zich brengt, moet men af wegen tegen de uiteindelijke en veel hogere kosten, indien men zou falen op dit gebied flink vooruit te komen". Tru man deelde het Congres mee, dat spe ciale nadruk wordt gelegd op de ontwik keling van kernenergietransformatoren als een mogelijk middel om atoomenergie in electriciteit om te zetten en in energie tot het voortbewegen var. schepen en vliegtuigen. Victor Kravchenko, de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid", is Zondagavond in Parijs aangekomen voor het proces tegen „Les lettres frangaises Het proces dat Kravchenko dit pro-communistische blad wegens belediging heeft aangedaan, zal 24 Januari geopend worden. Volgens geruchten zal de gerechtszaal wemelen van detectives om voor de veiligheid van Kravchenko te zorgen. Omtrent de aarzeling van de Hon gaarse regering betreffende de uitvoe ring van het bevel van de Kominform om kardinaal Mindszenty, de primaat van Polen, uit de weg te ruimen, gaf Radio Vaticana gisteren nog de volgen de details „Moskou gaf de communisti sche leiders van Hongarije directe op dracht, kardinaal Mindszenty vóór 31 December 1948 te liquideren. De Hon gaarse regering, door deze summiere order in moeilijkheden gebracht, .be noemde een commissie om de te ge bruiken methode te bestuderen. De commissie beraadslaagde er over, de kardinaal naar het buitenland te zenden, hem door „een ongeval" te doden of hem tp Rprp<jfpTPIT Het was niet mogelijk de kardinaal er toe te bewegen naar het buitenland te gaan en de uitvoering van de tweede oplossing de kardinaal door een „onge val" doen omkomen, werd te moeilijk gevonden. Daarom werd tot de derde mogelijkheid besloten." Reuter seint uit Vaticaanstad, dat de Hongaarse regering aan vier Hongaarse bisschoppen, die in Vaticaanse kringen ge rekend worden onder de meest getrou wen aan de gearresteerde kardinaal Gistermorgen is zonder incidenten een begin gemaakt met de demontage van de staalfabrieken van de Rochu- mer-Verein für Guszstahlfabrikatinn, een industrie, die voor Hitler's oor logsmachine van gToot belang was en waar duizenden Nederlanders tijdens de bezetting gedwongen werden te werken. Slechts 25 van de 135 arbeiders, die de demontage moesten uitvoeren, heb ben zich op het werk gemeld en zps van hen gingen werkelijk aan bet werk; de rest vafi de ploeg liep rond en deed in feite niets. Britse officieren verklaarden, dat arbeiders, die weigerden te werken, ver volgd zouden worden wegens het met gehoorzamen aan orders van het mili taire bestuur. De directie van de Stahlverein dreig de vorige week, dat de employé's van de firma te Essen, die het ontmanteliogs- werk had aangenomen,zodra zij zich op de fabrieksterreinen zouden bevin den, door de 11.000 arbeiders van de Bochumer Vere'in verjaagd zouden wor den." Het vakverbond heeft zijn 'eden echter gelast, zich van een dergelijke actie te onthouden. Op de muren van de fabrieken zijn leuzen geschilderd, waarop o.a. te iezen staat: „Helpt de demonteerders niet" en „De handen thuis demonteerders" De directie cn de arbeiders van de „Bochumer Verein" hebben een telegram gezonden aan president Truman, de mi nister van buitenlandse zaken en het Mindszenty, verzocht heeft hun ambt neer te leggen. Het zijn mgr. Grösz, mgr. Peteri, mgr. Shvoy en mgr. Dudas. De bisschoppen hebben geantwoord, dat zij slechts zouden aftreden op bevel van de H. Stoel, die hen heeft benoemd. Thans Polen aan de beurt i De Poolse premier, Josef Cyrankie- wicz, heeft in een rede voor het par lement een „gedeelte van de rooms- katholieke hiërarchie" in Polen er van beschuldigd, zich in te laten met „vijandige politieke activiteit, welke ernstige bestraffing vereist." Deze rede van de minister-president, na het verschijnen van beschuldigingen in de pers van corruptie, immoraliteit en „te gen de staat gerichte neigingen" bij pries ters, heeft voedsel gegeven aan geruchten, dat ook de Poolse regering bevel van Moskou heeft gekregen, op te treden te gen kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders. Cyrankiewicz bevstigde de regerings- politiek van „gewetensvrijheid", doch wees verplichte godsdienstige opvoeding van de hand, omdat deze „het karakter van de jongeren vervormt." De gebedsactie De congreganïsten van alle parochies van Oostenrijk en Tyrol hebben zich in gebed verenigd voor kard. Mindszenty, de vervolgde primaat van Hongarije. In het afgelopen ja&r zijn in totaal bijna 10.000 personen uit Nederland geëmi greerd. Hiervan bertrekkén er ruim 6000 naar'Canada; ruiin 2000 naar. de Verenig de Staten; 7 naar N. Zeeland; 198 naar Australië; circa 1000 naar Zuid Afrika; 108 naar Argentinië; 83 naar Brazilië; 34 naar Frankrijk en 60 naar België. Tegenover de grote bevolkingsdruk in ons land betekenen deze cijfers nog niet veel. tenzij men mag verwachten dat deze pioniers de voorlopers zijn van grote scharen Nederlanders, die zich blijvend in den vreemde: zullen vestigen. Zoals wij reeds hebben bericht, zal in Maart a.s. de eerste boot van dit jaar met boeren-emigranten naar Canada vertrek ken. Van dan af zal weer. evenals ver leden jaar, een tweetal schepen af en aan De Ver. Staten doen hun best, zowel eerste maatregelen zal zijn, dat Groot- TJ Ti C4— 1. Doitnnni/s 4 vi i4o ITnili rtboi/Tev«io/T ami congres van de Ver. Staten, teneinde varen om in totaal circa 10.000 emigranten hun te verzoeken de ontmanteling te be- van ons platteland naar Canada te bren- letten- 2en. Engeland ais Israël ertoe te bewegen het incident met de 5 R. A. F.-vliegtui- gen niet een zodanige omvang te doen aannemen dat het succes van de vre desonderhandelingen, welke Woensdag a.s. tussen Israël en Egypte op Rhodos gevoerd zullen worden, in gevaar zou worden gebracht. Zij dringen er op aan, dat beide partijen het voorval ais een „betreurenswaardig incident" zullen be schouwen, dat geen invloed kan heb ben op het zoeken naar een vreedzame oplossing van het Palestijnse geschil. De sfeer voor deze onderhandelingen is iets gunstiger geworden door de Is raëlische verklaring, dat alle Joodse troepen uit Egyptisch grondgebied zijn teruggetrokken. Hooggespannen zijn de verwachtingen echter allerminst- Te Londen werd gisteravond van diplo matieke zijde vernomen, dat Engeland be sloten heeft niet in de Veiligheidsraad te protesteren tegen het neerscliieten van vijf R.A.F -toestellen door Israël. Het zen den van Britse troepen naar Transjor danië wordt als voldoende waarschuwing beschouwd. Britse defensiekabinet bijeen Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren aaD de voornaamste Britse ministers en mi litaire leiders verslag uitgebracht over de ernstige crisis in het Midden Oosten en met hen de te nemen maatregelen besproken. Ofschoon hiervan geen officiële beves tiging verkregen kon worden, acht men het zeer waarschijnlijk, dat een van de m i\/r j wiom die „understudy". Maar de msn, nannv K.av was (plaatsvervanger) van, D y_ Qm een geweest, voelde er weinig nmhnm' slechter figuur te slaan, dan de omhoog- schietende Hollywood-meteoor J en zou slagen Hij kende de waarde van de Propaganda. „i.r De Parijse pers, die zich binnen d muren van het Paleis dra begon te velen vond in hem een dankbaar „ftum object. De buitenlandse correspondente biij met kopij, waar wat menselijks m za wierpen zich op Davis. Zo ontstond, sneler dan Garry het ooit bedoeld had, een wereld-volksbeweging. welke snel in omvang toeneemt. Uit Munehen vervoegde zicu bij de por tier van Davis' hotel een Duitser: „Kan ik hier intekenen voor het wereld-bur gerschap' Een gebaarde ftaliaan kwam met 25 aanvragen tegelijk van Lybiërs. die wereldburger wensten te worden Een Fransman, die beweert prima con tacten onder de Ti;otzkvisten te hebben, geeft zich uit voor chef van de voorlich tingsdienst. Voorzichtige geïnteresseerde toeschou wers hebben de beweging gpkarakteri- seerd als een verzameling losgeslagen Generaal George Marshall, ae pas stok paard-miters met lange haren: afgetreden minister vatl buiten- salon-Internationalisten. landse zaken der V.S., zit in het zonnetje en tracht weer krachten 0p te doen na zijn pas ondergane nieroperatie. Dit is de eerste op name nadat hij uit hét ziekenhuis Aa'naPPelen in de muren is 8edr°ngen. een eenvoudige houten tafe) werkt Maar de beweging is meer Er zijn re gisseurs voor een gevaarlijk ei, onver- an .woordelijk leeer idealisten bij Een opkomend gevaar Davis zelf woont töenasselijk genoeg op de Linker-Seine-Oever in l'Hótel des Etats Unis, aan het eind van een gang, waar de stank van gebakken J daar en strooit vellen schrijfmachine- pr2 Ucten om zich heen. 1Jn beweging heet: De vereniging X?°r de Internationale Registratie van wereldburgers er de Volks Vergadering rut n Wonderaars waaruit Frank- nnÜJÜlr een 'egioen kan recruteren - ,7 - -de kleine man". cleze bijdehande, snel ge- piqueerde luchtmacht-veteraan, het le- de 'nodder-wegzakkende generatie. Al is Zijn bersen-inhoud voornamelijk be rekend op het verkeer in hogere lucht lagen daarom is Garry Davis nog geen sufferd in politjcis Hij heeft een heldere en scherp-ziende geest, die steeds weer zijn intellectuele Franse vrienden ver baast. Vroeger was hij min of meer een niets-nut, een za-zoe knaapje. Nu heeft hij het roken afgezworen en drinkt geen drank, die meer percenten alcohol be vat dan bier. Tijdens de laatste van zijn zeven oor- logsvluchten. nam hij deel aan de aanval op de V 1-fabriek in Peenemünde, tij dens welke operatie zijn vliegtuig zo danig werd aangeschoten, dat hij boven Zweden terechtkwam en daar voor een veilige internering kon zorgen Toen ïij, de zoon Van een band-leider, na .te oorlog een baan moest hebben, zocht hij deze in de show-business. Aanvankelijk voelde hij wel wat voor de United World Federalists", maar jpoedig zag hij er slechts „cocktail- >arty-enthousiasten" in, zodat hij naar iuropa kwam om zelf leven in de brou werij te schoppen. In de revue-wereld leerde hij de waarde van de „comedie" kennen, xdat hij de „kleine-man-legende" zelf voedt door een leger-broek en een leren vest te dragen. 400 brieven per dag Vierhonderd brieven kwamen vorige week per dag bij Davis binnen. Naast hysterische epistels van Fran sen, die in hem een teruggekeerde Chris tus zien, zijn er brieven van Albert; Einstein, de geniale natuurkundige, die schrijft „Alleen de onbuigbare wil van het volk kan de krachten vrij-maken, die nodig zijn om eens en voor altijd te breken met de oude en overleefde traditie in de politiek". Ook de schrijver van ,.de- Pest" Alb. Ca mus. ondersteunt Davis vurig, terwijl An dre Gide zich niet te groot achtte om zijn naam aan de jieweging te verbinden Daar zijn dan verder nog Jean Paul Sartre en de man, die Dr. Helène Nolthenius nog deze week in haar recen sies als de perfecte heer beschreef. Sir Adrian Boult. De president van de Vierde Franse Republiek, Vincent Auriol. heeft Uarl"y zeer hartelijk verzocht in Frankrijk te willen resideren zonder paspoort. Van een halve-gare is deze, wellicht dank zij het goede journalistieke getij, tot een man van wereld-formaat gestegen <H lang?). Zijn eerste veldtocht-plan zag vorige week het licht. „Ik vraag iedereen, waar ter wereld ook mij te schrijven en hun verlangen kenbaar te maken om mge schreven te worden als wereldburgers. Binnen twee maanden wordt de inschrij ving geopend en aan iedere aanvrager zal een kaart gestuurd worden, waarin ■verklaard wordt, dat hij het wereld-bur gerschap bezit Er zullen niet duizenden, maar millioenen aanvragen binnenkomen en in 1950 zai een wereldverkiezing wor den gehouden om de afgevaardigden van de menshe'd te kiezen Officieel staan de Davisieten op het standpunt, dat de Russische agressie en de Amerikaanse tegen-agressie even verwerpelijk en veroordeelbaar zijn. Onder vier ogen houdt Davis echter, dat Rusland een veei groter gevaar betekent dan Ame rika Gevraagd. waarom hij dit niet openlijk beleed, antwoordde een van zijn woordvoerders, dat dit-eer kwestie van „utiliteit" was Om bet duidelijk te zeggen: De Fran se links-geonënteerden zijn zo volkomen onbekend met de toestanden en de hou ding van de Verenigde Staten dat zij zieb zouden afscheiden van 4e wereld beweging, als zij hoorden, dat Davis Rusland in het openbaar meer tot zonde bok maakte dan Amerika. Hier volgen de laatste definities in agragrische termen van de grote wereldstromingen uit deze tijd: Het lijdend voorwerp is een bezitter var, twee koeien. Onder het Communisme .wordt hij doodgeschoten, terwij] de Staaf zich de koeien toeeigent. Onder het Nazisme geeft hij de koeien „vrijwillig" aan de Staat: als tegenprestatie krijgt hij enige melk. Onder het Socialisme geeft hij een k.oe aan de Staat („vrijwillig en hij behoudt een koe. Onder het Kapitalisme verkoopt hij een koe en koopt er een stier voor terug. Onder het Lieftinck-fiscalisme moet hij noodgedwongen de koeien slachten en melkt men hem uit. Britannië in de Veiligheidsraad zal eisen dat de Israëlische troepen binnen de Israëlische grenzen zullen blijven. Middellandse seevloot paraat Volgens het Franse persbureau A. F. P, zouden de leiders der Britse strijdkrach ten besloten hebben, verscheidene vloot eenheden, die in de Middellandse Zee kruisen, terug te roepen naar het eiland Malta. De admiraliteit verstrekte geen bij zonderheden over de vlootbewegingen. Wel verklaarde men, dat de Middellaud- se-zeevloot opdracht had ontvangen „zich gereed te houden' Voorts verneemt A.F.P. uit Cairo, dat de Britse militaire autoriteiten alle trans portmiddelen in Transjordanië hebben ge vorderd. Het Britse opperbevel zou even eens alle strijdkrachten controleren- Het Arabisch legioen van Glubb Pasja zou voortaan optreden in nauwe samenwer king met de Britse land- en luchtstrijd krachten. Men weet nog steeds niets over de positie van het Iraakse leger, dat theoretisch met Transjordanië onder één enkel commando staat. Dit jaar zullen in Nederland 15 milli- oei. kippenkuikens worden uitgebroed tegen 13 millioen in 1948. Aldus is door de overheid bepaald. Volgens experts van de stichting voor de Landbouw is dit aan tal te klein in verband met uitbreiding van fok- en vermeerderingsbedrijven en de noodzakelijke strengere selectie. Men had liever gezien, dat 20 millioen kuikens zouden worden uitgebroed doch van over- heidszijde kon geen gr eter kwantum wor den toe-gestaan, omdat de aanvoer van krachtvoer nog onzeker is. Van een grote uitbreiding van de pluimveestapel zal geen sprake kunnen zijn. In verband met te verwachten schaarste aan eieren in het komende najaar, omdat in die tijd de grootste vraag voor de export zal bestaan en de productie het kleinst is, verwacht men dan weinig en dure eieren op de binnenlandse markt. Verwacht wordt voorts, dat de maximumverbruikersprijs voor eieren zal worden opgeheven. Aan de eierproducenten zal waarschijn lijk een aanslag /an drie tot vier eieren per kip per vier weken ten behoeve van de export worden opgelegd. Ten behoeve van de instandhouding van een geregelde eierenexport op Engeland worden speciale maatregelen getroffen, aangezien men te allen tijde aan de met dit land bestaande overeenkomst wil voldoen. De Kerk heeft Zondag weer Haar lof lied gezongen op het ideale gezin, als de basis van de nieuwe wereld, welke ons is beloofd. Op het feest van de H. Familie is gesproken over de ouders, die zich bezorgd maakten over de afwezig heid van hun Kind. Op eenvoudige wijze heeft de Kerk vervolgens gewezen op de plichten, welke de Zoon heeft. Plich ten, zo groot zelfs, dat daardoor de on gerustheid van de ouders op de achter grond moet worden gedrongen. Het is met trots, dat wij op het altijd weer actuele van de eeuwenoude Evan geliën wijzen. Opnieuw zijn duizenden ouders in zorgen gedompeld, omdat hun zoon, gedwongen door hun plichten als mens en dienaar van zijn naasten, ge dwongen is geweest hen te verlaten- Dui zenden kilometers ver schenkt hij zijn medemensen de rust en vrede terug, wel ke deze mensen zo hard en hard nodig hebben. Men dient te beseffen, dat er vele of fers worden gebracht. Op de eerste plaats door hen, die in hun midden altijd een open plaats zullen houden, omdat hun zoon niet terugkeerde. Maar in slechts weinig geringere mate door hen, die hun zoon met blijvende lichamelijk of geeste lijk letsel terugkregen en nu dagelijks geconfronteerd worden met de dure prijs, welke zij voor anderen moesten betalen. Donderdag j.l. arriveerde opnieuw een schip, „De Groote Beer", met een aantal afgekeurde mannen. Deze mannen zullen uiteindelijk in de kring van hun gezin de verzachting van hun leed moeten vin den. Maar ook zullen zij als overwinnaars van zichzelf weer in de maatschappelijke kring moeten terugtreden. Dat dit zal lukken, is de vurige wens van iedere ware Nederlander en dus niet van „De Waarheid", welke in enkele ko lommen smerig venijn het leed van deze mannen en hun familie hoont. Het doet er hier niet toe, dat de feiten en citaten juist kunnen zijn (uit het verband, kan men tenslotte met feiten en uitlatingen het tegenovergestelde van het bereikte doel bewijzen), maar de onmeedogende laagheid, waarmede hier de gifige injec ties worden klaargemaakt, stamt uit een werkelijk on-Nederlandse geestesgesteld heid. Men zou het nut van deze moeras - journalistiek vergeefs zoeken, wanneer men zich uitsluitend begeeft op het ter rein van de „koloniale oorlog" en „vrij heidsberoving van Indonesische kamera den". Het doel ligt elders; men wil n.'t- volgens de voorschriften van Moskou slechts paniek en verbittering zaaien in een van de voornaamste bolwerken tegen het communisme; het gezin! Door de bestaande materiële zorgen laten nog té velen zich paaien met de slogan „hoger lonen en lager prijzen"; ze zien het communisme veel te materia listisch en komen dikwijls tot een onjuist geformuleerd standpunt. Dit zijn dan de mensen, die zich afkeren van de H Familie en het voetspoor volgen van een Marx en Engels, die in hun berucht communistisch manifest aan de inniga verhouding tussen ouders en kinderen het praedicaat „walgelijk" durfden ver binden. Het kan eri még geen vraag meer zijn, op welk kompas men zal afgaan. Laat ons tot de Zoon het smeekgebed rich ten, om ons het waarlijk diepe leed, dat „De Groote Beer" heeft gebracht, zoveel mogelijk te besparen Maar laten we dan niet verzuimen om Gods hulp in te roe pen voor de onverzettelijke strijd tegen de ellende van „De Russische Beer". In het begin werden er vele aanvallen door de Rode Parijse Pers op Davis gedaan, maar na enige stilte, verscheen plotseling het communistische week blad „France Nouvelle" met een artikel, dat kon duiden op subtiele instemming Het deed dat met de volgende woorden: „Zoals Zhdanov (de onlangs gestorven dictator van de kominform) ai aantoonde is bet de eerste plicht om eenheid te brengen in het anti-imperialistische kamp. Dit moet niet bereikt worden door te twijfelen aan de oprechtheid van Garry Davis". In eenvoudig non-Kominform Neder lands betekent cut: „Bouw cellen in de Davisbeweging Bezet de belangrijkste plaatsen en zet de wereld-beweging naar onze Kom-mform-hand Infiltreren maar". Als de communisten vat krijgen op de beweging is het meteen gedaan met de ze kruistocht. De noemer, die alle men sen tezamen brengt is net verlangen van de mensheid naar vrede; een verlangen zo sterk, dat het gezond verstand en lo gica weet uit te schakelen. Als een wereld-wijde vredes-beweging werkelijk over de gehele wereld kon worden losgeslagen, waren er perspec tieven, maar niemand verwacht, dat er kans is. dat er van ergens achter het ijzeren gordijn, van Boedapest ot Lenin grad van Bakoe of Tallin van Kovno of Lemberg ./an Workuta of Karaganda brieven zullen binnenkomen Zolang de ac'ieve tegenstand tegen de onverzadigbare bonger der Stalinisten naar wereid-tyrannie door sommige so cialistische leiders en pers-organen De Nederlandse Groene Arrtsterdarnmei le vert 'n uitstekend specimen van dit soort op) gequalificeerd wordt als „Agressie" zolang za) de wereld-beweging van Da- vis juist alleen dé machten opkweken er- versterken, die totaal vernietigd moe ten worden, wil de westerse beschaving deze crisis overleven. Naar vernomen wordt, aldus seint Reu ter, is de heer Ronald MacPherson, de Engelse administrateur van een rubber onderneming, gelegen op ongeveer 60 km Oost van Malang, op 5 Januari bij een aanval ap de onderneming gedood Drie Nederlandse employé's wisten zich te redden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt verder vernomen, dat Gueril- lc.-actie is toegenomen in het gebeid van Tasikmalaja en van Sukabumi. Naar wij vernemen, zal op instigatie van de Stichting voor de landbouw door het Landbouw Economisch Instituut een uitgebreid streekonderzoek worden inge steld in een vijftiental gemeenten, ten einde speciaal de toestand van het klein boerenbedrijf aan een nadere studie te onderwerpen. Deze gemeenten moeten representatief zijn voor het gehele land, omdat men door dit onderzoek een in zicht zal krijgen in de toestand van het kleine bedrijf in zijn geiheeL Het ligt voor de hand, dat niet uitslui tend zuiver agrarische gemeenten zijn uitgezocht. Integendeel heeft men naar een grote verscheidenheid gestreefd. En zo is men gekomen tot een viertal typen- gemeenten nl. agrarische gemeenten zon der meer; gemeenten met een grote in vloed van andere bedrijfstakkan (b.v in dustrie) gemeenten met een tuinbouw van betekenis en jonge ontginnjngsge- meenten. Nog dit jaar hoopt het L.E.l. een sa menvattend rapport te publiceren. Z.H de Paus heeft de Nederlander rogr. W. J. Teurlings, vicaris-generaal van het Bisdom Lafayette in Louisiana (V.S be noemd tot Protonotarius Apostolicus a.i.p. Mgr. Teurlings is Tilburger boorte. van ge- Gistermorgen heeft de Hilversumse recherche de hand gelegd op de 62- jarige G. K„ eigenaar van het aan de Van Hoomstraat te Hilversum geves tigde Commissieburean voor Staats- en gemeente-obligaties. Met deze arresta tie is tevens een grote zwendel-prak- tijk ontmaskerd, waarvan duizenden in den lande het slachtoffer zijn ge worden. K heeft namelijk op uitermate geraf fineerde wijze zijn cliënten, die over het gehele tand 'ersprei waren voor tien duizenden guldens opgelicht. Reeds her haalde malen ha- de justitie tegen de praktijken van K gewaarschuwd Hij ging echter steeds zo geraffineerd te werk. dat een vervolging niet mogelijk was Enige tijd geleden rees het vermoe den, dat K. zich schuldig maakte aan het zogen' amde „enten" op de Staatsloterij, een overtreding van de Loterijwet. K. verkocht via zijn agenten obligaties van de Stad Amsterdam en de N.V. Neder- landsche Sportpark ter waarde van f 100.— Om het aantrekkelijk te maken gaf hij gelegenheid tot het kopen -p af betaling en stelde hij zijn kopers in de gelegenheid voor ee twintigste lot deel te nemen aan de Staatsloterij. In plaats van de loten gaf hij zijn cliënten echter een kaart met het nummer van het lot. Speculerend op het goede vertrouwen en de .geringe kennis van zaken dorst hij het risico, dat op een der loten inderdaad een grote prijs viel, t? aanvaarden. Gebeurde dit en het ;s verscheidene malen ge beurd dan vroeg hij de kaarten op, zo genaamd ter controle en werkte bij de nummers weg 'e opbrengst van hel lot verdween in zijn eigen zak. Van ai bet gel dat K op deze manier wist te /erdienen" is nauwelijK tn^_ iets van over D( slachtoffers, dte nj maakt.., zijn voorM gevallen onder men sen met kleine 'rkomens K. is opgeslo ten in het huis van bewaring te Amster- daDe vijf zes agenten die K dienst had en die voor her het pubhek be werkte om de obligaties te kopen, wisten hoogst waarschijnlijk van de affaire niett af. Zij bevinden zich altr.aüS op vrije voeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1