Waarde van de Marshall-hulp Zonder haar troosteloze toekomst Mouwen opstropen en buikriem aansnoeren 3 Iribune De verdediging van W.-Europa Acheson in Marshall's voetspoor Nederland wordt DOORGELICHT Gekleed voor het apparaat OM DE VREDE IN PALESTINA Wu. phase Nieuwe Granen vrij op de wereldmarkt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 74.000 textielpunten in de kachel Bestandsbesprekingen op Rhodos begonnen Op de Besprekingen te Brussel begonnen De Constellation „Delft" is er ook Dr. Griep werkt in Pijnacker Prijs voor goedheid 71ste JAARGANG VRIJDAG 14 JANUARI 1949 No. 20825 De grote belangstelling voor het Congres over het Europees Herstelplan, gisteren in Utrecht door de Stichting van de Arbeid georganiseerd was zeker evenredig aan de grote betekenis, die aan de Marshall-hulp moet toegekend worden. Duidelijk kwam dit tot uiting in het interessant en instructief overzicht van drs. E. H. van der Beugel, directeur van het Bureau van de regeringscommissaris voor het E.H.P. Wordt wel voldoende beseft, dat de totstandkoming van het E.H.P. een terugvallen van het levenspeil der Nederlandse bevolking heeft verhinderd tot ongeveer het niveau van de jaren 19421943, met dien verstande, dat in dit geval een uitzicht op verbetering volledig zou hebben ontbroken? Een nieuw Europa in het vooruitzicht Z. K. H. Prins Bernhard op het Congres van de Stich ting van de Arbeid, gisteren te Utrecht gehouden. Links van Z. K. H., dr. Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie voor Nederland, in gesprek met mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken; rechts naast Prins Bernhard, Z. Exc. M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in Utrecht; naast deze prof. J. v. d. Brink, minister van Economische Zaken. IN DE SLAG OM BERLIJN WEG MET DIE DINGEN1 Het uitladen van de post uit de Constellation Eindhoven, ongeveer 200.000 brieven. De tegenstelling Noorwegen Ziveden 1 V f- VANHOUDEND ZACHT WEER BEHALVE VOOR TARWE LANDSE POLITIEK DER V.S. (Van onze verslaggever) Pijnacker heeft in de afgelopen weken een gezondheids-cam pagne gekend, welke haar weerga niet vindt in de annalen van de Nederlandse vo sgezondheid. Op grote schaal hebben vrijwilligers de bevolking bewerkt om zich te onderwerpen aan een röntgen-onderzoek van de longen. Het personeel van de veiling, in deze wintermaanden minder bezet dan tijdens het seizoen, heeft administratieve medewerking gegeven. De autobezitters en een autobus-ondernennng hebben hun wagens beschikbaar gesteld Voor het vc oer van zieken en ouden van dagen naar de mobiele technische stat. Lijsten der ingezetenen werden opgemaakt en de "eg" k»egen persoonlijk navraag om de reden van de abse"*Ie.teVan tevoren werden huis-aan-huis-visites gen de «ensjen tot het bezoeken van het doorlicht-teani te bewe„en. L ynacker zal een der Li.. platin in Nederland worden. va d, bevolking is doorgelicht. Het ziet er na twee dagen werken hoopvol uit. Armen achteruit, ademinhouden. Men kan niet te oud of te jong, te lang of te kort zijn. de Philips- Metallix ..doorboort" ieders binnenste zonder aanzien des persoons. Onderscheiding voor prof. La Pira „DER FLEDERMAUS" VOOR OPENBARE VERTONING VRIJGEGEVEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 8-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST_TESSER O.P. T tto .T. M. HAZHil-iZiJij l Algemeen redacteur: H. A. PAAL\ AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE' ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In 1948 zijn de grondslagen gelegd voor een vc m van economische samen werking, tike ongekend is in de ge schiedenis van Europa. Het wezenlijke in het E. H. P- van Europese zijde moet nog geschieden. Voor voldaanheid is ner gens sprake. Het jaar 1949 zal een kritiek jaar zijn. Dr. Alan Valentine, hoofd van de ECA- missie voor Nederland, die enige gedach ten ontwikkelde omtrent het Marshall plan voor'nu en voor de toekomst, be toogde, dat dit economische stabiliteit voor West-Europa kan brengen, een voortdurende vrede en veiligheid en het begin kan zijn van een Perl°df. welvaart, zoals de wereld nog n gekend. Indien ons gemeeMChappehjk werk, aldus dr. Valentine, mislukt, zou de toekomst van ons zelf en van onze kinderen er een zijn, die wij nauwelijks onder het oog durven te nemen. Wij zui len slagen, omdat het volk van de vele landen, die samenwerken een grote e-- varing bezitten, ervaring, energie en een goede wil. Wij zullen slagen, omdat God aan onze zijde is- Maar wij weten beter dan 16 maanden geleden, dat succes niet zo gemakkelijk is. Onvoorziene complica ties verrijzen, traditionele vooroordelen herleven en misverstanden belemmeren onze pogingen. Er zullen tijden van mis- moedigingen zijn. Een ervan kunnen wti binnenkort verwachten als bet Ameri kaanse congres de leiders van het Mars hall-plan verhoort, een onderzoek, dat niet altijd van erkenning alvorens de fondsen voor 1949-1950 schikbaar te stellen. Een van de meest pijnlijke misverstan den voor u en voor mij is de huidige si tuatie, die voortkomt uit het grote pro bleem Indonesië. Spr. Wil dit met uit de weg gaan, maar daar hij niet fle ken nis bezit om er enig licht op te werpen of de bevoegdheid om er namens zijn land over te spreken, kan hij er uiteraard weinig over zeggen. Hetgeen spr. hierover Opmerkt, is zuiver persoonlijk en dan zegt bil dat de koers, die Nederland genomen èft gekozen moet zijn in het volle be- fcriin van de internationale moeilijk- eruit voort konden komen en heden wust van de reden en waar- emgszins naties, inclusief Amerika, om bevriend lden tot de posities, die zich verplicht V0_^ Ret ig van belang zij hebben ingen Nederland voor zijn dat de redenen, die i deljjk> eerlijk en handelwijze had. zo a PT1Daar gemaakt, rustig mogelijk worden gjieen door Indien de wereldopinie n» ,..n Nederland woordelijke verzekeringen va zijr overtuigd wordt, maar voorat dQnesid daden, dat zijn bedoelingen m _::v,Didlie- die zijn van alle vrede- en vrijheidlic- vende volkeren, zal de verontwaardiging verdwijnen en er begrip komen. Ir. A. H. Ingenhousz, pres.-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden, bekeek het vraag stuk van het E.H.P. uit de economische gezichtshoek. Deze bracht naar voren, dat wij op het punt stonden met onze betaling van noodzakelijke goederen, ge heel vast te lopen, toen het Marshall-plan de oplossing bracht, die ons bevrijdde van de noodzakelijkheid van tal van in cidentele noodmaatregelen en ons daar voor in de plaats een programma gaf, dat ons een nieuw Europa in het vooruit zicht kon stellen. Spr. critiseerde de zeer grote plaats, die aan de import van voe dingsmiddelen nog wordt toegewezen en het relatief geringe bedrag voor machines en onderdelen, omdat wij ons immers gedurende de Marshall-jaren economisch moeten versterken, teneinde op eigen benen te kunnen staan. Zonder Marshall hulp zou de katoenindustrie tot 50 pet van de huidige bedrijvigheid moeten in krimpen, wat een werkloosheid voor 18.000 textielarbeiders zou betekenen, ter wijl de export van katoenen goederen ten bedrage van thans rond f 100 millioen ernstig zou worden geschaad, om nog maar niet te spreken van de veel slech tere textielvoorziening van de Neder landse bevolking. Meer dan de helft van ons dagelijks brood wordt gebakken van Marshall-graan. De toekomst, die ons voor ogen wordt gesteld en die wij door eigen inspanning en met de hulp van het Marshall-plan kunnen bereiken, is die van een Europese samenleving, waarin het er op de duur niet toe doet of een bepaalde productie in Frankrijk, dan wel in België, Nederland of Engeland plaats vindt. De huidige Marshall-steun geeft ons een schijn van beperkte welvaart, zo besloot ir. Ingenhousz, doch laten we als nuchtere Nederlandse mannen door de sluier heen zien en beseffen, dat de ware werkelijk heid van ons in de ons toegemeten jaren van adempauze de allergrootste toewij ding en inspanning vereist. Laten wij dankbaar zijn, doch niet zelfvoldaan. In tegendeel, de buikriem aangesnoerd, de mouwen opgestroopt en vooruit. De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B. belichtte de sociale zijde en merkte op, dat het Marshall-plan geen politiek document is, en hierbij in feite niet regeringen zijn betrokken, doch vol keren. Wat ware er van onze, door de bezet ter door roof en vernieling sterk ge schonden volkshuishouding terecht geko- komen, indien Amerika ons voor het eer ste Marshall-jaar niet met ongeveer f 1.200 millioen aan deviezen zou helpen? Voor de binnenlandse consumptie zou f 1.080 millioen minder beschikbaar zijn geweest en voor investeringen f 900 mil lioen. De gevolgen op korte termijn van het uitblijven van de Marshall-hulp zou den zeer ernstig zijn geweest. Zonder ruime hulp van Amerika zou de econo mische positie van ons land en dus ook de sociale positie, speciaal van de arbei ders, er in de toekomst troosteloos uit zien. Aan Paul Hoffman, de administrateur van de ECA in Washington en ambassa deur W. Averil] Harriman, die aan het Congres een boodschap hadden gezonden, werd een telegram gestuurd. Het congres werd bijgewoond door Z. K. H. prins Bernhard, dr. Allen Valentine, hoofd van de E. C. A. mission voor Ne derland, die een inleiding hield over het „Marshallplan vandaag en morgen", de ministers mr. D- Stikker, prof. dr. J. v. d. Brink, L. Götzen, mr. A. Joekes, prof mr. P. Lieftinck, mr. dr. J. in 't Veld en mr. D. Spitzen; de heer M- Reinalda. commissaris der Koningin in Utrecht, ver tegenwoordigers van de Amerikaanse en de Engelse ambassade; mr. dr. E. Jaspar, secretaris-generaal der Benelux; dr. H. Hirschfeld, regeringscommissaris van het E. H. P., drs. A. Speekenbrink, directeur- generaal van de buitenlandse economische betrekkingen, ir. Z- Fetter, dir.-generaai van de Arbeid de heer A. van Mill, direc- teur-generaai van het rijksarbeidsbureau, mr. J. Berger, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, enige secretarissen generaal van ministeries en vertegenwoor digers van tal van sociale organisaties. Bij de N.V. Stoomweverij Nijverheid te Enschedé werd dezer dagen een enve loppe vermist, waarin zich een groot aantal textielpunten bevonden. Men ging op zoek, doch de enveloppe was niet te vinden, totdat men zich herin nerde, dat er kort tevoren een aantal papieren was verbrand. Het bleek, dat de enveloppe zich tussen deze papieren bevond; 74.000 textielpunten zijn in vlammen opgegaan. Onder voorzitterschap van de wnd V.N.- bemiddelaar dr. Bunche zijn gisteren middag Joodse en Egyptische vertegen woordigers op Rhodos bijeengekomen voor het voeren van de eerste formele wapenstilstandsbesprekingen, sinds in Mei 1948 de gevechten in Palestina uit braken. Het doel is, de tegengestelde eisen der strijdende partijen Inzake de Negeb met elkaar te verzoenen, om aldus een grondslag te leggen tot de Naar U.P. uit Berlijn meldt, heeft Rus land gisteren aangekondigd, dat bet de schroeven van de "erljjnse blokkade verder gaat aanhalen. In de pers wor den de propaganda- en zenuwoorlog tegen de Westerse mogendheden op gevoerd, zodat dus een eind gekomen is aan een periode van betrekkelijke rnst in de koude oorlog. De nieuwe ontwikkelingen zijn: 1. Rusland heeft de directe contrële overgenomen van al het goederenverkeer tussen de Sovjet sector en de westelijke sectoren var Berlijn. Deze controle werd tot nu toe uitgevoerd door het bestuur Va2n Rus?and'Slie?r' hernieuwde dreige menten horen betreffende ocfening. i en oefeningen met het lucht afweergeschut in de westerse luchtcorri dors. 3. Een propaganda-offensief gericht tegen „welke wijziging dan ook in de West-Duitse grenzen". Rusland beloof de, de Duitse eisen betreffende terug keer van het Roer- en Saargebied on der Duitse controle te steunen. 4. Verscherpte contröle der Russen op de verspreiding van kranten en andere publicaties in de Russische sector van de stad. Of de Duitsers zich door de Russische beloften zullen laten verblinden, is zeer de vraag. Zij weten immers ai te goed, wat °eze waard zijn en het persbureau Dena meldde juist gisteren een nieuw bewijs. Ongeveer een jaar geleden hebben de sovjet-bezettingsautoriteiten de Duit sers verzekerd, dat de demontage van Duitse fabrieken in de Russisch* zö£ voltooid was. Ondanks deze belofte, ziin de Russen met een derde grootscheepse demontage-actie in hun zone begonnen. De nieuwe Sovjetlijst vermeldt 205 fa brieken Onder de industrieën welke naar 5neS overgebracht worden, bevin.dt hornemde Singer-naaimachine- zich de beioemae (gaksen) fabriek te Zwickay Duitsers tegen De oppositie satellieten neemt Een organisatie, die mogelijkheid, definitieve vredesonder handelingen te openen. Dr. Bunche opende de besprekingen met een beroep op alle regeringen om „elk incident te vermijden en elke han delwijze ,ia te latei., waamocn'iiet opbou wende proces van beraadslagingen, welke moeten leiden tot het sluiten van een wapenstilstandsverdrag, in gevaar wordt gebracht", Dr. Bunche zeide: „Ik denk hierbij niet alleen aan de in bet Palestijnse conflict betrokken regeringen, doch ook aan die regeringen, wier belangen haar dwin gen de ontwikkelingen in dit gebied nauwlettend gade te slaan". Verhouding EngelandV. S. gespannen? De Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, heeft gisteren een onderhoud gehad met president Truman, teneinde te trachten wat te Washington wordt beschouwd als een groeiende kloof tussen de Britse en Amerikaanse politiek t.a.v, Palestina te overbruggen. President Truman heeft gisteravond echter ontkend, dat de betrekkingen tussen de V. S. en Engeland gespannen waren tengevolge van de ontwikkeling in Palestina. In verscheidene weekbladen maar merkwaardigerwijs ook in enkele, dag bladen, hebben kort geleden de verhalen de ronde gedaan over de nieuwste E*ngei- se „sport"-uitvinding. „Sport" staat nier met opzet tussen twijfel-tekentjes. De uitvinding in kwestie is de sport- koptelefoon. De spelers van de toekomst zouden gewapend met deze apparaten^ het veld in komen en gedurende de wedstrijd in voortdurend contact staan met hun leider langs de lijn, die via de microfoon zijn instructies geeft en naar wie de spe lers zich onvoorwaardelijk hebben te richten. Het spijt ons wel, maar met de invoe ring van deze koptelefoons zou de sport ophouden te bestaan. De spelers zouden marionetten worden, meer niet. De vrije wil het eigen initiatief, het enthousiasme en 'met dat alles de vreugde zouden uit het spel verdwijnen. Een wedstrijd zou dan niet meer zijn een mogelijkheid tot ontspanning via het zich uitleven in spontane lichaamsbewe gingen, niet meer een middel tot bevor dering van gemeenschapsgevoel via het gezamenlijk streven naar een spelsucces, niet meer een poging tot ontwikkeling van de persoonlijkheid door het heersen van de geest over het lichaam. Der spelers ledematen zouden door an- derer hersens geregeerd worden; van het hoofddeel „eigen beweging" zou niets meer terecht komen, daar nu de spelers gedegradeerd worden tot „stiikken" van een microfoon-regisseur. Sport is zelfverzorging, waarbij de eigen vrije persoonlijkheid van de speler num mer één is. Sport-koptelefoons betekenen het einde van de sport. Weg met die din gen. SUPPORTER Gisterenavond om 18.30 arriveerde op Schiphol de K.L.M.-ConstellatSon PH- TDD (Delft) uit Batavia. Het toestel had 2500 k.g. post aan boord. Hedenmorgen om 9 uur is in het Bel gische ministerie van landsverdediging te Brussel de twee-daagse conferentie van de ministers van defensie der Westeuropese Unie begonnen. België is vertegenwoordigd door mi nister de Fraiteur; Frankrijk door minis ter Paul Ramadier; Groot-Brittannië door minister Alexander; Ne.'srland door mi nister Schokking en Luxemburg door de minister van buitenlandse zaken Joseph Beck en de stafchef kol. Jacoby. Voorts wordt dt conferentie bijgewoond door twee Amerikaanse en 'n Canadese waar nemer. De besprekingen zullen geheim zijn, doch zullen zich naar van betrouwbare zijde wordt vernemen concentreren op de volgende punten: 1. Eén herziening van het schema der Westeuropese verdediging m.h.o. op het voorgestelde Noordatlantische pact. 2. Het leveren van Britse straalvlieg tuigen aan België en Nederland. 3. Verdere standaardisatie van wa pens, uitrustingen en opleidingsmetho den. Dit is de derde bijeenkomst, die gehou den wordt. De eerste had in April te Londen, de tweede in September te Parijs plaats. De defensie besprekingen te Oslo zijn gisteren voortgezet. Hoewel men niet gelooft» dat een compromis kan worden gevonden betreffende de Ijjn- De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt; Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk op de meeste plaat sen enige lichte regen of motregen Matige of krachtige wind tussen West en Zuid-West. Aanhoudend zacht. Zaterdag 15 Januari: Zon op 8.42 uur, onder 16.58 uur; Maan op 17.24 uur, onder 9.44 uur. rechte tegenstelling in de Noorse- en Zweedse opvattingen, schijnt, dat de Noorse regering van plan is, de V. te verzoeken, veertien dagen te willen wachten op het Noorse antwoord op de vraag, of iet land in principe bereid is zich aan te sluiten bij het Noord-At lantische pact. Volgens berichten uit de V. S„ had /ashington ongeveer in het midden van Januari een informatief antwoord van de Noorse regering tegemoet gezien. Indien Noorwegen inderdaad om uit stel vraagt, betekent dit niet, dat het zijn oorspronkelijk standpunt gewijzigd en voor de totstandkoming van een Atlan- tisch-pact minder sympathie zou hebben, maar dat het niet het risico zou lopen, later beschuldigd te worden de Scandi navische defensie en buitenlandse poli tiek te hebben doorbroken. Hoezeer Zweden er op staat, dat Scandinavië buiten een Atlantisch pact blijft, bljjkt uit het feit, dat het mili taire hulp heeft aangeboden aan Noor wegen en Denemarken, op voorwaarde dat deze 'anden weigeren zich aan ,e sluiten bjj het Noord-Atlantische act. Het Internationaal Nood Voedsel Co mité heeft de allocatie van alle granen, met uitzondering van tarwe, opgeheven. Zulks op advies van de desbetreffende allocatie-commissie. Daarmee is de in- en verkoop van deze granen op de wereld markt niet meer aan een toewijzingssys teem gebonden, hetgeen op een verrui ming in de graanpositie duidt. Het belang van dit besluit blijkt uit het feit, dat hiermede belangrijke voedergra- nen als mais en haver gemoeid zijn. Het allocatiesysteem wordt voor tarwe voorlopig nog in stand gehouden, omdat een meerderheid in de allocatiecommissie voor granen van mening was, dat de tarwepositie voorlopig nog te onzeker is, om het belangrijkste broodgraan interna tionaal reeds vrij te geven. De tarwe-al- locatie blijft dan ook, voorlopig tot het einde van het graan jaar, 30 Juni 1949, (d.w.z. tot aan de nieuwe oogst), van kracht. Thans vallen, behalve tarwe en rijst, nog oliën en vetten, stikstofmeststoffen en cacaobonen onder het internationale distributiestelseL wrT TC7Tttvtg"1 ttvt PfTTTEN- 1 men> maar iemand, die onder hem we GEEN WIJZIGING IN I'l l j- kan .Ithans zijn voorbeeld volgen". Dean Acheson, de *oe- stemming van de senaatscommissie en senaat nieuwe minister van buiten landse zaken der V. S., heeft gisteren in de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard, dat hij vastbesloten is „de standvastigheid en continuiteit in de Amerikaanse buiten landse politiek voort te zetten en het voorbeeld van George Marshall t.a.v. de e trekkingen van de V. S. met de Sovjet-Unie te volgen Acheson - die als onder-minister van buitenlandse zaken samen werkte met Marshall en diens voorganger James Byr nes zeide: „De politieke lijnen, die president Truman sedert de oorlog volg de zijn vastgesteld met behulp van twee ministers. Ik werkte qnder beide en daar om weet ik iets van de problemen en de behoefte aan standvastigheid en conti nuiteit. Het schijnt volkomen - duidelijk, dat niemand Marshall's plaats kan inne- werkte de Russen en voortduenrd Joe (Communistische zichzelf de K. F. u. w d partij oppositie! nomet, h jn de Sovjet sector van_ Berlijn e£rculall.es heeft van Berlijn en Sovjet-zone van Duitsland -- verspreid, waarin entiek wordt gei op de socialistische eenheidspartij, verkapte communistische organisatie. fn de circulaire wordt gezegd: „De cialistische eenheidspartij beeft al haar beloften gebroken en is een die nares geworden van de Sovjets, die in Duitsland een dictatuur willen vesti gen welke haar weerga in de historie niet he;ft." werden gestuurd. Men zou zelf tereen in de inkt-duistere kamer, achter het scherm nauwkeurig werk doen; daar na trad grote moeheid in. Het aantal long-specialisten kon bovendien in de verste verte niet toereikend zijn om van ieder vluchtig geprojecteerd beeld een deskundige beschrijving te geven. Het begon te dagen, toen er foto's van het scherm met het geprojecteerde door lichtbeeld gemaakt konden worden. Wie iets van fotograferen en iets van de licht sterkte in een röntgenkamer weet, zal begrijpen, welke moeilijkheden op het gebied van lenzen-slijperij hier overwon nen moesten worden. De Amerikaanse Philips wierp zich op de suggestie van de Zuid-Amerikaan d'Abreu, die het voor mogelijk hield om fotografisch het röntgenbeeld vast te leg gen. Niet alleen werd het principe ver wezenlijkt, ook de technische werkwijze onderging de gebruikelijke „research"- evoiutie, zodat dr. Griep momenteel kan werken met een verplaatsbaar apparaat van onschatbare betekenis voor een onderzoek in stad en op het platteland een technisch opgeleide staf, die. zonder kennis der Röntgenologie, in staat is het toestel te bedienen. Immers door middel van een foto-electrische cel regelt het apparaat zelf de juiste kracht van de doorgaande stralen. Deze is immers af hankelijk van de dikte van het door te lichten object. De belichtingstijd varieert iPe man achter deze grootscheepse anti- t.b.c.-campagne is dr. W. A. Griep, ge neeskundig leider van het districts-con- Delft eSU aan de K°epoortstraat in Twee jaar geleden zette zich een lang gekoesterd plan bij hem vast. om de pas sieve t.b.c.-bestrijding om te zetten in 'n actieve De grove onderzoek-methode met kloppen en luisteren had reeds tang zelfs bij zeer ernstige gevallen gefaald Hierin slagen, was alleen mogelijk door niet langer te wachten op klagende patiënten. I die via de huisarts naar het consultatie bureau d„ boer" op moeten gaan om alle actieve 'ziektegevallen en aaarmee de besmet tingshaarden op te sporen. Hoe vaak kyam het bij onderzoeken van gehele groepen, zoals fabrieksarbeiders, gemeen- tenersoneel of dienstplichtigen met voor. dat lieden, die zicb gezond waanden, in hoge mate actieve bacillen-verspreiders waren Technisch was de oplossing van de dessiers moeilijkheden met onoverko melijk. Nog maar enkele jaren geleden had geen long-specialist, het in zijn hoofd ge haald om achter het scherm van de röntgen-apparaten plaats te *}emen en daar aan de lopende band het diepste innerlijk van de menselijke borstkas te gaan bekijken. Hij kon Immers hoogstens een uur ach- tussen de een vijfentwintigste en de 2 seconden. Twintig minuten na aankomst van de auto in een dorp of stad is het team in staat de eerste patient onder de loupe te nemen. Het tempo, waarin dan verder gewerkt wordt, is reeds 140 mensen per uur. Kleedkamers zijn niet nodig. Men gaat gekleed en al voor het apparaat staan. Nadrukkelijk is men vooruit gewaar schuwd geen stalen of ijzeren voorwer pen bij zich te dragen. Tegelijkertijd met de foto wordt de naam en het nummer van de dossier- kaart geregistreerd. Een veiligheid zorgt er voor, dat geen kaart door onachtzaam heid voor twee personen dienst doet, ter wijl het toestel koppig weigert om te werken als een kaart achterste-voren in de koker staat. Alles dank zij het ma gische foto-electrische oog. Behalve de foto vindt ook nog het „krasje'' (de volkse uitdrukking voor de reactie van Von Pirquet) plaats. Het is echter in dit geval geen „krasje" maar een „schuurtje', terwijl de reactie niet die van Von Pirquet is, maar een. die wellicht nog eens de naam van dr. Griep zal dragen. Deze heeft nl. zelf een tuber- culine-reactie-zalf samengesteld. Met de reactie van deze zalf op de huid deze zet rood op indien men posi tief is kan na vier dagen geconstateerd worden of de patient ooit met een t.b.c.- besmetting gevochten heeft. Dit is voor de meeste volwassenen wel het geval zonder dat dit gevecht behoeft te zijn ontaard in een overwinning van de bacil, dus in een long-aandoening. De voorvechters voor dit werk zijn volkomen ervaringloos op het gebied van de massale organisatie. Zij zijn begonnen in het district Delft zonder regerings steun, zonder financiële „packing" zon der groepen, die het risico wel willen dragen. Hun ervaring en hun inspiratie vinden zij in de Scandinavische landen, waar vooral Kopenhagen een subliem voorbeeld geeft van de totale afweerslag tegen de t.b.c. Men is daar Nederland al vooruit en laat bij een vergelijking ons land een pover figuur slaan. Een voordeel hebben dr. Griep en zijn helpers Zij werken met het modernste apparaat, met kilo-voltages idealisme en energie. Er de nadruk op leggend, dat de pre sident zelf in de eerste plaats verant woordelijk is voor de politiek van de V. S. zei Acheson dat „Truman in de meest positieve termen heeft verklaard, dat hij in het geheel geen verandering in de buitenlandse politiek der V.S. verwacht". Acheson's verklaring werd uitgelokt door vragen van de republikeinse senator Arthur Vandenberg, naar aanleiding van speculaties over mogelijke veranderingen in de politiek. Als om Acheson's verklaringen metter daad te staven, heeft de Amerikaanse minister van defensie, James Forrestal. gisteravond medegedeeld, dat president Truman en de Nationale Veiligheids raad een program voor militaire hulp aan de West-Europese landen hebben goedgekeurd. De Nat. Veiligheidsraad is het orgaan, dat de militaire- en bui tenlandse politiek van de V. S. coördi neert. Prof. Giorgio La Pira van Florence, vice-miniser van arbeid en sociale za ken van Italië, heeft de jaarlijkse onder scheiding „Premio della Boata" (prijs voor goedheid) ontvangen voor 1948- Prof. La Pira, die een van de leiders van de Katholieke Actie is geweest en heeft medegewerkt aan de nieuwe Ita liaanse grondwet, heeft geheel zijn leven gewijd aan de hulpverlening aan de ar men. Het comité gaf de volgende redenen op voor de uitreiking van de prijs aan Prot. La Pira: „Giorgio La Pira heeft al zijn bezit tingen, geheel zijn salaris als hoogleraar, als parlementslid en als lid van het ka binet, ter beschikking gesteld van de ar men. Hij is tevreden geweest met een cel in het klooster van San Marco, te Florence. De menslievende daden, die hij in stilte en met grote eenvoud verrichtte, zijn on telbaar geweest. Hij heeft zich vele za ken ontzegd, die in het algemeen als nood zakelijk worden beschouwd, en heeft blij de gekozen om arm te zijn met de ar men. In de laatste tien jaren heeft hij Florence duizenden werklozen, ouden van dagen en kinderen geholpen. Zelfs zijn politieke tegenstanders, die in het stadsbestuur de meerderheid vorm den, hebben bij hem aangedrongen om aan te blijven als voorzitter van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken, waar hij zeer veel energie toonde bij ae hulp aan de behoeftigen". De film „Der Fledermaus" is gisteren voor openbare vertoning vrijgegeven. Daarmee is Der Fledermaus' de eerste Duitse film. welke sinds de bevrijding in dé Nederlandse bioscopen zal mogen wor- deri vertoond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1