MINISTER DREES „REDELIJK TEVREDEN De huidige stand van zaken nog kritiek eerbericht GERUISLOZE SOCIALISATIE Eis der eisen: meer woningen Al is verdeling bouwvolume een zwaar karwei Poëzie en proza bij Truman s Een ;mg zuinige fiscus en „gulle' zakenlieden Uloupe VREDE BEWAREN MET GESLOTEN OGEN Washington viert feest DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Belastingdruk te zwaar »?s" Toestand van Vorrinl* bevredigend Nieuwe sinaasappelbon Verwoest Rotterdam draagt sijn kist al negen jaar Koninklijke Luchtvaart Maatschappij s~A J J NDER DE Attlee over defensie uitgaven 71ste JAARGANG DONDERDAG 20 JANUARI 1949 No. 20830 Minister-president dr. W. Drees is hedenmorgen per vliegtuig van Batavia naar Nederland vertrokken. Hij zeide te menen 4at zijn bezoek de vorming van een Indonesische federale regering had bespoedigd. Hij verklaarde „redelijk tevreden" te zjjn ten aanzien van de huidige stand van zaken, die hij echter nog „kritiek" noemde. In een van te voren op schrift gestelde verklaring, welke aan de journalisten op het vliegveld werd uitgereikt wordt het onderstaande meegedeeld. DE BESPREKINGEN MET FEDERALISTEN EN republikeinen Het overleg Het vertrek KOUDERE NACHT De aard der verwondingen DE VERJAARDAG VAN PRINSES MARGRIET BINNEN NEGEN UUR OVER DE OCEAAN In Den Haag reikte de directeur-generaal van de scheepvaart, mr. I. Oyevaar, ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet onderscheidingen uit, die posthuum aan een aantal zeelieden van de koopvaardij werden verleend. Mevrouw Luidinga, echtgenote van de gezagvoerder der „Slamat'', neemt de onderscheiding in ontvangst. NU KAN ER WEL EEN VLIEGTUIG VAN AA Als U deze krant in handen krijgt, zal Washington één zee van mensen en vlaggen zijn en het lawaai zal erger zijn dan van wel twintig brandingen tezamen. Nog nimmer zijn de inhuldigings- ulechtigheden van een nieuw (of opnieuw) gekozen president zó Groots opgezet en zorgvuldig voorbereid. „Wie zal dat betalen?", neuriet men onwillekeurig. De Amerikaanse Sijmen? Officieel slechts zeer gedeeltelijk. In Amerika gaat het Amerikaans toe en de schatkistbewaarder zorgt er heus wel voor, dat hij zelf de kleinste portie hoeft bij te leggenenhet grootste deel uit de zakken van zakenlieden komt. Hij heeft met gul gebaar 100.000 dollar beschikbaar gesteld, maar bedn« zal niet meer dan een vierde of vijfde van de totale kosten kunnen dekken. PRESIDENT TRUMAN. vouwstoelen geriefelijker dan een fauteuil INTERNATIONALE BIDWEEK "ta REACTIE OP OP REACTIES DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 8.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJRERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSLR O.P, LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALV AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15' ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Minister Drees zegt, dat de verklarin gen, die hij thans kan afleggen „zullen kunnen bijdragen tot een nadere aanvul ling tot de mededelingen, door de Ned. regering aan de Veiligheidsraad gedaan betreffende de punten, die ik bij mijn vertrek uit Amsterdam als de voornaam ste doeleinden heb genoemd, nl. een spoedige instelling der interim-regering de termijn, waarbinnen de souvereiniteit zal worden overgedragen aan de V.SJ. Dr. Drees vervolgt: Daarnaast is het verheugend, dat het federaal overleg, waarbinnen, zoals bekend en zoals ook voor de hand ligt, diverse politieke nuan ceringen voorkomen, in de eigen bespre kingen eenstemmig is gekomen tot een resolutie over de interim-regering, waar in wordt gesteld, dat ook overleg zal wor den gepleegd met de vertegenwoordigers der niet-vertegenwoordigde gebieden, waarbij uiteraard in de eerste plaats is gedacht aan republikeinse voormannen. De betekenis der republiek Dr. Drees vervolgde: De wens der bij eenkomst federaal overleg lag geheel in de lijn van onze eigen gedachtengang, nl. dat de besprekingen nu allereerst zullen worden gevoerd tussen Indonesiërs on derling. Het is bekend, dat daarbij ook aan de zijdevan het federale overleg vertegenwoordigers zijn, die met de re publiek symPat"ls.elen. Trouwens, afge- zie van elke politieke beoordeling, nie mand kan de betekenis miskennen, die de republiek, onafhankelijk van de situatie die na de actie is ontstaan, heeft voor de oplossing van het Indonesische vraagstuk. Zij toch wordt in Indonesië en in de we reld door velen gezien als een symbool voor de vrijheidsstrijd en tell in haar rijen velen, wier medewerking voor de opbouw van Indonesië niet kan worden gemist. De vraag, of overeenstemming met de voormannen van de republiek op de grondslagen van federalisme en democra tie zal zijn te bereiken zal thans echter in de eerste plaats door Indonesiërs moeten worden onderzocht. Dr. Drees verklaarde verder, dat hij ook persoonlijk contact heeft opgenomen met republikeinen. „Na een oriënterend gesprek met prof. Supomo hebben de heer Michiels van Verduynen en ik een be langrijke bespreking gehad met de heer Sjahrir, een bespreking, waarin van weerszijden duidelijk de wil is gebleken om alsnog te trachten, een resultaat te bereiken, dat samenwerking tussen alle Indonesiërs en tussen de Indonesiërs en de Nederlanders mogelijk zal maken. Gaarne zou ik ook met Moh. Hatta heb ben gesproken, doch dat is voor het ogen blik op bezwaren gestuit. Aantal stappen vooruit Resumerend meen ik, te mogen zeg gen, dat er een aantal stappen vooruit zijn gedaan, bestaande allereerst uit positieve toezeggingen met betrekking tot de instelling der interim-regering, het houden'van verkiezingen en het naast het leggen van contacten en het scheppen van een sfeer, die tot nieuw overleg in bovenstaande zin tussen allen, die hierbij betrokken zijn, zullen kunnen leiden. Het zou aan de vrucht baarheid van het overleg ten goede komen, indien in internationaal opzicht ten aanzien van dit probleem enige rust zou intreden". Minister Drees deelde voorts aan de journalisten nog mee, dat alle besprekin gen in een bijzonder goede sfeer waren verlopen en dat hij uiteraard met veel meer personen contact heeft gehad dan die, welke in de publicaties zijn genoemd. Tenslotte verklaarde hij „redelijk tevre den" te zijn ten aanzien van de huidige stand van zaken, die hij echter nog „kri tiek" noemde. Hij verwacht, Zaterdag in Nederland te zullen aankomen. Op de vraag of er omstandigheden denk baar zijn, waaronder Nederland zijn ver antwoordelijkheid voor Indonesië geheel of ten dele zou afstaan aan de Verenigde Naties, antwoordde minister Drees ont kennend. Nu Nederland bereid is, binnen zeer afzienbare tijd de souvereiniteit af te staan aan de de Ver. Staten van Indo nesië, komt het mij voor, aldus dr. Drees, dart gedurende die overgangstijd Neder land de verantwoordelijkheid moet blij ven dragen en dat de verwarring slechts zou worden vergroot, indien nog weer nieuwe verantwoordelijkheden of be voegdheden zouden worden gegeven aan anderen. Dr. Drees, die uitgeleide werd gedaan door de adjudant van dr. Beel, de heren Spoor, Pinke, Koets, vrijwel alle leden der voorlopige federale regering, sultan Hamid de tweede, Anak Agung, Manuur, Dzulkarnain en de gouverneur van Bata via, inspecteerde voor zijn vertrek de erewacht, waarna het Wilhelmus werd ge speeld.. De heer Drees, Michiels van Ver duynen en hun adviseurs vertrokken met de constellation „Tilburg". De constella tion „Franeker" is hedenochtend echter tijdstip van de vorming der V.S.l. Daar- eveneens naar Nederland vertrokken. w De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. In het Zuiden van het land zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders mati ge tot krachtige en langs de Wad- denkust nu en dan harde wind tus sen West en Zuidwest. Iets kou dere aucht. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Vrijdag 21 Jinuari: Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur.; maan op 0.51 uur, onder 11.28 uur. Aan het voorlopig verslag omtrent de algemene financiële beschouwingen der Eerste Kamer overjde rijksbegroting voor 1349 ontlenen wij het volgende: Verscheidene leden constateerden, dat noch omtrent de noodzaak, noch omtrent de mogelijkheid van consolida tie van vlottende schuld iets wordt ge- «egd .waaruit het inzicht van de minis- iets meer willen vernemen dan windsman tot dusver heeft tneaeg deeld. Naar hun mening 'igt de ke van de kwestie op een terrein, dat oilj- kens de besprekingen in de Tweede Kamer niet Is aangeroerd al. op het ge bied van het gehele leningsbeleid van fle minister van financiën, culminerend In zjjn goedkoop-geld-politiek. Zij waren voorts van oordeel, dat zo lang op dit punt niet duidelijk een an dere koers wordt genomen, de moge lijkheid van consolidatie vrijwel uit gesloten moet worden geacht. Sommige leden spraken als hun me ning uit, lat bij een zo exorbitante schuld als thans op de Staat rust, een aflossing van tenminste 400 millioen geboden zou zijn. Dat de regering de aflossingen ten eevilge van maatregelen, die nog onder het vorige kabinet zijn getroffen, beeft verlaagd, is op zichzelf begrijpe- bik maar ^olang geen voldoende aflos- K ""te van de gewone dienst plaats heeft, mag van ®erV ffrfAs dezf saldo niet worden gesproken, aldus leden. Andere leden vermochten het nauwe-1 lijks aannemelijk te achten, dat van ae huidige staatsschuld in de toekomst ïente en aflossingen zullen kunnen worden op gebracht. Van meer dan een zijde werd geklaagd over de zware druk der belastingen. De ondernemerslust, zo - merkten sommige leden op, wordt er ernstig door geremd. Herziening van 'iet belastingstelsel tot opheffing van dit euvel nchtten zij zeer gewenst. Enige leden sloten zich hierbij ,an, verklarende voorts, tegen 's-ministers financiële en fiscale politiek bezwaar te 'lebben omdat daardoor een te groot deel van het volksinkomen in de rich ting van de Staat wordt gestuwd. Ver schillende maatregelen van deze be windsman hadden huns inziens zo niet de strekking dan toch het gevolg van en geruisloze socialisatie. inVbpfC!ïilue?de leden wezen er cp, dat stp iarJrf e oelastingstelsel in de laat- TnJ var, ,fen, sterke neiging tot verho gen merkbaar1^ der indirecte belaSÜn" (dozePendJuk^minS van 2.919.0.50.450 Is diri^tr. Jna 43'/a pCt.. De vraag "Sfonmmsti2 d? .lndirecte belastingen met ongunshg drmgt te worden ten aan. zien van de laatste categorie. De gisteren ontvangen berichten over de toestand van de lieer K. Vorrink in het ziekenhuis van Nykjoebing waren niet zeer gunstig, het levensgevaar was nog niet geweken. Dr. Christensen, hoofdchirurg van het ziekenhuis, deelde mede, dat de röntgen foto's hadden aangetoond, dat de rugge- graat een fractuur had opgelopen; het ruggemerg is echter onaangetast en hij beschouwde de fractuur niet als ernstig. Geen enkel dee) van het lichaam is ver lamd ofschoon zich Woensdagmiddag een tijdelijke verlamming van de darmen had voorgedaan. De dokter verklaarde voorts, dat de heer Vorrink ook een vrij ernstige frac-. tuur aan het linkerdijbeen had opgelo pen. Het onderste gedeelte van het dij been was zeer ernstig gekwetst. Behalve deze verwondingen lijdt de pAtient aan een open fractuur van de rechter voor arm en aan een hersenschudding. Reke ning houdende met al deze kwetsuren mag ik de toestand van de heer Vorrink bevredigend noemen, aldus dr. Christen' sen. Met het oog op de rugfractuur is het niet mogelijk de patient naar Amsterdam te doen vervoeren. Mevr. I. Zwart-Vorrink, de dochter van de patient, zeide dat ze haar vader had mogen zien. Zij voegde hier aan toe, dat dr. Christensen haar en de overige familieleden de raad gegeven had nog enkele dagen in Nykjoebing te blijven, alvorens naar Amsterdam terug te keren. Naar wij vernemen heeft de heer M Brandenburg te Hilversum in opdracht van Prinses Wilhelmina het speelgoed van Prinses Margriet geschilderd. Het schi! derij is gisteren als verjaringsgeschenk door Prinses Wilhelmina aan het Prin sesje aangeboden. Thans zijn de bonnen 573 en 579 Alge meen aangewezen als voorinleveringsbon voor sinaasappelen. Uiterlijk 29 Januari moeten ze worden ingeleverd bij een han delaar in groenten en/of fruit. Bon "573 Algemeen (voorkomende op de A, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 579 Algemeen (voorkomende op de D- en E-kaarten) op een kilogram sinaasappe len. Detaillisten moeten de bonnen geplakt op opplakvellen uiterlijk 1 Februari in leveren bij een grossier in sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. Bij de aflevering hebben oude bonnen voorrang. Het vlaggesqhip „Great Britain" van de American Overseas Airlines heeft op zijn laatste vlucht New YorkShannon onder commando van captain Farris deze afstand in de reco-dtijd van 8 uur en 47 minuten afgelegd. Er waren passagiers en vrachtgoederen aan boord. Captain Farris, die reeds meer dan 200 trans-atlantische vluchten heeft gemaakt, was na de landing zeer verbaasd te horen, dat hij recordhouder was ge worden. Voordat minister In 't Veld gisteren laat op de middag een aanvang kon maken.met.de verdediging van zijn be leid als hoofd van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heb ben nog verscheidene sprekers hun critiek -over de gang van zaken bij en hun 'wensen omtrent dè woningbouw doen horen. De meesten hunner hadden iets op te merken over de verdeling van het bouwvolume. v Mr. Oud (V.V.D.) bad zijn drukke burgemeesterlijke" bezi heden een ogen blik laten rusten om de minister op net Binnenhof eens even te vertellen wat de Rotterdammers ten aanzien van de woningbouw op het hart hebben. Rotter dam voelt zich ten achter gesteld bij andere delen van het land, zeide hij. In Rotterdam, dat in 1940 reeds is getroffen, was in Mei 1945 herstelt?, wat hersteld kon worden en dr mensen hadden, waar dan ook, weer een onderdak. Daarom aanvaardden de Rotterdammers gewillig, dat eerst de nieuwe noodgebieden vóór gingen. Thans is echter de verhouding ten opzichte van de andere noodgebieden gewijzigd en is Rotterdam, dat al 9 jaar lang de last draagt van een verwoeste stad. noodgebied nummer 1 geworden Het is nodig, dat de herbouw van de binnenstad sterk wordt gestimuleerd, dat het woningtekort wordt bestreden, waar door het arbeidspotentieel, dat 15 OOOman lager is dan voor de oorlog, wordt inge lopen en dat net industrialisatie-pro bleem krachtig wordt aangepakt. Rotterdams burgervader vroeg geen be- voorrechtinvsnositie voor zijn stad, maar alleen, dat Rotterdam niet meer' het ge voel kan hebben van te worden achter gesteld. Een kostenpuzzle Voorts wees de heer Van Vliet er op, dat de instelling van een huurnivel- l'eringsfonds er niet toe mag leiden, dat de huiseigenaren niet hun deel krijgen van de. voorgenomen huurverhoging om de sterk gestegen onderhoudskosten ta kunnen bestrijden, en vroeg hij hoe net nu eigenlijk zit met de verhoogde bouw kosten. welke het drievoudige bedragen van vóór de oorlog, terwijl de lonen niet tot het drievoudige zijn gestegen en de kosten der materialen, op enkele onder geschikte na, evenmin. Ook de onder nemers beweren, dat zij niet meer ver dienen dan voorheen. Weet de minister misschien een oplossing van deze puzzle? was zijn vraag. Tenslotte zou hij wel eens van de minister willen vernemen, waarom de' drie uitstekend ingerichte Wederopbouw- kampeo in Vierlingsbeek, die 150.000 hebben gekost, nimmer in gebruik zijn genomen, terwijl er in die omgeving zulk een ernstige woningnood heerst. Ten aanzien van de verdeling van het bouwvolume bepleitte de heer Posthu mus (P.v.d.A.) bijzondere aandacht voor de industriële bouw en de bouw voor handel en verkeer, terwij] de heer Droe- sen (K V.P.) een groter volume voor ie boederijenhouw vroeg en de heer Rit meester (VVD) eerst de getroffen ge bieden. zoals Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. Rotterdam en Den Haag: wilde zien geholpen. Laatstgenoemde afgevaardigde was het voorts niet eens met het bouwplan voor 1949. dat slechts 40 000 woningen omvat. Met zo'n tempo komen we nooit uit de misère We kunnen er ook wel meer bouwen dan 40.000 in het jaar. want in 1934 werden in ons land 52.600 nieuwe woningen gebouwd. In de hoge nood van thans moeten meer gelden voor woning bouw beschikbaar worden gesteld, meen de hii en moet er alles op worden gezet onj meer bouwvakarbeideis te kweken Plafnndloze tarieven voor de bouwvak arbeiders moeten voor het hele land gel den en de bouwpriis per kubieke meter moet worden verhoogd om de belang stelling van particuliere bouwers voor arbeiderswoningbouw te prikkelen. De minister aan het uoord Minister In 't Veld had veel critiek en slechts weinig waardering gehoord voor zijn beleid en dat van zijn departe ment. Slechts enkelen hadden het in de minister geprezen, dat hij de starre centralisatie van de woningbouw had phibie-voertuigen den. gegeven zullen wor- Prins Rei-iiliard benoemd lot ^mmissaris ae'mede:M perBd,enst deelt het volgen- Het feit, dat Z. r. h zich oereid heeft Ve«- ^«ns Bernhard king tot commissaris aanvaarden, wordt door 0„ze „at^na e luchtvaartmaatschappij als een bfizonder voorrecht beschouwd. Zyn gM(e erva ring en kennis ten aanzien van de lu7ht- in al haar geledingen, zal de kS. zeer te stade komen. y K H heeft de wens te kennen B8- alle eventuele emolumenten, verbonden aan dit commissariaat, af te zien. Kenneth Herbert, een 37-jange opnemer van gasmeters, te tsib, heeft 73.795 pond sterling gewonnen in een voetbalpool. Herbert, vader van vijf kinderen, is „spoorslags" per vliegtuig naar Londen gegaan om zijn prijs im ont vangst te nemen. (Reuter). Zakenlieden te Washington hebben 225.000 dollar voor de feestviering bijeen gebracht. Dit nobele gebaar schijnt veel liefde voor de president en gepaste min achting voor de mammon te verraden en doet heel even on-Amerikaans aan. Maar wacht even De zakenlieden rekenen op n geweldige toeloop, minstens 75.000 be zoekers. De kost gaat de baat vooruit, denken ze, en mej. waj. ieven tn de brou werij te brengen zal er flink wat geld ,,un eigen kassa's rollen, zodat de „scnaae dik vergoed zal worden en.... Sijmen uiteindelijk tóchbetaalt Bovendien moeten de koffiestands en sandwich-venters 10 pet. extra belas ting op de bruto inkomsten betelen Voor het presidentiële ba! zijn alle loges voor 250 dollar verhuurd. De plaatsen voor het défilé werden voor twee tot tien doller van de hand ge daan en de bronzen medalle van Tru man voor 2 dollar. Bij een circus werden 5000 vouwstoe len geleend, die tegen hogere prijzen worden verhuurd dan de gerefelijkste fauteuil in de opera kost. Een ander cir cus heeft zijn stoomsirene afgestaan, waarvan het geloei 30 orkesten kan over stemmen. In het station te Washington zijn slaapwagens geplaatst teneinde iedereen logies te verschaffen. In honderden stands zullen verloren kinderen en voor werpen kunnen worden afgehaald. Met een triomftocht zonder weerga zal de Amerikaanse hoofdstad de viering van de even sensationele als onverwachte overwinning van Truman beginnen. Na de plechtigheid, tijdens welke Tru man wordt beëdigd, beginnen in de ge hele stad de feestelijkheden. In een open wagen zal de president een défilé van ongeveer 1 millioen personen openen. Ieder der 48 staten zal een bloemenwagen zenden. Van 't Kapitool zal men naar het Witte Huis gaan. waar een reusachtige tribune werd gebouwd, die alleen al 80.000 dol lar heeft gekost. Via de televisie kan het défilé gevolgd worden, terwijl het „Overseas Radia Programme" van „The voice of America" een reportage tn verschillende talen verzorgt, zelfs in het Russisch. Het leger zal bij. het Washington-mo nument een parade houden, waarbij de monstraties met een Superfort-bommen werper, een A.V. 2 raket-vliegtuig, straal vliegtuigen, pontons, artillerie en am- Lincoln maakte het pesident- schap populair Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe vorige „slachtoffers" hun eerste schreden op het pad naar het Witte Huis hebben gezet. Lincoln deed het bijzonder poëtisch. HIJ kuste bij zijn inhuldiging 34 meisjes, n.l. één uit iedere staat. B« de volgende verkie zingen bleek het aantel candidaten voor het presidentschap onrustbarend gestegen te zijn George Washington wi, de enige pre sident, die in twee steden is ingehuldigd, rï.l. te New-York en te Philadelphia. Te Ne'w-York droeg hij, om aan de hele wereld de economische onafhankelijkheid van de pas geboreD republiek te demon streren, een bruin costuum „made in America" en geweven van de wol van Amerikaanse schapen. Zijn inhuldigings rede te Philadelphia was de kortste, die tot heden is gehouden: zij telde niet meer dan 134 woorden. Toen James Polk werd ingehuldigd, regende het zó hard, dat hij de eed af legde onder een parapluie. De enige Amerikaanse moeder, die de inhuldiging van haar zoon tot president bijwoonde, was de moeder van presi dent Garfield. Zij heeft er echter niet veel pleizier van gehad: vier maanden later werd Garfield vermoord. Coolidge is de enige president geweest, die de eed leeft afgelegd in de handen van zijn eigen vader, die vrederechter was. De inhuldiging van preside»)1 Harri son trok een enorme mensenmenigte. Een maand later kwam een nóg groter mensenmassa op de been 'er gelegen heid van zijn begrafenis. De oude man de oudste die ooit is gekozen had bij zjjn inhuldiging kou gevat en het dansen op drie inhuldigingsbals deed de rest De presidenten Jefferson en Harrison reden te paard naar de plaats der inhul diging. Martin van Buren deed het tn een koets, vervaardigd uit hout van het fregat „Constitution" Harding was de eerste die in een auto kwam. De eerste gepantserde auto verscheen i-n 1917. bij de inhuldiging vanpresident Wilson. overboord gegooid en tot decentralisatie had durven overgaan. Intussen meende de bewindsman toch te moeten vaststel len, dat tegenover de vele critiek van eigen landgenoten ten aanzien van de wederopbouw grote bewondering staat van de zijde van het buitenland. Er zul len fouten zijn gemaakt, erkende de minister, er was een te sterke centrali satie en hij verheugde er zich over, dat hij de woningbouw in nieuwe banen mag leiden. Er was aanmerking op_ gemaakt, dat hij zijn beleid wel eens in particuliere kringen heeft verdedigd, maar daarbij had de bedoeling voorgezeten verant- wpordelijkheidsgevoel bij 't Nederlandse volk op te wekken. Meer decentralisatie heeft niet ten doel de verantwoordelijkheid af te schuiven en ook de „kop van Jut" te decentrali seren. „Dat heb ik ook niet gezegd", interrum peerde de heer Algera, die zich deze uit lating van de minister blijkbaar aantrok. „Dat zou ik van jou ook niet verwach ten". repliceerde minder parlementair dan gemoedelijk de bewindsman onder algemeen en gul gelach van de Kamer! Intussen, de decentralisatie zal meer begrip wekken onder de lagere besturen en het volk, meende de minister. De klacht over te veel ambtenarij aan zijn departement, wilde de bewindsman niet geheel tegen spreken, hij zit er ach terheen, maar hij moest er toch aan vast houden. dat er voldoende toezicht op de bouwerij zou worden uitgeoefend an ders zou er slecht worden gebouwd en dat mag niet, want er is te veel over heidsgeld mee gemoeid. Het bouwplan 1949 mag minder uitvoe rig zijn gemotiveerd dan dat van 1946, maar het heeft daartegenover de kans, dat er meer van wordt uitgevoerd. Het plan 1948 was op 1050 millioen geraamd én er is 1200 millioen verwerkt, omdat de deviezenpositie het toeliet in België additionele aankopen van materialen te doen. Men kan niet vooruit zeggen, hoe de deviezenpositie zich zal ontwikkelen, maar als op de deviezen bezuinigd moet worden, dan niet op die voor het bouw plan en zeker niet op die voor de wo ningbouw. Dat is de mening van de gehele regering. Daarom is het vrij ze ker, dat het plan 1949 ook zal worden gerealiseerd. Het materialentekort doet zich sterker gevoelen dan het tekort aan arbeiders. Toch liep de materialenvoorziening in '48 beter dan in 1949. De binnenlandse pro ductie van baksteen en kalkzandsteen loopt geleidelijk op. In December is het voor-oorlogse peil overschreden en het gaat nog steeds in stijgende lijn. Een ho gere steenproductie zal gezocht moeten worden in modernisering van de thans werkende fabrieken. In het weder op gang brengen van stilliggende fabrieken, die achterop zijn geraakt, ziét de minis ter geen heil. De dakpannen-industrie zal niet zo zijn op te voeren, dat zij de behoefte kan dek ken.- Daarom zal naast pannen ook andere dakbedekking moeten worden toegepast. De heer Gortzak had gezegd: geef min der uit voor militaire doeleinden, dan kan meer aan woningbouw worden be steed. Minister In 't Veld was het met de opmerking van de heer Steinmetz eens, dat de militaire uitgaven vooral veroor zaakt worden door de landen, waarmee de heer Gortzak bijzondere relaties heeft. De Sovjet-Unie geeft 12% pet van het INTENTIE VOOR 21 JANUARI: Mogen de Lutheranen en andere Protestanten van Europa zich wenden tot de ént Katholieke Kerk. In het Oude jaar-artikel schreef de hoofdredactie o.m.: „De mens moet ooi- in de bewogenheid om eigen en andere- leed streven naar die mate van beheer sing, welke het hem mogelijk maakt zien te verheugen over de schoonheid der natuur, over het lieve gesnap van een kind, en vooral over de humoristische zijde, die het leven van de grote mensen vertoont en welke zelfs inhaerent is aan het stumperig gedoe van de volkeren t.o.v. elkaar. De ironie, de spot zijn de wapenen, die de mens heeft standen en gebeurtenissen, welke hij als onvermijdelijkheden heeft te aanvaarden. Daardoor heft hij zich met een zekere souvereiniteit boven het domme geweld uit. hetwelk zoveel storing, waaraan hu niet kan ontkomen, veroorzaakt". Het is wel zeer onprettig te moeten ervaren, dat nog vele mensen zich <-e hiervoor nodige eigenschappen niet heb ben eigen gemaakt en hun leven vullen met het zien van spoken, die slechts m hun verbeelding bestaan. Tot deze over tuiging kwamen wij opnieuw, toen wij als reactie op onze Loupe: „Een moord plan" (werkweek van 5 dagen) een brief ontvingen, waarvan ons wel met elk détail duidelijk is, doch waarbij aan het slot de aap toch goed te onder scheiden uit de mouw komt, als inzen der schrijft: „Dat is nu een visje uit werpen om 'n besomming van millioenen boven te halen ten koste van 70 pet. Nederlanders beneden het inkomen van 4000 per jaar. Dan krijgen wij mis schien na lang praten over een jaar nog wel eens een gulden er bij en 24 cent kindertoeslag". Men zou ironisch kunnen opmerken: „Wat een optimist". Maar in ernst, onze opponent houde het ons ten goede, naar onze smaak zijn dergelijke epistels niet. Wil men spoken zien, welnu, men amusere zich met een dergelijke lugubere liefhebberij, doch suggerere in geen ge val anderen, dat die niet bestaande spo ken er werkelijk zijn. Wij hebben op de door ons gebruike lijke humoristische wijze, het plan voor een 5-dagen werkweek onder de Loupe genomen en zij, die zo gelukkig zijn, zin voor humor en ironie te bezitten, kon den hieruit lezen, dat er o.i. voordelen vielen aan te wijzen, voordelen, waar van allen kapitaal en arbeid zou den kunnen en moeten profiteren. Wan neer inzender blijkbaar het belang van het verlagen van de kostprijs voor export en ook voor binnenlands verbruik niet inziet, dan ziet hij werkelijk niet scherp genoeg. Deviezen zijn oor voeding, kleding en andere behoeften voor de „kleine man" niet minder nodig dan voor de „kapitalist" en verlaging van de kos ten van het levensonderhoud komt de „kleine man" even zeer ten goede als de „groten". Wanneer het hier bedoelde „moord- sphip" een „besomming van millioenen" binnen zal brengen, moet de vlag uit. Wij zullen echter-allen aan de haven dienen te wachten om §r zelf bij te zijn. opdat de buit eerlijk verdeeld worde. Zulks lijkt ons beter dan in onge motiveerde balorigheid helemaal geen schip uit ta sturen, want dan valt er zeker niets te verdelen. Sympathieker was ons een briefje van een andere inzender naar aanleiding van onze Loupe: „Mond en vuist", waarin wij het verzet van de Duitsers tegen de onmanteling van hun industrie analyseer den. Wat deze schrijft over de plicht van vergeven en het helpen van de Duitsers om weer het rechte pad te vinden, onder schrijven wij ten volle. Wij willen de Duitsers niet werkloos maken en heb ben mede voor hun moeilijkheden begrip. Het tegendeel hebben wij ook niet be toogd. Aangezien echter ons eigen land in benarde omstandigheden verkeert door de schuld van de Duitsers en men moet de collectieve schuld van onze Ooster-buren niet te zeer gaan verklei nenis het o.i. volstrekt niet on christelijk om terug te halen, wat geroofd werd en te eisen, wat een billijke ver goeding geacht kan worden. En de ontmanteling, speciaal van de oorlogsindustrie en de fabrieken, welke daarvoor dienen, zien wij als een plicht van veiligheid tegenover ons zelf en zelfs als het beste middel om te verhinderen, dat de Duitsers opnieuw van het rechte pad afdwalen. ANALYST. nationaal inkomen uit voor militaire doel einden en daarnaast nog 6 pet voor voor- raadvorming. Als we er hier in Neder land 10 pet voor uitgeven, dan is het veel. De verdeling van het bouwvolume over de verschillende sectoren, noemde de mi nister wel het moeilijkste probleem, dat er bestaat. Daardoor is het bouwplan 1949 ook zo laat bij de Kamer ingediend, maar hij betoogde, dat het de volgende keer tegelijk met de begroting zal komen. Wat de verdeling zelf betreft, moet na tuurlijk de woningbouw op de allereerste plaats komen. Wat Rotterdam betreft verklaarde minister In 't Veld, dat hij niet afwij zend staat tegenover aanvragen, die op verwoeste stadskernen betrekking heb ben. Industrialisatiebouw moet ook geschie den, want als we geen behoorlijke indus trie hebben, zitten we over 4 jaar vol komen aan de grond. Tachtig millioen voor dit doel is wel zeer aan de krappe kant. Voor de bouw van bedrijven, kerken, scholen en ziekenhuizen zal geen decen tralisatie worden toegepast, verklaarde de minister, die hierop zijn rede afbrak om haar hedenmiddag voort te zetten. Minister-president Attlee heeft gister avond via de radio gevraagd om recru- ten voor de verdediging. Attlee zeide: ,,Wij zullen er naar blijven streven de vrede te bewaren, doch wij kunnen on ze ogen niet sluiten voor de mogelijkhei van een volgende oorlog'. Hij voegde hieraan toe, dat memand Engeland ervan kan beschuldigen, enig agressief oogmerk na te streven. „Ik verzeker u", aldus Attlee, „dat ik geen enkele uitgave voor defensie-doel einden zal goedkeuren, welke niet nood zakelijk is. Evenmin zou ik, in deze moeilijke dagen, toestemmen 'in enig overhevelen van arbeiders uit de in dustrie naar taken, welke zij voor de fensie-doeleinden moeten vervullen, in dien ik er niet zéker van was, dat dit noodzakelijk is voer de veiligheid van het land Wij moeten, evenals anderen, ons aan deel bijdragen tot het instandhouden van een zodanige strijdmacht, dat hier door elk land, dat als aanvaller zou wa len optreden, wordt afgeschrikt. Wij ben ook verplichtingen tegenover de an dere leden van het Britse gemene nest en tegenover onze vrienden en bon g ten en wij moeten gereed staan om m na te komen". 1SV Attlee zeide, dat het eerst noodzakelijk was de sterkte van het beroepspersoneel van vloot, leger en luchtmacht op peil te brengen. Het was echter ook nood zakelijk, dat zich vrijwilligers aanmel den voor de hulpdiensten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1