-en-twintig jaar ijzer en staal m R Geheim archief Kardinaal Dennis Compton komt in het testament Om het loon van werkvrouwen BIM Om Htsa Nederl. Hoogovens grootste ruwijzer- exporteur ter wereld ADIO van de Communist Rakosi kende het vooruit KH) programma Secretaris van hard. Mindszenty tot waanzin gedreven Sport in Engeland Groot rumoer in Amsterdams raad en de ontvoering van Sinterklaas MENTHO-REX Donderdag 20 januari 1949 PAGINA 2 - mmsm. De aanvoer van steenkool en erts geschiedt in de eigen haven, waar machtige kranen gereed staan om deze grondstoffen uit de schepen te lossen. DE RAMP VAN DE -NIJMEGEN" Hulpactie liet op zich wachten LEDEN KOOPVAARDIJ POSTHUUM ONDER SCHEIDEN INGETROKKEN MUNTEN NOG NIET WAARDELOOS Nog één keer gelegenheid tot inwisseling EFFECTEN KEREN TERUG Productiecijfers. trammelant door de cup Birmingham je-van-het Voorkom GRIEP VERKOUDHEIDSZALF zuivert uw ademhaling! door NORBERT GARAI SCHNEYDERS DE NIEUWE BANTAM-KAMPIOEN De Roode verslaat Le Mentec BILJARTKAMPIOENSCHAP 71/2 Gisteren was het de achtste dag in het onderzoek naar de ramp van de „Nijme gen" en tot nog toe de kortste zitting. De president, functionarissen van het minis terie van burgerluchtvaart en andere be langstellenden brachten in de namiddag n.l. een bezoek aan het vliegveld Prestwick en de plek waar het Nederlandse vlieg tuig neerkwam. Een van de eerst^ getuigen was een te lefoonbeambte aan de centrale te Prest wick, die verklaarde in de nacht van 21 October te kwart voor één de boodschap gekregen te hebben van de telefonist op de verkeerstoren van het vliegveld, waar in nlededeling werd gedaan van een mo gelijke ramp. Hij deed niets met betrek king tot hulpverlening voordat hij later instructies kreeg om te telefoneren om assistentie. De beambte zei verder nog, dat hij wel een lijst had van telefoonnum mers van ziekenhuizen, doktoren, ambu lances en brandwachten, maar geen schrif telijke instructie over de omstandigheden waarin hij deze nummers moest oproepen. Nadat verschillende ooggetuigen het re laas van hun bevindingen gegeven had den, verklaarde William Dobertson, een ambulance-chauffeur van Ayr, dat hij in de nacht van de ramp om 2.20 uur door het ziekenhuis te Ayr was opgeroepen, ofschoon er met het vliegveld Prestwick een regeling bestond de ambulance-chauf feurs rechtstreeks op te bellen. Politie-agent Halliday, die te Tarbolton in dienst was, zei dat hij agent Cruicks- hank te Ayr telefonisch verzocht had de nodige spoedhulp te organiseren. Op do vraag van de vertegenwoordiger van het ministerie van burgerluchtvaart Leslie of tijdens het telefoongesprek gesproken was over het oproepen van de noodambu- lance, antwoordde Cruickshank ontken nend. Hierop werd het onderzoek tot Don derdag verdaagd. Zaterdag zal het precies 25 jaar ge leden zijn, dat op Dinsdag 22 Januari 1924 om 11.15 het grote moment was aangebroken, waarop 't vuur in Hoog oven I te IJmuiden werd ontstoken en Donderdag 24 Januari 1924 stroomde het eerste ijzer in de giethal. Het was een lange voorgeschiedenis, die aan dit voor ons land belangrijke feit voorafging sedert de stichting van de Hoogovenmaatschappij op 20 Septem ber 1918. Aan deze stichting is de naam van de bouwer van dit imposante De- drijf, Henri Johan Eduard Wenckebach onverbrekelijk verbonden. Hij was een man van grote gaven, die via.de functies van genie-officier, ingenieur bij de Staatsspoorwegen, directeur-generaal van de Staatsmijnen, directeur der Gouverne- mentsbedrijven in Ned.-Indië, Zich op wierp tot de energieke bouwer van het grootse project van een Nederlandse Hoogoven-industrie. Op 31 Mei 1917 werd het definitieve project erkend in de vor ming van een oprichtingscommissie voor een Hoogoven. Staal- en Walswerk m Nederland. De belangrijkste kopstukken van onze Nederlandse handel, industrie en scheepvaart waren daarin vertegen woordigd. De heren C. J. K. van Aalst, H. Colijn en Wenckebach werden daar uit aangewezen om met de regering tot realisering der plannen te geraken. Enorm hard werd er aangepakt in de vol- gende jaren. Er werd een N.V. opgericht met 25 millioen kapitaal en ir. Kessler werd tot directeur en Wenckebach als secretaris benoemd op 20 September 1918, terwijl de tegenwoordige president-direc teur, ir. A. H. Xngen Housz, tien dagen later werd aangesteld tot procuratie houder en dus het bedrijf van de prilste aanvang af heeft meegemaakt. Op 1 Jan. 1924 werd hij reeds bedrijfsdirecteur. 22 Februari 1924 overleed de heer Wenckebach, een zéér zwaar verlies. Hij was pas 62 jaar. Doch ook sindsdien heeft het bedrijf zich steeds in stijgende lijn bewogen. In 1938 had een ingrijpen de reorganisatie plaats van de Vennoot- schap. Somber waren de oorlogsjaren, hetgeen culmineerde in de roof en afbraak van de Walserij-West op 26 Februari 1943 en VRIJDAG 21 JANUARI. HILVERSUM I <301 M.), KRO: 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; 9.35 (en 1140) schoolradio; 10.30 Operette klan ken 11.00 Zonnebloem, 12.08 Viool en piano, 12.33 Promenade-ork. (13.00 Nieuws), 13.50 Lezing, 14.00 Trio, 14.30 „L'Elisir d'Amore"; 15.25 J. Strauss, 16.00 Zonnebloem, 17.00 v. d. jeugd, 1713 Ka mermuziek, 17.45 Boekbespr., 1300 Nij meegs Vaudeville-ork., 18.30 Ned. Strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 v. d. jeugd, 19.30 Brabants progr., 20.05 „De gewone man", 20.12 „Die erste Walpurgisnacht 20.45 „De Tien Geboden", 21.30 Omroep- ork., 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.), VARA: 7.00 Nieuws gram., 9.00 Mozart, 10.00 VPRO, 10 30 v. d. vrouw, 10.45 Moussorgski, ll.lo Voordracht, 11.35 Ork. Jan Vogel; AVRO: 12.00 Piano, 12.33 sport, 12.45 Gram., 13 00 Nieuws, 13.20 Metropole-ork., 13.50 „Mills brothers", 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kwin tetspelers, 15.00 Causerie, 15.20 „Van film en revue"; VARA: 16.00 Omroepkamer ora. 16.30 v. d. jeugd, 17.00 Ens. Jan Corduwener, 17.20 „Wij en de muziek' 18.00 Nieuws, felicitaties, 18.45 Kwartet, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 R.V.D., (19.30—21.00 VPRO); VARA: 21.00 gram., 21.30 Hoorspel. 22.00 Buit. weekoverz., 22.15 „Swing and Sweet", 22.40 VPRO, 23.00 Nieuws, 23.15 Lezing, 23.30 Symph. concert. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws., 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7 50 gram., 8.00 nws., 8.15 muz., 9.00 nws., 9 05 chansons, 10.00 Eng. LP.: nws., 10.10 verz progr 11.00 Montmartre Players; 3.1.30 Eng. H.S.: Cecil Norman Ens., 12 00 VI. Br.: gram.. 13.00 nws., 13.15 ta- felmuz., 14.00 Van Mozart tot Debussy: 15.00 schooluitz., 15.10 Kalundborg: ork. Christopherson, 16.00 Eng. L.P.: Tango- orkest. 16.30 „The Regent Orchestra 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Brv. d sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 filmmuz., 20.00 Beromunster „Die Moldau" v. Smetana. 20.15 „Am run den Tisch", 20.30 Eng. L P.: verz.pr., 21.00 Palace of Variety, 21.45 BBC Theatre Orch., 22.15 Fr. Br.: kwartet Pro Nova, 22.55 nws., 23.00 Eng. L.P.: nws., 23.15 Eric Winstone Ofkest. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br. nws.. 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S. gram., 7.55 weerber., 3.Cl Fr. Br.: nws. 8.10 conc., 9.00 Eng. H.S.: nws,, 9.15 ge zondh.pr., 9.20 gram., 9.50 voordr., 10.25 2 piano's, 10.50 Amerik. nieuwsbr., 11.05 v. d. scholen, 11.30 Eng. L.P.: v. d. sold., 11.45 orgel, 12.15 voordr., 12.30 Welsh Orch13 15 pari., 13.30 BBC North Oren., 14.15 Ork. Ternent, 15.00 v. d. vrouw. 16 00 NWDR: piano-duetten, 1615 muz., cabaret. 16.45 v. d. vrouw 17.00 Fr. Br.: ber 1710 v. d. zieken. 17.40 Eng. L.P.: Northern Var. Ork.. 18.00 „Two's a pair", 18 30 ork. muz., 19.00 Sandy Macpherson, 19 15 Jack Nathan Ork., 19.45 Fr. Br.: nws.. 20.00 gevar. pr„ 21.15 Russische volksmuz., 22.00 div. van de Mekog in October 1944, waarop het gehele bedrijf op 13 December 1944 stil kwam te liggen. Na de oorlog werd op waarlijk fantas tische wijze aan het herstel van het be drijf gewerkt, zodat de zwa r gehavende Mekog op het einde van Juni 1946 weer begon te draaien, in Juli 1946 de derde Hoogoven werd aangeblazen en op 16 Mei 1947 de herrezen Walserij-West weer kon worden geopend door wijlen minis ter Huysmans. Sinds 30 April 1946 is de directie uitgebreid met de heren P. R Bentz van den Berg en prof. dr. J. F. ten Doesschate. Zo staan er thans weer op een terrein van 271 ha. te Velsen-IJmuiden drie cokesovenbatterijen, drie hoogovens, één staalfabriek met 5 Siemens-Martin-ovens, een walserij voor zware en een voor dunne platen, een voor profielen, een buizengieterij, een silica-kalkfabriek en een bijproductenfabriek, met als neven' bedrijven het Stikstofbindingsbedrijf (Mekog) en een Cementfabriek (Cemy) terwijl een zeehaven de rechtstreekse verbinding met de Noordzee waarborgt voor schepen tot 10.000 ton. Drie andere havens nemen het binnenlands verkeer op én een eigen spoorwegnet van 39.000 meter onderhoudt de verbindingen over de uitgestrekte fabrieksterreinen Dat is de imposante bedrijfs-inventaris van onze Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, die thans de volgende producten op de Nederlandse en de wereldmarkt kunnen brengen: cokes, gas, ruwijzer, staal, dunne en dikke staal platen, o.a. scheepsplaten, profielen, ge goten ijzeren buizen, Silica-kalk en zuur stof. allemaal producten, die voor vele miliioenen aan deviezen opbrengen, voor zover ze niet in het eigen land een ge rede afzet vinden en daardoor kostbare import besparen. Vooral ook in het kader van het Benelux-verband en de Marshall-hulp spelen de Hoogovens een grote rol. Ons land alleen kan per jaar reeds 1.200.000 ton walserij-producten gebruiken. Zo wel vóór als na de tweede wereld oorlog ontwikkelden de Hoogovens zich in alle richtingen en waren de Nederlanders de grootste ruwijzer- exporteurs van de wereld Zelfs in perioden van diepgang bleven de Nederlandse staalfabrieken doordaai- en op 80 pet. van de capaciteit. Voor een groot deel is dit alles te danken aan de zeer gunstige ligging te IJmuiden, waar ook de bijproducten, de gassen en de slakken volledig worden benut in het productie-proces. De provincie bouwde op de Hoogoventerreinen een eigen cen trale, die al het geproduceerde gas op neemt en daarvoor electriciteit aan het bedrijf levert. De Hoogovenslakken wor den geleverd aan de Enci (eerste Neder landse Cement Industrie). Belangrijk is ook, dat verleden jaar aan de N.V. het Lloyds-certificaat werd verstrekt, zodat men thans scheepsplaten mag maken, die kwalitatief zeer goed worden gevonden en ook in de Nederlandse scheepsbouw algemene toepassing vinden. De N.V. ziet haar werk als een taak van nationa le betekenis. De export-markt voor ijzer en staal is zeer lucratief en de laatste twee jaar kon men weer dividend uitkeren. De toekomst ziet men vol vertrouwen tege moet. ton. Aan dunne platen werden geprodu ceerd in 1947: 38.500 en in 1948 52.500 ton. In 1948 aan dikke platen 88.700 ton en gegoten buizen 25.000 ton. Dit zijn weliswaar imposante cijfers, doch de vraag kan hiermede absoluut niet worden bevredigd. Uitbreiding en opvoering van de productie is daarom nog altijd over de gehele linie het pa rool. Grote zorgen baart het woonvraag- stuk voor het personeel, dat in Velsen en IJmuiden en Beverwijk zou moeten kun nen worden ondergebracht. Doch de Duitsers braken hier in de buurt maar liefst 3500 woningen af. Elke dag krijgt de N.V! 1000 arbeidskrachten per spoor en bus uit Haarlem en omgeving en 500 uit de gebieden ten Noorden van Be verwijk. Dit is geen ideale toestand en maakt de voorziening met geschoold en leidinggevend personeel, dat behoorlijk in en rond IJmuiden en omstreken moet kunnen wonen wel zéér moeilijk. De economische constructie van de moderne wereld gaat steeds meer in de richting van het gebruik van ijzer en staal, zo zelfs, dat de U.S.A. met zijn productie de vraag niet meer kan bijhou den. Onze Hoogovens en Staalfabrieken hebben een maandelijkse omzet van 10 millioen gulden en een netto-deviezen overschot van omstreeks dertig millioen gulden. Daar ook de arbeidsvoorwaar der zeer gunstig zijn en aan net instand houden van de arbeidsvreugde grote aan dacht wordt besteed, mag men met ver trouwen de toekomst van dit jubileren, de bedrijf tegemoet zien. Gistermiddag reikte de directeur-gene raai der scheepvaart, mr. J. Oyevaar, in tegenwoordigheid o. m. van luitenant' generaal mr. H. J. Kruis, in de Rolzaal te Den Haag een aantal onderscheidingen uit, die H. M. de Koningin posthuum aan leden van de koopvaardij had verleend, Deze onderscheidingen werden uitge reikt op de verjaardag van prinses Mar griet, die bij haar geboorte, zoals men zich zal herinneren, de koopvaardij tot peet kreeg. Mr. Oyevaar zei in het woord, dat hij tot de nabestaanden richtte, zich beiyust te zijn een droevige maar eervolle taak te verrichten. De koopvaardij is,, aldus spreker, in oorlogstijd de vierde macht naast leger, marine en luchtvaart geweest, Na een fragment over de ondergang van de Slamat te hebben voorgelezen, overhandigde hij de onderscheidingen aan de nabestaanden. 31 December was de laatste dag. dat men de sinds 1 October ongeldig verklaar de halve centen, halve stuivers en halve guldens kon inleveren. Maar nadien zijr# er blijkbaar uit spaarpotten en oude kousen nog heel wat van deze munten te voorschijn gekomen, met Het gevolg, dat het verzoeken regende om na-inlevering te willen toestaan. Het ministerie van Financiën' heeft daarom besloten, dat over enige maanden alsnog een laatste gelegen heid tot inwisseling zal worden gegeven. Het tijdstip zal nog nader worden bekend gemaakt. Het in de wereldpers verschenen be richt over het ontdekte z.g. „geheime ar chief" vam kardinaal Mindszenty was communistische zwendel, zo wordt uit Freiburg gemeld. Er zou een „metalen koker" zijn gevonden, die door kardinaal Mindszenty in de kelder was „verstopt". In deze koker zou zich het gehele geheime archief van kardinaal Mindszenty hebben bevonden. Op grond van dit op 23 De cember „ontdekte geheime archief' werd kardinaal Mindszenty op 26 December ge arresteerd wegens zoals het in een communiqué van het ministerie van bin nenlandse zaken luidt „spionnage, ver raad, deviezensmokkel en wegens de po ging om de Habsburgse dynastie weer op te richten en de reactionnaire grootgrond: bezitters wederom in hun rechten te her stellen". Men is nu deze affaire zorgvuldig na gegaan en daarbij is gebleken, dat de vice-minister-president van Hongarije. Rakosi, reeds begin December wist, welke „bewijsstukken" men op 23 December zou ontdekken in het „geheime archief" van kardinaal Mindszenty. In zijn rede voor de volledige ver gadering van het centraal comité van de communistische „Arbeiderspartij" ver klaarde Rakosi letterlijk het volgende: (het citaat is ontleend aan het officiële orgaan van de Kominform, Boekarest, no. 24 van 15 December 1948, blad 2,kolom 3): „De politiek van geduld en toegeeflijk heid tegenover spionnen, verraders, de- viezensmokkelaars en hen, die de Habs- burgers willen terughalen, fascisten en vrienden van het oude reactionnaire re gime" (zoals men ziet heeft Rakosi op meesterlijke Wijze de bovengenoemde punten van aanklacht voorzien. Red.), tegenover lastertongen in priester- of kardinaalstoga, deze politiek is afgelo pen". Men vraagt zich in Hongarije, niet zonder sarcasme af, hoe kende de Mos- koviet Rakosi reeds vóór 15 December de vjjf voornaamste aanklachten spi onnage, verraad, deviezensmokkel, be gunstiging van het Huis van Habsburg, herstel van het grootgrondbezit te gen kardinaal Mindszenty, die, naar later officieel werd bekend gemaakt, pas op 23 December op grond van het „bewijsmateriaal" uit het „geheime archief" konden worden geconstrueerd? Zeer eenvoudig: Rakosi heeft inzage gehad van dit geheime archief, toen hij dit lang voor 25 December liet vervaar digen door ervaren en vakbekwame documentenvervalsers. Voorzichtigheidshalve heeft men tijdens de huiszoeking enkele onschuldige, maar echte documenten bijgevoegd, zoals b.v. uit de briefwisseling over de kroon van St. Stephanus, om daardoor aan het „ge heime archief" een schijn van „echtheid" te geven. Het is in diit verband interessant, dat het ministerie van binnenlandse zaken alleen van de vermoedelijk „echte" documenten fotocopieën heeft gepubliceerd. Het mi nisterie heeft echter met de publicatie van de overige documenten, waarop de beschuldigingen van „spionnage en de viezensmokkel" zouden zijn gebaseerd, tot dusverre eigenaardigerwijze nog getalmd. Ontstellende berichten bereiken ons, via de „Volksbote" van Innsbruck, over het lot van mgr Andrea Zakar, de secre taris van Z.H. Em. Mindszenty, die enige weken voor de kardinaal werd gearres teerd. Vier weken lang heeft de geheime po litie van Hongarije geprobeerd hem een verklaring te ontwringen. Vier weken lang is mgr. Zakar in de politiegevange- nis van Boedapest, Andrasdystr. 60, ge folterd, vier weken lang zweeg hij. Na vier weken zeide de chef van de geheime politie, Gabriel Péter: „Wanneer Zakar binnen vier dagen niet bekent, dan gaat er iets wonderlijks gebeuren". Daarop werd een der ergste middelen op hem toegepast en dit werkte. Toen mgr. Zakar onder bege leiding van de geheime politie in het aartsbisschoppelijk paleis werd gebracht was hij totaal waanzinnig, liep met danspassen door de kamers en liet lachend alles zien, waar de politie blijkbaar nieuwsgierig naar was. De geheime politie had mgr. Zakar waan zinnig gemaakt! Zij lieten hem fotograferen en publi ceerden een foto, waarop mgr. Zakar is te zien met het zg. „geheime archief" van de Kardinaal. Zijn ogen staren droevig waanzinnig in de ruimte. Het Hongaarse volk buigt ontroerd het hoofd voor deze martelaar, wiens trouw aan de Kardinaal zulk een tragisch einde heeft gevonden. De Hongaarse regering heeft nu een „geelboek" uitgegeven, betreffende de beschuldigingen, die zij tegen Z. Em. kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, onlangs heeft ingebracht, aangevuld met „nog niet gepubliceerd materiaal". Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen op Rhodos heeft de plaatsvervangen de bemiddelaar der V. N. voor Palestina de veiligheidsraad verzocht hem van zijn plichten te ontheffen. Hij zou aan de veiligheidsraad geschreven hebben, dat nu de verzoeningscommissie haar werk be gon hij „overtollig" is. (Van onze Amsterdamse redacteur). In de Amsterdamse raad hebben zich gisterenmiddag taferelen afgespeeld zoals men die alleen uit de vroegere Poolse Landdagen kende. Onder een onbeschrij felijk rumoer demonstreerden de stakende gemeentelijke werkvrouwen, die in gro ten getale op de publieke tribune hadden plaats genomen. Toen deze vrouwen ver wijderd waren, zetten de communisten de demonstratie voort. De burgemeester schorste tot tweemaal toe de vergadering, waarna de heffen en dames van de C-.P.N. de zaal, luide kreten slakend, verlieten. In Amsterdam staken de werkvrouwen, die bij de gemeente in dienst zijn, ornaat zij 80 cent in plaats van 60 cent per uur willen verdienen. Die kwestie is in be raad, maar om haar eisen kracht bij te zetten, hebben ze er de bezems en dwei len bij neergegooid. Het communistische gemeenteraadslid Brandsen wilde in de zitting van gisteren over deze kwestie spreken, maar de rest van de raad voelde daar niets voor. Met 23 tegen 9 stemmen werd een voorstel om de kwestie in be handeling te brengen verworpen. De publieke tribune was geheel bezet door werkvrouwen, er ging al enig ge mor en gemompel op bij de behandeling van het voorstel, maar toen het verwor pen werd ontstond een geweldig rumoer. Mevrouw Kogenhop van de C.P.N. stond op en riep tegen B. en W.: „Dat betekent nog langer wachten voor die vrouwen, dat betekent nog langer staken, waardoor de scholen en de bureaux verVuilen". En tegelijk werd van de tribune allerlei on welvoeglijks geroepen. De communisten in de raad en de vrouwen op de tribune riepen om het hardst en de burgemeester schorste de vergadering en liet de tribune ontruimen. Na de hervatting vroeg de communist v. Wijk het woord. De burgemeester voel de daar niets voor, doch van Wijk begon toch te praten en ondanks alle gehamer van de burgemeester praatte hij maar. De burgemeester riep een bode £ij zich en gaf hem order v. Wijk te verwijderen. Toen de bode op het raadslid afkwam, gingen ook de andere communisten naar hem toe. En hij bleef maar doorpraten. Toen schorste de burgemeester de ver gadering voor de tweede maal. Bij de heropening scheen dezelfde situa tie te zullen ontstaan. Weer nam v. Wijk het woofd en weer hamerde de burge meester. Weer schreeuwden de commu nisten door elkaar en weer kwam de bode nader. Maar toen was de communist uit gesproken en stonden alle communisten op en verlieten de zaal. „Schande", rie pen ze. „Is dat een Amsterdamse raad?" „Klasseverraders", riep een ander en me vrouw Heijermans, een satelliet van de communisten, trok de deur van de raads zaal achter zich dicht onder de roep: „Dag democraten".... Toen was de rust eindelijk weergekeerd en kon men gaan vergaderen. Aan de overzijde van de Oude Zijds Voorburgwal bleven de stakende werkvrouwen nog wat rondhangen met haar stakende collega's uit de haven. Maar de politie liet hen niet tot demonstraties komen. MIJN HARDT De Amerikaanse militaire regering heeft bekend gemaakt dat van de 650.000 effecten uit de Duitse oorlogsbuit die zullen worden teruggegeven er 1200 zullen worden overgedragen aan de Nederlandse regering en 800 aan België. Slechts enkele cijfers mogen dit illus treren. De personeelssterkte was op 1 April 1940: 2200 man, thans in 1949 reeds 6300 man, terwijl de fabrieken draaien op de hoogst mogelijke capaciteit. Werd voor de oorlog 1940 per jaar rond 300.000 ton ruw ijzer geproduceerd, in 1946-'47 was dit alweer 222.000 en in 1948 440.000 54. Er zit schot in", riep Bim verheugd -en dat was waar. De tandemhélicoptère of, zoals de uitvinder hem in goed Nederlands noemde „duibbelmams trapvliegtuig" joeg door de lucht alsof zelfs Basli een veertje was. Weldra snoof de Erge onraad. „Men gunt ons de overwinning niet!" riep de kleine nijdas. „Men wil ons hinderen!" „Maar wij zijn geen kinderen!" antwoordde groene Wollie krijgshaftig, ter wijl hij een appelbol verzwolg, alsof het een krent was. Inmiddels liepen Bim en Basli al aardig op hun tegenstan- d-ers in. „Wind en weder dienende hebben wij hen binnen een half uur ingehaald", verklaarde de speurder zwaarwich tig. „Ja, maar wat dan!" zei Biim terwijl hij zo erg begon te denken dait de dubbele vliegfiets trilde. Miss Bradsliaw is niet zo piepjong meer: drie en zeventig lentes, Zuid Afri kaanse lentes nog wel. Ze woont in een snoezig flatje in Orange Grove, vlak bij Johannesburg en heeft kind noch kraai, alleen maar een poes. Als je 73 bent, gaan de gedachten vanzelf uit naar „de zevende dag, die zonder avond is, naar de Sabbath des eeuwige levens" en al dus piekerend temidden harer plantanen dacht Miss Bradshaw aan d'r fortuintje en aan Dennis Compton, van beroep linksbuiten bij Arsenal en tussendoor Test Match Crack. Ze schreef: „Dear Mr. Compton Ik houd van de sport en ik heb niemand aan wie ik mijn vermogen kan nalaten als ik kom te overlijden. Hebt U er be zwaar tegen dat ik U als enig erfgenaam aanwijs in mijn testament? Met vriende lijke groeten, M. Bradshaw". Compton, pas-gekozen „Sportsman Number One" van Engeland, deed zijn keuze eer aan, toen hij liet weten, dat hij persoonlijk Miss Bradshaw zou bezoeken om te zien of het correct was zulk een aanbod te accepteren zonder iemand anders te kort te doen. Is het niet aandoenlijk Wilfred Mannion heeft getekend. Geen poppetje, maar een contract. De „Orkaan in een glas water" is daarmee tot een eind gekomen. Wilfred heeft in Septem ber laten weten, dat hij nooit meer voor Middlesbrough zou spelen, zoals wij nooit meer met Sjahrir zouden praten. Zaterdag speelde Wilfred voor Middles- strijden tegen de niet minder beroemde Bolton Wanderers door middel van drie- turven-hogfc rechtsbuiten Smith een doelpunt scoorde, dat hen in de volgende ronde bracht. Het was er tjokvol en het is dus een lucratief bedrijf in een Cup match gelijk te spelen, want bij zo'n gelegenheid doen de clubs sam-sam en dat geeft nog een aardige bij-verdienste. Dat bokaaltje brengt anders aan vele clubs een hoop trammelant. Ze weten met het probleem geen weg. Volgeladen postwagens bezorgen hun kippenvel, maar lange staarten voor de loketten evenzeer. Derby County, dat Arsenal te gast krijgt, heeft besloten alle brieven mèt of zónder Ponden stom-weg te retourneren; Jofel Yeovil ontving een vracht-vol-verzoeken en (ons aller) Chelsea heeft een missive de wereld in gezonden: „all tickets sold". Maar daar mee zijn de problemen de wereld niet uit. Cheisea gaat voor de wedstrijd tegen Everton in speciale training; wij ook. Het is eigenlijk helemaal verkeerd, dat journalisten zo'n week-voor-de-wedstrijd maar rustig door-tetteren en dan denken fit te zijn bij de aftrap. Dat kan niet. Wij gaan naar onze bungalow („Oak Cotta ge") in Chislehurst met de boeken van Alex James, van Emmenes en Aad van Leeuwen. Wij gaan ons concentreren en mentaal trainen, zodat wij direct het ver schil zien tussen 'n stopper-spil en een penalty. En dromen van een snoei van Roy Bentley, kaarsrecht en zuiver in de Everton-hoek. Het is best mogelijk dat U ons de volgende week in deze kolom- brough, alsof er geen kou aan de lucht! men zult missen de Cup-tie is pas een -week later maar dan zijn wij in trance". Dan dromen-wij natuurlijk van Chelsea. Al overlezend vinden wij dit artikel een zwam-verhaal. Dat komt in de eer ste -plaats omdat (Uw aller) Chelsea Za terdag niet speelde en vervolgens omdat wij 'n visioen zien van captain Harris op de hoogste tree van de Royal Box op 30 April. Het laat ons niet los: Chelsea in de Cup Final! Chelsea slaat Everton, Gerrit Schulte, Derby County, de Secu rity Council, Cambridge, Arsenal Oh, was het maar vast zo ver was. Wij dachten toen aan «Die Ver kaufte Braut" van mijnheer Smetana. Wilfred was „up to this moment" een verkoper van broedmachines en wij dachten dus ook aan al die duizenden kippen die onbewust van de overeen komst David Jack-Mannion alsmaar dóór legden, terwijl er geen kip (uit die broedmachines) komt kijken. De „Golden Boy" had in Middlesbrough echter een pracht-receptie. Iedereen wil de de Verloren Zoon zien. Het ligt niet aan ons te treden in de diepere motieven waarom de heer Mannion op zijn oor spronkelijke decisie van „nooit meer Middlesbrough" is teruggekomen, maar wij hebben ons laten voor-rekênen dat het hem om in de termen te blijven geen (wind)-eieren heeft gelegd. Hij zal natuurlijk in Oldham wel een provisie per-kip gehad hebben, maar hij ver speelde in ieder geval in deze maanden 4000 Pop (linksbinnen-salaris, vier in ternationale wedstrijden a 20,— per stuk, plus de gebruikelijke extra'tjes) Gelukkig heeft de „Daily Express" in het trough-pass-loze tijdperk Mannion nog een baantje bezorgd als technisch expert en wij genieten wekelijks van headlines als „hoe moet men een bal terugtrappen?". Enfin, de zaak is nu op gelost en wij wachten in spanning op de volgende sensatie, die voetballend Enge land met regelmatige tussenpozen pleegt te brengen en die erg stimulerend zijn voor onze en ook hun! losse-num- mer'-verkoop. Birmingham was Maandag je-van-het. Er waren twéé voor de tweede maal! overgespeelde Cup-niatches, één paar- den-race en één boks-match. Niemand kan overal tegelijk wezen en derhalve diene, dat Aston Villa, bekend beker- vechtér, in de 344ste minuut van de wed- Verwaarloos uw verkoudheid niet 28) Met de linkerhand houdt Kitty de hals van de luit omklemd, terwijl zij met de rechter de vingers van het kind over de snaren leidt. Tot haar verbazing bemerkt zij, dat Maud met het grootste geduld steeds weer het lied van Hansje, die al leen de wijde wereld introk, opnieuw be gint, net zo lang tot zij Kitty's behulp zame hand niet meer nodig heeft. Het blijkt, dat Maud een uitstekend muzikaal gehoor heeft, want wanneer zij een vefkeerde toon aanslaat, corrigeert zij zichzelf onmiddellijk. Kitty voelt do trots van de paedagoog, die de in het kind sluimerende talenten heeft vermogen te ontdekken. Dat geeft haar tenminste enige troost voor de aan blik van de op de rivier drijvende boot met haar beide inzittenden, wier uitbun dige vrolijkheid tot op de veranda van het weekend-huisje doordringt. Zij zet Maud bij zich op schoot. O. wat dat betekent, niet alleen te zijn! Iemand om zich heen te hebben, die men zijn liefde en zorg kan geven! Wat een wonderlijke, overweldigende gewaarwor ding is deze. zo onverwacht in haar ont waakte liefde. Ach Maud, meisj.e, wat betekent Danny eigenlijk voor ons? Zij knipt met haar duim en wijsvinger Danny voor eeuwig uit haar gedachten in de lucht en trekt daarbij een zo ver achtelijk gezicht, alsof zij met deze geste heeft verbannen. De volgende dag brengt plotseling het einde van de idyllische rust, die om de kleine woning heerst. Reeds vroeg in de ochtend worden de bewoners gewekt doordat Pan heftig aanslaat. Er is bezoek gekomen. Voor de schutting staat, steunend op een kruk, Nicolle's vader, die zich ge moedelijk scheldend, alle moeite geeft de woedende dog het zwijgen op te leggen De oude heer schijnt in een buitenge woon opgewekte stemming te zijn. Hij omhelst Nicolle en zijn „tweede doch ter". Kitty, om daarna kennis te maken met Maud, waarover Nicolle hem in een brief reeds een en ander heeft mee gedeeld. Ik heb helaas niet veel tijd, jon gens, zegt mr. Osborn, als de beide meisjes hem naar de tuin vergezellen: „Ik ben vanmorgen vroeg aangekomen en moet direct weer terug naar de stad. Moet je horen, wat een bof! Ik heb gisteren kennis gemaakt met een Ame rikaan. die hier films voor Zuid-Amer:- ka en Australië komt kopen. De drie films, waarmee ik de provincie onveilig maak. heeft hij al afgenomen. Een mooie provisie heb ik er aan verdiend: En nu moet ik zo gauw mogelijk naar de firma in Londen om nog een paar te andere films voor mr. Mitchell uit zoeken". Hij haalt zijn portefeuille te voor schijn en neemt daar 25 pond uit. Ziedaar! Voor jullie, meisjes! Je kunt het gerust aannemen. Ik heb zelf het drievoudige verdiend. Fijn wat? Jam mer, dat dit buitenkansje niet een paar dagen vroeger gekomen Is. Dan hadden jullie de woning niet behoeven te verla ten. Enfin, daar is niets meer aan te doen. Hij knipoogt vrolijk tegen Danny. Nu. schoonzoon, misschien zie ik op mijn oude dag toch nog kans m'n doch ter een behoorlijke bruidschat mee te ge ven. Mr. Mitchell wil mij als zijn in koper aanstellen- Dat zou nog zo kwaad niet zijn Hij strekt zich behaaglijk uit in de ligstoel, die Kitty hem haastig toe schuift en verklaart voor het overige nog slechts behoefte te hebben aan een flinke kop thee. Danny haalt zijn motor uit het bo tenhuis en spoedt zich naar het dorp om vers brood te halen. Terwijl de meisjes thee zetten, heeft de oude heer gelegenheid zich met zijn eigen gedachten bezig te houden, 't Wordt hoog tijd, dat hij weer eens wat geld in handen krijgt. Het leven heeft de laatste jaren al te veel van hem geëisi. Het faillissement van een der grootste Londense bankinstellingen was oorzaak dat hij zijn vermogen verloor. Zijn com fortabele woning in Downingstreet werd publiek verkocht, omdat hij de hypo theekrente niet meer kon opbrengen en zijn officierspensioeij moest hij verpanden om de dringendste schulden te kunnen afbetalen. Door een gelukkig toeval kwam hij in relatie met een oud collega, met wie hij samen in Noord-Frankrijk had ge streden en die in Londen een filmver huurkantoor had gevestigd. Deze, ze kere mr. Murphy, nam hem in zijn dienst als vertegenwoordiger voor een gedeelte van Noord-Engeland. Zo trok mr. Osborn van stad tot stad. van dorp tot cjorp, van bioscoop naar bioscoop om het sensationele zeemansdra ma „Bruisende golven",, de dol amusante twee-acter „Larry trekt de 100.000" en de monumentale kunstfilm „De gouden zweep van Poppea" aan de man te bren gen. Eerst wanneer de tafel op de veranda gedekt is en Kitty de geurige thee In schenkt, acht mr. Osborn het tijd met zijn allergrootste nieuwtje voor de dag te komen. Je moet je straks klaar maken, Ni colle, om mee naar de stad te gaan. Mr Mitchell zoekt voor de duur van zijn verblijf in Engeland een secretaresse, die hem ook in juridische kwesties raad Kar. geven. Ik heb natuurlijk direct jou gere commandeerd. Hij betaalt vijitig dollar per week. Die zou je toch goed kunnen gebruiken. Hij wil bier zes weken blij* ven. M'n hemel, kinderen!, zegt Nicolle enthousiast: „Het duizelt me van z°" veel geluk ineens! Vijftig dollar in week.... niet te geloven! Enfin-., we ons maar niet al te vroeg bljJ ken. anders komt er zeker op he ste moment nog wat tussen"- - O. daarvoor behoef Je n«e«„te zijn, zegt mr. Osborn ge;"f „Hij neemt je vast! Ach, w wel eigenaardig, ™a^and, waarmee je wel eens kennis m«t ie - ee je ddirect zooi goed ha'r.m® bevriend i of je al jaren met elkaend t)ent Zo is het ook met die Mitchell. Een pa. tente kerel, werkelijk Niet direct jaloers worden, Damny! Nu - «N® &a®r. En toch is hij nog Seen veertig. Hij schijnt lang i-n de tropen geweest te zijn. Enfin, da Overtel ik juin* een volgende keer wel eens We moeten opsdueten Nicolle. Ga je aankleden. Mr. Mitchell heeft mij zijn v/aigen ter beschikking gesteld om zo gauw mogelijk weetr in de stad terug te kurvnen zijn. Terwijl Nicolle zich in haar kamer ge reed maakt voor de tocht naar de staf, oppert Daminy net plan om mee te gaan. Misschien zou die rijke Amerikaan ook hem op een of andere manier van dienst kunnen zijn. Maar bij nader inzien, vindt hij het toch wat dwaas, dat een jonge dame. die een betrekking als secretares se aanvaardt, direct haar verloofde mee brengt. (Wordt vervolgd) Eindelijk is de Amsterdammer Harmes Schneyders er in geslaagd om de Neder landse kampioensitel in het hantamge- wioht op de Hagenaar Theo Nolten te ver overen- Reeds vijf maal hadden deze twee boksers tegen elkaar in de ring gestaan; eikaars strijdwijze volkomen kennend en qua techniek en stootkracht vrijwel ge lijkwaardig aam elkaar namen zij maar weinig risico's. Lange periodes van spar ren en observeren over en weer met korte heftige duels van dichtbij. Schneyders was iets agressiever en daardoor over het alge meen ook wel iets in de meerderheid; hij werd verdiend winnaar op punten. De hoofdpartij in de overvolle zaal van de Haagse Dierentuin was die in het wel- tergewicht tussen de Scheveninger Giel de Roode en de sterke Fransman Pierre Le Mentec. Het werd een prachtige de monstratie van agressief, snel, accuraat en effectief boksen van De fvoode en een verbazingwekkend vertoon van moed, wilskracht, incasserings- en^^0,uclmgs- vermogen van Le Meptee. Onze landge noot was verre superieur, maar zo vaak en hard kon Le Mentece =.craakt wor den, hij nam aUesenvochtsteeds moedig terug, ook toen hiJ ^yee keer neer ging. Zelfs vond de Fransman m de zesde roncje nog gelegenheid om De Roode met ech harde kinstoot neer te slaan, waarvan de Nederlander ach echter uitstekend her stelde. De Noode won verdiend op pun ten, maar ook ae dappere Fransman kreeg een ovatie. Verder won Kraus (A'dam) door tech nisch k.o. van Oudshoorn (Haag), die in de 2e ronde duikend uitgleed en daarbij züh"hie zodanig bezeerde dat hij de strijd met kon hervatten. h de internationale welter-competitie m net Rutoenspaleis te Antwerpen behaal de m de eerste afvalpartijen de Nederlan der Harry Bos door opgeven in de eerste ronde van de Belg Francois, de overwin ning. Voor het hoofdklassekampioenschap oadre 71/2, dat van 17 tot en met 20 Februari in Amsterdam gehouden wordt, waren slechts zes geklassificeerde spelers ingeschreven, namelijk de titelhouder F. van de Pol (Rotterdam), P. de Leeuw en J Sweering (Amsterdam), H. Mm? en C. van Vliet (Den Haag) en F. Kobus (Haarlem). Het bestuur van de Ned. Biljartbond heeft de volgende zes hoofdklasse- en eerste klasse spelers cadre 4/72 m de gelegenheid gesteld deel te nemen aan Massificatie-wedstrijden voor het kam pioenschap 71/2: P- Kruythof (Baren- drecht), A. Jacobs (Bergen op Zoom), J. Eichelsheim (Rotterdam), L. Teegelaar (Leiden), K. de Ruyter (Waalwijk) en S van Lochem (Amsterdam). Deze spelers zullen vóór 7 Februari bij de 's-Gravenhaagse Biljartclub moeten strijden om twee plaatsen in de finale van het kampioenschap 71/2. Degenen van Sten, die boven het gemiddelde van 11 komen, worden tevens geklassificeerd als hoofd klassespeler 17/2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2