Spannende stri jd in het proces- Kravchenko W eer bericht Sneeuwstormen isoleren vee Guerilla verhindert einde der vijandelijkheden Campagne tegen GRIEP - B AO L Wetenschap is in onrust DE VERVOLGDE KERK OOST-EEROPA IN ERNSTIGE ONTSTEMMING BIJ DEELSTATEN Moskou laat zich niet onbetuigd Honderden dieren dood of in nood Zeven doden bij treinoverval Sjahrir en Leimena naar Lake Success? in de Stormhoek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Felle beschuldiging van de aanklager K.L.M: gaat weer op Indie vliegen De terugkeer van min. Van Schaik Luchtbrug voor hooi- Over onderdeel Veiligheidsraad-resolutie Het verblijf der Kon. Familie in Tyrol aanvoer Vaccin tegen de massa-ziekte Aardappelmeel-record in veenkoloniën Nieuwe dreigementen in Polen Ierse gezant wil Mindszenty spreken De arrestatie van Kardinaal Mindszenty Mgr. Q. Pessers "1ste JAARGANG DINSDAG 25 JANUARI 1919 No. 20834 WEINIG VERANDERING Zo zag het er uit op 18 Januari in Batavia's- straten tijdens de overstroming; de jeugd wist er gauw een pretje vante maken. Gisteren werden de heide Aero Bolland-piloten, die by n 0J3 ongeluk op het Deense eiland 1' alstar om het leven Westerveld hegraven. De stoet op weg naar de graven- nieuw rapport VAN C.G.D. AAN VEILIGHEIDSRAAD r^sSf het vuren" in acht te „staaai beschikt over tc Griep en samenleving PRAAT ER 'AS OVER Katholieke protestmeeting in Amsterdam grotendeels hersteld Tijdens de New Delhi-conferentie had er een thee-partij plaats ten huize van Pandit Nehroe. De Nederlandse ambassadeur in India. Z. Exc. A. T. Lamping, begroet de zuster vun de premier van. Indutt DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- K.UIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALViiSL' NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Na de eerste dag van het proces, waarvan nog niet te voorzien is, hoe veel zittingen bet in beslag zal nemen, kan men zied nog geen denkbeeld vor men in hoeverre de partijen aan elkaar gewaagd zijn, maar wei heeft men een voorproef gehad van de moeilijkheden, die nog komen. Kravchenko spreekt in het Russisch en dit zal ook wel met het merendeel van de getuigen het ge val zijn, waarvan wij er reeds dozijnen te zien hebben gekregen. Zij die van aehter bet ijzeren gordijn moeten ko men, waren er nog niet, maar er werd gezegd, dat zij nog kunnen komen, ïn elk geval is dit zeer sterke Russische element in het proces een grote moei lijkheid vootal, zoals reeds op de pers conferentie van onlangs bleek, ais Kravchenko door zijn tolken slecht be diend schijnt te worden De communis tische tegenpartij verstaat nu eenmaa de kunst bij haar tegenstanders ver - ring te scheppen en zij verzuimden s ter enniet op elke vertaling te sp g die meer een benadering dan. e - terlijke weergave was, ook a icëdigde tolk ^CK bXiste in verdedigen6 met "te const" dat de wezen op hetzelfde neerkwam. De da" van gisteren heeft nog niet veel opgeleverd maar reeds doen emge inci. denten vermoeden, dat de grote piocessen die in in liet verleden „cause célèbre" werden genoema, nog mets van stormach tige kracht hebben ingeboet. Wat echter ontbreekt is het mondaine gedoe, dat vroeger van zulke zaken getuige wilde zijn Publiek is er zeer weinig en alles is in het werk gesteld om de rustige gang van bet geding te verzekeren. S Buitengewoon streng gecontroleerd Zijn de toegangen, boewei de ordedien sten bijna ottZfehtbaar zijn gemaakt. Het gedeelte van het Paleis van Justitie, waarin het Proces w°.rdt gevoerd, is door een dubbele versperring van de republi keinse gaide afgesloten en slechts door twee stevige controleposten kunnen de gerechtigden de rechtszaal be- reiken. Abe zitplaatsen zijn voor de pers De weerverwachting geldig van heden- tot motgenavond luidt: Aanvankelijk zwakke, maar later wat toenemende Zuid-Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk nevel of Joch overwegend droog weer. .m- op de meeste plaatsen Vannach ver(jag ongeveer de- Woensdag 26 Maan op 8.30 uur, onder TJA® 7.26 uur, onder 13.58 U Ül f******** gereserveerd. De Franse pers heeft, oe- halve haar gewone plaatsen, ook de be schikking gekregen over de getuigenban ken. De zitplaatsen van de zaal zijn ge heel ingenomen door de buitenlandse journalisten, die meer dan 200 in getal en uit alle werelddelen afkomstig zijn. Zeer weinig advocaten in toga zijn aanwezig. De president is een fijn, aristocratisch type met heldere, rustige stem, die het debat in handen weet te houden- Kravchenko kwam het eerst aan het woord, om zijn klachten toe te lienten. Hij deed dat met een stem, die krachtig door de zaal klonk, als van een volks redenaar, die gewend is zich voor een zeer talrijk publiek verstaanbaar te ma ken. Zijn voordracht maakt indruk, heeft de warmte van een uit de overtuiging voortspruitende geestdrift. Hij zegt een of twee zinnen en laat die dan vertalen, maar die noodzakelijkheid werkt op duur remmend op de belangstelling. Kravchenko sprak meer dan een uur, doch zqide niets anders, dan wat hij °°k ter Persconferentie heeft gezegd, uitgeno men een opmerking, die een punt van Pleit ontblootte: „Gij laat getuigen nrt Rusland komen, doet daar hun fami nes achterlaten en de vrijheid van spre ken genieten, zoals de sovjets die ver staan. Het zijn bovendien getuigen, wier namen in mijn boek niet voorkomen. Gij kent ze niet. Hoe zijt gi.i. er aan geko men? Zonder de hulp van de communis tische partij en de sovjets had gij die niet kunnen oproepen. Gij ziet dus wel Wat die getuigenissen wagrd zullen zijn Kravchenko viel rechtstreeks de sovjet tyrannie aan en zeide voort te zullen gaan dc wereld te waarschuwen tegen een overheersing, die de belangen van de arbeiders verraadt en niet te zullen zwijgen, ook al zou -het hem het leven kosten. Als hij op de communistische be wering antwoordt, dat hij een verrader zou zijn geweest, wijst hij op de houding van Thorez, die te Moskou wandelde, toen Moskou Hitier te hulp kWam om de aanval op het Westen te vergemak kelijken. Op die woorden sprong de verdediger van „Les Lettres frangaises" op om te protesteren: „Dat een vreemde ling het durfde bestaan, een Frans staats man te beledigen". Maar zijn woorden wekten slechts gelach- Claude Morgan, de eerste beschuldigde kwam daarna aan het woord. Morgan zegt geen redenaar te zijn en houdt een lofrede op „Les «Lettres frangaises" en de verzetsbeweging, die naar ieders over tuiging slechts' uit communisten heeft be staan. Wurmser, die gewoonlijk veel lan ger spreekt, zocht ironisch te zijn. Hij hield vol dat Kravchenko niet de man kan zijn die het boek geschreven heeft. Waarom heeft hij anders de Amerikaan se tekst in het Russisch doen vertalen Wurmser: Kan Kravchenko mij de titels noemen van enige revolutionnaire drama's van Dostojewsky Maar laat hij niet zijn tolken het hem eerst laten voor- zeggen. Kravchenko: Uw vragen zijn in de stijl van Moskou. De advocaat Blumeul, twee de verdediger van „Les Lettres frangaises en Isard van Kravchenko raken in hef tige woordenwisseling. De president vond het toen raadzaam de zitting, die vijf uur geduurd had, tot heden te verdagen. Naar wij vernemen is er grote kans, dat de K L.M. eerlang de vluchten op tn- dië gaat hervatten. Zij heeft namelijk toestemming gekregen om via Mauritius te vliegen. Mits er geen verandering- in het reis plan optreedt, zal minister Van Schaik Donderdagochtend 27 Januari a-s. om had negen met de K. L. M- fit New-York op Schiphol aankomen. „Met pijnlijke bevreemding" had Sul tan Hamid II, het hoofd der regering van West-Borneo, kennis genomen van punt E van artikel 4 der bij de Veilig heidsraad ingediende ontwerp-resolutie. waarin o.a. wordt gezegd, dat aan ver tegenwoordigers van andere delen van Indonesië dan de republiek „kan worden toegestaan, deel te nemen aan de onder handelingen.enz", aldus verklaarde de Sultan desgevraagd aan Aneta Hij zeide verder dat, naar hij meent te mo gen veronderstellen, deze bevreemding ongetwijfeld zai worden gedeeld door de regeringen van de andere deelstaten in Indonesië. „Dat aan deze deelgebieden, die tweederde gedeelte van de bevolking en meer dan driekwart van de op- pi-rvlakte van Indonesië omvatten, „thans kan worden toegestaan enz" acht ik een tegenover deze gebieden zodanig denigrerende formulering, Reuter meldt uit Lake Success, dat de Commissie van Goede Dienden in een rapPort aa - f '^''eirlsraad heeft verklaard, dat de g„eri,u der Indonesische republikeinen de Neder landse strijdkrachten verhindert de Ijindse sir j t beëindigen of de nemen. Nederland om de weinig manscliappe" te onderdrukken. pr aan toe, dat de Het rapport voegt er Nederlandse strijdkrachten bebben bied om de hoofdlege (gna bezet, terwijj n.en de re» gnenila.ac. uitgezonderd uit hoofde guer1 lastr ij - voering en sabotage ..veie inw len zich niet meer op hun §ernak en z9" epresaillemaatregelen ten gevolge van deze guerilla-activiteit al dus het rapport. ..Dit kan alleen - pen worden door actief patrouillei J dag en bij nacht. De bevelhebbers - ben in sommige gevallen verklaard, da - zij niet over voldoende troepen beschik ken om dit te doen en om hun an plichten te verrichten". Tengevolge van de Nederlandse zetting en het optreden der guerillastrij- ders hebben in de voorheen onder repu blikein^ gebied staande gebieden „over het algemeen" recht en orde hun intre de niet gedaan. „Er zijn bewijzen v°or' handen, dat economische verwarring heerst in het gebied dat voorheen onder republikeins beheer stond". De correspondent van Aneta te Sema rang meldt dat de trein vac Purwo kerto naar TegaJ Zondagochtend nabij Bumiaju Is overvallen In een oocht waren de railbouten losgeschroefd, waardoor een gedeelte van dt trein in een rivier terecht kwam. Direct daarop werd de trein beschoten. In een hierop volgend vuurgevecht heeft de treinbe- waking de aanvallers verdreven Onder de treinpassagiers vielen 7 doden te be treuren. dat ik u kan verzekeren, dat althans West Borneo van een op dusdanige wijze gestelde gelegenheid tot deel neming aan de besprekingen geen ge bruik zal maken, welk voorbeeld on getwijfeld door andere deelstaten zal worden gevolgd." Onder verwijzing naar de met alge mene stemnun aangenomen resolutie van de bijeenkomst federaal overleg en de als gevolg daarvan getroffen voor bereidingen tot nader overleg' met een aantal vooraanstaande republikeinen zeide Sultan Hdmid: „Moge de Veilig heidsraad toch tot het besef komen, dat het hier in eerste instantie een aange legenheid betreft, welke door ons, In donesiërs, zelf in onderling overleg tot oplossing dient te worden gebracht." Volgens het Oostenrijkse bureau, van toerisme wordt de Nederlandse Konink lijke Familie op 5 Februari a.s. in hotel Post te Sint Anton (Tyrol) verwaent. Men verwacht, dat de Koningin tot 26 Februari aldaar zal verblijven. Zoals gemeld, zai het doorgaan van dit bezoek geheel afhangen van de politieke situatie. Zondag moest de Amerikaanse lucht macht weer een „luchtbrug" instellen. Ditmaal thuis. Begonnen werd met de „operation feedlift" om het hongerend vee in d-e staten Utah, Montana, Colorado, Wyoming, Nebraska en North cn South Dakota Van voedsel te voorzien. Ontelbare stuks vee zijn door de sneeuwval geïsoleerd en hun positie werd nog hachelijker door de krachtige storm. In Utah alleen al lijden meer dan een millioen dieren honger. In South Dakota heeft gouverneur George Mickelson om een millioen dollar uit het nood-fonds van de president gevraagd, tot leniging van de nood van „mens en dier",in zijn staat. Uit Wyoming wordt gemeld, dat de storm zo hevig w-as en de sueeuwbanken zich zo hoo„; opstapelden, dat de boeren hun huis niet konden verlaten om hun vee te helpen. Uit Wyoming werd Zon dagavond 16 gr. ,-brst geijield en het kwik daalde nog steeds. Twaalf C-82 transportvliegtuigen van de luchtmacht vlogen van Hamilton Field De heren Sjahrir en Leimena zouden zich hedenochtend per vliegtuig van de K.L.M, naar Banka begeven, alwaar zij op het vliegveld Moh. Halta zullen ontmoeten, aldus deelde een woordvoer der van de C.v.G.D aan Aneta mede. Dat de ontmoeting kan plaatsvinden op het vliegveld, werd voorbereid door de Nederlandse delegatie. Deze woordvoer der bevestigde dat Moh. Hatta tot de C.v.G.D. het verzoek heeft gericht, fa ciliteiten te willen verlenen voor een reis van dc heren Sutan Sjahrir en Lei mena naar Lake Success, en hij voegde hieraan toe, dat er voor deze reis nog geen voorbereidingen zijn getroffen. Naar verluidt, is het verzoek tot over komst van Sjahrir en Leimena naar Amerika afkomstig van Palar. in Californië naar Sacramento, op weg naar Nevada, waar zij de luchtbrug zou den beginnen. De grote vliegtuigen, die tien- ton kun nen heffen, zullen per tocht slechts vijf of zes ton hooi meenemen, in verband met liet grote volume van dit artikel. De lading zal op zo gering mogelijke hoog te worden uitgeworpen. Sedert het begin van het jaar .hebben de vlakten in net westen, die een groot deel van d-e vlees-productie van het land leveren, bijna zonder ophouden van sneeuwstormen te lijden gehad. Zondagavond is in de bergen van Utah een vliegtuig met vier personen aan boord, die naar door d«e sneeuw verraste schapen zochten, verdwenen. Het doel was geweest om na de verkenningstocht voedsel voor de schapen uit te werpen. Dit vliegtuig nam niet officieel aan „operation feedlift" deel. Reddingsploe gen zijn op zoek gegaan naar het toestel, dat gezien is in een gebied, waar de sneeuw op vele plaatsen vier meter hoog is opgewaaid. De grote „operation feedlift". die door d-e luchtmacht is aangekondigd, is m Denver op 2 Januari reeds op kleine schaal begonnen. Van de Lowry lucht basis werden twee vluchten per dbg ge maakt naar door de sneeuw geïsoleerde dorpen en boerderijen in Wyoming, South Dakota, West-Nebraska en Noord-Oost- Colorado. Leel Olson van d-e „Denver Past" ver telt hierover: Aan de vlucht, die ik mee maakte, wei'd door vijf C-47's deeige nomen. De lucht was bewolkt, doch het was een van de weinige keffen sedert de eerste sneeuwstorm ;an 2 Januari, dat het zicht goed was. We gingen naar West-Nebraska, waar duizenden lamme ren gedood waren en duizenden anderen op sterven lagen. De vijf zwaar geladen toestellen vlogen over kudde na kudde der door schrik bevangen schapen. Ieder vliegtuig liet 100 grote balen op deze tocht vallen. Het gebied van negentig mijl, dat wij bestreken, bood een deso late aanblik. De piloten vlogen op huis-hoogte, op dt.t het voer zo gunstig mogelijk zou terecht komen. Wanneer de piloot in zijn C' ckpit op een knop drukte, klonk in de achtruimte een schel. Met een stevige trap werden dan de balen door het luik geschopt. In snelheden tot 150 mijl per uur de grond rakend, vlogen de balen dan in een wolk van los hooi uit elkaar: klaar voor -nsumptie. (Van onze, Amsterdamse redacteur) „Uit Italië ontvingen wij begin De cember de eerste meldingen over ee:i epidemie: in Roine waren ruim 67.000 Personen aangetast door griep. Over n!ynk*Uk en België kwam deze in- ]„~"jnza-g°lf omstreeks oudejaar in ons A»n dc lopènde band volgden de r'„'a!n«ren uit Tilburg, Rotterdam, 10 t ^'eeeht, Sneek en eindelijk, op dus dnUa!j'- uit Groningen. Toen was do«f"„i", ,iaanse griep" ons land roetnAo w us Pr°i- dr. J. Mulder, de be roemde Leidse bacterioloog. griep öLV£l0llde: „Later bleek dat deze rti het on - ^ekend was uit 1947« toe" mie uit het Noorden ï^3'' T En met den kwam afzakken' hoogleraar- Ti,LV°oriloofd vervolgde de steeds een vrt? 1933 e" 1947 heeft was met ernstig maar een beetfe" straf Nu komt diezelfde stam terug ]uif het Zuiden, uit Italië. D?t verschijnsel te ver klaren is zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk. De Amerikanen, zeer ver 0p het gebied van de virus-ziekten", zeggen rondweg: zulke virussen kunnen soms ineens van gewone ziekteverwekkers killers" worden Die intluenza van IP47 j's dus van het Noorden naar het Zul •en getrokken en gaat nu weer terug Geluk kig nog steeds niet gepaard met vee) doden". „En toch is er onrust in de wereld van de wetenschap, verklaarde prof Mulder nader. In 1889 was er een ver schrikkelijke epidemie in 1918 ivas er een die een groot aantal doden eiste, het wordt nu tijd voor de volgende. Men vreest in dit jaar of in het komende voor die volgende epidemie Zeker de kans op sterfte is, dank een zeer groot aantal factoren en maatregelen, afge nomen, maar zekerheid heeft men in deze nooit. Praat er niet teveel over, maar gief de wetenschap drie, vier, vijf jaar de tijd, dan zullen wij het vraag stuk van de virus-ziekten voldoende onder de knie hebben", aldus besloot deze jonge hoogleraar, die méér van een dichter-denker, dan van een exacte onderzoeker heeft. Griep of influenza, dat is hetzelfde, is de laatste „massaziekte" waar men nog geen middel tegen heeft. Het is een „vi rus-ziekte" d.w.z. het wordt verwekt door een smetstof die van bacteriën in zoverre verschilt, dat zij alleen op een levende voedingsbodem kunnen bestaan, terwijl bacteriën ook op gewone voedingsbodems kunnen voortbestaan. Bovendien is een virus alleen met een electronen-micros- coop waar te nemen, zij zijn n.l. 1000 maal zo klein als een bacterie. Deson danks nog niet het kleinste organisme, want sommige zenuwziekten worden ver oorzaakt door organismen die nog dui zend naai kleiner zijn, terwijl in Ameri ka super-de-super-speeialisten bezig zijn de veroorzakers van de zeer gevreesde „kinderverlamming", af te zonderen, die nog weer kleiner zijn. Wij waren in Weesp, waar door de firma Philips-v. Houten momenteel een vaccin tegen griep wordt vervaardigd. Wij lieten prof. Mulder zojuist al verklaren „geef ons eën paar jaar de tijd dus wij willen beginnen n?et te zeggen dat dat vaccin in de eerste jaren nog niet m de handel zal zijn, terwijl de kosten dan zo ongeveer 2.50 Per inspuiting zullen bedragen. Het gaat er trouwens helemaal nog niet om of men de bevolking van de .lastige" griep heeft bevrijd De hoofd zaak is dat men in principe eer middel heeft tegen de laatste z g .massa-ziekïe" Oorspronkelijk "vist men niets omtrent virus-ziekten en nu kent men alleen hog maar de verwekkers ervan Hoe dus 'een griep-epidemte ontstaat, hoe zij om ztrh heengrijpt en zich verder voortzet, men weet er nog niets van. Men kan nu een „virus" afzonderen. En om er een toxine tegen te verkrijgen moet men het inenten op een levende stof. Nu zijn er voor griep verschillende virussen, «naar al deze virussen hebben dit gemeen, dat zij alléén werken op die organen, die met dc ademhaling te maken hebben. Het beste is dus een vaccin samen te stellen dat poly-vavent is, dat dus de verschil lende bekende virussen bevat. En dat doet men ook. Maar het bereiden van zo'n vaccin is niet alléén een origineel, maar ook een kostbaar, ingewikkeld, omslach tig en verantwoordelijk werk. Virussen leven alleen op een levende voedingsbodem zeiden wij straks: het virus wordt dus geënt op een ei, waarvan de longen en ademhalingsorganen, na tien dagen broeden, juist tot ontwikkeling ko men. Dan gaat het ei weer twee dagen in de broedkast en daarna is er een hoe veelheid vaccin ontstaan, dat honderd duizend maal zo groot is als de ingespoten hoeveelheid virus. Maar juist genoeg om één persoon „eventueel" immuun te ma ken. „Eventueel", want de wetenschap blijft afstand nemen. Zij geeft geen ga rantie voor en aleer alles is vastgelegd: wie zich laat inenten tijdens een epidemie is geenszins verzekerd van vrijwaring van de ziekte. Het immuniseringsproces vraagt tien dagen, maar in die tien dagen kan men ziek geworden zijn. Het grote belang van deze vinding, waarvan de firma Philipsv Houten nu' 4000 vaccins per week kan afleveren, te gen het volgend „griep-seizoen" 'tien maal zo veel is, dat men in eventuele ge vallen de onontbeerlijkste mensen van de samenleving zoveel mogelijk kan vei lig stellen. Dat zijn dan de artsen, de re geringspersonen, de mensen uit het ver voerswezen, uit de mijnen, de havens en dergelijke meer. Twee jaar geleden was er op een inter nationale conferentie afgesproken dat men elkaar zou waarschuwen en dat men zo veel mogelijk met elkaar zou samenwer ken Daar is weinig van terecht gekomen De Nederlandse geleerden kregen Je eerste berichten uil de pers en zijr. toen iplettend geworden Toen omstreeks oud- iaar de ziekte ons land bereikte, heeft men hard gewerkt om het virus te iden tificeren. En nog vóór een officieel be richt uit Italië ons land bereikte, had den onze geleerden al een welomschreven rapport opgestuurd naar Londen, waarin én de ziekte én de virus beschreven wer den. Amerika is ons ver vooruit. Men be rekende echter ook dat bij een epidemie, hoe licht van graad, 30 a 40 pet. van de economie uitvalt. De aardappelmeel fabrieken in de veenkoloniën hebben tengevolge van het zeer grote aardappelareaal record cijfers behaald. In de coöp. aardappelmeelfabrieken „De twee Provinciën" te Stadskanaal werden in de afgelopen campagne 1.800 000 hectoliter aardappelen verma len. De fabriek „Wildervank en omstre ken" overschreed in de nacht van Vrij dag op Zaterdag de één millioen hecto liter. De fabriek „Westerwolde" te Veelerveen is tevens het millioen ge passeerd. Geen der fabrieken boekten ooit een dergelijke hoeveelheid. De dub bele fabrieksinstallatie van „Musselka naai en omstreken" te Terapelkanaal had de eerste dagen van dit jaar de twee millioen hectoliter reeds overschre den. De export houdt echter geen gelijke tred met de productie, doch is aanzien lijk kleiner Hoewel het buitenland, o.a. Polen, geducht gaat concurreren, maakt men zich hierover nog niet bepaald on gerust, omdat het meel geruime tijd in opslag kan blijven, terwijl aardappelen aan bederf onderhevig zijn. Een lezer (een oudere K. A. B.-er waarschijnlijk) heeft naar aanleiding van het geschrevene van verleden week een reactie doen horen. Zijn schrijven, d„t concrete feiten vermeldt, kan hier nn.t volledig worden weergegeven, doch rie drie conclusies welke het inhoudt, zijn de volgende: a. er zijn bier en daar zeer goedkope kadercursussen (schrijver noemt met na me die van de K.A.B.), doch voor .Jjze cursussen bestaat van de kant der jon geren geen oelangstelling; b. oudere ieiders moeten wel lang aan blijven, omdat dit noodzakelijkerwijs het gevolg is van een gebrek aan jongere bestuurders, veroorzaakt door bovenver melde onverschilligheid; c. jongeren hebben geheel andere ideeën, menen meer kennis te bezitten dan de ouderen en kloppen niet aan voor advies. We willen hier op de eerste plaats ce K. A. B. niet het compliment onthouden, dat haar toekomt. A!s militante or ganisatie troont onze arbeidersbeweging op een ere-plaats, hetgeen bewezen wordt door haar zorgen op velerlei gebiec.. Toch de briefschrijver geeft dit zelf toe is ook bij de K. A. B. geen sprake van kadervorming, zij het dan ook, dat hij de jongeren hiervoor verantwoorde lijk stelt. Verleden week zijn we begonnen met de jeugd op haar feilen te wijzen en we willen dit herhalen, maar toch moeten we ook onze woorden tot de ouderen handhaven, zelfs ondanks mogelijk be staande kadercursussen, welke hier eu daar incidenteel zullen worden gegeven. Wanneer er geen animo bij de jeugd voor deze cursussen bestaat, mag dit niet al leen aan die jeugd worden toegeschre ven. Misschien is het evenzeer nodig de cursussen zelf eens te bekijken. Dit alles eist echter contact met dia jongeren en waarschijnlijk raken we hier de kern van het gehele probleem. Zou de animo, de activiteit, het enthousiasme, de strijdlust, zeg maar hoe ge het noemen wilt, niet veel groter kunnen zijn, wan neer de verhouding tussen de ouderen en jongeren-organisaties anders en beter was geregeld? Het kan niet zo zijn, dat men zijn plicht jegens de jongeren heeft vervuld, door hun louter en alleen een eigen or ganisatie te geven. Dc mogelijkheid, dat dit juist een verwijdering tussen beide groepen veroorzaakt, is in het geheel nie". denkbeeldig. De beeldspraak is misschien een tikje overdreven, maar in een gezin bestaat er ook geen aparte huishouding van ouders eu van kinderen! Het onderwerp, dat we nu bij de kop hebben genomen, is te veelomvattend dan dat we he thier zouden kunnen afdoen. Onze ovetuiginf is echter, dal de door de briefschrijver aangehaalde feiten niet uitsluitend oorzaken ziin, doch meer naar gevallen. Der gelijke omstandigheden zijn te verwach ten, wanneer de samenwerking niet be vredigend is. Een interessant punt van discussie in vele kringen! ROERGANGER Omdat hij op een eerder gedaan ver zoek tot op heden nog geen antwoord ontving, heeft de Ierse minister van Buitenlandse Zaken zich voor de tweede maal tot de Hongaarse regering ge wend om voor de Ierse gezant in Boe- -, dapest, een volmacht te verkrijgen, om "kardinaal Mindszenty in de gevange nis" te bezoeken. De Irish Press stelt voor. dat het Intern. Rode Kruis, dat door de Geneefse Con ventie daartoe is gemachtigd, bij de Hon gaarse regering stappen zal ondernemen en een onderzoek zal eisen inzake kar dinaal Mindszenty en diens secretaris. Het proces tegen de kardinaal zal in het midden van Februari worden gevoerd. Radio Valicana verneemt uit Warschau, dat de Poolse premier opnieuw scherpe aanvallen heeft gericht tegen de Katho lieke Kerk. die hjj „een staatsvijande- lijke organisatie" noemde, „Zij helpt de verzetseroenen en werkt de Pooise staat tegen. De volksdemocratische re gering van Polen kan zulk een handel wijze niet dnlden", aldus de premier, die zijn aanval besloot met te zeggen, dat de Poolse jeugd in de toekomst verre zal worden gehouden van elk godsdienstonderricht, want „daardoor wordt het karakter van de jeugd slechts bedorven". Tot nog toe werd de officiële houding van de Poolse regering tegenover het katholicisme bepaald door het streven het de Kerk zo moeilijk mogelijk te maken, doch tegelijk voorzichtig alle openlijke conflict met Haar te vermij den. Heden 25 Januari zou te Krakau een conferentie worden gehouden van alle Poolse bisschoppen, waarop mgr. Wyszynski voor het eerst als nieuwe Pri maat van Polen aanwezig zou zijn. Tiideos deze conferentie zouden de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Polen uitvoerig worden besproken. De nieuwe primaat is in de tweede wereldoorlog enige tijd door de Duitsers gevangen gehouden, zodat het voor de communisten niet wel mogelijk is hem als reactionnair of onpatriottisch te brand merken. Hij was reeds vóór de oorlog een strijd bare figuur in de katholieke vakbeweging, werkte mede aan de actiebladen der vak verenigingen en doceerde sociologie aan de Universiteit van Lublin, de enige ka tholieke universiteit in Centraal Europa, die thans nog open is. Op Maandagavond 14 Februari te 8 uur zal in het Concertgebouw te Amsterdam een grote protestmeeting der Nederlandse katholieken tegen de arrestatie van Kar dinaal Mindszenty worden gehouden. Op deze meeting, welke is belegd door de Katholieke Garde van Amsterdam en de Katholieke Actie van Nederland, zullen spreken pastoor H. A. J. Drost en Dré de Wolf, terwijl o.m. aanwezig zullen ziin Z. Em. J. Kardinaal de Jong en de Apos tolische Nuntius Mgr. Paolo Giobbe. Uit China in Nederland teruggekeerde missionarissen brengen gunstiger be richten dan tot dusverre over de situa tie der Kerk in China. Mgr. Quintinus Pessers O.F M., Apostolisch Prefect van Kiangchow in de provincie Sjansi die op 7 November 1947 door de communis ten gevangen werd genomen tezamen met pater Dositheus Ruys en vier zus ters, maakt het thans weer veel beter. Tot begin Mei 1948 verbleef hij in de gevangenis. Na zijn vrijlating is hij weer zoverre hersteld, dat hij de H. Mis weer kan opdragen. Ook de vier zusters van de Kleine Zusters van de H. Joseph uit Heerlen genieten thans een goede ge zondheid. Het zijn de Overste: Moeder Joseph (van der Meer), en de zusters Jorisca (Houben), Anastasie (de Bont) en Herina (Postma). Zij bevinden zich allen nog in het communistische gebied, doch beschikken weer over enige be wegingsvrijheid en hebben zelfs het hos pitaal kunnen heropenen. Voor de missie, in Noord China is de toestand na de hevige vervolgingen thans veel rustiger geworden, vooral in de laatste twee maanden. Verscheidene missionarissen zijn op verzoek van Mgr. Riberi, apos tolisch internuntius in China, op hun post gebleven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1