De uren van overm dromen zijn geteld oedig e R LUC VAN DAM WON ROYAAL ROND de WINKELSLUITING BIM Om mm Het bad dat in Venlo staat te dampen Op weg naar de Azuren kust Bevin in een moeilijk parket ZEER OUDE GENEVER ADIO Road-book Rallye Monte-Carlo (4) MIEP ZEGT: programma Wanneer eindigt de textieldistributie J Het Banka-incident en de ontvoering van Sinterklaas DINSDAG 25 JANUARI 1949 PAGINA 2 MONTE CARLO, Maandagavond 10 uur. Waarschijnlijk zult gjj de laatste zijn om medelijden met ons te hebben. En inderdaad, wij die thans nog enkele uren geleden van de lentezon aan de Cóte d'Azur liepen te genieten en uit een allerpuurst plichtsgevoel op de boulevard van Nice kopij liepen op te doen om daarna op een terras achter een zonnebril, een apéritief en een schaaltje olijven allerliefst tegen de blauwe Middellandse Zee te gaan knipogen, wy zijn ook zelf verre van enig zelfbeklag. Ik gunde U graag de onvergetelijkheid van de bochtige kustlijn, steil en vol scherpe inhammen en elke kaap in een schemerwitte branding 's avonds, bezaaid met duizenden lichtjes en barnstenen snoeren van straatverlichting; ik gunde U, wanneer U daar tenminste voor voelen zou, ook de vergetel heid van het fel-verlichte Casino-gebouw, waar een van die stoere Mokumse Rallye-rijders zeker gisteren de hele zaak bankroet zou hebben gespeeld, wanneer hij maar een (verplicht) dasje had gedragen........ Maar ik zeg U, ondanks de blauwheid van de Méditerranee, die gegarandeerd! van het puurste blauw is, en ondanks de zeer dure clubs waar wij ons, gedreven door een dwingend plichtsgevoel zo nu en dan heen begeven, om er couleur locale op te doen, de taak van een journalist op en tijdens de Rallye is in meer opzichten met benijdenswaardig. Top-prestaties in een auto scooter Woensdagmorgen: geeuw concours Akelig vriendelijk DE RALLYE-RIJDERS NAAR MONTE CARLO VER TROKKEN FINCH GEEN TEGEN STANDER VOOR HEM Pijn - Pijn - Rheumatische pijn De start ENGELAND EN ISRAëL VIER NIEUWE HUIZEN UITGEBRAND IN MIDDENSTANDSKRINGEN WEINIG EENHEID Den Haag'Batavia vice versa In de promotiezaal vdn de Leuvense Universiteit had Donderdag middag de erepromotie plaats van twee Nederlandse rechtsgeleerden, prof. E. M. Meyers en prof. W. Rompe. Op bovenstaande foto v.l.n.r. Z.Ex. mr. Th. Wijers, Minister van Justitie, prof. E. M. Meyers Mgr. Van Waeyenbergh, rector magnificus van Leuven, prof, W. Pompe en de heer Harinxma thoe Slooten, Nederlands ambas sadeur in België. door NORBERT CARA1 WITTEBLOEM VOOR HUIS HOUDELIJK GEBRUIK SCHAAKRUBRIEK i ii BT Daar is echter nog iets anders, wat ons diep berouwd heeft. Rallye-auto- mensen zijn een zeer wonderlijk slag lieden: niet alleen hebben wij met eigen ogen gezien hoe onze captain zich als een cobra onder de lage Skoda wrong en daarbij zijn hoed ophield om heer te blijven (iets wat uiteraard erg veel compenseertk de meeste lieden hier staan momenteel bij wijze van spreken op met een of andere carburator-afstel ling en gaan (vanwege de slechte Franse benzine) met het pingel-probleem naar bed. Wanneer U niet weet wat dat alle maal is, bevindt U zich in het goede gezelschap van ondergetekende, maar het heeft puur en uitsluitend met auto's te maken. Laten wij beginnen met voor onze minder deskundige lezers een mogeiijK verkeerde indruk weg te nemen, die ze wellicht na het lezen van ons tweede road-book zouden hebben overgehouden, het is namelijk niet zo, dat geen enkele Rallye-deelnemer tijdens de Rallye nooit de 65 kilometer zou overschrijden, on der een dergelijke min of meervase voorspiegeling heeft men ons het lijkt reeds eeuwen geleden weüswaar weceelokt van onze liefhebbende echt- genote en veilige (overigens vaak wal mende) huiselijke haard (JacheD. Maar in feite ervoeren w« nu, dat er op be paalde stukken waarschijnlijk wel danig gescheurd" zal worden om de even tueel op moeilijke weggedeelten verlo ren tijd weer in te halen. Er is geen maximum-snelheid,- er is slechts een dwingend gemiddelde en op geen enkel punt van de route tussen twee controle posten mag dit gemiddelde van maxi mum 65 kilometer overschreden worden. Waarschijnlijk zal het dit jaar, nu de trajecten veel korter zijn tussen de con- tröle-posten, strafpunten regenen onder weg omdat het zeer moeilijk zal zijn op dergelijke korte trajecten een door pech of anderszins verkregen achter- stand weer in te lopen voor de volgen de contröle. Al is er geen ijs, het is toch winter en daarom weer eens een echte winterpot. 2iy kreeg van Mevr. Lotgerlng-Hilie- hrand een recept voor: BOERENKOOL 1% kg. boerenkool, 50 gr. havermout, zout, 40 gr. boter, 1 dl. melk, (1 uitje), Stroop de kool, was ze, kook ze vlug gaar in water met zout. Laat ze uitlekken en maak ze fijn. Stoof de kool plm. 10 min. met melk en boter (het zeer fijn gesnipperde uitje voor de liefhebbers) en de tussen de kool gestrooide (vlugkokende) havermout. Voeg zo nodig wat meer melk toe als blijkt dat de kool tijdens het stoven te droog wordt. Geef aardappelpuree bij deze boeren koolschotel. Hebt U de mooi gekroesde boerenkoolbla deren wel eens gebruikt als garnering voor een schotel met appelen of andere vruchten? "t U een mooie (en goedkope) garnering als U de tafel een Iets feeste lijker aanzien moet geven. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen Reclame. wij constant in Hillman, Morris en Din ges en hoe heet-ie ook weer. Onze eigen sportieve prestaties in de toch nog min of meer geheiligde peri ferie van deze Rallye bestond in het rondjakikeren met een.... kermis-auto- scooter, waarbij We niet eens een kaart lezer nodig hadden. Zó bescheiden zijn wij in onze aspiraties. In een autoscoo ter ziitten en puur uit voorpret-zenuwen tegen iedereen opbotsen en kostschool- jongensachtig wild zijn, al doen wij en waarschijnlijk in het goede gezelschap van het team-Mutsaerts deze dingen, eerlijk gezegd, liever in Monte Carlo dan op de Heuvel in Tilburg. Terug is thans onmogelijk. Ook onmo gelijk voor degenen die (wij hoorden dit slechts fluisteren overigens) nog nauwelijks hun benzine zullen kunnen betalen, omdat Monte Carlo nu een maal Monte Carlo is en evenzeer voor een van de Nederlandse teams, waarvan een der leden niet opgewassen bleek tegen de eigen vroeger gegeven pres tatie-garanties. Ook zij zullen moeten starten, waarbij nu de ene chauffeur de hele route alleen .zal gaan rijden, naar hij zegt, hetgeen bijna bovenmen selijk is. Onze naam, met nummer, klasse, automerk en nationaliteit, staan hier op het enorme bord-naast het Casino; men heeft Zaterdag onze auto opgemeten, ontleed, gewogen en met verf van ge heime samenstelling geheel verzegeld. Tenslotte kreeg onze foto in het road book een dik officieel stempel. Het is thans aan nummer 9 om te be wijzen dat alle toasts, in de laatste da gen uitgebracht en gisterenavond nog zeer onverstandig met een vaderlandse drank beklonken, inderdaad een reële echo hebben en als U zag wat er allemaal mee doet, dan zou ook U moe ten toegeven, dat onze Skoda zich bijna in de positie van Nederland in de Vei ligheidsraad bevindt. Onze car staat WENNEKER voortdurend inwendig te trillen en bleek te worden, wanneer er weer een of an der kasteel van een wagen langs komt snorren. Over ruim een uur om precies 11 36 valt voor ons de startvlag: 66% uur eenzaamheid en het constant waak zaam zijn tegen de verraderlijke weg en de onbarmhartige klok. Vijftien deelne mers hebben op het laatste moment af gezegd of verstek laten gaan, waaronder twee Nederlandse equipes. Er blijven er nog maar 210 over, alle een tikje ner veus tot zij op het gaspedaal trappen. Het weer is goed, zéér helder, maar vrij koud. „Eigenlijkzei Van Marion straks „zijn wij.... knettergek." Wij verbaasden ons over zijn moed om dit thans uit te spreken; wij vonden het anderzijds prettig dat het sportieve element omgeven blijft met een ruim veld van zelfcritiek en humor. Wanneer U dit leest hopen wij ergens tussen Frankrijk en Luxemburg te zijn en wanneer U dan weer opstaat, hopen wij U jakkerend zelf te begroeten: een wedstrijd wie het hardst zal geeuwen? Wij winnen het zeker. Voor het Nederlandse equipe nummer 5 staat, naar zij ons vertelden, reeds nu een dampend bad gereed voor hun doortocht in Venlo maar flink warm houden J. W. HOFWIJK. U mag zich overigens in uw handen wrijven, dat U zich niet in ondergete kende'» gezelschap bevindt, want zodra deze Rallye-iieden door hadden dat w« Journalist waren, werden ze bijna akelig vriendelijk en nodigden ons steeds weer uit voor een kleine proefrit in hun eigen wagen, daarbij uitsluitend op ons spor tief uiterlijk afgaand. Het onmiddellijk gevolg was, dat wij thans deze luttele vóór-Rallyedagen méér angstzweet heb ben geplengd op de korte 18 kilometer lange route Nice-Monte Carlo v.v dan tijdens onze héle Indië-tournee, waar dan toch min of meer oorlog was. In allerlei wagens werd ons het op trekken, double-clutchen, remmen en hardrijden gedemonstreerd en reeds thans lijden wij aan hardnekkige nacht merries van banden, die precies in een haarspeldbocht met een vaart van ver over de 100 klappen, of sturen, die plot seling helemaal geen sturen blijken te zijn vlak voor een ravijn. Het is méér dan afschuwelijk en al zeggen wij dan honderd keer, dat wij van een auto niets meer afweten dan dat zij op vier wielen rijdt (behalve in meergenoemde bochten) en dat het ons bovendien ten strengste verboden is reclame te maken, dit helpt ons niets en zodoende vliegen Maandagavond is het vertreksein gege ven voor de 230 équipes. Tussen de ver schillende controlepunten in er zijn er 43 in Europa op de diverse routes ge plaatst dienen de deelnemers een ge middelde van 50 Km. per uiur te bereiken: vergoeding van tijd voor reparaties, maaltijden en slaapuurtjes kent men niet. Kom-t men te la-at aan een controle, dan mag men op een aantal strafpunten reke nen, .welke stijgen naar mate de automo bilist grotere vertraging heeft ondervon den. Eenmaal te Monte Carlo wacht de deelnemers nog een kleine verrassing, een klassementsproef in de bergen van de Cote d'Azur, ten einde dooi- een ver nuftige combinatie van een snelheids- en een betrouwbaarheidsrit over 17 K.m. tussen degenen, die Monte Carlo triom- phantelij-k met 0 strafpunten zijn binnen gereden, een beslissing voor de prijzen te forceren. De controle te Amsterdam Voor alle deelnemers, met uitzondering van degenen die i-n Lissabon zijn gestart, WOENSDAG 26 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.). NCRV. 7.00 Nieuws, gram., (8.15 Rallye Monte Car lo); 9.30 Symph.conc.; 11.15Hoorspei; 12.00 Giaconda-ens.; 12.33 Trio Fantasia; 13.00 Nieuws; 13.15 „Vijf Zapahara's"; 13-30 Piano; 13.45 Bach; 14.15 Residentia- ork.; 14.40 Causerie; 15.00 Viool; 15.30 Orgel; 15.45 Ens. Lachman; 16.15 V. d jeugd; 17.30 Sweelinck kwartet; 18.00 Koor; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Prikkelbeen; 19.30 Rallye Monte Carlo; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroepork.; 21.15 Lezing; 21.35 Mari- nierskapel; 22.15 Orgelconc.; 22-45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.20 Lezing, 23.35 Gram. HILVERSUM II (415 M.). VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Schubert; 10.00 VPRO; 10-20 V. d. vrouw; 11.00 RVU; 11.30 Non stop; 12.00 Ork. Jan Vogel; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 „The Ramblers"; 13.50 Gram.; 14.00 Gespr portretten; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Hoor spel: 15.30 Regenboog; 16 00 Kinderzang, 1615 „Het stond in de krant"; 16.45 Vra- genrubriek; 17.25 Piapo; 17.45 RVD; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 RVU; 19.00 Lezing, 19.15 RVD; 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws: 20.20 Concertgebouw-ork.; 21.15 Hoorspel, 22.20 Ens. Jan Corduwener; 22.45 „Dich ters van deze eeuw"; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang en orgel; 23.35 Gram. De Nederlandse middengewicht kam pioen Luc van Dam behaalde gisteren avond te Londen een gemakkelijke ze ge over Finch, die geen partij voor hem was. In het begin werd de partij ontsierd door te veel lijf-aan-Iijf werk, maar nadat de scheidsrechter beide boksers bü de aanvang van de 5e ron de toegesproken had, boksten meer op afstand. Finch probeerde van de aanvang af de strijd te forceren. Maar dit bekwam hem slecht en vóór de 8e ronde bereikt was, droeg zijn gezicht de duidelijke sporen van de vele zuivere linkse directen, waar mee Van Dam hem bombardeerde. De Nederlander bracht trouwens ook zijn rechtse met succes in het geding. In de zesde ronde haalde hij Finch tweemaal achter elkaar voor acht tellen neer met zuiver berekende rechtse hoekstoten. Heel de lange dag en 's nachtsWaar om al dat lijden, die chagrijnige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame hu meur? Er is toch geen reden om te wanho pen! Neem Kruschen Salts. Duizenden en tuinduizenden en honderdduizenden gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kru schen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuive rend. En he. zijn Juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, hebben een aan sporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden. Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de schadelijke, pijn verwekkende zuren wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. Begin nu een nieuw leven begin met Kruschen morgen oe dag reeds en na een kort re gelmatig gebruik zult ge de weldadige wer king aan den lijve ondervinden Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Reel. De Engelsman vocht daarna moedig door, maar vond geen repliek voor de zware punches van de hard slaande Ne derlander. Reeds in de eerste ronde werd hij aan het linker oog geblesseerd. In het verloop van de partij deed hij wat hij kon en in de tweede en de derde ronde liet hij aardig werk met zijn linkse zien. Dit was echter lang niet voldoende en over het algemeen gaf hij Van Dam wei nig moeite. De Nederlandse kampioen verklaarde later, dat hij vast van plan is zijn Ame rikaanse tournee door te zetten en dat een ontmoeting met Steve Belloise in Ma dison Square Garden inderdaad op het program staat. Als de volksmond ditmaal ook de vox Dei is, dan staat het wel als een paal boven water, dat op 1 Mei a.s. de textiel distributie hier te lande zal verdwijnen. De bevoegde autoriteiten wachten zich er echter wel voor, dit feit te bevestigen. Om de eenvoudige reden, dat er nog in het geheel geen beslissing daaromtrent is genomen. Deskundigen hebben deze zaak voort' durend in studie en het blijft de bedoe ling de distributie op te heffen, zodra men meent, dat dit inderdaad veilig kan geschieden. Maar of dat 1 Mei zal zijn, als de periode van de lopende punten- aanwijzing afloopt, of 1 Juni, 1 Juli of misschien een heel andere datum, daar over kan nog niemand iets met zeker heid voorspellen. Wel vernamen wij, dat de opheffing der distributie niet tevoren zal worden bekend gemaakt, doch dat zij op een gegeven ogenblik plotseling en met onmiddellijke ingang zal worden afgekondigd. Voorlopig begint op 13 Februari de uit reiking'van de nieuwe textielkaarten. Ze liggen al klaar. loopt'de route over Amsterdam, waar zij in de vroege morgen van Woensdag heel wat leven in de brouwerij zullen bren gen, met name op het Muzeplein en in de buurt van de Apollohal. De eersten wor den tussen vijf en zes uur aan de con trolepost verwacht, maar de hele passage zal urenlang duren. Het grootste aantal komt uiteraard uit Monte Carlo, doch ook Glasgow, Stockholm en Oslo leveren contingenten, terwijl Uit Praag twee wa gens zijn vertrokken. Naar schatting zullen 200 wagens Am sterdam aandoen en wat later, met tus senpozen van een minuut, naar de vol gende controlepost (Den Haag) vertrek ken. De verkeerspolitie verwacht dat de laatste deelnemers omstreeks 2 uur 's middags vertrokken zullen zijn. Tussen 7 uur en 12 uur 's morgens, zullen de deelnemers bij het bureau van de K. N. A. C. aan de Lange Vijverberg te Den Haag een ogenblik halt houden om hun route,-carnet te laten afstempelen. Praag leverde het minst aantal deelne mers als startplaats op. Slechts twee équipes hadden zioh voor de Tsjechische hoofdstad gemeld en een daarvan was een Nederlands team, de Stud-ebaker équipe van Rupert-Konijn-Arends. Met het stratouimmer 165 op zijn rood-wit Rallye-bord vertrok de équipe om pre cies 19.41 uur. Vier deelnemers zijn er te Oslo gestart Om 21.06 uur vertrok uit de Noorse hoofd stad de Nederlandse Chevroiet-équipe Wittkaanpf-Eisma. Met vrolijk wapperende" nationale vlag getjes aan de anten-nes van hun wagen, zijn de vier Nederlandse ploegen gister avond kort na zes uur te Glasgow ge start. Het waren in volgorde van ver trek de heren J. A. Scholte, W. Hagel en L. Jurgens in een Chevrolet, W. A Gerlaeh, J. W. Zwartsenber-g en A. J. W Schurink in een Riley, P. van Cleef, G H. T. van Oordt en G. van de Neut in een Dodge en P. F. van der Wansem en B- L. van Wansem in een Austin. Stockholm was wel zeer geliefd Dij de Rallye-rijders. Niet minder dan 48 wa gens van vier verschillende landen ston den gereed voor het vertrek en van die 48 hadden er drie het Ned. nummerbord. Om 20.19 uur vertrok de Austin-équipe van Engelsma, Wynia en Kingsma, om 20.52 uur het Ford-team van Speelman, Savelkouls en Vervelde en om 21.08 uur de équipe van Froedelet en De Vries met Simca. (Telefonisch van onze Londense correspondent). Dat Frankrijk de staat Israel de facto erkend heeft voor Engeland houdt waar schijnlijk hiermede verband, dat laatst genoemd land de erkenning tegelijker tijd met Canada en JNjieuw Zeeland zal bekendmaken. Gisteren meende men te Londen, dat de bekendmaking niet ge schieden zal voor morgen, de dag waarop In het Lagerhuis het grote debat over de Britse politiek in -het Midden-Oosten zal plaats hebben. Ondertussen zou Bevi vandaag de voornaamste gast zijn aan een lunch van de Foreign Press Asso ciation te Londen. Gewoonlijk houden ministers op deze lunch van de Foreigr Press Association redevoeringen, waarin zij belangrijke uitspraken doen. Aangezien morgen de debatten in het Lagerhuis plaats hebben, zal Bevin zich wel 'nie' aan onaangenaamheden wallen-blootstel len door van te voren reeds een werkelijk belangrijke mededeling omtrent de Pa lesiina politiek buiten het parlement te doen. De lunch van de Foreign Press Association was natuurlijk reeds gere geld geruime tijd vóór Bevin wist, dat morgen de debatten over Palestina in het Huis zouden plaats hebben. De minister bevindt zich dus in een enigszins rnoeilijl: geval, want hij zal de Palestina-kwestie niet geheel kunnen ignoreren, terwijl hït hem zo goed als verboden is er iets van werkelijk belang over te zeggen. (Van onze weerkundige medewerker). De enorme stijging van de barometers in Centraal Europa, waaraan wij het fraaie weer van het week-einde te danken hadden, heeft de ontwikke ling van een gebied van hoge druk ten gevolge gehad. Bovendien ontwik kelde zich op' de Oceaan een tweede gebied van hoge druk, dat zich betrekkelijk snel naar Europa heeft verplaatst. Hoewel in de laatste dagen de depressies op grote afstand van ons land zijn gebleven, is het Weer er na Zondag toch niet beter op geworden. Maandag nam de bewolking geleidelijk toe in verband met de nadering van een front, dat 's middags en 's avonds bijna overal wat lichte regen bracht, hetgeen op vele plaatsen gepaard ging met mist of nevel, die van morgen nog niet was opgetrokken. Omdat het nieuwe gebied van hoge druk zich vanmorgen juist ten Noorden van ons land bevond, was de wind bij ons op de meeste plaatsen naar het Oosten gedraaid, hetgeen een daling van de temperatuur tot gevolg had. In Groningen ging deze daling zelfs zo ver, dat de thermometers er vanmorgen 5 graden onder nul aan wezen, terwijl Leeuwarden -3 graden meldde. In het midden en Zuiden kwam het kwik echter niet of bijna niet onder nul, ofschoon het ook daar kouder was geworden. Ondanks het feit, dat de winter dus om de hoek is komen kijken, betekent deze situatie niet, dat er een vorstperiode in aantocht is, want de depressie-activiteit op de Oceaan is aan het toenemen en de barometers op Ierland en IJsland daalden vanmorgen dientengevolge snel, terwijl de hoge druk zich verder naar het Oosten verplaatste. Verwacht moet worden, dat de wind zal toenemen en naar Zuidelijke richtingen zal draaien, waar door de temperatuur geleidelijk weer zal stijgen. niets eens. Het personeel vraagstuk schijnt hierbij ook nogal een rol te spelen. Over de vrije midclag op Dinsdag bestaat al evenmin eensgezindheid. De vacantiesluiting is een nieuw ele ment, waarover men zich nog niet heeft beraden. Dezer dagen zullen de organisaties de hoofden bij elkaar steken om te trachten Door onbekende oorzaa bra-k in de nacht v-an Zondag op Maandag brand uit in een nieuw huizenblok, bestaande uit vier wo ningen, te Hoensbroek. Het blok ging bij na geheel verloren, ondanks het feit, dat drie brandweren, die van staatsmijn Em ma, Hoensbroek en Steenberg, spoedig ter plaatse waren. Persoonlijke ongeval len deden zioh niet voor. (Van onze Haagse redacteur). In landelijke middenstandskringen kan men zich, zoals vanzelf spreekt, nog niet uitlaten over het voorontwerp op '«SS«"-ES". «anapun, t (..eeiu. £2 Hot unnrnntwom immon Mon vrooc* ties het gistermorgen nog niet ontvangen, zodat men nog alleen uit de bladen er kennis van droeg. Sommige in het voorontwerp voorge stelde regelingen waren reeds bekend, andere weer zijn nieuw, zodat men daar over zeker nog geen mening kan hebben gevormd. Wat de reeds eerder bekende voor stellen betreft, daaromtrent is intussen wel gebleken, dat bij de middenstand groot verschil van mening bestaat. De verlating van het sluitingsuur van 6 op 7 uur wordt over het algemeen niet ge waardeerd. Vooral in de steden geldt de tijd van 6—8 uur 's avonds als „dode tijd". Waarom, zo vraagt men zich af, - zouden de winkels dan tot 7 uur moeten openblijven. In de buitenwijken en op het platte land zijn echter wel winkeliers, die „iets zien" in de 7-uur sluiting, omdat over het algemeen de mensen om 6 uur van kan toor of werkplaats thuis komen en dan van de gelegenheid, tot kopen nog gebruik zouden willen maken. Wat de negen-uur sluiting op Donderdag aangaat, zou men kunnen zeggen, zo ver klaarde men ons „dat er zoveel menin gen zijn als vakgroepen" en in de diverse vakgroepen is men het onderling ook ai het voorontwerp te komen. Men vreest echter, dat dit verre van gemakkelijk zal zijn. Wat het personeel betreft, zoals we reeds vroeger hebben bericht, Is men van die kant vóór handhaving van het slui tingsuur op 6 uur gedurende de gehete week en tegen elke verlating daarvan. Ter aanvulling van hetgeen we om trent de inhoud van het voorontwerp vermeldden, moge nog dienen, dat de voorgestelde Zondagssluiting algemeen is en derhalve ook zal gelden voor Joodse zaken, die des Zaterdags gesloten zijn. Deze zullen daartegenover geopend mo gen zijn op de Dinsdagmiddag, als da overige zaken verplicht zijn gesloten. De strijd om de kwestie der bewegings vrijheid van de republikeinen op Banka is nog steeds niet geluwd. En daarbij, aldus onze Indon. correspondent, blijkt eens temeer het sfeerverschil tussen Den. Haag en Batavia. In Den Haag zegt men wij citeren de Haagse correspondent van de Nieuwsgier dat er blunders zijn begaan. In Batavia zegt men, dat er, wat de bewegingsvrijheid betreft, geen sprake is van een beslissing, welke de regering in Batavia zou hebben genomen buiten medeweten van Den Haag. Och, zeggen Bataviase, bij de politiek geïn teresseerden met een meerjarige Indische staat van dienst, „l'histoire se répète", en zij doen er verder het zwijgen toe. Maar de Haagse correspondent van de Nieuwsgier kwam er in het ochtendblad van gisteren op terug. „Het is wel dui delijk, ZO Seinde hij aan zijn blad, dat Batavia inzake de behandeling van de gevangenen daaronder is tevens be grepen de poging hen te doen beloven zich te onthouden van elke politieke ac tiviteit beslist handelde in strijd met wat het ministerie van Buitenlandse Za ken wist of had afgesproken. Buitenland se Zaken moet alle reden gehad hebben om pijnlijk verrast te zijn door wat Batavia heeft laten doen of waarvoor althans Batavia verantwoordelijk is. Mocht Batavia thans officieel volhou den, dat in deze aangelegenheid wel met medeweten van Den Haag zou zijn ge handeld dan zou dit betekenen, dat mi nister Sassen buiten minister Stikker om zich met. Batavia over zulk optreden (hieronder is mede begrepen de poging inzake de belofte tot het zich onthouden van elke politieke activiteit, aldus de correspondent) zou hebben verstaan 58 „Hou je taai, Bfm, het gaat een beetje moeilijk worden" riep Basli, terwijl hij zorgde, dat de dubbele luchtfiets vlak onder de rommelballon bleef. Basli bleek goed te hebben gezien. Met steeds meer kracht ontsnapte het gas uit de grootste van de verzameling ballons. Als gevolg daarvan begon de houten vloer al spoedig angstwekkend te hellen. „Dat is me een vrolijke boel hier bij jullie", riep Sinterklaas die juist wakker was geworden eh die schik in het avontuur begon te krijgen. Juist toen de Sint zich in bed wilde op richten, om wat meer van zon en wolken te zien, verloor hij het evenwicht en viel van de houten vloer af. Basli was hierop voorbereid. Hij breidde zijn machtige armen uit en ving de goedheiligman op. „Welkom, Sint", riep Basli hof felijk, alsof het een gewoon bezoek gold. „Wat een prachtige dag", zei Sinterklaas, die blijkbaar weigerde zich door klei nigheden uit de stfemming te laten brengen. Bim schoot onderwijl nog 'n paar venijnige pijlen op de rommelballon ai. Radiodistributie III: 7 00 VI Br: Nws: 715 Gram; 7.30 Kron; 7.40 Gym; 7.50 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Conc; 9.00 Nws; 9 05 Gram; 10.00 Eng LP: Nws; 10.10 Verz pr; 11.00 Ork Salisbury; 11 30 Eng HS' Victor Silvester; 12.00 VI Br: Zang; 12.30 Weer; 12.32 Trio; 13.00 Nws; 13.15 Gram; 14.00 Mar3 en walsen; 15.00 School radio; 15 10 Kalundborg: Ork Johansen <ev. 15.15-15.45 PCJ Schip v. d week); 16 00 Eng LP: Byfield en ens; 16.30 Mil ork; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 VI Br: V d sold; 19.00 Fr Br: Volkskoren: 39.50 Causerie; 20.00 Fr Br: Symph Ork met pianosolist; 12.15 Morley en Gear- hardt (piano); 21.30 Chansons; 22.00 vl Br: Nws; 22.15 Lichte muz; 22.50 Nws; 22.55 Gram; 23.00 Eng LP: Nws," 23.15 „Corroberee", Australisch programma Radiodistributie IV: 7.00 Fr Br: Nws; 7 10 Gram; 7.15 Div; 7.30 Eng HS: Mijnw ork; 7.55 Weer; 8.00 Fr Br: Nws; 8.10 Conc; 9 00 Eng HS: Nws; 0.15 Kookpr; 8.20 Roy Wallis Ork; 9.45 Causerie; 10 00 „Southern Serenade Orch"; 10.30 twee piano's; 11.05 V d scholen; 11.45 Orgel; 12.15 Voordr; 12.30 Anton ork; 13.15 Parlem; 13.30 BBC North Orch; 14 30 Ronnie Pley-dell ork; 15.00 V d vrouw: 16.00 NWDR: Gevar muz; 16.10 Eng HS: Schots Ork; 17.00 Eng LP: Voor dracht; 17.15 Welsh Orch; 18.15 Mil ork; 18 45 Zang; 19.15 Jack Leon ork; 19.45 Bérom Actual; 20.00 Stedel muz corps v Thun; 20.30 Eng LP: „Waterlogged Spa"; 21.00 Eng HS: BBC Symph Orch olv Boult en Cortot (piano) (om 22.00-Nws); 23.05 Div 321. Edoch, ook zijn grofheid baat hem niets. Nicolle laat niet los en tenslotte dringt het tot hem door, dat dit jonge meisje, dat hij zoeven nog weliswaar aardig en aantrekkelijk, maar overigens vrij onbetekenend vond, zichzelf tot ver dedigster van zijn zaak heeft gemaakt en deze zelfs tegen hem behartigt met alle energie van de strijdlustige jeugd. Hij doet een laatste poging tot een eervolle aftocht door een blik op zijn horloge te werpen en Nicolle aan haar vader te herinneren. Zij kunnen de oude heer niet zo lang laten wachten. Maar Nicolle grijpt deze gelegenheid slechts aan om er met nadruk op te wijzen, dat haar vader in geen geval aan het gevaar mag worden bloot ge steld door deze affaire in onaangenaam heden te geraken. Als het uitkomt, wie u in werke lijkheid bent, zou mijn vader onder ver denking van medeplichtigheid kunnen komen En u dan vraagt Coverley, Zolang buiten ons niemand weet, dat het mij bekend was wie mr. Mitchell is, zolang zal niemand mij kunnen beschul digen. En uw geweten?, vraagt hij spottend. Ik heb het gevoel, dat de justitiële machinerie u ten onrechte gevat en ver nietigd heeft. Ik houd het voor mijn plicht u te helpen. En om haar woorden hun wellicht wat al te plechtig karakter te ontnemen, laat zij er op overdreven zakelijke toon op volgen; U moet mij nu eerst eens' alles nauwkeurig vertellen'! Wie was de man, die in de heide bij Kensington ver moord is geworden? Wie was de moor denaar M'n hemel, miss Osborn, zegt Cover- ley radeloos: u staat op het punt een ge weldige domheid te begaan. U mengt zich in dingen, die buitengewoon gevaar lijk voor u kunnen worden. Waarom doet u dat? En Nicolle moet aan een oude Chinese spreuk denken, die zij eens in de werken van Li-tai-po heelt gelezen: Het is nu eenmaal het noodlot, dat men tegen de ene mens slecht moet zijn en goed voor de andere. Het noodlot Verteller.....?, bromt Coverley. ter wijl hij ontstemd de kamer op en neer loopt: U vertellen? Wat begrijpt u vaq het leven? U bent nog veel te jong! Desondanks vertrouwt u mij uw kind toe. Ik meen toch, dat u ja, 't is goed, valt hij haar met een afwerende handbeweging in de rede, om dan plotseling voor haar stil te staan én haar met een spottend lachje toe te voe gen: U zoudt u toch lelijk de vingers branden. En bijna steunend laat hij er op volgen: Er is immers al een mens aan deze ge schiedenis te gronde gegaan Mijn vrouw! Zij heeft zich opgeofferd, omdat ze mij lief had en omdat ons kind Zijn handen ballen zich tot vuisten. En Jimmy is omgekomen. Hij was m'n vriend, een man, die door dik en dun ging met me. M'n vriend.... Bijna vijandig staart hij Nicolle aan. Maar uVerduiveld, wat hebt u met deze zaak te maken? Ik heb met u te doen, zegt Nicolle rustig. Wat? U, met mij? U kent niet goed wijs. Ik bezit in Australië land en geld i-n overvloed. En vrienden? Aan elke vin ger tien, als ik dat wil. En u zoudt met me te doen hebben? Laat u zich toch niet uitlachen! En toch bent u daar in Australië, te midden van al uw rijkdom en vrienden aan de drank geraakt!, zegt Nicolle ge duldig en vriendelijk, alsof zij tot een zieke spreekt. Hij krimpt ineen, alsof iemand hem in het gezicht slaat, maar na een ogen blik hervat hij zijn gejaagde wandeling door het vertrek Nicolle waeht rustig zijn antwoord af. Eindelijk schijnt hij wat kalm-'r te zijn geworden, want plotseling laat hij zich languit in een fauteuil vallen, vouwt de armen achter het hoofd tezameji en onafgebroken naar het plafond starend, begint hij te vertellen Voor Nicolle ontrolt zich een even avontuurlijke als dramatische levensge- opvolgende schiedenis in snel elkaar beelden. Het is nu vier jaar geleden Directeur Gordon van de Estna fabrie ken tracht zich door een proces het recht te verzekeren op een door Coverley ge dane uitvinding Voor het getuigenhekje staat Reeves. Hij antwoordt kalm en wel overwogen op de vragen van de presi dent. Ja, het betreft hier een uitvinding, waaraan hij voor vijftig procent heeft meegewerkt. Tezamen met Coverley heeft hij in de Estna-fabrieken alle experimen ten en proefconstructies, welke tot de uitvinding leidden, meegemaakt. Hij schijnt de redelijkheid in persoon en liegt met een zekerheid, die iemand het bloed naar het hoofd doet stijgen. Coverley en zijn vrouw verlaten het paleis van justitie. Beiden beseffen, dat door zijn, onder ede afgelegde verklaring, hun lot bezegeld is. Er blijft hun niet veel tijd voor over leg. Een taxi. Naar het bureau van de Crosland Company. De tekeningen van de uitvinding worden overgelegd. de koopsom uitbetaald in een cheque op de Credit Lyonais te Parijs, de volgende dag inwisselbaar. kuvJ zuigt. Een taxi. Naar huis. Een laatste blik# op het kind. Weer een taxi, naar het vliegveld. Parijs. Hij dwaalt door de straten. Zijn zakken volgepropt met bankbiljetten van duizend franc. Zijn signalement in de Engelse bladen. Bevel tot inhechtenisne ming wegens verduistering van fabrieks geheimen. Er blijft hem maar één ding over: verdwijnen. Zo spoedig mogelijk verdwijnen! Maar hoe? Havenkroegen in Marseille met dikbe slagen vensters, die het onmogelijk ma ken, een blik naar binnen té werpen, en walmende petroleumlampen. Daar maakt hij kennis met Jimmy, een aan lager wal geraakte Ier, die op het onzalige '<jlee ls gekomen de wereld in te gaan. Hij kwam niet verder dan Marseille enverdionk daar in één nacht zijn gehele bezit. Jimmy is zijn man. Naar Australië wil hij en Jimmy zal hij meenemen. Austra lië! Dat is het land voor vluchtelingen als hij, iemand, die spoorloos moet ver dwijnen. Jimmy heeft voortreffelijke relaties onder het eerzame gilde der mensen smokkelaars, die zich bezig houden met het vervaardigen van valse passen en op alle mogelijke manieren de politie om de tuin weten te leiden. Dan gaat het met Jimmy dwars door de donkere nacht, achter een man aan, die er met zijn wijde gummi-jas uitziet als een wandelende duikerklok. Een ijzi ge wind, die het zilte vocht in het gezicht blaast, over een drassige grond, taai als leer. waarin de voet bij elke schrede vast- Binnenkort zal, nu het toewijzings systeem van witte bloem voor het bak kersbedrijf gewijzigd is, deze wittebloem ook voor huishoudelijk gebruik beschik baar komen, zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een ver bruiker mag worden verkocht. Voor wittebloem gelden de volgende maximumverkoopprijzen: 42 cent, pet- kilogram (tegen de overeenkomende prijs van 34 cent van tarwebloem van gewone samenstelling) los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). (Schaakredacteur: P. A.'Koetsheid, Achterweg 83, Lisse). No. 6487. H. v. BEEK, Naaldwijk Mat in twee zetten - /WWWs/ ons afscheid.van Europa. Ja Jimmy, je was een pracht kerel. Alleen dat drinken had je moeten lateii. Nou ja, ik begon natuurlijk steeds vaker mee te drinken. Dat is daar in Australië immers je enige troost.... (Wordt vervolgd) No. 6488. F. RICHTER. Sjakk Nitt. 1948. Mat in drie zetten. Wit-: Kc5, Tc3, Rc4, Pe4;. Zwart: Ka4, Rdl; a5, a6, e3- Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6481. 1. Tc6d6: enz. Het spijt ons, dat we met deze opgave zo hebben gesukkeld. Jac. Haring had ons hiermee toch zon keurige opgave geleverd, No. 6482, W. Hoek: 1. Rd7—c8 enz. 1. Da4 en Dc7 faalt door 1c5—d4:. No. 6481 en 6482 werden goed opge lost door: ir. A. Bergstein, Geleen. Th. Deuling, Den Haag: J. Dickhaut, Nij megen; H. Th. v. Goor, Voorburg; F. Pijls, Maasbracht; B. Luger, Eindhoven; G. v. Rooyen, Heemstede. No 6481 door C. Spaans, Rotterdam: P. H. Houdijk, Rotterdam. No .6482 door D. de Jong, Breda; C. v d. Weide', Rotterdam; F. Witte, Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2