Palestina dwars voor de kust van Engeland Sombere vooruitzichten voor inlanders in Zuid-Afrika eerbericht KATHOLIEKE INVLOED BIJ VOLKSHUISVESTING De RODE BAZEN in China Injecties Instelling ondernemingsraden CHURCHILL VALT BEVIN AAN TOT SCHULD BEKENNEN voor framboesia-pati®1^ De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zeer krappe meerderheid voor regering De moord op Boer Yerdachte weigering Kode Kruis-auto op mijn gelopen TWEE DODEN Maar hun macht is wassend Prikkelende politiek van premier Malan Soldaten fotografeerden voor Koninklijke Familie Huur toeslag voor het grote gezin Eis tot arrestatie van Tsjang Kai Sjek Onder het mom van werkloosheid De „Franeker" vertrok naar Batavia ONDER DE Bezwaren tegen de bedrijf scommissies 71ste JAARGANG DONDERDAG 27 JANUARI 1010 No. 20836 (Telefonisch van onze Londense correspondent) Na een heftige aanval van bijna zeven uren op de Palestina- politiek van minister Bevin, werd deze gisteravond laat van een nederlaag gered met een meerderheid van slechts 90 stemmen, de laagste meerderheid, die de regering tot nu toe met betrek king tot een belangrijke kwestie heeft kunnen verwerven. Ondanks een krachtig beroep van Attlee, hebben niet meer dan 283 leden de regering gesteund en 193 tegen de regering gestemd; 70 socialisten hebben zich van stemming onthouden en een groot aantal hebben voor de irlotie van afkeuring van Churchill gestemd Datiers kregen 10 jaar KARDINAAL GRIFFIN ZIEK yet onderzoek uitgenodigde mag Kard- Miudszenly niet zien WEINIG verandering Van Fanny Blankers (rechts) maakt op een receptie op het stadhuis te Melbourne kennis met Shirley Ogle, een Australische athlete. Rechts (gedeeltelijk zichtbaar) Fanny's echtgenoot en trainer. In het midden de vrouwelijke burgemeester van Melbourne; naast haar de Ned. consul en geheel rechts Sir Frank Beaurepaire, een vroegere Olympische zwemmer. bonnen voor vlees GEMELLI over pentothal EN ACTEDRON Deportatie van katholieke Litauers GEEN REGISTRATIE ARBEIDS KRACHTEN VIA LOON BELASTING NIET ZO MOORDDADIG? -to gauw dit mogelijk is en verant woord, moet m.i. de arbeidsdag nog iets verkort worden. Vooral des morgens nog iets later beginnen. Dij biedt, vooral bij een beter inzicht, meer mogelijkheid op juister waardering van de kostbaarste gaven, die God ons schonk in H- Mis en. Communie. Laat ons toch blijven stre ven naar de meest ideale dag, die begint met God en ons niet blind staren op de stoffelijke voordelen, die aan een 5 da gen werkweek verbonden kunnen zijn. Als één der resultaten van 48 uur arbeid in 5 dagen zou zijn, een z.g. sport-Zater- dag en een rust-Zondag, zou dit zeker winst zijn, maar laten we liever streven naar het ideaal: 5 dagen arbeid van 7Va a 8 uur en een sport-Zaterdag en een heerlijke Zondagsrust.Denk a.u.b. niet, dat ik arbeidschuw ben; integendeel, mijn arbeidstijd 'is .mij lief als middel tot zelfheiliging en tot hulp van anderen, ook op geestelijk terrein, en mijn arbeid zelf doe ik altijd blijmoedig en graag!) DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 pel Kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. ^'hAZELZETJ Algemeen redacteur: H- A- PAALVAS1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per iqiUimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden, uitsluitend bij vooruitbetaling. Attlee had de aanval van de oppositie als een politieke manoeuvre gebrand merkt, welke uitgevoerd werd in de hoop dat algemene verkiezingen nabij waren. De grote steun, waarom hij vroeg, werd niet gegeven en een ogenblik scheen het, alsof de regering, of althans Bevin, m gevaar verkeerde. Vandaag zou de toe stand op een bijeenkomst van het kabinet besproken worden, maar men achtte net onwaarschijnlijk, dat Bevin zou aftreden, ofschoon men algemeen van oordeel was, dat zijn positie in hoge mate ondermijnd is. Het is niet onmogelijk, dat bij de eerstvolgende veranderingen m het kabi net de minister zijn ontslag zal aanbieden, maar hieromtrent kan thans vog mets met zekerheid worden gezegd Bevin zelf voerde gisteren 90 minuten lang het woord bij de Palestma-debatten, waarbij hij mededeelde, dat er overleg gepleegd wordt met de dominions en de Beneluxlanden over de erkenning van Israël en dat de antwoorden dier landen binnen enkele dagen verwacht worden. In overeenstemming met de verwach tingen, was de belangstelling voor het debat bijzonder groot ep de leden waren in zeer sterken getale opgekomen. Er heerste van het begin af niet geringe spanning in het Huis, die voortdurend toenam. De spanning was des te groter daar het aantal labourleden, dat niet aan de zijde van Bevin stond, aanzienlijker bleek te zijn, dan men zelf verwacht had. Velen hunner schenen nog critischer te genover het beleid van Bevin in Palestina te staan dan de oppositiepartijen. Wat de volgens de critici begane fouten aanging, hield de minister in zijn rede voet bij stuk, zonder enige neiging tot toegeeflijkheid. Hij herhaalde de bekende argumenten, dat de Joden grote massa's wapenen uit Tsjecho-Slowakije ontvangen hadden, terwijl Engeland weigerde de Arabieren wapenen te zenden, en hield verder vol, dat de troepenbewegingen bij Acaba aanmerkelijk bijgedragen hadden tot de goede gang van de wapenstilstands besprekingen op Rhodos. Hij sprak met bijzondere sympathie over de Arabische staten en vroeg om waardering en mede dogen voor een half millioen Arabische uitgewekenen. Vroeger in de middag had de minister van luchtvaart, Henderson, in antwoord op vragen betreffende de Britse verken ningsvluchten boven de Egyptische grens, verklaard, dat de Britse opperbevelhebber op 7 Januari niet bekend geweest was met het feit, dat wapenstilstand gesloten was. Winston Churchill viel de minister met bijzondere kracht aan wegens wat hij het verbijsterende wanbeleid t.a.v. het Mid den-Oosten noemde. Maar 'hij voegde er aan toe, dat zijn partij de algemene bui tenlandse politiek der regering zal blijven steunen. Hij kondigde aan een motie van afkeuring van het Palestina-beleid der gering te zullen indienen. Niet minder scherp was de critiek van Clemence Davis, de liberale leider, en die van de socialist Crossman, die door vele labourleden toegejuicht werd, toen hij verklaarde,- tegen de regering te zullen stemmen. Besloten werd de zitting van het huis een uur te verlengen, teneinde nog de zelfde avond tot stemming te kunnen Ko men. Bevin maakte de indruk zeer ont stemd te zijn en aan het slot van de zitting na de stemming pa.kte_ hij na een kort onderhoud met Attlee zijn papieren bijeen en verliet stug het huis. De gehele ochtendpërs van vandaag houdt zich bezig met de positie; waarin de minister door hét resultaat van deze stem ming geraakt is en algemeen wordt zijn positie' als in hoge mate verzwakt be schouwd: Hedenmorgen deed de rechtbank te. Rotterdam uitspraak inzake de moord op J. Boer uit Zandvoort, gepleegd door de 33-jarige H. J. K., de 37-jarige J. M. H, en de 27-jarige A, M. Alle drie de ver dachten werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 10 jaar. De eis tegen allen luidde 15 jaar. Het vonnis tegen de beide eerstgenoem- den was gegrond terzake van voortgezet misdrijf, medeplichtigheid aan moord en het begraven en verbergen van het lijk. M. werd veroordeeld wegens het gelegen heid en inlichtingen verstrekken en het opzettelijk uitlokken van moord. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, die 49 jaar oud is, is giste ren in een ziekenhuis opgenomen. Naar men verzekert, werd dit nodig geacht in verband met een ongesteldheid, ver oorzaakt door overwerken- Voor zover bekend is, zal hij in het ziekenhuis ver toeven om te rusten en in observatie gehouden te worden n, wranse afgevaardigde, rater Albert 1 was uitgenodigd tot een bezoek ==fn Hongarije °m ee" °n<ierzoek in te Xllcn inzake de arrestatie van kardinaal stellen ïnza* gisteren volgens Reuter Mmdszentyh Hongaarse legatie hem verklaard dat de verlof mededeelde, dat nu zien krijgen om de kardma betrekking Wel zou hij alle op jnzage krijgen hebbende documenten ter Pater Gau verkarde daarop a^de uitnodiging onder deze omsl® Tan generlei belang was. rege- De weigering der Hongaarse r ring, hem met de kardinaal te co teren betekent zoveel als een SCD bekentenis van de kant dier regering, meendp Pater Gau. Bij het Roode Kruis is bericht bin nengekomen, dat gisterenóchtend een vrachtauto van het Roode Kruis, die van Sukabumi onderweg was naar de buitenpolikliniek te Karet, op een mijn is gelopen en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewonden en drie licht gewonden zijn te betreuren. Juist een maand voor de onlusten te Durban, hadden de Zuid-Afrikaanse ne gerleiders een vergadering belegd 'bm een grotere eenheid te bereiken tussen de rassen van de Unie van Zuid-Afrika onderling. Volgens het katholieke weekblad te Kaapstad „The Southern Cross' 'Het Zuiderkruis) waren de negerleiders in geen enkel opzicht tot overeenstemming gekomen. Het blad gelooft evenwel niet, dat deze vergadering iets heeft te maken gehad met ie jongste onlusten. Het feit, dat de negerleiders een poging aoen om tot eenheid te komen, heeft de Europeanen bang gemaakt. Het blad schrijft in zijn commentaar op de vergadering: Wanneer de negers van Zuid-Afrika meer rasbewust wor den, eal hun eenheid een kracht vcr- men, waartegen de blanken niet op zullen kunnen. Vroeg of laat zullen de negers een dergelijke eenheid bereiken. w wSVClZwakkeC tot bZ?B 7dT lijkf ^opwele* naiCht e" ochtend op Plaatsen lichte vorst, .ovctidag oiageveer dezelfde temperahiui ais vandaag. Vrijdag 28-Jfa°n op 8.27 «dr, onder IJ» n», maan op 8.50 *1 Door een eerste zending van 1000 filmrollen en een volgende van 20.000 filmrollen en 1500 fototoestellen beeft de Ni win de dienst Welzijn verzorging in Indonesië in staat gesteld onder de troepen aldaar een foto-wedstrijd te organiseren. .De resultaten van deze wedstrijd wa ren- zo verrassend, dat men besloot van de mooiste foto's albums samen te stel len en deze ter gelegenheid van de in huldiging van H.M. de Koningin aan de Koninklijke Familie aan te bieden. Deze aanbieding zou hebben plaats gehad door generaal. Spoor, maar deze had daartoe door omstandigheden geen ge legenheid. Gistermiddag zijn nu deze al bums, 7 in getal, óp het paleis Soestdijk aan de leden der Kon. Familie aange boden door. kolonel W. J. van Gulik. die daarbij vergezeld was van hoofd-offi- cieren van leger en vloot in Indonesië en van een tweetal hoofdbestuursleden van de Niwin. De albums zijn vervaardigd door mi litairen. die in ziekenhuizen in Indone sië worden verpleegd; de afdrukken en vergrotingen van de foto's door de film dienst van de Niwin. Alles ziet er bij zonder verzorgd uit. En wanneer zij door onrechtvaar digheid daarheen worden gedreven, ot door wat zij als onrechtvaardigheid zien,zoveel te erger dan niet alleen voor de blanken maar ook voor het land in zijn geheel. Want kracht, geprikkeld door verbittering en wantrouwen, kan op zijn beurt geen rede verstaan. Het gezonde verstand zou daarom de Euro peanen reeds moeten zeggen, dat men de inlanders niet moét uitdagen en hen niet tot vijanden moet maken. Ongeluk kiger wijze gaat het huidige streven juist wel in die richting. Men spreekt over de inlander en men behandelt hem als ware hij een vijand, en niet, zo hij dit thans nog niefis, als een toe komstige medeburger. Rechtvaardigheid zowel als welvoeglijkheid komen in op stand tegen deze houding van de Euro peanen, maar met deze waarden wordt geen rekening gehouden. De spanning tussen de blanken, de ne gers en de Indiërs in Zuid-Afrika is thans zichtbaar toegenomen aoor de verkiezing van Kahn, een bekende com munist, als een der drie vertegenwoor digers der negers in net Parlement. „The Southern Cross" schrijft hiei- over: Weinig mensen verbazen zich hierover want het is voor een ieder duidelijk, dat de vooruitzichten voor de inlanders veel somberder zijn gewor den in de laatste maanden. Voor de wij zigingeu van de regering in Mei 1948 was het lot van de inlander alles be halve ideaal, hij verdiende weinig, hij had zeer onevenredige mogelijkiieden tot het volgen van onderwijs en zijn kansen om vooruit te komen in de we reld door een goed betaalde betrekking waren gering. Maar dit was met zozeer het gevolg van een bepaalde règerings- politiek, als wel van gebrek aan voor uitziend, overleg en durf. Maar de Mei-verkiezingen brachten een grondige verandering. De nieuwe regering beschouwt de neger niet als een mogelijke burger maar als een mo gelijke vijand, die ten koste van alles er onder moet worden gehouden. De negers zagen hun weinige mogelijkhe den een voor een afgenomen, en -:11e hoop verdwijnen, om ooit deel te kun nen nemen aan het bestuur van Zuid- Afrika, dat toch evenzeer hun land is als van de planken; Een communist kie zen is wel het ergste, wat de inlanders konden doen. Velen, die er mets op te- Een hadden, dat de negers in het Parle ment zitting hebben, zijn wellicht zo ge schrokken dat zij thans accoord kunnen gaan met de uitsluiting der negers. Dit laatste zou betekenen het ontnemen van het beperkte stemrecht en de ont binding van de Vertegenwoordigende Raad der Negers, hetgeen maatregelen zijn, die door de Nationalistische Partij van de eerste Minister Malan worden gepropageerd (Van onze Utrechtse redacteur). Onder auspiciën van het Kafch. Instituut voor Volkshuisvesting, een instelling van de K.A.B., werd gisteren in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een nationaal congres gehouden, bedoeld als startschot voor de gecentraliseerde activiteit van de kath. woningbouwverenigingen, zoals de voorzitter, de heer Jac. Alders het uit drukte. Dit instituut staat ook open voor woningbouwverenigingen, die niet recht streeks tot de K.A.B. behoren, maar het is opgezet door de K.A.B., omdat men zich zodoende verzekerd iweet van de morele en materiële steun van een beweging, die reeds goodwill geniét. Bovendien zijn bij de woningbouw grote arbeidersbelangen gemoeid. Het is echter niet zo, flat de georgani seerde kath. arbeiderswereld thans nas op dit gebied activiteit aan de dag legt. Reeds in 1920 bestond in de bisdommen Utrecht en Haarlem een bundeling van deze 'activiteit en nadrukkelijk stelde ook de eerste inleider, het Eerste-Kamerlid H C Nijkamp, vast. dat zodra de woning wet in 1901 tot stand was gekomen, waar bij voor het volk de mogelijkheid werd geschapen "zelf Uit verbetering van de bij voor geschapen zeu <*>- volkshuisvesting jbij te dragen, de K^A-ö. daarin haar aan el nam. Gezien 't grote sociale belang, dat hiermee femoeid ur la" het voor de hand, dat eigen karn. bouwcorporaties ontstonden, bereid tot gelijkgerechtigde samenwerking met an dersgerichte instellingen. In verband met de na-oorlogse toesmn den op woninggebied is het meer danooit voor het kath. volksdee geboden °p dit gebied actief werkzaam te zijn. zowel m dividueel als in organis;atieverioanch De heer Nijkamp had geen bezwaa t^en het bestaan van meer dan een bouwverem ging in een plaats, doch achtte wel. zoals ook minister In 't Veld in de Tweede Ka mer voorstond, een regionaal verband nuttig. Plaatselijk en landelijk zij er sa menwerking, maar met het zelfstandig bestaan van kath. corporaties worde reke ning gehouden. Samenbundeling van alle kath. bouwverenigingen in een goedge- outilleerd landelijk verband is zeker no dig als centrum voor de cultivering onzer ideeën op dit gebied, als spreekbuis van de kath. activiteit en advies- en hulpor gaan der verenigingen. Volkshuisvesting en het groote gezin De-volkshuisvesting en de grote gezin nen was het onderwerp dat werd ingeleid door ir. H. Witte, burgemeester van Ber- dat de gemeente, c.q. de provincie,, bij de bepaling van' het percentage woningen voor 'grote en zeer grote gezinnen een grote vrijheid van beweging heeft. Wo ningen voor deze gezinnen dienen niet als zelfstandige complexen te worden ge bouwd. Het is redelijk,* dat grotere wo ningen een hogere huur opbrengen dan kleinere woningen van overeenkomstige uitrusting. Maar de grote gezinnen, die vaak de minst draagkrachtige zijn, kun nen veelal deze hogere huur niet opbren gen. In plaats nu van de kleinere wonin gen een iets hogere huur te laten opbren gen om de lasten van de grotere wonin gen mede te doen dragen, zou spr. aan een eventuele huurtoeslag voor t grotere gezin de voorkeur geven. De grote massa van onze volkswoningbouw zal moeten zijn afgestemd op het middelgrote gezin. In de namiddagvergadering sprak mr. Haarman van het departement van We- deropbouw en Volkshuisvesting over de mogelijkheden van de woningbouwvere nigingen onder de huidige omstandighe den. Het congres werd bijgewoond door mr. G. v. dl Flier voor genoemd departe ment, de voorzitter van de K.V.P. de heer Andriessen, de voorzitter van de K-A B., de heer A. C. de Bruijn, de heer Fuyk- schot van het C.N.V. en vele leden van gen op Zoom. Hij noemde het wenselijk, Ged. Staten alsmede burgemeesters. Voor het tijdvak van 30 Januari tm. 12 Februari 1949 zijn de volgende bonnen aangewezen: 601, 603 Vlees: 100 gram vlees. 602 Vlees: 200 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 901 607 Algemeen: 250 gram rijst. 608 Algemeen: 250 gram boter, margarine of vet. bonkaarten ka, kb, kc 901 611 Algemeen: 500 gram boter, margarine of vet. 613 Algemeen: 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas. 61c Algemeen: 125 gram koffie. B 635: 200 gram kaas f 250 gram korst loze kaas. BONKAARTEN KD. KE 901 617 Algemeen: 250 gram boter, margarine of vet. 618 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAK- EN Dl VERS-,N*K AARTEN QA, QC 901 31 Tabak. 34 Diversen: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD. MF. Mil 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook D. Deze bonne i zijn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 573 Al gemeen <500 gram sinaasappelen) en 579 Algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingele verd. De Chinese communisten hebben aan hun bereidverklaring om te on derhandelen met de nationalisten een nieuwe voorwaarde verbonden, n.l. dat de regering zelf Tsjang Kai Sjek en alle anderen, die op de Commu nistische lijst van „oorlogsmisdadi gers" staan, gevangen zal nemen. De regering kan uiteraard tot zulk een stap niet overgaan. Daar de communis tische troepenconcentraties rond Nan king onverminderd voortgaan, vraagt men zich in nationalistische kringen vol bezorgdheid af, of de communisten wel werkelijk vredesbesprekingen verlan gen- Men vreest, dat zij slechts hun toe vlucht nemen tot een tactiek, die er op berekend is uitstel teweeg te brengen, zodat zij ongehinderd voorbereidingen kunnen treffen om de nationalistische legers een laatste slag toe te brengen, waarna zij een practisch onvoorwaarde lijke overgave kunnen bedingen. Een aanval op Nanking vrezend, heeft het Chinese kabinet er opnieuw bij de communisten op aangedrongen onmid dellijk een vredesdelegatie te benoemen en een plaats voor de besprekingen vast te stellen. Te Nanking staat eeri vlieg tuig gereed, waarmede dë 4 nationalis tische onderhandelaars de vijfde is door de communisten onaanvaardbaar verklaard op bet eerste sein naar het Noorden kunnen vertrekken voor een ontmoeting met de rode vertegenwoor digers. De gemeenteraad van Nanking heeft, tn navolging van Peking, gistermorgen besloten een delegatie te benoemen om met de communisten onderhandelingen te voeren over een afzonderlijke w a- penstilstand, Indien de onderhandelin gen op regeringsniveau zouden misluk ken. Van de fronten werd gisteren weinig activiteit gemeld. De nationalisten ver meden gevechten en de communisten voerden slechts troepenbewegingen uit, waarschiinliik als voorbereiding om de rs - de laatste natuurlijke verde digingslijn voor Nanking - over te ste- k6In de regering te Nanking heerst on enigheid over de manier en de tijd waar op men uit Nanking naar Z. China zal Framboesia is een uitermate de geopend? ->e op het ogenblik de bevolking van Indonesië teistert v9or®' d(, nmboe binn,n is de nood onbeschrijfelijk De teams van het Rode Kruis dringen ae nmDoe binnen en richten er hun polikliniekjes in. om hulp te verlenen inspuitingen met „i Framboesia is n.l te genezen do? jeg geh^f alaaPhlne. een salversan-preparaat Een patiënt kan met drie tot «c kunnen ej. ul,w^d«m genezen Eén kg. alasphine kost echter f 1200 en 3500 tot begint te minderen w->t Maarde voorraad geneesmiddel® n^Wat moet er van de bestrijding van de nood terecht komen als oe boesla.patiënt gehee] Voor éen rijksdaalder kunt U een - met de *enpzin^X uat ll1*1 het geneesmiddel vermindert gelU P d(? uitbreidinK van ripyp besmettelijkheid. dus ook de ttbretding van deze ^«elijkheid. 1 Storf"nog heeL.?Arb?^a?e?"p>ro no 8540 ten name van het Ho&stuur van bet Ncderlandsche Roode Kruis Den Hagg^^firiefkaart, beplakt met. een bedrag tot -„inm-, Het is ook mogelijk om een ^'^Hoofdbestuur van het Nederlandsche Rotdè Kruis aan postzegels, te zenden aan rmelding: „Rode Kruis hulp aan Indonesië". De PT7' Prtnsessegracht 27. Den "aa8 ™et vtin"plakt is aan het Nederlandsche Roode Kruis tanig' betaalt dan alles^atfobt^e^d^°^°erde Indonesische vrouwen.en kinderen. In verband met liet feit, dat de Fran se politie en rechters van Instructie Pentothal aanwenden bij ondervraging van beklaagden, die weigeren om te be kennen, heeft de president van de Pau selijke Academie voor Wetenschappen, pater Agostino Gemelh, in het tijdschrift Vita e Pensiero de vraag gesteld, of het moreel te verantwoorden is. dat der gelijke chemische middelen by de be schuldigden worden toegepast Pater Gemelli. een internationaal be kend arts en psychiater, onderscheidt twee manieren om Pentothal te te pas- sen: De medische, waarbij de arts de ver antwoordelijkheid van eenpatient wil vaststellen 'en de gerechtelijke, waarbij di politie en de rechters van instrucrc- de beschuldigden verklaringen willen doen afleggen. Naar de mening van pater Gemelli bestaat het eigenlijke probleem hierin, welke waarde moet worden gegeven aan de verklaringen, die half bewusteloos worden afgelegd. Zowel van juridisch als van mofeel standpunt bezien kan een beschuldigde dan pas schuldig worden bevonden, wanneer hij zijn verklaringen bij zijn volle bewustzijn heeft afgelegd. Pater Gemelli wijst er op, dat de toe passing van narcotische middelen die bij toediening een halve slaaptoestand te weeg brengen, kenschetsend geimee het meeste is verbreid in die landen, waa- de christelijke wet niet meer worm er kend en het materialisme voet aan oe grond heeft gekregen In geen gevai kan de wetenschap het gebruik van metho den billyken, de in strijd zijn met de mo rele en goddelijke wetten Zoals bekend -s werk; het Pentothal opwekkend en prikkelend zodat daardoor zaamheid. ook wat betreft zijn diepst verborgen gedachten. Het actedron daarentegen, dat gebruikt wordt in de landen achter het IJzeren Gordijn, breekt op chemische wijze de geestelijke weer stand van de beklaagde. Het persagentschap ARI meldt uit Wenen, dat de vervolging der Katholie ken in Litauen steeds scherpere rormen aanneemt Gemirtcje,d worden elke maand 30 090 personen door de Russische auto- i-iteiten naar Siherië gedeporteerd, die niets ander op hun geweten hebben dae dai zij ziin uitgekomen voor hun Katho lieke Geloof. Van de kant der Russen verklaart men deze deportatie met de doorzichtige drog redenen, dat zij de toenemende werkloos heid in Litauen willen bestrijden dnor tewerkstelling in Rusland Deze reusach tige deportatie van een geheel katholiek vertrekken. De nota's aan de diplomatie ke missies, waarin 't besluit om de rege- 1-ingszet.el naar Kanton te verplaatsen werd aangekondigd, zijn ingetrokken. Er zal een nieuw memorandum worden op gesteld. Tsjang Kai Sjek vertoeft nog steeds in Chikow, zijn geboortedorp. Hij besteedt veel tijd aan meditate en weigerde twee nationalistische generaals, die speciaal naar Chikow gekomen waren, te ontvan gen. Gisterenavond te 7 uur is de KLM-Con- stêllation „Franeker" van Schiphol op gestegen met 3500 k.g. post aan boord om langs de nieuwe luchtroute naar Indone sië Amsterdam-Khartoum-Réunion-Pa- dang-Batavia een proefvlucht te ma ken. De vliegtocht zal ongeveer iVz dag in beslag nemen. De bemanning van de ..Franeker" bestaat uit gezagvoerder De Haas. 2e piloot Gould. 3e piloot Metz, le telegrafist Groothof. 2e telegrafist Kla ver, le boordwerktuigkundige Jonker, 2e boordwerktuigkundige Poppen. Aan de loonbelastingkaarten 1948 en 1949, welke de werkgevers van de belas ting-administratie hebben ontvangen, is een strook bevestigd ten dienste van een registratie van arbeidskrachten door hel rijksarbei4sbureau. De minister van Sociale Zaken heeft echter in overleg met ziin ambtgenoot "an Financiën besloten af te zien van deze registratie, zodat de werkgevers deze strook niet behoeven in te vullen. m L°u p e Gaarne verlenen wij vandaag gast vrijheid ^an een onzer lezers, die met het door ons genoemd: „moordplan" idee om 48 uren te verdelen over 5 arbeidsdagen niet kan instemmen. Eerst dan natuurlijk het woord aan onze gast, die schrijft: Dezer dagen las ik wederom een stuk je in Uw krant over: 48 uur in 5 ar beidsdagen. Ondergetekende is maar een eenvoudige arbeider, toch zou ik gaarne mijn eerlijke mening in deze aan U meedelen. Over het algemeen vind ik het een grote fout, de arbeidsdag langer te ma ken. Daarvoor is te sterk verlangd naar, en te hard gestreden voor het verkrijgen van de 8Vï uur arbeidsdag, die we tbans bezitten. Vooral de Katholieken moeten afwij zend blijven staan tegenover verlenging van de arbeidsdag. Immers, de 814 uur arbeidsdag bood ons reeds enige kans. ook ons geloofsleven te verdiepen door H. Mis en Communie des morgens. tDat er nog veel te weinig gebruik van ge maakt wordt, is te betreuren, doch doet niets af aan de waarheid)- Een langere arbeidsdag brengt de arbeider achteruit inplaats van vooruit, de Katholieke zeker. Een langere .arbeidsdag komt ook het gezinsleven en de opvoeding der kinde ren niet ten goede. Evenmin het ver enigingsleven. Een kortere arbeidsdag kan de bloei van dit alles juist bevorde ren. Eu, een niet te onderschatten punt, de vader méér in het gezin is broodno dig! Daar, waar vader zich intens inlaat, met de belangen van het gezin en vooral de opvoeding der kinderen, zelf een ac tief voorbeeld is, zullen de beste gezin nen kómen en waarachtig, die kant moeten we broodnodig op. We zijn al laat! Om dit alles, geachte Redactie, a.u.b- ir. onze krant, etfh afwijzende houding tegenover een langere arbeidsdag. N. A. K. Onze gast zal het ons, als gastheer ho pelijk niet euvel duiden, als zijnde ir. strijd met de gastvrijheid, wanneer wij op een hiaat in gijn betoog wijzen, waar door dit wel wat verzwakt wordt. Hij wil n.l. streven naar het ideaal; 5 dagen arbeid van 7% a 8 uur èn een sport- Zaterdag èn een Zondagsrust. .Doch te genover het door inzender bepleite terugbrengen van de arbeidsduur staat de noodzakelijkheid van het opvoeren van de productie. En o-i. dient men bij het beoordelen van een plan uit te gaan van de concrete feiten en niet van on vervulbare wensen. Verder blijft het o.i- een open vraag, onder welke omstandigheden de vader ztch intenser kan in laten met de be langen van het gezin, óf wanneer hij 48 uren werkt over 5 dagen (en dus Zater dag en Zondag de gehele dag thuis), óf bij bestendiging van. de huidige rege ling. Nogmaals, een op het ogenblik niet te bereiken „ideale oplossing" korter werken dan 48 uur dient o.i. buiten beschouwing te blijven. Tenslotte memoreren wij, dat de ad viseur van de industrie, welke het bal letje voor dit plan opwierp, Mr. Dr. P. Lucas in een persgesprek mededeelde, hoe van kerkelijke zijde werd opge merkt, dat door het invoeren van de voorgestelde regeling „heel veel kerke lijk, sociaal en cultureel werk beter tot zijn recht zou komen en dat zulks juist in deze tijden van verruwing en ver vlakking van enörm belang is". Zo ziet men, er zitten aan dit vraag stuk véle zijden, welke nog van alle kanten belicht dienen te worden. De goede verstaander van onze Loupe „Een moordplan'" zal wel begrepen heb ben, dat wij niet in ernst zonder meer reeds nu ons aan de zijde van de voor standers schaarden. Daarvoor is het o-i. nog te vroeg- Ouk echter om positief een afwijzende houding aan te nemen al verdienen de argumenten van inzender bij het pro en contra afwegen mede op de schaal gelegd te worden- ANALYST. de met Pentothal behandelde persoon i volksdeel zou in Maart van dit jaar klaar meer geneigd is tot grotere mededeel- I zijn, Blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van regelen omtrent Onder nemingsraden waren zeer vele leden met de regering van oordeel, dat net instel len van ondernemingsraden zonder wet telijke basis geen zin heeft Lr moet spoedig in zoveel mogelijk ondernemin gen een ondernemingsraad worden inge steld en er dient hiermee niet gewacht behoeven te worden op de totstand koming van de bedrijfschappen. Be treurd werd dat de instelling van on dernemingsraden niet in het wetsont werp op de bedrijfsorganisatie is opge nomen. Voort wezen deze leden er op, dat in dit ontwerp bepaalde taken worden op gedragen aan de sociaal-economische raad. Deze zal echter eerst worden in gesteld. wanneer het wetsontwerp op de ~>edrijfsorgariisatie is aanvaard waarom moet hieroi vooruit worden gelopen Ten gevolge niervan zijn than.» ook be iriifscommissies ontworpen om oezicht te beuden op de ondernemingsraden, welke commissies kennelijk op de stoel der bedrijfschappen zouden komen te zitten. Het wetsontwerp oevat bovendien geen enkele bepaling, waarin het zo noodza kelijke verband met het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie wordt vastgelegd. Zeer vele leden drongen er op aan verschillende bevoegdheden, welke in dit ontwerp wordeD toegekend aan de Kroon ot de minister, te verlenen aan de so- ciaal-econ raad, de desbetreffende oe- drijfscommissie of het bestuur van de daarvoor in aanmerking, komende ofga- nen der komende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, wanneer deze tot stand zijn gekomen. Veie leden stelden de vraag, of naar de mening der regering naast de onder nemingsraden nog z.g. kernen of ta- briekscommissies e.d. zullen kunnen blij ven bestaan in de ondernemingen. Ernstig bezwaar bestond bij vele le den tegen de bediijfscom.mssies Daar mede zouceu nieuwe organen worden geschapen voor taken, die thans zeer wel aan de reeds bestaande bedrijfsra- den en vakraden kunren worden toege kend en in de toekomst aan de hedryt- schapper, kunnen worden overgelaten. Vele leden wensten te aan de Kroon 'oegekende oevoegdheid om onaerne- mingsraden >p doen instellen op te dra gen aan de sociaai-econ raad. terwyj deze dan de desbetreffende bedrijfscom- missie zou moeten horen Bovensten zou een -epaling moeten worden opgenomen, dat de oedryfscommissie wordt vervan gen door het bestuur van het desbetref- feede bedrijfschap, zodra dit to- s-and is gekomen. Vele andere leden zouden de hierbedoeldc bevoegdheid van de Kroon gaarne direct aan hel bedry,- schap zien opgedragen en bij ontstente nis daarvan aan de sociaal-econ. raad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1