Koude oorlog in de Noord-Oost Wie de polder maken, zullen hem bezitten R avonturen van Frederik D.D.D. Om v een kind) ENGELSE SUPREMATIE OP DE TENNISTAFEL; ALLE TITELS...! ER IS HAAST MET DE TELEVISIE i M1EP VINDT ADIO programma jr winters Januari was V Internationale Tarwe Conferentie Franse kinderen in De J Ai DINSDAG 1 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 NIEUWE HEILIG. EN ZALIG VERKLARINGEN UIT DE JAVAMISSIE J Zal Rusland cijfers geven? NEDERLAND MOSKOU NEGEERT ACCOORD ï.Z. KRIJGSGEVANGENEN NED. TENNISZE&E TE ROÜBAIX DE VIJFDE BEKERRONDE BERGMANN BLEEK OOK TE UTRECHT VAN SUPERKLAS OFFICIëLE PUBLICATIE V COMMISSIE TOT SPOED AANGEMAAND waarschuwing Wereldkampioen Richard Bergmann de dominerende fi guur op de intern. tafeltenniskam pioenschappen van Nederland. DE INBRAAK IN H!ET MIN. VAN MARINE SCHAAKRUBRIEK door NORBERT CAR dl 9 In de stilte en afgelegenheid van de onmetelijke Noord-Oostpolder voltrekt zich een drama! Een soort koude oorlog tussen de overheid, gepersonifieerd in de directie, en een 1600 dappere jonge boeren, die verblijvend in barakken in een onherbergzame streek, worstelend met de zware klei dag aan dag bij het graven van de sloten en het cultuurrijp- maken van de grond zich één zijn gaan voelen met deze grond, hun grond. Ze bewerkten deze niet uitsluitend oim een redelijk geldloon, maar ze bouwden er stil mee, onder de allerzwaarste omstan digheden, aan de toekomst van de polder en htm eigen toekomst. En die grond dreigt hun nu ontnomen te worden ten bate van de „vreemdeling", die thuis rustig zijn kans heeft afgewacht om mede te dingen met hen, die met hun eigen zware arbeid de polder mede heb ben gemaakt. Wat toch is het geval? Toen in de oorlogsjaren de Noord-Oost polder een zeer groot gebrek aan arbeids krachten had en men voor de omvang rijke taak stond een gebied van bruto 48.000 Ha. in cultuur te brengen was net voor de Directie van genoemde polder van grote waarde, dat er een groep ar beidskrachten was, die vakbekwaam was en bereid tot arbeiden. Dat nu waren de boerenzoons, die zich wellièht ook al ter verhoging van hun kansen om later een boerderij te pachten, voor arbeid hadden aangemeld. Deze boerenzoons pioniers genaamd meenden, toen de plannen om boerderijen in pacht uit te geven tot het punt van uitvoering kwamen, aan spraak te mogen maken op voorkeurs rechten. En deze pioniersrechten zijn door de Directie nadrukkelijk erkend. Nadien zijn door haar talrijke bezwaren gemaakt en aan de pioniers vele moeilijk heden in de weg gelegd. Men schijnt nu eenmaal kost wat kost ook een groep „vreemdelingen" in de polder te willen binnenhalen „om een harmonischer socia le opbouw" te verkrijgen. Wat hlfervan zij, willen we thans in het midden laten om onze aandacht op een meer princi piële zijde van dit probleem te richten. En daartoe is alle reden- De heer En- gelbertink heeft als woordvoerder van de K.V.P. dezer dagen in de Tweede Kamer de kwestie varn de pioniersrech ten op voortreffelijke en scherpe wijze principieel gesteld door van minister Spitzen een positieve uitspraak uit te lok ken. En deze uitspraak luidde: ,.De grootste zorg bleek de heer En- gelbertink te koesteren over de ver wachtingen en aanspraken, die de pio niers in de polder mogen doen gelden. Zeer pertinent heeft hij dan ook aan mij de vraag gesteld of ik wil bevesti gen of ontkennen, dat de pachters bij de eerstkomende verpachtingen zullen worden gezocht uit de oudere pioniers. Deze vraag kan ik onbeperkt bevesti gend beantwoorden, wanneer wij het erover eens zijn, dat wij onder pioniers mogen verstaan de ongeveer 600 oude pioniers. De heer Engelbertink is na tuurlijk wel bekend, welke groep ik be doel: de groep, die dan na een zeker examen in staat moet worden geacht om ondernemer op een bedrijf in de polder te zijn". bet nu geen bezwaar meer om wat vaker kool te eten. Er ls zoveel variatie. Nu is er weer een fijn recept van Mevr, Lotgering—Hillebrand voor SAVOYEKOOL. MET KAAS 1 kg. gesneden savoyekool, 1. melk, 100 .gr. geraspte kaas (of meer), zout, aroma, 40 gr. boter, 35 gr. bloem. Was de kool en kook ze in weinig water met zout vlug gaar. Maak intussen van boter, bloem en melk een dikke saus. roer er de geraspte kaas door, de uitgelekte kool en zo nodig nog wat aroma. Laat de kool plm. 10 min. stoven en dien ze heet op met aardappelpuree.. Dit gerecht is goed voor een vleesloze dag. Voor de ge raspte kaas kunnen harde en onbruikbare stukjes worden opgemaakt. Laag om laag met aardappelpurée in een vuurvaste scho tel is dit gerecht een mooie wmterschotel. Met een paar gebakken saucijsjes boven op wordt het nog beter. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen Reclame. Voor niet-ingewijden zij medegedeeld, dat onder de oude pioniers diegenen verstaan worden, die op 1 Jan. 1945 ten minste twee jaren in de polder werk zaam waren. Met deze uitspraak van Minister Spitzen zijn derhalve afge zien van dat examen, waarover Engelber tink nu juist niet zo enthousiast was van 600 van de 1600 jonge boeren, die in de polder werkzaam zijn, de pioniersrech ten verzekerd. Maar van de overige 1000 jonge boeren is de bestaande onzekerheid niet alleen niet weggenomen, maar zelfs vergroot. En daarom is het goed deze kwestie thans principietel aan de orde te stellen en ons af te vragen, of zij die een polder maken ook voor keursrechten kunnen doen gelden om hem te bezitten? Natuurlijk stellen we voorop, dat aan bepaalde eisen "van vakbekwaamheid en sociabiliteit moet worden voldaan en dat het gaat over een polder, die tc voren geen privaat-eigendom was. In zo'n geval is het m.i. billijk en rechtmatig, dat zij die de polder hebben gemaakt, hem ook bij voorkeur zullen bezitten. Immers, op welke gronden zullen „anderen" voor keursrechten kunnen doen gelden of zelfs ook maar de voorkeursrechten van de pioniers betwisten? Natuurlijk, er kan nen overwegingen van algemeen belang zijn, waarvoor het eigen belang moet wijken en dan denken wij aan de kwes tie van de overgeschoten boeren van Walcheren. Maar wanneer geen speciale motieven van algemeen belang spreken, dan geldt de pioniersregel. En we menen daaromtrent grond te vinden.in andere soortgelijke eigendoms rechten van de grond. Wanneer iemand zich in een totaal onbewoonde streek gaat vestigen, waar de grond van nie mand is dan zal hij drie grond zonder meer in bezit nemen en er zich eigenaar van noemen. Iedereen erkent dit als een geoorloofde en rechtmatige manier van eigendomsverkrijging. Vestigt bij zich ergens aan zee en slibt er grond aan, dan wordt ook die grond zijn eigendom. In ons land kent men deze vorm van eigen domsverwerving tot op de dag van van daag en zelfs in bezettingstijd is rnen met in staat gebleken de aan zee wonende boeren dit recht te ontnemen, zelfs roet onder het voorwendsel, dat de overheid kosten noch moeite gespaard had om de aanslibbing, te bevorderen. En ook .vroe ger toen hele delen van ons land nog woest en moerassig waren gold het zo genaamde recht von opstrek, waardoor de ^ttende boer zonder meer eigenaar werd van alle woeste grond, die hij binnen zijn zwetsloten vóór en achter zijn hof ontgon. En dat dit recht niet meer be staat, is niet omdat men het niet meer erkent, maar bij gebrek aan woeste grond. Dit zijn allemaal vormen van grondeigendomsverkrijging, welke steun bieden aan het recht van de pionier op een polder die tevoren niet in privaat bezit was. En daarom zal men goed doen de polder niet te veriaten. maar blijvend te vechten om de erkenning van de pio niersrechten. Wie de polder maken, zullen hem be zitten. TH. P. Een algemene commissie van de H. Congregatie der Riten heeft in tegen woordigheid van Z. H, de Paus besloten, dat veilig kan worden overgegaan tde- cretum de tuto) tot de heiligverklaring van de zalige Jeanne de Valois, konin gin van Frankrijk en stichteres van het Gezelschap der Zusters van Maria Bood schap. De commissie heeft besloten, dat ook veilig kan worden overgegaan tot de zaligverklaring van de Eerbiedwaardige Anne Marie Jalvouhey, stichteres van het Gezelschap der Zusters v?r St Jo seph van Cluny, en bevestigde de won deren, die werden aangevoerd in het proces van de zalige ïterolomea Capi- tanio. maagd en stichtcrres van het Ge zelschap der Zusters van Liefde en de zalige Maria Giuseppina Rosello, stich teres van het Gezelschap der Dochters ^an O. L. Vrouw van Barmhartigheid. Naar wij vernemen is de hoogeerw. pa ter W. Schoemaker, missionaris van het H. Hart, benoemd tot Apostolisch Admi nistrator van het Vicariaat van Poerwo- kerto (Midden-Ja va). Pater Schoemaker werd geboren te De venter 11 Jan. 1909 en was tot zijn be noeming als missionaris werkzaam op Java. (Van onzè weerkundige medewerker) De eerste maand van dit jaar heeft geen onderbreking gebracht in de reeks te warme maanden, die reeds in 1947 begonnen is. De temperatuur was te De Bilt overdag (berekend uit de waarnemingen van 8, 14 en 19 uur) ge middeld 4,2 gr. tegen 2,6 gr. normaal. Vooral de eerste drie weken waren te warm, terwijl in de laatste week de temperatuur overdag weliswaar voorjaarsachtig aandeed, maar de nachten belangrijk kouder dan normaal waren. In het bijzonder was Zaterdag 29 Januari m dit opzicht abnormaal toen in Eindhoven een temperatuur van 13 gr. werd gemeten na een nacht met lichte vorst. In de Bilt bedroeg het aantal dagen met vorst 11 tegen lb normaal, terwijl dagen waarop het de hele dag vroor, met voorkwamen (normaal bedraagt het aantal 4). Ook wat de regenval betreft heeft het weertype van de laatste maanden van 1948 zich gehandhaafd. Overal was het te droog, vooral in het Zuiden van het land, waar op de meeste plaatsen minder dan de helft van de normale hoeveelheid regen viel. Daaruit blijkt, dat de periode van droogte die 13 Augustus 1948 is begonnen, nog altijd voortduurt. De meeste regen is in de afgelopen maand omstreeks de laarswisseling naar beneden gekomen daarna werd nog herhaaldelijk neerslag in de regenmeter aangetroffen, maar de hoeveelheden waren toen van geen betekenis. Merk waardig is m dit verband, dat het aantal dagen, waarop minstens 0,1 mm. werd gemeten, ie De Bilt nog 23 bedroeg tegen 20 normaal. De zonneschijn was belangrijk boven normaal, in.De Bilt scheen de z°n "P *30 r>Cf van ht t aantal uren, dat zij boven de horizon was tegen op 21 pCL normaal Vooral de laatste tien dagen, die meer dan de helft van het totale aantal uren zonneschijn opleverden, hebben hieraan medegewerkt. Op tien dagen, voomfmelijkTde eerste helft van de maand, scheen de zon echter Alles^bije^ngenomen is Januari dus een bijzonder gunstige maand geweest de tijd van het jaar in aanmerking genomen: droog, zonnig en dat met veel zacht weer. 1949 is in dit opzicht dus goed begonnen. WOENSDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.55 Balletsuite „Raymonde"; 11.00 „Suite on strings"; 11.15 Hoorspel; 12.00 Gram.; 12.15 Trio Fantasia; 12.30 Land- en tuin bouw; 12.45 Kwartet; 13.00 Nieuws; 13.15 „Mamdolinata" 13.45 Bach-cyclus; 14.15 Orgel en piano; 14.40 V. d. Vrouw; 15.00 Jeugdconc.; 16.00 V. d. jeugd; 17.30 Zigeu- nermuz.; 18.00 Koren en korpsen; 18.30 Ned. strijdikr.; 19.00 Nieuws; 19.15 „Prik- kebeen"; 19.30 Actual-; 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws 20.15 Koor; 20.45 Hoorspel; 21.30 Trio Fantasia; 22.00 Conoertgebou w- ork.; 22.25 Zang; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws, gram. (23.20 Lezing). HIILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws gram.; 9.35 J. Brahms; 10.00 VPRO; 10.20 V. cL vrouw; 11.00 „Non stop"; 12.00 „Accordeola'"; 12.38 „Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole ork 14 00 Gespr. portr.; 14.13 Jeugdconc.; 15.00 Hoorspel; 15.30 Regenboog; 16.00 De Roodborstjes"; 16.15 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Ens. Jan Cordiuwener; 17.45 RVD; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 RVU; 19.00 Lezing; 19-15 RVD 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 Opera-conc.; 21.20 „Lucifer"; 22.15 Piano; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 „Hit-kit" 23.45 Gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws. 7-15 gram. 7.30 Kron. 7.30 gym. 7.50 muz. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L. P-: nws. 10.10 Verz. pr. 11.00 „Westminster Players". 11.30 Eng. H.S. enz. 12.00 VI- Br.: gram. 12.30 weer. 12.32 Trio. 13.00 nws. 13.15 muz. 15.00 Kalundborg: ork- (Eventueel 15.15- - 15.45 PCJ: schip v. d. week). 16.00 Eng L.P.: South Sern. Orch. 16.30 Mil. ork- 1700 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: v. d. sold. 18 30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: Braziliaans muz. 19.30 VI. Br: Salon- muz. 19.50 „Nieuwjaarsklokken". 20.00 Czardasfürstin". 22.00 nws. 2215 muz. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws. 7.10 gram- 7.15 div. 7.30 Eng .S.: ork. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws. 810. conc. 9.00 Eng. H.S.: nws; 9.15 kookpraatje; 9.20 ens.1 9 45 praatje; 9.40 ens.; 10.30 recital; 11.05 v d. scholen; 11.30 Eng. L.P.: v.d. sold.; 1145 orgel; 12.15 voordr.; 12.30 West country studio ork.; 13.15 Parlement; 13.30 BBC Welsh Orch.; 14.30 Samba: 15.00 v. d vrouw; 16.00 N.W.D.R.; 16.10 Eng. H.S.: BBC Schotsch ork.: 17.00 Eng. L.P.: voordr 17.15 BBC Midland Light ork.; 18.15 Mil. ork.; 18.45 zang mmv sectet; 19.15 ork.; 1945 Béromünster: panorama; 20.10 ens.; 20.30 Eng. L.P.: „Waterlogged Spa 21.00 Eng. H.S.: BBC symp. conc.; 22.00 nws;, 22.15 verv. conc.; 23.20 Eng. L.P.: gaus.; 23.30 muz. West-Europese gedelegeerden bij de wereld tarwe conferentie vertellen, dat de waarnemend Sovjet-minister van bui tenlandse handel, Sergei Borisow, erin heeft toegestemd om een schatting over te leggen van de tarwe export die Rusland verwacht, op dezelfde wijze, zoals de an dere gedelegeerden schattingen over de import en export van hun land geven Maandag zullen de beraadslagingen hervat worden en men verwacht dan, dat de Russische gegevens .aanwezig zullen zijn Dat Rusland van plan is cijfers te ge ven, heeft grote belangstelling in confe rentie kringen gewekt, ten eerste omdat de Russische autoriteiten er meestal wei nig voor voelen dat te doen. en in de tweede plaats omdat de export uit dat land van duidelijke invloed kan zijn op de houding van de importerende Landen Indien Rusland zou aanbieden om grote hoeveelheden tarwe te exporteren naar zekere West-Europese landen, zouden de grote importeurs zoals Engeland misschien hun aankopen naar deze „bron" willen verleggen om dollars uit te sparen. Sommige gedelegeerden geloven, dat de Russische houding zal onthullen of Mos kou werkelijk al dan niet aan een vredes offensief werkt. Opnieuw is gisteren een groep Franse kinderen in ons land aangekomen, om hier op te knappen. Ditmaal waren het er twee honderd en ze kwamen uit de kuststreek vspi Normandië. Van Nijmegen, waar ze per trein arriveerden, gingen ze per autobus naar het overgangskamp te Well (L.). Vandaar uit worden ze onder gebracht bij families in Helmond en om geving. Vandaag worden in Venlo nog 200 kinderen verwacht. Hector McNeil, Brits minister van staat, heeft in het lagerhuis verklaard, dat de sovjet-reactie op een Britse vraag over de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen niet zonder typering was". Het volledige sovjet-antwoord was nog niet ontvangen. Op de vraag, of er volgens de bewijs stukken niet meer dan 200.000 Duitse krijgsgevangenen in de sovjet-unie waren, antwoordde McNeill, dat hij dit een voor zichtige schatting achtte. Hij verklaarde verder niet veel te voelen voor het voorstel, foto's te publi ceren van uit de sovjet-unie teruggekeer de krijgsgevangenen, hoewel hij moest toegeven, dat de physieke toestand der krijgsgevangenen in vele gevallen zeer betreurenswaardig was. De Britse nota aan de sovjet-unie ver meldde, dat Engeland al zijn Duitse krijgsgevangenen had gerepatrieerd en vroeg, of de sovjet-unie hetzelfde gedaan had ingevolge een in 1947 te Moskou ge sloten overeenkomst. Met nog iets groter 'overwicht dan m Den Haag heeft de Ned. tennisploeg te Roubaix de revanche-driekamp tegen Tea ms Club de Flandres en Racing Club de Bruxelles gewonnen. Met 42 kreeg de Franse ploeg klop, met 51 de Belgische (die zonder Brichant was). Ned. ploegTnnes Club de Flandres 42. Enkelspel: Van Meegeren verl. v. Bernard 26 61 26; Wilton verl. van Thibergien 86 26 26; Krijt si. Breu- vart 64 46 108; Linck sl. Lemijse 86 46 63; dubbelspel: Van Meegeren en Wilton sl. Bernard en Dujardin 64 68 62; Krijt en Linck sL Mazurel en Thibergien 64 64. Ned. ploegRacing Club de Bruxelles 5—1: enkelspel: Van Meegeren sl- Geel- hand 63 63; Wilton verl. van v. d. Eynde 63 46 26; Krijt sl. Moreau 63 1—6 86; Linck sl, Ewbank 6—4 6—3, dubbelspel: Krijt en Linck sl. Moreau en Ewbank 63 46 60; v. Meegeren cn Wilton sl. Geelhand en Moreau 6—3 11D. damesdubbelspel en miss Crosbie met Sharman (Engeland) het gemengd dub belspel. Allé vijf titels derhalve 'voor Engeland, een opmerkelijke prestatie De Rotterdamse kampioen Roel Wil- lemstein, lag er al direct uit door zijn nederlaag in 5 sets tegen de Engelsman Hurlock, maar Vrees behaalde in 3 sets een goede zege op de Brit Burns, ter wijl Cor du Buy in 4 sets met de Iraanse kampioen, Mohtaudi, afrekende. Pelser en Onderstal waren echter kansloos tegen de Fransman Hagenauer resp. de Engelsman Seach, beiden spelers van wereldklasse, terwijl ook Van De loting voor de vijfde ronde van de Engelse Cup brengt de volgende clubs te genover elkaar op 12 Februari: Manchester United of BrafordYeovil, Portsmouth Newport of Huddersfield, Westbromwich AlbionChelsea, Stoke City of Blackpool —Hull, Luton Town—Leicester, Brent ford—Burnley, WolverhamptonLiver pool, Derby CountyCardiff City. De onbesliste wedstrijden van de 4e ronde worden 5 Februari overgespeeld. Zoals te verwachten was, hebben de open internationale tafelkenniskampioen- schappen van Nederland, welke Zater dag en Zondag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zijn gehouden en die tot Maandagmorgen 2 uur hebben geduurd, geen Nederlandse successen opgeleverd. Daarom was het echter ook niet begon nen. Wel moet men de Nederlandse Ta- M feltenrais Bond prij zen om de organi satie van deze wedstrijden, die 's werelds sterkste spelers en speel sters naar ons land hebben gebracht. Men mag hier wel van een hoogte punt voor de Ne derlandse tafelten nissport spreken, een gebeurtenis die voor het spel peil en de popula- De minister van' Financiën maakt be kend, dat alle vorderingen over het jaar 1848 ten iaste van de verschillende lepar- tementen van algemeen bestuur en .laar onder ressorterende administraliën, zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk ultimo Mei a.s. bij het betrokken departement moeten zijn ingediend. Schuldvorderingen ten laste van de staatsbedrijven (staatsdrukkerij en uit geverijbedrijf, staatsbedrijf der posterijen telegrafie en telefonie, staatsmuntbedrijf. staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden en de staatsmijnen) zullen echter uiterlijk 15 Maart a.s moeten worden ingezonden. Latere indiening kan tot langdurig uit stel der afdoening leiden. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. geëlimineerd. Het dames-dubbel Margol van WijkTine Mostert plaatste zich to de halve finale en verloor pas na span nende strijd van de Engelse kampioens- dubbel Barnes—Crosbie. Eén Nederland se dame drong tenslotte in het gemengd, dubbelspel tot in de kwart-finale door* Ina Kiek, die met de Hongaar Boros eerv slagvaardige combinatie vormde; teger- het Franse duo DeoletLanskoy konder Ina en haar partner echter niet op. Om nu van de Nederlandse prestaties terug te keren tot het algemeen verloop: het heren-enkelspel vyas uiteraard het belangrijkste tournooi-onderdeel, daar naar ging ook de meeste interesse uit-, daar werd een fantastisch sterk spel vertoond, daar dreigde ook zo nu en dan een topklasse-sensatie. Het hoogtepunt van beide dagen was de strijd in de kwart-finale tussen de wereldkampioen Richard Bergmann (Engeland) en de sterke Fransman Hagenauer. Langer dan een uur duurde dit gevecht van alles- halenti verdedigen, van loerend lokken, van flitsende smashes, van perfect dek ken en overrompelende aanvallen. Bergmann had de twee eerste sets ge wonnen: 21li, 2112, Hagenauer won de twee volgende: 16—21, 20—22. De vijfde set: tientallen malen, flitste het kleine witte balletje over het net zon der dat een fout werd gemaakt, tien tallen maten had Hagenauer in de on mogelijkste posities ver achter de tafel de keiharde smashes van Bergmann ach terhaald en onberispelijk terug op de tafel gedeponeerd, achttien maai reeds had de Fransman het lichte celluloid langs de Engelsman gejaagd: 18—12 was de stand, drie punten waren er nog maar nodig en Hagenauer zou de grote w reldkampioen Richard Bergmann he ben verslagen. ïeb- riteit van het tafeltennis in Nederland een grote stimulans zullen blijken. Nederland is het langst in de strijd geweest door een dame: Tine Mostert de Zeeuw. Lang voor haar waren de grote herentroeven Du Buy, Pelser en Van Ham, alsmede onze damescracks Ina Kiek en Mhrgot van Wijk, al uit geschakeld. De titels werden uiteindelijk behaald door de wereldkampioen^Berg mann (Engeland) in het heren-enkel spel, miss Barnes (Engeland) in het da mes-enkelspel, Barna en Leach (Enge-„ land) in het heren-dubbelspel, de da mes Barnes en Crosbie (Engeland) het (Van onze redacteur). Dr. A. F. Philips voerde gisteren het woord voor de televisie-zender van Philips Eindhoven. Hij wees erop, dat het concern op het gebied van de lampen steeds de snelheid heeft betracht en zo telkens de primeurs had op de wereld markt. Wat betreft de televisie' was hij tevre den over de resultaten in de Philips laboratoria bereikt, alleen moest hij er zijn teleurstelling over uitspreken, dat de officiële televisie-commissie, op wier advies de ministers zitten te wachten, tot heden maar niet tot een .beslissing is kunnen komen. De practijk juist, in breder verband, hebben wij nodig om voort te gaan met de verdere ontwikke ling der televisie en die ontbreekt helaas al te veel. Er is grote kans, dat we achter raken bij andere landen, dat zodoende een welvaartbron in het eigen land onbenut Het secretariaat van het Bisdom Haar lem maakt bekend, dat de „Kleine bloem- zusters van St. Franciscus 'Rottenftm- Maas" NIET bestaan en dat de brieven, die onder die naam in omloop zijn ge bracht, niet de minste waarde hebben en vernietigd kunnen worden. 4. „Zet U!" nodigde de papegaai, en toen Frederik omzag bemerkte hij dat er een stoel achter hem stond. Beverig ging hij zitten. Ko Krauw in zijn kooi bekeek Frederik zwijgend- „Je bent aangenomen", zei hij tenslotte. „In de kast hangt je werkkle ding; het zal je wel passen, denk ik. Heb je wel eens eerder getoverd?" „Ge-tóóóóverd?" herhaalde Frederik ontzet. „Tovenarij bestaat toch allang niet meer?" Ha ha, ik merk het al. U maakt grapjes. Ik zal U vertellen waar om ik hier ben; Ziet U, mijn vader is apotheker. Ik moést hem wel eens hel pen na schooltijd, maar dat beviel me toch niet zo erg, want ik mocht alleen maar dropwater maken voor verkouden mensen, en daar is het plezier gauw af. Ko Krauw ksiikte begrijpend. „Dat kan ik me voorstellen", mompelde hij. „En toen las ik Uw advertentie en zag dat U illusionist was en toen dacht ik, dat dat wel iets heel anders zou zijn dan apotheker en toen".... vervolgde Fre derik. De papegaai zag Frederik argwanend aan. „Weet U eigenlijk Wel wat een illusio nist is??' vroeg hij een beetje bars. Frederik' kreeg een kleur- wordt gelaten en ons zo ook deviezen ontgaan. Hoe hoog dr. Philips de eigen staf aan- sloeg, bleek wel uit zijn lof op wat hier in Nederland na de oorlog werd bereikt aan wederopbouw en herstel van de eigen Philipsgebouwen en inventarissen dit in tegenstelling met de ruïne, die in Duits land nog heerst, zoals dr. Philips op zijn reis onlangs heeft kunnen constateren. Eén der vleugels van de Akense Philips- fabriek was zelfs zó gehavend, dat men een totaal nieuw gebouw heeft moeten zetten,-dat thans in gebruitais. En hoe de kwaliteit van het Philips laboratorium door het buitenland wordt gewaardeerd, zo deelde dr. Philips mede, bleek wel uit het feit, dat de atoombom - geleerde, dr. Lawrence, indertijd in Cali fornia in eer) persoonlijk gesprek aan dr Philips verklaarde, dat de Philips labo ratoria de beste waren van Europa. Na deze toespraak hield prof. dr. Hal- bertsma een aardige causerie over een stukje radio-geschiedenis, hoofdzakelijk over de inrichting van de Philips korte- golfzender -in 1927. Smakelijk vertelt hij over het razende tempo, waarmee alles moest worden klaargemaakt, toen bleek dat H. M. de Koningin op korte termijn het woord wilde voeren tot Indië over deze zender. Hoè nog ijlings masten bomen gekapt moesten worden voor het maken van vlaggestokken en hoe door de ai te snelle regeling van de handhaving der orde op die dag de koninklijke auto het laatste in plaats van het eerste ter plaatse aankwam. En hij verhaalt ons over de zender zelf, die het op het laatste ogenbliK nog dreigde af te leggen, omdat één van de slangen der waterkoeling lek raakte, waardoor de zender onder water tcwam, maar ten slotte nog net op tijd droog was gelegd door een hete-luchtdouche. De beelden waren scherp- De karakte ristieke gestalte van dr. Philips kwam goed uit tegen de fotografische achter grond van één der Phihps-complexen, terwijl de aangename «out van prof. Halbertsma door krachtige intonatie en sprekende gelaats-expressie aan sterkte won. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Ham zeer evi dent de minde re van de Frans man Lanskoy was. De Engels man Hurlock, die Willemstein al geëlimineerd had, bleek ech ter tegen onze landgenoot Vrees niet opgewassen, maar in zijn derde P®t" tij moest ook Vrees aan de kant:: de Fransman Amouretti sloeg hem in 3 sets zonder een schijn van kans. Vlak daarop capituleerde Thien in 4 sets voor de Engelsman Sharman, terwijl wereld kampioen Bergmann (Engeland) aan Huberts geen kind had. Het was deze zelfde Bergmann. die in onweerstaan bare vorm over Kreuger heen raasde; Va-n Zoeten verloor al met bijna even rake cijfers van de Belg Roland, waar na ook Brouwer onder het juk van Bor- drez (Frankrijk) door moest. Bleef over Cor du Buy, onze topspeler; hij verloor echter in de tweede ronde op zeer te- leirrstellervde wijze van de Engelsman Haydon. 21—18, 21—13, 21—12. En daar mee was het met de Nederlandse heren gebeurd. Bij de dames won mej. De Klerk van mej. Imhof, mej. v. Beurden van mej. Kiek, mej. Bos zowel van mej. Kleene als van mej. De Klerk, terwijl mej. Pie- deriet van de Engelse mej. Carrington verloor, tegen wié later mej. v. Beurden het onderspit moest delven. De enige die een overwinning op een buitenlandse speekster wist te behalen, was mevrouw Mostertde Zeeuw, die in 4 sets (14 31. 21—11, 21—16, 21—19) van de miss Stephons won. Later kwam Margot van Wijk aan de successen yan mej. Bos een eind maken. mej. v. Megen moest onder het juk '»m miss Wood (Enge land) door. Zo hadden we twee Neder landse dames in dé kwart-finales. Mar got v Wijk, de Nederlandse kampioene, 'verdween het eerst en het snelst van het toneel, namelijk door een nederlaag in drie sets tegen de Engelse miss Cros bie: 21—17, 21—15, 21—10. Tine Mostert de Zeeuw hield 't wat langer uit, won zelfs nog een set, maar moest uiteinde lijk in 4 sets toch ook de vlag strijken voor de Belgische mevrouw De Tournay: 21—9, 20—22, 21—10 21—8. Waarmee pok de Nederlandse dames van de kaart waren. In de dubbelspelen stootten de heren combinaties Du Buy—Pelser en Huberts —Brook (Eng.) tot in de kwart-finales door, maar werden toen onherroepelijk Het Haags gerechtshof heeft W. van W. uit Den Haag veroordeeld tot een geza menlijke gevangenisstraf van 6 jaar met 3ftr6k Van W. was door de rechtbank te Den Haag veroordeeld tot vier jaar en tot een jaar gevangenisstraf resp. voor een in Mei 1947 *in vereniging met'anderen ge pleegde inbraak op het min. van Marine, waar f 180.000 werd gestolen en voor een in Dec. 1946 door Van W. ondernomen poging tot braak in het „Gebouw van K. en W". De proc.-generaal bij het hof, waarvoor Van W. zich in hoger beroep te verant woorden had, had resp. zes en twee jaar gevangenisstraf gerequireerd. Maar nu toonde Bergmann zijn super- •f£8fr klasse: hij nam niet het geringste risico meer, liet, de Fransman aanvallen zo veel die maar wilde, pareerde alles en retourneerde de ballen dan zodanig, dat Hagenauer er op moest antwoorden zo als Bergmann het zelf graa« wilde. Ne gen maal achtereen speelde Hagenauer de bal in de door Bergmann begeerde positie, negen maal maakte Bergmann met een genadeloze keiharde smash dei zgak af: 9 punten, waar Hagenauer niets meer tegenover kon stellen: 9 punten, van 1218 op 2118, en Bergmann toch nog winnaar.... Van zijn landgenoot Leah won Bergmann in 4 sets: 20—22, 2110, 2117, 2119; in de andere halve finale werd de derde Brit, de veelvou dige ex-wereldkampioen Victor Barna, in 5 sets door de jonge Franse ster Lans koy verslagen: 2116, 1021, 2022, 21—10, 21—8. De finale tüssen Bergmann en Lans koy bracht in 4 sets de bevestiging, dat Bergmann met recht de titel van 's we relds sterkste tafeltennisser draagt: 20 22, 21—iu, 2117, 219. Weer vanuit de hermetische verdediging met flitsende onweerstaanbare uitvallen won Berg mann deze Nederlandse titel, het voor portaal voor een hernieuwd wereldkam pioenschap, dat hij, spelend in deze fan tastische vorm, stellig volgende week in Stockholm zal behalen. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheid, Achterweg 36, Lisse) HEï PUNTENSTELSEL. Dit nieuwtje in onze rubriek vindt' geen onverdeelde instemming, althans reeds één inzender heeft hiertegen zijn bezwaren geuit. Dit is de reden, waar om wij U nu de vraag stellen, of er onder U zijn, die tegen het geven van punten gekant zijn. "Mocht (fit het gevrij zijn, dan verzoeken wij U ons dit mede te delen, we zullen hiermede dan in het vervolg rekening houden. De beide problemen uit onze eerste rubriek 1949 hebben vele oplossers beet; gehad. Dit verwondert ons vooral bij no. 6483. We schrijven dit toe aan een te haastig oplossen. Dat ook no. 6484 verschillende oplossers te machtig was, hadden we niet verwacht. Voor no. R490 waarschuwen we reeds bij voorbaat, o.i. een zeer lastige opgave. Oplossingen over drie weken, uiterlijk voor 10 Febr. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6483. l.Rg3—f4 dreigt 2. Tg7—f7tT. 1. Dblt en Dc2f falen door 1 Te3-e4 1. Tf3:t door 1. Tf3; met schaak. 1. h4 aoor 1Rd7: en ten slotte 1. Da3, die de meesten heeft ge fopt, duor 1Te7, o.a. Men wilde natuurlijk 2. Tf2—f3; spelen en overzag dat dan Ka7 schaak kwam door Rgl. De auteur mag zich in dit succqf verkneu teren. No. 6484. 1. Da2 dreigt 2. Ta6t. KaB: 3- Pc5ft, of 2Kb4 3. Rc5tt- 1 ba4: 2. Db2 dreigt 3. Db4tt en Db5tf. na 2. cb6: 3. Db6:tt 1db0: 2. Pb6:t, Kb4 3. Pd5rt. 1cö 2. Pc3t, Kb4 3. Pdótt- 1. Dc2 wordt weerlegd door 1 ob6: indien 2- Pc5, dan 2Rel, Op andere zetten, bijv. Pb6: dreigt er schaak door Tel. Direct 1. Pc5, dan even eens cb6: 2. Ta6 Kb4 of 2- Db3, Rel. 1. Pb2 haalt eveneens niets uit door cb6: Dit geldt ook voor 1. Ka2. Goede oplossingen van no. 6483 en no. 6484 zonden in: G. v. Rooyen, Heem stede (5); C. v. d. Weide, Rotterdam (5); P. Schruers, Blerick (5). Van no. 6483: J. Dickhaut, Nijmegen (2); Th. Deuling. Den Haag (2); W H. Haring, Schipluiden (2); P. H. Hou;i:jk, R'dam (2); C. Laurense, R dam (2); B. Luger, Eindhoven (2); F. Pijls, Maas- bracht (2); P- van Proemsren, Wylre (2). Van no. 6484: Jacq. v, d- Heijden, Voorburg (3); F. Witte, Den Haag <3). No. 6489. J. VAN DIJK, De Lier. lste plaatsing. Mat in 2 zetten. 38) Voor het station Mayfair wacht reeas de blauwe cabriolet. Coverley gaat haar direct tegemoet. Ik ben met een vaartje van hon derd kilometer hierheen gereden. U be grijpt zeker wel, dat ik dood-nieuwsgie rig ben naar dat buitengewoon belang rijke nieuwtje. Spot maar, mr. Coverley, denkt ze, zeker van haar succes. Je zult me niet zo heel lang meer als een kostschool meisje behandelen. Spoedig genoeg zal ik je het nodige respect voor miss Justi- tia hebben bijgebracht. Zij voelt zich zeldzaam ggiukkig. Een l, schier bedwelmende levenslust prikkelt haar bloed. Het is haar te moede, alsof zij een hoge berg heeft beklommen en nu op haar vroeger bestaan neerkijkt. Alles, wat haar leven tot dusver enige inhoud heeft gegeven, schijnt haar nietig en onbetekenend. Zij snelt, zonder een woord te spreken, Coverley voorbij naar diens auto. Ver baasd volgt hij haar. Daar rijdt hij, overeenkomstig haar wens. een stille landweg op. Reeds na enige minuten ver zoekt zij hem te stoppen. En hier, in de nachtelijke eenzaamheid can het land, vertelt zi] hem haar plan. Hij staart voor zich uit; geen woord van hetgeen zij vertelt, ontgaat hem. Lange tijd zit hij in diep nadenken ver zonken, alles nauwkeurig overwegend, wat zij hem heeft meegedeeld en als hij eindelijk het hoofd naar haar toewendt, straalt zijn gelaat van vreugde, mend: dat is prachtig, dat is een schit- Meisje, zegt hij, Nicolie's hand ne- terend idee! De opwinding heeft hem plotseling zo te pakken, dat hij uit de wagen springt en enige malen op en neer loopt. Dan blijft hij weer voor het portier staan om in een enthousiaste stortvloed van woor den van zijn buitengewone waardering blijk te geven. Als haar schitterend be dacht plan slaagt, zal hij haar elke wens vervullen. Hij zal haar levenslang een behoorlijke jaarlijkse uitkering geven, een villa, een auto, juwelen Wat zoudt u ervan zeggen, vraagt ze bijna fluisterend en aarzelend, als ik u verzocht om, wanneer mijn idee werke lijk goed blijkt te zijn, één speciale wens te vervullen? Elke wens, onverschillig wat.... Dan zou ik willen, dat u mij beloof de niet meer te zullen drinken. Verbluft kijkt hij haar aan Dan buigt hij schuldbewust het hoofd, opent het portier en neemt weer achter het stuur plaats. 't Zou geen zin hebben u dat te be lovenmompelt hij zo zacht, dat zij zijn woorden nauwelijks verstaat: Ik heb het mezelf al een paar maal beloofd enzonder enig resultaat. Zij wil hem tegenspreken, maar met een ongeduldige handbeweging snijdt hij haar antwoord af. De opgewekte stemming, waarin zij beiden verkeerden, is verdwenen. Zeer zakelijk herhaalt hij nog eens alle voor bereidingen, welke voor de volgende dag getroffen moeten worden. Dan vraagt hij beleefd, maar met ijzige terughoudend heid, waarheen hij haar kan brengen. Misschien wilt u zo feoed zijn mij naar station Mayfair terug te brengen, zegt zij kort. Zij geeft zich geen moeite haar verbittering te verbergen. Hij mag gerust bemerken, dat zij mensen, die te zwak. zijn om verderfelijke neigingen te overwinnen, veracht. Bij het station verlaat zij zwijgend de wagen en reikt Coverley met afgewend gelaat de hand. Goede nacht!, pegt zij fluisterend. Goede nacht!, herhaalt hij kort., om daarna snel weg te rijden. Droom en Werkelijkheid. Kitty is van het ogenblik af, waarop zij met Maud uit de autobus is gehaald, vervuld van een verbeten woede tegen alle rechercheurs van de wereld. Diverse pogingen van Kaynes en Brow- rvell om haar aan het verstand te bren gen, dat slechts hun plicht dit optreden noodzakelijk maakte, blijven zonder re sultaat. Zij keurt het tweetal zelfs geen blik waardig, zodat hun tenslotte niets anders 'overblijft dan zich in hun tuin huis terug te trekken. Tot laat in de avond blijft Kitty met haar zorgen alleen. Noch Nicolle, noch Danny laat zich zien. Het is reeds mid dernacht, als Kitty het lange, vergeefse wachten moe, eindelijk besluit haar slaapsalet op'te zoeken. Haar. door een geleidelijk toenemende slaap vermoeide en traag werkende ge dachten gelijken een net met brede ma zen. De gebeurtenissen der laatste dagen zweven in onsamenhangende brokstuk ken door het nog half wakende brein om daarna geleidelijk te vervagen en ten slotte geheel te verzinken in die domme lende toestand, welke de nog werkende geest als een geluid- en lichtdenipende mantel omhult. Kitty droomt. Wederom verlaat zij heimelijk met Maud het weekei d-huisje. Het is nacht. De hemel is door donkere wolken bedekt. Zij hcort stemmen. Men is haar op het spoor. Een ontzettende angst maakt zich van haar meester. Zij tilt Maud op en rent door het bos, alsof de duivel haar op de hielen zit. Zij struikelt, valt op haar knieën, sleept zich met inspanning van alie krachten weer overeind en jaag verder. Plotseling staat er een man voor ham. Zij kan zijn gelaat in de duisternis niet O' erscheiden, inaar zij weet. dat liet Maud's vader is. Een wonderlijk gevoel zich thans veilig te weten, doorstroomt haar. Behoedzaam neemt hij haar het kind van de arm, woorden fluisterend, klinkt vriendelijk en goedig. Aan zijn zijde gaat zij verder door het bos. Dan...- klinken plotseling wederom stemmen, kreten, hondengeblaf. Het ge hele bos wordt levendig. Schreeuwende mensen, Kaynes, Brownell, Benett, Gor don De man zet Maud op de grond, roept Kitty iets toe en rent dan weg. Hij bomt echter niet ver. Er klinkt een schot, nog één.Hij zakt ineenNog volgen de schoten elkaar snel op Met een schok schrikt Kitty v akker. Er wordt aan de deur geklopt. Kitty, Kitty, doe toch open. Kittv springt uit bed en opent de deur. Ik dacht, dat je niet meer kwam, Nicolle. Tot twaalf uur heb ik op je ge- wacht! Geweldig, zoals die daar buiten op hun hoede zijn. 't Lijkt wel oorlog! Alle drie uur wisselen zij eikaar af. Nu is BrownelJ aan de beurt. Hij patrouilleert als een schildwacht op en af. L- Ja, wij worden bewaakt als misdadi gers. Kitty laat zich weer in bed glijden. Zij is nu wel genoodzaakt haar vriendin, die bij haar op de rand van het bed is gaan zitten, direct het verhaal van haar mis lukte vlucht te vertellen. Maar Nicolle heeft veel belangrijker nieuws. Er gaat bijna een half uur heen, voor zij daarmee gereed is. (Wordt vervolgd) No. 6490. M. WROBEL. Ie pr- Glos Narodu 1946-47. Mat in 2 zetten. v"* -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2