Hel achter het ijzeren gordi jn „Sovjet-regime: brood of z weep vl eerbericht i Knielbanken in een I Jerv. Kerk Gezag en verantwoordelijkheid in Indonesië Kamerprotest tegen arrestatie van Mindszenty Noorwegen antwoordt Rusland Houding tegenover Veiligheidsraad DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe reeks ontzetlende mededelingen vun Kravchenko's getuigen Zonder de St. Pieters berg Polen verdwenen Primeur in Den Haag LAGEN Federalistische stem over eventuele wijziging onzer Welter over hemdsmouw-diplomatic Jas of knoop De Kath. protestmeeting in Amsterdam Geruchten over stop zetting Marshall-hulp Geen souvereiniteits- overdracht aan V eiligheidsraad Stalin's vredesgeluid Voor het vaderland gevallen Alle goede dingen worden onderzocht Ziekenhuispersoneel te Parijs 71ste JAARGANG WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 No- 20841 Het iü ^el merkwaardig, dat liet proces tegen Les Lettres trancaises algemeen *,het proofes-Jvravelienku" genoemd wordt. Niet omdat Kravchenko zelf de dominerende figuur is in deze zaak. rnaar omdat hij de ijzeren muur spleet, die de mensonterende tragedie verborgen tracht te houden van «en honderdmillioenen volk en de kreten te smoren en de rosse gloed \an een Danteskp hel af te schermen. Maar „het Sovjetproces" moest het eigenlijk heten, want wat om trent het Slavisch nazisme vernomen wordt, doet betwijfelen of de verbeelding van Dante wel alles had gezien, wat op aarde kwaadwillendemensen hun medemensen kunnen aandoen- De nieuwe hoofdstukken van het ga- den op te tekenen, welke namen dan als rustig iielder weer RECORD WEEKCIJFER „WILLEM BARENDSZ" Zou bouwprograftn 1949 niet kunnen worden uitgevoerd De Willem Ruys kreeg een nieuwe schroef. Men ziet hier het beruchte gevaarte in de takels. De ziaeuner Joseph Freihert uit het woonwagenkamp te Amersfoort, uriens vaar die onlangs was gestorven wilde door omstandigheden gedwongen zijn viool, ^armfe^Je HenHde 5 kinder™. 'noet verdienen verkopen. Maar palet Henn de Gieeve, aan wie dit ■werd medegedeeld zorgde er voor dat, er n nieuw paard kwam, dat /tij, gisteren op de veemarkt te Utrecht de overgelukkige zigeuner aanbood. DE PERS IN HET PROCES TEGEN KARD. MINDSZENTY Officiële Nederlandse verklaring BEREIDHVID TOT WERKEN mist officiële klank Salarisschaal niet bevredigend EMISSIE GELDERLAND DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt 90 pei A artaal, S 1.30 per maand, f 0-32 per week- v Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Brg D^TESSER O.P. Algemeen redacteur: H- A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar.' KAMPIOENEN tot 20 woorden l.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Telefonisch van onze Parijse correspondent tuigenis van Kravchenko worden hier in Parijs voorgedragen en evenals grote toneelkunst directer ontroert dan litte ratuur, zo zijn ook deze gesproken aan- auteursnamen werden gebruikt voor de artikelen, die beschrijvingen gaven van de geneugten van het Sovjet-paradijs. Mooi baantje!" wierp de pres. hem toe. Xcliuur, Z.U AXJii vivn. VICZ.C- scopxv- «>"*-• "•"•f tr- klachten en schilderingen van onmense- J Hij zette in den brede uiteen, hoe de ver- toestanden nog aangrijpender dan j spreiding in het communistische opvoe- in Kravchenko's boek kan lijke wat men lezen. Ontzettend is het, dat de lijdenskreten, die hier door enkele mensen vertegen woordigers van de talloze geknechten geuit worden, in een eentonig opvolgen de tóehoorder ten zeerste vermoeien. Maar erger nog is dit: in welke wereld leven wij, dat gedaagden en verde digers, welke laatste toch nog wat meer dan intellect alleen moeten hebben voor de uitoefening van hun nobel ambt, twee ii ur lang haarkloven over de afmetingen van een schuur, waarin een honderdder tigtal mensen op wrede wijze moesten verkommeren, om uit te maken over w^Vui'ide ieder hunner kon beschik ken. Daaroi, volgen dan nieuwe lang uit gesponnen beschouwingen over details, die weinig terzake doen. Er waren staal tjes van „verdediging", die werkelijk onder ieder geil waren. Als zó de letterkundigen van Les Lettres zich verweren en nog wel mei een spotlach daarbij; als zó hun verde diging is, dan kan men het begrijpen, dat het publick in de zaal protesteert en dat Kravchenko uitbarst om zijn verachting uit te schreeuwen jegens de honende Wörmscr en op hem ar te r liegen. Dit incident was zeer hevig, feen wacht is sedertdien tussen beschul diger en beschuldigde geplaatst. Wederom van 1 tot 7 uur weinig getui gen, maar met lange, bange verhalen, als men dit tenminste „verhalen" mag noe men. Wij volgen de langdurige strijd over *ie vraag, of op 216 m3 136 mensen kunnen slapen, maar met dc Russische of Franse - lang in Rusland verblijf gehad heb bende getuigen, die meest burgers zijn, kwam er iets anders naar voren nl. de sociale zorg van dit regime van het Rus- sisclie paradijs, waaromtrent op de eer ste plaats Kreyson de meest ontzettende mOokiiijëhadd°zunder voedsel, zonder slaan in de afschuwelijke Siberische koude in harde arbeid zijn dagen gesleten. Kysilo sprak van het N.K.V.D. optreden was zelf uit zijn huis gehaald zonder dat hU ooit geweten heeft waarom, na af schuwelijke martelingen tot bekentenis gébracht, veroordeeld en eindelijk Portatie teruggekeerd. „Er bestaat", zo zegt Kyssilo: ,,in de Sovjet-Unie een gruwelyke van alle arbeiders. Het sovjetsystee is gebaseerd op dc honger, de agitatie en de terreur. Dc leiders houden in de ene hand het brood, terwijl de andere de zweep omklemt. -Kravchenko's boek stemt met dc waar- nem overeen maar het is onvolledig, om- j.n Sans Rusland niet omvat. Wij zou- kunneïTah"d tï10eten hebben, die alles zou speelt eschrijven, wat zich ginds Sibiensko w&« journalistieke taak i„ "mfn Tt™ Stond, dat hij naar de fahH b<\ gaan, om de namen af- De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wéinig .bewolking droog weer. zwakke wind. In de nacnt en h t ge ochtend lichte en vooral in na Zuidoosten van het land P plaatsen matige vorst, in de nam u dag temperatuur iets boven het vriespunt. Donderdag 3 februari: Zon op 8.18 uur, onder 17.31 uur; maan op 10.17 uur, onder 23.27 uur. di igssysteem georganiseerd is van de vroegste schoolbanken af tot op de universiteiten toe. Een zeer merkwaardig getuige was een oude Frangaise, 40 jaar lang in Rusland getrouwd, eerst ondei wijzeres, later vroedvrouw Oorspronkelijk communiste, had ook zi4 aan de communistische prak tijken deelgenomen. Zij heet nu Olga Gorounova en spreekt nog uitstekend Frans. In haar communistische tijd moest zij ook meedoen aan de arrestatie van boeren, was adjuncte bij rechtbanken enz. Zij had het boek van Kravchenko niet gelezen, zeide zij tot de verdediger van Les Lettres, die daarnaar vroeg. „Neen ik heb het verslonden, alles wat erin staat heb ik zelf meegemaakt" en dan valt zij Thorez aan. „Toen die in Rusland kwam en als de leider van de Franse communisten werd voorgesteld, dacht men bij de Sovjets, dat hij kwam helpen, maar hij heeft zich alleen maar verbor gen gehouden" zeide zij. Maar dit wrs slechts een klein détail. Bij sommige van van liaar beschrijvingen hield de zaal de adem in, ondanks de breedsprakigheid, waarmede dezj vrouw haar trieste herinneringen voor deze we reldrechtbank blootlegde. Inderdaad wat Kravchenko schreef, heeft zij beleefd. Tot 23 Januari had de „Willem Ba- rendsz" geproduceerd 41.685 barrels (6947 ton) traan, tegen 24.795 barrels (4133) tn de overeenkomstige periode van tet vo rig jaar. De productie van. spermolie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De prijs van de spermolie, die vorig jaar hoger was dan die voor traan, is thans lager dan de traanprijs. Tot 16 Januari had de „Willem Ba- rendsz" geproduceerd 31.448 barrels (5241 ton) traan. Gedurende een week is dus 10.237 (1706 ton) traan geproduceerd, het. geen het hoogste tot nu toe behaalde weekcijfer is. De heer Olivers (P.v.d.A.) heeft giste ren in de Limburgse Statenvergadering bittere verwijten gericht tot Ged. Staten omdat zij naar zijn mening de culturele belangen, betrokken bij het behoud van de St. Pietersberg tegenover de minister onvoldoende zouden hebben verdedigd. Hij verweet het college, dat het zich dooi de minister een standpunt in deze had laten voorschrijven. De heer Olivers was van oordeel, dat de minister de hem toe vertrouwde belangen in deze niet vol doende had behartigd. Voorts had ny zich erover verwonderd, dat de Lim burgse Kamerleden zich bij de b?ba"d®" ling dezer kwestie in de Kamer niet had den laten horen. •De heer Maenen, lid van Ged. Staten en tevens Tweede-Kamerlid heeft hierop geantwoord, dat voor led. Staten en de Limburgse Kamerleden de belangen van de Nederlandse volkshuisvesting hebben geprevaleerd boven de maatschappelijke en cultureel-historische overwegingen, die betrokken zijn bij het behoud van de St. Pietersberg. Als men de berg niet bleef exploiteren, zou zelfs het bouwpro- gram 1949 bij gebrek aan cement gevaar hebben gelopen en dit is V001" Ged. Staten en voor de Limburgse Kamerleden aan leiding geweest om zich neer te leggen bij de beslissing van de minister. Drie parlementsleden, oud-medewerkers van de oppositieleider Stanislas Mikalaje- zyk, leider van de Poolse boerenpartij, zijn sedert een maand met hun gezin ver dwenen. Het zijn: Stanislas Banczik, oud ondervoorzitter van de Poolse boerenpar tij, Stanislas Nojcik, algemeen secretaris van deze partij, en Frans Wojcicki, secre taris van de parlementsfractie van de boe renpartij. Sedert de vlucht van Mikolajczyk, in October 1947, hebben deze drie leden van de boerenpartij practise!) niet meer deel genomen aan de werkzaamheden van het parlement. Een van de dingen waartegenover een Katholiek, die van een Protestantse kerk dienst getuige is, altijd uiterst onwennig zal staan, is het feit, dat men tijdens de godsdienstoefening niet knielt. Het moge waar zijn, dat het centrale punt, het altaar met het Allerheiligste, daar ontbreekt, maar ook zonder dat zou het toch niet vreemd zij' tijdens het ge bed te knielen. Een dergelijke ver ootmoediging voor Gdl is toch allerminst abnormaal. Als wij figuurlijk een mens op de knieën om iets smeken, wat onwaardigs zou er dan in kunnen liggen, dit in werkelijkheid te doen voor da-Gever van alle goeds? Ook in Protestantse kring blijkt deze gedachte toch wel te leven. In de loop van dit jaar althans zal de Hervormde Kerk hier te lande haar eerste kerk gebouw met knielbanken krijgen. In de Wijkgemeente van dr. Aalders in Den Haag wordt ep het ogenblik een nieuwe kerk gebouwd, waarvoor het materiaal voor een gedeelte uit Zwitser land kwam als een geschenk van de Zwitserse Kerk. Het persbureau der Ned. Herv. Kerk meldt nu, dat de wijkkerke- raad eenstemmig heeft verzocht kniel banken te mogen aanbrengen, „opdat zij, die bij het gebed aan de knielende hou ding behoefte hebben, daartoe de ge legenheid vinden". De centrale Kerkeraadscommissie. heeft zich met dit verzoek verenigd, zodat de kerk haar knielbanken krijgt. Men kan er een verblijdend teken in zien, dat in de Protestantse Kerk de prediking een minder centrale plaats gaat innemen dan voorheen. Het aannemen der knielende houding voor en na de prediking maakt het gebed meer tot een zelfstandig deel van de kerkelijke dienst. Zelfs wordt het daardoor tot het bij zonderste deel van deze diénst. Men moet immers de werking van de symboliek die er in de knielende hou ding gelegen is niet onderschatten. Zeker, men kan staande en zittende bidden, maar het feit dat men bij het bidden de in het dagelijkse leven ongewone knie lende houding aanneemt, heft het bid den boven de profane sfeer van de alle daagsheid uit en is daarom uitermate geschikt om de mens te doordringen van het zeer bijzondere, dat aan dit contact met God verbonden is. De gewoonte in de lóóp der tyaen in de Protestantse kerken van Nederland ont staan, om niet meer te knielen, heeft, gelijk dit op zo veel andere punten het geval is, een zeer waardevol element van christelijke. Katholieke traditie prijs gegeven. Wij verheugen ons erover, dat in Protestantse kring langzamerhand het besef doordringt, dat men op dit punt iets ontnomen beeft aan het gelovige volk, waarvoor men het niets kon terug schenken. Naar aanleiding Van een bericht van het Franse persbureau Agence France Presse uit Den Haag, dat meldde, dat vol gens gezaghebbende '-ringen de Neder landse regering geen steriele politiek van passieve weerstand tegen de Veiligheids raad zal voeren, maar een geheel nieuw plan uitwerkt, waardoor de Nederlandse houding tegenover de republiek prin cipieel zou veranderen, verneemt het fe deralistische blad „Warta Indonesia" van gezaghebbende federalistische zijde, dat in Nederland blijkbaar invloedrijke stro mingen aan het werk zijn, die er vermoe delijk in zullen slagen de Nederlandse „De Kamer, kennis genomen hebbend van de onderdrukking der vrijheid van godsdienst en der vrijheid van geweten in verschillende landen en de vervol ging van hen, die niet bereid zUn de stem van het geweten te doen zwichten voor bedreiging met geweld, ziet in dc arrestatie van kardinaal Mindszenty 'n nieuw en treffend bewijs van deze po litiek van onderdrukking, protesteert tegen deze arrestatie en tegen iedere aanslag op de vrijheid van geweten, «n flagrante strijd zijn met de ,,„1, PBS door de Verenigde Naties van rt meerde fundamentele rechten van dl d£g»s e" saat over tot dc ordc (K v'phiHediend°0r de heer Scrrarens li Af.t ,,^nen med« ondertekend door leden van de P. v. d. a en r H was de conclusie waartoe de heer Seirarens kwam na ee* beschouwing Van d^relh! ten van de mens, zoals zij door de V N eerder zijn geproclameerd en hij noemde dit verband een zeer raak spreek- woord bij de Batakkers, dat luidt: „Men brandt zijn mond niet als men vuur zegt". De heer Scrrarens verwees naar de con ferentie van Teheran, waar de grote drie hun handtekening hadden gezet onder de uitbanning der tyrannie en hij haalde de „Prawda" aan 'om te bewijzen, dat de vrijheid van godsdienst in Rusland niets anders is dan een sprookje Hij releveer de de -moord op Petkoff en herinnerde aan de 72-jarige mgr Kozilofski, dre in Kief werd doodgemarteld, aan de zeve. Oakrainse en vier Lithause bisschoppen, velke laatsten met veertig procent van hun priesters werden weggevoerd om tenslotte aan te tonen, dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty, evenals eer der die van de Lutherse bisschop Ordasz, was geschied op grond van zijn verzet tegen het nationaliseren van het onder wijs, terwijl toch het kiezen van onder wijs voor hun kinderen een primair recht der ouders is en als zodanig is erkend. Daar dit een uitdaging aan de mensheid betekende, verzocht hij de Kapier via bo venvermelde motie hiertegen te proteste ren. Ontdaan van de Indonesische kwestie bleef er bij de meeste sprekers alleen maar wat huishoudelijk goed over en het ging dan over het aanstellen van sociale attache's in het buitenland (Burger, Ruy- gersPvdA.) en over de democratise- A1 dc buitenlandse dienst (Burger). snniL ,Westeur°Pese samenwerking ter hoger 3Wam' kwam de zaak even op vroeg dei," te 'iggen en in dit verband aanvaarde >rr Scrrarens of de in Londen kenaam?SJropese conferentie - wel- semblee - vlif z0„a£ in plaats Yan as' stemmen. Anders im»^nen spYfk®n ®n een vérlengstuk\S^Tanddfraad van ministers. Daarover wenste hH na der te worden ingelichtWj bepleit?! weer een reorganisatie van het depar t ment, waar verschillende afdelingen zeer onvoldoende wat en bezet en ook een her ziening der salarissen. Evenals de heet Ruygers drong hy aan op meer contact met Duitsland, maar de aangekondigde technische grenscorrecties achtte hij economisch waardeloos en hij vreesde. dat nadat de Duitsers onze hele garderobe hadden gestolen, wy met tevreden zou den worden gesteld met een jas maar met een knoop. 1 Over onze buitenlandse voorlichtings- dienst Had vrijwel memapA ®",_g°®d woord De heer Ruygers voerde ook nog een ernstig pleidooi om te stJ®yeti naar een supra-nationaal plan. omdat E r pa nog altijd lijdt aan'nationalisme- Onze politiek ten aanzien van Duitsland tieni grondii? n-nrdfn y^wijzgd Hemdsmouw-diplomatic Op hoog plan stond de redevoerng van de heer Welter (K.N.P.), die .begon' met erkenning te vragen voor het feit, dat de gepolijste stijl van vroeger in de diplo matie had plaats gemaakt voor wat hij tekenend noemde de „„hemdsmouwdiplo- matie" De eis van deze tijd was dit op dezelfde wijze te beantwoorden. Nog nooit, zeide de heer Welter, is Nederland zo eenzaam geweest in zyn geschiedenis als thans. Ons is slechts gebleven de trouw van onze Benelux-partners en hij vroeg of er nooit eens aan gedacht was een belangengemeenschap met Frankrijk in Zuid-OostAzië op te bouwen. In de Veiligheidsraad waren wij halfslachtig geweest. Terwijl wij de houding van de Veiligheidsraad principieel afwezen als inmenging in onze binnenlandse aange legenheden, lieten wij practisch deze in menging toe. Hij betreurde dat de erken ning van Israël niet eerder was geschied. Tenslotte sprak hij zijn beduchtheid uit, dat de Angelsaksische landen te veel het idee hebben, dat Nederland als interna tionale factor had afgedaan en zijn be duchtheid was deze, dat Nederland in de Westerse Unie misschien vooral nog zou worden beschouwd als een bruggehoofd. Indien wij daarvoor onze kostbare bij drage in deze Unie zouden moeten ge ven, dan zou hij liever zien een combi natie van staten, die belangen hebben in Zuid-Oost Azië. Hij vroeg een politiek te voeren van harde feiten, gebaseerd op het nationaal belang. Naar wij .vernemen zal op de grote landeliike protestmeeting, die de Katho lieke Garde op 14 Februari a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam organi seert om de verontwaardiging var, geheel Katholiek Nederland uit te spreken over de onderdrukking van de Kerk in Hongarije en de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, naast pastoor Drost en de heer Dré de Wolf van de K.A.B., het woord worden gevoerd door Mgr. dr. Knebel Miklós, d« bekende Hongaarse propagandist voor de Hongaarse kinderen. Behalve kardinaal De Jong en mgr. P. Giobbe, zullen pp de bijeenkomst even eens zijn de bisschoppen van Haarlem, 's-Hertogenbosch en Breda. De muzikale omlijsting zal worden uit gevoerd door het Oekrains Koor van het seminarie te Culemborg. Vijf en dertig van de 80 plaatsen, die beschikbaar zijn in de zaal, waar het proces tegen kardinaal Mindszenty zal worden gevoerd, zijn toegewezen aan de buitenlandse pers en haar tolken aldus heeft een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van buitenlandse za ken medegedeeld De aangewezen zaal was de grootste die in bet gerechtsgebouw beschikbaar is doch het was onmogelijk geweest alle correspondenten, die om een visum verzocht hadden,' toe te laten. Alle grote Westerse persbureaus zouden vertegen woordigd zijn., aldus de woordvoerder. houding .van vastberadenheid tegenover de Veiligheidsraad te verzwakken. Daar mee ontstaat dan een geheel nieuwe si tuatie, want het prijsgeven op enkele punten kan in de tegenwoordige omstan digheden alleen nog maar betekenen het prijsgeven van een deel der Nederlandse souvereiniteit ten bate van de Veilig heidsraad. Aangezien een verder inmen gen van het internationale forum in In donesische.aangelegenheden hoogst onge wenst is en Nederland, naar het zich laat aanzien, niet bij machte is de aangegane verplichtingen gestand te doen, blijft als enige conclusie over, dat Nederland reeds thans de verantwoordelijkheid over draagt. Niet geheel of deels aan de Vei ligheidsraad. wat de situatie verder zou vertroebelen, maar aan Indonesië zelf, aldus deelde men van gezaghebbende fe deralistische zijde aan „Warta Indonesia" mede. Van gezaghebbende federalistische zij de werd voorts aan de „Warta" ver klaard. „dat de beantwoording van de vraag, of de republiek als staatkundige organisatie of als regeringsvorm voor be paalde gebieden al dan niet bestaat, in de eerste plaats dient te geschieden door de bevolking dier gebieden zelf en eerst daarna door derden". De „Warta Indonesia" wijdt aan deze materie ook een hoofdartikel, waarin o.a. wordt gezegd, dat Nederland kennelijk niet eens meer in staat is, zijn verplich tingen gedurende de overgangstijd op af doende wijze na te komen. Waarom zou dan de overdracht der souvereiniteit lan ger worden uitgesteld? Waarom zouden WÜ ons dan nog langer afhankelijk doen zyn van Nederlandse en buitenlandse be langen? De overdracht van de souverei niteit dient onmiddellijk te geschieden, aldus het hoofdartikel in de „Warta In donesia". passieve weerstand ten aanzien van de Veiligheidsraad", zoals men uit een van deze buitenlandse berichten zou kunnen Verwezen zij naar de duidelijke ver klaringen van dr. Van Royen in de Vei ligheidsraad tijdens het debat over de in middels door die raad aangenomen en voor Nederland op bepaalde punten on aanvaardbare en onuitvoerbare resolu tie. Afdoende is gebleken, dat federaal Indonesië en Nederland tezamen een con structieve politiek hebben kunnen uit stippelen. Met grote aandacht volgt men in Den Haag de belangwekkende activi teiten te Batavia niet het minst in In donesische kringen om tot snelle ver wezenlijking te komen van de nieuwe rechtsorde tussen Nederland en geheel Indonesië. Gedeeltelijke overdracht van Nederlandse souvereiniteit aan de Vei ligheidsraad, waarvoor vqirens persstem men in Indonesië van federale zijde be duchtheid zou bestaan, is niet en wordt niet overwogen. In pro-republikeinse gisteren gezegd, aldus kringen werd meldt U.P. uit Lake Success, dat de Verenigde Staten aan Nederland onofficieel een maand hadden toegestaan om het nieuwe U.N. O -plan voor Indonesië na te komen. Volgens deze bron zouden de Verenigde Staten aan Nederland in brede lijnen te kennen hebben gegeven, dat de .S. tot „strenge bestraffingsmaatregelen" zouden overgaan, wanneer .Nederland zich niet aan de richtlijnen van de U.N.O. ten opzichte van Indonesië zou houden. Van dit bericht kon geen officiële be vestiging worden verkregen en in be voegde kringen wees men er op, dat de enige beslissende stap, die Amerika zou kunöen nemen om Nederland te dwin gen het U.N O.-besluit op te volgen, zou bestaan in het verminderen of stop zetten van de Marshallhulp aan Neder land Zoals bekend werd de Marshall hulp aan Oost-Indië. die op 21 Decem ber tot een bedrag van 61 millioen dol lar was opgeiopen, stopgezet, toen Ne derland tot militaire actie in Indonesië overging. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat, de inhoud van berichten, afkomstig .van buitenlandse persbureaus over in grijpende wijzigingen in de Nederlandse politiek ten aanzien van Indonesië ten enenmale onjuist is. Er is nimmer sprake ■geweest van een door de Nederlandse regering -gevoerde „steriele politiek van Waarom hebben sommige arbeiders ple zier in hun werk en waarom andere niet? Dat is de grote vraag waarmee Dr. ir. M. G. Ydo zich al jaren heeft berg gehouden. In een interview met „De Volkskrant" heeft hij o.a. verklaard, dat genoegen in het werk nieit altijd afhan kelijk is van de beloning. Bij de Lim burgse mijnen gaat Dr. Ydo zijn ideeen trachten te verwezenlijken. De grote lijnen van de gedachtengang komen hierop neer: De angst moet er uit. De angst voor jaagsystemen en de angst, dat opvoering van het werktempo op een of andere kwade dag leidt tot werkloosheid. Voorts is vaardigheid alleen niet vol doende. Het gaat er niet alleen om. of- een arbeider iets kan doen, maar ook of hij het wil doen. Na de technische fase (vervanging van handenarbeid door de machine) en dc economische fase (de strijd tussen de ondernemingen) zijn we beland bij de' sociale fase, d.w.z. meer aandacht besteden aan de mens. Er moet periodiek overleg worden ge pleegd, en er moet veel meer persoon lijke aandacht worden geschonken aan iedere man in het bedrijf. Wij moeten naar een goede prestatie mei: veel arbeidsvreugde. Daarvoor is nodig de juiste man op de juiste plaats. In het. moderne bedrijf kan een goede prestatie alleen worden bereikt door goede samenwerking. Dr. ir. Ydo gaat met prachtige begin selen zijn werk onder de 40.000 arbei ders der mijnbedrijven aanpakken. De sociale voorzieningen bij de mijnen zijn reeds legio. Dr. Ydo kan op een goede basis doorwerken, al zullen de rode broe ders van Huub Hermans het hem uiter aard niet gemakkelijk maken. Zij heoben gaarne ten bate van de revolutie zoveel mogelijk herrie. Overigens met speciale mensen als de vertegenwoordigers der „socialerigheid" zijn we er niet, Zij vormen slechts een practisch onderdeel van de sociale poli tiek in een bedrijf. Zij mogen niet alleen een vlag zijn. Een prettige sfeer en vreug de in de arbeid komen pas, wanneer de leiding van de hoogste tot de kleinste baas, mens is, als mens handelt. De werk nemers moeten kunnen aanvoelen, dat sociale voorzieningen niet worden getrof fen als een soort mode'van de dag, of zijn afgedwongen bij de wet in staatsblad nummer zoveel, maar dat zij van harte wórden gegund, omdat levende mensen de leiding hebben, die mensenwerk kun nen waarderen, eerlijk, open en gemeend. De werknemers zijn tegen vele rampen beschermd, maar met alle sociéle maatre gelen is het mensdom tot nog toe niet gelukkiger geweest. De oorzaak van het tekort aan geluk ligt soms hierin, dat de leiding zich te superieur voelt en zich te weinig mens toont_ En 'zo lang geld»en wetenschap hoge scheidingsmuren vormen we bedoelen daarmee geenszins propaganda voor ge lijkschakeling zonder meer blijft het systeem van alleen een sociale verzorger of verzorgster een lapmiddel. Het is de geest die levend en gelukkig maakt. HENK VAN DER MAZE. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat zijn adviseur voor sovjet-Russische aan gelegenheden, Charles Bohlen en Sir Oliver Franks, de ambassadeur van Groot-Britannië, vastgesteld hebben, dat de Verenigde Staten en Groot-Britannië de verklaringen van maarschalk Stalin niet in overweging moeten nemen, wan- ïieer die verklaringen niet in officiële vorm worden overgelegd. Van bevoegde zijde te Parijs wordt ge meld. dat de ambassadeur van Groot- Britannië te Parijs, Sir Oliver Harvey. Dinsdagnamiddag ontvangen is door de Franse minister van buitenlandse zaxen, Robert Schuman, met wie hij een onder houd had „over de internationale toe stand, in verband met de jongste sovjet- Russische initiatieven". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 28 Dec.: sold. Ie kl. H. Kennedy, uit Bovenkerk. Gesneuveld 9 Jan.: sold. L. van Meer, uit Steenbergen. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 19 Jan.: sold. E. K. Pate man, uit Driebergen. Gesneuveld 20 Jan.: sold. L. M. van den Boom, uit Boekei en kor poraal W. F. Penning de Vries, uit Nijmegen. Gesneuveld 24 Jan.: 2e It. S. Amels, uit Zeist. Gesneuveld 25 Jan.: sold. W. Schinitz, uit Arnhem. G Noorwegen heeft een antwoord ver zonden op de Russische nota, waarin om verduidelijking van het Noorse standpunt ten aanzien van een Noord- Atlantisch pact werd verzocht, zo ver neemt Reuter nit parlementaire bron te Oslo. Naar gemeld werd, was het antwoord „krachtig van toon". Het Noorse antwoord werd overhan digd aan de sovjet-ambassadeur te Oslo, Afanasief, toen deze een bezoek bracht aan de Noorse minister van buitenlandse zaken. Lange. In het antwoord wordt ge zegd, dat het een „natuurlijke zaak is voor Noorwegen als zeevarende mogend heid, die aan de Atlantische Oceaan ligt'" de voorwaarden te onderzoeken tot een mogelijke deelneming aan een Atlantisch pact De nota, die, aldus Reuter, in ver zoenende termen is gesteld, verklaart de gelegenheid toe te juichen, dat Noor wegen zijn opvattingen over de veilig heidsproblemen aan de sovjet-regering kan mededelen. Noorwegen had gehoopt, dat de V.N. sterk genoeg zouden zijn vrede en veilig heid te verzekeren. Deze hoop was ech ter niet vervuld. Noorwegen moest daar om naar regionale beveiliging uitzien in het kader der V.N. Aangezien de jongste Scandinavische besprekingen mislukt waren, was het 'oor Noorwegen nodig geworden de voor vaarden te onderzoeken tot hei deel nemen aan een regionaal veiligheids systeem. waaraan aan de Atlantische Oceaan gelegen lande- deelnamen De soviet-unie wordt verzocht te waar deren, dat Noorwegen nooit dee! zou nemen aan een agressieve, politiek en nooit zou toestaan, dat Noors gebied voor een dergelijke politiek gebruikt zou worden In de nota wordt de verzekering ge geven, dat Noorwegen nooit een over eenkomst zou aangaan, volgens welke het verplicht zou woeden militaire bases open te stellen aan buitenlandse strijd krachten. Genoemde regionale overeenkomsten zijn volgens de Noorse regering geheel in overeenstemming met het doel van het handvest der V.N., agressie te voorkomen, zo vervolgt de nota. Hierin worden der gelijke regionale overeenkomsten ter ver hoging der veiligheid nagestreefd. „Noorwegen en Rusland hebben 6inds onheuglijke tijden zy aan zij vreedzaam als buren geleefd en de Noorse regering is ervan overtuigd, dat de sovjet-regering op de hoogte is van de ongebroken traditie van ons land, te werken voor de vrede en vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden met alle vrede lievende landen", zo besluit de nota. Het personeel van zes Parijse ziekenhui, zen is gisteren in staking gegaan, zondsr het resultaat af te wachten van het refe rendum over staking, dat onder 34.000 per sonen, die aan de staatsziekenhuizen ver bonden zijn. wordt gehouden- Een gezamenlijk comité van de dr.e betrokken grote vakbonden deelde later r ede, dat volgens de eerste uitslagen "an het referendum 95 procent van het per soneel, met inbegrip van de verpleegsters, voor neerleggen van het werk gestemd had. Het personeel proteseert tegen^ „onoe- vredigende herindeling der loner.". Er is voorgesteld een staking van 48 uur te hou den. Naar wij van emittenten vernemen if op de per 1 Febr. aangeboden ƒ1.500000 3 pet. obligatiën. deel uitmakende ener lening, groot 2 000 000 ten laste der pro- vincie Gelderland, zodanig ingeschreven dat een belangrijke reductie op te toe- wijzing moest plaats vinaen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1