R OMROEP EN TELEVISIE TOCH NOG WINTER Om kind) Minister Joekes verdedigt de bedri j f spensioenen FRANSE LENING SCHITTEREND GESLAAGD Vertrouwen in eigen munt WILLEN ZENDEN avonturen van Frederik v een MENTHO-REX K- ALS MILITAIREN GESCHENKEN v.- pagina 2 Overzicht Tweede Kamer ADIO programma Grijpt Israël naar Jeruzalem? Valuta-maatregelen in Argentinië Y-tunnel-plannen te Amsterdam gereed FOKKELMAN Voorkom GRIEP Toeslagen voor boeren Katholieke bevolking $-Iening W ereldbank J Voorwaarden voor belastingvrijheid De Kievit verbetert 100 m. rugslag-record SPORT-NOIITIES WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 Ongerustheid te Washington over Israëlisch besluit Centrale Bank verleent geen buitenlandse valuta's meer passen HOGE KOSTEN BLIJVEN EEN REM In elk neusgat een vleugje VERKOUDHEIDSZALF M-lpt U ran uw kou afJ Resultaten van- de motie-Groen DR. DECKERS VOORZITTER TOTALEjATOK-STICHTING PATER M. KOOIEN au Denemarkefi NEDERLAND EN DE GRENS CORRECTIES OP DE BOEKENPLANK .loor NORBERT GARA1 DE STAKINGEN TE AMSTERDAM REIMANN VEROORDEELD DONDERDAG 3 FEBRUARI- HILVERSUM I (301 M.) KRCX 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; 9.40 ochooi- radio; 10.00 NCRV; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Piano; 12.33 Amu- sements-ork.; 13.00 Nieuw?; 13-25 Lichte orkestwerken; 13.45 „Roeromme -1-, Y 14.00 Ens. Lachman; 14.30 Gram.; 14.40 V d vrouw; 15.00 Omroep-ork.; m uu Bijbellezing; 16.45 Beethoven; 17.00 Jeugd journaal; 17.30 Vocaal kwartet; 18 00 „Le ger des Heils"; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Ned. striidkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 „Steun Wettig Gezag'19-45 RVD; 20.00 Nieuws; 20.15 „JubeMam 21.30 Familiecompetitie; 22.05 „Vaart der volken"; 22.25 Koor; 22-45 Avondover- denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet, 23.40 „Slotaccoord". HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Chopin; 10.15 Musette; 10.50 V. d. kleuters; 1100 Von Gluok; 11.45 „Califomië"; 12.00 Lyra-trio; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole-ork.; 11.00 .Nederlands fabrikaat"; 14.20 Solisxen- 'conc 15 00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 Kaleidos- coop; 17.20 Welk dier?; 17.35 Gram.; -7.50 RVD- 18.00 Nieuws, sport.; 18.30 „The Ro mancers"; 19.00 Strip; 19.10 Avondscnool; 19 45 Viool; 20.00 Nieuws; 20.15 Raoio Ptiilh ork 20.35 „Vertellingen in woord en muziek"; 22.15 Hoorspel; 22.30 Gram.; 22-45 Lezing; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: nws 7.15 gram.. 7.30 kron., 7.40 gymn., 7.50 gram! 8.00 nws., 8.15 conv., 9.00 nws., 9.05 Elijah, 10.00 Eng LP.: nws., 10 10 verz. pr., 11.00 ork., 11.30 Eng. H.S.: ork.. 12.00 VI. Br.: gram.. 12.30 weerb 12.40 volksmuz., 13.£0 nws., 13.1o orge m. zang, 14.00 Eng. H. S.: nieuws, 14.10 ..Lucky Dip"., 14.40 „MontrAartre Pla yers", 15.00 Kalundborg: 16 00 Eng. L. P.. 16.30 Kootwijk: Batavia, 18.00 Beromun- ster: Orchestrina Radiosa, 18.30 VI. Br., v d. sold., 19.00 Gr. Br.: ork., 19.30 VI. Br.: Gram., 19.50 „Nieuwjaarsklokken 2000 verz.pr., 21.00 Eng. L.P.: ork„ 2L30 verz.pr., 22.00 VI. Br.: nws., 22.15 11 Br.: operettemuz., 22.55 nws., 23.00- Eng. L.P.: nws., 23.15 sextet. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws., 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S.: Rumba ens„ 7.55 weerb., 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. H.S.: nws., 9-15 Majestic Orch., 10.30 piano 10 50 nieuwsbrief, 11.05 Eng. L.P.: v. d. goid 11.45 orgel 12.15 voordr., 12.30 Masquaraders", 13.15 Parlement, 13.30 BBC Theater ork., 14.15 Billy Ternent, 15 QO v d v-rouw, 15.35 NWDR: dans- ork 16.00 Eng, H.S.: BBC Northern Orch 17.00 Fr. Br.: Ber., 17.10 Ens., 18.00 v d sold., 18.15 Eng. L.P.: mil. ork., 18.45 hoorspel. 19.15 ork., 1945 Fr. Br.: nws. 20 00 Eng L.P.: nws., 20.30 .Riders of the Range", 21.00 VI. Br.; Vrije tribune, 21.30 muz., 21.45 actual., 22.00 Eng. L.P.: ork., 22.30 How do you do?", 23.00 div. De Kamer had het minister Joekes niet Gemakkelijk gemaakt. Na de sprekers van verleden week Donderdag en Vrijdag kwam er gistermiddag nog een viertal op het spreekgestoelte en allemaal met be zwaren tegen de voorgestelde regeling voor de bedrijfspensioenfondsen. -Hei is overigens een verbrokkelde zaak nu in de Kame-r. Er komen op dezelfde dag als maar verschillende onderwerpen jan de orde en zodoende krijgt men van een be paald wetontswerp telkens een stukje be handeld om dan weer naar een of andere begroting over te gaan. Verléden week was dat zo bij Oorlog en Marine, nu werd de bedrijfspensionnering na de middag- zitting opnieuw afgebroken, omdat des avonds Buitenlandse Zaken aan de orde kwam. Maar de minister van Sociale Za ken kwam toch nog klaar met zijn ant woord, hij deed er precies twee uur over. En hij had heel wat objecties te beant woorden. Dat de heer Hoogcarspel liever een pre- mievrij staatspensioen zag ingevoerd ver wonderde de minister niet. Dat zou mis schien passen in een staatsconstructie, zoals de heer Hoogcarspel die ziet, maar nu. is die hier financieel onmogelijk. Het afwijzende standpunt van deze afgevaar digde en zijn fractie verbaasde de „mi nister dus niet. Wel het afwijzend stand punt van de heer van den Heuvel (A.R.). Maar toch deed de minister wat water in de wijn. Minister Joekes is een te ge routineerd parlementariër om niet de stemming in de Kamer aan te voelen. En al vertelde hij bij de aanvang van zijn rede ook, dat hij de indruk had, dat zijn kansen na de redevoeringen in de Kamer er beter voor stonden dan het er na het' voorlopig verslag uitzag, hij begreep toch wed, dat hij na de vijf ingediende amen dementen er goed aan deed hieraan wat tegemoet te komen. Zo had de heer De Kort (K.V.P.) be zwaar gemaakt tegen artikel drie van het wetsontwerp, waarbij wordt bepaald, dat het verzoek tot het instellen van een be drijfspensioenfonds zou moeten uitgaan van heit bestuur van zulk een fonds. Deze afgevaardigde wilde dat verzoek doen uitgaan van een representatieve vertegen woordiging uit het bedrijfsleven. De mi nister zag de noodzakelijkheid hiervan niet in, maar had er ook geen bezwaar tegen. Het amendementDe Kort om in ieder geval ootk de minister van Economische Zaken te horen ontraadde de minister, omdat het hier zo'n heel bijzonder sociaal onderwerp betrof. Hij vond het niet juist hier ook nog de minister van Eco nomische Zaken bij te halen. Dat zou net zijn alsof men by het bouwen van een 'schip uit voorzichtigheid de kiel dubbel zo groot nam als nodig, waardoor de vaart werd belemmerd. Hij wilde gaarne de Stichting van de Arbeid doen horen over het representatieve karakter van de be- drijfsvertegenwoordiging al vond hij het niet doelmatig deze Stichting tweemaal dienaangaande in het wetsontwerp te noemen. Er was vooral heel wat te doen ge weest over de macht van de minister in gevolge dit wetsontwerp. Vele afgevaar digden meenden, dat die op een blanco volmacht neerkwam. Nu hiertegen zoveel bezwaren stonden, wilde mr. Joexes wel uit het wetsontwerp schrappen de bepa ling, dat de minister ambtshalve de ver plichting tot deelneming kon opleggen, maar hij verzocht dringend uit nuttig heidsoverwegingen de bepaling van arti kel 5 te handhaven, waarbij de minister een verzoek tot instelling van een be drijfspensioenfonds zou kunnon weigeren, indien hij van mening was, dat net ver plicht stéllen van het deelnemen in het fonds niet beperkt hoorde te blijven tot de in het verzoek aangegeven groepen Waarmee feitelijk de minister de macht van artikel drie toch weer in handen krijgt. Wij zijn benieuwd of de Kamer bij de replieken hierin trappen zal. Of het een óf het ander, maar wil men de minister deze macht ontnemen, dan moet men hem «ieze niet in een ander artikel door da mogelijkheid van een veto teruggeven. Een ander amendement van de heer De Kort met de strekking, dat degenen, die reedis een verzekering hadden, niet tot toetreding tot een bedrijfspensiontimds kunnen worden verplicht, kon de minis ter niet aanvaarden, daar dit ten eerste in strijd was met het algemeen karakter van deze wet, er ten tweede geen waar borg was, dat zo iemand over een jaar nóg een vrijwillige verzekerinf zou heb ben en het ten derde practisch onmoge lijk was hierop toezicht uit te oefenen, indien men bedacht dat het aantal van deze-gevallen tussen de twee en vierdui zend lag. De minister zou natuurlijk re keninig houden met de belangen van deze mensen. Hoe? Dat de arbeiders hierdoor aan hun bedrijf zouden worden vastge klonken (Hoogcarspel C.P.N.) bestreed de minister; de belangen van deze mensen in gevallen van staking, werkloosheid en vertrek moesten natuurlijk reglementair worden vastgelegd. En dan tenslotte de zelfstandigen in een bepaalde bedrijfsgroep, voor wie o.a. de heer Droesen in de katheder was geklom men en een opmerking had gemaakt om een tegemoetkoming in de kosten der premies te verkrijgen voor kleine zelf standigen met niet-verdienende kinde ren, voor wie hij eigenlijk liever een kinderbijslag zag ingevoerd. Nee, zei de minister, dat gaat niet. Ik kan nu door mijn toezegging aan de heer De Kort ambtshalve geen verplichting meer opleg gen, dus kan ik ook de kleine zelfstan digen niet meer verplichten. En als de afgevaardigde meent, dat de regering dit in '47 heeft toegezegd, dan bestrijd ik dit omdat in de concrete for mulering van toen alleen gesproken werd van werknemers en werkgevers en niet van kleine zelfstandigen. Bovendien is er sindsdien een wijziging ingetreden in de omstandigheden, waardoor het ver band tussen lonen en prijzen niet meer zo sterk is als toen. We moeten nu dus op de replieken wachten of alle opponenten van de mi nister met deze summiere wijzigingen ac- ooord zullen gaan. De dag vdn vandaag zal dit leren. Na afloop van de middagvergadering werd nog afscheid genomen van de heer Overbeek, de scheidende administrateur ter griffie van de Kamer, hetgeen geschied de in de koffiekamer ten overstaan van de leden en de parlementaire pers. De heer Overbeek werd daaribij toegespro ken door de voorzitter, mr. L. Korten- horst, die hem als geschenk van de Ka mer een zilveren cigarettenkoker met inscriptie aanbood. Vervolgens nog door de griffier der Kamer, mr. A. F. Schepel en door zijn opvolger de heer Ravelli, die hem namens al het personeel der Kamer een gouden armbandhorloge aan bood. Met een dronk en een hand nam men afscheid van de heer Overoeek. F.S- Naar uit Tel Avlv wordt gemeld, heeft de voorlopige regering van Is raël besloten, Jeruzalem op te nemen in de staat Israël, De burgemeester van de Joodse ge deelte van Jeruzalem Daniel Auster. verklaarde te hopen, dat de beslissing om de Joodse gedeelten van de stad deel van de staat Israël te doen uitmaken, in zou houden, dat Jeruzalem spoedig tot hoofdstad van de nieuwe staat zou wor den geproclameerd. Een lid van de staf van het Ameri kaanse consulaat te Jeruzalem ver klaarde, dat dit optreden der Israëli sche regering daags op de dag, nadat president Truman had bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten Israël de jure zouden erkennen, met onge rustheid door Washington wordt gade geslagen daar de Verenigde Staten nog steeds de beslissing van de Verenigde Naties onderschrijven, waarbij Jeru zalem tot een internationale stad werd verklaard. Op advies van de dezer dagen opge richte Nationale Economische Raad heeft de Argentijnse Centrale Bank Dinsdag tijdelijk het verlenen van bui tenlandse valuta's voor alle doeleinden gestaakt. De maatregel heeft betrekking op alle valutavergunningen voor import en voor overdracht van gelden naar het buiten land. Volgen? de officiële mededeling werd de maatregel genomen, om de po sitie der buitenlandse valuta's te bestude- ren en nieuwe maatregelen te ontwerpen. Tijdens de begrotingsdebatten, die Dins dagavond in de Amsterdamse gemeente raad werden voortgezet, heeft wethouder Van der Velde bij de behandeling van Publieke Werken o.a. medegedeeld, dat B. en W. er ten volle van overtuigd zijn, dat de tunnels onder het Y, waarop nu al decennia gewacht wordt, dringend nodig zijn. Het resultaat van jarenlange studies is volledig gereed. B. en W. zijn in staat de uitgebreide plannen te laten drukken en ter publi catie te geven. De uitvoering van de werken brengt echter grote verant woordelijkheid mee. Er moet nl. zeker heid bestaan, dat de bouw van de tunnels niet gestagneerd wordt en deze zekerheid bestaat nog niet, omdat men omtrent de materiaal- en arbeidskrachtenvoorziening niet weet waar men aan toe is. Slechts wanneer aan deze voorwaarde voldaan is, zal het mogelijk zijn de drie tunnels, die tot het project behoren, achtereenvolgens af te bouwen. B. en W. blijven attent om de bewoners en industrieën in Noord uit hun isolement en moeilijkheden te ver lossen. Om een idee te geven van de grootte van het project, noemde de wethouder een bedrag van 50.000 dat nodig zou zijn om het Y-tunnelrapport te publiceren. MATHENESSERPLEIN 29 R'DAM (Van onze redacteur) De berichten, welke de laatste tijd zijn verschenen over de ontwikkeling van de televisie ook hier te lande, zouden bij menigeen de mening kunnen doen post vatten, dat de laboratoriumperiode nu zeer snel naar haar einde loopt. Zij zien zich misschien al rustig in de huiskamer een knop omdraaien en dan op hun ge mak toekijken hoe zich op een schermpje een of andere geschiedenis afspeelt. Dezer dagen werd zelfs medegedeeld, dat bij de N.S.F. in Hilversum een tele visie-zender in aanbouw is, die vermoe delijk in de tweede helft van dit jaar in de'lucht zal komen en waarvan omroep verenigingen gebruik zouden maken om haar bevindingen op te doen. Inderdaad is op het terrein van de N.S.F. een televisie-zender in aanbouw, doch naar ons uit informaties gebleken is, moet hieruit allerminst de conclusie ge trokken worden, dat deze voor de om roepverenigingen bestemd is. Het is begrijpelijk, dat de industrie de vorderingen op het gebied der techniek voor de televisie zoveel mogelijk in de practyk tot toepassing wil brengen. En de uitzendingen in Eindhoven, die volgende week weer worden hervat, zijn veelbe lovend. Er is echter geen sprake van, dat de omroepverenigingen spoedig met uitzen dingen zullen beginnen. Bovendien moet men niet vergeten ook dr. Philips her innerde Maandagavond daaraan dat de onlangs door de minister geïnstalleerde televisie-commissie, waarin ook de Ned. Radio-Unie vertegenwoordigd is, nog Reclame steeds met studie bezig is en 't is niet aan te nemen, dat buiten het advies van deze commissie om, reeds toestemming zal ge geven worden om de televisie-uitzending ter hand te nemen. Van de zijde van de omroep werd ons verklaard, dat men zeker twee of drie jaar nodig zal hebben, „om het te leren", want geen enkele omroepvereniging be schikt over personeel, dat met televisie voldoende ervaring heeft, waarbij weer geheel andere eisen gesteld worden dan bij de radio. De grote rem blijft voorlopig het kos- tenvraagstuk, waarvan het publiek zich nauwelijks een voorstelling kan maken. De televisie-uitzending gedurende onge veer 18 uur per week in Engeland kost jaarlijks 750.000 pond. Waarvan zou dit in ons land betaald moeten worden? Uit de radio-luisterbijdragen menen sommigen, doch dit zou, meent men, niet billijk zijn tegenover niet-kapitaalkrach- tigen, daar de aanschaffing van een ont vangtoestel, dat een geheel van de radio afzonderlijk apparaat is, altijd nog 5 tot 600 gulden vraagt. Ook de installaties voor de uitzendingen zijn zeer kostbaar en het is niet te ver wachten, dat hiervoor de eerste jaren geld beschikbaar gesteld kan worden. In Frankrijk heeft de bouw van een studio met toebehoren, nog maar voor de helft gereed, thans reeds een milliard ge kost. Dënemarken begint nu ook met uitzen dingen en heeft hiervoor een installatie bij de N.S.F. besteld, dus een Philips sy steem, waarmee men het voorlopig eens wil proberen.. Wij vernemen, dat een deel van de Staatscommissie voor de televisie, die in ons land is ingesteld, zeer binnenkort een bezoek aan Denemarken zal brengen, om zich daar van de gang van zaken op de hoogte te stellen, terwijl een ander deel naar België gaat, waar men sedert kort ook met televisie begonnen is. Enkele leden waren gisteren en vandaag reeds in Londen voor hetzelfde doel. Nog meer dan bij de radio spreekt o.i. bij de televisie, als wij zover zijn, dat aan geregelde uitzendingen gedacht kan wor den, de wenselijkheid van autonomie voor de verschillende omroepverenigingen. En ook deze kwestie zal t.z.t. grondig moe ten worden bezien. De zomertoeslag voor de melk voor het jaar 1947 ten bedrage van 17 millioen gulden, welke ingevolge de motie-Groen in het vooruitzicht was gesteld, is thars geheel uitbetaald en afgewerkt. Aldus deelt minister Mansholt mede in de Mem van Antwoord aan de Eerste Kamei be treffende de landbouwbegroting 1949. De berekeningen voor de compensatie- en overbruggingstoeslagen 1947 voor de lichtere gronden zijn thans vrijwel ge heel voltooid. Met de uitbetaling daarvan kan in de loop van deze maand worden begonnen. Thans resteert nog een toeslag van 11 millioen voor de kleine bedrij ven op de zandgronden, welke bedoeld is als compensatie voor de te lage bedrijfs- uitkomsten in het jaar 1948. Het uitwer ken van deze toeslag, welke aan de uit betaling dient vooraf te gaan, zal nog enige tijd in beslag nemen, aangezien deze toeslag zal moeten worden aange wend voor investeringen op deze kleine bedrijven. Zodra de uitbetaling van de compensa tie- en overbruggingstoeslag 1947 heeft plaats gevonden, zal een aanvang kunnen worden gemaakt met de uitbetaling van de laatste toeslag n.l. van de melktoeslag van 18 millioen, welke bedoeid is als tegemoetkoming voor de melkprijs voor de periode November 1947—November 1948 speciaal voor de zandgronden.' Deze toeslag zal worden uitbetaald in de vorm van een toeslag per melk- en/of kalfkoe. Deze vorm van uitbetaling brengt weinig administratie mede, waardoor het moge lijk zal zijn binnen korte tijd tot uitbeta ling over te gaan. De wijze van verdeling der bovenge noemde toeslagen is overeenkomstig de adviezen va* de stichting voor de land bouw geschied. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een commissie in gesteld, die tot taak heeft een regeling voor te bereiden tot bevordering van het verkrijgen van eigen woningen met bij behorende grond ten plattelande. Het is de bedoeling, dat deze regeling zich zal uitstrekken tot alle landarbeiders er. waarschijnlijk ook tot kleine zelfstandi gen. Aardappelprijs Aanvankelijk bestond het voornemen een zekere prijs te garanderen voor ge stoomde aardappelen, welke in de zomer van 1949 nog aanwezig zouden zijn. Tech nische moeilijkheden stonden de uitvoe ring van dit plan evenwel in de weg. De minister onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid deze gedragslijn Wel toe te passen ten aanzien van voor veevoeder doeleinden gedroogde aardappelen. Varkensvlees De vastgestelde richtprijs voor var kensvlees heeft voor de varkensmesters op zeer bevredigende wijze gewerkt. Ge durende een lange Periode is de werke lijk uitbetaalde prijs zelfs aanmerkelijk hoger geweest dan de richtprijs. De mi nister is gaarne bereid om, zo zulks hem mogelijk en noodzakelijk voorkomt, de vaststelling van een richtprijs ook voor het jaar 1950 te overwegen. Oud-minister mr. dr. L. H. Deckers heeft zich bereid verklaard het voorzit terschap op zich te nemen van de Stich ting voor de totalisator in Nederland. De oprichting van deze stichting kan thans spoedig tegemoet worden gezien. Ook met de nieuwe tóp-organisatie voor het draf- en renwezen zijn goede' vorderingen gemaakt. Reeds staat vast, dat het voorzitterschap zal worden be kleed door de heer J. Pasman te Was senaar, een krachtige, deskundige, ook in de wereld van de paardensport zeer geziene persoonlijkheid. Het overleg met de vele daarbij geïnteresseerde vereni gingen omtrent de oppouw van de nieu we organisatie, is in een vergevorderd stadium. Alleen de draversorganisaties hebben nog voorbehoud gemaakt. Naar wij vernemen, is de Zeereerw. pater Marius Kooien .overste van Una Sancta, Mathenesserlaan 309 te Rotter dam benoemd tot aalmoezenier in het Ned. leger. Hij zal einde Maart met de Volendam naar Indonesië vertrrf ken. In zijn plaats werd benoemd de Zeer eerw. pater P. Hermans, als pro-superior van Una Sancta. Denemarken telt, op een bevolking van 4 millioen, slechts 22.000 katholieken. De oorzaak van diit gering aantal katholie ken moet worden toegeschreven aan het vroegere verbod van de uitoefening van de katholieke godsdienst. Toen in 1874 in Denemarken de gods dienstvrijheid werd erkend, waren er slechts .800 katholieken. In 1900 waren er 5.000 en thans zijn er jaarlijks 125—150 bekeringen. Denemarken telt thans 90 priesters van verschillende nationaliteiten van wie 25 Denen. De katholieke Denen betreuren het gemis van een katholieke en zelfs christelijke samenleving want de protes tantse bevolking is voor een groot deel vervallen tot grote godsdienstige onver schilligheid. In de laatste jaren, werden veel moderne katholieke schrijvers in het Deens ver taald zoals Maritain, Claudel, ïffiauriac, Bemanos, Guardini, Kart Adam. Deze schrijvers worden veel gelezen, ook door de Lutheranen, die de overgrote meer derheid van de be'volking uitmaken. Tijdens een vergadering van de kamer commissie van Financiën heeft de Bel gische minister van Financiën Eyskens, gistermorgen verklaard, dat de Belgische regering accoord gaat met het principe van de lening van 10 millioen, welke de Internationale Bank voornemens is in België uit te schrijven. Zoals bekend heeft deze lening ten doel niet-aangegeven dollaractiva te gebruiken voor het Europese economische herstel. Medewerking der regering is in zoverre vereist, dat deze de kopers niet moet straffen door belastingen of blokkering der dollaractiva. Naar de heer Eyskens verklaarde zullen ook andere landen op deze lening kunnen inschrijven. „Ik meen te weten", zo merkte hy op, „dat ook de Nederlandse regering haar goedkeuring heeft gehecht aan het plaatsen van een tranche van deze Amerikaanse lening in Nederland". De minister van Financiën wees er ten slotte nog op dat de uitgifte van de lening ieder ogenblik te verwachten is- In de vergadering der Prov. Staten van Limburg hebben gisteren enige leden geïnformeerd naai^ de stand van zaken t.a.v. de grenscorrecties. In antwoord daarop deelde het lid van Ged. Staten de heer Jos. Maenen mede, dat de grens wijzigingen waarom het thans gaat, in derdaad bescheiden zijn, maar dat die slechts beschouwd kunnen worden als voorlopers van de latere definitieve be slissingen. jJe heer Maenen verwachtte, dat de minister nog deze week in de Tweede Kamer een verklaring zal afleg gen over het standpunt van de regering ten aanzien van de grenscorrecties voor Nederland. Reuter weet te melden, dat de volgen de week waarschijnlijk in Parijs de slot bijeenkomst zal worden gehouden van de werkcommissie der zes mogendheden met betrekking tot de grenswijzigingen. Daar zou een officieel communiqué moe ten worden opgesteld over het getroffen accoord t.a.v. de bovenbedoelde kleinere correcties, terwijl een commissie zou moeten worden ingesteld voor het uit voeren daarvan. MIJN HARDT (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is de laatste dagen regelmatig blijven dalen en in de afgelopen nacht vroor het in het Oosten en Zuiden op vele plaatsen 6 graden, terwijl het aan de kust 2 tot 4 graden vroor. Het minst koud was het op de Waddeneilanden, waar Terschelling 0 graden ais laagste temperatuur had. Deze koudegoll m zakformaat hebben wij te danken aan het gebied van hoge druk, waarvan het zwaartepunt zich boven de Britse eilanden bevindt en waarvan een uitloper zich gisteren tot in Scandinavië uitstrekte. In het Oostzeeg'ëbied, Duitsland en onze omgeving draaide de'wind daardoor naar het Noordoosten, zodat Thialf zijn. kans kreeg, die hij dan ook niet voorbij heeft laten gaan. Eerst kwamen nog enkele lichte buien voor, waaruit Maan dag nog regen, maar Dinsdag reeds voornamelijk sneeuw en hagel vlei, zonder dat ergens grote hoeveelheden werden gemeten. Maar doordat het cenfrum van hoge druk dichter bij ons land is komen te liggen, is de hewol- king grotendeels verdwenen en daarmede ook de buiïgheid. De situatie was vanmorgen nog uiterst moeilijk om te beoordelen of Thialf het lang bij ons zal uithouden. De hoge druk vertoonde vanochtend twee kernen; een bevond zich m de buurt van Londen en een tweede was over ons land te vinden. Beide verplaatsten zij zich naar het Zuidoosten, terwijl in Scandinavië de luchtdruk vrij veel daalde onder invloed van een diepe depressie, die uit de buurt van Groehland naderde. Omdat het niet is uitgesloten, dat de hoge druk in de nabijheid van ons land blijft liggen, i.: het niet onmogelijk dat deze periode, waarin het des nachts vrij veel vriest en de temperatuur even boven net vriespunt komt, enige dagen ge handhaafd blijft. Een intensief koudetransport is gelukkig niet in zicht, daarvoor is de temperatuur in het buitenland tiouwens niet iaag genoeg. De Franse minister van financiën, Maurice.Petsche, heeft gisteren in_ een persconferentie verklaard, dat hoewel de Franse lening vooraf geheim werd ge houden, in de eerste week reeds voor 80 milliard francs is ingeschreven, waarvan ruim frs. 27 milliard van Parijs alleen. Frankrijk is in negen streken verdeeld en buiten Parijs kan de gemiddelde bij drage per streek tenminste op 7 a 9 milliard worden becijferd. Minister-president Queuille, heeft ver volgens er op gewezen, dat voor 50 pet in. baar geld werd ingeschreven. De in schrijvingen stijgen nog voortdurend en zijn thans reeds viermaal zo groot als bij de bevrijdingslening in 1945. De huidige inschrijvingen zijn vooral die van de ge middelde bedragen; de grote inschrij vingen kunnen nog verwacht worden. De minister van financiën antwoordde op een desbetreffende vraag, dat hij niet van plan was de gelegenheid tot inschrijving nog zeer geruime tijd open te houden, doch haar ook niet spoedig_ wilde sluiten, om de achterblijvers niet' te straffen. De bedoeling van deze lening is im mers, naast de middelen-verschaffing, om recht te doen aan de kleine rente trekkers, die doorde laatste devaluatie zo sterk werden getroffen, en deze ca tegorie* heeft voor haar inschrijving tijd nodig. Als men bedenkt, dat de bevrijdings lening ruim frs. 150 milliard heeft op gebracht, dan is het thans tc voorzien, dat het bedrag aan baar geld van frs. 100 milliard, bij de begroting genoemd, wordt overschreden, hetgeen duidelijk De belastingheffing bij de invoer van goederen, welke door militairen, die in Indonesië, Suriname of de Ned. Antillen verblijven als geschenk naar familieleden of kennissen in Nederland worden ver zonden, is de laatste tijd het onderwerp van klachten van de zijde van het pu bliek. Voor deze goederen bestaan enkele vrijstellingen van de bij invoer verschul digde belastingen. Aangezien de belang hebbenden veelal onbekend zijn met de voorwaariden waaroilder die vrijstellingen kunnen v worden verleend, lijkt het ons nuttig deze te publiceren. In de eerste plaats is er een algemene vrijstelling voor goederen. welke uit ge noemde gebieden als geschenk naar Neder land worden gezonden en welke een waarde 5. „Ik zie het al", zei Ko Krauw, „Ik zal verder geen tijd met praten verspil len. Éang die doek over de kooi; ik moet nadenken". Hij reikte Frederik door de tralies een zwarte doek en Frederik spreidde de doek zorgvuldig over de kooi. De papegaai ging. zitten nadenken en Frederik bleef stil in zijn stoel wachten totdat zijn nieuwe baas daarmee klaar zou zijn. Na een poosje ging een deur opeg ach ter Frederik en trad gen vreemde pape gaai naar binnen. Of eigenlijk was het geen papegaai, want het zag er uit als een mannetje, dat van andere mannetjes alleen verschilde door dat hij inplaats van een neus een ver vaarlijke papegaaiensnavel had. Het mannetje liep naar de kooi en trok met een ruk de doek weg. Frederik zag dat de kooi leeg was. Met een fijne glimlach stopte het man netje de doek in een van zijn zakken. hebben van 10— of lager, en waarvoor niet meer dan ƒ4.— belasting verschuldigd zou zijn. Aangezien deze vrijstelling alge meen geldt, vallen daaronder ook de goede ren, welke door militairen worden verzon den. In de tweede plaats is er een vrijstelling, welk in het algemeen slechts zal gelden voor militairen, voor goederen, die onder auspi ciën van de Niwin naar Nederland worden gezonden en ten aanzien waarvan aan de volgende voorwaarden is voldaan: 1. de inhoud van de zending moet van zodanige aard zijn, dat het zonder meer aannemelijk is, dat de goederen uitsluitend met het oog op familie- of vriendschaps banden als geschenk zijn verzonden; 2. de goederen moeten rechtstreeks uit Indonesië, Suriname of de Ned. Antillen naar Nederland worden gezonden; 3. de verzending en de invoer lüer te lande moet geschieden onder auspiciën van de Niwin of van eventueel nader door de minister van Financiën aan te wijzen instan ties; 4. het gewicht per voor één geadres seerde bestemde zending mag niet meer zijn dan 4 kg., de waarde van 'zodanige zen ding mag een bedrag van 25.n'et te boven gaan, terwijl aan invoerrecht, invocr- belgsting en/of accijns geen hoger bedrag dan MO.— verschuldigd mag zijn. Deze vrijstellingen worden niet verleend agn goederen welke op bestelling worden toegezonden, noch op al dan niet ongevraag de toegezonden reclame-artikelen of han delsmonsters. Bij de uitgever J. H. Gottmer te Haar lem verschenen „Naar Ville Marie" door Allan Sullivain en „In de Storm" door J. VisserRoosendaal. Voor wat betreft het eerste boek moeten we streng voorbe houd maken. Het verhaal speelt zich af aan het Franse Hof en vervolgens in de wereld van de pioniers in Canada. Het is echter hier en daar té fel geschreven. Het tweede boek kan als een pakkende streekroman worden aanbevolen. De schrijfster weet haar figuren scherp te tekenen en ons daardoor levende mensen voor ogen te stellen. Nergens is gestreefd naar een geforceerde wending, waardoor het stugge buitenleven op aannemelijke wijze wordt afgebeeld. 39) Alles, wat Kitty te horen krijgt, is zo avontuurlijk, dat zij zich van de samen hang der verschillende dingen niet on middellijk een duidelijk beeld kan vor men. Slechts één feit zet zich in haar be wustzijn vast: Nicolle heeft Maud's va der gezien, ze heeft met hem gesproken. En Kitty moet plotseling aan haar droom denken. Ik heb net zo raar gedroomd, zegt ze bedrukt. Zij luistert. Pan bromt zach - jes. Er liep iemand langs de schutting. Nu is het weer stil. In het kleine ver trek hoort men slechts de regelmatige ademhaling van het slapende kind. In de op dit late uur reeds stille tuin van Hotel „Golden Sun" zitten nog twee gasten, twee stevige drinkers, die reeds een aanmerkelijke hoeveelheid whiskey door hun keel hebben laten glijden Een van hen, Fred Bigs, heeft reeds verdacht vochtig glinsterende ogen. Het listige, met zomersproeten overdekte gelaat mei, het dunne, blonde haar heeft een uit drukking van intens genot, welke niet van deze wereld is en duidelijk illus treert, dat Fred Bigs niet geheel nuchter meer is. Tjonge, tjonge, zegt hij stil voor zich heen grinnekend: wie had dat ge dacht? Is me dat een vrouwAls ik nog eens een proces te voeren heb, komt er voor mij geen andere advocaat in aan merking dan zij Coverley is geer "zwijgzaam geworden. Hij houdt zich met riih eigen gedach ten bezig, gedachten, die zich zo rots vast in zijn brein hebben genesteld, dat zelfs een grote hoeveelheid whiskey hen niet vermag weg te spoelen. Hij schijnt overigens niet in de beste* stemming te verkeren. Af en toe raakt hij een kwar tier, ja soms zelfs een half uur lang het glas voor zich niet aan, maar dan schijnt hij zijn schade weer te willen In halen door drie, vier glazen achter el kaar leeg te drinken. Dat lijkt dan een protest, alsof hij de een of andere on zichtbare toeschouwer wil tonen, dat hij niet van plan is zich door anderen een wil te laten opleggen. Als dat zaakje in orde komt, zwetst Bigs met dubbel slaande tong: en jij weer je eigen baas bent, dan zullen we er eentje op nemen. Dan drinken we twee dagen en twee. nachten door. Wat zeg ik? Twee dagen? Een hele week lang wordt er niets anders gedaan dan ge dronken. Coverley neemt zijn glas. maar zet het daarna onmiddellijk weer op tafel. Zeg jij eens, Bigs, denk je, dat iemand zich het drinken kan afwennen? Bigs staart hem met open mond aan. Wat vertel je me nou, Conny? Wil je het drinken afwennen? Onder ons ge zegd, Conny, geloof ik. dat je niet he lemaal nuchter meer bent Geheel onverwacht komt Coverley op Nicolle te spreken. Dat is een meisje, dat hem imponeert. Verdraaid nog-an- toe, zo'n vrouw te hebben, was nog zo kwaad niet. Hoe denkt Bigs ii arover? Is het maar een dronkemansidee van hem, nog eens te willen trouwen? Nu, ja, goed het grote leeftijdsverschil Bijna 15 jaar. En dan dat drinken! Tja, dat beroerde drinken. Verdraaid hij moest zich dat ellendige drinken toch kunnen afwennen. Bigs is stil geworden. Mechanisch brengt hij het glas natr de mond, maar hij nipt er slechts aan, alsof het drin ken hem niet meer voldoet. Hij slikt, opent zijn mond. w'l wat zeggen, maar brengt geen woora over de lippen. De omvangrijke adamsappel boven zijn te nauwe boord gaat heftig op en neer, zó opgewonden is Fred Bigs. Eindelijk wist hij zich met e -ag van zijn hand over de mond en zegt. terwijl hij ver wijtend het hoofd schudt da*- hij er zich niet mee zou kunnen verenigen, als die door en doof geschikte jongen, die Dan ny Ward, zijn meisje voor de neus werd weggepikt. Dat zou nie1 gentlemanlike zijn, van Conny. Nee, dat mmdit Conny hem niet aandoen Nee, Conny, je moet me beloven, dat je dat meisje met rust zult laten. Dat m e ye me beloven, Conny De volgende ochtend, precies om ne gen uur .stapt Danny voor de poort der Estna-fabrieken van zijn motor. Hij wordt verwelkomd door Fred Bigs. die meedeelt een leverancier te verwachten. •Geheel juist schijnt deze bewering ech ter niet te zijn, want om leveranties in ontvangst te nemen, had Bigs zich toch zeker niet in feestkledij behoeven te steken. Hij draagt een donkerblauw pak. waarvan de keurig geperste broekspijpen de kromme lijn van zijn O-benen echter niet vérmogen te retoucheren. Een fraaie das van dikke, grijs-blauwe zijde prijkt onder zijn adamsappel. Een grijze vilt- hoed heef't hij uitdagend, schuin op zijn hoofd geplant. waarschuwend loeit de claxon van een grote Cadillac. Danny schuift haastig zijn motor van de ingang weg. De wagen van het fabrieksterrein op. Bigs groet onder danig, terwijl Danny nijdig wegkijkt. Een patente kerel, die baas van ons. Bigs neemt onverschillig een stuk kauwgom uit zijn zak en ontdoet dit om standig van het bont gekleurde papier. - Het zou jammer zijn, als hij wegging Hij stopt het stuk kauwgom in de mond, spuwt het echter direct weer uit en vraagt geïnteresseerd de straat afturend of een van de beide knappe jongemeisjei. dia daar juist de hoek omkomen, misschien de toekomstige mevrouw Ward is? Hallo, het Adviesbureau voor V£?}ï~ wen?, roept Danny, verbaasd naar H-w starend, die met Nicolle naderbij kom wat is dat dan? Volledig uitgerukt' Wat is er aan de hand? A M Bigs heeft zijn hoed van het hoofd ge rukt en staart Nicolle eerbiedig aan. Pardonstottert hij: B*- ben f u.d Hij schudt Nicolle stevig de hand en wendt zich daarna rnrf ,™11 an vreugde stralend gezicht tot K"ty: Wie u beijt, weet ik wel. U bent natuurlijk de kfeine pleegmoeder Waar hebben lullie de baby gelaten, meisjes?, in£°r™e(Tt ®n"/' Nicolle vertelt, dat zij Maud aan Kay- nes' zorgen hebben toevertrouwd, omdat vandaag alle hens aan dek moeten zijn Overigens rsi er geen tijd om onnodige vfaS®n J* Pan."y moet zich nu direct met zijn tekeningen bij Gordon laten aandieney en zich onder geen voor waarde laten afwijzen. Het komt er slechts op aan de directeur het grote belang van de uitvinding onder het oog te brengen en daarbij te laten - doorschemeren, dat hy, wanneer zij het niet onmiddellijk eens kunnen worden, zich tot een concurrent zal wenden. Hij moet onvoorwaardelijk een voorschot van tienduizend pond ver langen en een behoorlijk aandeel in de winst. I (Wordt vervolgd) wijst op een hersteld vertrouwen in de eigen munt. Minister-president Queuille wees er dan ook op, dat het teningssucces aantoont, dat de elementen, in eerste instantie nodig voor stabilisatie van de Franse economie, thans worden verwezenlijkt. De regering zal het redres van de staats huishouding streng voortzetten en hij deed een beroep op alle partijen tot voortzetting van de vrede van 't ogen blik. In financiële kringen constateert men eveneens dat de leningsbereidwilligheid, de stoutste verwachtingen heeft over troffen. Officieel wordt medegedeeld, dat gisteravond het cijfer van frs: 100 mil liard ruimschoots was overschreden en dat het gedeelte in baar geld, waar voor ingeschreven werd, dt zestig pro cent bereikt heeft. z In het zwembad „De Regentes" te Den Haag verbeterde Kees Kievit (Aegir) Dinsdagavond voor de tweede maal in deze week het Nederlands record 100 meter rugslag. Tijdens nationale zwem wedstrijden van Zian legde hij deze af stand af in 1 min. 8.8 sec., waarmede hij de 1 min. 9 sec., welke hij Zondag j.i, te Eindhoven noteerde, met 0.2 sec. ver beterde. De drie tijdopnemers noteer den resp. 1.8.8, 1.8 en 1.9.3. In de internationale weltergewicht- competitie te Antwerpen verloren de twee jongste Nederlandse profs Brom mer en Van Kempen op punten van resp .de Fransman Bechard en de Belg Leys. <0- Joe Louis zal, aldus zijn manager, nog een allerlaatste maal zijn wereld titel aller gewichten verdedigen en wel in de stad die het hoogste bod op de wedstrijd doet. Nederland zal niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen schermen, die van 18 tot en met 24 April te Caïro worden gehouden. De eerste boksinteriand (voor ama teurs tussen Nederland en Oostenrijk: te Amsterdam is 88 gelijik geëindigd. De Nederlanders Linnerman, Snoek, Scliagen en Dijkman wonnen, v. d. Zee, Formenoy, v. Angel en Slaap verlo ren hum' partijen. De Russin Kholshchovinikova heeft het wereldrecord 3000 meter schaatsen voor dame#verbeterd en op 5 min. 29.1. sec. gebracht; het oude record stond met 5.29.6 op naam van de Noorse Laila Schom Nilsen (1937). O Voor de vijfde maal in successie werd de wereldkampioene Maria Isaakova Russisch kampioene op de schaats. Zij won alle nummers, behalve de 3900 meter (zie boven); haar tijden waren: 500 m. 46.8 sec.; 1000 m. 1 min. 44 4 sec.; 3000 m. 5 min. 35.4 sec.; 5000 m. 9 min. 32 sec. O Jean Stock behield zijn titel van Erans middengewiahtkampioen door technisch! knock out van Rdbert Char- ron in de vijftiende ronde; misschien zal Luc van Dam binnenkort Jean Stock ontmoeten. Q' De Russische ge w iehth ef f er Novak bracht zijn eigen wereldrecord twee handig trekken halfzwaargewicht van 1415 op 142 kg- Een van de drie Hollandia Confectie fabrieken te Amsterdam, n.l. die te Buik sloot, werkt weer. 40 Staaksters hebben het werk weer hervat en de directie heeft 20 nieuwe arbeidsters uit Volen dam aangenomen. Bij deze industrie wordt reeds zes weken gestaakt. Gistermorgen heeft zich éen incident voorgedaan, waarbij de politie heeft in- gegrepen. Drie staaksters hebben oo zeer hardhandige wijze een aantal werk willige collega's mishandeld. De politie heeft deze drie meisjes, 20, 19 en 17 jaar oud, in haar woning gearresteerd. Zij zullen onmiddellijk worden voorgeleid. Max Reimann, de leider van de commu nisten in West Duitsland, is tot drie maanden gevangen issti af veroordeeld, op grond van de beschuldiging van discrimi natie, jegens personen die het Britse mili taire bestuur steunen. Reimann heeft in een op 2 Januari te Düsseldorf gehouden rede de Duitse poli- tici, die het Britse militaire gezag steu nen, „Quislings" gen» ëmd. .Naar het oor deel van de rechtbank kon dit niets an ders betekenen dan dat deze politici als veraders van hun land zouden moeten worden beschouwd. Door dergelijke intimidatie dreigde het gezag van de bezettende mogendheden te worden ondermijnd. Verordening no. 8. op grond waarvan Reimann is veroordeeld, diende niet slechts om de militaire regering tè be schermen, doch ook de Duitse politici, die een vaderlandslievende rol spelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2